Za developerom Benka zostali v SR státisícové dlhy na dani, Štát obchoduje s výpoveďami kajúcnikov

 Kandiduje za poslanca, jeho manželka za starostku Rovinky. Príbeh zápasníka Petra Benka, ktorý je spojený s podozreniami z miliónových daňových machinácií, sa neskončil utopením viacerých firiem. Benko sa angažuje ako člen tímu svojej manželky – kandidátky na starostku Rovinky. Sandra Benko tiež figuruje vo firme Vassal Group spojenej s rozsiahlou trestnou činnosťou „kráľov odpadov“.

Verejnosť pozná kontroverznného podnikateľa Petra Benka najmä cez nezvyčajnú stávku, ktorú pred časom uzavrel. Tvrdil, že dokáže schudnúť tak, že bude bojovať v MMA klietke – ak sa mu to nepodarí, podpáli svoje státisícové auto Brabus. Okrem toho však boli okolo Benka podozrenia, či si dal oprávnene vyplatiť miliónové vratky DPH. Podnikateľa spája priateľstvo s bývalým vysokým funkcionárom finančnej správy Ladislavom Hannikerom.

Teraz má Benko ambície v regionálnej politike. Podľa volebných materiálov jeho manželky – kandidátky na starostku Rovinky v nadchádzajúcich voľbách – je Benko členom jej tímu a zároveň kandiduje za obecného poslanca.

Benko stál za množstvom developerských projektov práve v Rovinke, kde sa spolu s manželkou snažia dostať do vedenia obce.

Tandem s podozrivým daniarom

V roku 2020 Aktuality.sk priniesli informáciu, že Ladislav Hanniker, dovtedajší šéf boja proti podvodom u daniarov, končí vo funkcii. Hlavným dôvodom boli podozrenia, ktoré Hannikerovu funkcionársku kariéru sprevádzali. Inšpekcia daniarov riešila aj prepojenie medzi Hannikerom a developerom Petrom Benkom, ktorý stojí za miliónovými projektmi. Jeho firmy opakovane končia v státisícových daňových dlhoch.

Hannikera s Benkom totiž nespájalo len priateľstvo, ale aj ekonomické vzťahy – Hanniker chodil do práce na Mercedese v úprave Brabus, ktorého hodnota sa začína na 100-tisíc eurách. Auto kúpil práve od podozrivého podnikateľa – Hanniker sám v minulosti potvrdil, že ho oficiálne kúpila firma jeho manželky, odmietol však prezradiť, za koľko. Takisto sa nevyjadril k tomu, aký má s Benkom vzťah. „Neviem o tom,“ odpovedal na otázky týkajúce sa daňových dlhov Benkových firiem.

Bývalé a súčasné firmy Petra Benka momentálne dlhujú na dani 700-tisíc eur. Ďalšie jeho firmy si vypýtali podozrivé vratky, ktorých prešetrovanie zatiaľ neviedlo k vyrubeniu dlhov.

V súvislosti s vratkami Benkových firiem vedie úrad inšpekčnej služby trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Viac informácií však polícia neposkytla, pretože v prípade prebiehajú procesné úkony.

Aj firma Monopol Brands, ktorú s Benkom v minulosti vlastnila Hannikerova manželka Jaroslava, má 40-tisícový daňový dlh. Táto firma stojí za zápasníckou módnou značkou Twinzz, na ktorú robil reklamu aj Attila Végh.

Okrem firmy, ktorú vlastnila Hannikerova manželka s Benkom už v čase, keď bol Hanniker vysokopostaveným štátnym funkcionárom, v opačnom garde vlastní inú spoločnosť Hanniker so súčasnou manželkou Petra Benka Sandrou.

Od roku 2021 sú totiž spoločníkmi vo firme Rovinkáreň, ktorá prevádzkuje reštauráciu v obci Rovinka.

Developer a regionálna politika

V obci Rovinka, kde chcú teraz Benkovci uspieť vo voľbách, sú aktívne Benkove firmy. Stoja tam za výstavbou vyše stovky domov v projektoch ako Benalex Home Residence či Green Residence.

Benko teda ako developer obec pri Bratislave zahustil a dnes je členom tímu svojej manželky, ktorá sa ju zas snaží pretvoriť na obec, v ktorej sa „skutočne žije, nielen býva“.

Hoci Benko sa k otázkam Aktuality.sk nevyjadril, odpoveď na niektoré otázky poslala jeho manželka. „Môj manžel kandiduje za poslanca a v prípade zvolenia by sa venoval predovšetkým oblastiam ako rozvoj športu, podpora aktivít pre mládež, revitalizácia a budovanie detských ihrísk a povinná výsadba zelene ako súčasť všetkých developerských projektov.

Aj po lete 2020 bolo vo firmách môjho manžela niekoľko daňových kontrol a všetky boli ukončené s negatívnym nálezom, takže ukázali, že nedošlo k porušeniu zákona.“

Sandra Benko neodpovedala na otázku, či Benka v súvislosti s prešetrovaním daňových dlhov v jeho firmách vypočúvala polícia.

Vyjadrila sa však k financovaniu svojej kampane. „Rovinka je relatívne malá obec, takže ani suma, ktorú povoľuje zákon na kampaň na starostu, nie je zvlášť vysoká. Financovať ju preto budem z vlastných zdrojov,“ uviedla Sandra Benko.

Medzi kráľmi odpadov z Vassal Eko

Kandidátka na starostku Sandra Benko, rodným priezviskom Schönová, je podľa obchodného registra členkou dozornej rady spoločnosti Vassal Group – materskej firmy neslávne známej Vassal Eko, ktorá je obvinená z podplácania. Šéfom Vassal Group je momentálne obvinený odpadový kráľ Michal Kováč, ktorému v roku 2021 zaistili majetok.

Sandra Benko je podľa informácií Aktuality.sk sestrou Michala Kováča, obvineného za zločin neoprávneného nakladania s odpadmi, a figuruje s ním aj vo firme Vassal Steel.

„V spoločnosti Vassal Eko som dlhé roky pracovala ako office manager, potom som odišla na materskú dovolenku a po jej skončení som sa už nevrátila, ale začala som sa venovať vlastnému podnikaniu,“ uviedla Sandra Benko.

Vo Vassal Eko pôsobil aj ďalší člen tímu Sandry Benko Martin Převrátil. Na webe Zlaté stránky je Převrátil evidovaný ako kontaktná osoba obvinenej firmy. Spoločne s Benkovou tiež vlastní firmu BNX Green. Do roku 2022 bol spoločníkom Michal Kucharík, ďalší člen tímu Sandry Benko. Kucharík je podľa LinkedInu architektom v Benkovej firme Benalex. Tím dopĺňa Kucharíkova snúbenica a redaktorka TV Markíza Miroslava Ondrejčíková.

Tá uvádza, že o dlhoch Benkových firiem nevie. „Dohľadala som si firmy, ktoré ste spomínali v článku, a v zozname daňových dlžníkov som ani nič podobné nenašla. Na firmu Expados som sa pýtala ešte v čase, keď ju pán Benko predával, nemala žiadne podlžnosti ani voči dodávateľom, ani voči štátu,“ tvrdí Ondrejčíková. Faktom je, že pred výmazom dnes už neexistujúcej Expados mala firma na dani dlh viac ako 636-tisíc eur. Prepisy firiem na biele kone sa taktiež väčšinou realizujú v čase, keď ešte firma nemá nedoplatky, napríklad v čase daňovej kontroly. Firmu Expados Benko predal občanovi Maďarska.

„Rovinkáreň je prevádzka s rýchlym občerstvením – grilované kurence, pečené kolená, hranolky a nad takýmto podnikaním som sa naozaj nikdy nepozastavovala,“ komentovala spoločný biznis Benkovej s exdaniarom Hannikerom.

Ako dodala, po voľbách má záujem riešiť kvalitné ovzdušie či pitnú vodu. „A napokon, významnou súčasťou mojej agendy je nastavenie efektívnych protikorupčných postupov nielen na obecnom úrade, ale aj vo vzťahu k voleným zástupcom, teda aj k poslancom, pre začiatok zavedením certifikácie protikorupčného systému manažérstva ISO 37001,“ dodala Ondrejčíková.

Kontroverzne postavený dom

Sami Benkovci bývajú v Rovinke, v pravdepodobne najväčšom dome v obci so zastavanou plochou takmer 800 metrov štvorcových. Presné číslo je však možné len odhadovať, keďže oficiálne stojí na parcele s výmerou 156 metrov – túto parcelu však niekoľkonásobne presahuje.

Benkov dom je založený v prospech Ondreja Trnovského, niekdajšieho likvidátora problematických firiem, ktorý v minulosti pôsobil v spoločnosti Fovea s dnes už odsúdeným Zoroslavom Kollárom.

 Ak neschudne, podpáli Brabus

Benko sa okrem podnikania zviditeľnil aj amatérskym zápasom v klietke v rámci projektu Oktagon. Do dátumu súboja potreboval schudnúť, a preto sa zaviazal, že ak sa mu to nepodarí, podpáli jeden zo svojich Brabusov, ktoré mal v garáži až tri – dokopy mohli mať hodnotu prekračujúcu pol milióna eur.

Vo videách k tomuto projektu prezentoval aj auto pre predchádzajúcu manželku, exkluzívny Fiat 500 v úprave Gucci – rovnaký mal na poistnej zmluve aj daňový podvodník Ladislav Bašternák.

Benko sa mimoriadnymi finančnými nárokmi netajil. „Týmto sa ja ale živiť nemôžem, to by ste mi museli dávať zápasy v UFC za 200-tisíc, aby ma to uspokojilo,“ uviedol v rozhovore pre Šport.sk.

Pred druhým súbojom Projektu X s Jakubom Štáfekom, ktorý Benko prehral, je vidno, ako sa , aktuality.sk

X X X

Ako sa zachová Putin, aká bude zima? V otázkach plynu je veľa otázok

Bezpečné dodávky zemného plynu pre slovenských odberateľov bez akýchkoľvek obmedzení by mohol ohroziť jeho nedostatok v tranzitných krajinách, hoci za normálnych okolností je tok plynu na týchto trasách spoľahlivý. Zhodli sa na tom energetickí analytici Karel Hirman a Jozef Badida. Problémom môže byť aj to, že z plynu, ktorý je uskladnený v slovenských zásobníkoch, vlastní Slovenský plynárenský priemysel (SPP) len časť.

 O tom, že Slovensko má dostatok plynu na nadchádzajúcu zimnú vykurovaciu sezónu, informoval v utorok (12.7.) minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Základný problém je však podľa Hirmana v tom, či bude plynová sústava schopná prepravovať plyn aj po úplnom zastavení jeho toku z Ruska. „To znamená, že či plyn, ktorý SPP označuje za nórsky, sa z Nemecka dostane fyzicky na územie SR, alebo LNG plyn z terminálov v Taliansku alebo Chorvátsku,“ uviedol pre TASR Hirman.

Prípadné obmedzenie prepravných trás je rizikom aj podľa analytika portálu energieprevas.sk Jozefa Badidu. „Za normálnych okolností je tok plynu na týchto trasách spoľahlivý, no prípadný nedostatok plynu v jednotlivých tranzitných krajinách ešte môže zamiešať kartami,“ upozornil Badida. Aktuálne zásoby plynu by podľa neho na pokrytie nadchádzajúcej vykurovacej sezóny mohli stačiť. „Otázne však je, či všetok spomínaný plyn je určený výlučne pre slovenských dodávateľov, a ako majú jeho dodávky zmluvne garantované,“ uviedol analytik.

Hirman upozornil, že podľa údajov plynárenského portálu agsi je v slovenských zásobníkoch uskladnených v prepočte na energiu približne 23 terawatthodín (TWh) zemného plynu, pričom ročná spotreba sa pohybuje na úrovni okolo 57 TWh. „Za posledné roky na bezproblémové prekonanie akýchkoľvek podmienok v zime sa uskladňovalo v zásobníkoch Nafty a Pozagasu cca 28–30 TWh pred samotným začiatkom vykurovacej sezóny. Bol v tom aj plyn pre zákazníkov mimo Slovenska, ale toto množstvo garantovalo, že aj ku koncu zimy budú mať zásobníky dostatočný výtlačný denný výkon v prípade silných mrazov na konci februára/začiatku marca,“ pripomenul Hirman.

V zásobovaní plynom je tak podľa Hirmana v nasledujúcich mesiacoch ešte veľa rizík. „Keďže nikto nevie povedať, ako bude, nevieme, aká bude zima, nevieme, ako sa zachová Putin a zásoby máme v zásobníkoch stále o dosť menšie, ako sú obvyklé pred vykurovacou sezónou, tak dnes v polovici júla tvrdiť, že sme pripravení na celú zimnú vykurovaciu sezónu, je minimálne veľmi predčasné a neseriózne,“ dodal.ˇ/agentury/

X X X

Asi dve tretiny Ukrajincov, ktorí pred vojnou vo svojej vlasti utiekli do okolitých krajín, chcú v najbližšom čase zostať tam, kde teraz sú. Väčšina z nich však dúfa, že sa raz na Ukrajinu budú môcť vrátiť, ale nevedia kedy to bude možné.

Vyplynulo to z prieskumu medzi 4900 ukrajinskými utečencami v Poľsku, Moldavsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Česku, o ktorom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Prieskum sa konal medzi polovicou mája a júna. (unhcr.org)

X X X

V Moskve vznikla nová vojenská jednotka, do ktorej sa hlásia žoldnieri so záujmom bojovať na Ukrajine. Jednotka je čiastočne financovaná z moskovského mestského rozpočtu a sami žoldnieri ju prezývajú sobjaninský pluk podľa starostu Moskvy Sergeja Sobjanina.

 X X X

Ukrajinskí obrancovia odrazili ruský útok smerom na obce Dovhenke a Dolyna, ktoré sa nachádzajú blízko Slovianska na východe Ukrajiny. Vo svojej pravidelnej rannej správe o tom informoval ukrajinský generálny štáb. Ukrajinská vojenská rozviedka ohlásila oslobodenie piatich Ukrajincov pri osobitnej operácii v okupovanej Chersonskej oblasti. Podobné vyhlásenia bojujúcich strán nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

„V charkovskom smere udržuje nepriateľ zoskupenie síl Západného a Východného vojenského okruhu a hlavné úsilie sústredí na obranu,“ tvrdí velenie ukrajinskej armády. Ruské invázne jednotky podľa neho rovnako opäť ostreľovali druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov a ďalšie obce v regióne.

Ruské jednotky podľa ukrajinského štábu ostreľovali tiež okrem iného obce v okolí Kramatorska, Bachmutu alebo Avdijivky. Na niektorých miestach podľa velenia ukrajinských síl útočilo Rusko rovnako letecky alebo raketovými údermi.

X X X

Šéf samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DNR) Denis Pušilin v utorok podpísal dekrét, ktorý ruší moratórium na trest smrti. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa/ Rádio Sloboda. Proruskí separatisti na východe Ukrajiny nedávno odsúdili na najvyšší trest dvojicu britských občanov a jedného Maročana, ktorí bojovali v radoch ukrajinskej armády proti ruským jednotkám a silám neuznaných separatistických oblastí.

X X X

Vojna na Ukrajine a jej dôsledky pre energetickú a potravinovú bezpečnosť budú v stredu hlavnou témou rozhovorov šéfov diplomacie krajín skupiny Central 5 (C5). Na stretnutí v Budapešti sa s rezortnými partnermi z ďalších stredoeurópskych krajín zúčastní minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Ministri budú hovoriť aj o rozširovaní Európskej únie a o prioritách českého predsedníctva v Rade EÚ.

X X X

Rokovania s Ruskom v súčasnosti neprichádzajú do úvahy, uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v rozhovore pre nemecký magazín Stern.

„O čom môžete rokovať s niekým, kto nie je pripravený dohodnúť sa s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK) na evakuácii civilistov?“ spýtala sa Baerbocková.

Šéfka nemeckého rezortu diplomacie zároveň odmietla výzvu vplyvných nemeckých osobností, ktoré v otvorenom liste žiadajú rokovania o okamžitom prímerí na Ukrajine.

„Keby som bola Ukrajinka, považovala by som tento list za naivný, znepokojujúci a arogantný,“ uviedla Baerbocková.

„Aké právo má nemecký minister zahraničných vecí rozhodovať za Ukrajinu o tom, akej časti územia by sa mali vzdať a koľko miliónov ukrajinských občanov by sa malo podriadiť ruskej vláde?“ pokračovala.

X X X

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok 2 447 osôb. Z toho bolo 648 mužov, 1 413 žien a 386 detí. O dočasné útočisko požiadalo 174 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň takmer 2 763 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 600-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 85-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 353-tisíc osôb.

X X X

Záchranári vytiahli z trosiek obytnej budovy v meste Časiv Jar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zničenej víkendovým ruským útokom už 46 tiel. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Okrem spomenutého počtu obetí sa dosiaľ podarilo zachrániť deväť ľudí. Záchranná operácia pokračuje a záchranné služby odpratali zhruba 85 % sutín. V priebehu stredy záchranári pravdepodobne ukončia záchrannú akciu.

X X X

Najväčšie ekonomické kapacity sa mýlili a teraz za to všetci poriadne zaplatíme

Súčasná vysoká inflácia je cenou za to, ako centrálne banky a vlády (ne)riešili problémy v minulosti. Dlhé desaťročia boli centrálne banky považované za nezávislé inštitúcie, v ktorých pracujú tí najchytrejší ekonómovia. Vďaka nim si tak mohol vyspelý svet užívať relatívne stabilnú cenovú úroveň a hospodársky rast.

Centrálni bankári však postupom času aj pod tlakom vlád začali prostredníctvom menovej politiky čoraz viac ovplyvňovať ekonomiku. Pri každej hospodárskej recesii tak znížili základné úroky a natlačili do obehu nové peniaze, aby podporili spomaľujúcu sa ekonomiku.

Dočasná alebo trvalá inflácia?

Kým sa inflácia držala na relatívne nízkej úrovni, takýto prístup väčšina ekonómov považovala za správny. Lenže súčasnosť nám ukazuje, že nič nie je zadarmo.

Keď centrálne banky počas covidu prišli s bezprecedentnou menovou expanziou a natlačili bilióny nových dolárov, eur, libier či jenov, vznikli tak obavy z možnej inflácie. Niektorí odborníci začali upozorňovať, že nemôžeme pri každom probléme vytvoriť nové peniaze a všetko bude zase v poriadku.

Experti z centrálnych bánk túto kritiku odbili s tvrdením, že nič také nehrozí. Ako sa však zakrátko ukázalo, tovary a služby začali postupne zdražovať. Ani to nevyrušilo čelných predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB) či amerického Fedu. Rastúcu infláciu označili ako prechodný jav.

Lenže dnes môžeme vidieť, že o žiadny prechodný stav nejde a zdražovanie tu s nami bude oveľa dlhšie. Dvojciferná inflácia dorazila aj do krajín, ktoré si takýto cenový vývoj nepamätajú desaťročia.

Chybné modely

Otázne teraz zostáva, kde sa stala chyba. Tú už pred pár dňami pomenoval šéf amerického Fedu Jerome Powell, ktorý verejne vyhlásil, že používali chybné modely.

„Centrálne banky postupne v uplynulých dvoch dekádach v monetárnej politike prešli od modelu monetárneho cielenia k inflačnému cieleniu a snažili sa nízkymi, respektíve až zápornými úrokmi nalievať extrémne objemy likvidity na trh, aby podporili hospodársky rast a schopnosť ekonomík obsluhovať verejný dlh,“ vysvetlil Ľuboš Pavelka z Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty EU v Bratislave.

Celý tento prístup bol tak podľa neho v rozpore s tým, čo je nevyhnutné pre zdravú, dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Ako ďalej uviedla analytička spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová, od začiatku bolo jasné, ako tento veľký finančný experiment dopadne. Ten síce trval oveľa dlhšie, než pôvodne predpokladala, avšak nakoniec sa predsa len pomaly končí s negatívnymi dôsledkami. Lenže teraz západné ekonomiky, zvyknuté na lacné peniaze, stoja pred oveľa väčším problémom.

„Namiesto normálnej cyklickej krízy dochádza k štrukturálnemu rozvratu, ktorý bol úplne jasný a jedine progresivisti ho popierali,“ priblížila.

Recesia je nevyhnutná

Ekonómovia teraz tvrdia, že sme sa dostali do stavu, keď hospodársky rast už nie je ťahaný zvyšovaním produktivity práce, ale len novými peniazmi v ekonomike.

Okrem vysokej inflácie je to viditeľné aj v podnikovej sfére.

„V rámci firiem vidíme takzvanú zombifikáciu, keď sa zvýšil podiel spoločností, ktoré prežívajú len vďaka lacným úverom. Pritom by už mali byť zlikvidované a prepustení ľudia by si mali nájsť prácu v odvetviach s vyššou pridanou hodnotou. A z toho vznikla inflácia, keď ceny rýchlo vyskočili nahor. Inflácia je normálny ekonomický proces, ktorý prinúti subjekty zvýšiť svoju produktivitu a tým dohnať rast cien,“ povedal analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

 Šichtařová vidí za chybným prístupom centrálnych bánk ideológiu. Nové modely totiž neprešli dostatočným ekonomickým výskumom. „Jednoducho sa im ideologicky hodila téza, že je možné odstrániť akúkoľvek bolesť v ekonomike a dosiahnuť neustály ekonomický rast, a to aj bez práce,“ dodala.

Viacerí ekonómovia sa v súčasnosti zhodujú na tom, že pokiaľ sa vysoká inflácia nemá stať chronickou, tak bude musieť prísť k zmene monetárnej, ako aj fiškálnej politiky.

„Centrálne banky by skutočne mali zmeniť svoj prístup v tom, že nebudú ekonomiky zachraňovať za každú cenu a že dovolia i recesiu. Recesia je prirodzený proces, pri ktorom sa síce zvýši nezamestnanosť, ale zároveň ekonomiky nájdu nové riešenie a zvýšia produktivitu, čo je dôležité pre dlhodobý rozmach,“ povedal Tomčiak.

Okrem toho bude musieť prísť k zníženiu veľkosti peňažnej zásoby a rovnako tak k výraznému zníženiu verejných výdajov, aktuality.sk

X X X

Exvyšetrovateľ Šátek: Do polície prišli ničomníci. Gašpara dotiahli Palko a Pčolinský

Výpoveď Bernarda Slobodníka na Špecializovanom trestnom súde otvára temnú stránku polície. Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek však hovorí: Je to ešte hlbšie.

Bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, ktorý je sám obvinený vo viacerých kauzách, na súde, ktorý pojednáva objednávku vrážď novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a objednávky vrážd elitných prokurátorov, tvrdí, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör ovládali políciu, „mali na to politické krytie“. Viac o tom bude hovoriť vo svojej kauze.

Na súde v Pezinku Slobodník v prvom rade vypovedal o tom, ako sa Bödör a Gašpar snažili ovplyvňovať vyšetrovanie ekonomických káuz Mariana Kočnera, ale aj o tom, ako riadili políciu.

Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek už dlhšie upozorňuje, že Bödör a Gašpar boli podľa polície na vrchole štruktúry, ale za nimi muselo byť aj politické krytie.

„Bol to exminister vnútra Vladimír Palko, ktorý spoločne so svojou pravou rukou (vtedajším vedúcim sekretariátu ministra) V. Pčolinským po mojom účelovom odvolaní z funkcie riaditeľa Úradu boja proti korupcii P PZ (Prezídium Policajného zboru – pozn. red.) ustanovil v roku 2005 do tejto funkcie Tibora Gašpara a týmto aktom ho uviedli medzi policajnú elitu,“ pripomína Šátek.

Hovorí, že výber Gašpara kritizoval, nemal podľa neho dostatočné odborné kvality – právnické vzdelanie, a ani prax na vyšetrovanie korupcie a zložitej hospodárskej kriminality – čo dovtedy nerobil, ba ani skúsenosti s riadením policajného útvaru s celoslovenskou pôsobnosťou.

„Palkovo ministerstvo reagovalo konštatovaním, že Tibor Gašpar je konečne policajtom, ktorý nemá služobné prepojenie s políciou pred novembrom 1989 a je úplne novým typom policajta,“ približuje reakciu vtedajšieho ministra.

Ďalej Šátek píše, že štačilo pár mesiacov, aby Gašpar útvar obsadil vlastnými ľuďmi.

„Nečudujem sa, po tom ako sa pod vedením Tibora Gašpara (ne)vyšetril prípad „Kovošrot“, že dostal absolútnu dôveru vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka a jeho „šéfa“ a stal sa policajným prezidentom. Opäť sa obklopil jemu bezvýhradne lojálnymi osobami (Hraško, Krajmer, Slobodník …) a preto sa aj do riadenia polície mohol vtesnať Norbert Bödör, veď fakt, že sa jedná o Nitranov, predsa veľa napovedá. Je mi úplne jasné, že práve títo dvaja si urobili z polície prostriedok na pomoc „postihnutým“ (trestne stíhaným či trestným stíhaním ohrozených) ale aj prostriedok vlastných finančných zdrojov,“ Šátek vysvetľuje, že Gašpar bol vhodnou persónou aj po výmene ministrov, keď si na čelo rezortu vnútra sadol Robert Kaliňák zo Smeru.

„Fakt, že sa do čela polície dostali osoby, ktoré sa spreneverili svojej služobnej prísahe, že policajná činnosť im bola len prostriedkom pre získanie uznania u nadriadených (i politikov) a osobného majetkového obohatenia preukazuje, že sa jednalo o ničomníkov – darebákov v službách štátu,“ hnevá sa Šátek.

Je presvedčený, že na ich očistu nestačí ani terajšia „otvorenosť“ a priznanie si svojich „(zlo)činov (či samovraždy)“, ale maximálne vysoké tresty. „Ich špinavé podriadenie sa zločineckému politického systému nemôže nič ospravedlniť, či už ‚láskou‘ k tomuto povolaniu či z existenčného ohrozenia, pretože mali tak ako ja, čo som urobil počas služby dvakrát, možnosť normálne povedať ‚tak to nie, už stačí’a odísť z polície. Pretože tak urobili až po tom čo boli obvinení, ich svedectvá ich nezbavujú viny ale ani trestu, pravdaže ani celospoločenského opovrhnutia,“ dodáva Šátek s tým, že keď počúva výpovede bývalých funkcionárov polície, finančnej správy či spravodajskej služby, tak mu „žalúdok vypovedá službu“./agentury/

X X X

Bývalý policajný prezident Gašpar tvrdí, že štát obchoduje s výpoveďami kajúcnikov

 Za obvinenia vybraných „nepriateľov“ dostávajú kajúcnici veľké benefity, tvrdí bývalý policajný šéf Gašpar.

 Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa po prepustení z väzby zastrájal, že očistí svoje meno a možno vstúpi aj do politiky. Zrejme do strany Smer, keďže to vyhlásil počas jej tlačovej konferencie. Tentoraz sa jeho meno skloňovalo vo výpovedi jeho bývalého podriadeného Bernarda Slobodníka.

Obaja sú stíhaní v kauzách, ktoré sa týkajú korupcie a kupovania spravodlivosti. Slobodník na Špecializovanom trestnom súde vypovedal, ako Gašpar a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör riadili políciu a dokonca aj ministerstvo vnútra. Mali – podľa neho – aj najvyššie politické krytie.

 Slobodník patrí do trojice najznámejších slovenských spolupracujúcich svedkov, tzv. kajúcnikov. A práve na to poukazuje aj samotný Gašpar.

Tvrdí totiž, že sa „rozmohol nový druh podnikania, ktorý si ako jediný našiel štátnu podporu“. „Univerzálne svedectvo v trestných konaniach, za výhody od štátu proti komukoľvek, koho si Igorovi politicky angažovaní policajti a prokurátori vyberú,“ píše bývalý policajný prezident na sociálnej sieti.

 Poukazuje tak na terajšieho ministra financií a lídra mandátovo najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Vyčíta mu, že „blázon z Trnavy zničil za dva roky celé Slovensko, ľudia života, firmy krachujú, ceny rastú“. „Vlastnému národu táto vláda bláznov nepomáha, no iným rozdá aj to, čo ešte nemáme. Ľudia sa búria, preferencie sa prepadli na úroveň polotučného mlieka, a tak pacientovi Igorovi neostáva nič iné než robiť to čo mu ide najlepšie, klamať, podvádzať a bojovať s imaginárnym nepriateľom,“ mieni, že za jeho stíhaním je politická objednávka.

Ako to funguje? Podľa Gašpara, budúceho politika, takto:

Najskôr je potrebné páchaním rozsiahlej trestnej činnosti zarobiť. Následne previesť zárobok z trestnej činnosti na blízke alebo tretie osoby.

„Potom kontaktovať oddelenie podpory kajúcnikov na ÚŠP alebo NAKA. Tu je dôležité pripomenúť, že nepotrebujete vedieť nič, oni vás všetko naučia,“ popisuje Gašpar s poukazom na odposluchy, podľa ktorých polícia naozaj pracuje s kajúcnikmi a snaží sa ich usmerniť v ich výpovediach.

„No a už treba len svedčiť aspoň v 80 skutkoch podľa odporúčaní alebo návodu, ktorý pripraví niektorý z našich chlapcov z tímu Očistec,“ to už mieri aj na ďalších kajúcnikov, najmä bývalého šéfa kriminálny Finančného úradu Ľudovíta Makóa.

 No a cena za takéto kajúcnictvo je podľa Gašpara aj v rámci Európskej únie výnimočná. „Budete kajúcnikom len akože. Nemusíte priznať všetku vašu trestnú činnosť. Nemusíte priznať celý príjem z vašej trestnej činnosti. A to najlepšie je, že aj z toho čo ste nakradli, vrátite len zlomok, a za pomoci skorumpovaných médií oklamete verejnosť, že ste vrátili všetko,“ tvrdí.

Za bonus považuje aj ďalšie nevyšetrovanie trestnej činnosti, ku ktorej sa kajúcnik „omylom priznal“. „Správate sa kolúzne a sú o tom dôkazy? Žiadny problém. Repa a Šúrek vedia byť hluchí aj slepí,“ podrypol Gašpar aj dvoch prokurátorov Špeciálnej prokuratúry.

A znova poznámka o Makóovi: „Štátne zákazky čakajú len na vás.“ Jeho firme sa darí obchodovať so štátom, hoci je sám obvinený.

„Neveríte? Možno vás presvedčí jeden už zverejnený citát znovu nájdeného Pinocchiovho brata Bernarda, z nahrávky rozhovoru medzi ním a policajtmi. Ide o obdobie kedy prišiel na ÚŠP s Lipšicom, s vopred pripravenými poznámkami, aj keď nemal mať vedomosť k čomu ide vypovedať: …tak v každom prípade mňa nebudú brať, môže byť, môže byť hocičo na mňa, a keby mi aj náhodou niekedy za niečo… Áno a keby aj, tak že by v priebehu konania tam nejaká dvestošestka (pozn. vznesenie obvinenia) prišla, tak prinajhoršom by to skončilo s podmienkou,“ dodáva Gašpar./agentury/

X X X

 Súd s Kočnerom: Zuby, svrab, sneh. Čo znamenajú šifry v správach so Zsuzsovou?

Pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

 Obžalovaná dvojica Marian Kočner a Alena Zsuzsová si v minulosti intenzívne písali cez šifrovanú aplikáciu Threema. Po tom, čo Peter Tóth odovzdal polícii Kočnerov telefón aj s prístupovými heslami, polícii sa podarilo dostať k správam od jesene 2017 až do Kočnerovho zadržania pred letom 2018.

Písali si každý deň, stovky správ, niekedy jasne, inokedy v heslách a náznakoch. Filozoficka fakulta Univerzity Komenského v Bratislave na vyžiadanie polície pripravila analýzu výrazov, ktoré Kočner so Zsuzsovou používali v komunikácii.

Šifry a heslá najintenzívnejšie používali práve v období februára 2018 a v dňoch vraždy, ale nevyhli sa im ani po likvidácii novinára a jeho snúbenice. Bez kontextu sa bavili o vypadnutých zuboch, kožných chorobách, svrabe, o roztopení snehu.

Vedci došli k záveru, že autori správ (Kočner, Zsuzsová) používajú bežné výrazy, ktoré sú zrozumiteľné každému čitateľovi, ale je tam aj „skrytá vrstva významu, ktorú dokáže dešifrovať adresát, oboznámený s konkrétnymi kontextovými okolnosťami.“ Autori analýzy sa zhodli na tom, že správy v Threeme nemožno čítať iba doslovne, ale treba chápať aj skryté významy.

Súd vypočúva svedka Mateja Karáska, odborného asistenta Filozofickej fakulty, ktorý je spoluautorom analýzy. Senát ho napokon nevypočúva ako znalca, ale ako svedka. Dokument, ktorý vyhodnocoval výrazy a správy, je odborným vyjadrením, nie znaleckým posudkom, rozhodol súd.

 Šifry sami priznali

V deň vraždy 21. februára 2018 sa Zsuzsová s Kočnerom bavili o vypadnutom zube. Ak zub skutočne nevypadol, ide o šifry, rovnako aj vtedy, ak sa bavia o zubárke, zuboch a pod., píše sa v analýze. Niekedy sa dvojici stalo aj to, že rozprávali o dvoch rôznych veciach. Kým jeden píše o „neúspechu našich“ na zimných olympijských hrách, druhý posiela nechápavého smajlíka a odkazuje, že ešte nemal kávu.

„Spíš? Vstávaj, treba sa škrabať,“ písal jedno skoré ráno Kočner Zsuzsovej. „Už mi to došlo,“ píše v inej správe Zsuzsová. Podľa vedcov jasne vyplýva, že komunikácia obsahuje šifry a niekedy ani autorom správ hneď nedošiel pravý význam.

Fakt, že si píšu v metaforách a skrytých významoch, priznávajú Kočner so Zsuzsovou aj priamo v správach. Jeden deň sa dohadujú, že si potrebujú vyriešiť dva technické problémy. Riešia, či sa stretnú osobne alebo to Zsuzsová vyskúša napísať „tak, aby si pochopil“.

„Dospeli sme k záveru, že tieto osoby sa usilovali zástupným používaním výrazov generovať ich viacznačnosť, význam komunikácie tým zahmliť a zámerne šifrovať tak, aby zostal prvoplánovo nepochopený treťou stranou,“ tvrdia autori analýzy v závere.

Vykonať tento dôkaz prikázal Najvyšší súd ešte vlani, keď vrátil prípad vraždy novinára späť na Špecializovaný trestný súd. Ten v rozsudku o oslobodení Kočnera a Zsuzsovej napísal, že netreba za všetkými správami hľadať skrytý význam. „Nemožno za všetkým vždy silene vidieť šifru či inak kódovanú komunikáciu, ktorá nikdy nemá mať doslovný gramatický význam a na základe toho fabulovať vlastný príbeh. To platí o to skôr, ak sa o taký výklad pokúša osoba, ktorá nebola účastná tejto komunikácie a zmysel použitých slov či emotikonov si len dodatočne voľne domýšľa,“ napísal na jeseň 2020 prvostupňový súd.

Po prečítaní takmer celej analýzy svedok odpovedá na otázky. Kočner otázkami spochybňuje vzdelanie svedka, keďže ten pracuje na Katedre religionistiky. Karásek vzápätí vysvetľuje, že je antropológ a skúma komunikáty. Obžalovaný sa ale ďalšími otázkami snaží spochybniť svedka a číta zložité názvy jeho publikácií o indickej kultúre alebo o hnutí Haré Krišna. „Pán obžalovaný, čo to tu čítate?“ pýta sa predsedníčka senátu Sabová. V pojednávacej sále počuť tlmený smiech. „Viem, kam tým mierite,“ povedal Karásek a vysvetlil, že všetci autori ako sociálni vedci sa venujú princípom znakovosti a je jedno, či ide o mongolský jazyk alebo komunikáciu v Threeme.

„Je tam aj taká komunikácia, kde sa vyhodnocuje tragická udalosť, tam sme ale nevyhodnotili inotaje,“ hovorí svedok. Poukazuje na to, že šifra nie je automaticky pravda alebo lož a zároveň, ak sa hovorí o reálnej udalosti bez metafor alebo inotajov, tiež to neznamená, že ide o pravdivú komunikáciu.

Pokračovanie v septembri

Na pláne je aj čítanie ďalších výpovedí z obdobia vyšetrovania.

V spojenom prípade vraždy novinára a jeho snúbenice a s kauzou prípravy vrážd prokurátorov sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Darko Dragić a Dušan Kracina. Už skôr odsúdený Tomáš Szabó sa v úvode hlavného pojednávania priznal k plánom zlikvidovať prokurátorov, súd ho nedávno vyčlenil na samostatné konanie.

Na august zatiaľ nie sú nariadené žiadne termíny hlavného pojednávania. V septembri súd plánuje vypočuť Petra Tótha, aktuality.sk

X X X

Analýza: Komunikáciu Zsuzsovej s Kočnerom nemožno interpretovať len doslovne

Písomná konverzácia medzi obžalovanými Alenou Zsuzsovou a Marianom Kočnerom z obdobia, keď bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, obsahovala šifrované informácie. Slúžiť mali na zahmlievanie skutočného významu komunikácie. Nemožno ju preto interpretovať len doslovne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú v stredu prečítali na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

 Dvojica Zsuzsová a Kočner čelia obžalobe v kauze novinárovej vraždy, tiež pre prípravu vrážd prokurátorov. Jazykovedci v analýze podotkli, že komunikácia cez aplikáciu Threema obsahovala okrem šifrovaných výrazov aj emotikony.

Obžalovaní si okrem iného písali o kožných chorobách, ktoré podľa analýzy poukazujú na politický kontext. Šifry hovoriace o tretích osobách sa vyskytujú najmä vo februári 2018. Slová o „vypadnutých zuboch“ mali odkazovať na smrť inej osoby.

„Súd nespochybňuje obsah predloženej listiny ako takej,“ vyhlásila predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová. Senát však vyhodnotil analýzu ako odbornú prácu, nie ako znalecký posudok. Dôkaz navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V odvolacom konaní ho Špecializovanému trestnému súdu prikázal vykonať Najvyšší súd SR.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Kočnera a Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

 Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Zsuzsová.

Poškodení prokurátori nie sú na pojednávaní prítomní. Rovnako ani obžalovaná Zsuzová a obžalovaný Kracina. Obaja požiadali o konanie v ich neprítomnosti./agentury/

X X X

Rezort vnútra pre pokutu Úradu pre verejné obstarávanie za zmluvu z roku 2017 zvažuje právne kroky

Ministerstvo vnútra (MV) SR sa nestotožňuje s pokutou vo výške 367 500 eur od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v súvislosti s dodatkom k zmluve z roku 2017.

Zvažuje ďalšie právne kroky. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MV SR.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák v júli potvrdil rozhodnutie úradu o pokute pre MV SR v súvislosti s dodatkom k zmluve so spoločnosťou Swan z roku 2017. Jeho uzavretím podľa úradu rezort nedodržal postupy stanovené v zákone o verejnom obstarávaní.

Na základe dodatku č. 36 z roku 2017 využíval rezort služby od 16. marca 2017 do 13. marca 2020. Prislúchal k Zmluve o dielo a poskytovaní telekomunikačných služieb z roku 1998, aktuality.sk

X X X

Bývalý generálny prokurátor Trnka sa opäť postavil pred súd, znejú nahrávky Gorily

Na súd dnes prišiel aj prokurátor, ktorý ako prvý dozoroval prípad súvisiaci s nahrávkami Gorily na základe trestného oznámenia bývalého SIS-kára Holúbka. Sudcu žiada, aby ho vypočul. Sudca o jeho žiadosti zatiaľ nerozhodol.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dnes a zajtra opäť postaví pred bratislavský okresný súd. Dôvodom je kauza zatajovania nahrávky Gorily. Podľa výsledkov vyšetrovania totiž Trnka dostal zvukovú nahrávku Gorily – od Mariana Kočnera – už v roku 2007, aktuality.sk

X X X

Súd povolil prehrávanie Gorily. Ako prvý prehovoril Haščák

Okresný súd Bratislava I pokračuje v hlavnom pojednávaní s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý je pre schovávanie nahrávky zo spravodajskej akcie SIS Gorila obžalovaný zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

 Aj keď Trnka prehrávanie nahrávok Slovenskej informačnej služby z odpočúvania stretnutí medzi politikmi a podnikateľmi namietal, sudca mu nevyhovel. Na súde sa tak počúvajú zvukové nahrávky z roku 2006, kedy SIS odpočúvala konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave.

Tieto nahrávky mali svedčiť o rozsiahlej korupcii pri privatizácii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, systéme legalizácie provízií, kupovaní poslancov Národnej rady a tiež o prepojení politikov a vysokých predstaviteľov štátnej správy na finančnú skupinu Penta.

„Namietam prehrávanie týchto zvukových záznamoch, nakoľko boli vyhotovené nezákonne, ako o tom rozhodol Ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva,“ povedal Trnkov obhajca Martin Krakovský.

 Sudca ale na prehrávaní záznamov z Gorily trval. Vysvetlil, že nahrávka nebola stotožnená ako Gorila.

„Je to nejaká zvuková nahrávka, ktorá zakladá údajnú trestnú činnosť obžalovaného. Zo žiadneho dokážu mi nevyplýva, že sa jedná o nahrávku Gorila,“ vysvetlil sudca Marek Filo.

Na prvých prehrávaných nahrávkach pravdepodobne rozpráva finančník Jaroslav Haščák s rôznymi ľuďmi. Riešia politiku či aktuálnu ekonomickú situáciu.

Trnka je obžalovaný zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ktorú mal medzi rokmi 2007 a 2014 uchovávať pre dnes už právoplatne odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera.

Prokuratúra Trnku žaluje z toho, že ako verejný činiteľ si nesplnil povinnosť a po prevzatí zvukovej nahrávky SIS, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, ju neodovzdal polícii. Namiesto toho ju medzi rokmi 2007 a 2014 ukrýval s cieľom získať pre seba a Kočnera majetkový prospech./agentury/

X X X

Korčok bude o Ukrajine rokovať s kolegami z Česka, Rakúska, Maďarska a Slovinska

Vojna na Ukrajine a jej dôsledky pre energetickú a potravinovú bezpečnosť budú v stredu hlavnou témou rozhovorov šéfov diplomacie krajín skupiny Central 5 (C5).

Na stretnutí v Budapešti sa s rezortnými partnermi z ďalších stredoeurópskych krajín zúčastní minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

Ministri budú hovoriť aj o rozširovaní Európskej únie a o prioritách českého predsedníctva v Rade EÚ. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Neformálne zoskupenie Central 5 tvoria Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko. Skupina vznikla v roku 2020, v tom čase s cieľom užšej spolupráce týchto krajín v boji proti pandémii nového koronavírusu, aktuality.sk

X X X


Mimovládky spustili podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku

Mimovládne organizácie spustili podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípade, že ním bol porušený zákon.

„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom,“ tvrdia mimovládne organizácie. Vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf „nepomáhal zločincom unikať pred súdom“. TASR o tom informovali z Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

„V súčasnosti však generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil,“ podotkli. Zdôrazňujú, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov.

Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia generálneho prokurátora by podľa nich malo byť iba „podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.“ Hovoria tiež o prijatí ďalších záruk na obmedzenie priestoru na prípadné zneužitie tohto inštitútu.

Generálna prokuratúra SR už skôr odmietla tvrdenia o nadmernom či neprimeranom používaní paragrafu 363 Trestného poriadku. Podľa štatistiky prokuratúry je podiel zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte návrhov oprávnených osôb oproti predchádzajúcim rokom podstatne nižší. Prokuratúra informovala, že v roku 2021 bol tento podiel 13,55 percenta, predvlani to bolo 16,25 percenta a v roku 2019 viac ako 19 percent, aktuality.sk

X X X

Nemecko prestane kupovať ruské uhlie 1. augusta a ropu 31. decembra

Nemecko úplne prestane nakupovať ruské uhlie 1. augusta a ruskú ropu 31. decembra 2022. To predstavuje veľkú zmenu v zdroji dodávok energie, uviedol námestník ministra financií Jörg Kukies na konferencii v Sydney.

Rusko sa podieľalo 40 percentne na dodávkach uhlia do Nemecka a 40 percentne na dodávkach ropy. Kľúčovou výzvou pred vládou v Berlíne bude vyplniť obrovský výpadok po tom, ako Európska únia zastaví dodávky plynu v objeme 158 miliárd metrov kubických (m3) ročne z Ruska, povedal Kukies. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

„O niekoľko týždňov budeme bez ruského uhlia,“ vyhlásil na Energetickom fóre v Sydney, ktoré spoluorganizujú austrálska vláda a Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). „Kto pozná históriu ropovodu Družba, ktorý bol nástrojom sovietskeho impéria nad východnou Európou, zbaviť sa tejto závislosti nie je triviálna záležitosť, ale je to záležitosť, ktorú dosiahneme za pár mesiacov,“ uviedol Kukies.

Nemecko sa snaží rýchlo budovať terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), aby pomohli vyplniť medzeru v dodávkach plynu. Kukies však zdôraznil, že aj keď môžu USA a Katar spoločne dodávať do Európy približne 30 miliárd m3 plynu vo forme LNG, je to málo na pokrytie obrovskej medzery po skončení ruských dodávok.

Kukies dodal, že hoci sa Nemecko sústredilo na prechod na čisté nulové emisie a nedávno zaviedlo legislatívu na urýchlenie rozvoja projektov obnoviteľnej energie, plyn je pre tento posun nevyhnutný, aktuality.sk

X X X

Lieky pre dospelých nemôžu vždy užiť aj deti, upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Nie všetky lieky určené pre dospelých sa môžu podávať deťom, a to ani vtedy, keď sa zmenší ich dávka. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Detskí pacienti by podľa neho napríklad nemali užívať lieky, ktoré ovplyvňujú vývin kostry, mozgu, obličiek či iných dôležitých orgánov. „Dieťa nemusí mať dostatočne vyvinuté orgány, ktoré zodpovedajú za spracovanie lieku v tele či za jeho vylúčenie,“ priblížil.

ŠÚKL upozornil, že pri podávaní lieku deťom sa treba riadiť pokynmi lekára, v prípade voľnopredajného lieku lekárnika. Informácie o tom, či je liek vhodný aj pre deti, sa nachádzajú aj v príbalovom letáku. „Nájdete v ňom, od akého veku, prípadne hmotnosti, sa liek môže podať. Spravidla je potrebné v závislosti od veku či hmotnosti aj vypočítať dávku lieku,“ ozrejmil.

Z voľnopredajných liekov detským a dospievajúcim pacientom podľa ústavu nemajú podávať niektoré druhy analgetík či antipyretík, napríklad tie s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo diklofenaku, aktuality.sk

X X X

  Proruskí separatisti z Donecka otvorili v Moskve svoje „veľvyslanectvo”

V súčasnosti prebiehajú rokovania o uznaní separatistických republík so Severnou Kóreou. Ukrajinskí proruskí separatisti v utorok v Moskve otvorili veľvyslanectvo medzinárodne neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Novootvorené veľvyslanectvo sa v ruskej metropole nachádza v blízkosti diplomatických misií západných krajín. Na otvorení neboli prítomní vysokí ruskí predstavitelia, aj to napriek ich avizovanej účasti. Šéfka rezortu zahraničných vecí DĽR Nataľja Nikanorovová uviedla, že v čase zvyšujúceho sa napätia sa rozhodli pre skromnejšiu ceremóniu.

Proruskí separatisti dlhodobo vyhlasujú, že ich hlavným cieľom je pripojiť sa k Rusku. Nikanorovová však uviedla, že sa snažili najmä „oslobodiť republiku”.

„Nasledovať bude referendum,” vyhlásila Nikanorovová spolu s „veľvyslankyňou” DĽR Oľgou Makejevovou.

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislosť separatistickej DĽR a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) len niekoľko dní pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Okrem Ruska ich nezávislosť uznala len Sýria.

Nikanorovová uviedla, že v súčasnosti prebiehajú rokovania o uznaní separatistických republík aj so Severnou Kóreou, aktuality.sk

X X X

 Výpovede ružomberských pediatrov: Podľa kraja je lepšie, ak je pohotovosť pri nemocnici

Odbor zdravotníctva ŽSK povedal, že ružomberská pohotovosť sa neruší a v prípade problémov rozpíšu služby oni.

RUŽOMBEROK: Ružomberskej súkromnej Ambulancii pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast dalo hromadnú výpoveď sedem pediatrov.

Opravujeme informáciu z predošlého článku, kde sme uviedli, že išlo o osem lekárov. Výstup podalo sedem lekárov, mali by začať platiť na jeseň. Po ich odchode hrozí zánik pracoviska, ktorého súkromným zriaďovateľom je doktorka Jana Nosková.

Nosková navrhla, aby lekárom pohotovosti pomohli kolegovia detského oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Tí súhlasili. Podľa pediatrov, ktorí dali výpoveď, to situáciu nerieši, je priam dlhodobo neudržateľná. Služieb je veľa, sú vyčerpaní, mnohí z nich sú v dôchodkovom veku a kedykoľvek môžu skončiť svoje pôsobenie, čo by opäť vrátilo riešenie problému na začiatok.

Neruší sa

Odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja tvrdí, že proces zabezpečenia ambulantnej pohotovostnej starostlivosti je v kompetencií ministerstva zdravotníctva. O situácii v Ružomberku rezort informovali.

„Samosprávny kraj vstupuje do procesu iba v prípade, keď prevádzkovateľ kraju oznámi, že nie je schopný samostatne zabezpečiť rozpis pohotovosti. To sa stalo 16. júna, kedy pediatri oznámili vypovedanie zmluvy,“ komentuje Eva Lacová, hovorkyňa kraja.

Dodáva, že detská pohotovosť v Ružomberku sa nateraz neruší a zriaďovateľka si uvedomuje svoje povinnosti v súvislosti s napĺňaním poverenia ministerstva zdravotníctva, a teda, že musí zabezpečiť služby. „V prípade ďalších komplikácii pristúpi k rozpisu služieb lekárov ŽSK ,“ informovala Lacová.

Úrad podľa jej slov situáciu rieši s krajskou odborníčkou i hlavnou odborníčkou Slovenska pre pediatriu. Najzávažnejším problém je personálne poddimenzovanie pediatrov, ich preťaženie, čo vyústilo do vypovedania služieb.

Žilinský samosprávny kraj eviduje dlhodobo problém nedostatku pediatrov a ich vysoký priemerný vek. Rovnaký problém so zabezpečením detskej APS je podľa nich vo viacerých regiónoch. Hľadajú tak vhodné riešenie pre celý kraj.

Prednosť majú tie pri nemocniciach

Župa naznačila, že z ich pohľadu je najlepším riešením, ak sú detské pohotovosti umiestnené priamo v nemocnici s možnosťou ďalších následných vyšetrení.

„Potvrdili sme si správnosť rozhodnutia, umiestniť ambulantné pohotovostné služby pri nemocniciach, kde je priama dostupnosť na zobrazovaciu a laboratórnu diagnostiku a zároveň nadväznosť v prípade potreby na urgentný príjem, prípadne na lekárenskú starostlivosť.“

Pri nemocniciach má pacient zabezpečené aj všetky dostupné vyšetrovacie zložky – rádiológiu, laboratórne vyšetrenia, rýchlu dostupnosť k urgentnému príjmu, ak by lekár v APS vyhodnotil potrebu hospitalizácie pacienta.

Odchádzajúci lekári z ružomberského obvodu sú naklonení zlučovaniu pohotovostí, po zatvorení pracoviska v Ružomberku by boli ochotní cestovať na služby do Liptovského Mikuláša či Dolného Kubína. V týchto dvoch mestách sú detské APS pri nemocniciach, stav lekárov je tam tiež poddimenzovaný.

Kraj zároveň dopĺňa, že preťaženosť lekárov v službách APS často plynie aj z toho, že ľudia pohotovosť zneužívajú. Chodia s problémami, ktoré by mohli počkať do riadnej pracovnej doby lekárov. „Veľmi dôležité je edukovať verejnosť, a teda rodičov, aby návštevy na APS boli naozaj opodstatnené,“ dodáva hovorkyňa kraja Eva Lacová.

Problém má celé Slovensko

Podľa Zory Zdráhalovej, jednej z odchádzajúcich ružomberských pediatrov, ktorá je zároveň krajskou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu, bude v blízkej budúcnosti problém len zlučovanie pohotovostí, ale celkové zachovanie primárnej starostlivosti ako takej.

 Päťdesiat percent primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku. Pokiaľ sa všetci naraz rozhodnú odísť do zaslúženého dôchodku, 500-tisíc detí ostane bez základnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo hodnotenie stavu verejnej minimálnej siete všeobecných lekárov a primárnych pediatrov. Vyplýva z neho, že na Slovensku chýba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a 223 primárnych pediatrov.

Väčšina okresov žilinského kraja má absolútny či rizikový nedostatok pediatrov. Úplne zabezpečený nie je ani jediný okres ŽSK. Príprava pediatra na prax pritom trvá desať rokov. Ministerstvo chce lekárom z Plánu obnovy poskytnúť finančné príspevky vo výške desať miliónov eur. Cieľom je podporiť vznik 170 všeobecných ambulancií. Lekárska obec však tvrdí, že to je nulová motivácia, pokiaľ neexistujú vyškolení lekári, aktuality.sk

X X X

 Deti začínajú s drogami už na základnej škole. Kritické sú prázdniny

Slovensko je v užívaní drog v porovnaní s ostatnými členskými krajinami na tom relatívne dobre. Uviedla to vedúca Inštitútu závislostí Zuzana Kamendy.

Nová Európska správa o drogách zachytáva už aj vplyv pandémie na užívanie rôznych drog. Počas pandémie bol útlm v ich dovážaní, keďže lietanie bolo výrazne obmedzené a rovnako tak aj lodná doprava. Na druhej sa však zvýšila ich výroba v EÚ. Najčastejšie ľudia vyhľadávali kanabis, stimulanty či opiody.

Centrum pre liečbu drogových závislostí však vysvetľuje, že situácia na Slovensku nie je kritická v porovnaní s ostatnými krajinami. NCZI v roku 2020 zaznamenalo, že takmer polovica Slovákov sa liečilo zo stimulantov, kanabisu či heroínu.

Viac o rizikách drog v prostredí detí sa dozviete vo videu z tlačovej besedy Centra pre liečbu drogových závislostí

Pre deti sú krízové prázdniny

Mladí ľudia vo veku 13 do 17 rokov sú náchylní na užívanie drog, ktoré sú podľa centra ľahko dostupné. Podľa terapeutky Ivany Orlický je problémom to, že rodičia túto tému doma neotvárajú a zostáva tabu.

„Rodičia môžu ovplyvniť rozhodnutie, že dieťa ide niečo skúsiť,” vysvetľuje terapeutka. Medzi rizikové faktory v rodine patrí prostredie, okolie a tiež aj rodičia, ktorí konzumujú alkohol, drogy či tabak.

Podľa odborníkov sú kritické prázdniny. Terapeutka odporúča tábory, krúžky, akékoľvek aktivity, ktoré dieťaťu vyplnia čas. „Spravte si denný súmar, porozprávajte sa večer s ním, čo zažilo,” odporúča Ivana Orlický.

Rodičia by si mali všímať výrazné zmeny správania sa detí, záujmov, agresiu alebo neskoré príchody domov. „Pozrite sa, či dieťa nemá pri sebe rôzne malé papieriky, trubičky a špeciálne vytvarované fľaše,” vysvetľuje terapeutka. Nikdy však podľa odborníčky Orlicky nie je pre dieťa neskoro, zapojiť sa musia však terapeuti a najmä rodina, aktuality.sk

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.