Zajistí Biden konec zabíjení lidí na Ukrajině a zbraní Zelenskému? Fiala válčí, lidem nic nedává

 Šéf Bílého domu Joe Biden prohlásil, že ukrajinský prezident Zelenskyj nedbal v únoru na jeho varování, že se Rusko chystá napadnout Ukrajinu. „Vím, že si mnozí mysleli, že možná přeháním. Já jsem to ale věděl a měli jsme data, která to podporovala,“ řekl podle agentury AP Biden při svém pátečním projevu v Los Angeles. „Nebylo pochyb. Ale Zelenskyj to nechtěl slyšet,“ dodal.

  Vydejte Braniborsko a Pyreneje. Polský diplomat odmítl chránit Putinovu tvář

Ať se vzdají Braniborska nebo Pyrenejí. Takový vzkaz má polský velvyslanec v Kyjevě Bartosz Cichocki na iniciativu některých západních politiků, že je zapotřebí pomoci ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi si v konfliktu na Ukrajině zachovat tvář. „Ale jak se můžete pokusit zachránit nebo zachovat to, co bylo vlastně úplně ztraceno?“ ptal se polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Zdá se mi, že Rusko velmi vědomě a cíleně vytvořilo situaci, kdy na nás budou spojenci tlačit, abychom udělali ústupky. Protože co je pro ně Doněck nebo Luhanská oblast? Byly vysloveny myšlenky, že by něčí tvář měla být zachráněna. Pak ať dají své Braniborsko nebo Pyreneje,“ prohlásil diplomat v rozhovoru pro ukrajinský web Ukrinform , který byl zveřejněn v pátek.

Jeden ze zmíněných regionů patří Německu, druhý Francii a Španělsku. Berlín a Paříž jsou označovány za hlavní iniciátory hledání cesty k zastavení války na Ukrajině.

Jenže kompromis s Ruskem o ukončení války by byl kapitulací, desetkrát horší než Minské dohody, které měly připravit jakousi autonomii Donbasu ve skutečnosti ovládaném Ruskem, míní velvyslanec. „Téměř polovina země, část, kde je soustředěn průmysl, zemědělství a přístavy, by zůstala pod ruskou kontrolou. Taková situace by byla katastrofální pro suverenitu Ukrajiny,“ dodává.

Některé státy podle něj nechápou, že Ukrajina se neliší například od Francie nebo Španělska. Není to dočasná entita, kde má Rusko nějaká přirozená práva. Také se některým podle něj zdá, že jakýkoli mír je lepší než válka. „Země našeho regionu však chápou, že někdy se takzvaný ‚mír‘ neliší od otroctví a jsou připraveny bojovat za svou svobodu, i když to stojí hodně,“ uvádí diplomat.

Podle velvyslance je odlišný postoj západních zemí k pomoci Ukrajině dán také tím, kam sovětské tanky v roce 1945 dojely a kam ne. „To znamená, že někdo pochopil, co je sovětský ‚ráj‘, a někdo ne,“ popisuje Cichocki.

Jak můžete něco zachránit, když to bylo ztraceno?

Podobně hovořil například polský předseda vlády Mateusz Morawiecki. „Ale jak se můžete pokusit zachránit nebo zachovat to, co bylo vlastně úplně ztraceno?“ zeptal se v květnu na konferenci. Politik zdůraznil, že probíhající bitva o Ukrajinu může určit budoucnost Evropy na několik století dopředu. „Pokud Ukrajina vyhraje, bude to především její vítězství. A pokud prohraje, bude to porážka nás všech a konec světa, jaký známe,“ varoval Morawiecki.

Německo, Francie a Itálie se i přes ukrajinské úspěchy na frontě pokouší dotlačit vládu v Kyjevě k jednacímu stolu a přimět ji přistoupit na nějaké územní ústupky, které by Rusku umožnily z konfliktu vycouvat a oznámit částečné vítězství. Francouzský prezident Emmanuel Macron opakovaně varuje před „ponížením“ Ruska.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj už v květnu prohlásil, že pokusy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona najít nějaké diplomatické východisko pro šéfa Kremlu Vladimira Putina jsou marné. Zelenskyj přitom pro italskou televizi RAI 1 zdůraznil, že Ukrajina nikdy dobrovolně nepostoupí své území jen pro to, aby „zachránila Putinovu tvář“.

K Macronovým výrokům se na Twitteru vyjádřil i ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba. „Výzvy k tomu, aby se předešlo ponížení Ruska, mohou ponížit pouze Francii a každou další zemi, jež by se k nim přidala. Rusko se totiž ponižuje samo. Všichni bychom se raději měli soustředit na to, jak Rusko dostat zpátky na původní místo. To přinese mír a zachrání životy,“ napsal.

 X X X

Fiala válčí s Ruskem, o občany ČR se nestará, katastrofa, říká Švihlíková

  Kabinet Petra Fialy (ODS) pak obviňuje z toho, že neřeší problémy lidí. „Vládu to nijak nerozrušuje. Má plné ruce práce s tím vést moralistní kázání vůči vlastnímu obyvatelstvu, dělat si fotečky ze zasedání EU, vést válku proti Rusku, psát jako ministr zahraničí přihlouplé klišovité kecy do novin, či poučovat národ o tom, že vláda se o občany nemá co starat,“ napsala Švihlíková.

  „S tímto vývojem brzy většina národa skončí na lavičce. Ale tato ideologicky uvědomělá vláda se jistě zaslouží o to, že to bude lavička Václava Havla. Odkaz roku 1989 tak bude v rozvrácené a zbídačené zemi vrchovatě naplněn,“ doplnila.

Zmiňuje například příspěvek 5 000 korun pro rodiny, který podle ní není dostatečný. „Není divu, že ve společnosti kypí hněv způsobem, který jsem ještě nezažila. Pokud si vláda neví rady s příspěvkem (velmi ubohým) 5 000 Kč pro některé domácnosti (když neumí ani rozlišit brutto a netto příjmy), zatímco přicházejícím Ukrajincům dává 5 000 Kč automaticky, těžko to společnost jen tak blahosklonně spolkne,“ popsala ekonomka svůj názor.

Kromě vlády kritizuje také politiku zvyšování úrokových sazeb ČNB, která podle ní nevede ke kýženému výsledku. „K tomu připočtěme stupidní politiku ČNB, která bojuje proti inflaci tak efektivně, že ČR patří k zemím s nejvyšší mírou inflace (spolu s pobaltskými zeměmi, jejichž základní úroková sazba je ovšem stále 0 %). Tato politika nejenže postihuje firmy a jejich inovační a investiční aktivitu, ale dramaticky zasáhne i do domácností, zejména přes hypotéky,“ doplnila Švihlíková.

X X X

Švihlíková: Odbory jsou u nás sprosté slovo. Jejich návrhy jsou radikální, odvětila Horská

Úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru postupně hlásí stávkovou pohotovost na podporu požadavku zvýšení platů. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. A co o současném problému soudí ekonomové? Ilona Švihlíková a Helena Horská byly hosty v pořadu 360°. V ekonomických otázkách se však neshodly.

Ekonomka Ilona Švihlíková dlouhodobě zastává názor, že by vláda lidem v současné tíživé situaci měla více pomáhat i za cenu neblahých důsledků, které se pak projeví v kondici státního rozpočtu.

„ČMKOS nepřichází jen s žádostmi zvýšení platů, ale s návrhy mnohých opatření. Pokud ale vláda absolutně nekoná, tak je logicky na řadě také požadavek na růst platů. Nabízí se celá škála opatření, například zastropování cen či vliv státu na energetickém trhu,“ prohlásila Švihlíková ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ní začíná být situace pro většinu domácností velmi obtížná.

„Je ale třeba říct, že nejsme ve Francii, tedy v zemi, která má silně protestní kulturu. To u nás není. V Česku dlouhodobě platí, že odbory jsou sprosté slovo a svádí se na ně cokoliv. Jakmile je problém, mohou za to odbory či zaměstnanci. Je to takový univerzální padouch. Práce odborů je v tomto ohledu dost těžká,“ dodala.

Podle ekonomky Heleny Horské ale návrhy odborů nejsou proveditelné. „Realita je taková, že kdyby toto chtěli všichni zaměstnanci, inflaci nikdy nedostaneme pod kontrolu. Za těchto podmínek vláda nemůže něco takového přijmout,“ uvedla. Přesto ji mrzí, že spolu obě strany více nejednaly.

Jednání s vládou

„Odbory přišly sice s radikálním návrhem, ale je to k diskusi. Úlohou vlády je vyjednávat. To vlastně nebylo. Padají striktní požadavky, jinak hrozí stávková pohotovost. Růstem mezd však inflaci nikdy nepředběhneme. Zajímalo by mě, jak si odbory představují, že zvládneme ukočírovat inflaci, pokud by byl růst mezd 15 procent,“ zmínila Horská.

Vláda podle ní bere ohledy především na zastavení růstu zadlužování. I Česká národní banka upozorňuje, že je nezbytné dostat budoucí státní rozpočty do lepší kondice. Zatím není jasné, zda k větším stávkám skutečně dojde. Předáci chtějí nejdřív jednat se šéfy vládních stran. Poté rozhodnou o dalším postupu.

X X X

Šéf turecké diplomacie zopakoval výhrady k rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

Çavuşoglu také uvedl, že by se v Turecku mělo konat jednání o zajištění vývozu ukrajinského obilí ve formátu OSN, Rusko, Ukrajina a Turecko. Lipavský novinářům řekl, že vstup obou států do NATO je pro ČR důležitý z bezpečnostního hlediska.

„Máme zde dva nové žadatele o členství v NATO a dvě hlavní hrozby, kterým svět čelí. Jednou je Rusko, druhou souboj s mezinárodním terorismem. My samozřejmě žádáme společnou podporu vůči terorismu. Jedná se o žadatelské státy, které podporují terorismus a které přijímají restrikce vůči Turecku,“ uvedl Çavuşoglu. Řekl, že se dál bude hledat řešení.

Ankara opakovaně tvrdí, že Švédsko a Finsko podporují „teroristické skupiny“. Za ně označuje Turecko některé kurdské organizace, například Stranu kurdských pracujících (PKK), či příznivce klerika Fethullaha Gülena, které turecké úřady považují za strůjce neúspěšného vojenského puče v roce 2016.

Lipavský novinářům řekl, že se svým tureckým protějškem společně hledali cestu jak v otázce vstupu obou států do NATO pokročit. „Česká republika není, řekněme, světovým hráčem v nejzásadnějších otázkách, na druhou stranu budeme předsedat Evropské unii a celá řada světových lídrů bude jezdit do Prahy, tak je dobré přispívat k debatě a dialogu,“ uvedl Lipavský.

Podle něj je důležité, aby na summitu NATO v Madridu koncem června státy ukázaly nějaký pokrok v dialogu. „Jasně formulujeme náš postoj. Z našeho bezpečnostního hlediska je pro nás vstup Švédska a Finska opravdu významný, protože ruské chování, ruská agrese proti Ukrajině nás ohrožuje jak nepřímo skrze migrační vlnu nebo vysoké ceny energií a Putinovu inflaci, tak ale i v širším bezpečnostním rámci. Pokud je Rusko takto utržené ze řetězu a nezastavíme ho nyní na Ukrajině, tak přímo ohrožuje ČR. Tak jsem mu (tureckému ministrovi zahraničí) toto sdělil, aby chápal, proč je náš postoj natolik jasný a, řekněme, hlasitý,“ uvedl šéf české diplomacie.

Začátkem června Turecko vyzvalo spojence v NATO, aby postupovali ve shodě v boji proti terorismu. Apel přichází v době, kdy Ankara zvažuje nové vojenské tažení v severní Sýrii. Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin ho před nedávnem v deníku El País označil za „protiteroristickou operaci“. Turecké plány kritizovaly například USA a vymezilo se vůči nim i Rusko.

Turecký ministr zahraničí zmínil, že by se v Turecku také mohlo konat další jednání o zajištění vývozu ukrajinského obilí. „Pod návrhem OSN se má konat setkání ve formátu čtyř stran – OSN, Ukrajina, Rusko a Turecko. Jsme připraveni hostit další jednání v tomto formátu v naší zemi… Očekáváme v této věci vyjádření Ruska ohledně další schůzky a námi předložených návrhů,“ uvedl Çavuşoglu. Tento týden se v Ankaře sešel se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, návrhy OSN mu představil.

OSN se snaží zajistit vývoz ukrajinského obilí po moři za asistence Turecka. Podle Lavrova musí Ukrajina nejprve odminovat své přístavy v Černém moři. Ukrajina zase požaduje dostatečné bezpečnostní záruky a vyjadřuje obavy z toho, že Rusko námořní koridor pro vývoz obilí zneužije k útokům z moře.

X X X

Hledám servírku, napsal hostinský z Budějovic. Dostal za to tučnou pokutu

Na korektnost a genderovou vyváženost můžete narazit i tam, kde byste to možná nečekali. Majitel jedné z českobudějovických restaurací dostal pokutu 20 tisíc korun za údajnou diskriminaci mužů. Na okno podniku totiž vyvěsil inzerát: „Hledám servírku.“ Tím se podle inspektorátu práce dopustil přestupku.

V polovině dubna navštívily pana Jana Dobiáše v jeho restauraci kontrolorky z Inspektorátu práce. V té době

„Přišla kontrola, dvě ženy, a řekly, že to je diskriminační vůči mužům. A když to opravím, tak bude zákonu dobře uděláno,“ líčí hostinský Dobiáš. Vypadalo to jako pouhé nedorozumění. Pan Dobiáš původní inzerát sundal, přepsal a tím považoval celou věc za uzavřenou.

Jenže asi za dva týdny panu Dobiášovi zazvonil telefon. Volali z inspektorátu, jestli je ochoten zaplatit pokutu tisíc korun. „Řekl jsem, že to nezaplatím. Domluvili jsme se totiž, že když to odstraním, bude to v pořádku,“ vysvětluje.

Po správním řízení pokuta ale narostla na rovných dvacet tisíc korun. Hostinský se chce odvolat. Celý incident totiž vnímá jako „házení klacků pod nohy“. „Je pro všechny těžká doba. Dva roky covidu, pak se začneme mátořit a přišla válka a s ní zdražení energií,“ zoufá si.

Mluvčí Inspektorátu práce CNN Prima NEWS napsal, že „hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem“ a také, že inzerát byl diskriminační.

Na incident zareagovali po svém provozovatelé jiné restaurace ve městě – nechtějí na brigádu přijmout muže ani ženu, ale prostě „Homo sapiens“.

X X X

Historické TGV mělo v Česku závadu. Při brždění obulo kola a skončilo v servisu

Historická souprava TGV, která v minulých dnech projela Českem, skončila v noci na sobotu v opravárenském depu Českých drah. Důvodem bylo takzvané obutí kol. Podle Správy železnic se však jedná pouze o drobnou závadu, kterou se povedlo rychle vyřešit. Rychlovlak je už nyní na cestě zpět do Francie.

Přeprava soupravy TGV, která vyšla více jak na milion korun, se těsně před odjezdem z Česka do rodné Francie lehce zkomplikovala. České dráhy na svém Twitteru uvedly, že v noci na sobotu se souprava před svým odjezdem nacházela v jejich depu u soustruhu.

Důvodem bylo „obutí kol“, k němuž došlo při přesunu z Brna do Jihlavy. Na závadu soupravy upozornila Česká televize (původně byl mylně uveden jiný web, za chybu se omlouváme, pozn. red.). K obutí kol dochází při jejich zablokování. Kola se přestanou točit a na jejich spodní části v kontaktu s kolejnicí se obrousí rovné plochy.

Správa železnic, které se podařilo vystavení historické soupravy TGV dojednat, však v sobotu uvedla, že se jednalo o standardní zásah, který se v podobných situacích provádí u jakéhokoliv vlaku.

„Při přesunu z Brna do Jihlavy došlo k závadě na spojovacím voze, k němuž je lokomotiva připojená. Tím se aktivovalo nouzové brzdění,“ vysvětlit pro iDNES.cz mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Na železničním dvojkolí se tak dle jeho slov vytvoří plošky, které vlaku brání, aby se pohyboval svou maximální rychlostí. „Aby vlak TGV nemusel při své zpáteční cestě jet nižší rychlostí, zastavil na odstavném nádraží v Praze, kde prošel servisem, aby mohl svou standardní rychlostí pokračovat zpět do Franice,“ dodal Gavenda.

Poté upřesnil, že se jedná o zásah naprosto standardní u jakéhokoliv vlaku, který nouzově zabrzdí. Souprava TGV by tak odjela i bez servisu, ovšem zpomalená. Momentálně je TGV již na cestě do Francie.

Vysokorychlostní souprava TGV dorazila do Česka v neděli 5. června. Dříve jezdila ve Francii a je přes 40 let stará. Její prezentace v Česku byla součástí třídenního železničního veletrhu Rail Business Days a měla ukazovat výhody vysokorychlostních vlaků. Souprava projížděla z Děčína do Prahy, poté se přesunula do Brna, a nakonec i do Jihlavy a Ústí nad Labem.

X X X

V  PRAZE   A  OKOLÍ   VÍCE   DĚTÍ   A   OBYVATEL?

Peníze byly jen na akutní potřeby školství, na přípravu kapacit pro silné ročníky ale nezbyly, připouští středočeský radní pro vzdělávání Milan Vácha. „V Praze a jejím okolí přibylo 400 tisíc obyvatel, ale vznikly pouze čtyři nové základní školy,“ popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz.

 x Proč podle vás studenti z vašeho kraje odchází na střední školy do Prahy?

Tento trend je dlouhodobý. Praha vždy působila gravitačně. Je normální, že se žáci stahují do větších měst. Odchází na prestižní školy a také za sportovním a kulturním vyžitím. Podobný efekt můžeme vidět i mezi Jihomoravským krajem a Brnem.

x Projevuje se odchod žáků na zaměstnanosti v příslušných oborech?

Nemyslím si. Někdy se stane, že se žáci do našeho kraje nevrací. V letošním roce naše školy naopak zaznamenaly zájem pražských žáků o středočeské školy. Obecně je problém s kapacitami. Praha se rozrůstá. Postavilo se tam 114 tisíc bytů, což je po přepočtu na obyvatele velké město.

Stejně tak i okresy Praha-východ a Praha-západ. Když to spočítáme, tak se jedná o 400 tisíc lidí za dvacet let. Tady přibyl počet obyvatel srovnatelných s Brnem a nyní se divíme, že vzniká přetlak žáků, když jsme k tomu nevybudovali žádnou střední školu. Staví se, ale zároveň nejdou peníze do školské infrastruktury. Nový stavební zákon nám moc šancí na systémové řešení nedává

x Když do Prahy odchází žáci, registrujete něco podobného i u učitelů?

Praha a střední Čechy mají největší podíl nekvalifikovaných pedagogů. Oblast u Prahy trpí tím, že pedagogové mají stejné platy jako v celé republice, ale životní náklady jsou mnohem vyšší. Učitel v Psárech nedaleko Prahy nemůže zaplatit hypotéku pozemku o stejné rozloze jako v Jevíčku nebo v Sudetech.

x Čím podle vás Praha studenty láká?

Je to sportovní a kulturní vyžití. Děti chtějí parky, mekáče a rušný život. Pokud je u nás škola na periferii, kde v 17 hodin dávají lišky dobrou noc, tak tam žáci přirozeně nechtějí studovat, i když máme dostatek volných míst. Menší města trpí tím, že o jejich školy není takový zájem, ale nemusí to nutně souviset s kvalitou vzdělání.

Nejedná se o specializované školy, jako je škola pro letecké mechaniky v Odolene Vodě, tam si studenti cestu najdou. Je to problém škol běžného typu. Nedávno jsme například zavřeli zemědělskou školu v Středoklukách. Menší města prostě nemají gravitační potenciál.

 Na čtyřletá gymnazia a jiné střední školy se hlásí žaci z populačně silných ročníků 15 let zpět, ale není prý dostatek kapacit, zejména ve velkých městech. Politici chtějí, aby se rodilo více dětí, ale vzdělávací kapacity pro ně, zdá se, jaksi zapomněli řešit.

x Co s danou situací chcete dělat?

Chceme jít cestou posílení škol v okresních městech. Je paradoxně levnější přistavit čtyři třídy ve fungující škole, než mít téměř prázdnou třídu na periferii. Středočeský kraj historicky neudělal optimalizaci v té míře, jak si to zasluhovala. Máme problém, že u nás existují lokality, kde je míst nedostatek. Typicky je to Praha-západ a Praha-východ. Pochopitelně budeme k optimalizaci přistupovat velmi citlivě.

V čase se nám hýbou silné a slabé generace. Stále doznívá vliv husákových dětí a teď tu máme „husákova vnoučata“. Naše školská infrastruktura na to musí být připravena, ale nyní je naprosto podfinancovaná, protože se neinvestovalo nad rámec aktuálních potřeb a nebudovala se rezerva pro blížící se silné ročníky.

Ve středních Čechách si už začínáme dělat interní sběr dat a požádal jsem i Prahu, aby se tímto problémem zabývala. Chceme vědět, jestli se jedná spíš o mediální problém, nebo je poptávka po středoškolském vzdělání opravdu daleko větší, než je naše aktuální kapacita.

x Máte konkrétní nástroj, jak studenty udržet v kraji?

Žádná zákonný nástroj není, ale na základě sběru dat budeme s demografií pracovat. Podle našeho průzkumu je zdaleka nejhorší situace na Praze-západ, kde je čtrnáct děti na jedno středoškolské místo.

Je to dané tím, že tam není žádné přirozené centrum, takže se historicky chodilo na gymnázia do Prahy. My se nyní musíme ve spolupráci s Prahou dohodnout, jestli uděláme posílení gymnaziálního studia v daném okrese, nebo budeme směřovat k posílení gymnázií v Praze, kam vlastně naše děti přirozeně pendlují a je tam i dobrá doprava. Nějaké opatření bychom v tomto okrese udělat měli, protože kapacity jsou nedostačující.

X X X

Čtvrtého Prskavce připravila v  Praze Troji o medaili penalizace. Fišerová dojela mezi kajakářkami pátá

Vítěz z Tokia Jiří Prskavec se dalšího medailového úspěchu na Světovém poháru doma v Troji nedočkal. Po zlaté olympijské sezoně tu novou pohárovou zahájil devětadvacetiletý kajakář čtvrtým místem, od stupňů vítězů ho dělilo 29 setin sekundy. Tereza Fišerová byla mezi kajakářkami pátá, Antonie Galušková devátá. V Praze vyhráli australská slalomářka Jessica Foxová a Slovinec Peter Kauzer.

Prskavec, který pohárový závod v Praze ovládl už čtyřikrát a je dvojnásobným mistrem světa, chyboval na sedmnácté brance. S dvousekundovou penalizací ztratil na nejrychlejšího a čistě jedoucího Kauzera 2,03 sekundy. Domácí favorit v Troji prohrál ještě s Italem Giovannim De Gennarem a Švýcarem Martinem Dougoudem.

Nejlepší kajakář světa špatně zareagoval na vyšší hladinu vody v trati, která se změnila mezi semifinále a finále.

„O tom válci v půlce vím, že za téhle vody je vždycky větší a měl by mě líp chytnout. Tak jsem před ním nezpomaloval, najel jsem plnou rychlostí a nechytl mě. Ztratil jsem docela dost času i sil, pak jsem věděl, že to musím někde nahnat, zkusil jsem to na (brankách) 17-18-19. Myslím, že se mi to povedlo, bohužel jsem hned tu první plácnul, nevešel jsem se pod ni, a tím byl konec nadějí,“ popisoval Prskavec.

Počínaje mistrovstvím světa 2013 získával na velkých mezinárodních závodech v Troji medaile, ať už to bylo mistrovství Evropy nebo Světový pohár. Dnes tato série skončila.

„Malinko mě to mrzí kvůli divákům a fanouškům. Bylo to tu krásné, zase po dvou letech pořádný závod v Troji a mě moc mrzí, že jsem jim to nemohl vrátit za to fandění. Ale jednou to muselo přijít a já se příští rok zase zkusím o trochu líp připravit a být zase lepší,“ dodal Prskavec.

Fišerová pátá

Fišerová v kategorii K1 letos mezi dospělými debutuje a v pátek byla nečekaně nejrychlejší v kvalifikaci. V Troji bude útočit na medaile i v neděli na kánoi a v extrémním slalomu. Za Foxovou, jež zlatem oslavila dnešní 28. narozeniny, zaostala s dvěma trestnými sekundami o 3,18 vteřiny. Foxová byla také jednou penalizována za dotyk branky.

I Galušková měla jeden ‚šťouch‘, ale časem na nejrychlejší nestačila a mezi deseti finalistkami byla devátá. Barbora Valíková obsadila v semifinále 23. příčku.

V neděli budou na trojském kanálu závodit kategorie C1. Na kánoi se představí opět Fišerová i sestry Martina a Gabriela Satkovy, v mužském semifinále jsou obhájce pražského pohárového zlata Lukáš Rohan a Václav Chaloupka s Vojtěchem Hegerem. Světový pohár bude za týden pokračovat v Krakově.

X X X

Čistky na Ukrajině jsou potřebné. Banderovci jsou ohavnost, hřímá ruská hokejová legenda

Ruská hokejová legenda Vjačeslav Bykov, který v minulosti trénoval mimo jiné ruskou reprezentaci, se tvrdě zastal „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. V rozhovoru pro Sports.ru uvedl, že čistky na Ukrajině jsou potřeba.

Bykov hovoří podobně jako ruská propaganda. Vyhýbá se například slovu „válka“. „Je ale jedno, jak dlouho bude speciální operace pokračovat, protože pravda bude v pravý čas odhalena. Doufám, že se tak stane velmi brzy, aby se lidé mohli dozvědět skutečnou pravdu,“ sdělil mimo jiné ruský trenér, který nyní žije ve Švýcarsku. Na jeho výroky upozornil web Sport.cz.

Viníkem konfliktu je podle něj Západ. „Říkají o nás, že jsme agresoři a Putin je diktátor. Jenže doopravdy jsou to Američané a Evropané, kteří jsou agresoři. Střílí lidi na ulicích, lidé u nich bydlí v krabicích a trápí je nezaměstnanost. Mají sami svých problémů dost, ale mluví o tom, jak žijeme my. Jak se říká, není důležité, jak žiju já, hlavně aby sousedovi chcípla kráva,“ řekl bývalý hokejista.

Bykov zdůraznil, že čistky na Ukrajině jsou potřeba. „Během druhé světové války otec mé ženy bojoval proti fašistům. A do roku 1950 prováděl čistky na území Sovětského svazu, kde se stále pohybovali členové hnutí Stepana Bandery. Pro ty čistky je důvod. Bandera je ohavnost sama a jeho ozvěna se dnes znovu ozývá. Mladí lidé mají vymyté mozky. Já podporuji ruskou pomoc Donbasu, protože tihle lidé ztratili své milované a celé roky je na nich páchána genocida,“ řekl.

Rozčílil jej také postoj Švýcarska, jeho nové domoviny, které na Rusko uvalilo sankce. „Tohle Švýcarsku nedává dobrý kredit. Vždy bylo neutrální zemí, ale jak vidno, propaganda pracuje do takové míry, že svoji neutralitu porušuje,“ sdělil.

X X X

České předsednictví v Unii nabídne příležitost představit i Pardubicko

Hned první den českého předsednictví přiletí členové Evropské komise na pardubické letiště Jana Kašpara, odkud odjedou na jednání s českou vládou do Litomyšle. Večer na to naváže pod patronací Pardubického kraje Koncert pro Evropu na festivalu Smetanova Litomyšl jako slavnostní připomenutí evropského kulturního dědictví a společných evropských hodnot. Pardubický kraj se pak bude podílet na organizaci některých akcí v Bruselu a také na Pardubicku, tak jak to tento týden schválili jeho radní.

„Budeme se určitě podílet na Evropském týdnu regionů v polovině října v Bruselu a na dalších akcích evropské metropoli. V našem zázemí, které máme už mnoho let Plzeňském domu, chceme v prosinci představit výstavu Pernštejnské ženy a Evropa. Tu připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích spolu s Univerzitou Pardubice k výročí 500 let renesance ve východních Čechách a přibližuje kosmopolitní rozměr pernštejnské aristokracie,“ uvedl některé aktivity náměstek hejtmana Roman Línek, který je zároveň předsedou české delegace v Evropském výboru regionů.

Právě část členů předsednictva Evropského výboru regionů, který bude v polovině září zasedat v Praze, zavítá na studijní návštěvu i do Pardubic. Prohlédnou si především přestavbu Automatických mlýnů, na kterou všichni investoři – kraj, město a soukromník, čerpají evropské dotace z Integrální teritoriální investice.

Významnou událostí bude také neformální zasedání Pracovní skupiny finančních radů (PS FiCo) na Pardubicku ve dnech 19. – 21. září.  „Pardubický kraj bude jedním z několika partnerů tohoto zasedání a budeme se snažit připravit pro zástupce 27 zemí Evropy co nejlepší podmínky pro jednání i pro doprovodný program v kraji,“ dodal Línek.

V závěru roku doputuje do Pardubic na Komenského náměstí průřezová výstava České tiskové kanceláře dokumentující klíčové okamžiky České republiky ve vztahu k Evropské unii.  Celkem navštíví 16 měst, v našem kraji to bude na začátku července ještě Litomyšl. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Kostelec na jižní Moravě se stal krajskou Vesnicí roku 2022

Soutěž Vesnice roku je po nucené dvouleté odmlce z důvodu covidové pandemie zpět. Zlatou stuhou se pyšní Kostelec z okresu Hodonín, který postupuje do celostátního kola. V rámci 26. ročníku soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova se v ČR přihlásilo celkem 175 obcí, z toho z Jihomoravského kraje je 20 soutěžících, což je nejvyšší počet ze všech krajů. Kraj uvolnil na pořádání soutěže ze svého rozpočtu 1,4 milionu korun.

Vesnice roku je soutěž, která propaguje venkov s jeho tradicemi a způsobem života. Upozorňuje tak na význam venkova a zároveň podporuje občany k účasti na rozvoji svého domova.

Vítězná obec Kostelec s 894 obyvateli se nachází v okrese Hodonín v blízkosti města Kyjova v podhůří Chřibů. V obci pracuje 9 občanských sdružení a spolků. Kostelec žije bohatým folklórním životem. Věnuje se také sběru vzorů původních výšivek. Obec získala ocenění v rámci projektu Audit Obec přátelská rodině. V rámci ZŠ funguje originální školní kavárna, kde děti nabízí rodičům a dalším návštěvníkům občerstvení. Teď se vesnice bude připravovat na celostátní kolo.

Zlatá stuha – za vítězství v krajském kole – obec Kostelec                                     Bílá stuha – za činnost mládeže – obec Ochoz u Brna, Modrá stuha – za společenský život   – obec Plenkovice, Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí – obec Ořechov, Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec Sudoměřice

„Jsem strašně moc rád, že se z našeho kraje do soutěže přihlásilo nejvíc obcí. Máme tady spoustu skvělých obcí a hlavně skvěle vedených. Děkuji všem, že do toho šly, zvlášť po těžkém období po covidu. Vítězi přeji, aby v celostátním kole uspěl a ukázal, že nejlepší obce jsou na jižní Moravě,“ konstatoval jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Do soutěže Vesnice roku se mohou přihlásit obce vesnického charakteru (včetně těch se statutem města a městyse), které mají maximálně 7 500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Do soutěže se hlásí obec vždy jako celek, včetně svých místních částí. Mgr. Alena Knotková, tisková mluvčí

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.