Ľavicový Národný ľudový front (NFP) nečakane zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách vo Francúzsku pred centristickou alianciou prezidenta Emmanuela Macrona a krajne pravicovou stranou Národné združenie (RN). Žiadna skupina však v parlamente nezískala absolútnu väčšinu. Vyplýva to z tzv. exit pollov štyroch popredných prieskumných agentúr zverejnených bezprostredne po skončení nedeľňajšieho druhého kola. TASR o tom informuje na základe správ svetových agentúr.
NFP by podľa týchto zdrojov mala mať v dolnej komore parlamentu, Národnom zhromaždení, 172 – 215 poslancov, Macronova aliancia Spolu (ENS) 150 – 180 poslancov a Národné združenie Marine Le Penovej 115 – 155 poslancov.
Tieto výsledky sú veľkým prekvapením, keďže po prvom kole spred týždňa sa počítalo s tým, že hoci RN nezíska absolútnu väčšinu, bude zrejme v pozícii zostaviť ďalšiu vládu.
Ďalší vývoj je vzhľadom na črtajúce sa rozloženie síl ťažké odhadnúť. Podľa jedného zo scenárov by sa ľavica mohla pokúsiť získať podporu centristických síl – buď by vznikla menšinová vláda, alebo veľká koalícia. V takomto prípade by bol Macron zrejme nútený vymenovať premiéra z radov ľavice, píše DPA.
Samotný ľavicový blok je navyše názorovo rozdelený a zaujíma veľmi odlišné postoje k mnohým zásadným politickým otázkam. Ak sa ani jednému táboru nepodarí zostaviť vládu, súčasný kabinet by mohol zostať dočasne vo funkcii alebo by mohla byť vymenovaná úradnícka vláda.
Účasť voličov bola aj v druhom kole volieb vysoká. Tri hodiny pred uzavretím volebných miestností (20.00 h) stihlo odovzdať svoj hlas 59,7 percenta oprávnených voličov, čo je najviac od roku 1981./agentury/
X X X
Rozdelené Francúzsko rozhoduje, či sa obráti ku krajnej pravici
viť sa ju už nepodarí, ale pribrzdiť zrejme áno. Vo Francúzsku sa dnes koná druhé kolo predčasných parlamentných volieb a je isté, že v nich vyhrá krajne pravicové Národné združenie (RN) s Marine Le Penovou. Ako však prieskumy naznačujú, nebude to triumfálne víťazstvo, ako sa pôvodne zdalo. RN podľa odhadov nezíska absolútnu väčšinu v parlamente, a tak je ďalší vývoj otázny.
Marine Le Penová s predsedom Národného združenia Jordanom Bardellom, ktorý sa chce stať budúcim francúzskym premiérom.
To, že podpora RN klesá, ukázal aj posledný prieskum inštitútu Ipsos. Z neho vyplýva, že z 577 kresiel v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu, ktorú Macron rozpustil po fiasku svojej strany v eurovoľbách, by le penovci mali obsadiť 175 až 205.
To je však ďaleko od 289 miest potrebných pre absolútnu väčšinu. O niečo viac, no stále málo, získali v prieskume Harrisovho inštitútu – 185 až 215 kresiel.
Na druhom mieste prieskumy potvrdili ľavicové zoskupenie Nový ľudový front (NFP), ktoré združuje stredoľavé subjekty, zelených, ale aj krajne ľavicové hnutie Nepoddajné Francúzsko (LFI). V Národnom zhromaždení by mali mať 145 až 175, respektíve 168 až 198 poslancov.
Tretí podľa respondentov skončil centristický blok Spolu (ENS) pod vedením strany Obroda (RE) francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ipsos mu prisúdil 118 až 148 kresiel, Harrisov inštitút 115 až 145.
Spoločný nepriateľ
Zdá sa teda, že spojenectvo proti le penovcom prináša prvé ovocie. Po tom, čo RN aj s časťou Republikánov minulú nedeľu s veľkým náskokom vyhralo prvé kolo volieb, prišli jeho politickí rivali s účinnou taktikou.
Nový ľudový front a Spolu sa dohodli na spoločnom postupe – pred druhým kolom volieb sa navzájom podporili tak, že ostatní kandidáti odstúpili v prospech toho, kto má v jednotlivých volebných okresoch najväčšie šance poraziť le penovcov.
Postúpiť do parlamentu hneď po prvom kole sa totiž podarilo iba 76 kandidátom – 39 z nich patrilo k táboru krajnej pravice vrátane Marine Le Penovej, ktorá uspela v Pas-de-Calais.
Na to, aby priamo postúpili, potrebovali získať viac ako 50 percent hlasov. V druhom kole sa už rozhoduje inak – postúpi ten, kto má väčšiu podporu voličov.
V praxi to znamená, že až v 501 volebných okresoch dnes voliči prídu k urnám po druhý raz. Na výber majú celkovo 1 094 kandidátov.
Až 224 ďalších sa už kandidátky vzdalo v prospech toho, kto má lepšie vyhliadky poraziť RN. Príkladom je Laurent Bonnaterre z Macronovho bloku Spolu, ktorý z volebného boja dobrovoľne odstúpil.
„Ide o veľa. Nebezpečenstvo, že vyhrá Národné združenie, je také veľké, že sa musím stiahnuť,“ zdôvodnil na sociálnych sieťach. Vďaka nemu má teraz väčšiu nádej na víťazstvo ľavicový kandidát.
Pripravení prevziať moc
Nie všetci však uvedené spojenectvo podporili. Viacerí politici, ale aj médiá už varovali, že väčšie nebezpečenstvo ako krajná pravica Le Penovej predstavuje pre Francúzsko krajná ľavica pod vedením Jeana-Luca Mélenchona.
Hovoria preto o výbere medzi „zlom a menším zlom“. Podľa prieskumov to však vyzerá, že voliči, ktorí si neželajú víťazstvo Národného združenia, spojenectvo NFP a macronovcov privítali.
To, ako im poškodilo, si uvedomili aj le penovci. Dohodu svojich odporcov kritizoval už i Jordan Bardella, len 28-ročný líder RN, ktorý je po získaní väčšiny v parlamente pripravený stať sa premiérom – najmladším v histórii Francúzska.
„Je to nečestné. Jediné, čo mojich súperov spája, je túžba zabrániť nám dostať sa k moci,“ posťažoval sa „korunný princ“ Marine Le Penovej. Tá už vyhlásila, že sa RN pokúsi vytvoriť vládu aj v prípade, ak nezíska absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení.
„Ak budeme mať asi 270 kresiel a budeme potrebovať ešte 19, oslovíme ostatných,“ uviedla pre rozhlasovú stanicu France Inter. „Viacerí pravicoví, ale aj ľavicoví poslanci prejavili blízkosť k našim pozíciám,“ naznačila, kde plánuje hľadať spojencov.
„Bude to kompetentná vláda. Keď získame väčšinu, budeme, samozrejme, robiť to, načo si nás voliči zvolili,“ dodala Le Penová.
Možné scenáre po voľbách
Keby sa RN naozaj ujalo vlády, prvýkrát od druhej svetovej vojny by sa stalo, že by sa vo Francúzsku dostala k moci krajná pravica.
Pre Macrona, ktorý funkciu obhájil v prezidentských voľbách v apríli 2022 a mal by v nej zostať ešte tri roky, by to znamenalo, že vláda by už neplnila jeho ciele, ako je to teraz, a jeho postavenie by sa veľmi oslabilo.
Nemal by však na výber a s krajnou pravicou by musel nejako vychádzať. Takú „kohabitáciu“, ako sa to označuje, krajina zažila už trikrát.
Naposledy musel takto konzervatívny prezident Jacques Chirac spolupracovať so socialistickým premiérom Lionelom Jospinom v rokoch 1997 až 2002. Hlave štátu by však zostali isté právomoci v oblasti zahraničnej politiky a obrany, keďže je vrchným veliteľom armády.
Sú možné aj iné scenáre okrem toho, že by v Paríži zasadla krajne pravicová vláda? Ďalší vývoj je v skutočnosti nejasný. Ak by totiž RN nezískalo absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení, mohlo by sa stať, že Bardella síce zostaví kabinet, no pohorí pri hlasovaní o dôvere v parlamente.
O zostavenie vlády by sa mohol pokúsiť i Nový ľavicový front s blokom Spolu, ale medzi nimi panujú také rozpory a vzájomná nevraživosť, že je to vylúčené.
„Neprichádza to vôbec do úvahy,“ vyjadril sa k tomu Macron na poslednom zasadnutí dosluhujúcej vlády. „Nie je žiadne spojenectvo s LFI a ani nebude,“ zdôraznil aj súčasný premiér Gabriel Attal.
Možné je tiež to, že ak Bardellova vláda nezíska podporu v parlamente a inú sa zostaviť nepodarí, zavládne v krajine politický pat, čo by Macron mohol riešiť vymenovaním úradníckej vlády.
Mbappé aj rapperi
Veľa bude záležať aj na tom, koľko voličov sa všetkým stranám podarí zmobilizovať a či bude volebná účasť podobne vysoká ako v prvom kole. Vtedy dosiahla 66,7 percenta, čo je najviac od roku 1981.
Proti le penovcom vystúpil i kapitán francúzskej futbalovej reprezentácie Kylian Mbappé a do kampane sa zapojilo aj 20 známych rapperov s piesňou, ktorej názov oživuje staré revolučné heslo „No pasarán“ (Neprejdú).
Videoklip No pasarán, kde 20 francúzskych rapperov vyzýva voličov, aby zastavili Národné združenie s Le Penovou.
Ľavicových voličov v nej pomocou viacerých vulgárnych slov vyzývajú, aby hlasovali proti „bastardom“ z rasistického Národného združenia.
Otázne je, či sa podarí vyburcovať predmestia veľkých francúzskych miest, kde vládne vysoká kriminalita. Ľudia, čo tam bývajú, majú často prisťahovalecké korene a ich životná úroveň je biedna.
Volebná účasť v týchto štvrtiach patrí k najnižším v štáte, lenže strach z le penovcov by ich obyvateľov mohol dotiahnuť k volebným urnám. V to aspoň dúfajú mnohí ľavicoví politici a aktivisti.
Keďže sa nedá vylúčiť, že víťazstvo RN v druhom kole spustí v krajine lavínu demonštrácií či dokonca občianske nepokoje, ktoré by mohli vyústiť do násilností, minister vnútra Gérald Darmanin už oznámil, že na nedeľný večer sprísnil bezpečnostné opatrenia.
V Paríži a okolí by malo hliadkovať až 5 000 policajtov, aby „pravicoví či ľavicoví radikáli nemohli situáciu využiť na vyvolanie chaosu“./agentury/
X X X
Fico sa v pondelok v Slovenskej Novej Vsi oboznámi s priebehom žatvy
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) v pondelok predpoludním navštívi poľnohospodárske družstvo v Slovenskej Novej Vsi (okres Trnava), kde sa oboznámi s priebehom tohtoročnej žatvy. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.
Predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richardom Takáčom navštívia poľnohospodárske družstvo Agro Voderady v Slovenskej Novej Vsi, kde sa v sprievode zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a miestnych farmárov oboznámia s priebehom tohtoročnej žatvy,“ priblížili z ÚV SR./agentury/
X X X
Ak demokracia nie je v prospech pracujúcich, zomrie
Aj keby sa extrémistická vlna vo voľbách do Európskeho parlamentu neuskutočnila, krajnej pravici sa dlhodobo dobre vedie v Taliansku, Rakúsku, Nemecku a najmä vo Francúzsku. Posledné zisky prišli po veľkých posunoch smerom ku krajne pravicovým stranám o. i. v Maďarsku, Taliansku, Rakúsku, Holandsku a vo Švédsku.
Vo Francúzsku nemožno strhujúce víťazstvo Národného združenia Marine Le Penovej považovať len za protestné hlasovanie. Strana má úspechy na komunálnej úrovni v mnohých regiónoch a jej úspech tento mesiac priviedol prezidenta Emmanuela Macrona k hazardnému vyhláseniu predčasných volieb.
Na určitých úrovniach to nie je nič nové. Dlho vieme, že demokracia je všade na svete v čoraz väčšom kŕči a silnejú výzvy autoritárskych strán. Prieskumy ukazujú, že rastúci podiel obyvateľstva stráca dôveru v demokratické inštitúcie. Vplyv krajnej pravice na mladších voličov je zvlášť znepokojujúci. Nikto už nemôže poprieť, že posledné voľby sú budíček. Ak však nepochopíme základné príčiny trendu, úsilie ochrániť demokraciu pred inštitucionálnym kolapsom a extrémizmom asi vyjde nazmar.
Odvrhnutí pracujúci
Jednoduché vysvetlenie krízy demokracie v industrializovanom svete je, že výkon systému zaostáva za tým, čo sľuboval. V USA sa od roku 1980 reálne (o infláciu upravené) spodné a stredné príjmy takmer nezvýšili a volení politici s tým urobili len málo. Podobne vo veľkej časti Európy je hospodársky rast nevýrazný, najmä od roku 2008. Aj keď nezamestnanosť mladých nedávno klesla, vo Francúzsku a v niekoľkých ďalších európskych krajinách je už dlho hlavným ekonomickým problémom.
Západný model liberálnej demokracie mal priniesť pracovné miesta, stabilitu a kvalitné verejné statky. Hoci po druhej svetovej vojne väčšinou uspela, približne od roku 1980 zaostávala takmer vo všetkých bodoch. Ľavicoví aj pravicoví politici naďalej vnucovali politiky navrhnuté expertmi a spravované technokratmi. Ale nielenže nedokázali spoločnú prosperitu zabezpečiť; okrem toho vytvorili podmienky pre finančnú krízu v roku 2008, ktorá zlikvidovala zvyšok. Väčšina voličov dospela k záveru, že politikom záleží viac na bankároch ako na pracujúcich.
Moja práca s Nicolásom Ajzenmanom, Cevatom Girayom Aksoyom, Martinom Fiszbeinom a Carlosom Molinom ukazuje, že voliči majú tendenciu podporovať demokratické inštitúcie, keď majú priamu skúsenosť s demokraciami, ktoré prinášajú hospodársky rast, neskorumpovanú vládu, sociálnu a ekonomickú stabilitu, verejné služby a nízku nerovnosť. Vôbec teda neprekvapuje, že nesplnenie týchto podmienok má za následok stratu podpory.
Ľavicoví aj pravicoví politici naďalej vnucovali politiky navrhnuté expertmi a spravované technokratmi. Ale nielenže nedokázali spoločnú prosperitu zabezpečiť; okrem toho vytvorili podmienky pre finančnú krízu v roku 2008, ktorá zlikvidovala zvyšok.
Navyše, aj vtedy, keď sa demokratickí lídri zamerali na politiky, ktoré by prispeli k lepším životným podmienkam väčšiny, neurobili dobrú prácu pri efektívnej komunikácii s verejnosťou. Napríklad dôchodková reforma je očividne potrebná, aby sa Francúzsko dostalo na cestu udržateľnejšieho rastu, ale Macron zlyhal pri verejnej komunikácii svojho riešenia.
Politická neznalosť reality
Demokratickí lídri čoraz viac strácajú kontakt s hlbokými obavami obyvateľstva. Vo francúzskom prípade sa to čiastočne ukazuje na Macronovom panovačnom štýle vedenia. Odzrkadľuje to však aj širší pokles dôvery v inštitúcie, ako aj úlohu sociálnych médií a iných komunikačných technológií pri presadzovaní polarizujúcich pozícií (naľavo aj napravo) a tlačení ľudí do ideologických bublín.
Politici sú okrem toho hluchí voči ekonomickým a kultúrnym turbulenciám, ktoré so sebou prináša masové prisťahovalectvo. V Európe vyjadrilo veľa ľudí obavy z masovej imigrácie z Blízkeho východu, ale centristickí politici túto problematiku riešili pomaly. To vytvorilo veľkú príležitosť pre okrajové protiimigračné strany, ako sú Švédski demokrati a holandská Strana za slobodu, ktoré sa odvtedy stali formálnymi alebo neformálnymi koaličnými partnermi vládnucich strán.
Výzvy, ktoré bránia všeobecnej prosperite v industrializovanom svete, sa stanú ešte väčším problémom vo veku umelej inteligencie a automatizácie – a to práve v čase, keď klimatické zmeny, pandémie, masová imigrácia a rôzne hrozby pre regionálny a globálny mier vyvolávajú čoraz väčšie obavy. Ale na riešenie týchto problémov je demokracia stále najlepšie vybavená. Historické a súčasné dôkazy jasne ukazujú, že nedemokratické režimy menej reagujú na potreby svojho obyvateľstva a menej efektívne pomáhajú znevýhodneným občanom. Nech už čínsky model sľubuje čokoľvek, dôkazy ukazujú, že nedemokratické režimy v konečnom dôsledku z dlhodobého hľadiska znižujú rast.
Demokratické inštitúcie a politickí lídri sa však budú musieť opätovne zaviazať k budovaniu spravodlivej ekonomiky. To znamená uprednostňovať pracujúcich a bežných občanov pred nadnárodnými spoločnosťami, bankami a globálnymi koncernami, a podporovať dôveru v správny druh technologických riešení. Nestačí mať rezervovaných úradníkov, ktorí zavádzajú politiku v záujme globálnych spoločností. Na riešenie klimatických zmien, nezamestnanosti, nerovnosti, umelej inteligencie a narušenej globalizácie musia demokracie spojiť odborné znalosti s verejnou podporou.
Nebude to jednoduché, pretože veľa voličov nedôveruje centristickým stranám. Aj keď tvrdá ľavica, tak ako ju vo Francúzsku zastupuje Jean-Luc Mélenchon, má väčšiu dôveryhodnosť ako mainstreamoví politici, pokiaľ ide o jej záväzok voči pracujúcim a nezávislosť od bankovníctva a globálnych obchodných záujmov, nie je jasné, či by ľavicová populistická politika skutočne priniesla ekonomiku, ktorú voliči chcú.
Pre centristické strany to naznačuje jedinú cestu vpred. Môžu začať manifestom, ktorý odmietne slepú vernosť globálnemu biznisu a neregulovanej globalizácii, a ktorý ponúka jasný, uskutočniteľný plán na spojenie ekonomického rastu s nižšou nerovnosťou. Mali by tiež dosiahnuť rovnováhu medzi otvorenosťou a umožnením primeraných obmedzení migrácie.
Ak by dostatočný počet francúzskych voličov podporil prodemokratické sily proti Národnému zhromaždeniu v druhom kole parlamentných volieb, Macronov hazard by mohol fungovať. Ale aj keby sa tak stalo, doterajší chod vecí nemôže pokračovať. Aby demokracia znovu získala podporu a dôveru verejnosti, musí byť viac v prospech pracujúcich a rovnosti.
Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka./agentury/
X X X
Zamestnanie či povolanie. Chudoba nie je dôsledok lenivosti
Nezamestnanosť poriadne melie Európu, a karpatský tiger rozhodne nezaostáva. Aj preto minister práce Erik Tomáš predstavil návrh zmien zvlášť pre dlhodobo nezamestnaných.
Pracujete od svitu do mrku, a predsa ste po vyplatení nevyhnutných poplatkov chudobný ako kostolná myš. Ak sa k tomu priráta, že vás vaše zamestnanie ani nebaví, je to kombinácia úplne vražedná. Existenčná frustrácia dokáže strašne a mnohostranne zasahovať do všetkých ostatných oblastí života. Práca, ktorú robíme, by mala byť naplnením nášho života rovnako ako zdravie a láska. I preto sa zamestnanie či práca voľakedy označovali ako „povolanie“. Niečo, čo je naším poslaním, za čo si nás ostatní vážia a potrebujú nás. Opaku sa hovorí lopota.
Minimálna mzda je na Slovensku stanovená na 750 eur, čo je piata najnižšia v EÚ. Mnohí ľudia teda sú zamestnaní, no nedokážu dôstojne vyžiť. Práve preto sa medzi minimálnou a dôstojnou mzdou rozlišuje – hoci by sa nemalo. Mzda prosto má byť vždy dôstojná. Ak zo zamestnania nemôžeme vyžiť, ani sa naň tešiť, sotva sa doň budeme hrnúť, len aby sme učinili zadosť štatistikám. Ak nás k tomu v práci úrady, politici či šéfovia nebodaj aj ponižujú, nebudeme nikdy pracovať dobre. To postupne spoločnosť rozloží – ako sa už deje.
Najstrašnejšie útočili na ľudskú dôstojnosť vždy tí pravicoví politici, ktorí tvrdili, že chudoba je dôsledkom lenivosti. U nás medzi nimi vynikal Ľudovít Kaník, ktorý dokonca v rómskej osade neváhal organizovať tlačové konferencie. Je isté, že takáto rétorika je mimovoľným pripomenutím metód, keď sa výkon „lenivého“ otroka na plantáži vynucoval bičom. Isto je chvályhodné, ak minister práce Erik Tomáš chce riešiť problém nezamestnanosti, no možno by sa ako sociálny demokrat mohol – a to nielen verbálne – dištancovať od neoliberálneho pohľadu, podľa ktorého ľudia nemajú prácu, lebo sú „leniví“ /agentury/
X X X
Emma Tekelyová: Z televízie ma vyšachovali, lebo som vraj vyzerala západniarsky
Dôchodkový vek by jej tipoval len málokto. Šarmantná spisovateľka a exmoderátorka však voči tomuto „titulu“ neprotestuje.
Po revolúcii sa v televízii stala popularizátorkou módy a okolo ženského sveta či módnych trendov sa krúti celý jej život.
„Mám za sebou obdobie, kedy som hľadala to, čo mi robí dobre a vyhýbala sa veciam, ktoré mi robia zle. Neuvedomujeme si, že do života nám prichádza veľmi veľa podnetov. Ale nevyhodnocujeme ich, lebo nemáme čas. Ja som si ten čas našla,“ tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk Emma TEKELYOVÁ.
X Nielen z médií o sebe pravidelne počúvate, že na svoj vek výborne vyzeráte. Máte už na podobné komplimenty naučenú odpoveď?
Ani nemám. Nie som zástankyňou invazívnych zásahov, nepozorujem sa každé ráno v zrkadle. Pochopila som, že život si treba upratať a zharmonizovať ho s prácou, rodinou a voľným časom, a to sa potom odrazí aj na tvári prívetivým vzhľadom. Som Bratislavčanka aj manžel, napriek tomu sme sa pred časom odsťahovali na dedinu, kde máme domček so záhradou. Bolo to intuitívne rozhodnutie, ale mimoriadne prospešné na vyvažovanie stresu.
X Už ste kdesi povedali, že starnutie v šoubiznise je pre ženy väčším strašiakom. Strašilo aj vás?
Mňa vek najviac vystrašil v štyridsiatke, ale práve vtedy som dostala pozvanie do Paríža od modelingovej agentúry, ktorá hľadala na Slovenskú nové talenty. Stretla som tam ženy vo veku mojej mamy, ktoré vyzerali tak neuveriteľne dobre, štýlovo a sebavedome, že som sa prestala báť.
Máte pravdu, ženy v šoubiznise sú pod väčším tlakom. Televízna obrazovka je kritickejšia ako zrkadlo, pridáva kilá aj vek. Asi preto v reklamách na kozmetické prípravky proti vráskam vidíme mladé dievčatá.
Neuvedomujeme si, že nám do života prichádza veľmi veľa podnetov. Ale nevyhodnocujeme ich, automaticky ich prijímame, lebo nemáme čas. Ja som si ten čas našla. Mám za sebou „očistné” obdobie, a veľmi prospešné. Hľadala som, čo mi robí dobre a začala som sa vyhýbať veciam, ktoré mi robia zle.
Vďaka tomu som sa dostala do módu, v ktorom plánujem zotrvať už natrvalo. Mám pred sebou ešte kus cesty, ale postavy aj zápletky si už vyberám sama. Jedna staršia televízna hlásateľka mi vyveštila, že sa dožijem 94 rokov a zomriem obsypaná briliantami (smiech…) To vyzerá ako námet na film.
To sa muselo počúvať dobre.
Áno. Všetko, čo mi doteraz predpovedala, sa splnilo. Takže mám zaujímavú víziu s happyendom. Len môj muž sa ma spýtal, na čo mi budú tie brilianty až po smrti.
K tomu poviem ešte jednu vec. Veľmi dlho neboli na Slovensku vzory krásnych zrelých žien. Písalo sa len o mladých a len tie „bez vrások“ boli na titulkách časopisov. Vďaka tomu sa 50- či 60-70 tničky stali v spoločnosti neviditeľnou skupinou a vytvorili všeobecnú mienku, že už tento vek nie je zaujímavý.
Na tému veku som napísala niekoľko kníh. Jedna z nich je Ženy nebláznite! Len krátke životné obdobie sme mladým dievčaťom, a potom celý život ženou. Je nezmysel žiť desiatky rokov v strachu z dátumu narodenia.
X Zvykli ste si na status dôchodkyne a vnímate sa tak?
Poviem vám to na príklade. Za socializmu platilo, že keď sa dievča do 25 rokov nevydalo, dostala od spoločnosti pečiatku stará dievka. Dnešné slobodné štyridsiatničky takto nikto netituluje. Nálepky vytvára spoločnosť. Na nás ich majú niekoľko. Neviem, ako líši dôchodca, penzista, senior. A nelámem si tým hlavu. Veku sa predsa dnes darí lepšie ako kedysi.
Moja mama išla do penzie po päťdesiatke, dnes sa toto jubileum oslavuje ako polčas života a niektoré ženy v tomto veku ešte dokonca rodia deti. Moja generácia si na „zaslúžený odpočinok“ musela počkať takmer o desať rokov dlhšie, ale nechceme sedieť doma, chceme žiť, dobre vyzerať, a tomu pocitu pomáha aj móda.
X V akom zmysle?
Keď si spomeniem na svoju mamu, musela vyzerať konzervatívne, ako sa na vydatú ženu patrilo. Dnes platí sloboda nielen pre mladých, ale aj pre ľudí zrelého veku. Nemám rada slovo omladzovanie, veď móda je pre všetky generácie, aj my môžeme vyzerať trendovo, mať vlastný štýl, zabávať sa, nosiť pestré farby, byť originálni. Cvičiť, hýbať sa, zdravo jesť -to všetko nahráva výzoru, lebo ak sa cítite fit, chcete sa páčiť.
Pribúdajúce roky prinášajú toľko nových možností, metód a spôsobov atraktívneho vzhľadu, že sa doslova oplatí dlho žiť. Preto som nazvala záverečnú kapitolu mojej poslednej knihy Byť ženou je úžasné v každom veku Nebojte sa! Popísala som, ako budeme vyzerať v roku 2050. Bolo to úžasné čítanie.
X Ako ste to zistili?
Vygooglila som si americké a britské weby s odhadmi prognostikov. Napríklad v jednom článku sa písalo, že nebude treba chodiť na plastické operácie, lebo na trhu bude krém, ktorý, keď si natriete, pokožka omladne o 10 rokov. A takýchto vychytávok tam bolo mnoho.
Estetická medicína ide dopredu míľovými krokmi dopredu. Čím viac rokov sa žena dožije, tým má väčšiu šancu byť krajšia a krajšia. Nadchla ma informácia, že ozdobou ženy už nebude mejkap, ale šťastný výzor. To je predsa motivujúce, nie?
X Celý život sa pohybujete v modelingu, móde a televízii, pre ľudí ste však známa hlavne ako moderátorka a spisovateľka. Čo vo vás prevláda?
Začínala som ako modelka, ale vyštudovala som právo. Popri škole som robila modeling a po promócii som išla na konkurz na televíznu hlásateľku. Koncom 80. rokov ma z televízie vyšachovali – lebo som vraj vyzerala západniarsky – vtedy som založila experimentálne Štúdio módy.
Neboli tu módne prehliadky, nebolo tu v obchodoch prakticky nič len konfekcia. Oslovili sme s priateľkou mladých módnych tvorcov, odevných a textilných výtvarníkov, hľadali sme talenty a ich invenčné modely sme predvádzali formou scénického divadla.
Spoznala som pri tom fotografku Milotku Havránkovú, na ktorej vernisáži ste ma zastihli a odvtedy robím s módou nonstop. Po revolúcii prichádzali do našich končín módne značky, otvárali sa butiky, oslovovali ma na spoluprácu. Móda konečne aj na Slovensku začala žiť svoj život a skromne verím, že som svojím úsilím k tomu prispela aj ja, aktuality.sk
X Keď vám v televízii vyčítali, že vyzeráte západniarsky, imponovalo vám to?
Samozrejme, že áno. Akurát ma vďaka tomu vyhodili z televízie. Vtedy bolo treba vyzerať ako socialistická žena. Po troch rokoch – po revolúcii – som sa vrátila. Bol tam už iný riaditeľ a iné pomery, bola už iná doba, aktuality.sk
X X X
Návrat zo zahraničia sa vám môže predražiť o 3 319 eur, ak vám nájdu v taške tieto obyčané veci. Neuveríte, čo to je
Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do 3 319 eur, v prípade závažného porušenia hrozí aj väzenie.
Rastliny a rastlinné výrobky patria medzi obľúbené suveníry z dovolenky, zobrať si ich so sebou domov sa však neoplatí. Okrem mastnej pokuty dovolenkár riskuje, že si spolu s nimi domov donesie rastlinných škodcov, ktorí môžu výrazne narušiť biodiverzitu celej krajiny. Zákaz dovozu sa vzťahuje na kaktusy, orchidey a cykasy, ale aj na avokádo či zemiaky.
Porušenie zákona
Mnoho ľudí si neuvedomuje, že prevážaním rastlín v batožine porušuje zákon. Európska únia v roku 2019 vydala nariadenie o zdraví rastlín, ktoré chráni pred zavlečením nepôvodných druhov škodcov a chorôb rastlín do EÚ. „Podľa nariadenia EÚ nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, pokiaľ nie sú sprevádzané rastlinolekárskym osvedčením, tzv. fytocertifikátom, ktorý vydáva národná organizácia ochrany rastlín – fytoinšpekcia – v danej krajine pôvodu,” upozornil riaditeľ odboru rastlinnej výroby Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Juraj Pénzeš. Výnimku majú iba banány, kokosy, ananásy, duriany a datle. Všetky ostatné rastliny, rastlinné produkty, korene, osivá, zelenina či ovocie potrebujú pri dovoze z tretích krajín rastlinolekárske osvedčenie. Pozor si ale treba dávať aj pri nákupe a prevoze rôznych výrobkov z dreva či trstiny, ktoré tiež môžu byť napadnuté škodcami.
Pokuta a väzenie
Podľa odhadov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa až 40 percent celkovej úrody určenej na výrobu potravín nevyužije z dôvodu strát spôsobených škodcami a chorobami, ktoré napádajú rastliny. Príslušník finančnej správy je oprávnený rastlinné produkty bez rastlinolekárskeho osvedčenia v batožine zhabať.
Tovar je následne zničený a dovolenkár nielenže nemá nárok na náhradu škody, ale ešte aj zaplatí vysokú pokutu. „Nelegálny dovoz rastlín sa vďaka osvete každoročne znižuje, avšak aj naďalej evidujeme niekoľko prípadov ročne, najmä v rámci poštovej prepravy. Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Ukrajina,“ hovorí vedúca oddelenia zákazov a obmedzení Finančného riaditeľstva SR Zuzana Delaneuville. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do 3 319 eur, v prípade závažného porušenia hrozí aj väzenie.
Zakázaný dovoz
Niektoré druhy rastlín sa nedajú doviezť ani s rastlinolekárskym osvedčením. Ich dovoz na územie EÚ je totiž dočasne zakázaný. „Zoznam týchto rastlín je rozsiahly a pravidelne upravovaný. Zákaz sa vo väčšine prípadov vzťahuje na rastliny na ďalšie pestovanie, čiže rastliny určené na výsadbu alebo pestovanie, nie na priamu spotrebu alebo spracovanie. Na zoznam patria exotickejšie rastliny, ale aj také, ktoré pestujeme aj u nás. Aktuálne to sú napríklad avokádo, hurmikaki, čerimoja, rastliny viniča okrem plodov či sadivo zemiakov,” spresnil Pénzeš. Avokádo je aktuálne zakázané dovážať zo všetkých tretích krajín okrem Izraela, hurmikaki a čerimoja sa nesmú dovážať zo žiadnej tretej krajiny a na rastliny viniča a sadivo zemiakov platí zákaz dovozu zo všetkých tretích krajín okrem Švajčiarska.
Dôležitosť ochrany zdravia rastlín pripomína práve prebiehajúca osvetová kampaň Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín a Európskej komisie #PlantHealth4Life. V rámci kampane cestovateľov odporúčajú: radšej si rastlinu na pamiatku odfoťte, ale neberte si ju domov./agentury/
X X X
Zásadná rola Terezy Ramba v úlohe alkoholičky: Možno prvýkrát v živote mám pocit, že som tomu nemohla dať viac
Kedysi sme sa stretli v Tatrách pri natáčaní komédie Buď chlap!. Tereza Ramba bola uvoľnená, pretože si nakrúcanie užívala. Dokonca s ňou boli na výlete aj jej manžel a deti.
Od nakrúcania ubehol už nejaký čas, počas ktorého odpremiérovala aj sci-fi komédiu Franta Mimozemšťan. Teraz do kín prišiel jej nový film – Zápisník alkoholičky. Ťažká téma, ktorá sa týka mnohých žien, jej však dala novú energiu a istým spôsobom ju „očistila“.
Filmová dráma vznikla na základe zápiskov a knihy abstinujúcej alkoholičky Michaely Duffkovej, ktorá si sama prešla alkoholovým peklom. Zápisník alkoholičky vstúpil do slovenských kín 4. júla, v tých českých to bude 10. júla. Tereza Ramba si zahrala hlavnú postavu a partnera jej robil Miloslav König.
X Akým spôsobom vás oslovili do filmu a čo bol dôvod, pre ktorý ste sa rozhodli pre spoluprácu?
Keď ma s tým Dan Svátek oslovil, tak som sa na to vôbec necítila a mala som pocit, že je to niečo veľmi temné. Ale spätne som strašne rada, že som do toho išla, pretože nejakým spôsobom, paradoxne, mi to urovnalo moje osobné životné priority. Mohla som sa zrazu pozrieť na seba a na svoj život čerstvými očami. Je to zvláštne, ale funguje to v podstate ako rodinné konštalácie, takže som tam nechala a vyplakala veľa temna.
Asi ten štýl rozprávania, ktorý je veľmi autenický, taký neučesaný a to, že každý z nás má svoje temné stránky, ale málokto ich dokáže otvoriť. Je to fakt ozdravné. Michaela je v tomto neskutočná hrdinka, pretože vyniesla na svetlo tému, ktorú sa snaží detabuizovať a neskutočne sa jej to darí. Má obrovský zásah a všetko okolo je jej zásluha a odvaha.
X Ako sa vám hralo s kolegom Miloslavom Königom?
Krásne. Milo je fantastický herec, stále veselý a vie priniesť odľahčenú energiu. To bolo veľmi potrebné. Trojica Miloslav, Martin Finger a Oskar Hes sú 3 absolútne piliere tohto filmu.
X Vaše herectvo sa vo filme krásne rozvinulo. Mali ste na konzultáciu nejakého kouča alebo človeka, ktorý vám pomáhal s výrazmi, emóciami ako z reality?
Vychádzala som z toho, čo som sa za 20 rokov naučila a mohla som tam použiť všetko. Veľa som vychádzala z metódy Leny, ktorá ma koučovala, keď som pracovala na americkom seriáli. Ona je výborná koučka a učiteľka. Na začiatku koučovala napríklad Michaela Fassbendera. Je výnimočná a ja som aj po tom seriáli za ňou niekoľkokrát prišla do Berlína na kurz. A keď mám nejakú ťažšiu úlohu, tak sa jej ozvem. Teraz sme sa nestihli prepojiť, ale myslela som na ňu a vychádzala som z toho jej učenia.
X Mali ste kontakt aj priamo s Michaelou Duffkovou, ktorej kniha je základným námetom k filmu?
Videli sme sa, ale snažila som sa udržať si od nej odstup, pretože som vedela, že je to licencia, v ktorej potrebujem rozprávať príbeh a nemôžem si ju napríklad obľúbiť alebo ju ospravedlňovať. A v postave som bola tak strašne hlboko, že som sa od toho vôbec nedokázala odosobniť. Až teraz sa vídame oveľa viac a je medzi nami niečo, čo sa nedá povedať či opísať slovami.
X Je veľmi náročné zahrať takýto typ postavy, aby to bolo uveriteľné. U vás to bolo nesmierne uveriteľné. Mali ste aj sama v sebe kontrolku a vedeli ste si povedať, že je to dobré alebo sa to dá dať ešte lepšie?
Možno prvýkrát v živote mám pocit, že som tomu nemohla dať viac.
X Ako ste vnímali vývoj príbehu, postavy, ťažké momenty, ktoré prišli pomaly a postupne, teda od jedného pohárika po pád na samotné dno?
Pre mňa je tento príbeh o nejakej strate zodpovednosti. A to sa ma osobne dotýka, pretože tým, že mám veľmi maličké deti a obrovskú predstavivosť, tak si dokážem predstaviť veľa vecí a toto je jedna časť, kedy v sebe nemám vôbec nejaký súd. Dokážem pochopiť tú situáciu, aktuality.sk
X X X
Dali výpoveď a rok cestovali po Amerike. Manželia plávali so žiarivým planktónom a zažili blokádu Panamy
Mladý manželský pár Karol a Petra Blahovci prešli Ameriku krížom-krážom: od Aljašky na samom severe kontinentu až po Ohňovú zem ležiacu na južnom cípe. Za rok videli 19 štátov a autom prešli 77-tisíc kilometrov.
Karol a Petra vystupujú z auta uprostred prázdnej cesty tiahnucej sa mexickou púšťou. Za normálnych okolností by ňou chceli prejsť čo najrýchlejšie, no policajná hliadka im prikázala zastaviť na krajnici. Dvojica mužov zákona si ich premeriava a potom si pýta doklad o poistení. Nemajú ho. Ani nemusia. No pre policajtov je to zámienka, ako si vypýtať úplatok. V Mexiku sa to vraj deje bežne zistili Blahovci počas svojej rok trvajúcej cesty naprieč celým americkým kontinentom.
Čo stálo na začiatku ich cesty a čo bolo potrebné zariadiť pred odchodom? Ako sa dá ušetriť aj počas dlhodobého cestovania a čo by zo sveta preniesli na Slovensko?
S nápadom zbaliť sa a odísť do neznáma sa začali Slováci pohrávať paradoxne v časoch, keď cestovať veľmi nebolo možné a ľudia často nemohli prekročiť ani hranicu svojho okresu.
„Počas pandémie koronavírusu sme pracovali v laboratóriu, dlhé hodiny po nociach. Ťahali sme to takto skoro dva a pol roka. Boli sme vyčerpaní. S kolegom sme sa rozprávali, kam pôjdeme, keď toto všetko skončí,“ hovorí Karol a keďže vedel po španielsky a Amerika sa mu premietala v hlave už dlho, voľba bola jasná. Spolu s manželkou a dvomi kolegami začali plánovať cestu.
Dali výpoveď a presťahovali veci k rodičom
Pred odchodom bolo potrebné naplánovať trasu, kúpiť letenky, víza, zaistiť ubytovanie, cestovné poistenie aj medzinárodný vodičský preukaz. Celkom zdĺhavý proces bol pri očkovaniach, ktoré si cestovanie tak ďaleko od domova vyžiadalo. „Do niektorých národných parkov by nás ani nepustili bez očkovania, takže sme chceli byť radšej pripravení, ale nakoniec to ani nikto nekontroloval. Dali sme sa očkovať na žltú zimnicu, brušný týfus a žltačku,“ vysvetľuje Karol.
„Zrušili sme nájom, presťahovali sme sa k rodičom, odvšadiaľ sme sa odhlásili. Zanechali sme staré životy a odišli sme s tým, že ak nás to tam vtiahne, tak ostaneme aj dlhšie.“
Cesta slovenského manželského páru v AmerikeZdroj: Archív rodiny Blahovcov
Dlhodobé cestovanie so sebou prináša aj isté finančne náročné plánovanie. Podľa výpočtov minuli za rok cestovania po celej Amerike každý zhruba 20-tisíc eur. Je v tom zahrnuté všetko: od leteniek, ubytovania, víz až po jedlo. Manželský pár zároveň dáva aj pár tipov, ako ušetriť. „Išli sme spolu s dvomi kolegami, cestovali sme jedným autom, takže sme si rozdelili všetky náklady na benzín, vyšlo nás to trošku lacnejšie,“ hovorí Slovák.
Podobne sa dá čo-to ušetriť aj pri ubytovaní. Karol s Petrou väčšinou prespávali v aute, na parkoviskách alebo vyhradených miestach, ktoré si našli cez bezpečnú aplikáciu určenú práve pre cestovateľov, ktorí tam odparkujú a vyspia sa. Väčšinu času si tiež varili sami, no podľa vlastných slov, sa to nedá stále a niekedy bola, samozrejme, chuť aj na reštauračné jedlo.
Pozorovanie kolónie tučniakov a plno dobrodružstva
Rok plný cestovania, nových miest, ľudí a kultúry prinieslo Slovákom množstvo zážitkov. „Najviac emócií vo mne vyvolalo nočné kúpanie v svietiacom planktóne v Kolumbii, jedinečné 100-percentné prstencové zatmenie slnka, vylietanie miliónov netopierov z jaskyne pri západe slnka v Mexiku, rôzne treky na sopky, kopce a jazerá,“ spomína Karol na svoje naj zážitky z ciest.
„Jedinečné bolo vidieť korytnačku klásť na pláži vajíčka, na bajkoch zjazdiť Cestu smrti v Bolívii, potápať sa s tuleňmi, žralokmi a rajami na Galapágoch, pozorovať kolóniu tučniakov cisárskych v Chile, prechádzať sa po oboch stranách vodopádov Iguazu,“ vymenúva Karol.
Zaujímavými neboli však len prírodné monumenty, ale aj spoznávanie nových ľudí. Čím chudobnejšie a menej turistické lokality, tým boli ľudia tichší a viac prekvapení z cudzincov v ich priestore. Slováci sa však zhodujú na tom, že všade mali šťastie na otvorených a nápomocných ľudí.
Protesty Indiánov
Presvedčili sa o tom napríklad v Paname, v ktorej sa ocitli práve v čase rozsiahlych protestov proti predĺženiu ťažby medi. Miestne odbory aj Indiáni v rámci protestu blokovali cestné prejazdy. Slováci na mieste uviazli na päť dní. „Domáci nám strašne pomohli. Nechali nás parkovať na ich dvore a potom sme si na striedačku varili večeru, raz oni nám, druhý večer sme im zase navarili my európske jedlo,“ hovorí Karol.
Keďže sa nedalo z krajiny vycestovať, zobrali ich na kone či na miestny vodopád, kam sa zatiaľ dostalo len málo turistov. „Vnímali sme, že v čase blokády bolo veľa ľudí nahnevaných, niektorí aj nebezpeční. Bola to veľmi napätá až nebezpečná situácia a pri ľuďoch, pri ktorých sme parkovali, to všetko opadlo,“ spomína Karol a dopĺňa, že kamarátstvo pretrváva aj potom, ako sa vrátili domov, keďže sú stále v kontakte.
Ako tvrdia Slováci, hoci sa dá naštudovať a pripraviť sa na inú krajinu, sú jednoducho situácie, ktoré človek nemá ako ovplyvniť. Podobne to bolo aj vtedy, keď prechádzali Galapágmi. Práve v tom čase z väzenia ušiel drogový barón, a tak v krajine platil prísny zákaz vychádzania v noci. „Veľakrát nám aj práve miestni poradili, kadiaľ je bezpečné chodiť a kde to už bezpečné nie je,“ hovorí Karol.
Mexickí policajti si vypýtajú peniaze aj na vymaľovanie policajnej stanice
Za zaujímavú skúsenosť považuje slovenský pár stretnutie s mexickými policajtmi, ktorí ich v rámci bežnej kontroly zastavili na ceste. „Videli zahraničné značky, tak sme museli
X X X
Po úpadku prichádza otočka? Slovensko v regióne nečakane dobieha životnú úroveň EÚ
Po dlhšom období stagnácie a poklesu sa slovenská ekonomika opäť približuje k priemeru Európskej únie (EÚ). Pomer slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) meraného v stálych cenách sa za uplynulý rok a pol zvýšil z 55,1 % na 56,9 % európskeho priemeru. Toto dobiehanie bolo najvyššie spomedzi okolitých krajín, poukázal vo svojom aktuálnom týždňovom ekonomickom prehľade Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Vyčíslil, že v období od 3. štvrťroka 2022 do 1. kvartálu 2024 stúpol pomer slovenskej ekonomiky k priemeru krajín EÚ o 1,8 percentuálneho bodu (p. b). „Po Slovensku nasleduje Maďarsko a Poľsko s rastom 0,8 a 0,6 bodu. Pokles zaznamenalo Česko o 1,6 bodu a Rakúsko o 3,7 bodu,“ priblížil ISA.
K dobiehaniu slovenskej ekonomiky podľa inštitútu najviac prispeli fixné investície (0,7 p. b.), čistý export (0,6 p. b.) a zmena stavu zásob (0,7 p. b.). Približovanie naopak tlmila spotreba domácností (-0,4 p. b.) a vlády (-0,1 p. b.). „Investíciám pomohlo dočerpávanie eurofondov, pokles spotreby tlmilo dotovanie regulovaných cien energií pre domácnosti,“ vysvetlil ISA.
Pripomenul, že HDP v stálych cenách je vo V4 nižší ako HDP vykazovaný v parite kúpnej sily (PKS), teda po zohľadnení rôznych cien. Ide o ukazovateľ, ktorý sa tiež často používa na porovnanie ekonomickej úrovne rôznych krajín. Dôvodom tohto rozdielu sú stále nižšie životné náklady v krajinách regiónu oproti priemeru EÚ. „Napríklad v roku 2022 bolo HDP v PKS na Slovensku podľa Eurostatu 71 % priemeru EÚ. Jeho nárast je tlmený postupným približovaním cien v krajinách V4 k priemeru EÚ,“ doplnil inštitút./agentury/
X X X
Zomrel Jon Landau, producent Titanicu a série Avatar
Vo veku 63 rokov zomrel v piatok po 16-mesačnom boji s rakovinou hollywoodsky producent Jon Landau, ktorý produkoval kasové trháky Titanic a Avatar. O jeho úmrtí informovala v sobotu producentova rodina, uviedla agentúra DPA odvolávajúca sa na americké médiá.
Komerčne mimoriadne úspešný film Titanic (1997) produkoval Landau spolu s jeho režisérom Jamesom Cameronom a dostal zaň jedného z 11 Oscarov. Titanic bol prvým filmom, ktorý v kinách zarobil viac ako miliardu amerických dolárov
Landau a Cameronom neskôr spojili svoje sily aj pri produkcii takisto veľmi úspešného sci-fi filmu Avatar (2009), natočeného prelomovou 3D technológiou, a jeho pokračovania Avatar: Cesta vody (2022). Avatar prekonal komerčný úspech Titanicu, jeho prvé pokračovanie je tretie na zozname. Ďalšie tri pokračovania Avatara majú prísť do kín v rokoch 2025, 2029 a 2031.
Jon bol vizionár, ktorého mimoriadny talent a vášeň priviedli na plátno k životu niektoré z najnezabudnuteľnejších príbehov. Jeho pozoruhodný prínos pre filmový priemysel zanechal nezmazateľnú stopu a bude nám veľmi chýbať, povedal o Landauovi, ktorý by sa 23. júla dožil 64 rokov, Alan Bergman zo spoločnosti Disney Entertainment.
Cameron, s ktorým Landau viedol produkčnú spoločnosť Lightstorm Entertainment, pre portál Deadline uviedol, že Landau bol neoblomný, starostlivý, neúnavný, empatický a absolútne jedinečný. „Produkoval skvelé filmy nie tým, že mal moc, ale že šíril radosť z filmovej tvorby,“ dodal Cameron.
Landau sa narodil v New Yorku. Bol jedným z troch detí televíznych producentov Ely a Edie Landauových. Počas štúdia na strednej škole sa s rodinou presťahoval do Kalifornie. Na produkcii filmu sa prvýkrát podieľal v roku 1987 išlo o komédiu Muž z kalendára (Campus Man). Bol tiež koproducentom filmov Zlatko, zmenšil som deti (1989) a Dick Tracy (1990).
Vo veku 29 rokov sa stal Landau viceprezidentom pre celovečerné filmy v štúdiu 20th Century Fox, takže mal pod palcom hity ako Sám doma vrátane jeho pokračovania, Otec v sukni či Pravdivé lži, kde sa prvýkrát stretol s Cameronom./agentury/
X X X
Ostré slová Toniho Kroosa k migrantom: V Nemecku žiť nechcem, dcéru by som von nepustil
V piatok bojoval o postup do semifinále majstrovstiev Európy. No po prehre 1:2 so Španielskom na turnaji skončilo a s ním aj kariéra Toniho Kroosa. Ikona nemeckého futbalu následne prekvapila tvrdými vyjadreniami k svojej vlasti.
Otvoril totiž háklivú otázku príliš veľkého počtu migrantov v krajine. „Nemecko už nie je tou krajinou, ako bolo pred desiatimi rokmi. A to kvôli masovej migrácii. Otázka masovej migrácie sa tu stala príliš nekontrolovanou,“ vyhlásil Kroos v podcaste televíznej spoločnosti ZDF.
Práve pred desiatimi rokmi Kroos Nemecko opustil, keď prestúpil z Bayernu Mníchov do Realu Madrid, a do svojej rodnej krajiny sa neplánuje vrátiť ani po skončení kariéry.
„Jasné, problémy sú všade. Ale tu je naozaj veľa ľudí a moc problémov,“ doplnil svoje slová 34-ročný stredopoliar s tým, že migrantov je potrebné rozlišovať.
„Pokiaľ ich nedokážete odlíšiť od tých, ktorí pre nás nie sú dobrí, bude to nakoniec ťažké. Potom bude postoj Nemcov tiež stále rozdelený,“ myslí si Kroos, ktorý sa v júni rozlúčil s Realom Madrid ziskom trofeje v Lige majstrov.
Teraz ikona nemeckého futbalu končí tak klubovú, ako aj reprezentačnú kariéru. S rodinou chce ale zostať v Španielsku, kde žije od roku 2014.
„Keď to teraz porovnám so Španielskom… Mám napríklad sedemročnú dcéru, a až bude staršia, keď bude mať 13, 14 alebo 15 rokov, a niekto sa ma spýtal: ‚Nechal by si dcéru vonku o jedenástej večer v Španielsku alebo vo veľkom nemeckom meste?‘ Potom si myslím, že by som viac inklinoval k Španielsku,“ vysvetlil Kroos, ktorý má s manželkou Jessicou tri deti./agentury/
X X X
Veľký prieskum NATO. Ako dopadli Slováci? Ukrajine chcú pomáhať viac ako Česi, správam z médií o vojne príliš neveria
Výsledky prieskumov pred blížiacim sa summitom NATO vo Washingtone ukazujú silnú podporu aliancie a podporu zvýšených výdavkov na obranu, uvádza zadávateľ prieskumov.
Americký minister obrany Lloyd Austin
Pred júlovým summitom NATO vo Washingtone si aliancia objednala prieskum verejnej mienky vo všetkých 32 členských krajinách. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 30-tisíc respondentov.
Pri otázke či súhlasia respondenti s pokračovaním pomoci pre Ukrajinu Slovensko predbehlo Česko. Na Slovensku s pokračovaním pomoci jednoznačne súhlasí alebo skôr súhlasí 48 percent opýtaných, v Česku 46 percent. Skôr či jednoznačne nesúhlasí na Slovensku 44 percent respondentov a v Česku 48 percent. Najmenej chuti pomáhať majú Gréci, najviac Albánci. V rámci všetkých štátov NATO 61 percent súhlasí s tým, aby ich krajina naďalej poskytovala podporu Ukrajine.
Česi zase viac veria svojim médiám pri informovaní o vojne na Ukrajine. 43 percent im verí alebo skôr verí, na Slovensku je to 37 percent. Nedôveru k správam médií vo svojej krajine vyjadrilo 56 percent Slovákov, 51 percent Čechov. Najviac dôverujú správam z médií Fíni, Nóri či Portugalci, najmenej dôveryhodné sú podľa respondentov správy médií v Bulharsku, Maďarsku a Grécku. Z celkových výsledkov iba 44 percent respondentov dôveruje médiám vo svojej krajine, že hovoria pravdu o vojne Ruska proti Ukrajine, 49 percent nie./agentury/
X X X
Senzácia v rukách Slováka: Na grandslamoch bola doteraz nulová, vo Wimbledone šokuje
Najslávnejší tenisový turnaj na svete Wimbledon je často miestom zrodu nového objavu. To je aj prípad 23-ročnej Novozélanďanky Lulu Sunovej.
Lulu Sunová prežíva rozprávkovú cestu na tohtoročnom Wimbledone.
Až 123. hráčka svetového rebríčka sa z pozície kvalifikantky prebojovala už do štvrťfinále tretieho grandslamového turnaja roka.
V nedeľnom osemfinále si poradila s domácou favoritkou Emou Raducanovou 6:2, 5:7, 6:2. Zaujímavosťou pritom je, že Sunová doteraz nevyhrala ani jeden zápas na turnajoch veľkej štvorky.
Raducanuová potrebovala v treťom sete pauzu na ošetrenie, keďže mala problémy s členkom a chrbtom. Sunovú čaká vo štvrťfinále Chorvátka Donna Vekičová, ktorá prešla cez Španielku Paulu Badosovú po setoch 6:2, 1:6, 6:4.
Zaujímavosťou je, že na senzačnom vzostupe Sunovej je aj slovenský rukopis. Trénerom Novozélanďanky je totiž Vladimír Pláteník, s ktorým spolupracuje od minulého roku.
Pláteník v minulosti viedol napríklad Dominiku Cibulkovú, Belincu Bencicovú, Alju Tomljanovičúvo či DAriu Kasatkinovú. Slovenský tréner je známy tým, že vyhľadáva hráčky mimo prvej dvojstovky rebríčka a snaží sa z nich urobiť hviezdne tenistky. A aktuálne sa mu to zjavne darí so Sunovou.
Do štvrťfinále postúpila aj Talianka Jasmine Paoliniová. Siedma nasadená hráčka prešla cez turnajovú dvanástku Madison Keysovú z USA, ktorá za stavu 3:6, 7:6 (4) a 5:5 v treťom sete odstúpila pre zranenie ľavej nohy.
Paoliniová sa v úvodnom sete dostala do vedenia 4:0 a už ho dopodávala do víťazného konca. Druhý mal opačný priebeh a do vedenia 5:1 sa dostala jej súperka. Keysová však dvakrát za sebou stratila podanie a Paolinová dokázala vyrovnať.
Vo vyrovnanom tajbrejku nakoniec uspela Američanka. Už vtedy ju trápilo zranenie nohy, no napriek tomu dokázala v tretej sade bojovať a viedla 5:3. V závere však už nemala sily a za stavu 5:5 duel skrečovala. „Veľmi ma to mrzí, je to smutné, bol to naozaj skvelý zápas. Ťažký a s množstvo obratov. Som šťastná, že som postúpila, no zároveň smutná za ňu,“ povedala na kurte Paoliniová./agentury/
X X X
Mať hráča na Eure sa vyplatí. Slovanu pritečú za Kucku, Strelca a Kašiu státisíce eur
Futbalové majstrovstvá Európy poskytujú klubom dodatočné príjmy za účasť ich hráčov za finálovom turnaji. Zo slovenských je v tomto smere lídrom majstrovský Slovan Bratislava.
Aj vďaka dvojici reprezentantov Dávid Strelec, Juraj Kucka, môže Slovan očakávať štedrý príspevok od Európskej futbalovej únie.
Európska futbalová únia (UEFA) zaplatí klubom 10 000 eur denne za každého hráča, ktorý je v nominácii reprezentačných tímov na záverečný turnaj. A to bez ohľadu na to, či je v základnej zostave, alebo na šampionáte neodohrá ani minútu.
Výpočet príspevku od UEFA začína desať dní pred prvým zápasom na turnaji a končí sa deň po vypadnutí. Plnú čiastku, spomínaných 10 000 eur na deň, vyplatí iba v prípade, ak je hráč v tom istom klube počas dvoch rokov kvalifikačnej fázy.
Najviac hráčov zo slovenskej ligy na Euro poskytol bratislavský Slovan. A trojica Juraj Kucka, Dávid Strelec a Guram Kašia spĺňa aj podmienku o dvoch rokoch.
Slovenská futbalová reprezentácia, vrátane 10 dní pred začiatkom ME, strávila na turnaji celkovo 25 dní. Slovan tak dostane od UEFA za každého hráča 250-tisíc, čiže celkovo trištvrte milióna eur.
Pochopiteľne najväčšie európske kluby získavajú vďaka tomuto systému milióny. Napríklad taká FC Barcelona vyslala na Euro deväť svojich hráčov. Už teraz má istotu, že do klubovej pokladnice jej pritečie minimálne 2,5 milióna eur.
A nakoľko Španielsko na turnaji pokračuje, a s ním aj barcelonské kvarteto Fermin Lopez, Lamine Yamal, Ferran Torres a zranený Pedri, príspevok od UEFA bude pre katalánsky veľkoklub každým dňom narastať./agentury/
X X X
Suverénni favoriti vo Wimbledone. Sinner a Alcaraz sú vo štvrťfinále, Medvedev neuhral ani set
Španielsky tenista Carlos Alcaraz postúpil do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.
Vlaňajší šampión a tretí nasadený hráč zdolal v nedeľňajšom osemfinále Francúza Uga Humberta v štyroch setoch 6:3, 6:4, 1:6 a 7:5. Vo štvrťfinále ho čaká dvanásty nasadený Tommy Paul z USA, ktorý vyradil Španiela Roberta Bautistu Aguta v troch setoch 6:2, 7:6 (4) a 6:2.
Medzi najlepšou osmičkou nechýba líder svetového rebríčka Jannik Sinner z Talianska, ktorý vyradil štrnásteho nasadeného Boba Sheltona z USA v troch setoch 6:2, 6:4 a 7:6 (9) a vo štvrťfinále narazí na Daniila Medvedeva.