Vučić odmítl příkaz organizátorů Belgrade Pride.Tisíc žádostí o milost Pavla. V Thomayerově nemocnici nedostatek lůžek pro děti. Čína v autoprůmyslu mezi lídry. Drony ČR vraždí lidi na Ukrajině. Co Fiala?

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítl požadavek organizátorů sobotního Belgrade Pride, aby na budově sídla prezidenta vyvěsil vlajku LGBT. „Dostal jsem dopis, že musím zítra vyvěsit LGBT vlajku. Je tam napsáno: „Urychleně odpovězte – vyvěsili jste vlajku? Nevyvěsím, tak co? Udělal jsem někdy něco proti jejich právům? Nikdy. Jako prezident Republiky Srbsko zastupuji zájmy občanů a dělám to způsobem, který považuji za nejlepší. Nevím, zda vláda tuto vlajku vyvěsí, neměla by,“ řekl Vučić v projevu k občanům.

Akce s názvem Beograde Pride je naplánována na sobotní večer v historickém centru Bělehradu. Podle organizátorů bude policie zajišťovat bezpečnost během průvodu po zablokovaných centrálních ulicích, pro účastníky bude připraveno několik kontrolních a přístupových míst. Ministerstvo vnitra zatím oficiální prohlášení nevydalo, vlastenecké organizace průvod Beograde Pride tradičně odsuzují.

Dříve se podobných akcí účastnila srbská premiérka Ana Brnabičová a velvyslanci západních států. Vzhledem k tomu, že premiérka je na návštěvě Jižní Koreje, letos se průvodu nezúčastní. Připomeňme, že Brnabičová sama je lesbické orientace.

Doplňme, že prezident Vučić v polovině července prohlásil, že Srbsko rozvíjí tradiční hodnoty a že dokud bude hlavou státu, neschválí jediný zákon na podporu LGBT komunity. „V Srbsku, dokud budu prezidentem, nepodepíšu jediný zákon nebo cokoli jiného, kde bude možné mít nějaké třetí pohlaví kromě mužského a ženského, nebo něco, čemu se dnes říká genderfluid, kdy se jeden den cítíte jako žena a druhý den jako muž,“ zdůraznil v TV Pink.

Dodal k tomu, že informoval premiérku, že dokud bude prezidentem, nepodepíše nic nic o manželství osob stejného pohlaví a tak dále, poznamenal srbský prezident. K tomuto stanovisku také uvedl: „Když na nás představitelé EU kvůli takovým rozhodnutím útočí – skvělé, útočte na mě, ale neobviňujte Anu Brnabičovou, která je pro. Já jsem ten člověk, který jí to nedovolil.“ „Věřím, že jsme tradiční společnost. Členové LGBT komunity mi nepřekážejí. Ale všechny ty věci, o kterých jsme právě mluvili, jsou v době, kdy jsem prezidentem, nemožné,“ uzavřel Vučič, server vasevec.cz

X X X

Maroko zasáhlo silné zemětřesení. Přes 600 mrtvých, stovky zraněných

Marocké pohoří Vysoký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které za sebou zanechalo nejméně 632 mrtvých. V nemocnicích ošetřují 329 zraněnýchí. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. Největší škody ale nastaly mimo města. České ministerstvo zahraničí nemá informace o obětech z řad českých občanů.

 Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš.

Ve staré části tohoto města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu s troskami ležícími na rozbitých autech. Ještě před příjezdem těžké techniky se lidé snažili rozebírat sutiny rukama.

Otřesy byly silně cítit také v Rabatu a Casablance, podle místního úředníka je však většina mrtvých v okolních špatně dostupných horských oblastech.V zasažené části podle stanice Al-Džazíra žije osm až deset milionů lidí, konkrétně jde o provincie Marrákeš, Azilál, Tarúdant, Sáfí a Varzázát.

 České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nyní nemá informace o tom, že by při zemětřesení v Maroku byli zranění nějací čeští občané. Podle cestovatelského systému Drozd jich je v zemi nyní 81. „Někteří z nich kontaktovali české velvyslanectví v Rabatu,“ uvedla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová.

Zemětřesení bylo cítít také v populárním letovisku Agadir, kde je nyní s cestovní kanceláří Blue Style asi 150 Čechů.

„Po 23. hodině nás vzbudily otřesy. Třásl se celý hotel, ale vypadá to, že v okolí nic nepadalo. Třásla se s námi postel, otevíraly se a zavíraly dveře od skříní. Raději jsme vyběhli na balkon. Celé to trvalo to asi dvacet vteřin. Co se týče budov, poučili se tu z velkého zemětřeseni v roce 1960,“ popsala redaktorka iDNES.cz Tereza Janovská, která je na místě na dovolené.

„Země se třásla asi dvacet sekund. Dveře se samy otevíraly a zavíraly, když jsem se řítil z druhého patra,“ řekl agentuře Reuters Hamíd Afkir, který pracuje jako učitel v hornaté oblasti západně od epicentra poblíž města Tarúdant. Afkir poznamenal, že přišly ještě dodatečné otřesy.

Maročané zveřejňují neověřená videa, na kterých je vidět, jak se některé budovy mění v trosky. Turisté a další lidé natočili záběry zachycující evakuace restaurací v Marrákeši, zatímco z klubů zní dunivá hudba.

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seismická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedm stupňů.

Rozdíly v počátečních měřeních bývají podle agentury AP běžné. Oba údaje by ale znamenaly nejsilnější zemětřesení v Maroku za poslední roky. Ačkoli jsou zemětřesení v severní Africe poměrně vzácná, v roce 1960 dosáhly otřesy v okolí marockého historického přístavu Agadir síly 5,8 stupně a zapříčinily tisíce obětí.

Podle portugalského Institutu pro moře a atmosféru a alžírské Agentury civilní obrany, která dohlíží na reakci na mimořádné události, bylo zemětřesení cítit až v Portugalsku a v Alžírsku.

X X X

Jahn ze Škody: Čína už je v autoprůmyslu mezi lídry, Tesle se trh nepřizpůsobí

„Stále vyrábíme solidní auta, ve kterých se dobře jezdí,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing. V nezvykle otevřeném rozhovoru, který pro iDNES.cz poskytl na veletrhu IAA v Mnichově, vysvětluje, jak Tesla mění automobilový průmysl a proč jsou čínské značky „na koni“.

„Mapa největších světových automobilových výrobců se bude měnit,“ myslí si Martin Jahn. „Čína je jeden z technologických lídrů a nedalo se čekat, že by se to automobilovému průmyslu vyhnulo,“ říká v rozhovoru.

Veletrh IAA v Mnichově se už ani nejmenuje autosalon. Automobilky už nejsou automobilky, ale poskytovatelé mobility. O čem to tedy dnes v autoprůmyslu je?
Myslím si, že je to stále o tom samém – poskytování mobility. Automobilky jsou tu pro výrobu produktů poskytujících mobilitu – dovezou z místa A do místa B. Je to lifestylový produkt, který patří k životnímu stylu jednotlivých zákazníků.

Produkty, které pomůžou zákazníkům v dnešní době elektrické mobility jezdit a žít chytřeji, tedy dobře a rychle nabíjet, pohybovat se po Evropě. Čím dál více to bude o nabíjení a autě jako úložišti energie a místě, kde stále trávím čas a žiji. Pořád je to o tom samém, jen se tomu říká trochu jinak. Děláme produkt, který lidi posouvá z místa na místo a pomáhá jim žít určitým způsobem.

X X X

Rusové sestřelili ukrajinský dron české výroby. Stál 550 tisíc euro

Vojáci ruského dobrovolnického oddílu „Bars-10“ sestřelili nad územím nádrže protržené Kachovské přehrady český dron Primoco One v hodnotě 550 tisíc eur. Dron spadl na dno bývalé nádrže, která je dnes bažinou

„My, když jsme si uvědomili, že sestřelený český dron je důležitým předmětem pro studium, jsme se ho pokusili získat,“ řekl velitele jednotky  s volacím znakem „Saturn“.  Půda podle něj neunesla váhu člověka, ale ruským vojákům  se nakonec  podařilo shromáždit všechny části dronu včetně motoru.  Podle agenturních zpráv byly  předány vojenským specialistům ke studiu.

Dron Primoco One 150 je středně velké bezpilotní letadlo vyvinuté a vyráběné českou společností Primoco UAV. Dron je určen k provádění pozorovacích a průzkumných misí.

České drony na Ukrajinu poslalo Lucembursko v rámci vojenské pomoci ukrajinským ozbrojeným silám po zahájení ukrajinsko-ruského konfliktu loni v únoru, server vasevec.cz

X X X

Vláda se drží u koryt jako klíště, Pavel nemá mlčet. Okamura zkritizoval i „okrádací“ balíček

Vláda se drží u koryt jako klíště, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda SPD Tomio Okamura. Kvůli velmi nízké vládní podpoře od občanů by podle něj měl „zakročit“ prezident Petr Pavel. Konsolidační balíček označil Okamura za „okrádací“. Zdůraznil, že pětikoalice okrádá občany, zatímco si sama zvýšila platy.

„Většina stran má nějaký problém,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda SPD Tomio Okamura. V této souvislosti připomněl kauzu Dozimetr nebo kupčení s byty v Brně. Kabinet by proto podle něj měl podat demisi. „Kdyby byl premiér Fiala demokrat, sám nechá vyhlásit předčasné volby. Jenže oni se drží u koryt jako klíšťata, přestože jim plně věří dvě procenta lidí. Ty jejich totalitní tendence jsou jasné a myslím, že občané by měli hlasitě dát najevo, že nejsou spokojeni,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

 Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění věří vládě 25 procent občanů, Okamura zdůraznil, že plně jí věří pouze dvě procenta. „Měl by zakročit Petr Pavel, přestože je prezidentem, kterého podporovala vládní pětikoalice, a měl by přestat mlčet. Dvouprocentní plná podpora vlády tady nikdy nebyla. V době samostatné České republiky je to úplné fiasko,“ sdělil Okamura

Lidé podle něj nemají peníze a prudce roste počet exekucí. „Jako opozice nebudu sedět se založenýma rukama, vynaložím veškerou energii, abych ukončil tuto vládu,“ uvedl předseda SPD s tím, že klíčové z tohoto pohledu budou také volby do Evropského parlamentu.

Fialova vláda podle něj vydává stamiliardy do zahraničí na úkor českých občanů. „Pro nás by byl český občan na prvním místě. Okamžitě bychom utnuli těch více než 100 miliard Ukrajincům. Češi padají do exekucí, 40 procent samoživitelek se podle údajů musí živit sexuálními službami, aby se vůbec uživily,“ tvrdí Okamura.

Předseda SPD zároveň zkritizoval vládní konsolidační balíček. „Bojovali jsme ze všech sil a budeme bojovat dál. Proti ‚okrádacímu‘ balíčku se tvrdě stavíme. Jsme proti zvyšování daní českým občanům a firmám. Fialova vládní pětikoalice si letos zvýšila platy, ale občany okrádá,“ řekl Okamura.

X X X

Covid sílí a má dramatický průběh. Testování je nedostatečné, tvrdí Prymula

Covid v Česku sílí a testování je stále poměrně nedostatečné, zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Průběh je podle něj prý dramatický a trvá šest až sedm dnů.

Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že mluvil s několika profesory, kteří v nedávné době covid prodělali. „Říkají, že průběh byl poměrně dramatický, člověk se šest až sedm dnů cítil diskomfortně a nebyl schopen pracovat,“ řekl Prymula s tím, že průběhy jsou ovšem mírnější než u covidové varianty delta. „Stále to ale nemůžeme podceňovat, úplně benigní onemocní to není,“ řekl epidemiolog.

 Covidová situace může být podle něj do určité míry nyní zkreslena. „Záleží, jakým způsobem testujeme. Určitý vrchol byl v asijských zemích, třeba v Koreji,“ sdělil Prymula. Podle něj ale poskytované údaje nemusí být úplně vypovídající. „Výrazně méně se testuje a nepokračují centrální hlášení. Tabulky, které jsou k dispozici, nemusí úplně věrohodně vypovídat o situaci, která tu je,“ popsal epidemiolog.

Před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru varovala ve středu také Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní v Evropě roste počet nakažených, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. WHO si také stěžuje, že jí o vývoji šíření nákazy podává informace jen málo zemí.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 154 nakažených (včetně reinfekcí), provedeno bylo 173 PCR a 809 antigenních testů. V nemocnicích je 41 hospitalizovaných, z toho jeden pacient na jednotce intenzivní péče. Ukazují to data ministerstva zdravotnictví.

X X X

Řekněte pravdu o systému prolhaných patolízalů. Video CIA verbuje ruské úředníky

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se snaží získat další Rusy jako špiony. Zveřejnila video, které je zaměřené na vysoce postavené úředníky ve službách Moskvy a vybízí je, aby řekli pravdu o systému prošpikovaném prolhanými patolízaly.

Ředitel CIA William Burns se v červenci vyjádřil, že nespokojenost některých Rusů s válkou proti Ukrajině vytváří vzácnou příležitost naverbovat špiony, kterou si CIA nenechá utéct, připomněla agentura Reuters.

Video ukazuje smyšleného ruského úředníka v zasněženém jakoby ruském městě, který se potýká s deziluzí poté, co na kariérním žebříčku přeskočili všichni, kteří na rozdíl od něj bez skrupulí překrucovali pravdu. Sám má ale svědomí, a tak se rozhodl navázat utajený kontakt s CIA.

„Lidé okolo vás možná nechtějí slyšet pravdu. Ale my ano,“ ujišťuje video a podrobně popisuje způsoby, jak se utajeně spojit se službou, jejíž ústředí je v Langley v americkém státu Virginie.

„CIA chce znát pravdu o Rusku. Hledáme spolehlivé lidi, kteří tuto pravdu znají a mohou nám ji říci. Vaše informace může být mnohem cennější, než si myslíte,“ praví se v popisku k videu. „Vysoce si ceníme a vážíme lidí, kteří jsou ochotni s námi komunikovat. Chráníme všichni, kdo s námi pracují, po celém světě. Je to naše profesionální povinnost,“ ujišťuje zpravodajská služba.

Najevo přitom jasně dává, o koho má zájem: „Jste vojenský důstojník? Pracujete v rozvědce, v diplomacii, ve vědě, vyspělých technologiích, anebo máte do činění s lidmi, kteří se tím zabývají? Máte informace o ekonomice anebo o nejvyšším vedení Ruské federace? Spojte se s námi.“

Po velkém selhání při teroristických útocích z 11. září 2001 a v americké válce v Iráku si americké a britské výzvědné agentury dělají nárok na zpravodajské vítězství nad ruskou invazí na Ukrajinu, protože předem varovaly před plány Kremlu, napsala agentura Reuters.

CIA působí i na síti Telegram

Rusko obviňuje Británii a Spojené státy, že podporují Ukrajinu, aby snadněji rozdělili Rusko a uchvátili jeho přírodní bohatství. Tato tvrzení Washington a Londýn popírají.

Ruský prezident Vladimir Putin, který jako důstojník sovětské tajné služby KGB sloužil v někdejším východním Německu, obnovil v Rusku přinejmenším část vlivu kdysi mocných zpravodajských služeb. Ale CIA tvrdí, že vládce Kremlu byl před svým rozhodnutím napadnout sousední zemi špatně informován o skutečné situaci na Ukrajině.

CIA si už na jaře zřídila kanál v populární aplikaci Telegram, aby využila i této možnosti k verbování Rusů. Kanál už má tisíce sledujících, upozornil tehdy zpravodajský server Meduza.

„Je možné, že lidé okolo vás nechtějí slyšet pravdu. My ano,“ zdůrazňovalo už tehdy video vybízející Rusy k tomu, aby se podělili s americkými zpravodajci o informace. Toto video je dostupné i na dalších účtech CIA na sociálních sítích a zaznamenalo už více než 2,5 milionu zhlédnutí.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová tehdy označila kanál CIA na telegramu za „velmi příhodný pro sledování“ všech, kdo se na CIA obrátí. „Jsem přesvědčen, že naše zvláštní služby náležitým způsobem sledují tento prostor. Vycházíme z toho, že CIA i další západní zvláštní služby neochabují ve své aktivitě na území naší země,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

X X X

Putinova dcera dál publikuje na Západě, navzdory napojení na Kreml

Odborné články, na nichž se podílela dcera ruského prezidenta Vladimira Putina, publikovaly západní vědecké časopisy v době krátce před vypuknutím invaze na Ukrajinu i po něm. Upozornil na to portál Možem Objasnit. Zpráva vzbudila kritiku, neboť se osmatřicetiletá endokrinoložka nachází na sankčních seznamech kvůli napojení na vládu svého otce.

 Maria Voroncovová se nachází na sankčních seznamech několika zemí. USA uvalily na Voroncovovou a její mladší sestru Katerinu Tichonovovou sankce v dubnu 2022 v rámci rozsáhlých opatření v reakci na ruskou invazi. Ženy později sankcionovalo také Japonsko, EU nebo Británie.

Profil Voroncovové na webu Moskevské státní univerzity udává odkazy na její výzkum včetně pěti článků publikovaných ve švýcarském odborném časopise MDPI a jednoho ve vědeckém magazínu vydávaném americkou Endokrinologické společností. Tři z článků byly zveřejněny po ruské invazi na Ukrajinu loni v únoru a jeden krátce předtím.

„Zveřejňování článků Voroncovové není sice západními sankcemi zakázáno, ale může to poškodit pověst vydavatelů,“ řekl portálu Možem Objasnit anonymně redaktor nejmenovaného vědeckého časopisu. Možem Objasnit založil ruský opozičník Michail Chodorskovskij.

„Maria Voroncovová byla spoluautorkou článku publikovaného online v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism v září 2021, tedy několik měsíců před začátkem rusko-ukrajinského konfliktu. Tentýž článek byl zařazen do tištěného vydání časopisu v únoru 2022 před invazí. Od té doby Voroncovová v našich časopisech nepublikovala žádné články,“ řekl magazínu Newsweek mluvčí Endokrinologické společnosti.

Časopis MDI, jenž vydal tři odborné texty Voroncovové po startu invaze (včetně roku 2023), záležitost zatím nekomentoval.

Kreml drží podrobnosti o životě prezidentových dcer, které má z pětadvacetiletého manželství s Ludmilou Putinovou, v přísné tajnosti. Kromě nich má Putin další děti se svou milenkou, někdejší gymnastkou Alinou Kabajevovou, se kterou je od roku 2008. V tom, kolik spolu mají dětí, se média rozcházejí. Některá uvádí tři, jiná čtyři. Podle neověřených informací všechny děti vlastní švýcarské pasy.

X X X

Žadatele o azyl bychom mohli posílat do Afriky, plánuje i rakouský kancléř

Rakousko se chce inspirovat Velkou Británií a své žadatele o azyl odesílat do třetích zemí. V pondělí to novinářům prozradil kancléř Karl Nehammer s tím, že v Evropské unii není jeho země sama, která o tom uvažuje. I zmínění Britové však zatím se svým plánem „outsourcovat“ migranty do Rwandy narážejí. Proti rostoucím počtům běženců se rozhodli zakročit i Slováci.

 „Rakousko bude v rámci EU i nadále dělat všechno pro to, aby vznikly politické a právní podmínky pro azylové řízení mimo Evropskou unii. Nevzdáme se. Příslušné dohody se třetími zeměmi jsou možné, jak se ukazuje na příkladu Rwandy,“ uvedl v pondělí rakouský kancléř.

Předeslal, že Rakušané s tímto požadavkem v Unii nejsou sami. „Tato africká země už se dohodla s Dánskem,“ pokračoval, aniž zmínil, že Kodaň svůj migrační plán po loňských volbách opustila. „Program nové vlády volá po zřízení přijímacího centra mimo Evropu, ovšem ve spolupráci s EU či dalšími zeměmi,“ řekl v lednu dánský ministr migrace a integrace Kaare Dybvad.

Mimo EU se pro migrační „outsourcing“ rozhodla také Velká Británie. Žadatelé o britský azyl měli na rozhodnutí počkat ve Rwandě, za což by tato africká země dostala nemalé peníze. Ani po schválení žádosti by se však běženci do vysněné destinace nedostali. Ochranu by jim místo Londýna muselo zajistit Kigali. Ani tento plán se nicméně stále nerozjel. Pomyslné vidle do něj hodil Evropský soud pro lidská práva, někteří běženci navíc uspěli s odvoláním.

Soudní spory dodnes neskončily a britská vláda už místo Rwandy operuje i s možností stěhovat zájemce o život ve Spojeném království na zámořská území v Atlantiku. Není jasné, jak by si u evropského práva stála rakouská verze tohoto plánu, upozorňuje portál Euractiv.

Kancléř Nehammer si od rwandského scénáře slibuje snížení počtu nelegálních běženců na území Unie. „Migranti by na evropskou půdu vůbec nevstoupili. A pokud by dostali zamítavé rozhodnutí, nemohli by se už skrývat na území EU ani o azyl žádat v několika zemích najednou,“ pokračoval v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Podotkl, že by tato praxe také „zničila byznys model organizovaného zločinu a ukončila vražednou přepravu přes Středozemní moře“, kdy se běženci v chatrných a mnohdy přeplněných lodích vydávají na nebezpečnou cestu s nejistým výsledkem. Jejich pokusy překonat moře často končí smrtí mnoha lidí.

„V Evropě už by se nerozhodovalo o udělení azylu, a tudíž by se zde už neuděloval status trvalé ochrany. Zároveň je třeba rozšířit možnosti legální migrace ve spolupráci s Agenturou OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizací pro migraci,“ řekl kancléř a zdůraznil, že pro jeho vládu je zásadní efektivní ochrana hranic Unie, rychlý azylový proces v zemích u těchto hranic a bryskní vracení odmítnutých žadatelů „díky příslušným dohodám se třetími zeměmi“.

Podle rakouského spolkového kancléřství od letošního ledna do května klesl počet žádostí o azyl o 20 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. A Nehammer už v červenci konstatoval, že Rakousko spolu s Maďarskem a Srbskem „přitáhlo azylovou brzdu“. Také nyní připomněl, že Srbsko ukončilo bezvízový režim pro Tunisany a Indy, což podle něj vedlo k tomu, že počty žadatelů o azyl z těchto zemí v Rakousku výrazně klesly.

O azyl žádá nejvíc lidí od migrační krize

Obecně však počet žadatelů o azyl v Evropě strmě roste a nyní je jich nejvíc od migrační krize v letech 2015 a 2016. V první polovině letošního roku se v Evropské unii, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 tisíc. V úterý to oznámila Agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která také upozornila, že podle současných tendencí by počet žadatelů mohl do konce roku překročit milion.

V devětadvaceti sledovaných zemích nejčastěji žádali Syřané, Afghánci, Venezuelané, Turci a Kolumbijci, na které připadá dohromady 44 procent žádostí. Nejvíce žádostí o azyl přitom podali v Německu, na které jich připadá 30 procent z celkového počtu. Následují Španělsko se 17 procenty a Francie s 16 procenty. V České republice bylo podle zveřejněné tabulky podáno jen 236 žádostí o azyl. Nejméně žádostí evidují v Maďarsku, a to dvaadvacet.

Přibližně 41 procent žádostí o azyl úřady vyřídily kladně. Nejčastěji získávají mezinárodní ochranu Syřané (95 procent žádostí je vyřízeno kladně) a Afghánci (58 procent). V první polovině roku rovněž došlo k výraznému nárůstu žádostí od obyvatel Pobřeží slonoviny (9 300) a Guineje (8 700).

Kromě toho nyní zhruba čtyři miliony Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazi, v současnosti využívají v Evropské unii takzvané dočasné ochrany. To je krizový mechanismus EU, který se aktivuje za výjimečných okolností v případě hromadného přílivu lidí s cílem poskytnout jim kolektivní ochranu.

Členské země EU se v červnu dohodly na migračním paktu, který počítá s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí. Už tehdy bylo proti paktu Maďarsko s Polskem. Finální podobu migrační dohody však ještě musí projednat Evropský parlament.

Co se týká urychleného azylového řízení, většina zemí EU z něj chce vyloučit ženy a děti. To však rakouský kancléř odmítá. „Na první pohled se to může zdát správné, ale z pohledu policie je pohled nepraktický a v konečném důsledku i kontraproduktivní,“ varuje s tím, že by se tak právě zranitelné ženy s dětmi mohly z popudu svých příbuzných o to víc vydávat na riskantní cestu přes moře a padat do pastí „bezskrupulózních“ převaděčů. „A pokud by dostaly ochranu, přivedly by si zbytek rodiny,“ dodal.

Slovenské policii pomohou vojáci

Zakročit proti rostoucím počtům běžencům se rozhodli i na Slovensku. Lidé už by tam nově neměli automaticky dostávat potvrzení o možnosti setrvat v zemi. Podle ministerstva vnitra se tak Slovensko stane pro běžence méně atraktivní.

Obnovit by se také mělo vyhošťování migrantů pozastavené v souvislostí s pandemií covidu. V novele zákona o pobytu cizinců to ve středu navrhla úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora. Předlohu ještě projedná parlament. Kabinet v této souvislosti také vyčlenil 500 vojáků, kteří budou do konce letošního roku pomáhat policii.

Za prvních necelých osm měsíců letošního roku Slovensko na takzvané západobalkánské trase odhalilo zhruba 24 500 migrantů, kteří do země přišli nelegálně. Za celý rok 2022 to bylo téměř 10 900 běženců a předtím jen stovky lidí ročně. Ódor řekl, že nynější migrační vlna na Slovensku může souviset také s dřívějším rozhodnutím Maďarska propustit cizince odsouzené kvůli pašeráctví lidí.

Před předčasnými parlamentními volbami, které se konají na konci září, přístup Slovenska k migraci zkritizoval lídr opozičního Směru-SD Robert Fico. Vadí mu například to, že běženci dostanou od policie zmíněný doklad, na jehož základě se mohou volně pohybovat. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran ovšem v pondělí řekl, že povinnost vystavit takové potvrzení zavedla země v roce 2018, kdy byl u moci právě Ficův Směr.

X X X

Na Gen. Pavla čeká tisícovka žádostí o milost, prezident chce měnit posuzovací kritéria

Ministerstvo spravedlnosti eviduje od Nového roku téměř tisícovku žádostí o milost, z toho jich do kanceláře prezidenta od jeho inaugurace dorazilo 650. To je výrazně více než v předchozích letech. Žádosti o milost čeká několik změň. Agenda, která s nimi souvisí, se z resortu spravedlnosti přesune zpět na Hrad. Měnit by se mohla i kritéria k jejich udělení, uvedl prezident Petr Pavel.

 „Od inaugurace prezidenta Petra Pavla, tedy od 9. března 2023, dorazilo do Kanceláře prezidenta republiky (KPR) celkem 650 žádostí o milost. Tyto žádosti jsou v souladu s rozhodnutím předchozího prezidenta republiky postupovány na ministerstvo spravedlnosti,“ uvedl Karel Čapek z Odboru komunikace KPR.

Upozornil také na to, že žádostí může být celkově i více, protože někteří pisatelé je adresují přímo resortu. Ministerstvo spravedlnosti už v červnu uvedlo, že od začátku Pavlova funkčního období zaznamenalo výraznější nárůst opakovaných žádostí o milost.

„Letos evidujeme necelou tisícovku žádostí o milost, za celý rok 2022 jich bylo 1 121. Uváděné důvody podání žádosti o milost jsou kombinované. Nejvíce registrujeme ekonomické a sociální důvody, tedy finanční zajištění rodiny, péči o blízké, zejména děti či rodiče ve vážném zdravotním stavu. Dále pak nepřijetí viny a trestu (odsouzení) a zdravotní stav odsouzené osoby,“ řekl k žádostem mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Zmíněná tisícovka žádostí už v sobě obsahuje i ty, které dorazily na Hrad.

O tom, jaká konkrétní kritéria při rozhodování prezident nastaví, se teprve rozhodne. „Každou žádost je třeba ověřit a objektivně posoudit podle nastavených pravidel, jde tedy o poměrně rozsáhlou agendu,“ zakončil Čapek z KPR.

Pavel chce změnit kritéria k udělení milostí

Ve středečním rozhovoru pro iDNES.cz ale Petr Pavel nastínil, že by nově chtěl přihlížet například i k sociálním důvodům.

„Jsem nakloněn tomu se o tom bavit, protože si myslím, že bychom se mohli podívat třeba i na sociální důvody vhodné speciálního zřetele. Zatím o tom vedeme debatu a já si myslím, že k nějakému rozšíření možná dojde, ale určitě ne k nějakému plošnému velkorysému pojetí,“ řekl.

Prezident v rozhovoru dále uvedl, že chce opět agendu, která se zabývá udělováním milostí, přesunout z ministerstva spravedlnosti do kompetencí KPR.

„Vedli jsme o tom jednání s ministrem spravedlnosti Blažkem a domluvili jsme se, že agenda, tak jak by měla být, přejde zpátky na kancelář prezidenta, a to i s těmi místy. Zatím to vypadá tak, že ke konci roku bychom měli převzít čtyři tabulková místa od ministerstva financí včetně peněz na tato místa. Budeme po tu dobu shánět vhodné lidi na agendu. Na začátku příštího roku bychom si to převzali včetně toho, že uděláme revizi kritérií,“ uvedl ke změnám prezident Pavel.

Uvedl také, že o milostech jednal se svými spolupracovníky mnohokrát. Připomněl také, že to byl právě jeho předchůdce Miloš Zeman, kdo přesunul agendu spojenou s udělováním milostí na ministerstvo spravedlnosti. Zeman tehdy také opakovaně upozorňoval na to, že při udělení milosti je pro něj zásadní jen jedno kritérium, a to byly závažné zdravotní důvody.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Tyto zásady několikrát nesplnil, například v květnu 2017 omilostnil doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. V září minulého roku zase udělil milost Pavlu Podroužkovi, který byl odsouzen za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Navíc mu prezident odpustil podmínku za to, že řídil v opilosti. Muž měl být v té době již tři roky těžce chronicky nemocný.

Kontroverze vyvolal Miloš Zeman i v březnu 2022, kdy se rozhodl udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Měl také zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti.

O milost požádal prezidenta Zemana Balák tehdy sám. „Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost,“ uvedl v prohlášení.

X X X

Nejvyšší soud slaví 30 let. Chce, aby se část dovolání dala snadno odmítat

 Za tři dekády, kdy Nejvyšší soud (NS) působí v Brně, se obměnila prakticky celá sestava soudců, sídlo v Burešově ulici zůstává stejné. Soud je podle vedení v relativně dobré kondici, délka řízení se zkracuje, uvedl místopředseda Petr Šuk. Do budoucna vedení usiluje o změnu právní úpravy, která by na jedné straně otevřela možnost podat dovolání i v agendách, kde to zatím není možné, třeba v rodinném právu, ale zároveň by soud mohl část dovolání snáze a rychleji odmítat.

„Je to věc, o které už delší dobu jednáme, studujeme zahraniční vzory a rádi bychom v horizontu jednotek let dosáhli změny dovolacího řízení tak, abychom byli schopni čelit výzvám 21. století,“ řekl Šuk. V časech obecné nestability, rozbujelého právního řádu a technologického rozvoje společnost potřebuje pevnou a efektivní justici. Proto by se NS podle Šuka měl změnit ze „soudu třetího stupně“ na instituci, která se více zaměří na sjednocování judikatury. „To znamená otevřít možnost filtrace nápadu, ale současně otevřít dovolání úplně ve všech agendách,“ uvedl Šuk.

Nejvyšší soud ČR vznikl k 1. lednu 1993 po rozpadu Československa jako nástupce někdejšího federálního Nejvyššího soudu ČSFR. Z Prahy do Brna, kde sídlil už za první republiky, se stěhoval během roku 1993. Poměrně složitá administrativní i logistická akce se definitivně završila 10. září 1993, kdy se sídlo NS v Burešově ulici slavnostně otevřelo po částečné rekonstrukci. K výročí připravuje NS na příští týden mezinárodní konferenci za účasti předsedy Soudního dvora EU Koena Lenaertse a dalších osobností.

U NS působí sedm desítek soudců. Jen dva z nich soudili u nejvyšší instance už v roce 1993, jde o Jiřího Spáčila z civilního kolegia a Františka Púryho z trestního kolegia. Spáčil letos kvůli dovršení věku 70 let ve funkci končí, stejně jako Kateřina Hornochová, Pavel Příhoda a Pavel Šilhavecký. Bude tak pokračovat personální obměna soudu.

„Momentálně nemáme obsazená ani všechna místa po kolezích, kteří skončili loni, protože nad každým, koho máme natrvalo přeložit, hodně pečlivě přemýšlíme, vědomi si toho, že to je na dlouho, že nechceme šlápnout vedle,“ řekl Šuk. Nové posily hledá soud primárně uvnitř justice. Soudci přicházejí nejprve na dlouhodobou stáž, a když se osvědčí, mohou u nejvyšší instance zůstat. Případní adepti z jiných právních profesí by přicházeli rovnou natrvalo, bez garance, že práci zvládnou a zapadnou do kolektivu.

Jednu posilu mimo obecnou justici ale přesto NS získá. Jak již Česká justice informovala, novým členem se patrně stane Jaroslav Fenyk, původní profesí státní zástupce a vysokoškolský pedagog, jenž posledních deset let působil jako místopředseda Ústavního soudu.

Komplikaci při výběru nových soudců představuje skutečnost, že NS sídlí mimo Prahu. „Je řada excelentních soudců, kteří k nám nepřijdou prostě proto, že nechtějí dojíždět a nechtějí přesunovat své rodiny,“ uvedl Šuk a doplnil, že poměrně často jde o ženy-soudkyně. „Jedním z důsledků je to, že máme ve svém středu poměrně málo kolegyň. Ne že bychom je neoslovovali, ale častěji než muži odmítají,“ doplnil Šuk. Brněnské sídlo je ale podle něj nutné brát jako danost, soud už ve městě „zakořenil“ a těží třeba ze spolupráce s místní právnickou fakultou.

Judikaturu má sjendocovat NS

Od roku 1993 pracuje NS ve stejné budově, ačkoliv se mnohokrát hovořilo o potřebě získat reprezentativnější sídlo. Nedostatek prostoru částečně vyřešila přístavba v Bayerově ulici, která je v provozu od roku 2019. Vedení NS momentálně nepočítá s tím, že by se v nejbližších letech otázka sídla znovu otevírala, protože na investici ve státním rozpočtu chybí peníze. Některé soudy, například krajský v Ústí nad Labem, jsou na tom ještě mnohem hůře.

Momentálně se nelze na NS obracet s dovoláními v záležitostech rodinného práva, ale také v agendě nákladů řízení. Čas od času se tak sjednocování výkladu práva v těchto oblastech ujme Ústavní soud. Tento týden ale sám Ústavní soud v nálezu, který se týkal péče o dítě, řekl, že sjednocování judikatury by měl spíše zajišťovat NS, který je k tomu jako dovolací soud v občanskoprávních věcech povolanější.

I proto by se podle Šuka měla otevřít možnost dovolání i v rodinných věcech a dalších agendách. „Aby to NS vůbec byl schopen zvládat, aby se s tím mohl vypořádat a fungoval racionálně, tak musíme zároveň zavést filtraci nápadu, to znamená dovolání, která nebudou přípustná, prostě nebudeme složitě odmítat, místo toho bude k dispozici nějaké formulářové řešení, tak jak to dělá třeba Evropský soud pro lidská práva,“ uvedl Šuk. O změně právní úpravy jedná vedení NS s ministerstvem spravedlnosti i s politiky, ceskajustice.cz

X X X

Chtěl učinit podání, ale bylo zavřeno. Muž se soudil kvůli úředním hodinám

 Úřední hodiny podatelny Ministerstva spravedlnosti jsou protizákonné, argumentoval muž v kasační stížnosti proti rozsudku Městského soudu v Praze. Chtěl podat žádost o odškodnění v pátek ve 14:10 hodin, kdy je zavřeno. Považuje to za zásah do svých práv. Nejvyšší správní soud stížnost zamítl.

Nezákonný zásah spatřuje žalobce v tom, že v pátek dne 30. 9. 2022 ve 14:10 hodin nepřijala podatelna ministerstva spravedlnosti jeho podání. Úřední hodiny pro příjem dokumentů jsou totiž pouze v pondělí a ve středu od 08:00 do 16:00 hodin. Muž s iniciálami JUDr. PhDr. M. Š., Ph.D., to považuje za nezákonné. Ministerstvo spravedlnosti podle něj udržuje protiprávní stav.

Žalobce chtěl v uvedený den podat žádost podle § 14 zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Tato žádost je úkonem, kterým se přerušuje běh šestiměsíční promlčecí doby. Běh promlčecí doby se přerušuje teprve doručením žádosti, nikoli pouhým odesláním poštou či e-mailem, shrnuje fakta Nejvyšší správní soud.

Úřední hodiny upravuje usnesení vlády

Podle rozsudku si žalující muž si už 29. června 2022 stěžoval a žádal, aby podatelna ministerstva spravedlnosti otvírací dobu rozšířila, což se nestalo. Jak dále z rozsudku vyplývá, od tohoto data znal žalobce otevírací hodiny podatelny ministerstva. Ty ovšem považuje za protiprávní a podal proto žalobu.

Žalobu na nezákonné úřední hodiny podatelny ministerstva spravedlnosti zamítl Městský soud v Praze. „Poukázal na to, že neexistuje žádný právní předpis, ve kterém by byla stanovena úřední doba pro veřejnost. Obecnou úpravu úředních hodin obsahuje pouze usnesení vlády ze dne 25. 10. 1995, č. 595/1995, které stanoví úřední hodiny pro styk s veřejností v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00 hod. Takto stanoveným termínům sice zcela neodpovídají úřední hodiny podatelny žalovaného, nicméně k zásahu mělo dojít v pátek ve 14:10 hod,“ cituje Nejvyšší správní soud z rozhodnutí Městského soudu v Praze.

Nezákonnost v pondělí a ve středu od 16:01 do 17:00

S takovým výkladem ovšem nesouhlasil žalobce, který podal k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost: „Dle stěžovatele nelze argumentovat tím, že není v právním předpise stanovena povinnost umožnit styk s veřejností v konkrétní termín, neboť není nikde stanovena ani povinnost mít vůbec zřízenou podatelnu. Jinak by se totiž stalo právo doručit správnímu orgánu podání iluzorním. To, že orgán veřejné moci přijímá podání a činí tak v obvyklou dobu, je tedy pravidlem, které se má dodržovat, byť není kodifikováno,“ shrnuje jeho argumentaci Nejvyšší správní soud.

Podle žalobce jsou úřední hodiny ministerstva vnitra vstřícnější než úřední hodiny ministerstva spravedlnosti. „Chybná je rovněž argumentace městského soudu, že k zásahu by mohlo dojít jen v okamžik, který se kryje s termíny, kdy má být podatelna žalovaného otevřena veřejnosti dle usnesení vlády. To by dle stěžovatele vedlo k absurdnímu závěru, že žalovaný zásah by mohl být nezákonný pouze v pondělí či ve středu mezi 16:01 a 17:00 hod.,“ vysvětlil žalobce v kasační stížnosti.

Praxe: Podatelnu kontaktuje justiční stráž

Jak dále vyplývá z rozsudku, stěžovatel neměl povinnost mít datovou schránku či zaručený elektronický podpis. Podle stěžovatele je rovněž nesprávná argumentace, že stěžovateli nebyla způsobena újma. Musel totiž na podatelnu znovu, což „znamenalo ztrátu času a navýšení nákladů na dopravu“.

„Závěrem stěžovatel odkázal na nález Ústavního soudu ze dne 23. 6. 1994, sp. zn. I. ÚS 21/94, ze kterého vyplývá povinnost přijmout petici, což v případě takto omezené úřední doby podatelny nelze,“ cituje NSS argumenty žalobce.

Žalované ministerstvo spravedlnosti k tomu ovšem uvedlo, že v dotčené době bylo možné učinit podání, protože v podatelně byly přítomny tři pracovnice. Ministerstvo to doložilo výpisem evidence docházky. „Běžná praxe je taková, že justiční stráž v případě potřeby kontaktuje podatelnu, načež může dojít k převzetí podání. Úřední hodiny jsou navíc zveřejněny na webových stránkách žalovaného. Nadto mohl stěžovatel své podání učinit e-mailem, což se nakonec i stalo,“ uvedlo doslova žalované ministerstvo spravedlnosti.

Poměry znal, přesto tam druhého poslal

Podle Nejvyššího správního soudu nejsou úřední hodiny od 08:00 do 16:00 hodin přímým zkrácením práv. „Jinak tomu je ovšem v případě zásahu, který stěžovatel vymezil tak, že žalovaný od něj dne 30. 9. 2022 nepřevzal písemné podání, které hodlal osobně odevzdat na podatelně. Ve vztahu k tomuto zásahu je podmínka přímosti bezesporu splněna,“ uvedl Nejvyšší správní soud s tím, že opatření zasáhlo do jeho práva na podání žádosti o odškodnění.

Jak ovšem vyplývá z dalších skutečností, příběh se odehrál trochu jinak: „Stěžovatel věděl nejméně od 29. 6. 2022, kdy podal žalovanému stížnost, že úřední hodiny podatelny žalovaného jsou pouze v pondělí a ve středu od 8:00 do 16:00 hod. a že tento stav je podle žalovaného v pořádku (viz odpověď žalovaného ze dne 26. 7. 2022),“ stojí v rozsudku.

Přesto podle rozsudku požádal muž další osobu, aby odnesla osobně v pátek 30. září 2022 na podatelnu žádost o odškodnění. Dotyčný se o to neúspěšně pokusil ten den ve 14,10 hodin. „To vše za situace, kdy stěžovateli bylo známo, že promlčecí doba pro uplatnění nároku na náhradu újmy za nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný úřední postup činí 6 měsíců,“ uvádí k tomu Nejvyšší správní soud.

Stěžovatel tam musel znovu na vlastní náklady a MHD ani benzín nejsou zadarmo, uvedl Soud. Další argumenty označil za hypotetické a nevzal je v úvahu, neboť se tohoto případu netýkají.

Zásada de minimis non curat praetor

Uvedené okolnosti zohlednil NSS: „Vzhledem k výše uvedeným okolnostem, za nichž k nezákonnému zásahu došlo, a k jeho dopadům do práv stěžovatele je zcela na místě aplikovat na posuzovaný případ koncept vycházející ze zásady de minimis non curat praetor. Podle něj nelze označit za nezákonný zásah jakýkoli nezákonný postup správního orgánu, ale pouze ten, který dosáhne určité intenzity,“ uvedl soud.

Podle soudu stěžovatel netvrdil, že by „zásah žalovaného měl jakýkoliv dopad do jeho hmotných práv, která u něj hodlal prostřednictvím osobně podané písemnosti uplatnit (nárok na náhradu újmy se v jeho důsledku nepromlčel)“.

Na uplatnění nároku je šest měsíců, otevírací hodiny podatelny znal. „Přesto se rozhodl vyzkoušet, zda nebude možné předat podatelně podání v pátek 30. 9. 2022 ve 14:10 hod.,“ shrnul Nejvyšší správní soud.

„Stěžovatel tak šel zásahu jednoznačně vědomě naproti. Nevysvětlil, proč nemohl podání osobně předat na podatelně žalovaného některé pondělí či středu (v rámci promlčecí doby v délce 6 měsíců),“ uvedl Soud doslova.

Debata o protiprávnosti události ve 14:10 je akademická

Je-li podle soudu důsledkem zásahu to, že stěžovatel musel jít na podatelnu ještě jednou v jiný den, což ho stálo nějaký čas a drobné náklady na dopravu v Praze, je dopad zásahu do sféry stěžovatele mizivý. Proto jde o zásah zanedbatelný a rozsudek Městského soudu v Praze je správný.

„Za této situace nemá význam vést akademickou debatu o tom, zda samotná skutečnost, že stěžovateli nebylo žalovaným umožněno předat dne 30. 9. 2022 ve 14:10 hod. na podatelně písemné podání, představuje rozpor s právem, tedy zda je naplněn prvek nezákonnosti zásahu. Na výše uvedeném závěru, že žalobě nemohlo být vyhověno pro zcela zanedbatelnou intenzitu zásahu, by to nic nezměnilo,“ uzavřel Nejvyšší správní soud. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Zetor prodal své brněnské haly, většinu výroby traktorů přesouvá do Indie

Přes tři čtvrtě století vznikají v Brně traktory značky Zetor. Jenže firma jich tu vyrábí čím dál méně, dokonce už ani ne ve vlastním. Jak totiž MF DNES zjistila z katastru nemovitostí, legendární podnik prodal veškeré haly v Líšni, kde sídlí, developerské společnosti CTP. Pro Zetor začíná hrát prim Indie, kde hodlá už příští rok vyrobit výrazně více strojů než na jižní Moravě.

Právě nejlidnatější země světa má ikonickou značku vyvést z hospodářských ztrát, v nichž se pohybuje už od roku 2018. Tehdy se Zetor po delší době propadl do červených čísel a oznámil hromadné propouštění, o práci přišlo 145 lidí. Stavy ale postupně klesaly také v dalších letech, zejména loni, kdy se ve firmě výrazně proměnilo vedení a škrtlo dalších zhruba sto míst.

Podle marketingové manažerky společnosti Kornélie Vaněk ale tento krok nijak neovlivnil schopnost produkce traktorů. „O práci nepřišli žádní zaměstnanci z výrobního úseku, šlo o redukci neefektivních pozic,“ tvrdí.

Zetor za prvních sedm měsíců letošního roku prodal ani ne pět procent všech traktorů, jež si zemědělci v Česku pořídili.

X X X

Rocky, zaboxujeme si? Papež František se setkal se Sylvestrem Stallonem

Papež František pozval do Vatikánu vskutku neobvyklého hosta. Byl jím kultovní akční herec Sylvester Stallone, známý nejvíce jako filmový boxer Rocky Balboa. Papež přivítal hollywoodskou hvězdu i jeho rodinu a zmínil se, že je velkým fanouškem jeho snímků. Při návštěvě se papež také pokusil si se známým Italským hřebcem zaboxovat naživo.

Papeži se při setkání podařilo přimět usmívajícího se Stallona, aby zatnul pěsti a připravil se k boji. Jakmile to Stallone udělal, papež řekl: „Připraveni, boxujeme.“

Papež přijal nejen slavného herce, ale také jeho manželku a tři dcery, kterým poté požehnal a vyfotil se s nimi.

Sylvester Stallone, kterému je 77 a má italský původ, se mimo jiné proslavil také ve filmech o nepřemožitelném vojákovi Rambovi či v kultovní drsné komiksovce Dredd. Také si po boku Arnolda Schwarzeneggera zahrál ve filmech Postradatelní.

Média v poslední době řeší zejména to, že šestasedmdesátiletý Stallone má zřejmě velké problémy se stárnutím. Podle mnohých si po drastických zásazích plastických chirurgů v obličeji přestává být podobný.

Kritika se snáší i na současnou hlavu apoštolského stolce papeže Františka. Ten v předchozích týdnech ruské katolické mládeži mimo jiné poděkoval za „její způsob bytí“ a řekl jí, aby se nevzdávala dědictví velkých ruských vůdců. Ukrajina papeže v reakci obvinila z šíření proruských myšlenek.

Nelibě na tato papežova slova reagovaly především ukrajinští politici. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko v reakci uvedl, že právě takovou „imperialistickou propagandou“, „duchovními pouty“ a „potřebou“ zachránit „velkou matičku Rus“ Kreml od počátku invaze ospravedlňuje vraždy tisíců Ukrajinců a zničení stovek ukrajinských měst a vesnic.

X X X

Manévry s USA, inspekce z Francie. Arménie dráždí slábnoucí Rusko

Na humanitární krizi v Náhorním Karabachu a blokádu Lačinského koridoru se rozhodla reagovat pařížská starostka Anne Hidalgová. Ve středu zavítala do regionu. Mezitím Arménie oznámila, že uspořádá vojenské cvičení s USA, což zvedlo ze židle Rusko, kterému se moc na Kavkazu začíná sypat pod rukama. „Spoléhat na Rusko byla strategická chyba,“ prohlásil arménský premiér Nikol Pašinjan.

 Poněkud neočekávaná mise se ve středu ocitla v oblasti Náhorního Karabachu. Francouzští politici, kteří se běžně zabývají spíš stavebními povoleními a důchody popelářů než napjatou zahraniční politikou na odlehlém okraji Evropy, se sjeli do regionu, v němž už několik měsíců přetrvává neutěšená humanitární krize.

Starostka Paříže se na arménském venkově objevila v doprovodu několika dalších aut s francouzskými regionálními činiteli. Za černými SUV a mikrobusy plnými zahraničních i tamních novinářů jelo deset bílých nákladních aut s humanitární pomocí, informoval i portál Politico.

Arménská enkláva na území mezinárodně neuznané Republiky Arcach, oblasti v Ázerbájdžánu, kterou z 95 procent obývají Arméni, je už týdny v důsledku blokády Lačinského koridoru odříznutá od dodávek potravin a pohonných hmot.

Rozhodnutí francouzských politiků je tak na jednu stranu pochopitelné. Ve Francii momentálně žije zhruba 750 000 Arménů, přičemž početné komunity sídlí právě v Paříži. Sám Elysejský palác se navíc v posledních měsících projevil jako hlavní zastánce karabašských Arménů a podpořil výzvy k mezinárodním zárukám jejich bezpečnosti.

Na druhou stranu ale rozhodnutí dokazuje, že situace začíná být opravdu alarmující. Hidalgová už vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, aby prosadil rezoluci Rady bezpečnosti OSN k této situaci, a před novináři dodala, že Arménům v Karabachu hrozí „genocida a etnické čistky z rukou autoritářského státu v regionu (Ázerbájdžánu, pozn. red.)“.

Kamiony s francouzskou humanitární pomocí navíc zůstaly ve středu trčet v už tak dlouhé koloně, která již několik týdnů čeká na povolení ke vstupu. Ázerbájdžánské kontrolní stanoviště instalované na kdysi jediné silnici vedoucí do Náhorního Karabachu i z něj, je beznadějně zablokované.

 V Karabachu i nadále roste kritika Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se totiž začala poohlížet po zemním plynu z Ázerbájdžánu. Chtěla tak nahradit dodávky z Ruska, o něž Evropa přišla v důsledku války na Ukrajině.

Myšlenka to byla šlechetná: Vzhledem k tomu, že Rusko zaměstnává válka proti Ukrajině, Brusel doufal, že by mohl posílit svou přítomnost právě na Kavkaze. Chtěl vybudovat hospodářské vazby s Ázerbájdžánem a zároveň nabídnout politickou podporu sousední Arménii ve snaze udržet křehkou rovnováhu mezi oběma soupeřícími státy.

Praxe ale pokulhává. Podle jednoho z členů delegace, Bruna Retailleaua, šéfa pravicových Republikánů ve francouzském Senátu, toto rozhodnutí jen popudilo ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Z Baku teď zní hlasy, že Francouzi pod tlakem arménské komunity Ázerbájdžán démonizují.

Arménie v paktu s USA

Aby napětí v dlouholetém sporu nebylo málo, Arménie do celé patálie nenápadně přizvala i Spojené státy, s nimiž plánuje společné vojenské cvičení. Ve středu o tom informovala agentura AP . Cvičení začne již v pondělí.

Arménské ministerstvo obrany uvedlo, že cílem je připravit jednotky na mezinárodní mírové operace. Neuvedlo, kolik vojáků se cvičení zúčastní, ani neupřesnilo, jaké činnosti budou v rámci cvičení probíhat. „Pokud jde o cvičení, jistě tato zpráva vyvolává znepokojení, zejména za aktuálních okolností,“ řekl neprodleně po oznámení mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Oblast, o níž se znesvářené zakavkazské země přou už léta, má totiž být pod ochranou ruských mírových sil rozmístěných v rámci příměří, které v roce 2020 válku oficiálně ukončilo. Moskva je však stále víc zaměstnána svou invazí na Ukrajinu a Arménie si opakovaně stěžuje, že ruské mírové síly nedělají nic pro otevření Lačinského koridoru, i když je to jejich povinnost.

„Pašinjan, zrádce národa“

Ostrou rétoriku vůči Rusku už tak zahájil i arménský premiér Nikol Pašinjan. Prohlásil, že spoléhat se v otázkách bezpečnosti výhradně na Rusko byla strategická chyba. Moskva podle něj nebyla schopná plnit své úkoly a v současné době její role v regionu upadá.

V rozhovoru pro italský deník La Repubblica Pašinjan dokonce obvinil Rusko, že nedokázalo zajistit bezpečnost Arménie „tváří v tvář agresi sousedního Ázerbájdžánu“.

Pašinjan také podle Reuters naznačil, že neaktivita ruských mírových sil jasně říká, že se Rusko chystá opustit jihokavkazský region. Ruská federace podle něj kvůli válce na Ukrajině nemůže uspokojit bezpečnostní potřeby Arménie. „Tento příklad nám ukazuje, že závislost na jediném partnerovi v bezpečnostních otázkách je strategickou chybou,“ dodal na závěr Pašinjan.

Proti kritice se nejprve na Telegramu vymezil ruský politolog Sergej Markov. Pašinjana označil za zrádce arménského národa „v jeho historické existenci“. „Rusko po staletí zachraňovalo Armény. A nyní se Pašinjan rozhodl zradit Rusko a přeběhnout k nepřátelům Ruska. K Francii, USA a NATO,“ napsal na sociální síti Markov.

„Všichni arménští politici by nyní měli jednat podle moudrých rad ruského ministerstva zahraničí. Dříve, než bude pozdě,“ pohrozil na závěr Markov.

V pátek na vývoj událostí reagovalo i ruské ministerstvo zahraničí. „Považujeme za nepřípustné podněcovat nepřátelství a nenávist mezi našimi národy na úkor obviňování Ruska ze všech potíží arménského lidu,“ stojí na Telegramu ruského resortu zahraničí.

Představitelé ministerstva také dodali, že Rusko je hlavním investorem do arménské ekonomiky, takže „je pro něj výhodné udržovat se zemí zdravé vztahy.“

X X X

Sabotáže zastavily vlaky mezi Berlínem a Hamburkem, dotkly se i českých spojů

Po sabotážích na železniční infrastruktuře vypadlo mnoho dálkových spojů mezi Hamburkem a Berlínem. Vyšetřovatelé za tím vidí politický motiv. Na webové stránce spojované s levicovým extremismem se objevil dopis o odpovědnosti, který ospravedlnil útok „bojem proti kapitalismu“.

 V noci na pátek hořelo na třech elektrických vedeních Deutsche Bahn v oblasti města Hamburk. Požáry byly odhaleny mezi 2:30 a 3:40 SELČ, uvedla agentura DPA. Policie se domnívá, že šlo o zámernou sabotáž, nyní hledá svědky.

České dráhy informovaly o zpoždění vlaků z Německa. Například EC 173 „Hungaria“ byl zpožděn o 120-140 minut.

Podle vyšetřovatelů neznámí pachatelé otevřeli kabelovod na drahách a zapálili jej. Požár zasáhl napájecí vedení zabezpečovací a sdělovací techniky. Podle deníku Bild policisté našli na jednom místě víčko od lahve, zřejmě použité k sabotáži.

Německé dráhy některé spoje přesměrovaly, alternativně jsou možné cesty s přestupem v Hannoveru. „Některé dálkové vlaky byly odkloněny na Uelzen nebo nevyjíždí,“ uvedl národní dopravce.

Tím se prodlužuje doba cesty. Objížďky přes Uelzen na trase mezi Hamburkem a Berlínem zpravidla způsobují zhruba 30minutové zpoždění. Některé spoje dráhy zrušily. Podle DPA jsou aktuálně zrušeny zhruba dvě třetiny rychlovlaků ICE mezi Hamburkem a Berlínem

Mnoho spojů ICE a IC vypadlo podle Deutsche Bahn také na trati mezi Hamburkem, Rostockem a Stralsundem. Deutsche Bahn nejdříve uváděla, že provoz mezi oběma německými velkoměsty bude patrně obnoven v průběhu večera. Později mluvčí drah uvedla, že se tak předběžně stane až v průběhu sobotního rána a i poté možná bude nějakou dobu trvat, než se provoz vrátí zcela k normálu.

Podle redaktorky deníku Der Tagesspiegel je situace na alternativní trase z Berlína přes Hannover směrem na Hamburk „naprostý chaos“. Vlaky jsou přeplněné a neustále zastavují.

Boj proti kapitalismu a neokolonialismu

Na levicově extremistickém webu „indymedia“ se objevil dopis, který se hlásí k sabotáži. „V noci 7. září jsme sabotovali tepny kapitalistické infrastruktury v Hamburku,“ cituje Bild z dopisu. Sabotéři se podle svých slov omezili na úseky trasy, které nesloužily pro osobní dopravu.

Neznámí autoři tvrdí, že chtějí zastavit „neokoloniální vykořisťování“ země a zemí globálního Jihu. Vybrali si proto Hamburk jako jedno ze středisek kapitalismu. „V Hamburku se ročně manipuluje s miliony tun zboží a surovin, což zvyšuje bohatství vykořisťovatelů globálního severu na úkor takzvaného globálního jihu. Chtěli jsme do této mašinérie udělat pořádnou prohlubeň.“

Hamburská policie uvedla, že o textu ví a zahrnula ho do vyšetřování. Podle zdrojů z bezpečnostních kruhů zatím není potvrzeno, zda je text prohlášení pravý.

X X X

„Nikdy nezapomeneme.“ Král k výročí smrti Alžběty II. zveřejnil vzácný portrét

Přesně rok po smrti britské královny Alžběty II. její syn a nástupce na trůnu Karel III. v pátek zveřejnil její portrét a poděkoval lidu za podporu, kterou jeho choti Camille i jemu po celý rok vyjadřoval. Portrét panovnice v černém plášti a s tiárou s diamanty ve vlasech vznikl v roce 1968, autorem je Cecil Beaton. Britové přinášejí ke královským sídlům květiny a vzkazy.

 Výročí úmrtí panovnice si královská rodina připomněla na soukromých pietních akcích.

„U příležitosti prvního výročí úmrtí Jejího Veličenstva a mého nástupu na trůn si s velkou láskou připomínáme její dlouhý život, oddanou službu a vše, co pro mnohé z nás znamenala,“ uvedl britský král v prohlášení.

„Jsem také hluboce vděčný za lásku a podporu, které se mé ženě a mně dostalo během tohoto roku, kdy jsme se snažili být vám všem co nejvíce prospěšní,“ dodal. Prohlášení podepsal „Charles R.“, kde R je zkratka pro rex, král v latině.

Karel a Camilla tráví léto ve Skotsku v sídle Balmoral, kam královna jezdívala na letní dovolenou a kde také zemřela. Královský pár se dnes pomodlil v nedalekém kostele Crathie Kirk.

Princ William s manželkou Kate se zúčastnili soukromé bohoslužby v katedrále ve městě St Davids ve Walesu. „Všem nám chybíš,“ uvedli na adresu královny na sociálních médiích. Williamův mladší bratr Harry, který je v Británii na návštěvě ze svého domova v Kalifornii, podle médií zavítal na hrad Windsor, kde je královna pohřbena.

Londýnem na počest Alžběty zněly salvy z děl v Hyde Parku a v Toweru, na menší vojenské pocty došlo i v dalších částech země. Britové nosilií k Buckinghamskému paláci či hradi Windsor květiny a vzkazy. „Nikdy nezapomeneme,“ stojí například na jednom z nich.

„S ročním odstupem se jeví služba, kterou Její zesnulé Veličenstvo vykonávalo, ještě větší. Její oddanost národům Spojeného království a Commonwealthu se zdá ještě hlubší. A náš vděk za tak neobyčejný život plný povinností a zasvěcení pouze roste,“ řekl podle agentury Reuters premiér Rishi Sunak.

X X X

Rusko udeřilo na Kryvyj Rih a další města, hlásí zničení dronu české výroby

Při ruském útoku na ukrajinský Kryvyj Rih jeden člověk zemřel a asi čtyři desítky lidí utrpěly zranění, uvedly tamní úřady. Ruská armáda časně ráno podnikla raketové útoky rovněž na ukrajinská města Záporoží a Sumy. Podle ukrajinské strany zasáhla civilní objekty a na místě jsou zranění. Některé z dronů se nepodařilo sestřelit, informuje agentura Unian. Podle ruské agentury RIA Novosti Rusko sestřelilo ukrajinský dron české výroby

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se snaží získat další Rusy jako špiony. Zveřejnila video, které je zaměřené na vysoce postavené úředníky ve službách Moskvy a vybízí je, aby řekli pravdu o systému prošpikovaném prolhanými patolízaly

RBK Ukrajina na svém telegramovém účtu informuje, že v Sumách na severu země ruská raketa poškodila více než 20 domů a osm aut. Jedna dvoupodlažní budova se zřítila a pod jejími troskami byli muž a žena. Oba utrpěli zranění.

Záporoží podle agentury Unian zažilo třetí raketový útok za poslední tři dny. Zřejmě balistické střely zasáhly civilní objekty a nejméně jeden člověk utrpěl zranění, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Jurij Malaško. Tlaková vlna vyrazila okna v obytných domech a školách.

„Úlomky sestřeleného dronu způsobily škody na budově, vzplála suchá tráva. Požár byl rychle uhašen. Nejsou oběti na životech,“ ujistila podle agentury Unian armáda.

Už popáté za tento týden se terčem ruských útoků prováděných s nasazením íránských dronů Šáhed stala Oděská oblast na jihozápadě Ukrajiny. Podle šéfa správy tohoto regionu Oleha Kipera byla zasažena budova, která se nepoužívá k bydlení, další podrobnosti ale nezveřejnil.

Agentura Reuters připomíná, že Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky na infrastrukturu na Dunaji, kterou Ukrajinci používají pro vývoz obilí. Moskva v červenci neprodloužila platnost dohody o vývozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů přes bezpečné koridory v Černém moři. Dohodu, klíčovou pro dodávky potravin zejména do chudých zemí na Blízkém východě a v Africe, loni v létě zprostředkovala OSN společně s Tureckem.

Nad Oděskou oblastí ukrajinská protiletecká obrana sestřelila 14 šáhedů, nad sousední Mykolajivskou oblastí dva, informovala v pátek ráno ukrajinská armáda.

Ruská agentura RIA Novosti v pátek uvedla, že Rusko sestřelilo ukrajinský bezpilotní letoun české výroby. Letadlo vzlétlo podle agentury ze Záporoží, po sestřelení dopadlo nedaleko bývalé nádrže Kachovka v Chersonské oblasti. Sestřelený Primoco One nyní budou ruští specialisté „zkoumat“.

X X X

G20 bude řešit ukrajinské obilí a zapojení Afriky. Michel potvrdil podporu Kyjevu

Šéf Evropské rady Charles Michel v pátek před začátkem víkendového summitu velkých ekonomik v Dillí potvrdil podporu Ukrajině čelící více než půldruhého roku ruské agresi a řekl, že Rusko musí zastavit útoky na ukrajinská města.

 Michel zároveň podle agentury Reuters připustil, že je těžké předvídat, zda v sobotu začínající vrcholná schůzka zástupců skupiny G20 dospěje ke shodě na společném prohlášení.

Evropská unie podle Michela chce, aby se G20 zaměřila na celosvětové problémy, jako je potravinová a energetická bezpečnost. Reuters uvádí, že mezi tématy, které se zřejmě dostanou na program jednání, je ruská blokáda vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, jež dopadá na zásobování potravinami v mnoha zemích.

Michel nepředpokládá, že víkendový summit vyřeší všechny zásadní celosvětové problémy, ale řekl, že Evropská unie chce, aby skupina G20 například posílila snahy týkající se zajištění udržitelného rozvoje.

Podle Michela panuje shoda na tom, že řady G20 by měla rozšířit Africká unie. V současnosti je jediným regionálním uskupením v G20 Evropská unie. Agentura DPA nicméně píše, že zatím je otázkou, kdy by se Africká unie oficiálně měla stát členem G20 – zda by to mělo být na příštím summitu v Brazílii chystaném na červenec příštího roku nebo až v roce 2025.

Africká unie má celkem 55 členů, zastupuje zájmy 1,3 miliardy lidí a má nejmladší a nejrychleji rostoucí populaci na světě. V EU žije okolo 450 milionů lidí.

X X X

Nečasovo dovolání má Nejvyšší soud. Expremiér se brání trestu za to, že lhal

Nejvyšší soud obdržel dovolání expremiéra Nečase potrestaného za křivou výpověď v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nečas dovolání podal už v květnu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který se případem zabýval jako soud prvního stupně. Tento týden dovolání spolu se spisem dorazilo k nejvyšší instanci do Brna. Průměrná délka řízení v trestním kolegiu činí 40 až 50 dní.

Nečasův právník Adam Černý už dříve sdělil, že verdikt nad Nečasem je v rozporu s konstantní judikaturou Nejvyššího soudu.

Expremiér Nečas podle pravomocného rozsudku dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). Odvolací pražský městský soud mu za to letos v květnu potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun.

Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze. Trvá nicméně na tom, že říkal pravdu.

Obvodní soud i odvolací senát dospěly k závěru, že Nečas se snažil vyvinit svou manželku i tři její spolupachatele – vojenské zpravodajce.

Soudy poukázaly na to, že Nečas měl v kauze Vojenského zpravodajství možnost odmítnout výpověď vůči blízké osobě, což neučinil. Zároveň byl řádně poučen o tom, že v takovém případě musí mluvit pravdu.

Nečasova někdejší milenka a šéfka jeho kabinetu Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu první manželku Radku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Nečas tvrdí, že požádal svou tehdejší šéfku kabinetu Nagyovou, aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí.

Soudy ale dospěly k názoru, že iniciátorkou sledování byla výlučně Nagyová, která chtěla získané informace zneužít k osobnímu prospěchu. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Na základě Nečasových výpovědí z let 2015 a 2017 soud nejprve ženu opakovaně osvobodil. Nakonec ji justice potrestala nejpřísnějším možným podmíněným trestem a maximálním – tedy desetiletým – zákazem činnosti ve vedoucích funkcích státní správy.

Stížnosti aktérů loni definitivně zamítl Ústavní soud. Bývalý prezident Miloš Zeman pak Nečasové před koncem svého mandátu udělil milost. Prominul jí zbytek zkušební doby.

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Nečase a jeho ženu letos v červnu nepravomocně vinnými také v kauze podplácení poslanců ODS výhodnými „trafikami“. Nečasovi uložil podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest ve výši milion korun, Nečasová dostala dvouletou podmínku a má zaplatit 300 tisíc korun. Nečas se ihned odvolal.

X X X

Krajské státní zastupitelství prověří podmíněné zastavení stíhání starostky

 Olomoucké krajské státní zastupitelství prověří podmíněné zastavení trestního stíhání starostky Města Libavá Štěpánky Tiché (Nezávislá Libavá). Podnět jim k tomu dalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle jeho mluvčího Petra Malého se na něj obrátila jedna ze zastupitelek obce, která byla nespokojena s rozhodnutím dozorové státní zástupkyně. Ta stíhání starostky obviněné ze zpronevěry peněz zastavila kvůli tomu, že vyslovila lítost a projevila ochotu nahradit způsobenou škodu. Tichá i přes exces ve funkci zůstala, opozici se ji tento týden odvolat nepodařilo.

„Obrátila se na nás zastupitelka obce Libavá, která byla nespokojená s postupem dozorového státního zástupce. Přezkoumali jsme toto podání a dospěli jsme k závěru, že krajské státní zastupitelství jako nadřízené by mělo tento postup ohledně rozhodnutí zastavení trestního stíhání přezkoumat,“ řekl dnes mluvčí NSZ Malý. Podle něj je v tomto případě k výkonu dohledu příslušná olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Jeho vedoucí Ivo Kasík Českému rozhlasu Olomouc řekl, že podání bude vyřízeno do dvou měsíců.

Podle Malého jde o běžný postup, na NSZ se může obrátit kterákoliv osoba nespokojená s postupem žalobců. „Nejvyšší státní zastupitelství povinně přezkoumává všechna rozhodnutí zastavení trestního stíhání. V tomto případě jde o podmíněné zastavení trestního stíhání, což automaticky nepřezkoumáváme,“ doplnil mluvčí NSZ.

U podmíněného zastavení je vina prokázána, pokud však dojde například k náhradě škody či k jiné kompenzaci újmy, může státní zástupce rozhodnout, že se věc ukončí v přípravném řízení a nejde k soudu. „Je to na odpovědnosti státního zástupce,“ dodal Petr Malý. V tomto případě byla ze zpronevěry peněz původně obviněna starostka obce a dvě pracovnice úřadu. Státní zástupkyně Lenka Svobodová podle serveru Seznam Zprávy v usnesení uvedla, že všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu, čímž splnily podmínky pro zastavení stíhání. U soudu by jim hrozilo za zpronevěru až pět let vězení.

Podle usnesení žalobkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala; šlo o více než 160.000 korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od 6000 do 10.000 korun měsíčně, uvedl server. Celková škoda byla vyčíslena na více než 400.000 korun.

Starostku obce Štěpánku Tichou zhruba s pěti sty obyvateli se pokusili po zveřejnění informací o zpronevěře a zastavení jejího stíhání tento týden v úterý odvolat opoziční zastupitelé, nezískali však mezi devíti zastupiteli potřebnou podporu, ceskajustice.cz

X X X

Místo pokoje vyšetřovna. Kvůli opravám v Thomayerově nemocnici leží děti i na sálech

Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se potýká s nedostatkem lůžek na oddělení dětské chirurgie. Na vině je zdlouhavá rekonstrukce, kvůli které je mimo provoz část pavilonu. Kvůli nedostatku pokojů tak někteří rodiče s dětmi dostali provizorní lůžka na vyšetřovnách či dokonce na operačních sálech.

 Na situaci upozornil redakci iDNES.cz David Mlčák, jehož roční syn v úterý nastoupil k plánovanému zákroku na Kliniku dětské chirurgie a traumatologie (KDCHT) v Thomayerově nemocnici.

„Na příjem jsme byli objednáni na 13:00. Zde proběhlo vše bez problémů a byli jsme odvedeni do lůžkové části. Zde nám však sdělili, že nejsou volná lůžka a že se máme dostavit až v 16:30,“ uvedl Mlčák s tím, že na nedostatek lůžek je před nástupem nikdo z nemocnice neupozornil. Ve stejné situaci byly podle něj i další rodiny.

Lůžko pro ročního chlapce bylo v domluvený čas připravené, postel pro jeho matku ale v té době k dispozici nebyla. „Na dotaz, kde máme dát synovi najíst, nám odpověděli, že si máme sednout ke stolu lékaře v ordinaci Urgentního příjmu centra dětské traumatologie,“ popsal Mlčák.

Pokoj, na který byl chlapec umístěn, vypadal podle Mlčáka spíše jako sklad. V místnosti byly dvě klecové postýlky pro děti a dvě lůžka pro doprovod. Stály ale těsně u sebe, přístup k nim tak byl prakticky nemožný. „Veškeré standardní vybavení nemocničních pokojů, jako skříně na oblečení a noční stolky, zcela chybělo,“ popsal Mlčák s tím, že rodiče museli věci pro děti skladovat na zemi či na okenním parapetu.

Thomayerova nemocnice se kvůli rekonstrukci dětského oddělení potýkala s nedostatkem lůžek, někteří pacienti byli umístěni na provizorní místa. (5. září 2023)

Postele na operačním sále

Rodiče se později od zdravotních sester dozvěděli, že místnost za běžného provozu slouží k sonografickému vyšetření. „Další děti byly podle zdravotní sestry umístěny v sále, kde standardně dochází k drobným lékařským zákrokům,“ uvedl Mlčák. V sále navíc podle něj nebyla okna ani klimatizace.

„Další sestra pak řekla, že to máme ještě dobré, že akutní případy jsou umisťovány na chodbu,“ vylíčil Mlčák s tím, že sám takové případy neviděl. „Nechápu, jak mohla odpovědná osoba něco takového připustit. Zároveň nechápu, proč nedošlo ke zrušení plánovaných zákroků, když bylo zřejmé, že není možné pro pobyt dětí v nemocnici zajistit důstojné podmínky,“ dodal.

Mlčák se nakonec obrátil i na vedení nemocnice. „S tatínkem jsme mluvili a vše jsme s ním probrali. Za vzniklou situaci jsme se zároveň také omluvili,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí nemocnice Petr Sulek.

„Dále jsme mu vysvětlili, že pokud bychom měli neakutní operaci jeho malého syna odložit, mohl by se na řadu dostat mnohem později. To by situaci příliš nepomohlo a bylo by to navíc zbytečné,“ dodal mluvčí.

Komplikovanou situaci zavinila oprava pavilonu B4, ve kterém se nachází lůžkové oddělení dětské chirurgie a traumatologie. Nemocnice na svém webu uvádí, že generální rekonstrukce měla začít v září loňského roku, dokončení se plánovalo letos na jaře.

„Během provádění stavebních prací bude mít klinika výrazně omezenou lůžkovou kapacitu. To s sebou přinese mimo jiné i vynucené prodloužení objednacích dob k operacím neakutních stavů a také výrazně nižší možnosti hospitalizace dospělého doprovodu spolu s dítětem,“ píše se ve sdělení.

Práce se ale nakonec protáhly. Nový pavilon se slavnostně otevřel 4. září, do plného provozu bude ale uveden až příští týden. „Celé lůžkové oddělení prošlo kompletní rekonstrukcí a nyní jsme ve fázi, kdy celé toto velké pracoviště postupně opět zavádíme do plného režimu. Jde o velice náročný proces, a to jak po technické stránce, tak i organizační,“ uvedl pro iDNES.cz Sulek.

Podle Sulka probíhala rekonstrukce za plného provozu, a nemocnice proto plánované operace neodložila. Pracoviště navíc stále není plně připraveno, pacienti jsou tak dočasně umístěni na lůžka v jiných prostorách kliniky. „S tím jsou spojeny určité prostorové komplikace, za které se chceme všem rodičům dopředu omluvit a prosíme o trpělivost,“ vysvětlil Sulek s tím, že uvedení lůžkové části do provozu je otázka několika dní.

V opraveném pavilonu bude podle Sulka nově k dispozici 32 moderních lůžek s vlastním sociálním zařízením, 8 lůžek v rámci dětské JIP a až 8 lůžek pro doprovody malých dětí.

X X X

Odborníci na dopravu z celé České republiky zamířili do Pardubic

I v roce 2023 se Pardubice na krátkou dobu staly pomyslným centrem tuzemské dopravy. Ve čtvrtek 7. září krajské město hostilo již 12. ročník Dopravní konference. Mezi pozvanými nechyběli politici v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou, manažeři státních fondů a příspěvkových organizací, představitelé samospráv a odborníci na dopravu z různých oborů. O den později se veřejnost mohla podívat do areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) na výstavu vozidel a techniky, která tam na ně čekala jako část programu Silničního veletrhu.

 Stěžejními tématy letošní Dopravní konference byly například rozvoj a financování infrastruktury ve východních Čechách v nadcházejících letech, dopravní obslužnost, problematika dopravního uzlu Pardubice a další. Nejenom o těchto záležitostech přijeli debatovat například ministr dopravy Martin Kupka, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica, generální ředitel ŘSD Radek Mátl, jeho protějšek z Českých drah Jiří Svoboda a další hosté, mezi kterými nechyběli zástupci Pardubického kraje.  „Investice do oprav a modernizace silniční sítě jsou naší prioritou.

Již několik let platí, že většinu volných prostředků směřujeme právě do oprav silnic. Například za rok 2022 jsme z krajského rozpočtu na tyto účely uvolnili téměř 700 milionů korun. Z dotačních zdrojů Evropské unie a státu se nám podařilo získat příspěvek ve výši 1,1 miliardy. Takže za minulý rok jsme do komunikací investovali přes 1,8 miliardy korun a v tomto trendu hodláme pokračovat i nadále. Bohužel, kvůli nespravedlivému určení daní ze strany státu jsme jako Pardubický kraj silně znevýhodněni při financování a plánování oprav. Odhadem jsme takto přišli o 10 až 15 miliard korun, z nichž velká část by skončila právě v investicích do 3100 kilometrů krajských silnic a více než 800 mostů,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

O vizi pro letošní a nadcházející roky v krajské dopravě návštěvníky Dopravní konference informoval první náměstek hejtmana Michal Kortyš. „Jsem rád, že jsem se mohl setkat se zástupci ministerstva dopravy a dalšími odborníky, se kterými koordinujeme a řešíme naše plány. Pro letošní rok chceme realizovat investice v celkovém objemu 2,2 miliardy korun. Patří sem investice z vlastního rozpočtu do našich silnic II. a III. tříd, akce spolufinancované skrze Integrovaný regionální operační program, Státní fond dopravní infrastruktury, ale i přivaděče k dálnici D35, oprava návozových tras a další. Připomínám, že jsme letos spustili web doprava.pardubickykraj.cz, kam postupně doplňujeme informace ke všem plánovaným odsouhlaseným investičním akcím v naší režii. Návštěvníci tam v tuto chvíli najdou podklady k opravám komunikací pro roky 2023 a 2024. Kromě aktualizace dat pracujeme na doplnění dalších druhů dopravy a projektů. Proto, pokud se zajímáte o výstavbu přivaděčů, modernizaci silnic II. tříd či lokální opravy, navštivte tento web. U větších projektů jsou zveřejněné infoletáky s velice podrobnými informacemi,“ sdělil náměstek Kortyš.

O investicích, které plynou do dopravní infrastruktury v Pardubickém kraji, hovořil na Dopravní konferenci ministr dopravy Martin Kupka. Připomněl výstavbu klíčové dálnice D35 či více než sedm a půl miliardy korun do železničního uzlu Pardubice. Hlavní myšlenkou jeho příspěvku na konferenci byla teze, že rozvoj území umožní pouze kvalitní dopravní infrastruktura. „Dali jsme dohromady výhled pro dalších deset let, tak abychom dokázali dostavět tu základní dálniční síť a rozběhnout stavbu vysokorychlostních tratí. To je jasně měřitelný cíl. Přichystali jsme k tomu i potřebné nástroje, ať už v oblasti legislativy, tak v oblasti financování,“ prohlásil v Pardubicích Martin Kupka, podle kterého by i přes nezbytné úspory na tyto plány měly být k dispozici potřebné prostředky. „Pokud bychom v tomto případě nedokázali investovat, tak se propadneme ještě do větších ekonomických problémů. Bez takových investic nedokážeme udržet tempo s naší konkurencí v podobě Polska a dalších sousedních států. Je to základní podmínka, abychom mohli nastartovat ekonomiku.

Velké plány na železničních tratích

Největším investorem v oblasti dopravní infrastruktury je v Pardubickém kraji Správa železnic, kterou na Dopravní konferenci reprezentoval její generální ředitel Jiří Svoboda. „V Pardubickém kraji spokojení jsme, nicméně jsou před námi další důležitá témata, jako je kompletní rekonstrukce železničního uzlu Česká Třebová. A největším tématem, které se netýká pouze Pardubického kraje, ale i kraje Královéhradeckého a Středočeského, je úplně nová trať Velký Osek – Hradec Králové – Týniště – Choceň. To bude teď pro následujících pět let opravdu velkým tématem, protože stavebních etap bude několik,“ uvedl ředitel Svoboda, podle kterého se do budoucna v regionu připravuje úprava úseku Choceň – Uhersko pro dvousetkilometrovou traťovou rychlost nebo dvojkolejný tunel na trase Ústí nad Orlicí – Choceň.

Silniční veletrh lákal na výstavu techniky

V pátek 8. září se konal v sídle SÚS Pk také Silniční veletrh. Oblíbená jednodenní venkovní výstava opět přilákala malé i velké návštěvníky. V centru jejich zájmu byla již tradičně vystavená technika a praktické ukázky. „Na veletrhu se prezentovali výrobci a prodejci silniční techniky, stavebních materiálů a samozřejmě i vozidel, o která měli návštěvníci velký zájem. Jsem rád, že se k nám do areálu SÚS Pk v Doubravicích přišly podívat stovky lidí a mohli jsme jim i my, krajští silničáři, ukázat něco z naší techniky a ukázat, co vše pro občany děláme – od údržby silnic po plánování oprav,“ dodal ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák. Michele Vojáček, kancelář hejtmana

X X X

Unie vydavatelů podpořila přijetí komplexních „Globálních zásad pro umělou inteligenci (AI)“

Celkem 26 vydavatelských a novinářských organizací z celého světa včera společně vydalo dokument pojmenovaný „Globální zásady pro umělou inteligenci“.

Cílem zveřejněného dokumentu je zajistit, aby nové obchodní příležitosti představované umělou inteligencí a inovace spočívající v digitální transformaci vznikaly v souladu a v rámci etického a odpovědného přístupu. Přijetí těchto Globálních zásad pro umělou inteligenci by mělo zajistit vydavatelům trvalou možnost vytvářet a šířit kvalitní obsah a zároveň usnadnit odpovědný vývoj důvěryhodných systémů umělé inteligence.

Globální zásady pro AI v sobě odrážejí mnoho kritických aspektů zahrnutých v návrhu Aktu EU o umělé inteligenci, jež se týkají duševního vlastnictví, transparentnosti, odpovědnosti, kvality a integrity, spravedlnosti, bezpečnosti, nebo designu nástrojů AI a jejich udržitelného rozvoje.

Vývojáři, provozovatelé a implementátoři systémů umělé inteligence by měli především: respektovat právo duševního vlastnictví chránící investice mediálních organizací do jimi vytvářeného původního obsahu, využívat účinné licenční modely, které mohou usnadnit inovace prostřednictvím školení důvěryhodných a vysoce kvalitních systémů AI,  zajistit transparentnost, aby vydavatelé mohli vymáhat svá práva v případech, kdy je jejich obsah zahrnut do tréninkových datových sad,

jasně uvádět citace a zdroje a přiřadit obsah nově vytvářený umělou inteligencí k původnímu obsahu od konkrétních autorů a vydavatelů, uznat neocenitelnou úlohu vydavatelů při vytváření vysoce kvalitního obsahu pro školení jazykových modelů umělé inteligence a pro syntézu textu,  dodržovat zákony a zásady hospodářské soutěže a zajistit, aby modely umělé inteligence nebyly používány k účelům, které jsou s ní v rozporu, podporovat důvěryhodné a spolehlivé zdroje informací a zajistit, aby obsah generovaný AI byl přesný, správný a úplný,

nezkreslovat původní autorská díla, respektovat soukromí uživatelů a transparentně zveřejňovat, které osobní údaje jsou zpracovávány při návrhu, trénování a používání systémů AI, respektovat lidská práva a hodnoty při provozování systémů umělé inteligence, které budou plně v souladu se světovou legislativou.

X X X

Slavíme úspěch! Sokolovská uhelná a SUAS GROUP získala dotaci od amerického ministerstva zahraničí

Společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP se podařil nevídaný počin. Uspěla v žádosti o dotaci z amerického programu Phoenix, z něhož jsou financovány studie proveditelnosti související s umístěním malých jaderných reaktorů (SMR) v Evropě. Ty mohou v budoucnu po útlumu těžby uhlí pomoci zajistit dostupné a stabilní dodávky elektrické energie a tepla. Soutěž byla otevřena pro 17 zemí ze střední a východní Evropy. Kromě naší skupiny byla vybrána ze všech těchto zemí společnost Slovenské elektrárně a polský PKN Orlen a Synthos – Orlen Synthos Green Energy. Cena studie může dosáhnout maximální výše 2 miliony dolarů, přičemž dotace činí 1,5 milionu dolarů a spoluúčast žadatele 0,5 milionu dolarů.

Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických se touto formou snaží podpořit přechod od výroby energie a tepla v hnědouhelných elektrárnách k uhlíkově neutrální jaderné energii. O dotaci v jejím programu Phoenix se hlásily téměř tři desítky evropských firem a společností. „Získání dotace je pro nás významným krokem na cestě k moderní energetice. Energetickou bezpečnost pro naše občany je možné zajistit po odstavení hnědouhelných elektráren jen vhodným mixem různých energetických zdrojů. Patří mezi ně i malé modulární reaktory, které splňují veškerá technologická i bezpečnostní hlediska. V okamžiku, kdy jsme začali uvažovat o této možnosti, jsme vytipovali dvě lokality, v nichž by umístění takového zařízení přicházelo v úvahu.  Konkrétně jde o areál Elektrárny Tisová a průmyslový komplex ve Vřesové. V únoru letošního roku jsme se v návaznosti na zasedání pracovní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, která řeší možnost uplatnění modulárních reaktorů v zemi, dozvěděli o možnosti získat dotaci na studii proveditelnosti, jež zmapuje vybrané oblasti a podmínky umístění SMR. Netušili jsme, jestli vůbec máme šanci uspět, ale nakonec jsme byli úspěšní,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP.

Projektoví manažeři Sokolovské uhelné a SUAS GROUP připravili podklady pro MPO ČR, které byly podmínkou pro podání žádosti do programu. „Museli jsme mimo jiné uvést, jaký je očekávaný výkon SMR. Preferujeme tlakovodní reaktor o výkonu 400-500 MWe, což odpovídá potřebám Karlovarského kraje s přihlédnutím k technologickým omezením. Pro získání dotace bylo také podstatné, aby se výrazně snížil objem emisí v ovzduší a nižší byla rovněž závislost výroby elektřiny a tepla na hnědém uhlí,“ vysvětlil Ondřej Hollý, který žádost připravoval.

Poskytovatel dotace připraví v rámci programu Phoenix studii proveditelnosti, poskytne ale také technické, poradenské a konzultační služby. „V současnosti jsme zahájili spolupráci s Českou geologickou službou, která provádí geologický průzkum ve vytipovaných lokalitách. Na základě průzkumu se prokáže, zda jsou tyto oblasti vhodné pro umístění SMR z pohledu stability podloží a dalších parametrů. Práce na studii pak musí být pak hotovy do března 2025,“ upřesnil Martin Čermák, technický ředitel Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.

Klíčový v rozvoji tohoto typu energetiky bude postoj českého státu. Státní energetická koncepce z roku 2015 zahrnuje jadernou energetiku a počítá s poklesem podílu uhlí, které v současné době dominuje ve výrobě elektřiny se 46 %, do roku 2040 o více než polovinu, zatímco podíl jaderné energetiky by se měl zvýšit minimálně o 50 %. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR připravuje aktualizaci Státní energetické koncepce, jež by měla zohlednit jaderné a obnovitelné zdroje. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Biskupové se setkají s oběťmi zneužívání

Všichni, kdo se zejména v církvi setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání, jsou zváni k modlitbě, setkání navzájem mezi sebou a s biskupy Josefem Nuzíkem a Zdenkem Wasserbauerem na dvou významných poutních místech ČR. Akce se uskuteční paralelně v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi a v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě o svátku Panny Marie Bolestné, v pátek 15. září 2023.

„S pokorou a soucitem zvu všechny, kdo se v nějaké podobě setkali se zneužíváním. Jejich hlas a jejich příběh si zaslouží být slyšet,“ říká biskup pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer, který má oblast ochrany před zneužíváním na starosti v rámci České biskupské konference a bude přítomen ve Staré Boleslavi i hlavním celebrantem mše svaté.

Program akce začne paralelně na obou místech v 16.00 smírnou adorací, v 17.00 je nabídnuta možnost setkání s biskupem a v 18.00 ho zakončí mše svatá za všechny přítomné i za ty, kteří přijít (zatím) nemohli.

„Svatý otec František často zařazuje setkání s oběťmi zneužívání do programu svých cest a já mám za to, že i v naší zemi nastal čas pozvat všechny, kterých se zneužívání týká. V den památky Panny Marie Bolestné se proto potkáme při modlitbě, abychom nesli bolest všech lidí, kteří se se zneužíváním setkali, a přispěli k uzdravení těchto těžkých ran. Setkání má nízkoprahovou podobu, aby se mohli zúčastnit a cítili se zde bezpečně i ti, kdo zatím nemohou nebo nechtějí o svých zkušenostech mluvit. A pokud někdo v tomto modlitebním prostředí najde odvahu promluvit o tom, co prožil, bude to pro něj i pro celé společenství důležitý krok,“ zve hlavní celebrant mše svaté na Velehradě biskup Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze.

Pomoc obětem a řešení případů v církvi

Česká biskupská konference se společně s konferencemi vyšších řeholních představených již v roce 2019 zřídila  Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, jehož cílem je zprostředkovat péči a pomoc nezletilým a zranitelným osobám, které se staly obětí zneužití duchovním či laikem v rámci činnosti církve. Kontaktní místo díky telefonní a internetové lince zprostředkuje obětem odbornou duchovní a sociální péči, včetně terapeutické a psychologické pomoci. Kontaktní místo disponuje sítí odborníků z řad psychoterapeutů, duchovních a právních poradců po celé ČR. Tato služba je anonymní a zcela bezplatná. Podobná kontaktní místa již také zřídily další diecéze v ČR.

Církev případy sexuálního zneužíván řeší na základě společného dokumentu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR, která byla vypracována podle vatikánských dokumentů (např. vychází z listu papeže Františka Vos estis lux mundí) a i Vatikánem byla tato směrnice schválena jako zcela vyhovující. V trestněprávní rovině církevní představitelé při řešení těchto případů aktivně spolupracují s orgány činnými v trestním řízení. CSILIc. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska

X X X

Zemřela hvězda ženského fotbalového týmu Moldavska. Osudnou se jí stala výprava do hor

Svět fotbalu je v šoku. Hvězda moldavské ženské reprezentace Violeta Mitulová zemřela v pouhých 26 letechZdroj: profimedia.cz

Fotbalový svět je v šoku. Hvězda moldavské ženské reprezentace Violeta Mitulová zemřela v pouhých 26 letech. Kromě účasti na světovém šampionátu byla v posledních měsících také důležitou součástí islandského týmu Einherji Vopnafjörður. Právě s členy a členkami týmu vyrazila na pěší túru, která se jí stala osudnou, napsal web The Sun.

Sportovkyně excelovala v ženském reprezentačním týmu za své rodné Moldavsko. Za zemi odehrála desítky zápasů. Během své kariéry byla členkou sportovních uskupení napříč celou Evropou. Důležitou členkou byla rovněž pro islandský fotbalový klub Einherji Vopnafjörður, jak píše web The Sun.

 Na začátku září se vydala se spoluhráčkami a dalšími členy týmu na horskou túru. Během výpravy však měla podle webu Visir Mitulová spadnout z útesu, který se nacházel v přístavu na území města Vopnafjörður, kde klub sídlil. Místní policisté potvrdili, že obdrželi hlášení o nehodě.

„S hlubokým zármutkem v srdci oznamujeme náhlý skon naší spoluhráčky a kamarádky Violety Mitulové, která zemřela při nešťastné nehodě v noci na 4. září,“ oznámil klub na sociálních sítích.

„Naše komunita je zdrcená,“ pokračoval příspěvek. „Violeta byla vždy milá, usměvavá a plná energie. Byla spolehlivou členkou týmu a fotbalistkou, jež by mohla být pro mnohé vzorem,“ uctil klub její památku.

X X X

Ředitele škol potěšilo „pastelkovné“ i široká nabídka projektů

Město Karlovy Vary podporuje i v novém školním roce řadu zajímavých projektů a pamatováno je i na opravy budov mateřských a základních škol. 

Podle náměstka primátorky Martina Duška (ANO) letos magistrát zaplatil pět set třicet tři tisíc korun za takzvané „pastelkovné“ což je tradiční pomoc města určená pro podporu prvňáčků. „Platíme tisíc korun na jednoho žáka a ředitelé si tento způsob podpory velmi chválí,“ uvedl náměstek primátorky po poradě ředitelů karlovarských základních a mateřských škol.

Velký zájem mají ředitelé škol i o další projekty, které Karlovy Vary podporují nebo realizují. Jedná se například o projekt nazvaný „Trenéři do škol“, který slouží k propagaci jednotlivých sportů pod vedením zkušených a vzdělaných trenérů. Novinkou letošního podzimu bude pro žáky základních škol návštěva Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana, který se na jeden den přestěhuje z Ostrova do velkého sálu karlovarského hotelu Thermal.

Ředitelům jsme nabízeli i možnosti zapojení jejich žáků do různých přeshraničních projektů, zejména česko – bavorských, a seznámeni byli i s aktuálními dotačními programy,“ doplnil Martin Dušek s tím, že představen byl i plán oprav jednotlivých škol pro rok 2024.

Na rekonstrukci škol čerpá karlovarský magistrát dotační peníze z programu ITI, ze kterého se například letos podařilo financovat opravy v základních školách ve Šmeralově, Truhlářské a Krušnohorské ulici. Zajímavostí byla i nabídka využití nového čistícího stroje k údržbě umělých povrchů školních sportovišť. Čistící stroj byl zakoupen v souvislosti s rekonstrukcí atletického stadionu AC Start a po dohodě s vedením KV Arény může dojet vyčistit umělý povrch k jakékoli karlovarské škole.

Na závěr jsme prověřovali situaci týkající se školáků z Ukrajiny, kde jsme nezaznamenali žádné problémy. Ředitelé nás ujistili, že přijati byli všichni zájemci a nikde nevznikly problémy s nedostatečnou kapacitou. Do základních škol nastoupilo v lázeňském městě šedesát pět ukrajinských dětí a do mateřských škol jich zahájilo docházku dvacet,“ uzavřel náměstek. Jan Kopál, tiskový mluvčí

X X X

Karlovy Vary daň z nemovitosti zvyšovat nebudou

Složitá ekonomická situace a dopady připravovaného vládního konsolidačního balíčku na obyvatele přiměly vedení Karlových Varů k rozhodnutí nezvyšovat místní koeficient daně z nemovitosti. Primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) uvedla, že se lidem v regionu již delší dobu snižuje životní úroveň.

Čeká nás těžké období. Chystaný konsolidační balíček bude mít na město opravdu negativní dopad. Díky novému rozložení výnosu z hazardu ve prospěch státu a měst, která na svém území ani žádné automaty či herny nemají, nás připraví o téměř 30 mil Kč. Přitom peníze z hazardu šly vždy do sociální oblasti, sportu a kultury. Snížení rozpočtového určení daní nás připraví o další desítky milionů korun. Stát uvaluje na města neustále novou a novou agendu s nutností přijímat nové zaměstnance. Namísto navýšení financí nám ale naopak finance dále bere. Poslední návrh, abychom z městských rozpočtů platili všechny nepedagogické pracovníky na školách, je dalším zcela zcestným krokem této vlády.

Opravdu nechceme lidem více zatěžovat rodinný rozpočet a navíc víme, že sama vláda chystá plošné navýšení základní sazby této daně,“ vysvětluje primátorka.

Podle jejích dalších slov by ale k tomuto kroku vláda sahat neměla. Možnost úpravy výše daně z nemovitosti by měla i nadále zůstat v kompetenci měst a obcí. „V tomto se shoduji s mnoha dalšími starosty a stejný názor má i Svaz měst a obcí,“ doplňuje Andrea Pfeffer Ferklová.

Vedení karlovarského magistrátu o zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti uvažovalo v souvislosti s vybranými lokalitami. Vyšší daň by mohlo vyhláškou upravit například v lázeňském území, kde je převážná většina nemovitostí určena k podnikání.

Zatím jsme ale ustoupili i od tohoto záměru a rozhodli jsme se vyčkat až na konečnou podobu vládního konsolidačního balíčku. Další kroky budeme zvažovat až následně,“ uvedla dále primátorka a dodala: „Město má povinnost nejen zajišťovat potřebnou agendu, ale starat se i o svůj majetek, opravovat komunikace, investovat do rozvoje města, investovat do škol, podporovat sport, kulturu, život ve městě, starat se o své občany. S pohledem na současné kroky, které nám česká vláda předkládá, mám obavy, že nebudeme mít za co. Myslet si, že ušetříte tím, že seberete ostatním, je holý nesmysl.“Jan Kopál, tiskový mluvčí

X X X

Hostivařská přehrada v Praze má nový bezpečnostní přeliv, vydrží desetitisíciletou vodu

 Stavební práce na Hostivařské přehradě a jejím okolí jsou dokončené. Nový bezpečnostní přeliv na vodním díle zabrání v případě povodně nekontrolovanému přelivu hráze, odolá tak i desetitisícileté vodě. Upravený je také pravý břeh přehrady včetně cest a instalováno je nové osvětlení. Cena stavebních prací činila 191 534 248,60 Kč bez DPH.

Území pod hrází Hostivařské přehrady je ochráněno před povodní. Postavený je nový bezpečnostní přeliv, skluz, vývar a odpadní koryto. Na koruně hráze je nový vlnolam a patní drén. Tato výpustná a přelivná zařízení jsou schopna převést tisíciletou vodu, označovanou jako návrhová povodeň s průtokem Q10 000. Stavební firma také upravila pravý břeh v blízkosti hráze, opravila cestu, instalovala nové osvětlení a zajistila svahy proti sesuvu.

„Přeliv u Hostivařské přehrady vnímám jako posílení bezpečnosti pro obyvatele této lokality. Bezpečnost Prahy a Pražanů je naší prioritou a toto je součástí této politiky,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„Nový přeliv na Hostivařské přehradě zabezpečí území pod hrází, výrazně zvýší bezpečnost při povodních a měl by být schopný poradit si dokonce i s tisíciletou vodou. Tato téměř čtvrtmiliardová investice nyní pomůže pražské protipovodňové ochraně a jejímu komplexnímu systému. Jsem rád, že se soustředíme na budování podobných strategických staveb. Děkuji všem, kdo se na takto technologicky náročné stavbě podíleli,“ uvádí Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

„Podařilo se nám sladit výstavbu vodního díla s rekonstrukcí 2,2 kilometru pěších cest na pobřeží Hostivařské přehrady, takže obě akce skončily ve stejné době. To jistě ocení především návštěvníci lesoparku a také díky tomu přilákáme nové návštěvníky do tohoto klidného koutu Prahy,“ přeje si Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí.

Práce zhotovitel započal v srpnu 2021 a dokončil letos v červnu. „V rámci tohoto projektu byla naprosto zásadní pečlivá koordinace všech činností. Díky nasazení a spolupráci všech zúčastněných stran veškerá stavební činnost proběhla bez větších komplikací a vodní dílo Hostivař nyní dokáže Praze nabídnout nejen ochranu před případnými povodněmi, udržet zásoby vody a současně naplnit i rekreační využití,“ sdělil Roman Hek, ředitel společnosti SMP Vodohospodářské stavby ze Skupiny VINCI Construction CS. Vodní dílo Hostivař mají ve své správě Lesy hlavního města Prahy. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

 KVALIFIKAČNÍ TOP10 PRO FILIPA SALAČE V ITÁLII

Druhým dnem v sobotu pokračovala Velká cena San Marina v italském Misanu. Po úvodní jízdě kategorie Moto3 bylo zřejmé, že se bude opět zrychlovat, protože vylepšení časů zaznamenali téměř všichni jezdci nejslabší kategorie. Filip Salač byl po pátečním programu na prozatímním osmém místě, což ve hvězdně obsazené kategorii Moto2 nemusí vůbec nic znamenat. Dvěma skvělými koly se ale opět posunul přímo do Q2, ve které obsadil desáté místo. Na startovním gridu tak bude otevírat čtvrtou řadu.

Do první dnešní jízdy nastupoval Filip Salač se solidním základem v podobě osmého místa. Třetí volný trénink opět ukázal, jak neskutečně nabité letos „motodvojky“ jsou. Patnáct jezdců v jedné vteřině už považujeme za samozřejmost, dnes se jich do jedné sekundy natěsnalo celkem jednadvacet! Nicotná vteřina tak rozhodovala mezi první a jednadvacátou pozicí ve výsledkové listině! Druhá část kvalifikace začala v podobném duchu, bojovalo se o tisíciny vteřiny, a ještě v posledním kole docházelo k dramatickým změnám v pořadí. První zajetý čas vynesl Filipa Salače na pátou pozici, v posledních minutách klesl na desáté místo, s časem 1:36.639 a ztrátou +0,438 vteřiny na vítězného Viettiho.

„Máme za sebou další pozitivní den, tým odvedl kus práce a udělali jsme slibný krok dopředu. Ráno ve třetím volném tréninku se mi podařilo zrychlit, slušné časy jsem zajížděl sám, bez využití jakéhokoliv slip streamu. Posunul jsem se přímo do druhé části kvalifikace, ve které jsem skončil v top desítce. Potvrdili jsme, že máme dobrý race pace neboli závodní tempo a myslím, že zítra můžeme zajet dobrý závod. Už se těším na neděli, hodně důležitý bude start,“ popsal průběh dnešního dne Filip Salač #12.

Před dvanáctým závodem drží český jezdec týmu QJ MOTOR GRESINI RACING osmou pozici, společně s Aldeguerem má 84 bodů. Dnešní kvalifikaci vyhrál Celestino Vietti, Pedro Acosta skončil druhý a třetí místo obsadil Manuel Gonzalez.

Jan Koudelka, AMK

X X X

Perez Gonzalez skončil v prvním závodě v Magny

Cours pátý. Startoval z druhé pozice

Po dlouhé letní pauze se tým Accolade Smrz Racing BGR konečně vrátil na závodní trať ve francouzském Magny Cours, jako lídři šampionátu kategorie World Supersport 300 po skvělém výsledku na domácí půdě v Mostě. José Luis Perez Gonzalez zahájil druhou polovinu sezóny výborným výsledkem v sobotním Superpole, kde vybojoval
druhou startovní pozici o pouhou 0.1 vteřiny. V prvním závodě bojoval v čelní skupince, ale na pódiové umístění nakonec nedosáhnul. Skončil celkově pátý, a připsal si tak na své konto důležité světové body. Maxim Repák ze Slovenska, který startoval po boku Perez Gonzaleze v Mostě, tento víkend bohužel nestartuje kvůli zranění.

Za řídítky Kawasaki českého týmu se tak ukázal nováček z Belgie, Levi Badie, který při své premiéře v mistrovství světa vybojoval 23. místo. Druhý závod této kategorie startuje zítra ve 13:45. José Luis Perez Gonzalez: „Měl jsem radost z mého výkonu v Superpole. Závod byl náročnější, ale i tak se mi podařilo se udržet vepředu, takže
zítra vytěžíme z nových poznatků a dat abychom se mohli zlepšit.“

Levi Badie: „Start se mi podařil, ale bohužel jsem dostal 2x long lap penalizaci, protože jsem si v Superpole zapomněl hrudní chránič. Potom jsem jel sám, a moje tempo bylo velmi dobré, jel jsem stejně rychle jako skupinka přede mnou, takže zítra to bude určitě lepši. Z výsledku mám radost, 23. pozice v mém vůbec prvním závodě v mistrovství světa není špatná.“

Jakub Smrž (manažer týmu): „Naším cílem je vždy bojovat o bednu, a to se nám opět podařilo. Poslední kolo bylo bohužel hodně kontaktní a chaotické, takže pátá pozice, což je také skvělý výsledek pro šampionát. Levi dostal 2x long lap penalizaci, protože
neměl hrudní chránič. Na to, že jel potom sám, nejel vůbec špatně. Jezdil konstantně, a máme zase nová data abychom mu pomohli zrychlit.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.