Ukrajina sa vyľudňuje už viac ako tri desaťročia, najhorší vývoj nastal pochopiteľne bezmála pred tromi rokmi po ruskej invázii. V období zániku Sovietskeho zväzu na jej území žilo okolo 52 miliónov ľudí, v súčasnosti ich je výrazne menej. Dokonca Ukrajine hrozí, že v dlhodobom horizonte môže mať iba polovicu obyvateľov v porovnaní s rokom 1991, keď začala fungovať ako nezávislý štát. Príčiny sú dve: masový útek do zahraničia pred hrôzami vojny a obava, že sa naďalej bude rodiť málo detí.
Od začiatku ruskej invázie utieklo do zahraničia dovedna 7,5 milióna Ukrajincov. Na snímke z marca 2022 sú utečenky v Bratislave, ktorá vtedy demonštrovali na podporu okupovaného mesta Mariupoľ.
Minister zahraničných vecí Andrij Sybiha pred niekoľkými dňami informoval na pôde parlamentu o drastickom odleve Ukrajincov: „Počet ukrajinských občanov, ktorí sa nachádzajú za hranicami, znamená bezpečnostnú výzvu pre štát. V súčasnosti hovoríme o viac ako 7,5 milióne spoluobčanov, ktorí sa museli ocitnúť za hranicami našej krajiny.“ Pred vpádom ruských vojsk, čiže do februára 2022, ich žilo na Ukrajine okolo 42 miliónov.
Sybiha poznamenal, že treba pripraviť špeciálne programy, aby sa čo najviac ľudí vrátilo do vlasti. Očakáva v tomto smere súčinnosť s Európskou komisiou, respektíve s členskými krajinami EÚ, kam Ukrajinci utiekli pred vojnou. Domácou úlohou poverili v Kyjeve Oleksija Černyševa, ktorý sa tento mesiac stal šéfom nového rezortu vo vláde. Má názov ministerstvo národnej jednoty. Bude mať špecifickú podobu, lebo jeho poslaním sa stalo presvedčiť Ukrajincov o návrate domov: „Prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ministerstvo bude veľa času fungovať v zahraničí, mohli by sa vytvoriť úrady alebo pobočky v krajinách, kde žije najviac Ukrajincov, čiže v Poľsku a v Nemecku,“ citovala agentúra UNIAN poslankyňu Jevgeniju Kravčukovú.
Budú sa chcieť ukrajinskí utečenci vrátiť späť zo štátov s výrazne vyššou životnou úrovňou? Zelenskyj sa nazdáva, že mnohých k tomu prinútia zmenené okolnosti, keď sa vojna konečne skončí. „To nie je súčasť plánu, ako ich dostať späť. Ide o fakty. Tie krajiny, kde teraz žijú, si chcú nechať len Ukrajincov, ktorí pracujú. A hľadajú spôsob, ako primať odísť domov tých, čo nerobia. Toto je fakt,“ upozornil nedávno na stretnutí so zástupcami ukrajinských samospráv. Zelenskyj pokračoval, že bez vlastného zdroja príjmu je veľa Ukrajincov v zahraničí. „Veľa z nich sa vráti, pretože prestanú poberať sociálne dávky a dostávať ďalšiu podporu,“ ozrejmil prezident.
Nemecká stanica ARD v októbri zverejnila výsledky prieskumu medzi Ukrajincami, ktorí získali dočasný azyl v členských štátoch EÚ. Vyplynulo, že štvrtina opýtaných plánuje dlhodobo zostať v zahraničí a rovnaký počet ešte nevie, ako bude postupovať. Na návrat domov až po skončení vojny pomýšľa 35 percent respondentov, 4 percentá sa chcú vrátiť v blízkej dobe bez ohľadu na vývoj situácie (zvyšní opýtaní sa nedokázali k ničomu konkrétne vyjadriť).
Prieskum uskutočnil inštitút Ifo, ktorý rovnakú anketu robil už v roku 2022. Vtedy iba desatina opýtaných uviedla, že sa chystá dlhodobo zdržiavať v zahraničí, respektíve by tam títo Ukrajinci najradšej zostali trvalo. Ifo poukázal na to, že čím dlhšie vojna trvá, tým menší záujem majú utečenci o návrat domov.
Ekonómka Ľudmila Černenková pre server RBK-Ukrajina podotkla, že domov sa asi vrátia hlavne tí, ktorí si síce prácu našli, ale nezodpovedá ich vzdelaniu, respektíve tí, ktorí z rôznych príčin na Ukrajine veľmi dobre zarábali a so svojim uplatnením v cudzine nie sú spokojní.
Čo sa týka demografického vývoja, veľký problém Ukrajiny spočíva aj v tom, že sa rodí málo detí. Na jednu matku pripadá iba jedno dieťa, pôrodnosť ukrajinských žien patrí v súčasnosti medzi najnižšie na celom svete. Experti zdôrazňujú, že pre udržateľnosť populácie je potrebné, aby na jednu ženu vychádzali dvaja potomkovia.
Podľa agentúry UNIAN má Ukrajina teraz 35,8 milióna obyvateľov. Odborníci varujú, že ak sa nepodarí zastaviť hrozivo pôsobiaci trend, v roku 2051 by Ukrajincov mohlo byť už len 25,2 milióna, aktuality.sk
X X X
Pellegrini čaká od Fica vysvetlenie cesty k Putinovi. Diplomat Demeš: Prezident by mal teraz oznámiť, kedy pôjde do Kyjeva.
Rokovanie premiéra Roberta Fica (Smer) s ruským prezidentom Vladimirom Putinom má v čase vojny proti Ukrajine silný zahranično-politický rozmer. V reakcii na cestu predsedu vlády to uviedol prezident Peter Pellegrini, ktorý verí, že Fico svoju cestu vysvetlí. Pellegriniho reakcia prišla až na druhý deň, od kedy médiá zaplavila správa, že Fico rokuje v Kremli. Bývalý šéf diplomacie a poradca exprezidenta Michala Kováča pre zahraničnú politiku Pavol Demeš hovorí, že očakávania sú teraz aj od Pellegriniho, ktorý by mal ráznejšie vystúpiť a oznámiť, kedy pôjde na návštevu Kyjeva.
Kancelária prezidenta republiky zaslala médiám stanovisko Pellegriniho v pondelok dopoludnia, hoci sa už v nedeľu vynárali otázky či hlava štátu o Ficovom výjazde vôbec vedela. Pravde sa na sklonku víkendu podarilo získať aspoň vyjadrenie prezidentovho poradcu pre zahraničné otázky Jána Kubiša. Hoci podľa Fica o ceste do Moskvy vedeli najvyšší európski predstavitelia, nebolo jasné, či o pláne rokovať s Putinom vedel prezident SR.
„Predpokladám, že pán premiér svoju cestu s pánom prezidentom nekonzultoval. Som si istý, že by mu pán prezident túto cestu neodporučil,“ uviedol Kubiš pre Pravdu v nedeľu. Podľa exministra Ficovej skoršej vlády premiérova cesta nepridá Slovensku ani v očiach partnerov. „Táto cesta nám v očiach partnerov a spojencov len poškodí,“ skonštatoval Kubiš.
Vysokopostavený zdroj z Bruselu pre Pravdu potvrdil, že šéf Európskej rady António Costa o Ficovej ceste do Moskvy vedel vopred.
Pellegrini očakáva bližšie informácie
Prezident v pondelok pripomenul, že spoločne s Ficom a povereným šéfom parlamentu Petrom Žigom (Hlas) podpísali prvého septembra tohto roka deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, v ktorej sa všetci traja zaviazali podporovať naše nespochybniteľné členstvo v EÚ a NATO. „Verím, že táto deklarácia naďalej v plnej miere platí a že ju všetci traja podpísaní predstavitelia budeme presadzovať tak slovami, ako aj skutkami,“ uviedol Pellegrini.
Od Fica preto očakáva, že cestu do Kremľa vysvetlí a bude bližšie informovať o výsledkoch rokovania s Putinom, ktorý vo februári 2022 nariadil vojenskú inváziu na Ukrajinu. Pellegrini rozumie, že povinnosťou premiéra je obhajovať slovenské národné záujmy vrátane dodávok ropy a plynu pre Slovensko a partnerov potrubím cez Ukrajinu, ako aj dodávok jadrového paliva.
„Na druhej strane však má rokovanie s ruským prezidentom v čase vojny, vedenej Ruskom proti Ukrajine pri porušení princípov medzinárodného práva, mimoriadne silný zahranično-politický rozmer, a to predovšetkým vzhľadom na naše členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Preto pevne verím, že návšteva Moskvy nebola len politicky samoúčelným krokom, ktorý môže výrazne poškodiť Slovensko v očiach našich spojencov v EÚ a NATO,“ dodal prezident.
Pellegrini o krehkosti koalície a čo s tým
Rusko nás označilo za nepriateľskú krajinu
Podľa bývalého ministra zahraničných vecí, diplomata a exporadcu prezidenta Michala Kováča Pavla Demeša Fico rokovaním s Putinom na zlatú nedeľu nadelil Slovensku mimoriadne nevhodný darček, ktorý vyvolal podľa neho nebývalú a oprávnenú vlnu rozhorčenia a odsúdenia. Očakáva preto, že Slovensko pocíti dôsledky Ficovho výletu do Moskvy.
„Padajú slová ako zrada, vlastizrada, hanba. Jeho utajovaná a nepochopiteľná cesta do Kremľa za medzinárodne izolovaným autokratickým vládcom Vladimírom Putinom, ktorý Slovensko označuje za nepriateľskú krajinu, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre našu domácu a zahraničnú politiku,“ uviedol pre Pravdu Demeš.
Exminister vníma, že premiér sa za rok svojho štvrtého mandátu veľmi zmenil – politicky i ľudsky. Kým v minulosti bol Fico podľa Demeša štandardným a čitateľným slovenským a európskych politikom, ktorý vedel, kam Slovensko patrí, a čo mu pomáha pri jeho modernizácii a budovaní ekonomickej a sociálnej prosperity, dnes je iný.
„Vnímal parametre demokratickej európskej a transatlantickej politiky a bol predvídateľný. Dnes sa z neho stal na seba orientovaný politik, ktorý rozdeľuje a rozoštváva spoločnosť a dostáva nás u našich partnerov a spojencov do izolácie,“ uviedol exporadca Kováča. Podotkol, že v spoločnosti podľa neho klesá súdržnosť a dôvera a mnohí mladí ľudia uvažujú o odchode zo Slovenska. „Znižuje tým náš rozvoj, konkurencieschopnosť a spôsobuje našej krajine vážne reputačné problémy,“ pokračoval.
Po napadnutí nášho suseda to však nie je jediný Ficov krok, ktorým narúša líniu postojov bývalých vlád smerom k Ukrajine. Či už to boli jeho vyjadrenia, že v Kyjeve vojna nie je, vystúpenie v ruskej propagandistickej televízii alebo avizovaná účasť na májových oslavách v Rusku či vyhýbanie sa návšteve ukrajinskej metropoly. Doterajšie rokovania vlád Kyjeva a Bratislavy sa totiž konali buď len v Užhorode, alebo na východe Slovenska.
Demeš si myslí, že Fico si svojimi postojmi a „nevyberaným slovníkom“ na adresu Ukrajiny, jej lídrov a občanov, ktorí tri roky bojujú o prežitie svojho štátu, vystavil u nášho suseda účet.
„No vybrať sa pred Vianocami do Moskvy a potriasať si ruku s autokratom nezmyselne vraždiacim ukrajinských občanov a ničiacim ich krajinu, mužom ktorý je zodpovedný za státisíce mŕtvych a zmrzačených Rusov, a politikom ktorý cielene rozkladá medzinárodný mierový systém, to ešte prehĺbi nepochopenie správania našej vlády a jej lídra,“ vyjadril sa diplomat.
Aj preto si Demeš myslí, že prezident Pellegrini by mal v týchto chvíľach byť ráznejší a oznámiť, kedy pocestuje na návštevu Ukrajiny. Ficova vláda od začiatku mandátu vyhlasuje, že jej zahraničná politika je smerovaná na všetky štyri svetové strany.
„Myslím si, že prezident republiky Peter Pellegrini by mohol teraz ráznejšie a jednoznačnejšie vystúpiť a oznámiť, kedy pôjde na návštevu do Kyjeva, aby našim slovanským susedom ukázal inú tvár Slovenska. Mohol by so sebou vziať reprezentantov občianskej spoločnosti, samospráv a cirkví, ktorí trpiacim ľuďom na Ukrajine dlhodobo pomáhajú,“ zdôraznil Demeš.
Ako Fico vysvetľuje cestu do Moskvy
S fotografiou z bielo-zlatého moskovského salóna sa v nedeľu večer, po tom, ako video zo stretnutia zverejnili ruské médiá, pochválil sám Fico a potvrdil, že sa s Putinom pracovne stretol. Jeho kabinet od nástupu k moci vyhlasuje, že chce presadzovať suverénnu zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany. Inak tomu nemalo byť ani teraz.
„Najvyšší predstavitelia EÚ boli o mojej ceste a jej účele informovaní už v piatok. Moje dnešné stretnutie bolo reakciou na ukrajinského prezidenta V. Zelenského, ktorý mi vo štvrtok na moju osobnú otázku odpovedal, že je proti akémukoľvek tranzitu plynu cez Ukrajinu na naše územie,“ informoval po stretnutí premiér.
Fico uviedol, že Zelenskyj je rovnako za sankcie proti ruského jadrovému programu, čím podľa neho finančne poškodzuje Slovensko a ohrozuje výrobu elektriny v atómových elektrárňach na Slovensku. Fico to považuje za neakceptovateľné. Putin podľa neho potvrdil pripravenosť Ruska dodávať plyn aj naďalej na západ a na Slovensko, čo je podľa Fica vzhľadom na postoj Zelenského po novom roku prakticky nemožné.
Šéf Smeru tlmočil Putinovi aj svoj postoj k vojne na Ukrajine, kde dlhodobo presadzuje jeho slovami mierovú cestu a odmieta nekomerčné dodávky zbraní vojnou zasiahnutému susedovi, čo je v kontraste s postojom predchádzajúcich vlád. „V dlhom rozhovore sme si s V. Putinom vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny a na vzájomné vzťahy medzi SR a RF, ktoré mienim štandardizovať,“ informoval ďalej Fico. Čo však Putin na jeho názory o mieri uviedol, nenapísal.
Blanár mlčí
Diplomat Demeš sa domnieva, že Fico dostáva Slovensko v rámci krajín EÚ a NATO, ktorých sme členom, do nezávidenia hodnej situácie. Podotkol, že kým Fico v minulosti doslova bojoval o naše členstvo v jadre únie, teraz nás dostal na jej „úplnú perifériu, čo nezostane bez odozvy a následkov“.
O členstvo v únii sa navyše uchádza aj Ukrajina. Kým na prístupové rokovania o členstvo v EÚ dostala z Bruselu zelenú, na vstup do partie NATO to zatiaľ nevyzerá, hoci prejavila záujem.
Podľa Demeša si v prvom rade musíme urýchlene „vyhodnotiť túto moskovskú cestu doma“. „Jasne sa k nej musia postaviť prezident republiky (nezávidím mu jeho prvý novoročný prejav), parlament a všetky jeho strany, členovia vlády, vrátane mlčiaceho rezortu diplomacie, ktorý by mal verejnosti zrozumiteľne objasniť prečo premiér šiel do Moskvy, o čom tam rokoval, čo sa mu podarilo vyrokovať pre Slovensko a aké sú ďalšie kroky. A čo znamenajú slová o štandardizácii vzťahov s agresívnym, neo-imperiálnym Ruskom,“ uviedol.
Šéf diplomacie Juraj Blanár (Smer), ktorý sa viackrát od nástupu do funkcie stretol s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom, sa k ceste Fica zatiaľ nevyjadril. Na sociálnej sieti uverejnil v pondelok pred poludním len video s vianočným odkazom.
Demeš si myslí, že vyjadriť by sa mohli aj podnikateľskí, akademickí a cirkevní lídri a sociálni partneri, ktorých si Fico vybral, nech mu radia. „Osobne si myslím, že Robert Fico sa dopustil na sklonku roka 2024 obrovskej chyby, na ktorú doplatí politicky i ľudsky,“ dodal./agentury/
X X X
Obyvatelia nemeckého Magdeburgu vytvorili živú reťaz na počesť obetí útoku na vianočných trhoch
Pri magdeburskej katedrále sa v tom istom čase konalo zhromaždenie strany Alternatíva pre Nemecko.
Stovky ľudí vytvorili v pondelok v Magdeburgu živú reťaz na pamiatku obetí piatkového útoku autom na vianočné trhy v tomto nemeckom meste. Podľa agentúry DPA tak vyjadrili aj svoj odmietavý postoj k pravicovým extrémistom, ktorí sa podľa organizátorov snažia útok využiť vo svoj prospech.
Dav ľudí sa zoradil okolo trhoviska Alter Markt, kde v piatok atentátnik svojím vozidlom vrazil do davu na vianočných trhoch. O život prišlo päť ľudí – štyri ženy a jedno dieťa – a ďalších 235 utrpelo zranenia, pripomína TASR.
Na vytvorenie ľudskej reťaze vyzvala iniciatíva Don’t Give Hate a Chance (Nedajte nenávisti šancu). Podľa organizátorov prišli akciu podporiť tisícky ľudí každého veku. V rukách držali sviečky, tlieskali záchranným zložkám a skandovali im: „Ďakujeme!“
Míting Alternatívy pre Nemecko
V tom istom čase sa na námestí pri magdeburskej katedrále konal míting Alternatívy pre Nemecko (AfD), z ktorého sa ozývalo skandovanie: „Deportovať, deportovať!“.
Spolupredsedníčka AfD Alice Weidelová uviedla, že ľudia v Nemecku chcú konečne žiť v bezpečí. S poukázaním na podozrivého dodala, že ktokoľvek pohŕda občanmi krajiny, ktorá mu poskytla útočisko, „k nám nepatrí“.
Krátko po Weidelovej prejave a minúte ticha sa uskutočnil smútočný pochod za obete organizovaný AfD.
Úrady v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko medzitým varovali pred eskaláciou hrozieb v dôsledku útoku s tým, že atentát využívajú vo svoj prospech pravicoví extrémisti, dodáva DPA.
Krajinská sieť organizácií pre migrantov situáciu označila za nebezpečnú a dôrazne odporučila migrantom, aby sa po meste nepohybovali sami a po zotmení.
Podľa nemeckých úradov je páchateľom piatkového toku Tálib al-Abd al-Muhsin (50), povolaním psychiater, ktorého polícia zadržala priamo na mieste činu a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe pod nepretržitým dohľadom. Denník Bild napísal, že pri atentáte zrejme počítal s tým, že ho neprežije, keďže vo vozidle objavili závet, v ktorom celý svoj majetok odkázal nemeckému Červenému krížu.
Získajte prístup k prémiovému obsahu so službou Aktuality Navyše. Využite limitovanú akciu a získajte predplatné s 86 % zľavou len za 0,99 € mesačne na prvé 3 mesiace.
X X X
Baerbocková varovala pred vypuknutím vojny medzi Tureckom a Kurdami
Podľa kurdských zdrojov sa Turecko pripravuje na ofenzívu proti severosýrskemu pohraničnému mestu Kobané.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v pondelok varovala pred vypuknutím vojny v Sýrii medzi kurdskými milíciami a Tureckom. Z takejto eskalácie by podľa nej mohli ťažiť teroristi z organizácie Islamský štát (IS). TASR informáciu prevzala podľa agentúry DPA.
„Toto sa nesmie stať,“ vyhlásila v rozhlasovom vysielaní Deutschlandfunk na margo potencionálneho ozbrojeného konfliktu. „Nikomu by nepomohlo, keby z konfliktu s Kurdmi profitovali teroristi z IS. Predstavovalo by to bezpečnostnú hrozbu pre Sýriu, Turecko a Európu,“ dodala.
Podľa kurdských zdrojov sa Turecko a jeho spojenecké milície pripravujú na ofenzívu proti severosýrskemu pohraničnému mestu Kobané. V jeho okolí a v oblastiach na severe Sýrie už nejaký čas prebiehajú boje.
Vojenskú silu použili opakovane
Turecko v minulosti opakovane použilo vojenskú silu proti kurdským milíciám Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). YPG pôsobia ako ozbrojené zložky kurdskej poloautonómnej administratívy Rodžava. Časť kurdského územia na severe Sýrie Ankara ovláda od roku 2016.
Turecko považuje YPG za odnož ľavicovej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a mnohí jej západní spojenci označujú ako teroristickú organizáciu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok prirovnal YPG k IS a vyhlásil, že ani jedna z nich nemá v Sýrii budúcnosť a budú „rozdrvené v najkratšom možnom čase“.
Spojencami kurdských síl sú Spojené štáty, ktoré ich považujú za dôležitého partnera v boji proti IS. Ankara opakovane žiada, aby Washington ako jej spojenec v NATO prestal podporovať tieto milície.
Baerbocková v rozhovore pripomenula, že predovšetkým kurdské sily najviac prispeli k takmer úplnej porážke IS v Sýrii. Turecko má podľa nej legitímne bezpečnostné záujmy a ako každá krajina sa chce zbaviť terorizmu. Nemalo by sa to však zneužívať ako zámienka na „opätovné vyhnanie Kurdov a na vyvolanie ďalšieho násilia.“, aktuality.sk
X X X
Slovensko kúpi izraelský systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur
V Izraeli vyrobený systém protivzdušnej obrany má Slovensku pomôcť brániť svoj vzdušný priestor.
Slovensko za tento systém zaplatí 560 miliónov eur. Ide o tretí predaný izraelský Barak MX popri Cypre a Azerbajdžane, píše The Jerusalem Post. Systém Barak MX, ktorý vyrába spoločnosť Israel Aerospace Industries (IAI), je variantom izraelskej Železnej kupole (Iron Dome).
„Sme hrdí, že si slovenské ministerstvo obrany vybralo integrovaný systém protivzdušnej obrany Barak MX,“ povedal o nákupe riaditeľ spoločnosti Israel Aerospace Industries Boaz Levy. Dohoda, ktorú sprostredkovalo Riaditeľstvo pre medzinárodnú obrannú spoluprácu izraelského ministerstva obrany, má pomôcť upevniť vzťahy Slovenska a Izraela.
Systém Barak MX je určený najmä na zostrelovanie rakiet kratšieho doletu, podľa informácií izraelského ministerstva obrany však dokáže zostreliť aj drony a riadené strely. U taktických balistických rakiet sú jeho schopnosti obmedzené.
„Systém je známy svojou flexibilnou schopnosťou čeliť hrozbám z rôznych zdrojov vrátane stíhačiek, helikoptér, UAV, riadených striel, rakiet zem-vzduch a taktických balistických rakiet. S tromi stíhačmi pre operačné dosahy 35, 70 a 150 km, z ktorých každý je vybavený aktívnym radarovým vyhľadávačom, dvojimpulzným motorom a výkonnou hlavicou. Systém poskytuje bezkonkurenčný výkon proti širokému spektru hrozieb,“ uviedlo izraelské ministerstvo obrany o systéme.
Tento systém nie je určený na zostrel balistických striel vystrelených z väčšej vzialenosti, a to preto, že tie často vystúpajú do atmosféry pred tým, než sa v obrovskej rýchlosti vrátia naspäť dolu k svojmu cieľu. Zároveň obsahujú väčšie množstvo výbušnín, aktuality.sk
X X X
Nemecko poslalo Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci
Balík zahŕňa bojové tanky, systémy protivzdušnej obrany či samohybné húfnice.
Nemecko poskytlo Ukrajine rozsiahly balík vojenskej pomoci vrátane tankov a systémov protivzdušnej obrany, oznámilo v pondelok ukrajinské ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Balík, ktorého dodanie potvrdila aj samotná nemecká vláda, zahŕňa 15 bojových tankov Leopard 1 A5, dva protilietadlové tanky Gepard, samohybné húfnice Panzerhaubitze 2000, dva systémy protivzdušnej obrany typu IRIS-T a dva systémy protivzdušnej obrany Patriot.
V boji proti ruským útokom dronmi a raketami, ktoré sa v posledných týždňoch zintenzívnili, sú pre Ukrajinu obzvlášť dôležité protilietadlové systémy, vysvetľuje DPA. Nemecká vláda uviedla, že dodanie ďalších systémov IRIS-T prisľúbila v roku 2023. Nemecko teraz poskytlo Ukrajine ďalších 65.000 nábojov pre protilietadlové tanky Gepard a ďalšiu muníciu pre systémy IRIS-T.
Berlín dodal Kyjevu aj rakety vzduch-vzduch AIM-9L/I Sidewinder. Nemecký balík zahŕňa aj nákladné vozidlá, bezpilotné lietadlá, radarové systémy a muníciu. Nemecko na podporu Ukrajiny už poskytlo alebo prisľúbilo vojenskú pomoc vo výške 28 miliárd eur, píše DPA. Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším podporovateľom Ukrajiny v objeme zaslanej vojenskej pomoci, aktuality.sk
X X X
Slovensko už o pár dní príde o ruský plyn. Odkiaľ k nám bude od nového roka tiecť?
Budeme mať na budúci rok dosť plynu? Zásobníky sú síce plné, no už o niekoľko dní sa skončí dohoda o jeho preprave cez ukrajinské územie na Slovensko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ju od začiatku nového roka nepredĺži. Dokonca naznačil, že nechce, aby cez jeho územie tiekol ani neruský plyn. Premiér Robert Fico (Smer) preto zdôvodnil svoju cestu do Moskvy tým, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom chce rokovať o možných riešeniach tejto situácie.
Ficovej ceste do Ruska, ktorá sa stretla s vlnou nevôle zo všetkých strán, predchádzalo to, že sa na minulotýždňovom samite Európskej únie (EÚ) s ukrajinským prezidentom nedokázali dohodnúť na preprave plynu cez územie nášho východného suseda. „Názorový rozdiel máme, čo sa týka tranzitu plynu cez Ukrajinu. Pýtal som sa ho, či bude ochotný tranzitovať iný ako ruský plyn,“ povedal premiér po stretnutí a dodal, že Zelenskyj vylúčil možnosť, podľa ktorej by Ukrajina mohla na Slovensko a ďalej na západ tranzitovať akýkoľvek plyn.
Na premiérov pobyt v krajine, ktorá vo februári 2022 vojensky zaútočila na Ukrajinu, zareagoval aj prezident Peter Pellegrini. „Je nespochybniteľnou povinnosťou predsedu vlády obhajovať slovenské národné záujmy, vrátane dodávok ropy a plynu pre potreby SR a partnerov potrubím cez Ukrajinu, ako aj dodávok jadrového paliva,“ skonštatoval prezident s tým, že očakáva bližšie informácie o výsledkoch rokovania. Stále tak čakáme na to, čo bude toto stretnutie znamenať pre budúcnosť ruského plynu na Slovensku.
Exminister hospodárstva Karel Hirman, ktorý pôsobil v kabinete bývalého premiéra Eduarda Hegera (v tom čase OĽaNO, teraz Demokrati), hovorí, že premiérovo zdôvodnenie cesty nedáva zmysel. Hirman pripomína, že Ukrajina už od začiatku leta tohto roka opakovala, že kontrakt s ruským plynárenským koncernom Gazprom nepredĺži.
Opozícia opakuje, že premiérova cesta do Moskvy je „zradou a medzinárodnou hanbou“. Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku sa Ficovi na stretnutí s ruským prezidentom nepodarilo vyrokovať nič, pretože v tomto prípade musí dať súhlas s tranzitom plynu Kyjev. Práve preto mal podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany premiér rokovať s Ukrajinou. Zelenskyj pritom opakuje, že práve ruský plyn financuje ďalšie pokračovanie vojny.
Na Ficovu stranu sa postavil vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Ten hovorí, že premiér bol v Rusku rokovať o lacnom plyne, pretože z iných strán prichádzajú ponuky na „prebalený ruský plyn“ s prirážkou a drahými nákladmi na prepravu.
Aké máme možnosti?
O tom, že päťročná dohoda s naším východným susedom sa koncom tohto roka skončí, sme vedeli už dlho. Otázkou stále zostáva, odkiaľ budeme brať plyn po 1. januári 2025. To stále nemáme vyriešené, hoci možností sa ponúka hneď niekoľko. Isté je zatiaľ len to, že plyn sa kvôli vyšším tranzitným nákladom predraží.
Najväčší dodávateľ energií na Slovensku, SPP, už niekoľko posledných mesiacov opakuje, že Slovensko sa zaobíde aj bez ruského plynu. To by však mohlo stáť o stovky miliónov eur viac ako doposiaľ. „Ak by SPP, ktorý má približne 65-percentný podiel na našom trhu, prišiel o dodávky plynu z východu a celý potrebný objem by sme nakúpili z iného zdroja a fyzicky prepravili na Slovensko, stálo by nás to navyše ďalších 150 miliónov eur. V prípade celého slovenského trhu by to bolo navyše viac ako 220 miliónov eur,“ povedal pred niekoľkými dňami predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Vojtech Ferencz.
Za vyššími cenami stoja podľa Ferencza tranzitné náklady, ktoré do budúceho roka zrejme ešte narastú, a stále nie je známa ich konečná výška. Šéf SPP tiež dodal, že prerušenie dodávok plynu cez ukrajinské územie bude znamenať aj nárast jeho cien na veľkoobchodných trhoch, a v prípade, že príde studená zima, môžeme zápasiť s nedostatkom komodity a s problémami s jej dodávkami v rámci celej Európy.
Plynári ešte v novembri hovorili o tom, že majú uzatvorený krátkodobý pilotný kontrakt na dodávky plynu od azerbajdžanskej spoločnosti Socar. Premiér Fico navštívil s delegáciou Azerbajdžan ešte začiatkom mája a s tamojšími lídrami rokoval o možných dodávkach plynu práve z tejto krajiny.
Keďže Zelenskyj naznačil, že nechce cez ukrajinské územie púšťať ani neruský plyn, mohol by vzniknúť problém. Podľa hlavného ekonóma českej Trinity Bank Lukáša Kovandu tým chcel prezident Ukrajiny povedať, že chce zabrániť akémukoľvek tranzitu komodity, na ktorom by mohol Kremeľ nepriamo zarábať. „Mal na mysli situáciu, kedy by napríklad cez Ukrajinu tiekol azerbajdžanský plyn namiesto ruského, pričom Rusko by presmerovalo svoje existujúce dodávky do EÚ práve do Azerbajdžanu. Na takéto či podobné riešenie, ktoré by nakoniec príliš nezmenšilo ruské príjmy z predaja plynu do zahraničia, zjavne Fico s Orbánom vsadili,“ napísal Kovanda.
Plynári však spomínali aj iné možnosti. „Preferovanou alternatívnou prepravnou trasou pre SPP počas zimnej sezóny je plynovod z Nemecka cez Českú republiku, v ktorom máme zakúpenú dostatočnú prepravnú kapacitu. V prípade definitívneho výpadku dodávok cez Ukrajinu sa javí ako dôležitá aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu Turk Stream cez Turecko a ďalej cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Tou by sa na Slovensko mohla dostávať časť objemov ruského alebo azerbajdžanského plynu,“ informoval už skôr najväčší dodávateľ energií na Slovensku.
Aj v tomto prípade však môžu nastať problémy. Upozorňujú na ne dodávatelia a prevádzkovatelia prepravných sietí zemného plynu z Rakúska, Maďarska, Talianska a zo Slovenska. „Fyzický tok zemného plynu výlučne zo západu na východ ešte nebol úplne odskúšaný, najmä v zimných podmienkach, čo by mohlo viesť k významným prevádzkovým, bezpečnostným a sociálno-ekonomickým rizikám, ak by sa náležite nevyhodnotili, neriadili a neriešili,“ upozorňujú signatári Deklarácie o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny.
Plyn aj pre našich susedov
Podľa bruselského ekonomického think-tanku Bruegel tečie z Ruska smerom do Európy asi 5 percent z celkového množstva plynu, ktorý EÚ odoberá. Tento plyn smeruje najmä na Slovensko, do Maďarska a Rakúska.
Gazprom pritom už v novembri zastavil dodávky plynu do spomínaného Rakúska. Dôvodom bolo, že rakúsky energetický koncern OMV odmietol zaplatiť ešte za októbrové dodávky komodity. OMV totiž vyhrala arbitráž proti ruskému plynárenskému koncernu a ponechala si platby za októbrové dodávky plynu s úmyslom vykompenzovať škody vo výške 230 miliónov eur, ktoré jej boli v spore prisúdené.
Odborníci už v tom čase tvrdili, že šance na udržanie prepravy ruského plynu cez územie Ukrajiny sú nulové. „Znižuje sa šanca, že tok plynu cez Ukrajinu zostane zachovaný, pretože posledným veľkým odberateľom plynu touto trasou zostáva SPP,“ povedal pre Pravdu pred vyše mesiacom energetický analytik Radovan Potočár z webu energie-portal.sk.
Exminister Hirman vtedy spresnil, že SPP ako jediný zákazník na „ukrajinskej rúre“ odoberá približne len štvrtinu celkovej ročnej prepravy ruského plynu, ktorý tečie cez ukrajinské územie. Hirman preto upozorňoval, že šanca na udržanie tejto trasy bude po Novom roku nulová.
Čo sa týka Maďarska – to odoberá ruský plyn prostredníctvom tureckého plynovodu Turk Stream. Napriek tomu, že naši južní susedia cez tento plynovod od začiatku roka previezli asi 7,5 miliardy kubických metrov plynu, tamojší premiér Viktor Orbán pred niekoľkými dňami oznámil, že s Moskvou a Kyjevom rokuje o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu.
Orbán navrhol, aby bol plyn, ktorý z Ruska vstúpi na ukrajinské územie, už nebol považovaný za ruský, ale bol by vo vlastníctve kupujúcich. „Takže plyn, ktorý by vstúpil na Ukrajinu, by už nebol ruský plyn, ale bol by to maďarský plyn,“ opísal svoj plán maďarský premiér. Zatiaľ sú však známe len vyjadrenia Zelenského, ktorý trvá na zatvorení plynovodu.
Maďarsko však spolu so Slovenskom nezostávajú jedinými krajinami, ktoré vo veľkom odoberajú ruský plyn. Kovanda z Trinity Bank hovorí, že ruský plyn zažíva v Česku „comeback“, aj napriek tomu, že v priebehu minulého roka tamojšia vláda deklarovala, že u nich plyn z Ruska nenachádza. Rusko je spolu s Nórskom podľa neho suverénne najväčším importérom tejto komodity do Česka.
„Dovoz nórskeho plynu tento rok od januára do októbra medziročne klesol o bezmála 40 percent, pričom tento pokles kompenzujú práve dramaticky navýšené dodávky z Ruska. Zatiaľ čo vlani od januára do októbra Česko doviezlo z Ruska 145,6 tisíc ton plynu, tento rok v rovnakom období to bolo už 915,9 tisíc ton,“ priblížil expert.
Kovanda zároveň zdôraznil, že Česko získava ruský plyn sprostredkovane cez Slovensko a Maďarsko – donedávna do krajiny tiekol aj cez Rakúsko. Krajina tak nemá priamy kontakt s ruským Gazpromom./agentury/
X X X
Macron vymenoval novú francúzsku vládu, vedie ju Francois Bayrou
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vymenoval vládu centristického premiéra Francoisa Bayroua.
Francois Bayrou
Mená členov už štvrtého kabinetu v priebehu jedného roka predstavil v pondelok večer generálny tajomník Elyzejského paláca Alexis Kohler. Na svojich postoch podľa neho zostávajú minister vnútra Bruno Retailleau, šéf rezortu diplomacie Jean-Noël Barrot i minister obrany Sébastien Lecornu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
V novej vláde budú aj dvaja bývalí premiéri – Manuel Valls sa vráti na post ministra pre zámorské územia a Élisabeth Borneová bude ministerskou školstva. Exminister vnútra Gérald Darmanin sa stane ministrom spravodlivosti. Ministrom financií bude bankár Éric Lombard.
Sedemdesiattriročný premiér Bayrou bol vymenovaný už 13. decembra a chcel, aby bola jeho vláda predstavená už uplynulý víkend, respektíve pred Vianocami. Posledných takmer desať dní sa podľa Reuters usiloval zostaviť vládu, ktorá by bola schopná prežiť potenciálne hlasovanie o nedôvere iniciované krajnou pravicou i ľavicou. Jeho prioritou bude podľa francúzskych médií zabezpečiť rozpočet na budúci rok.
Všeobecne očakávané predstavenie kabinetu bolo v nedeľu odložené a v pondelok Elyzejský palác informoval, že ho nepredstaví skôr ako v pondelok večer z dôvodu dňa smútku na pamiatku obetí tropickej cyklóny Chido, ktorá zdevastovala ostrov Mayotte v Indickom oceáne.
Magazín Politico píše, že ešte pred oficiálnym predstavením viacerí politici i komentátori vo Francúzsku kritizovali zloženie kabinetu za to, že ustupuje niektorým požiadavkám krajnej pravice.
Francúzska politika sa podľa AFP ocitla v patovej situácii, odkedy Macron v lete vyhlásil predčasné parlamentné voľby, po ktorých ani jedna z politických strán nezískala v Národnom zhromaždení väčšinu.
Krajina sa navyše ponorila do ďalšieho politického chaosu, keď poslanci začiatkom decembra vyslovili vláde Michela Barniera nedôveru, napísala AFP. Dôvodom bola skutočnosť, že Barnier využil svoju právomoc na presadenie návrhu zákona o rozpočte sociálneho zabezpečenia bez hlasovania v parlamente. Stal sa tak vôbec najkratšie slúžiacim premiérom za obdobie francúzskej Piatej republiky, ktorá existuje od roku 1958./agentury/
X X X
Stovky ľudí v Záhrebe sa zúčastnili tichého pochodu za bezpečnejšie školy
Pochod bol reakciou na piatkový útok nožom na základnej škole.
Stovky ľudí sa v pondelok večer v chorvátskom hlavnom meste Záhreb i ďalších mestách zúčastnili na tichom pochode za bezpečnejšie školy. Reagovali tak na piatkový útok nožom na základnej škole v záhrebskej štvrti Prečko, pri ktorom zomrelo 7-ročné dievča a ďalšie tri deti utrpeli zranenia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Pochod s názvom „Pre bezpečné školy“ sa začal o 18.00 h SEČ. Zorganizovali ho učiteľské odbory. Účastníci od úradov žiadali, aby urobili viac pre bezpečnosť detí v chorvátskych školách.
„Potrebujeme podporu vládnych inštitúcií, školských kolektívov, médií, organizácií občianskej spoločnosti a všetkých ľudí, ktorých sa to týka,“ uviedlo v spoločnom vyhlásení približne 50 učiteľských skupín a ďalších organizácií.
Chorvátske ministerstvo školstva tvrdí, že zorganizovalo stretnutia expertných tímov, ktorých úlohou bolo nájsť spôsoby zlepšenia bezpečnosti na školách. Opatrenia by mohli zahŕňať zamykanie školských dverí alebo kontrolu vstupu, dodal minister Radovan Fuchs.
Predstavitelia tvrdia, že podozrivým z útoku na základnej škole v Prečku je jej 19-ročný bývalý žiak, ktorý žije neďaleko. V piatok ráno tam nožom napadol učiteľku a niekoľko detí. Z miesta činu najprv utiekol a pred zadržaním sa zamkol v izbe v neďalekom zdravotnom stredisku, kde mu polícia „zabránila spáchať samovraždu“, uviedol minister vnútra Davor Božinovič s tým, že mladý muž mal v minulosti problémy s duševným zdravím, aktuality.sk
X X X
V Bratislave proti návšteve premiéra Fica v Moskve protestovali stovky ľudí
Občianske združenie (OZ) Mier Ukrajine podáva na Generálnej prokuratúre (GP) SR žiadosť o preskúmanie dlhodobých krokov predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer) v súvislosti s postojom k Rusku. Predstavitelia združenia to vyhlásili na proteste proti nedeľnej (22. 12.) ceste premiéra do Moskvy a stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V hlavnom meste proti návšteve protestovali v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
Združenie zdôraznilo, že premiér podľa neho dlhodobo legitimizuje Putina, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Slovensko je zároveň Ruskou federáciou považované za nepriateľskú krajinu. Fico sa teda podľa predstaviteľov združenia stretol s nepriateľom.
V Bratislave pred Úradom vlády SR v pondelok proti ceste premiéra do Ruska protestovalo podľa organizátorov asi 3 000 ľudí.
„Odmietame zneužívanie témy tranzitu plynu proti Ukrajine a Európe za účelom kolaborácie s Ruskom. Putin cez Fica posilňuje slabnúci ruský vplyv, ruskú propagandu, ako aj hybridnú vojnu proti Slovensku a našim skutočným spojencom,“ vyhlásilo občianske združenie Mier Ukrajine, ktoré protest zvolalo.
Protest proti premiérovej ceste do Moskvy vyjadrili aj zástupcovia občianskych iniciatív a organizácií podporujúcich ľudské práva, právny štát a transparentnosť verejného života na Slovensku. V spoločnej výzve poukázali i na to, že premiérovo stretnutie s Vladimirom Putinom legitimizuje režim ruského lídra.
„Národná rada by mala prerokovať dosahy tejto cesty na zahraničnú politiku a postavenie Slovenska v medzinárodných vzťahoch,“ uviedli vo výzve podpísané osobnosti, medzi ktorými je napríklad aktivista Juraj Rizman z Post Bellum a Platformy pre demokraciu, Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu či politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.
Premiér SR Robert Fico sa v nedeľu (22. 12.) v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hovorili o vojenskej situácii na Ukrajine, možnostiach mierového riešenia, ako aj bilaterálnych vzťahoch medzi Slovenskom a Ruskom, ktoré chce Fico štandardizovať. Témou rozhovoru bol aj tranzit ruského plynu. Predseda vlády SR deklaruje, že presadzuje suverénnu politiku na všetky štyri strany, pričom najvyšších predstaviteľov EÚ o svojej ceste a jej účele informoval.
X X X
Požiar predajne so škodou milión eur spôsobil sedemročný chlapec
Rozsiahly požiar supermarketu v bratislavskej Rači spôsobil len sedemročný chlapec. Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, policajtom sa podarilo okolnosti požiaru na Rustaveliho ulici objasniť vďaka množstvu vykonaných úkonov.
Požiar predajne, ktorý vypukol v nedeľu 22. decembra krátko po 15:20 a vyžiadal si evakuáciu zamestnancov, spôsobil celkovú škodu vo výške viac ako milión eur.
„Na podklade doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie policajti vypátrali osobu páchateľa, ktorým bol sedemročný chlapec z Bratislavy,“ uviedol hovorca. Chlapec podľa neho úmyselne inicioval oheň v uličke s vystaveným toaletným papierom a detskými plienkami, v dôsledku čoho nastal požiar, ktorý sa rozšíril na ďalší tovar. Pri požiari sa nikto nezranil.
Ako sa kradnú autá na Slovensku? Unikátny dokument Slováka Bariho spojil políciu, zlodejov aj obete, uvidia ho diváci 23 krajín sveta
Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. „Vo vzťahu k osobe páchateľa je zo strany polície s prihliadnutím na jeho vek realizovaný ďalší postup na základe spolupráce s pracovníkmi sociálnej kurately,“ dodal hovorca./agentury/
X X X
Veľký úlet českého reprezentanta, ktorý odsúdil aj jeho tréner. Za pozápasový skrat dostal vo Fínsku obrí trest
Veľkú hanbu si spravil v zápase fínskej ligy český reprezentačný útočník Petr Kodýtek. Hráčom súpera najprv ukázal obscénne gesto, neskôr jedného z nich nakopol korčuľou v neprípustnej chvíli.
Petr Kodýtek.
K incidentu došlo po víkendovom dueli na ľade Ässätu, ktorý Kodýtkov tím IFK Helsinky prehral 2:4.
Dvadsaťšesťročný útočník ukázal smerom k súperovým hokejistom vztýčený prostredník, teda gesto, ktoré asi netreba bližšie vysvetľovať.
Pri tradičnom podávaní rúk medzi oboma tímami potom nepochopiteľne nakopol korčuľou domáceho Petera Tiivolu.
Ku skratu Čecha došlo paradoxne počas tradície, pri ktorej jeden súper vyjadruje rešpekt druhému a podľa nepísaných pravidiel sú podobné ataky absolútne neprípustné.
„Kopanec špicou korčule bol silný. Taký kop predstavuje riziko vážneho zranenia,“ napísala k Čechovmu pozápasovému ataku vedenie fínskej Liigy.
Disciplinárna komisia bola nemilosrdná – za takzvaný „fakáč“ dostal Kodýtek trest na jeden zápas a za kop na ďalších šesť. Čaká ho teda dlhá pauza, do hry by sa mal vrátiť až v druhej polovici januára.
Pre incident svojho zverenca nemal pochopenie ani tréner IFK, ktorým je slávny fínsky veterán Ville Peltonen.
„Ak sa to stalo, je to absolútne neprijateľné a mimo hodnôt nášho klubu,“ povedal bývalý útočník štyrmi cennými kovmi z olympiády ôsmimi z majstrovstiev sveta.
Pre helsinský klub to je citeľná strata, český center druhého útoku patrí k najvyťažovanejším hráčom a počas aktuálnej sezóny nazbieral 24 bodov v 35 zápasoch.
X X X
Nemecko zastavilo financovanie rozvojových projektov v Gruzínsku v hodnote 237 miliónov eur
Berlín bude naďalej podporovať občiansku spoločnosť a právny štát, tvrdí nemecký veľvyslanec v Tbilisi.
Nemecko zastavilo realizáciu projektov v Gruzínsku v hodnote 237 miliónov eur z dôvodu odvrátenia sa krajiny od cesty do Európskej únie (EÚ) a potláčania protestov, oznámil v pondelok nemecký veľvyslanec v Tbilisi Peter Fischer prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti X. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS
„Nemecko, bohužiaľ, zastavilo projekty s Gruzínskom v hodnote 237 miliónov eur. Svenja Schulzeová a ministerstvo pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré vedie, reagujú na to, že Gruzínsko sa odvracia od cesty do EÚ a potláča protesty. Zastavili sme financovanie zeleného vodíka, energetickej siete, vodnej infraštruktúry v Batumi. Podpora občianskej spoločnosti a právneho štátu zostáva zachovaná,“ napísal diplomat.
X X X
Všetko začala francúzska hviezda v ruskom veľkoklube. FIFA dočasne mení pravidlá prestupov
Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) oznámila prijatie „dočasného regulačného rámca“ týkajúceho sa prestupov hráčov po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (ESD). Tento krok nadväzoval na žalobu bývalého francúzskeho reprezentanta Lassanu Diarru, podľa ktorého boli časti pravidiel v rozpore s právom EÚ.
Rozhodnutie prišlo len niekoľko dní pred otvorením zimného prestupového okna. Zmeny sa týkajú článku 17 predpisov FIFA, ktorými sa upravuje štatút a prestup hráčov.
„Rámec rieši pravidlá o odškodnení za porušenie zmluvy, spoločnej a nerozdielnej zodpovednosti, navádzaní na porušenie zmluvy, medzinárodných prestupových certifikátov a konaní pred futbalovým tribunálom,“ citovala z vyhlásenia FIFA agentúra AFP.
S novými úpravami vyjadrila nesúhlas Medzinárodná federácia profesionálnych futbalistov (FIFPro): „Zmeny nie sú výsledkom kolektívneho vyjednávania. Opatrenia nie sú reakciou na rozhodnutie súdu a neposkytujú právnu ochranu hráčom,“ posťažovala sa federácia vo vyhlásení, ktoré zverejnila aj BBC.
Diarra podpísal v roku 2013 kontrakt s Lokomotivom Moskva, no o rok neskôr z neho odišiel, pretože mu ruský klub údajne chcel bezdôvodne znížiť plat. Lokomotiv sa po rozviazaní zmluvy obrátil na komoru FIFA pre riešenie sporov so žiadosťou o náhradu škody a federácia hráčovi nariadila zaplatiť moskovskému klubu 10 miliónov eur. Diarra však podal protižalobu, v ktorej žiadal náhradu za nevyplatenú mzdu.
Hráč sa sťažoval, že si po odchode z Ruska nemohol nájsť nový klub, pretože podľa predpisov FIFA by bol aj jeho nový zamestnávateľ spoločne zodpovedný za vyplatenie odškodnenia pre Lokomotiv. Najvyšší súd Európskej únie uviedol, že niektoré pravidlá FIFA týkajúce sa prestupov sú v rozpore so zákonmi o slobode pohybu, preto rozhodol v prospech Diarru, aktuality.sk