Výměna Fialy stávkou lékařů, učitelů, odborů a spol. Už má strach. Stíhat za miliardy, které prošustroval. Zbytečný ministr Bek, nechce nic řešit. Tresty za znásilnění nejpřísnější po vraždě

Na ministerstvech chceme experty, řekl Fiala z SPD. Na resort financí navrhl děkana VŠE Ševčíka. Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny odehrály v první polovině listopadu, obsadilo by hnutí SPD druhé místo hned za hnutím ANO. V případě, že by se SPD dostalo do vlády, chtěl by jeho místopředseda Radim Fiala obsadit ministerské posty odborníky. Například resort financí by podle něj mohl vést Miroslav Ševčík z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.

„Vláda vyhrála volby, protože lidem říkala, že nebude zvyšovat daně a poplatky,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda Radim Fiala s tím, že však kabinet lidem lhal. „Myslím, že je to velký důvod k rezignaci této vlády,“ zdůraznil.

Zároveň kritizoval i současné směřování vlády. To je podle něj potřeba změnit. „Tato vláda nás táhne někam, kde nikdo z nás nechce být,“ podotkl. Dodal, že by se rozhodně neměly zvyšovat daně a mělo by dojít ke snížení výdajů státu. „To slibovala i tato vláda. A lhala, všechny podvedla,“ řekl.

 Exkluzivní průzkum agentury STEM ukázal, že pokud by se volby konaly v listopadu, SPD by dostalo 12 procent hlasů a obsadilo by druhé místo za prvním ANO (33,2 %) a dříve druhou ODS (11,6 %). Fiala řekl, že pokud by sestavovali vládu, na ministerské posty by dostali odborníky. „Nechci si sednout do křesla ministra, aby to bylo jako pan Výborný, který je historik a učitel a sedí na ministerstvu zemědělství. My chceme odborníky, pan Výborný nedokáže vytáhnout zemědělství z problémů, protože tomu nerozumí,“ popsal Fiala.

 Hnutí SPD má podle něj připravené kandidáty například na ministerstvo financí. „U nás by to byl buď pan děkan Ševčík z národohospodářské fakulty, anebo pan Macha,“ řekl místopředseda SPD. Například hnutí ANO má pro případ, že by převzalo vládu, připraveného i nástupce premiéra Petra Fialy (ODS). Stal by se jím Karel Havlíček. SPD ale o postu premiéra zatím nepřemýšlí. „K tomu, abychom vyhráli volby v České republice a mohli mít kandidáta na premiéra, nám chybí ještě pár let, ale jsem přesvědčen, že se to jednou stane,“ řekl Fiala.

Premiér Petr Fiala (ODS) ale důvod ke střídání vlád nevidí. „Nežiju ve světě odtrženém od reality. Pohybuji se mezi lidmi a mluvím s nimi. Vím, co je trápí a čeho se bojí. Ale také vím, jak mám číst volební průzkumy. Teď jsme v situaci, kdy je část společnosti zneklidněna, oprávněně se cítí unavena. Veřejnost uvidí, co jsme udělali správně, až se naše kroky začnou pozitivně projevovat,“ sdělil Fiala v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na říjnový průzkum agentury STEM, který upozorňoval na klesající popularitu vládních stran.

Miroslav Ševčík na sebe upozornil na protivládní demonstraci 11. března na pražském Václavském náměstí, kde se po skončení protestu část lidí snažila z budovy Národního muzea odstranit ukrajinskou vlajku. Na místě nakonec zasahovala policie. Ševčík ale tvrdí, že šel náhodou kolem a byl na místě proto, že pomáhal zraněnému.

 X X X

   Vondráček: Fiala by měl vyměnit nafoukané a nekompetentní ministry. Jmenoval dva z nich

Premiér Petr Fiala (ODS) by měl vyměnit „nafoukané a nekompetentní ministry“. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to v neděli prohlásil stínový ministr spravedlnosti Radek Vondráček (ANO). Konkrétně jmenoval ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN) a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Šéf resortu justice Pavel Blažek (ODS) oponoval, že si nemyslí, že by změny ve vládě byly na pořadu dne.

„V každé normální zemi by premiér vzal ty nejvíce nafoukané a nekompetentní ministry a vyměnil je. Ale tady se prostě koalice drží zuby nehty,“ pronesl v Partii Vondráček.

 Bývalý předseda Poslanecké sněmovny z minulého volebního období následně zmínil, čí výměnu by si představoval. Prý měl „své favority na seznamu nejhorších ministrů, ale vedení v pelotonu se neustále střídá“. „Vidíte, jak se k nám chová pan ministr Síkela a jaké jsou jeho výsledky,“ jmenoval šéfa resortu průmyslu a obchodu Vondráček.

Druhým kandidátem na výměnu je podle něj ministr zdravotnictví Válek. „Nezlobte se, ale nezvládl léky, nezvládl komunikaci s lékaři. Úplně na začátku jim vzali peníze, aby si vylepšili čísla, teď tam ty peníze chybí, takže už protestují i lékaři,“ pokračoval Vondráček.

Blažek za koalici reagoval, že na výměny v kabinetu čas není a dodal, že změny ministrů jsou především na politických stranách, které je nominují. „Já si to nemyslím (výměny ministrů, pozn. red.), ale je to opravdu na těch politických stranách,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Blažek.

Ministr spravedlnosti zároveň doplnil, že aktuální atmosféra v Poslanecké sněmovně je jedna z nejhorších, jakou za tři volební období zažil. „Atmosféra je jedna z nejhorších, protože jsme ztratili uši,“ dodal Blažek.

 X X X

KOMUNISTÉ  Z   LYSÉ  DO  POLSKA  ZA  NÁKUPEM

V  SR  ZA  FICA  NA  OPERACI  HNED…,  DŘÍVE  DLOUHÉ  ČEKÁNÍ

ZMĚNU  TŘEBA  I  V  ČR,  BEZ  FIALY,  A  SEDĚT  I  PAVEL…

DRŽET  SE  POLSKA,  CHYTŘÍ  POLITICI,  ODBORNÍCI…

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo naplánováno. Místo odjezdu poznávám bezpečně podle podupávající dvojice mužů. Polsko? Jasně, odpovídá mi zářivý úsměv chlapíka, kterému z kapsy péřovky kouká taška IKEA. „Máme plný autobus, všechna sedadla jsou obsazená,“ culí se Zdeněk Milata, předseda nymburské organizace KSČM.

Milata sedí hned za řidičem a má celý zájezd na starosti. Činorodě telefonuje lidem na dalších zastávkách a naviguje je, kde mají přesně čekat. Autobus se řítí mrazivým ránem Polabí, míjí milovické apelplacy a hromady kouřícího hnoje a postupně nabírá další a další prochladlé pasažéry.

Dřív se na Slovensku čekalo na operace třeba čtyři měsíce, ale jak přišel Fico, tak to všechno jde. A Pavel? Ten taky půjde sedět.

X X X

  DĚKAN  ŠUBRT  V  SUCHDOLE:  STUDENTKY  K  TESTOVÁNÍ  BEZ  PODPRSENEK

Podprsenky aktivovaly bezpečnostní rám, studentky je musely sundat

Studentky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze si kvůli bezpečnostním pravidlům v testovacím centru musely svlékat kosticové podprsenky, které aktivovaly bezpečnostní rám. Obsluha tzv. testovacího centra se odkazovala na nařízení děkana Tomáše Šubrta, které zakazuje vpustit k testu kohokoli, kdo aktivuje bezpečnostní rám na detekci kovu.

Případy se staly v první polovině listopadu, napsal server iROZHLAS.cz. V takzvaném testovacím centru to funguje tak, že si student sám zvolí čas testu, který následně vykonává u přiděleného počítače pod přísným kamerovým dohledem. Součástí vstupu je například identifikace studijním průkazem a průchod bezpečnostním rámem.

Server získal nezávisle na sobě výpovědi 11 studentek, které byly v listopadu pro vpuštění k testu donuceny svléknout si podprsenku, případně na ně v tomto směru byl vyvíjen silný nátlak. Další studentky jejich výpovědi potvrzují jako svědkyně, píše server.

Rektor ČZU Petr Sklenička svolal v reakci etickou komisi, která posoudí oprávněnost pravidel nastavených v testovacím centru. Sejít by se měla „následujících dnech“, oznámila škola.

Provozně ekonomická fakulta však podle serveru nepřipouští, že by studentky musely podprsenky před vstupem do centra svlékat. „Sundání podprsenky v testovacím centru požadováno není, pásek s kovovou přezkou pro bezproblémový průchod nutné odložit je,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Karla Mráčková.

Potvrdila ale, že bezpečnostní opatření fakulta zpřísnila. Podle ní obsluha centra nesmí vpustit studenty, kteří při průchodu bezpečnostním rámem spustí akustickou výstrahu. Důvodem byl masivní nárůst podvodů při písemných testech, například formou jejich focení a natáčení, dodala.

Děkan Provozně ekonomické fakulty ČZU Tomáš Šubrt na žádost o komentář nezareagoval, zástupce akademického senátu Vít Kluger se odkázal na tiskovou mluvčí Mráčkovou, doplnil server.

 X X X

DEMOKRACIE  LIDI  NEUŽVÍ,  MUSÍ  BÝT  I  POŘÁDEK  BEZ  LEVÉHO  FIALY

 Pokud nebude fungovat ekonomika, demokracie to nepřežije, varuje ministr Blažek

Pokud nebude fungovat ekonomický systém, demokracie nepřežije. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to v souvislosti s energetickou krizí řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dodal, že v Česku a Evropě boj s energiemi stále neskončil. Za hlavní důvod vysokých cen označil trvající ruskou invazi na Ukrajině.

Na podzim loňského roku měl Blažek v Poslanecké sněmovně projev, ve kterém varoval před nevyřešením energetické krize. „Společenská situace a atmosféra je pravděpodobně nejdramatičtější od roku 1989. Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země,“ řekl tehdy ministr s tím, že v ohrožení je také celá Evropská unie.

Dodal, že jeho loňský projev se nesl v tom duchu, že se bál o budoucnost demokracie. Ohledně technických řešení energetické krize doplnil, že není expertem na dané téma.

Stínový ministr spravedlnosti Radek Vondráček (ANO) kritizoval, že vláda prý problém s energiemi nepřiznává. „Co mě nejvíc rozčiluje na panu ministru (Jozefu) Síkelovi (za STAN) a panu ministru (Zbyňku) Stanjurovi (ODS), že se pořád tváří, jako že nic, a snaží se pořád nějakým způsobem říkat, jak je ta situace dobrá,“ reagoval Vondráček s odkazem na ministra průmyslu a obchodu, respektive šéfa státní kasy.

Síkela ke konci týdne oznámil, že stát v oblasti energií pomůže těm nejvíce zasaženým občanům. „Zase to musí dojít až do situace, kdy tady málem vznikají nepokoje, všechny profesní organizace protestují,“ pokračoval Vondráček.

„Souhlasím, že stát tady není od toho, aby pořád všem pomáhal, ale má vytvořit podmínky pro to, aby průmysl přežil,“ doplnil stínový ministr spravedlnosti.

 X X X

 ODVRÁTIL  SE  KOLAPS  ZDRAVOTNICTVÍ? 

LÉKAŘI  A  SPOL  STÁLE  BEZ  PENĚZ,  NEMAJÍ  SMLOVY,  MILIARDY  NA  STOLE

 Odvrátili jsme kolaps ve zdravotnictví, pochlubila se ODS. Kalousek se zlobí

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek opět ostře kritizoval premiéra Petra Fialu a jeho ODS. Strana totiž na sociální síti X tvrdila, že Fiala odvrátil kolaps zdravotní péče. Kalousek však uvádí, že premiér lékařům na čtvrteční schůzce slíbil nesplnitelné. Do toho se vložil ještě europoslanec Jan Zahradil. Podle něj je ministr zdravotnictví Vlastimil Válek neschopný.

„Petru Fialovi se podařilo dosáhnout dohody se zástupci lékařů a zdravotníků. Díky tomu jsme odvrátili kolaps zdravotní péče,“ napsala ODS v sobotu na sociální síti X. Příspěvek později smazala.

„Jsem řadový člen místní organizace Kosmonosy. Takže se mohu obrátit jen na vedení své strany: Tohle si, k čertu, nemůžete nechat líbit,“ zareagoval Kalousek. ODS se podle něj snaží přesvědčit národ, že ‚geniální Fiala‘ zvládl za dvě hodiny to, co nedokázal ‚neschopný Válek‘ za několik měsíců.

 Podle Kalouska je Fialova dohoda s lékaři, kterým nabídl 9,8 miliardy korun na zvýšení platů, podvod. „Ministr Válek marně vysvětloval, že některé věci vláda prostě zařídit nemůže, protože nemáme státní zdravotnictví. Premiér Fiala klidně slíbil nesplnitelné. A tak dosáhl dohody? Ne, v téhle absurdní hře je ,rytířem smutné postavy’ Fiala, ne Válek. A pak ještě trochu vedení mé strany, které si to nechá líbit,“ napsal.

Slova bývalého ministra financí odsoudil bývalý poslanec a nynější europoslanec za ODS Jan Zahradil. „Faktem je, pane exkolego, že váš ministr Válek je zcela neschopný. A proto je také 1. místopředsedou TOP 09, protože tak nemůže zastínit vaši – též zcela neschopnou – předsedkyni,“ uvedl. Zaútočil tak i na Markétu Pekarovou Adamovou.

Kalousek Fialu kritizoval už ve čtvrtek, kdy řekl, že premiér Válka podrazil. Stejně jako v sobotu upozornil, že není v silách státu zajistit, aby se peníze dostaly do platů lékařů. Pojišťovny totiž zdravotnickým zařízením platí za vykonanou službu, neplatí platy lékařů.

Kalousek v listopadu oznámil, že je připraven kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. K tomu se v rozhovoru pro Lidovky.cz vyjádřil i Zahradil. „Miroslav Kalousek, ať bude na kterémkoliv místě, je viditelná figura, poskočí nahoru,“ řekl. „Otázka je, jestli jeho kandidatura není výraz poziční bitvy uvnitř TOP 09, na který ovšem může doplatit kandidátka SPOLU,“ doplnil.

Ač se útokem na TOP 09 oháněl Zahradil loajalitou k vedení strany, v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že „ne všichni jsou úplně srozuměni se směrem, kterým se teď strana v rámci koalice SPOLU vydává“.

„Řada lidí má pocit, že se značka ODS ředí, že ustupuje do pozadí a místo ní dominuje značka SPOLU. Tohle všechno si ODS bude muset v příštích měsících vyjasnit. Hlavně naše vedení,“ zdůrazňuje. Budoucnost strany má podle Zahradila v rukou generace čtyřicátníků či padesátníků, třeba jihočeský hejtman Martin Kuba, poslanec Jan Skopeček či ministr dopravy Martin Kupka.

X X X

 LÉKAŘI  VEDLE  MILIARD  TRVAT  I  NA  DEMSI  FIALY

DO  VEDENÍ  ČR  ODBORNÍKY,  FIALA  UŽ  NESMÍ  ŠKODIT  LIDEM

 Dohoda na obzoru? Nadšení je předčasné, rozhořčení lékařů je pořád velké Lékaři budou o dohodě se zástupci vlády, pojišťoven i odborů znovu jednat začátkem týdne.

Ačkoliv se rýsuje verdikt, který by možná mohl zastavit prosincovou stávku lékařů, v pátek se už do protestu zapojily tisíce z nich. A odmítají „vzpouru“ ukončit. A to do doby, než se seznámí s konkrétním zněním čtvrteční dohody.

Už jen obrysy rodící se dohody mezi vládou a zdravotníky budí mezi některými lékaři rozpaky.

Oč jde. Během čtvrtečních jednání se zdánlivě podařilo najít cestu, jak uspokojit požadavky protestujících zdravotníků. Napětí částečně uklidnila nabídka premiéra Petra Fialy (ODS), který lékařům přislíbil navýšení platů o 9,8 miliardy korun formou úhradové vyhlášky.

Čekání na konkrétní parametry

Zástupci Sekce mladých lékařů, kteří od počátku celý protest koordinují, nicméně na sociálních sítích uvedli, že dokud nedojde k definitivní dohodě ohledně přidělení a způsobu, jakým budou peníze lékařům doručeny, je předčasné mluvit o odvolávání protestní akce.

O finální podobě usnesení budou zástupci odborů, České lékařské komory, nemocnic, zdravotních pojišťoven i Ministerstva zdravotnictví jednat až začátkem příštího týdne.

Podle některých lékařů ale už teď jednání přináší více otázek než odpovědí.

„Máme jenom informaci o tom, že jsou určité obrysy. Neznáme náplň té krabice, která se musí naplnit konkrétním obsahem. V tuhle chvíli prostě musíme vyčkat, až bude ta dohoda nějak konkretizovaná, a pak asi bude na každé nemocnici, aby se rozhodla, jestli ta dohoda pro ni je akceptovatelná, nebo ne,“ komentuje čtvrteční jednání jeden z protestujících lékařů David Doležal.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde pracuje na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, v pátek vstoupilo do režimu protestu 390 lékařů, kteří budou podle Doležala čekat na konkrétní parametry dohody.

Rozhořčení je velké

„To rozhořčení třeba u nás v nemocnici je velké. Akceptujeme situaci, ve které ta dohoda vznikla,“ dodává Doležal.„Akceptujeme bezvýchodnost toho, že jsme ji kvůli pacientům asi udělat museli, ale to, že z toho vláda zase vyjde za levno – a teď nemyslím finančně – a že i když jsme mohli dva měsíce konstruktivně jednat a chystat systémovou změnu ve zdravotnictví, tak nás jenom uráželi, to je druhá věc.“

Nelze proto odhadovat, jaká situace v nemocnicích během prvních prosincových dní nakonec nastane. Viceprezident České lékařské komory Jan Přáda lékaře po čtvrtečním jednání sice vyzval k tomu, aby během víkendových služeb zajistili péči o pacienty. Většina protestujících zdravotníků se ale shoduje, že na návrat k běžnému režimu je ještě příliš brzy.

Do protestu se pátkem zapojilo i přes 64 ze 123 sloužících lékařů v Oblastní nemocnici Příbram. Z protestu v posledních dnech už nikdo neodstoupil.

„Naše požadavky jednoznačně nejsou jenom finanční. Rádi bychom usilovali i o narovnání podmínek vzhledem k zákoníku práce, větší množství náhradních volen a menší množství přesčasů na jednoho lékaře,“ říká lékařka Hana Donovalová z Gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Příbram. „Ale aby se to mohlo stát, je třeba navýšit tarifní mzdy, protože velká část příjmů lékaře je nyní za přesčas. Tohle jednání může být prvním krokem. Je to nejlepší nabídka, kterou jsme zatím dostali,“ dodává.

Za relativně velký posun vpřed Donovalová považuje příslib, že větší obnos poputuje i do nemocnic, které nejsou státní.

„Rozhodně to ale neznamená, že akci stahujeme, že výpovědi v pondělí odvoláme. Prosinec stále jede v nouzovém režimu, jsme rozepsáni do směnných služeb a běží to dál. Nemůžeme říct, že je najednou všechno v pořádku, protože nic ještě není smluvně ukotveno,“ dodává lékařka.

Podle zatím posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu v roce 2021 dosahovala průměrná hrubá mzda lékařů 83 808 korun měsíčně. Pro přesnost je třeba dodat, že do mezd se v daném roce promítly tzv. covidové odměny, které schválila vláda do výše až 75 tisíc za rok.

 X X X

 ZBYTEČNÝ  MINISTR  BEK,  NIC  NEŘEŠÍ,  BOJÍ  SE  JÍT  DO  TELEVIZE

 Bek nešel do televize. S vystupováním v médiích končí, a to do dohody s odbory

Ministr školství Mikuláš Bek se rozhodl omezit vystupování v diskusních mediálních pořadech, dokud nedospěje k dohodě s odbory a dalšími aktéry ohledně nastavení financování školství. Mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová to uvedla ve vyjádření, kterým omluvila jeho nepřítomnost v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize (ČT).

„Do nalezení shody o dalším postupu při nastavení financování školství se pan ministr Bek rozhodl omezit vystupování v diskusních mediálních formátech. O možných řešeních jedná s odbory a dalšími klíčovými aktéry a veřejnost bude informovat poté, co společně dospějí k závěrům,“ uvedla ve vyjádření pro ČT Fojtová.

Bek naposledy jednal v pátek se zástupci Učitelské platformy, která sdružuje kolem 2000 vyučujících. Přislíbil jim, že rozšíří takzvanou školskou tripartitu o „zásadní aktéry ve vzdělávání“ včetně platformy. Podle pátečního vyjádření předsedkyně platformy Petry Mazancové jednali účastníci schůzky i o snížení maximálního počtu hodin financovaných ze státního rozpočtu nebo situaci nepedagogických pracovníků.

Mazancová v Otázkách Václava Moravce potvrdila, že Bek na pátečním schůzce avizoval, že se nebude mediálně vyjadřovat, dokud jednání neskončí. „V pondělí mají jít k panu ministrovi odbory, tak doufám, že se to tam nějak doklepne,“ řekla Mazancová. I přes to ale podle ní zůstanou nedojednané záležitosti, které budou vyřešeny až v příštím roce.

Na páteční schůzce účastníci hovořili podle Mazancové také o záměru ministerstva na snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu, kvůli kterému se v pondělí zapojila velká část škol do stávky.

Počty proplácených hodin by se měly snížit na 95 procent stávajícího maxima pro základní i střední školy. Bývalý ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga v ČT řekl, že ještě před snížením mělo ministerstvo školství nechat vypracovat analýzu.

Do pondělní stávky škol se zapojilo podle odborů v různé míře 74 procent veřejných středních, základních a mateřských škol v Česku. Jedná se podle nich o největší protest ve školství od roku 1989. Zástupci škol a školských odborů usilují o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Obávají se o zhoršení kvality výuky.

X X X

 DRŮBEŽÁŘI  V  ČR  ŽIVOŘÍ,  NEMAJÍ  MILIONY  NA  CHOVY

 Konec českých drůbežářů? Chovatele drtí vysoké náklady a nízké výkupní ceny

Drůbežářská unie varuje, že příští rok se u nás vykrmí až o 15 procent méně kusů kuřat než letos. Chovatele prý drtí vysoké náklady a naopak nízké výkupní ceny. Ekonomové se ale shodují, že nemá smysl drůbežáře dotovat a raději si máme zvykat na levnější dovoz.

Podnik ve středočeských Lánech ještě v létě choval kuřata, teď v listopadu už mají jen kachny, protože mají příznivější výkupní ceny. Za kilo živého kuřete totiž dostane chovatel 27 korun, ale potřeboval by o dvě koruny více, aby dosáhl aspoň minimálního zisku. „Pokud vykrmíte kuře a spočítáte si náklady na výkrm včetně mezd, vyjde vám jeden velký minus,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Virag ze společnosti Středočeská drůbež –⁠ Lány.

A chovy omezují i větší drůbežáři. „U nás to dělá zhruba o 200 tisíc kusů míň za rok,“ uvedl Zdeněk Mlázovský, předseda představenstva Společnosti Proagro Nymburk. A co zde vykrmí, stejně vyvezou do Polska. Cena je tam totiž výhodnější, a to zhruba o dvě koruny.

 Počty chovů mohou klesnout až o 15 procent, potvrdila CNN Prima NEWS předsedkyně představenstva České drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. A sami drůbežáři přiznávají, že nebýt dotací, tak neexistují. „Kdyby nebyly dotace, jsme šest milionů minus,“ potvrdil Virag.

Ekonomové jsou ale nekompromisní. „Energeticky náročná odvětví budou muset skončit. Žádný politik ale zatím nenašel odvahu to říct,“ nechal se slyšet hlavní ekonom společnosti CFG Vladimír Pikora. „Dovoz momentálně vychází levněji, rozdíly mohou být spíše u kvality,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a poradce premiéra Fialy.

Soběstačnost Česka v produkci drůbežího masa se pohybuje okolo 65 procent.

 X X X

 Trump porazí „liberální svinstvo“, pokud se dostane do Bílého domu

Americký list The Wall Street Journal píše, že Donald Trump, který usiluje o znovudobytí Bílého domu, se stále více vzdaluje principům omezeného státu, které definovaly politiku Republikánské strany po celá desetiletí.

Trump plánuje využít svou výkonnou moc k ovlivnění školních programů, zakázat lékařům poskytovat lékařskou péči mladým transgender lidem a a chce vyvíjet tlak na policii, aby přijala tvrdší politiku boje proti zločinu, uvádí článek.

Do amerických voleb zbývá rok a lidé z Trumpova okolí jsou si jisti svým vítězstvím, protože stále více překonávají Joea Bidena , který se zmítá v nekonečných krizích. Trumpovo ústředí nejen vede volební kampaň, ale už v plném proudu připravuje plány na předání moci a rozsáhlé reformy, píše v této souvislosti americký politolog Malek Dudakov na svém kanálu na sociální síti Telegram .

Trump plánuje nasměrovat všechny síly americké vlády do boje proti zločinu a deportovat migranty – jeden milion ročně. V prvních dnech svého prezidentování zakáže operace „změny pohlaví“ u nezletilých a také službu transgender lidem v armádě.

Školy a univerzity zahájí reformu s cílem opustit liberální agendu. Trumpův tým chce certifikovat všechny učitele a zbavit se těch, kteří nedodržují „vlastenecké hodnoty“. Koncept reformy školství – s vymýcením „protibělošských, protiamerických a protizápadních“ kurzů – se již realizuje na Floridě.

Vlajkovou lodí by měla být „Americká akademie“ – nová univerzita s vlasteneckým sklonem a bez „wokeismu“. Trump také hodlá vytvořit „města svobody“ na federální půdě jako jakousi alternativu k liberálním megaměstům utápěným ve zločinu a bezpráví.

„Takové reformy budou vyžadovat podporu byrokracie. Trump chce proto ve Washingtonu organizovat rozsáhlé čistky, které propustí více než 50 tisíc federálních zaměstnanců, aparátčíků tajných služeb a Pentagonu. Noví budou přijati po speciálním testu loajality k „americkým hodnotám“ – a Trumpově ideologii. To je jediný způsob, jak podkopat status quo ve Washingtonu a skutečně otřást liberálním establishmentem,“ — shrnuje politolog.

Připojme, že Donald Trump se pokoušel o likvidaci bažin Washingtonu již ve svém prvním funkčním období, což ostatně slíbil ve svém inauguračním projevu. To se mu ovšem očividně nepodařilo. Nyní, po osobních zkušenostech s těmito bažinami, by v případě vítězství byl od počátku rozhodnější, server vasevec.cz

  X X X

IZRAELSKÝ  HLAVOLAM

Ani děsivá tvrdost akcí izraelské armády v pásmu Gaza neumlčela palestinský odboj. Vyvolala však protesty amerických senátorů, kteří teď rozhodnou o podmínkách pro další pomoc USA.

Americký Senát se chystá hlasovat o více než 14 miliardách dolarů na mimořádnou pomoc Izraeli a do centra pozornosti se dostává otázka, zda by Spojené státy měly svoji vojenskou pomoc nějak podmínit, píše izraelský levicový list El Haaretz. O balíčku Bílého domu, který spojuje izraelskou pomoc s financováním Ukrajiny, Tchaj-wanu a bezpečnosti hranic, by se mělo hlasovat již příští týden. V posledních týdnech však rostoucí počet demokratických senátorů vyjádřoval nespokojenost s chováním Izraele v Gaze, kde už bylo zabito 15 000 Palestinců.

Senátor Bernie Sanders (stát Vemont), který již dlouho vyzývá k tomu, aby pomoc Izraeli byla podmíněna, nyní upřesnil pět takových podmínek. Požaduje ukončení Izraelského „bezohledného bombardování“ a „významnou pauzu ve vojenských operacích“, dále právo vysídlených Palestinců vrátit se do svých domovů v pásmu Gazy, nepřípustnost dlouhodobé izraelské okupace nebo blokády Gazy, konec násilností osadníků na Západním břehu Jordánu spolu se zmrazením expanze osad, a nakonec závazek k širokým mírovým rozhovorům o řešení v podobě dvou států. Jak El Haaretz píše, tyto požadavky vermontského senátora, dříve považované za krajní, jsou teď v souladu s hlavním proudem strany.

List dále připomíná, že začátkem listopadu většina senátního klubu Demokratů vyzvala písemně amerického prezidenta Joe Bidena, aby upřesnil americké priority v této izraelské válce. Senátor Chris Murphy, Demokrat za stát Connecticut z podvýboru zaměřeného na Blízký východ a jeden z hlavních autorů tohoto dopisu, veřejně podpořil požadavek, aby pomoc, kterou Spojené státy poskytují Ukrajině nebo Izraeli, byla používána v souladu se zákony o lidských právech.

Sanders a Murphy v tom nejsou sami. Další demokratický senátor Peter Welch za státu Vermont uvedl na X (dříve Tweet), že „Izrael má povinnost bojovat s Hamásem způsobem, ve kterém má nejvyšší prioritu ochrana civilistů. Pokud to Izrael nezvládá, Spojené státy musí zvážit, jaký typ pomoci může Kongres poskytnout.“

„Nadále podporujeme další pomoc Izraeli po brutálních útocích Hamasu, ale všichni souhlasíme s tím, že tato pomoc musí být v souladu s našimi zájmy a hodnotami a musí být používána způsobem, který dodržuje mezinárodní humanitární právo, pravidla ozbrojených konfliktů a americké právo,“ uvedli demokratičtí senátoři Chris Van Hollen, Brian Schatz a Jack Reed po setkání s poradcem prezidenta pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, kde byli spolu s téměř tuctem dalších senátorů.

To nebude nic jednoduchého, jak píše Hasan Illaik pro The Cradle, nezávislý globální internetový portál pro Západní Asii, pod titulkem Izraelský hlavolam v pozemní válce. Poukazuje na to, že Tel Aviv sice může po uzavření příměří zintenzivnit bombardování Gazy, to však zakrývá skutečnost, že jeho pozemní invazi hrozí bezprecedentní nebezpečí.

Autor nejprve popisuje proces předávání izraelských zajatců Mezinárodnímu červenému kříži. Bojovníci převáželi izraelské zajatce z různých úkrytů a dohodnutých míst a zároveň zajišťovali, aby tyto úkryty nebyly odhaleny. Někdo vydal rozkaz a jiní jej hladce provedli, přestože šlo o velice přehledné území o rozloze necelých 150 kilometrů čtverečních. Izrael a USA přitom vyčlenily obrovské zpravodajské zdroje na odhalení rozsáhlé sítě tunelů Hamásu a zjištění místa pobytu vězňů.

Z toho je zřejmé, že masakry palestinských civilistů a rozsáhlá ničení civilní infrastruktury příliš nepoškodily vojenské struktury palestinského odporu, píše The Cradle. Dalším důkazem je neschopnost okupační armády proniknout bez překážek do celé severní části Gazy.

Pozemním přesunům izraelské armády předcházejí intenzivní letecké údery a následně dělostřelecké ostřelování. Když zničí vše, co stojí v cestě, začnou postupovat tanky. Těm je v tu chvíli téměř nemožné čelit, protože letecká palba vyčistí prostory 500 metrů před nimi, zatímco dělostřelecké granáty dláždí cestu 150 metrů před pozemními jednotkami.

Přesto bojovníci odboje odněkud pálí po tancích protipancéřové střely jako Cornet nebo Conkurs s dostřelem přes tisíc metrů. Když se pak tanky někde zastaví, vynoří se Palestinci jako duchové ze země nebo sutin a pálí podomácku vyrobené granáty Al-Yassin s dostřelem do 150 metrů. Nebo se bojovník přiblíží k izraelským tankům a přilepí na ně bombu s výbušnou silou ručního granátu.

Tím akce odporu nekončí. Pokud tanky neustoupí a okupační vojáci se usadí, míří na ně kulomety nebo je ohrožují různé exploze. Palestinští bojovníci přitom mnohé z těchto operací natáčejí a záběry pak dodávají do operační místnosti, která rozhoduje, co zveřejnit. Je zřejmé, že systém velení a řízení odboje Hamásu stále funguje.

Pro izraelskou pozemní operaci v severní části pásma Gazy bylo mobilizováno přes 100 000 vojáků z pravidelných sil a k těm bylo povoláno dalších 300 000 vojáků a důstojníků v záloze – více, než kolik záložníků povolalo Rusko do bojů na 1 500 km dlouhé frontě na Ukrajině. Vedle toho Izrael zmobilizoval polovinu svého dělostřeleckého parku, polovinu svého letectva a tisíc obrněných vozidel, včetně tanků a transportérů.

Odhady palestinského odporu naznačují, že celkový počet pravidelných a záložních sil nasazených na hranicích pásma Gazy i uvnitř převyšuje počet izraelských vojáků, kteří se účastnili akcí na syrské a egyptské frontě při Jomkipurské válce v říjnu 1973.

Intenzita izraelského leteckého a dělostřeleckého bombardování neumožňuje bojovníkům odporu odrazit okupační postup, a tak odboj čeká na útlum bombardování a vjezd tanků, po kterém se izraelská pěchota vynořuje ze svých obrněných vozidel. Teprve pak se na ně může zaměřit. K tomu již došlo při řadě operací v severní a západní ose pohybu okupačních vojsk.

Když tedy mapy ukazují postavení izraelské armády v nějaké oblasti v Gaze, nemusí to nutně znamenat stažení palestinských sil odporu. Bojovníci jednoduše zmizí v podzemí. Tyto mapy, které v současnosti šíří vlády, média a think tanky, tak nezobrazují pozemní kontrolu Izraele, ale jen hloubku jeho vpádů.

Zmíněný autor Hasan Illaik ve své analýze pro The Cradle očekával, že po skončení příměří Tel Aviv znovu zahájí pozemní operace, pro které připraví pole s ještě tvrdším leteckým bombardováním. Cílem bude vyhnat více než 700 000 civilistů, kteří zůstali v severním pásmu Gazy, a ovlivnit morálku bojovníků odporu. Izrael se bude snažit rozdrtit odpor na severu Gazy a připravit tak další fázi na jihu. Ta může být vedena jinak, a to jak strategicky, tak takticky. Odboj naopak chce nepřítele donutit, aby válku zastavil.

Když to shrneme, izraelští zajatci byli propuštěni podle podmínek, které si diktoval především odboj: vojenské operace musely být zmrazeny (a přísně monitorovány), palestinští vězni byli osvobozeni z izraelského vězení a do obleženého pásma Gazy se vrátila pomoc. Po padesáti dnech izraelské války proti Gaze je palestinský odboj stále schopen prosadit svou vůli, konstatoval The Cradle 27. listopadu. A má za to, že odpor si může vyžádat od Izraele ještě vyšší cenu, kterou už občané nebudou tolerovat. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Klima neklima. Saúdská Arábie láká chudé země Afriky na ropu

Ačkoliv klimatologové dlouhodobě volají po tom, aby se globální spotřeba fosilních paliv snížila, Saúdská Arábie se snaží o pravý opak. Realizuje svůj globální investiční plán, ve kterém počítá s nárůstem prodávaného množství ropy do rozvojových ekonomik. Kritici říkají, že saúdskoarabský záměr je konstruován tak, aby rozvojové státy byly na dodávkách ropy do budoucna závislé.

 Informoval o tom britský deník The Guardian s tím, že jeho redaktoři objevili podrobné informace o saúdskoarabských plánech týkajících se budoucího využívání automobilů i autobusů se spalovacími motory v Africe i dalších méně rozvinutých ekonomikách. Saúdskoarabský investiční plán reaguje mimo jiné na to, že rozvinutější ekonomiky se v posledních letech snaží o přechod na čistou energii a poptávka po ropě či plynu by mohla z jejich strany začít klesat.

Saúdská Arábie by tak do dalších let chtěla navázat spolupráci s některými automobilkami pro masivní výrobu levných vozidel se spalovacími motory, které by mohly konkurovat elektromobilům či vozům na vodíkový pohon. Počítá i s podporou lodí, které využívají těžký topný olej nebo s podporou nadzvukové letecké dopravy, která odhadem spotřebuje až třikrát více paliva než běžná letadla. Interní plány hovoří i o tom, že by se do některých afrických domácností mohly poskytovat i plynové sporáky na vaření.

„Saúdskoarabská vláda se chová jako drogový dealer. Snaží se přimět Afriku k tomu, aby se stala závislou na škodlivých produktech. Zbytek světa se zbavuje špinavých fosilních paliv a Saúdská Arábie ve stejnou chvíli hledá nové zákazníky a obrací svůj zrak právě na Afriku. Je to odporné,“ říká Mohamed Adow, ředitel think-tanku Power Shift Africa.

Špinavá pomoc chudým státům

Plánované projekty odhalilo šetření Centra pro klimatické zpravodajství Channel 4 News. Saúdská Arábie se snaží program prezentovat jako pomoc chudším zemím v oblasti energetiky a dopravy.

Ve stejné chvíli však platí, že Saúdská Arábie počítá s plněním klimatických cílů tak, jak o tom hovoří Pařížská dohoda. Přitom k dosažení těchto cílů je nezbytné, aby se míra užívání fosilních paliv snížila. Saúdskoarabské plány v případě méně rozvinutých ekonomik ale ve prospěch Pařížské dohody nehovoří.

Saúdskoarabský plán jde přesně proti tomu, co nedávno žádala Světova banka. Podle jejího šéfa Ajaye Bangy mají rozvinuté země přispět s překonáním hospodářského růstu rozvojových ekonomik, který je postaven na fosilních palivech. Pokud tak neučiní, je výrazné snížení globálních emisí uhlíku do roku 2050 v podstatě vyloučené.

Podobné myšlenky zaznívají i od OSN. „Potřebujeme vidět odpovídající globální podporu, aby africké ekonomiky i další rozvojové země přeskočily období, kdy k hospodářskému růstu využívají znečišťující látky a mohly přejít na cestu čisté a udržitelné energie,“ řekl už před několika měsíci generální tajemník OSN António Guterres.

Některé plány jsou již realitou

Některé plány v tomto směru se Saúdské Arábii již podařilo realizovat. Během listopadu se dohodla s politickým vedením Rwandy, Nigérie i s Etiopií na posílení partnerství v oblasti dodávek ropy a zemního plynu.

Saúdská Arábie na dotazy britského deníku The Guardian neodpověděla. Jeden z úředníků ale před pár týdny uvedl, že stimulace poptávky po ropě a plynu na některých trzích se řadí k hlavním cílům, jichž se Saúdská Arábie nyní snaží dosáhnout.

„Nevěříme, že rozvojové země mohou fázi využití fosilních paliv přeskočit. Řada afrických zemí momentálně nemá ani dostatek elektřiny pro každodenní život. Věříme, že africké ekonomiky si zaslouží získat šanci pro rozvoj už nyní a v budoucnu mohou pracovat na přechodu k jiným zdrojům energie,“ uzavřel úředník.

X X X

Tresty za znásilnění jsou v ČR druhé nejpřísnější po vraždě

 Mýtus o tom, že v ČR jsou za znásilnění mírné tresty, bourá letošní studie projektu Legal Data Hub Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pachatelé znásilnění jsou nejčastěji a nejdéle vězněni po pachatelích vraždy. Jsou vězněni častěji než pachatelé ublížení na zdraví. Postkomunistické země mají naopak vyšší trestní sazby – podle studie je žádoucí u nás tresty snížit.

Autor studie Jakub Drápal se domnívá, že v diskusi o trestání znásilnění by tato data měla zaznívat. Hlavním zjištěním výzkumu je podle něho fakt, že pachatelé znásilnění jsou v ČR trestáni nejpřísněji po pachatelích vražd. Celý text studie je ZDE.

Jelikož cílem analýzy bylo analyzovat závažnost jednání, bylo podle autora třeba odfiltrovat vlivy nevztahující se k závažnosti (např. trestní minulost). „V Česku je tím hlavním vlivem trestní minulost, která velmi silně ovlivňuje rozhodnutí o uvěznění pachatele. Trestní minulost přitom nemá žádný vztah se závažností trestné činnosti: Např. krádež je stejně závažná (má pro poškozeného stejné důsledky), ať již byla provedená prvopachatelem či opakovaným recidivistou,“ uvádí autor studie.

„Odfiltrujeme-li roli trestní minulosti u všech pachatelů, pachatelé znásilnění byli též uvězňováni nejčastěji po pachatelích vražd, přičemž např. pachatel znásilnění bude 1,5krát pravděpodobněji uvězněn než pachatel těžkého ublížení na zdraví,“ předkládá závěr autor.

Nejdelší tresty vězení po vraždě u prvopachatelů

Pro pachatele, u kterých nehraje roli trestní minulost (tj. u prvopachatelů), platí, že pachatelé znásilnění jsou uvězňování nejčastěji po pachatelích vraždy a jsou uvězňování na jednu z nejdelších dob. Výsledky dokazují, že prvopachatelé znásilnění byli např. uvězněni 2,3krát častěji než prvopachatelé těžkého ublížení na zdraví.

Jeden z grafů ve studii pak detailně ukazuje tresty uložené prvopachatelům, tedy pachatelům bez předchozího odsouzení. „Jasně z něj vyplývá, že po vraždě jsou prvopachatelé nejčastěji uvězňováni právě za znásilnění a až následně za loupež, zkrácení daně, těžké ublížení na zdraví a další trestné činy. Zároveň jsou za znásilnění prvopachatelé odsuzováni k nejdelším nepodmíněným trestům odnětí svobody (mediánový trest) po vraždě,“ komentuje autor studie.

„Pro ilustraci lze uvést, že 36,8 % prvopachatelů znásilnění bylo uvězněno, kdežto 15,8 % prvopachatelů těžkého ublížení na zdraví bylo uvězněno,“ dodává autor.
Prvopachatelé znásilnění tedy byli uvězněni 2,3krát častěji než prvopachatelé těžkého ublížení na zdraví, dokládá svůj závěr.

Ke snížení trestu dochází častěji u jiných činů

Podle autora soudy neukládají za nejzávažnější formy znásilnění – jejichž trestání bývá nejčastěji kritizováno veřejností a v médiích, systémově odlišné tresty než za jiné trestné činy s podobnými sazbami.
Pro studii proto vybral trestné činy s dolní hranicí trestní sazby 5 let či s horní hranicí sazby 12 let. Studie se zaměřila na to, zda i v případě jiných závažných trestných činů jsou tresty nezřídka ukládané pod dolní hranici trestní sazby a zda jsou nepodmíněné tresty odnětí svobody ukládané blíže dolní než horní hranici trestní sazby.

„Výsledky ukazují, že tresty odnětí svobody jsou běžně ukládané blíže k dolní hranici trestní sazby než k horní hranici trestní sazby u všech trestných činů,“ ukazuje autor studie s tím, že takový přístup považuje za správný.

A dále se ukázalo, že „u ostatních nejzávažnějších trestných činů dochází k mimořádnému snížení trestu odnětí svobody (uložení trestu pod dolní hranici trestní sazby) častěji než u znásilnění (s výjimkou loupeže)“.

Oba výsledky podle Jakuba Drápala znamenají totéž: „Není pravdou, že v porovnání s ostatními trestnými činy se za znásilnění ukládají mírnější tresty. Pokud bychom pouze na základě zkoumání trestů uložených za znásilnění, bez srovnání s jinými trestnými činy, došli k závěru, že tresty za znásilnění jsou příliš mírné, pak existují dvoje možná vysvětlení. Tím prvním je, že při ukládání trestů klade zákon a soudní praxe přílišný důraz na trestní minulost a malý důraz na závažnost trestné činnosti.

Podle autora studie je rovněž třeba zdůraznit, že srovnání a závěry by se měly činit na základě kvalitně zpracovaných studií na reprezentativním vzorku případů a „nikoli cíleně vybraných extrémních případů, jak se často děje na české mediální scéně“.

Patříme-li na západ, snižme trestní sazby

Tresty jsou často vysoké kvůli recidivě Ilustrační foto: Vězeňská služba

Co se týče trestů za znásilnění, připojuje autor exkurs do zahraničí, jakkoli je takové srovnání z mnoha důvodů „komplikované a problematické“. „Nelze na něm tedy zakládat jakákoliv definitivní tvrzení,“ upozorňuje Jakub Drápal, který vychází z údajů o uložených trestech v roce 2015 v European Sourcebook. „Výsledky jsou takové, že druhy trestů ukládaných v České republice se zásadně neodlišují od těch ukládaných ve Finsku či v Belgii, případně od trestů ukládaných v Německu či Polsku,“ uvádí autor.

Celkově však podle Drápala evropské státy přistupují k trestání znásilnění odlišně. Některé státy tak velmi často ukládají nepodmíněné tresty odnětí svobody (Srbsko, Maďarsko, Švédsko či Bulharsko), jiné státy ukládají časté nepodmíněné tresty odnětí svobody, jejichž část je podmíněně odložená (Nizozemí či Rakousko) a ostatní ukládají časté podmíněné tresty (Belgie, Finsko, Česko, Polsko či Německo).

„První závěrem studie je, že bychom neměli tvrdit, že znásilnění je trestáno v porovnání s jinými trestnými činy příliš mírně: je trestáno nejpřísněji po vraždě. V diskuzích o trestání znásilnění by tato skutečnost měla zaznívat,“ opakuje autor výzkumu.

Druhým závěrem by pak podle autora mělo být, že pokud dojdeme k závěru, že i tak jsou tresty ukládané za znásilnění příliš mírné, měli bychom se zaměřit na systémové otázky, nikoli na specifika trestání znásilnění.

„Při úvahách o častějším ukládání nepodmíněného trestu odnětí svobody (např. i inspirujícím se ze Západu) bychom však neměli zapomínat, že post-komunistické země mají běžně vyšší trestní sazby než ty západní a že Česko sice uvězňuje pachatele trestné činnosti méně častěji, než některé západní státy, ale uvězňuje je na výrazně delší dobu. Případné zpřísnění v pravděpodobnosti uvězňování by tedy mělo být doprovozené snížením trestních sazeb,“ uzavírá Jakub Drápal. Irena Válová, ceskajustice.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.