Z Nemecka sa znovu stáva chorý člen Únie. Výmenit Leyenovú, Scholza. Čaputová: Zostavením vlády poverím aj Fica. Vlády v Európe špehovali občanov aj novinárov

To pre nás neveští nič dobrého.  Nemecko naplno pociťuje dôsledky svojej energetickej politiky. Tamojšie podniky sú zúfalé z drahej elektriny a plynu, a pr mnohé z nich plánujú presun výroby do zahraničia. Začiatkom milénia sa Nemecko ocitlo na dva roky v hospodárskej recesii. Najväčšia ekonomika Európy vtedy dostala nálepku chorého člena Únie. Ubehli dve desaťročia a Nemecko znovu dostáva toto označenie.

Oficiálne totiž nemecká ekonomika vykázala v poslednom kvartáli minulého roka a v prvom kvartáli tohto roka záporný rast hrubého domáceho produktu (HDP). Pokles HDP dva štvrťroky po sebe sa v ekonómii považuje za recesiu. Aj keď najnovšie čísla ukázali isté oživenie, Nemecko nie je z najhoršieho vonku.

Za mierne pozitívnymi číslami sú podľa analytika spoločnosti Next Finance Jiřího Cihlářa spotrebiteľské výdavky. Ochota nemeckých domácností utrácať sa mierne zvýšila. „Lenže to je málo platné, keď v medziročnom porovnávaní nemecká ekonomika podľa sezónne cenových a kalendárne očistených údajov nerástla ani nestagnovala, ale klesla o 0,2 percenta,“ hovorí Cihlář.

Ako ďalej pokračuje, za slabými hospodárskymi výsledkami Nemecka do veľkej miery stojí ich energetická politika tvrdo presadzujúca obnoviteľné zdroje a ukončenie výroby elektriny z jadra. Vďaka týmto krokom ceny elektriny pre tamojšie podniky za posledné desaťročie výrazne vzrástli. Pritom nemecká ekonomika je celkom závislá od priemyselnej výroby.

Chabá nálada manažérov

Neutešenú situáciu dokresľujú aj najnovšie čísla spomedzi firiem. Index Ifo klesol na 85,7 bodu z predchádzajúcej hodnoty 87,4 bodu. „To dokazuje, že manažéri nemeckých spoločností sa stále pesimistickejšie pozerajú nielen na súčasný vývoj, ale aj na výhľad do budúcnosti. Kľúčoví predstavitelia firiem a podnikov tak prepadajú čoraz väčšej skepse,“ vysvetľuje analytik.

Aj keď v posledných mesiacoch došlo k zníženiu cien energií, k ďalšiemu poklesu však už podľa Cihlářa nedôjde a vyhovárať sa na Rusko už nemôžu. Ďalšiemu zlacneniu bráni totiž zelená politika.

Veľkú skepsu v tamojšom priemysle dokresľuje najnovší prieskum spolkového ministerstva hospodárstva, ktorú rezort zverejnil tento týždeň. Z odpovedí vedúcich manažérov vyplýva, že viac ako polovica podnikov pociťuje energetickú transformáciu negatívne či veľmi negatívne.

Takmer tretina spoločností zvažuje alebo už uskutočňuje presun výroby do zahraničia. Toto číslo sa oproti minuloročnému prieskumu dvojnásobne zvýšilo. „Dôvera v nemeckú energetickú politiku padla na dno. Obavy z konkurencieschopnosti nikdy neboli väčšie,“ citovala agentúra Bloomberg Achima Dercksa z nemeckého ministerstva hospodárstva.

Nemecko sa pred časom verejne zaviazalo, že do roku 2035 sa zbaví fosílnych palív a od roku 2045 bude neutrálne v rámci emisií CO2. Lenže vďaka veľmi skorému zatvoreniu jadrových elektrární po tlaku zelených je stále závislé od tradičných energetických surovín.

„Ich produkcia elektriny je však stále z majority tvorená neobnoviteľnými zdrojmi, ako je uhlie – 30 % a zemný plyn – 10 %,“ hovorí analytik spoločnosti XTB Marek Nemky.

Vysoké ceny energií sa podľa neho prejavili hlavne v chemickom, strojárenskom a automobilovom sektore. Chemický priemysel je tretím najväčším v Nemecku a významným taktiež aj po celej Európe. Avšak s vysokými cenami zemného plynu a energií niektoré továrne dokonca museli zastavovať svoju prevádzku. Výrazne to zasiahlo taktiež strojárenský priemysel, ktorý spolu s nižším svetovým dopytom zažíva výrazne negatívny sentiment.

 Vplyv na slovenskú ekonomiku

Zlá situácia v Nemecku neveští nič dobrého ani pre Slovensko, keďže sme s touto krajinou výrazne previazaní. „Až 17 % z celkových importov tvorí Nemecko, pričom z Nemecka hlavne dovážame elektroniku, stroje, ale taktiež aj motorové vozidlá a súčiastky do áut. Na druhej strane do Nemecka vyvážame hlavne naše autá, ale taktiež aj rôzne súčiastky, ako aj elektroniku. Nemecko tvorí vyše 20 % nášho vývozu,“ opisuje Nemky našu vzájomnú previazanosť.

Preto analytik tvrdí, že prípadný nižší dopyt z nemeckej strany by stiahol aj našu ekonomiku, ktorá by tak musela znižovať výrobu. Slovensko má taktiež významné vzťahy z Českou republikou, ktorá je ešte viac previazaná s nemeckým zahraničným obchodom, a tak v prípade väčšieho spomalenia nemeckej ekonomiky by to vyvolalo reťazovú reakciu cez našich západných susedov.

Odborníci hovoria, že z krátkodobých problémov, ako sú drahšie energie, by sa Berlín mohol dostať prostredníctvom štátnej podpory pri zavádzaní obnoviteľných zdrojov.

„Ideálne by bolo opäť spustiť jadrové elektrárne, ktoré budú nevyhnutné pre stabilitu siete, avšak pri súčasnej vláde a nastavení je to výrazne nepravdepodobné. Strnulosť zahraničného obchodu však nie je jednoducho riešiteľná. Vláda môže dotovať sektory, ktoré boli výraznejšie zasiahnuté, a vďaka vládnym dotáciám tak budú môcť lepšie konkurovať na svetovom trhu,“ dodáva Nemky.

Z dlhodobého hľadiska sa bude musieť Nemecko vyrovnať aj s obrovskou byrokraciou, veľkým daňovým zaťažením či starnúcou populáciou a nízkou kvalifikáciou pracovnej sily. „Správne podnikateľské nastavenie, nastavenie procesov a byrokracie a investície do infraštruktúry a IT budú kľúčové pri ďalšom ekonomickom smerovaní Nemecka,“ uzatvára analytik, aktuality.sk

X X X

Robert Fico potvrdil, že stále zostal malým politikom. Korčok hľadá príbeh

Predsedovi Smeru nikdy nešlo o Slovenské národné povstanie. Ani vtedy, keď sa jeho antifašizmu ešte dalo veriť. Žiadny skutočný zástanca SNP by v takýto deň nepustil k mikrofónu Ľuboša Blahu.

Smer znova urobil z osláv SNP tuctový míting

Slovenské národné povstanie je najpozitívnejšou udalosťou našej histórie. Slováci si ho cenia dokonca viac ako vznik samostatného štátu. To aspoň hovoria v prieskumoch. V roku 2018 viac ako tri štvrtiny opýtaných súhlasilo s tvrdením, že na SNP môžeme byť právom hrdí. Áno, môžeme. Ale naozaj sme?

 Náš postoj k SNP nevyzerá ako autentická hrdosť, ktorú by občania skutočne vnútorne pociťovali, ale skôr deklaratívne – ako niečo, čo povieme v prieskume verejnej mienky, pretože sa to patrí. Nečudo. Pred rokom 1989 bolo Povstanie nástrojom propagandy komunistického režimu, no namiesto toho, aby sa neskôr jeho odkaz vrátil občanom, opäť si ho privlastnili politici, ktorí z výročí SNP robia tuctové mítingy pre historicky negramotných.

Smer nie je žiadnym nováčikom v trápnej aktualizácii historického odkazu SNP pre vlastné aktuálne politické potreby. Robil to vždy. V roku 2007 Robert Fico vyhlásil, že svet nie je o nič lepší ako za vojny, len dnes sú zbraňami globalizácia, liberalizácia a privatizácia a novinárov označil za „duchovných bezdomovcov“. V roku 2014 zas predseda Smeru kritizoval európske sankcie proti Rusku a o rok neskôr si podal povinné migračné kvóty, aktuality.sk

X X X

Zostavením vlády poverím aj Roberta Fica, ak vyhrá voľby, hovorí prezidentka Čaputová (videopodcast)

 Keď ide do tuhého, vieme sa vzoprieť, vrátiť veci do správnych koľají, popasovať sa s totalitou, možno ale máme hranice posunuté trochu ďaleko, že sa musia stať až osudové body, aby sme si povedali „dosť“. Aj takto vidí nás, občanov Slovenska, prezidentka Zuzana Čaputová v exkluzívnom rozhovore pre Aktuality.sk. Tento rozhovor vám prinášame vo forme videa ako náš dnešný podcast Aktuality Nahlas.

Témou rozhovoru s prezidentkou Zuzanou Čaputovou bolo: ako hlava štátu vnímala aktuálne oslavy SNP a mieru rozdelenia a polarizácie spoločnosti; čo je podľa prezidentky odkazom SNP a ako vníma naše dejiny v kontexte nielen SNP, ale aj udalostí Mníchova 38, vzniku Slovenského štátu pod hitlerovou kuratelou a následnou rasovou perzekúciou, arizáciami a deportáciami do nacistických koncentrákov, ale aj invázie vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 a doby normalizácie a komunistického útlaku;

ako podľa hlavy štátu obnoviť čoraz väčšiu nedôveru občanov a to nielen voči štátu a jeho inštitúciám, ale aj voči sebe navzájom; čo je podľa prezidentky ústrednou témou nadchádzajúcich parlamentných volieb a čo Slovensku hrozí, ak by sa moci ujali politické sily spochybňujúce našu geopolitickú orientáciu i hodnoty demokracie a právneho štátu;

– prečo prezidentka dobrovoľne rezignovala na možnosť opätovnej kandidatúry a či to nevníma ako „útek od zodpovednosti“ a prečo je podľa nej moc takým veľkým a nebezpečným lákadlom pre politikov; ako hlava štátu reflektuje aktuálnu predvolebnú kampaň i úroveň našej politickej scény;  ako bojovať s odlivom mozgov a čím môže naša spoločnosť presvedčiť mladých, aby neutekali z krajiny a angažovali sa aj vo verejnom živote, no a prečo je dôležité aktívne napĺňať svoje volebné právo;

– koho prezidentka poverí po voľbách zostavením novej, povolebnej vlády a aké bude mať pri poverení podmienky;  prečo sú podľa nej voľby až koncom septembra a prečo sa jej nepodarilo presvedčiť politické strany, aby schválili už júnový termín predčasných volieb; ako hlava štátu vníma tzv. „vojnu v polícií“ a ako možno občanom vysvetliť vzájomné útoky v rámci bezpečnostných orgánov štátu;

– kto je zodpovedný za to, že na Slovensku žijú státisíce ľudí v chudobe a ako presvedčiť sociálne vylúčené a diskriminované skupiny obyvateľstva, aby verili hodnotám a ideálom demokracie a novembra 89.– čo sú naše silné stránky a aké máme, ako Slováci, achilovk,  a čo prezidentka považuje za svoju najväčšiu chybu vo funkcií hlavy štátu a na čo je najviac hrdá., aktuality.sk

X X X

Vlády v Európe špehovali občanov aj novinárov. Softvér na špionáž cez mobily má aj Slovensko

Slovenské úrady taja, či používajú Pegasus alebo podobný systém na sledovanie aktivity ľudí v ich mobiloch. Tohtoročná správa Európskeho parlamentu však potvrdila, že u nás sa využíva iná „šikovná vecička“ – FinFisher.

Už pár rokov sú ľudia naprieč Európou, ktorí by mohli zaujímať domáce vlády, minimálne zneistení. V rokoch 2021 a 2022 totiž kontinentom otriasla kauza Pegasus – ide o nástroj, ktorý nezistiteľným infikovaním mobilu mal slúžiť na boj s terorizmom a mafiou. Niektoré vlády ho však zneužívali na sledovanie a šikanovanie opozície a disidentov – išlo napríklad o politikov a aktivistov z Katalánska. V Maďarsku Pegasus zneužili na sledovanie novinárov, aktivistov a opozičných politikov. Opozícia sa stala cieľom špionážneho softvéru aj v Poľsku.

Slovenské úrady taja, či Pegasus alebo podobný systém používajú. Tohtoročná správa Európskeho parlamentu (o ktorej aktuálne referujú investigatívne združenia európskych novinárov) však potvrdila, že u nás sa využíva iná „šikovná vecička“ – FinFisher.

„FinFisher je sieť spoločností založená v roku 2008 a pôvodne mala silné väzby na britskú sieť spoločností pôsobiacich pod značkou Gamma. Spoločnosť FinFisher propagovala svoj špionážny softvér ako ,kompletné portfólio pre narušenie informačných technológií‘, pričom jej softvér používajú desiatky krajín na celom svete vrátane 11 členských štátov EÚ a 13 ,neslobodných‘ krajín,“ píšu v správe europoslanci, ktorých vo svojom aktuálnom článku cituje Investigatívne centrum Jána Kuciaka, aktuality.sk

X X X

Vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého nabralo nový smer. Obvinený Puškár mal mať spolupáchateľa

 Prípad vraždy študenta Univerzity Komenského z roku 2005 ide do finále. Polícia pracuje aj s verziou, že útočníkov, ktorí dobodali mladíka na nábreží Dunaja, mohlo byť viac.

V kauze vraždy Daniela Tupého urobil vyšetrovateľ pred niekoľkými dňami zásadnú zmenu. Bratislavský advokát Adam Puškár už nie je jediný, komu kladie za vinu smrť študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v roku 2005. Podľa novej verzie polície mladíka dobodal „Adam Puškár spolu s ďalším doposiaľ nestotožneným páchateľom“. Vyšetrovateľ teda pracuje s podozrením, že Daniela Tupého bodal aj ďalší človek.

Pre Aktuality.sk zmenu potvrdila Puškárova advokátka Michaela Matušíková.

„Z vykonaného dokazovania sa zrejme vyšetrovateľovi javí, že páchateľov mohlo byť viac. Predpokladám, že to vyplýva aj z ďalších vykonaných dôkazov, ktoré boli zabezpečené v priebehu vyšetrovania,“ konštatovala advokátka.

Daniela Tupého dobodali na Tyršovom nábreží v Bratislave pred takmer osemnástimi rokmi. Až v marci tohto roka z jeho vraždy obvinili práve Puškára.

 Spochybňujú kľúčového svedka

Po rokoch sa podarilo identifikovať aj ďalších členov partie neonacistov, ktorá vtedy na petržalskom brehu Dunaja napadla skupinku študentov. Medzi nimi bol aj Vladimír M., ktorý v prípade vystupuje ako kľúčový svedok. Dnes opäť vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre.

Práve on policajtom na jar porozprával, že v osudnú noc videl Puškára, ako stojí nad ležiacim Danielom Tupým a útočí na neho pohybom ruky zhora nadol. Tvrdí, že po útoku Puškár na chvíľu z miesta činu odbehol smerom k rieke.

„Ako prichádzal, Adam bol nad tým človekom, ako ho dobodal, tak od tohto muža odišiel smerom k Dunaju dole briežkom,“ vypovedal Vladimír M.

Neskôr mu mal povedať, že bol do Dunaja zahodiť nôž. Policajtom tiež pri rekonštrukcii na mieste činu povedal, že Puškár sa spolu s ním po skutku „zbavoval oblečenia“.

Podľa Matušíkovej aj dnešný výsluch ukázal, že podozrenia voči jej klientovi sa rozplývajú.

„Vo vzťahu ku konaniu nášho klienta, ktoré popisuje vo výpovediach, sa čím ďalej, tým viac ukazuje rozpor s ostatnými dôkazmi vo vyšetrovacom spise. Nasvedčuje to tomu, že informácie, ktoré podáva, by nemuseli byť pravdivé,“ komentovala výsluch advokátka.

Obhajoba od začiatku spochybňuje verziu Vladimíra M. Pripomína, že podľa pôvodného znaleckého posudku utŕžil Tupý zranenia „najpravdepodobnejšie vo vzpriamenej polohe“, teda nie tak, ako to opisuje kľúčový svedok. V prípade je však nový posudok súdnych lekárov, ktorí pripúšťajú, že sa útok odohral tak, ako ho opisuje kľúčový svedok. Matušíková konkrétne závery znalcov komentovať nechcela.

„V zásade žiadny znalec nepotvrdí, že by to bolo so stopercentnou pravdepodobnosťou tak alebo inak. Sú popisované rôzne verzie, ako to mohlo byť. Oba posudky pracujú s pravdepodobnou verziou toho, ako sa to mohlo udiať,“ dodala.

Ďalší posudok sa týka pravdovravnosti kľúčového svedka. Podstúpil aj detektor lži. Ani o jeho výsledkoch nechcela advokátka hovoriť. „Bol psychologicky vyšetrovaný a podrobil sa aj polygrafickému vyšetreniu. K tomuto sa nebudem zatiaľ vyjadrovať.“

Tupého napadol a potom zahodil nôž

Puškár sám kritizoval, že orgány činné v trestnom konaní uverili človeku, ktorý môže byť sám z vraždy podozrivý. Jeho advokát Roman Benedikovič pripomenul pred časom stretnutie partie útočníkov niekoľko rokov po vražde. „Je zjavné, že to nebol obvinený, ale práve kľúčový svedok, kto si týchto bývalých kamarátov obiehal a predložil im svoju verziu o obvinenom.“

Vladimír M. pritom policajtom už v marci priznal, že aj on sám Daniela Tupého napadol. Opísal, ako na niekoľkých autách prišli na Tyršovo nábrežie a on si odbehol desať metrov bokom odskočiť. Keď sa vracal, videl vraj bitku aj už spomínaného Puškára, ako mal útočiť na neznámeho muža a potom odísť k rieke.

„Osoba muža, ktorú Adam napádal, sa postavila, svedok k nej pristúpil a niekoľkokrát ho udrel zatvorenou päsťou, v ktorej držal zatvorený nôž ako boxer, do oblasti hlavy. Konkrétne to bola tvárová časť hlavy. Koľkokrát ho udrel a kde presne, uviesť nevedel, ale bolo to určite dva- až trikrát,“ vypovedal svedok Vladimír M.

Priznal tiež, že sa neskôr zbavoval noža, ktorý použil, keď udieral Daniela Tupého. „Za nejaký čas ho vyhodil do Dunaja z mosta Lafranconi,“ vypovedal.

Koniec vyšetrovania

Vyšetrovanie prípadu je na konci. Čakalo sa už len na výsledky znaleckého dokazovania a dnešný výsluch svedka.

„Vec by mohla byť skončená do polovice septembra 2023, avizoval hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Patrik Hujsa. Už na budúci týždeň je naplánované preštudovanie spisu. Adam Puškár je stále vo vyšetrovacej väzbe.

V lete sa snažil dostať na slobodu – ponúkal 50-tisícovú kauciu, záruku svojej mamy aj stupavských hasičov. Súd konštatoval, že „nebezpečenstvo úteku alebo skrývania sa obvineného, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu, hrozí akútne, teda bezprostredne“.

Základná lehota väzby v prípravnom konaní je sedem mesiacov. V prípade Puškára tak uplynie 23. októbra. Ak sa väzba nepredlžuje, musí prokurátor podľa zákona obvineného prepustiť na slobodu najneskôr v posledný deň lehoty, ak nepodá najmenej dvadsať pracovných dní pred jej uplynutím na súd obžalobu. Polícia vopred avizovala, že by chcela stihnúť uzavrieť prípad v základnej lehote väzby.

„Keď sme obdržali upovedomenie o zmene kvalifikácie, tak sme očakávali, že bude vznesené obvinenie aj ďalšej osobe a vyšetrovanie bude pokračovať. Zatiaľ to tak nevyzerá. Je zmenená len skutková veta bez toho, aby bolo vznesené ďalšie obvinenie, čo je pre nás pomerne prekvapivé,“ komentovala Matušíková, aktuality.sk

X X X

Voľby 2023: Živnostníci sú motorom našej ekonomiky, hovorí SaS

Liberáli dnes predstavili návrhy opatrení pre živnostníkov. Presadiť chcú rovnú daň 19 %, znížiť byrokraciu dotácií pre farmárov a potravinárov či posilniť regulačnú brzdu.

Ekonomický rast a živnostníci sú aj toto volebné obdobie jednou z priorít strany Sloboda a solidarita. Na dnešnej tlačovej besede predstavili 36 opatrení, ktorým chcú zlepšiť podnikanie na Slovensku.

„Živnostenské podnikanie je dnes z kľúčových zdrojov ekonomického rastu,“ hovorí tímlíder SaS pre hospodárstvo Ján Oravec. Živnostníkov a ich zamestnancov je na Slovensku 632-tisíc, čím majú podľa Oravca nezastupiteľnú úlohu v našom štáte.

Ich podmienky chce SaS zlepšiť napríklad znížením regulácie a administratívnej záťaže, rovnou daňou či posilnením mechanizmu regulačnej brzdy.

Prioritou je pre Oravca rodinné podnikanie, ktoré je podľa neho nedocenenou časťou ekonomiky. „Neviete si predstaviť, ako ťažké je odovzdať biznis svojím deťom, ak ste živnostník,“ povedal. Pomôcť chce napríklad cez úpravu závetov či odstránením bariér v daňovej legislatíve.

 Ďalšími návrhmi sú aj zjednodušenie prístupu živnostníkom k čerpaniu eurofondov. Podľa tímlídra strany pre verejné financie Mariána Viskupiča je prioritou aj zavedenie rovnej dane na úrovni 19 %. „Daňový systém je komplikovaný, rovná daň zlepší a zjednoduší podnikateľské prostredie,“ vysvetlil.

Viskupič ďalej upozornil aj na neskoré platenie faktúr. „Je to na Slovensku veľkým problémom a spôsobuje existenčné ťažkosti,“ upozornil. Princíp kontrolovaného výkazu ako platobného titulu by mal tak dodávateľom, ktorým faktúra nebola uhradená umožniť vymáhať u exekútora vyplatenie, ak si ju daňový subjekt dal do výkazu DPH.

V programe sa SaS venuje aj pomoci malým farmárom a potravinárom, pre ktorých žiadajú znížiť byrokraciu pri dotáciách, rozšíriť okruh produktov určených na predaj z dvora či zjednodušiť podmienky verejného obstarávania, aktuality.sk

X X X

Ivan Korčok dal na prezidentskú kampaň 20-tisíc eur

Prezidentský kandidát Ivan Korčok včera oznámil, že plánuje do volieb ísť ako nestranícky kandidát. Bez ich financií bude mať však kampaň ťažkú.

Pri oznamovaní svojej prezidentskej kandidatúry Ivan Korčok zdôrazňoval, že do kampane pôjde ako občiansky a nestranícky kandidát. Na rozdiel od bývalých úspešných prezidentských kandidátov sa tak pri jej financovaní nebude môcť oprieť o stranícke peniaze.

„Mám vlastné zdroje a sú limitované. Nemám to zázemie, ktoré mali moji predchodcovia. Neprichádzam z podnikateľského prostredia, ale dám tam rozumnú sumu, ktorou chcem povedať, že verím sám sebe,“ avizoval včera svoj úmysel financovať aspoň začiatok svojej kampane z vlastného vrecka.

Transparentný účet dnes ukázal, čo si Korčok pod rozumnou sumou predstavoval. Na svoju kampaň si zatiaľ prispel 20-tisíc eurami. Aktuálne je to najvyššia čiastka, ktorá na ňom svieti. Druhý najväčší príspevok bol vo výške 1500 eur. Celkovo za deň vyzbieral aj so svojím príspevkom viac ako 38-tisíc eur.

O podpore strán nerokoval

Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí chce prezidentskú kampaň, ktorá sa pravdepodobne naplno rozbehne po parlamentných voľbách, financovať práve z príspevkov na účte. Aj keď sa oficiálne prezentuje ako nestranícky kandidát, prispieť mu neskôr môžu aj politické subjekty.

„Nie, nerokoval som o tom. Do budúcna uvidíme, ako sa politické strany postavia voči tomuto môjmu úsiliu,“ odpovedal na otázku novinárov, či rokoval o politickej podpore.

Jeho rozhodnutie kandidovať hneď ocenili Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati aj OĽaNO. Naopak, odmietli ho Republika, Hlas a Smer.

Čaputová aj Šefčovič sa spoliehali na svoje strany

Bez straníckych peňazí môže mať Korčokova kampaň výraznú nevýhodu. Zuzana Čaputová aj Maroš Šefčovič, ktorí sa dostali v minulých voľbách do druhého kola, sa spoliehali z veľkej časti práve na podporu svojich materských strán – Progresívneho Slovenska, respektíve Smeru-SD.

Ako zrekapitulovala Transparency International Slovensko, neskoršia víťazka volieb Zuzana Čaputová minula v kampani takmer 712-tisíc eur, z ktorých približne 245-tisíc prišlo od politických strán a 453-tisíc od fyzických osôb.

Eurokomisár Maroš Šefčovič dal na kampaň 732-tisíc eur. Politické strany mu prispeli 411-tisíc eur a fyzické osoby 198-tisíc eur. Šefčovič tiež dal do kampane 130-tisíc eur z vlastných peňazí, aktuality.sk

X X X

Korčok zabojuje o post prezidenta. Aké sú jeho šance? Najväčším rivalom by bol zatiaľ Pellegrini

 Predčasné voľby, prezidentské voľby a eurovoľby… Za menej ako rok čakajú Slovensko tri druhy volieb. Kandidátov v predčasných voľbách poznáme a postupne začíname spoznávať aj tých prezidentských. Bývalý minister zahraničných vecí a diplomat Ivan Korčok v stredu potvrdil svoju kandidatúru na prezidenta. Podľa odborníkov by mohla Korčokovi pomôcť podpora prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podľa odborníkov by mohol byť pre Ivana Korčoka konkureciou Peter Pellegrini, ak by sa rozhodol kandidovať.

O jeho kandidatúre sa začalo intenzívne špekulovať práve po tom, čo prezidentka Čaputová oznámila, že sa nebude druhýkrát uchádzať o post hlavy štátu a Korčoka zároveň v tomto boji nepriamo podporila. Kandidovať bude aj takisto bývalý šéf diplomacie Ján Kubiš. Naopak, bývalý diplomat a ľavicový politik Peter Weiss sa o priazeň občanov uchádzať nebude.

 Špekuluje sa aj o ďalších menách. Už teraz je však jasné, že o podobe prezidentských volieb rozhodnú aj tie predčasné. Aké sú plány strán? Kto môže byť Korčokovým najväčším súperom?

Korčok sa bude o prezidentský post uchádzať ako občiansky kandidát, potrebuje teda vyzbierať 15-tisíc hlasov. Na tlačovej konferencii v skratke predstavil svoju víziu a ponuku pre Slovensko. Oficiálnu kampaň ešte nezačína, keďže o mesiac sa na Slovensku konajú predčasné voľby a kampaň jednotlivých strán, od ktorej sa chce držať bokom, ide pomaly do finále. Zatiaľ sa bude v regiónoch stretávať s ľuďmi a zbierať podpisy. Jeho heslom je „spolupráca, skúsenosť a služba vlasti“.

Mám chuť pomáhať Slovensku

„Rozhodol som sa kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky,“ potvrdil Korčok. „Chcem pomôcť tejto krajine, mám na to chuť. Nie je mi jedno, akým smerom sa táto krajina vybrala v poslednom období,“ povedal na margo jeho motivácie. „Slovensko dlhé roky prešľapovalo na mieste, musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa vymanili zo stagnácie,“ povedal.

 S politickými stranami o podpore nerokoval. „Chcem ponúknuť nadstraníckosť a zároveň chcem ponúkať občanom SR jasné postoje k tomu, ako by sa život v našej krajine mal vyvíjať, jasné postoje k tomu, čo treba urobiť, aby sa v krajine žilo lepšie,“ uviedol.

Prezidentská kampaň je podľa neho finančne náročná a uchádzať sa bude najmä o príspevky. Exminister bude prvým prispievateľom na svoj účet, aj keď sú jeho zdroje limitované. „Dám tam rozumnú sumu, veľmi rýchlo tam tá suma pribudne,“ povedal.

Slovensku chce ponúknuť svoju 30-ročnú skúsenosť služby Slovenskej republike. Jeho hodnotami sú oddanosť a vernosť Slovenskej republike, princípy právneho štátu, tolerancia, rešpekt voči všetkým demokratickým názorovým prúdom a menšinám žijúcim v našej krajine. Hlási sa tiež k odkazu novembra 1989. „Ja som hodnotovo úplne jasne vyhranený človek,“ uviedol.

Dôležitá je pre neho aj téma vlastenectva. „Včera (v utorok, pozn. red.) sme videli cynikov, ktorí vlastenectvo predávali tak, že kričali „spasiba“ (ďakujem v ruštine, pozn. red.), hovorili, že komunizmus bol vlastne dobrý režim, že vojna prišla zo Západu. To je pre mňa opak vlastenectva,“ uviedol na margo akcie vo Zvolene, ktorú počas 79. výročia organizoval Smer. Na akcii bol aj člen Republiky Miroslav Suja, s ktorým si líder Smeru Robert Fico podával ruku.

Je pripravený na zvládanie podpásoviek zo strany Smeru, ktorým čelili aj prezidentka Čaputová či exprezident Andrej Kiska? „Na toto sa nedá nikdy stopercentne pripraviť. Každý je iný,“ povedal. „Ak dovolíte, ja sa týmto politikom nebudem vôbec zaoberať,“ odpovedal na margo toho, či je pripravený aj na konfrontáciu s Ficom ako potenciálnym premiérom.

Kubiš áno, Mistrík možno, Weiss nie…

Korčok je druhým známym kandidátom. O post hlavy štátu chce takisto ako občiansky kandidát zabojovať exminister zahraničných vecí Ján Kubiš. „Chcem si overiť svoju akceptáciu, pokiaľ ide o voličov na Slovensku,“ uviedol. Myslí si, že ísť cestou zberu podpisov od občanov je v súčasnej situácii jediná správna cesta. Poznamenal, že ktokoľvek by išiel do boja o prezidentský mandát ako nominant niektorej strany, mal by zrejme sťažené pôsobenie aj vo výkone funkcie.

 Čo sa týka vedca Roberta Mistríka, ten svoje rozhodnutie oznámi až po parlamentných voľbách. „Najprv poďme zviesť jeden zápas, potom sa s rozvahou môžeme pustiť do druhého,“ napísal na sociálnej sieti. Mistrík kandidoval aj v minulých prezidentských voľbách. Nakoniec sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej a neskôr sa stal jej tvrdým kritikom.

Štvrtým menom, ktoré sa skloňovalo, bol Peter Weiss. V stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti, poďakoval za podporu, no k prezidentskej kandidatúre bol stále skeptický, a preto sa tohto boja nezúčastní. „Nie som pripravený v mene dobrého výsledku v súťaži koketovať so spochybňovaním nášho členstva v EÚ a NATO a pridávať sa k tým, čo populisticky nadávajú na Brusel. Nie som ochotný nadbiehať lacnému antiamerikanizmu, pridávať sa k strašeniu Sorosom, viezť sa na proruských a protiukrajinských náladách a na vlne fascinácie politikou Viktora Orbána,“ vysvetľuje.

Rovnako nie je ako sociálny demokrat pripravený uchádzať sa o podporu síl, ktoré sa o politický úspech usilujú hľadaním nepriateľov či šírením strachu a nenávisti. „Ostávam sociálnym demokratom na voľnej nohe. Z tejto pozície sa budem usilovať vystupovať proti relativizovaniu hrozby neofašizmu a ďalších tendencií, ktoré Slovensku škodia,“ dodal.

Aké sú postoje strán?

Väčšina politických strán sa k tomu, či postavia vlastného kandidáta alebo podporia niektorého z existujúcich, vyjadrí až po predčasných voľbách. Progresívne Slovensko (PS), Saska, OĽaNO a priatelia či Demokrati privítali kandidatúru Korčoka a ocenili, že sa do tohto boja rozhodol pustiť. Hodnotovo blízky je Korčok najmä pre Sasku aj PS.

Pellegrini o kandidatúre ešte neuvažoval

„Pre PS je dnes absolútnou prioritou, aby vo voľbách do NR SR uspela lepšia budúcnosť Slovenska a nevznikla vláda Roberta Fica s ministrami Mazurekom a Dankom,“ uviedol líder PS Michal Šimečka. „Od budúceho prezidenta či prezidentky očakávame najmä to, že nebude odtrhnutý od reality dennodenného života ľudí na celom Slovensku a bude zastupovať záujmy všetkých čestných ľudí, nie len svojich obľúbencov,“ reagovala koalícia OĽaNO a priatelia. Na otázku, či postavia vlastného kandidáta, zatiaľ neodpovedali.

Demokrati pripomenuli úvahy o zrušení priamej voľby prezidenta, čo Smer v minulosti oficiálne odmietol. Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár už viackrát povedal, že vlastného kandidáta nepostavia. „Naše hnutie si počká na finálny zoznam kandidátov a na základe toho sa vyjadríme, ktorý z nich dostane našu podporu,“ uviedli z hnutia pre Pravdu.

Svojho kandidáta zatiaľ plánuje postaviť strana Aliancia – Szövetség a KDH. Hnutie Republika aj strana Modrí, Most-Híd sa vyjadria až po voľbách, dovtedy sa k prezidentským voľbám bližšie vyjadrovať nebudú. „Pre nás ako aj pre Slovensko je dôležité, aby post hlavy štátu zastávala osoba, ktorá vyznáva základné princípy demokratického právneho štátu. Osoba, ktorá našu krajinu bude zastupovať dôstojne v zahraničí a nespochybní súčasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska. Z pohľadu ďalšieho smerovania Slovenska aj prezidentské, aj parlamentné voľby budú kľúčové,“ uviedla hovorkyňa strany Modrí, Most-Híd Klára Magdeme.

Podľa strany Hlas nesie Korčok ako nominant Sasky vo vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera spoluzodpovednosť za „katastrofálny stav, v ktorom sa Slovensko ocitlo“. „Ambíciou Hlasu bude ponúknuť alebo podporiť kandidáta, ktorý bude na jednej strane garantom zotrvania SR v EÚ a NATO, ale na druhej strane bude citlivo vnímať problémy každého jedného človeka a aktívne konať tak, aby sa jeho život zlepšoval,“ reagovala strana.

 Líder Hlasu Peter Pellegrini pri predstavovaní kandidátky na otázku, či by v prípade neúspechu Hlasu vo voľbách zvážil svoju kandidatúru, uviedol, že nad tým ešte neuvažoval. O kandidátovi rozhodne predsedníctvo. Najrozsiahlejšie stanovisko zaslala strana Smer, v ktorom označila Korčoka za „prezliekača kabátov“. „Pán Ivan Korčok je žoldnier slúžiaci mnohým politickým stranám, od HZDS, SDKÚ, Smer až po poslušného ministra Igora Matoviča a svoje zahraničnopolitické postoje vždy prispôsoboval aktuálnej politickej situácii,“ uviedol Smer.

Informáciu, že bude kandidovať, vzali na vedomie. Kritizovali, že Korčok sa na tlačovke vyjadril aj na ich adresu. „Sorosove mimovládne organizácie a médiá ponúkajú po Andrejovi Kiskovi Slovensku za prezidenta ďalšiu Zuzanu Čaputovú. Smer hovorí veľmi jasne – ďakujeme, neprosíme! Hlavou štátu – Slovenskej republiky musí byť človek realizujúci suverénnu slovenskú zahraničnú politiku, bojujúci za mier a schopný odmietnuť cudzie záujmy poškodzujúce Slovensko. Pán Ivan Korčok nespĺňa ani jednu z týchto požiadaviek,“ dodala strana.

Najväčším rivalom by bol Pellegrini

To, aké šance bude Korčok mať, závisí od mnohých faktorov. V prvom rade od jeho protikandidátov, ale aj od výsledku predčasných volieb. V posledných dvoch prieskumoch dôveryhodnosti politikov agentúry Ipsos pre denník Pravda a Denník N sa podpora Korčoka pohybovala okolo 28 percent, pričom od konca júla do polovice augusta vzrástla o dve percentá. V prieskume ho predbehol Robert Fico, Peter Pellegrini aj poverený premiér Ľudovít Ódor. Najdôveryhodnejšou ostáva úradujúca prezidentka Čaputová.

 Šéf agentúry Focus a sociológ Martin Slosiarik pre Pravdu uviedol, že z júnového prieskumu pre Markízu vyplynulo, že Korčoka by určite volilo 10 percent všetkých voličov a pre 24 percent voličov je jedným z kandidátov, o ktorom by uvažovali.

„Je to kandidát, ktorý má vysoký potenciál v stranách, kde má dnes nadštandardnú dôveru prezidentka Čaputová. Najväčší potenciál má Korčok medzi voličmi PS, OĽaNO a priatelia, SaS, Sme rodiny. Priemerný potenciál má medzi voličmi KDH či Hlasu. Naopak, podpriemerný potenciál medzi voličmi Smeru a Republiky,“ uviedol Slosiarik.

 Najvážnejším protikandidátom, pokiaľ by sa rozhodol kandidovať, by bol podľa šéfa Focusu Peter Pellegrini. Aj podľa politológov majú zatiaľ relevantnú šancu práve Korčok a potenciálne aj Pellegrini. Stále však nie sú známi všetci kandidáti či prípadná podpora politických strán.

Podľa politológa z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka sa Korčok dostal do povedomia ako šéf diplomacie a jeho pôsobenie vnímala verejnosť najlepšie. „Po odchode z funkcie sa nespojil so žiadnou politickou stranou, napriek otvorenej ponuke zo SaS. To zvyšuje šancu na jeho akceptovateľnosť v prozápadnom tábore a môže sa stať silným kandidátom,“ uviedol.

 Jeho šance môžu stúpnuť ešte viac, ak získa podporu strán alebo prezidentky Čaputovej. „Súčasná polarizácia slovenskej spoločnosti a stranícke preferencie však naznačujú, že víťazstvo nemá garantované,“ zhodnotil Marušiak. Šance má aj Kubiš, pokiaľ by získal podporu Smeru či Hlasu. „Je to dôstojný a prípadne silný konkurent, ak sa mu podarí usadiť v rebríčkoch popularity a získa aj nejakú zmienenú politickú podporu,“ myslí si politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner.

 Podľa Marušiaka sa však Kubiš vyhýba straníckemu alebo ideologickému zaradeniu. „Vyhlásil, že by neodmietol podporu Smeru, čo však neznamená, že ju či už od Smeru, alebo od iných strán súčasnej opozície dostane. Jeho neutralita v súčasných konfliktoch je zdrojom jeho sily, ale aj slabosti,“ ozrejmil.

Korčokovou aj Kubišovou silnou stránkou podľa Marušiaka je, že majú za sebou politické skúsenosti a kontakty naprieč súperiacimi tábormi i v zahraničí. „Obaja dôstojne reprezentovali Slovensko a obhajovali jeho záujmy, pričom ich zahraničnopolitická orientácia je čitateľná. Nie sú to teda žiadne „mačky vo vreci“ bez skúseností,“ uviedol politológ SAV.

Kiska – Fico 2?

Budeme v prípade Korčoka svedkami situácie Andrej Kiska vs. Robert Fico 2.0? „Neočakávam, že by sa objavil kandidát, ktorý by vyhral hneď v prvom kole a teda nevylučujem, že sa niečo podobné zopakuje,“ zhodnotil Marušiak. Podľa Cirnera však pravdepodobne nebudeme svedkami podobnej situácie.

„Nevidieť, že by sa do súboja o Prezidentský palác chystala nejaká mimopolitická osobnosť, ktorá by mohla voľby vyhrať,“ dodal s tým, že by malo ísť o súboj politikov či diplomatov, napríklad bývalých ministrov zahraničných vecí či politikov typu Pellegrini či František Mikloško,“ uviedol Cirner.

 Robert Fico a Andrej Kiska sa stretli v prezidentskom súboji v roku 2014. Obaja postúpili do druhého kola s rozdielom štyroch percent. A aj keď líder Smeru v roku 2009 ubezpečoval ľudí, že v politike v roku 2014 nebude, vybral si inú cestu. A stále v nej je. Kiska nakoniec Fica porazil s rozdielom takmer 20 percent. Kiska sa neskôr stal terčom jeho útokov podobne ako prezidentka Čaputová a terčom už je, súdiac podľa reakcie strany, aj Korčok.

Už teraz je však jasné, že prezidentské voľby do veľkej miery ovplyvní výsledok tých predčasných. Výsledok parlamentných volieb totiž môže podľa Marušiaka tábor podporovateľov Korčoka primäť k lepšej súčinnosti a snahe vrátiť Smeru porážku, „ktorá tento tábor s najväčšou pravdepodobnosťou v septembrových parlamentných voľbách čaká, ale môže ho aj demoralizovať“, skonštatoval.

„Ak napríklad zostaví vládu Smer, SNS a podobne, tak možno voliči budú viac motivovaní za prezidenta voliť protiváhu vlády. Alebo bude vo vláde Hlas a koalícia spoločne podporí za prezidenta Pellegriniho. Špekulovať sa dá o všeličom,“ uviedol Cirner.

No a veľa bude závisieť od ďalších kandidátov, ale aj od toho, koho do volieb postaví Smer ako najsilnejšia strana. Alebo či Smer niekoho podporí, prípadne či spojí sily s Hlasom a SNS a postavia spoločného kandidáta. Kým sa sformuje obraz o prezidentských voľbách, prvým krokom je dozvedieť sa, kto po 30. septembri zloží vládu./agentury/

X X X

Slovák podniká v Thajsku: Byt kúpite aj za 35-tisíc eur. Neviem si predstaviť, že by som sa vrátil

 Slováci a Česi nakupujú lacné nehnuteľnosti v Thajsku. Trh juhovýchodnej Ázie raketovo rastie a o pár rokov môžu na nich dobre zarobiť, hovorí Slovák, ktorý má v Thajsku realitnú kanceláriu.

Po štrnástich rokoch sa Marek Fedorov rozhodol zanechať sľubnú prácu v korporáte a z Bratislavy sa odsťahoval do Thajska. Svoj život presunul do úplne odlišnej kultúry na miesto, kde mal na čele nálepku „turista“.

Dnes má realitnú kanceláriu v meste Pattaya pri Thajskom zálive a zamestnáva miestnych Thajčanov. Vyrovnať sa musel s pandémiou, ktorá ho stála všetky úspory, či kultúrnymi rozdielmi. Tvrdí, že Thajčanom chýba samostatnosť, no krajina je omnoho vyspelejšia, ako si myslíme. „Čím dlhšie žijem v Thajsku, tým väčšie rozdiely vidím pri príchode na Slovensko,“ hovorí.

 X Na Slovensku ste mali zázemie a stabilnú prácu. Všetko ste tu pred šiestimi rokmi nechali a odišli do Thajska. Nebol to až príliš veľký risk?

Za tie roky som toho mal už vyše hlavy a rozhodol som sa, že s korporátom skončím. Bol som vyhorený a asi už aj dosť unavený. Na dovolenke v Japonsku som v tom čase spoznal teraz už moju manželku, ktorá pracovala pre developerov v oblasti realít.

X Spoznali ste sa síce v Japonsku, ale vaša manželka je z Thajska. To bol dôvod, prečo ste si pre život vybrali práve túto ázijskú krajinu?

Začali sme rozmýšľať, ako by mohol vyzerať náš spoločný život. Na Slovensku je pre ľudí zo zahraničia komplikovanejšie niečo rozbehnúť, a preto sme si namiesto Slovenska vybrali Thajsko. Navyše Thajsko sa veľmi rýchlo mení a v tom sme videli potenciál. Dnes máme klientov z celého sveta. Aktuálne najviac kupujú nehnuteľnosti investori z Európy a Ameriky.

X Aké náročné bolo pre vás začať podnikať v úplne cudzej krajine? Zrejme ste mali výhodu v tom, že vaša manželka ovláda jazyk.

V Thajsku som nikdy predtým nežil a aj teraz som stále v „slovenskej bubline“. Založili sme si firmu a zamestnali pár miestnych ľudí. Nepočítali sme s tým, že po roku príde pandémia. Tá nás stála všetky úspory, pretože sme nechceli prepustiť našich zamestnancov. Hoci je v Thajsku veľa možností na podnikanie, aj tu treba tvrdo pracovať.

X Čo znamená slovenská bublina?

Sledujem slovenské správy a ráno počúvam slovenské spravodajské podcasty. Dokonca máme aj slovenskú káblovku, takže som v obraze. Viem, čo sa na Slovensku deje pred voľbami. Keď ľudia každý deň vidia v správach, ako sa správajú politici, tak sa nedivím, že sú agresívni. Pred pár rokmi mali kotlebovci bilbordy, na ktorých stálo: Najkrajšie sú Slovenky, netreba nám cudzinky. Bolo to zábavné, keď sme s manželkou prišli na Slovensko a snažil som sa jej to vysvetliť.

X Podnikáte v meste Pattaya, ktoré je turistickým centrom. Leží pri Thajskom zálive a nie je ani ďaleko od 11-miliónového Bangkoku. Kto sú vaši najčastejší zákazníci?

V prvom rade sú to investori z Bangkoku, ktorí si kupujú buď víkendové nehnuteľnosti, alebo byty na prenájom. Druhú skupinu tvoria manažéri z japonských či amerických fabrík v okolí, pretože Pattaya je v centre Eastern Economic Corridor (Východný ekonomický koridor, pozn. red.), ktorý sa tiahne od Bangkoku až na juh krajiny. Tretiu skupinu tvoria zákazníci, ktorí sa prisťahovali do Thajska na dôchodok. Poslednú skupinu tvoria turisti.

 X Keď cudzinec kupuje nehnuteľnosť v Thajsku, stretne sa s „turistickou prirážkou“?

Našťastie nie. Keď navštívite nejakú atrakciu, môžete dostať trojnásobne vyššiu cenu, lebo ste turista, ale v realitách to tak nefunguje. Problém je však vo vlastníctve, pretože ak chcete byť stopercentným majiteľom nehnuteľnosti, tak si môžete kúpiť len byt alebo apartmán. Thajský trh totiž funguje na princípe kvóty. To znamená, že ak máte bytový komplex, kde je napríklad sto bytov, tak 49 percent môžu kúpiť cudzinci a zvyšné byty musia kúpiť Thajčania. Ceny sa môžu mierne líšiť, lebo záujem zahraničných kupujúcich o byty je nesmierne veľký.

X Chcú Slováci investovať v takejto vzdialenej krajine?

Posledný rok máme veľa práve slovenských a českých zákazníkov. Môže za to situácia v Európe, jednak politická, kvôli vojne na Ukrajine, a aj tá ekonomická. Ľudia sa obzerajú, kde by mohli vo svete investovať. Slováci investujú napríklad aj v Dubaji, no tam je situácia komplikovanejšia. Rusi tam vo veľkom skupujú nehnuteľnosti, a tak ceny rastú.

X Koľko stojí napríklad menší apartmán pri mori v meste Pattaya?

Pri menších bytoch v staršom projekte sa ceny začínajú približne na 35-tisíc eur. Zákazníci zo Slovenska však najčastejšie nakupujú jednoizbové byty, ktoré majú zhruba tých 35 metrov štvorcových. Tieto byty stoja od 100-tisíc eur. Sú luxusne zariadené a nachádzajú sa v päťhviezdičkových projektoch. V týchto komplexoch máte minimálne tri bazény, servis, salónik, bar a dve posilňovne, ktoré môžete využívať.

X Budú ceny nehnuteľností v Thajsku stúpať?

Predikcie pre južnú Áziu na tento rok a aj na tie nasledujúce zatiaľ hovoria, že nárast cien bude jedným z najväčších na svete. Závisí to však aj od konkrétnych oblastí. Na Thajsko sa nemôžete v tomto prípade pozerať ako na celok.

Na ostrovoch ceny nepôjdu dramaticky hore, pretože ide o izolované oblasti. Vo veľkých mestách, ako je Bangkok či Pattaya, budú ceny stúpať, pretože tieto metropoly sa rýchlo rozvíjajú a rozrastajú. Krajina tiež dáva obrovské peniaze do infraštruktúry, buduje rýchlovlaky, aby spojili Thajsko s ostatnými krajinami, najmä s Čínou, odkiaľ prúdi veľa turistov.

X Čo robia Slováci s nehnuteľnosťami, ktoré si kúpia tisíce kilometrov od domova?

Niektorí ich využijú len dvakrát do roka v rámci dovolenky, ale zhruba 90 percent zákazníkov si kúpi byt, ktorý dajú do prenájmu. Slováci tiež chodia do Thajska na dôchodok, kúpia si byt, v ktorom žijú, a ďalší prenajímajú. Dobré je, že thajské úrady sú rýchlejšie ako tie slovenské, a napríklad prepis nehnuteľnosti trvá len pár hodín. Trh juhovýchodnej Ázie raketovo rastie a o pár rokov môžu na nehnuteľnostiach dobre zarobiť.

X Za určitých okolností si môžete kúpiť aj pôdu, no musí z toho niečo mať aj Thajsko.

Dom s pozemkom môžete kúpiť len vtedy, ak si založíte miestnu firmu. V tej vlastníte 49 percent a zvyšok musí vlastniť Thajčan. Existujú však bezpečnostné poistky, ktorými sa môžete ochrániť, aby ste o nehnuteľnosť neprišli. Na to, aby ste získali v spoločnosti väčšinové práva, potrebujete miestneho právnika.

X Podobné kvóty platia aj pri zamestnancoch.

Thajsko je veľmi protekcionistická krajina. Na jedného zahraničného zamestnanca musíme zamestnať štyroch miestnych. Ja dnes zamestnávam piatich Thajčanov.

X Akí sú zamestnanci? Ich životný štýl sa diametrálne líši od toho európskeho. Na všetko majú čas a nikam sa neponáhľajú.

Je ťažké nájsť dobrých zamestnancov, pretože im chýba samostatnosť. Absolútne so všetkým čakajú na rozhodnutie šéfa. Veľmi ťažko nájdete niekoho, kto spraví vlastné rozhodnutie. Thajčania nevedia vyjadriť svoj názor. Je to dané kultúrou, pretože vnímajú šéfa ako toho, kto vie všetko najlepšie.

 X Máte ešte stále nálepku turistu alebo po rokoch vás už berú za svojho?

Po thajsky viem len základy, čo je chyba, pretože keď viete ich jazyk, Thajčania vás vezmú za svojho. Dobré je, že v podnikaní nerobia rozdiely. Aj keď ste cudzinec, platíte za všetko tak ako miestni. Rozdiely robia len policajti, ktorí cudzincov skasírujú za všetko. Vtedy nálepku turistu cítite.

X Odišli ste do krajiny, ktorú ste vôbec nepoznali. Čo bol pre vás najväčší kultúrny šok?

Asi to, ako veľmi je Thajsko rozvinuté. Každý ho vidí veľmi skreslene. Známi sa ma pýtali, či chodíme do práce na slonoch, pretože poznajú len Phuket a Koh Samui, teda typické dovolenkové destinácie. Ide o ostrovy, kde je rozvoj infraštruktúry pomalší, ale v ostatných častiach Thajska to vyzerá úplne inak. Thajsko nie je zaostalá krajina, práve naopak.

X Predpokladám, že aj úroveň zdravotníctva vás šokovala, pretože Thajsko sa radí medzi krajiny s najlepším zdravotníctvo na svete.

V roku 2021 obsadilo thajské zdravotníctvo vo svetovom rebríčku 13. priečku a v roku 2019 skončilo dokonca ako šieste najlepšie. V Pattayi máme tri plne vybavené nemocnice. Vyzerajú ako päťhviezdičkové hotely. Samozrejme, je rozdiel, či ste v meste alebo na ostrove.

K lekárovi sa môžete objednať každý deň, nielen počas týždňa. Stalo sa nám, že o piatej popoludní sme zavolali do ambulancie, že syn má vysoké teploty. Pediatrička tam už síce nebola, ale hneď sme dostali inú. S parkovaním, testom na chrípku a s liekmi sme odchádzali o 40 minút. Vždy keď sme so synom na dovolenke na Slovensku, tak sa len modlíme, aby neochorel.

 X Váš trojročný syn teraz navštevuje materskú školu. Ako je na tom thajské školstvo pre cudzincov? Štátne školy majú veľmi slabú úroveň.

Thajsko má špičkové medzinárodné školy, a preto sa sem sťahujú aj rodiny s deťmi. Najčastejšie ide o anglické, francúzske či americké súkromné školy. Môj trojročný syn má v materskej škole oxfordské kurikulum. Až 70 percent vecí sa učí v angličtine a zvyšných 30 percent v thajčine. Veľa spolužiakov má zo zmiešaných rodín – presne takých ako tá naša.

X Viete si predstaviť, že by ste svoj život s rodinou presunuli naspäť na Slovensko?

Manželka už na Slovensku bola, hoci získať pre ňu víza bolo náročné. Krajina sa jej páči a zbožňuje kapustnicu. Neviem si však predstaviť, čo by sa muselo stať, aby sme prišli žiť naspäť na Slovensko. Sme zmiešaná rodina a bohužiaľ Slováci nie sú takí ústretoví voči cudzincom ako Thajčania.

X Tí sa od slovenskej spoločnosti dosť líšia. Sú prevažne budhisti, zakladajú si na tradíciách, vážia si kráľovskú rodinu, stále sa usmievajú a majú radi turistov.

Mne v Thajsku vyhovujú práve ľudia, ktorí sa neustále usmievajú a sú pokojnejší. Nie sú takí agresívni ako Slováci a sú výrazne ochotnejší. Čím dlhšie žijem v Thajsku, tým väčšie rozdiely vidím pri príchode na Slovensko. Už len keď idete do potravín, tak vidíte naštvaných ľudí. Alebo keď šoférujete, koľko vodičov je agresívnych? V Thajsku je na cestách totálny chaos, ale nikto tu nie je taký agresívny, aby vystúpil z auta a nadával vám.

X Veľký rozdiel je aj vo vnímaní transrodových ľudí. V Thajsku sú akceptovaní a nikto sa nad nimi nepozastavuje, kým na Slovensku to je veľká téma.

Neriešia ich, pretože to nie je politická otázka. Mnoho z nich sú úspešní a ctižiadostiví ľudia, pretože všetky operácie stoja neskutočné peniaze. Slováci, ktorí prídu do Thajska na dovolenku a vidia muža, ktorý je len v procese zmeny na ženu, tak si myslia, že sa dáva preoperovať preto, aby mohol ponúkať svoje telo. Pritom to je presne naopak: musí stáť na ulici, aby si dokázal zarobiť peniaze na to, aby mohol byť sám sebou.

Veľakrát vidím v potravinách starších mužov, Európanov, ktorí prídu do Thajska a chodia v ženských šatách s klobúkom. Je to tu úplne normálne. Prišli sem preto, aby boli sami sebou. Na Slovensku by ich akurát tak zbili, aktuality.sk

X X X

Bojíte sa likvidačných splátok za hypotéky? Riešením by mohla byť štátna bonifikácia

Ak máte na svoju nehnuteľnosť hypotéku, čakajú vás pravdepodobne nemilé časy. Podľa údajov Národnej banky Slovenska do konca roku 2025 skončí zhruba 400-tisíc Slovákom fixácia okolo 1,2 percenta. Tisíckam domácností sa tak môžu splátky navýšiť aj o stovky eur.

 Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR v 1. štvrťroku 2023 dosiahla 1 327 eur, medziročne sa zvýšila o 9,5 %. V hrubom tak zamestnanci dostávali v priemere o 115 eur viac ako na začiatku roka 2022. Znie to síce pozitívne, no rast miezd nestačil pokryť vysokú infláciu a pravda je taká, že priemerná mzda reálne medziročne klesla o 4,9 %

Na Slovensku máme momentálne dvojnásobne vyššiu infláciu, ako je priemer v eurozóne. V porovnaní s inými krajinami platiacimi eurom zažívame najväčšie zdražovanie.

Druhá vec je, že o zhruba 1 300 eurovom plate môže snívať len mizivé percento ľudí. Na Slovensku sa pod pojmom priemerná mzda totiž rozumie aritmetický priemer všetkých miezd na Slovensku. Preto väčšinou platí pravidlo, že až 70% ľudí zarobí menej ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Navýšenie hypotéky o niekoľko stoviek eur je preto pre tisícky domácností likvidačné a môže ich dostať do existenčných problémov. Hrozí riziko, že ľudia budú donútení svoje nehnuteľnosti predávať alebo ohlásia banke neschopnosť splácať. Nad mnohými Slovákmi tak visí Damoklov meč v podobe neudržateľných výdavkov.

„Slovákov a Slovenky Heger s Matovičom, Sulíkom a Kollárom poriadne vytrápili a ich peňaženky dostali za posledné tri roky mimoriadne zabrať, keďže na všetko ostali sami a štát ako keby ani neexistoval. Toto sa musí zmeniť,“ tvrdí šéf Smeru-SSD Robert Fico a dodáva, že nedovolia, aby boli Slováci postavení pred Sofiinu voľbu, či zaplatiť hypotéku, energie alebo jedlo.

Rekordné zisky

Na druhej strane sú banky. Tým sa na rozdiel od bežných Slovákov darí nadmieru. Bankový sektor dosiahol v prvých štyroch mesiacoch tohto roka na Slovensku čistý zisk 328,8 mil. eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska to znamená medziročný nárast o 51 percent. Mali by teda v týchto náročných časoch pomáhať ľuďom? Niektorí politici v tom majú jasno. Podľa Fica by banky v tejto situácii mali podať pomocnú ruku prostredníctvom opätovného zavedenia štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov a bankového odvodu. Bonifikácia bude prvé, čo chce Smer-SSD urobiť, ak bude po septembrových parlamentných voľbách v novej vláde.

Finančné inštitúcie veľmi dôsledne posudzujú schopnosť človeka platiť hypotéku v momente, keď o ňu žiada. Akonáhle má však prísť ku koncu fixácie úrokovej sadzby a jej navýšeniu, banka už detailne neskúma, či je človek schopný platiť možno aj dvojnásobnú splátku hypotéky. Je na samotnom vlastníkovi nehnuteľnosti, ako sa s novou situáciou popasuje. Aby ľudia neprišli o strechu nad hlavou, šetria teda na čom sa dá, na kvalite potravín, oblečení, zábave.

Milióny z bankového odvodu

„Banky ľuďom chladnokrvne rozposielajú listy, že budú platiť aj dvakrát viac, lebo oni chcú svoje miliardové zisky a spoliehajú sa, že im to opäť prejde, ako keď si u Matoviča vybavili zrušenie bankového odvodu. Stačilo chamtivosti, musí nastúpiť solidarita a zodpovednosť, aby slovenské rodiny neprišli o svoje domovy,“ odkazuje bankovému sektoru šéf Smeru-SSD.

Bonifikácia by v praxi znamenala, že novým žiadateľom o hypotéky by štát uhradil 2% a banky ďalšie 1 percento. Zvyšok si doplatí žiadateľ o úver. Tí, ktorí už hypotéky majú a hrozí im enormné navýšenie splátok, by získali bonifikáciu na 1% od štátu a druhé od banky. Nárast úrokovej sadzby a s tým spojené navýšenie splátky by tak bolo pre tisíce Slovákov únosnejšie.

Platila by podmienka príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy a maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by bola 100 000 eur. Pomoc by fungovala päť rokov s tým, že ak by sa situácia na trhu stabilizovala, podmienky by sa zmenili.

Peniaze na to chce Smer-SSD získať znovu zavedením bankového odvodu. „Ak by sme sa na tento problém len nečinne prizerali, potom by sme boli zbytoční, ako všetci ostatní politici. My sa hypotekárnemu problému staviame čelom a prichádzame s riešením, ktoré je potrebné ako soľ, ako pre naše domácnosti, tak aj pre naštartovanie stavebníctva,“ dodáva.

Pridali sa aj ďalší

Témy zdražovania hypoték sa chytil aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Banky by sa podľa jeho slov mali podeliť o „nadzisk“, jeho časť by ľuďom mohli vrátiť napríklad cez hypotéky. „Treba si s nimi sadnúť a začať sa s nimi baviť, aby aj oni dali návrh, akým spôsobom by mohli prispieť nejakým aktom solidarity a podelili sa o ten nadzisk, ktorý mali, so štátom a s ľuďmi, ktorým by to mohli vrátiť, dajme tomu v tých hypotékach,“ načrtol Kollár.

Nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, ktorí kandidujú za SNS, vyzývajú vládu, aby prišla s mechanizmom na motiváciu bánk v pomoci predovšetkým nižším sociálnym vrstvám s hypotékami. „Tento rok slovenské banky vykazujú za prvý polrok o 51 percent viac ziskov, ako to bolo minulý rok,„ tvrdí Taraba. Miera zisku bánk ide podľa jeho slov na úkor ľudí, pretože narástli úrokové sadzby, z ktorých profitujú najmä banky. „Vyzývame vládu, aby okamžite prišla s mechanizmom, keď banky budú motivované, aby pomohli predovšetkým tým sociálnym vrstvám nižšej strednej triedy, ktorá si zobrala hypotéku na nehnuteľnosť, kde má trvalý pobyt. Nemôžeme dopustiť, aby ľudia začali prichádzať o strechu nad hlavou,“ uviedol.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini odkázal riaditeľom slovenských bánk, že ak neprídu s dobrým a dostatočným riešením, po voľbách ich bude čakať tvrdé opatrenie zo strany štátu. „My v Hlase sme na takéto opatrenie pripravení. Lebo len silný štát sa dokáže postarať o svojich občanov,“ povedal.

Hlas-SD ďalej pripomína, že podľa posledných štatistík si banky pripisujú rekordné zisky, kým ľudia stále chudobnejú. „Slovenskí občania živoria, mnohí z nich si nemôžu dovoliť pravidelné výživné jedlo a zdražovanie na Slovensku je najvyššie zo všetkých krajín eurozóny. Banky preto musia v rámci spoločenskej zodpovednosti prísť samy s riešením, ako ľuďom uľahčiť splácanie vyšších úrokov na úveroch, ktoré ľuďom porozdávali,“ dodal Pellegrini.

Predseda Smeru-SSD Robert Fico tvrdí, že za jeho vlád dosahoval bankový odvod 400 miliónov eur ročne. „My si myslíme, že týchto 400 miliónov eur ročne treba okamžite použiť na štátnu bonifikáciu pri získaní nového hypotekárneho úveru alebo pri pomoci tým, ktorí už hypotekárny úver majú,“ tvrdí. Štátnu bonifikáciu hypoték zaviedol Smer-SSD ešte v roku 2007. Ukončil sa v roku 2018, kedy boli úrokové sadzby pri hypotékach natoľko priaznivé, že už nebol podobný mechanizmus potrebný a nahradil sa daňovým bonusom./agentury/

X X X

Jens Stoltenberg potvrdil, že po vypršaní mandátu odíde z postu šéfa NATO

Členské krajiny NATO v júli predĺžili jeho mandát o ďalší rok, pričom išlo už o druhé predĺženie jeho pôsobenia na čele Aliancie.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po vypršaní svojho mandátu v októbri 2024 odíde z postu šéfa NATO. Potvrdil to vo štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu CNN, informovala britská spravodajská stanica Sky News.

Stoltenberg (64) je šéfom Severoatlantickej aliancie od roku 2014 ako 13. generálny tajomník v poradí. Členské krajiny NATO v júli predĺžili jeho mandát o ďalší rok, pričom išlo už o druhé predĺženie jeho pôsobenia na čele Aliancie.

Generálny tajomník NATO v odpovedi na otázku moderátorky potvrdil, že išlo o posledné predĺženie jeho mandátu. „Je pre mňa poctou slúžiť ako generálny tajomník NATO a je to mimoriadne zmysluplné, najmä teraz, keď je v Európe vojna,“ povedal.

Pred júlovým summitom NATO vo Vilniuse sa nepodarilo nájsť nového vhodného kandidáta, ktorý by Alianciu viedol v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Spojenci preto opätovne predĺžili Stoltenbergov mandát, aktuality.sk

X X X

Zomrela herečka a moderátorka Zuzka Neubauerová. Zbohom, kamoška

 Televízna moderátorka Zuzana Neubauerová sa narodila 19. septembra 1942 v Michalovciach, ale vyrastala v Bratislave. Zomrela 26. augusta tesne pred svojimi 81. narodeninami.

 Zuzana Neubauerová s fotkou z roku 1967, na ktorej si pozerá expozíciu českého skla v Montreale.

Celý život sme sa priatelili. Boli sme povojnové deti, do školy sme začali chodiť akurát v päťdesiatych rokoch, a to na osemročenku na Jesenského ulici v Bratislave. V triede sme utvorili partiu niekoľkých dievčat, čo bývali okolo Národného divadla a kamarátime sa dodnes. Jednou z nás bola teda aj Zuzka Neubauerová, ktorá práve zomrela.

Do Bratislavy prišla z východu a od začiatku bola najexotickejšia možno na celej škole. Vynikala už zjavom, ale zvláštny bol aj jej príbeh. Zdalo sa nám neuveriteľné, že jej rodina bývala v hoteli Carlton, kam sme za ňou aj chodievali a čo podnecovalo naše detské vnímanie. Až neskôr sme pochopili, v akej situácii sa vtedy nachádzala ich rodina: Zuzkina mama bola na východe vydatá za staršieho pána notára, s ktorým mala dvoch synov a keď prišiel do Michaloviec mladý chemický inžinier Fridrich Neubauer, zamilovala sa a vzala si ho.

 Narodila sa im dcéra Zuzka, boli šťastní, ale pán Neubauer pôsobil na tie roky príliš slobodne a svetácky, mal nemecké vzdelanie, takže mu ako chemikovi našili machinácie s droždím a zavreli ho. Okolo Zuzky bola teda taká zvláštna tieseň, ako vtedy okolo mnohých, ktorých rodiny prenasledoval režim. My deti sme to vnímali, ale nerozoberali, nerozumeli sme tomu, a navyše, Zuzinho otca prepustili práve vtedy z väzenia a Neubauerovci prišli bývať do Bratislavy.

Istý čas pobudli v tom Carltone a potom dostali podnikový byt. V článku, čo som kedysi o nej písala, som to nazvala paradoxom doby – po väzení nový byt. No to sú témy na román a ja tu len pripomínam, že Zuzkin otec začal pracovať v tzv. Dynamitke, Chemických závodoch Juraja Dimitrova, kde zamestnanci dostávali aj bývanie. Tým pádom sa teritórium našej dievčenskej partie rozšírilo z centra mesta až skoro k Rači, kde tento závod stál. Zuza bývala odvtedy už vždy v týchto končinách a posledné roky života vlastne už priamo v Rači. Teraz však spomínam na jej detstvo a to sa vo veľkej miere odohrávalo na kúpalisku Tehelné pole, na Zimnom štadióne, kde sme trávili všetky voľné chvíle. A chodili sme aj na kúpalisko do areálu tzv. Dimitrovky, kde nás Zuzin otec naučil plávať./agentury/

X X X

Ako mal Černákov exadvokát korumpovať: Nemáte 200-tisíc? Predajte dom, povedal žene. Úplatky pôjdu správnym ľuďom

Po Františka Poláka, bývalého advokáta mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka, prišla NAKA v piatok minulý týždeň krátko pred siedmou ráno. Poláka zadržali, obvinili a navrhli mu väzbu. Advokát sa mal dopustiť prečinu nepriamej korupcie. Nie je to prvé obvinenie, ktorému čelí. Od ženy mal žiadať tučnú odmenu. Polák považuje obvinenie za nezmysel.

 Poláka znova obvinili. V minulosti hájil mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka, poslanca ĽS NS Stanislava Mizíka a počas domovej prehliadky u neho našli nacistické predmety vrátane uniformy s hákovým krížom.

Súd nakoniec Poláka do väzby nevzal a návrhu Úradu špeciálnej prokuratúry SR (ÚŠP SR) tak nevyhovel. Podľa uznesenia, ktoré má Pravda k dispozícii, si mal Polák vypýtať od ženy 200-tisíc za to, že dostane jej manžela a brata z väzenia.

 Polák si mál vypýtať desiatky tisíc

Polák je obvinený z toho, že v decembri 2018 mal kontaktovať manželku muža, ktorého vzal Okresný súd v Bratislave do väzby 17. novembra toho istého roka. Vo väzbe skončil aj jeho brat. Obaja boli vzatí do väzby v rámci policajnej akcie známej pod krycím názvom „Médiá“ vyšetrovanej v rokoch 2017 až 2021. Advokát sa so ženou stretol v obchodnom centre v Bratislave.

 Za to, že dostane jej muža a jeho brata z väzby, si vypýtal 200-tisíc eur (100-tisíc eur za osobu). „Na čo mu žena uviedla, že toľko peňazí nemá, a na základe toho jej zo strany xxx (Poláka, pozn. red.) bolo uvedené, že teda keďže ona je jediná vlastníčka rodinného domu, tak nech ho predá,“ píše sa v uznesení.

Žena na tento návrh nereagovala, no na žiadosť Poláka mu podpísala plnú moc na zastupovanie jej manžela. Polák muža navštívil začiatkom decembra v Leopoldove a predstavil mu ponuku. Mužovi povedal, že za spomínanú sumu vie jeho aj brata z väzby dostať von do roka. „A to tým spôsobom, že to budú úplatky pre tých správnych ľudí, ktorí zabezpečia ich prepustenie z väzby na slobodu,“ uvádza sa v uznesení. Muž s tým nesúhlasil a Polák preto ešte raz kontaktoval jeho manželku a povedal jej, nech si ponuku ešte rozmyslí.

Korumpoval opakovane za značné sumy peňazí

Prokurátor podal návrh na vzatie do väzby deň po Polákovom zadržaní. Dôvody väzby videl v tom, že hoci je Polák v danom prípade stíhaný „len“ za prečin nepriamej korupcie a stupeň závažnosti tejto kategórie trestného činu by sa mohol javiť ako nedostatočný argument pre väzobné stíhanie, tak je zároveň trestne stíhaný aj v ďalších troch konaniach.

 Podľa prokurátora z doterajších úkonov vyplýva, že skutok sa stal tak, ako mu je kladený za vinu, pričom skutkový stav potvrdili aj výpovede dvoch svedkov a ďalšie dôkazy, medzi ktorými je aj SMS komunikácia medzi Polákom a svedkyňou.

„Súčasne považoval prokurátor za potrebné zdôrazniť, že aj ústavný súd konštatoval, že dôvodnosť väzby môže byť daná samotným charakterom stíhanej trestnej činnosti, spôsobom jej spáchania a metódami, ktoré mali byť pri páchaní použité,“ uvádza sa v uznesení.

 K dôvodom preventívnej väzby podľa prokurátora patrí aj početnosť súbežne prebiehajúcich trestných stíhaní a obavu môže vyvolať aj to, že obvinený je dôvodne podozrivý z toho, že dlhodobo alebo pravidelne mal páchať určitý druh trestnej činnosti.

„Obvinený xxx (Polák, pozn. red.) dlhodobo a aj v súčasnosti vykonáva advokátsku činnosť, pričom jeho protiprávne konanie má evidentné spoločné črty s jeho ďalšími protiprávnymi konaniami, ktoré sú predmetom iných jeho trestných stíhaní. V podstate vždy išlo o značné sumy peňazí,“ dodáva prokurátor s tým, že Polák je rizikovou osobou.

Podľa Poláka je to celé nezmysel

Polák využil právo vypovedať pred sudkyňou. Podľa neho ide z hľadiska logiky o nezmysel, spáchanie skutku poprel a dôvody väzby podľa neho nie sú dané. Podľa Polákovho obhajcu z dôkaznej situácie nie je možné vyvodiť, že sa skutku dopustil, ale ani to, že existuje dôvod na obavu, že bude obvinený pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

 Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nakoniec v nedeľu rozhodla o prepustení zo zadržania. „Preskúmaním predloženého spisového materiálu, po výsluchu obvineného, po vyjadrení obhajcu a prokurátora dospel súd k záveru, že nie sú splnené formálne i materiálne podmienky väzby, a teda že neexistuje dôvod väzby,“ skonštatoval súd.

Ten v uznesení zdôraznil, že nezistil skutočnosti, z ktorých by bolo možné vyvodiť dôvodnú obavu z pokračovania páchania trestnej činnosti. Podľa súdu ide o menej závažný trestný čin, než ostatné, pre ktoré je obvinený stíhaný v iných konaniach a súd teda nezistil ani „gradáciu v protiprávnom konaní obvineného“.

 „Súd dospel k presvedčeniu, že v doteraz vykonanom dokazovaní neprišlo k zadováženiu takého dôkazu, ktorý by presvedčivo nasvedčoval tomu, že obvinený bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti, pretože prokurátor takéto jeho konanie len predpokladá a vyvodzuje ho len zo skutočnosti, že u obvineného ako u advokáta naznačuje istý modus operandi,“ konštatuje sudkyňa v uznesení.

„Zároveň však súd konštatuje, že doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, sa stal a vykazuje znaky konkrétneho trestného činu a zároveň existuje aj dôvodné podozrenie, že tento skutok mohol spáchať obvinený,“ uviedol súd s tým, že sa nestotožňuje s argumentáciou obhajoby, že neboli naplnené dôvody na vznesenie obvinenia.

„Predmetom vyšetrovania nie je vymyslený skutok a rovnako tak je možné konštatovať, že v tomto štádiu trestného konania je obvinený dôvodne podozrivý zo spáchania tohto vyšetrovaného skutku,“ dodal súd. O sťažnosti prokurátora proti prepusteniu obvineného zo zadržania by mal rozhodovať Najvyšší súd SR 6. septembra o jednej. Advokát František Polák bol zadržaný v rámci policajnej akcie s krycím názvom Corrumpere 1.

Hájil aj Mizíka, doma mal nacistickú uniformu

Polák je obvinený v troch ďalších prípadoch. Ide o prípad prečinu skrátenia dane a poistného, kedy mal v júni 2020 dostať od klientky na čerpacej stanici trikrát po päťtisíc eur bez toho, aby vystavil faktúru alebo pokladničný doklad.

Foto: TASR, Michal Svítok

Na snímke vpravo poslanec Národnej rady SR Stanislav Mizík pred pojednávaním na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v stredu 4. júla 2018.

Koncom mája 2019 bol obvinený zo zločinu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd v súbehu so zločinom rozširovania extrémistických materiálov a prečinom prechovávania extrémistických materiálov. NAKA u neho počas razie pod názvom Plukovník našla nacistickú uniformu s hákovým krížom, fotografie a rôzne nacistické symboly.

 No a 24. novembra 2020 ho spolu s bývalým šéfom kontrarozviedky Ľubomírom Arpášom a Ľubomírom T. obvinili v kauze Babylon za pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania spáchaného vo viacčinnom súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti v štádiu pokusu. Vydierať mali podnikateľa Pavla Konkoľa. „Zo skutkov vyplýva, že obvinený xxx (Polák, pozn. red.) vydieral spolu s ďalšími osobami poškodeného v dobe najmenej od 20. 10. 2016 do 3. 11. 2017,“ argumentuje prokurátor.

V poslednom prípade Poláka obžalovali a dokazovanie na hlavnom pojednávaní už bolo ukončené. V kauze mal ŠTS rozhodnúť už koncom júla, ale Arpášov advokát Ondrej Urban odcestoval dva dni pred pojednávaním do zahraničia.

Sudca Roman Púchovský mu preto udelil poriadkovú pokutu a určil ďalší termín v auguste. Ten potom musel opäť zrušiť. Rozsudok by mal teraz vyhlásiť začiatkom októbra. Prokurátor navrhol obžalovaným tresty 22 a 21 rokov, obaja vinu odmietajú. Okrem Černáka v minulosti obhajoval aj poslanca Ľudovej strany Naše Slovensko Stanislava Mizíka./agentury/

X X X

Zelenskyj: Ukrajinské zbrane majú dosah 700 km a sú presné? Narážal na útok na Pskov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si na dnešnej porade vypočul hlásenie ministerstva strategického priemyslu o úspešnom uplatnení ukrajinských zbraní ďalekého dosahu. Ukrajinci podľa neho zasiahli cieľ vzdialený 700 kilometrov. Spravodajský server Meduza ale poznamenal, že Zelenskyj neuviedol žiadne podrobnosti, nie je teda úplne jasné, aký cieľ mal na mysli.

 Portál ale súčasne pripomenul, že v noci na stredu 30. augusta bezpilotné lietadlá zaútočili na letisko v Pskove, ktoré leží približne 700 kilometrov od Ukrajiny. Drony podľa ukrajinskej rozviedky zničili štyri vojenské transportné lietadlá Il-76, ďalšie dve lietadlá poškodili. Poškodené lietadlá sú podľa Meduzu vidieť na satelitných snímkach.

 Agentúra Unian v súvislosti so Zelenského vyjadrením pripomenula, že ukrajinské štátne a súkromné zbrojovky vyrábajú vojenskú techniku, zbrane a muníciu. Tajomník bezpečnostnej rady Oleksij Danilov už skôr oznámil, že ukrajinské ozbrojené sily zničili vypúšťacie zariadenie rakiet systému protivzdušnej obrany S-400 na anektovanom Kryme za „pomôcť nové moderné ukrajinské rakety“. V médiách vtedy zazneli dohady o ukrajinskej strele Neptún, ktoré sa tiež pripisuje potopeniu ruského krížnika Moskva.

 Doletom rádovo stoviek kilometrov sa podľa expertov tiež vyznačujú niekdajšie prieskumné drony Tu-141 Striž sovietskej konštrukcie a protiletecké rakety S-200 sovietskej konštrukcie, ktoré Ukrajinci dokázali upraviť k útokom proti pozemným cieľom.

Už na konci minulého roka Ukrajinci podľa ruských úradov použili prebudované striže na nálety na vzdialenejšie základne ruských strategických bombardérov používaných pri útokoch na Ukrajinu. Tieto drony vlani v decembri podľa informácií zo sociálnych sietí poškodili dva bombardéry Tu-95 na základni Engels pri Saratove a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letisku Ďagilevo pri Riazane. Kyjev sa k útokom oficiálne neprihlásil, ukrajinskí predstavitelia ale v komentároch naznačovali, že za nimi stojí Ukrajina.

Na letisku v Pskove je rozmiestnený 334. vojenský transportný letecký pluk, ktorý je súčasťou 76. výsadkovej divízie. Vojaci z pskovskej divízie sa zúčastnili na invázii na Ukrajinu, vrátane okupácie mesta Buča v Kyjevskej oblasti, dodala Meduza.

 Buča sa po oslobodení stala symbolom vojnových zverstiev. Telá zavraždených civilistov ležali na uliciach, v meste a okolí sa našli masové hroby so stovkami obetí okupácie. Napriek dôkazom a svedectvám Rusko popiera, že by sa ruskí vojaci mohli dopustiť vojnových zločinov. Za vyslovenie takého podozrenia hrozí v Rusku odsúdenie na dlhoročné tresty väzenia za „diskreditáciu“ a „šírenie úmyselných klamstiev“ o ruskej armáde./agentury/

X X X

Pracujúci penzisti musia dostať to, čo iní zamestnanci, aj voľno, aj príplatky aj odstupné. Inak ide o porušenie Zákonníka práce

Na koľko dní dovolenky a voľna zo Zákonníka práce má nárok pracujúci penzista? Musí dostať príplatky za prácu cez víkend alebo v noci? Má nárok na stravné či na rekreačný poukaz?

 Ak ste dôchodca a pracujete na zmluvu, musí vám zamestnávateľ poskytnúť také isté práva ako zamestnancom v produktívnom ve­ku.

Zamestnávateľ musí rovnako ako všetkým zamestnancom prispieť na stravu aj pracujúcim dôchodcom. Zákonník práce určuje, kedy má zamestnanec nárok na stravné v akej výške a koľko musí zamestnanec odpracovať, aby mal nárok na stravovaciu kartu alebo finančný príspevok.

Pri skončení pracovného pomeru nepatrí odstupné len zamestnancom v nedôchodkovom veku. Niektorým pracujúcim penzistom vzniká pri odchode do penzie nárok na odstupné, presné dôvody určuje Zákonník práce. Odstupné im prináleží v prípade, ak ich zamestnávateľ prepustí. Presné dôvody vymedzuje Zákonník práce.

Pracujúci penzisti majú nárok aj na rôzne príplatky. Príplatok za prácu v sobotu a v nedeľu upravuje Zákonník práce. Podľa neho má zamestnanec za prácu v sobotu nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 2,012 eura, za prácu v nedeľu nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 4,023 eura. Príplatok za prácu v noci upravuje Zákonník práce. Za nočnú prácu považuje práca vykonávaná v čase medzi 22. až 6. hodinou. Podľa Zákonníka práce má zamestnanec za prácu v noci nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej v sume najmenej 1,609 eura. Platí pre zamestnanca vykonávajúceho nerizikovú prácu. Zamestnanec vykonávajúci rizikovú prácu mal nárok na mzdové zvýhodnenie vo výške 2,012 eura za hodinu.

Výška mzdového zvýhodnenia za prácu sa neviaže na minimálnu hodinovú mzdu, ale na priemerný zárobok zamestnanca pracujúceho na základe trvalého pracovného pomeru. Neplatí to pre zamestnanca pracujúceho na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi príplatok za prácu vo sviatok najmenej vo výške 100 % jeho priemerného zárobku.

 Čo sa týka dovolenky, pracujúci penzista má rovnaké práva ako zamestnanec. Nárok na päť týždňov dovolenky má, ak u toho istého zamestnávateľa odpracuje minimálne 60 dní. Zamestnávateľ nesmie robiť rozdiely a musí umožniť zamestnancovi čerpať pracovné voľno bez ohľadu na to, či ide o zamestnanca v produktívnom veku alebo o dôchodcu.

Takisto má pracujúci dôchodca rovnaký nárok na voľno, ktoré priznáva Zákonník práce všetkým zamestnancom. Ak musí napríklad absolvovať vyšetrenie u lekára, musí mu zamestnávateľ poskytnúť voľno s plnou náhradou mzdy, a to na potrebný čas, najviac na sedem dní v roku. To isté platí aj v prípade, ak musí zamestnanec sprevádzať iného rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie. Aj to má nárok na sedem dní v roku.

Zákonník práce priznáva voľno zamestnancom aj v prípade úmrtia manžela alebo dieťaťa s náhradou mzdy na dva dni a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb, pri úmrtí súrodenca alebo rodiča patrí pracovné voľno na jeden deň a na ďalší deň, ak zamestnanec zabezpečuje ich pohreb.

Ak je zamestnanec zdravotne postihnutý a poveternostné podmienky mu neumožňujú dopraviť sa do práce individuálnym dopravným prostriedkom, má nárok na voľno. Platí to aj v prípade nepredvídaného prerušenia premávky alebo pre meškanie pravidelnej verejnej dopravy.

Nárok na voľno vzniká aj v prípade sťahovania. Ak sa zamestnanec sťahuje, má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni. Ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy./agentury/

X X X

Zmoknutá sliepka, skopírované logo či lacné symboly. Česi kritizovali národný dres, zväz chystá pred domácimi MS zmenu

Českí hokejoví fanúšikovia sa dočkali. Dres ich reprezentácie, ktorý pred piatimi rokmi vymenil vzhľad a vyslúžil si ostrú kritiku, bude minulosťou. Na domácich MS by mali českí hokejisti nastúpiť opäť so štátnym znakom na hrudi, ktorý si hokejová verejnosť spája s najväčšími úspechmi.

 i Česi svoj znak za hlavu leva. Rozhodnutie sa stretlo s obrovskou kritikou širokej verejnosti. Dresy sa navyše nepáčili ani hráčom.

„Zmoknutá sliepka. Skopírované logo Scanie. Prekombinované lacnými symbolmi,“ spomenul portál iDnes niekoľko častých výčitiek, ktoré medzi fanúšikmi kolovali.

Kriticky sa k novým dresom vyjadrili aj hokejové osobnosti David Pastrňák, Petr Mrázek alebo Ondřej Pavelec.

Pre portál iDnes tri nezávislé zdroje potvrdili, že sa po piatich rokoch plánuje český hokejový zväz vrátiť k dresom so štátnym znakom na hrudi.

Tie by mali byť k dispozícii už na budúcoročné zápasy Euro Hockey Tour.

„Podobu dresov na MS zverejníme na chystanej tlačovej konferencii. Pre fanúšikov máme pripravené jedno prekvapenie,“ uviedol hovorca zväzu Michael Schuster./agentury/

X X X

Cesta Plzne Európou sa nekončí. Viktoria bez problémov zdolala Kazachov a je v skupine

Futbalisti FK Bodö/Glimt postúpili do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy. V play off vyradili rumunský Sepsi OSK po výsledkoch 2:2 (vonku) a 3:2 po predĺžení (doma). V drese Sepsi sa predstavili dvaja slovenskí futbalisti, stopér Branislav Niňaj a útočník Pavol Šafranko.

Futbalisti FK Bodö/Glimt postúpili do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy. V play off vyradili rumunský Sepsi OSK po výsledkoch 2:2 (vonku) a 3:2 po predĺžení (doma). V drese Sepsi sa predstavili dvaja slovenskí futbalisti, stopér Branislav Niňaj a útočník Pavol Šafranko, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.