Expertu Havlíčkovi od Pekarové se nelíbilo v TV, že Blažek se znovu vrátil do parlamentu na jednání ke konci týdne, když prohlašoval, že už tam nepřijde. Mezi poslanci se pohyboval s lehkovážnými poznámkami, jako kdyby se nic nestalo a byl na veselé pouti na venkově. Celá Fialova parta se tak stále chová a nemá žádnou odpovědnost za miliardové škody v ČR, zničené hospodářství, firmy bez úspěchu, tisíce lidí v městech ČR na ulici, protože nemají kde bydlet a nevidí žádnou cestu ke zlepšení vinou Fialy.
UKRAJINA MÍSTO KAPITULACE NECHÁ VRAŽDIT DÁL LIDI
Podle ministerstva byly v těchto bojích poraženy čtyři mechanizované brigády, útočná brigáda, dvě výsadkové útočné brigády, brigáda bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, dvě brigády námořní pěchoty a tři brigády Národní gardy.
Ztráty nepřítele činily sedm obrněných bojových vozidel, čtyři automobily, 10 dělostřeleckých děl. Byl zničen muniční sklad, uvádí se ve zprávě.
Ruská vojska při své ofenzivě dosáhla hranic ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Ukrajina se nevyjádřila. Rusko oznámilo, že vlak s těly padlých ukrajinských vojáků vyjede během hodiny k hranici. Kyjev v sobotu obvinil Moskvu, že postupuje jednostranně. Slovenský premiér Fico dal najevo, že bude v EU blokovat jen ty protiruské sankce, jež škodí Slovensku. Sněmovna vyzvala nepodpořit jakékoliv nové |
Pokud se informace ruské strany, kterou nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, potvrdí, Dněpropetrovská oblast by se po Sumské, Charkovské, Luhanské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti stala dalším ukrajinským regionem, kde se v současnosti odehrávají pozemní boje.
Vstup ruské armády do Dněpropetrovské oblasti by podle agentur znamenal další symbolický neúspěch pro ukrajinské síly, které se na frontě potýkají s nedostatkem mužů a zbraní. Kromě symbolického aspektu by mohl mít také strategickou hodnotu v době diplomatických jednání o ukončení války, na která tlačí Washington, připomněla agentura AFP.
Před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 žilo v Dněpropetrovské oblasti přibližně tři miliony lidí, z toho asi milion v regionální metropoli Dnipru, které je pravidelně terčem ruský vzdušných úderů. Po začátku invaze tam našlo útočiště mnoho obyvatel Ukrajiny, kteří utekli před boji v Donbasu.
X X X
Celý národ dnes čeká na výsledky šetření policistů, NKÚ a NSZ Bradáčové
BLAŽEK MIMO ODS
Blažek po bitcoinové kauze pozastavil členství v ODS. Rezignoval i na post šéfa jihomoravského sdružení.
Končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek oznámil rezignaci na funkci šéfa jihomoravské ODS, které předsedá od roku 2014. Zatím ji povede Jiří Crha. Zároveň pozastavil členství ve straně, do které vstoupil v roce 1998. A potvrdil, že nebude kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Informoval o tom Radiožurnál.
Číslo čtyři na jihomoravské kandidátce Spolu má obsadit poslankyně ODS Jana Bačíková. Byla by tak za premiérem Petrem Fialou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).
„Regionální rada na místo čtyři navrhla Janu Bačíkovou, na místo 32 Marii Smrčkovou. Návrh bude neprodleně předložen orgánům vedení strany,“ uvedl mluvčí ODS Jakub Skyva.
Premiér Petr Fiala z ODS k tomu pak na sociální síti X napsal: „Pavel Blažek se po naší vzájemné domluvě rozhodl pozastavit členství v ODS a rezignovat na předsedu jihomoravské ODS. Vyvození osobní politické odpovědnosti považuji vzhledem k nastalé situaci za jediný správný a možný krok.“
Blažek už minulý pátek rezignoval na post ministra spravedlnosti. Resort má místo něj vést Eva Decroix z ODS.
Důvodem výměny je kauza kolem bitcoinů za téměř miliardu korun. Kryptoměnu resortu věnoval Tomáš Jiřikovský, který si v minulosti odseděl trest za obchod s drogami, zpronevěru a nedovolené ozbrojování.
Dosud není jasné, proč Jiřikovský bitcony obří hodnoty ministerstvu daroval, ani to, zda skutečně nepocházely z trestné činnosti.
Blažek jakékoli pochybení v tomto případu odmítá. Podle něj je vše tak „ultralegální, že to nemohlo být legálnější“.
V úterý nicméně v rozhovoru pro Info.cz připustil, že v kauze bitcoin podcenil mediální a možná i etickou stránku, je ale přesvědčený, že nespáchal nic nezákonného.
X X X
NEDŮVÉRA FIALOVI, VLÁDÉ
ANO, SPD NEMAJÍ VÉTŚINU
FIALA NEVYHODIL BARTOŚE ZA 3 ROKY NIC NEDÉLÁNÍ
DNES NEPŮJDOU PROTI FIALOVI, ZROVNA JAKO RAKUŠAN A SPOL
VŠICHNI NEODEJDOU OD MILIONOVÉHO KORYTA PARLAMENTU
KAŽDÝ MĚSÍC DOBRÝ, CO TAM ZŮSTANOU A MÍT STATISÍCE
FIALU SHODIT JEN PROTESTY, JAKO V BELGII, JENŹE V ĆR CHYBÍ HAVEL, KTERÝ TO DÉLAL. JINÝ V ĆR NENÍ
Pokud by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru v reakci na bitcoinovou kauzu, byla by to velmi špatná zpráva pro šéfa ANO Andreje Babiše, uvedl v pořadu 360° politolog Lubomír Kopeček. Stejně to vidí i další politolog Jan Kubáček. Pro Babiše je podle něj mnohem lepší, že u vládního kormidla zůstává právě premiér Petr Fiala (ODS). Očekává, že do podzimních voleb přibydou další kauzy.
„Zní to paradoxně, ale pokud by k tomu došlo, případ bitcoinového daru by se neřešil. Jednalo by se hlavně o krizi kabinetu a musela by se vést komunikace napříč politickým spektrem,“ vysvětlil Kopeček, proč případné vyslovení nedůvěry vládě ze Sněmovny kvůli kauze okolo ministra spravedlnosti v demisi Pavla Blažka (ODS) považuje za velmi špatnou zprávu pro Andreje Babiše.
Zmínil také, že se veřejná diskuze o politice přesunula do „emoční fáze“. „Řeší se, kde co lítá vzduchem. Ovšem všechny tyto věci odvádějí pozornost od záležitostí, které občan dlouhodobě potřebuje, tedy lépe fungující stát a zvyšování životní úrovně,“ namítl politolog.
Že jde pro Babiše ze své podstaty o kuriózní situaci, tvrdí i Kubáček. „Čím déle je u vládního kormidla premiér Fiala, tím je situace pro něj lepší. Pro šéfa ANO by bylo nejhorším scénářem, pokud by byl předseda vlády vystřídán někým, kdo patří mezi populárnější členy vlády – třeba ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS),“ pronesl v pořadu 360°.
Veřejnosti podle politologa především vadí, že se do temného pozadí dark webu namočil tímto způsobem i stát. „Velká část kampaně se naprosto vědomě odehrává v soudních síních nebo za účasti vyšetřujících orgánů. Do sněmovních voleb určitě přibydou další kauzy i pseudokauzy,“ uvedl a dodal, že neočekává klidnější září.
X X X
ADVOKÁTA TITZE ŚETŔÍ ZA MILIONY KOMORA ADVOKÁTŮ
Advokáta Titze šetří kvůli bitcoinům komora, mohl porušit zákon proti praní špinavých peněz
Advokáta Kárima Titze prověřuje Česká advokátní komora (ČAK) kvůli podezření na porušení zákona proti praní špinavých peněz. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil šéf komory Robert Němec. Podle European Justice Organization, která podnět k prošetření Titze podávala, je advokát povinnou osobou, která musí ze zákona podezřelé transakce hlásit. Podle Němce je ale role advokáta různá, není tedy jasné, jestli v daném případě Titz zákon porušil.
„Dali jsme podnět kontrolnímu oddělení, aby u doktora Titze provedli kontrolu, jestli byl, nebo nebyl povinnou osobou v této souvislosti,“ popsal serveru iROZHLAS.cz šéf České advokátní komory (ČAK) Robert Němec.
Na advokáta Titze podala ve čtvrtek oficiální stížnost ke komoře kvůli podezření na praní špinavých peněz European Justice Organization (EJO).
„Stížnost poukazuje na podezření, že JUDr. Titz napomáhal praní špinavých peněz (AML) tím, že zprostředkoval či zajišťoval převod bitcoinů pocházejících z nelegálního prostředí darknetu, kde se obchodovalo s drogami, prostitucí, dětským pornem, zbraněmi a kde finanční toky obcházely daňový systém,“ píše organizace, podle které musel Titz vědět, že převáděné kryptoměny mají nelegální původ.
Přesto podezřelou transakci neoznámil Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ), což ale ze zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu podle organizace udělat musel, protože advokáti jsou podle ní takzvanými povinnými osobami.
„Tím porušil povinnosti advokáta vyplývající z tohoto zákona a zároveň Etický kodex advokáta (zejména § 3 a § 7), které vyžadují neprodlené oznámení a zákaz pomoci klientovi ve spáchání trestné činnosti,“ vysvětlila organizace s tím, že pokud se prokáže, že advokát skutečně napomáhal praní špinavých peněz, hrozí mu nejen pokuta od Finančního analytického úřadu, ale i možné pozastavení advokátní činnosti či vyškrtnutí ze seznamu advokátů.
Oficiální vyjádření České advokátní komory
Vedení České advokátní komory (ČAK) dalo podnět kontrolní radě ke kontrole plnění povinností advokáta Kárima Titze podle zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle citovaného zákona může být advokát v určitých situacích (pouze pokud jde o tzv. sledovanou činnost) povinnou osobou, která je povinna provádět identifikaci a kontrolu klienta, včetně prověřování původu finančních prostředku podle AML předpisů. Sledovanou činnosti například není zastupováni klienta v soudním řízeni apod.
Na základě dostupných informací je nyní předčasné hodnotit, zda byl advokát povinnou osobou. Orgánem, který je ze zákona oprávněn kontrolovat plnění povinností ze strany advokátů, je kontrolní rada, což je nezávisle volený orgán ČAK. Samotná kontrola a její vyhodnocení ze strany kontrolní rady, také v závislosti na nezbytné součinnosti ze strany advokáta, může trvat i několik měsíců. V případě porušení povinností ze strany advokáta podle AML předpisů může advokátovi hrozit sankce v podobě peněžních sankci za přestupky na poli AML, případně kárné opatření.
Podle předsedy advokátní komory Němce ale zatím není z mediálních výstupů jasné, jestli Titz něco porušil. „Je rozdíl, jestli advokát radí klientovi třeba v soudním řízení, nebo jestli za něj dělá dispozici s majetkem. Ten zákon v tomto dost rozlišuje různé role, které advokáti mají. Takže se nedá úplně paušálně říct, že došlo k pochybení. Já z mediálních výstupů nejsem schopný říct, co tam přesně pan doktor dělal,“ popsal Němec a odkázal se na oficiální prohlášení České advokátní komory.
Podle něj může Titzova kontrola trvat i několik měsíců. „Záleží na tom, jakou ten advokát poskytuje součinnost,“ vysvětlil Němec
Najal si znalce
Advokát Titz se měl podle svědectví náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka (nominovaný STAN) obrátit na resort loni v prosinci s nabídkou Tomáše Jiřikovského, který provozoval tržiště s drogami na darknetu a byl za to odsouzen. V dopise, na který podle informací Deníku N odpověděl ministr Pavel Blažek (ODS), se psalo o nosičích, na kterých jsou „uloženy prostředky virtuální měny bitcoin velmi vysoké hodnoty“.
Titz ale v případu nefiguruje pouze jako zprostředkovatel obchodu mezi ministerstvem spravedlnosti a Tomášem Jiřikovským, ale i v části kauzy, týkající se soudního znalce, který otevírání šifrovaných bitcoinových peněženek a transakci dozoroval.
Jak totiž v pátek informovaly Seznam Zprávy, znalce Jiřího Bergera nenajal resort spravedlnosti nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jak dříve naznačoval končící ministr Blažek, ale přímo Titz.
Nadále zůstávají nezodpovězené otázky, proč došlo k otevření peněženek dříve, údajně v rozporu s původně uzavřenou dohodou, jak poukázal v rozhovoru pro server Info.cz Blažkův náměstek Radomír Daňhel. Ten se měl spokojit s vysvětlením, že k rozšifrování dopředu došlo z časových důvodů, detailněji jsme psali zde.
Bitcoinová kauza stála místo nejen náměstka Daňhela, ale také ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který v pondělí resort opustí. Nahradí ho jeho stranická kolegyně Eva Decroix.
Blažek před týdnem prohlásil, že v březnu dostal nabídku na získání 30 procent bitcoinů z peněženky, kterou policie původně zabavila Tomáši Jiřikovskému, odsouzenému za provoz virtuálního tržiště, na kterém se prodávaly drogy nebo zbraně.
Ačkoliv ministr Blažek od počátku převod kryptoměny bagatelizuje, dosud nikdo nevysvětlil, proč se Jiřikovský rozhodl obnos Blažkovu resortu věnovat. A jasný není ani původ darovaných prostředků. „Z oficiálně přiznaných příjmů, to byly zhruba nižší statisíce ročně, nedosahoval takových příjmů, aby si mohl koupit takový dům, jaký měl, ta auta, která měl, a tak dále,“ řekl iROZHLAS.cz státní zástupce Marek Vagai, který Jiřikovského případ dozoroval.
X X X
PREZIDENT BRAZÍLIE NEMLĆí
Lula da Silva o Gaze: Je to předem promyšlená genocida
Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva ve čtvrtek obvinil Izrael z provádění „předem promyšlené genocidy“ na okupovaném palestinském území Gaza. „Je to předem promyšlená genocida ze strany krajně pravicové vlády, která vede válku, a to i proti zájmům vlastního lidu,“ řekl na společné tiskové konferenci v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
„To, co se děje v Gaze, není válka. Je to genocida prováděná vysoce připravenou armádou na ženách a dětech,“ řekl Lula, který tento právní termín k popisu konfliktu již dříve použil. „Vidíme, jak se genocida odehrává před našima očima den za dnem,“ dodal. „To už není možné akceptovat.“
Lula da Silva již loni na summitu Africké unie v etiopské Addis Abebě tvrdě obvinil Izrael ze spáchání „genocidy“ Palestinců v pásmu Gazy a přirovnal válku v Gaze k Hitlerově kampani vyhlazování židovského obyvatelstva. „To, co se děje v pásmu Gazy, není válka, je to genocida,“ řekl brazilský prezident.
„Není to válka vojáků proti vojákům. Je to válka mezi vysoce připravenou armádou a ženami a dětmi,“ dodal brazilský prezident. „To, co se děje v pásmu Gazy s palestinským lidem, se nestalo v žádném jiném okamžiku v historii. Vlastně se to stalo: když se Hitler rozhodl zabít Židy.“
Současně je třeba připojit, že v roce 2023 Lula da Silva ostře odsoudil útok Hamásu na Izrael., server vasevec.cz
X X X
BEZ STAVBAŔŮ SE ĆR NEOBEJDE
Akutní problém českého stavebnictví: Do 5 let bude chybět 74 tisíc řemeslníků a odborníků
České stavebnictví je v ohrožení, chybí kvalifikované pracovní síly. Problém se týká především odborných technických profesí, kterých budou do pěti let chybět vyšší desítky tisíc. Vyplývá to z průzkumu Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Oslovení účastníci se s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil potýkají už v současnosti, v blízké budoucnosti ovšem podle nich českému stavebnictví reálně hrozí omezení rozvoje. Jednoduše řečeno: Pokud se nezmění přístup k technickému vzdělávání, nebude mít kdo stavět.
O Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Svaz podnikatelů ve stavebnictví reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Svým členům garantuje zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni a dlouhodobě usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Prioritou je mimo jiné podpora malých a středních podniků a zprůchodnění stavebního řízení v České republice, které má dopad na konkurenceschopnost firem i dostupnost bydlení.
V současné době SPS usiluje o zlepšení vzdělávací politiky v oblasti technických oborů na všech stupních škol. Dlouhodobé zanedbání této oblasti se projeví v budoucí problematice kvalifikované pracovní síly.
80 % respondentů oslovených v rámci průzkumu Svazu podnikatelů ve stavebnictví uvádí, že za pět let budou potřebovat v průměru o 5 % více pracovníků oproti současnosti. V přesných číslech je řeč o zhruba 11 tisících zaměstnancích a stejném počtu podnikatelů a OSVČ. „Do průzkumu jsme zařadili 103 firem různých velikostí i specializací. Dohromady v nich pracuje přes 12 % všech zaměstnanců ve stavebnictví. Zkoumali jsme, jestli už nyní bojují s nedostatkem lidí a jak plánují navyšovat počty zaměstnanců. Na základě údajů ČSÚ o počtech studentů technických oborů jsme pak předpověděli další vývoj situace,“ vysvětluje prezident SPS Jiří Nouza.
„22 000 lidí představuje pouze potřebný nárůst pracovníků v dalších pěti letech. Nezohledňuje však přirozený úbytek lidí – například v důsledku odchodu do důchodu. Obor každoročně přichází zhruba o 10 000 lidí. Když tohle přičteme, budeme za pět let potřebovat o 74 000 pracovníků víc než nyní,“ zdůrazňuje technický ředitel SPS Pavel Ševčík.
A doplňuje ho Michal Baláž, autor projektu ProfiMentor řemesel: „Největší nedostatek je u zedníků, pokrývačů, tesařů, klempířů, elektrikářů a instalatérů. Chybí ale také projektanti, rozpočtáři a stavbyvedoucí, což ukazuje, že problém není jen u manuálních profesí, ale i v celém řetězci stavební výroby.“
Konec technických stavbařů v Čechách?
Kritický nedostatek profesionálů v technických profesích ukazuje názorný příklad z všední praxe: „Na pozici marketéra nebo personalisty se běžně přihlásí 23 zájemců. Firmy poptávající třeba elektrikáře ale dostávají v průměru pouze čtyři životopisy, na pozice stavbyvedoucího dokonce ještě o jeden dva méně. Zaměstnavatelé si nemůžou vybírat. Nedostatek pracovních sil se tak stane základním omezením rozvoje celého sektoru stavebnictví,“ uvádí personální ředitel Metrostavu Ladislav Profota.
Vývoj počtu studentů VŠ v ČRZdroj: Se souhlasem ČSÚ
Projekty zapojené do iniciativy NextGen Builders:
A kde tedy hledat chybu? Jak uvádí Svaz podnikatelů ve stavebnictví – na samém počátku řetězce. Z grafu Českého statistického úřadu výše lze od roku 2001 vypozorovat rapidní úbytek studentů technických stavebních oborů – na učilištích, středních i vysokých školách. Aktuálně technické, výrobní a stavební obory na univerzitách studuje o 14 000 zájemců méně, než tomu bylo na začátku milénia. S klesajícím zájmem se potýkají všechny české kraje vyjma Prahy a středních Čech, kde situaci ovlivňují populačně silné ročníky, což zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví vidí jako pouze dočasnou výhodu.
Ti se dlouhodobě snaží rostoucí problém řešit se státem, mimo jiné i konkrétně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Za chybu označují upřednostňování všeobecného vzdělávání před technickými obory, především pak zřizování lyceí, která podle nich ještě zhoršují nedostatek studentů na odborných učilištích a středních školách. „Lycea za mě představují skrytou hrozbu. Jsou všeobecně zaměřená, ale ministerstvo je zařadilo do kategorie odborných škol. Reálné odborné školy oberou o studenty, ale oboru nic nepřinesou. V kombinaci s úbytkem studentů se navíc v dalších letech stane to, že na střední odborné školy s maturitou se začnou hlásit slabší žáci. To se propíše do nižšího počtu absolventů. Největší úpadek pak pocítí učňovské školství,“ má jasno Marie Plíhalová, ředitelka Střední školy stavební v Dušní.
„Zjednodušeně řečeno: absolvent učebního oboru umí výrobek vyrobit. Absolvent ‚průmyslovky‘ ho umí navrhnout. Absolvent lycea možná prošel kolem obrázku s daným výrobkem,“ říká k situaci Jiří Košťál, ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno Bosonohy.
A jak dále podotýká Ladislava Fialová, CEO a jednatelka Altro Management Consultants: „Současně je klíčové pracovat i s rodiči, kteří mají významný vliv na volbu studijní a profesní dráhy svých dětí. Je potřeba jim ukázat, že tradiční technické a řemeslné profese — například v oblasti stavebnictví či průmyslu — se proměnily, jsou dnes technologicky náročné, atraktivní a často velmi dobře finančně ohodnocené.“
Podpora stavebních oborů = podpora ekonomiky i státu, zní z SPS
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví je to přitom právě sám stát, který by na nedostatek kvalifikovaných pracovníků mohl tvrdě doplatit. „V plánu je řada velkolepých staveb, např. dostavba jaderné elektrárny Dukovany či vysokorychlostní tratě. „My na tuto problematiku upozorňujeme dlouhodobě a s předstihem právě proto, abychom byli na tyto strategické investice a projekty kapacitně připraveni,“ říká prezident SPS Jiří Nouza.
„Stavebnictví zaměstnává 8 % práceschopného obyvatelstva a vždy to bude obor, který rozvíjí regiony a podporuje v nich zaměstnanost. Navíc u něj nehrozí, že by firmy ze dne na den přesídlily do levnější země. Proto je třeba ho podporovat,“ zdůrazňuje Ladislav Profota.
S jeho slovy souzní i proděkan stavební fakulty VUT v Brně Zdeněk Dufek: „Ani my, ani odborné střední školy a učiliště nevyrábějí kandidáty na pracovní úřady. Naopak. Poptávka zaměstnavatelů po absolventech stavební fakulty je tak vysoká, že naprostá většina studentů pracuje v oboru stavebnictví již během posledního ročníku studia. Prakticky všichni absolventi mají možnost získat pracovní uplatnění v oboru stavebnictví. Z dotazníkových šetření víme, že pouhých osm procent absolventů odchází pracovat mimo obor stavebnictví.“
„Jak už jsme zmínili, vše začíná vzděláváním již od ZŠ – proto SPS vytvořil iniciativu NextGen Builders, která má za cíl komplexně podpořit technické vzdělávání v ČR a jsou do ní zapojeny jak české firmy, tak také konkrétní vzdělávací projekty realizované na školách. Takovým projektem je např. Stagram, Profimentor řemesel, nebo Kým budu,“ říká Pavel Ševčík.
Zmiňovaná iniciativa NextGen Builders podle autora projektu ProfiMentor řemesel Michala Baláže vznikla v loňském roce jako dobrovolná platforma sdružující zkušené řemeslníky, pedagogy, podnikatele ve stavebnictví a zástupce firem. „Jejím cílem je motivovat mladou generaci ke vstupu do stavebních profesí. Klíčovou myšlenkou je předávat know-how, zkušenosti a pozitivní příklady z praxe – moderně, přirozeně, bez moralizování,“ říká Baláž s tím, že se na svých přednáškách zaměřuje i na otevření perspektivy, co všechno stavebnictví obnáší. Dále mladé učí přemýšlet o podnikatelské perspektivě řemeslníka, odborníka, který si může vydělat mnohdy více peněz než manažer v bance.
A jak dodává Karin Bílková ze stavební společnosti Strabag, nic na tom nezmění ani rozmach umělé inteligence. „Mohlo by se zdát, že digitalizace a robotizace ve stavebnictví omezí potřebu lidské práce. Realita je ale přesně opačná. Moderní technologie neznamenají méně lidí na stavbách, ale více kvalifikovaných odborníků, kteří je dokážou využívat. Potřebujeme šikovné ruce i chytré hlavy. Technicky vzdělané absolventy, kteří budou schopni navrhovat, řídit a realizovat stavby budoucnosti.“