Americký prezident Joe Biden počas júnového telefonického rozhovoru reagoval podráždene na ukrajinského prezidenta Zelenského. Stalo sa tak po tom, čo Biden oznámil zásielku vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote jednej miliardy dolárov, avšak najvyšší ukrajinský predstaviteľ vzápätí začal vymenúvať, čo všetko jeho krajina ešte potrebuje a nedostala to. Informuje o tom TASR na základe pondelkovej správy americkej televízie NBC News, ktorá sa odvoláva na svedectvo štyroch ľudí oboznámených s priebehom telefonátu.
X X X
ZADLUŽENÁ ČR POTŘEBUJE MILIARDY PRO VLASTNÍ OBČANY A PODNIKY
Česká republika vydala na zvládání uprchlické vlny do konce září 13,9 miliardy, samosprávy utratily do konce července tři miliardy. Podle Stanjury budou náklady za celý rok pravděpodobně nižší než původně odhadovaných 25 miliard korun.
Přáním Česka je, aby byli Ukrajinci ve válce úspěšní, a nemuseli tak ze své vlasti utíkat. K tomu podle ministra financí Stanjury směřuje i pomoc Česka a dalších zemí, do konce roku podle něj odejde ještě ve výši tří miliard korun. Od začátku ruské agrese na Ukrajině udělilo Česko podle ministerstva vnitra zatím 452 421 vízum s dočasnou ochranou.
X X X
Výbuchy otřásly městy po celé Ukrajině, část Kyjeva se ocitla bez proudu
Ruské síly v pondělí opět podnikly rozsáhlé útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Série výbuchů se v ranních hodinách ozvala v ukrajinském Kyjevě, kde bylo. Útoky jsou hlášeny z mnoha míst napříč celou zemí.
V Kyjevě bylo zasaženo zařízení dodávající elektrickou energii 350 tisícům domácnostem. Útoky jsou hlášeny z mnoha míst, včetně Charkova, Záporoží či Kryvého Rihu. Kvůli poškození infrastrukturních objektů ukrajinské úřady přistoupily v různých částech země k odpojování proudu.
Premiér Petr Fiala společně s dalšími ministry v pondělí přijel do Kyjeva. Měli by zde jednat o poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území se svými ukrajinskými protějšky.
Společné zasedání obou kabinetů provázejí kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření. Úřad vlády tak nezveřejnil ani přesné složení delegace, která má čítat asi šest ministrů.
Nad Kyjevem byl ráno vidět kouř stoupající z asi deseti míst výbuchů, uvedli podle agentury Reuters svědci z místa. Část města se podle starosty Vitalije Klička ocitla bez proudu. „Energetici pracují na obnovení dodávek elektřiny po poškození energetického objektu, který dodává proud asi 350 000 domácnostem v Kyjevě,“ napsal Kličko na komunikační platformě Telegram a dodal, že tyto domácnosti jsou nyní bez proudu. Voda podle něj po dnešních útocích neteče v bytech a domech 80 procent obyvatel metropole.
V pondělí večer agentura Ukrinform informovala, že dodávky elektřiny byly obnoveny v celém městě. Podle energetické společnosti Ukrenergo platí nicméně určitá nouzová opatření v souvislosti s potřebami energetického systému, a proto mohou být ještě někteří zákazníci dočasně bez proudu.
Jak doplnil kyjevský starosta, bez vody večer zůstalo už jen 40 procent obyvatel metropole. Experti z vodárenské společnosti pracují podle něj na „stabilizaci provozu vodáren, co nejdříve to bude možné“.
Šéf správy Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba na sociálních sítích vyzval obyvatele, aby se připravili na dlouhodobé výpadky elektřiny kvůli poškození po útocích i řízenému odpojování proudu. Podle agentury Reuters byly v některých oblastech Kyjeva problémy také s mobilní telefonní sítí.
Také v Charkově Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury, sdělil starosta města Ihor Terechov. Kvůli následným výpadkům proudu se zastavil provoz metra i tramvají a trolejbusů, které v ulicích nahradily autobusy. V některých částech města vznikly také problémy s dodávkami vody. Ve Vinnycké oblasti ve střední části země se sestřelená raketa zřítila na objekt civilní infrastruktury, incident ale nezpůsobil oběti na životech ani zranění, informoval šéf oblastní správy Serhij Borzov, aniž by upřesnil, o jaký objekt jde.
Rusko podle ukrajinských vzdušných sil dnes z bombardérů na ukrajinská města vyslalo přes 50 střel s plochou dráhou letu Ch-101 a Ch-555. Ukrajinským silám se podařilo sestřelit 44 z nich, uvedla agentura Unian.
Ruské síly podle ukrajinského premiéra Denise Šmyhala poškodily v 10 ukrajinských regionech dohromady 18 objektů, z nichž větší část tvoří energetická zařízení. Kvůli dnešním úderům přistoupily úřady k havarijnímu odpojování proudu vedle Kyjevské a Charkovské oblasti také v Záporožském a Dněpropetrovském regionu.
„Dnes je stejně jako i v uplynulých týdnech důležité, aby všichni Ukrajinci používali elektrickou energii uvědoměle a snižovali nápor na síť,“ napsal na telegramu Šmyhal.
Útokům se nevyhnula ani západní část Ukrajiny. V Černivickém regionu ruské rakety zasáhly kritickou infrastrukturu, nad Lvovskou oblastí sestřelila rakety protivzdušná obrana, informovala agentura Ukrinform. Exploze jsou hlášeny také například z Chmelnycké oblasti.
Rusko v minulých týdnech zesílilo raketové útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a dalším civilním cílům poté, co obvinilo Kyjev z exploze, která poškodila most na anektovaný Krym. Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba se dnes vymezil proti tomu, aby byly ruské útoky na civilní infrastrukturu ospravedlňovány jako „odveta“.
Podle pondělní zprávy britského ministerstva obrany Rusko od poloviny října poslalo na frontu několik tisíc nově mobilizovaných rezervistů. V minulosti přitom někteří ruští činitelé upozorňovali, že někteří čerstvě mobilizovaní vojáci dorazili na Ukrajinu beze zbraní a prakticky bez výcviku.
Dostupné zdroje přitom naznačují, že mobilizovaným vojákům bývají vydávány pušky, která se poprvé objevily v roce 1959. Mnoho z nich je kvůli špatnému skladování v sotva použitelném stavu a navíc potřebují jiné střelivo než další ruční zbraně ve výzbroji ruské armády. To může komplikovat už nyní těžce zkoušenou logistiku, dodalo britské ministerstvo obrany.
X X X
Pravnučka Chruščova: Putin naznačil, že odpálí jaderné zbraně, na Ukrajinu to ale nebude
Pokud by se kdysi Rusko nezbavilo Aljašky, byla by nyní pozice Vladimira Putina daleko silnější. Putinův projev před Valdajským diskuzním klubem znepokojil pravnučku někdejšího vůdce Sovětského svazu Nikity Chruščova. Podle ní je prezident připraven riskovat třetí světovou válku a nebojí se ani použít jaderné zbraně.
Nina Chruščovová v pondělí veřejnost varovala před plány současného prezidenta Vladimira Putina, jehož přednes před Valdajským diskuzním klubem byl poněkud znepokojující. Podle webu Daily Mail měl nepřímo naznačovat plán k odpálení nukleárních hlavic.
Když byl prezident požádán, aby odpověděl na otázku, zda je svět na pokraji jaderného zničení, odpověděl dlouhou odmlkou. Po chvíli se usmál a odpověděl: „Udělal jsem to schválně, abyste byli ve střehu.“ Podle Chruščovové Rusové nakupují radiační pilulky a připravují se na katastrofu. „Říká se, že za poslední měsíc se prodeje zvedly o 70 procent,“ uvedla. Podle ní je společnost čím dál zoufalejší a ovládla ji beznaděj. „Nevíme, co se stane nebo co přinese zítřek,“ konstatovala.
Putin pohrozil Západu
Během svého každoročního projevu Putin kritizoval Západ a prohlásil, že západní světový řád se hroutí a že přišel čas nastolit „vícepólový světový řád“, ve kterém bude mít Moskva vyšší postavení. Zároveň obvinil západní země z vyvolání rusko-ukrajinské války, konfliktů na Tchaj-wanu a způsobení světové energetické a potravinové krize. Zdlouhavě také hovořil o jaderných hlavicích a několikrát pohrozil Západu jejich odpálením, na Ukrajinu však zbraně podle vlastních slov použít nechce. „To by nemělo žádné politické ani vojenské opodstatnění,“ zdůvodnil.
X X X
NEVKUS MINISTRA VNITRA RAKUŠANA
Amatérská komunikace vlády. Putin v pytli na mrtvoly je nevkus, kritizují experti
Podle politologa Lukáše Valeše je komunikace vlády amatérská, na CNN Prima NEWS neocenil ani „výzdobu“ ministerstva vnitra Putinem v pytli doprovozeným českou a ukrajinskou vlajkou. Komentátor Deníku Martin Komárek ji v Partii PLUS označil za nevkusnou.
Podle komentátora Deníku Martina Komárka grafika s Putinem v pytli na mrtvoly nepatří ani na sociální sítě. „Jsem vždy zastáncem svobody, ale teď budu nudný – souhlasím s těmi, co to kritizují, je to nevkus,“ pronesl v Partii PLUS.
Už za covidu byly problémy
Valeš gesto považuje za neadekvátní postup představitele vlády. „Komunikace je amatérská od samotného začátku. Připomněl bych ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který nevěděl, co dělá pravá nebo levá ruka,“ nebral si servítky Valeš. Válek podle kritiků nemluvil do médií jasně a vytvářel zmatky.
Ve vysílání CNN Prima NEWS Valeš doplnil, že problém s Válkem již vládu netíží, protože, jak se zdá, covid již není hlavním tématem. „Jiné problémy ale přetrvávají. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) byl ještě milý, když řekl, že to je amatérismus vlády. Vidíme přestřelku vládních stran a ve Sněmovně leží jen tři návrhy, jak řešit krizi,“ dodal politolog.
Spoluzakladatel TOP 09 totiž v posledních měsících „střílí do vlastních“. Kalousek v pořadu 360° například Fialův kabinet označil za „rozpočtově zbabělý“ a historicky nejméně odpovědný.
X X X
PRÁVNÍCI NEMAJÍ VÝHRADY KE KANDIDATUŘE BABIŠE NA PREZIDENTA
Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci
Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal.
Říká to ústavní právník Jan Kysela a stejný názor mají další ústavní právníci Jan Kudrna, Jan Wintr a Marek Antoš. Podle Antoše by měli zohlednit voliči, zda jde o překážku politickou.
Další hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo je nařízené v týdnu od 19. prosince. Předseda trestního senátu Jan Šott v pondělí ČTK řekl, že pokud by bylo v tomto termínu ukončeno dokazování, mohly by v případu začít závěrečné řeči. Záleží ale na tom, jestli se podaří provést všechny zbývající nezbytné důkazy a také na tom, jestli budou strany navrhovat další důkazy.
Další soudní jednání od 4. do 6. ledna 2023 Šott nařídil takzvaně „do rezervy“. „K vyhlášení rozsudku mohu pouze obecně uvést, že zpravidla následuje krátce (nanejvýš v řádu dnů) poté, co zazní závěrečné řeči a poslední slova obžalovaných,“ doplnil Šott. První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později.
Podle Kysely v právním smyslu překážka pro kandidaturu neexistuje. „Nepochybně by to však mělo být překážkou ve smyslu politické morálky. Tu však právě Andrej Babiš u nás účinně podrývá,“ míní. Do volby či případného převzetí úřadu podle něj těžko bude pravomocné rozhodnutí.
Pokud by se tak stalo a byl by jím nepodmíněný trest odnětí svobody, těžko si lze podle Kysely představit výkon úřadu z vězení. „Kdyby pravomocně rozhodnuto nebylo, přeruší se trestní stíhání převzetím úřadu, tj. složením slibu, jelikož má prezident republiky imunitu,“ dodal.
S Kyselou se shoduje též Wintr. „Formálně to, že někdo je trestně stíhán či před soudem, překážkou není,“ řekl ČTK. Podle ústavy je podmínkou dosažení věku 40 let a české občanství. Ztotožnil se i s nedávným vyjádřením Kysely, podle kterého zejména v západních zemích existuje norma, že když je někdo obviněný či obžalovaný, z politiky odchází.
Trestní stíhání ani pravomocné odsouzení v trestním řízení není překážkou pro kandidaturu, zvolení ani složení slibu, sdělil ČTK Kudrna. „Tedy z právního hlediska pan A. Babiš kandidovat může bez omezení. Jinou věcí můžou být politické dopady probíhajícího procesu,“ doplnil.
„Po právní stránce o překážku nejde. Zda jde o politickou překážku, by měli zohlednit voliči při svém hlasování,“ konstatoval Antoš.
X X X
Babiš slibuje na Hradě pracovitost a urputnost. Odmítl Zemanovu abolici
Vedení ANO potvrdilo kandidaturu svého předsedy Andreje Babiše na Hrad. „Vím, že nejdu do prezidentské volby jako favorit,“ řekl. Prozradil, že odmítl abolici od prezidenta Miloše Zemana. Kdyby vyhrál boj o hlavu státu, skončí v čele ANO. Jestli zůstane v politice, kdyby naopak prohrál, je podle Babiše předčasná otázka.
„Nevěřte tomu, že prezident republiky nic nezmůže, že to je jen role reprezentativní,“ prohlásil šéf ANO.
Slíbil, že pokud se stane prezidentem nic se nezmění na jeho pracovitosti a urputnosti. „Můžu nabídnout svou empatii, sociální cítění a zdravý selský rozum,“ řekl bývalý premiér ke kandidatuře na Hradu.
Chce ale změnit svou rétoriku a to i ve Sněmovně. Tvrdí, že bude vystupovat nekonfrontačně. „Nebudu asi tím lídrem opozice, jak jsem byl doposud,“ řekl novinářům.
„Přiznávám, že je pro mě někdy těžké ukočírovat emoce, když proti mně oponenti používají podpásovky a nehrají fér,“ prohlásil Babiš. Tvrdí, že si je vědom toho, že co se toleruje v parlamentní politice, na Hrad nepatří. Lidé podle něj potřebují naději a na Hradě člověka, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který bude tvrdě hájit zájmy českých občanů.
Prohlásil, že povede pozitivní kampaň a že chce být prezidentem ve prospěch všech občanů.
Babiš si do 8. listopadu musí založit transparentní účet. To je den, kdy je naposledy možné podat přihlášku do prezidentské volby. Večer na Frekvenci 1 řekl, že o založení transparentního účtu už požádal. Po dohodě s vedením ANO bude jeho volební kampaň plně financovat hnutí. Vlastní prostředky do ní vkládat nebude.
Babiš: Byl jsem vždy prozápadně orientovaný
Předseda ANO říká, že by zachoval prozápadní orientaci země a neotočil by kormidlem země směrem na východ. „Samozřejmě. Já jsem byl vždycky prozápadně orientovaný, proto jsem samozřejmě i byl v Bílém domě a v podstatě jsem se orientoval na Evropskou unii, kde mám dobré kontakty, osobní kontakty,“ řekl Andrej Babiš novinářům.
„České republice můžu nabídnout nejen zkušenosti z vrcholné politiky, z diplomacie i z byznysu, ale i své kontakty. Můžu nabídnout své schopnosti vyjednavače a krizového manažera,“ prohlásil. Věří, že zemi vždy důstojně reprezentoval v zahraničí při setkání se světovými státníky. „Dělal jsem ekonomickou diplomacii, uměl jsem otvírat dveře podnikatelům,“ uvedl také bývalý předseda vlády.
Poděkoval své ženě Monice, že ho podporuje, i když nikdy podle Babiše neměla radost, že jde do politiky.
Volba hlavy státu se uskuteční 13. a 14. ledna. Druhé kolo volby má být o dva týdny později. Nová hlava státu se pak ujme funkce v březnu, kdy končí mandát Miloše Zemana.
„Musím říct, že od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, mám jediný cíl – aby se lidem žilo lépe. Když vidím, jak vláda málo pomáhá lidem, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ řekl Babiš v neděli večer v televizi Nova.
Nečekal tak ani na to, až ho vedení ANO v pondělí potvrdí, což je formalita. Hnutí ANO má 72 poslanců, ke kandidatuře s podporu poslanců je třeba nejméně 20 podpisů.
„Podle průzkumů velké šance nemám, nicméně jsem bojovník a udělám maximum proto, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na post prezidenta,“ uvedl bývalý premiér, v jehož svěřenském fondu je holding Agrofert, vlastník mediálního domu Mafra, jehož součástí je i portál iDNES.cz, deníky Mladá Fronta DNES a Lidové noviny.
Podle průzkumů patří Babiš mezi favority volby a postup do druhého kola by mu vzhledem ke zhruba třicetiprocentní podpoře pro ANO neměl uniknout, problémem pro něj ale podle agentury zkoumajících veřejné mínění bude druhé kolo, v němž by ho jeho soupeři porazili.
Expremiér Babiš čelí před soudem obžalobě kvůli podezření na dotační podvod při čerpání dotace z fondů Evropské unie padesátimilionové dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Před soudem stojí i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce.
Vylučuji, že by mě soud mohl odsoudit, řekl šéf ANO
Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová pak podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
„Vylučuji, že mě soud může odsoudit, protože tato kauza nikdy neměla být před soudem, není tam žádný důkaz, že bych porušil zákon,“ řekl Babiš. Tvrdí, že mu prezident Miloš Zeman v minulosti, ještě když byl premiérem nabízel abolici, ale že ji odmítl.
Portál iDNES.cz požádal mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka o komentář Hradu, zda a kdy přesně prezident Andreji Babišovi abolici nabízel.
„Na rozdíl od milosti, která je výlučným právem prezidenta, vyžaduje abolice kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést,“ řekl Zeman v prosinci 2019 rozhovoru pro MF DNES.
Šéf ANO také znovu odmítl, že by v minulosti spolupracoval s komunistickou StB. Stále se soudí kvůli tomu, že ho evidovala jako svého agenta. „Já jsem byl pracovník zahraničního obchodu. Pracovník firmy, kterou vlastnily české a slovenské chemičky. Já to zásadně odmítám. Budu se soudit celý život, protože pravda je na mojí straně,“ prohlásil bývalý premiér.
X X X
Před budovou premiéra Fialy v Praze se zastřelil starší muž
Policisté zasahují u Úřadu vlády České republiky na Malé Straně v Praze, kde se kolem poledne našel mrtvý muž. Podle policie s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu, na místě se našla střelná zbraň.
Zásah potvrdil redakci iDNES.cz policejní mluvčí Richard Hrdina. „Vyšetřujeme úmrtí muže, ročník narození 1948. Dle prvotního zjištění se jedná o sebevraždu,“ řekl. Na místě se našla střelná zbraň.
Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová uvedla, že záchranáři vyjížděli k asi pětasedmdesátiletému muži se střelným zraněním. Lékaři už mu však nedokázali pomoci. Zatím není jasné, kdo o události informoval policii. Úřad vlády hlídá ochranná služba, která pod Policii ČR přímo spadá.
Policisté momentálně zjišťují další podrobnosti. Podobný případ se odehrál loni v březnu, kdy se před ministerstvem zdravotnictví zastřelil padesátiletý muž. Ten přijel před ministerstvo tramvají. Poté zamířil před vchod, kde vytáhl zbraň a obrátil ji proti sobě.
Původní informace byly takové, že se zastřelil kvůli smrti manželky, které na covid-19 nebyl podán lék ivermektin. Policie to však označila za dezinformaci, muž navíc nebyl ani ženatý.
X X X
Poslanec Vondrák: V hnutí ANO rozhoduje trojice lidí, promítlo se to i do debaty o prezidentském kandidátovi
Hejtmanovi Moravskoslezského kraje Ivu Vondrákovi, který je místopředsedou ANO, chybí v hnutí při rozhodování diskuse. V poslední době se podle něj ve vedení ANO vyčlenila skupina, která se rozhoduje tak, jak chce předseda ANO Andrej Babiš, a ostatní názory nejsou moc vnímány. Jde o trojici Babiš, Karel Havlíček a Alena Schillerová. Vondrák to řekl serveru Seznam Zprávy. Dodal, že se to týkalo se i debaty o prezidentském kandidátovi hnutí.
Vondrák řekl, že informaci o tom, že bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta za ANO, předtím neměl. „Dohoda byla taková, že se věc veřejnosti oznámí v pondělí ve 12.30, po jednání předsednictva. Samozřejmě je třeba říct, že předsednictvo bylo naplánované těsně před tiskovou konferencí. Z toho bylo možné dedukovat, že půjde už jen o formální jednání a Andrej Babiš je rozhodnutý,“ řekl serveru Vondrák.
Vondrák nyní čeká, zda bude Babiš chtít setrvat ve funkci předsedy ANO, či odstoupí a bude vystupovat ve volbách nadstranicky. Na otázku, zda by pro něj bylo přijatelnější, aby se Babiš vzdal funkce šéfa ANO a kandidoval na Hrad jako nestraník, Vondrák odpověděl: „Nemyslím si, že by to ovlivnilo jeho šance na zvolení. Principiálně by tomu ale mělo být tak, že bude nadstranickým kandidátem.“
Stmelení společnosti jako největší výzva
Úlohou nově nastupujícího prezidenta bude podle Vondráka stmelit velmi rozdělenou společnost. „To bude pro Andreje Babiše výzva největší, rád bych se ho zeptal, jak toho bude chtít dosáhnout,“ řekl Vondrák.
Policie obvinila muže, který měl dát šibenici před dům hejtmana Vondráka. Hrozí mu až rok vězení
Záměr ucházet se o post prezidenta oznámil Babiš v neděli. Při dnešním desetiminutovém oficiálním oznámení za Babišem stála většina předsednictva ANO, Vondrák chyběl.
Spolu s Babišem na pódium s nápisem „Pomáhá lidem, proto Babiš“ přišla i manželka Monika. Další nápisy na pozadí popisovaly expremiéra jako zkušeného politika, krizového manažera, který neuhne mocným, je akční a bojuje za Česko.
Osmašedesátiletý politik a jeden z nejbohatších Čechů nyní čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo.
Babiš v pondělí poznamenal, že pokud by v prezidentské volbě uspěl, nebyl by nadále předsedou ANO. „Pokud by mi dali nějakého čestného předsedu, tak budu rád,“ uvedl. Na otázku, zda by v případě neúspěchu odešel z politiky, je podle něj brzy.
První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později.
X X X
Výroky senátorky Kovářové bude řešit advokátní komora, obdržela podnět k prošetření
Výroky senátorky a advokátky Daniely Kovářové například ohledně povinnosti sexu v manželství a práva na něj bude řešit kontrolní rada České advokátní komory. Radiožurnálu to potvrdil tajemník komory Petr Čáp. Podnět k prošetření obdržela komora po vydání článku projektu Ověřovna, který upozorňoval na nesmyslné pasáže v textu senátorky.
„Obdržel jsem ihned potom, co byl váš článek zveřejněn, podnět, který jsem dnes postoupil kontrolní radě České advokátní komory,“ potvrdil tajemník komory Petr Čáp.
Rada je kontrolním orgánem komory, který se mimo jiné zabývá právě podněty, které komora obdrží. Pokud rada rozhodne, že prohřešek advokáta je závažný a jedná se o kárné provinění, podá předseda rady kárnou žalobu. Tu pak projednává kárný senát ze členů kárné komise komory.
Senátorka na svém facebookovém profilu minulý týden tvrdila, že „manželé mají povinnost a právo provozovat sex, milovat se a počínat děti“. V příspěvku se odvolávala na občanský zákoník a snažila se tak argumentovat, proč stejnopohlavním párům nemůže být umožněno manželství.
Žádný zákon ale povinnost nebo právo na sex nebo početí dětí v manželství neukládá. Nic takového z právních norem ani nevyplývá. Senátorka na dotazy Radiožurnálu reagovala v SMS, že vše odcitovala z občanského zákoníku a na svých závěrech trvá. Reakci Daniely Kovářové na to, že se jejími výroky bude zabývat kontrolní rada komory, zjišťujeme.
Kontrolní rada má na rozhodnutí až jeden rok. Tajemník komory Petr Čáp ale předpokládá, že se vyjádří v řádech měsíců.
„Buď dospěje kontrolní rada k závěru, že se nejedná o kárné provinění, nebo dokonce se vůbec nejedná o porušení povinnosti advokáta, nebo naopak dospěje k závěru, že to je na podání kárné žaloby. Takže v řádu několika měsíců bych to odhadoval,“ dodává tajemník komora Petr Čáp.
Pokud rada vyhodnotí, že prohřešek advokáta není tak závažný, aby jej řešila kárná komise, zašle mu pouze dopis, ve kterém ho na problematické jednání upozorní. To se podle Petra Čápa stává relativně často. Pokud by advokát v takovém jednání pokračoval, už se jedná o opětovné porušení povinností advokáta, kterým by se zabývala kárná komise.
X X X
Právní stát je základním kamenem EU, zaznělo na semináři v Brně
Zásahy do nezávislosti justice v jednotlivých státech Evropské unie podkopávají vzájemnou důvěru i společné uplatňování unijního práva, a přímo tím ohrožují právní stát v Evropě jako celku. Jde o dominový efekt, řekl dnes na mezinárodním semináři v Brně předseda Soudního dvora EU Koen Lenaerts. Tématem semináře, pořádaného Nejvyšším správním soudem u příležitosti českého předsednictví v Radě EU, byl význam právního státu v evropském kontextu.
Útoky na soudnictví v některém členském státě nelze podle Lenaertse odsunout stranou jako „záležitost někoho jiného“. „Naopak, vzhledem k zásadnímu postavení soudní nezávislosti v právním řádu EU jde o ‚záležitost každého‘,“ uvedl Lenaerts. Unie je podle něj založená na principu právního státu. „Pokud tato základní hodnota není respektována, všechny ostatní hodnoty se stávají prázdnými sliby,“ doplnil předseda Soudního dvora EU.
Semináře se kromě Lenaertse účastnili také další představitelé evropské i české justice, včetně předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo zástupců nejvyšších správních soudů z Německa, Francie, Itálie, Beneluxu či Skandinávie. Diskutovali o způsobech, jak udržet, posílit, ale také obnovit důvěru a dialog mezi všemi členskými státy a jejich soudy, a to jak na půdorysu nedávných rozhodnutí Soudního dvora, tak ve světle současné mezinárodní situace.
Evropská unie se předloni přes odpor Maďarska a Polska dohodla na nařízení, které čerpání z unijního rozpočtu podmiňuje mimo jiné nezávislostí justičních orgánů. Po podnětu Budapešti a Varšavy loni Soudní dvůr EU potvrdil soulad takového postupu s unijním právem.
Na semináři v Brně se hovořilo také o mechanismech kontroly ze strany Evropské komise a Rady EU nebo o roli národních soudů při uplatňování evropského práva.
„Ačkoliv se může zdát, že jde o téma abstraktní či vzdálené, ve skutečnosti se princip právního státu projevuje v našem každodenním rozhodování velmi konkrétně. Zvlášť v současné době si uvědomujeme, jak je důležité tuto hodnotu chránit,“ uvedla místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, ceskajustice.cz
X X X
Stát chce zápůjčky a úvěry podnikatelům s energiemi, aby odvrátil škody v hospodářství
Stát bude moci podnikatelům s energiemi poskytovat zápůjčky, úvěry nebo záruky za mimořádné tržní situace a k odvrácení škod na národním hospodářství, navrhuje novela energetického zákona. Rozhodovat, kdo pomoc obdrží, má vláda. Novela rovněž ruší stavební řízení při úpravách pro instalaci elektrárny do výkonu 50 kW, pro které nebude třeba ani územní rozhodnutí. Výrobcům však zavádí novou podmínku: Splnit požadavky na bezpečnou instalaci.
Vyplývá to z návrhu novely energetického zákona, jak je zařazena na aktuální schůzi poslanecké sněmovny. Novela byla projednána v obecné rozpravě už 14. října, ale sněmovna odmítla souhlas v prvním čtení a návrh byl přikázán garančnímu hospodářskému výboru.
Novela řeší dvě oblasti: Tzv. energetickou krizi a plnění cíle EU pro OZE, které stanovují zvýšení podílu na konečné spotřebě energie v roce 2030.
V souvislosti s tzv. energetickou krizí zavádí návrh novely energetického zákona další nástroje při vzniku tzv. mimořádné tržní situace. Předně jsou jimi zápůjčka nebo úvěr, které může poskytnout Ministerstvo financí účastníkovi s elektřinou nebo plynem k odvrácení škod v národním hospodářství nebo k řešení mimořádné tržní situace“. „Podmínky pro poskytnutí zápůjčky nebo úvěru stanoví vláda nařízením. O poskytnutí zápůjčky nebo úvěru rozhoduje vláda. K financujícím operacím zápůjčky nebo úvěru se pro omezení úrokových, měnových či jiných rizik nesjednávají obchody s investičními nástroji, včetně derivátů,“ stojí v novém článku 7).
Vláda dále podle návrhu bude moci účastníkům trhu poskytnout záruku, přičemž podmínky stanoví vláda nařízením.
ČR se zavázala zvýšit podíl OZE do roku 2030
Druhá oblast se týká provozovatelů „výroben elektřiny“ s instalovaným výkonem do 50 kW, což je číslo, které nahrazuje původní omezení pro tyto provozovatele výroben – zákazníky instalovaným výkonem do 10 kW. „Tento novelizační bod navrhuje zvýšit hranici výkonu výrobny elektřiny, kdy se vyžaduje licence na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu ve vazbě na vymezení podnikání v energetických odvětvích, a to z hodnoty 10 kW na hodnotu 50 kW,“ uvádí k tomu důvodová zpráva.
Podle důvodové zprávy dosavadní právní úprava nereaguje na „potenciál využívání OZE pro zajištění pokrytí vlastní spotřeby elektřiny, a to i podnikatelskými subjekty nebo společenstvím bytových jednotek či družstev“. Navíc do roku 2030 bude muset být v rámci příspěvku ČR k plnění celkového unijního cíle pro energii z OZE dosaženo zvýšení podílu energie z OZE na konečné spotřebě energie, uvádí důvodová zpráva.
Stavební řízení netřeba kvůli politické situaci
Pro dosažení tohoto cíle navrhuje novela energetického zákona osvobodit úpravy nutné pro instalaci obnovitelného zdroje od stavebního řízení a mění v tomto smyslu stavební zákon. Pro stavbu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do 50kW nebude třeba ani územní rozhodnutí ani rozhodnutí o umístění stavby – stejně jako je tomu u nabíjecích stanic. Výjimku, tedy rozhodnutí o stavbě, budou muset získat stavby v chráněném území, památkové zóně nebo rezervaci.
Novela rovněž rozšiřuje výčet staveb, pro které není nutné stavební povolení ani ohlášení. Stavební povolení nebo ohlášení nebude vyžadováno pro „stavební úpravy nezbytné pro instalaci využívající obnovitelný zdroj energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se způsob užívání stavby, nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí, jsou splněny podmínky zejména požární bezpečnosti podle právního předpisu upravujícího požadavky na bezpečnou instalaci výroben elektřiny, a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou“.
Důvodem pro tento krok jsou cíle energetické politiky EU a politická situace ve světě: „Zařazení instalace obnovitelných zdrojů energie jako stavební úpravy, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, je navrhováno s ohledem na cíle České republiky a EU v oblasti energetiky a ochrany klimatu. Tato změna je také nutná z hlediska současné geopolitické situace a nutnosti řešit i cenově dostupné dodávky energie. Návrh představuje zásadní posun v povolování zejména obnovitelných zdrojů energie pro vlastní užití,“ uvádí k tomu důvodová zpráva.
Vznikne nový předpis s podmínkami bezpečnosti
Vypuštění těchto zásadních povinností však u stavebníků malých zdrojů obnovitelné energie nahradí povinnost „splnit požadavky na bezpečnou instalaci v případě výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s instalovaným výkonem do 50 kW připojených k distribuční soustavě, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení podle stavebního zákona“.
„Zavádí se nová povinnost výrobcům elektřiny z malých elektráren z obnovitelných zdrojů, která souvisí s tím, že tyto výrobní zdroje nemají nově podléhat stavebnímu povolení ani ohlášení stavebního úřadu podle upraveného § 103 stavebního zákona. Je proto nutné zpřísnit podmínky pro jejich instalaci z hlediska bezpečnosti tak, aby tyto zdroje neohrozily provoz energetické sítě, majetek nebo zdraví osob,“ uvádí k tomu návrh novely energetického zákona.
Jak vyplývá z důvodové zprávy, bude k tomuto vydán prováděcí předpis, což je ukotveno ve zmocňovacím ustanovení návrhu. „Bezpečnost má komplexní charakter, tedy ji není vhodné tříštit, resp. umisťovat do více právních předpisů. Na vydání prováděcího právního předpisu k energetickému zákonu ohledně bezpečnosti instalací se při přípravě novely shodli zástupci MPO, MMR a MV,“ uvádí k tomu důvodová zpráva. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Francouzské věznice jsou rekordně přeplněné, vězni spí i na matracích na zemi
Na začátku října pobývalo ve francouzských věznicích rekordních 72.350 vězňů. Přes 2000 trestanců spí na matracích na podlaze a jejich počet stále stoupá. Podle vládních statistik se v průměru osazenstvo káznic každý týden rozroste o dalších 200 lidí, píše Le Monde.
V září byl rozdíl mezi počtem propuštěných a nově internovaných 681 vězňů a podle dostupných informací je číslo za říjen ještě vyšší. Ve Francii navíc nestoupá jen počet trestanců, ale také délka udělovaných trestů. Podle Le Mondu je to opačný trend než v sousedních zemích.
Nejméně lidí bylo ve francouzských věznicích v červnu 2020, od té doby počet stoupl o 24,5 procenta. Podle deníku ale tento nárůst nelze připsat demografickému vývoji ani počtu trestných činů, které takovým tempem nestoupají. Kvůli nedostatku prostředků ale neroste počet dozorců, kteří by pomohli zvládat napětí mezi vězni tísnícími se v přeplněných celách.
Francouzský zákon z roku 1875 požadoval individuální cely, jeho poslední verze z roku 2009 tento princip nečekaně zachovala. Vlády ale opakovaně pomocí pozměňovacích návrhů oddalují jeho realizaci. Naposledy v roce 2017 slíbila vláda zřídit 15.000 nových cel, ale už teď jich chybí přes 10.000, přiznal minulý týden ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti. Individuální cely má dnes jen asi 41 procent trestanců, ceskajustice.cz
X X X
Soud zprostil obžaloby dva muže z loupeže klenotnictví, dříve za ni byli ve vězení
Zlínský krajský soud pravomocně zprostil Miloše Zezulu a Martina Skalického obžaloby z loupeže v klenotnictví v Uherském Hradišti z roku 2015. V minulosti je za ni odsoudil k osmi a pěti letům vězení, část trestů si oba odpykali. Letos v únoru však Ústavní soud (ÚS) vyhověl jejich stížnostem. Krajský soud následně rozhodl o jejich propuštění na svobodu a musel případ opět otevřít. Jeho původní verdikt stál zejména na pachových stopách, jinak důkazy chyběly, svědkové nebyli schopní pachatele věrohodně identifikovat. Oba muži vinu popřeli.
Muže poslal krajský soud za loupež do vězení v únoru 2019, jeho rozhodnutí později potvrdily i olomoucký vrchní soud a Nejvyšší soud. Po zásahu ÚS byl však rozsudek zrušený. Krajský soud podle ústavních soudců musel při opětovném projednání kauzy znovu vyhodnotit důkazy, případně doplnit dokazování. Pokud ani poté nemohl dosáhnout „praktické jistoty“ o vině Zezuly a Skalického, musel oba zprostit obžaloby s ohledem na zásadu presumpce neviny.
„Nebylo prokázáno, že předmětný skutek spáchali právě obžalovaní,“ řekl předseda trestního senátu Jiří Dufek. Poukázal na to, že dnešní rozhodnutí krajského soudu bylo vázáno nálezem Ústavního soudu. Zproštění obžaloby obou mužů dnes požadovala obhajoba i státní zástupkyně.
Dnešní rozhodnutí soudu Zezulu se Skalickým nepřekvapilo. „Já jsem nepředpokládal nic jiného. A ve své podstatě nejde o nás. Jde o naše rodiny, a to je pro mě to nejzásadnější, že mají tatínky doma,“ řekl novinářům před soudní síní Zezula. „Po šesti letech jsme dosáhli toho, za čím jsme si celou dobu stáli. Je neskutečné, co se v České republice vůbec může dít. Že se tu zavírají nevinní lidi a skuteční pachatelé běhají tady někde po svobodě. Nastupoval jsem do vězení, kdy dceři byly dva měsíce. Celá tato situace byla obtížná pro celou moji rodinu,“ uvedl Skalický.
Dnešní rozsudek je pravomocný. Obžalovaní i státní zástupkyně Renata Bártková se vzdali práva odvolání.
Pachatelé ke klenotnictví přijeli 8. září 2015 na motocyklu, jeden měl zbraň. Šperky za více než 1,2 milionu korun se ale útočníkům s kuklami na hlavách odnést nepodařilo. Zabránili tomu dva kolemjdoucí, kteří utrpěli těžká zranění. Jednoho postřelili lupiči do nohy, druhého zranily střepy z rozbitých skleněných dveří prodejny. Pachatelé na místě nechali tašku se šperky, šroubovák a páčidlo a odjeli na motocyklu. S nároky na náhradu škody odkázal dnes soud zraněné muže, klenotnictví a zdravotní pojišťovnu do občanskoprávního řízení.
Za loupež a poškození cizí věci hrozilo Zezulovi a Skalickému pět až 12 let vězení. Usvědčovaly je zejména pachové stopy z místa činu. Podle ústavních stížností se však původní rozsudek krajského soudu vedle pachové identifikace neopíral o žádný uzavřený řetězec nepřímých důkazů. Ústavní soudci v minulosti opakovaně akceptovali pachové stopy jako nepřímý nebo podpůrný důkaz, zdůraznili však, že nemají být jediným podkladem pro uznání viny, ceskajustice.cz
X X X
Výroky senátorky Kovářové bude řešit advokátní komora, obdržela podnět k prošetření
Výroky senátorky a advokátky Daniely Kovářové například ohledně povinnosti sexu v manželství a práva na něj bude řešit kontrolní rada České advokátní komory. Radiožurnálu to potvrdil tajemník komory Petr Čáp. Podnět k prošetření obdržela komora po vydání článku projektu Ověřovna, který upozorňoval na nesmyslné pasáže v textu senátorky.
„Obdržel jsem ihned potom, co byl váš článek zveřejněn, podnět, který jsem dnes postoupil kontrolní radě České advokátní komory,“ potvrdil tajemník komory Petr Čáp.
Rada je kontrolním orgánem komory, který se mimo jiné zabývá právě podněty, které komora obdrží. Pokud rada rozhodne, že prohřešek advokáta je závažný a jedná se o kárné provinění, podá předseda rady kárnou žalobu. Tu pak projednává kárný senát ze členů kárné komise komory.
Senátorka na svém facebookovém profilu minulý týden tvrdila, že „manželé mají povinnost a právo provozovat sex, milovat se a počínat děti“. V příspěvku se odvolávala na občanský zákoník a snažila se tak argumentovat, proč stejnopohlavním párům nemůže být umožněno manželství.
Žádný zákon ale povinnost nebo právo na sex nebo početí dětí v manželství neukládá. Nic takového z právních norem ani nevyplývá. Senátorka na dotazy Radiožurnálu reagovala v SMS, že vše odcitovala z občanského zákoníku a na svých závěrech trvá. Reakci Daniely Kovářové na to, že se jejími výroky bude zabývat kontrolní rada komory, zjišťujeme.
Kontrolní rada má na rozhodnutí až jeden rok. Tajemník komory Petr Čáp ale předpokládá, že se vyjádří v řádech měsíců.
„Buď dospěje kontrolní rada k závěru, že se nejedná o kárné provinění, nebo dokonce se vůbec nejedná o porušení povinnosti advokáta, nebo naopak dospěje k závěru, že to je na podání kárné žaloby. Takže v řádu několika měsíců bych to odhadoval,“ dodává tajemník komora Petr Čáp.
Pokud rada vyhodnotí, že prohřešek advokáta není tak závažný, aby jej řešila kárná komise, zašle mu pouze dopis, ve kterém ho na problematické jednání upozorní. To se podle Petra Čápa stává relativně často. Pokud by advokát v takovém jednání pokračoval, už se jedná o opětovné porušení povinností advokáta, kterým by se zabývala kárná komise.
X X X
Pokuta 100 tisíc za pomoc při hašení v Hřensku. Soukromý pilot vrtulníku neměl potřebná povolení
Když v létě vypuknul požár v Hřensku, rozhodl se soukromý pilot Jiří Vlk na svoje vlastní náklady pomoct hasičům. Přestože reagoval na výzvu hasičů, neměl potřebná povolení, a proto mu Úřad pro civilní letectví udělil pokutu 100 tisíc korun.
Jiří Vlk je soukromý pilot a člen neziskového spolku Shoot & Fly. Když v létě vypukl požár v Hřensku, nabídl svou pomoc. Spolek má smlouvu s hasičským sborem a hašení s bambi vakem podle Vlka pravidelně trénují. „V Ostravě není hasící vrtulník, ten je jenom v Brně a v Praze. Pokud z nějakých důvodů nemůže doletět, máme smlouvu, že v tuto chvíli nastupujeme my,“ vysvětluje Vlk.
Soukromý pilot tedy předpokládal, že i přes to, že při zásahu v Hřensku neměl potřebná povolení, nebude to problém. „Před rokem jsme podobný požár hasili v Ostravě, kde jsme od generála Vlčka (generální ředitel HZS ČR, pozn. redakce) dostali děkovný dopis a úřad vydal rozhodnutí, že pokud to děláme zadarmo, v podstatě nic porušujeme,“ říká Vlk.
Před pár dny mu ale Úřad pro civilní letectví (ÚCL) udělil pokutu sto tisíc korun. „Úřad s námi jednal, zahájil několik kontrol na naše provozní povolení. Věděli jsme, že určité věci musíme doplnit, nicméně jsme byli přesvědčeni, že pokutu, alespoň v takovém rozsahu, nedostaneme,“ komentuje rozhodnutí Vlk.
Připomíná, že je hasiči o pomoc požádali a vše bylo profesionálně koordinováno. „Reagovali jsme na výzvu generálního ředitelství hasičů, kteří vědí, že tuto smlouvu máme. Hasiči v Ústeckém kraji mě pozvali a řekli mi, jak bude zásah probíhat. Létal jsem v policejní formaci pod velením pana Vlasáka (vedoucí pilotního oddělení Letecké služby policie ČR, pozn. redakce). Takže se jednalo o profesionálně koordinovaný zásah,“ připomíná s tím, že někteří lidé jim na sociálních sítích psali, že ohrožovali profesionální hasiče.
Soutěsky Kamenice u Hřenska jsou ohněm téměř netknuté. Geologové ale musí prozkoumat skály
„Bohužel je špatně nastavená legislativa. Když přistanu například v Liberci na záchrance, abych pomohl hasit, potřebuju jako soukromý pilot souhlas majitele pozemku, což je tady Ústecký kraj. Když nabírám vodu v Labi, potřebuju povolení od povodí Labe. Tato povolení jsem neměl,“ vysvětluje Vlk důvod, proč mu ÚCL udělil pokutu.
‚Nejde o byrokratické překážky‘
Úřad pro civilní letectví uvedl, že zejména vzhledem k bezpečnosti provozu musí pravidla vymáhat. „Jelikož se v tomto případě jedná o provoz s nutným zvláštním výcvikem, postupy pro specifickou vysoce rizikovou činnost, nejedná se tedy o pouhé byrokratické překážky. Úřad při rozhodování zohledňuje veřejný zájem, nemůže ovšem přehlížet porušování či dokonce opakovaná porušení pravidel stanovených právním řádem České republiky,“ uvedl ÚCL v oficiálním prohlášení k případu.
Úřad dále dodal, že správní řízení není ukončeno, proto s ohledem na práva pilota nemůže podávat bližší informace.
Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje uvedl, že v tuto chvíli není schopen říct, proč úřad takto rozhodl.
Jiří Vlk je také jedním z pilotů, kteří po začátku ruské invaze na Ukrajinu létali na vlastní náklady na Ukrajinu s humanitární pomocí. Do země dovážel například jídlo nebo lékařské vybavení.
X X X
Nenávidím putinovské Rusko, řekl magnát Tiňkov a vzdal se občanství
Podnikatel a 12. nejbohatší Rus Oleg Tiňkov oznámil, že se kvůli válce na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko, rozhodl zříct svého ruského občanství. V dokumentu na sociálních sítích dále apeloval také na další podnikatele, aby se rozhodli ke stejnému kroku a pomohli tak oslabit Putinův režim.
„Nemohu a nechci být spojován s fašistickou zemí, která začala válku s mírumilovným sousedem a každý den zabíjí nevinné lidi. Stydím se nadále mít tento (ruský) pas. Doufám, že více známých ruských podnikatelů mne bude následovat, aby oslabili režim (prezidenta Vladimira Putina) a jeho ekonomiku a nakonec přivodili jeho porážku. Nenávidím putinovské Rusko, ale mám rád všechny Rusy, kteří jednoznačně vystupují proti této nerozumné válce!“ napsal Tiňkov v pondělí na Instagramu.
Tiňkov po ruské invazi do sousední země, zahájené na příkaz ruského prezidenta Putina 24. února, patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu, připomněla ruská redakce BBC.
Na konci dubna byl donucen prodat svůj balík akcií ve společnosti TCS, ovládající Tinkoff Bank (dvanáctá největší banka v Rusku podle velikosti aktiv), skupině Interros Vladimira Potanina, připomněla ruská redakce BBC.
Tiňkov loni figuroval v žebříčku největších ruských boháčů časopisu Forbes na 12. příčce s majetkem odhadovaným na 4,7 miliardy dolarů (608. na světovém žebříčku). Letos ze všech žebříčků vypadl.
Tiňkov patřil k průkopníkům internetového bankovnictví v Rusku. Proslul i jako sponzor silniční cyklistiky, v jeho týmu Saxo-Tinkoff jezdili v minulé dekádě například Alberto Contador, Peter Sagan či Roman Kreuziger.
X X X
Soud zprostil obžaloby dva muže z loupeže klenotnictví, dříve za ni byli ve vězení
Zlínský krajský soud dnes pravomocně zprostil Miloše Zezulu a Martina Skalického obžaloby z loupeže v klenotnictví v Uherském Hradišti z roku 2015. V minulosti je za ni odsoudil k osmi a pěti letům vězení, část trestů si oba odpykali. Letos v únoru však Ústavní soud (ÚS) vyhověl jejich stížnostem. Krajský soud následně rozhodl o jejich propuštění na svobodu a musel případ opět otevřít. Jeho původní verdikt stál zejména na pachových stopách, jinak důkazy chyběly, svědkové nebyli schopní pachatele věrohodně identifikovat. Oba muži vinu popřeli.
Muže poslal krajský soud za loupež do vězení v únoru 2019, jeho rozhodnutí později potvrdily i olomoucký vrchní soud a Nejvyšší soud. Po zásahu ÚS byl však rozsudek zrušený. Krajský soud podle ústavních soudců musel při opětovném projednání kauzy znovu vyhodnotit důkazy, případně doplnit dokazování. Pokud ani poté nemohl dosáhnout „praktické jistoty“ o vině Zezuly a Skalického, musel oba zprostit obžaloby s ohledem na zásadu presumpce neviny.
„Nebylo prokázáno, že předmětný skutek spáchali právě obžalovaní,“ řekl předseda trestního senátu Jiří Dufek. Poukázal na to, že dnešní rozhodnutí krajského soudu bylo vázáno nálezem Ústavního soudu. Zproštění obžaloby obou mužů dnes požadovala obhajoba i státní zástupkyně.
Dnešní rozhodnutí soudu Zezulu se Skalickým nepřekvapilo. „Já jsem nepředpokládal nic jiného. A ve své podstatě nejde o nás. Jde o naše rodiny, a to je pro mě to nejzásadnější, že mají tatínky doma,“ řekl novinářům před soudní síní Zezula. „Po šesti letech jsme dosáhli toho, za čím jsme si celou dobu stáli. Je neskutečné, co se v České republice vůbec může dít. Že se tu zavírají nevinní lidi a skuteční pachatelé běhají tady někde po svobodě. Nastupoval jsem do vězení, kdy dceři byly dva měsíce. Celá tato situace byla obtížná pro celou moji rodinu,“ uvedl Skalický.
Dnešní rozsudek je pravomocný. Obžalovaní i státní zástupkyně Renata Bártková se vzdali práva odvolání.
Pachatelé ke klenotnictví přijeli 8. září 2015 na motocyklu, jeden měl zbraň. Šperky za více než 1,2 milionu korun se ale útočníkům s kuklami na hlavách odnést nepodařilo. Zabránili tomu dva kolemjdoucí, kteří utrpěli těžká zranění. Jednoho postřelili lupiči do nohy, druhého zranily střepy z rozbitých skleněných dveří prodejny. Pachatelé na místě nechali tašku se šperky, šroubovák a páčidlo a odjeli na motocyklu. S nároky na náhradu škody odkázal dnes soud zraněné muže, klenotnictví a zdravotní pojišťovnu do občanskoprávního řízení.
Za loupež a poškození cizí věci hrozilo Zezulovi a Skalickému pět až 12 let vězení. Usvědčovaly je zejména pachové stopy z místa činu. Podle ústavních stížností se však původní rozsudek krajského soudu vedle pachové identifikace neopíral o žádný uzavřený řetězec nepřímých důkazů. Ústavní soudci v minulosti opakovaně akceptovali pachové stopy jako nepřímý nebo podpůrný důkaz, zdůraznili však, že nemají být jediným podkladem pro uznání viny.
X X X
Koridorem Černého moře pro vývoz obilí už se plout nebude, řekli Rusové
Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři. V pondělí večer to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Koridor fungoval od léta v rámci dohody umožňující vývoz obilí a dalších plodin z ukrajinských černomořských přístavů zablokovaných po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že plavba je nepřípustná, protože koridor využil Kyjev k akci proti Rusku.
„Teď všichni brebentí kvůli tomu, co dělá Rusko, ale nepřipomínají, co to (ruské počínání) vyvolalo. A vyvolalo to vytvoření hrozby pro ten humanitární koridor,“ citovala Putina agentura TASS. Právě v koridoru, kterým plují lodě naložené obilím, podle Putina částečně probíhal útok na ruskou flotilu.
„Ty bezpilotní stroje, podvodní a létající drony, se částečně pohybovaly v koridoru, kterým se vyváží obilí z Ukrajiny. Tímto způsobem ohrozily jak naše lodě, které mají zajišťovat bezpečnost exportu obilí, tak civilní lodě, které to uskutečňují,“ uvedl šéf Kremlu. Zároveň označil útok na ruské lodě za neúspěšný, ruští námořníci ho podle něj odrazili.
„Netvrdíme, že přerušujeme naši účast v této operaci (obilné dohodě). Ne, my říkáme, že ji pozastavujeme,“ prohlásil Putin.
Turecko, OSN a Ukrajina dnes vyjádřily odhodlání pokračovat v obilné dohodě umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře.
V reakci na ruská obvinění, že Ukrajinci prý k útoku na Sevastopol zneužili civilní lodě v bezpečném plavebním koridoru, zástupce generálního tajemníka OSN Martin Griffiths dnes na jednání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že žádná civilní loď neplula tímto koridorem v noci na sobotu, kdy se útok na Černomořskou flotilu odehrál, nikdo neplul v koridoru ani v neděli a žádné plavidlo o víkendu nehlásilo incident.
Byl to teroristický útok, tvrdí Rusové
Plavba má být zablokována až do objasnění sobotního útoku dronů proti ruské Černomořské flotile v Sevastopolu na anektovaném Krymu. Ruské ministerstvo akci označilo za „teroristický útok“ a tvrdí, že k němu byly zneužity civilní lodě nacházející se v koridoru.
„Do objasnění situace okolo teroristické akce, spáchané Ukrajinou 29. října proti vojenským i civilním lodím v Sevastopolu, se plavba v bezpečném koridoru, vytyčeném černomořskou iniciativou, pozastavuje,“ uvedlo ruské ministerstvo. Za stávajících podmínek nelze podle něj zaručit bezpečnost plavby, a to až do doby, než ukrajinská strana „přijme dodatečné závazky“, že nevyužije tuto plavební trasu k „vojenským cílům“.
„Zdůrazňujeme, že Ruská federace jako účastník zmíněných dohod z nich nevystupuje, ale pozastavuje jejich platnost,“ tvrdí ministerstvo.
Prohlášení následovalo poté, co z ukrajinských přístavů vyplulo během pondělka v rámci dohody o vývozu obilí 12 lodí. Rusko v sobotu pozastavilo svoji účast na dohodách umožňujících vývoz potravin z ukrajinských přístavů přes Černé moře. OSN, Turecko a Ukrajina se ale v neděli dohodly na plánu přesunu 16 plavidel.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí před oznámením Kremlu řekl, že Turecko je odhodláno dohodu o vývozu obilí z Ukrajiny ochránit, pro její pokračování se vyslovil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale zapochyboval, zda se snaha o její zachování bez ruské účasti může setkat s úspěchem.
X V pondělí vyplulo rekordní množství obilí
Zelenskyj připomněl, že Ukrajina v červenci v Istanbulu uzavřela dohodu o exportu obilí s Tureckem a OSN a že neslyšel, že by ji chtěl někdo vypovědět. „Nemají zájem, aby způsobili hlad v Africe a Asii,“ řekl na adresu partnerů. Doufá také, že se jim podaří „uklidnit“ Rusko, které v červenci v Istanbulu uzavřelo paralelní, druhou dohodu s OSN a Tureckem – tu nyní pozastavuje.
Mluvčí vojenské správy v Oděse oznámil, že na lodích, které v pondělí vypluly z ukrajinských přístavů, bylo 354 500 tun zemědělských produktů. To je podle agentury Reuters dosud největší množství, jaké se z přístavů od uzavření dohody povedlo během jednoho dne vyvézt.
Turecký ministr obrany Halusi Akar a jeho ruský protějšek Sergej Šojgu spolu v pondělí odpoledne telefonicky hovořili. Akar vyzval ruského ministra, aby Moskva přehodnotila rozhodnutí odstoupit od obilné dohody.
Turecký ministr argumentoval významem této dohody pro vyřešení globální potravinové krize a jejím výlučně humanitárním zaměřením, a proto by se dohoda měla uplatňovat odděleně od konfliktu na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany neupřesnilo, jak Šojgu na tureckou žádost reagoval.
Ruští vojáci v pondělí zasáhli v přístavu Očakiv na jihu Ukrajiny dva remorkéry, které vlekly nákladní čluny s obilím, uvedl list Ukrajinska pravda. „Dva lidé byli zabiti, jedno zraněného se podařilo zachránit a další člen posádky se pohřešuje,“ napsal deník. Očakiv, který leží 67 kilometrů na východ od Oděsy, nepatří mezi ukrajinské přístavy, na které se vztahuje obilná dohoda.
X X X
Ředitelka Memorialu: Nejde jen o Putina. Odpovědnost nesou všichni Rusové
Ve stejný den, kdy Jelena Žemkova a další lidé z hnutí Memorial získali Nobelovu cenu míru, zabrala jejich kanceláře ruská policie. „Mohou se snažit zničit naše morální postoje, ale nemohou nám je zakázat,“ říká bojovnice za lidská práva v rozhovoru pro iDNES.cz. O ruské společnosti říká, že je velmi dezorientovaná, proto je pro ni těžké reagovat na kroky Vladimira Putina, který se podle ní otevřeně hlásí k odkazu Stalina.
X Na začátku října vyhrála vaše organizace Memorial Nobelovu cenu za mír. Co to pro vás znamená?
Zaprvé to bylo velmi nečekané. A zadruhé bylo pro nás velmi důležité, že jsme cenu získali společně s dalšími dvěma organizacemi z Ukrajiny a Běloruska.
Komise, která nám cenu udělila, vyzdvihla něco, co je pro nás opravdu podstatné. Je to skutečnost, že jediná možnost, jak překonat současnou katastrofickou situaci je, když občané tří zemí spojí své úsilí. Druhá věc, která je také důležitá, je ta, že ne všichni Rusové mají stejné názory. A samozřejmě jsme byli velmi šťastní, že ocenili naši práci.
X Může vám Nobelova cena pomoci s vaší prací?
Celkově ano, pomůže. V Rusku nám ale zabrali naše kanceláře. Ve stejný den, kdy jsme ocenění získali.
x V Rusku jste byli soudně zlikvidováni. Můžete tam ještě pokračovat ve své práci?
Nyní je to pro nás velmi těžké. Ale ano, je to možné. Neustále si připomínáme, že se nám sice režim snaží zničit naše morální postoje, ale nemohou nám je zakázat. A také si neustále připomínáme, že je velmi těžké zakázat práci, kterou děláme.
Pracujeme totiž s pamětí a tu nelze zakázat. A také máme místní pracovníky, kteří pokračují v naší práci. Pokračujeme v městských procházkách s průvodcem, nadále pomáháme lidem dohledat osudy jejich zatčených příbuzných a dále šíříme povědomí o lidských právech.
X Jaká je vaše osobní situace? Emigrovala jste z Ruska po začátku války?
Ne, neemigrovala jsem. Ale moji právníci mi doporučili zůstat nějakou dobu mimo Rusko, nejlépe na měsíc nebo dva. Je to kvůli soudu, který proběhl a dalším věcem.
Právníci se domnívají, že zůstat v Rusku je nyní riziko, protože jsem byla zodpovědná za celou organizaci. Ještě uvidím, jak se budou věci vyvíjet.
X Takže se plánuje do Ruska vrátit?
Ano.
X Mluvila jste o tom, že to pro vás může být riskantní. Nebojíte se?
Každý rozumný člověk by se bál. To je normální. Ale my si musíme uvědomit, jaký význam toto riziko pro nás má a chovat se rozumně. Ale také si myslím, že je rozumné strachu čelit.
Putin se hlásí ke Stalinově odkazu
x Před pěti lety byl v Moskvě odhalen památník obětem Velkého teroru. Byl u toho i Vladimir Putin, který označil Stalinovy represe za „tragédií ruského národa.“ Vy sama jste tenkrát mluvila o naději, že v Rusku konečně začíná destalinizace. Jak se na tyto události díváte dnes?
Myslím si, že nyní vidíme překrucování pravdy. Jedním z důvodů je, že Putin a jeho lidé pracovali s minulostí pouze jednostranně. Jako organizace jsme zvládli pracovat a mluvit o obětech. Bohužel jakkoli jsme se snažili mluvit o zločincích a jejich činech, pak jsme byli za zločince okamžitě označováni my.
Když se bavíme o pachatelích, snažíme se vysvětlovat, že kdykoli člověk spáchá zločin, musí být zodpovědný za své činy a musí nést následky. A když si lidé uvědomí, že jsou zodpovědní za své chování, měli by si také uvědomit, že jsou zodpovědní za to, co dělají teď.
Velká čistka
Někdy označovaná i jako Velký teror, bylo několik souvisejících kampaní politické represe a perzekuce v Sovětském svazu 30. let 20. století, které Josif Stalin spustil s cílem odstranit zbývající opozici a získat neomezenou moc. Čistka se týkala většiny vrstev sovětské společnosti: úřednictva, důstojnického sboru, inteligence, rolnictva, etnických menšin a náboženských skupin. |
Například nedávno moskevská policie rozpustila jedno shromáždění. Prohlásili poté, že důvodem jsou covidová opatření, ale my jsme věděli, co je hlavním důvodem. Nikde už žádná omezení kvůli covidu neplatí, pouze na tomto shromáždění. Všichni víme, že je to jen hloupá výmluva.
x Co si ruská společnost v dnešní době myslí o Stalinových zločinech?
To vám nemohu tak snadno říct. Myslím, že ruská společnost je teď naprosto dezorientovaná a velmi se bojí. Možná to není vidět zpovzdálí, ale v Rusku je hodně lidí, kteří se snaží protestovat proti válce. A tito lidé jsou za to pak potrestáni, zatčeni a následně končí ve vězení. Naše a další organizace, které by mohly společně protestovat, jsou likvidovány.
x Je něco, v čem můžeme vidět paralelu mezi Stalinovým a Putinovým režimem?
Putinův režim sám sebe označuje za nástupce Stalina. Jediné, co chce, je navázat a pokračovat na sovětský režim se všemi jeho úspěchy. Jako sovětské dědictví prezentuje balet, cesty do vesmíru a vědu. A samozřejmě vítězství. Hlásí se k tomu, že následují Stalinovy časy, ale ne k těm špatným věcem, které se staly.
Když mluvíme o druhé světové válce, kterou v Rusku nazýváme „Velká vlastenecká válka“, mluvíme jen o vítězství. Nikdy nikdo nezmiňuje, jakou cenu jsme za toto vítězství zaplatili. Kolik bylo obětí, kolik lidí bylo zajato a odvezeno na práci do Německa. Jenže lidé, kteří chtějí odkazovat na dědictví vítězství, automaticky odkazují na všechno. I na ty špatné věci.
x Z historie víme, čím vším si Rusko prošlo za Stalinova režimu. Jak je tedy možné, že tady jsou lidé, kteří se otevřeně prohlašují za jeho následovníky?
Já si také myslím, že by to mělo být nemožné. Pro mě je to celé šokující. Je to velká otázka. Pětatřicet let pracujeme s pamětí a já jsem tomu zasvětila skoro celý svůj život. Je zřejmé, že jsme zatím neudělali dost. Je očividné, že společnost to sama o sobě neudělá. Ale měla by to být společnost a stát společně, kdo na tom bude pracovat.
Možná, že jsme nezvládli dostatečně mluvit o pachatelích zločinů stalinismu. A znovu opakuji, že v Rusku je mnoho lidí, kteří žijí a přemýšlí nad věcmi tak, aby nemuseli nést zodpovědnost za své činy. Nejsou to ale jen oni, kdo ponese zodpovědnost, ale také jejich děti.
X Co by se muselo stát se, aby se situace změnila a společnost si uvědomila, že je toto chování problematické?
Lidé musí otevřít oči. Naše organizace nemá v Rusku přístup do televize nebo novin. Nemůžeme jednoduše vysvětlit náš úhel pohledu, protože k tomu nemáme žádné komunikační kanály. Otázkou potom je, jaký jiným způsobem pomoct lidem otevřít oči.
Odpověď tu možná je – skrze jejich vlastní zkušenost. Když se lidé nedokážou poučit z minulosti jiných, potom se musí poučit skrze vlastní zkušenost. Nemůžu ale říct, jak rychle se to stane. Věci se ve světě nyní dějí opravdu rychle. Ty dobré i ty špatné.
Stydím se a uvědomuji si, že i já jsem za to všechno nepřímo zodpovědná.
x Je Putin hlavním problémem toho, co se nyní v Rusku děje?
Ne, nemyslím si. Hlavním problémem jsou lidi. Opakuji – lidé si neuvědomují, že jsou zodpovědní za své činy. Ale také za to, co sami nečiní.
Mám jeden příklad. Byla jsem se podívat v Mauthausenu v koncentračním táboře, jehož součástí je nyní i muzeum. Byl tam model koncentračního tábora, do kterého byly zahrnuty i okolní domy mimo tábor. Když to člověk vidí, tak si uvědomí, že byli lidé, kteří žili přímo vedle koncentračního tábora.
Byli to naprosto obyčejní lidé, kteří se živili například jako řezníci nebo pekaři, a nic nevěděli, tedy to alespoň tvrdili. Ale je jasné, že si nemohli nevšimnout kouře, který šel z krematoria. Možná nepracovali přímo v koncentračním táboře, ale pokud byl někdo pekař a pekl pečivo pro stráže, tak se nepřímo také podílel na hrůzách, které se tam děly.
Myslím si, že nyní je v Rusku úplně stejná situace. Každý z nás platí daně. Pracovala jsem celý život, odváděla daně, a z těch daní jsou placeni lidé, kteří se podílí na zlu, které Rusko páchá. Stydím se za to a uvědomuji si, že i já jsem za to všechno nepřímo zodpovědná.
X Takže na zločinech, které Rusko dnes páchá, se podílejí všichni Rusové?
Ano. Člověk nemůže říct, že nemá žádný přístup k informacím. Kdo chce, ten si informace najde. Kdo nechce, nechce.
X Co když lidé informace mají, ale nic nedělají, protože se zkrátka bojí o sebe, svou budoucnost, nebo o své děti?
Jistě, že někteří ví, ale bojí se. O sebe, o svou práci, o svou rodinu a blízké. A ne každý má možnost emigrovat.
x Nemohlo by být právě to, že lidé mají rodiny a děti motivací k tomu, aby lidé usilovali o změny v systému a vytvořili tak pro ně lepší budoucnost?
Samozřejmě. Každý normální člověk přemýšlí tímto způsobem. Ve skutečnosti když se zeptáte lidí jednotlivě, zjistíte, že uvnitř to jsou dobří lidé. Když se jich zeptáte, jestli chtějí, aby byli zabíjeni lidi, řeknou samozřejmě, že ne. Ale to, co tvrdí je, že Rusko osvobozuje Ukrajinu od nacistů. Tak to dnes v Rusku kvůli propagandě vypadá.
X Někteří Rusové se ovšem proti válce postavili. I když věděli, že budou potrestáni a že nejspíš nic nezmění…
Pokud lidé dají jakýmkoli způsobem najevo, že nesouhlasí, už to je velká věc. Mám ještě jeden příklad, který by vám Čechům mohl být blízký. Možná jste o tom někdy slyšela, že v roce 1968, když přišla okupace Československa, tak vyšlo několik lidí v Moskvě na Rudé náměstí protestovat proti tankům v Praze.
Já znám většinu těch lidí, kteří tam byli, osobně. Když jsem je poznala, byla jsem mladá studentka. Byla jsem rozumná a ptala jsem se jich, proč to dělají. Bylo totiž jasné, že nemohou nic změnit. Proč tedy šli protestovat? Bylo také jasné, jaké následky jejich čin bude mít a přesto šli.
Potkala jsem je poté znovu o několik dekád později a mluvili jsme o této události. I přestože si všichni prošli perzekucemi, měli problémy například se zaměstnáním, všichni mi potvrdili, že to byla správná věc.
Proč? Protože i když člověk nemůže něco změnit, ale myslí si, že má pravdu, může udělat alespoň symbolické gesto. Symbolické gesto jednoho člověka může být důležité pro ostatní. Domnívám se, že symbolická gesta byla důležitá i pro Čechy. Protože Češi tehdy věděli, že ne každý v Sovětském svazu podporoval režim, který tam byl.
A fakt, že někteří lidé protestují v Rusku proti válce, je důležitý pro Rusy, ale i pro Ukrajince. Lidé kteří teď sedí doma a reptají, to mohou vidět a říct si, že nechtějí, aby se pokračovalo ve vraždění a půjdou také protestovat. A když deset tisíc lidí nebo sto tisíc lidí vyjde do ulic protestovat, pak je všechny zatknout nemohou. Možná se tento zázrak jednoho dne stane.
X Mluvila jste o tom, že Putin není hlavním problémem Ruska. Kdyby do čela země nastoupil někdo jiný, změní se tím něco?
Putin je jen vyjádřením toho problému. Myslím, že hlavní problém je zakořeněný v ruské společnosti.
X Na stránkách Memorialu se píše, že vaším hlavním cíle je udržovat paměť a pravdu naživu. Je nějaký způsob, jak bychom vám mohli pomoci i my v Česku?
Vy už nám ale pomáháte. I jen tím, že v Čechách existuje pobočka českého Memorialu a kdokoli chce, tak ji může podpořit. Potřebujeme, aby lidé v Rusku, Čechách i na Ukrajině věděli, že máme společnou historii. Naše minulost nekončí hranicemi naší země.
Stejné je to s lidskými právy. Lidská práva jsou pro všechny. Ale pokud jde o historii, neplatí, že je to historie určité země, tak si ji potom ta země může interpretovat jakkoli chce. Je to naše společná historie a my bychom o ní měli vést diskusi, obzvláště o těch bolavých věcech.
Jelena Žemkova je ředitelkou organizace Memorial, která se zabývá odhalováním zločinů stalinismu a věnuje se ochraně lidských práv. Memorial v říjnu 2022 získal společně s běloruským bojovníkem za lidská práva Alesem Bjaljackým a ukrajinským Centrem pro občanské svobody Nobelovu cenu za mír. Žemkova do Prahy přicestovala v rámci premiéry dokumentu Strážci paměti, který mapuje historii Memorialu. |
A vy nám pomáháte právě tím, že o naší společné historii mluvíte. Také to, jakému množství uprchlíků poskytlo Česko azyl. To je také významná podpora.
A ještě jedna důležitá věc. Jedním z klíčových elementů propagandy v Sovětském svazu a teď v Rusku je myšlenka toho, že Západ nemá žádné hodnoty. Protože na Západě je kapitalismus a peníze a člověk si může cokoli koupit nebo prodat.
Jenže Západ je postaven na jiných hodnotách. Je velmi důležité ukázat, že má hodnoty, které jsou mnohem důležitější než peníze. Je to člověk jako takový, svoboda, důstojnost, život.
X X X
Prezidentem Brazílie Lula, Bolsonaro funkci těsně neobhájil
Příštím prezidentem Brazílie bude Luiz Inácio Lula da Silva. Levicový exprezident v nedělním druhém kole voleb těsně porazil současnou hlavu státu Jaira Bolsonara, oznámila ústřední volební komise. Pro Lulu hlasovalo 50,85 procenta voličů, Bolsonaro získal 49,15 procenta hlasů.
Sedmasedmdesátiletý Lula se úřadu ujme v lednu příštího roku, předtím zastával funkci prezidenta už v letech 2003 až 2011.
Sčítání hlasů bylo velmi dramatické. První výsledky, které se začaly objevovat krátce po nedělním uzavření volebních místností ve 21:00 SEČ, totiž ukazovaly náskok krajně pravicového Bolsonara o několik procentních bodů. Jak se zvyšoval počet sečtených obvodů, začal se Bolsonarův náskok snižovat a nakonec se poměr obrátil.
Pro Lulu hlasovalo zhruba o dva miliony lidí více než pro Bolsonara, celkem se hlasování mohlo zúčastnit 156 milionů voličů.
Nový prezident krátce po oznámení výsledků pronesl v Sao Paulu projev ke svým příznivcům, ve kterém řekl, že názorově rozdělená země nyní potřebuje jednotu a mír a slíbil, že bude neúnavně bojovat proti rasismu, předsudkům a diskriminaci.
„Budu vládnout 215 milionům Brazilců… a ne jen těm, kteří pro mě hlasovali. Nejsou dvě Brazílie. Jsme jedna země, jeden národ – skvělý národ,“ řekl vítěz voleb.
Lula rovněž zmínil, že mezi jeho hlavní cíle bude patřit boj proti chudobě a že se soustředí i na to, jak ochránit Amazonii a zabránit dalšímu odlesňování. „Brazílie i celá planeta potřebují, aby Amazonie byla živá a dýchala. Strom, který stojí, je mnohem cennější než ilegálně vytěžené dřevo,“ řekl Lula.
Lulovi krátce po oznámení oficiálních výsledků začali gratulovat politici z celého světa. Jedním z prvních byl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého se Lulovým vítězstvím „otevírá nová kapitola v dějinách Brazílie“. Americký prezident Joe Biden uvedl, že nová hlava Brazílie zvítězila ve „svobodných, spravedlivých a důvěryhodných volbách“.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na Twitteru napsal, že Lulova výhra přinese „humanismus a rovnost“. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze výhra levicového kandidáta znamená „pokrok a naději“.
Rychlost, s jakou do Brazílie začaly proudit gratulace novému prezidentovi, podle deníku The Guardian napovídá, že se světoví politici snaží odradit poraženého kandidáta Bolsonara od toho, aby začal zpochybňovat výsledky. Bolsonaro se zatím k výsledkům nevyjádřil.
Souboj mezi sedmašedesátiletým Bolsonarem a o deset let starším Lulou byl velmi vyhrocený. Zatímco Bolsonaro čelil časté kritice kvůli populismu a opatřením, jimiž přispěl k výrazně rychlejšímu ničení amazonského pralesa, před Lulou zase varovali někteří investoři a podnikatelé, podle nichž levicový kandidát nemá konkrétní ekonomický plán.
Lula se úřadu ujme v lednu příštího roku, předtím zastával funkci prezidenta už v letech 2003 až 2010. Jeho zvolení do nejvyšší ústavní funkce je pro něj velkým návratem na politické výsluní zejména poté, co mu pověst poškodilo několik korupčních kauz, kvůli kterým strávil rok a půl ve vězení. Bolsonaro je prvním prezidentem od 90. let, který ve volbách neobhájil mandát a musí úřad opustit po jednom volebním období.
X X X
‚Omdlela jsem, mám modřiny. Do těch, co spadli, se kopalo.‘ Sestry popisují nedělní noc ve Slušovicích
„Mě vytáhli mezi prvními. Vytáhl mě přítel za ruce, táhl mě břichem po schodišti,“ popisuje dvacetiletá Adéla události ve slušovickém klubu SUD. Před půlnocí ze soboty na neděli tam u vstupu do klubu vypukla tlačenice, při níž se zranilo osm lidí. Případ vyšetřují kriminalisté jako podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Party v klubu SUD se původně jmenovala Masakr párty. „Byli jsme v klubu, a když jsme z něj chtěli odejít, protože tam bylo opravdu nedýchatelno. Nějakým zázrakem jsme se dostali na střed schodiště. Tam to všechno začalo,“ popisuje Adéla.
Na diskotéce ve Slušovicích na Zlínsku se v noci na neděli 30. října 2022 zranilo 8 mladých lidí. Případ vyšetřují kriminalisté
„Lidé se začali hodně mačkat a dole už nás nechtěli pouštět ven. Vznikla panika, všichni začali strašně řvát, křičet.“
Natálie se snažila poté dovolat záchranářům, linka ale byla přetížená a pomoc už byla na cestě. „Zevnitř vynášeli těla, protože ti lidé nedýchali. Skládali je na beton,“ popisuje.
Sama ale měla štěstí, z klubu se dostala mezi prvními. Její osmnáctiletá sestra Natálie v té době ještě byla v davu uprostřed schodiště klubu, kde omdlela.
„Nemohla jsem dýchat a byla jsem v šoku z toho, co jsem viděla. Po těle mám modřiny. Když jste spadli na zem, tak do vás ostatní kopali, aby se dostali ven,“ vypráví Natálie a třese se jí hlas.
V tlačenici se ve Slušovicích zranilo osm lidí, pět z nich odvezli lékaři do zlínské nemocnice. V pondělí 31. října zůstali hospitalizovaní tři mladí lidé. Jeden z nich je stále ve vážném stavu, druhý má středně těžká poranění, další zranění lehká. Podle mluvčí zlínské nemocnice Dany Lipovské lékaři dva zraněné propustili.
Případ vyšetřují kriminalisté jako podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a hned v úvodu šetření začali prověřovat záznamy z kamer i videozáznamy účastníků. Viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky.
X X X
Messi by mohl odejít do USA, Beckhamův klub Inter Miami s Argentincem podle médií jedná o smlouvě
Americký fotbalový klub Inter Miami, který vlastní bývalý anglický reprezentant David Beckham, je v kontaktu se zástupci Lionela Messiho a věří, že se brzy pětatřicetiletým fotbalistou dohodne na podpisu smlouvy. O probíhajících jednáních informoval server The Athletic. Argentinskému útočníkovi končí na konci sezony kontrakt v Paris Saint-Germain, francouzský klub se ho ale ještě hodlá udržet.
Překvapivém odchodu z Barcelony vyprší za osm měsíců. Inter Miami je podle renomovaného britského novináře Davida Ornsteina s Messiho zástupci v kontaktu několik let, aby byli připraveni na moment, kdy se argentinská hvězda rozhodne opustit evropský fotbal.
‚Sen se rozplynul.‘ Legendární fotbalový útočník Higuaín zakončil v Americe kariéru se slzami v očích
Diskuze o angažování jednoho z nejlepších hráčů historie vede Messiho otec Jorge společně s Jorgem a Josem Masem – bratry, kteří společně s Davidem Beckhamem miamský fotbalový klub spoluvlastní. Podle posledních zpráv začíná v táboře Interu narůstat stále větší naděje, že se podaří jednání dotáhnout do úspěšného konce.
Na další posun v celé záležitosti si ale veřejnost bude muset počkat do konce mistrovství světa v Kataru, které začíná 20. listopadu a vrcholí 18. prosince.
Světový šampionát je pro Messiho v současnosti prioritou, hráčovu budoucnost tak nejspíše poodhalí až leden, kdy může držitel sedmi Zlatých míčů podle pravidel už podepsat smlouvu o budoucí spolupráci s jiným klubem.
PSG chystá nový kontrakt
Ačkoliv se argentinský kapitán věkem blíží konci své kariéry, na jeho výkonnosti to v této sezoně znát není. Za PSG si letos už připsal 12 gólů a 13 asistencí, s Kylianem Mbappém a Neymarem tak tvoří nejnebezpečnější ofenzivní sílu v Evropě.
Lionel Messi je letos ve velké formě
Není tak divu, že se PSG své opory nechce vzdát, podle Ornsteina připravuje pro Messiho nový vylepšený kontrakt. Situace je pro francouzského úřadujícího mistra důležitá i proto, že otazníky se vznášejí i nad budoucností zbytku útočného trojúhelníku – Neymar byl podle médií na odchodu už uplynulé léto a Mbappé měl nedávno vyjádřit přání klub opustit.
Messi navíc není jen o gólech a asistencích, je to obrovská marketingová značka, která by pro americkou fotbalovou soutěž MLS znamenala nejhvězdnější příchod v její historii.
Jeho příchod by měl obrovský dopad nejen na Miami, ale i na celou fotbalovou kulturu v USA. Zvláště před mistrovstvím světa v roce 2026, které bude země pořádat společně s Kanadou a Mexikem.
V týmu s Ronaldem?
Od té doby, co se Messi společně s Cristianem Ronaldem etablovali jako nejlepší hráči světa, fanoušci často doufali, že jednou uvidí tým, ve kterém se obě hvězdy objeví bok po boku. Nabízí se tak logická otázka – mohl by i on zamířit do Miami?
Ronaldo se omluvil za odchod před koncem zápasu, trenér Ten Hag ho vyřadil z nominace proti Chelsea
Ačkoliv odpověď znají zřejmě pouze ve floridském klubu, v teorii se šance, že uvidíme obě fotbalové ikony ve stejném dresu, každým dnem zvyšuje.
I Ronaldo je totiž pomalu na odchodu z Evropy, v Manchestru United už pravidelně nehraje, jiné evropské kluby o osmatřicetiletého útočníka nejeví zájem a USA jsou pro něj podle médií nejpravděpodobnější variantou.
Do karet hraje Miami i legislativní stránka věci. V MLS mohou mít kluby na soupisce tři hráče, kteří pobírají gáži nad nastavený platový strop. Tyto tři posty se Beckhamovu klubu v lednu uvolní – smlouvy končí Blaiseovi Matuidimu, Alejandru Pozuelovi i Gonzálu Higuaínovi, kteří status „designovaných hráčů“ zabírali doteď.
Jelikož v USA se hraje systémem jaro-zima, nová sezona MLS začne už v únoru 2023. Na rozdíl od Ronalda je vysoce nepravděpodobné, že by Messi opustil svůj současný klub před koncem smlouvy, tudíž k Miami by se mohl připojit až v létě.
X X X
Karlovarsko bude apelovat na stát kvůli plánům ohledně silnice do Ústeckého kraje a směrem k hranici s Bavorskem
Karlovarský kraj se obrátí na Ministerstvo dopravy ČR (MD ČR) s požadavkem, aby v plánech na přeložku silnice I/13 ve směru od Ostrova do Klášterce nad Ohří počítalo s vedením této komunikace výhradně ve čtyřpruhu. V technickoekonomické studii z roku 2022, kterou MD ČR nechává zpracovat, se zvažuje i střídavý třípruh. V současné době se studie nachází v etapě vyhodnocování připomínek obcí a dotčených orgánů.
„Odmítáme jakékoliv pro nás krátkozraké řešení, které by přinesl střídavý třípruh. Komunikace I/13 je tepnou propojující nejen Karlovarský a Ústecký kraj, ale také je třeba vidět tuto spojnici směrem na Německo a Polsko. A vzhledem k dalšímu plánovanému rozvoji našich krajů je třeba mít k dispozici pro osobní i nákladní dopravu plnohodnotné kapacitní spojení. Jedině tak bude zajištěn plynulý a bezpečný průjezd celé podkrušnohorské trasy od Ústí nad Labem ve směru na Most, Chomutov, Ostrov a Karlovy Vary i dále do Německa,“ vysvětlil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Apel na ministerstvo dopravy v této věci schválilo i krajské zastupitelstvo na svém jednání 31. října 2022.
Kraj chce dál rovněž pokračovat v úsilí o dobudování dálnice D6 od Chebu k hranici s Bavorskem. O napojení této komunikace na dálniční síť Spolkové republiky Německo jednalo vedení Karlovarského kraje opakovaně, naposledy letos v září, s bavorskými vládními prezidenty. „Budeme usilovat o to, aby Ředitelství silnic a dálnic nechalo dostavět úsek na našem území ke státní hranici. S německými partnery jsme pak řešili chybějící zhruba 12 kilometrový úsek od hranice k dálnici A93. Jde o strategické propojení pro firmy a podnikatele, ale i pro občany. V současnosti se nadále vedou jednání mezi oběma státy o tomto tématu, ale my bychom s představiteli bavorské strany chtěli dosáhnout toho, aby se dostavba úseku dostala mezi dopravní priority SRN,“ dodal hejtman.
Podle něj je pro dlouhodobý rozvoj Karlovarského kraje, který je strukturálně postiženým regionem, kvalitní a kapacitní dopravní infrastruktura základním stavebním kamenem. „Vnímáme ji jako zcela zásadní faktor pro vytvoření podmínek motivujících investory ze všech sektorů realizovat v budoucnu své aktivity v našem kraji,“ uzavřel hejtman.