Začne sa po škandále droliť Orbánov monolit? Fidesz: Nový prezident v marci. SR nemá kam zaparkovať stíhačky USA, odmietli návrh na prímerie na Ukrajine. Ukrajina na obnovu pamiatok deväť miliárd dolár. Poľskí farmári stupňujú štrajk

Za štrnásť rokov, čo je nepretržite pri moci, Viktor Orbán ešte zrejme nečelil takej výzve, ako teraz. Od soboty maďarský premiér prišiel o hlavu štátu Katalin Novákovú a líderku vládnej strany Fidesz pre nadchádzajúce eurovoľby, bývalú ministerku spravodlivosti Judit Vargovú. Obe dámy, ktoré na vysokoké posty sám nominoval, odstúpili po pedofilnom škandále. Ich obetovaním sa ale nepríjemnosti pre najmocnejšieho muža Maďarska zďaleka nekončia.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková poslušne podpisovala zákony, ktoré presadil premiér Viktor Orbán. Aj tak musí odísť.

Nejde len o stále nevyjasnenú kauzu prezidentskej milosti zástupcovi riaditeľa detského domova, ktorý kryl svojho nadriadeného, keď chovancov ústavu nútil, aby stiahli svedecké výpovede o tom, ako ich riaditeľ sexuálne zneužíval. Opozícia za podpory demonštrantov využíva príležitosť, a dožaduje sa priamej voľby hlavy štátu. Požiadavku odôvodňuje tým, že z troch hláv štátu, ktorých zvolenie v parlamente presadil Orbán, už druhá predčasne opúšťa kreslo. (Prvým bol prezident Pál Schmitt, ktorý rezignoval po plagiátorskom škandále.)

 Ukrytí za ženskými sukňami

Nečakaným prvkom nabaľujúcej sa kauzy je, že v Orbánovom systéme moci, založenom na absolútnej lojalite podriadených k najvyššiemu šéfovi, sa objavila trhlina. Špinavú bielizeň režimu začal na verejnosti prepierať bývalý manžel Vargovej. Péter Magyar bezprostredne po odstúpení matky svojich troch detí oznámil, že sa vzdáva všetkých svojich bohato honorovaných postov v pološtátnej banke a v dozorných radách štátom kontrolovaných firiem.

„Ani na minútu nechcem byť súčasťou takého systému, kde sa skutočne zodpovední skrývajú za sukne žien,“ napísal na Facebooku. Odvtedy Magyar deň po dni odhaľuje korupčné schémy, ktorými sa obohacujú firmy a podnikatelia s prepojením na najvyššie poschodia moci.

 „Je neprijateľné, že celá krajina je v rukách niekoľkých rodín,“ vyhlásil. Za hlavný terč si zvolil šéfa kabinetu predsedu vlády Antala Rogána, ktorý riadi civilné tajné služby aj vládnu propagandu. Označil ho za novodobého kardinála Richelieua, sivú eminenciu Orbánovho režimu. „Musí odísť,“ odkázal s tým, že Rogán stojí za mnohými predraženými štátnymi zákazkami, pri ktorých zázračne zbohatol on i jeho druhá manželka.

Ako jeden z mála insiderov orbánovského režimu si Magyar dovolil pustiť sa aj do najbližšej rodiny predsedu vlády, konkrétne jeho zaťa Istvána Tiborcza, jedného z najbohatších ľudí súčasného Maďarska.

„Milý István, Ty si skutočne talentovaný človek, vo veku 37 rokov máš stovky miliárd (100 miliárd forintov je 260 miliónov eur – pozn. red.), množstvo hotelov, bánk, správcovských fondov, hromadu cenných bývalých štátnych nehnuteľností, Waberer’s, polovicu belehradského kancelárskeho trhu, ešte ani nepostavené kancelárie v Budapešti (už vopred prenajaté štátnym spoločnostiam). A toto je, však áno, iba to, čo už máš napísané na svoje meno. Aké ďalšie firmy preberáš v poslednom čase? Koľko si dokopy dostal/vzal vládnych úverov alebo grantov, aby si poskladal svoje portfóliá?“ kladie manželovi Orbánovej najstaršej dcéry nepríjemné otázky Magyar.

Opozičné strany už avizovali, že na základe korupčných káuz s niekoľkonásobne predraženými štátnymi zákazkami, ktoré spomenul Magyar nielen vo svojich výbušných postoch na sociálnej sieti, ale aj vo vyše poldruhahodinovom rozhovore pre YouTube kanál Partizán, ktorý si od nedele pozreli už státisíce ľudí, sa chystajú podať trestné oznámenia.

 Ohrozené základy režimu

Znamená to, že Orbánov zdanlivo neotrasiteľný mocenský monolit sa začína drobiť? Pozorovatelia sú v prognózach zatiaľ opatrní.

Renomovaný budapeštiansky think-tank Political Capital však pripúšťa, že pedofilný škandál spustil reťazovú reakciu, ktorá ohrozuje samotné základy Orbánovho systému. „Ohrozuje základný prvok identity Orbánovho režimu a zasahuje najvyššie mocenské kruhy, takže pre vládu naďalej predstavuje významné politické riziko,“ píše ústav vo svojej analýze.

„Hoci sa nateraz nezdá pravdepodobné, že by prípad mohol spochybniť dôveryhodnosť Viktora Orbána medzi jeho podporovateľmi, od jeho nástupu k moci v roku 2010 je to pre neho doteraz najväčšia výzva,“ konštatuje Political Capital, podľa ktorého sa premiér práve preto snažil vec uzavrieť a rýchlym krízovým manažovaním otupiť ostrie škandálu. „Napriek tomu téma zrejme zostane na programe dňa, keďže neexistuje odpoveď na základnú otázku, na čí podnet dostal komplic pedofilného riaditeľa detského domovu prezidentskú milosť.“

 O tom, že obe političky, popredné predstaviteľky Orbánovho režimu, sa rozhodli rezignovať na pokyn premiéra, v Maďarsku málokto pochybuje. Political Capital upozorňuje na dva dôvody, prečo podľa neho žiadny škandál v politickom systéme, ktorý existuje od roku 2010, nemal doteraz také rýchle a vážne politické dôsledky: „Kauza sa dotýka najvyšších kruhov režimu. To, prečo a na čí popud sa o milosti rozhodlo, dodnes nie je jasné. O omilostenom komplicovi pedofila je však známe, že udržiaval dobré vzťahy s kruhmi vládnej strany i rodinou premiéra Viktora Orbána. To môže vysvetľovať premiérovu snahu prípad rýchlo uzavrieť: snažil sa zabrániť tomu, aby sa nitky kauzy dostali až k nemu.“

Prípad navyše naštrbil základný prvok identity režimu. Vládna strana Fidesz urobila v posledných rokoch z ochrany detí a rodinnej politiky jeden z pilierov svojej politiky, pričom svojich politických oponentov častovala obvineniami, že obhajujú pedofíliu. Vládna strana navyše presadila zákon s názvom „na ochranu detí“, v ktorom do jedného vreca hodila spolu s pedofíliou aj homosexualitu.

 Ako sa ale po tom všetkom dá vysvetliť, prečo prezidentka, ktorá bola pred zvolením za hlavu štátu podpredsedníčkou Fideszu a ministerkou rodinných záležitostí, udelila milosť odsúdenému, ktorý sa podieľal na ututlaní pedofílie?

„V autoritárskych politických systémoch, ako je Orbánov režim, sa nevyhnutne znižuje vonkajšia a vnútorná kontrola, miznú brzdy a protiváhy, politické pokyny či domnelé objednávky sa bez slova vykonávajú,“ pokúša sa think-tank nájsť odpoveď na otázku, prečo k udeleniu milosti v pedofilnej kauze došlo. „Tak sa stalo, že rozhodnutie o milosti, s ktorým bolo spojené značné politické riziko, mohlo bez prekážok prejsť cez organizačnú štruktúru vlády a prezidentskej kancelárie,“ dodáva.

Podľa Magyara odborné odporúčanie kancelárie ministerstva spravodlivosti pôvodne nenavrhovalo udeliť milosť pre odsúdeného páchateľa, ktorý kryl sexuálne zneužívanie maloletých. Prezidentská kancelária napriek tomu milosť schválila a vtedajšia ministerka spravodlivosti – ako to maďarské zákony vyžadujú – toto rozhodnutie kontrasignovala.

Stále ale nie je jasné, prečo sa tak v prezidentskej kancelárii rozhodli a či išlo o milosť na politickú objednávku. Podľa investigatívneho portálu Direkt36 v tom zohral významnú úlohu Zoltán Balog, biskup maďarskej reformovanej cirkvi, bývalý minister pre ľudské zdroje, u koho Nováková v minulosti pôsobila ako štátna tajomníčka, a on sa neskôr stal jej prezidentským poradcom. Balog, o ktorom je známe, že je dlhodobo v úzkom kontakte s Orbánovou rodinou, popiera, že by udelenie milosti sám navrhol. Priznáva však, že pred vlaňajším aprílom, keď Nováková pri príležitosti pápežskej návštevy Maďarska udelila dve desiatky milostí, sprostredkoval jej schôdzku s manželkou bývalého riaditeľa detského domova.

Vzhľadom na mocenskú dominanciu vládnucej strany ide o zriedkavý prípad, keď je Fidesz nútený prejsť do defenzívy, konštatujú analytici o vývoji po prevalení sa škandálu s kontroverznou milosťou. Zmätok politikov Fideszu bol celé dni zjavný: najprv nereagovali, vzápätí rozhodnutie obhajovali a potom sa predseda vlády pokúsil prevziať iniciatívu a vec uzavrieť oznámením o novele ústavy, v rámci ktorej by odsúdení za zločiny proti maloletým nemohli dostať prezidentskú milosť. Premiér tým ale zároveň priznal, že došlo k pochybeniu. Zodpovednosť tak presunul na Novákovú, hoci priamu politickú zodpovednosť za rozhodnutie mala vtedajšia ministerka spravodlivosti Vargová, čiže vláda. Vargovej napokon spolu s Novákovou nezostávalo nič iné, len rezignovať na všetky svoje funkcie.

 Podľa analytikov Political Capitalu opozičné strany síce volali po odstúpení Novákovej, ale pre Fidesz bolo rozhodujúce niečo iné: „Vo vládnej strane si pravdepodobne uvedomili, že škandál vyvolal veľké rozhorčenie v jej vlastnej voličskej základni a vinu tentoraz nebolo možné zvaliť na vonkajších aktérov. Nálepka ochrankýň pedofilov tak prischla Novákovej a Vargovej.“

Práve táto domnelá nespravodlivosť, ktorú Magyar označil za „skrývanie sa za ženské sukne“, tohto doterajšieho profitéra Orbánovho režimu zjavne priviedla k tomu, aby hodil vláde rukavicu. „Péter Magyar nepovedal nič, o čom by už roky nepísali inštitúty analyzujúce Orbánov režim (vrátane Political Capitalu), investigatívci a médiá,“ poznamenáva spomínaný think-tank. „Význam jeho kritiky ale zvyšuje, že mal prístup do najvyšších vládnych kruhov a zastával dôležité ekonomické funkcie v režime, takže môže mať veľa informácií,“ pripúšťa Political Capital, podľa ktorého príklad Magyara naznačuje, že nespokojnosť môže byť aj v užšom kruhu Fideszu./agentury/

X X X

Pellegriniho kandidatúra je nulitná, tvrdí Harabin. Jeho podnet musela riešiť volebná komisia

Podľa Harabina je problémom, že registráciu Pellegriniho kandidatúry nepodpísal šéf Národnej rady, ale len podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

V kampani pred prezidentskými voľbami sme zatiaľ svedkami vzájomných súbojov najmä medzi šéfom Hlasu Petrom Pellegrinim a exministrom zahraničia Ivanom Korčokom. No čoraz častejšie o sebe dáva vedieť aj bývalý sudca Štefan Harabin.

Niekdajší minister spravodlivosti, ktorému v januári agentúra Focus namerala podporu zhruba 11 percent, sa snaží spochybniť Pellegriniho vstup do volieb.

Harabin tvrdí, že kandidatúra predsedu Národnej rady je „nulitná“, teda neplatná. Obrátil sa preto na štátnu volebnú komisiu, ktorá sa už jeho podnetom zaoberala.

Málokedy sa mýlim, tvrdí Harabin

Štefan Harabin pred pár dňami na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom poukazuje na to, že registráciu Pellegriniho kandidatúry nepodpísal šéf Národnej rady, ale len podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha.

„Na nepráve nemôže byť založené právo,“ rozpráva vo videu a napísal to aj v podaní, ktoré adresoval Štátnej komisii pre voľby.

„Zákon a ústava jasne hovoria, aké sú právomoci predsedu parlamentu, ktoré sú neprenositeľné na podpredsedu parlamentu. A to je aj táto situácia. Nikdy doteraz v prezidentských voľbách nepodpísal rozhodnutie o registrácii toho ktorého adepta na prezidenta podpredseda parlamentu. Ani zákony predsa za predsedu parlamentu nepodpisuje jeho podpredseda,“ obhajoval Harabin svoje podanie v reakcii na naše otázky.

Zákon o výkone volebného práva skutočne hovorí, že návrhy na kandidátov na prezidenta preskúmava predseda parlamentu, ktorý ich buď prijme, alebo odmietne.

Harabin sa odvoláva na Ústavu, podľa ktorej „štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“. „Pokiaľ viete, málokedy sa mýlim v práve, málokedy, zatiaľ takmer nikdy,“ povedal nám tiež exsudca.

Burda má iný názor

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, na ktorú sa Harabin obrátil, podnet riešila v pondelok. Šéf komisie Eduard Burda má iný názor ako Harabin. „Poviem k tomu len toľko, že dávam do pozornosti článok 90, odsek jeden Ústavy,“ reagoval.

Ústava v tejto časti hovorí, že „predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastupujú podpredsedovia“. Samotná komisia napokon rozhodla, že s „poukazom na rozsah svojej pôsobnosti, vymedzenej jej zákonom“ sa podaním po vecnej stránke nemôže zaoberať.

„Zároveň štátna komisia nevzhliadla dôvod na postúpenie podania inému orgánu verejnej moci,“ uvádza sa v uznesení komisie. Jej predsedu Eduarda Burdu, dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského, parlament zvolil do funkcie len v januári. Burda je nominantom Petra Pellegriniho.

Štefan Harabin sa v kampani prezentuje ako „národný a vlastenecký“ kandidát na prezidenta a už vyhlásil, že ak by nepostúpil do druhého kola, Petra Pellegriniho by určite nepodporil.

Naopak, blízko má k vládnej SNS, s ktorou Harabin pred voľbami uzavrel „dohodu“ a neútočení. Šéf národniarov Andrej Danko, ktorý tiež kandiduje, už viackrát naznačil, že by nakoniec mohol Harabina podporiť, aktuality.sk

X X X

Vojna na Ukrajine: Krajina potrebuje na obnovu pamiatok a turizmu deväť miliárd dolárov, tvrdí UNESCO

UNESCO odhaduje, že v dôsledku vojny bolo na Ukrajine poškodených 341 kultúrnych pamiatok vrátane tých v Kyjeve, Ľvove alebo Odese. Jednou z nich je aj Chrám v Odese.

Ukrajina bude v nasledujúcom desaťročí potrebovať takmer deväť miliárd dolárov na obnovu svojich kultúrnych pamiatok a cestovného ruchu, ktoré poškodila ruská vojenská agresia. V utorok to uviedla Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AP.

UNESCO odhaduje, že ukrajinská kultúra a cestovný ruch stratili príjmy vo výške viac ako 19 miliárd dolárov a boje poškodili 341 kultúrnych pamiatok vrátane tých v Kyjeve, Ľvove alebo Odese. Celkovú výšku škôd na pamiatkach a tisíckach iných „kultúrnych hodnotách“ odhaduje na takmer 3,5 miliardy dolárov.

„Chrám v Odese je jedným z príkladov pamiatok, ktoré boli vážne poškodené,” povedala Chiara Dezziová Bardeschiová, vedúca kancelárie UNESCO na Ukrajine. „Je to symbol celého spoločenstva s hlbokým duchovným a historickým významom,” uviedla.

Organizácia odsúdili útoky na historické budovy v centre Odesy

Organizácia v júli 2023 dôrazne odsúdila „bezohľadný útok ruských síl“ na historické budovy v centre Odesy. Vlani ho preto zaradila za ohrozenú lokalitu kultúrneho svetového dedičstva. Útok si vyžiadal najmenej dva ľudské životy a poškodil niekoľko pamiatok vrátane Chrámu Premenenia Pána.

Pôvodný chrám z konca 18. storočia zničili v roku 1936 komunisti počas sovietskej éry, ale v rokoch 1999-2003 bol obnovený.

UNESCO tvrdí, že úmyselné ničenie kultúrneho dedičstva vrátane náboženských objektov a artefaktov môže byť považované za vojnový zločin. Medzinárodný trestný súd (ICC) prvýkrát vzniesol obvinenia z vojnových zločinov za úmyselné útoky na historické náboženské pamiatky a budovy v prípade afrického štátu Mali v roku 2015, aktuality.sk

X X X

Robert Kaliňák nemá kam zaparkovať americké stíhačky. Kúpia pre ne mobilné hangáry za štyri milióny eur

 Letisko na Sliači nie je pripravené na prijatie nových lietadiel. Ministerstvo obrany chce problém vyriešiť prenosnými hangármi. Dajú ich na iné letisko.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Na Slovensko prídu tento rok prvé tri stíhacie lietadlá F-16, ktoré vláda Petra Pellegriniho objednala ešte v roku 2018. Dočasne budú slúžiť mimo našej krajiny: v Spojených štátoch amerických, konkrétne na základni v Arizone ich využijú na výcvik našich pilotov. Podľa slov ministra obrany Roberta Kaliňáka by však stroje mali v priebehu roku 2024 doraziť na Slovensko.

A práve pre tieto lietadlá teraz ministerstvo obrany narýchlo organizuje verejné obstarávanie – rezort plánuje nákup mobilných hangárov. Stroje by síce mali mať v budúcnosti základňu na legendárnom letisku Sliač, avšak to zatiaľ nie je pripravené na ich prijatie. Najvýznamnejšie rekonštrukčné práce, ako je rozšírenie rolovacích dráh, ho ešte len čakajú. Minister Kaliňák chce aj spojencom z NATO navrhnúť, že by sme stíhačky umiestnili na letisku na Záhorí.

Vedeli by ich presunúť

Keďže nové hangáre na letisku v Kuchyni majú byť mobilné, ich prípadný presun medzi letiskami by nemal byť problém. Vojaci vo verejnej súťaži žiadajú, aby budúci úspešný uchádzač hangáre dodal do ôsmich mesiacov od podpisu zmluvy. Ak by súťaž napredovala bez problémov, mali by byť dodané do konca roka.

Na webe Úradu pre verejné obstarávanie je uvedené, že nové hangáre majú byť „určené na celoročnú ochranu leteckej techniky (…) pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi a zabezpečenie možnosti vykonávania servisnej údržby leteckej techniky aj v zložitých meteorologických podmienkach, pri zabezpečení primeraného pracovného komfortu“. Do hangárov by sa mali vojsť už spomínané stíhačky F-16, ale aj vrtuľníky UH-60 M, známe pod označením Blackhawk.

Rezort obrany plánuje kúpiť dovedna päť hangárov: v dvoch by sa dala robiť údržba, zvyšné tri by mali slúžiť len na parkovanie strojov.

Slovensko očakáva, že počas roku 2025 by malo dostať všetky objednané stíhačky F-16, teda 14 kusov týchto lietadiel. V tom istom roku by sme mali z USA dostať aj dva nové vrtuľníky Blackhawk, určené pre sily na špeciálne operácie. Vrtuľníky by tak mali byť vybavené aj zbraňovými systémami, ktoré si rezort obrany pri predchádzajúcich strojoch neobjednal.

Za zdržanie sa obviňujú navzájom

Zo zdržania prípravy letiska Sliač na nové stíhačky obviňuje terajší minister Robert Kaliňák predchádzajúce vlády. „Za tri a pol roka sme neboli schopní pripraviť letisko Sliač,“ posťažoval sa na bývalé vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

„Aj keď budeme naďalej pokračovať v najvyššom tempe, aj keď to zrýchlime, keď sa o to začneme starať. Pretože predchádzajúca vláda sa nestarala, tak teoreticky môžeme začať v lete,“ dodal.

 Bývalý minister obrany Jaroslav Naď mu oponuje, že projekt bol zanedbaný ešte na začiatku, keď sa stíhačky objednávali. „Projekt bol vládou Petra Pellegriniho absolútne zanedbaný a my sme mali tri roky na to, aby sme pripravili všetku dokumentáciu a realizovali všetky stavebné kroky,“ povedal Naď.

Ešte v roku 2019 sa pritom bývalý minister obrany Peter Gajdoš nechal počuť, že rekonštrukcia letiska sa stihne do roku 2022.

Dodnes stále nie je jasné ani to, koľko peňazí bude rekonštrukcia stáť. Pôvodne ju totiž práve Gajdoš odhadoval na 55 miliónov eur, no odhad nákladov z roku 2023 už hovoril o sume 177 miliónov eur. Konečná cena pritom bude závisieť aj od pripravovaných verejných obstarávaní, aktuality.sk

X X x

Poľskí farmári stupňujú štrajk. Plánujú úplnú blokádu hraníc Ukrajiny

Poľnohospodári protestujú po celej Európe proti obmedzeniam, ktoré zaviedla Európska únia ako opatrenia napríklad v boji so zmenou klímy.

Poľskí farmári plánujú na 20. februára úplnú blokádu všetkých hraničných priechodov s Ukrajinou, oznámili v utorok farmárske odbory. Stupňujú svoj 30-dňový štrajk, ktorý začali minulý týždeň na protest proti agrárnej politike Európskej únie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Farmári po celej Európe protestujú proti obmedzeniam, ktoré zaviedla EÚ ako opatrenia v boji so zmenou klímy, ale aj proti stúpajúcim nákladom a konkurencii zo zahraničia, predovšetkým z Ukrajiny, lebo ju pokladajú za nespravodlivú.

Poľskí farmári sú ostrými kritikmi lacných potravinových produktov dovážaných z Ukrajiny a ich dopadu na domáci poľský trh. Mesačný štrajk začali minulý piatok a blokujú počas neho cesty po celej krajine a hraničné priechody s Ukrajinou.

Nebudú blokovať len hraničné priechody

„Oznamujeme, že v rámci 30-dňového generálneho štrajku farmárov sa 20. februára budú všetky aktivity zameriavať na úplnú blokádu všetkých hraničných priechodov medzi Poľskom a Ukrajinou a na protesty v teréne,“ uviedla odborová organizácia farmárov Solidarita. „Nebudú blokované len hraničné priechody, ale aj komunikačné centrá a prístupové cesty k prekládkovým železničným staniciam a námorným prístavom,“ dodala organizácia.

Predtým oznámila, že v ten istý deň sa bude konať „hviezdicový pochod“, čiže protestujúci farmári budú smerovať do Varšavy po cestách zo všetkých smerov.

Aj česká Agrárna komora informovala, že farmári zo strednej a východnej Európy sa 22. februára zhromaždia na hraniciach svojich krajín a budú mať spoločný deň protestu. Českí farmári začnú svoje protesty v pondelok blokádou dopravy v Prahe, aktuality.sk

X X X

Fidesz: Nový prezident bude v marci. Opozícia žiada odovzdať moc ľudu

Maďarsko bude mať nového prezidenta v marci. Vyhlásil to v nedeľu vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Máté Kovács v súvislosti s abdikáciou prezidentky Katalin Novákovej.

 Český prezident Petr Pavel (vpravo) a maďarská prezidentka Katalin Nováková na summite V4 v Prahe v novembri 2023.

Nováková sa v nedeľu už aj oficiálne vzdala postu hlavy štátu. Uviedol to v pondelok server 24.hu s odvolaním sa na Novákovej list adresovaný predsedovi Národného zhromaždenia Lászlóovi Kövérovi, ktorý bol zverejnený na stránke parlamentu.

O Novákovej demisii bude musieť parlament do 15 dní hlasovať. To znamená, že poslanci budú môcť prijať rozhodnutie v prvý deň jarnej schôdze, ktorá bude 26. februára. Potom bude potrebné do 30 dní zvoliť novú hlavu štátu, spresnil Kovács.

 Ak podľa predsedu frakcie Fideszu parlament demisiu prijme, o čom politik vládnej strany nemá vážnejšie pochybnosti, potom musí byť nová hlava štátu zvolená do tridsiatich dní. „To znamená, že Maďarsko bude mať v marci novú hlavu štátu,“ podčiarkol Kocsis.

Koniec doživotných benefitov

Po odstúpení Novákovej opozičné subjekty podľa servera infostart.hu požadujú priamu voľbu hlavy štátu namiesto parlamentnej voľby, ale objavili sa aj iniciatívy na zrušenie doživotných benefitov Novákovej, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Spolupredsedníčka strany Dialóg (Párbeszéd) Tímea Szabóová navrhla, aby po odstúpení Novákovej odobrali benefity vo forme mzdy 4,5 milióna forintov (11.599 eur), luxusného vozidla s vodičom, služobného bytu aj sekretariátu, na ktoré má v zmysle zákona bývalá hlava štátu doživotne nárok.

 Maďarská socialistická strana (MSZP) ešte v sobotu avizovala, že iniciuje novelu ústavy s cieľom presadiť priamu voľbu prezidenta republiky. Socialisti pripomenuli, že takýto krok iniciovali už aj v roku 1989.

S rovnakým zámerom spúšťa Demokratická koalícia (DK) petíciu za priamu voľbu hlavy štátu, oznámila podpredsedníčka a poslankyňa Európskeho parlamentu za DK Klára Dobrevová.

Nováková v sobotu podvečer vo verejnoprávnej televízii M1 oznámila, že odstupuje z funkcie hlavy štátu. Urobila tak v súvislosti s kauzou udelenia amnestie mužovi odsúdenému za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove./agentury/

X X X

Reuters: Washington odmietol Putinov návrh na prímerie na Ukrajine

Spojené štáty odmietli návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na prímerie v jeho vojne na Ukrajine, povedali tri nemenované ruské zdroje agentúre Reuters. Stalo sa tak podľa nich po kontaktoch medzi sprostredkovateľmi. Americký zdroj agentúry poprel akýkoľvek oficiálny kontakt na túto tému a uviedol, že sa USA nezapoja do rokovaní, v ktorých nebude figurovať tiež Ukrajina, ktorá sa už bezmála dva roky bráni ruskej invázii. Oficiálne sa Moskva aj Washington odmietli vyjadriť.

 Šéf Kremľa vyslal v roku 2023 do Washingtonu signály cez sprostredkovateľov, okrem iného arabských partnerov Moskvy na Blízkom východe, že je pripravený zvážiť prímerie na Ukrajine, tvrdia ruské zdroje. Putin podľa nich navrhoval zmraziť konflikt na súčasných líniách a nebol ochotný vzdať sa žiadneho ukrajinského územia okupovaného Ruskom. Niektorí činitelia v Kremli vraj považovali „signály“ za najlepšiu cestu k určitému mieru, píše Reuters.

„Kontakty s Američanmi vyšli naprázdno,“ povedal agentúre pod podmienkou anonymity vysokopostavený ruský zdroj oboznámený s rokovaniami, ktoré sa vraj konali vlani i tento rok. Druhý ruský zdroj povedal, že Američania cez sprostredkovateľov Moskve oznámili, že nebudú rokovať o možnom prímerí bez účasti Ukrajiny, a kontakty skončili neúspechom. Tretí zdroj tvrdil, že Američania nechceli na Kyjev vyvíjať nátlak.

Nemenovaný americký predstaviteľ agentúre povedal, že USA neviedli s Ruskom žiadne zákulisné rozhovory a Washington nekonal za chrbtom Ukrajiny. Tvrdil, že si nie je vedomý ani neoficiálnych kontaktov cez sprostredkovateľov. Doplnil, že sa zrejme odohrávali neoficiálne rozhovory medzi Rusmi, ktorí nie sú vo vláde, pričom použil termín označujúci neformálnu diplomaciu zahŕňajúcu takzvaných neštátnych aktérov.

 Podľa troch ruských zdrojov bol Putinov signál odovzdaný do Washingtonu, kde o veci diskutovali americkí predstavitelia vrátane poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana, riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Billa Burnsa a ministra zahraničia Antonyho Blinkena. Išlo o to, aby Sullivan prehovoril s Putinovým poradcom Jurijom Ušakovom a stanovili sa ďalšie kroky, tvrdí jeden z ruských zdrojov. Keď si však činitelia v januári telefonovali, Sullivan oznámil Ušakovovi, že Washington je ochotný hovoriť o ďalších aspektoch vzťahov, ale nebude hovoriť o prímerí bez Ukrajiny, dodal ruský zdroj.

Americký činiteľ sa odmietol vyjadriť k akýmkoľvek podrobnostiam Sullivanových údajných telefonátov alebo k tomu, či k takémuto rozhovoru s Ušakovom vôbec došlo.

Jeden z ruských zdrojov agentúre povedal, že USA podľa neho zrejme neverili, že bol Putin ohľadom prímeria úprimný. „Ale on bol a je – je pripravený rokovať o prímerí. Ale rovnako je pripravený bojovať tak dlho, ako bude treba,“ povedal jeden z ruských zdrojov, ktoré zároveň podľa Reuters tvrdili, že Kremeľ nevidí zmysel v ďalších kontaktoch s USA v tejto otázke.

 Putin hovoril o pripravenosti viesť „dialóg“ v nedávnom rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom, kde zároveň tvrdil, že je podľa neho nemožné, aby bolo Rusko na Ukrajine strategicky porazené.

Ruský prezident vyslal invázne vojská na Ukrajinu 24. februára 2022, čím po ôsmich rokoch bojov na východe tejto krajiny medzi ukrajinskou armádou a proruskými povstalcami podporovanými Moskvou, rozpútal konflikt označovaný za najväčší v Európe od druhej svetovej vojny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa už skôr odmietol vzdať ukrajinského územia, ktoré Rusko okupuje./agentury/ˇ

X X X

GP Žilinka neohlásene navštívil reedukačné centrum, hovorí o katastrofálnych podmienkach

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dnes spolu s námestníkom generálneho prokurátora Jozefom Sedlákom neohlásene navštívili Reedukačné centrum Trstín v okrese Trnava, ktoré bolo z jedným z reedukačných centier, kde vykonala Generálna prokuratúra SR dôkladné kontroly. Maroš Žilinka sa podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry SR Zuzany Drobovej osobne presvedčil o podmienkach, do ktorých sú súdmi umiestňované, a v ktorých žijú maloleté dievčatá.

 „Musím, žiaľ, konštatovať, že tieto podmienky sú katastrofálne a nehodné starostlivosti o maloletých v 21. storočí. Aj dnešná návšteva ma len utvrdila v nevyhnutnosti koncepčnej a systémovej zmeny starostlivosti štátu o deti. Zmeny musia garantovať vytvorenie takých podmienok, ktoré zamestnancom reedukačných centier umožnia reálne vykonávať svoje poslanie v najlepšom záujme detí,“ uviedol generálny prokurátor. Po dnešnej osobnej skúsenosti považuje vystúpenie v pléne Národnej rady SR, o ktoré požiadal 17. januára 2024, za ešte naliehavejšie. Reedukačné centrum v Trstíne sídli v dvoch budovách, jednou je historický barokový kaštieľ, druhou novšia prístavba.

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vykonala na základe Plánu hlavných úloh prokuratúry Slovenskej republiky na rok 2023 v priebehu roka 2023 previerky dodržiavania zákonnosti v každom z 13 reedukačných centier aktuálne pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Cieľom týchto previerok bolo preskúmanie a následné komplexné zhodnotenie stavu zákonnosti v reedukačných centrách.

 Reedukačné centrá v súčasnosti podľa dokumentu z dielne generálnej prokuratúry nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva. Prokuratúra totiž v centrách zistila závažné porušovanie práv detí. Previerky vykonané zo strany prokuratúry boli vždy neohlásené a kládol sa dôraz na dodržiavanie práv detí, ktoré sú umiestnené v týchto centrách, a tiež na podmienky, v akých sú deti držané. Generálna prokuratúra považuje za alarmujúce, aby sa dieťa priamo v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania./agentury/

X X X

Danko pripomenul, akú moc mal nad RTVS. Koalícia sa chce zbaviť súčasného vedenia

Ľuboša Machaja hovorí aj predseda SNS Andrej Danko. Podľa neho to však blokuje pre svoju prezidentskú kampaň Peter Pellegrini. Priznal sa tiež k tomu, že bývalému riaditeľovi vyberal moderátorov televízie.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Šéf RTVS Ľuboš Machaj je v poslednom čase terčom pre čelných predstaviteľov koalície. Nezávisle od seba o ňom hovoril predseda vlády Robert Fico aj podpredseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko. Tí ostro kritizovali riaditeľa verejnoprávneho média a vyzývali na jeho výmenu.

„Ľudia typu pána Machaja nemajú čo robiť na čele slovenskej televízie. Neviem, s akým receptom príde ministerka kultúry a čakám, aký návrh bude mať. Hovorilo sa aj o rozdelení televízie, ale aj o iných postupoch, no ja si na tieto návrhy počkám,“ povedal pre denník Pravda Fico. Šéf národniarov Andrej Danko dokonca žiadal z verejnoprávnej RTVS vytvorenie štátnej televízie.

Výmena šéfa RTVS podľa súčasnej legislatívy nie je taká jednoduchá. Aj preto premiér apeluje na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, aby s nejakým riešením prišla. Rezort kultúry na naše otázky zatiaľ neodpovedal.

Na slová Andreja Danka a Roberta Fica reagoval aj samotný Machaj. „Je potrebné zdôrazniť, že verejnoprávny rozhlas a televíziu stále platia občania zo svojich daní a zmenou financovania sa nemení verejnoprávny charakter RTVS. Preto najväčší mediálny dom nie je štátny, nepatrí vláde ani parlamentu a je nezávislým médiom,“ odkázal lídrom koalície šéf RTVS.

Danko: Pellegrini čaká na prezidentské voľby

Na výmenu šéfa RTVS tlačil šéf národniarov Andrej Danko na konšpiračnom webe Infovojna. „Teraz hovoríme, že treba vymeniť šéfa RTVS. Nechcú nám zmeniť zákon, lebo Pellegrini stále hovorí, že počkajme na prezidentské voľby. A ja mu hovorím, ty čo si myslíš, my strácame každý deň čas, oni nás môžu zožrať, a keď sa oni vrátia, budú nás rovno strieľať. Chlapi, veď sa preberte,“ povedal rozhorčene.

Táto kritika Petra Pellegriniho pritom nebola v relácii ojedinelá. Danko jej venoval veľkú časť svojho vystúpenia. Rovnako ako Fico, aj Danko však vo svojom výroku na adresu Machaja upozorňuje na prekážky, ktoré im pri výmene šéfa RTVS kladie legislatíva.

Riaditeľa RTVS volí Národná rada. Taktiež ho môže aj odvolať, no len v obmedzených prípadoch. Napríklad vtedy, ak porušil zákon, alebo ak by Rada RTVS trikrát po sebe neschválila rozpočet.

„Za daného legislatívneho stavu je to nerealistické,“ vysvetlil pre Aktuality.sk šéf mediálneho výboru a poslanec SNS Roman Michelko s tým, že sa nepripravuje žiadny poslanecký návrh, ktorý by výmenu Machaja umožňoval. Rovnako nevie nič o tom, že by sa tým zaoberal rezort kultúry.

„Nevylučujem, že sa legislatíva okolo RTVS bude v budúcnosti meniť, ale určite to nie je otázka dňa. Skôr to pôjde posilnením kompetencií rady. Ak má byť otázka, že to pôjde v priebehu dvoch-troch týždňov či mesiaca, tak určite nie,“ doplnil Michelko.

Výmena riaditeľa RTVS by bola možná, ak by vláda splnila svoj záväzok z programového vyhlásenia a rozdelila by znova RTVS na televíziu a rozhlas. V tomto prípade by mohla v jednotlivých nových inštitúciách vymenovať nových riaditeľov.

Danko tvrdí, že zasahoval do RTVS

Za výmenou šéfa RTVS môže koalícia vidieť aj možnosť ovládať verejnoprávnu inštitúciu. Ako dnes upozornila mimoparlamentná strana Demokrati, Andrej Danko sa nedávno v živom vysielaní na TA3 priznal, že na rozhodnutia bývalého generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka mal priamy vplyv.

„Priznal sa, že rozhodoval o tom, kto bude pracovať v televízii, kto bude moderátorom politickej diskusie a tiež určoval hostí týchto relácií. Je to neprijateľné a dnes už môžeme definitívne hovoriť o tom, že súčasná vláda ťahá Slovensko do obdobia normalizácie,“ povedal člen Demokratov Kristián Čekovský, ktorý v minulom volebnom období šéfoval mediálnemu výboru.

„Pán Hajko, aj vaše meno som Rezníkovi odsúhlasil, aby ste mali reláciu v RTVS. Bez môjho súhlasu by ste nemali reláciu v RTVS. Tak tíško, lebo doniesol mi vaše meno Rezník, a keby som nedal politický súhlas, tak by ste v živote nerobili v O 5 minút 12 reláciu,“ povedal v TA3 Danko poslancovi KDH Jozefovi Hajkovi, ktorý v minulosti moderoval hlavnú diskusnú reláciu v RTVS.

Machaj: Plníme si svoje povinnosti

Machaja zvolila do čela RTVS bývalá vláda. Jeho protikandidátom bol v druhom kole práve Jaroslav Rezník, ktorý šéfoval inštitúcii od roku 2017 za vlády Smeru, SNS a strany Most-Híd. Za Machaja v prvom kole hlasovali poslanci OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina, strana SaS hlasovala za Tibora Búzu. V druhom kole získal 89 hlasov vrátane poslancov SaS.

Šéf RTVS sa vyjadril k slovám Roberta Fica a Andreja Danka o potrebe odvolať ho z postu šéfa televízie a rozhlasu, či tiež o kritike, že si inštitúcia nerobí svoju prácu správne a objektívne.

„RTVS zo zákona vyplýva poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí na Slovensku. V prípade pochybností o porušení zákona každý môže dať podnet na Radu pre mediálne služby, ktorá sa bude zaoberať tým, či bola dodržaná objektivita a nezávislosť poskytnutých informácií,“ vysvetlil Ľuboš Machaj.

Andrej Danko dokonca volal po vytvorení štátnej televízie, ktorá sa „bude pozerať na záujmy štátu“. Machaj však pripomenul, že v prípade, ak by sa RTVS stala štátnym médiom, došlo by k hrubému rozporu s pripravovaným návrhom Európskeho aktu o slobode médií, ako aj s Odporúčaniami Výboru ministrov členských štátov o zabezpečení nezávislosti verejnoprávneho vysielania.

Machaj tiež v stanovisku kritizoval predchádzajúcu vládu, za „veľmi nešťastné rozhodnutie“ zrušiť koncesionárske poplatky a financovať RTVS len zo štátneho rozpočtu.

„Verejnoprávnosť RTVS však nespočíva v systéme financovania, ale v poskytovaní služieb verejnosti vyplývajúcich zo zákona, ktorý túto službu presne definuje. Túto úlohu si RTVS stále plní,“ doplnil generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, aktuality.sk

X X X

Poľskí farmári stupňujú štrajk. Plánujú úplnú blokádu hraníc Ukrajiny

Poľnohospodári protestujú po celej Európe proti obmedzeniam, ktoré zaviedla Európska únia ako opatrenia napríklad v boji so zmenou klímy.

Poľskí farmári plánujú na 20. februára úplnú blokádu všetkých hraničných priechodov s Ukrajinou, oznámili v utorok farmárske odbory. Stupňujú svoj 30-dňový štrajk, ktorý začali minulý týždeň na protest proti agrárnej politike Európskej únie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Farmári po celej Európe protestujú proti obmedzeniam, ktoré zaviedla EÚ ako opatrenia v boji so zmenou klímy, ale aj proti stúpajúcim nákladom a konkurencii zo zahraničia, predovšetkým z Ukrajiny, lebo ju pokladajú za nespravodlivú.

Poľskí farmári sú ostrými kritikmi lacných potravinových produktov dovážaných z Ukrajiny a ich dopadu na domáci poľský trh. Mesačný štrajk začali minulý piatok a blokujú počas neho cesty po celej krajine a hraničné priechody s Ukrajinou.

Nebudú blokovať len hraničné priechody

„Oznamujeme, že v rámci 30-dňového generálneho štrajku farmárov sa 20. februára budú všetky aktivity zameriavať na úplnú blokádu všetkých hraničných priechodov medzi Poľskom a Ukrajinou a na protesty v teréne,“ uviedla odborová organizácia farmárov Solidarita. „Nebudú blokované len hraničné priechody, ale aj komunikačné centrá a prístupové cesty k prekládkovým železničným staniciam a námorným prístavom,“ dodala organizácia.

Predtým oznámila, že v ten istý deň sa bude konať „hviezdicový pochod“, čiže protestujúci farmári budú smerovať do Varšavy po cestách zo všetkých smerov.

Aj česká Agrárna komora informovala, že farmári zo strednej a východnej Európy sa 22. februára zhromaždia na hraniciach svojich krajín a budú mať spoločný deň protestu. Českí farmári začnú svoje protesty v pondelok blokádou dopravy v Prahe, aktuality.sk

X X X

Prezidentské voľby 2024: Andrej Danko spravil dohodu so Štefanom Harabinom. Pomôže mu postúpiť?

Podpredseda parlamentu a šéf SNS kritizuje Petra Pellegriniho za to, že nedokáže osloviť jeho voličov. Hľadá teda iného nacionálneho kandidáta do prezidentských volieb.

Andrej Danko takmer pred mesiacom v politickej debate neplánovane prezradil, že bude kandidovať za prezidenta. „Viete, o čom ste ma presvedčili teraz? Ja vám poviem niečo exkluzívne, že pôjdem aj do prezidentského boja,“ zvýšil hlas na predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, ktorý ho kritizoval za to, že odišiel z miesta nehody.

Neskôr svoju kandidatúru ohlásil Danko aj „oficiálne“, no po týždňoch kampane sa mu stále nedarí oslovovať nových voličov a umiestňuje sa na spodných priečkach predvolebných prieskumov.

To si uvedomujú aj v Slovenskej národnej strane a pripúšťajú, že by sa Danko vzdal v prospech iného kandidáta, ktorého označujú ako „národného“. Konkrétne myslia Štefana Harabina. „Áno, ja nevylučujem túto možnosť,“ odpovedal v nedeľu v diskusnej relácii televízie Markíza poslanec SNS Roman Michelko na otázku moderátora, či sa Danko vzdá v prospech Harabina, ak bude mať naďalej bývalý sudca v prieskumoch výrazne väčšiu podporu ako šéf národniarov.

Ani prípadné Dankovo odporučenie však Harabinovi na druhé kolo stačiť nemusí.

Danko nemá na výber

„Skrátka, nepôjde do poslednej míle, ale v nejaký čas, týždeň, desať dní pred voľbami sa povie, nebudeme trieštiť tieto sily a odporučíme iného kandidáta,“ vysvetlil pohnútky lídra SNS Michelko s tým, že sa budú v strane rozhodovať na základe prieskumov po debatách kandidátov. Odmietol tak jednoznačne povedať, či sa Danko vzdá v prospech Harabina, aktuality.sk

X X X

Násilie, zatýkanie a únosy zažívajú mnohí utečenci po návrate do Sýrie, upozorňuje OSN.

Úrad OSN tvrdí, že za zlé zaobchádzanie s utečencami po ich návrate je zodpovedná vláda, ďalšie existujúce úrady a ozbrojené skupiny. Sýrčania, ktorí z krajiny neušli, zažívajú to isté, ale porušovanie ľudských práv postihuje obzvlášť kruto navrátilcov a to najmä ženy.

Utečencom, ktorí sa vracajú do Sýrie, hrozí vážne porušovanie ľudských práv, uvádza sa v utorkovej správe Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva. TASR prevzala článok z tlačovej agentúry DPA.

Za zlé zaobchádzanie s utečencami po ich návrate je zodpovedná vláda, ďalšie existujúce úrady a ozbrojené skupiny, tvrdí úrad OSN. Ľudia sú svojvoľne zatýkaní, zneužívaní a mučení; niektorí zažili sexualizované násilie; niektorých uniesli alebo zmizli; ďalším odobrali peniaze a majetky, píše sa v správe.

Sýrčania, ktorí z vlasti neušli, zažívajú to isté, ale porušovanie ľudských práv postihuje obzvlášť kruto navrátilcov a predovšetkým vracajúce sa ženy, dodáva OSN.

Do Sýrie vrátili vyše milión utečencov

Turecko a ďalšie krajiny oznámili, že do Sýrie vrátili vyše milión sýrskych utečencov, ktorí ušli pred tamojšou občianskou vojnou. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval hostiteľské krajiny, aby nenútili Sýrčanov, ktorí ušli na ich územie, vrátiť sa do vlasti.

„Práva utečencov a uchádzačov o azyl musia byť rešpektované,“ vyhlásil Türk. „Ich návrat by mal byť dobrovoľný s podmienkou, že bude bezpečný, dôstojný a udržateľný,“ upozornil.

Podľa správy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa to však v praxi nedeje. Tento úrad v správe zdokumentoval rozhovory s navrátilcami vrátane jedného, ktorý povedal, že poňho prišli bezpečnostné sily, zaviazali mu oči a dva dni ho bili. Jedna žena uviedla, že ju aj s dvoma dcérami zadržiavali dovtedy, kým rodina nezaplatila výkupné, aktuality.sk

X X X

Hlavný hygienik Mikas končí, potvrdil Pellegrini. Nahradiť ho má žena s dlhoročnou praxou

Hlavný hygienik Ján Mikas končí vo funkcii, potvrdil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas). Nahradiť ho má žena s dlhoročnou praxou. O koho ide, zatiaľ nie je známe. Mikas pre TASR uviedol, že rozhodnutie o jeho odvolaní berie na vedomie.

 „Hlavný hygienik Ján Mikas bude odvolaný ešte dnes, najneskôr zajtra,“ uviedol v relácii portálu Pluska Karty na stôl s Norom Dolinským Pellegrini. Dodal, že jeho odvolanie nesúvisí s výzvou šéfa SNS Andreja Danka. „O výmene pána Mikasa sme hovorili dávnejšie pred tým ako to avizoval pán predseda Danko. Je to na základe iniciatívy Hlasu a pani ministerky Dolinkovej.“

 „Podmienky pre tento úrad sú tak komplikované, že ich spĺňajú možno traja ľudia na Slovensku,“ povedal Pellegrini. Kto Mikasa nahradí však prezradiť nechcel. „Môžem povedať, že to bude žena, ktorá je dlhoročnou pracovníčkou v tejto oblasti a má predstavu o lepšom riadení hygieny na Slovensku,“ dodal.

 „Môžem garantovať, že pôjde o profesionálku. Nejde o žiadnu politickú nomináciu. Chce z úradu urobiť aj niečo viac, aby nemal iba meno, že je represívny,“ zdôraznil predseda Hlasu./agentury/

X X X

Takáč:  Hnev farmárov smeruje proti bruselským nezmyslom. Pokojne pôjdem na čele protestov.

Protesty slovenských poľnohospodárov podporujem, budem medzi nimi, pokojne aj na čele, povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Očakáva, že to bude slušný protest, ktorý by nemal strpčiť život ostatným občanom.

 Takáč uviedol, že chápe, prečo sa protesty poľnohospodárov prehnali Európou. „Napríklad si zoberte, že Európska únia chcela spoplatniť hovädzí dobytok emisnými kvótami, že vypúšťaju CO2, prdia, po slovensky a tým pádom by sme ich normálne zinkasovali ako nejakú fabriku, ktorá má nejaký komín,“ uviedol Takáč. Dodal, že poľnohospodári majú množstvo byrokracie a systém ich mení na úradníkov a „vyháňa z polí“, kde by mali v prvom rade byť.

Súhlasí s tým, že Európska únia musí mať ekologické ciele, ale nie tak aby si znižovala svoju konkurencieschop­nosť voči Amerike či Číne. Množstvo dobytka na Slovensku, keby sa zrátali všetky chovy, je také ako na jednej farme v USA, tvrdí.

Ak chce minister zabezpečiť, aby bolo v obchodoch viac slovenských výrobkov? Vrátia sa pokuty pre obchodné reťazce? Aké poznatky si priniesol z návštevy Maďarska, ktoré má vyšší podiel domácich výrobkov v obchodoch ako Slovensko? Prečo Poľnohospodárska agentúra nefunguje podľa jeho predstáv a čo jej prácu brzdí? Aké opatrenia chce pripraviť, aby mali poľnohospodári dotácie včas a v plnej výške? Pozrite si reláciu Ide o pravdu./agentury/

X X X

Matovičovi sa rúca Slovensko. Z hnutia odchádzajú ďalší členovia aj bývalá jednotka kandidátky

Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) opúšťajú viacerí členovia a bývalí poslanci Národnej rady SR. Prekáža im nekritický prístup vedenia, netransparentné skladanie kandidátky či politická izolácia.

 Od Igora Matoviča odchádza bývalá jednotka kandidátky OĽaNO v predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 Mária Šofranko, bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, exposlanci Peter Liba, Vojtech Tóth, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR Veronika Gmiterko a bývalý poslanec a exriaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz. Odchádzajú tiež ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní.

 „Po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia Slovensko (bývalé OĽANO), sme sa rozhodli ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím Slovensko pod vedením Igora Matoviča,“ uviedli v spoločnom stanovisku. Ako dôvod uviedli chýbajúci kritický prístup a ochotu férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Hovoria o politickej izolácii a nepremyslených krokoch vedenia, napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia.

 Členmi hnutia sa podľa vlastných slov stali, aby sa zasadili za rozvoj a zlepšovanie života v krajine i za očistu verejného života. „Za posledný rok sa však do politiky bývalého OĽANO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania,“ uviedli s tým, že vedenie hnutia nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. V hnutí podľa nich prevládajú individuálne záujmy a o všetkom rozhoduje „pár spriaznených ľudí“.

Za poslednú kvapku označili odchádzajúci členovia kandidatúru predsedu hnutia v prezidentských voľbách. „Pre nás ľudia s iným názorom nie sú nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujeme za veľmi dôležitú,“ dodali./agentury/

X X X

Čaká nás fantastická sezóna bez zbornej, tešia sa vo Švédsku. Slováci sú na našej strane, píšu Rusi

Včerajšie rozhodnutie vedenia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) o predĺžení zákazu pôsobenia Ruska a Bieloruska na medzinárodných turnajoch vyvolalo množstvo reakcií.

Ruské hokejové hviezdy Alexander Ovečkin, Sergej Gončar, Jevgenij Malkin a Pavel Daciuk na ZOH 2010 vo Vancouveri.

IIHF určila, že Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch IIHF ani v sezóne 2024/25. Obe krajiny sa nepredstavia ani na svetovom šampionáte vo Švédsku a Dánsku (9.-25. mája 2025).

Zákaz pre Rusov a Bielorusov platí od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorú režim prezidenta Vladimira Putina vedie od februára 2022.

Strešný orgán svetového hokeja zároveň vylúčil Bielorusko zo záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 do Milána a Cortiny d’Ampezzo.

Bielorusi sa mali predstaviť v D-skupine v Bratislave na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (od 29. augusta do 1. septembra 2024).

 „Rada IIHF preskúmala aktuálne bezpečnostné riziká spojené s opätovným začlenením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF.

Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na turnajoch IIHF v sezóne 2024/2025,“ uvádza sa v stanovisku na oficiálnej stránke.

Rozhodnutie IIHF pozitívne hodnotili vo Švédsku.

„Švédsky hokej podporuje toto rozhodnutie, ktoré je v súčasnej situácii absolútne nevyhnutné. Je výborné, že už teraz poznáme podmienky pre budúcu sezónu.

Máme pred sebou fantastickú hokejovú jar na Švédskych hrách, turnaj štyroch národov NHL a veľké vyvrcholenie sezóny na majstrovstvách sveta 2025 u nás v Štokholme,“ vyhlásil prezident Švédskej hokejovej federácie Anders Larsson.

Ste za účasť hokejistov Ruska na olympiáde v Miláne 2026?

Zároveň platí, že IIHF nerozhodla, ako to bude s účasťou Ruska na olympiáde. Najbližší turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách.

Taliansko má ako organizátor hier v roku 2026 isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige. Rusko je v ňom momentálne tretie.

„Tak, ako v uplynulých rokoch, Rada IIHF bude situáciu naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí Rady IIHF pred výročným kongresom IIHF určí, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do majstrovskej sezóny 2025/2026,“ píše sa vo vyhlásení IIHF.

 V Rusku veria, že strešný orgán svetového hokeja na budúci rok zmení názor. Portál Championat píše, že sú štáty, ktoré sa postavili na stranu zbornej, a má byť medzi nimi aj Slovensko.

„Dúfajme, že o rok sa situácia zmení, IIHF urobí iné rozhodnutie a otvorí nám cestu na olympiádu. Medzitým musíme pozdvihnúť hlas na našu vlastnú obranu a začať pripravovať pôdu na pozitívne rozhodnutie.

Na Slovensku sa nedávno postavili na našu stranu na najvyššej úrovni a vyslovili sa za návrat Ruska na medzinárodné turnaje. V Severnej Amerike už začali diskutovať o tom, že bez Ruska by to bola zlá olympiáda. Čím viac takýchto hlasov bude, tým lepšie,“ píše Jelena Kuznecovová z portálu Championat.

 Ak by IIHF zakázala Rusom štartovať aj na ZOH 2026, Slovensko postúpi na turnaj priamo a nemusí hrať kvalifikáciu.

Zimná olympiáda v Miláne a Cortine d’Ampezzo sa uskutoční v termíne od 6. do 22. februára 2026. Slováci, ak sa na turnaj prebojujú, budú v Miláne obhajovať bronz z Pekingu 2022./agentury/

X X X

Machaj reaguje na Fica a Danka: RTVS nie je štátna, jej verejnoprávnosť nezávisí od financovania

Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj reaguje na vyjadrenia premiéra Roberta Fica a podpredsedu parlamentu Andreja Danka.

 Premiér Róbert Fico tvrdí, že je potrebné urobiť zmeny vo vedení slovenskej televízie, ktorá je podľa neho protivládna a neplní si svoju verejnoprávnu úlohu. Andrej Danko hovorí, že chce štátnu televíziu, nie verejnoprávnu.

 Machaj: Verejnoprávnosť RTVS nezávisí od financovania

„Je potrebné zdôrazniť, že verejnoprávny rozhlas a televíziu stále platia občania zo svojich daní a zmenou financovania sa nemení verejnoprávny charakter RTVS. Preto najväčší mediálny dom nie je štátny, nepatrí vláde ani parlamentu a je nezávislým médiom. Považujem za veľmi nešťastné rozhodnutie predchádzajúcej vlády zrušiť koncesionárske poplatky a financovať verejnoprávnu RTVS len zo štátneho rozpočtu. Ale aj pred zrušením koncesií bola časť rozpočtu RTVS naviazaná na štátny rozpočet prostredníctvom príslušných kapitol. Verejnoprávnosť RTVS však nespočíva v systéme financovania, ale v poskytovaní služieb verejnosti vyplývajúcich so zákona, ktorý túto službu presne definuje. Túto úlohu si RTVS stále plní,“ hovorí generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Obaja vládni predstavitelia, už viackrát zdôraznili potrebu výmeny vedenia RTVS na čele s generálnym riaditeľom RTVS Ľubošom Machajom, pričom argumentujú, že RTVS je neobjektívna a protivládna. Andrej Danko spochybnil nezávislosť RTVS tvrdením, že vždy bola pod politickým vplyvom aktuálnej vlády a chce, aby bola RTVS štátnym médiom. Na vyslovené obavy ako bude pre divákov zabezpečená objektivita RTVS zareagoval Andrej Danko v TA3, že „budú pozerať záujmy štátu“.

„RTVS so zákona vyplýva poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí na Slovensku. V prípade pochybností o porušení zákona každý môže dať podnet na Radu pre mediálne služby, ktorá sa bude zaoberať tým, či bola dodržaná objektivita a nezávislosť poskytnutých informácií,“ povedal Machaj.

 RTVS ďalej vysvetľuje, že v prípade, že by sa stal štátnym médiom, došlo by k hrubému rozporu s pripravovaným návrhom Európskeho aktu o slobode médií, ako aj s Odporúčaniami Výboru ministrov členských štátov o zabezpečení nezávislosti verejnoprávneho vysielania. Postavenie verejnoprávneho vysielateľa určuje celý rad parametrov vyplývajúcich z návrhu Európskeho aktu o slobode médií a z Odporúčania Výboru ministrov členských štátov o zabezpečení nezávislosti verejnoprávneho vysielania.

Verejnoprávny vysielateľ by mal autonómne rozhodovať o obsahu svojho vysielania bez vonkajších zásahov (najmä zásahov politickej moci). V rámci spravodajstva, ktoré poskytuje, má objektívne prezentovať fakty a udalosti a podporovať slobodné vytváranie názorov. Nemá teda slúžiť žiadnej záujmovej či politickej skupine.

Redakčná nezávislosť podľa návrhu Európskeho aktu o slobode médií znamená, že členské štáty (vrátane svojich regulačných orgánov) nesmú zasahovať do redakčných politík a rozhodnutí verejnoprávneho média, ani sa pokúšať ho akýmkoľvek spôsobom priamo alebo nepriamo ovplyvniť. Verejnoprávne médiá ponúkajú pluralitu informácií a názorov nestranným spôsobom v súlade so svojím poslaním verejnej služby./agentury/

X X X

Martina Šimkovičová na konferencii UNESCO vyzdvihla potrebu zachovania jedinečnosti kultúr

Ministerka Šimkovičová sa v Abú Zabí zúčastnila na otvorení medzinárodnej konferencie UNESCO. Vystúpila v panelovej diskusii o kvalitnom celoživotnom vzdelávaní v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová sa v utorok v Abú Zabí zúčastnila na otvorení medzinárodnej konferencie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Vo svojom príspevku vyzdvihla potrebu zachovania jedinečnosti kultúrnych prejavov ako základu rozmanitosti a významu kultúrneho vzdelávania pri formovaní kultúrnej identity. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR.

Kultúra rozmanitosť

Ministerka vystúpila v panelovej diskusii o kvalitnom celoživotnom vzdelávaní v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti. „Kultúrne vzdelávanie je dôležitou súčasťou celoživotného vzdelávania. Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, no v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás,“ uviedla Šimkovičová.

„No zároveň platí, že národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúrnych prejavov, pretože rozmanitosť je prirodzenou súčasťou formovania kultúrnej identity každého národa,“ povedala ministerka.

Podporila zároveň zápis Školy remesiel pri Ústredí ľudovej umeleckej výroby do Zoznamu príkladov dobrej praxe podľa Dohovoru UNESCO.

Na konferencii v Abú Zabí budú ministri kultúry a školstva prijímať revidovaný Rámec UNESCO pre vzdelávanie v oblasti kultúry a umenia. Tento dôležitý medzinárodný dokument je príležitosťou posilniť globálny konsenzus, ktorého cieľom je prepojenie kultúry a vzdelávania a presadenie integrovaných politík v oblasti kultúry a vzdelávania, doplnili z odboru komunikácie MK SR, aktuality.sk

X X X

Na dávkach štát vlani vyplatil miliardy, najviac na rodinné prídavky

Rodinám a ľuďom v náročnej životnej situácii vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vlani spolu 2,35 miliardy eur. Najviac, takmer 1,5 miliardy eur, šlo na prídavky na deti, rodičovský príspevok a ďalšie príspevky.

Ako informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, objem vyplatených peňazí je najvyšší za posledných 10 rokov. V porovnaní s rokom 2013 išlo na sociálne dávky o jednu miliardu viac. Rastislav Bednárik z Inštitútu pre výskum práce a rodiny uviedol, že hlavný podiel na náraste výdavkov mali v minulom roku najmä úpravy legislatívy v súvislosti s rastom inflácie.

„Relatívne najvyšší rast zaznamenali peňažné príspevky na opatrovanie. Kým v rokoch 2013 až 2017 to bolo približne osem miliónov eur mesačne, v roku 2019 to bolo dvakrát toľko, v roku 2021 to narástlo na 25,4 milióna eur mesačne a v roku 2023 to bolo 31,3 milióna eur mesačne,“ povedal Rastislav Bednárik.

Na peňažných príspevkoch na opatrovanie minul vlani štát 375 miliónov eur. Na pomoc v hmotnej núdzi šlo 263 miliónov eur a na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia 209 miliónov eur.

V decembri bol počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi 63 947. Štátne sociálne dávky poberalo 689 103 ľudí a rodičovský príspevok 135 727 občanov.

„Rok 2023 priniesol občanom viacero výziev, ktoré komplikovali život hlavne ľuďom v nepriaznivom sociálnom a ekonomickom postavení,“ komentoval výdavky minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD)./agentury/

X X X

Do kina sa po novom nedostane každý: Ministerstvo kultúry zaviedlo prísne obmedzenia

Kiná sú po novom povinné prísnejšie kontrolovať vek ľudí, ktorí sa na film chcú dostať. Nová vyhláška z dielne ministerstva kultúry vstúpila do platnosti 1. januára 2024, niektorí ľudia sa tak s ňou už mohli stretnúť napríklad pri filmoch Jedeme na teambuilding alebo Vojna policajtov. O téme na svojich sociálnych sieťach informovala sieť kín Cinemax.

Ich zákazníci sa zrejme na nové pravidlá sťažujú. „Na základe viacerých otázok ohľadom vekovej prístupnosti na vybrané filmy, by sme radi dali do pozornosti, že kiná CINEMAX sa riadia výlučne na základe zákona a vyhlášky, ktorá platí od 1.1. 2024,“ píšu.

Na zmeny, s ktorými sa Slováci musia zmieriť. Pokiaľ je pri filme uvedené, že je nevhodný a neprístupný do 18 rokov, do sály sa mladiství nedostanú ani so súhlasom zákonného zástupcu či v prítomnosti dospelého.

Aké sú nové pravidlá?

Ak je film nevhodný do 15 rokov, môže sa naň dostať aj osoba, ktorá dosiahla 12 rokov a je v sprievode zákonného zástupcu alebo dospelej osoby.

Zamestnanci kina tak po novom môžu vyžadovať od návštevníkov doklad totožnosti. Ak sa ukáže, že návštevník nespĺňa vekový limit, nemá nárok na vrátenie peňazí a do kina ho nepustia.

V komentároch pod príspevkom Cinemaxu niektorí ľudia píšu, že ich do kina nepustili práve na filmy Jedeme na teambuilding či Vojna policajtov. Niektorí sú preto nahnevaní a upozorňujú, že deti majú prístup k oveľa horšiemu obsahu napríklad na internete./agentury/

X X X

Politika do športu nepatrí? Pellegrini vyzýva Šatana a spol., aby na MS zavolali aj hráčov z KHL. Zväz reagoval

Najskôr sa zastal brankára Júliusa Hudáčka, na ktorého sa po prestupe do českého Kladna zniesla vlnka kritiky za pôsobenie v KHL. Najnovšie predseda parlamentu a prezidentský kandidát Peter Pellegrini natočil video, v ktorom síce tvrdí, že politika sa so športom nemá spájať, no sám apeluje na to, aby sa hráči z ruskej súťaže mohli zúčastniť na májových MS v Česku.

 „Som presvedčený, že politika do športu vôbec nepatrí,“ uvádza Pellegrini vo videu, ktoré dnes zverejnil na svojom oficiálnom profile na Facebooku.

Pripomína situáciu okolo Hudáčka, ktorý po odchode z Kladna podpísal zmluvu s nemeckým klubom Frankfurt Löwen.

„Stačilo mať zdravý rozum a nepolitikárčiť tam, kde sa to absolútne nepatrí. Na Slovensku a v Čechách sa vyžívame v pranierovaní nevinných ľudí,“ vraví Pellegrini.

X Malo by vedenie slovenskej reprezentácie nominovať na MS 2024 do Česka aj hokejistov z ruskej KHL?

So svojím „nespájaním“ politiky so športom zachádza líder strany Hlas ešte ďalej.

„Blížia sa MS v hokeji a u nás sa otvorila nezmyselná téma, že títo hokejisti by nemali reprezentovať Slovensko.

Vyzývam preto Slovenský zväz ľadového hokeja, aby dôsledne zvážil svoje stanovisko a neunáhlil sa prijať také rozhodnutie, ktoré znemožní týmto hráčom reprezentovať našu vlasť,“ vraví Pellegrini.

 Spochybňuje kritiku, že slovenskí hokejisti v Rusku podporujú vojnu na Ukrajine. Tieto tvrdenia označuje za hanebné a neslušné.

„Spojené štáty americké stoja od začiatku konfliktu na strane Ukrajiny a napriek tomu hrá v NHL viac ako 50 ruských hokejistov. Riaďme sa s rešpektom a úctou k tým, ktorí chcú nosiť dvojkríž na hrudi a merať si sily s tými najsilnejšími,“ konštatuje predseda parlamentu.

 Fanúšikovia v diskusiách na sociálnych sieťach kandidátovi na prezidenta pripomenuli, že NHL je súkromná súťaž a že IIHF ako strešný orgán svetového hokeja, ktorý organizuje MS a ďalšie turnaji, vylúčil Rusko zo všetkých medzinárodných súťaží.

SZĽH v reakcii pre Športweb uviedol, že „táto téma momentálne nie je predmetom riešenia. Nomináciou na majstrovstvá sveta sa budeme zaoberať v apríli.“

V KHL aktuálne pôsobí deväť slovenských hokejistov. Šiesti z nich – brankár Patrik Rybár (Spartak Moskva), obrancovia Michal Čajkovský (Spartak Moskva), Martin Gernát (Jaroslavľ), Mislav Rosandič (Togliatti), útočníci Tomáš Jurčo (Omsk) a Michal Krištof (Soči) majú doma aj olympijský bronz z Pekingu.

V KHL sa o dva týždne končí základná časť, do play off postúpi 16 z 23 mužstiev.

 Zatiaľ čo na Slovensku je fanúšikovská obec v téme povolania hráčov z KHL do reprezentácie rozpoltená na približne rovnaké tábory, v Česku sú hráči z ruskej súťaže „tabu“.

Do reprezentácie majú dvere zatvorené a kluby českej extraligy ich nepodpisujú. Na vlastnej koži si to vyskúšal Hudáček, ktorý začiatkom januára posilnil Kladno.

Fanúšikovia pohrozili, že ak slovenský brankár, ktorý v minulej sezóne chytal v KHL, zostane v klube hrajúceho majiteľa Jaromíra Jágra, budú bojkotovať domáce zápasy.

 Kladno reagovalo na kritiku tak, že s Hudáčkom po jednom zápase, v ktorom sedel na striedačke ako náhradník, zrušilo zmluvu. Skúsený gólman si napokon našiel angažmán v nemeckej DEL.

Čo by pre slovenské mužstvo, ktoré odohrá zápasy základnej skupiny MS v Ostrave, znamenalo, že na šampionáte nastúpi aj s hráčmi z KHL, opísal nedávno v rozhovore pre Športweb bývalý brankár Popradu Tomáš Vošvrda.

„Hráči by čelili ohromného tlaku, novinári by im nedali dýchať. Tímu, ktorý potrebuje pokoj, aby sa mohol sústrediť na výkony na turnaji, by to rozhodne nepomohlo,“ povedal český gólman.

„Predovšetkým si všimnime, akí sme všetci falošní. Prečo nie sú v Spojených štátoch amerických a v Kanade vyradení ruskí hráči z NHL? Náš hokejista, ktorý hral KHL, išiel do Čiech. Tam mu vyviedli, čo mu vyviedli a dnes teda hrá v Nemecku. Ale veď v NHL hrá celý rad fantastických ruských a bieloruských a neviem akých hokejistov. Tam si nikto nedovolí proti tomu nič robiť a v tom je tá faloš.

Nikdy by som nemiešal politiku a šport. Prečo si tým škodíme? Prečo by hokejisti, ktorí hrajú v KHL, nemohli ísť na majstrovstvá sveta? Nech to teda niekto vysvetlí, pretože ja tomu nerozumiem. Teraz hovorím o slovenských hokejistoch, ktorí hrajú v KHL, čo je druhá najlepšia hokejová liga na svete. Veď každý športovec chce hrať v dobrej a kvalitnej lige.

Tak ide tam, aby si zarobil peniaze a hral kvalitný hokej. Však on tam nerobí politiku, on tam hrá hokej, preto keby bolo na mne a mohol by som takéto rozhodnutie prijať, bez akéhokoľvek zaváhania pozvem slovenských hráčov, aby reprezentovali Slovensko, lebo potom môže byť náš výsledok ešte lepší,“ uviedol Fico./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.