Žádná omluva Fialy, odstoupit, jako politici Západu. NSZ Stříž šetřit miliony Fialy, firmy, banky. Fiala si koupil koalici, Vatikán, chce, aby ho chránili. Rusko nárok na Ukrajinu, znělo v USA. ČNB snižuje sazby, levné hypotéky?

 Fialův bankovní systém pokračuje? Bahbouh, dveře k vlivným. Kdo je podnikatel z „Fialovy“ kampeličky. Kolem podnikatele Kamila Bahbouha se točí miliony korun prominentů. Mluví se o něm jako o muži s kontroverzní pověstí, ale i obrovskými kontakty na lidi z byznysu, politiky i bezpečnostních složek. Jak to bylo s jeho sporem s Hradem, odsouzením jeho bodyguarda za vraždu a jakou roli sehrála Podnikatelská družstevní záložna v případě ztracené munice na Ukrajinu?

„Ohlédneme-li od toho, že tunelování firem je nemorální, tak stejně už v tom kšeft neleží. Naopak spočívá v rozvoji podniku,“ komentoval v červenci 2001 tehdy třiatřicetiletý Kamil Bahbouh událost roku ve stavebnictví. Spolu s pětatřicetiletým Pavlem Wurstem vlétli na trh a koupili od fondů Komerční banky a České spořitelny za zhruba tři čtvrtě miliardy 62 procent akcií Metrostavu, třetí největší stavební firmy u nás. Slibovali, že balík peněz dostanou od amerických investorů a obrat firmy sedm miliard korun do roka zvednou o miliardu eur, více než trojnásobek.

Nic takového se nestalo: mladí podnikatelé za Metrostav nezaplatili, nikdy jej nezískali a dnes se k smrti nenávidí. Wurst dokonce podává na Bahbouha trestní oznámení. Bahbouh se pak ocitl v různých projektech, včetně těch, kde figurovaly tajné služby, a dnes se pohybuje okolo Podnikatelské družstevní záložny. A pořádně kvůli svým kontroverzním kontaktům a nejasnému pozadí fungování záložny zatápí premiérovi Petru Fialovi, který si do kampeličky uložil 950 tisíc korun, a byl tak jejím podílníkem.

Kdo je Kamil Bahbouh a s kým se to vlastně šéf ODS „spřáhl“?

Zastával jsem v různých časech různé pozice, členem orgánů záložny ani významným podílníkem jsem nikdy nebyl

X X X

FIALA  SI   ÚSTUPKY  KOUPIL  KLID  V  KOALICI

JUREČKOVI,  RAKUŠANOVY  A  VŠECHNY  DALŠÍ  PODRAZY  OSTATNÍCH  KRYJE

FIALA   POČÍTÁ,  ŽE  VŠICHNI  OSTATNÍ  BUDOU  KRÝT  FIALU,  BUDOU  HO  CHRÁNIT

FIALA  SE  SCHOVAL  I  ZA  VATIKÁN,  PAPEŽE,  ČEKÁ  POMOC

POMOC  I  OD  KOMUNISTY  PAVLA,  KTERÉHO  PROSAZOVAL  NA  HRAD

Fiala myslí, že si ústupky koupil klid v koalici. Omyl. Už je hra bez rukavic

Vládní koalice má po první vážnější vnitřní válce, ale k míru je daleko, což dokumentovaly obličeje stranických předáků po úterním dohadovacím řízení, píše ve své glose komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Kompromis každá ze stran interpretuje po svém – nikdo nechce přiznat, že ustoupil nebo přímo prohrál. Ale fakta jsou zjevná. Hnutí STAN kosmeticky stahuje zmocněnce pro euro a bude mu říkat poradce pro euro, náplň práce zůstane stejná. Na druhé straně se ODS za to nechala dotlačit ke konkrétním krokům na cestě k euru, jež se dosud snažila švejkovat. Ač euro nemělo být tématem této vlády, do pohybu se dávají poradní orgány kabinetu – a ten má na základě jejich analýz ještě letos vynést verdikt.

Jde o hodně: hraje se o vůdčí subjekt příští, snad znovu poslepované vlády, ale možná i o roli koaličního partnera pro hnutí ANO.

X X X

RUSKO  NÁROK  NA  UKRAJINU,   ŘEKL  PUTIN  AMERICE

Rusko má nárok na západní Ukrajinu, řekl Putin v rozhovoru s Carlsonem

Rusko má historický nárok na část západní Ukrajiny, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v nově zveřejněném rozhovoru s kontroverzním moderátorem Tuckerem Carlsonem. Carslon je prvním americkým moderátorem, jemuž šéf Kremlu poskytl interview od chvíle, co ruská vojska před dvěma lety napadla Ukrajinu.T

 „Putin se domnívá, že Rusko má historický nárok na část západní Ukrajiny. Měli bychom to brát jako upřímné vyjádření toho, co si ruský prezident myslí,“ řekl Carlson na úvod více než dvouhodinového interview.

Putin rozmluvu započal obsáhlou přednáškou o historii Ruska sahající až do osmého století. „Původně slovo Ukrajinec znamenalo, že člověk žil na okraji státu nebo vykonával pohraniční strážní službu. Neznamenalo žádnou konkrétní etnickou skupinu,“ prohlásil šéf Kremlu.

Ten Carlsnovi rovněž řekl, že Rusko nemá žádný zájem v Polsku, Litvě nebo „kdekoliv jinde“. Podle Putina se Západ mnohem více „bojí silné Číny než silného Ruska“, protože Rusko má 150 milionů obyvatel a Čína 1,5 miliardy obyvatel a její ekonomika skokově roste.

„Nebavme se ale o tom, kdo se koho bojí, pojďme k tomu, že po roce 1991, kdy Rusko očekávalo, že bude přijato do bratrské rodiny civilizovaných národů, se nic takového nestalo. Slib byl, že se NATO nebude rozšiřovat na východ, ale stalo se to pětkrát,“ postěžoval si ruský prezident.

 Carlson je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi a opakovaně zpochybňuje pomoc Západu bránící se Ukrajině.

Podle stanice BBC je interview oboustranně výhodné a pro Putina přišlo ve výhodnou dobu. V americkém Kongresu se zastavily pokusy o přijetí zákona o poskytnutí nové vojenské pomoci Ukrajině, která je považována za nezbytnou pro pokračování války. Návrh, který by Kyjevu přidělil 60 miliard dolarů narazil na tvrdý odpor republikánů ve Sněmovně reprezentantů.

Carlsonovi rozhovor umožňuje představit svou novou mediální společnost, která loni zahájila činnost, jako významného hráče na mediálním poli.

„Kreml doufá, že díky interview s prominentním konzervativním moderátorem budou republikánští zákonodárci náchylní k narativům Moskvy, které se obvykle šíří pouze v domácích ruských médiích,“ míní BBC. Podle ní Carlsnova platforma nabízí Kremlu příležitost oslovit širší, potenciálně sympatizující a silně konzervativní publikum v USA.

Rozhovor s Carlsonem rovněž umožňuje Putinovi představit se domácímu publiku před nadcházejícími prezidentskými volbami, v nichž zcela jistě zvítězí jako mezinárodní státník s globální působností, dodává BBC.

Interview v předchozích dnech vyvolalo odpor západních novinářů, kteří Carlsona označili za kremelského propagandistu. Moderátor připustil, že udělat podobný rozhovor přináší rizika, své rozhodnutí ale hájil.

Rovněž kritizoval západní média a tvrdil, že se nesnaží vyslechnout Putinovo vidění situace. Řada předních novinářů ale s tímto tvrzením nesouhlasí. Rozhovor s šéfem Kremlu se od vypuknutí invaze opakovaně pokoušely získat stanice CNN, BBC a řada dalších sdělovacích prostředků.

Carlson dříve zveřejnil rozhovory s argentinským prezidentem Javierem Mileiem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, které měly stovky milionů zhlédnutí. Trump, který usiluje o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v USA v listopadu letošního roku, otevřeně prohlásil, že by o Carlsonovi byl ochotný uvažovat jako o svém viceprezidentovi.

X X X

REUTERS:  PREZIDENT  USA  BIDEN  POPLETA   JMEN   POLITIKŮ

Má paměť je v pořádku, řekl Biden. Pak označil Sísího za prezidenta Mexika

Americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho paměť je v pořádku a že je nejkvalifikovanější osobou pro úřad hlavy státu. Řekl to ve čtvrtek ve Washingtonu v reakci na zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom, jak nakládal s tajnými dokumenty. Hur v ní mimo jiné poznamenal, že Bidenova paměť byla „značně omezená“, když byl dotazován členy jeho týmu.

 Jedenaosmdesátiletý prezident si podle něj například nevzpomněl, ve kterém roce začalo a kdy skončilo jeho viceprezidentské období, či ve kterém roce zemřel jeho syn Beau.

Biden to ve vystoupení pro média odmítl a podle agentury AP zvláštního vyšetřovatele „naštvaně kritizoval“ za to, že zpochybňuje jeho vzpomínky na smrt syna. Není prý pravda, že si nepamatuje, kdy zemřel. „Nepotřebuji nikoho, nepotřebuji nikoho, aby mi připomínal, kdy odešel,“ podotkl.

Americký prezident, který opakovaně čelí kritice, že už by kvůli své paměti neměl úřad prezidenta zastávat, také uvedl, že je starší muž a ví, co dělá. „Moje paměť je v pořádku, podívejte se na to, co jsem udělal od té doby, co jsem se stal prezidentem,“ řekl.

I během poměrně krátkého vystoupení pro média se však Biden dopustil nepřesnosti, když egyptskou hlavu státu Abdala Fattáha Sísího označil za prezidenta Mexika. Podobné chyby se mu stávají opakovaně. Nedávno například zaměnil bývalé německé kancléře Angelu Merkelovou a Helmuta Kohla či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jednoho z jeho předchůdců Françoise Mitterranda.

Biden je kvůli tomu terčem kritiky republikánů i svého očekávaného vyzyvatele v listopadovém souboji o Bílý dům Donalda Trumpa, kteří zpochybňují jeho kognitivní schopnosti. Sedmasedmdesátiletý Trump však někdy také mívá podobné potíže. Loni například varoval před hrozbou „druhé světové války“, letos si zase spletl svou soupeřku v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyovou s bývalou šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Biden ve vyjádření pro média v neposlední řadě zdůraznil, že při nakládání s tajnými dokumenty neporušil zákon a rozporoval také tvrzení, že si materiály ponechal úmyslně.

Vyšetřování dospělo k tomu, že si Biden záměrně nechal některé tajné dokumenty o americké válce v Afghánistánu a dalších záležitostech týkajících se národní bezpečnosti poté, co opustil úřad viceprezidenta v roce 2017. Trestnímu obvinění kvůli tomu ale čelit nebude.

Naopak Trump byl loni obžalován kvůli tomu, že si při svém odchodu z funkce v roce 2021 nechal do rezidence na Floridě přepravit krabice plné oficiálních dokumentů ze svého funkčního období, mezi nimiž podle vyšetřovatelů byly i materiály s označením „přísně tajné“. Část z nich odmítal vydat a na rozdíl od Bidena nespolupracoval vždy s vyšetřovateli.

X X X

NOVÝ  GENERÁL  UKRAJINY,  SYRSKYJ

Ukrajina mění šéfa armády. Zalužného nahradil „obránce Kyjeva“ Syrskyj

Valerij Zalužnyj skončil v čele armády ukrajinské armády. Ve velitelské funkci ho nahradil Oleksandr Syrskyj, považovaný za architekta úspěšné obrany Kyjeva a překvapivé charkovské ofenzivy z roku 2022. Nové vojenské vedení přebírá kontrolu nad armádou už během čtvrtka.

  „Ode dneška převezme vedení ozbrojených sil Ukrajiny nový řídící tým. Chci, aby naši vojáci v Robotyne nebo Avdijivce a v generálním štábu měli stejnou vizi války,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prohlášení po schůzce se Zálužným a oznámení nového velitele.

Zelenskyj vyzdvil Syrského zásluhy při obraně Kyjeva. „Má i úspěšnou ofenzivní zkušenost: osvobozovací operaci Charkova“, dodal prezident.

Zalužnému poděkoval za jeho zásluhy v obraně země a podle oficiálních informací se s ním shodl na potřebě změn v přístupu a strategii v dalších bojích s Ruskem.

„V prvních, nejtěžších dnech velké války jsme stáli proti hnusnému a mocnému nepříteli. Vydrželi jsme spolu. Náš boj pokračuje a mění se každý den,“ oznámil Zalužnyj podle agentury UNI

 

Ukrajina má na změnu na pozici hlavního velitele ukrajinské armády jako svrchovaný stát plné právo, uvedly americká diplomacie a Pentagon. Spolu s generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem se shodují, že na jejich podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem, která trvá už bezmála dva roky, oznámení o výměně na vedoucí pozici nic nemění.

„Úkoly roku 2022 se liší od úkolů roku 2024. Proto se musí všichni změnit a přizpůsobit se i novým skutečnostem. Abychom také společně zvítězili,“ uvedl Zalužnyj na Telegramu.

„Diskutovali jsme, co obnovené Ozbrojené síly Ukrajiny potřebují. Debatovali jsme také o tom, kdo by měl stát čele obnoveného vedení ozbrojených sil. Čas pro obnovu je nyní,“ řekl Zelenskyj k setkání. Zalužnému nabídl, aby v týmu pokračoval.

Rozlišné představy

Podle agentury UNIAN Zelenskyj nabídl vysvětlení Zalužného odvolání. Podle něj ukrajinská armáda minulý rok dokázala znovu získat kontrolu nad ukrajinským nebem, ale nedokázala splnit své pozemní cíle. O tom, že se liší představy šéfa ukrajinské vlády a nejvýše postaveného generála o vedení války se mluvilo již delší čas.

„Rok 2024 může být pro Ukrajinu úspěšný pouze tehdy, pokud dojde k účinným změnám v základu naší obrany, kterým jsou ozbrojené síly,“ zdůraznil prezident. Ukrajinská armáda potřebuje změny a nový přístup k mobilizaci a získávání nových vojáků, dodal.

K schůzce se vyjádřil i ukrajinský ministr obrany. „Válka nezůstává stejná. Válka se mění a vyžaduje změnu. Jsou potřeba nové přístupy a strategie. Dnes bylo učiněno rozhodnutí změnit vedení Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov.

Agentura Reuters poznamenává, že Zelenského a Zalužného vyjádření byly publikovány velmi krátce po sobě. Podle ní to naznačuje, že generál a prezident je úzce koordinovaly s cílem ukázat jednotu.

Souhlas od USA i NATO

Podle americké diplomacie a Pentagonu má Ukrajina na změnu na pozici hlavního velitele ukrajinské armády jako svrchovaný stát plné právo. Generální tajemník Jens Stoltenberg se s nimi shoduje, že na podpoře Ukrajiny ve válce oznámení o výměně na vedoucí pozici nic nemění.

„Zvolený vůdce musí sám rozhodovat o tom, kdo je na nejvyšších armádních postech. Z pozice Spojených států budeme nadále podporovat ukrajinskou vládu i tak ukrajinskou armádu,“ uvedlo podle ruskojazyčného serveru BBC americké ministerstvo zahraničí.

„Syrskyj je zkušený, úspěšný velitel… Budeme s generálem Syrským účinně spolupracovat, už jsme tak činili,“ řekla za Pentagon Celeste Wallanderová, náměstkyně pro mezinárodní bezpečnost.

„Je to samozřejmě rozhodnutí Ukrajiny. Není věcí NATO, aby se k této záležitosti jakkoliv vyjadřovalo. Ale vítám velmi jasná slova (ukrajinského) ministra zahraničí (Dmytra) Kuleby, že změny neovlivní ukrajinské vztahy s partnery a NATO. Hlavní tedy je, že budeme Ukrajinu nadále podporovat,“ uvedl Stoltenberg.

Vleklé spekulace

O konci Zalužného se intenzivně spekulovalo v posledních týdnech. Za oblíbeného velitele se postavili i vojáci, u kterých není Syrskyj příliš populární. Vnímají jej jako vojenského činitele sovětského typu, jenž nehledí na čísla a neváhá obětovat velké množství lidí, což se podle některých kritiků projevilo především při obraně Bachmutu.

Ukrajinští vojáci podezírali Zelenského, že se snaží zbavit možného konkurenta v prezidentských volbách. V průzkumech veřejného mínění byl Zalužnyj populárnější než současná hlava státu. Sám generál ale nikdy veřejně nevyjádřil touhu po politické kariéře.

Jako o možném nástupci Zalužného se hovořilo též o šéfovi ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanovovi.

Agentura Reuters poznamenává, že změna přichází v obtížném momentě dva roky trvající války. Ruské síly na některých místech fronty začínají postupovat, Ukrajinci mezitím naléhavě čekají na výsledek vnitropolitického boje v USA, který blokuje významné dodávky vojenské pomoci Kyjev.

X X X

SYRSKYJ  ZÁPADNÍ  GENERAL  S  RYSY  STALINA

Západní generál se sovětskými rysy. Kdo je nový velitel ukrajinských sil Syrskyj

Proslul svou vášní pro cvičení a pečlivým plánováním. To druhé se mu osvědčilo při obraně Kyjeva. Osmapadesátiletý generál Oleksandr Syrskyj se stal novým velitelem ukrajinských ozbrojených sil. Nepřítele poráží díky flexibilnímu přístupu podle západního vzoru, nicméně podle kritiků vykazuje i problematické sovětské rysy.

Jeho kolegové popisují generálplukovníka (tato ve své době druhá nejvyšší hodnost v armádě mu zůstala, i když se už od reformy v říjnu 2020 nově neuděluje) jako asketického člověka, který tráví hodně času v posilovně. Osmapadesátiletý generál je ale zvláště posedlý plánováním.

Ač vystudoval sovětské vojenské školy, patří ale do generace velitelů, kteří se dlouhodobě snažili ukrajinskou armádu přebudovat podle západních standardů. Sám se vyznačuje schopností v případě potřeby reagovat flexibilně a přizpůsobit se situaci. Zastává zásady decentralizovaného velení NATO, které se naučil během svého pobytu v Bruselu v roce 2013, kde se zástupci aliance řešil, jak modernizovat ukrajinské síly.

X X X

REAGAN  SE  OBRACÍ  V  HROBĚ  AMERIKY

„Reagan se obrací v hrobě.“ Pomoc USA Kyjevu vázne, Němci se zdráhají

Americký Senát ve středu neschválil balíček pomoci pro Ukrajinu, který se stal pomyslným rukojmím kvůli prosazení republikánské migrační politiky. Roli hlavního podporovatele Kyjeva by tak mohlo převzít Německo, jež se tomu všemi silami brání. Apeluje proto na ostatní evropské země, aby na boj s Ruskem vyčlenily výrazně více peněz.

Pro Ukrajinu středeční hlasování amerického Senátu nedopadlo podle představ. Překvapivé však nebylo. Už na podzim loňského roku republikáni přišli s nápadem, že finanční pomoc Ukrajině v přepočtu ve výši 1,4 bilionu korun spojí s podporou Izraele a překvapivě také se zpřísněním imigrační politiky. Demokraté na bizarní kombinaci kývli. Republikáni se však s blížícím se hlasováním začali vzpouzet a snažili se prosadit ještě tvrdší migrační opatření. Situace na hranicích s Mexikem je totiž pro stranu Donalda Trumpa klíčová v předvolebním boji.

Kritiku si republikáni vyslechli nejen z řad demokratů. Opřel se do nich i polský premiér Donald Tusk. „Vážení američtí republikánští senátoři. Ronald Reagan, který pomohl milionům z nás získat zpět svobodu a nezávislost, se dnes musí obracet v hrobě. Styďte se,“ napsal Tusk na sociální síti X.

X X X

NADVLÁDA  RUSKA  VEDE  USA  PROTI  UKRAJINĚ

Ruská nadvláda staví USA a Ukrajinu na rozcestí

Velice rád si čas od času přečtu články portálu amerického portálu Quincy, Institutu pro zodpovědné státnictví, zejména, pokud je jejich spolautorem George Beebe ředitel pro srategii, protože v určitém smyslu je myšlenkovým žákem Henryho Kissingera…

Ano, toho Henryho Kissingera, zřejmě nejvýznamnějšího strategického mírotvorce, který, věren své filosofii o zvláštní úloze supervelmocí odstartoval nejenom nejdůležitější světový zlom sblížením Číny a USA, ale později  i prosadil   politiku detente mezi Sovětským svazem a jeho blokem a USA a Západem. Že zároveň byl mnohými označován za válečného zločince ohledně řešení vážných vojenských situací je ovšem rovněž nesporné. A aby to bylo vtipnější, obdržel rovněž Nobelovu cenu míru za ukončení války ve Vietnamu..

Ten poslední příklad  uvádím se zvláštním zadostiučiněním, protože ukazuje rozpornost věcí. Samozřejmě, že světové velmoce USA a Rusko, dvě vůdčí země, které se uměly přes zásadní rozdílnost svých systémů spojit vcelku pravidelně porušují mezinárodní právo, ovšem dokud se navzájem kontrolovaly a hlídaly a vládl globální světový mír.

Ten skončil s érou Joa Bidena, který na rozdíl od všech amerických prezidentů od roku 1945 včetně Baracka Obamy tento realistický  pohled opustil a začal rozdělovat svět jinak, a to na státy tzv. autokratické a tzv. demokratické a navíc i na rozdíl od Obamy snížil rang Ruska na obyčejnou provinční regionální velmoc, na kterou není třeba brát zvláštní ohled.

A výsledek vidíme nyní v plné nahotě. Kdyby mimochodem tak jako Biden uvažovali i předchozí američtí prezidenti, už dávno by svět skončil v jaderném rozvratu. Mimochodem představte si J.F. Kennedyho , kdyby zareagoval na rozmíšku a Chruščovem obdobně. Pak bych já osobně také nemusel být a asi mnohý z Vás.

Nuže pojďme po tomto mém úvodu, který jsem si, promiňte, neuměl odpustit, k vlastnímu článku, který je jistě psán americkým odborníky, který si přejí mír s Ruskem, ale dívají se na něj očima přemýšlivých  Američanů, kteří si zároveň nepřejí, aby  jejich země nebyla znovu, tak jako v Iráku či Afghanistánu poražena .

Ruská nadvláda staví USA a Ukrajinu na rozcestí

George Beebe a Anatol Lieven, ledna 2024

 Ruský pokrok ve válce na Ukrajině tlačí Spojené státy k bolestivé volbě.

Takovým podnadpisem začínají  autoři svůj v podstatě přelomový článek…a hned v úvodu konstatují, aniž by vylučovali potencionální členství Ukrajiny v  Evropské unii, (což ovšem zjevně je v příštích dvaceti letech  realisticky nenastane, že ovšem nemůže být spojencem NATO nebo USA a že tato neutrální Ukrajina musí mít ověřitelné limity na typy a množství zbraní, které má a může držet. Konstatují,ža pokud odmítneme (jako Američani) souhlasit s těmito podmínkami, Rusko pravděpodobně promění Ukrajinu v nefunkční trosku neschopnou se znovu vybudovat, spojit se Západem nebo představovat vojenskou hrozbu pro Rusko.

A pokračují : Byť ruský postup ještě není patrný na mapě, kde se bitevní linie za poslední rok znatelně neposunuly, ukrajinská protiofenzíva nedokázala prorazit ruskou obranu a Rusko nezatlačilo ukrajinské síly výrazně na západ. Pozorovatel porovnávající územní držení v lednu 2023 s lednem 2024 by mohl rozumně dojít k závěru, že válka se stala patovou situací. Ale tento obrázek je zavádějící. Kreml téměř jistě o takový průlom neusiluje, alespoň zatím.

Spíše metodicky omezuje schopnost Ukrajiny nejen vést válku, ale také rekonstituovat poválečnou armádu tím, že zabíjí a zraňuje obrovské množství ukrajinských vojáků a vyčerpává ukrajinské a západní arzenály zbraní a střeliva. Ukrajině docházejí dělostřelecké granáty a USA a Evropa nemohou vyrobit nové dostatečně rychle, aby uspokojily potřeby Ukrajiny. Ruské přívaly dálkových vzdušných a raketových útoků stále více přetěžují kapacitu ukrajinské PVO a Západ prostě postrádá schopnost nadále poskytovat rakety Patriot nebo jiné pokročilé systémy protivzdušné obrany.

Podle autorů,  američtí politici potřebují pochopit a čestně uznat, je, že bez kompromisního mírového urovnání bude muset masivní míra pomoci pokračovat nejen v nadcházejícím roce, ale na neurčito. Zkrátka šlo by o další věčnou válku  Iráku či Afghanistánu. Existuje proto jen velmi malá reálná šance, že by Západ dokázal přežít Rusko a donutit ho přijmout mír za ukrajinských podmínek. Kontroverze v Kongresu ohledně pomoci Ukrajině odrážejí tyto skutečnosti a je nepravděpodobné, že by se zmírnily.

Za takových okolností je ovšem nemoudré, a dokonce nečestné, aby Bidenova administrativa přislíbila americkou podporu Ukrajině „tak dlouho, jak to bude potřeba“, aby porazila Rusko. Ve Washingtonu se všeobecně věří, že neúspěch ukrajinské protiofenzivy znamená, že Západ nemá jinou možnost, než podporovat boj Ukrajiny proti Rusku po mnoho dalších let. Hledání kompromisu s Moskvou je považováno nejen za nežádoucí, ale také za marné. Protože chybí alternativy, musíme zůstat současným kurzem a doufat, že čas zlepší pozici Ukrajiny.

Ale čas není na straně Ukrajiny, ať už vojensky nebo ekonomicky, a tak může být pozice Ukrajiny v budoucích jednáních mnohem horší než v současnosti. Populace Ruska je nejméně čtyřikrát větší než na Ukrajině a její HDP je 14krát větší. Ruská armáda je mnohem lépe vedena a takticky zdatnější, než byla na začátku války, a západní sankce nevykazují žádné známky toho, že by byly schopny ochromit ruskou ekonomiku, která je stále více a více zaměřena na válku.

Autoři rovněž pokládají  za výjimečně nepravděpodobné ,  že by se Ukrajina mohla ekonomicky rozvíjet a zahájit extrémně obtížný proces vstupu do Evropské unie.

A co je nejdůležitější, Spojené státy neotestovaly předpoklad, že ruský prezident Vladimir Putin nemá zájem mluvit. Je skutečně velmi pravděpodobné, že Putin věří, že Rusko má nyní ve válce navrch a může si dovolit čekat. Putin nicméně opakovaně trval na tom, že Rusko je připraveno hovořit a že klíčová rozhodnutí ve válce činí Washington – nikoli Kyjev, a proto je na Washingtonu, aby se zapojil do rozhovorů.

Autoři zjevně  sází vše na co nejrychlejší jednání Rusko-USA ovšem zcela varují před očekáváním, že lze očekávat, že by mír přinesl Trump. Nuže v tomto ohledu jsou jejich úvahy zcestné. Málokdo, téměř nikdo není na americké scéně takový odpůrce válek jako Trump. Ta válka je stravující a už nyní, republikáni ve Sněmovně  reprezentantů již zcela pod vlivem Trumpa dělají vše proto, aby odřízly od Ukrajiny všechny zdroje pro pokračování konfliktu.

Poslední vývoj, kdy nechali padnout pod stůl dokonce svůj původní požadavek na zafinancování blokace migrace výměnou za podporu pro Ukrajinu, jak by si nyní přál už i Biden dokazuje, že Trump už má pod palcem prakticky celou Republikánskou stranu a Biden marně volá a veřejně zuří , aby přestali poslouchat Trumpa a nepřipustili vítězství Vladimíra Putina…

Kombinace objektivních faktorů, o kterých píše zmíněný článek i těch, které nezmiňuje, totiž tedy, rozbíhající se mohutný konflikt na Blízkém východě, do kterého se Biden mohutně zapojil, a to nejen útoky proti Huthiúm  jejich kvůli průplavu Rudým mořem, ale  v poslední době už i operacemi v Sýrii i Iráku proti proiránským milicím, za které se naopak silně staví Irán, Irák, společně s Ruskem i Čínou.

Biden už přestává být způsobilý zvládat všechny světové střety, které sám vyvolal a hybridní válka na Ukrajině přestává být tím nejdůležitějším světovým konfliktem.

JUDr. Jiří Vyvadll, server vasevec.cz

X X X

VÝPADY  PROTI  MAĎARSKU

Maďarsko kvůli Švédsku čelí výhrůžkám

V pondělí se na žádost maďarské opozice konalo mimořádné parlamentní zasedání, které podle žadatelů mělo projednávat ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Na schůzi poslanců dorazil mimo jiných i velvyslanec USA a několika dalších členských zemí NATO. Navzdory tomu, že předem bylo jasné, že k jednání nedojde, protože předem byla známa neúčast vládních stran – Fiedesz a Křesťanskodemokratické lidová strany.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan k tomu uvedl, že on a jeho protějšky z ostatních zemí NATO varovali Maďarsko před dalším oddalováním vstupu Švédska do NATO. – Je podle něho věcí důvěryhodnosti a povinnosti podniknout nezbytné kroky, řekl k tomu výhrůžně.  Prohlásil, že  nebude vyhrožovat konkrétním jednotlivcům a ani nebude spekulovat o krocích, které budou podniknuty. Kategoricky však pronesl: „Naše trpělivost v této záležitosti nemůže být neomezená.“.

Na konci ledna Viktor Orbán oznámil, že zaslal pozvání švédskému premiérovi  Ulfu Kristerssonovi k návštěvě Maďarska. Řekl, že jejím účelem bylo vyjednat vstup Švédska do NATO.   Předtím vedoucí kanceláře maďarského předsedy vlády Gergely Gulyas řekl, že „vztahy mezi Švédskem a Maďarskem stále nejsou přátelské“.  „Zdá se, že vstup do NATO není pro Stockholm prioritou,“ řekl Gulyas na tiskové konferenci.

Podle jeho slov  strana Fidesz stále diskutuje o rozhodnutí o členství Švédska v NATO. Důvodem odporu jsou prý materiály šířené ve Švédsku  kritizující stav maďarské demokracie, server vasevec.cz

X X X

Miliony pro vítěze pochybných soutěží. Auditoři kritizují hospodaření v SÚKL

Zadal v posledních pěti letech zakázky za desítky milionů korun v soutěžích, které měly jen jednoho uchazeče. A tudíž jasného vítěze. Vyplývá to z přísně tajného auditu firmy KPMG, který až dosud ústav a ministerstvo zdravotnictví odmítaly vydat.

MF DNES, která o části zjištění informovala už před týdnem, nyní audit získala celý podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zpráva má 68 stran, na nichž kontroloři řeší veřejné zakázky podniku od září 2018 do září loňského roku. Šlo o třicet nejvýznamnějších zakázek, z nichž drtivá většina se vztahuje k IT službám, nákupu softwaru či počítačového vybavení a provozu či servisu různých počítačových systémů. Samostatně se zpráva věnuje pronájmu sídla Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Benešovské ulici.

Zejména výběr vítězů v soutěžích, kdy SÚKL dostal jedinou nabídku, je podle auditorů problém. Z dvaadvaceti zkoumaných výběrových řízení se tak stalo hned v devíti. A přitom firem, které by uměly požadovanou službu nebo výrobky dodat, bylo na trhu mnoho.

X X X

Podvodníka eskortovali z Argentiny zpět do Česka. Skrýval se 17 let

Policie eskortovala ve čtvrtek z Argentiny do Česka Josefa Šindelku, který mnoho let unikal trestu vězení. Po Šindelkovi se pátralo od roku 1998 za to, že podvedl svého tehdejšího obchodního partnera. Eskortovali hol Air Marshalové a policista z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci, uvedla policie na síti Facebook.

 Šindelka je nyní v pražské věznici a bude ho čekat další řízení. „V Buenos Aires jsme se potkali s kolegy z Interpolu. Věřím, že navázána spolupráce usnadní další zadržení a vydání hledaných osob z Argentiny do České republiky,“ uvedl maskovaný policista ve videu.

 

Letecká policie, která má za úkol dohlížet na bezpečnost letu. Na první pohled k nerozeznání od běžných pasažérů jsou nasazovány na lety, které jsou vyhodnocený jako rizikové.

Hledaného Čecha policisté dopadli na cestě z Paraguaye do Argentiny. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Daniela Drakea začalo ministerstvo spolupracovat s Argentinou a jednat o vydání Šindelky zpět do Čech v listopadu loňského roku.

Žádost o vydání podalo Česko podle rezortu na základě ujištění o vzájemnosti, poněvadž s Argentinou není uzavřena smlouva o vydávání osob. „Ministerstvo spravedlnosti o vydání z Argentiny požádalo v listopadu 2023, a to pro účely výkonu trestu v délce 2,5 roku uloženého jmenovanému Krajským soudem v Brně,“ dodal resort spravedlnosti.

Brněnský soud poslal Josefa Šindelku na 5,5 roku za podvod, který v roce 1995 provedl na svém tehdejším obchodním partnerovi. Škoda tehdy činila 2,7 milionu korun. Odvolací soud v Olomouci mu měl snížit trest na 30 měsíců. Do vězení ale Šindelka nenastoupil a z Česka uprchl.. Policie po něm vyhlásila pátrání v roce 1998.

X X X

Nové jaderné bloky kritizují po Rakušanech také bavorští politici

Bavorským politikům v okresech ležících u hranic s Českem dělají starosti plány české vlády na rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Mají obavy ohledně kvality stavby. Odpor proti chystané výstavbě až čtyř nových bloků v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany dali najevo už také rakouští regionální politici.

 „V Německu se upustilo od využívání dobrých jaderných elektráren, v Česku je třeba si dělat starosti, aby se nové nestavěly se špatnými standardy,“ cituje portál Bavorského rozhlasu Bernda Siblera, šéfa okresu Deggendorf ležícího nedaleko českých hranic. Tento politik z konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) na druhou stranu uznává, že elektrický proud je potřeba. V regionu podle něho panují také obavy ohledně úložiště jaderného odpadu na české straně.

Pro šéfa okresu Freyung Sebastiana Grubera (CSU) je rozsah současných plánů „velmi překvapivý a v pohraničí vyvolává znepokojení“. Jejich uskutečnění by podle něho mělo „významný dopad na kvalitu života“ v tomto regionu na německé straně Šumavy především kvůli tomu, že v minulosti byly oprávněné obavy ohledně bezpečnostních standardů.

Bavorští regionální politici chtějí o bezpečnostních standardech nových jaderných bloků mluvit se zástupci české vlády a říkají, že při těchto jednáních budou očekávat a požadovat dodržování nejpřísnějších bezpečnostních kritérií.

Nechtějí ale kritizovat „suverénní rozhodnutí sousední země“. Německo, které od jaderné energetiky upustilo, si musí zvyknout na to, že jiné evropské země mají jinou energetickou politiku a je také nutné brát v potaz „hlad po elektřině“.

Německo svoji poslední jadernou elektrárnu odpojilo od sítě loni v polovině dubna. Energii z jádra přestalo vyrábět po více než 60 letech.

X X X

BIDENA  STÍHAT  NEBUDOU?

Biden s tajnými dokumenty nakládal nesprávně, uvádí zpráva. Stíhán nebude

Americký prezident Joe Biden si úmyslně ponechal tajné dokumenty o americké válce v Afghánistánu a dalších záležitostech týkajících se národní bezpečnosti poté, co opustil úřad viceprezidenta v roce 2017, nebude ale čelit trestnímu obvinění. Bílý dům uvítal, že obvinění nebyla vznesena, a zároveň uvedl, že vyšetřovací zpráva obsahuje několik nepřesných a nevhodných poznámek.

 Mezi dokumenty byl i ručně psaný dopis z roku 2009 určený tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi, v němž se Biden stavěl proti plánovanému zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Dokumenty také zahrnovaly ručně psané poznámky týkající se porad zpravodajských služeb a schůzek věnovaných národní bezpečnosti.

S odvoláním na ve čtvrtek publikovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom informuje agentura Reuters.

Hur rok mapoval Bidenovo zacházení s utajovanými dokumenty z doby jeho působení v roli viceprezidenta v letech 2009-2017. Podle závěrečné zprávy z vyšetřování Biden během rozhovoru v únoru 2017 v domě, který si pronajímal ve Virginii, řekl spisovateli pracujícímu na jeho pamětech, že „právě našel v dolním patře všechny tajné věci“. Hur ve zprávě uvedl, že tento rozhovor vytvořil nejsilnější argument ke vznesení obvinění.

Obvinění vyšetřovatel nedoporučil

Biden jako stávající prezident nemůže být stíhán, ale Hur uvedl, že i kdyby tomu tak nebylo, obvinění by nedoporučil, píše agentura AP. Vyšetřovatel zmínil několik důvodů, proč Bidena neobvinit, včetně toho, že dokumenty mohly být do Bidenova domu převezeny ještě v době, kdy byl ve viceprezidentské funkci a měl na to právo.

Členové Bidenova právního týmu našli utajované dokumenty v kanceláři Bidenova washingtonského think tanku a v jeho domě ve Wilmingtonu ve státě Delaware a ihned po nalezení prvních dokumentů na sklonku roku 2022 informovali Národní archiv. Ten informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který zahájil vyšetřování. Biden agentům zpřístupnil své domy, aby mohli provést důkladné prohlídky, a tak se nejcitlivější dokumenty dostaly do povědomí ministerstva spravedlnosti, píše AP.

Byly v garáži. I Biden měl doma tajné dokumenty, už ho vyšetřují

 

„Jak zpráva zvláštního vyšetřovatele potvrzuje, chyby při balení dokumentů na konci vlády nebo při odchodu členů Kongresu z funkce jsou bohužel běžným jevem. Stalo se to u každé administrativy, republikánské i demokratické, za posledních 50 let,“ uvedl v prohlášení Bidenův advokát Richard Sauber a uvítal rozhodnutí nevznést obvinění.

Za neoprávněné přechovávání vládních záznamů byl loni obžalován bývalý americký prezident Donald Trump, který se pravděpodobně s Bidenem letos v listopadu znovu utká v souboji o Bílý dům. Po svém odchodu z funkce v roce 2021 si Trump nechal do rezidence na Floridě přepravit krabice plné oficiálních dokumentů ze svého funkčního období, mezi nimiž podle vyšetřovatelů byly i materiály s označením „přísně tajné“. Trump část z nich odmítal vrátit, podle prokuratury se je snažil schovávat před úřady i vlastním právníkem a federální vláda je zajistila až po razii v resortu Mar-a-Lago.

X X X

BIDEN  SI  PLETE  POLITIKY,  KONEC  MYŠLENÍ…

POTŘEBOVAL   BY  ODPOČÍVAT

Biden si po pár dnech opět spletl evropské lídry. Tentokrát Merkelovou s Kohlem

Americký prezident Joe Biden podruhé během jednoho týdne prohlásil, že na summitu v roce 2021 mluvil s evropským lídrem, který už byl tou dobou nejen mimo úřad, ale také po smrti. Informují o tom americká média, podle nichž na středečních setkáních se sponzory jeho kampaně dvakrát zmínil bývalého německého kancléře Helmuta Kohla místo jeho nástupkyně Angely Merkelové.

 Biden se takto přeřekl jen tři dny poté, co na předvolebním mítinku v Nevadě zaměnil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho předchůdce z konce minulého století Françoise Mitterranda. Všechny přešlapy přišly v momentech, kdy americký prezident vzpomínal na konverzace s evropskými lídry na summitu skupiny G7 v červnu 2021.

Na dvou středečních akcích v New Yorku řekl, že od Helmuta Kohla dostal otázku související s nepokoji v sídle amerického Kongresu ze 6. ledna 2021. Kohl, který v čele spolkové vlády stál v letech 1982 až 1998, zemřel v roce 2017. Na zmíněném summitu v Anglii Německo zastupovala Merkelová.

Bílý dům na žádost o komentář ihned nereagoval, uvádí televize NBC News. Podobné přešlapy provází Bidena od začátku působení v prezidentské funkci a pravděpodobně přispívají k převládajícímu názoru Američanů, že 81letá hlava státu je na výkon funkce příliš stará. Biden se chce v listopadu ucházet o znovuzvolení a aktuálně míří k zisku nominace Demokratické strany na prezidenta.

Jeho soupeřem bude nejspíše 77letý exprezident Donald Trump, který si za poslední měsíce rovněž připsal několik zvláštních výroků. Nedávno v projevu opakoval jméno své soupeřky v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyové, když zjevně mluvil o bývalé šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Loni zase označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka, varoval před hrozbou „druhé světové války“ nebo mluvil o tom, že v roce 2016 ve volbách porazil exprezidenta USA Baracka Obamu, jakkoli jeho soupeřkou tehdy byla bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

x X X

Migranty do lágrů, Židy do ghett, děti klidně střílet, šokovala mladá odnož AfD

Na akci Mladé alternativy (JA), mládežnické organizace německé nacionalistické Alternativy pro Německo (AfD), v saském Budyšíně zazněly výzvy ke zřízení „pracovních táborů“ pro migranty a poslání Židů do ghetta. Tvrdí to německá stanice RTL. Vedení AfD i JA se od výroků distancovalo, podle nich může jít o provokaci německých tajných služeb.

 Ne setkání mládežnické organizace v Budyšíně účastnici podle RTL hovořili o zřízení „pracovních a ubytovacích táborů“ pro lidi s migračním původem. Ti by v nich mohli spát a dostali by i stravu. Museli by si ji však zasloužit prací. Takové podmínky by měly za cíl donutit přistěhovalce či jejich potomky vrátit se do „zemí svých předků“.

Podle jednoho návrhu by na tábory měli dohlížet jedinci ochotní zasáhnout tvrdou rukou. „U německého lidu by měla být určitá ochota použít násilí. Jako stát bych hledal dobrovolníky, kteří jsou ochotni střílet ženy a děti, i když to bude nutné,“ řekl člen JA reportérkám stanice RTL, které se na akci vydaly inkognito.

Na akci zaznívaly i výzvy k zákrokům vůči Židům, které připomínaly praxi jejich nuceného stěhování praktikovanou nacisty. „Položili jste si někdy otázku, proč Židy nenáviděly všechny národy, které s nimi měly za posledních 4000 let co do činění? Řešením by bylo vyčlenit jim oblast, kam by se všichni přestěhovali,“ prohlásil jeden z účastníků.

Ozvěny nacistické populační politiky nesl i požadavek, aby každá rodina měla čtyři děti. Z nich by se podle plánů aspoň tři měly dožít věku k zplození dalších potomků.

Jeden z účastníků se též vyslovil pro zřízení lidových soudů, jež by trestaly „zločince“, kteří údajně připravili německý lid o majetek. Takovým zločincem je prý i současný kancléř Olaf Scholz.

AfD i oficiální vedení JA se od výroků na shromáždění distancovaly, „pokud byly takto skutečně proneseny“. Vznesly podezření, aniž by poskytly důkazy, že reportérky mohly být „agentky provokatérky“ německé zpravodajské služby, Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV).

V dubnu 2023 BfV zvýšila klasifikaci JA na extremistickou, což mimo jiné umožňuje zvýšený dohled nad činností skupiny nebo jejích členů jako potenciálního nebezpečí pro německý demokratický systém. Tento týden soud v Kolíně nad Rýnem rozhodl, že zařazení je oprávněné. Rozsudek je nepravomocný.

Johannes Varwick z Univerzity Martina Luthera ve Wittenbergu se obává, kam až popírání legitimity emigrantů s německým pasem může zajít. „Je to vstupenka do občanské války,“ varuje.

Samotná AfD nyní čelí prudkému hněvu značné části německé společnosti. Rozsáhlé demonstrace iniciovala schůzce zástupců AfD s členy krajně pravicových uskupení v Postupimi, kde jednali o možnostech, jak z Německa vystěhovat miliony lidí s přistěhovaleckým původem. Akce se uskutečnila jen několik kilometrů od Wannsee, kde se přední činitelé nacistického režimu dohodli na postupu likvidace evropských Židů. Podle kritiků to ukázalo na sympatie AfD k nacistické ideologii, z kterých je dlouhodobě obviňována.

X X X

Migranty do lágrů, Židy do ghett, děti klidně střílet, šokovala mladá odnož AfD

Na akci Mladé alternativy (JA), mládežnické organizace německé nacionalistické Alternativy pro Německo (AfD), v saském Budyšíně zazněly výzvy ke zřízení „pracovních táborů“ pro migranty a poslání Židů do ghetta. Tvrdí to německá stanice RTL. Vedení AfD i JA se od výroků distancovalo, podle nich může jít o provokaci německých tajných služeb.

 Ne setkání mládežnické organizace v Budyšíně účastnici podle RTL hovořili o zřízení „pracovních a ubytovacích táborů“ pro lidi s migračním původem. Ti by v nich mohli spát a dostali by i stravu. Museli by si ji však zasloužit prací. Takové podmínky by měly za cíl donutit přistěhovalce či jejich potomky vrátit se do „zemí svých předků“.

Podle jednoho návrhu by na tábory měli dohlížet jedinci ochotní zasáhnout tvrdou rukou. „U německého lidu by měla být určitá ochota použít násilí. Jako stát bych hledal dobrovolníky, kteří jsou ochotni střílet ženy a děti, i když to bude nutné,“ řekl člen JA reportérkám stanice RTL, které se na akci vydaly inkognito.

Na akci zaznívaly i výzvy k zákrokům vůči Židům, které připomínaly praxi jejich nuceného stěhování praktikovanou nacisty. „Položili jste si někdy otázku, proč Židy nenáviděly všechny národy, které s nimi měly za posledních 4000 let co do činění? Řešením by bylo vyčlenit jim oblast, kam by se všichni přestěhovali,“ prohlásil jeden z účastníků.

Ozvěny nacistické populační politiky nesl i požadavek, aby každá rodina měla čtyři děti. Z nich by se podle plánů aspoň tři měly dožít věku k zplození dalších potomků.

Jeden z účastníků se též vyslovil pro zřízení lidových soudů, jež by trestaly „zločince“, kteří údajně připravili německý lid o majetek. Takovým zločincem je prý i současný kancléř Olaf Scholz.

AfD i oficiální vedení JA se od výroků na shromáždění distancovaly, „pokud byly takto skutečně proneseny“. Vznesly podezření, aniž by poskytly důkazy, že reportérky mohly být „agentky provokatérky“ německé zpravodajské služby, Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV).

V dubnu 2023 BfV zvýšila klasifikaci JA na extremistickou, což mimo jiné umožňuje zvýšený dohled nad činností skupiny nebo jejích členů jako potenciálního nebezpečí pro německý demokratický systém. Tento týden soud v Kolíně nad Rýnem rozhodl, že zařazení je oprávněné. Rozsudek je nepravomocný.

Johannes Varwick z Univerzity Martina Luthera ve Wittenbergu se obává, kam až popírání legitimity emigrantů s německým pasem může zajít. „Je to vstupenka do občanské války,“ varuje.

Samotná AfD nyní čelí prudkému hněvu značné části německé společnosti. Rozsáhlé demonstrace iniciovala schůzce zástupců AfD s členy krajně pravicových uskupení v Postupimi, kde jednali o možnostech, jak z Německa vystěhovat miliony lidí s přistěhovaleckým původem. Akce se uskutečnila jen několik kilometrů od Wannsee, kde se přední činitelé nacistického režimu dohodli na postupu likvidace evropských Židů. Podle kritiků to ukázalo na sympatie AfD k nacistické ideologii, z kterých je dlouhodobě obviňována.

x X X

ZMĚNY  NA  SLOVENSKU

Ficova koalice prosadila menší tresty za korupci a zametla s elitní prokuraturou

Slovenští poslanci schválili kontroverzní novelu trestního zákona, kterou vláda Roberta Fica zásadně snižuje tresty v korupčních kauzách a případech ekonomické kriminality. Ruší také Úřad speciální prokuratury, který vyšetřuje kauzy z dob minulých vlád Ficova Směru-SD. I členové mafie nyní mohou vyváznout jen s podmínkou. Novela navíc snižuje promlčecí lhůtu u znásilnění.

 Od poloviny března Slováci budou žít ve státě, v němž za úplatek ve výši statisíců eur bude hrozit stejný trest jako za úplatek lahví alkoholu. Podmínku teď mohou dostal i takoví mafiáni, jako je Norbert Bödör, pod jehož vedením vznikl klan přezdívaný bödörovci. Odsouzený nitranský oligarcha figuruje ve velkých korupčních kauzách Očistec a Dobytkář, kvůli té byl také dříve ve vazbě.

Zařídila to právě kontroverzní novela trestního zákona, kterou těsně před půl devátou večer schválili poslanci Národní rady a před níž nedávno varovala i prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci proti zákonu už týdny protestují, ve středu se sešli přímo před sídlem parlamentu a ve čtvrtek pokračovaly celoslovenské demonstrace v mnoha městech. Nepomohlo to, návrh prošel 78 osmi hlasy koaličních poslanců. Opozice vytáhla hlasovací karty.

Kabinet prosadil snížení trestních sazeb za korupci či hospodářskou kriminalitu, zkrácení promlčecích lhůt trestných činů či zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚŠP). O tom mluvil jako o podjatém, přičemž právě speciální prokuratura pod vedením Daniela Lipšice otevřela mnohé kauzy z éry Směru, ve kterých bylo obviněno nebo už odsouzeno několik desítek lidí. Mnozí z nich poté, co novela začne platit, mohou vyváznout s nižšími tresty.

„Zjednodušeně se dá shrnout, že pokud dnes těmto aktérům kauz hrozí několikaletý pobyt za mřížemi, nově by měli naději, že v případě prokázání viny odejdou s podmínkou,“ poukázal Denník N s tím, že pro politiky a veřejné činitele navíc budou stanovené mnohem benevolentnější mantinely. Pokud ministra nachytají s úplatkem ve výši 5 milionů eur, pořád se může stát, že vyvázne jen s podmínkou.

Styďte se, vzkazovali poslanci Glückovi

Hlasování začalo už po desáté hodině dopolední, skončilo však až večer. Nejdřív totiž poslanci museli probrat desítky pozměňovacích návrhů, přičemž návrh poslance Ľubomíra Galka (hnutí Slovensko, jež vede expremiér Igor Matovič) obsahoval víc než tři sta bodů – a o těch se hlasovalo zvlášť. Národní rada neschválila prakticky žádný z těchto bodů a návrhů.

Opoziční poslanci požadovali, aby byly jejich návrhy vytištěny a rozdány poslancům, protože koalice jim zkrátila čas v rozpravě. To neprošlo. Upozorňovali také na to, že jsou nejméně dva poslanci ve střetu zájmů, protože benevolentnější legislativa pomůže i jim. Šéf parlamentu Peter Pellegrini o tom však nedal hlasovat. Předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová také poznamenala, že vedení sněmovny porušuje jednací řád.

Během dne se pak velkým tématem stala zpráva, že se zkracování promlčecích lhůt, které novela rovněž obsahuje, netýká jen majetkových zločinů, ale i násilných činů. V případech znásilnění se vlivem novely snížila promlčecí lhůta z dvaceti let na deset. „Komu tím pomůžete?“ ptal se poslanec Alojz Hlina. Emotivní rozprava se vyhrotila například poté, co poslanec Směru Richard Glück argumentoval, že se díky snížení promlčecí lhůty znásilněné ženy dříve vydají čin nahlásit, což prý pomůže vyšetření tohoto činu.

Podle opozičních poslanců také prohlásil, že to na Slovensku „aspoň nebude jako v Americe, kde si ženy vymýšlejí znásilnění“. Poslanci mu pak opakovaně vzkazovali, aby se styděl za slova, kterými obětem sexualizovaných trestných činů naplival do obličeje. V rozpravě vystoupily i poslankyně, které měly se sexuálním násilím osobní zkušenosti a spolu s kolegy vysvětlovaly, že často trvá i desítky let, než se znásilněná žena odváží se svým příběhem vystoupit.

Předkladatel zákona a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar opozici oponoval s tím, že se promlčecí lhůta snižuje na úroveň, která je obvyklá v sousedních zemích, nicméně třeba v Česku je nyní zpřísňování trestů za sexualizované trestné činy rovněž tématem politiků, jak mu připomněl slovenský exministr vnitra Roman Mikulec.

 Stačí, aby zákon platil jediný den

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v prosinci uvedl, že vládní návrh znamená vážné nebezpečí narušení právního státu na Slovensku. V lednu pak Evropský parlament schválil kvůli chystaným změnám vůči Slovensku kritickou rezoluci. Ani to však Fica nezastavilo. Parlamentní opozice pomocí obstrukcí zabránila schválení zákona už před Vánocemi a dlouhodobě poukazuje na to, že Ficova vláda změny v justici protlaila narychlo a bez odborné diskuze.

A to proto, aby pomohla „svým lidem“. „Bez okolků ohrozí bezpečnost občanů v zájmu záchrany ‚našich lidí‘,“ prohlásil předseda opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Lidé dříve napojení na Směr-SD jsou totiž mezi těmi, kterým mírnější tresty výrazně pomohou, jak ukazuje Bödörův příklad nebo příklad jeho vzdáleného příbuzného Gašpara.

Ten v posledních volbách kandidoval navzdory tomu, že ho předtím zadržela policie. Obvinila jej z toho, že prostřednictvím úplatků ovlivňoval nyní už bývalého vyšetřovatele z elitní jednotky NAKA. V současnosti mu hrozí až patnáct let vězení, po změně zákona čtyři až deset let, což je kategorie, která připouští i podmínku.

Gašpara nyní čeká soudní proces, mezitím v parlamentu přišel s pozměňovacími návrhy, které mají zpřísnit některé tresty. Podle médií však tyto „ústupky“ směrem k veřejnosti nijak nepřitíží směrácké „chobotnici“.

Peníze z plánu obnovy nepřijdou?

Opoziční strana Progresivní Slovensko během hlasování o novele trestního zákona upozornila, že Evropská komise pozastavuje vyhodnocování čtvrté platby z plánu obnovy pro Slovensko.

Podle PS jde o víc než 900 milionů eur, o které země může přijít. Komisi mimo jiné vadí právě i ohrožování slovenského právního státu zavedením novely trestního zákona.

Vládní strany mají v Národní radě dostatek hlasů rovněž na prolomení případného veta hlavy státu. Poté, co se novela objeví ve Sbírce zákonů, bude jedinou pojistkou Ústavní soud. Ani ten však možná nebude moct zasáhnout, napsal list Sme.

Aby to dokázal, bude muset jednat velmi rychle. Změny mají začít platit 15. března. „I jeden den účinnosti změn přitom stačí na to, aby se pachatelům zmírnily tresty nebo aby navždy zanikla trestnost tisíců už spáchaných majetkových a hospodářských trestných činů,“ varují novináři.

Bývalá ministryně spravedlnosti Mária Kolíková proto vyzývala koaliční poslance, aby hlasovali podle svého uvážení a ne podle nařízení vedení jejich stran. „Nevíte, o čem jdete hlasovat,“ zdůraznila.

X X X

ČNB  SNIŽUJE  SAZBY

ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší.

Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že příští týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme s inflací pod 3 %.

To vše přimělo centrální banku ke snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Asi není na trhu nikdo, kdo by si myslel, že ČNB ponechá sazby beze změny. Šlo jen o to, zda to bude čtvrt nebo půl procentního bodu.

Hodně ekonomů sázelo na pokles o čtvrt procentního bodu. Nicméně trh ve svých kontraktech počítal se snížením o půl procentního bodu. Ekonomové tak vnímali situaci o trochu pesimističtěji než investoři.

Z většího nadhledu je však jedno, jestli ČNB snížila v únoru sazby o čtvrt, nebo půl procentního bodu. Jde o celkové snížení sazeb za rok, a to bude výrazné. Jestli sníží více sazby v prvním kvartálu, o to méně je sníží ve druhém a obráceně.

To je přitom klíčové pro dluhopisy. Čím budou úrokové sazby níž, tím nižší výnosy budou nabízet emitenti u nových emisí. To je spolu provázané. Dluhopisy, které mají fixní úročení, tak budou pro investory zajímavější. I v roce 2025 budou sazby dále klesat. Vracíme se do normálu. To znamená, že i hypotéky zlevní. Bohužel to s sebou časem přinese i růst cen nemovitostí. Dosažitelnost bydlení se tak moc nezlepší.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

Hana Hajnová navštívila první evropské hlubinné úložiště ve finském Onkalo

Finsko je připraveno v letošním roce spustit první hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v Evropě. Zařízení Onkalo se nachází na poloostrově Olkiluoto a představuje průlomový projekt v oblasti likvidace vysokoaktivního radioaktivního odpadu pomocí ukládání vyhořelého jaderného paliva do hluboké geologické formace. V lednu si toto zařízení prohlédla česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, své zastoupení měl i Kraj Vysočina, pozvání k návštěvě bylo adresováno i Haně Hajnové, náměstkyni hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Postřehy Hany Hajnové, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina z návštěvy Onkala ve Finsku

Finsko má v provozu dvě jaderné elektrárny – Loviisa se dvěma reaktory VVER s původním výkonem 440 MW/ blok (po modernizaci jsou dnes na 531 MW/blok) a druhou na ostrově Olkiluoto – 2 starší reaktory BWR, každý o výkonu 890 MW a Olkiluoto 3 – aktuálně nejvýkonnější evropský reaktor 1,6 GW spuštěný v dubnu loňského roku.

V bezprostřední blízkosti elektrárny Onkalo (cca 3 km) finišuje výstavba hlubinného úložiště. Na povrchu jej tvoří rozlehlý zabezpečený areál, jehož součástí je i tzv. encapsulation plant (zařízení, ve kterém bude docházet k přeložení použitého jaderného paliva z elektrárny do měděného obalu pro uložení pod zem). Samotné úložiště je vyhloubeno cca 450 m pod zemí v granitové hornině, která je velmi podobná té, kterou pro vybudování úložiště hledá SÚRAO v Česku. Přístup do podzemí je možný výtahy nebo auty. Chodby/šachty jsou velké, aby jimi projela i těžká technika, zdejší skála je podobná naší žule a zástupci SÚRAO nám zde potvrdili, že i pro české úložiště bude zvolena varianta vertikálního ukládání odpadu.

Tím ale většina podobností s Českem končí. Finsko totiž není na rozdíl od nás tak hustě osídleno a celý areál jaderné elektrárny i úložiště je poměrně odlehlý. Finsko má 5,6 milionů obyvatel, kteří žijí na ploše 4krát větší než Česká republika. Celý „jaderný areál“ se nachází na ostrově v jihozápadní části Finska v Botnickém zálivu a do nejbližší větší město (Eurajoki, 9,5 tis obyvatel) je vzdálené 20 kilometrů.

Rozhodnutí o způsobu ukončení palivového cyklu použitého jaderného paliva padlo ve Finsku už před více než 20 lety. Předcházel tomu proces hledání vhodné lokality pro hlubinné uložení od 80. let, kdy se zahájilo jednání se 66 obcemi. Z důvodu odporu řady z nich zůstaly 4 lokality a z nich s postavením úložiště nejvíce souhlasily v Eurajoki a Loviise. Jako nejvhodnější byla nakonec vybrána lokalita Olkiluoto v regionu Eurojaki kvůli většímu prostoru pro úložiště a bezprostřední blízkosti stávající jaderné elektrárny (míra akceptace umístění jaderného zařízení zde byla 60%). Vláda se obrátila nejprve na region Eurojaki, který se rozhodl nevyužít svého práva veta a v roce 2000 si odhlasoval vybudování úložiště na svém území. Parlament, který rozhodnutí o výběru ratifikoval, rozhodl o rok později.

Klíčové argumenty pro rozhodnutí o výstavbě:

všeobecná shoda na způsobu ukončení palivového cyklu – uložení pod zem vyhodnoceno a přijato jako lepší řešení než dočasné skladování;

možnost opětovného vyzvednutí uloženého jaderného odpadu (a to i po uzavření úložiště po jeho naplnění);

velký důraz na místní komunity a odpovědnost vůči následujícím generacím.

Důraz na místní komunitu a otevřený dialog s lidmi a obcemi, kterých se výstavba dotýká, byl klíčovým pilířem široké společenské dohody a společného zájmu. Ve své prezentaci toto shrunul CEO společnosti Posiva Solutions Mika Pohjonen. Ten vyzdvihl důležitost důvěry a transparentnosti celého procesu – získat si důvěru trvá roky, ztratit ji můžete během minuty. Firma Posiva ani finská vláda nechtěla (a nechce) něco takového riskovat, proto je celý proces transparentní, přehledný, s jasně stanovenými odpovědnostmi a rolemi.  A také s přínosy pro vybranou lokalitu. V případě Finska nedostávají samosprávy v místě žádné kompenzace, ale přínosy plynou z daňových příjmů.

Technické řešení samotného podzemního uložení: Vyhloubeno v granitové hornině, v řadě kilometrových chodeb se budou ukládat měděné obalové válce s použitým palivem vertikálně do vrtaných „studní“, budou obloženy bentonitem, chodby budou zasypány bentonitovou směsí a uzavřeny plombou. Firma Posiva sama vyvinula vlastní stroje a zařízení pro celý proces hlubinného ukládání, vytěžený materiál využila přímo v místě na stavbu silnic, zpevnění pobřeží a další infrastrukturu. Předpokládaná kapacita úložiště je zavážení 30 ukládacích souborů ročně po dobu sta let s tím, že v současné době není úložiště vyhloubené celé. Další chodby pro ukládání budou raženy v průběhu času dle předpokládaných objemů odpadu. Další ražba se zde uvažuje cca za 4 roky.

O umístění a vybudování budoucího hlubinného úložiště jaderného odpadu bude podle včerejšího rozhodnutí Poslanecké sněmovny PČR rozhodovat jen česká vláda. Zákon nereflektuje podmínku obcí na právo veta výstavbě úložiště v jejich katastrech.

Místo úložiště vyhořelého paliva by mělo být v České republice vybráno v roce 2030. Prověřována jsou už pouze čtyři vhodná území, a to Hrádek a Horka na Vysočině, Janoch v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín a Březový potok na Klatovsku.

X X X

Chorvatský parlament jmenoval do čela prokuratury kontroverzního soudce

 Chorvatští poslanci dnes potvrdili ve funkci nejvyššího státního zástupce dosavadního soudce Ivana Turudiče. Jmenování vyvolalo kontroverze kvůli jeho údajným vazbám na osoby podezřelé z korupce. Opozice krok kritizuje, informovaly agentury.

Konzervativní vláda premiéra Andreje Plenkoviče navrhla dosavadního soudce vrchního trestního soudu Turudiče do čela prokuratury začátkem února. V chorvatském politickém systému musí takovou nominaci schválit parlament.

Jmenování se stalo předmětem ostrého politického sporu, neboť chorvatská média o víkendu zveřejnila výňatky ze stovek chatových zpráv, které si Turudić patrně vyměnil s bývalou političkou vládního Chorvatského demokratického společenství (HDZ) Josipou Plesličovou, která byla později obviněna z korupce. Podle deníku Jutarnji list zprávy naznačovaly, že se spolu dvojice bavila o některých soudních případech.

Jednašedesátiletý Turudić opakovaně popřel obvinění z vazeb na lidi podezřelé z korupce, včetně přední postavy chorvatského fotbalu Zdravka Mamiče. Ten uprchl do sousední Bosny poté, co byl v roce 2018 odsouzen k šesti a půl roku vězení za zpronevěru.

Předseda hlavní opoziční Sociálnědemokratické strany (SDP) Pedja Grbin při rozpravě v Saboru podle agentury AFP uvedl, že nový nejvyšší státní zástupce je „všechno, jen ne nezávislý“ a „hluboce zapletený do zločineckého podsvětí“. Členové liberálně-zelené strany Můžeme stáli na protest proti jmenování Turudiče celou noc před budovou vlády v centru Záhřebu.

Nevládní organizace GONG, která se zabývá korupcí, právním státem a volbami, označila Turudičovo jmenování za „alarmující známku stavu soudního systému“ v Chorvatsku. Premiér Plenković uvedl, že kritika na adresu Turudiče neobsahovala „nic relevantního“.

K nejznámějším případům v Turudičově soudcovské kariéře patří ten, kdy v roce 2012 odsoudil bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera z HDZ k deseti letům vězení za korupci, ceskajustice.cz

X X X

NSS: Stavovská bezúhonnost advokátů je širší, než beztrestnost

 Ani vykonaný a zahlazený trest neznamená, že se bývalý advokát může vrátit mezi své kolegy. Stavovská bezúhonnost advokáta je totiž pojem širší než beztrestnost. K takovému závěru dospěl Nejvyšší správní soud (NSS), který rozhodoval případ bývalého advokáta, odsouzeného mj. za zpronevěru prostředků z advokátní úschovy. Česká advokátní komora (ČAK) ho po zahlazení trestu odmítla opětovně zapsat mezi advokáty.

Stavovská bezúhonnost advokáta je pojem širší než pouhá beztrestnost a je to stavovská organizace ČAK, která má plné právo tento neurčitý právní pojem interpretovat a aplikovat. Dříve trestaný advokát, kterému byl trest zahlazen, má toliko právo požádat o zápis na seznam advokátů, nikoliv ovšem automatický nárok na to, aby se advokátem stal, a to i když pominul soudem stanovený zákaz výkonu advokacie.

K takovým závěrům dospěl senát NSS v čele s Tomášem Langáškem, který posuzoval kasační stížnost ČAK. Ta se na soud obrátila poté, co prohrála spor u Městského soudu v Praze (MS). Ten totiž naopak vyhověl zásahové žalobě bývalého advokáta, který se neúspěšně domáhal opětovného zápisu mezi advokáty poté, co mu byl zahlazen trest mj. za zpronevěru prostředků svých klientů.

Polemizování se soudem

MS v Praze advokátní komoře vytkl mj. to, že při posuzování stavovské bezúhonnosti žalobce vyšla z dříve spáchaného a zahlazeného trestného činu, čímž měla neodůvodněně smísit trestněprávní a „zbytkovou“ bezúhonnost. Podle MS tímto postupem komora nepřípustně polemizovala s trestním soudem, když fakticky prodloužila jím stanovený pětiletý zákaz činnosti advokáta na doživotí. Komoře soud vytkl i to, že se měla údajně paušálně vyslovit proti zápisu všech advokátů, kteří zpronevěřili prostředky z advokátní úschovy, aniž by hodnotila konkrétní okolnosti jednotlivých případů. Součástí argumentace žadatele bylo totiž i to, že v jeho případě žádný jeho bývalý klient neutrpěl škodu, neboť mu zpronevěřené prostředky vrátil.

K opačnému závěru ovšem dospěl nyní NSS, když kasační stížnosti ČAK vyhověl.

V odůvodnění rozhodnutí připomněl dřívější případ z roku 2018, v němž posuzoval žádost o zápis mezi advokáty, kterou podal bývalý exekutor, jenž byl v kárném řízení zbaven funkce pro porušování svých povinností. I v tomto případě ČAK odmítla žadatele zapsat s odkazem na nesplnění podmínky stavovské bezúhonnosti a NSS její výklad akceptoval.

Podle NSS ani v aktuálním případě ČAK nepostupovala mimo zákon a svévolně při výkladu pojmu stavovské bezúhonnosti. Podle NSS se totiž v případě zpronevěry prostředků z advokátní úschovy jedná o zásadní porušení povinností advokáta.

„Jedná se totiž o jednání, které jde přímo proti smyslu výkonu funkce advokáta, jenž je založen na důvěře a hájení zájmů klienta. Je bezpředmětné, že žalobce finanční prostředky svým klientům nakonec vrátil, neboť tato skutečnost neměla vliv ani na spáchání trestného činu zpronevěry. Stále šlo o natolik mimořádně závažné porušení advokátních povinností, které narušilo důvěru veřejnosti v advokátní úschovy (a advokáty) jako takové,“ konstatuje se v odůvodnění rozhodnutí NSS.

„Komora jako stavovská organizace byla tedy oprávněna při posuzování bezúhonnosti žalobce zohlednit i jeho dříve spáchané jednání, třebaže trestný čin, který jím žalobce spáchal, již byl trestněprávně zahlazen. Komora byla oprávněna kompletně zhodnotit dřívější působení žalobce jako advokáta, čehož bylo trestní odsouzení součástí. Neznamená to přitom, že by nepřípustně směšovala různé kategorie bezúhonnosti nebo tím vstupovala do role trestního soudu, jak uvedl městský soud. Žalobce vykonáním trestu zákazu činnosti výkonu advokacie, resp. zahlazením odsouzení toliko znovu nabyl možnost žádat o zápis na seznam advokátů, nikoli nárok stát se znovu advokátem s plnou trestněprávní i „stavovskou“ bezúhonností,“ uvádí dále NSS.

Ten také odmítl názor MS, že by ČAK vyslovila svůj závěr paušálně. Zároveň konstatoval, že nebylo od MS namístě, aby komoře podsouval, že zbavila žadatele možnosti výkonu advokacie na doživotí a aby stanovila dobu, za kterou se opětovně stane bezúhonným. Takový přístup soudu by byl podle NSS ryze spekulativní. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

SÚKL: Audit KPMG je plný zavádějících spekulací

 Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo očekávaný audit, který zadala nyní již odvolaná ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová u firmy KPMG. Audit měl ukázat pochybení při zadávání veřejných zakázek nebo pronajímání kanceláří za předraženou cenu. Ministerstvo se vůči nařčením ohradilo a oznámilo, že nebylo zjištěno porušení zákona. Podle stanoviska SÚKL, jehož řízením je nyní pověřen Jakub Velík, jsou v auditu opakovaně uváděny subjektivní úvahy a zavádějící spekulace auditorů, přičemž nekonstatují jakákoliv konkrétní pochybení na straně SÚKL. „Takováto tvrzení považujeme za zcela irelevantní a nepodložená. Profesionálně a zodpovědně zpracovaný audit musí ve výsledku konstatovat skutečnosti, nikoliv se domnívat či vzbuzovat pochybnosti,“ shrnují zástupci Ústavu, kteří jednotlivá nařčení napadli v rozsáhlém vyjádření.

Ministerstvo zveřejnilo audit na základě zákona o svobodném přístupu k informacím s tím, že „audit neidentifikoval porušení zákona“. Nadále však probíhá veřejnosprávní kontrola, zahájená na začátku tohoto měsíce, která veškeré informace obsažené v auditu prověřuje.

K publikaci dokumentu se již vyjádřili i zástupci SÚKL. „Zveřejnění auditu ze strany ministerstva zdravotnictví vnímám jako vhodný krok. Nyní se každý může přesvědčit, že v auditní zprávě není dokumentováno žádné porušení zákona a jeho zjištění jsou doporučujícího charakteru. SÚKL s ministerstvem zdravotnictví otevřeně sdílí veškeré informace, které jsou v této věci klíčové a bude-li to třeba, poskytneme maximální součinnost také dalším orgánům státní správy,“ vyjádřil se k věci vedoucí Oddělení koordinace odborných činností na SÚKL Jakub Velík, který je dočasně pověřený řízením instituce.

Ústav vítá zveřejnění auditu údajně i proto, že má v médiích docházet k poškozování jeho dobrého jména. Sám prý audit nemohl sdílet kvůli ujednání mezi někdejší ředitelkou Podrazilovou s auditorskou společností KPMG o tom, že má jít o tajný a důvěrný materiál. „Je zřejmé, že Ministerstvo zdravotnictví přistoupilo ke zveřejnění auditu ve veřejném zájmu, aby došlo k objasnění nepravdivých či zavádějících mediálních dezinformací, spekulací a obvinění a ke zpřístupnění objektivních informací široké veřejnosti,“ stojí dále ve stanovisku SÚKL.

Zvýšená cena? Až po rekonstrukci

Jednou z kontroverzních oblastí, na kterou se audit zaměřil, byl pronájem kancelářské budovy v Benešovské ulici v Praze 10, ve které sídlí zaměstnanci dvou sekcí SÚKL. „Ze srovnání aktuální hodnoty placeného nájemného se statistikou pronájmů komerčních prostor… pro oblast Praha 10 vyplývá, že Společnosti aktuálně vynakládá přibližně o 100 korun na metr čtvereční za měsíc (včetně DPH) více… než činí průměrné nájemné v dané lokalitě,“ píší autoři auditu s tím, že celkově mělo jít o částku 227 900 korun měsíčně. „Tento výdaj se nejeví zcela hospodárně,“ stojí v dokumentu. Nebylo prý ani možné ověřit, zdali je prostor dostatečně využíván.

„Jedním z nezpochybnitelných přínosů této budovy je její bezprostřední blízkost k SÚKL… Pro SÚKL znamená úsporu značných nákladů, které by byly spojeny s přesuny zaměstnanců mezi různými budovami,“ hájí se SÚKL. Dodává, že pravidelně ověřuje, zda podmínky nájmu stále zůstávají výhodné. Pronajímaná budova navíc měla v roce 2022 projít rozsáhlou rekonstrukcí, díky které došlo k dalšímu navýšení kapacity budovy. „S pronajímatelem byl uzavřen dodatek ke smlouvě. Na základě tohoto dodatku došlo k navýšení nájmu o 21 000 korun za měsíc za celou budovu,“ dodává Ústav.

Cena odpovídá nárokům

Audit také odhalil údajně problematický způsob zadávání veřejných zakázek, kdy měli úředníci v devíti z 22 zkoumaných případů vybírat jen z jedné nabídky. „SÚKL se proti této výtce ohrazuje, neboť ZZVZ (zákon o zadávání veřejných zakázek, pozn. red.) takový postup, aniž by muselo být zadávací řízení zrušeno, výslovně umožňuje, tzn. dle ZZVZ je to legitimní, zákonná a zadavateli běžně využívaná možnost postupu,“ stojí ve stanovisku SÚKL.

Nejasnosti měly být nalezeny například u zakázky na implementaci systému eRecept, kdy se v průběhu plnění navýšily náklady o 26 procent, konkrétně téměř o 3,9 milionu korun. „Toto navýšení není samo o sobě porušením zákona… Nicméně tento postup vzbuzuje pochybnosti o adekvátním vyhodnocení mimořádně nízké nabídkové ceny společnosti Solitea Business Solutions s ohledem na to, že tímto navýšením se v podstatě plnění vyrovnalo druhé nejvýhodnější nabídce a nebylo nijak v průvodním listu smlouvy zdůvodněno.

Na to SÚKL říká: „Systém eRecept byl zařazen mezi kritickou infrastrukturu státu, což mimo jiné vyžaduje splnění vysokých nároků na zabezpečení… Náklady na infrastrukturu i systém a jejich údržbu a rozvoj plně odpovídají důležitosti tohoto systému.“

Auditoři se zaměstnanci nehovořili

Další oblastí, kterou auditoři z KPMG napadli, je najímání externích programátorů od společnosti IBA CZ. Poskytované služby se měly překrývat s činností Oddělení provozu IT, byly poskytovány za „neobvykle nízkou cenu“ a navíc nebylo možné prokázat, zda firmou vykázaný počet hodin skutečně v tomto rozsahu proběhl. K této věci auditor doporučil přísnější evidenci vykázané práce a sledování plnění jednotlivých úkolů.

„Odbor informatiky nikdy nedisponoval týmem programátorů, který by měl v popisu práce vývoj, rozvoj a údržbu systémů, které pro SÚKL připravuje externí společnost. Aktuálně má odbor informatiky jednoho programátora, který vyvíjí jeden z interních systémů. Od roku 2018 do roku 2023 měl odbor informatiky maximálně dva interní programátory,“ brání se lékový ústav. „Bohužel auditoři s odpovědnými zaměstnanci ze jednotlivé útvary přímo nekomunikovali a nebyl projeven jakýkoliv zájem o doložení těchto skutečností,“ dodává.

Probíhá další šetření

SÚKL uvádí, že v auditu jsou opakovaně uváděny subjektivní úvahy a zavádějící spekulace auditorů, přičemž nekonstatují jakákoliv konkrétní pochybení vůči ZZVZ nebo interním postupům na straně SÚKL. „Takováto tvrzení považujeme za zcela irelevantní a nepodložená. Profesionálně a zodpovědně zpracovaný audit musí ve výsledku konstatovat skutečnosti, nikoliv se domnívat či vzbuzovat pochybnosti,“ shrnují zástupci Ústavu.

Vypracování auditu zadala auditorské společnosti KPMG nyní již bývalá ředitelka Ústavu Kateřina Podrazilová loni v říjnu, tedy krátce po svém nástupu do funkce. V prosinci ji státní tajemník ministerstva zdravotnictví Stanislav Měšťan a náměstek Jakub Dvořáček předali výpověď. Podrazilová ve vyjádřeních pro média spojuje svůj vynucený odchod s auditem, to však ministerstvo odmítá, ceskajustice.cz

X X X

Budoucí praktické sestry mohou nově studovat na střední škole v Pelhřimově

Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov ve spolupráci Krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov otevře 1. září 2024 nový studijní obor Praktická sestra. Žáci devátých tříd základních škol mohou do 20. února podávat až tři přihlášky na tři střední školy nebo obory vzdělání. V rámci nich si zvolí maturitní nebo učební obory, které seřadí dle priority. „Jsme rádi, že se nám společnými silami podařilo zrealizovat zavedení tohoto nového maturitního oboru na naší škole. Žáci projdou standardním příjímacím řízením, kdy první řádný termín jednotných přijímacích zkoušek proběhne v pátek 12. dubna 2024,“ sdělil Lukáš Tříska, ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov.

Kapacita třídy je stanovena na 24 žáků. Teoretická výuka bude probíhat na střední škole a praktická část v Nemocnici Pelhřimov. Předměty oboru Praktická sestra zahrnují širokou škálu znalostí a praktických dovedností, které se týkají ošetřovatelství, poskytování první pomoci nebo hygienicko-epidemiologického režimu. „Žáci budou ve vyšších ročnících pomáhat v rámci povinné praxe v pelhřimovské nemocnici při ošetřovatelské péči, jako je například hygienická péče a polohování pacientů. Zapojí se také do přípravy pacientů na vyšetření a operační výkony. Cílem je připravit žáky po vědomostní a dovednostní stránce k výkonu profese středního zdravotnického pracovníka,“ přiblížila Vladimíra Macháčková, náměstkyně ošetřovatelské péče Nemocnice Pelhřimov. Čtyřleté studium bude zakončené maturitní zkouškou.

Nový obor pomůže vyřešit také otázku nedostatku zdravotnického personálu v regionu. „Absolventi oboru Praktická sestra dlouhodobě nachází velmi dobré uplatnění ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Na Pelhřimovsku jsme se ve větší míře potýkali s nedostatkem těchto pracovníků, proto jsme se rozhodli tento obor nově nabídnout ke studiu na pelhřimovské střední škole,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala s tím, že Pelhřimov byl doposud posledním okresním městem, kde výuka oboru Praktická sestra neprobíhala.

X X X

Skalní stěny chráněné geosítěmi budou do dvou let zbaveny náletové vegetace

  Skalní stěnu nad silnicí u obce Mírová, která je proti pádu kamenů v současné době zajištěna ochrannými sítěmi, budou nadále společnými silami udržovat příspěvkové organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) a Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje (KSÚSK). Vyplývá to z jejich dohody o vzájemné spolupráci. LLPKV přitom zajistila ořez náletových dřevin a v dalších letech se postará o to, aby již na svahu neobrazily. Jejich růst totiž narušuje povrch skály a může být příčinou případného uvolnění kamenů. Pokud se potvrdí efektivita zvoleného postupu, bude využit i na jiných místech, například u skalní stěny nad ulicí Slovenská v Karlových Varech.

Dohoda o spolupráci obou organizací reaguje na význam a náročnost údržby skalních stěn, které jsou proti pádu úlomků skály na silnici zajištěny ochrannými sítěmi. „I takto zabezpečené svahy podléhají erozi a zarůstají vegetací adaptovanou na extrémní podmínky, tedy zejména invazním trnovníkem akátem,“ vysvětluje ředitel LLPKV Stanislav Dvořák. Mechanické odstranění dřevin pomocí lidských zdrojů je přitom z dlouhodobého hlediska neefektivní, a navíc nebezpečné z důvodu nestability povrchu.

„Cílem dohody je nastavení systému, který zkvalitní spolupráci KSÚSK a LLPKV na zajištění ochrany svahů před zarůstáním vegetací,“ popisuje důvod vzájemné domluvy obou organizací radní Petr Bursík. Spolupráce přitom zahrnuje vypracování metodiky režimu údržby a její následnou realizaci. „Pokud bude nastavený režim údržby účinný, můžeme ho využít i na dalších místech, jako je například skála nad silnicí v ulici Slovenská v Karlových Varech,“ doplňuje ředitel KSÚSK, Jiří Šlachta.

Po dvou letech by měl být svah již bezúdržbový

Prvním krokem bylo vyřezání dřevin ve svahu v blízkosti obce Mírová pomocí vysokozdvižné plošiny. Opakovanému zarůstání však bude nutné předcházet následným chemickým ošetřením. „Naším úkolem bude vytvořit vhodnou směs k postřiku, která bude dostatečně efektivní a zároveň šetrná k životnímu prostředí,“ popisuje další postup ředitel Dvořák a pokračuje: „Dále bude rozhodující naplánovat správně načasování a četnost zásahů tak, aby se zeleň ve svahu nestihla zmladit. Postřik přitom bude aplikován jen lokálně, na místě, kde dřevina obráží, aby nezasáhl její okolí.“

Vypracování vhodného režimu údržby potrvá dva až tři roky. Po této době by se již mělo potvrdit, že je zvolený postup skutečně účinný a svah již dále vegetací nezarůstá. Výsledky spolupráce se tak stanou významným krokem v oblasti prevence vedoucí ke zvýšení ochrany skalních stěn v Karlovarském kraji.

Perspektivu dohody do budoucna oceňuje neuvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast dopravy Jan Bureš: „Mám radost z dohody, která nastaví systém spolupráce mezi organizacemi KSÚSK a LLPKV a povede k metodickému zajištění péče o svahy nad silnicemi v Karlovarském kraji i v budoucích letech. Cílem přitom není nic menšího než zvýšení bezpečnosti jízdy v těchto úsecích – z čehož bude mít praktický užitek každý řidič.“

Martina Nentvichová,Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace

X X X  

 V LOŇSKÉM ROCE ZAVÍTAL DO KRAJE PŘES MILION TURISTŮ. NÁVŠTĚVNOST TAK PŘEKONALA ČÍSLA PŘED PANDEMIÍ

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji se vrátil na předcovidová čísla. Návštěvnost regionu za rok 2023 je vyšší než dosavadní rekordní počty z roku 2019, celkem do Moravskoslezského kraje zavítalo a ubytovalo se v hromadných ubytovacích zařízeních 1 058 288 turistů.

„Moc mě těší, že se potvrdil rostoucí trend návštěvnosti a překonali jsme počty turistů z roku 2019. Statistiky hlásí nárůst o 4,6 procenta, v návštěvnosti Moravskoslezského kraje tedy můžeme slavit rekord. Cením si toho, že je náš kraj stále oblíbenější mezi turisty z republiky i ze zahraničí. Skutečnost, že jsme opět překročili hranici milionu návštěvníků, je skvělá. Zároveň nás to samozřejmě zavazuje k tomu, abychom zázemí pro turisty i nadále zlepšovali,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. „I v letošním roce budeme investovat do rozvoje cykloturisty, máme připraveny dotace pro obce, ať ještě zlepšíme cyklistické propojení v regionu. Můžeme se pochlubit mnoha takzvanými stellplatzy, reagujeme na trend, kdy mnoho lidí jezdí na dovolenou obytnými vozy a karavany. Letos budeme pokračovat i v instalování vyhlídkových a relaxačních mol na některých vodních nádržích v kraji,“ řekl hejtman kraje Jan Krkoška S tím, že nejvíce zahraničních turistů do kraje zavítalo tradičně ze Slovenska, Polska a Německa.

Kromě celoročních výsledků byly také zveřejněny údaje návštěvnosti za poslední kvartál loňského roku. Do kraje zavítalo 208 753 návštěvníků, jedná se podobný počet jako za stejné období v roce 2022.  Nejvíce lidí navštívilo ve 4. kvartále loňského roku turistickou oblast Beskydy, přijelo tam 61 279 turistů. Oblibě se těšila také Ostrava, kam zavítalo 60 352 návštěvníků. Výrazný nárůst návštěvnosti zaznamenala například turistická oblast Poodří, kam dorazilo 5 683, což je o 35 procent více turistů než v posledním čtvrtletí roku 2022.  „Jsme pyšní na to, že lidé vyhledávají všechny naše turistické oblasti a objevují místa v destinaci Severní Morava. Lákáme nejen na přírodní krásy a historické památky, ale také na zajímavá a někdy trochu pozapomenutá místa. Od letošní sezóny mohou lidé navštívit i nová místa na Technotrase, která propojuje technické a industriální skvosty našeho regionu. Stezku jsme rozšířili o nové partnery, nově je součástí Technotrasy Futureum v ostravských Dolních Vítkovicích, Stříbrný důl v Horním Městě, Mendelův dům ve Vražném, Imaginárium břidlice ve Vítkově a také Pivovar Koníček ve Vojkovicích. Podrobnosti lidé najdou na stránkách Technotrasy, zmínil jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela s tím, že zájemci mohou aktuálně hlasovat a v soutěži Ceny cestovního ruchu destinace Severní Morava 2023 a rozhodnout o nejlepších turistických místech v kraji. /bir/

X X X

 BASKETBALISTÉ  NYMBURKA  DO  PRAHY

 4 kolo skupina A1 Kooperativa NBL 2023/24, místo: 10.2.2024 17:30 Praha.

Utkání: USK Praha – ERA Basketbal Nymburk

Nymburk se vrací do sovího hnízda po více než čtyřech měsících. Tehdy na Folimance utrpěl těsnou porážku o dva body, buzzer-beatrem z rukou Johnsona II. Tým kolem trenéra Kuhna je však nohama na zemi a podobný průběh očekává jen za předpokladu obrovské disciplíny v útoku a obraně. Koneckonců Nymburk vrátil USK půjčené při jejich druhém vzájemném duelu, ve kterém mladíky zpod Nuselského mostu deklasoval na domácí palubovce rozdílem téměř dvou tříd!

Od té doby došlo ke změnám na soupisce obou týmů. Francouzský lodivod USK přivedl pod koš zkušeného kamerunce Mbidu, na kterého bude mladý tým zpod Nuselského mostu spoléhat zejména při momentálním zranění Petruželi. Družina italského kouče Tabelliniho přišla o Svejcara a v dresu Nymburku si nezahraje už ani křídelník Collins. Na Folimance se však představí čerstvá posila Stephens a do druhého zápasu v Kooperativa NBL nastoupí v červenobílém dresu i pivot Sanders.

Frank Kuhn (trenér USK Praha): Nymburk dělá v Evropské soutěži dobré jméno českému basketbalu. Nymburk je pojem a těšíme se, že jim budeme v sobotu čelit. Abychom měli alespoň nějakou šanci na úspěch, musíme zlepšit zejména naši mentální připravenost, vynaložit extra úsilí a být konzistentní. Výzvy jako je tato, jsou důvod proč máme basketbal tak rádi!

Patrick Samoura: Bude to náročný zápas. Nymburk je v čele tabulky, my jsme naopak ve středu zaváhali proti Brnu a potřebujeme povzbudit dobrým výkonem. Na Nymburk se těšíme, ale bude obtížné konkurovat týmu, který má ty nejvyšší ambice. /fabri/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.