Za hraničné kontroly s ČR môžu aj Slováci. Za únikom plynu z Nord špeciálne jednotky?

 Kontroly na všetkých 27 priechodoch začnú 29. septembra o polnoci zo stredy na štvrtok. Trvať by mali predbežne 10 dní. Potom sa situácia vyhodnotí. Za zavedenie kontrol vraj môže aj neochota Slovákov plniť readmisnú dohodu.

 .Dôvod, prečo Česi relatívne nečakane pristúpili na obnovenie hraničných kontrol na česko-slovenskej hranici najlepšie odôvodnia čísla. Nelegálna migrácia do Česka medziročne stúpla o 1 200 percent. Od začiatku roku 2022 tamojšia polícia zaistila približne 11-tisíc nelegálne tranzitujúcich migrantov, ktorí cez Česko cestovali väčšinou do Nemecka. Najčastejšie išlo o mužov zo Sýrie.

Podľa Čechov je problémom aj to, že Maďari odmietajú prevziať späť migrantov, ktorí bolí zadržaní na ceste z Maďarska cez Česko a Slovensko do Nemecka. Navyše Turci de facto umožnili migrantom zo Sýrie cestu z ich krajiny ďalej do EÚ. Aj preto ich počet v poslednom čase narastá.

Naši západní susedia sa preto rozhodli túto tranzitnú trasu prerušiť zavedením dočasných hraničných kontrol medzi Českom a Slovenskom na všetkých 27 priechodoch, z čoho je 17 cestných priechodov, sedem železničných a tri riečne. Dočasné kontroly sa zatiaľ zavedú na desať dní a začnú o polnoci zo stredy na štvrtok. Potom sa situácia vyhodnotí a uvidí sa, či sa kontroly predĺžia.

Počas tejto doby bude možné hranicu prekročiť výhradne na otvorených hraničných priechodoch a s platnými dokladmi. Výnimku z tohto opatrenia majú iba zložky integrovaného záchranného systému (IZS) a poľnohospodári, poľovníci a ďalší pracovníci, ktorí vykonávajú svoju činnosť v pohraničí.

Český minister vnútra Vít Rakušan nepriamo obvinil slovenskú stranu, ktorá neplnením dohôd prispela k danej situácii. Minister na tlačovej konferencii povedal, že niekoľkokrát so svojím slovenským náprotivkom rokoval a žiadal, aby slovenská strana plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, teda readmisnú dohodu s ČR. To znamená, že v prípade, že sa zistí, že daná osoba prichádza zo Slovenska, aby sa tam následne vracala. „Tu sme nedosiahli diplomatickými krokmi také úspechy, ako sme čakali,“ doplnil Rakušan.

Sprísnený pohraničný režim sa navyše týka aj celej zelenej hranice. V praxi to bude znamenať, že vždy v 12-hodinových smenách bude na hranici nasadených 500 policajtov a 60 colníkov. Podľa Vondráška to bude znamenať, že sa denne zníži počet policajtov pôsobiacich vo všetkých krajoch o tisíc, môže preto byť obmedzená ich preventívna činnosť.

Stanovisko ČESMAD-u

K situácii sa vyjadrilo už aj slovenské združenie automobilových prepravcov ČESMAD. „Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky prijalo so znepokojením informáciu o dočasnom obnovení hraničných kontrol Českej republiky na hraniciach so Slovenskom. Tie výrazne prispejú k zhoršeniu podmienok nielen pre slovenských cestných dopravcov a ich vodičov, ale vytvoria ďalšie bariéry pre podnikanie a skomplikujú medzinárodnú cestnú dopravu v smere do západnej Európy,“ hovorí Pavol Piešťanský, prezident združenia ČESMAD Slovakia.

ČESMAD preto navrhuje na zmiernenie dopadov počas prijatia opatrení zavedenie princípov v podobe tzv. Green Lanes, ktoré výrazne dopomohli k zachovaniu dodávateľských reťazcov aj v období koronakrízy./agentury/

X X X

Poslanec Krúpa žiada ministra o vysvetlenie kontrol na českej hranici. Podľa Mikulca je zaujatý

Minister vnútra Roman Mikulec príde na výbor ku kontrolám na českej hranici, vyjadrenia poslanca Juraja Krúpu však odmieta.

Ministerstvo vnútra (MV) SR sa ohradilo voči vyjadreniam predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu (SaS) v súvislosti so zavedením hraničných kontrol zo strany Českej republiky. Krúpa k téme zvolal mimoriadne zasadnutie výboru, hovorí o zlyhaní ministra.

„Minister Roman Mikulec (OĽANO) spolu so svojím tímom rád príde na výbor, ktorý pán predseda zvolal, problematiku vysvetliť. Otázne je, či je to potrebné, keďže pán poslanec si už dnes svoje závery k téme aj odkomunikoval,“ informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Ministerstvo o zaujatosti

Rezort žiada poslanca, aby si postup a fakty v problematike nechal najskôr vysvetliť a až následne verejne kritizoval prácu ministerstva vnútra, respektíve šéfa rezortu. Krúpove verejné vyjadrenia podľa rezortu svedčia o zaujatosti voči ministrovi vnútra, čo sa viackrát ukázalo aj v minulosti.

Mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť ku kontrolám na hraniciach s Českou republikou sa má uskutočniť vo štvrtok (29. 9.). Šéf výboru Juraj Krúpa (SaS) chce, aby minister vnútra vysvetlil dôvody obnovenia kontrol a informoval o situácii s aktuálnou migračnou vlnou smerujúcou zo Sýrie do Nemecka.

Obnovenie kontrol v aktuálnej situácii podľa Krúpu možno považovať za zlyhanie ministra. Možný dôvod vidí aj v totálne poddimenzovanom personálnom stave na Úrade hraničnej a cudzineckej polície, za ktorý zodpovedá tiež Mikulec.

Desať dní

Polícia ČR začne od štvrtka (29. 9.) vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Tie zahŕňajú 17 cestných priechodov, sedem železničných a tri riečne. Dočasné kontroly sa zatiaľ zavedú na desať dní.

Ministerstvo vnútra SR považuje obnovenie hraničných kontrol za vážnu tému, ktorú je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie. Slovensko bude presadzovať, aby sa takéto rokovania uskutočnili.

Krúpa: Mikulec podcenil situáciu

Kontrolami na hraniciach s Českou republikou sa bude zaoberať Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok (29. 9.). Šéf výboru Juraj Krúpa (SaS) chce, aby minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vysvetlil dôvody obnovenia kontrol a informoval o situácii s aktuálnou migračnou vlnou smerujúcou zo Sýrie do Nemecka. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Ministra vnútra sa budeme pýtať, čo viedlo k zavedeniu kontrol na našich hraniciach s Českom. Evidentne situáciu s migračnou vlnou podcenil alebo nedostatočne rokoval s jeho českým, ale aj maďarským kolegom. Migranti totiž na Slovensko prichádzajú z Maďarska, takže by sme mali úplne logicky zaviesť kontroly na hraniciach aj my, keďže situácia absolútne nie je zvládnutá,“ tvrdí Krúpa.

Obnovenie kontrol v aktuálnej situácii podľa Krúpu možno považovať za zlyhanie ministra. Dôvodom môže byť podľa neho aj totálne poddimenzovaný personálny stav na Úrade hraničnej a cudzineckej polície, z čoho rovnako viní Mikulca, aktuality.sk

X X X

Za únikom plynu z Nord Streamu stoja špeciálne jednotky, myslí si expert na energetiku

Podľa experta na energetiku Jiřího Gavora mohli útok na plynovody Nord Stream vykonať z miniponorky, alebo to urobil potápač, ktorý vyskočil z člna. Uviedol to v rozhovore pre český portál Seznam Zprávy. Podotkol aj, že poškodenie môže vyradiť potrubie na celú zimu.

Švédske a dánske meracie stanice v pondelok zaznamenali masívne podmorské výbuchy na miestach, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. Oznámilo to v utorok švédske seizmologické stredisko. Kvôli únikom zvolali na utorok obe severské krajiny krízové štáby, uviedla agentúra DPA.

Dvojica plynovodov spájajúca po dne Baltského mora Rusko s Nemeckom sa stala najmä po ruskej invázii na Ukrajinu predmetom politických sporov. Portál Seznam Zprávy oslovil výkonného riaditeľa Asociácie nezávislých dodávateľov energií Jiřího Gavora, aby s ním prebral okolnosti zvláštnej udalosti

Energetika sa pýtali, ako je možné takúto sabotáž technicky vykonať. Myslí si, že k sabotáži nie je potrebný odborník. „Domnievam sa, že to bola akcia špeciálnych jednotiek alebo špeciálne školenej osoby na tieto účely, teda skôr vojenského charakteru. Rovnakým spôsobom uvažujú aj Nemci. Prvé správy z Ruska hovorili o tom, že je tam niekde diera. Keby to bola jedna rúra, mohlo by to tak byť. Keď sú ale v krátkom časovom slede prederavené plynovody viackrát, nie je to náhoda ani únava materiálu. Kloním sa k názoru, že je to cielená akcia,“ uviedol. /agentury/

X X X

 Český ekonóm o sabotáži na plynovody Nord Stream: Kto ho poškodil USA či Rusko?

 Európske štáty plánujú vyšetriť dôvody tohto úniku z plynovodov smerujúcich po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka. Ide o plynovod Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Úrady v Nemecku prišli so správou, že za únikom nie sú technické problémy, ale sabotáž. Vec je stále predmetom vyšetrovania. Ceny plynu v reakcii vyleteli nahor o 12 percent.

Zatiaľ nie je jasné, kto za sabotážou stojí. Podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu z Trinity bank sú v hre dva scenáre.

Po prvé, mohlo by ísť o akciu Ruska. „Poškodenie by totiž Rusku mohlo umožniť striasť zo seba bremeno niekoľko miliardového odškodného. Platbe takéhoto odškodnenia by totiž mohol byť vystavený ruský plynárenský gigant Gazprom, ovládaný Kremľom, za to, že od polovice júna dodával nižší ako zazmluvnený objem plynu a že od začiatku septembra potom nedodáva plyn vôbec žiadny,“ píše vo svojom komentári.

Kovanda dodáva, že ak by Gazprom nebol schopný dokázať, že výpadok dodávok nastal v dôsledku „zásahu vyššej moci“, bude zrejme vystavený povinnosti uhradiť obrovskú pokutu ako kompenzáciu svojim európskym zákazníkom, ako je pre nemecký energetický gigant Uniper. Ten sa v dôsledku zastavenia dodávok ruského plynu ocitol na pokraji bankrotu.

Druhým vysvetlením je podľa Kovandu to, že ide o akciu Spojených štátov. „Prezident Joe Biden sa v prvej polovici tohtoročného februára nechal pri návšteve nemeckého kancelára Olafa Scholza v USA počuť, že ak Rusko napadne Ukrajinu, to znamená jeho armáda v rámci invázie prekročí ukrajinské hranice, Spojené štáty sa postarajú o to, aby Nord Streamom 2 plyn netiekol,“ vysvetľuje.

Kovanda si všíma, že také varovanie zopakoval aj napriek tomu, že bol konfrontovaný s námietkou, že projekt oboch potrubí Nord Stream je pod nemeckou kontrolou. „Biden bez ďalšieho vysvetlenia uviedol, že v prípade invázie Spojené štáty jednoducho zabezpečia, aby Nord Stream 2 nebol sprevádzkovaný. Bez toho, aby teda špecifikoval, ako presne to docieli. Mohol mať samozrejme na mysli aj cestu úplne nenásilnú, napríklad prostredníctvom diplomatického tlaku na Nemecko,“ dodáva./agentury/

 X X X

Nad hlavou nám budú lietať gigantické drony. Otázka je aké

 O dronoch sa hovorí, že sú zbraňou, ale aj prepravným prostriedkom budúcnosti. Denník Pravda mal možnosť preskúmať nové drony švajčiarskej armády Hermes 900 StarLiner od izraelského výrobcu Elbit Systems priamo na základni vo Švajčiarsku.

 Hermes 900 StarLiner nepotrebuje veľa pracovníkov letiskovej obsluhy.

 Pre Slovensko je to o to zaujímavejšie, že práve ministerstvo obrany uvažuje o nákupe stredne veľkých dronov, medzi ktoré patrí práve aj tento model. Ministerstvo si vyberá medzi dronmi z Izraela, Francúzska, Anglicka, Turecka či zo Švajčiarska. Na veľtrhu v Soule minister Naď nákup dronov z Južnej Kórey nevylúčil, ak ponúkne požadované parametre a spoluprácu. Doteraz sa uvažovalo medzi nákupom 6 až 12 kusov.

„Konečný počet bezpilotných prostriedkov bude vyplývať najmä z vyhodnotenia operačného prostredia, a tiež z ekonomických možností rezortu obrany. V súčasnosti Ozbrojené sily Slovenskej republiky vykonávajú analýzy riešení integrácie bezpilotných prostriedkov, ktoré sú uplatnené v členských krajinách NATO, a zároveň aj dosahov zavedenia tejto novej spôsobilosti na zdrojové zabezpečenie plnenia úloh ozbrojených síl,“ uviedlo pre Pravdu Ministerstvo obrany SR.

Tak ako dnes Slovensko, tak aj Švajčiarsko začalo roku 2014 uvažovať o nákupe dronov. O rok neskôr tento plán schválili a začal sa výber. Rozhodnutie padlo na celosvetovo najpoužívanejší dron Hermes 900. Pre špecifický reliéf a poveternostné podmienky zadávateľ požadoval zmeny v špecifikácii. Tou najzásadnejšou bola sila motora a zmena paliva, ktorým mal byť poháňaný. A tak izraelskí vývojári vytvorili „nový“ dron StarLiner. Ten má niekoľko prvenstiev. Tým najzásadnejším je, že dostal certifikáciu na prelet nad zaľudnenými oblasťami, čo mu otvára cestu do civilného využitia.

Pre jeho jedinečnosť už o ňom uvažujú severské krajiny, ako je Fínsko a Dánsko, a roku 2020 si ho mala objednať aj Kanada na hliadkovanie v arktických oblastiach, uvádza Jerusalem Post.

Švajčiarska armáda má mať šesť kusov takýchto dronov a umiestnené budú na základni v Emmene pri meste Luzern. Výber umiestnenia má historické pozadie, ale základňa sa strategicky nachádza aj v strede krajiny. Švajčiarom už dodali dva kusy a tento mesiac očakávajú tretí dron StarLiner.

Prezentácia sa začala na nenápadnej základni s malým hangárom a modernou drevenou budovou. V pozadí sa vypínali Alpy s legendárnym štítom Pilatus s výškou 2 128 metrov nad morom. Podľa legendy bolo na štít zakázané vystúpiť, keďže na vrchole mal spočinúť biblický Pilát Pontský.

 Švajčiarska armáda prezentovala novo dodané izraelské drony Hermes 900 StarLiner na základni v Emmene.

K letisku križujeme civilnú cestu a pre lepší výhľad na pristávaciu plochu sme sa na prezentácii presunuli na strechu budovy letiska. Dron sme na ploche hľadali márne – bez povšimnutia lietal nad nami. Až keď nenápadná bodka zostúpila bližšie, začuli sme vrčanie motora s vrtuľou na zadnej časti dronu. Pri pristátí pôsobil impozantne a zároveň ľahko.

Počas prezentácie a preletu dronu sme sa od manažéra projektu ADS 15 Tobiasa Burcha dozvedeli zaujímavosti o nákupe a nasadení švajčiarskych dronov. StarLiner má rozpätie krídel 17 metrov a váži 1,6 tony. Má zvýšenú nosnosť, a to až 450 kg, s možnosťou nepretržitého letu do 36 hodín a maximálnou rýchlosťou 260 km za hodinu. Pre Švajčiarov je dôležitá aj výška, z akej môže dron pracovať, a to je zhruba 7600 merov nad morom.

Nemenej dôležitá je schopnosť prevádzky v akomkoľvek počasí pri teplotách od –54 C do +71 stupňov Celzia vo vetre do 111 km za hodinu a bočnom vetre 46 km za hodinu.

Životnosť sa predpokladá na 20 rokov služby. Momentálne prebieha rôzne testovanie zo záťažou a rôznorodými podmienkami. Dron pracuje zatiaľ cez deň, no neskôr bude pracovať aj v neriadenej prevádzke a bez sprevádzajúceho lietadla či v noci. Podľa informácií Pravdy sa môže cena švajčiarskej verzie od pôvodnej pohybovať o 10 až 15 percent vyššie.

Podplukovník Daniel Böhm, ktorý má na starosti školenia, novinárom predstavil 310-stranový manuál školenia. Ten je v krajine viacerých jazykov napísaný iba v angličtine. Postupne sa na drony bude zaškoľovať aj domobrana.

 Novinárov najviac zaujímalo, či dron je kúpený s výzbrojou. „Drony sme zaobstarali neozbrojené,“ prezradil Burch.

Izrael donedávna nepredával vyzbrojené drony a doteraz sa o tom ani nehovorí. Podľa informácií izraelských médií sa to sa však zmenilo. Aj predstavitelia švajčiarskej armády naznačili, že dron môže byť dodatočne vybavený zbrojnými systémami.

Pre armádu je však momentálne prioritou prieskum zo vzduchu, aby sa na základe výsledkov takýchto prieskumov mohli robiť rozhodnutia na zemi. „Vzhľadom na civilné schválenie vo vzdušnom priestore je možné systém vo Švajčiarsku použiť aj v čase mieru. Máme teda možnosť využívať systém v zmiešanom vzdušnom priestore a nemusíme odoberať vzdušný priestor civilnej doprave. Aby sme mohli byť aktívni v malom švajčiarskom vzdušnom priestore, nemusíme zriaďovať vylúčenú zónu,“ pochválil využiteľnosť izraelského dronu plukovník generálneho štábu Švajčiarskej konfederácie Walser Gion.

„Môžem dodať z pohľadu použitia, že v armáde rozlišujeme rôzne situácie. Bežne sa dron využíva predovšetkým na výcvikové účely v rámci vojenských cvičení. Vieme však lietať aj misie v prospech Spolkového úradu pre clá a ochranu hraníc či v rámci ochrany pohraničného územia,“ následne podplukovník Böhm doplnil využitie nielen pre armádu.

Nakoniec nám príslušník švajčiarskej Luftwaffe priamo na krídle dronu ukázal a vysvetlil unikátny systém odmrazovania. Patent funguje za pomoci motorčekov umiestnených v krídle, ktoré v prípade potreby začnú protichodne pôsobiť. Vďaka tomu nie je potrebné množstvo obsluhy na letisku a dron môže lietať aj v extrémnych mrazoch. (Podobný systém – vibrovanie – používa malé lietadlo od Hondy).

 Zaobstarať drony sa v auguste rozhodli aj v susednej Českej republike, pričom vybrali konkurenta Hermesu. Vláda nerobila tender, ale len prieskum trhu. Výber padol na Heron 1 od Israeli Aerospace Industries, v ktorej má podiel Izraelský štát. Okamžite sa na výber zhrnula kritika: zazlievajú mu zastaranosť, žiadne oficiálne vyzbrojenie tiež neexistuje.

Médiami bol Heron 1 označený ako „bezpilotný deduško“. Jeho vývoj siaha do 90. rokov minulého storočia a momentálne ho niektoré krajiny vyradzujú z prevádzky. Aj v odbornej komunite vyvolalo oznámenie o zaobstaraní tohto zastaraného typu prekvapivé reakcie. Ako uviedol popredný odborník na vojenstvo Lukáš Visingr: „To je teda skutočne čudná voľba. Prečo nedostali šancu overenejšie bojové platformy, ako sú Reaper, Grey Eagle, Bayraktar, Hermes 900 alebo Eilat, nikto nevie,“ uviedol pre český idnes.cz./agentury/

X X X

Nemecko zrejme predĺži výrobu elektriny z jadra, tvrdí tamojší minister hospodárstva

Robert Habeck sa netají tým, že podľa nového záťažového testu by pre Nemecko mohlo byť nevyhnutné použiť jadrovú energiu na zabezpečenie siete.

Nemecko bude pravdepodobne musieť aj naďalej využívať dve zo svojich zostávajúcich troch jadrových elektrární v dôsledku energetickej krízy a potenciálneho výpadku vo výrobe elektriny. Uviedol to v utorok minister hospodárstva Robert Habeck. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Dve z troch jadrových elektrární

„Už teraz sme v situácii, keď podľa nového záťažového testu by mohlo byť nevyhnutné použiť jadrovú energiu na zabezpečenie siete,“ povedal Habeck v utorok na klimatickej konferencii časopisu Der Spiegel v Berlíne.

Vládna koalícia kancelára Olafa Scholza sa tento mesiac dohodla na ponechaní dvoch z troch jadrových elektrární v rezerve aj po skončení tohto roka, čím sa zvráti dlho plánované odstavenie týchto zariadení.

Vláda je pod silným tlakom, aby odložila posledný krok v postupnom vyraďovaní jadrových elektrární, keďže ruská invázia na Ukrajinu vyvolala dramatický nárast cien energií, pričom Rusko prudko zredukovalo dodávky plynu do Európy.

Nemecký odklon od jadra

Situácia v energetike sa tak dramaticky zmenila oproti začiatku tohto roka, keď prvý záťažový test v marci odhalil, že zvyšné jadrové elektrárne v Nemecku nie sú potrebné na zaistenie energetickej bezpečnosti. Po tejto správe vláda oznámila, že elektrárne budú vypnuté do 31. decembra.

Nemecko pod vedením vtedajšej kancelárky Angely Merkelovej sa rozhodlo definitívne skoncovať s jadrovou energetikou po katastrofe v japonskej Fukušime v roku 2011 a tento krok mal širokú podporu verejnosti.

Ale energetická kríza znovu rozprúdila v Nemecku diskusiu, či je múdre odstaviť posledné jadrové elektrárne v krajine. Dokonca aj niektorí členovia vládnej koalície sú za predĺženie ich prevádzky, aktuality.sk

X X  X

Energetická kríza: Kompetencie štátu sa posilnia, schválili poslanci

Kompetencie štátu v stave energetickej núdze sa posilnia. Ceny elektriny a plynu v situácii núdzového stavu má určovať vláda nariadením. Vyplýva to z novely zákona o energetike, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 108 zo 145 prítomných poslancov. O právnej norme parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť by mala nadobudnúť dňom vyhlásenia.

„Účelom návrhu zákona je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov prostredníctvom návrhu všeobecného hospodárskeho záujmu,“ uviedol rezort hospodárstva.

Novela zákona zahŕňa rozšírenie súčasného konceptu stavu núdze v elektroenergetike o situáciu, keď cena veľkoobchodných energetických produktov na trhoch s energiou dosahuje po dlhší čas veľmi vysoké hodnoty.

Tie majú za následok cenovú nedostupnosť elektriny pre odberateľov a súčasne vyvolajú ohrozenie bezpečnosti štátu, zdravia a života veľkej skupiny odberateľov elektriny alebo hrozbu značných hospodárskych škôd u koncových odberateľov elektriny na vymedzenom území.

Nahradenie vyhláškou

Stav núdze bude podľa novely zákona môcť v tomto prípade vyhlásiť len vláda na návrh Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorá bude súčasne oprávnená rozhodovať o uložení opatrení. Tie nariadi MH SR vyhláškou.

Právna norma hovorí tiež o katalógu opatrení, ktoré bude možné uložiť a nariadiť. Týkajú sa obmedzenia medzioblastnej kapacity na cezhraničné obchodovanie s elektrinou, ako aj využitia výrobných kapacít domácich zariadení na výrobu elektriny na účely dodávky elektriny koncovým odberateľom za určené ceny. Rovnaký mechanizmus je navrhnutý aj v plynárenstve.

Vzhľadom na to, že v situácii núdzového stavu bude ceny určovať vláda nariadením, novela zákona upravuje aj výnimku z bežnej cenovej regulácie. Cena určená vládou tak vylučuje použitie ceny určenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Stav núdze na 180 dní

Na základe pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga, sa súčasne zavedie časové obmedzenie trvania stavu núdze na 180 dní s možnosťou aj opakovaného predĺženia. Zavádza sa tiež kontrola vlády, konkrétne prostredníctvom nevyhnutnosti schváliť predĺženie trvania stavu núdze parlamentom.

Povinnosť dodávok plynu určeným odberateľom za stanovené ceny v čase núdze sa zároveň nebude vzťahovať na strategické zásoby iných štátov uložené v zásobníkoch na území Slovenska. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu zo spoločnej správy z výborov NRSR, ktorý plénum tiež schválilo. Rovnako sa táto povinnosť nebude vzťahovať ani na základnú náplň zásobníka, aktuality.sk

X X X

Pravoslávna cirkev vyznamenala maďarského vicepremiéra Semjéna

Ruská pravoslávna cirkev na návrh patriarchu Kirilla udelila maďarskému vicepremiérovi Zsoltovi Semjénovi vysoké cirkevné vyznamenanie – Rad slávy a cti druhého stupňa. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na utorňajšiu správu servera Hvg.hu.

60. narodeniny

Vicepremiér je zodpovedný za národnú, národnostnú a cirkevnú politiku, ako aj za cirkevnú diplomaciu. Server podotýka, že o vyznamenaní neinformovala vláda, správu zverejnila Maďarská pravoslávna diecéza na svojej webovej stránke.

Podľa nej Budapeštiansko-maďarský metropolita Hilarion odovzdal Semjénovi ocenenie 13. septembra v bližšie nešpecifikovaných priestoroch úradu maďarskej vlády.

Kirill, patriarcha Moskvy a celého Ruska, ocenil maďarského politika pri príležitosti jeho šesťdesiatych narodenín za pomoc Budapeštiansko-maďarskej diecéze. V príhovore Hilarion povedal, že Semjén je dlhoročným veľmi blízkym kolegom premiéra Viktora Orbána, vedie Kresťanskodemokratickú ľudovú stranu (KDNP) a zohráva veľkú úlohu v rozvoji Maďarska v spojenectve s Fideszom. „Dbá o to, aby kresťanské duchovné hodnoty naďalej tvorili základ rozvoja krajiny a blahobytu ľudí,“ cituje diecéza metropolitu.

Patriarcha Kirill je dôležitým spojencom prezidenta Vladimira Putina. V polovici septembra hovoril o „osudovej misii“ Ruska proti zahraničným mocnostiam, ktoré chcú zničiť jeho nezávislosť, aktuality.sk

X X X

Kauza Dobytkár: Partika hovoril aj o Bödörovi. Otázky o Štefanovi Dučovi namietal

Prokurátor sa pýtal aj na podnikateľa Štefana Duča, ktorý v kauze nefiguruje, Ľubomíra Partiku však v minulosti spojil s podozrením z korupcie v inom prípade.

Bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika mal podľa obžaloby počas jeho pôsobenia v agentúre prijímať úplatky a neskôr sa podieľať na praní špinavých peňazí z korupcie. V kauze Dobytkár v utorok pred súdom vypovedal aj o tom, že so spoluobžalovaným Norbertom Bödörom sa poznal. Nitrianskeho podnikateľa obžaloba spája s korupciou z obdobia jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016.

Príjmy z úplatkov mali prichádzať práve od Partiku, u ktorého končila len ich časť. Ďalšie „očistené“ peniaze posielal podnikateľ Peter Kuba podľa obžaloby Bödörovi. Partika, Kuba aj Bödör to však popierajú.

Priateľský vzťah s Kodadom

O mechanizme korupcie a Bödörovej účasti na nej vypovedal bývalý šéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve Marek Kodada, ktorý v Dobytkárovi vystupuje ako svedok. O úplatkoch „pre Nitru“, respektíve pre Bödöra však mal počuť len sprostredkovane – práve od Partiku.

Kodada sa k podielu na schéme priznáva a s políciou spolupracuje.

Partika potvrdil, že s Kodadom sa počas jeho pôsobenia na PPA stretával raz za dva-tri mesiace. Spoznali sa ešte za čias Partikovho pôsobenia na ministerstva pôdohospodárstva, niekedy v rokoch 2006-2007. „Máme priateľský vzťah,“ opisoval Partika.

Na otázku prokurátora Rastislava Hrušku, či Kodada vedel, že sa pozná s Bödörom, Partika odpovedal, že „o tom nemá vedomosť“.

Či nitrianskeho podnikateľa blízkeho Smeru Kodadovi spomínal? „Nepredpokladám to,“ povedal, čím vlastne poprel Kodadove tvrdenia.

Bödör na Partikovu výpoveď po jej skončení reagoval len stručne. „Vyvracia klamlivé nepriame tvrdenie kajúcnika a prokurátora o mojej osobe.“ Narážal tým práve na Kodadu a jeho vyjadrenia o úplatkoch „pre Nitru“.

Kaliňák navrhol stiahnutie obžaloby, prokurátor nevidí dôvod

Nitriansky podnikateľ by mal vypovedať na niektorom z ďalších pojednávaní, jeho obhajcovia od začiatku tvrdia, že obžaloba mu nepripisuje „žiadny konkrétny skutok“.

Aj dnes jeden z tímu Bödörových advokátov Robert Kaliňák hneď na začiatku pojednávania navrhol, aby prokurátor od obžaloby ustúpil.

Podľa Kaliňáka by tak ušetril čas a energiu prítomných a tiež potenciálnu budúcu náhradu škody. „Podobne, ako sa ministerstvo spravodlivosti ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi a ušetrilo tak štátu veľké množstvo peňazí,“ prirovnával to k známemu prípadu.

Konanie, ktorého sa mal ich klient dopustiť, žiadal ešte pred jeho budúcou výpoveďou na súde špecifikovať aj ďalší z obhajcov Bödöra Marek Para. Obhajoba podľa neho potrebuje vedieť, proti čomu sa má brániť.

Prokurátor Hruška žiadny dôvod na stiahnutie obžaloby nevidel. „Podľa môjho názoru boli kľúčové otázky nateraz vyriešené,“ reagoval. Nevylúčil však, že skutok vo vzťahu k Bödörovi ešte bude upravovať.

Poprel Kropilove milióny, aj neskoršie desaťtisíce

Proti Partikovi vypovedal v prípravnom konaní najmä Ľubomír Kropil, ktorý v prípade figuruje ako takzvaný lobista. Bývalý funkcionár HZDS si biznis model založil na tom, že vedel za percentá z dotácie zariadiť, aby žiadosti podnikateľov na PPA uspeli. Kladný výsledok vybavoval cez spriaznených ľudí na PPA, niekoľko rokov to mal byť práve Partika.

Kým pred vyšetrovateľmi Kropil opakovane tvrdil, že na úplatkoch Partikovi postupne odovzdal viac ako tri milióny v hotovosti, na súde pôvodnú výpoveď zmenil. Priznával len 40-tisíc eur, aj to ako odmenu za informácie, ktoré boli dostupné aj na internete. Prečo by za ne platil, nijako nevysvetlil.

Aj prevzatie týchto 40-tisíc Partika poprel. Už počas predchádzajúcich pojednávacích dní vypovedal, že Kropilovi sa cítil „zaviazaný a vďačný,“ pretože prácu na PPA mu vybavil práve on. Nič vraj za to nechcel. Zároveň ho však hnevalo, keď sa k nemu ako klebeta dostalo, že sa ním Kropil chváli ako „svojím koňom na PPA“.

Podozrivé miliónové pôžičky

Po odchode z agentúry založil Partika v januári 2017 spoločnosť Casapa Group, hovoril o rodinnom podnikaní. Zdroje na základné imanie akciovky mal od kamaráta Petra Kubu, rovnako obžalovaného v kauze Dobytkár. Obaja hovoria o bezúročných pôžičkách v celkovom objeme tri milióny 550-tisíc eur.

Podľa obžaloby Partikova firma slúžila ako zásterka pri legalizácií príjmov z úplatkov. Prokurátor sa zaujímal o detaily bezúročných pôžičiek, Partika tvrdil, že mali slúžiť „na podnikanie“.

Prokurátora aj sudcu Jána Hrubalu opakovane zaujímal ekonomický zmysel takýchto pôžičiek pre Kubu. Partika hovoril, že možný budúci benefit z podnikania by si podelili fifty -fifty. Pri otázke, ako mal Kuba zaručené vrátenie peňazí, Partika aj on hovorili o možnosti kapitalizovať pohľadávku tak, že by Kuba vstúpil do Casapa Group alebo do Agro Trade Group, kde mala Partikova firma podiel. Druhá zo spomenutých spoločností tiež získala príspevok z eurofondov.

Kuba bude vypovedať k peňažným tokom aj k vzťahom so spoluobžalovanými a firmami, kde figurujú, už vo štvrtok (29. septembra). „Odhadujem to na dlhšie, deň, deň a pol,“ naznačil, že pôjde o dlhšiu výpoveď.

Otázky o Dučovi namietal

Prokurátor sa Partiku pýtal aj na to, či pozná Štefana Duča. Podnikateľ s vínom si aktuálne odpykáva jedenásťročný trest za subvenčný podvod.

Hoci Partika hovoril, že na PPA skončil po výmene vlády pri bežných výmenách nominantov vo funkciách, pokyn na jeho odvolanie dala vtedy priamo ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS). Urobila tak po zverejnení nahrávky Partiku, kde funkcionár PPA údajne pýta od Duča úplatok. „Necelých päť miliónov, preto beriem päť percent,“ povedal na nej Partika. Neskôr poprel, že by šlo o úplatok.

Partika dnes potvrdil, že Duča poznal z čias svojho pôsobenia na PPA a možno ho stretol aj predtým, „keď pôsobil na iných miestach v štátnej správe“, no na ďalšie otázky v súvislosti s ním odpovedať nechcel.

On aj jeho advokáti namietali otázky o Dučovi so zdôvodnením, že s prípadom ani so skutkami v obžalobe nijako nesúvisia.

Obžaloba popisuje premyslený systém

Skupina ôsmich obžalovaných v kauze Dobytkár mala na úplatkoch za niekoľko rokov vybrať a potom zlegalizovať viac ako 3,7 milióna eur.

Na korupčnom systéme sa podľa obžaloby okrem nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra spájaného so Smerom a finančníka Martina Kvietika s väzbami na SNS podieľal exriaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, bývalý pracovník platobnej agentúry Viktor Miklas, ktorý sa neskôr venoval poradenstvu pri čerpaní eurofondov, veterinár a bývalý funkcionár HZDS Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a podnikateľ Peter Kuba.

V prípade figuruje aj päť firiem – K Plus, Poragro, LawComp, Roko a Casapa Group.

Obžaloba opisuje, ako systém fungoval od „vybavovača“, ktorý mal dohadovať jednotlivé úplatky za schválenie dotácií so zástupcami viacerých firiem, až po to, ako tieto peniaze ďalej prúdili cez účty a firmy jednotlivých aktérov kauzy.

Niektorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku, ďalších z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v spolupáchateľstve, viacerí sa mali dopustiť oboch. Jeden zo skupiny je obžalovaný z nepriamej korupcie, aktuality.sk

X X X

Spoveď plná strachu. Chcú iba krv, Rusi povolávajú na Ukrajinu hráčov z KHL

 Mali prísť na rad, no až medzi poslednými. Reč je o ruských športovcoch s vojenskými skúsenosťami, ktorí sa tiež majú stať súčasťou mobilizácie Vladimira Putina.

 Ruský prezident plánuje poslať do vojny na Ukrajine ďalších 300-tisíc mužov. Podľa Antona Tiškina, kustóda klubu KHL Kchun-lun Red Star dostávajú povolávacie rozkazy už aj hráči či ďalší zamestnanci ruskej nadnárodnej súťaže.

„Rusi povolávajú všetkých, ku ktorým sa dostanú. Tí, ktorí nechcú ísť do vojny, putujú do basy,“ tvrdí Tiškin. Podľa neho dostali povolávacie rozkazy niektorí hráči či lekár Omsku.

Ruské médiá pritom tvrdili, že profesionálni športovci síce prídu na rad, pred odchodom na front ich neochránia ani zmluvy s klubmi, no stane sa tak až v posledných vlnách.

Podľa Tiškinovho svedectva sa však tieto informácie nezlučujú s realitou.

„Rusi chcú len krv. Mám troch malých synov. Mám obavy z toho, že namiesto toho, aby som pracoval a zarábal pre nich peniaze, bude musieť ísť za mreže, keďže do vojny nepôjdem. Potrebujem sa odtiaľto dostať, kým ešte môžem,“ zakončil svoje myšlienky plné strachu./agentury/

X X X

Parlament schválil vstup Fínska a Švédska do NATO

 Poslanci parlamentu schválili prístupové protokoly Fínska a Švédska do NATO. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní. Za vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie hlasovalo 124 zo 144 prítomných poslancov, v prípade Fínska hlasovalo za 126 zo 143 poslancov. Po odsúhlasení parlamentom musí vstup severských krajín do Aliancie ratifikovať prezidentka Zuzana Čaputová.

 Slovenská vláda deklarovala plnú podporu členstvu Fínska a Švédska v Aliancii. Ako skonštatovala v predloženom materiáli, krajiny sú najbližšími partnermi NATO, ktorí zdieľajú naše princípy, ako aj hodnoty a záväzky vyplývajúce z členstva v Aliancii. Ich členstvo podľa predkladateľov posilní severoatlantickú stabilitu a bezpečnosť, ako aj bezpečnosť Slovenskej republiky.

Otázky Turecka k záväzku Fínska a Švédska bojovať s terorizmom ako s jednou z najvážnejších hrozieb, ktorým čelí aj Aliancia, boli podľa materiálu dostatočne zodpovedané po vzájomných konzultáciách.

Fínsko a Švédsko požiadali o vstup do NATO v máji v súvislosti s ruským vojenským útokom na Ukrajinu. Obe škandinávske krajiny už dlhšiu dobu s NATO úzko spolupracovali.

Jedna z posledných

Slovensko bolo jednou z posledných krajín, ktoré neodobrilo vstup severských krajín do NATO.

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer sa už vyjadril, že to nie je dobrý signál. Oneskorenie spôsobila letná parlamentná prestávka a koaličná kríza. V júli tohto roka vláda odsúhlasila ratifikáciu príslušných protokolov k vstupu Švédska a Fínska do NATO. Okrem toho však tento vstup musí schváliť i parlament a následne ho prezidentka SR Zuzana Čaputová môže ratifikovať.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v piatok 23. septembra na svojom facebookovom profile uviedol, že ho kontaktoval „opäť raz fínsky minister obrany, kedy už ratifikujeme ich vstup do NATO. Ostalo Turecko, Maďarsko a Slovensko.“ Obe severské krajiny svoju žiadosť odôvodnili zásadnými zmenami v bezpečnostnom prostredí v Európe a potrebami posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022.

 Novely energetických zákonov v piatok posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. O novelách by mal parlament v skrátenom legislatívnom konaní definitívne rozhodovať dnes o 14:00. V prípade ich schválenia sa rozšíri koncept stavu núdze v elektroenergetike a plynárenstve na obdobie, keď veľkoobchodná cena elektriny a plynu dosahuje hodnoty, ktoré môžu spôsobiť cenovú nedostupnosť elektriny či plynu pre odberateľov a súčasne môžu viesť k ohrozeniu bezpečnosti štátu, života a zdravia veľkej skupiny odberateľov alebo značným hospodárskym škodám u koncových odberateľov elektriny.

 Štát tak bude mať dostatočné legislatívne nástroje, vďaka ktorým bude môcť pružne a efektívne reagovať na prípadný vznik stavu núdze. Po schválení noviel energetických zákonov bude môcť ministerstvo hospodárstva vydať všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny a plynu pre domácnosti. Tým môže zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov.

 V skrátenom konaní v druhom čítaní dnes budú poslanci rozhodovať aj o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela počíta so zvýšením platov všetkých zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby od 1. januára 2023. Úpravy si pri nezmenenom počte zdravotníkov vyžiadajú 232 miliónov eur v budúcom roku s postupným rastom na 273 miliónov eur v roku 2026.

Začínajúci lekár bez praxe si v prípade schválenia novely polepší o 279,15 eur a lekár so špecializáciou a dvadsaťročnou praxou o 421,60 eur. Začínajúca sestra bez praxe bude mať vyšší plat o 202,63 eur, sestra špecialistka s dvadsaťročnou praxou o 388,55 eur. Pri výpočte základných platov sa zvýšia koeficienty a započítajú sa odpracované roky, a to do maximálnej výšky 20 rokov. Novela tiež navrhuje zdravotníkom uznať odpracované roky v zahraničí a časť obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a spolu za všetky deti najviac šesť rokov materskej a rodičovskej dovolenky./agentury/

X X X

Fľaša jej získala ochranku. Poslankyňu Kaveckú už štyri mesiace strážia policajti

 Policajná hliadka vraj stojí pred domom kuneradskej starostky a zároveň parlamentnej poslankyne Moniky Kaveckej (OĽaNO) vždy od desiatej večer do šiestej rána. Policajti tam takto „vartujú“ od incidentu so zápalnou fľašou, ktorú jej niekto hodil na pozemok.

Starostka Kuneradu prežíva turbulentný rok. Hneď na jeho začiatku, ešte v januári, vzniesol žilinský vyšetrovateľ voči Monike Kaveckej obvinenie zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní. Pri výstavbe obecných bytov mala zvýhodniť jedného z uchádzačov vyhlásenej súťaže. Poukázal na to Úrad pre verejné obstarávanie. Vo februári však obvinenie okresná prokuratúra zrušila.

Starostka sa však netešila dlho – v marci ju z tohto trestného činu polícia obvinila znova. Kavecká podala sťažnosť, no v júni sa dozvedela, že s ňou neuspela. Prípadom sa už zaoberá žilinská prokuratúra. „Vec bola po preskúmaní zaslaná Krajskej prokuratúre v Žiline,“ potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Predsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká po rokovaní o platoch.

Nepretržitá hliadka

Začiatkom leta čelila poslankyňa vo farbách „obyčajných“ ďalšej nepríjemnosti. V noci niekto hodil na pozemok jej rodinného domu zápalnú fľašu. Tá pristála tesne vedľa jej auta. Krátko nato sa v blízkosti jej domu začala objavovať policajná ochrana. Pravde to tvrdia viacerí Kuneradčania s tým, že v dedine vie o tom každý.

„Ide o obyčajný výsmech. Je jasné, že ide o papalášizmus,“ podotkol jeden z nich. Vzhľadom na citlivosť prípadu si neželá byť menovaný, tak ako aj ďalší, s ktorými sme sa o tom rozprávali. „Nechcem mať problémy, starostka je pomstychtivá,“ zdôvodnil.

Podčiarkol, že policajti v civilnom aute stoja každú noc až do rána v blízkosti Kaveckej domu zhruba od polovice júna, keď na jej pozemok niekto hodil spomínanú fľašu. „Strážia ju vždy od 22. hodiny do 6. hodiny ráno. Hliadku v obci pravidelne vídam aj cez deň, tá je ale v normálne označenom aute. Prichádza sem z obvodného oddelenia v Rajci, no a na tých civilných chodí večer kriminálka zo Žiliny,“ povedal.

„Vždy zhruba desať minút pred dvadsiatou druhou hodinou sú na pumpe v Rajeckých Tepliciach a odtiaľ idú do Kuneradu. Najčastejšie chodia na červenom volkswagene, no vídať tu aj modrý hyundai, tmavošedú kiu, aj peugeot,“ hovorí ďalší dedinčan. Niekedy si podľa neho policajti menia ešpézetky, aby miestnych pomýlili a nadobudli tak dojem, že vždy ide o niekoho iného. „Tie evidenčné čísla sú ale neexistujúce. Dá sa to ľahko zistiť na internete,“ poznamenal.

Kuneradčan pokračoval, že ľudia na konci dotknutej ulice sa sťažujú. „Nikdy predtým sa to nedialo a teraz ich v noci vyrušujú naštartované autá. Stoja tam so zapnutými svetlami, zjavne si kúria. No a keďže hliadky sa musia striedať, otáčajú sa im tam,“ priblížil. Objasnil, že jeden pán, ktorý neďaleko býva, máva plytkejší spánok a keď sa zobudí, z okna vidí rovno na nich.

„Každému je jasné, že to nie sú domáci, veď sa tu všetci poznáme. Predtým to bola tichá zóna, nikdy sa tam nechodili otáčať žiadne autá. Zrazu sa o jednej, tretej či štvrtej ráno dole niekto obráti a ide hore, “ podotkol. Pripomenul, že keď chcú isť „ochrankári“ na toaletu, vystrieda ich druhá hliadka. Musia tam byť totiž nepretržite. Tá pôvodná sa tam potom vráti. Tým, že ide o policajtov, si je vraj istý. „Rovnaké autá si všímam pred policajnou stanicou v Žiline. Ráno ich vidím pred tamojšou kriminálkou a večer v Kunerade,“ doplnil.

Sama ochranu nežiadala

Či polícia naozaj stráži dom starostky a ak áno, prečo a odkedy, sme sa pýtali žilinskej policajnej hovorkyne Gabriely Kremeňovej. „K predmetnej veci sa z taktických dôvodov nebudeme vyjadrovať,“ uviedla Kremeňová. Dodala, že ku konkrétnym osobám informácie neposkytujú. Robia to len k prípadom v takom rozsahu, ako to umožňuje stav konkrétnej vyšetrovanej, objasňovanej či preverovanej veci. V akom štádiu je momentálne prípad so zápalnou fľašou, sme sa nedozvedeli. Vzhľadom na stráženú starostku ale zrejme ešte nie je uzavretý.

Kaveckú sme zastihli telefonicky, keď bola služobne v parlamente. To, že by o policajnú ochranu žiadala sama, poprela. „Keby ste videli video, ktoré zachytili moje kamery. Nešlo o žiadny kahanec, bolo to dosť vážne,“ komentovala incident so zápalnou fľašou. Viac sa k tomu vyjadriť odmietla. „Z úcty k mojej rodine, je to moje súkromie,“ uzavrela.

Dom Kaveckej vraj strážia policajti každú noc.

Či by sa podobnej „pozornosti“ od polície dočkali aj bežní ľudia, sme sa pýtali experta na trestné právo Eduarda Burdu. Reagoval, že polícia je tu aj na to, aby chránila občanov, ktorí sa nejakým spôsobom cítia ohrození. „Takže takýto postup nie je vylúčený. Na druhej strane treba povedať, že zvlášť pri osobách vo verejnej funkcii je tu vždy otázka, či je tá miera ohrozenia naozaj taká veľká, aby si vyžadovala alokovanie verejných prostriedkov na ich zvýšenú ochranu,“ hovorí.

Do akej výšky sa môžu vyšplhať náklady za takéto stráženie, nie je ľahké odhadnúť. „Nedá sa to vyčísliť, ale tí policajti by jednoducho mohli robiť aj inú činnosť, možno dôležitejšiu. Niekedy tam môžu byť úplne zbytočne, pričom by boli potrební radšej na nejakom inom mieste,“ mieni Burda. Zároveň poznamenal, že mohli byť viacej v pohybe a v teréne. „Keby vám alebo mne niekto hodil do predzáhradky niečo zápalné, som veľmi skeptický k tomu, že by nám takúto osobitnú ochranu poskytovali. Nepoznám ale všetky informácie,“ dodal./agentury/

X X X

 Francesco Calzona: Hráme pomaly a sme čitateľní

 Vo štvrtok prehra 1:2 v Trnave s Azerbajdžanom, v nedeľu remíza 1:1 v srbskom meste Bačka Topola s Bieloruskom. Naši futbalisti počas septembrového asociačného termínu absolvovali nevydarený záver Ligy národov, Francesco Calzona má za sebou výsledkovo zlý štart v pozícii hlavného kormidelníka našej reprezentácie.

Aj vo výkonoch tímu je čo zlepšovať, takže 53-ročný Talian bol na nedeľňajšej tlačovej konferencii kritický. Voči hráčom a takisto voči sebe. Na otázky médií síce odpovedal s pokojom, no sklamanie nezakryl. Napriek tomu z neho stále sršalo odhodlanie veci zmeniť.

TRÉNER FRANCESCO CALZONA BOL SPOKOJNÝ LEN S PRIBLIŽNE POLHODINOVÝM ÚSEKOM HRY

x Ako by ste zhodnotili zápas?

„Čakal som niečo iné. Vedeli sme, že súper kladie dôraz na defenzívu a svoj blok postaví veľmi hlboko. Chcel som, aby si hráči rýchlo posúvali loptu, pretože to bol recept na prekonanie obranného valu a na víťazstvo. V prvom polčase sme však takto nehrali vôbec a v druhom len asi tridsať minút. Vtedy sme sa prezentovali slušne, ale to nestačí.“

x Čím si vysvetľujete, že hráči nedokázali dlhší časový úsek napĺňať stanovený taktický plán?

„Možno je to aj moja chyba. Duel s Azerbajdžanom nás stál veľa síl a zrejme som mal spraviť viac zmien v základnej zostave, vymenil som totiž iba troch hráčov. Chcel som zachovať kontinuitu, aby chalani, ktorí nastúpili v prvom dueli, získali istotu a tú preniesli do zápasu.“

x Opäť išiel do vedenia súper a znova si mužstvo neustrážilo štandardnú situáciu. Aký bol váš pohľad na inkasovaný gól?

„V tomto smere vidím veľký priestor na zlepšenie, pretože máme dobre stavané mužstvo a štandardné situácie by vzhľadom na fyzický fond hráčov nemali byť naša slabina. Nemôžeme si dovoliť takéto chyby. Navyše, vedeli sme, že Bielorusi zahrávajú rohové kopy takýmto spôsobom, už v Lige národov takto skórovali aj predtým. Žiaľ, zostali sme stáť a inkasovali sme.“

 x Odpoveď prišla po zmene strán. Hancko poslal center do šestnástky a Zreľák skóroval z voleja. Bola práve toto cesta k úspechu?

„Áno. Gól padol v čase, keď sme mali slušný úsek hry. Pred druhým polčasom sme upravili náš taktický zámer, aby sme prelomili defenzívu súpera. Žiaľ, po vyrovnaní sme išli výkonnostne dolu, posledných pätnásť minút nám to znova nešlo podľa predstáv, v našej hre bol zmätok, chýbala organizácia a už sme obranu súpera neprekonali. Možno aj preto, že nám v závere pod vplyvom únavy už tak nefungovala hlava. Opakujem, mal som spraviť viac zmien v základnej zostave.“

x Tohtoročná edícia Liga národov sa niesla v znamení našej neschopnosti prelomiť blok súpera. Bolo to tak za éry trénera Štefana Tarkoviča a takisto počas vašich zápasov. Vidíte práve v dobýjaní súperových hradieb najväčší priestor na zlepšenie?

„Musíme hrať futbal. Mám myšlienky a predstavy, ako sa k tomu prepracovať. Už len to dostať na ihrisko. Áno, nie všetko nám vyšlo. Zbytočne by som teraz opakoval veci o tom, že sme mali málo času na prípravu. To sú verejne známe záležitosti. Musíme predĺžiť naše dobré časti hry. Je normálne, že v niektorej fáze zápasu vám to ide lepšie a inokedy horšie. Naše vydarené úseky sú však veľmi krátke. Jednoducho, tridsať dobrých minút nestačí.“

x Ktorá formácia potrebuje z vášho pohľadu najviac zabrať?

„V každej jednej vidím priestor na zlepšenie. Problém je, že hráme pomaly a sme čitateľní. Súperi dokážu predpokladať, čo spravíme. Preto som hovoril, že si musíme rýchlejšie posúvať loptu. Na tomto musia robiť obrancovia, stredopoliari aj útočníci. Musíme pracovať ešte lepšie. Na tréningoch hráme na dva dotyky, a takto sa snažíme zrýchliť našu hru.“

x Z mužstva srší, že sa stotožnilo s vašou filozofiou. Zároveň ste získali len jeden bod. Aké sú vaše pocity z prvého asociačného termínu vo funkcii trénera slovenskej reprezentácie?

„Z mužstva mám stále výborné pocity. Na chalanoch vidieť snahu aj vieru v to, čo robíme. Z toho mám radosť. Som presvedčený, že pomalými krokmi sa vydáme na správnu cestu. Hráči prijali zodpovednosť. Možno potrebujeme byť akurát pokojnejší. Vo všeobecnosti som zažil veľmi pekný týždeň. Spolupráca s mužstvom sa mi páčila, sústredenie a ochota hráčov boli príkladné.“

 x Aké sú vaše ďalšie pracovné plány, čomu sa budete venovať až do najbližšieho reprezentačného zrazu?

„V októbri budem osobne prítomný na žrebe kvalifikácie Eura 2024. Uvidíme, akých súperov dostaneme. Ešte to nie je isté, ale s veľkou pravdepodobnosť budeme nasadení v piatom výkonnostnom koši, z čoho nemáme radosť. Už teraz je jasné, že budeme mať náročnú skupinu, ale to sme vedeli. Budeme ďalej pokračovať na našej ceste a v našej práci. Nesmieme sa teraz primárne pozerať na výsledky, ale na výkony. Pokúsime sa na ďalších zrazoch nadviazať na naše kvalitné úseky hry, akurát musia byť dlhšie. V novembri nás čakajú dva prípravné zápasy, na ktoré určite nominujem aj nových hráčov.

Na ďalšom zraze budeme znova pilovať taktiku, v ktorej sa chceme zlepšiť. Potrebujeme optimalizovať pohyb hráčov na ihrisku, aby dokázali plniť moje pokyny. Jednoducho, potrebujeme ďalej rásť. Bez toho nebudeme víťaziť ani nad papierovo ľahšími súpermi. Niekedy koncom novembra plánujeme kemp s potenciálnymi reprezentantmi. Najmä teda s mladými hráčmi, ktorí nastupujú prevažne v slovenskej lige. Ale nielen v nej.“

x Dostanú hráči od vás nejaké domáce úlohy?

„Poskytneme im analýzu zápasov, aby si ju mohli preštudovať. Nech vidia, ako hrali. Potom sa vrátia do klubov a budú sa venovať práci v nich, čo je správne. Keď sa v novembri znova stretneme, opäť začneme pracovať na našej hre. Verím, že robíme dobré veci. Opakujem, musíme podávať požadované výkony v dlhších úsekoch hry. Nedám sa ovplyvniť negatívnymi výsledkami, nezídem z nastolenej ťažkej cesty. Verím, že spoločne vyjdeme z tejto náročnej situácie.“

ZVÍŤAZIŤ NAD KAŽDÝM

Už 9. októbra sa v nemeckom Frankfurte uskutoční žreb kvalifikácie Eura 2024. Tréner Francesco Calzona dostal na tlačovej besede otázku, či by si želal v skupine rodné Taliansko. „Som tréner Slovenska a chcem zvíťaziť nad každým súperom. Tak to bolo aj v dueloch s Azerbajdžanom a Bieloruskom. Ak sa naskytne takáto príležitosť, budem si želať triumf aj nad Talianskom,“ tak trochu sa vyhol priamej odpovedi na otázku rodák z mesta Vibo Valentia.

PRIESTOR NA ZLEPŠENIE VŠADE

Slovensko strelilo v šiestich zápasoch Ligy národov iba päť gólov. Aj preto dostal Francesco Calzona otázku, či má v mužstve lídrov, ktorí sú schopní zobrať v útoku zodpovednosť na seba.

„Áno, musíme sa zlepšiť v ofenzíve, pretože sme pomalí, nedostatočne agresívni, a teda sterilní. To však začína od defenzívy. Máme problém dostať sa do šestnástky súpera. Priestor na zlepšenie je všade, vrátane štandardných situácií. Máme problémy pri priamych a rohových kopoch súpera. Teší ma, že naši hráči sú ochotní, čo je základný predpoklad na to, aby sa nám podarilo posunúť vpred. Veria v projekt, na ktorom pracujeme.

Zároveň si uvedomujú, že je to dlhodobý proces a nič nedokážete vyriešiť za jeden deň. Sme len na začiatku. A aby som odpovedal, lídrov v našom tíme máme. Dokonca štyroch – piatich. Komunikujem s nimi a všetci mi povedali, že súhlasia s mojím zámerom. Zároveň zdôraznili, že sú ochotní spolupracovať,“ poznamenal Francesco Calzona, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.