Zdravotnícka organizácia odsúdila Izrael za zničenie nemocnice. Raketa KLDR mohla zasiahnuť USA. U Zalužného sa našlo odpočúvacie zariadenie. Šaško: Ceny energií v SR neporastú

Zdravotnícky systém v Gaze už bol na kolenách aj doteraz, a strata ďalšej, hoci aj minimálne fungujúcej nemocnice je ťažkým úderom, upozornil šéf WHO. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala Izrael za zničenie nemocnice na severe Pásma Gazy. WHO je „zhrozená” deštrukciou nemocnice Kamala Adwana, ktorá viedla k smrti najmenej ôsmich jej pacientov, napísal v nedeľu večer na platforme X generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Pacienti, medzi ktorými bolo aj deväťročné dieťa, zomreli v dôsledku nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, dodal Tedros.

Izrael kritiku zo strany WHO odmietol s tým, že nemocnica slúžila aj ako veliteľské a riadiace centrum Hamasu.

Stále zastúpenie Izraela pri OSN v Ženeve na platforme X Tedrosovi vytklo, že opomenul skutočnosť, že sa v nemocnici Kamala Adwana „uhniezdilo“ palestínske militantné hnutie Hamas, voči ktorému vedie židovský štát vojnu v Pásme Gazy.

Izraelská armáda uviedla, že predtým, než do areálu nemocnice vstúpila, viedla dialóg s tamojším tímom zdravotníkov a súhlasila so zriadením humanitárneho „časového okna“ na evakuáciu väčšej časti tohto zariadenia, cituje DPA.

„Zbrane a dokumenty boli v inkubátoroch”

V areáli nemocnice bolo pritom podľa armády zatknutých „90 teroristov“. „Izrael zničil aj infraštruktúru teroristov a zaistil zbrane i tajné dokumenty, ktoré boli okrem iného poskrývané v inkubátoroch na novorodeneckom oddelení,“ uviedla izraelská armáda.

Tedros však ďalej napísal, že existujú správy o zatýkaní časti tamojšieho zdravotníckeho personálu. Množstvo pacientov sa pritom podľa neho muselo evakuovať na vlastnú päsť, čím ohrozili svoje zdravie a bezpečnosť, keďže nemali k dispozícii sanitky.

„Zdravotnícky systém v Gaze už bol na kolenách aj doteraz, a strata ďalšej, hoci aj minimálne fungujúcej nemocnice je ťažkým úderom,“ upozornil šéf WHO.

„Útoky na nemocnice, medicínsky personál a pacientov musia prestať. Prímerie, TERAZ,” napísal Tedros.

Spravodajská stanica al-Džazíra predtým uviedla, že izraelská armáda na pozemku nemocnice buldozérom zničila stany vysídlencov a pripravila pritom o život 20 ľudí, cituje DPA. Izrael sa k týmto obvineniam nevyjadril, aktuality.sk

X X X

Respiračné ochorenia sa šíria, niektoré voľnopredajné lieky môžu mať výpadky

 Slováci reagujú na rýchlo sa šíriace akútne respiračné ochorenia zvýšeným nákupom liekov a doplnkov stravy. V porovnaní so septembrom tohto roka, stúpol predaj doplnkov na imunitu na najväčšej lekárni na slovenskom internete MojaLekáreň.sk až 9-násobne, to zrejme v reakcii na narastajúci výskyt respiračných ochorení.

V košíkoch sa najčastejšie objavuje vitamín C, colostrum, selén a zinok. Lekárnici online poradne MojaLekáreň.sk ale upozorňujú, že s podporou imunity je potrebné začať oveľa skôr, než sa ochorenia začnú šíriť. „Stále ale nie je neskoro,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk

Slováci v otázkach zdravia neriešia prevenciu, ale hasia problém. Vitamínov i prípravkov na podporu imunity teraz predáva najväčšia lekáreň na slovenskom internete, MojaLekáreň.sk, najviac za celý tento rok. Nákupná horúčka v tomto segmente je za posledných 30 dní o 40 % silnejšia ako vlani. Okrem vitamínov, multivitamínov pre deti, tiež rastú nákupy paralenu – celkovo sa predaje liekov na bolesť, chrípku a prechladnutie ale držia na úrovni predajov minulého roka. Príprava organizmus na jesenné respiračné ochorenia by sa však mala začať na konci leta. „Ideálne pred začiatkom chrípkového obdobia, teda v auguste či septembri, kedy začneme podporovať imunitu a pokračujeme v tom až do jari,” dopĺňa farmaceutka P. Horáková.

Ochrana dýchacích ciest na okraji záujmu

Aj keď Slováci evidentne reagujú na šíriacu sa vírusovú epidémiu a konzumujú lieky, ochrana dýchacích ciest zostáva na okraji záujmu, aj napriek tomu, že je to najjednoduchšia ochrana pred infekciou, prípadne pred jej šírením ďalej. Rúška a respirátory zákazníci MojaLekáreň.sk nakupujú celoročne stále rovnako (v priemere jednotky stoviek kusov). Nákupy sú medziročne o 50 % nižšie a nerastú ani popri aktuálnom šírení sa infekcií. „Ak máte respiračné ochorenie a musíte vyraziť medzi ľudí, je vhodné vzhľadom na ohľaduplnosť k ostatným, použiť rúško alebo respirátor. Platí to však aj obrátene. Pokiaľ viete, že sa budete pohybovať na miestach s vyšším výskytom ľudí, správnym použitím rúška alebo respirátora môžete znížiť pravdepodobnosť nakazenia sa,” upozorňuje farmaceutka P. Horáková.

Niektoré lieky v ohrození

Situácia s liekmi z januára tohto roka, kedy MojaLekáreň.sk bojovala o dodávky liekov na horúčku, chrípku, prechladnutie a kašeľ pre deti i dospelých, sa pravdepodobne teraz nezopakuje. Voľnopredajné lieky na chrípku, prechladnutie a bolesť, sú bežne dostupné. V ohrození je dodávka sirupu na suchý, dráždivý kašeľ, Robitussin, ale zatiaľ je na MojaLekáreň.sk dostupný. To isté platí pre Coldrex. V oboch prípadoch by sa však situácia mala stabilizovať vo februári 2024. Lieky na horúčku ako Nurofen, Ibalgin, Paralen sú v tejto chvíli stabilizované.

Ako na vírusy v kocke:

podporujte imunitu celoročne, prípadne začnite od augusta,

nenechajte obsah domácej lekárničky náhode, lieky na horúčku a bolesť majte po ruke,

ochrana dýchacích ciest nie je prežitok, pozornosť si zaslúži v priestoroch zdravotníckych zariadení, nemocníc a lekární.

O MojaLekáreň.skInternetovú lekáreň prevádzkuje na Slovensku od roku 2006 spoločnosť Pears Health Cyber, s. r.o. Dnes okrem širokého sortimentu pre zdravie a krásu ponúka i poradenskú službu lekárnikov a v určitých prípadoch garantuje ich odporúčanie. Prístupom k zákazníkom a pacientom si zakladá na ľudskosti, láskavosti a excelentnej zákazníckej skúsenosti. „Sme tu pre každého, kto sa chce cítiť lepšie,“ zdôrazňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladateľ a majiteľ spoločnosti Pears Health Cyber.MojaLekáreň.sk sa opakovane umiestňuje na popredných priečkach prestížnej súťaže Heureka ShopRoka, a radí sa tak k najkvalitnejším e-shopom slovenského internetu. Za rok 2021 sa MojaLekáreň.sk stala víťazom Ceny kvality v kategórii Zdravie. V kategórií Cena kvality: Krása a zdravie obsadila druhé miesto, aktuality.sk

X X X

Raketa odpálená Severnou Kóreou mohla potenciálne zasiahnuť územie Spojených štátov, tvrdí Japonsko

Odpaľovaním rakiet Severná Kórea opakovane porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Raketa, v pondelok skúšobne odpálená Severnou Kórea, bola medzikontinentálnou balistickou strelou s potenciálnym doletom viac ako 15.000 kilometrov. V jej dosahu by tak bolo celé kontinentálne územie USA, povedal v pondelok Šingo Mijake parlamentný námestník japonského ministra obrany. Informovala o tom agentúra AFP.

Mijake uviedol, že raketa podľa všetkého prekonala vzdialenosť približne 1000 kilometrov, dosiahla výšku 6000 kilometrov a po 73 minútach dopadla do mora za hranicami japonskej výlučnej ekonomickej zóny.

Na základe tejto skutočnosti a ďalších parametrov sa Japonsko podľa neho domnieva, že išlo o medzikontinentálnu balistickú raketu. “Analyzujeme ešte ďalšie detaily,“ dodal Mijake.

Odsúdil to japonský premiér

Severná Kórea odpálila niekoľko hodín predtým aj raketu krátkeho doletu. Oba tieto kroky KĽDR dôrazne odsúdil japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zvolal zasadanie národnej bezpečnostnej rady. Tieto kroky KĽDR podľa neho nielen jednoznačne porušili rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ale sú aj hrozbou pre mier a stabilitu v regióne.

Podobne reagoval aj úrad juhokórejského prezidenta.

Juhokórejská armáda uviedla, že severokórejská medzikontinentálna raketa bola odpálená o 08.24 h miestneho času (0.24 h SEČ) z hlavného mesta Pchjongjang alebo jeho okolia.

Juhokórejská armáda zaznamenala len niekoľko hodín predtým test severokórejskej rakety krátkeho doletu. Odpálená bola o 22.38 h miestneho času takisto z oblasti Pchjongjangu a po lete dlhom približne 570 kilometrov dopadla do Japonského mora. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, ako v juhokórejskom prístavnom meste Pusan zakotvila americká ponorka s jadrovým pohonom USS Missouri.

Odpaľovaním rakiet Severná Kórea opakovane porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré tejto samozvanej jadrovej veľmoci zakazujú odpaľovať alebo testovať balistické rakety akéhokoľvek doletu. Vzhľadom na zvýšené napätie v regióne sa USA a Južná Kórea v apríli dohodli na zintenzívnení vojenskej spolupráce, ktorá zahŕňa aj dočasné rozmiestnenie amerických strategických zbraňových systémov vrátane jadrových ponoriek, aktuality.sk

X X X

Sakovej vedenie Transpetrolu: Syn Jána Richtera aj človek blízky bödörovcom

V nevyužívanej budove Transpetrolu sa mali v minulosti odohrávať porady nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra s jeho komandom policajných dôstojníkov. Teraz do vedenia tejto štátnej firmy pribudol človek, ktorého manželka podnikala s osobou blízkou Bödörovi, ako aj syn popredného politika Smeru.

Po príchode Denisy Sakovej (Hlas) do čela ministerstva hospodárstva dostala nové vedenie aj jej rezortná štátna firma Transpetrol. Členom jej predstavenstva sa stal syn exministra práce Jána Richtera – okresný predseda Smeru v Nitre Juraj Richter. Spolu s Richterom sa do vedenia Transpetrolu dostali aj Ján Ďurišin a Ľubica Kostovičová. Z pôvodnej zostavy tam zostal Martin Ružinský. Spoločnosti, ktorá v mene štátu zabezpečuje tranzit ropy, bude šéfovať Martin Šustr.

Transpetrol bol vlani mimoriadne štedrým zamestnávateľom, jeho bývalý šéf Ján Horkovič tam za necelý rok zarobil viac ako 400-tisíc eur.

V Transpetrole zarábala firma Róberta Ďuricu, ktorý je blízky Norbertovi Bödörovi. No a práve s Ďuricom v inej spoločnosti podnikala manželka nového člena vedenia Transpetrolu Jána Ďurišina.

Otec ďalšieho novopečeného člena predstavenstva Juraja Richtera v minulosti pred otázkami na rodinu Bödörovcov utekal. No a práve Transpetrolu patrí nevyužívaná budova na ulici Odbojárov v Bratislave, odkiaľ mal v minulosti oligarcha Bödör – podľa obvinenia z kauzy Očistec – riadiť svoje policajné komando. Konkrétne zo zasadačky na 6. poschodí.

Richterov syn – tvár Smeru

Juraj Richter v minuloročných župných voľbách neúspešne kandidoval za Smer do zastupiteľstva Nitrianskeho kraja. Otec Ján Richter mu vtedy v spoločnom videu vyjadril podporu. Richter mladší podľa verejne dostupných informácií doposiaľ neinklinoval k energetike, kde je Transpetrol veľkým hráčom. Na svojej webovej stránke riešil najmä sociálne témy. Posledná aktualita má názov „Rodiny v sociálnych bytoch čelia veľkému PROBLÉMU“. V životopise uvádza, že podniká v gastrobiznise. Podľa obchodného registra je majiteľom firmy M Development, ktorá prevádzkuje Dolnozemskú krčmu na Panskej ulici v Bratislave. Tá sídli u Jaroslava Linkeša, dlhoročného bývalého majiteľa predajcu áut Autopolis, ktorý bol zhodou okolností v rokoch 1999 až 2002 podpredsedom predstavenstva Transpetrolu.

Juraj Richter podľa Plus 7 dní v minulosti pracoval ako šéf verejného obstarávania nitrianskej župy. V jeho životopise sa nenachádza akákoľvek zmienka súvisiaca s energetikou, ktorej by sa mal teraz venovať v Transpetrole. K technickejšej sfére sa najbližšie dostal v rokoch 2018 až 2020, keď bol šéfom Regionálnej správy ciest v Nitre.

Aktuality.sk oslovili poslanca Jána Richtera a chceli sa s ním rozprávať o nominácii jeho syna do Transpetrolu. Nezdvíhal však telefón ani neodpísal na zaslanú správu. Na otázky neodpovedala ani okresná organizácia Smeru, ktorej Richter mladší šéfuje.

Minulý rok bývalý minister Ján Richter čelil novinárskym otázkam o vzťahoch s Bödörovcami – Aktuality.sk totiž biznis a vzťahy nitrianskeho klanu rozoberali v sérii podcastov mafiánsky štát. Odpovedať však odmietol. „Nechcem sa k tomu vyjadriť, ako vám to mám ešte povedať?“ reagoval vtedy popredný predstaviteľ Smeru. Podľa expolitičky tejto strany Renáty Kolenčíkovej si Richter s Norbertom Bödörom tyká.

Neviem, kto je Bödör

Ďalší nový člen vedenia Transpetrolu Ján Ďurišin v tejto štátnej spoločnosti už v minulosti pôsobil. Bolo to v rokoch 2010 až 2012 za vlády Ivety Radičovej, v Transpetrole mal vtedy vplyv Most-Híd Bélu Bugára. Neskôr, za vlády Roberta Fica, sa Ďurišin stal šéfom Národnej diaľničnej spoločnosti. Tá spadala pod ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

Manažérova manželka Eva Ďurišinová podnikala v spoločnosti Romil spoločne s Róbertom Ďuricom, blízkym Norbertovi Bödörovi. No a firma Robi, patriaca samotnému Ďuricovi, zinkasovala od Transpetrolu milióny eur.

Firmu Romil dnes už nevlastní Ďurišinová ani Ďurica. Do roku 2022 bola spolumajiteľkou firmy Zuzana Moravčíková, sestra poslanca Smeru Antona Stredáka. Od jesene 2022 je majiteľom firmy najbohatší telocvikár na Slovensku – Stredákov priateľ Milan Buranský, ktorý podľa týždenníka Plus 7 dní vlastní po Slovensku budovy a pozemky v hodnote miliónov eur. Od apríla tohto roku sa už spoločnosť nevolá Romil, ale Lemil.

Ján Ďurišin je švagrom poslanca Smeru Antona Stredáka, ktorý je známy blízkym vzťahom s Norbertom Bödörom. On sám však vzťahy s Bödörovcami odmietal. „Neviem, kto to je,“ odpovedal v roku 2019 na otázku o Bödörovi, keď Aktuality.sk rozoberali vzťahy Norberta Bödöra so stranou Most-Híd. Ďurišin v tom čase zodpovedal za stavbu odpočívadiel pri Nitre, z ktorej profitoval človek blízky Norbertovi Bödörovi.

Stredákovej zmluvy v Transpetrole

Podozrivé zmluvy v Transpetrole nemala iba firma spoločníka Ďurišinovej manželky, ale aj firma nevlastnej dcéry jeho švagra Antona Stredáka. Firma Timey Stredákovej NR design uzavrela v rokoch 2013 až 2018 zmluvy s Transpetrolom za viac ako 500-tisíc eur.

Zhodou okolností tieto zmluvy presne ohraničujú obdobie, keď sa firme darilo. Hneď po roku 2018 klesli tržby firmy na tretinu a ďalší rok dokonca iba na päťtisíc eur.

Zmluvy s NR design za Transpetrol podpisoval aj dnešný čerstvý šéf Transpetrolu Martin Šustr, ktorý bol v tom čase členom predstavenstva. Firma Transpetrolu dodávala napríklad výmenu kobercov za 157-tisíc eur či rekonštrukciu hotela Družba Senec za 191-tisíc eur.

Šustr v podozrivej firme

Najvyšším členom vedenia Transpetrolu je od utorka Martin Šustr. Ten v minulosti počas vlád Roberta Fica pôsobil v Transpetrole v rokoch 2012 až 2020 a tri roky aj v jeho dcérskej firme Energotel. Zaujímavejšie je však jeho pôsobenie v súkromnej firme IVPO v rokoch 2008 až 2009. Firma IVPO, kde bol Šustr členom dozornej rady, totiž figurovala v pozemkovej kauze, v ktorej profitovala spoločne s ľuďmi blízkymi Martinovi Glváčovi z pozemkov od Slovenského pozemkového fondu. Táto kauza sa nazývala podľa lokality pozemkov, o ktoré v nej išlo, aj ako kauza Čierna Voda. Za firmou IVPO stáli Ivan Krivosudský a Ivo Podberský – teda bývalý šéf a zamestnanec Transpetrolu. Krivosudský bol na čele Transpetrolu nominantom strany Most-Híd a požíval takú dôveru Bélu Bugára, že ho dokonca splnomocnil na konanie v jeho mene v súkromnej firme, cez ktorú Bugár vlastní kaštieľ v Rohovciach.

Ministerstvo hospodárstva nevysvetlilo, akým spôsobom vyberalo nominantov v Transpetrole. „Ministerstvo hospodárstva urobilo štandardnú výmenu vedenia v spoločnosti Transpetrol tak, aby vedenie tejto spoločnosti malo dôveru svojho hlavného akcionára a dokázalo napĺňať ciele definované v programovom vyhlásení,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusik, aktuality.sk

X X X

Biely dom odsúdil výroky Donalda Trumpa o migrantoch, pripomínajúce fašistickú rétoriku

Bývalý prezident USA počas sobotňajšieho zhromaždenia v New Hampshire útočil na imigračnú politiku Demokratickej strany.

Biely dom v nedeľu odsúdil nedávne výroky exprezidenta USA Donalda Trumpa týkajúce sa migrantov, ktoré pripomínajú rétoriku fašistov a supremacistov.

Ako v noci na pondelok pripomenula agentúra AFP, Trump počas sobotňajšieho zhromaždenia v New Hampshire útočil na imigračnú politiku Demokratickej strany. Okrem iného vyhlásil, že „migranti otravujú krv našej krajiny”, „otravujú psychiatrické ústavy a väznice” a „masovo prichádzajú do našej krajiny z celého sveta”.

Hovorca Bieleho domu Andrew Bates v reakcii na tieto vyjadrenia zdôraznil povinnosť politických lídrov „zjednocovať krajinu“ a „nerozdeľovať ju nenávisťou a krutosťou“.

„Ozvena grotesknej rétoriky násilných fašistov a prívržencov teórie o nadradenosti bielej rasy a vyhrážanie sa útlakom tých, ktorí nesúhlasia s vládou, sú nebezpečnými útokmi na dôstojnosť a práva všetkých Američanov, našu demokraciu a bezpečnostnú verejnosť,“ dodal hovorca Bieleho domu.

Výroky na politickom zhromaždení

Donald Trump už v minulosti nie raz deklaroval, že migračná kríza na hraniciach medzi Spojenými štátmi a Mexikom „otravuje krv našej krajiny“; v polovici novembra zasa prirovnal svojich politických oponentov aj k „hávedi”. V sobotu na zhromaždení v New Hampshire to však bolo prvýkrát, čo takýto slovník použil na politickom zhromaždení.

Volebný tím prezidenta USA Joea Bidena následne Trumpa obvinil z „napodobňovania autokratického jazyka Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho“.

Čoraz radikálnejšia rétorika Donalda Trumpa, ktorý je v prieskumoch republikánskych primárok výrazne vpredu, stavia jeho straníckych lídrov do veľmi nepríjemnej situácie, podotkla AFP.

Jeden z jeho republikánskych konkurentov, Chris Christie, je jedným z mála, ktorí Trumpa otvorene kritizujú.

„Jed pre politický systém“

„Donald Trump je jedom pre náš politický systém,“ zaútočil v nedeľu vo vysielaní spravodajskej televízie CNN tento bývalý guvernér štátu New Jersey. Dodal, že „Bidena nemôže poraziť niekto, kto sa takto vyjadruje o migrantoch.“

Podporu však Trumpovi vyjadril senátor Lindsey Graham. V rozhovore pre televíziu NBC argumentoval, že Donald Trump „dosiahol výsledky“ pri riešení náporu migranov na mexicko-americkej hranici.

„Je mi jedno, aký jazyk ľudia používajú, pokiaľ robíme veci správnym spôsobom,“ doplnil Graham.

Podľa AFP téma imigrácie bude jednou z najviac rozdeľujúcich tém prezidentských volieb v USA, ktoré sa budú konať v novembri budúceho roku, aktuality.sk

X X X

Útočníci v Mexiku zastrelili na adventnej slávnosti 12 ľudí

Krajinou už roky zmieta vlna násilia. Vlani pripadlo na 126 miliónov obyvateľov až 31.936 vrážd, pričom väčšina z týchto prípadov sa nikdy neobjasní.

Najmenej 12 ľudí zahynulo pri útoku ozbrojených útočníkov na adventnej slávnosti v strednej časti Mexika, uviedol úrad tamojšej prokuratúry. Informovala o tom agentúra DPA.

Útočníci spustili v nedeľu paľbu na účastníkov zhromaždenia v meste Salvatierra v mexickom štáte Guanajuato; 12 ľudí pri tom zahynulo a zranenia utrpeli ďalšie desiatky osôb. Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Slávnosť známa ako Las Posadas je rozšírená v krajinách Latinskej Ameriky. Stvárňuje biblický výjav, počas ktorého Mária, budúca matka Ježišova, a jej manžel Jozef chodia od domu k domu a hľadajú prístrešie.

Guanajuato bol len v nedávnej minulosti štátom s najvyšším počtom vrážd v Mexiku. V tomto významnom priemyselnom regióne zápasia o moc dva vplyvné drogové kartely – Santa Rosa de Lima a Jalisco Nueva Generación, píše DPA.

Mexikom už roky zmieta vlna násilia. Vlani pripadlo na 126 miliónov obyvateľov až 31.936 vrážd, pričom väčšina z týchto prípadov sa nikdy neobjasní, aktuality.sk

X X X

Svet ohrozuje jedna z najchudobnejších krajín. Nedostatok tovarov a zdražovanie sa môže zopakovať

Jemenskí militanti vojensky útočia na veľké prepravné lode v Červenom mori, ktoré sú priamo alebo nepriamo napojené na Izrael.

Svetový obchod za posledné roky postihlo viacero katastrof. Od upchatia Suezského prieplavu cez pandémiu covidu až po vojnu na Ukrajine. Každá z týchto udalostí výrazne narušila toky tovarov a odhalila zraniteľnosť globálneho biznisu. To sa odrazilo na nedostatku niektorých tovarov, ako aj na výraznom zdražovaní.

Postupne sa situácia na medzinárodnej scéne začala upokojovať a obchod sa začal vracať do svojich zabehnutých koľají, avšak aktuálne hrozí ďalšia rana pre globálny biznis.

 Útoky na izraelské lode

Najnovšie medzinárodný obchod ohrozuje jedna z najchudobnejších krajín sveta, a to Jemen. Tento blízkovýchodný štát, kde 80 percent populácie žije pod hranicou chudoby, totiž napáda nákladné lode, ktoré prechádzajú cez prieliv Báb el-Mandeb. Ide o veľmi strategické miesto, keďže sa cezeň prechádza do alebo zo Suezského prieplavu.

Jemen, teda jeho väčšiu časť už od roku 2015 ovládajú povstalci Húsíovia, ktorých podporuje Irán. A práve títo militanti vojensky útočia na veľké prepravné lode v Červenom mori, ktoré sú priamo alebo nepriamo napojené na Izrael.

„Húsíovia sú podporovaní Iránom z náboženského dôvodu, keďže sú prívržencami Šia Islamu. Útočia viacerými spôsobmi: dronmi, raketami aj priamym násilným vstúpením na palubu lode,“ vysvetľuje analytik Samuel Matejíčka zo SEIG Global Analytics.

Podľa neho Červené more vedie priamo k Suezskému kanálu, cez ktorý putuje asi tretina svetovej kontajnerovej dopravy. Húsíovia zatiaľ spôsobili niekoľko prípadov ohrozenia, no táto oblasť je preplnená loďami, ktorých enormné množstvo smeruje práve do Európy.

Matejíčka zatiaľ nehodnotí, že by aktuálne bol ohrozený tok tovarov do nášho regiónu, avšak nevylučuje v prípade vystupňovania izraelsko-palestínskeho konfliktu zhoršenie situácie.

„Obchod EÚ môže byť priamo ohrozený, keby sa konflikt v Gaze vyeskaloval do väčších rozmerov a európske krajiny by sa začali potenciálne do konfliktu vojensky zapájať, čo je zatiaľ málo pravdepodobné,“ hovorí Matejíčka.

Vyššie náklady na dopravu

Analytik na druhej strane upokojuje, že aj keby k niečomu podobnému došlo, existujú možnosti alternatívnej dopravy po zemi cez Strednú a západnú Áziu, ktoré sa Čína snaží aktívne rozvíjať. V prípade potreby by sa ich využitie mohlo rapídne zvýšiť.

Prípadne by sa nákladné lode museli vyhnúť Červenému moru a Suezskému prieplavu a museli by ísť až cez Atlantický oceán do EÚ. To by sa odrazilo na dlhšom prepravnom čase a vyšších nákladoch. Napríklad námorné spojenie zo Singapuru do holandského Rotterdamu by sa predĺžilo o približne 40 percent. Táto trasa cez Suezský prieplav totiž meria 8400 námorných míľ (15 500 km), avšak cez Atlantik popri pobreží Afriky je to až 11 700 námorných míľ (21 660 km).

Ako ďalej dodáva Matejíčka, Izrael je v regióne prakticky izolovaný a nemá blízkych spojencov okrem napríklad Azerbajdžanu. Jediný, kto Irán varoval, boli USA, ktoré sa vyhrážali Iránu, že zaútočia na ťažobné stanice plynu v mori, ak bude Teherán podporovať aktivity Húsíov proti izraelským lodiam.

„Irán bude opatrný, keďže je situácia veľmi nestabilná a nakoniec by sa mohla obrátiť aj proti nemu. Spojené štáty tiež nebudú útočiť na iránske zariadenia bez vážneho dôvodu. Obrana a najmä vojenský priemysel v USA sú už dosť vyťažené konfliktom na Ukrajine a v Gaze. Situácia, keď by Washington mohol vstúpiť do priameho konfliktu s Iránom na pozadí stále hroziaceho konfliktu s Čínou, by mohla byť pre USA zničujúca,“ uzavrel Matejíčka, aktuality.sk

X X X

Spolužiaci Zoroslav Kollár a sudca Richard Molnár sa postavia pred súd. Mali uplácať a zasahovať do nezávislosti súdu

 Známeho konkurzného právnika už právoplatne odsúdili v jednej korupčnej kauze, kde uzavrel dohodu o vine a treste. Dnes sa začína súd v prípade, ktorý stál na obvinení, že Kollár so sudcom Molnárom a advokátom Tomášom Kulákom mali ovplyvňovať, ako dopadnú niektoré prípady.

 Úplatok ukrytý v knihe, rozsudok napísaný advokátom a odovzdaný sudcovi, ako aj ďalšie podobné skutky. Tieto podozrenia zmapovala polícia a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v súvislosti s trojicou obvinených ľudí.

Právnik Zoroslav Kollár, sudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár, ako aj advokát Tomáš Kulák mali – podľa kľúčového svedka, ktorým je bývalý sudca Vladimír Sklenka –ovplyvňovať a uplácať v súdnych prípadoch, na ktorých im záležalo.

V úvode pojednávania sa rieši najmä neprítomnosť obhajcov Richarda Molnára a Zoroslava Kollára. Molnárov obhajca Rastislav Palovič sa ospravedlnil približne hodinu pred začiatkom pojednávania z dôvodu zhoršenia zdravotného stavu.

Molnár nechce bez prítomnosti svojho obhajcu aby ďalej pojednávanie pokračovalo. Rovnako tak je práceneshopný aj advokát Zoroslava Kollára Adrián Kucek, na súd neprišiel ani jeho druhý obhajca Matúš Gémeš. Neprítomný je aj tretí obžalovaný Tomáš Kulák rovnako zo zdravotných dôvodov.

Zoroslav Kollár namieta, že jeho prvým zvoleným obhajcom bol advokát Gémeš, ten mal podľa neho teda dostávať aj písomnosti čo sa však nestalo. Rovnako tak sa sťažuje, že Gémešovi nebolo umožnené prokurátorom nahliadnuť do spisu.

Pojednávanie samosudca Miroslav Mazúch prerušil, kým rozhodne o tom či pojednávanie z dôvodu neprítomnosti obhajcov a jedného z obžalovaných bude pokračovať. Prokurátor ako aj obžalovaný a ich právny zástupcovia navrhli aby sa pojednávanie odročilo.

Molnár ako Sklenkov kolega za ním mal chodiť a žiadať ho napríklad o vybavenie pohľadávky spoločnosti Slovakia Ring voči Doprastavu. Práve v orgánoch Slovakia Ringu v minulosti figuroval už spomenutý Zoroslav Kollár. Molnár a Kollár boli v minulosti spolužiaci.

Sklenka vypovedal aj o ďalších podobných „službičkách“. Napríklad aj o tom, ako mal od Molnára dostať úplatok vo výške 20-tisíc eur priamo pred Justičným palácom v Bratislave. Peniaze mali byť šikovne skryté v knihe.

Sklenka sa údajne dostal do situácie, keď ho uplácali obidve strany sporu. Išlo o takzvanú kauzu vodári, kde na jednej strane boli podľa výsledkov vyšetrovania záujmy Mariana Kočnera a vtedajšej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, na druhej strane zas boli osoby, ktorých žiadosť sprostredkoval Molnár.

 Sklenka sa nakoniec priklonil k svojmu kolegovi Molnárovi, v tomto prípade mu mal dokonca text rozsudku doručiť na USB kľúči. Skutočným autorom rozsudku mal byť advokát Tomáš Kulák, ktorý je tiež medzi obvinenými.

Dnešné pojednávanie, ktoré bude viesť sudca Miroslav Mazúch, by sa malo začať prečítaním obžaloby. Prokurátor podal obžalobu voči trojici mužov za 11 skutkov, medzi ktorými figuruje prečin podplácania a zločin zasahovania do nezávislosti súdu. V prípade dokázania viny by im hrozili tresty dva až osem rokov odňatia slobody, aktuality.sk

X X X

Poslanec Smeru prichýlil svojho spolukandidáta. Artúr Bekmatov sa stal asistentom poslanca Stušku

Bekmatov nie je jediná známa tvár, ktorá sa objaví v parlamente v pozícii asistenta.

Bol prvým pokusom Smeru obsadiť posledné miesto kandidátky známym menom. Artúrovi Bekmatovovi však taktika Igora Matoviča napokon v týchto parlamentných voľbách nepomohla a poslanec sa z neho nestal. V parlamente však predsa len pôsobiť bude.

Ujal sa ho totiž kandidát Smeru, ktorý mal viac šťastia. Podľa záznamu na portáli Národnej rady je Bekmatov od 28. novembra asistentom poslanca Michala Stušku, ktorý pôsobil ako hovorca ministerstva práce, keď ho viedol Ján Richter. Za svoju prácu dostane Bekmatov mesačne 2851 eur.

Oslovil ho na základe diskusií

Poslanci môžu svojim asistentom prerozdeliť v tomto roku až 3521 eur. Bekmatov tak od Stušku nedostal maximálnu možnú odmenu, hoci je zatiaľ zákonodarcovým jediným asistentom.

Poslanec nám priblížil, že na svojho spolukandidáta sa obrátil on sám. „A to najmä na základe našich diskusií na rôznych fórach sociálnych partnerov v ostatných rokoch. Intenzivnejšie sme sa spoznali v priebehu tohto roka, keď sme spolu absolvovali viacero pracovných stretnutí po celom Slovensku,” hovorí Stuška s tým, že Bekmatov je podľa neho „mimoriadne zorientovaný v širokých témach sociálnych politík, najmä v oblasti pracovného práva, trhu práce a odmeňovania zamestnancov, kde bude naša spolupráca najintenzívnejšia”.

Bekmatov nedostal od poslanca maximálnu možnú sumu aj preto, lebo Stuška hľadá ešte jedného asistenta. „Pán Bekmatov má byť do budúcna v pozícii odborného a parciálneho poradcu,” dodal zákonodarca. V budúcnosti sa podľa Stuškových slov úväzok bývalého spolukandidáta zníži.

Stuškov asistent sa v politike pohybuje dlhšie. V minulosti Pôsobil v KSS, po voľbách 2020 prebral po Eduardovi Chmelárovi vedenie strany Socialisti.sk. Vo voľbách v roku 2023 kandidoval za Smer zo 150. miesta.

Návrat známych tvárí

Bekmatov nie je jediná známa tvár, ktorá sa objaví v parlamente v pozícii asistenta. Vracia sa doň aj exposlankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá sa po voľbách 2020 dostala do Národnej rady ako náhradníčka za odsúdeného Mariana Kotlebu. S výkonom mandátu pomáha Dušanovi Galisovi zo Smeru.

Galisov koaličný kolega Ivan Ševčík zvolený za SNS sa zas ujal moderátorky Miriam Šrámovej, ktorej priateľské rozhovory s aktuálne koaličnými politikmi rady prezdieľavajú aj dezinformačné médiá.

Šrámová v rozhovoroch s politikmi pokračuje aj po tom, čo sa stala poslaneckou asistentkou jedného z nich. Ako reagovala pre náš portál, nevidí v tom konflikt záujmov.

Pomohli si aj „oľaňáci“

Do Národnej rady sa s asistentských preukazom vráti aj exposlankyňa OĽaNO Anna Andrejuvová. Pri práci bude pomáhať Gáborovi Grendelovi. Stretne sa tam s Marekom Šefčíkom, ktorý v minulom období tiež reprezentoval Obyčajných ľudí. Dnes bude asistovať Júliusovi Jakabovi. Obaja dostanú od svojich šéfov po 1520 eur mesačne.

S kolegami bude naďalej chodiť do parlamentu aj Milan Vetrák, odborník hnutia na legislatívu. Pomáhať bude Rastislavovi Krátkemu. Za prácu dostane tiež 1520 eur mesačne.

Roman Mikulec si vzal ako asistentku Veroniku Gmiterko, ktorá sa po roku 2020 stala generálnou tajomničkou služobného úradu rezortu financií. Ministerstvo vtedy riadil Eduard Heger. Mikulec dal novej asistentke 3520 eur mesačne.

Každý poslanec má podľa zákona na asistenta vyčlenenú sumu vo výške 2,7-násobku priemernej mzdy za prechádzajúci rok. V roku 2022 bola priemerná mzda 1304 eur. Poslanec tak na asistentov môže rozdeliť mesačne 3521 eur. Je na ňom, či ich dá jednému človeku, či sumu rozdelí viacerým, alebo ju nevyčerpá celú, aktuality.sk

X X X

V kancelárii veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného sa našlo odpočúvacie zariadenie

Podľa predbežných údajov nebolo nájdené zariadenie funkčné a nenašli sa žiadne zariadenia na ukladanie dát ani prostriedky na diaľkový prenos zvuku, dodala SBU.

Ukrajinská tajná služba SBU v nedeľu oznámila, že v jednej z kancelárií, ktorú mal používať vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj, sa našlo odpočúvacie zariadenie, nebolo však funkčné. Informovala o tom agentúra AFP.

„Zdôrazňujeme, že zariadenie sa nenašlo priamo v kancelárii Valerija Zalužného, ale v jednom z priestorov, ktoré by mohol v budúcnosti pracovne využívať,“ uvádza sa vo vyhlásení SBU.

Podľa predbežných údajov nebolo nájdené zariadenie funkčné a nenašli sa žiadne zariadenia na ukladanie dát ani prostriedky na diaľkový prenos zvuku, dodala SBU.

V posledných mesiacoch ukrajinské i zahraničné médiá informovali o rastúcom napätí medzi Zalužným a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Zalužnyj v novembri v rozhovore pre magazín The Economist povedal, že konflikt s Ruskom sa dostal do „patovej situácie“, s čím Zelenskyj nesúhlasil.

V súvislosti s tým sa objavili špekulácie, že Zelenskyj chcel nahradiť medzi verejnosťou obľúbeného Zalužného veliteľom ukrajinských pozemných síl Olexandrom Syrským.

Predstavitelia ukrajinskej vlády popreli, že by dochádzalo k sporom medzi Zelenským a Zalužným, aktuality.sk

X X X

Kamil Šaško: Ceny energií neporastú, bližšie informácie budú po vláde

Podľa Šaška ministerka hospodárstva Saková dôsledne rieši situáciu v komunikácii s dodávateľmi, distribútormi, regulačným úradom, so všetkými partnermi.

Spôsob a rozsah kompenzácie cien energií na budúci rok bude verejnosti predstavený po tom, ako ju vláda v najbližších dňoch schváli. Ceny energií však budúci rok neporastú, avizoval v nedeľnej diskusnej relácii TA3 štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško (Hlas-SD).

„Od prvého dňa, kedy Denisa Saková (Hlas-SD) zasadla na stoličku ministerky hospodárstva, veľmi dôsledne rieši situáciu v komunikácii s dodávateľmi, distribútormi, regulačným úradom, so všetkými partnermi. My od prvého dňa pripravujeme také opatrenia, aby sa naozaj spoločnosť nemusela báť,“ zdôraznil.

V tejto súvislosti kritizoval „komunikačné zlyhanie“ Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý cez týždeň zverejnil výrazný nárast regulovaných cien plynu na budúci rok. „Aj pán predseda ÚRSO dobre vie, že vláda a ministerka hospodárstva má prijaté opatrenia na to, ako bude situácia kompenzovaná,“ upozornil Šaško.

Bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS) si myslí, že nejde o oprávnenú kritiku ÚRSO, ktorý len postupoval podľa zákona. „Regulačný úrad jediné, čo stanovuje, sú regulované ceny, ktoré vychádzajú z výpočtu na základe vopred určeného vzorca a na základe toho, ako sa nám vyvíja trh s cenami plynu. Toto je číslo, ktoré dosadia a v podstate iba štatisticky preukážu,“ vysvetlil.

Takto stanovené ceny však neplatili tento rok a nebudú platiť ani budúci rok, predpokladá Galek. O tom však už musí rozhodnúť vláda, ktorá má na to podľa neho pripravené všetky predpoklady. Stačí, keď skopíruje krízovú reguláciu, ktorú nastavila ešte bývalá vláda.

„Vy hovoríte, že to bude copy paste opatrení. Rozdiel medzi touto vládou a tou bývalou je, že to bude rádovo o stámilióny lacnejšie,“ reagoval Šaško. „Samozrejme, že to bude rádovo lacnejšie, a to z toho dôvodu, že ceny plynu sú rádovo nižšie,“ pripomenul Galek. Kým na tento rok bola na kompenzácie cien plynu vyčlenená suma 1,7 miliardy eur, ktorá sa ani celá neminula, pre budúci rok očakáva prostriedky na úrovni 800 až 900 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

Pomôže to mnohým ľuďom: Štát chystá zlepšenie služieb v zanedbávanej oblasti

Mobilné programy či účty v bankách, online služby, štátne či súkromné appky, to všetko sú oblasti, ktoré využívame úplne bežne. Nie každý to ale môže povedať. Sú skupiny ľudí, ktoré viaceré z nich môžu využívať len v obmedzenej miere, menej výhodne alebo vôbec.

Medzi tieto skupiny patria aj cudzinci, pre ktorých sa Slovensko stalo dočasným domovom. Pravdepodobne najväčšou skupinou ľudí sú tí, čo utekajú z Ukrajiny pred vojnou. Na praktické problémy ale narážajú aj ľudia z iných krajín, ktorí žijú na Slovensku. Niekedy je bariérou chýbajúca lokalizácia do im zrozumiteľného jazyka, inokedy interné pravidlá spoločností, technické nedokonalosti a obmedzenia či jednoducho to, že sa na nich pri tvorbe digitálnych služieb skrátka nemyslelo.

Ide pritom o paradoxnú situáciu v prostredí, kde si nemalá časť verejnosti myslí, že cudzinci, najmä tí z Ukrajiny, sú nejakým spôsobom zvýhodňovaní. Opak pritom zväčša býva pravdou. Vyvracaniu týchto tvrdení sme sa podrobne venovali v osobitnom texte.

Vláda sľubuje angličtinu

V programovom vyhlásení novej vlády sa okrem iného sľubuje aj „zlepšenie dostupnosti cezhraničných služieb v živote občana Európskej únie poskytnúc informácie a digitálne služby pre cudzinca okrem úradného aj v anglickom jazyku.“

V súčasnosti niektoré štátne služby anglickú lokalizáciu poskytujú (napríklad Slovensko.sk či Finančná správa), nie je to však štandard. Napríklad viaceré webstránky ministerstiev síce anglickú mutáciu majú, no nevzťahuje sa na celý web. V angličtine sú iba základné informácie.

Samostatnou kapitolou sú časti štátnych webov vytvorené na mieru konkrétnej skupine. V súčasnosti sú to najmä odídenci z Ukrajiny, ktorí tvoria zďaleka najväčšiu skupinu cudzincov v krajine. „Štátne stránky často majú na titulke ponuku pre tých, ktorí riešia situáciu spojenú s Ukrajinou,“ hovorí hlavný redaktor portálu zameraného na pomoc Ukrajincom na Slovensku UkraineSlovakia.sk Patrik Lučan.

Treba si uvedomiť, že v tom množstve utečencov, ktoré na Slovensko prišlo, sú ľudia najrôznejšej kvalifikácie, veku a i jazykových zdatností. Automaticky predpokladať nemožno ani znalosť angličtiny, preto lokalizácia priamo do ukrajinského jazyka má svoj nesporný význam. Platí to najmä pri tých službách, kde je pravdepodobné, že ich utečenci na Slovensku budú využívať.

Ministerstvo školstva sa napríklad s touto úlohou popasovalo pomerne dobre. Nevydalo sa síce cestou komplexnej lokalizácie – mnohé časti webu v ukrajinskom jazyku nie sú – no obsahuje užitočnú sekciu s praktickými informáciami o hľadaní školy, ale napríklad aj o práci vo vzdelávacej oblasti, kde je možné rovno vyplniť formulár v ukrajinskom jazyku.

 Iné riešenia však neponúkajú ani lokalizáciu, ani osobitné podstránky. Napríklad komplexný balík služieb samosprávy e-VÚC nie je lokalizovaný takmer vôbec, ani len do angličtiny. Jedinou lokalizovanou službou je objednatvysetrenie.sk. Okrem slovenčiny ešte v maďarčine. Ide pritom o praktické služby, ako napríklad objednávanie na lekárske vyšetrenia, informácie o najbližších otvorených lekárňach, ambulantnej pohotovosti či databáza lekárov.

Tvorca e-VÚC aktuálny stav vysvetľuje charakterom ponúkaných služieb. „Na weboch e-VÚC sa v reálnom čase zverejňujú aj informácie zadané poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje Tibor Baďura, riaditeľ spoločnosti Crystal Consulting, ktorá za elektronickým systémom samospráv stojí. Ak by mali byť priebežne prekladané, vyžadovalo by si to podľa Baďuru niekoho, kto by permanentne sledoval zmeny a obratom prekladal.

„Pri tisícoch poskytovateľov to znamená minimálne jedného prekladateľa na trvalý úväzok dostupného 24 hodín 7 dní v týždni,“ dodáva riaditeľ. Aj z týchto dôvodov spoločnosť aktuálne zapracovanie lokalizácie neplánuje. „V zásade sa tomu nebránime, ale vláda by musela zabezpečiť financovanie lokalizácie a odborné preklady číselníkov,“ vysvetľuje Baďura.

Už dnes pritom inštitúcie štátu využívajú aj služby, ktoré lokalizáciu riešia ukážkovo. Skvelým príkladom je komerčný systém EduPage, ktorý využíva väčšina slovenských škôl. Riešenie dôverne poznajú najmä rodičia a deti materských, základných a stredných škôl a využívané je aj v zahraničí.

Aplikácia EduPage pre smartfóny má zabudovanú funkciu prekladania správ od učiteľov.Zdroj: Maroš Žofčin

Ako webové rozhranie, tak i samotná aplikácia sú dostupné v rôznych jazykových mutáciách. Keďže však pre rodiča nie je podstatné ani tak prostredie, ako skôr obsah, mobilná aplikácia ponúka napríklad priame prekladanie obsahu správ od učiteľov. Tlačidlo síce len skopíruje text správy a presmeruje používateľa na Google Prekladač, ale už aj to je nad rámcom štandardu iných služieb a je to skvelý príklad jednoduchej funkcie, ktorá sa ľahko implementuje, no prináša veľké zlepšenie.

Avšak jazyk nie je vždy nevyhnutne jedinou prekážkou. Lučan spomína napríklad registráciu dočasného útočiska na oddelenia cudzineckej polície. Tá je síce celá aj v angličtine a ukrajinčine, no neposkytuje takú základnú vec, akou je potvrdzovací email o prijatí vyplneného formulára. Či polícia skutočne údaje dostala, sa cudzinec dozvie až pri osobnej návšteve oddelenia cudzineckej polície. Nejde o povinný krok, údaje z formulára môže pracovník na polícii dodatočne prepísať na mieste, no zmyslom formulára je práve ušetriť čas pri vybavovaní.

Štát: Chystáme výzvu

Nedostatky si uvedomuje aj štát. „Niektoré digitálne služby sú komplikovanejšie na používanie alebo vyžadujú špecifickejšie kroky a naštudovanie si rôznych materiálov. Aktuálne nie sú všetky takéto dostupné materiály, odkazy, či podklady lokalizované aj v anglickom jazyku, čo môže byť pre cudzinca jednou z bariér,“ uviedol pre Živé.sk odbor komunikácie ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).

Keďže dostupnosť štátnych digitálnych služieb v anglickom jazyku je jedným z cieľov programového vyhlásenia vlády, prirodzene nás zaujímalo, ako vláda plánuje tento cieľ napĺňať. „V priebehu budúceho roka 2024 plánujeme vyhlásiť výzvu, ktorej cieľom bude personalizácia služieb verejnej správy a podpora omnikanálového modelu komunikácie,“ uvádza odbor. Súčasťou tejto výzvy bude podľa MIRRI multijazyčnosť a zvýšenie dostupnosti digitálnych služieb štátu pre cudzincov.

MIRRI tiež podľa svojho vyjadrenia plánuje podieľať na zefektívnení procesu vydávania osobných dokumentov pre cudzincov.

Paušály len bez viazanosti

Chýbajúca lokalizácia či absentujúce potvrdzovacie emaily sú síce nedostatky, no spravila spôsobujú nanajvýš isté nepohodlie. Weby je prinajhoršom možné preložiť online prekladačmi a ak aj polícia napríklad údaje nedostane, overí si ich na mieste.

Sú však aj virtuálne služby každodennej potreby, ktoré človek bez občianstva či trvalého pobytu na Slovensku môže využívať len v menej výhodnej podobe, prípadne ich nemôže využívať vôbec.

„Keď som si chcela zriadiť v Orange mobilný paušál, povedali mi, že ho môžu mať iba ľudia s pobytom na Slovensku. Preto teraz môžem používať iba predplatenú kartu, kde si musím dobíjať kredit,“ hovorí Ukrajinka Olga Zhurba, komunitná koordinátorka organizácie Mareena.

Paušály sú pritom často výrazne výhodnejšie, najmä keď človek program pravidelne využíva. V niektorých prípadoch pritom najvýhodnejšie môžu byť paušály s viazanosťou – operátori k nim totiž dávajú rôzne bonusy. No práve tam je kameň úrazu. Pokiaľ cudzinec nemá formu pobytu, ktorá mu garantuje jej platnosť na celú dobu viazanosti, tak tieto programy využívať nemôže.

„Pokiaľ cudzinec nemá formu pobytu, ktorá mu garantuje jej platnosť na celú dobu viazanosti, nemôže využívať zvýhodnené mobilné programy, ktoré sú ňou podmienené.“

Na to, aby si cudzinec mohol na Slovensku zriadiť zvýhodnený paušál podmienený viazanosťou, však potrebuje povolenie na pobyt platné až do skončenia viazanosti. „Ak sa jedná o cudzinca bez trvalého pobytu, tak musí mať povolenie na pobyt platný po dobu viazanosti dodatkom,“ vysvetľuje pre Živé.sk hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová. „Zákazník bez povolenia na pobyt má nárok len na Zmluvu bez viazanosti,“ dodáva.

4ka a O2 programy s viazanosťou neposkytujú. Na vyjadrenie Telekomu čakáme.

Mnoho Ukrajincov a ďalších cudzincov z konfliktných zón na Slovensku nemá trvalý či prechodný, ale len takzvaný tolerovaný pobyt. „Máme papier, na ktorom je slovenské rodné číslo, ktoré nám bolo pridelené, identifikátor a naša adresa. Nie je to klasický preukaz, ale iba papier formátu A4 s príslušnými údajmi,“ vysvetľuje Ukrajinka Zhurba. Ako však uvádza Migračné informačné centrum, tolerovaný pobyt sa udeľuje najviac na 180 dní a následne sa predlžuje, pokým dôvody na pobyt pretrvávajú.

Bez akciového zariadenia

Na obmedzenie takýto cudzinec narazí aj v prípade, ak by si chcel k paušálu zobrať nejaké akciové zariadenie. „Zákazník, ktorý nedisponuje povolením na pobyt, si v takomto prípade môže zobrať len zariadenie v hotovosti, tzn. nemôže sa zaviazať v rámci akciovej ponuky, zobrať si akékoľvek zariadenie v rámci akciovej ponuky a ani si zobrať zariadenie na prenájom, splátkovanie,“ vysvetľuje Piskunová.

Ako alternatívu Orange ponúka odídencom z Ukrajiny zvýhodnenú predplatenú SIM kartu Prima Voľba. Zákazník, ktorý sa preukáže ukrajinským osobným dokladom, môže zdarma získať kartu s obsahom 10 GB dát, 60 predplatených minút volaní na Ukrajinu a bonusovým kreditom v hodnote 2 eur. Spoločnosť pre odídencov zriadila samostatnú podstránku v slovenskom, anglickom a ukrajinskom jazyku.

Čítajte ajOrange stále ponúka volania a dáta na Ukrajine zadarmo. Ponuku predĺžil

Osobitné programy pre Ukrajinu majú aj ďalší operátori. „Aktuálne máme dlhodobo platnú Zvýhodnenú ponuku s názvom Spolu pre Ukrajinu. Ide o 50 % zľavu za volania a SMS do Zóny 2 (na Ukrajinu),“ pripomína hovorca 4ky Pavel Ďurík.

O2 síce neponúka špeciálnu SIM kartu, no ak si občan Ukrajiny chce u operátora zriadiť mobilný program (s viazanosťou problém nie je, O2 programy s viazanosťou neposkytuje), postačí mu na tom aj potvrdenie o postavení „odídenca“. „Špecificky pri občanoch Ukrajiny postačuje pre výber programu aj predloženie dokladu ‚odídenec‘,“ vysvetľuje senior špecialistka externej komunikácie Annamária Krchňavá.

Banky: Je to individuálne

Ďalšou bariérou, s ktorou sa cudzinci na Slovensku stretávajú, je dostupnosť bankových služieb. „Ja som s tým problém nemala, ale počúvam, že niektorým Ukrajincom nechcú otvoriť účet v banke. Dôvodom je vraj, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt, ale sú tu iba ako utečenci,“ spomína Olga Zhurba.

Zisťovali sme, čo v tomto prípade banky vyžadujú, a narazili sme na zaujímavú skutočnosť. Pokým občanovi Slovenska či Európskej únie stačí na založenie bankového účtu občiansky preukaz či pas, cudzincov mimo EÚ banky môžu posudzovať individuálne.

„Čo sa týka ľudí, ktorí nie sú občanmi EÚ, v týchto prípadoch postupuje banka na základe individuálneho posúdenia predložených dokumentov,“ hovorí hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková. Ak by napríklad bol na Slovensku cudzinec len dočasne, s platnými vízami, no bez ďalších dokumentov, účet si nezaloží. „Samotné víza na založenie účtu však nie sú postačujúce,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Pokiaľ však ide o tolerovaný pobyt pre Ukrajincov, o ktorom sme písali vyššie, 365.bank uvádza, že tento doklad by postačovať mal. „Týmto klientom zriaďujeme v rámci našej bankovej skupiny tzv. Solidárny účet, ktorý má odpustený poplatok za vedenie na obdobie 12 mesiacov. K založeniu účtu je potrebné predložiť doklad o dočasnom útočisku resp. tolerovanom pobyte spolu s dokladom, na ktorom sa nachádza fotografia (občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz a pod.), uvádza Valko Gáliková.

Všetky bankomaty majú rozhranie aj v anglickom jazyku a mnohé taktiež v ukrajinskom.Zdroj: Generované umelou inteligenciou Midjourney

Tolerovaný pobyt, respektíve takzvaný štatút odídenca, by mal postačovať aj v ČSOB banke. „U nás môže založiť bankový účet aj osoba, ktorá nemá pobyt na Slovensku, ale aj cudzinec, ktorému bol priznaný štatút odídenca,“ potvrdzuje pre Živé.sk hovorkyňa ČSOB Michaela Lovásová.

Rovnako je na tom aj Fio banka. „Fio banka umožňuje zakladať bežné účty pre Ukrajincov, ktorí majú platný dokument – Potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky a medzinárodný (biometrický) pas,“ uvádza vedúci online marketingu Fio banky Jozef Daňo, dodáva však, že „založenie služieb pre cudzincov je posudzované individuálne v súlade s pravidlami našej banky.“

Aj Tatra banka umožňuje otvorenie účtu pre ľudí s tolerovaným pobytom. Navyše klienta banka akceptuje aj v prípade, že nemá doklad potvrdzujúci trvalý pobyt (doloženie trvalého pobytu vyplýva zo zákona o bankách). „Ak takýto pobyt nevyplýva zo žiadnych predložených dokladov, akceptuje banka aj čestné vyhlásenie o trvalom pobyte,“ uvádza hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Dodáva tiež, že bankomaty Tatra banky sú aj v anglickom i ukrajinskom jazyku.

Obzvlášť jednoduché by malo byť založenie účtu v Slovenskej sporiteľni. Banka má osobitnú podstránku, kde odídencom z Ukrajiny ponúka zriadenie účtu napríklad aj po predložení ukrajinského občianskeho preukazu a potvrdenia po prekročení hraníc (postačí aj pečiatka v pase). „Pre odídencov, ktorí sa vrátili späť na Ukrajinu, sme zjednodušili proces zrušenia účtu – o zrušenie účtu môžu požiadať online,“ upresňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. „Naša apka George je aj v ukrajinskom jazyku,“ dodáva.

UniCredit Bank deklaruje, že „zjednodušila podmienky pri otvorení nových účtov ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny na Slovensko,“ hoci konkrétne požiadavky neuvádza.

Doprava: Veľmi dobre, až na železnice

Pozitívna správa je, že väčšina aplikácií a služieb spojených s dopravou je pre cudzincov pripravená. Parkovacie systémy v mestách podporujú cudzie evidenčné čísla automobilov a napríklad systém v hlavnom meste nemá problém ani s angličtinou (hoci ukrajinčina chýba).

Elektronický systém na kúpu diaľničných známok rovnako podporuje cudzie ŠPZ a obsahuje viacero jazykových verzií (okrem angličtiny tiež nemčinu, poľštinu, maďarčinu či ruštinu), no i v tomto prípade je ukrajinský jazyk opomenutý.

Podobne sú na tom aplikácie pre mestskú dopravu. Tá bratislavská je opäť bez ukrajinského jazyka, no podporuje aspoň angličtinu. A ako nám potvrdila Olga Zhurba, pre Ukrajincov je oveľa väčší problém vyznať sa napríklad v tom, ktorá zastávka je pre ktorý smer, než orientácia v aplikácii.

Veľmi dobre sú na tom súkromné aplikácie. Ukrajinka Zhurba si napríklad pochvaľovala, že taký Bolt dokonca ponúka možnosť automaticky prekladať konverzáciu so šoférom.

Negatívne medzi dopravnými appkami vyčnieva asi najviac aplikácia Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) IDeme vlakom, ktorá je dostupná iba v slovenskom jazyku. Práve táto aplikácia pritom dostala pred iba mesiacom celkom novú aktualizáciu. Napriek tomu jej súčasťou nie je ani základná lokalizácia.

Niekedy stačí málo

Obmedzenia bánk či operátorov sú v niektorých prípadoch dané jednoducho formou pobytu, v akej sa cudzinec na Slovensku ocitne. Je prirodzené, že človek v novom prostredí naráža na niektoré prekážky, ktoré domáci nevnímajú. Zároveň však nie je dôvod robiť veci zložitejšími, než aké musia byť.

Skvelým príkladom je spomínaný EduPage, ktorý bez veľkej námahy zjednodušuje komunikáciou rodiča cudzinca so školou. Ide zároveň o univerzálne riešenie, ktoré si nevyžaduje úpravy zakaždým, keď sa zmení národnostná skladba cudzincov, ktorým je potrebné pomôcť.

Podobne by jedného dňa mohli fungovať aj štátne služby, k čomu sa vláda nakoniec i sama zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. Na to, aká bude realita, do akej miery budú zlepšenia skutočne praktické, a do akej len formálne, si budeme musieť ešte počkať.

Podporené Science+. Na téme spolupracovali Filip Hanker, Ján Trangel, Filip Maxa a Mária Dolniaková, aktuality.sk

X X X

Jednotka draftu odohrala špeciálny zápas! Alexander Ovečkin predĺžil gólové suchoty

Hviezdou nočných zápasov v zámorskej NHL bol útočník Adam Henrique z Anaheimu. Na ľade New Jersey (5:1) zaznamenal prvý hetrik v kariére. Bola to pre neho špecifická situácia, keďže predtým odohral v drese „diablov“ sedem sezón.

 Washington zvíťazil na ľade Caroliny 2:1 po nájazdoch, útočník Alexander Ovečkin vyslal na bránku štyri strely. Gól nedal už v 13 zápasoch za sebou, čo je jeho najdlhšia negatívna séria v kariére. Útočník Capitals T.J. Oshie nedohral zápas pre zranenie v dolnej časti tela.

Nepríjemnosť zažil aj kapitán domácich Jordan Staal, ktorého v druhej tretine porezala na tvári korčuľa slovenského obrancu Martina Fehérváryho, ale v tretej tretine sa vrátil do hry. Útočník Washingtonu Dylan Strome si pripísal asistenciu, svoju bodovú sériu natiahol na štyri zápasy (2+3).

 Nathan MacKinnon si v zápase Colorada so San Jose (6:2) pripísal štyri body a na konte ich má 806. V klubovej tabuľke prekonal Milana Hejduka (805) a poskočil na 4. miesto.

Obranca Avalanche Devon Toews si pripísal asistenciu a získal svoj jubilejný 200. bod v NHL (44 gólov, 156 asistencií). Brankár Alexander Georgiev zaznamenal svoje 40. víťazstvo v roku 2023, čo je najviac spomedzi všetkých aktívnych brankárov. Prekonal tiež klubový rekord Patricka Roya, ten v roku 2000 získal 39 víťazstiev.

 Špeciálny zápas odohral útočník Chicaga Connor Bedard. Jednotka uplynulého draftu pochádza zo Severného Vancouveru v Britskej Kolumbii. Proti tímu, ktorému fandil, keď vyrastal, odohral 23:16 minút, čo je jeho sezónne maximum.

Chicago podľahlo Vancouveru 3:4. „Áno, bolo to skvelé. Ráno som sa rozprával s rodičmi. Je to dosť divoké, len o tom premýšľať. Nie je to tak dávno, čo som im dosť silno fandil. Môcť hrať v tejto lige je samozrejme jedna vec, ale hrať proti nim, to je špeciálne,“ vyznal sa Bedard, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.