Vyhlásenie GP SR Žilinku: Prijal som osobné rozhodnutie. Gruzínsko obviňuje Ukrajinu z násilného prevratu. Koronavírus, na Slovensko prišli upravené vakcíny

Nepodarilo sa ma skrotiť ako divého psa. Maroš Žilinka podľa svojich slov prijal zásadné osobné rozhodnutie. „Verejnosť sa ho dozvie v pravý čas,“ povedal. Zuzana Čaputová sa minulý týždeň obrátila na Ústavný súd so žiadosťou o výklad Ústavy SR z dôvodu existencie ústavného sporu medzi prezidentkou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Tým dôvodom bolo rozhodovanie generálneho prokurátora a jeho námestníkov o návrhoch podľa paragrafu 363.

Hlava štátu od generálnej prokuratúry (GP) žiadala všetky rozhodnutia o paragrafe, na základe ktorého možno zrušiť právoplatné uznesenia o vznesení obvinenia. Aj tie, kde GP návrhom vyhovela, aj tie, kde im nevyhovela.

„Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora, že nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ argumentovala kancelária prezidentky.

Maroš Žilinka sa teraz rozhodol reagovať. „Nespochybňujem oprávnenie prezidentky SR podať Ústavnému súdu návrh na začatie konania o výklad ústavy. Návrh je účelový a zapadá do súkolia sústavných útokov,“ vyhlásil.

Generálny prokurátor zdôraznil, že prezidentka nie je orgánom činným v trestnom konaní. „Nejdem polemizovať o tom, či má alebo nemá pravdu. Ústavnému súdu stanovisko zašleme a budeme rešpektovať jeho rozhodnutie. Mohli sme predísť tomuto divadlu. Je to čistá hra,“ dodal. S prezidentkou si chcel veci osobne vydiskutovať.

Ústava prezidentovi podľa Maroša Žilinku nepriznáva právomoc kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora SR. „Generálny prokurátor nie je zodpovedný prezidentovi SR. Prokuratúra, na čele ktorej stojí generálny prokurátor, nie je súčasťou výkonnej moci, ktorej predstaviteľom je prezidentka,“ zdôraznil Maroš Žilinka.

Prezidentka podľa Maroša Žilinku sústavne živí pochybnosti o tom, že niekto na GP rozhoduje nie v súlade so zákonom. „Nikdy som nerozhodoval s ohľadom na meno, priezvisko a status stíhanej osoby,“ povedal Žilinka s tým, že si stojí za každým rozhodnutím svojím aj svojich námestníkov.

Z rozhovoru s prezidentkou

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok prezradil aj obsah rozhovoru s prezidentkou ešte spred dvoch rokov. Bolo to v období, keď polícia obvinila policajného exprezidenta Petra Kovaříka.

Zuzana Čaputová sa vraj zaujímala o problematiku „zneužitia právomoci verejného činiteľa“. Generálny prokurátor Žilinka pred novinármi opakovane poznamenal, že prezidentka mala pripravené poznámky na papieri. Potom pridal ešte zopár replík z rozhovoru s hlavou štátu.

Následne naznačil, že sa od Zuzany Čaputovej dozvedel o skoršom stretnutí medzi ňou a špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, hoci o takom niečom ho jeho podriadený neinformoval. Pokračoval chronologicky analýzou verejných vyhlásení prezidentky za posledné roky, spomína aj jej odpovede na diskusiách počas letných festivalov.

Žilinka prezidentke vyčítal aj jej reakciu po rozhodnutí súdu, ktorý oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka a objednávky vrážd prokurátorov. Zuzana Čaputová vtedy napísala, že nie je sama, ktorá „cíti sklamanie a prekvapenie“. Žilinka pripomína, že on sám je v prípade poškodený, keďže aj na jeho hlavu mala byť vypísaná objednávka vraždy. Na vyhlásení však vyčítal, že prezidentka bez znalosti spisu komentovala pocity z rozhodnutia prvostupňového súdu.

Žilinka: Nepodarilo sa ma skrotiť

„Nepodarilo sa ma skrotiť ako takého divého psa na to, aby som stál v jednom šíku s tými, ktorí majú plné ústa akejsi očisty spoločnosti. Ale tá sa musí robiť v súlade so zákonom,“ hnevá sa Maroš Žilinka.

V tejto súvislosti prijal podľa svojich slov vnútorné rozhodnutie, ktoré komunikoval aj s rodinou. „Útoky proti mojej osobe, prakticky denné, ma primäli k tomu, aby osm uvažoval o tom, o čom by som inak neuvažoval.“ O aké rozhodnutie ide, však nepovedal. Verejnosť bude podľa neho včas informovaná.

„To je nevídané a neslýchané, že si toto vôbec niekto dovolí povedať,“ vyhlásil Maroš Žilinka v súvislosti s informáciami, že mal koordinovať prácu tímu Oblúk. S touto správou prišli včera na tlačovej besede Demokrati.

Juraj Šeliga na tlačovej konferencii prezentoval vyjadrenie úradu inšpekčnej služby, ktoré podľa neho potvrdzuje existenciu dôkazov o podozreniach, že generálny prokurátor Žilinka sa skutočne stretával s tímom Oblúk. Odvolával sa na stanovisko úradu inšpekčnej služby.

„Z tohto vyjadrenia policajnej inšpekcie je zrejmé, že existujú dôkazy o tom, že u Žilinku sa spolu s tímom Oblúk koordinovali, plánovali, čo budú robiť, a pripravovali si spôsob, akým budú diskreditovať vyšetrovateľov, ktorí odkrývali závažné kauzy Roberta Fica. Toto sú závažné podozrenia. Som zvedavý, či tí, ktorí tu vykrikovali o ,čurillovskej mafii‘ – Boris Kollár alebo Fico –, budú dnes kričať o ,Žilinkovej mafii‘,“ povedal Juraj Šeliga.

Žilinka tieto tvrdenia jednoznačne odmietol. „Ak máte dôkazy, tak ich predložte, ale ak nie, tak neklamte a nezavádzajte verejnosť a nevylievajte na nás vedrá špiny,“ vyhlásil.

„Svetlo zostane svetlom aj vtedy, keď ho slepý nevidí,“ uzavrel tlačovú besedu bez možnosti otázok citátom Leva Nikolajeviča Tolstého, aktuality.sk

X X X

Prezidentka Čaputová reaguje na vyhlásenia prokurátora Žilinku

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že sa k téme využívania paragrafu 363 vždy stavala vecne a odborne a k možnosti podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora sa vyjadrovala iba v spojitosti s otázkami novinárov.

Prezidentka Zuzana Čaputová reagovala na pondelkové vyhlásenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku. „Za krokmi prezidentky smerom k Ústavnému súdu je presne opačný úmysel, než prezentuje generálny prokurátor – prezidentke ide o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora alebo osobu prezidentky, a teda o výklad ústavy, ktorý bude platný voči všetkým,“ uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec

Podľa jeho slov môže byť tento postup nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné.

„V prípade aktuálneho podania na Ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí,“ dopĺňa Strižinec.

„Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla. Akýkoľvek záujem o živé kauzy prezidentka dôrazne odmieta,“ uzatvára hovorca hlavy štátu.

Prezidentka požiadala Ústavný súd o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou Maroša Žilinku minulý týždeň, aktuality.sk

X X X

Gruzínsko obviňuje významného ukrajinského predstaviteľa z plánovania násilného prevratu

Gruzínsko v pondelok obvinilo vysokopostaveného predstaviteľa Ukrajiny z plánovania zvrhnutia gruzínskej vlády prostredníctvom organizácie hromadných nepokojov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 Väznica v gruzínskom meste Rustavi, kde je väznený exprezident Michail Saakašvili

Gruzínske bezpečnostné služby uviedli, že námestník šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky a bývalý gruzínsky námestník ministra vnútra Georgij Lortkipanidze plánoval násilné zvrhnutie vlády. Medzi konšpirátormi boli podľa bezpečnostných služieb aj Gruzínci bojujúci proti Rusku na Ukrajine vrátane telesného strážcu uväzneného gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Štát sa v rukách oligarchov stáva hrozbou pre demokraciu, tvrdí väznený gruzínsky novinár Gvarmia

Ukrajina Gruzínsko opakovane žiada, aby prepustilo Saakašviliho, ktorý má aj ukrajinské občianstvo a je jedným z poradcov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše AFP./agentury/

X X X

Unikátny model: Kto vyhrá parlamentné voľby

Aktuality.sk pripravili unikátny volebný model, z ktorého sa čitatelia pravidelne dozvedia, kto má najbližšie k víťazstvu v nasledujúcich parlamentných voľbách.

V dlhodobom porovnaní volebných modelov je možné vidieť, ako sa vyvíjajú šance politických strán. Údaje pravidelne aktualizujeme pri každom prieskume verejnej mienky. Zachytávajú však nálady verejnosti v čase zberu údajov, nie v čase zverejnenia prieskumu.

Model (známy ako poll of polls – „prieskum prieskumov“) nenahrádza jednotlivé prieskumy agentúr, ale vychádza z nich pri podrobných výpočtoch celkového váženého priemeru pre každú stranu.

Vývoj v čase

Kľúčový graf (nižšie) na interpretáciu prieskumov verejnej mienky zahŕňa vývoj všetkých modelov všetkých agentúr od volieb v roku 2020.

S každým novým prieskumom dochádza k novému prepočtu váženého priemeru podľa metodiky Mandáty.sk. Ten sa potom zohľadňuje k času, kedy sa uskutočnil samotný prieskum, nie kedy ho agentúra zverejnila – zachytené nálady voličov totiž zodpovedajú času, kedy sa prieskum uskutočnil, čo môže byť aj niekoľko týždňov dozadu.

A keďže názory voličov sa v priebehu času vyvíjajú (napríklad prieskum uverejnený v marci má podstatne menšiu váhu ako najnovší prieskum uverejnený v máji), výsledný priemer v grafe je vážený v čase.

Dátum prieskumu: Všetky agentúry vykonávajú prieskumy v určitom časovom období. Za dátum prieskumu považujeme stredný dátum, ku ktorému sa prieskum uskutočnil, nie dátum uverejnenia.

 Volebný model je najbližší odhad toho, ako by voľby v danom čase dopadli. Zahŕňa odpovede respondentov, ktorí sa chystajú voliť. Tí sa buď rozhodujú pre konkrétnu stranu alebo skupinu, alebo váhajú medzi viacerými možnosťami. Agentúry sa líšia vo forme a spôsobe dotazovania, niektoré oslovujú voličov osobne, iné telefonicky alebo online.

Voliči, ktorí v danom čase váhajú medzi viacerými stranami a/alebo ktorí nie sú vôbec rozhodnutí voliť, majú veľkú váhu pri konečnom výsledku volieb. Napríklad len mesiac pred poslednými voľbami do parlamentu ich bola viac ako polovica. Ich (ne)aktivita potom ovplyvňuje, ako veľmi sa prieskumy líšia od skutočných výsledkov – často výrazne. Strany, ktorým sa podarí aktivizovať nerozhodnutých voličov a najmä nevoličov, si potom vo voľbách pripíšu lepší výsledok.

Čo sú volebné preferencie a čo je volebný model?

Niektoré agentúry zverejňujú volebné preferencie, iné zverejňujú volebný model.

 Volebné preferencie využívajú len respondentov, ktorí sa pravdepodobne zúčastnia volieb a v čase prieskumu vedeli, koho budú voliť. Volebné preferencie zverejňujú agentúry AKO a FOCUS.

Volebný model je najlepší odhad toho, ako by voľby dopadli v čase prieskumu. Agentúra tu uplatní svoje know-how a s menšou váhou použije napríklad odpovede aj tých respondentov, ktorí si nie sú istí, či by volili a koho by volili. Volebné modely zverejňujú spoločnosti IPSOS, Median a NMS Market Research, aktuality.sk

X X X

Koronavírus: Na Slovensko prišli upravené vakcíny. Vo svete sa šíri nový potomok omikronu

Objednať sa na očkovanie bude možné od 21. septembra a bez objednania sa bude dať očkovať od 25. septembra.

Po relatívne pokojnom období sa covid opäť začína pripomínať. Jeseň praje respiračným ochoreniam a covid nie je výnimkou. Už aj na Slovensku pozorujeme mierny nárast prípadov.

Vo svete naberá na sile subvariant EG.5, inak nazývaný aj eris, ktorý je z línie omikronu. U nás zatiaľ nebol laboratórne potvrdený, ale nedá sa vylúčiť, že už tu je. Rovnako to platí aj pri subvariante BA.2.86, nazývanom pirola.

„V európskej populácii stále dominuje variant omikron, ktorý je mimoriadne premenlivý, čo spôsobuje, že má množstvo sublínií. Jednou z týchto početných sublínií je aj XBB.1.5 so špecifickou mutáciou. Napríklad subvariant EG.5 má túto konkrétnu mutáciu, ktorá ho radí do tejto sublínie,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Nateraz u nás tvoria veľkú väčšinu subvarianty omikronu XBB a XBB.1.5., ktoré nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie.

A práve na posledne spomínaný subvariant sú už dostupné upravené vakcíny. V týchto dňoch prišli aj na Slovensko.

Aktuálna situácia

Rastúci trend prípadov vidieť na štatistikách pozitívne testovaných, aj keď tie posledné sú spred týždňa. No ukazuje to aj mierne zvýšený výskyt koronavírusu v odpadových vodách vo všetkých krajoch.

Mierny nárast vidieť aj pri hospitalizovaných na covid, ktorých bolo minulý týždeň 82, čo je však výrazne menej ako vlani o takomto čase. Dnes sme už v situácii, keď mnohí ľudia prekonali covid, dali sa zaočkovať alebo mali kombináciu oboch možností.

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že celková ochrana populácie pred hospitalizáciou, závažným ochorením alebo smrťou je dobrá. Ale líši sa podľa veku, zdravotného stavu a dĺžky času od predchádzajúceho očkovania alebo infekcie.

„Zatiaľ čo súčasne cirkulujúci pôvodcovia sa viac vyhýbajú imunite ako predchádzajúce varianty a ochrana pred infekciou je krátkodobá, ochrana pred hospitalizáciou, závažným ochorením a smrťou je oveľa trvanlivejšia. Ochrana však časom slabne a najviac ovplyvňuje staršie osoby a osoby s oslabenou imunitou,“ uviedol rezort.

Tak ako je to pri chrípke, aj v tomto prípade sa odporúča chrániť sa očkovaním najmä ľuďom nad 60 rokov, ale aj mladším ľuďom, ktorí majú chronické ochorenia či ťažkú obezitu. Následne sa odporúča aj dospelým a deťom od 6 mesiacov, ktorí majú stredne závažnú až závažnú poruchu iminuty, ale aj tehotným ženám a ľuďom pracujúcim v prvej línii.

Strednú prioritu majú zdraví mladší dospelí a deti od 6 mesiacov do 17 rokov so závažnou obezitou alebo komorbiditami, ako aj osoby, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Zdravé deti a adolescenti vo veku 6 mesiacov až 17 rokov veku radí ministerstvo medzi tie, ktoré majú nízku prioritu očkovania.

Upravené vakcíny

Aktuálne boli na Slovensko privezené upravené vakcíny Comirnaty zamerané na podvariant omikron XBB.1.5.

Ministerstvo hovorí, že dospelí a deti staršie ako päť rokov, ktorí potrebujú očkovanie, by mali dostať jednu dávku bez ohľadu na ich predošlé očkovanie proti covidu.

„Deti vo veku od 6 mesiacov do 4 rokov veku, ktoré potrebujú očkovanie, môžu dostať jednu alebo tri dávky v závislosti od toho, či absolvovali základnú očkovaciu schému alebo mali covid-19,“ uviedol rezort.

Očkovanie je možné najskôr tri mesiace po poslednej dávke vakcíny proti covidu.

Objednať sa na očkovanie novými vakcínami bude možné od 21. septembra a termíny aj bez objednania budú dostupné od 25. septembra. Skupiny sa nebudú prioritizovať, očkovanie bude otvorené pre všetkých.

Naďalej sa možno očkovať aj vakcínou VidPrevtyn Beta, ktorá sa používa ako posilňujúca dávka pre ľudí starších ako 18 rokov. Podať ju možno najmenej štyri mesiace po predchádzajúcom očkovaní.

Symptómy sú podobné

Čo sa týka nových subvariantov, eris sa šíri rýchlejšie a dokáže uniknúť imunitnému systému. Práve kvôli tomu sa môže stať dominantným v niektorých krajinách alebo dokonca globálne. Dominantným je už v USA a pripisuje sa mu a nárast infekcií a hospitalizácií aj v Európe a Ázii.

Avšak podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj zahraničných odborníkov zatiaľ údaje nenasvedčujú tomu, že by spôsoboval ťažší priebeh ochorenia. Inak povedané, zatiaľ nie je preukázané, že by eris spôsoboval iné ťažkosti ako tie, ktoré sa doteraz vyskytovali pri covide.

Rovnako ako iné omikronové subvarianty má tendenciu infikovať horné dýchacie cesty, čo spôsobuje nádchu, bolesť hrdla, kašeľ, upchatý nos. Ostatné príznaky covidu, ako je strata chuti a čuchu, sú pri novších variantoch menej bežné.

V prípade subvariantu pirola nie sú jeho dosahy zatiaľ známe. WHO ho však pozorne monitoruje pre veľký počet mutácií, ktoré nesie. Zatiaľ bol zaznamenaný iba v Izraeli, Dánsku a Spojených štátoch.

Zodpovednosť namiesto opatrení

Hlavný hygienik hovorí, že aktuálne neuvažujú o celoplošných opatrenia. Na mieste je však zodpovedný prístup ľudí k svojmu zdraviu aj k zdraviu iných.

Preto sa odporúča nosiť rúško či respirátor pri návšteve nemocníc, ambulancií či v domovoch sociálnych služieb a lekárňach. „V týchto priestoroch sa nachádzajú zraniteľné skupiny osôb, napríklad ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,“ uviedol Mikas.

Prekrytie dýchacích ciest sa odporúča aj ľuďom, ktorí začínajú pociťovať príznaky respiračného ochorenia. Rovnako tak v situácii, keď je človek v preplnenom dopravnom prostriedku, obchode či na úrade, alebo na hromadnom podujatí. Teda na miestach, kde sa koncentruje veľa ľudí.

Samozrejmosťou by malo byť aj dôkladné umývanie rúk.

V prípade, že človek ochorie na covid, liečbu mu stanoví jeho lekár. A aj keď bola povinná izolácia zrušená ešte v marci tohto roka, mal by zostať doma a liečiť sa.

„Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. Covid-19 je infekčné ochorenie, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín populácie,“ uviedol Mikas.

Ak napríklad potrebuje ísť chorý človek do lekárne, tak by mal mať na sebe respirátor, aktuality.sk

X X X

Opätovné prerokovanie dohody o brexite je vylúčené, tvrdí britský premiér Sunak

Rishi Sunak vylúčil prerokovanie obchodnej dohody s Európskou úniou (EÚ) po tom, ako predseda opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer prisľúbil, že sa bude usilovať o jej zlepšenie.

Kancelária premiéra v pondelok uviedla, že otvorenie rokovaní je vylúčené a Sunak sa bude namiesto toho usilovať o maximalizáciu príležitostí v rámci platnej dohody. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Líder labouristov vyhlásil, že ak jeho strana vyhrá nadchádzajúce parlamentné voľby, bude sa usilovať o prehĺbenie obchodných väzieb s EÚ. Dohodu o brexite, ktorú podpísal bývalý premiér Boris Johnson, čaká v roku 2025 prvé preskúmanie.

„Nechceme nijakým spôsobom, v žiadnej podobe ani forme znovu prehodnocovať minulosť alebo ju otvárať,“ uviedol premiérov hovorca. Vláda berie na vedomie, že v zmysle zákona musí dohodu v stanovenom termíne preskúmať, sedem rokov po referende o brexite však nemá záujem znova otvárať spory z minulosti, dodal.

Starmer uviedol, že verí v možnosť vyrokovania oveľa lepšej dohody, pričom zdôraznil, že návrat k colnej únii a spoločnému trhu s európskym blokom považujú labouristi za vylúčený, aktuality.sk

X X X

Polícia preveruje starší prípad, ktorý sa podobá kauze zmiznutej študentky

Študentka sa stratila minulú nedeľu nadránom a potom po nej nebolo 26 hodín ani stopy. Pár dni potom, ako ju našli pred nemocnicou omámenú, obvinili v prípade staršieho muža.

 V prípade zmiznutia 22-ročnej študentky Sone, za ktorým podľa vyšetrovateľa stojí 54-ročný I. P., dnes pribudli nové oficiálne informácie. Zverejnilo ich vedenie policajného zboru na čele s prezidentom Štefanom Hamranom.

Vedenie polície je presvedčené, že príslušníci polície majú osobu, ktorá sa skutku dopustila.

„Dôkazná situácia, ktorú zadokumentovali policajti KR PZ, je mimoriadne silná,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Pre políciu bolo dôležité modus operandi skutku. „Je to znepokojujúce, ak v Bratislave môže dôjsť k takému skutku,“ povedal prezident polície.

Teší ho, že nielen polícia sa podieľala na objasnení skutku, ale poďakoval sa aj niektorým médiám, kriminalisticko-expertíznému ústavu, vyšetrovateľke a ostatným členom polície, ktorí sa na objasnení podieľali. Vyzdvihol prácu Krajského riaditeľstva polície v Bratislave.

Hamran nechcel k prípadu prezradiť viac informácií, pretože ešte vyšetrovanie a procesné úkony pokračujú.

Na otázku, či bol páchateľ len jeden, nechcel Hamran priamo odpovedať. „Vyšetruje sa to, či bol sám, alebo mal spolupáchateľov,“ poznamenal.

Novinári sa pýtali, či sa preverujú aj prípady z minulosti, ktoré boli podobné. „Určite áno,“ uviedol šéf polície. Dodal, že mali jeden podobný prípad a teraz budú skúmať, či nemal identické modus operandi.

Nechcel špekulovať, prečo si páchateľ vyhliadol práve túto študentku. Vyšetrujú, prečo to bola práve ona.

K otázke, či poznajú miesto, kde študentku páchateľ držal, sa nechcel šéf polície vôbec vyjadrovať. Všeobecne poznamenal, že polícia má, samozrejme, viac informácií, ale nie všetky môže zverejniť.

„Polícia zaistila množstvo stôp aj vecných,“ dodal Hamran ale nespresnil, kde všade ich našli. Neuviedol, čo presne bolo v pracovnej skrinke obvineného muža.

Našli ju v bezvedomí

Študentka predminulú sobotu pripravovala galakoncert na počesť svetovej opernej legendy Lucie Popp, pred polnocou odišla z divadla. Stratila sa medzi treťou a štvrtou hodinou v nedeľu nadránom po tom, ako vystúpila z autobusu v Bratislavskej Petržalke. K domu to mala približne 150 metrov.

Našla sa v pondelok okolo 6:30 ráno pred nemocnicou na Antolskej ulici v Bratislave. Bola v bezvedomí. Potom, ako ju našli, lekári zistili, že mala v tele látky na utlmenie.

Prípad si minulý pondelok prevzal vyšetrovateľ krajskej kriminálky, už vo štvrtok zadržali podozrivého muža. K jeho vypátraniu zrejme pomohlo auto, ktoré svedkovia videli neďaleko domu, kde študentka bývala.

Ako je už známe, na stanici záchranárov, kde zadržaný I.P. pracuje, bola minulý štvrtok neskoro večer kriminálka. Podozrivého muža v bielej kombinéze tam priviezli okolo desiatej večer. Prehľadali jeho pracovnú skrinku a prepočítavali opiáty. Chýbať malo množstvo diazepamu, ale aj iné látky, uviedla TV Markíza. Na tejto záchranke údajne zmizli lieky už aj v minulosti.

Záchranná zdravotná služba Bratislava sa od konania svojho zamestnanca dištancovala „Toto konanie odsudzujeme, ale žiaľ ako zamestnávateľ nevieme nijako ovplyvniť, keďže sa udialo v čase osobného voľna podozrivého,“ citovala stanovisko TV Markíza. Uviedli tiež, že opiáty zmizli len na jednom pracovisku a v tejto súvislosti bolo aj podané trestné oznámenie.

Obvineného muža potom v piatok policajti priviedli aj do rodičovského domu na bratislavskej Kolibe, kde sa s ním zdržali približne hodinu. V sobotu ho obvinili zo zločinu znásilnenia závažnejším spôsobom konania. V prípade dokázania viny mu hrozí až 15-ročný trest. Sudca Mestského súdu Bratislava I. ho poslal do preventívnej väzby pre obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti, aktuality.sk

X X X

Pýcha európskeho priemyslu upadá. Komisia chce chrániť automobilky z EÚ pred dravou čínskou konkurenciou

Pokiaľ by Európska komisia zaviedla clá na dovoz čínskych elektromobilov, mohlo by to odštartovať obchodnú vojnu medzi Úniou a druhou najľudnatejšou krajinou na svete.

Európska komisia obvinila Čínu z poskytovania dotácií pre jej automobilky. Brusel sa tak obáva dravej ázijskej konkurencie, a preto zvažuje možnosť zaviesť , aktuality,sk

X X X

Uhrík na mítingoch podsúva, že Fico s Dankom rozkradli Slovensko. V Dubnici sa našiel volič, ktorý sa mu postavil

Hlavným posolstvom Republiky v záverečnej fáze kampane je, že chce „upratať bordel“.

Niekoľko minút po tom, ako zopár desiatok ľudí odmenilo potleskom lídra Republiky Milana Uhríka za to, že im v malom amfiteátri na mítingu strany v Dubnici nad Váhom porozprával o svojich plánoch, zostávajú tri dôchodkyne sedieť na lavičke a rozprávajú sa. Pridáme sa.

Oslovil vás Uhrík? „Oslovil, odjakživa,“ odvetí jedna z nich. V minulosti bol v ĽSNS, ktorej predseda je právoplatne odsúdený, pokúšame sa rozvíjať debatu. „Ja sa na minulosť nepozerám, mňa zaujíma to, čo sa robí teraz.“

Aj Milan Mazurek je odsúdený. „No veď ale človek sa mení, má iné názory,“ staršia pani neuhne ani o milimeter. „A hlavne mier už a nech idú do kelu s tou vojnou,“ dodá ešte nahnevane.

Predseda Republiky síce nevysvetlil, ako by chcel mier na Ukrajine dosiahnuť, no zdá sa, že minimálne tri voličky v Dubnici definitívne utvrdil v tom, že práve on je tá správna voľba.

Päť percent

Míting Republiky na Považí, na ktorý sme sa prišli pozrieť, nie je žiadnou veľkolepou akciou. Nerozdáva sa guláš, nečapuje sa pivo a jedinou kultúrnou vložkou sú piesne podpredsedu strany Ondreja Ďurica, ktorý kedysi spieval v neonacistickej kapele Biely odpor. Aj tie však hrajú len z reproduktorov.

Uhríkovci sa v kampani spoliehajú najmä sami na seba. Každý deň cestujú po Slovensku, aby sa vždy objavili v aspoň dvoch väčších mestách. Či to napokon bude stačiť, sa ešte len ukáže.

Agentúra AKO minulý týždeň Republike namerala len niečo cez päť percent a hnutie poslala do zóny ohrozenia. O čosi lepšie sa hnutiu darilo v nedeľnom prieskume agentúry Focus, kde ho podporilo osem percent opýtaných.

Uhrík vie, že jeho voličov mu nekradne Progresívne Slovensko. Skutočnou konkurenciou pre Republiku sú najmä rozbehnutý Smer a rastúca SNS, a tak sa hnutie snaží voličov presvedčiť, že je iné, lepšie. Robí to sofistikovane, podprahovo, otvorene nadávať na Roberta Fica by sa nemuselo vyplatiť.

 Nevoliť červených ani modrých

Na štvrtkové podujatie v Dubnici Republika prilákala ani nie sto ľudí. Niekoľkých penzistov, ale aj partiu mladých mužov, postávajúcich opodiaľ. Niektorí sa dívali a počúvali z balkónov svojich bytov. Prišli Milan Uhrík, hoci meškal, Ondrej Ďurica, ale aj Jozef Viktorín či Marek Géci.

„Vitajte!“ zakričal ktosi z neveľkého publika a šou sa začala. „Ľudia hovoria, že aj tak sa nič nezmení. A ja hovorím, že sa nič nezmení, keď budete dokola voliť červených a modrých, tých istých,“ hovoril predseda.

„My sme Slovensko nerozkrádali ani za predchádzajúcej vlády ani tých predošlých. My sme nešikanovali ľudí počas covidu, nenakupovali sme americké stíhačky a nerobíme dvojtvárnu politiku. Nehlasujeme inak na Slovensku a inak v Bruseli,“ pokračoval šéf strany ďalej nenápadne narážajúc aj na Smer.

Koľkí zo zhromaždených zvedavcov disponovali informáciou, že to bola skutočne vláda Smeru a SNS, ktorá v roku 2018 uzavrela kontrakt na nákup amerických stíhačiek F-16, zostáva otázne.

 Kto rozkradol Slovensko

Aj v malých brožúrach, ktoré členovia strany rozdávali ešte pred príchodom hlavného rečníka, však uhríkovci v odpovedi na otázku, v čom sú iní ako Smer či SNS, tvrdia, že práve v tom, že oni „Slovensko nerozkradli“. Akoby tým chceli povedať, že Robert Fico a Andrej Danko, teda zrejme ich jediní potenciálni koaliční partneri, tak urobili.

Kým kritika Smeru a SNS prichádzala len v inotajoch, v prípade Progresívneho Slovenska to bolo iné. To už Milan Uhrík voličov priamo vyzval, aby ľudia išli voliť, len aby sa progresívci nedostali k moci.

„Aby sme nemali premiéra Šimečku, ministerku kultúry Bihariovú a feťáka Poliačika ministra školstva!“ kričal Uhrík. Niekoľkí voliči konečne porozumeli a šéfa Republiky za tieto slová odmenili potleskom.

Hlavným posolstvom Republiky v záverečnej fáze kampane je, že chce „upratať bordel“. Uhrík sa aj na mítingu v Dubnici snažil ľudí presvedčiť, že situácia je viac než zlá – konflikt na Ukrajine eskaluje, Slovensko zaplavujú imigranti, zdravotníctvo je rozpadnuté a deti na školách vraj učia len samé blbosti a nútia ich preobliekať sa do šiat opačného pohlavia.

Tichý protest

„Ale nemôžeme sa čudovať, keď nám vládol psychopat Matovič,“ našiel Uhrík vinníka. Hovoril tiež o tom, ako chcú urobiť poriadok v silových zložkách a v polícii, ozdraviť zdravotníctvo a obnoviť protivzdušnú obranu Slovenska.

Ľuďom povedal, že ak by Ukrajina vstúpila do NATO, bolo by slušné spýtať sa Slovákov v referende, či náhodou oni nechcú vystúpiť. Všetko to stihol za menej ako polhodinu. Aj keby veľmi chcel, viac sa zdržiavať nemohol, Republiku už čakalo ďalšie zhromaždenie v Trenčíne.

 Minimálne jeden volič v Dubnici Uhríkovi neveril ani slovo. V rukách držal transparent s nápisom Stop náckom a Robíte hanbu a po celý čas stál mlčky otočený čelom rovno k pódiu, na ktorom si podávali mikrofón politici Republiky.

Viacerí naňho zazerali, na čo tu provokuje, pýtali sa ďalší. Evidentne opitý muž takmer bez zubov, no v saku mu prišiel oznámiť, že musí byť „mentálne zaostalý“. Papier sa mu najskôr pokúsili vytrhnúť, no podarilo sa mu ho ubrániť.

„Je to tichý protest, neočakávam, že by som dokázal kohokoľvek presvedčiť, ale chcem, aby si voliči Republiky boli vedomí, že aj v našom meste žijú ľudia, ktorí z tejto strany majú reálne strach a ja som jedným z nich,“ povedal nám Marián Lalinský, muž s transparentom. Po mítingu v tichosti odišiel, aktuality.sk

X X X

Uhrík na mítingoch podsúva, že Fico s Dankom rozkradli Slovensko. V Dubnici sa našiel volič, ktorý sa mu postavil

 Hlavným posolstvom Republiky v záverečnej fáze kampane je, že chce „upratať bordel“.

Niekoľko minút po tom, ako zopár desiatok ľudí odmenilo potleskom lídra Republiky Milana Uhríka za to, že im v malom amfiteátri na mítingu strany v Dubnici nad Váhom porozprával o svojich plánoch, zostávajú tri dôchodkyne sedieť na lavičke a rozprávajú sa. Pridáme sa.

Oslovil vás Uhrík? „Oslovil, odjakživa,“ odvetí jedna z nich. V minulosti bol v ĽSNS, ktorej predseda je právoplatne odsúdený, pokúšame sa rozvíjať debatu. „Ja sa na minulosť nepozerám, mňa zaujíma to, čo sa robí teraz.“

Aj Milan Mazurek je odsúdený. „No veď ale človek sa mení, má iné názory,“ staršia pani neuhne ani o milimeter. „A hlavne mier už a nech idú do kelu s tou vojnou,“ dodá ešte nahnevane.

Predseda Republiky síce nevysvetlil, ako by chcel mier na Ukrajine dosiahnuť, no zdá sa, že minimálne tri voličky v Dubnici definitívne utvrdil v tom, že práve on je tá správna voľba.

Päť percent

Míting Republiky na Považí, na ktorý sme sa prišli pozrieť, nie je žiadnou veľkolepou akciou. Nerozdáva sa guláš, nečapuje sa pivo a jedinou kultúrnou vložkou sú piesne podpredsedu strany Ondreja Ďurica, ktorý kedysi spieval v neonacistickej kapele Biely odpor. Aj tie však hrajú len z reproduktorov.

Uhríkovci sa v kampani spoliehajú najmä sami na seba. Každý deň cestujú po Slovensku, aby sa vždy objavili v aspoň dvoch väčších mestách. Či to napokon bude stačiť, sa ešte len ukáže.

Agentúra AKO minulý týždeň Republike namerala len niečo cez päť percent a hnutie poslala do zóny ohrozenia. O čosi lepšie sa hnutiu darilo v nedeľnom prieskume agentúry Focus, kde ho podporilo osem percent opýtaných.

Uhrík vie, že jeho voličov mu nekradne Progresívne Slovensko. Skutočnou konkurenciou pre Republiku sú najmä rozbehnutý Smer a rastúca SNS, a tak sa hnutie snaží voličov presvedčiť, že je iné, lepšie. Robí to sofistikovane, podprahovo, otvorene nadávať na Roberta Fica by sa nemuselo vyplatiť.

 Nevoliť červených ani modrých

Na štvrtkové podujatie v Dubnici Republika prilákala ani nie sto ľudí. Niekoľkých penzistov, ale aj partiu mladých mužov, postávajúcich opodiaľ. Niektorí sa dívali a počúvali z balkónov svojich bytov. Prišli Milan Uhrík, hoci meškal, Ondrej Ďurica, ale aj Jozef Viktorín či Marek Géci.

„Vitajte!“ zakričal ktosi z neveľkého publika a šou sa začala. „Ľudia hovoria, že aj tak sa nič nezmení. A ja hovorím, že sa nič nezmení, keď budete dokola voliť červených a modrých, tých istých,“ hovoril predseda.

„My sme Slovensko nerozkrádali ani za predchádzajúcej vlády ani tých predošlých. My sme nešikanovali ľudí počas covidu, nenakupovali sme americké stíhačky a nerobíme dvojtvárnu politiku. Nehlasujeme inak na Slovensku a inak v Bruseli,“ pokračoval šéf strany ďalej nenápadne narážajúc aj na Smer.

Koľkí zo zhromaždených zvedavcov disponovali informáciou, že to bola skutočne vláda Smeru a SNS, ktorá v roku 2018 uzavrela kontrakt na nákup amerických stíhačiek F-16, zostáva otázne.

 Kto rozkradol Slovensko

Aj v malých brožúrach, ktoré členovia strany rozdávali ešte pred príchodom hlavného rečníka, však uhríkovci v odpovedi na otázku, v čom sú iní ako Smer či SNS, tvrdia, že práve v tom, že oni „Slovensko nerozkradli“. Akoby tým chceli povedať, že Robert Fico a Andrej Danko, teda zrejme ich jediní potenciálni koaliční partneri, tak urobili.

Kým kritika Smeru a SNS prichádzala len v inotajoch, v prípade Progresívneho Slovenska to bolo iné. To už Milan Uhrík voličov priamo vyzval, aby ľudia išli voliť, len aby sa progresívci nedostali k moci.

„Aby sme nemali premiéra Šimečku, ministerku kultúry Bihariovú a feťáka Poliačika ministra školstva!“ kričal Uhrík. Niekoľkí voliči konečne porozumeli a šéfa Republiky za tieto slová odmenili potleskom.

Hlavným posolstvom Republiky v záverečnej fáze kampane je, že chce „upratať bordel“. Uhrík sa aj na mítingu v Dubnici snažil ľudí presvedčiť, že situácia je viac než zlá – konflikt na Ukrajine eskaluje, Slovensko zaplavujú imigranti, zdravotníctvo je rozpadnuté a deti na školách vraj učia len samé blbosti a nútia ich preobliekať sa do šiat opačného pohlavia.

Tichý protest

„Ale nemôžeme sa čudovať, keď nám vládol psychopat Matovič,“ našiel Uhrík vinníka. Hovoril tiež o tom, ako chcú urobiť poriadok v silových zložkách a v polícii, ozdraviť zdravotníctvo a obnoviť protivzdušnú obranu Slovenska.

Ľuďom povedal, že ak by Ukrajina vstúpila do NATO, bolo by slušné spýtať sa Slovákov v referende, či náhodou oni nechcú vystúpiť. Všetko to stihol za menej ako polhodinu. Aj keby veľmi chcel, viac sa zdržiavať nemohol, Republiku už čakalo ďalšie zhromaždenie v Trenčíne.

 Minimálne jeden volič v Dubnici Uhríkovi neveril ani slovo. V rukách držal transparent s nápisom Stop náckom a Robíte hanbu a po celý čas stál mlčky otočený čelom rovno k pódiu, na ktorom si podávali mikrofón politici Republiky.

Viacerí naňho zazerali, na čo tu provokuje, pýtali sa ďalší. Evidentne opitý muž takmer bez zubov, no v saku mu prišiel oznámiť, že musí byť „mentálne zaostalý“. Papier sa mu najskôr pokúsili vytrhnúť, no podarilo sa mu ho ubrániť.

„Je to tichý protest, neočakávam, že by som dokázal kohokoľvek presvedčiť, ale chcem, aby si voliči Republiky boli vedomí, že aj v našom meste žijú ľudia, ktorí z tejto strany majú reálne strach a ja som jedným z nich,“ povedal nám Marián Lalinský, muž s transparentom. Po mítingu v tichosti odišiel.

X X X

Vzťah so starším mužom: Kedy mu žena prepadne a prečo nemusí byť odsúdený na zánik? Odborníci radia, čomu sa vyvarovať

Vzťah so starším mužom nemusí byť odsúdený na zánik, Rosie Huntington-Whiteley a Jason Statham.

Hovorí sa, že vek je len číslo. No nie vždy je tomu tak. Svoje o tom vedia hlavne páry, medzi ktorými je vyšší vekový rozdiel.

Väčšinou je to prípad mladej ženy, ktorá tvorí pár so starším mužom. Je takýto vzťah dopredu odsúdený na zatratenie? A čoho by sa takýto partneri mali vyvarovať? Spýtali sme sa odborníkov.

Šomranie blízkeho okolia, uštipačné poznámky či zdvihnuté obočie okoloidúcich. To nie sú jediné prekážky, s ktorými sa stretávajú páry, medzi ktorými je vyšší vekový rozdiel. Randenie a samotný vzťah, väčšinou mladej ženy so starším mužom, je občas tŕnistá cesta a neraz sa končí krachom. Podľa lekárky a vzťahovej koučky Zuzany Lipovej takýto vzťah vôbec nemusí byť odsúdený na zatratenie.

Ona sama v ňom vidí veľké výhody ako pre muža, tak aj pre jeho mladú partnerku. „Muži majú pri mladších partnerkách akoby novú iskru a chuť do život, príval energie a cítia sa atraktívne,“ popisuje. No aj ona vidí isté úskalia. „Samozrejme, sú na mieste otázky kompatibility, napríklad ak je partnerka príliš aktívna a chce spoznávať svet a chodiť na rôzne spoločenské podujatia, nemusí jej oveľa starší partner v tom už stíhať a môže túžiť po pokojnejšom životnom štýle,“ hovorí, aktuality.sk

X X X

Muž si v Rúbani vzal cudzie auto, havaroval s ním a spôsobil ďalšie škody

Okrem neho poškodil aj tehlovú stavbu i ďalšie auto.

Dvadsaťšesťročný muž si v obci Rúbaň v okrese Nové Zámky svojvoľne zobral cudzie auto, s ktorým havaroval. Prípad neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla dokumentovali policajti z obvodného oddelenia Policajného zboru v Dvoroch nad Žitavou. Následne riešili aj s tým súvisiace poškodzovanie cudzej veci v obci Dubník, časť Mikuláš, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Páchateľ si bez súhlasu majiteľa zobral kľúče od vozidla Nissan Navara a spolu so 45-ročným spolujazdcom autom odišli. Vodič však pravdepodobne neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, ako aj svojim schopnostiam a pred rodinným domom narazil do obvodových múrov tehlovej stavby. Pri náraze sa stavba zrútila. Okrem vozidla Nissan Navara poškodil aj zaparkované vozidlo Škoda Fabia. Pri náraze vznikla škoda, ktorá bola predbežne vyčíslená na viac ako 12 500 eur, potvrdila polícia. Vyšetrovateľ Policajného zboru obvinil vodiča aj spolujazdca z prečinu neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.