Vondrák, Macura místo řešit Libertu v Ostravě, shazovali Babiše. Jaká opatření podnikne k Libertě Fiala? Rumunsko: Komunistický systém byl pro zemi lepší. Katastrofa na Ukrajině, Rusové postupují na celé frontě, škoda mrtvých

Poslanec Vondrák je k ničemu v parlamentu. Šéf Ano Babiš už dříve se s ním měl rozloučit, zrovna jako i s primátorem Macurou, protože neřešili tvrdě potíže OKD s byty, které si sami horníci vybudovali, a o 50 tisíc bytů přišli Bakalou. Sebral jim i podniky, rekreační zařízení atd. v hodnotě 60 miliard. Politik Michálek sliboval nápravu, ale napsal jen trestní oznámení. Víc se o problémy OKD, horníků, nestará. Dnes stejně jedná i Fiala s celou vládou. Lékaři se školami, odbory a dalšími firmami musí vytrvat v protestech proti Fialovi, aby podal demisi. Fiala sám neodejde.

CO  UDĚLÁ  DNES  FIALA  S  RYCHLÝM  ŘEŠENÍM  LIBERTY?

FIALA  SE  NA  OSTRAVSKO  ANI  NEVYPRAVIL,  SCHOVÁ  SE  RADĚJI  ZA  KRÁVY  NA  VYSOČINĚ?

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška:

Opakovaně jsme v minulých měsících svolali jednání předsednictva krajské tripartity, kterého se zúčastnili zástupci největších ocelářských podniků – Liberty, Vítkovice Steel, Vítkovice a.s., Třinecké železárny, také odboráři, představitelé Hospodářské komory, MS Paktu zaměstnanosti, ke složité situaci v hutním a ocelářském průmyslu v Moravskoslezském kraji. Požádali jsme také o pomoc vládu, k Liberty se online vyjadřoval i ministr financí Zbyněk Stanjura, na jednání přijel i zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu. Na náš popud vznikne pracovní skupina, která prověří možnost použít peníze z Modernizačního fondu i pro Liberty, MS Pakt zaměstnanosti mapuje možnosti pracovního uplatnění zaměstnanců nejen tohoto podniku, ale i navazujících firem.

Vedení Liberty předevčírem předložilo plán, jak bude postupovat dál. Byl jsem informován o tom, že v lednu opět obnoví výrobu vysoké pece číslo 3 a navazující výrobu v ocelárně. Zároveň spustí optimalizační plán, jehož součástí je nový provozní model, který by měl zvýšit kapacitu výroby a ziskovost válcoven. A že také jedná se svým věřitelem firmou TAMEH, která Liberty dodává energii, před kterým požádala před časem krajský soud o ochranu. Ubezpečili mě, že budou svým zaměstnancům i nadále vyplácet mzdy a nebudou propouštět a že se nic nezměnilo ani na plánech přeměnit ostravskou huť v uhlíkově neutrálního výrobce.

Jestli je tento plán reálný, nebo ne ukážou další dny. Vše je ale v rukou Liberty. Moravskoslezský kraj v tomto nemá jakoukoliv další kompetenci.

PhDr. Miroslava Chlebounová, PR specialista

X X X

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka:

Kraj byl a je průběžně informován o vývoji v Liberty na základě jednání předsednictva krajské tripartity i separátních schůzek. Z nich je zřejmé, že finanční problémy Liberty se přenášejí na desítky či stovky jejích dodavatelů a odběratelů a ohrožují po desítky let budované a zaběhnuté obchodní postupy. Pro řešení této situace ale nemá kraj žádnou kompetenci, jde o čistě obchodní vztahy soukromých firem.

Výjimkou je ale přímý dopad na ostatní obyvatele Moravskoslezského kraje, protože na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel Vratimova. Zdrojem tepla jsou samozřejmě kotle společnosti TAMEH. Proto jsme oslovili vedení Vratimova, zda disponují záložním zdrojem tepla. Když se potvrdilo, že takový zdroj není k dispozici, obrátili jsme se na společnost Veolia s dotazem, zda je techniky možné zásobovat Vratimov z jejich teplárenské soustavy. Potvrdilo se, že to možné je. Tento průzkum se odehrál na konci minulého týdne a od té doby probíhají každodenní jednání mezi Vratimovem, Liberty, TAMEH a Veolií. Ta vyústila v dohodu, která zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku. Zda k přepojení skutečně dojde, nebo se v posledních hodinách podaří vyhasnutí kotlů zabránit, už nebude mít na obyvatele Vratimova vliv. Teplo mít budou.

Chci poděkovat všem aktérům za profesionální, rychlé a především vstřícné jednání vůči obyvatelům našeho kraje. A přeji samozřejmě podobný výsledek i u dalších podobných probíhajících sporů. PhDr. Miroslava Chlebounová, PR specialista

X X´X

DODAVATEL  LIBERTY  ZADLUŽEN,  PŘES  255  MILIONŮ

Dodavatel energií pro huť Liberty je v insolvenci. Má závazky přes 255 milionů

Společnost Tameh Czech, která dodává energie huti Liberty Ostrava, na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla, že má závazky převyšující 255 milionů. Tameh nemá za co nakupovat uhlí, hrozí proto, že huti za několik dnů zastaví dodávky veškerých energií. Na situaci obou firem upozornil ve čtvrtek iDNES.cz.

  „Dlužnický insolvenční návrh byl podán z důvodu sekundární platební neschopnosti. Do té se Tameh dostal poté, co jeho jediný odběratel, huť Liberty Ostrava, před téměř půl rokem svévolně přestal platit za dodávané produkty,“ komentoval podání návrhu mluvčí Tamehu Patrik Schober.

„Liberty Ostrava dluží v tuto chvíli dodavateli energií skoro dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy Kč je po splatnosti,“ dodal.

Tameh jako takový k 13. prosinci dlužil celkově podle údajů zveřejněných v insolvenčním návrhu 186 různým věřitelům. „Ke dni 13. 12. 2023 činí celková výše těchto závazků částku 255 623 620,47 korun,“ stojí ve zveřejněném návrhu.

Závazky vůči společnosti OKD pak dosahují 84 milionů korun, přes 30 milionů dluží za uhlí polské těžební společnosti Tauron Wydobycie, za dopravu uhlí pak české firmě Carbosped přes osm milionů korun. Závazky přiznává i vůči Liberty Ostrava. Té za dodávky vysokopecních a koksárenských plynů dluží 110 milionů korun.

Ostravská huť Liberty se zastaví. Za energie dluží téměř dvě miliardy

Společnost Tameh Czech je někdejším energetickým srdcem celé huti. To ale dřívější majitel, společnost ArcelorMittal, majetkově z firmy vyjmul a vložil do společného energetického podniku s polskou skupinou Tauron. Po prodeji ostravské huti novému majiteli se už elektrárna i další provozy do jejího majetku nevrátily a působí jako její jediný dodavatel.

Co vyráběl Tameh pro Liberty

Dmýchaný vzduch pro vysoké pece, Stlačený vzduch pro hutní výrobu, Elektřinu pro hutní výrobu a externí zákazníky, Technologickou páru, Teplo pro vytápění a přípravu teplé vody

Spory mezi oběma firmami trvají od roku 2019, kdy hutní část někdejší Nové huti Ostrava koupila skupina Liberty. Ta se s Tamehem dlouhodobě pře o ceny dodávaných energií, vše vyvrcholilo v posledních měsících, kdy firma přestala svému dodavateli platit úplně.

To mělo pro Tameh drtivý dopad. „Smluvní závazky Tamehu nedovolují, aby navzdory nesplaceným fakturám jednoduše zastavil dodávky energií a produktů ocelárně nebo od smluvní dokumentace odstoupil, jak by to mohl udělat jiný standardní dodavatel,“ vysvětluje mluvčí Tamehu. „Důsledkem je, že Tameh v současné době vyčerpal veškeré potenciální rezervy. Došly také zásoby uhlí, na nákup dalších surovin nejsou prostředky.“

 Tameh už ve středu ostravskou huť informoval o postupném odstavování kotlů z důvodu nedostatku uhlí. Největší kotel K10 odstavil Tameh ve čtvrtek, další dva spálí poslední uhlí v pondělí.

Jako jedinou variantu dalšího vývoje požadoval Tameh zaplacení dlužných peněz. K čemuž nedošlo a Liberty Ostrava namísto toho nabídla zajištění dodávek uhlí.

 Huť Liberty je jediným zákazníkem společnosti Tameh. Dlouhodobě však dodavateli neplatila. „Vyčerpalo veškeré potenciální rezervy a vedlo k tomu, že Tameh již nemůže nakupovat žádné další uhlí podle smluv s dodavateli, které vyjednala Liberty,“ stojí v oznámení o ukončení provozu, které Tameh zaslal společnosti Liberty.

Situace se začala horšit před měsícem

Ve velkém vyhřezly spory mezi oběma firmami na povrch poprvé na konci listopadu, kdy Liberty Ostrava požádala krajský soud v Ostravě o vyhlášení jednostranného moratoria vůči společnosti Tameh. To energetické firmě mělo zabránit podat insolvenční návrh na Liberty. Tameh se odvolal k vrchnímu soudu v Olomouci, výsledek ale zatím není známý.

Součástí žádosti po vyhlášení moratoria je i povinnost Liberty do třiceti dnů zahájit restrukturalizační řízení. V jeho rámci již Liberty Ostrava informovala například o plánu na znovuspuštění vysoké pece a obnovení provozu ocelárny. To však bez fungujícího energetického provozu, který huti dodává vedle elektřiny třeba i tlakovou páru, není možné.

„V souladu s ‚individuálním moratoriem‘ podle zákona o preventivní restrukturalizaci, schváleném 29. listopadu, jsme již navrhli řadu řešení včetně nabídky toho, že zatímco budou probíhat naše společná jednání, poskytneme elektrárně potřebné uhlí na udržení provozu. Budeme nadále pokračovat v našem úsilí nacházet společná řešení,“ komentovala již dříve situaci ve firmě mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

X X X

LID  RUMUNSKA:  REŽIM  DR  HUSÁKA  BYL  SPRAVEDLIVĚJŠÍ

Mínění v Rumunsku: Komunistický systém byl pro zemi lepší

Podle nového průzkumu společnosti INSCOP pro News.ro více než 46 procent Rumunů věří, že život před rokem 1989 byl ve srovnání se současnou situací lepší.

Portál Romania-Insider.com zdůrazňuje, že roste podíl lidí, kteří věří tomu, že komunistický systém je pro Rumunsko dobrý. Dnes se tak vyjadřuje 48,1 procenta Rumunů. V listopadu 2013 byl podíl takových odpovědí 45,5 procenta. Oproti tomu 42,3 procenta hodnotí komunismus jako něco pro Rumunsko špatného. Tady průzkum ukazuje na klesající tendenci,   v listopadu 2013 to bylo 44,7 procenta.

Připomeňme, že  Rumunsko bylo  jedinou   zemí socialistického bloku, kde se pád režimu  odehrál krvavým způsobem. Poté, co armáda v polovině prosince 1989 potlačila veřejné protesty v Temešváru, došlo 22. prosince v Bukurešti  k masovému protestu, ve který se přeměnila oficiální manifestace na podporu  Ceaușesca. Existuje řada faktů, která potvrzují mínění, že protest vyvolali provokatéři.

Část armády se   přidala k demonstrantům a začalo docházet  ke střelbě mezi často neznámými skupinami. Téměř s jistotou byli proti sobě posílány skupiny vojáků se záminkou, že bojují proti příslušníkům tajné služby Securitate. Jednotlivé skupiny vyšších důstojníků se tak snažily vybudovat si zásluhy pro budoucí uplatnění.

  1. prosince 1989 převzala moc v zemi Fronta národní spásy vedená Ionem Iliescem, bývalým  vysokým představitelem komunistické strany.

Nicolae Ceaușescu byl společně se svou ženou 25. prosince zajat výsadkáři  a bezprostředně poté v pseudoprocesu byli oba odsouzeni k trestu smrti a ihned zavražděni střelbou ze samopalů. Organizátorem procesu byl generál Victor Stanculescu, který 17. prosince krvavě potlačoval protesty v Temešváru a 22. prosince byl Ceaușescem  jmenován ministrem obrany. Stalo se tak poté, co   za nevyjasněných okolností zemřel jeho předchůdce Vasile Milei, server vasevec.cz

X X X

Zákaz vystoupení z NATO. Kongres USA přijal zákon omezující moc prezidenta

Americký Kongres v rámci návrhu zákona o obranné politice známého pod zkratkou NDAA schválil opatření, které zakazuje i budoucím prezidentům jednostranně, tedy bez souhlasu Kongresu, opustit Severoatlantickou alianci (NATO). Informoval o tom server The Hill. Zákon NDAA včetně tohoto opatření podle očekávání podepíše prezident Joe Biden.

Opatření do NDAA prosadili senátoři Tim Kaine a Marco Rubio, demokrat a republikán, a podle senátorů prokazuje „americkou podporu alianci, která je základním kamenem (americké) národní bezpečnosti“ a „dává silný signál autoritářským režimům po celém světě, že svobodný svět zůstává jednotný“.

Americké členství NATO za svého působení v Bílém domě kritizoval bývalý prezident a nyní pravděpodobný republikánský nominant do příštích voleb Donald Trump. Už v roce 2000 Trump ve své knize „The America We Deserve“ (Amerika, kterou si zasloužíme) napsal, že „stáhnout se z Evropy by zemi zachránilo ročně miliony dolarů“, píše list The New York Times (NYT).

V roce 2018 pak už jako prezident zpochybnil klíčový článek pět smlouvy o společné obraně, když se ptal, zda by se USA měly podílet na obraně malého státu jako Černá hora, která je tisíce kilometrů daleko. Trump rovněž kritizoval, že evropští partneři z Aliance neplní svůj závazek vydávat na obranu alespoň dvě procenta svého HDP.

Trumpův možný návrat do Bílého domu v přespříštím roce působil v posledních měsících obavy v evropských diplomatických kruzích, píše NYT. Trump sám svůj postoj k NATO během své nové prezidentské kampaně příliš nekomentuje a na svém předvolebním webu uvádí, že „musíme dokončit proces zásadního přehodnocení účelu NATO a jeho mise, který zahájila moje administrativa (v letech 2016 až 2020, pozn. red.)“.

Letošní obranné výdaje jsou v porovnání s rokem 2014 výrazně vyšší u drtivé většiny ze 31 členských států aliance, připomíná týdeník The Economist s odkazem na alianční data. Po loňském začátku ruské invaze na Ukrajinu kolem 20 evropských států oznámilo, že zvýší své obranné rozpočty.

X X X

Putin o Orbánovi a Ficovi

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na takzvané velké tiskové konferenci, která se obvykle koná vždy v závěru roku, zdůraznil, že většina evropských lídrů ztratila svou suverenitu a pronárodní politici jako maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico již neexistují.

Jak Putin poznamenal, v Evropě se všichni chovají jako maršál Pétain, který byl hrdinou první světové války, ale během druhé světové války se stal kolaborantem a podřídil se vůli okupantů. Dodal, že se tak chová skoro každý, kromě pár lidí.

„Robert Fico se objevil po volbách na Slovensku, Viktor Orbán. Už jsem mnohokrát řekl, že to nejsou proruští politici, jsou pronárodní, hájí své zájmy,“ řekl Putin.  Takových lidí už v Evropě více není, uzavřel ruský prezident, server vasevec.cz

X X X

ERDOGAN  BIDENOVI:  PŘESTAŇTE  DODÁVAT  ZBRANĚ  IZRAELI,  BUDE  MÍR

Přestaňte podporovat Izrael a bude příměří, řekl Erdogan Bidenovi

Ukončení nepodmíněné americké podpory Izraeli by mohlo vést k rychlému příměří v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek to šéfovi Bílého domu Joeu Bidenovi řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj je třeba co nejdřív zastavit „lidskou tragédii“ v Gaze, kde izraelská armáda bojuje s teroristy z Hamásu. Erdogan zmínil i vstup Švédska do NATO a dodání letounů F-16.

 Erdogan Bidenovi řekl, že Spojené státy mají „historickou odpovědnost“ za příměří v Pásmu Gazy. Podle něj by se příměří dalo rychle dosáhnout, pokud by Spojené státy ukončily svou „nepodmíněnou podporu“ Izraeli. Pokud by izraelské vojenské tažení pokračovalo delší dobu, tak by podle něj mohlo mít globální negativní dopady.

Erdogan Izrael za útoky na Pásmo Gazy tvrdě kritizuje a od vypuknutí konfliktu několikrát uvedl, že Izrael se při úderech na toto palestinské území chová jako teroristický stát. Palestinské hnutí Hamás pak označil za osvoboditele přes krvavý útok ozbrojenců hnutí na jich Izraele, který 7. října letošního roku nynější válku zapříčinil.

Erdogan s Bidenem mluvil podle kanceláře tureckého prezidenta také o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance, což podle agentury Reuters potvrdil mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, a o prodeji 40 letounů F-16 Turecku, jehož schválení čeká v Kongresu.

Další podrobnosti kancelář tureckého prezidenta nezmínila. Pro schválení svého vstupu do NATO potřebuje Švédsko také ratifikaci ze strany maďarského parlamentu.

V posledních týdnech dává Erdogan najevo, že ratifikace švédského členství v NATO bude postupovat souběžně se schválením prodeje stíhaček Turecku v Kongresu. Dříve při tom Ankara tvrdila, že vstup Švédska do NATO blokuje, protože není spokojena s tím, jak tato severská země potírá organice, které Turecko považuje za teroristické, a jejich příznivce.

Jedná se například o Stranu kurdských pracujících (PKK) či milice YPG působící na severu Sýrie. Turečtí činitelé také Stockholmu vyčítali, že umožňuje pálení islámské posvátné knihy korán na veřejnosti.

X X X

EU chce vzít Ukrajinu a Moldavsko, zahájí přístupové rozhovory. Orbán opustil sál

Summit Evropské unie v Bruselu rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Na sociální síti X to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí EU také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Maďarský Orbán, který dosud rozhovory pro Ukrajinu odmítal, při rozhodování odešel ze sálu.

 „Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Rada udělila kandidátský status Gruzii. Evropská unie otevře vyjednávání s Bosnou a Herzegovinou, jakmile bude dosaženo potřebného stupně plnění kritérií pro členství, a vyzvala Komisi, aby do března předložila zprávu s cílem přijmout takové rozhodnutí,“ napsal Michel.

Jak dodal, jde o „jasný signál naděje“ pro tamní obyvatele a celou Evropu. Unie udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Otevření rozhovorů s Ukrajinou přitom ještě ve čtvrtek ráno odmítal maďarský premiér Orbán.

Podle portálu Politico i informací listu The Guardian nicméně při rozhodování prezidentů a premiérů opustil místnost. Odchod byl podle diplomatických zdrojů předem domluvený. Agentura Reuters s odvoláním na diplomaty uvedla, že maďarský premiér nebyl v místnosti, ale věděl a souhlasil s tím, že ostatní lídři budou rozhodovat o Ukrajině v jeho nepřítomnosti.

To potvrdil také irský premiér Leo Varadkar. „Nesouhlasí s tím rozhodnutím, nemění svůj názor, ale v zásadě se rozhodl nevyužít svého práva veta,“ řekl Varadkar podle Reuters novinářům. „Postoj Maďarska je jasný: Ukrajina není připravena na start vyjednávání o členství v EU. Je zcela nesmyslné, iracionální a nesprávné rozhodnutí začínat za těchto okolností rozhovory s Ukrajinou, a Maďarsko svou pozici nezmění,“ uvedl i Orbán ve videu na sociální síti X.

Ostatních šestadvacet členských států však podle něj trvalo na tom, aby se rozhodnutí přijato. „Maďarsko se nechce podílet na tomto špatném rozhodnutí, a proto se dnešního rozhodnutí neúčastnilo,“ řekl maďarský premiér. Jednání o úpravách víceletého unijního rozpočtu podle něj pokračují.

Jednomyslnost byla dodržena

„Právní základ je ten, že došlo v této záležitosti k rozhodnutí Evropské rady, které nebylo blokováno žádným z členů Evropské rady,“ vysvětlil nejmenovaný unijní činitel. Co přesně se na jednání summitu stalo, nyní vědí jen samotní prezidenti a premiéři. Podle zdrojů ČTK Viktor Orbán místnost skutečně opustil a nikdo proti tomu nic nenamítal.

Na summitu EU se totiž nehlasuje, jen se předseda Evropské rady ptá přítomných, zda s danými závěry souhlasí a když se nikdo nevyjádří, znamená to, že dané rozhodnutí neblokuje.

Orbánův odchod z místnosti byl totiž podle všeho předem domluvený. A za domluvou stál podle nejmenovaných zdrojů německý kancléř Olaf Scholz. Zda něco za tento postoj maďarskému premiérovi slíbil, není zatím jasné.

Podle portálu Politico Scholz v jednu chvíli přímo před všemi na jednání Orbánovi řekl, že jestliže s dohodou o Ukrajině opravdu není ochotný souhlasit, může opustit místnost, aby mohli lídři EU přijmout jednomyslné rozhodnutí v jeho nepřítomnosti. Orbán si tímto způsobem zachoval tvář pro své domácí publikum.

Zda k něčemu podobnému, tedy odchodu některého z premiérů či prezidentů z jednací místnosti, aby se podařilo prosadit důležité rozhodnutí, došlo i v minulosti, diplomaté v Bruselu novinářům nedokázali říct.

Budeme tvrdě pracovat, slibuje Moldavsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí ze summitu přivítal. „Je to vítězství Ukrajiny. Je to vítězství pro celou Evropu. Je to vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje,“ napsal na sociální síti X. Prezident se právě setkal s veliteli amerických sil v Evropě v německém Wiesbadenu, odkud vyzval americký Kongres k další pomoci Ukrajině.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová rovněž ocenila rozhodnutí summitu EU, Moldavsko je podle ní odhodlané tvrdě pracovat. „Moldavsko dnes souhlasem EU s přístupovými rozhovory otáčí novou stránku. Cítíme vřelou náruč Evropy. Děkujeme za vaši podporu a víru v naši cestu,“ napsala.

Německý kancléř Olaf Scholz pak uvedl, že Ukrajina a Moldavsko patří do evropské rodiny. „Silný signál o podpoře a perspektivě pro Ukrajinu,“ napsal kancléř na sociální síti X.

Posun v přístupových procesech vítají i další evropští lídři. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení uvedla, že čtvrtek „zůstane vrytý do dějin naší Unie“. Finský premiér Petteri Orpo zase hovořil o historickém momentu a naději pro občany Ukrajiny a Moldavska, podle švédského šéfa vlády Ulfa Kristerssona jim šéfové států a vlád zemí Unie vyslali „jasný signál, že vaše budoucnost je v EU“.

Za důležitý signál pak krok označil i český premiér Petr Fiala. Evropská unie tím podle něj dává najevo, že má zájem o tyto země a o jejich budoucnost. Dosažení dohody prý nebylo jednoduché, je však důležité, že Evropská unie opět v těchto klíčových věcech udržela jednotu.

Čtvrteční summit Evropské rady je podle českého premiéra jeden z nejtěžších, které dosud absolvoval. Přijatá rozhodnutí označil za „velký krok kupředu a úspěch pro Evropu i státy EU“. „Odsouhlasili jsme text závěrů Evropské rady, který se týká Ukrajiny. Potvrdili jsme naši podporu této země a odsoudili ruskou agresi. Jde o důležitý signál jednoty, zvláště v těchto těžkých časech, kdy se objevují různé předpovědi, že jsme už unaveni,“ řekl Fiala.

„Blahopřejeme,“ vzkázal východoevropským partnerům na platformě X francouzský prezident Emmanuel Macron. „Dnešek je pro Evropu historický den,“ reagoval zase španělský premiér Pedro Sánchez.

Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty Kyjev podle listopadového hodnocení Evropské komise všechny nesplnil. EK tehdy Ukrajinu vyzvala, aby v reformách pokračovala. Některé potřebné zákony Ukrajinci nicméně schválili v uplynulých dnech.

X X X

UKRAJINA:  SITUACE  KATASTROFÁLNÍ, RUSOVÉ  POSTUPUJÍ  NA  CELÉ  FRONTĚ

Ukrajina na začátku zimy plně přechází do defenzivy, Rusové naopak zesilují tlak podél celé linie fronty. Pomalý postup hlásí u Bachmutu, Avdijivky i jihozápadně od Doněcku. Ukrajinští obránci si pomalu připravují nové linie obrany.

Vypadá to, že ruské armádě se konečně povedlo to, o co usilovala bezmála deset let. Ve středu definitivně obsadila celé město Marjinka ležící asi pětadvacet kilometrů jihozápadně od centra Doněcku. Tedy aspoň to, co z něj zbylo. Kdysi devítitisícová obec je dnes jen rozstřílenou hromadou trosek připomínajících záběry z postapokalyptických filmů.

Udržení předmostí na levém břehu Dněpru je stojí čím dál víc sil a daří se jen díky vytrvalému kladení minových polí.

X X X

NOVÉ  BATERIE  S  PRÁŠKEM  NA  CESTU

Plná nádrž elektřiny

Nové baterie s černým práškem umožní dojezd až 800 km a zkrátí nabíjení na pár minut. Mercedes je chce mít už roku 2025. Poslední bitva automobilového průmyslu vzplála.

Kalifornská společnost Sila bude dodávat společnosti Panasonic americký křemíkový prášek pro baterie elektromobilů, který by mohl odstranit obavy z dojezdu, zkrátit dobu nabíjení, a dokonce snížit závislost na Číně, píše v senzační zprávě internetový Wired.

Nabízí tak trochu reality do abstraktních bitev o slovíčka, která charakterizovala výroční konferenci OSN o klimatických změnách COP28 v Dubaji. To reálno představuje vyhlídka elektrického auta, které ztratilo všechny nevýhody proti benzínu, protože ujede na jedno nabití až 800 kilometrů (500 mil) a nabije se na 80 procent za deset minut. Prachatý Mercedes Benz vyhrožuje, že tím osadí už svůj nový model roku 2025.

Problém odpůrců grýndýlu spočívá v tom, že staré technologie, do kterých jsme tolik nainvestovali, ztrácejí konkurenceschopnost. Bojujeme jako lvi za prodloužení jejich životnosti – ale diplomatická vítězství v podobě oddálení termínu, dokdy to budou smlouvy tolerovat, narážejí na fakt, že zákazníci se nepřidávají. Volkswagen i Škodovka ztratily spoustu času ohlížením dozadu, a teď musí omezovat výrobu, protože poptávka po spalovacích motorech klesá.

Nebyla to ztracená bitva, dokud spalovací motory dominovaly dojezdem a krátkým pobytem u pumpy. Pokud však někdo přišel na to, že tohle řeší mletý křemík, bude to brzy umět každý. Zpočátku to asi levné nebude, jinak by po tom nesahal Mercedes, závislý na své výlučnosti. Ono je to totiž trochu nano, kafemlejnek na to nestačí. Ale spousta zemí už není v nanotechnologiích nováčky, a Česko k nim patří.

Návod pro ty, kdo by si chtěli takovou baterku udělat doma:

Anodový prášek Titan Silicon společnosti Sila tvoří mikrometrové (tisícina milimetru) částice nanostruktur (o jeden až tři řády menší) křemíku a nahrazuje grafitovou anodu v tradičních lithiových bateriích. Uvedená výměna anody za černý prášek údajně nevyžaduje velké změny na výrobních linkách výrobců baterií.

„Trvalo nám 12 let a 80 000 iterací, než jsme se dostali do tohoto bodu,“ řekl o tom Gene Berdichevsky, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sila. „Je to sofistikovaná věda.“

Jak Wired připomíná, Berdichevsky začínal v Tesle v roce 2004, dokonce s průkazkou číslo 7. Věnoval se bateriovému systému pro Teslu Roadster, ale brzy z firmy odešel. Nějaký čas pokračoval ve studiu, a pak založil společnost Sila s Alexem Jacobsem, dalším bývalým kolegou z Tesly, a s Glebem Yushinem, profesorem materiálových věd na výzkumné Technologické univerzitě státu Georgia (Georgia Tech).

Už delší dobu je známo, že křemík uchovává desetkrát víc energie než grafit, takže použití křemíku místo grafitu pro anodu, která uvolňuje elektrony během vybíjení, může výrazně zlepšit energetickou hustotu baterie. Materiál však při opakovaném nabíjení bobtná a vzniklé trhliny radikálně snižují jeho životnost. Slepá ulička? Ne, řešení přinesly nanotechnologie.

„Titan Silicon je nanokompozitní materiál,“ vysvětluje Berdichevsky. „Je to jako rozinková buchta, kde rozinky jsou křemík a kolem rozinek je kyprá matrice tvořící velkou vnější slupku této částice. Slupka si udržuje svůj prostor, takže když se rozinky rozpínají, chléb se pohybuje do stran. Křemík tak není lešením uzamčen, to se přizpůsobuje expanzi.“

Patentovaný proces, jak obklopit silikonové nanostruktury oním lešením, zahrnuje infiltraci silanem, což je plyn s molekulární strukturou jako má metan, jen má uhlík nahrazen křemíkem. Výsledný prášek se dodává výrobcům baterií.

Takže tak, alchymie je to úžasná. Nové baterky by měly prodloužit dojezd typického elektrického auta o 40 procent a zkrátit pobyt u nabíječky na dobu, která už se moc neliší od manipulace s benzínovou hubicí. „Ale tohle není všechno!“ (zvýšil by tlak teleshoping). Titan Silicon je pětkrát lehčí než grafit a zabírá jen polovinu jeho prostoru. Panasonic, který se ujímá výroby baterií Sila jako první, proto hodlá do roku 2030 nacpat do každého litru baterií celou kilowatthodinu, o třetinu víc než činí dnešní špička.

Křemík je všude, není vzácný. To grafit ano. Podle poradenské Benchmark Mineral Intelligence, Čína těží 61 % světového grafitu a rafinuje 98 % hotového grafitového materiálu. V dosavadních lithiových baterkách tvoří grafit až 60 procent objemu. V Evropě třeba čínský grafit nevadí, ale v Americe by narazil na podmínky podpory z programu IRA, takže zákazníci by přišli o 7 500 dolarů daňové úlevy.

Berdishevsky prohlašuje, že jeho Sila už je schopna vyrábět ve velkém, a čeká, až se dokonči vývoj nových modelů u jejích příštích zákazníků. A pak jsou tu jiní, kteří jdou do něčeho podobného. Společnost Group14 Technologies zahájila výstavbu továrny, která bude vyrábět podobný prášek pro Porsche. Kalifornské společnosti OneD Battery Sciences a Amprius zase sázejí na křemíkové nanodrátky, které mají být méně náchylné k bobtnání než nanokřemíkové prášky. Společnost Enevate, rovněž z Kalifornie, namísto křemíkových nanočástic nebo nanodrátků nanáší křemíkové filmy v nanorozměrech přímo na měděnou fólii. Její křemíkové anodové baterie se již používají v elektrických motocyklech. Chicagský startup NanoGraf vyrábí pro anody materiál z oxidu křemičitého. Jeho anody se používají ve vojenské elektronice.

Vývojáři dalších chemických baterií se snaží zcela nahradit tradiční lithium-iontové baterie. Společnost Tesla již vyrábí automobily s lithium-železo-fosfátovými bateriemi. Toyota dráždí odborníky svými polovodičovými bateriemi. Čínské firmy vyvíjejí sodíkové technologie, které nevyžadují téměř žádné lithium, nikl ani kobalt. A Samsung SDI zdokonaluje baterie s vysokým obsahem manganu, zahlcuje nás Wired dalšími informacemi o revolucí v bateriovém průmyslu.

Úmrtní listy pro elektromobilitu letí do koše, jeden za druhým. Smiřme se s tím, že svět se změnil. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Je našou úlohou brániť Slovensko

Z Európskeho parlamentu mi píšu zdesení priatelia zo zahraničia, že dostávajú listy od slovenských mimovládok, ktoré špinia na Slovensko.

„Čo to tam máte za ľudí?,“ pýta sa ma jedna zahraničná europoslankyňa. „Ako môžu takto nenávidieť svoju vlasť?“ Pozrel som si list, v ktorom mimovládky kydajú na Slovensko. Podpísaná je tam Via Iuris, bývala mimovládka Zuzany Čaputovej a Juraja Rizmana. Nehanbíte sa?

Ďalej je tam eseťácka Zastavme korupciu na čele s Petkovou. A tiež Transparency International, ktorej Sorosova nadácia platila analýzy v prospech Matoviča. Všetko staré známe firmy: milionári z ESET-u, Soros a Čaputovej Via Iuris, do ktorej liala státisíce nielen Nadácia otvorenej spoločnosti, ale aj americká ambasáda. Liberálna mafia.

Vo svojom liste, v ktorom klamú a kydajú na Slovensko, ešte aj zneužívajú Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Až tak hlboko klesli. Prepáčte, ale toto je nové dno slovenskej politiky. Môžeme mať rôzne názory na opatrenia, ktoré prijíma vláda, ale takto kopať do Slovenska v zahraničí?

A robiť to za prachy zahraničných nadácii? A oligarchov, ktorí financujú Progresívne Slovensko? Ako inak to nazvať ako vlastizrada? K oligarchickým mimovládkam, ktoré sú všetky v orbite Progresívneho Slovenska, sa pridali aj europoslanci z PS, KDH a OĽaNO.

V europarlamente vrieskali, že Slovensku treba zobrať eurofondy. Chcú ožobračiť vlastný národ – to je strašná hanba. Dejiny si tieto mená musia pamätať: Štefanec, Lexmann, Pollák, Hojsík, Bilčík a ďalší vlastizradcovia. Z domu podporovaní Šimečkom, Sulíkom a Matovičom… Judáši.

Pred prázdnou sálou v EP si usporiadali debatu na tému – kopni si do Slovenska. Slovenskí europoslanci zo Smeru a vlasteneckých strán im naložili, čo sa do nich zmestilo. Tlieskam! Je našou úlohou brániť Slovensko pred indivíduami, ktoré nenávidia svoju vlasť a chceli by, aby nás totálne ovládal Brusel či Washington.

Strašne sa hanbím, keď musím zahraničným europoslancom vysvetľovať, aké progresivistické monštrá fungujú na Slovensku. Robia niečo, čo by si nedovolil nikto. Nikde. Nikdy. Oni útočia na vlastný štát. Primitívne, nenávistne a hlúpo. Ešte niekto pochybuje, že politické mimovládky sú platené za to, aby zničili Slovensko?

Je najvyšší čas pristrihnúť im hrebienok – musí to byť najvyššia priorita. O to viac oceňujem, že Robert Fico chce zastaviť financovanie militaristov z Globsecu – len tak ďalej. Ľuboš Blaha, poslanec SR, server vasevec.cz

X X X

Polsko porušilo právo zákazem potratu plodu s Downovým syndromem

 Polsko porušilo práva ženy, které lékaři kvůli platným předpisům odmítli provést potrat, ačkoliv vyšetření ukázalo, že plod má Downův syndrom. Dnes o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva a nařídil Polsku vyplatit odškodné. Žena těhotenství ukončila v zahraničí, informuje portál onet.pl. V Polsku po nálezu ústavního soudu z roku 2020 platí jedny z nejpřísnějších předpisů o potratech v Evropě.

Ústavní soud před třemi lety zrušil možnost podstoupit potrat v případě, kdy plod trpí těžkou a nevyléčitelnou nemocí nebo je vážně poškozený. Více než 90 procent potratů lékaři prováděli právě z tohoto důvodu. Ženy mohou v současnosti tento zákrok podstoupit jedině tehdy, pokud těhotenství ohrožuje jejich zdraví nebo život, nebo pokud žena otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu. V druhém případě je to možné jen do 12. týdne těhotenství.

Osmatřicetiletá žena s iniciály M. L. byla na potrat objednaná v jedné z varšavských nemocnic, ale zákrok byl zrušen kvůli tomu, že zrovna vešly v platnost změny předpisů zavedené v důsledku nálezu ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že nemohla potrat podstoupit v Polsku, nechala si ho udělat na soukromé klinice v zahraničí.

Okolnosti potratu znamenaly psychický dopad

Podle Evropského soudu pro lidská práva bylo porušeno její právo na soukromí a na rodinný život. Štrasburský tribunál podotknul, že okolnosti, za jakých M. L. umělé přerušení těhotenství absolvovala, na ni musely mít výrazný psychický dopad. Soud uvedl, že zákrok pro ženu znamenal značné výdaje a kvůli cestě do zahraničí jí nemohla poskytnout podporu rodina.

Polsko má podle dnešního rozsudku M. L. vyplatit odškodnění ve výši asi 16.000 eur (přes 390.000 korun).

Evropský soud pro lidská práva zároveň označil za nepřípustný případ týkající se 927 žen z Polska v reprodukčním věku, které tvrdily, že jejich práva by potenciálně mohla být porušena, protože podle platných předpisů musejí plod donosit i v případě, že by byl poškozen.

O stížnosti prvních osmi žen Česká justice podrobně informovala. Ženy uváděly, že mají strach kvůli zákazu potratů otěhotnět a obětí zákona jsou všechny plodné ženy. Soud stížnosti zamítl jako hypotetické s tím, že Evropský soud pro lidská práva neumožňuje actio popularis. Úplný text stížnosti a rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva jsou zde:

Současné složení polského ústavního soudu ovlivnili politici národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost, která začátkem tohoto týdne po osmi letech u kormidla moci skončila. Vystřídala ji proevropská koalice. Šéf nové vlády Donald Tusk slíbil, že co do možnosti podstoupit potrat „ženy pocítí výrazné zlepšení“, ceskajustice.cz

X X  X

VSZ  BRADÁČOVÁ  ŽÁDÁ  VYŠŠÍ   TREST  PRO  POLICÍSTU

Tři roky jsou málo. Bradáčová pro detektiva z kauzy Bereta žádá tvrdší trest

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová žádá tvrdší trest pro soukromého detektiva Igora Gáboríka z kauzy Bereta, hlavního aktéra případu úniků informací z policejních spisů. Uvedl to ve čtvrtek server Aktuálně.cz na základě vyjádření Bradáčové a Okresního soudu Praha-východ. Gáborík dostal letos v dubnu trest tři roky vězení.

 V kauze bylo zatím nepravomocně odsouzeno celkem pět lidí. U ostatních aktérů případu Bradáčová podle serveru verdikt přijala.

„Vrchní státní zastupitelství podalo odvolání do výroku o trestu u obžalovaného Gáboríka,“ sdělila serveru mluvčí Okresního soudu Praha-východ Zuzana Steinerová. „Podala jsem odvolání do výroku o trestu v neprospěch jedné z obžalovaných osob,“ řekla serveru vrchní státní zástupkyně Bradáčová, aniž jmenovala konkrétního odsouzeného. Před vynesením rozsudku podle Aktuálně.cz požadovala pro Gáboríka čtyři roky vězení.

Vrchní žalobkyně se odvolala podle serveru až nyní, protože teprve v těchto dnech soud vyhotovil odůvodnění rozsudku. Podle mluvčí soudu podali odvolání také všichni odsouzení. Případem se tak bude zabývat Krajský soud v Praze.

V kauze Bereta podle obžaloby někdejší pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma poskytovali Gáboríkovi neveřejné informace z trestních řízení. Gáborík a v jednom případě i jeho spolupracovník Vladimír Zmrhal je podle spisu předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství. V některých případech za to podle obžaloby od klientů společnost inkasovala peníze. Odsouzení vinu popřeli.

Soud v dubnu uložil Máchové trest tři roky a čtyři měsíce vězení. Gáboríka poslal do vězení na tři roky a Holuba na 2,5 roku. Šíma a Zmrhal dostali podmíněné tresty.

X X X

PŘEDSEDA  MLSNA:  CENY  V  ČR  NEKONTROLUJEME

Ceny nekontrolujeme, říká šéf antimonopolního úřadu. Naznačil šanci brzkého odhalení kartelu

eřejnost si špatně vykládá funkci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, když od něj vyžaduje přímý tlak na snížení cen potravin. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Mlsna v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Úřad se totiž zaměřuje na dohody o stanovování cen kartelové praktiky. Ty se podle něj nevyšetřují v televizním přenosu, naznačil však, že se příští rok „možná něčeho dočkáme“.

Mlsna v pořadu upřesňoval roli antimonopolního úřadu. „Nejsme cenový regulátor, zaplaťpánbůh nejsme před rokem 1989. Cenovou hladinu nekontrolujeme, ani to nepatří do tržní ekonomiky. Co kontrolujeme a můžeme stíhat, jsou kartely. To znamená uzavírání tvrdých dohod o stanovování cen, o rozdělování trhu či jiné dohody. Diskuze, která běží v České republice, není v Evropě ničím výjimečná. Co se řeší u nás v mediálním světě, je obdobné jako v dalších členských státech Evropské unie,“ popsal.

 Kritika, která směrem k úřadu zaznívá i z politických a vládních kruhů, je podle něj běžná. „Vnímám ji jako standardní politický kolorit. V okamžiku, kdy si ministr zemědělství Výborný (KDU-ČSL) svolá zástupce maloobchodních řetězců, a oni mu oznámí, že možná budou zdražovat, je třeba říci, kdo by za to mohl nést vinu. A hodil se zrovna Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ shrnul Mlsna.

Doplnil, že úřad vládě poskytne návrhy legislativní povahy k posílení vlastních kontrolních pravomocí. „S prací úřadu jsem spokojený. Kartely se nevyšetřují v televizním přenosu. Co se týče výsledků, možná se ještě v roce 2024 něčeho dočkáme,“ naznačil.

X X X

Lékaři mohou odmítnout péči, jež by jen prodloužila utrpení, rozhodl Nejvyšší soud

Pokud zdravotníci odmítnou poskytovat pacientovi v beznadějném stavu další péči, která by jen prodlužovala utrpení, nelze to pokládat za projev diskriminace. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání rodičů, jejichž dcera podlehla v jedné z pražských nemocnic fatálním komplikacím způsobeným vrozeným onemocněním.

Rodiče se prostřednictvím žaloby podle antidiskriminačního zákona domáhali omluvy a náhrady nemajetkové újmy za to, že lékaři odmítali jejich žádosti o přeložení dcery na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). Rozhodnutí NS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

„Odmítnutí poskytnout další zdravotní péči pacientovi v terminální fázi léčby, která již není medicínsky indikována a která pouze na omezenou dobu oddálí okamžik medicínsky již neodvratitelné fyzické smrti, není porušením rovnosti zacházení ani práva na ochranu před diskriminací z důvodu zdravotního postižení,“ stojí v rozsudku senátu s předsedou Robertem Waltrem.

Dítě zemřelo v roce 2012. Podle rodičů měli zdravotníci při poslední z několika hospitalizací dítě dříve přeložit z jednotky intenzivní péče na ARO. Lékaři to odmítali s poukazem na to, že stav, který postupně vedl k multiorgánovému selhání, je nezvratný.

Žalobu rodičů zamítl Obvodní soud pro Prahu 5, neuspěli ani s odvoláním k Městskému soudu v Praze. Poté ještě podali dovolání k NS. Uváděli v něm, že pokud by nemocnice se všemi pacienty, jimž selhávají základní životní funkce, zacházela tak, že jim neposkytne resuscitační péči, byla by existence oddělení ARO v nemocnici zbytečná. Lékaři se podle dovolání mají pokoušet o oživení každého takového pacienta bez ohledu na prognózu, pokud jim ovšem pacient nebo jeho zákonný zástupce nedá informovaný souhlas k odlišnému postupu.

NS už v jednom ze svých starších rozhodnutí uvedl, že pokud by přijal „zjednodušující a paušalizující“ závěr o nezbytnosti resuscitovat za každých okolností jakožto právní standard, mohl by tak nutit lékaře k jednání odporujícímu lékařské etice a působícímu pacientům zbytečnou trýzeň či snižujícímu jejich důstojnost na sklonku života.

Podobně soud argumentoval i v novém rozhodnutí. „Ani poukazem na zákaz diskriminace osob se zdravotním postižením nelze nutit lékaře k porušení povinnosti poskytovat zdravotní péči podle nejlepších dostupných poznatků, tj. lege artis, či porušovat zásady lékařské etiky,“ stojí v rozsudku.

Ústavní soud se nedávno zabýval stížností pozůstalých po ženě, kterou zdravotníci ve svitavské nemocnici neresuscitovali po srdeční zástavě, nakonec ji zamítl. Resuscitace by podle zdravotníků nevedla k obnovení srdeční činnosti nebo by obnovila životní funkce jen na velmi krátkou dobu při prodlužovaném utrpení umírající.

Zdravotnický personál podle Ústavního soudu postupoval s respektem k právu na lidskou důstojnost pacientky, rozhodl se, že nebude prodlužovat okamžik utrpení. Zároveň ale soud zdůraznil, že zdravotníci musejí s pacienty a jejich blízkými dostatečně komunikovat, vysvětlovat jim možnosti, ujistit se, že vše dobře chápou. Málokdo ví, že sám může předem vyslovit přání, aby jej zdravotníci neoživovali, pokud bude stav beznadějný.

X x x

V  ROCE  2024  DRAŽŠÍ  PIVO?

PADNE  FIALOVA  VLÁDA?  TAK  SE  O  TOM  MEZI  PIVAŘI  HOVOŘÍ

PIVO  LIDOVÝ  NÁPOJ  JAKO  V  NĚMECKU

Cena piva vystřelí do výšin, varuje ekonom. Snížení DPH u potravin je podružné, říká Veče řová

Pivo je jediná potravina, jejíž cena vystřelí od nového roku nahoru, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Tomáš Maier. „V případě dalších položek se jedná jen o bouři ve sklenici vody,“ dodal. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová označila snížení DPH u potravin o tři procentní body za „marginalitu“, která se nijak neprojeví. O „diskriminačním DPH“ v případě tvrdého alkoholu se zmínil mimo jiné i výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

„Pokud půjdeme v novém roce na pivo, ihned poznáme, že se jedná o jedinou potravinu, jejíž cena vystřelí opravdu vysoko. U všech ostatních to je spíše bouře ve sklenici vody,“ řekl Maier v pořadu Zprávy Plus.

 Tvrzení prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy ohledně toho, že potravináři přišli za řetězci s novými ceníky, považuje Maier za nesmysl. „Určitě to není tak, že by obchody akceptovaly nabídku potravinářů. Právě řetězce tahají během vyjednávání za delší část provazu a jsou to spíše oni, kdo si diktuje podmínky. Ohlašované změny nebudou mít žádný dopad,“ pronesl ekonom s tím, že se ze strany Prouzy jednalo pouze o „výstřel, který ho měl preventivně chránit“.

Stejně to vidí i Večeřová. „Již v době, kdy řetězce prostřednictvím Svazu obchodu prohlašovaly, že se ty tři procentní body ze sazby DPH projeví, jsme mnohokrát upozorňovali, že se jedná o naprostou marginalitu, která se na ceně nijak neodrazí,“ shrnula šéfka Potravinářské komory.

„Doporučovala jsem, aby DPH buď navýšili, nebo opravdu srazili k pětiprocentnímu, v nejlepším případě desetiprocentnímu rozdílu. Za současné situace jsem přesvědčena, že šlo o neuvážený slib ze strany obchodů. Nejspíš bylo také chybné to, že jim vláda uvěřila,“ pálila Večeřová na více stran.

Výrobci lihovin: DPH na tvrdý alkohol je diskriminační

Zvýšení spotřební daně na lihoviny ve srovnání s jinými alkoholickými nápoji je diskriminační, tvrdí ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Darebník. „Vláda jasně deklarovala, že hodlá zvýšit spotřební daň na neřesti, mezi něž řadí alkohol a kouření. Jenže ji zvýšila pouze u lihovin, které činí necelých 29 procent celé spotřeby alkoholu. Zbytku se navýšení nijak nedotklo,“ vyčetl kabinetu Petra Fialy (ODS).

 Bez přihlédnutí k vysokým cenám energií či dalším faktorům čeká 40% lihoviny nárůst ceny o sedm korun, uvedl Darebník a připomněl i problémovou položku konsolidačního balíčku, takzvaná tichá vína.

„U čtyřicetiprocentní lihoviny zaplatíte při objednání v restauraci spotřební daň pět korun a šestnáct haléřů, v případě piva se jedná o jednu korunu a šedesát haléřů. Dáte-li si dvě deci tichého, červeného nebo bílého vína, nezaplatíte ani korunu. Něco takového je skutečně diskriminační. Není možné přistupovat ke stejné komoditě různými způsoby,“ tvrdí.

X X X

Jemenští povstalci zaútočili na další nákladní loď, USA žádají námořní koalici

Nákladní loď dánské společnosti Maersk se ve čtvrtek u jemenského pobřeží stala terčem raketového útoku. Podle agentury Reuters šlo zjevně o další z řady útoků ze strany jemenských húsíjských povstalců, které nyní výrazně ohrožují lodní přepravu v Rudém a Arabském moři. Útoky přiměly USA, aby prosazovaly vznik široké námořní koalice v oblasti.

Společnost Maersk uvedla, že její loď Maersk Gibraltar plula z ománského přístavu Salálah do saúdskoarabské Džiddy, když se stala terčem útoku v blízkosti průlivu Báb al-Mandab. Ten spojuje Adenský záliv s Rudým mořem. „Vyzýváme k politickým krokům, které by zajistily rychlou deeskalaci“ útoků v regionu, uvedla Maersk a upozornila, že „současná situace ohrožuje životy námořníků a je neudržitelná pro světový obchod“.

Podle Reuters nebylo bezprostředně jasné, zda byl incident s lodí společnosti Maersk tentýž jako ten, který ve stejné oblasti nahlásily britské námořní bezpečnostní agentury.

Při této události se blíže neurčené plavidlo stalo terčem útoku poté, co odmítlo uposlechnout příkazu skupiny vydávající se za jemenské námořnictvo, aby změnilo kurz a zamířilo ke břehům Jemenu. Podle britské služby Maritime Trade Operations (UKMTO) poté pouhých 50 metrů od boku lodi explodovala naváděná střela.

Vedle toho pak britská společnost Ambrey, která se také zabývá námořní bezpečností, oznámila, že v blízkosti jemenského ostrova Sokotra v Arabském moři byla údajně přepadena nákladní loď bulharského majitele plující pod maltskou vlajkou. Tato loď podle Ambrey evidentně prováděla úhybné manévry a ještě předtím v její blízkosti vypnulo svůj transpondér rybářské plavidlo plující pod íránskou vlajkou.

Jemenští šíitští povstalci Húsíové mají podporu Íránu a od roku 2014 ovládají hlavní město Saná i velkou část pobřeží Rudého moře. Už od vypuknutí války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, rovněž financovaným Íránem, napadají lodě v blízkosti klíčového průlivu Báb al-Mandab. Několikrát vyslali rakety a drony na jih Izraele. V posledních dnech ovšem nebezpečných událostí výrazně přibylo.

Obchodní tanker ve středu u břehů Jemenu čelil střelbě z motorových člunů a raketám odpáleným z jemenského území pod kontrolou Húsíů. Americký torpédoborec během incidentu sestřelil také bezpilotní letoun vypuštěný z tohoto území. V pondělí řízená střela vypálená z Jemenu zasáhla norský tanker Strinda, který začal hořet, nikdo z posádky však nebyl zraněn. K tomuto útoku se Húsíové v úterý přihlásili s tím, že posádka lodi nereagovala na jejich varování.

Zvláštní vyslanec Spojených států pro Jemen Tim Lenderking ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že Washington usiluje o vytvoření „co nejširší“ námořní koalice, jež by lodě v Rudém moři chránila a dala Húsíům jasně na srozuměnou, že jejich útoky nebudou tolerovány. Íránský ministr obrany Mohammad Rezá Aštíání nicméně varoval, že takové mnohonárodní námořní síly by čelily „mimořádným problémům“ a že nikdo „nemůže učinit krok v regionu, kde máme převahu“.

X X X

Venezuele nedáme ani píď území, varuje guyanský prezident. Sejde se s Madurem

Guyana nedá Venezuele ani metr svého území, prohlásil guyanský prezident Irfaan Ali před schůzkou s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Nehodlá jednat o změně hranic, od jednání si však slibuje zmírnění napětí ve sporu o region Esequibo. Ten Maduro rozdmýchal před několika lety a Venezuelané o připojení guyanského území hlasovali v nedávném referendu.

 „Esequibo patří Guyaně. Nevzdáme se ani metru, ani v myšlenkách, natož fyzicky,“ řekl ve středu Ali stanici NBC. Zopakoval také, že Esequibo patří ke Guyaně od roku 1899, a uvedl, že Maduro se chová „bezohledně“ a nezákonně

Čtvrteční schůzku zprostředkoval generální tajemník OSN António Guterres, který na ni vyšle dva zástupce – šéfa svého kabinetu, kterým je Earle Courtenay Rattray, a svého náměstka pro Evropu, Střední Asii a Ameriku Miroslava Jenču. Setkání se koná v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny, a to i proto, že jeho premiér Ralph Gonsalves nyní předsedá Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC).

Spor o region Esequibo, v němž nyní žije na 125 tisíc lidí, výrazně oživila Venezuela před několika lety. A to poté, co se v roce 2015 u pobřeží Guyany, respektive tohoto regionu, našla větší ložiska ropy. Před několika týdny spor vyhrotil Maduro, který o Esequibu uspořádal i referendum.

V něm se Venezuelané vyslovili de facto pro přičlenění regionu ke své zemi. Maduro krátce poté navíc oznámil, že jeho vláda začne s vydáváním licencí na těžbu ropy v Esequibu. Podle některých analytiků se tím venezuelský vládce snaží získat voliče před prezidentskými volbami, které se mají konat příští rok.

Územní spor využil i k dalším represím vůči opozici. Minulý týden generální prokuratura obvinila čtrnáct lidí z vlastizrady a zločinného spiknutí kvůli jejich údajným vazbám na americkou společnost ExxonMobil, která těží ropu v Guyaně.

Spor o Esequibo má kořeny v koloniálním období, kdy v oblasti působilo Španělsko, Nizozemsko a Velká Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska k britské kolonii Guyaně, což posléze Venezuela označila za spiknutí, jímž jí bylo „ukradeno“ území.

V roce 1962 Venezuela tuto arbitráž zpochybnila v OSN a nyní se také odvolává na takzvanou Ženevskou dohodu, kterou podepsala s Británií v roce 1966 pár měsíců před tím, než získala Guyana nezávislost. Caracas tvrdí, že tato dohoda arbitráž z roku 1899 anulovala.

Guyana požaduje, aby spor vyřešil Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), který je soudním orgánem OSN. Venezuelská vláda však neuznává jurisdikci ICJ pro tento územní spor.

X X X

Chlapec zmizel během dovolené ve Španělsku. Po šesti letech ho našli ve Francii

Britský chlapec Alex Batty, který zmizel před šesti lety ve Španělsku, byl nalezen v jihozápadní Francii. V roce 2017 odcestoval s rodinou na výlet do Málagy, odkud se už nevrátil. Bylo mu tehdy 11 let. Podle Reuters uprchl z „horské spirituální komunity“.

Ve čtvrtek o tom informovala francouzská média, podle kterých policie v souvislosti se zmizením teenagera pátrá po jeho matce Melanii Battyové a dědečkovi Davidu Battym, jejichž místo pobytu není známo.

Stanice BFM TV uvedla, že si náhodný řidič dodávky všiml u silnice zbědovaného mladíka mladíka, který vypadal zmateně. Odvezl jej proto na policejní stanici. Podle televizního kanálu TF1 byl teenager nalezen ve středu.

 Agentura Reuters uvedla, že teenager uprchl z „horské spirituální komunity“. „Řekl mi, že šel pěšky celé čtyři,“ sdělil listu La Dépeche řidič Fabien Accidini, který Battyho zahlédl, jak se potuluje po dálnici kolem města Toulouse na jihu země Francie.

List La Dépeche informoval o Battyho objevení jako první. Uvedl, že teenager žil v duchovní komunitě v Pyrenejích, která je známá jako cíl snílků z celé Evropy, kteří inklinují k alternativnímu způsobu života.

„Řekl mi, že jeho matka byla trochu svým způsobem šílená. Měla bizarní duchovní smýšlení. Pobývala v horách se skupinou lidí,“ uvedl Accidini.

Britští policisté uvedli, že jsou v kontaktu se svými francouzskými protějšky, aby prověřili pravost tvrzení. „Jedná se o složitý a dlouhodobý proces. Proto je nutné provést další vyšetřování a zavést ochranná opatření,“ uvedl policejní sbor.

Battyho rodina, která žije v hrabství Velký Manchester, potvrdila totožnost chlapce, řekly Reuters místní úřady. „Měl by se brzy vrátit do Anglie,“ uvedl mluvčí prokuratury v Toulouse a dodal, že trestní vyšetřování Battyho zmizení vedou britské úřady.

X X X

Mimořádná Smetanova Litomyšl s významnou podporou kraje

Rok 2024 je Rokem české hudby, kdy si připomínáme 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Také proto bude i nadcházející ročník festivalu Smetanova Litomyšl mimořádný a nejobsáhlejší v historii. O přípravách a krajské podpoře hovořili hejtman Martin Netolický a náměstek pro oblast kultury a člen správní rady festivalu Roman Línek s ředitelem Smetanovy Litomyšle Michalem Medkem.

 „Příští rok si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany, a tak je logické, že i festival Smetanova Litomyšl bude na toto významné výročí reagovat. Proto se také můžeme těšit na 51 pořadů, což je nejvíce v celé historii festivalu. Jsem přesvědčený, že na své si přijdou jak milovníci mistra samotného, protože festival uvede všechny jeho opery, tak posluchači české populární hudby. Vzhledem k mimořádnému roku jsme se shodli na navýšení krajské podpory na 3,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také připomněl, že součástí festivalu bude premiéra celovečerního filmu nejen o životě Bedřicha Smetany s názvem „Neslyším ničeho

Festival Smetanova Litomyšl je dlouholetou součástí Tváře Pardubického kraje, což je dokument obsahující nejvýznamnější kulturní, sportovní či společenské události regionu. „Smetanova Litomyšl je rodinným stříbrem Pardubického kraje, a proto jsme připraveni pomáhat k jejímu dalšímu rozvoji. Mezi připravované aktivity patří také nové zastřešení zámku, do kterého se po rekonstrukci festival vrátí. Návrh nové střechy připravil známý architekt Josef Pleskot, pro kterého by to byla již několikátá realizace nejen v našem kraji, ale přímo v Litomyšli,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast kultury a člen správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek s tím, že kraj je připraven jednat o podpoře záměru.

Podle ředitele festivalu Michala Medka je cílem organizačního týmu, aby se pod novou střechou konal festival již v roce 2025. „V tuto chvíli oslovujeme potenciální partnery a rádi bychom spustili tak fundraisingovou kampaň na financování nové střechy, která by měla být nejen šetrnější k zámku samotnému, ale také by měla nabídnout lepší divácký komfort s udržením přibližně tisícovky míst,“ řekl Michal Medek, který také ocenil stávající předprodej vstupenek. „Vytvořili jsme šest balíčků obsahujících výhradně opery Bedřicha Smetany a velmi mile nás překvapilo, jaký je o tyto balíčky zájem, a proto jsme do prodeje pustili další vstupenky. Jednotlivé vstupenky na všechny programy pak uvolníme do prodeje od 6. března,“ doplnil Michal Medek.

Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Basketbalisté Prahy do Opavy

Utkání: BK Opava – USK Praha. Ve žlutém pekle souboj prvního s třetím. Zvítězí mladická dravost nebo dlouholeté zkušenosti?

16.kolo Kooperativa NBL 2023/24, místo: 16.12.2023  17 hod. Opava

V sobotním 16. kole Kooperativa NBL proti sobě nastoupí nejlepší útok proti druhé nejlepší obraně. BK Opava bude chtít před očima domácích diváků nabalit USK na dlouhou cestu domů tradiční bodovou nadílku. Očekávání budou mimo jiné i na momentálně nejlepším ligovém trojkaři Jurečkovi, pro kterého to bude jubilejní zápas s číslem 700. Jsou to právě herní zkušenosti, díky kterým Opava momentálně vládne tabulce Kooperativa NBL, s věkovým průměrem 29 let patří žluto-modří k nejstarším celkům soutěže.

Na straně druhé nastoupí v průměru o 10 let mladší družina trenéra Kuhna, která po středeční náročné výhře proti Písku potvrdila, že třetí místo v tabulce nehodlá přenechat nikomu snadno. Rovněž disponuje výjimečným trojkařem Vlkem, kterému prvenství v tabulce střelců za 3 body vzal po minulém kole právě opavský veterán Jurečka. Mladíci z Folimanky se prezentují kvalitní obranou až do poslední minuty a do žlutého pekla sovy určitě vletí s ambicí vrátit domácí porážku z 1.kola.

Frank Kuhn (trenér USK Praha):  Čeká nás dlouhá cesta k lídrovi soutěže. Budeme si muset dát pozor a přistupovať k zápasu s příslušnou intenzitou. Především protože, je to velmi zkušený tým, který navíc hraje v basketbalové Lize mistrů a jejich fanoušci budou pověstným šiestým hráčem.

Ondřej Švec (USK Praha): Po dlouhé a intenzivní bitvě s Pískem bude souboj se soupeřem jako je Opava obzvláště náročný. Budeme muset podat bezchybný výkon a držet se příkazů trenéra, protože Opava disponuje velmi zkušenými hráči, kteří využijí každé naše polevení. Michal Fabrici

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.