Zajistí gen. Pavel po Čaputové v SR novou vládu i v ČR? Odstraní neschopného Fialu? Expremiér Paroubek na demonstraci v Praze

Zatímco gen. Pavel s manželkou se v sobotu bavili v Anglii při korunovaci Krále, v Praze na Václavském náměstí tisíce lidí ČR demonstrovali proti válce na Ukrajině, kde jsou fašisté Hitlera, jak na ně upozornil Izrael, a dříve i Rusko, které se snaží fašisty Hitlera z Ukrajiny vyhnat.

USA, Anglii, Německu, Francii a dalším zemím Západu Ukrajinští fašisté, jak je vidět, vůbec na Ukrajině nevadí. A to přesto, že Hitlerovou válkou zahynuly miliony lidí mnoha zemí. Hodně i Židé. A právě i Žid Zelenský se dal do služeb Západu a organizuje válečné ničení Ukrajiny a vraždění nevinných občanů země. To mu Izrael a další země nemohou zapomenout.

Zelenský už sám přiznává, že svým chováním a válečnickým jednáním je ohrožen a bojí se o život, protože mu začíná docházet, že Západ ho věčně chránit nebude. Už teď ho USA, Biden, varují před před válečným ničení území Ruska. A vedle USA je to i Německo a další rozumné země, občané a politici.

Válkou totiž trpí celá Evropa, lidé i firmy, které mají potíže a nemohou se nadále rozvíjet podle svých dřívějších plánů. Poznali to občané také SR, ČR, Polska, Rakouska, Maďarska, Bulharska, Rumunsko, Německa a mnohých jiných. Rakousko a Švýcarsko se hlásí k neutralitě a Ukrajině odmítají pomáhat.

Protestují proti válčení a zabíjení lidí na Ukrajině také občané ČR velkými demonstracemi v Praze i v jiných městech a požadují odstranění, odvolání a demisi vlády Fialy. Postarat by se o to měl gen. Pavel, protože před volbou prohlašoval, že s Fialou nemá nic společného, takže by to měl dokázat dnes lidem ČR tím, že donutí Fialu podat demisi a navrhne novou vládu odborníků, jako kamarádka Čaputová na Slovensku.

X X X

EXPREMIÉR  PAROUBEK  NA  DEMONSTRACI  V  PRAZE  S  NÁVRHY  NA VYLEPŠENÍ  EKONOMIKY  ČR,  ŽIVOTA  LIDÍ  A  PRÁCE  FIREM

Ing. Paroubek: Přátelé, situace v republice je velmi vážná. Životní úroveň lidí se za minulý a tento rok propadne v průměru až o čtvrtinu. Pádící inflace – drahota – nejspíš dostane vládou nový impuls po navýšení sazeb DPH a spotřebních daní. Inflace tak v druhé polovině roku nebude klesat, ale naopak ještě poroste. ČNB odhadla růst inflace v tomto roce na 11% a ještě do toho nezapočetla zvýšení cen v důsledku růstu sazeb DPH a spotřebních daní. Když ale jdete do samoobsluhy, tak vidíte, že růst cen potravin je meziročně mnohem vyšší!

A zejména když to srovnáte s obdobím před covidem nebo alespoň s rokem 2021. Prostě této vládě se vůbec nedaří! Vůbec se nestará o to, jak ochránit zájmy širokých vrstev českých občanů. Přitom se může podívat např. do sousedního Polska, kde se to i přes všechny těžkosti daří lépe, takže zcela dezorientovaný ekonomický poradce předsedy české vlády veřejně doporučuje českým občanům, aby si zajeli nakoupit potraviny do Polska! Tak dobrá, ten kdo má auto a peníze na benzín si tam může zajet, pokud nebydlí na druhém konci republiky. Ale babičky, na které dopadá hrůza inflační spirály nejvíce, pro ty nikdo neorganizuje cesty za nákupy do Polska. A musí prostě vyžít s těmi penězi, které mají. Fialova vláda udělala vše pro to, aby si důchodci po jejím rozhodnutí o zmrzačení valorizačního vzorce pro výpočet navýšení důchodů v důsledku inflace museli utáhnout své řemeny a opasky a žít ještě skromněji. A každý z nás se jistě ptá: kam až to zajde?!

Vládě přitom nevadí konflikt na Ukrajině a její členové blouzní o ukrajinské ofenzivě, která zažene ruská vojska nejlépe až ke Kremlu. Přitom střízlivější mozky dokonce i na Západě, jako např. náčelník gen. štábu polské armády, mluví o tom, že Rusko má a bude mít dost peněz na vedení války. Dodejme, že Ukrajina bez amerických a západoevropských peněz by nepřežila ani týden. Ukrajina nemá dostatek munice, ani dostatek vojáků k tomu, aby provedla skutečně efektivní ofenzivu. Je nejvyšší čas vyvolat a česká vláda by se měla také podílet na mírových jednáních! Třeba s čínskou účastí anebo pod vedením Elona Muska, který před časem přišel také s mírovým plánem. V zásadě je to jedno, kdo by tato jednání vedl, ale měl by to být někdo akceptovatelný oběma stranami. A rychle začít!

Jakmile skončí tato neblahá válka, začnou se ceny surovin, zemědělských produktů a průmyslových kovů vracet na předválečnou a předcovidovou úroveň. A to by se mělo projevit pozitivně dříve nebo později poklesem cen zboží na českém trhu.

Vláda by také měla co nejrychleji přistoupit k zestátnění 30% akcií ČEZu, které drží soukromí vlastníci. Na účtech ČEZu se válí bez užitku desítky miliard korun, ze kterých by bylo možné tyto výkupy zahájit. A zbytek by v dohledné době měl již vykoupit český stát. Cílem této akce je rychlé a razantní snížení cen elektrické energie mírně nad úroveň výrobních nákladů, což by bylo blahodárné jak pro české domácnosti, tak pro české firmy.

Proč vláda v této věci nic nedělá? Je to neschopnost nebo něco jiného? Pryč s takovou vládou!

Vrcholné představení vláda předvádí v oblasti zbrojních výdajů. Z roku na rok je chce navýšit o zhruba 40 mld. Kč. Oproti roku minulému to bude příští rok o 70 mld. Kč.

Ministryně obrany Černochová blouzní o nákupech 24 bojových amerických stíhaček, schopných nést rakety s jadernými hlavicemi za nejméně 100 mld. Kč!

To je ale jen písmeno A) ve zbrojní agendě vlády. Písmeno B) pak představuje tzv. obranná smlouva mezi Českem a Spojenými státy. Protože z této smlouvy vyplývá, že Američané budou moci používat čtyři česká letiště: v Pardubicích, v Čáslavi, v Náměšti nad Oslavou a v Mošnově. A samozřejmě u těchto stíhaček, svého druhu vlastně bombardérů, bude muset být i americký personál. A každý, kdo trochu rozumí vojenské problematice, vám řekne, že péče o tyto stroje si vyžádá jejich umístění do dvou stabilních základen s americkým personálem. To je jedna z konsekvencí této vazalské smlouvy podobné těm, které uzavírala v 19. století Velká Británie se svými koloniemi po světě.

Já tomu říkám smlouva Zanzibar – Velká Británie, kdy my jsme Zanzibarem, a náš spojenec USA je Velkou Británií.

Ale ve hře podle smlouvy má být také několik dalších letišť, která jsou často v majetku krajů či měst a těch se na to zatím nikdo neptá!

Je zřejmé, že jakmile budou na česká letiště umístěna nová letadla, s možností vyzbrojení útočnými raketami, zaměří Rusové na tato letiště své rakety s jadernými hlavicemi. A že jich mají dost, o tom nemusíme s ohledem na to, jak postupují na Ukrajině, vůbec pochybovat!

Američané podle této smlouvy o obraně, která je jaksi nad rámec té smlouvy, která umožňuje Česku členství v NATO, a je tedy podle mého názoru zcela zbytečná. Vláda nám ji nicméně chce vnutit!

Američané, kteří zde budou, budou nakupovat zboží od českých dodavatelů bez DPH a spotřební daně. Budou vyjmuti z české jurisdikce, takže nebudou podléhat českým soudům v případě spáchání přestupku či trestného činu. A pokud snad budou po složité proceduře u nás odsouzení, bude pro ně muset být zřízeno zvláštní vězení. Je to prostě tragikomické čtení, číst si tuhle vazalskou smlouvu!

Jen vláda, která nechce hájit bytostné zájmy českého národa, může přistoupit na takovou smlouvu. Pryč s takovou vládou!, řekl na demonstraci v Praze na Václavském náměstí expremiér ing.Jiří Paroubek.

X X X

HÁDKA  KALOUSKA  SE  ZAHRADLEM

Jste ubožák, je mi z vás trapně. Kalousek se pohádal se Zahradilem kvůli zmínce o Vrabelovi

Přestože vládní koalice navenek působí jako dobře fungující celek bez větších konfliktů, někteří politici vládních stran na sebe na sociálních sítích nemilosrdně útočí. Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek si nenechal líbit poznámku europoslance Jana Zahradila (ODS), který přirovnal účastníky debaty Fora24 k demonstrantům Ladislava Vrabela, a označil jej ubožákem. Zahradil zase kontroval, že je mu z Kalouska trapně.

Debata vznikla kolem příspěvku novináře Pavla Šafra, který informoval o páteční debatě, jíž se mimo jiné účastnil také Kalousek. A právě Zahradil si neodpustil poznámku k přítomným divákům. „To publikum vypadá, jako byste ho najali u Vrabela,“ narážel na jednoho z pořadatelů protivládních demonstrací Ladislava Vrabela.

 To se však Kalouskovi nelíbilo. „Urazil jste úplně zbytečně cca 60 slušných lidí, kteří jsou rádi, že máme vládu Petra Fialy, fandí mu a vyjadřovali obavy, aby se nevrátil Babiš, třeba po boku s Rajchlem a Vrabelem. Jste ubožák, je mi trapně za vás. Studovali jsme stejnou školu,“ napsal exministr financí na Twitteru.

To si však Zahradil nenechal líbit a zkritizoval také Kalouskovo propojení s novinářem Šafrem. „To jsme na tom stejně, pane exkolego. Mně je zase trapně za vás, když se potřebujete zahazovat i se Šafrem. Smutný konec, takhle nesmím dopadnout,“ reagoval europoslanec.

 Zahradilova budoucnost v europarlamentu

Zahradilovo jméno se v posledních dnech a týdnech skloňuje stále častěji v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. Někteří představitelé ODS si totiž nepřejí, aby znovu vedl kandidátku.

 „Poslední dobou se do ODS jen strefuje, nereprezentuje současnou podobu a politiku strany. Byla by ostuda, kdybychom ho opět umístili na čelo kandidátky,“ uvedla pro Právo k Zahradilovi například poslankyně Eva Decroix.

Také proti tomu se však Zahradil ohradil. „To vyjádření ke mně je naprosto v pořádku. Takovou politiku a podobu ODS, kterou představuje Eva Decroix, bych opravdu reprezentovat nechtěl. Ale moje účast/neúčast kdekoliv není to hlavní,“ napsal Zahradil na Facebooku.

Občanská demokratická strana byla podle něj vybudována na jiných hodnotách, než jaké zastává poslankyně Decroix. „Hlavní je toto: ODS se rychle blíží k rozcestí, na němž si bude muset vybrat ze dvou scénářů: zda si uchovat alespoň zbytky své původní identity, devadesátkového transformačního étosu, jistého ‚soft‘ národovectví a odstupu od nadnárodní integrace, nebo se definitivně změnit v nijak originální, prefabrikovanou středovou eurostranu se zaměnitelným programem a očekávatelným slovníkem,“ nastínil Zahradil v reakci na slova Decroix možnou budoucnost strany.

X X X

SPORY  MEZI  ČLENY  ODS,  VYMĚNIT  FIALU  VE  VEDENÍ

Spor o budoucnost ODS: Děvče a úchylka z Vysočiny, rozčílil se Langer na Decroix

Mezi občanskými demokraty to vře kvůli podobě kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. Poté, co se poslankyně Eva Decroix vyslovila proti tomu, aby stranu znovu vedl konzervativní europoslanec Jan Zahradil, schytala salvu kritiky od stranických veteránů. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer o ní řekl, že „toto děvče je jen menšinová úchylka v ODS z Vysočiny“. Decroix se však neurazila a hovořila o nutnosti diskuze mezi generacemi politiků.

Celý spor začal vyjádřením poslankyně pro Právo, kde se vyslovila proti Zahradilovi. „Poslední dobou se do ODS jen strefuje, nereprezentuje současnou podobu a politiku strany. Byla by ostuda, kdybychom ho opět umístili do čela kandidátky,“ uvedla Decroix.

 Proti tomu se samozřejmě ohradil sám Zahradil. „To vyjádření ke mně je naprosto v pořádku. Takovou politiku a podobu ODS, kterou představuje Eva Decroix, bych opravdu reprezentovat nechtěl. Ale moje účast/neúčast kdekoliv není to hlavní,“ napsal Zahradil na Facebooku.

Občanská demokratická strana byla podle něj vybudována na jiných hodnotách, než jaké zastává poslankyně Decroix. „Hlavní je toto: ODS se rychle blíží k rozcestí, na němž si bude muset vybrat ze dvou scénářů, a to zda si uchovat alespoň zbytky své původní identity, devadesátkového transformačního étosu, jistého ‚soft‘ národovectví a odstupu od nadnárodní integrace, nebo se definitivně změnit v nijak originální, prefabrikovanou středovou eurostranu se zaměnitelným programem a očekávatelným slovníkem,“ nastínil Zahradil v reakci na slova poslankyně možnou budoucnost strany.

 Zahradila se následně zastala další z významných osobností historie ODS. „Při hodnocení současné ODS, jejího (nejen vládního) výkonu, se již delší čas učím umění mlčet. Ne vždy se mi to daří, jako například teď,“ napsal bývalý ministr vnitra Ivan Langer. „Kdo je poslankyně Decroix, odkud vzešla, co v politice dokázala?“ ptal se. „Vzpomínám, kolik samozrozených myslitelů po zvolení do veřejné funkce jsem v životě zažil. A sám sobě říkám: ‚Pevně věřím, že toto děvče je jen menšinová úchylka v ODS z Vysočiny,‘“ napsal na Facebooku.

Sama Decroix však nezůstala stranou. „Vítám tenhle komentář. Možná by byl důstojnější bez toho označování ‚děvčetem‘, což zavání trošku stranou moudrých starých mužů,“ napsala poslankyně v komentáři.

„Myslím ale, že dialog mezi politickými generacemi je důležitý a že je přirozené, že není shoda. Nějaké události a stav společnosti přivedly do politiky první generaci zakladatelů a jiné události přivedly nás. Stejné hodnoty se mohou projevovat jinak. Nemůžeme se pořád bát říct názor, abychom se líbili ‚otcům zakladatelům‘ a byli dost ‚echt‘ ODS,“ doplnila.

X X X

SPISOVATEL  RUSKA  PRILEPIN  PO  ATENTÁTU

Nikoho neděsíte, vzkázal prokremelský spisovatel Prilepin po atentátu

Prominentní ruský nacionalistický spisovatel Zachar Prilepin po sobotním bombovém atentátu uvedl, že se jím nenechá zastrašit. V rozporu s dosavadními informacemi také sdělil, že v době výbuchu vůz řídil a že nálož byla umístěna pod spolujezdcem.

 Několik minut před explozí, která zabila jednoho člověka, z auta prý vyložil dceru. Prilepin to v neděli napsal na síti Telegram.

Sedmačtyřicetiletý Prilepin je spolupředsedou parlamentní strany Spravedlivé Rusko. Podporoval ruskou anexi Krymu v roce 2014 a na straně proruských separatistů se zapojil do konfliktu na východě Ukrajiny.

Jednoznačně schvaluje ruskou invazi na Ukrajinu. Moskva přisoudila vinu za atentát Kyjevu a Spojeným státům, podle vyšetřovatelů muž zatčený nedaleko místa atentátu přiznal, že jednal na pokyn ukrajinské tajné služby.

„Démonům vzkazuji, nikoho neděsíte,“ napsal Prilepin v příspěvku, v němž popisuje okolnosti bombového útoku.

Spisovatel uvedl, že mrtvým je Alexandr Šubin, který seděl na sedadle spolujezdce, pod nímž vybuchla bomba. Podle ruských médií pracoval Šubin pro Prilepina jako ochránce a řidič.

Druhá bomba byla v autě pod sedadlem řidiče, ta ale podle Prilepina nevybuchla. Pět minut před explozí, ze které si Prilepin odnesl zlomeniny obou nohou, včetně jedné otevřené, prokremelský autor vysadil dceru.

Prilepinův kanál na telegramu sleduje více než 300 tisíc lidí, má kanál na platformě YouTube a vlastní internetovou stránku, jejíž správce na ni v neděli napsal, že „Zachar žije“. Agentura Reuters připomněla, že v roce 2019 se chválil svými „úspěchy“ na Ukrajině, když řekl, že jeho jednotka „zabila velké počty lidí“. „Žádný z polních velitelů neměl takové výsledky jako já,“ řekl v rozhovoru na YouTube.

X X X

Ukrajina poslala drony na anektovaný Krym. Rusové útoky odrazili

 Ukrajina zaútočila více než deseti drony na Ruskem anektovaný Krym, píše Reuters s odvoláním na Moskvou dosazenou správu na tomto ukrajinském poloostrově. Protiletecké obraně se podle ní podařilo všechny útoky odrazit. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho je situace okolo Záporožské jaderné elektrárny stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná.

 Tři drony podle proruských úřadů směřovaly proti Sevastopolu, kde před týdnem po útoku bezpilotního letounu vzplál zásobník s palivem. Tentokrát zde nejsou hlášeny žádné škody, i když podle agentury Ukrinform bylo ve městě slyšet výbuchy.

Jestli drony způsobily škody v dalších částech Krymu, není podle Reuters zatím jasné.

Jak agentura poznamenává, útoků na Ruskem okupované oblasti – a zejména Krym – v posledních dvou týdnech přibylo. Ukrajina, aniž by potvrzovala, že za útoky stojí, tvrdí, že ničení ruské infrastruktury je přípravou na pozemní ofenzivu.

V přístavu Sevastopol před týdnem hořel velký zásobník paliva pro plavidla ruské Černomořské flotily. Požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu.

Oheň zničil více než deset nádrží s ropnými produkty o kapacitě asi 40 tisíc tun, které byly určené pro ruskou Černomořskou flotilu, jež má v přístavu základnu, řekl serveru RBK-Ukrajina mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.

Situace u Záporožské elektrárny je nebezpečná

Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské síly, je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf MAAE Rafael Grossi. Podle Reuters Grossi požaduje přijetí opatření, která zajistí bezpečnost provozu

„Jsem nesmírně znepokojen velmi reálnými riziky pro jadernou bezpečnost, kterým elektrárna čelí. Musíme jednat hned, abychom zabránili hrozbě vážné jaderné havárie a s ní spojeným důsledkům pro obyvatelstvo a životní prostředí,“ uvedl Grossi v prohlášení na webu svého úřadu.

Reagoval tak na informace, podle kterých šéf ruské okupační správy záporožského regionu, který leží na jihu Ukrajiny, ohlásil evakuaci části obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty zřejmě v souvislosti s očekávanou ukrajinskou protiofenzivou. Evakuovat se mají mimo jiné obyvatelé Enerhodaru, který leží právě u Záporožské jaderné elektrárny.

Ukrajinský generální štáb v dnešní ranní situační zprávě informuje, že „ruští okupanti evakuují obyvatele z dočasně okupovaného Enerhodaru k Berďansku a Primorsku do rekreačních objektů“. Rusové podle generálního štábu odvážejí lidi, kteří mají ruské pasy. Přednost mají ti, kteří ruské občanství přijali v prvních měsících poté, co ruská armáda loni na přelomu zimy a jara tuto část Ukrajiny obsadila.

Exilový starosta okupovaného Melitopolu Ivan Fedorov na síti Telegram napsal, že evakuace je příliš rychlá a že na kontrolním stanovišti Čonhar na hlavní silnici z Melitopolu na Krym se tvoří dlouhé fronty.

Záporožské jaderné elektrárny, největší jaderné elektrárny v Evropě, se Rusko zmocnilo nedlouho po začátku invaze svých vojsk na Ukrajinu z února loňského roku. Grossi elektrárnu naposledy navštívil v březnu, kdy se přes rozhovory s oběma stranami konfliktu snažil zajistit dohodu na bezpečném provozu elektrárny. Opakovaně také varoval před nebezpečím vojenských operací v blízkosti elektrárny.

X X X

DEMONSTRACE  V  NĚMECKU

V záplavě ukrajinských vlajek se protestovalo proti sopranistce Nětrebkové

Proti vystoupení známé ruské sopranistky Anny Nětrebkové v německém Wiesbadenu v pátek demonstrovaly stovky lidí. Umělkyně má zazpívat v neděli na místním festivalu vážné hudby, což se nelíbí také ukrajinským diplomatům. Protestující upozornili na to, že letošní ročník festivalu je věnován vězněným z politických důvodů ve všech částech světa.

 Krátce po začátku války na Ukrajině čelila Nětrebková silné kritice, protože jasně neodsoudila ruskou agresi. Učinila tak podle agentury DPA a APA na konci března loňského roku. Od začátku invaze v únoru loňského roku musela řadu vystoupení zrušit.

Podle demonstrantů a kritiků má Nětrebková blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a k ruským vládním kruhům. „Pozvat ji na festival, který by měl být věnován politickým vězňům z celého světa, je více než mimořádně necitlivé,“ řekl agentuře DPA jeden z pořadatelů protestu Peter Niederelz.

Na festival Nětrebkovou pozval ředitel hesenského státního divadla Uwe Eric Laufenberg, který akci pořádá. Od jeho rozhodnutí se distancovalo vedení spolkové země i wiesbadenská radnice. Příjezd ruské operní hvězdy kritizoval také ukrajinský generální konzul ve Frankfurtu nad Mohanem Vadym Kostjuk. Podle něj existuje mnoho odůvodnění, proč Nětrebkovou pozvat na festival, ale všechna jsou nelidská.

Nětrebková vystoupí na festivalu v roli Abigail v opeře Nabucco od italského skladatele Giuseppa Verdiho. Opera pojednává o osvobození židovského národa z babylonského zajetí a v 19. století se stala především díky sborové pasáži Va, pensiero, sull’ali dorate jedním ze symbolů italského národního obrození.

X X X

FIALA,  STANJURA  SPRAVUJE  FINANCE  ČR  JAKO  HRÁČ  KASINA

Stát spravuje finance jako hráč z kasina. Škrtání ministrů nic nevyřeší, míní komentátorStát spravuje finance jako hráč z kasina. Škrtání ministrů nic nevyřeší, míní komentátor CNN Prima NEWS

Rozpočtová krize byla hlavním tématem pořadu Partie PLUS. V něm hosté reagovali na slova místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka, který předtím v Partii prohlásil, že za současnou inflaci mohou všichni, a to i voliči stran, které rozhazují.

„Chtěl bych, aby vláda šetřila. Takže vinu nemám já, protože vláda nedělá, co slíbila. Prostor pro šetření je, ale musí se chtít. Paní ministryně Schillerová nebyla účetní, protože způsobila to neskutečné nafouknutí výdajů. Dnes ministru Stanjurovi nevadí, že pokračuje v naprosto neskutečném kurzu, což byl kurz hazardního hráče z kasina,“ prohlásil komentátor webu Info.cz Martin Schmarcz.

 Skopečkova slova kritizoval také politolog Petr Drulák. „Mně to přijde jako akt zoufalství. Podřezávají si pod sebou větev, když říkají: ‚Volili jste nás, takže když děláme chyby, jsou to vaše chyby.‘ To není úplně dobrá komunikace. Vlastně tím říká, že by příště měli lidé volit někoho jiného,“ řekl.

Škrtat ministry?

Diskuse v Partii PLUS se vedla také o tom, zda může rozpočtu pomoci seškrtání počtu ministerstev. Drulák se domnívá, že ano. „Ministerstvo pro evropské záležitosti je zbytečné. Tady nejde jen o titul ministra, s tím je spojený celý aparát. Je na místě tyto úřady zrušit, v tom má Schillerová pravdu,“ podotkl.

 Schmarcz ale takovému výkladu oponoval. „Státní výdaje nesouvisí s počtem ministrů – když škrtnete ministra, vydáváte stejně. To je nejhorší způsob. Nám někde přebývá zbytečných 300 miliard. Vláda by je měla najít a škrtnout. Nějakých pár milionů na pár sekretářek s tím nic neudělá,“ myslí si.

Vláda musí být podle Schmarcze dostatečně sebevědomá, aby začala škrtat. Musí ale dobře zvážit kde. „Vláda se nemůže zaleknout změn. Oni mají být profesionální politici, mají mít ideologii, vědět, co chtějí. Když uděláte liposukci a vysajete tuk, budete zdravější. Když ale osekáte zdravé maso, celé to zhoršíte,“ dodal komentátor.

X X X

DOSTÁLOVÁ:  STANJURA  ZKAZÍ  VŠECHNO,  NA  CO  SÁHNE

Vláda by měla řešit nejprve výdaje státního rozpočtu a až poté zvyšovat daně, míní poslankyně Klára Dostálová (za ANO). Podle ní by to měl řešit i prezident Petr Pavel s premiérem Petrem Fialou. „Doufám, že se prezident zastane lidí a bude trvat na tom, aby vláda šetřila zejména na výdajové stránce a tu příjmovou, tedy jakékoli zvyšování daní, odložila až poté, co se ušetří ve státním rozpočtu,“ řekla Dostálová s tím, že by se měl udělat pořádek také v dotačních programech. „Máme mnoho duplicit. Například čističky odpadních vod dělá jak ministerstvo zemědělství, tak životního prostředí. Silnice spadají pod místní rozvoj i dopravu,“ podotkla poslankyně.

Balíček opatření na záchranu státního rozpočtu se vláda chystá představit za 14 dní. Cílem je udržet plánovaný schodek rozpočtu ve výši 295 miliard korun. Člen Národní ekonomické rady vlády a poradce prezidenta David Marek ale odhaduje, že schodek se vyšplhá zhruba na 400 miliard korun a i podle Dostálové se ho nepodaří udržet pod 300 miliardami korun. „Ministr Stanjura dokonce neměl v rozpočtu zdroje ani na řádnou valorizaci důchodů, natož na mimořádnou. V rozpočtu má obrovské díry a jediné, o co se teď snaží, je, aby prostředky dostal z peněz daňových poplatníků. A to považuju za opravdu velké zvěrstvo,“ zdůraznila Dostálová.

 Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) ale spoléhá na to, že ministr financí Zbyněk Stanjura ví, co dělá. „Deficity, které vidíme už za první měsíce, jsou varovným signálem. Je důležité si uvědomit, že hlavní příjmy do státního rozpočtu teprve přijdou až firmy odevzdají daňová přiznání. Pak teprve uvidíme, jakým způsobem se vyvíjí státní rozpočet,“ popsal Munzar s tím, že schodek rozpočtu 400 miliard se mu zdá přehnaný.

Podle něj je problém státního rozpočtu potřeba začít řešit hned. „Když s tím nic neuděláme a budeme si říkat, že nemůžeme škrtat v mandatorních výdajích a nemůžeme nic dělat ani s příjmovou stranou, budeme mnohem větší podíl z vybraných peněz dávat na úroky z dluhů, které děláme dnes,“ zdůraznil Munzar a dodal, že opatření by za pár let byla mnohem drastičtější.

X X X

Archieho oslava, kvůli které Harry utekl z Británie: Domácí dort a drsná slova dědečka!

Ani jeden z nejvýznamnějších dní britské historie za posledních 70 let Harryho (38) nepřiměl, aby strávil o trochu více času se svými příbuznými. Hned po korunovaci princ zmizel na letiště a ještě tentýž den už v Montecitu slavil se synem jeho 4. narozeniny. Jak oslava probíhala?

Někteří očekávali, že dětská oslava, která byla oficiálním důvodem Meghaniny (41) nepřítomnosti v Británii během korunovace, bude pořádný mejdan. Očekávalo se, že se vévodkyně ze Sussexu bude chtít trochu vytáhnout a z rukávu tak vysype všechna esa, co má. Koneckonců, z Archieho je nově britský princ! A princova oslava se nesmí podcenit.

Ve hře byla řada hostů z řad celebrit světového formátu – například moderátorka Oprah Winfreyová (69), jež s manžely dělala nechvalně proslulý rozhovor. „Hodně z jejich přátel jsou celebrity, takže ano, dá se to očekávat. Ale půjde o menší, soukromé setkání,“ prozradil dobře informovaný zdroj webu Daily Mail.

Podle dalšího zdroje z okolí vévodkyně Meghan zůstala se synem doma ve svém sídle za čtvrt miliardy korun, protože jakákoli jiná možnost by jí připadala „neautentická“. Archie údajně dostal citronový narozeninový dort, který upekla sama Meghan z ovoce z vlastní zahrady.

Drsná slova otce Meghan

Rozhodnutí, že Meghan na korunovaci nepřijede, překvapivě přineslo nevídanou rodinnou shodu na straně vévodkyně a jejího otce. Thomas Markle (78), který korunovaci sledoval doma u televize v Mexiku, kde žije, je přesvědčen, že jeho dcera zvládla ožehavou situaci na výbornou.

„Bylo dobře, že se Meghan slavnosti neúčastnila. Neudělalo by to dobrotu, je mezi nimi příliš zlé krve,“ sdělil Daily Mailu. Je otázka, zda je to pro dceru spíš pochvala, nebo nikoli…

X X X

Korunovaci Karla III. oslavili v Austrálii a na Novém Zélandu. Monarchie tam visí na vlásku

 Premiéři obou zemí byli v sobotu v Londýně. Jak Austrálie a Nový Zéland oslavily korunovaci Karla III.

Austrálie a Nový Zéland dnes oslavily korunovaci britského krále Karla III. jednadvaceti dělovými salvami ve svých hlavních městech, informují místní média. Představitelé obou zemí se v sobotu zúčastnili korunovačního obřadu v Londýně a slíbili věrnost králi, ač se označují za republikány a otevřeně o tom i mluví.

 Král Karel III. je hlavou státu v Austrálii, na Novém Zélandu a v dalších 12 zemích Společenství (Commonwealth) mimo Spojené království, ačkoli jeho role je převážně ceremoniální.

Austrálie a Nový Zéland dnes uspořádaly akce na oslavu korunovace. Televize ABC odvysílala dělové salvy před australským parlamentem v Canbeře. Vojenská přehlídka, která měla následovat, byla zrušena kvůli špatnému počasí, uvedla na twitteru australská obrana.

Na Novém Zélandu armáda vypálila 21 dělových salv z Point Jerninghamu v hlavním městě Wellingtonu. V Aucklandu se pak už v sobotu několik památek rozzářilo do fialové barvy monarchie.

Přesluhující nadvláda?

Australský premiér Anthony Albanese i jeho novozélandský protějšek Chris Hipkins byli v sobotu v Londýně na korunovaci ve Westminsterském opatství. Albanese i Hipkins jsou pro to, aby se jejich země rozešly s monarchií, ale prohlásili, že i nadále budou slibovat věrnost králi Karlovi.

Smrt královny Alžběty II. loni v září znovu rozvířila debatu, zejména v Austrálii, o potřebě zachovat vzdálenou konstituční monarchii. V roce 1999 se v zemi konalo referendum o tom, zda se má stát republikou, v němž se 55 procent voličů vyslovilo proti. Průzkumy veřejného mínění z poslední doby většinou ukazují mírnou většinu ve prospěch republiky.

Albanese ani Hipkins ale nijak aktivně neusilují o to, aby se jejich země zbavily monarchistického zřízení.

X X X

OCHRANKA  GEN.  PAVLA  BEZ  ŠÉFA

Prezidentská ochranka stále bez nového šéfa. Jasno má být příští týden, kdo je ve hře?

Osobní strážci prezidenta byli krátce po volbě hlavy státu horké téma. Prezident Petr Pavel části z nich vyjádřil nedůvěru. Šéf ochranky Martin Baláž rezignoval, ale kdo by mohl nastoupit na jeho místo? Podle informací CNN Prima NEWS by o novém řediteli mělo být jasno už příští týden.

Jedna z posledních zahraničních cest prezidenta Pavla. 20. dubna zamířil do Bruselu a mezi jeho osobními strážci byl i Martin Baláž. V té době mu zbývalo deset dní do konce ve funkci šéfa prezidentské ochranky. Té se vzdal poté, co prezident řekl, že části útvaru nevěří. „Protože pracuje jednoznačně podle pravidel stanovených kancléřem Vratislavem Mynářem,“ zdůvodňoval tehdy Pavel.

 Vedení policie předpokládalo, že nového šéfa prezidentské ochranky vybere v dubnu, aby mohl od 1. května nastoupit do funkce. Jenže to se nestalo. „V tuto chvíli ještě nebylo ukončeno nabídkové řízení a s ním spojené některé další úkony,“ sdělil pro CNN Prima NEWS mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Kdo útvar povede, by mělo být jasno už příští týden. Podle informací CNN Prima NEWS je horkým kandidátem Radim Kincl, současný náměstek. Měl by totiž být mezi kandidáty, kteří se přihlásili. „V tuto chvíli tato čísla sdělovat nebudeme. Nemáme problém veřejnost informovat, ale až v době, kdy bude toto řízení ukončeno,“ komentoval dotaz Bocán.

Předchůdci Baláže opouštěli funkci po nějakém průšvihu útvaru, ne proto, že by si to přála nová hlava státu. Třeba když se na prezidenta Václava Klause střílelo z kuličkové pistole nebo když nad Pražským hradem zavlály rudé trenky. Baláž původně chtěl od policie úplně odejít. Nakonec zůstal a vede policejní vzdělávací zařízení v Kutné Hoře.

X X X

V  NĚMECKU  HLÍDAJÍ  MAJITELE  BYTŮ

Berlín hlídá majitele bytů. Schvaluje i barvu nových kachliček, sleduje se délka dovolené

Bydlení v berlínské původní zástavbě, takzvané chráněné oblasti, už delší dobu podléhá přísným regulacím, a to i v případě, že je člověk nejen nájemník, ale také majitel bytu. Úřady například prakticky zakazují lidem rekonstrukce, protože bytové jednotky mají držet původní ráz. Berlín tím chce zabránit zdražování bydlení, které by se tak stalo nedostupným.

Velké vášně na sociálních sítích rozpoutal příspěvek Češky, která bydlí v Berlíně. Žena si chtěla upravit vlastní byt, narazila ale údajně na celou řadu úředních regulací. Do cesty se jí totiž postavila vyhláška Soziale Erhaltungsgebiete, která ve městě stanovuje podmínky pro ochranu prostředí, hlídání pronájmu a přestavbu.

„Jako vlastníci bytu v osobním vlastnictví v Berlíně jsme se rozhodli pro rekonstrukci koupelny, každá i mini rekonstrukce bytu musí mít souhlas městské části. Jsou to i takové věci jako výměna umyvadla nebo toalety. Pro jednotlivé městské části jsou dány maximální limity, za kolik daná toaleta musí být. Vzhled a cenu schvaluje úředník,“ napsala uživatelka na Facebooku.

„Například v naší čtvrti nesmí být obklad v koupelně či kuchyni za více než dvacet eur (470 korun) za metr čtvereční. Pračka nesmí být v koupelně, ale v kuchyni. Kuchyň nesmí být vestavěná, to je ultra luxus, ale pouze deska. A pod ní pračka, lednička a tak dále,“ doplnila žena.

 Vyhláška Berlína má za cíl zabránit takzvané gentrifikaci, což je proces, při kterém bohatší lidé nakupují nemovitosti (často za účelem investice) v určité lokalitě, tím zdražují nájmy a původní obyvatelstvo pak mizí. Vyhláška má tak údajně udržovat v původní zástavbě dostupné bydlení.

„Cílem nařízení o sociální ochraně je zabránit změnám ve složení obyvatelstva v důsledku stěhování. A to z důvodu nákladných modernizačních opatření, změn struktury obydlí, přeměny obydlí na komerční využití nebo přeměny nájemních bytů na byty obývané vlastníky,“ píše se na oficiálních stránkách města Berlín.

Úřady dodávají, že pokud chce majitel bytu provádět jakékoli změny, musí o tom předně město informovat.

Podle realitní kanceláře Engel & Völkers patří mezi velké úpravy, které město zpravidla neschvaluje, například slučování bytů, změny půdorysu, změny užívání rekreačních bytů nebo podniků, instalace druhé koupelny nebo toalety pro hosty, instalace podlahového vytápění, instalace lodžie, terasy nebo zimní zahrady. Každá berlínská čtvrť si ale své podmínky upravuje trochu jinak.

V bytě se má bydlet, soudí Berlín

Řadu lidí na sociálních sítích zmíněná výpověď Češky překvapila. Mnozí kritizovali myšlenku, že si člověk s vlastním bytem nemůže dělat, co chce. Redakce CNN Prima NEWS proto oslovila Lukáše, který v Berlíně přes pět let žil. Ten podobné praktiky úřadů v určitých částech města potvrdil.

„I když máte vlastní byt, schvalování podléhá cokoli, co chcete dělat jinak. Když například máte měkká prkna a chcete je vyměnit, musíte tam dát znovu měkká prkna. Určitě bych tomu věřil. Byty se zkrátka musejí rekonstruovat jen tak, jak původně vypadaly,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

V původní zástavbě tak mají majitelé bytů právo jen na nezbytné opravy. S většími rekonstrukcemi bývá problém.

Není to přitom jediný faktor, kterým Berlín reguluje bydlení. Město se snaží bojovat s investičním bydlením – razí myšlenku, že v bytě se má bydlet – a zabraňuje zahraničním investorům, aby byty nakupovali, draze rekonstruovali a posléze draze pronajímali. K tomu slouží vyhláška, která se týká obsazenosti bytu.

„Když má člověk byt více než tři měsíce volný, musí ho nabídnout úřadům. Když proto odjede v létě na delší dovolenou, tak by se měl teoreticky alespoň jednou vrátit,“ míní Marek, podle kterého Berlín výrazně reguluje i služby Airbnb.

X X X

 GOTT  SE  V  HROBĚ  OBRACÍ,  DCERA  DOMINIKA  BEZDOMOVEC

Dominika Gottová už nemá nic: Prodala byt, auto zmizelo, miliony utratila

Dominika Gottová mohla žít velice spokojeným životem, dcera známého zpěváka si ale odjakživa sama šlape po štěstí, což ji dohnalo na samé dno. Nejen, že přišla o veškerý majetek, v zoufalé životní situaci se navíc připravila také o dědictví po slavném otci. Místo aby žila klidně a bezstarostně, živoří Dominika z přídavků a stravu si obstarává v jídelně pro bezdomovce.

Dominika Gottová mohla prožívat klidný a spokojený život, díky svým démonům a nezřízenému životnímu stylu se ale opakovaně dostala do nepříjemných životních situací. Nejstarší dcera Karla Gotta totiž bojuje dlouhé roky se závislostí na lécích a alkoholu a navíc žije po boku maniodepresivního hudebníka Tima Tolkkiho, což celé situaci také nepřidává.

Po smrti slavného zpěváka vyšlo najevo, že se Gottová i její mladší sestra Lucie od otce nechaly vyplatit a za částku šest milionů podepsaly papír, že se zříkají veškerých nároků na majetek i financí po Gottovi. „Dominika si myslela, že v dědickém řízení je zahrnuta její mladší sestra Lucie, která stejně jako ona před lety podepsala smlouvu o narovnání a dostala od otce šest milionů korun. Z toho důvodu si přišla Dominika podvedená. Nechápala, proč by měla Lucie dědit a ona ne. Od svých právníků se ale nedávno dozvěděla, že to byla mylná informace a v dědickém řízení Lucie nefiguruje,“ objasnil zdroj Expresu v době, kdy se Dominika pokusila napadnout závěť a získat alespoň část dědictví. Vše totiž zdědila Ivana Gottová a její dvě dcery, Charlotte a Nelly.

Jelikož Dominika nemá stálý příjem, mnohokrát se dostala do finanční tísně. „Ve finanční krizi jsem byla nucena dárky od táty prodat, některé mi byly odcizeny. Proto mě překvapila maminka, když mi předala krásný zlatý řetízek, který mi kdysi táta daroval. Při prvním stěhování do Finska za Timem jsem rychle všechno sbalila a na řetízek od táty zapomněla,“ svěřila se stejnému webu. Zlatý šperk navíc nebyl zdaleka jedinou cenností, o kterou Gottová přišla.

Byt mohla pronajímat

Karel Gott své prvorozené dceři zakoupil před lety mezonetový byt na pražských Vinohradech. Antonie Zacpalová se však rozhodla z důvodů finanční tísně byt prodat. Peníze se totiž hodily i Dominice Gottové, která v té době neměla ani na letenku z Finska a nemohla navštívit svou nemocnou matku. Byt, jenž mohl oběma generovat slušné peníze, prodaly dle informací navíc velmi pod cenou.

 „Dominika na družstevní byt přispívala. Když se odstěhovala do Finska, její matka byla na všechno sama. Prodala ho a dostala něco kolem dvou milionů korun, což je směšné, když si člověk uvědomí, že byt s Dominikou měly vlastně v samém centru, a navíc na velmi klidném místě,“ prozradil zdroj z okolí Dominiky webu ahaonline.cz.

„Měla jsem tak tak na nájem. Neměla jsem už ale na příspěvek fondu oprav a rozhodnutí, že se bytu musím po těch dlouhých letech vzdát, padlo, když jsem si měla na svoje náklady pořídit či obnovit okna, která už netěsnila a rozpadala se,“ vysvětlila Zacpalová, která posléze žila v novém bytě v pronájmu. Později pak matka Gottové neměla ani na nájem, a proto se nastěhovala do domova seniorů v pražských Vysočanech. Gott jí měsíčně přispíval pět tisíc korun, po jeho smrti ale vdova Ivana Gottová příspěvky zatrhla.

Kromě bytu, vyplacených šesti milionů a šperku se Dominika Gottová zbavila za záhadných okolností například také luxusního vozidla.

Vůz zmizel

Dominika Gottová byla v tísni nucena prodat také luxusní vůz, který jí před lety koupil Karel Gott. Jednalo se o černou Toyotu Auris, jejíž pořizovací cena byla milion a půl. Najednou se ale automobil záhadně ztratil. Po letech pak přišla dcera Slavíka s podivným vysvětlením.

„Dostala jsem od otce krásné auto. Timo měl ale zrovna své špatné období a naboural se někde v tunelu. Pak šel lesem a plaval v jezeře, až došel ke svému psychiatrovi. Nakonec zapomněl, kde vozidlo zaparkoval. Vše jsme nahlásili na policii, ale ta vozidlo dodnes nenašla,“ tvrdila Dominika.

Verze Tima Tolkkiho byla navíc zcela odlišná. „Sice jsem skutečně měl nehodu, auto se ale neztratilo. Někdo mi rozbil sklo a ukradl kytaru a já jsem následně vůz prodal za 700 euro (necelých 18000 korun pozn. redakce). Měli jsme obrovskou finanční krizi, bohužel jsme neměli na vybranou,“ přispěchal muzikant se svojí pravdou. Manželé už v tomto období spadli tak hluboko, že byli nuceni jíst v jídelně pro bezdomovce a tento scénář se nyní opakuje. Dominika si totiž neustále šlape po štěstí. Když například nedávno dostala nabídku spolupracovat na projektu Café Karel, odmítla to. Přitom to pro ni mohl být příjemný přivýdělek bez práce. Necháme se tedy překvapit, zda se konečně Gottová postaví na vlastní nohy, nebo bude stále žít na pokraji chudoby.

X X X

Perez Gonzalez pouhý krůček od pódia v dramatickém druhém závodě.

Saiz Marquez v první skupince Dramatický druhý závod kategorie World Supersport 300 v Barceloně připravil divákům opět jedinečnou podívanou. José Luis Perez Gonzalez týmu Accolade Smrz Racing BGR skvěle odstartoval z první řady startovního roštu a bojoval až do samotného závěru o pódiové umístění, které mu nakonec uniklo o pouhých 0.1 vteřiny. José si tak připsal další čtvrté místo na své konto a 13 světových bodů. Celkově je tak 6. v prozatímním pořadí světového šampionátu s 46 body. Yeray Saiz Marquez se výrazně zlepšil během závodního víkendu a ve druhém závodě figuroval v přední skupince.

Nakonec skončil 17. Příští závody se konají v Italském Misanu 3.-4. června. Foto: Václav Duška Jr. #73 José Luis Perez Gonzalez: „To byl dnes závod. Vytvořila se velká skupina, mě se podařilo dobře odstartovat, ale potom jsem udělal chybu, myslel jsem si, že jsme dostali penalizaci, ale nebylo tomu tak. Takže jsem odjel long lap a poté jsem se musel opět probojovat startovním polem zpět do přední skupinky. Dostal jsem se i do vedení závodu, a v posledním kole jsem byl třetí, nicméně pódiové umístění nám uniklo o 0.1 vteřiny.

Chtěl bych poděkovat celému týmu, hlavně šéfovi, za skvělou práci tento víkend. Uvidíme se v Misanu.“ #35 Yeray Saiz Marquez: „Závod byl náročný, protože se skupinka rozdělila a musel jsem dohnat spoustu pozic. Pracovali jsme opravdu tvrdě, a podařilo se nám zlepšit hodně věcí tento víkend, takže jsem celkově spokojený. Už se moc těším do Misana, a jak se nám tam podaří zúročit poznatky, které si odvážíme z Barcelony.“ Jakub Smrž (manažer týmu): „Včera jsme zjistili, že měl José rozbitou jednu vidlici ze sobotního ranního pádu. Ani nevím, jak posléze zajel to 9. místo s rozbitou vidlicí. Dneska předvedl fantastický výkon.

Bohužel viděl místo čísla 23 svoje číslo 73 a myslel si, že dostal penalizaci. I tak se dostal zpět do boje o pódium, a vypadalo to hodně nadějně. Jsme moc spokojeni. Yeray se hodně zlepšil během víkendu. Odstranili jsme některé nedostatky, a ve druhém závodě už byl schopen jet s první skupinkou. Pokud příště navážeme tam, kde jsme dnes skončili, může být pravidelně na bodech nebo do 10. místa. Děkuji všem, tým odvedl skvělou práci a jezdci také.“/AMK/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.