Žádné zbraně Ukrajině. Nevraždit lidi, konec války. Už dávné přání papeže, většiny rozumných lidí světa. NSZ Stříž stíhat Fialu za napomáhání vraždění lidí a ničení podniků, domů na Ukrajině. Vyslechnout exprezidenta Klause, který už před 2 lety varoval Fialu před zapojením ČR do války na Ukrajině

Bez munice bude Ukrajina muset ‚po malých krocích ustupovat‘. Armáda má kritický nedostatek nábojů. Ruské síly v noci na sobotu opět útočily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu na jihu a jihovýchodě země. Ukrajinské letectvo podle Kyjeva zničilo většinu útočících dronů v několika regionech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru zdůraznil, že pokud Ukrajinci nedostanou přislíbenou novou vojenskou pomoc z USA, kterou zatím neschválil Kongres, budou ukrajinské síly nuceny na bojových liniích „po malých krůčcích ustupovat“.

 Moskva naopak uvedla, že nad ruskou Bělgorodskou oblastí sestřelila protivzdušná obrana dva ukrajinské drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro list Washington Post uvedl, že Kyjev má právo vlastními bezpilotními letouny odpovídat na ruské vzdušné údery a že především potřebuje další prvky protiletecké obrany.

Zmijivská elektrárna u Charkova je po ruském útoku zcela zničená, oznámil ministr

V rozhovoru Zelenskyj přímo řekl, že nechce, aby Ukrajina byla politickou kartou ve vnitroamerickém sporu. Dodal, že Ukrajina už ztratila půl roku, bylo to velmi bolestné a nemůže si dovolit ztrácet další čas.

Naléhal tím zejména na konzervativní jádro a předsedu Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona, aby konečně zařadili na program jednání projekt pomoci Ukrajině v hodnotě 60 miliard dolarů.

Zelenskyj poskytl v nedávné době několik velkých rozhovorů a ve všech apeloval na Spojené státy, aby pomoc Ukrajině poskytly. To lze označit za Zelenského mediálně diplomatickou ofenzivu v situaci, kdy je nedostatek munice jedním ze zásadních problémů v současné době.

Postup ruské armády

Podle páteční zprávy amerického Institutu pro studium války ruské invazní síly od loňského října obsadily přes 500 kilometrů čtverečních území, což odpovídá zhruba rozloze Prahy.

Zelenskyj upozornil, že pokud Ukrajina nebude americkou pomocí dobře vyzbrojená, nezahájí sama protiofenzivu. Udělají to Rusové a Ukrajina se bude muset bránit.

Největší ztrátou Ukrajinců byla Avdijivka, kde armáda nepočítala s tím, že město ztratí. Obranné linie tam byly slabší, a proto tam Rusové postupují – ačkoliv nyní se postup zpomalil. Je ale možné, že pouze dochází k přeskupení armád.

Ukrajinci na poslední chvíli ale s obrannými liniemi přispěchali, kromě Avdijivky je budují i v Sumské oblasti nebo kolem Kyjeva. Tam je v současné době nová linie deseti tisíc protitankových „dračích zubů“, které mají bránit postupu na hlavní město. Ukrajina počítá i se scénářem, že se Rusko pokusí obsadit nebo úplně vymazat z mapy Charkov a znovu zaútočit na Kyjev.

Vidina české pomoci

Podle informací z tohoto týdne, které ovšem nebyly oficiálně potvrzeny, už Česko a dalších 15 zemí podepsalo potřebné smlouvy na nákup dělostřelecké munice z mimounijních zemí v rámci české iniciativy.

V těchto měsících je to pro Ukrajinu zásadní otázka. Rusko je schopné vystřelit denně asi deset tisíc projektilů, Ukrajina dva tisíce. Kdyby Ukrajina měla k dispozici podle vojenských odhadů až 250 tisíc kusů munice, zejména ráže 150, mohla by přejít do protiofenzivy.

Momentálně se Ukrajina nachází v kritickém období, a čím rychleji munici dostane, tím účinněji může reagovat na chystanou ruskou protiofenzivu.

Agentura Ukrinform v pátek vydala první rozhovor po nástupu do funkce nového hlavního velitele ukrajinských sil Alexandra Syrského. Ten uvedl, že armáda bude muset před očekávanou ruskou ofenzivou mobilizovat méně vojáků, než se původně předpokládalo.

Právě mobilizace byla důvodem, proč Zelenskyj vyměnil předchozího náčelníka ukrajinské armády Valerije Zalužného, který naopak žádal rozsáhlou mobilizaci. Zelenskyj se totiž obává negativní odezvy veřejnosti, která by velkou mobilizaci nemusela přijmout, rozhodnutí Syrského je proto zřejmě více politické než vojenské.

X X X

NSZ  STŘÍŽ  S  POLICISTY  ŠETŘIT  A  STÍHAT  FIALU  ZA  NAPOMÁHÁNÍ  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  A  NIČENÍ  PODNIKŮ,  DOMŮ  NA  UKRAJINĚ

BEZ  ZBRANÍ,  KTERÉ  ZAJIŠŤOVAL  FIALA  UŽ  DÁVNO  BYLO  PO  VÁLCE

UŽ  PŘED  2  LETY  EXPREZIDENT  KLAUS  VAROVAL  FIALU  PŘED  NAPOMÁHÁNÍ  VÁLCE  NA  UKRAJINĚ

BYLI  PROTI  TOMU  I  DALŠÍ  POLITICI  ČR,  SR,  NĚMECKA,  MAĎARSKA,  RAKOUSKA,  EVROPY?  SVĚTA

NSZ  STŘÍŽ  VYSLECHNOT  KLAUSE  A  DALŠÍ  POLITIKY

ZJISTIT,  JAKÉ  EKONOMICKÉ  ŠKODY  NAPÁCHAL  FIALA,  KOLIK  TISÍC  ZBYTEČNĚ  MRTVÝCH

POLITICI  JINÝCH  ZEMÍ  EVROPY  I  SVĚTA  SE  O  VÁLKU  NA  UKRAJINĚ  NESTARALI

NĚMECKO  ODMÍTLO  NEJHORŠÍ  ZBRANĚ  UKRAJINĚ,  USA  ZAKÁZALY  UKRAJINĚ  NIČIT  ROPNÁ  POLE

Na českou muniční iniciativu stále není dost peněz, řekl estonský ministr

Na českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU, už přispěla řada států, přesto peníze stále chybí. Prohlásil to podle estonské veřejnoprávní stanice ERR estonský ministr obrany Hanno Pevkur. Vyjádření české vlády ČTK zjišťuje.

 Podle posledních informací bude k dispozici téměř dvakrát více nábojů, než se původně plánovalo, tedy kolem 1,5 milionu kusů granátů, uvádí ERR s odkazem na svou televizi ETV.

S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo státy unie přišel premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Prezident Petr Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc granátů pro Ukrajince.

K nákupu se dosud připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo, Litvu, Finsko či Nizozemsko a Lucembursko až po Island.

Ministr zahraničí Jan Lipavský minulý týden novinářům v Bruselu řekl, že Praha zatím od spojenců získala prostředky na nákup prvních 300 tisíc kusů; o dalších 500 tisíc kusů se jedná. Český poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v polovině března ČTK řekl, že první dodávky v rámci takzvané české iniciativy by měly dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu.

„Pokud mluvíme o milionu nábojů, jde o tři miliardy eur. Jsou různé ráže, ty menší jsou o něco levnější. Bylo by skvělé, kdyby se to vše podařilo. V současné době lze říct, že chybí více peněz než nábojů,“ uvedl nyní podle ERR Pevkur. Chybějící peníze se podle něj nyní hledají především v zemích severní a střední Evropy. Francie, která uvedla, že je připravena přispět více, by se měla projednat zvlášť, píše estonská stanice.

Kdy by se munice mohla dostat na frontu, je nyní podle Pevkura těžké předvídat. Některé náboje by se tam mohly dostat v řádu měsíců, jiné až koncem roku. Podle Pevkura je třeba prověřit některé granáty od možných partnerů, aby se zjistilo, v jakém jsou stavu a zda jsou použitelné.

X X X

 

Italský deník Corriere della Sera před pár dny napsal, že Česko a dalších 15 zemí, které se k iniciativě přidaly, uzavřely smlouvy pro dodávku dělostřelecké munice Ukrajině a že se nakonec podařilo získat o 200 tisíc kusů více, tedy milion. Dodávky začnou v dubnu, napsal list.

Česká vláda ve středu schválila další příspěvek ČR do iniciativy. Jeho výši premiér Petr Fiala neuvedl, munice podle jeho vyjádření dorazí na místo v rámci týdnů až měsíců.

X X X

EXPREMIÉR  ČR  PAROUBEK  O   HLÍDKÁCH  ŠÉFA  BIS  KOUDELKY

SNAŽÍ  SE  KOUDELKA  I  O  KONCI  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ  S  AGENTY  EVROPY  A  SVĚTA?

CHRUŠČOV  ZÁKLADNY  NA  KUBĚ,  DOHODA  S RUSKEM,  KENNEDYM

BUDE  BRZY  NOVÁ  DOHODA  S  USA?  UKONČÍ  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ?

MEZI  PRVNÍMI  PROTI  ZAPOJENÍ  ČR  DO  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ  BYL 

EXPREZIDENT  KLAUS

FIALA  KLAUSE  NEPOSLECHL 

PROČ  SE  ČR  NECHOVÁ,  JAKO  RAKOUSKO,  ŠVÝCARSKO,  SR,  MAĎARSKO?

UPOZOŇUJE  NA  TO  KOUDELKA  FIALU?

Zrada číhá všude… Michaele

Pokud si dobře pamatuji, tak se ve filmu Kmotr vyjádřil starý mafiánský don Altobello, když Michaelu Corleonovi vysvětloval, jaký je svět. A podobné vidění světa má také šéf BIS, Koudelka. Všude číhají naši nepřátelé…

Prezident Pavel si zjevně myslí a také to říká, že Koudelkovy informace jsou ty nejsprávnější. A tedy, že je potřeba se jimi řídit. V současné době stresuje Koudelka prezidenta a také předsedu vlády svými bludy o tom, že „současná bezpečnostní situace (je) nejhorší od II. světové války“. Myslím, že pan Koudelka zřejmě nechodil na hodiny dějepisu na základní či střední škole, kde by se dozvěděl něco např. o Kubánské krizi v roce 1962. Nebo o berlínských krizích v době Stalina či Chruščova. V tom druhém případě dokonce několik desítek metrů od sebe (a proti sobě stály sovětské a americké tanky. Stačilo vystřelit a bylo by to něco jako výstřel z Aurory, který by předznamenal III. světovou válku.

A mohl bych v tom výčtu krizí z minulosti pokračovat, protože jich bylo poměrně hodně. Tak např. v závěru korejské války, kdy se Američané a jejich spojenci odvážili překročit „červenou linii“, kterou jim stanovili Číňané nedaleko čínských hranic. Co následovalo potom, byl zdrcující útok „čínských dobrovolníků“, tedy Čínské lidově osvobozenecké armády, která zahnala americká vojska až na jih Korejského poloostrova. Trochu nahlouplý tehdejší americký prezident Truman pak v zoufalství uvažoval o použití jaderných zbraní k zastavení přívalu čínských vojsk. Naštěstí mu to někteří poradci a blízcí spolupracovníci rozmluvili.

Nyní samozřejmě nejsme v komfortní situaci, ale válka je lokalizovaná na východě Ukrajiny a každému musí být čím dál zřejmější, že je potřeba začít s diplomatickými jednáními k ukončení tohoto nesmyslného válečného konfliktu.

Koudelka a jemu podobní si jistě myslí opak. Měli by si jen klást základní otázku. Je opravdu možné Rusko porazit? Je možné porazit stát, který disponuje všemi možnými surovinami (nechybí mu vlastně žádná) a má také dostatek potravin, když velkou část zemědělské produkce exportuje do stále hladových zemí světa. A je to ke všemu stát s mocnými přáteli (zj. země BRICS).

Plně chápu, proč prezident Zeman nechtěl tomuto člověku dát generálskou hodnost. Jeho znalosti dějepisu by neobstály u maturity ani v nejbenevolentnějším školském zařízení v zemi. A pokud tomu tak je, jsou jeho analýzy hluboce zaujaté. A tedy chybná pak musí být i syntéza…. Ing Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X X X

VZÍT  SI  PŘÍKLAD  Z  RAKOUSKA,  SR,  MAĎARSKA,  ŠVÝCARSKA,  FRANCIE…

KELLER: Jak se posunulo nálepkování

K  DEMOKRACII  PATŘÍ  VOLNOST  PROJEVU,  MYŠLENÍ,  NÁZORY

Diskreditování názorových odpůrců je běžné ve všech politických systémech. V demokracii hraje stejnou roli jako v nedemokratických režimech či v zemích, které stojí někde na pomezí mezi oběma. Základem nálepkování je, že skupina, která je právě u moci, autoritativně stanoví, které názory a postoje mají být považovány za deviantní. Cíle je znevěrohodnit ty osoby či skupiny, které takové názory zastávají. Namísto věcné polemiky jsou jejich nositelé prohlášeni za hrozbu pro daný systém, kterou je třeba umlčet.

Pokud by naši společenskovědní analytici konali svoji práci, měli bychom k dispozici jistě již celou řadu studií o tom, jak se v českých poměrech diskreditování lidí s odlišnými názory v čase vyvíjí. Za poslední půl století jsme postupně prošli třemi fázemi.

Do roku 1989 byli názoroví odpůrci označováni za hrozbu pro socialistické zřízení, za posluhovače západního imperialismu, za ohrožení světovému míru. Byli označováni jako samozvanci, zaprodanci a ztroskotanci. Neměli přístup do médií, živě se o ně zajímala policie a tajné služby. Vyzdvihovala se jednota společnosti, která se uvědoměle semkla v odporu proti snahám o podrývání řádu a pořádku, jenž jsme si jednou provždy vydobyli. Slušní lidé si na ně dávali pozor.

V devadesátých letech byli nepohodlní lidé označováni za extremisty. Do této kategorie byly řazeny nejrůznější skupinky s názory velmi odlišnými, ba často protichůdnými. V policejních složkách byli vedeni anarchisté spolu se skinheady, na stejných stránkách s nimi figurovali ekologové či přesněji environmentální aktivisté. Šlo o velice různorodou tříšť malých a často navzájem

znepřáteleným skupinek bez jakéhokoliv vlivu na většinovou společnost. Nebyla jim vytýkána spolupráce s cizími mocnostmi, maximálně jen propojení s podobně orientovanými hnutími v jiných zemích. Ultrapravicové bojůvky, které se dopouštěly rasově motivovaných násilných činů, byly označovány za extremistické stejně jako ekologičtí aktivisté, kteří požadovali dodržování všech zákonných procedur při rozhodování o vedení obchvatů měst. Pro ty druhé se časem začalo používat označení „ekoteroristé“. Specialisté na podvratnou činnost byli zčásti nově dosazeni, ještě nezkušení, občas si pletli, proti čemu vlastně bojují.

Dnes už jsme mnohem dále, vstoupili jsme do třetí fáze. V lecčems připomíná tu první, došlo ovšem k zásadnímu přepólování. Lidé s nepohodlnými názory jsou označováni jako dezoláti, dezinformátoři, flastenci a chcimíři. Jsou vydáváni za hrozbu pro naše liberálně demokratické zřízení, za posluhovače Ruska a za nebezpečné pacifisty. Média, do nichž mají přístup, jsou označována za dezinformační. Bezpečnostní složky se o ně živě zajímají, šíří se (obvykle před volbami) obviňování, že pracují v cizím žoldu. Vyzdvihuje se jednota zdravého demokratického jádra, které se semklo v odporu proti jejich snahám o rozdělování společnosti a o podrývání řádu a pořádku, který jsme si jednou provždy vydobyli. Slušní lidé jsou vyzýváni, aby si na ně dávali pozor.

Ušli jsme za uplynulých téměř pětatřicet let velký kus cesty kupředu. Ušli ji i ti, kteří po celou tu dobu dokázali sedět na téže úřednické, generálské či šéfredaktorské židli. Zatímco oni jen tak seděli, jejich názory šly dynamicky s dobou. Také díky tomu jsme dnes tam, kde jsme. Jan Keller, server vasevec.cz

X X X

USA  PRO  POLITIKY  KONEČNĚ  MILIARDY

USA si mohou oddechnout. Schválení rozpočtového balíčku umožní fungování ministerstev

Americký Senát v sobotu časně ráno po hodinách debat schválil velkou většinou hlasů balík financování více než poloviny federálních úřadů včetně ministerstev obrany a zahraničí v objemu 1,2 bilionu dolarů (přes 28 bilionů Kč), a prakticky tak umožnil jejich další fungování. Nyní se čeká na podpis prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentura AP.

Výdajový balík, který má zabránit tomu, aby některým resortům došly peníze, už v pátek schválila Sněmovna reprezentantů.

 Soubor opatření, který zajistí financování vlády do konce září, senátoři schválili poměrem hlasů 74 ku 24 kolem druhé hodiny ranní (7:00 SEČ), tedy dvě hodiny poté, co s úderem půlnoci prakticky nastal takzvaný shutdown. Bílý dům nicméně krátce po půlnoci oznámil, že jeho úřad pro řízení a rozpočet (OMB) ukončil přípravy na uzavírku administrativy, neboť „existuje vysoká míra důvěry“, že Kongres zákon schválí a prezident jej ještě v sobotu podepíše.

Krátkodobý shutdown se nicméně ještě v pátek večer zdál pravděpodobný s tím, jak se republikáni a demokraté v Senátu dohadovali nad dodatky k zákonu. Případné úspěšné pozměňovací návrhy by totiž balík vrátily zpět do Sněmovny reprezentantů, která však již zahájila dvoutýdenní pauzu. Krátce před půlnocí ale lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer oznámil průlom v jednání.

Kongres schválil rozpočet pro aktuální fiskální rok v době, když už je téměř v polovině tohoto období. Dosud se dvě hlavní politické strany – republikáni a demokraté – nebyly schopné dohodnout na novém rámci financování vlády a místo toho v uplynulých měsících několikrát prodloužily platnost loňského rozpočtu, aby odvrátily kolaps vládních financí.

X X X

Nová předsedkyně civilního kolegia NS Brzobohatá: Chci zlepšit spolupráci s akademickou sférou

 Novou předsedkyní občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu se od ledna stala Pavlína Brzobohatá. Vystřídala Jana Eliáše. Absolventka pražské právnické fakulty Brzobohatá je soudkyní již třicet let. Začínala na Okresním soudu v Ostravě, po deseti letech přešla na ostravský krajský soud. Soudkyní NS se stala v roce 2011, působí zde jako předsedkyně senátu a specializuje se na problematiku bytového práva, nájmů a SVJ. Nyní poskytla rozhovor čtvrtletníku Nejvyššího soudu AEQUITAS.

X Ve funkci předsedkyně občanskoprávního a obchodního kolegia jste teprve od ledna, co byly první kroky, případně opatření, které jste v této funkci podnikla?

Přestěhovala jsem se do nové kanceláře (smích). Žádná velká opatření nebylo třeba přijímat, činila jsem jen běžné kroky související se začátkem nového roku – příprava ročenky, kontrola výkazů za uplynulý rok, kontrola stavu neskončených věcí v občanskoprávním a obchodním kolegiu starších časových řad, kterých naštěstí stále ubývá.

X Je občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu aktuálně v dobré kondici?

Myslím si, že ano, občanskoprávní a obchodní kolegium funguje dobře, samozřejmě vždycky se dá  něco vylepšit. S nadsázkou by se dalo říct, že můžeme rozhodovat ještě kvalitněji a s ještě menším počtem tzv. nedodělků.

X Jak hodláte posílit efektivitu soudního systému například v oblasti občanského a obchodního práva jako nově jmenovaná předsedkyně občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu?

Obávám se, že tak širokou pravomoc nemám. Hlavním úkolem Nejvyššího soudu je sjednocovat judikaturu, aby každý, kdo se obrátí se svým problémem na soud, mohl na základě našich rozhodnutí předvídat výsledek sporu a aby rozhodnutí soudů nižších stupňů byla v celé republice v typových sporech stejná.
Budu se snažit, aby soudci občanskoprávního a obchodního kolegia měli co nejlepší podmínky pro svou práci.

X Které konkrétní problémy v oblasti civilního práva vnímáte jako nejnaléhavější?

Myslím si, že civilní právo nečelí v současné době nějakým akutním problémům a výzvám. Za deset let účinnosti nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích soudy aplikovaly a vyložily řadu jejich ustanovení, což velkou mírou přispělo k právní jistotě, samozřejmě ještě spousta práce soudy,  včetně Nejvyššího soudu, při jejich výkladu čeká. V občanském soudním procesu se budou nepochybně  i nadále diskutovat např. otázky poučovací povinnosti, koncentrace řízení, doručování apod.

Je   také   řada   zajímavých   oblastí   souvisejících   s   problémy dnešní  doby,  které  nejsou,  ať  již  judikatorně,  nebo  legislativně propracované, jako např. otázka zachování písemné formy právních jednání při komunikaci prostřednictvím mailů, SMS zpráv apod., otázky související s náhradním mateřstvím, komunitním bydlením nebo  z  mé  specializace  je  to  třeba  úprava  krátkodobých  nájmů (např. Airbnb), tam legislativu i soudy čeká ještě hodně zajímavé práce.

I  když  doba  je  překotná,  stejně  jako  vývoj  různých  technologií, a soudy na ně musí reagovat a pracovat s novinkami, které doba přináší, přeci jen mezilidské vztahy a spory, které z nich vyplývají, jsou ve svém základu pořád stejné a pro jejich řešení je stabilita a předvídatelnost více než žádoucí. Myslím si, že justice by měla být v tom dobrém slova smyslu konzervativní, stabilita je součástí její kvality. Ne každá změna je vždycky k lepšímu.

X Co považujete za svoji hlavní prioritu v čele občanskoprávního a obchodního kolegia?

Nepochybně otázku obsahu Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek. Jednou za měsíc občanskoprávní a   obchodní kolegium projednává a schvaluje k publikaci ve Sbírce významná rozhodnutí vydaná v posledním období. Mám za  to, že je na čase se zamyslet nad tím, jakou roli má Sbírka v dnešní době, kdy všechna rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou zveřejňována na jeho webové  stránce, a jaká rozhodnutí by  vůbec měla být ve Sbírce publikována. To bude úkol také pro členy evidenčního senátu, který připravuje podklady pro zasedání kolegia.

Jednou z mých priorit je také zlepšení spolupráce s akademickou sférou. K  rozhodnutím, která jsou  každý měsíc projednávána na zasedání kolegia, se mohou vyjádřit různá připomínková místa, jejich postřehy a připomínky jsou zdrojem cenných poznatků, které často rozvinou diskusi, ale právě z akademické sféry jich v poslední době mnoho není, přitom častější reakce z jejich strany by byla nepochybně žádoucí. Bude třeba zamyslet se nad formou další, těsnější spolupráce.

V neposlední řadě bych také byla ráda, kdyby rozhodnutí na internetových stránkách Nejvyššího  soudu  byla přehledně seřazena rovněž podle specializací, včetně právních vět. Pokud by se to podařilo, mohlo  by být vyhledávání našich rozhodnutí ještě o něco uživatelsky více komfortní.

X Je  aktuální úprava přípustnosti dovolání  adekvátní? Často se například hovoří o jistém rozšíření v oblasti rodinného práva, u něhož v jistém smyslu „supluje“ roli třetí instance Ústavní soud. Naopak v případě přílišného otevření dovolacího přezkumu by zase hrozilo přetížení dovolacího řízení, jemuž Nejvyšší soud čelil před několika lety, existuje zde nějaká „zlatá střední cesta“?

Budeme-li se bavit o rodinném právu, pak současný stav nepochybně neodráží odlišné kompetence  a  úkoly Ústavního a Nejvyššího soudu. Tím, že dovolání v této oblasti není prakticky přípustné, judikaturu místo Nejvyššího soudu sjednocuje Ústavní soud. To neodpovídá jeho roli a není to ani systémové.
Z těchto důvodů by z mého pohledu bylo správné, kdyby se dovolání v oblasti rodinného práva rozšířilo.

Jde-li obecně o rozsah dovolacího přezkumu, pak osobně jsem sice příznivcem široké přípustnosti dovolání, nejde však o „černobílý“ problém a hledání  oné  „zlaté střední cesty“  je  poměrně  složité. Změny je třeba pečlivě vážit tak, aby bylo respektováno postavení Nejvyššího  soudu,  který  v  žádném  případě  není a neměl by být řádnou třetí instancí,  musí být i nadále zachováno, že dovolání je  opravdu  jen mimořádný opravný  prostředek,  v  rámci  kterého se řeší toliko právní otázky. Zahlcení Nejvyššího soudu extrémním počtem dovolání by vedlo k oslabení jeho role při sjednocování judikatury, což   by   stabilitě rozhodování soudů neprospělo a v konečném důsledku  by  to  bylo  horší  než  současná úprava. Jednou z možných cest, jak rozšířit dovolání a zároveň umožnit Nejvyššímu soudu, aby zůstal   mimořádnou instancí a plnil tak  svou  roli, je,  že by  odůvodňoval jen  meritorní  rozhodnutí, tedy že by  nemusel odůvodňovat rozhodnutí,  v nichž  žádnou otázku věcně neřeší, a proto dovolání odmítá.

X Jak vnímáte poměr mezi výkonem „běžné“ soudcovské funkce a úkoly předsedkyně kolegia?

To zatím nejsem úplně schopná posoudit, počítám s tím, že úkoly spojené s vedením kolegia nějaký čas zaberou, ale i tak mi doufám zbude  dost  prostoru na mou dosavadní  práci.  Podle rozvrhu práce mám teď asi o polovinu méně nových věcí než mé kolegyně v soudním oddělení, tak uvidíme, jak to půjde.

X Prozradíte nám i své koníčky, jak relaxujete?

Ráda  plavu, hraju tenis,  volejbal,  jezdím na kole nebo chodím po horách, cestuji po blízkých i dalekých krajích, velkou relaxací po práci je pro mě vaření. A když je čas a příležitost, tak si ráda pospím a klidně celý den strávím v posteli s knížkou. V poslední době si s manželem užíváme také hlídání vnoučat a už se těšíme, až všechny sportovní aktivity budou moci dělat s námi, ceskajustice.cz

X X X

Justiční ping-pong. Vrchní soud odebral kauzu podnikatele Shenara předsedovi senátu Frankičovi

 Případem někdejšího předsedy představenstva společnosti Amun.Re Martina Shenara obžalovaného z daňového úniku za desítky milionů korun při prodeji tří společností firmě ČEZ se bude muset zabývat jiný trestní senát než doposud. Uvedla to mluvčí Vrchního soudu v Praze Monika Neumannová. Odvolací soud, který zrušil už třetí osvobozující verdikt v kauze, se rozhodl případ předsedovi senátu Tomemu Frankičovi odebrat. Shenar trvá od počátku na své nevině.

Třetí prvoinstanční verdikt padl loni v květnu. Soudce Frankič v odůvodnění uvedl, že se Shenarův skutek nepodařilo prokázat. Svědci i většina listinných důkazů podle něj potvrdily nebo nevyvrátily verzi, kterou přednesla obhajoba. Státní zástupkyně se proti rozhodnutí odvolala.

„Napadený rozsudek byl zrušen v celém rozsahu a vrácen soudu prvního stupně k novému rozhodnutí. Dále bylo nařízeno, aby věc byla projednána a rozhodnuta v jiném složení senátu,“ uvedla Neumannová.

Podle obžaloby Shenar koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko – Kuřivody. Koncem téhož roku je za 515 milionů korun prodal firmě ČEZ, která je zaplatila v několika splátkách v následujících dvou letech. Shenar ale nezaplatil daň z příjmu, podle obžaloby tím způsobil škodu 76 milionů korun.

Podnikatel se hájil tím, že společnosti zmíněné v obžalobě nakoupil už v roce 2007. Udělal to záměrně právě proto, aby při jejich prodeji daně platit nemusel. Do konce roku 2007 totiž platil mírnější zákon, který dovoloval osvobodit akcie od daní, pokud mezi dobou jejich nabytí a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců. Od počátku následujícího roku se pravidla zpřísnila a bez odvedení daní lze prodat podíly až po pěti letech.

Shenar už v úvodu prvního kola hlavního líčení řekl, že kvůli 76 milionům korun by vězení nikdy neriskoval. Tvrdil, že v Česku podniká víc než 20 let a nikdy neměl s placením daní problémy. Podle něj by také bylo nemyslitelné podvádět na daních při obchodování s polostátní firmou ČEZ.

Policisté se dlouhou dobu zabývali také okolnostmi, za jakých Amun.Re prodal firmě ČEZ obří solární parky u Ralska a Mimoně. Energetická společnost za ně zaplatila pět miliard korun, což bylo podle kritiků o miliardu více, než byla běžná výkupní cena ceskajutice.cz

X X X

Letní čas je uměle vytvořený, naše tělo a společnost lépe reagují na zimní, přibližuje neuroložka

V noci na neděli přijdeme o hodinu spánku. Ve dvě ráno totiž ručičky hodinek poskočí rovnou na třetí. Přestože někdo třeba nemusí mít s touto změnou problém, může nám komplikovat například spánkový režim. „Záleží i na našem genetickém rozpoložení,“ přibližuje neuroložka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 X Jak se může narušení spánkového rytmu jednou za půl roku podepsat na našem těle a mysli?

Je to velice individuální. Někomu to vůbec nevadí, ale někdo s tím může mít dost velké problémy. Záleží na našem věku – když jsme mladší, změny možná vnímáme lépe, a když jsme starší, hůře. Záleží i na našem genetickém rozpoložení. Tedy zda jste spíše sovy, anebo ptáčata. Je to různé.

X Je možné se na tu změnu nějak připravit, kdybychom chtěli?

Při přechodu na letní čas možná jít trochu dříve spát, aby nám ta hodina tolik nevadila. I třeba trochu uspořádat svůj rytmus, co se týče jídla, večeře a podobně. Ale myslím si, že by to nemělo dělat nějaký vysloveně velký problém. Zvláště proto, že teď jsou Velikonoce, takže máme na adaptaci ještě jeden den, protože většinou to u lidí více než takové dva tři dny větší problémy nedělá.

X A je třeba přechod na letní čas nějakým způsobem pro tělo jiný než přechod na ten zimní?

Určitě ano, protože náš takzvaný vnitřní čas, kterému se říká také „volně běžící“ čas, je trochu delší než ten astronomický. To znamená, že se mu musíme přizpůsobovat. A to, čím se přizpůsobujeme, je světlo. Pokud je tedy náš biologický čas trochu delší, tak nám spíš vyhovuje přechod na zimní čas, kdy můžeme o hodinu déle spát.

X A čeho vy jste zastánkyní? Změn času, nebo nechat celý rok jeden?

Myslím, že všichni, kdo se tím vědecky zabývají, tak jsou určitě pro to, aby byl jednotný čas – a ten čas, který je nám přirozený, je ten takzvaný zimní. Letní čas byl v podstatě uměle vytvořený.

Takže jak evropské společnosti, tak naše společnost, jak spánková, tak cirkadiánní rytmicita – vše je pro to, aby byl ten přirozený, to znamená zimní čas. Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času. Členské státy se ale nedohodly, který čas bude platit trvale.

X X X

Fotbalisté Bohemians porazili Jablonec a připsali si první jarní výhru, Plzeň doma nestačila na Liberec

Fotbalisté Plzně po reprezentační pauze ve 26. ligovém kole doma nečekaně podlehli Liberci 1:3 a prohráli poprvé na jaře a po šestnácti soutěžních zápasech. Všechny branky padly až v druhém poločase. Slovan poslal v 64. minutě do vedení Matěj Chaluš, za čtyři minuty srovnal střídající Idjessi Metsoko, ale vzápětí vrátil hostům náskok Luka Kulenovič, který se pak trefil ještě jednou.

 Západočeši podlehli Liberci také v druhém vzájemném duelu této sezony a v lize prohráli po 11 zápasech. Čtvrtfinalista Evropské konferenční ligy i tak nadále s přehledem drží třetí místo v tabulce, zřejmě však nadobro ztratil naději na to, aby ještě znepříjemnil situaci prvním dvěma celkům Spartě a Slavii.

Slovan se jako předposlední tým v tomto ročníku nejvyšší soutěže dočkal prvního venkovního vítězství a poskočil na sedmou příčku.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.