Zelenského poradca Arestovyč končí, Ukrajinci se boja. Riešenia: Zbavit sa Zelenského. V Nepále zahynul sólista Baletu SND

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč podal v utorok ráno demisiu do rúk Zelenského. Arestovyč svoj odchod z funkcie oznámil po tom, čo sa dopustil kontroverzných výrokov v súvislosti so sobotňajším raketovým útokom na bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro. Tento útok si vyžiadal najmenej 41 obetí na životoch a 25 osôb je stále nezvestných.

Arestovyč spočiatku tvrdil, že ruskú raketu Kh-22 vystrelenú na Dnipro zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana. Týchto slov s rýchlo „chytila“ ruská propaganda, ktorá sa snažila tvrdiť, že bytovku v Dnipre zasiahla raketa ukrajinskej obrany.

Arestovyč neskôr uviedol, že ukrajinské sily nedokážu zostreliť taký typ rakety, akú Rusko vystrelilo na Dnipro a za svoje predchádzajúce vyhlásenie sa ospravedlnil.

„Úprimne sa ospravedlňujem obetiam a ich príbuzným, obyvateľom Dnipra a všetkým, ktorých hlboko ranila moja predčasná mylná verzia o tom, prečo ruská raketa zasiahla obytnú budovu,“ uviedol Arestovyč na Facebooku.

Na platforme Telegram dodal, že svojou rezignáciou chcel poskytnúť príklad slušnej reakcie na vlastné zlyhania. „Po fundamentálnej chybe nasleduje odchod,“ uviedol. /agentury/

X X X

Ruská stíhačka vzlietla k nemeckému prieskumnému lietadlu

Rusko v pondelok oznámilo, že muselo nad Baltské more vyslať vojenskú stíhačku, aby odprevadila nemecké prieskumné lietadlo, ktoré sa približovalo k jeho hraniciam. Podľa Nemecka išlo o rutinný let informujú agentúry AFP a DPA.

 Ruský rezort obrany vo vyhlásení uviedol, že vyslal stíhačku SU-27 „aby identifikovala cieľ a zabránila narušeniu štátnych hraníc“. Stíhačka podľa ministerstva identifikovala nemecké prieskumné lietadlo Lockheed P-3 Orion a sprevádzala ho nad Baltským morom, kým nezmenilo kurz.

Podľa hovorcu nemeckého námorníctva išlo len o rutinný prieskumný let. Ruské lietadlo na pozorovanie vzlietlo v blízkosti vzdušného priestoru Kaliningradu. Aj to však bola len rutinná reakcia a nič výnimočné sa nestalo, uviedol hovorca pre DPA.

„Let ruskej stíhačky sa uskutočnil za striktného dodržania medzinárodných pravidiel týkajúcich sa vzdušného priestoru nad neutrálnymi vodami. K prekríženiu vzdušných ciest ani k nebezpečnému priblíženiu sa k lietadlu zahraničnej krajiny nedošlo,“ uvádza ministerstvo vo vyhlásení.

Napätie medzi ruskou armádou a NATO vo vzdušnom priestore nad Baltským morom stúpa od začiatku vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu. Rusko si v tejto oblasti vybudovalo silnú vojenskú prítomnosť na území svojej enklávy, Kaliningradskej oblasti. Základňu tu má aj ruská Baltská flotila, dodáva DPA./agentury/

X X X

Rusi chcú mať až 1,5 milióna vojakov, aby mali dostatočnú silu

Ruský minister obrany Sergej Šojgu pri návšteve ruských vojsk na Ukrajine usporiadal poradu so svojimi námestníkmi a veliteľmi o zvýšení početného stavu ozbrojených síl na 1,5 milióna vojakov. Oznámili to ruské médiá s odvolaním sa na ministerstvo obrany. Odhaduje sa, že Rusko má v súčasnosti približne milión až 1,15 milióna vojakov.

 Analytici predpovedali, že neúspechy a straty vo vojne proti Ukrajine si vynútia zvýšiť početné stavy ruskej armády, aby sa Moskva s ešte väčšou prevahou pokúsila zlomiť ukrajinský odpor, ktorý trvá už 328 dní.

Ministerstvo podľa agentúry RIA Novosti uviedlo, že rozsiahle zmeny, vrátane zvýšenia početného stavu, čakajú ruskú armádu v období rokov 2023 až 2026.

Rozhodnutie o zvýšení početného stavu ozbrojených síl na poldruhého milióna vojakov prijal prezident Vladimir Putin, povedal Šojgu a zdôrazniť, že zaručiť vojenskú bezpečnosť štátu, ubrániť nové subjekty a kriticky dôležité objekty Ruskej federácie možno iba posilnením kľúčových prvkov ozbrojených síl.

Za nové subjekty ruskí predstavitelia označujú štyri ukrajinské oblasti, ktorých pripojenie k Rusku ohlásil Putin na konci vlaňajšieho septembra. Kyjev a väčšina štátov sveta túto anexiu neuznávajú.

Minister upozornil, že zvýšenie početnosti vojsk si vyžaduje komplexný plán. Zvýšenie početného stavu má byť podľa ministra zladené s dodávkami zbraní a budovaním infraštruktúry na rozmiestnenie vojsk. Šojgu považuje za dôležité, aby sa jednotky dopĺňali vojakmi s profesionálnym kontraktom s armádou.

Ruské médiá koncom augusta minulého roka informovali, že prezident Vladimir Putin svojím výnosom stanovil, že k Novému roku má početný stav ozbrojených síl predstavovať 2,039 milióna ľudí, z čoho 1,15 milióna majú byť vojaci. Znamenalo to zväčšenie početného stavu o 137 000 osôb – a celé zvýšenie mali tvoriť výlučne vojaci./agentury/

X X X

Orbán sa prišiel rozlúčiť do Lučenca. Pochovali Miklósa Duraya

Vo veku 77 rokov zomrel 30. decembra slovenský politik maďarskej národnosti Miklós Duray. V utorok sa v Lučenci koná jeho pohreb, prišlo viacero delegácií z Maďarska vrátane maďarského premiéra Viktora Orbána.

 Pohreb politika Miklosa Duraya, ktorý umrel 30. decembra, sa koná v jeho rodnom Lučenci. Ekumenický obrad v tamojšej synagóge sa začal o 12. hodine. Pár minút predtým tam prišiel, spolu s manželkou, aj maďarský premiér Viktor Orbán. Po tom, ako kondoloval najbližším zosnulého politika, ho usadili na čestnom mieste – v prvom rade.

 Obrad je v maďarskom jazyku. Hneď na začiatku organizátori zvlášť pozdravili Orbána, predsedu slovenského parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) a tiež predsedu maďarského parlamentu. Na poslednej rozlúčke je aj poslanec Gyorgy Gyimesi (OĽaNO). Medzi pozvanými by mali byť aj ďalšie známe mená. Medzi nimi napríklad Ján Čarnogursky či Pál Csaky. Duraya následne pochovajú na katolíckom cintoríne v Lučenci.

Duray sa narodil 18. júla 1945 v Lučenci. Strednú školu absolvoval vo Fiľakove, následne študoval geológiu (odbor mineralógia a petrológia) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

V rokoch 1965 až 1968 bol predsedom Klubu maďarských vysokých škôl a študentov v Bratislave. V tom istom roku založil a viedol Československé združenie mládeže Maďarska, ktoré vtedajšie ministerstvo vnútra zakázalo v novembri nasledujúceho roka.

V politike pôsobil od roku 1965. Vstúpil do nej ako člen Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesülete, Kultúrneho spolku maďarských pracujúcich v Československu, v súčasnosti to je Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku (Csemadok), kde sa v roku 1968 stal členom ústredného výboru a členom predstavenstva. Už koncom roka 1969 Duray však rezignoval na svoje funkcie v Csemadoku.

Od roku 1973 do 1977 bol členom Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Ďalších 12 rokov pôsobil ako geológ v Doprastave. V roku 1978 založil spolu s Lászlóom Nagyom a Petrom Püspökym Výbor na ochranu práv Maďarov v Československu. Duray bol v rokoch 1983 a 1985 dvakrát vo väzení, kde podpísal Chartu 77.

Bol organizátorom prvej porevolučnej politickej strany Maďarskej nezávislej iniciatívy, ktorá vznikla 18. novembra 1989 v Šali. Za poslanca Federálneho zhromaždenia bol kooptovaný 31. januára 1990. Bol zároveň predsedom hnutia Spolužitie. Poslancom Federálneho zhromaždenia zostal aj po slobodných voľbách v roku 1990.

 Pohreb

Vo voľbách do NR SR v rokoch 1994, 1998, 2002 a 2006 bol opakovane zvolený za poslanca. Za SMK-MKP bol zvolený za poslanca NR SR vo volebnom období 2006 až 2010. Bol členom Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Vo voľbách v roku 2012 sa už jeho strana SMK nedostala do parlamentu./agentury/

X X X

 Čásenský.: Babiš nemá zábrany, urobí čokoľvek, aby vyhral. Pavel bude musieť pritvrdiť  

Babiš už hrá na to, že Pavel ako vojak zatiahne krajinu do konfliktu. V reťazových mailoch prebiehajú špekulácie, že Petr Pavel po prípadnom víťazstve vo voľbách začne mobilizáciu, na čo však ako prezident nemá kompetencie – opisuje český komentátor, ako sa začala antikampaň v boji o hrad.

Antikampaň proti generálovi vo výslužbe Petrovi Pavlovi sa začala takmer hneď po ohlásení výsledkov prvého kola českých prezidentských volieb. „Keď preložíme Babišovo vystúpenie do bežného prekladu, tak hovoril: Nemáte radi vládu, poďte ma voliť. Bojíte sa vojny, poďte ma voliť. Nemáte radi komunistov, zostaňte doma, pretože v tom sme s Petrom Pavlom rovnakí. Bol to aj odkaz mladým voličom Danuši Nerudovej. Pokúša sa vykresliť oboch ako dedov – jeden bývalý komunista a druhý bývalý komunista,“ hovorí v rozhovore český komentátor a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.

Podľa Čásenského je Andrej Babiš kampaňový typ a vo vyhranených situáciách sa vyžíva. „Na rozdiel od Petra Pavla nemá žiadne zábrany. Použije čokoľvek, doslova čokoľvek, aby dosiahol svoje ciele, pretože Andrej Babiš tak funguje celý život.“

Ak chce byť Petr Pavel prezidentom, bude sa musieť podľa českého komentátora prekonať a byť výrazný a tvrdý.

 X O hrad zabojujú Andrej Babiš a Petr Pavel. Hovorí sa, že expremiér už nemá prilíš veľa možností získať nových voličov a bude sa tak pokúšať odradiť od volieb voličov Petra Pavla, Danuši Nerudovej a ďalších, ktorí generála vo výslužbe podporili. Čo všetko musí urobiť Andrej Babiš pre to, aby vyhral?

Pokiaľ chce Andrej Babiš vyhrať, musí urobiť dve veci: odradiť časť voličov, ktorí Petra Pavla podporujú, rovnako aj voličov Nerudovej, Fischera a Hilšera. Zároveň musí dokázať presvedčiť ľudí, ktorí za neho nehlasovali. K víťazstvu vo voľbách v priamej voľbe českého prezidenta je potrebných 2,8 milióna hlasov, no možno budú tentokrát potrebovať až 3 milióny hlasov. Jednoducho – budú musieť pridať oproti tomu, čo získali v prvom kole.

Andrej Babiš s taktikou začal okamžite po vyhlásení volebných výsledkov. Keď preložíme jeho vystúpenie do bežného prekladu, tak hovoril: Nemáte radi vládu, poďte ma voliť. Bojíte sa vojny, poďte ma voliť. Nemáte radi komunistov, zostaňte doma, pretože sme s Petrom Pavlom rovnakí. To bol odkaz ľudovým voličom Pavla Fischera, pretože majú problém voliť bývalých komunistov, a bol to aj odkaz mladým voličom Danuši Nerudovej. Pred mladými sa snaží vykresliť, že sú s Pavlom dvaja dedovia – jeden bývalý komunista a druhý bývalý komunista. Andrej Babiš totiž vie, že nepôjdu voliť jeho, ale môže znechutiť občanom Petra Pavla.

No a tiež sa musí snažiť pritiahnuť voličov Jaroslava Baštu, kandidáta za SPD. Keď sa pozrieme na volebnú účasť, tak bola pomerne vysoká, ale stále bola nižšia v okrajových regiónoch, kde má Babiš väčšiu podporu. Tam má teoreticky nejakú šancu.

Takže ak to zrhniem, ak sa mu všetko vyššie spomenuté podarí, má šancu vyhrať. Nechcem tým povedať, že by bol Andrej Babiš favorit, ale nedá sa povedať, že by nemal šancu.

Navyše Andrej Babiš je kampaňový typ a vo vyhrotených situáciách sa vyžíva. Babiš na rozdiel od Petra Pavla nemá žiadne zábrany, použije úplne čokoľvek, doslova čokoľvek, aby dosiahol svoje ciele, pretože tak funguje celý život.

 X Andrej Babiš nedávno Petra Pavla prirovnával k ruskému prezidentovi Putinovi. Nemôže sa stať, že práve takýmito silnými vyjadreniami napokon zmobilizuje ešte viac voličov, ktorí nebudú chcieť na hrade prezidenta s takými vyjadreniami?

No povedal by som, že od Andreja Babiša je to vabank stratégia alebo, ako sa hovorí v pokri, all-in. Môže sa, samozrejme, stať, že voliči druhého tábora si povedia, že je to naozaj moc, neprijateľné a „takého“ Babiša na hrade nechcú a pôjdu voliť Petra Pavla. Ale myslím si, že pokiaľ by Andrej Babiš takú taktiku nepoužil, tak by nemal šancu vyhrať. Z prirodzených matematických výpočtov vyplýva, že by mal prehrať – a preto sa pustil do stratégie, ktorá pre neho nemusí byť úspešná. No povedal by som, že je pre neho jediná možná.

Na druhej strane, spomínali ste, že Babišove vyjadrenia môžu voličov mobilizovať – iste, ale tu sa môže stať aj iná vec. Pokiaľ bude nasledujúcich štrnásť dní naozaj nechutných, veľmi nechutných, tak časť ľudí z oboch táborov – ale skôr z tábora Petra Pavla – si môže povedať, že je to celé škaredé, nechcú sa na tom zúčastniť, pretože im bude nepríjemné sa tým zaoberať. Myslím si, že dokonca takéto znechutenie môže byť tak trochu súčasťou Babišovej taktiky.

X Keď si máme predstaviť v praxi útoky na Petra Pavla – čo bude Andrej Babiš ešte skúšať? Kam až je schopný v tomto smere zájsť?

Ja si myslím, že je schopný zájsť takmer kamkoľvek. Časť kampane bude robiť oficiálne, časť sa bude odohrávať v reťazových mailoch, čo je obľúbená česká špecialita. A to najmä v druhom kole prezidentských volieb, keď najmä medzi seniormi kolujú rôzne reťazové maily. Viem si predstaviť, že budú chodiť reťazové maily, že je Peter Pavel agent CIA, bil svoju manželku a tisíce iných.

Čo ešte bude robiť, uvidíme hneď zajtra (dnes v utorok, pozn. red.). Jeho hnutie vyvolalo v sneme hlasovanie o nedôvere vláde. Nemá s tým síce proti osemčlennej vládnej koalícii z dvesto poslancov žiadnu šancu, no napriek tomu pôjde celý deň ostro proti vláde a všetci sa budú snažiť spájať Petra Pavla práve s vládou Petra Fialu. Vláda nie je totiž bohvieako populárna vzhľadom na ekonomickú situáciu, energetickú krízu.

Bude sa tiež snažiť naznačiť, že Petr Pavel je bábka v niečích rukách. Babiš už hrá na to, že Pavel ako vojak zatiahne krajinu do konfliktu, v reťazových mailoch prebiehajú špekulácie, že Peter Pavel po prípadnom víťazstve vo voľbách začne mobilizáciu. To je, samozrejme, hlúposť, pretože prezident nemá právomoc, ktorou by mohol vyhlásiť mobilizáciu. V každom prípade, kampaň a fakty sú v tomto prípade dve rozdielne veci a myslím, že toto všetko uvidíme v rôznej intenzite. Bude to smerovať na rôzne skupiny voličov a, samozrejme, je otázkou, čo bude predvádzať v kampani Petr Pavel.

X Práve tam smeruje moja ďalšie otázka. Zmení taktiku aj Petr Pavel? V diskusiách zvykne byť stručný. Bude mu to stačiť v dueloch s Babišom?

Ak by sa on aj jeho tím rozhodli zvoliť defenzívnu taktiku, tak by podľa mňa znížil svoje šance na úspech. Petr Pavel bude musieť nejakým spôsobom informovať voličov, že chce ukončiť obdobie klamstiev a nenávisti z Pražského hradu. Už aj teraz sa o to snaží – hovorí, že Babiš bude rovnaký alebo ešte horší ako prezident Zeman, ktorého voliči Petra Pavla alebo tejto polovice populácie nemusia.

Bude sa musieť snažiť ukázať, že nechce, aby sa Pražský rad stal súčasťou holdingu Agrofert, a bude musieť burcovať voličov k tomu, aby si povedali: „Fajn, možno Petr Pavel nie je môj favorit, ale jeden z nich bude na hrade sedieť, a pokiaľ nechcem, aby to bol Babiš, tak to musím prehryznúť a zabudnúť na všetko, čo som mal proti Pavlovi a odvoliť ho.“

Petr Pavel musí dať voličom dôvod, prečo by ho mali voliť: musí ukazovať, že je lepšia alternatíva ako Babiš a tvrdiť to veľmi výrazne, pretože oproti nemu bude stáť súper, ktorý to bude výrazne hovoriť. Pre Petra Pavla to podľa mňa nie je také prirodzené ako pre Babiša, no ak chce byť prezidentom, bude sa musieť prekonať a byť výrazný a tvrdý.

X A bude vedieť byť výrazný a tvrdý?

Petr Pavel sa od januára tohto roku, keď bol naozaj slabý v politických témach, posunul. Keď som s ním predtým hovoril a rozprávali sme sa o politike v rámci prípravy nejakého textu, bolo to popravde skôr zúfalstvo. Naozaj bol slabý. Za rok však prešiel dlhú cestu v tom, čo sa dokázal naučiť, ako sa naučil vystupovať, ako hovorí o politike a aký prehľad si urobil.

Či to bude stačiť na víťazstvo v druhom kole, sa nedá predpovedať. Na druhej strane, myslím si, že predpoklady na to má a bude musieť zo seba dostať čo najviac. Je vidieť, že nezvolil iba defenzívnu stratégiu, vie aj zaútočiť a v priebehhu nasledujúcich desiatich až dvanástich dní uvidíme, či vie zaútočiť ešte viac a či nakoniec dokáže pritiahnuť voličov.

X Vyššie ste spomenuli mladých voličov Danuši Nerudovej, ktorí sú aj liberálnejší, zároveň voliči Pavla Fischera sú skôr konzervatívnejší – neznamená to pre Petra Pavla problém a nebude musieť tak trochu manévrovať? Alebo to ani nebude téma?

Keby kandidoval proti niekomu inému, tak by presne platila vec, o ktorej ste hovorili: že musí zobrať aj liberálnych, aj konzervatívnych voličov. No on bude musieť voličov rôznych prúdov spojiť tým, že poďte ma voliť, ak na hrade nechcete Babiša.

Zrejme by bolo lepšie, ak by človek kandidoval pre niečo a nie proti niekomu, na druhej strane druhé kolo vyzerá, ako vyzerá, a Babiš bude hrať rovnako – poďte ma voliť, ak nechcete na hrade exponenta vlády, tak totiž Petra Pavla opisuje.

Pavel má výhodu aj v tom, že má autentické jadro priaznivcov. Povedzme, že určite dvadsať percent z tridsiatich piatich, ktoré získal, sú naozaj presvedčení voliči Petra Pavla, ktorí ho chcú na hrade a sú ochotní presviedčať iných. Takže nie sú tu len ľudia, ktorí nechcú na hrade Babiša, a preto volia Petra Pavla. On si naozaj dokázal vybudovať fanklub, pevné voličské jadro, čo je základ úspechu.

Ale voličov od Fischera, Hilšera, Nerudovej a prípadne aj ďalších kandidátov bude musieť získať hlavne na tom, že buď ja, alebo Babiš.

X Viacerí kandidáti Pavlovi verbálne avizovali podporu. To však asi nestačí – ako môže vyzerať aktívna podpora Pavla? A ktorí z nich sa naozaj aktívne zapoja do kampane?

Samozrejme, že podpora má svoje limity a voliči nie sú majetok kandidátov. Keď im ich favorit dá odporúčanie, môže to zohrať určitú rolu, ale každý sa rozhodne po svojom.

Podpora môže vyzerať rôzne: prvký krok je, že ju verejne deklarujú. Môžu sa potom zapojiť v rôznej miere – ísť napríklad na stretnutia s občanmi. Viem si predstaviť, že Danuše Nerudová, ktorá má veľmi silnú online komunikáciu na Instagrame a ďalších sociálnych sieťach, môže skupine svojich voličov opakovane hovoriť, prečo je lepšie voliť Petra Pavla a prečo je vo výsledku dôležité nemať na hrade jeho súpera.

Môj laický tip je, že Pavel Fischer a Marek Hilšer skončia pri verbálnom vyjadrení podpory, a myslím si, že Danuše Nerudová sa zapojí práve na sociálnych sieťach, na ktorých bude viac aktívnejšia aj napriek tomu, že je viac porazená Petrom Pavlom. Jej kampaň bola vo všeobecnosti aktívnejšia, ako bola kampaň Pavla Fischera a Marka Hilšera, takže by som čakal, že bude aktívnejšia aj v nasledujúcich dvoch týždňoch.

x Všimla som si váš komentár, v ktorom ste písali o budúcnosti Danuši Nerudovej. Spomínate tam dve dve možnosti – buď sa zmieri s porážkou, podporí Petra Pavla a môže ju čakať zaujímavá politická budúcnosť, alebo sa s prehrou nezmieri a o pár rokov bude iba spomienka na akúsi kandidatúru Danuši Nerudovej.

Komentár bol publikovaný ešte predtým, ako sa k výsledku postavila Danuše Nerudová. Nakoniec podporila Petra Pavla. Dnes, hovoríme spolu v pondelok, sa má jej tím a tím Petra Pavla stretnúť a diskutovať o tom, ako má podpora vyzerať. (Dnes, v utorok Danuše Nerudová oznámila, že pomôže Pavlovi v kampani osobne a pôjde s ním aj na míting do Ostravy, pozn. red.)

Myslím, že Danuše Nerudová sa so situáciou popasovala so cťou, a preto som presvedčený, že časom môže dostať ponuku vo vláde. Mohla by byť ministerkou školstva. Rozhodne by bola lepšia ministerka školstva ako súčasný minister. Teoreticky by mohla byť ministerkou financií. Napadá mi, že nie je tiež vylúčené miesto budúcej českej eurokomisárky po ďalších európskych voľbách koncom jari budúceho roku.

X No a na záver otázka. Doteraz malo Česko prezidentov, ktorí boli spojení s Nežnou revolúciou – teraz sa do druhého kola dostali dvaja s komunistickou minulosťou. Ako to vnímate? Čo to hovorí o českej spoločnosti?

Máte pravdu, že doposiaľ to boli traja prezidenti, ktorí boli spojení so zmenou režimu, všetci boli v tej dobe aktívni. Samozrejme, to, že takí prezidenti už nebudú, súvisí s tým, že od tej doby prešlo viac ako tridsať rokov. Ľudia, ktorí boli v tom čase aktívni, pravdepodobne už kandidovať nebudú.

Áno, aj ja by som čakal pred tridsiatimi rokmi, že v roku 2023 budeme mať v prezidentskej voľbe iných kandidátov ako tých, ktorí boli v komunistickej strane, prípadne tých, ktorí boli v komunistickej armáde, ktorí udávali ľudí komunistickej štátnej bezpečnosti. Myslím si, že to o českej spoločnosti hovorí, že sme bohužiaľ neboli schopní vygenerovať dostatočne silných kandidátov bez takejto minulosti, a chcem veriť, že o päť, maximálne desať rokov žiadny exkomunista vo finále prezidentskej voľby nebude, aktuality.sk

X X X

Pre nárast cien energií zatvorili prvú materskú školu. Gröhling vyzýva rezort školstva, aby začal konať

Podpredseda SaS a exminister školstva Branislav Gröhling vyzýva Ministerstvo školstva, aby začalo konať v súvislosti s informáciami o zálohových faktúrach na energie, ktoré chodia v týchto dňoch školám. Poukázal na to, že školy čakajú už dva týždne na informácie, čo majú robiť.

 „Osobne očakávam, že sa ministerstvo školstva v tejto veci konečne rozhýbe. Komunikujem s mnohými riaditeľmi škôl, ktorým stúpli ceny za elektrinu štvornásobne, dokonca až sedemnásobne. Boli to školy v Martine, Levoči, Seredi či Galante,“ povedal Gröhling.

Poukázal na to, že už je aj prvá materská škola, ktorú zavreli z dôvodu energií. „Stúpli im aj ceny za plyn. Každý má však inú situáciu v závislosti od dodávateľa,“ priblížil exminister školstva.

Podpredseda SaS upozorňuje, že školy nemajú už dva týždne jedinú informáciu alebo usmernenie, ako postupovať. „Prvotná informácia od ministerstva bola, neplaťte faktúry. Neplatiť faktúry môže byť nebezpečné, lebo pri omeškaní bude škola platiť pokuty alebo ju dokonca môžu odpojiť,“ povedal.

Poukázal aj na to, že ešte ako minister školstva žiadal financie na energie od februára 2022./agentury/

X X X

Pri leteckom nešťastí v Nepále zahynul aj bývalý sólista Baletu SND

Ruan Calum Crighton sa narodil 14. januára 1989 v Orsette vo Veľkej Británii, zahynul pri leteckom nešťastí 15. januára 2023 v Pokhare v Nepále. V Balete SND pôsobil od roku 2008 do roku 2013, najskôr v baletnom zbore a veľmi rýchlo sa stal sólistom. Za tých päť rokov vystupoval v celom vtedajšom repertoári súboru; pre jeho umeleckú flexibilitu s ním tvorcovia radi spolupracovali.

Z baletov, v ktorých tancoval, spomeňme tituly ako Bajadéra, Giselle, Onegin, Romeo a Júlia, Labutie jazero, Spiaca krásavica, Raymonda, KY-TIME, Luskáčik, Popolvár, Everest, Snehulienka a sedem pretekárov, Narodil sa chrobáčik, v choreografiách Jiřiho Kyliána, Libora Vaculíka, Mária Radačovského, Jána Ďurovčíka a ďalších./agentury/

X X X

Hegerove plány narazili na SaS. Začínajú sa rokovania lídrov pôvodného štvorlístka, ideme do predčasných volieb

Jeho plány boli smelé, no hra sa skončila. Odvolaný premiér Eduard Heger začiatkom januára veľkolepo oznámil, že hľadá podpisy na novú 76 tak, aby dovládla až do termínu riadnych volieb. Ignoroval pritom požiadavku lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý ihneď po páde vlády označil predčasné voľby za jediné východisko. Hľadanie a skladanie novej vlády z poslancov, ktorí ju položili, označil za chaos a psychiatriu. Po stanovisku strany SaS však Hegerove snahy o vytvorenie novej vlády definitívne stroskotali. Porážku priznal aj Heger, začínajú sa tak rokovania o predčasných voľbách.

 Sulík (v strede) odmietol podporiť Hegerovu 76. Začínajú sa rokovania o predčasných voľbách. Boris Kollár (vľavo) preferuje júnový termín.

„Diskusiu o novej väčšine odmietame,“ uviedli liberáli jasne v stanovisku. S Hegerom už nemajú o čom rokovať, keďže podľa nich novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽaNO, ani hnutia Sme rodina.

 Debaty o 76 sa skončili, priznal Heger. Predčasné voľby budú zrejme v septembri

„Aj z tohto dôvodu podporujeme ako kompromisné riešenie predčasné voľby v septembri,“ pokračovali. Líder SaS Richard Sulík dodal, že boli pripravení rokovať, no doteraz nevedia, kto je skutočným lídrom OĽaNO. Podľa liberálov je taká 76, ktorú by akceptovala aj prezidentka, chimérou a jej hľadanie je strata času.

Heger priznal porážku

Porážku v reakcii na rozhodnutie liberálov priznal aj Heger. Všetky snahy o vznik novej 76 považuje za uzavreté. „Na zajtra pozvem zástupcov OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. Aktuálne sa ako najreálnejší javí jesenný termín,“ dodal Heger. Boris Kollár zopakoval, že je za júnový termín volieb, no je ochotný pristúpiť aj na september.

 Podľa SaS je hľadanie novej 76 strata času, podporia predčasné voľby v septembri

„Sme rodina podporuje júnové voľby, aby sme vyviedli krajinu von z krízy a konečne mohla prísť vláda, ktorá bude mať plné kompetencie a bude mať dôveru občanov, ale sme ochotní pristúpiť na kompromis, že by to mohol byť september, ak sa väčšinoví partneri dohodnú,“ povedal. Predseda Sme rodina sa zároveň rozpráva s lídrami všetkých parlamentných politických strán o prijatí ústavného zákona a skrátení volebného obdobia. Lídrov zároveň požiadal, aby rokovania viedli dôstojne a nerobili z toho cirkus.

Najmenšia strana Za ľudí označila SaS za nepoužiteľného partnera s hlbokou stopou deštrukcie. „Edovi patrí vďaka za to, že sa o to aspoň pokúsil,“ uviedla strana. Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga pritom ešte začiatkom januára hovoril, že v rokovaniach nie sú ďaleko od novej 76.

 Otázkou tak teraz nie je to, či budú predčasné voľby, ale kedy. Opozičná strana Smer a nezaradení poslanci združení v stranách Hlas, ĽS NS a Republika vrátane Kollára sú za skorší júnový termín. SaS, Heger, a teda aj OĽaNO, spolu s nezaradenými poslancami Miroslavom Kollárom (Spolu) a Martinom Klusom hovoria o septembri.

Hľadá sa termín predčasných volieb

Rokovania o termíne predčasných volieb sa začnú v stredu. Ak sa štyri bývalé koaličné strany dohodnú na skrátení volebného obdobia a urobia spoločné vyhlásenie, tak by mohli podľa Kollára dovládnuť do predčasných volieb v aktuálnom zložení. „V prípade, že neprijmeme ústavný zákon, všetko padá a opozícia môže zabudnúť na predčasné voľby,“ poznamenal šéf Sme rodina s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová tak vymenuje úradnícku vládu.

 Boris Kollár preferuje júnový termín predčasných volieb, no bol by ochotný pristúpiť aj na september

V parlamente by sa malo nájsť 90 poslancov, ktorí odhlasujú zmenu ústavy. Za je SaS, OĽaNO, Sme rodina, Hlas, Smer, ĽS NS, Republika, ako aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, traja odídenci zo Sme rodina, náhradníčka Mariana Kotlebu Slavěna Vorobelová, Miroslav Kollár, Tomáš Valášek či Martin Klus, čo je spolu 96 poslancov. „Stále som presvedčený, že pre Slovensko by bol lepší riadny termín volieb, ale keďže politika je umenie možného, som pripravený rokovať,“ povedal pre Pravdu Klus s tým, že k jeho podmienkam patrí vláda s plnými kompetenciami a septembrový termín.

 Prečítajte si, čo všetko doviedlo štvorkoalíciu k jej zániku. Spory, škriepky a každodenné osočovanie nakoniec rozbili vzťah medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.

Podobne je na tom aj nezaradený poslanec a šéf strany Spolu Miroslav Kollár. „Opakovane som deklaroval, že za najvhodnejší termín pokladám september a že podporím ústavný zákon, ktorý vytvorí právny rámec na skrátenie volebného obdobia parlamentom,“ skonštatoval. Jedinou stranou, ktoré predčasné voľby odmieta, je Za ľudí. „Za predčasné voľby ako darček Ficovi a extrému hlasovať nebudeme. Zodpovednosť nech nesú tí, ktorí chaos, hádky a neustály konflikt tri roky živili,“ uviedla strana.

Na ťahu je prezidentka

Politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík skonštatoval, že Heger je hráčom, ktorý „stratil dosť dôležité figúrky“. Na ťahu je teraz prezidentka Zuzana Čaputová. „Tá totiž zaviazala Eduarda Hegera povinnosťou predložiť jej alternatívu do konca januára a koniec tohto mesiaca sa nezadržateľne blíži,“ uviedol pre Pravdu. Čaputová vo svojom stanovisku skonštatovala, že Hegerove snahy o novú väčšinu nenašli podporu a zopakovala, že všetko úsilie by malo smerovať k jedinému rozumnému riešeniu.

 „Preto trvám na tom, aby parlament do konca januára prijal rozhodnutie smerujúce k predčasným parlamentným voľbám,“ uviedla. „Ak sa tak nestane, som pripravená postupovať podľa svojich ústavných kompetencií,“ dodala. Úradníckej vlády sa však obávajú a odmietajú ju všetci lídri, o čom svedčia aj Kollárove výroky na adresu toho, čo sa stane, ak sa na termíne predčasných volieb nedohodnú. Úradnícka vláda podľa neho nebude mať podporu parlamentu a práve preto môže podľa politológa Štefančíka znamenať pohromu.

 „Najmúdrejšie by bolo, keby sa Heger dohodol s Kollárom, Matovičom, Pellegrinim, so Sulíkom a s Ficom na termíne zmeny ústavy a následnom termíne predčasných volieb. Prezidentka by si mohla vydýchnuť, lebo problém by si vyriešil sám parlament a nemusel by do toho ťahať hlavu štátu. Napokon, s vymenovaním prezidentkinej vlády odchádzajú preč súčasní ministri a politické strany strácajú mocenské pozície na jednotlivých ministerstvách vrátane rôznych štátnych úradov, preto by bolo najrozumnejšie, keby sa koalícia s opozíciou dohodli na konaní predčasných volieb,“ dodal.

Rišo, Robo Fico ďakuje

Podľa Štefančíka je problém predčasných volieb ten, že ich stále odmietajú niektorí ľudia v OĽaNO. „Aj tam si však musia uvedomiť, že záujem krajiny musí byť silnejší než Matovičov strach pred revanšizmom Smeru. Slovensko môže čakať po predčasných voľbách katastrofa, napokon doteraz to tak vždy bolo, ale tento parlament je už dlho impotentný a na veľa sa už nezmôže. Mal by preto pozbierať poslednú dávku energie a odhlasovať zmenu ústavy a následne sa dohodnúť na termíne predčasných volieb,“ skonštatoval politológ.

„Garnitúra pravicových strán zas a znovu ukázala, že je spoločenstvom babrákov, bez schopnosti spravovať veci verejné k spokojnosti slovenských voličov. Potom to už bude opäť na slovenskom voličovi, aby ukázal, či sa zasa nechá nachytať, alebo tentoraz uprednostní odborníkov pred amatérmi,“ dodal. Matovič si vo svojom statuse už tradične namiesto konštruktívneho názoru kopol do Sulíka.

„Rišo, Robo Fico ďakuje,“ začal svoj status Matovič. „V lete žiadal rekonštrukciu vlády. Nevydalo. SaS odišla a hneď sľúbil, že budú konštruktívnou opozíciou, ale na prvej schôdzi spustil s mafošmi z červeného a ružovučkého Smeru blokovanie parlamentu,“ povedal líder OĽaNO a zopakoval, že podobný sľub dal Sulík aj pri odvolávaní ministrov či odvolávaní premiéra.

„Dušoval sa, že predčasné voľby v žiadnom prípade nechce, a to už neplatí tiež. Nuž, veru, zásadový človek. Ale čo by sme chceli od človeka, ktorý 13-krát raňajkoval s Kočnerom,“ napísal s tým, že Sulík dostal strach z toho, že Heger spolu s Jaroslavom Naďom založia svoju vlastnú stranu a dodal, že liberáli sa už do parlamentu podľa neho nedostanú. Je otázne, ktoré zo strán bývalého vládneho štvorlístka ešte voličov presvedčia a či OĽaNO po prípadnom odchode Hegerovej frakcie dokáže získať potrebných päť percent./agentury/

X X X

Vučič vyzval Rusko, aby prestalo verbovať Srbov do vojny na Ukrajine

Rusko musí prestať verbovať Srbov do bojov na Ukrajine, vyhlásil v pondelok srbský prezident Aleksandar Vučič. V utorok o tom informovala chorvátska tlačová agentúra HINA.

 V interview pre srbskú provládnu komerčnú televíziu Happy Vučič povedal, že „nie je férové“ verbovať Srbov do Vagnerovej skupiny na Ukrajine. Dodal, že Srbsko je jediná krajina v Európe, ktorá na Rusko neuvalila sankcie. Vučič upozornil, že účasť vo Vagnerovej skupine je porušením srbských zákonov.

V ruských médiách sú zverejňované správy, že na Ukrajine bojuje na ruskej strane nekonkretizovaný počet srbských občanov. Srbské zákony srbským občanom zakazujú účasť v konfliktoch v zahraničí.

Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti odvysielala video zachytávajúce dvoch zamaskovaných mužov. Boli predstavení ako srbskí dobrovoľníci v ukrajinskej Záporožskej oblasti kontrolovanej Ruskom, informovala agentúra Reuters.

Vučič označil tvrdenia, že členovia Vagnerovej skupiny sa podieľali na stavaní cestných zátarás na severe Kosova, za „notorické klamstvá“, ale nepriamo potvrdil, že Vagnerova skupina je v Srbsku aktívna.

Srbská pobočka televízie Russia Today (RT Balkan) zverejnila v utorok tvrdenia šéfa Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, že táto „súkromná vojenská spoločnosť“ nikdy v Srbsku nebola a nemá so Srbskom žiadne kontakty.

V súčasnosti nie sú vo Vagnerovej skupine žiadni občania Srbska a dlho ani neboli, dodal Prigožin. Preto fámy o spolupráci Vagnerovcov so Srbskom nemajú žiaden základ, citovala RT Balkan Prigožinovu reakciu pre stanicu Hlas Ameriky.

Belehrad hlasoval v OSN a v medzinárodných orgánoch za deklarácie a rezolúcie, ktoré odsudzovali inváziu Ruska na Ukrajinu, ale odmietol sa pridať k sankciám proti Kremľu.

Srbsko to obhajuje štátnymi a národnými záujmami, keďže takmer úplne závisí od dovozu ruského zemného plynu. Moskva sa spolu s Pekingom stavajú na stranu Srbska v otázke Kosova a neuznali jeho nezávislosti, ktorú Priština vyhlásila v roku 2008, pripomína HINA./agentury/

X X X

Naď otvára armádu pre všetkých: koho bude môcť povolať a kto sa službe vyhne?

 Po zrušení povinnej základnej vojenskej služby si mnohí vydýchli. Profesionalizácia armády však mala aj negatívny dosah. Priniesla nový problém: Ozbrojené sily SR sa teraz trápia s nedostatkom vojakov v zálohe, ktorí by mohli byť nasadení pri živelných a ekologických katastrofách či počas vojnového stavu. Nepomohol ani finančný bonus 1 300 eur v čistom za absolvovanie 11-týždňovej dobrovoľnej vojenskej prípravy. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) preto teraz chce aktívne zálohy otvoriť aj pre záujemcov bez predchádzajúcich skúseností z armády či polície.

 Už od prvých plánov na vytvorenie aktívnych záloh z roku 2013 za ministrovania Martina Glváča (Smer) sa rezort obrany sťažuje na nízky záujem o vstup do aktívnych záloh. Nepomohla ani dlhodobo rastúca dôvera verejnosti v Ozbrojené sily. Do aktívnych záloh totiž mohol doteraz vstúpiť len človek, ktorý absolvoval základnú vojenskú službu, dobrovoľnú prípravu alebo pôsobil v nejakom inom bezpečnostnom zbore. To však podľa Naďa výrazne limitovalo počet záujemcov.

Inšpirácia od susedov

Minister Naď sa rozhodol inšpirovať aj susedným Českom, kde môže do aktívnych záloh vstúpiť ktorýkoľvek občan, ktorý splní zdravotné limity a určené pravidlá. V Českej republike je totiž o službu v aktívnych zálohách oveľa väčší záujem. Evidujú tam zhruba štyritisíc vycvičených záložníkov, pričom do roku 2025 ich plánujú vo svojich radoch až 5 873.

V krajinách ako Dánsko, Nórsko, Švédsko či Fínsko pritom počty príslušníkov aktívnych záloh dosahujú až dvojnásobok počtu profesionálnych vojakov. Na Slovensku je situácia podstatne horšia. Kým v Ozbrojených silách pôsobí necelých 15-tisíc profesionálov, vojakov v aktívnych zálohách je len pár stoviek. Ešte v roku 1993 pritom mali Ozbrojené sily 53-tisíc vojakov.

 Konkrétny legislatívny návrh chcel rezort obrany predstaviť ešte v roku 2021. Napokon tak Naď urobil až minulý týždeň.

„Je mimoriadne dôležité, aby sa každý občan nad 18 rokov mohol prihlásiť do aktívnych záloh bez ohľadu na to, či v minulosti slúžil v Ozbrojených silách, Policajnom zbore, alebo absolvoval základnú vojenskú službu či dobrovoľnú vojenskú prípravu. Netajím sa tým, že je to inšpirované Českou republikou, kde to funguje. Ukázalo sa, že tento model priniesol niekoľko tisíc žiadateľov o aktívne zálohy. Páči sa mi to a verím, že to nájde podporu v Národnej rade,“ vyhlásil Naď po rokovaní vlády.

Návrh v stredu vláda aj schválila, ak teda dostane zelenú aj od parlamentu, do platnosti by mohol vstúpiť už od prvého mája tohto roka.

„Cieľom návrhu zákona je zvýšiť mobilizačnú pripravenosť záloh Ozbrojených síl. Poznatky z aplikačnej praxe poukázali na potrebu rozšírenia okruhu osôb, ktoré môžu byť zaradené do aktívnych záloh. Úlohou aktívnych záloh, ako súčasti záloh ozbrojených síl, je pripravovať sa na výkon mimoriadnej služby a plniť úlohy Ozbrojených síl. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je získavať do aktívnych záloh mladých ľudí, ako aj špecialistov a odborníkov z „civilného“ prostredia,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o brannej povinnosti.

Záujmu o aktívne zálohy ale čiastočne pomohla aj ruská vojna na Ukrajine a následná zmena bezpečnostného prostredia. Potvrdzuje to aj vojak v zálohe Michal Petian, ktorý s rožňavským 103. práporom radiačnej, chemickej a biologickej ochrany absolvoval na jar už svoj piaty pravidelný každoročný výcvik.

„Práca v aktívnych zálohách je zaujímavá. Teraz, keď je na Ukrajine vojna, sa ukázalo, že aktívne zálohy majú oveľa väčší zmysel, ako si mnohí ešte nedávno mysleli. Vojna zmenila ich názory. Aj vo svojom okolí pozorujem, že už nehovoria o aktívnych zálohách ako zbytočných. Svoju účasť na cvičení považujem za osobný príspevok na zvýšenie obranyschopnosti Slovenska. Myslím si, že príprave aktívnych záloh by sa mala venovať oveľa väčšia pozornosť.“ priblížil vojak aktívnych záloh pre mesačník ministerstva obrany Obrana.

Z pandemických dôvodov nemohli nastúpiť všetci záujemcovia. V Rožňave sa ich napokon zišlo 17, z toho jedna žena. „Na cvičení záloh som po tretí raz. Rozhodla som sa po ukončení dobrovoľnej vojenskej prípravy a na základe dobrých skúseností môjho manžela. Takže teraz chodíme na výcvik spoločne a neľutujeme svoje rozhodnutie. Vždy sa naučíme niečo nové, prospešné. V tomto roku sme zažili po prvý raz prácu s reálnymi toxickými látkami,“ priblížila pre Obranu svoje skúsenosti vojačka v zálohe Jana Barusová.

 Ženisti, lekári či IT špecialisti

Vojaci aktívnych záloh majú podľa zákona nárok na motivačný príspevok 600 eur ročne za predpokladu, že absolvujú aspoň 75 percent času každoročného cvičenia. Podľa dĺžky cvičenia dostanú aj pomernú časť hodnostného platu. Okrem toho rezort obrany uhrádza zamestnávateľom mzdové náklady za čas neprítomnosti zamestnancov v práci a platí tiež zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia.

Ešte v roku 2020 prijali Ozbrojené sily len 57 žiadostí o prijatie do aktívnych záloh. Pôvodne pritom plánovali vycvičiť až 330 vojakov. Napokon sa do aktívnych záloh v roku 2021 vstúpilo len 35 vojakov. V roku 2022 k nim pribudlo ďalších 86 záložníkov. „Potrebovali by sme všetky odbornosti, primárne ale ľudí na ženijné úlohy, lekárov, IT špecialistov či vodičov. Tých odborností je veľa,“ priblížil Naď.

Poslední záujemcovia sa mohli prihlásiť do konca septembra. Výcvik absolvujú už v najbližších mesiacoch.

Úspešní uchádzači budú zaradení na Generálny štáb Ozbrojených síl, Veliteľstvo pozemných síl v Trenčíne, veliteľstvá 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch a 2. mechanizovanej brigády v Prešove, 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline, Ženijný prápor v Seredi, Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine a tiež Vojenskú políciu. Výcvik bude aj v tento rok zameraný na ich zdokonaľovanie v jednotlivých vojenských odbornostiach.

 Najväčšiu tradíciu i počet pripravovaných záložníkov majú dlhodobo v seredskom ženijnom prápore. Dvojtýždňovú prípravu tu ročne absolvuje zhruba 40 príslušníkov aktívnych záloh. Zdokonaľujú sa v pracovných návykoch v pozíciách, na ktoré sú určení.

Ide o odbornosti najmä pre pontónovú rotu, ktoré cvičia aj v priestoroch vodného cvičiska. Pred praktickou prípravou s technikou pontónovej roty záložníci musia absolvovať aj teoretickú prípravu – základy taktiky, topografie, radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, maskovania, ako aj streleckú prípravu – streľby zo samopalu a pištole.

Podľa prieskumu medzi záložníkmi, ktorý pripravilo ministerstvo obrany ešte na konci roku 2020, mala väčšina príslušníkov aktívnych záloh absolvovanú len povinnú vojenskú službu. Zhruba štvrtinu tvorili bývalí profesionálni vojaci a druhú štvrtinu absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy.

Príprave novely zákona o brannej povinnosti predchádzalo prijatie Koncepcie prípravy obyvateľstva na obranu štátu z novembra 2021. Tá prvýkrát zaviedla systematický prístup k príprave obyvateľstva na obranu štátu a k zlepšeniu informovanosti o rôznych aspektoch obrany.

Dobrovoľná príprava

Zatraktívnenie aktívnych záloh má podľa ministerstva aj ďalšie výhody. Očakáva, že by napríklad mohli oslabiť rôzne polovojenské organizácie, kde sa dobrovoľníci popri „hraní sa na vojakov“ stávajú často obeťami indiktrinácie extrémistickými ideológiami. Podľa Naďa totiž veľa ľudí nevstupovalo do polovojenských skupín kvôli náchylnosti k extrémizmu ale preto, že majú radi armádu.

Už v súčasnosti mali občania bez vojenského výcviku so záujmom o vstup do aktívnych záloh možnosť absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Dobrovoľná vojenská príprava je určená pre mladých ľudí od 19 rokov, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné na plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

Do pilotného ročníka projektu sa v roku 2016 pôvodne prihlásilo 129 záujemcov, nakoniec ho ale absolvovalo len 31. Tí mali počas 12-týždňového výcviku bezplatné ubytovanie, stravu, zapožičanie výstroja a výzbroje a tiež preplatenie cestovných nákladov.

Vtedajší minister obrany Peter Gajdoš (SNS) v novele zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave presadil zvýšenie príspevku pre absolventov tohto výcviku o 200 eur – z pôvodných 375 na 575. Doba výcviku sa tiež skrátila z 12 na 11 týždňov. O rok neskôr sa príspevok zvýšil až na 1 100 eur.

V roku 2018 výcvik absolvovalo 21 žien a 58 mužov a v roku 2019 ďalších 40 záujemcov. V roku 2020 sa už ale pre pandémiu koronavírusu dobrovoľná vojenská príprava nerealizovala, rovnako ako ani v roku 2021.

V roku 2022 sa finančný príspevok zvýšil na 1 300 eur. Dobrovoľnú vojenskú prípravu vlani ukončilo slávnostnou vojenskou prísahou 49 absolventov. Až 30 z nich sa však rozhodlo rovno pokračovať v ozbrojených silách./agentury/

X X X

Krajniak ide opraviť rodičovský bonus. Zmeny sa dotknú desiatok tisícov penzistov

Od roka 2023 platí takzvaný rodičovský dôchodok. Pracujúce deti tak budú posielať 1,5 percenta zo svojho platu rodičom na dôchodku. Presadil ho minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Už pri schvaľovaní ho mnoho expertov označilo za diskriminačný, keďže peniaze od svojich potomkov nedostanú všetci seniori. Asi každý piaty dôchodca ho nedostane.

 Preto sa ho rozhodli koaliční poslanci zo Sme rodina Miloš Svrček a Jozef Lukáč aspoň trochu opraviť. Rozhodli sa doň zahrnúť aj rodičov viacerých profesií pracujúcich pre štát. Ide zhruba o 50-tisíc poberateľov starobného dôchodku.

Návrh hovorí o poistencoch, ktorí prispievajú do výsluhového zabezpečenia – vojaci, policajti, príslušníci Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, pracovníci v Slovenskej informačnej službe, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže a ozbrojení príslušníci Finančnej správy.

 Dostať by ho mali už tento rok, ak sa podarí novelu zákona o sociálnom poistení presadiť. Takisto ako aj ostatným seniorom, ktorí majú naň nárok, by mal byť vyplatený v jednorazovej dávke ku koncu tohto roka.

O rodičovských dôchodkoch informoval v Ide o pravdu aj exminister práce Jozef Mihál

 Návrhom by sa mal parlament zaoberať na januárovej schôdzi. „Návrh novely zákona o sociálnom poistení je aktuálne súčasťou legislatívneho procesu. O poslaneckom návrhu by mal rokovať parlament už počas najbližšej schôdze, ktorá sa začína 31. januára 2023,“ prezradilo ministerstvo práce pre Pravdu. V čase, keď koalícia nemá v parlamente väčšinu, je otázne, či ho poslanci podporia. Vládne strany sa tak budú snažiť získať každý hlas.

Penzie sa im zvýšia o stovky eur

Mesačnú sumu od jedného dieťaťa v návrhu odhadujú za tento rok na úrovni 21,8 eura. Čo znamená, že ku koncu roka by v jednorazovej dávke mohol rodič senior dostať skoro 262 eur. V budúcom roku by išlo priemerne o mesačnú dávku vo výške 23,7 eura. V roku 2025 by úroveň dosiahla 26,1 eura a v 2026 roku 28,1 eura mesačne pre jedného dôchodcu od jedného dieťaťa.

Vyššie spomínané profesie takisto odvádzajú poistné. Preto poslanci upozorňujú na to, že ústavne právo na rodičovský dôchodok nerozlišuje, či sa platba uhrádza do systému sociálneho poistenia alebo do systému výsluhového dôchodku, a teda majú takisto nárok prispievať svojim rodičom.

Peniaze by mali ísť rovnako ako v už schválenom rodičovskom dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Zmena bude stáť štát v tomto roku 13 miliónov eur, v budúcom približne 14,1 milióna eur. V roku 2025 takmer 16 miliónov a v tom ďalšom skoro 17 miliónov.

Napriek tomu, je to pozitívna správa pre 50-tisíc dôchodcov. Stále však nie je vyriešený problém so seniormi, ktorí nemajú pracujúce deti alebo ich deti sú zamestnané v zahraničí, prípadne sú zdravotne znevýhodnené a nemôžu sa zamestnať.

Deti nezaplatia nič navyše

Prvá dávka z rodičovského dôchodku sa vyplatí na konca 2023 za všetky príspevky z tohto roka. Pracujúce deti nebudú platiť nič navyše. Peniaze pôjdu z odvodov, ktoré vyplácajú už dnes do Sociálnej poisťovne. Rodičovský dôchodok dieťaťu teda nezvyšuje jeho odvody ani mu neznižuje budúci dôchodok. Zjednodušene, zaplatí to štát na úkor vyššieho zadlženia.

Dôchodca o tento bonus nemusí ísť žiadať. Poisťovňa prizná biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi poistenca automaticky. Jeden a pol percenta je priradených k jednému rodičovi, nárok na dôchodok majú obaja rodičia. V tom prípade ide o tri percentá z hrubej mzdy, teda vymeriavacieho základu dieťaťa. Ten však musí predchádzať roku, z ktorého bolo zaplatené starobné poistenie.

 V tomto roku štát na bonus minie približne 270 miliónov eur (nie sú zarátaní príslušníci silových zložiek). Nárok na dôchodok má 80 percent dôchodcov. Z toho 136– tisíc má jedno dieťa, 426-tisíc dve deti, 181-tisíc tri, 46-tisíc štyri a 27-tisíc viac ako päť detí.

Na ilustráciu, ak by dve deti, ktoré platia odvody do Sociálnej poisťovne, zarábali priemernú mzdu 1 211 eur, jeden rodič by mesačne dostal 36,33 eura, za jeden rok to predstavuje sumu 436 eur. Ak má však jedno dieťa, ktoré mesačne v hrubom zarobí 800 eur, tak sa seniorovi na účet k dôchodku pripíše mesačne o 12 eur viac.

Dnes majú nárok na rodičovský dôchodok poberatelia starobného dôchodku, invalidného, výsluhového dôchodku, ale až po dovŕšení dôchodkového veku, a to len v prípade, keď dieťa poberateľa odvádzalo v roku 2021 poistné na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.

 Ak dieťa chce prispievať svojim náhradným rodičom alebo v opačnom prípade nemá záujem prispievať rodičom vôbec, musí svoj úmysel oznámiť poisťovni.

Odborníci rodičovský dôchodok kritizujú

Rodičovský dôchodok odborníci dosť kritizujú. Jedným z kritikov je aj bývalý minister práce za stranu SaS Jozef Mihál. „V systéme rodičovských dôchodkov je veľmi veľa dier a naozaj sa čudujem ministrovi práce Milanovi Krajniakovi, že ich nezaplátal, pretože sa to dalo,“ uviedol v dávnejšom rozhovore pre Pravdu.

Exminister ďalej vysvetľuje, že niektorí tvrdia, že toto má povzbudiť rodičov mať deti, pretože budú mať vyšší dôchodok. „Tak si teraz vezmime napríklad situáciu, keď dôchodca má dcéru a tá privedie na svet dieťa. Keďže nepracuje, lebo je doma s dieťaťom, tak je poistencom štátu. Ten za ňu niečo platí, ale veľmi málo. V takomto prípade rodičovský dôchodok, ktorý mohol byť napríklad 20 eur mesačne, padá na 9 alebo 10 eur,“ tvrdí.

 Rodičovský bonus má podľa kritikov tiež množstvo medzier. „Ako výskumník vnímam rodičovský bonus ako experiment v reálnych podmienkach, ktorý testuje medzigeneračnú solidaritu medzi pracujúcimi deťmi a rodičmi na dôchodku,“ uviedol expert na dôchodky a investície z plánu obnovy Ján Šebo. Ďalším z nedostatkov je vytváranie nerovnosti medzi ľuďmi a v zákone tiež ponecháva množstvo diskriminačných vecí. Ďalej uvádza, že sa štát mieša do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. „Štát chce hovoriť, kto má komu pomáhať a ako veľmi. Návrh ide príliš ďaleko do súkromných vzťahov, kde štát podľa môjho názoru ekonóma už nemá čo robiť,“ vysvetlil Šebo.

Návrh tiež podľa neho predpokladá, že na Slovensku si členovia rodiny nepomáhajú. „Toto však nikto nikdy nedokázal poriadnou štúdiou. Hovorí deťom, že sa o rodičov, ktorí ich vychovali, nestarajú. Mnoho ľudí by to mohlo dokonca uraziť,“ dodal špecialista na dôchodky./agentury/

X X X

Počas protestu proti rozšíreniu uhoľnej bane zadržali Gretu Thunbergovú

Nemecká polícia zasahujúca proti aktivistom protestujúcim proti ťažbe uhlia v Porýní v utorok zadržala Gretu Thunbergovú, uviedla agentúra Reuters. Počas popoludnia sa táto Švédka so skupinou niekoľkých desiatok ďalších demonštrantov dostala k okraju povrchovej bane Garzweiler, kam je z bezpečnostných dôvodov vstup zakázaný. Dnešný protest súvisí s vyprataním neďalekej osady Lützerath, ktorú čaká demolácia kvôli dobývaniu uhlia.

 Policajti vynášajú švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z demolačnej zóny počas protestnej akcie klimatických aktivistov deň po ich vysťahovaní z tábora v dedine Lützerath v Nemecku. 17.1.2023.

Polícia Thunbergovú zadržala asi deväť kilometrov od Lützerathu. Istý svedok podľa Reuters povedal, že aktivistka po zadržaní sedela sama vo veľkom policajnom autobuse.

Polícia už skôr počas dňa pri zásahu použila obušky a slzotvorný plyn po tom, čo sa časť demonštrantov oddelila od hlavnej skupiny a usadila sa pri strmom okraji bane Garzweiler. Policajti túto skupinu, v ktorej bola aj Thunbergová, obkľúčili. Švédka sa protestov proti ťažbe uhlia v tomto regióne na západe Nemecka zúčastnila tiež v uplynulých dňoch, podľa médií ju polícia zadržala aj v nedeľu.

Polícia a spoločnosť RWE, ktorej baňa Garzweiler patrí, s vyprataním Lützerathu aj napriek protestom začali minulý týždeň. Odstránili cestné zátarasy, pustili sa do výrubu stromov a búrania domov, z ktorých sa ich obyvatelia už skôr vysťahovali a ktorých neskôr obsadili aktivisti. V pondelok dvaja poslední klimatickí aktivisti opustili tunel pod touto dedinkou.

V bani Inden, ktorá leží niekoľko desiatok kilometrov na juh od Garzweileru, v utorok obsadilo 20 až 30 aktivistov rýpadlo, ktoré kvôli tomu muselo prerušiť prácu. Zo stroja neskôr ale dobrovoľne zliezli, povedal agentúre DPA hovorca polície. Neďaleko mestečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 ľudí koľaje, po ktorých sa dováža uhlie do uhoľnej elektrárne Neurath patriacej koncernu RWE. „Tade dnes žiadny vlak s uhlím nepôjde. Vlastnými telami bránime skaze,“ uviedli aktivisti zo skupiny Ende Gelände. Aktivistov, ktorí odmietali z koľají odísť, policajti odniesli.

Aktivisti okupovali rýpadlo s lyžicovým kolesom v povrchovej bani na hnedé uhlie. Inden, Nemecko, 17. januára 2023.

Protestujúci sa snažia zabrániť tomu, aby uhlie skončilo v elektrárňach a tie do ovzdušia vypustili ďalšie tony oxidu uhličitého prispievajúceho k otepľovaniu klímy. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlie z tejto oblasti je potrebné, aby v čase energetickej krízy bolo zabezpečené zásobovanie elektrárňami.

Aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion sa dnes v Düsseldorfe prilepili k ministerstvu vnútra Severného Porýnia-Vestfálska. Časť z nich odišla sama, alebo ich odtiaľ vyviedla polícia. V Kolíne nad Rýnom sa protestujúci zase prilepili k ceste, a spôsobili tak komplikácie dopravy v čase dopravnej špičky.

X X X

Americký minister Blinken sa chystá navštíviť Čínu

Pôjde o prvú návštevu šéfa americkej diplomacie v Číne od roku 2018.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v dňoch 5. až 6. februára navštívi Čínu. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa USA.

Zdroj pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že Blinken dorazí do čínskeho hlavného mesta Peking 5. februára a rozhovory absolvuje aj nasledujúci deň. Návšteva sa uskutoční napriek rastúcim obavám z veľkého výskytu prípadov ochorenia COVID-19 v Číne.

Pôjde o prvú návštevu šéfa americkej diplomacie v Číne od roku 2018, keď ju navštívil Mike Pompeo z administratívy prezidenta Donalda Trumpa, pripomína AFP.

X Návšteva má byť zameraná na udržanie otvorenej komunikácie medzi oboma krajinami

Blinkenova návšteva Pekingu bola ohlásená v novembri, keď sa prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching stretli na indonézskom ostrove Bali v rámci summitu krajín skupiny G20.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin uviedol, že dúfa, že Blinken nadviaže na stretnutie Bidena a Siho a pomôže „s návratom čínsko-amerických vzťahy na cestu zdravého a stabilného rozvoja“.

Blinken minulý týždeň povedal, že jeho cesta do Číny je čiastočne zameraná na udržanie otvorenej komunikácie medzi oboma krajinami. „Nechceme, aby akékoľvek nedorozumenie vyústilo do konfliktu,“ uviedol, aktuality.sk

X X X

Mimoparlamentné strany považujú predčasné voľby za priznanie reality

V reakcii na utorkové vyhlásenia koalície a SaS o smerovaní k predčasným voľbám to konštatujú mimoparlamentné strany, ktoré sa zhodujú v preferencii termínu volieb v prvej polovici roka.

„Súčasná vláda svojimi hádkami a amaterizmom zmarila nádej miliónov ľudí, ktorí pred tromi rokmi volili zmenu,“ komentoval utorkové i predchádzajúce dianie líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. V súvislosti s dátumom konania predčasných volieb si myslí, že voľby v prvej polovici roka by boli lepším riešením ako septembrový termín. Vidí v tom nielen možnosť skrátiť agóniu súčasného vládnutia, ale aj prostriedok zabrániť rastu extrémistických síl.

Za čo najskorší termín je aj Aliancia. „Slovensko síce hľadaním nereálnej novej parlamentnej väčšiny stratilo drahocenný čas, teraz je však dôležité, aby si predsedovia parlamentných strán uvedomili, že predčasným voľbám neuniknú a vypísali ich v čo najbližšom termíne,“ uviedla Aliancia. Na poslancov koalície apeluje, aby krajinu doviedli k predčasným voľbám dôstojným spôsobom.

Mimoparlamentné KDH deklaruje v súvislosti so smerovaním k predčasným voľbám pripravenosť ponúknuť kvalitné riešenia a byť upokojujúcim a hodnotovým prvkom slovenskej politiky.

SNS privítala vyhlásenia o príprave na predčasné voľby. „Priznaním sa k diskusii o termíne predčasných volieb vláda odkázala voličom, že nezvládla svoje funkcie,“ mienia národniari, ktorí takisto vyzývajú na júnový termín volieb./aktuality.sk

X X X

Európsky súd odsúdil Rusko, že právne neuznáva homosexuálne páry

Rusko ani nepreukázalo úmysel zmeniť legislatívu s cieľom poskytnúť takýmto párom určitú formu uznania.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), súdna inštitúcia Rady Európy, v utorok odsúdil Rusko za to, že neudelilo žiadnu formu právneho uznania homosexuálnym párom. To je podľa ESĽP povinnosťou všetkých krajín v rámci Európskeho dohovoru o ľudských právach, informuje spravodajca TASR.

Súd so sídlom v Štrasburgu v rozhodnutí upozornil, že povinnosť poskytnúť homosexuálnym párom „špecifický právny rámec“, ktorý im zaručuje „primerané uznanie a ochranu ich vzťahu ako páru“, vyplýva z jeho vlastnej judikatúry výkladu článku 8 Dohovoru o ľudských právach, ktorý sa zaoberá súkromným a rodinným životom.

Na súd v Štrasburgu sa obrátili tri homosexuálne páry z Ruska

V súdnom prípade, o ktorom rozhodoval ESĽP, boli žalobcami tri homosexuálne páry s ruským občianstvom. Na súd v Štrasburgu sa obrátili v rokoch 2010 až 2014, keď ruské úrady zamietli ich žiadosti o zápis do registra občianskeho stavu ako manželské páry.

Sudcovia ESĽP upozornili, že členské štáty Rady Európy majú určitú mieru voľnej úvahy, pokiaľ ide o právnu formu, ktorú týmto párom ponúkajú, čiže nemusí ísť nevyhnutne o uznanie manželstva. Ruské právne predpisy však neposkytujú žiadny právny štatút pre páry rovnakého pohlavia a Rusko ani nepreukázalo úmysel zmeniť legislatívu s cieľom poskytnúť takýmto párom určitú formu uznania.

Rusko bolo vlani v marci vylúčené z Rady Európy

Súd zároveň odmietol argumenty ruských úradov, ktoré sa odvolávali na ochranu tradičných rodinných hodnôt, ochranu maloletých pred propagáciou homosexuality a tiež na odpor verejnej mienky v Rusku k revízii takýchto právnych noriem.

ESĽP zdôraznil, že právna ochrana homosexuálnych párov neprináša žiadnu ujmu rodinám vyznávajúcim tradičné formy manželstva, ani neohrozuje ich budúcnosť alebo integritu.

Rusko bolo vlani v marci vylúčené z Rady Európy kvôli invázii voči Ukrajine. Právne ustanovenia tejto organizácie stanovujú, že aj krajina, ktorá opustí RE, je naďalej povinná uplatňovať rozsudky ESĽP vydané v prípadoch predložených súdu pol roka pre stratou členstva, aktuality.sk

X X X

ZMOS a ÚMS chcú pri otázkach samospráv postupovať viac koordinovane

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únia miest Slovenska (ÚMS) chcú pri riešení otázok a problémov samospráv smerom k vláde a parlamentu postupovať viac koordinovane.

Zhodli sa na tom predstavitelia stavovských organizácií samospráv na stretnutí v utorok v Partizánskom.

„Samospráva je momentálne v ťažkej situácii, práve preto, že bohužiaľ centralizácia štátu a centrálna politika samospráve uberá peniaze a komplikuje nám život a tu sme všetci spolu na jednej lodi,“ skonštatoval prezident ÚMS Richard Rybníček.

Budú spolupracovať

Mestá a obce podľa neho uvidia, ako sa veci ďalej vyvinú, dôležitým signálom však je, že ZMOS a ÚMS sú partneri a budú ďalej spolu spolupracovať. Rybníček ako príklad koordinovaného postupu spomenul situáciu okolo cien energií, v Trenčíne pre vysoké náklady nemôžu znovu otvoriť malú plaváreň na jednej zo základných škôl. Podľa svojich slov čaká na to, ako vláda splní sľuby voči samosprávam.

Predseda ZMOS Branislav Tréger podotkol, že tém na komunikáciu je nespočetne veľa. „Dostávame tu ranu za ranou. Okrem energií, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie a hovorí sa o tom, že sa budú kompenzovať, sa treba spýtať, čo bude od 1. apríla. Štátny rozpočet totiž pamätá s kompenzáciou len do posledného marcového dňa. Druhou vecou je obrovská inflácia liekov a potravín, čo zasahuje najzraniteľnejšie skupiny,“ priblížil Tréger.

Posledný štvrťrok minulého roka podľa neho klesla priemyselná výroba o 11 percent, čo znamená recesiu a pre proexportne orientovanú krajinu je to veľký postih i v súvislosti s otázkou zamestnanosti. „Vzhľadom na skutočnosť, že máme 70 percent príjmu dane z príjmu z fyzických osôb, bude to opäť výpadok,“ doplnil.

Vážení partneri štátu

Obaja predstavitelia stavovských organizácií sa podľa Trégera zhodli na tom, že energiu nebudú míňať smerom dovnútra, ale budú ju dávať smerom von na riešenie problémov, keďže tieto budú zasahovať do kvality života ľudí. „Od narodenia až po úmrtný list 70 percent všetkých vecí, ktoré človek potrebuje k životu, zabezpečuje samospráva. Na toto by mali reflektovať exekutíva a štát. Nie vždy sa nám to podarilo, pretože aj keď nás vypočuli, z aplikačnej praxe aplikovali vecí veľmi málo,“ dodal.

„Je na čase, aby sa vláda, aj tá, ktorá je dočasne poverená, začala správať korektne a hlavne, aby to bol signál aj pre tých, ktorí pôjdu po predčasných voľbách do vlády, že ZMOS a ÚMS sú vážení partneri a je potrebné primátorov a starostov rešpektovať,“ vyhlásil podpredseda ZMOS Jozef Božik, aktuality.sk

X x x

Predseda KDH Majerský: Stále rokujeme s Hegerom

KDH je teraz drahou nevestou, tvrdí šéf hnutia Milan Majerský.

Pán Majerský, v Markíze bola odvysielaná vizualizácia, ktorá hovorila o tom, že ste ponúkli miesto na kandidátke alebo spojenie Eduardovi Hegerovi. Na vizualizácii sa tiež nachádzali strany ako Kresťanská únia, Za ľudí a maďarská strana. Je toto realistické? Chystáte spojenie, a zároveň podotázka – bez Mikuláša Dzurindu a strany Spolu a tohto ďalšieho projektu?

V prvom rade by som chcel povedať jednu zásadnú vec. KDH chce ponúknuť konzervatívneho a kresťanského voliča. Ďalej chce byť odbornou a konzervatívnou voľbou pre ľudí, ktorí v tejto dobe rozmýšľajú nad tým, koho majú voliť. KDH je normálna politická strana, ktorá má svoju politickú základňu, má svojich vyše 7-tisíc členov.

X Rozumiem. Nechcete, aby prepadli hlasy. Chystáte spojenie na kandidátku so Za ľudí, maďarskými stranami alebo Kresťanskou úniou, ktorá je teraz v OĽaNO?

Takmer každý jeden predseda politickej strany napravo od stredu prejavil záujem o KDH. Chceli sa stretnúť, chceli debatovať. Členovia týchto alebo rôznych politických strán majú záujem o KDH.

KDH je teraz drahou nevestou. Niektorí dokonca tvrdili, že najdrahšou nevestou. V prieskumoch verejnej mienky máme zhruba 6 percent. Chceme byť konzervatívnou voľbou!

Či to bude naozaj definitívne spojenie pred voľbami s niektorými politickými stranami, neviem v tejto chvíli povedať. My sme pre túto chvíľu na predsedníctve rozhodnutí ísť samostatne. Ak sa chce niekto pridať ku KDH, ktoré tu je, a má všetko, čo riadna politická strana potrebuje od členskej základne, stanov, riadnych zasadnutí starostov, primátorov a podobne, my máme dvere otvorené.

Rozhovor s Milanom Majerským si môžete vypočuť tu:

X Keby sa chcela pridať Veronika Remišová?

Dvere k nám sú otvorené, a môžu prísť k nám tí, ktorí si myslia, že zdieľajú naše hodnoty – KDH je kresťanskou a konzervatívnou stranou.

X Ale za člena KDH? Nie na vašu kandidátku ako ďalší subjekt?

Nepovedal som, že na našej kandidátke môžu byť len členovia KDH. Za KDH kandidovalo v horizonte týchto 33 rokov veľa ľudí, ktorí neboli členmi KDH, ale boli na kandidátke strany.

X Vy ste naznačili, že o KDH mali záujem aj iní. O tom sme sa my dvaja už rozprávali, že ste sa stretli aj s Mikulášom Dzurindom. Ako vyzerá spolupráca teraz? Podľa toho, čo sledujem z iných médií a iných zdrojov, to vyzerá, že KDH a Mikuláš Dzurinda sú v dvoch rôznych subjektoch.

Je to vysoko pravdepodobné, keďže Mikuláš Dzurinda sa chce zrejme profilovať ako liberálna politická strana, aj vzhľadom na to, že Miroslav Kollár a politická strana Spolu sú viac liberálni. Pre KDH je toto riešenie neprístupné.

X O Kresťanskú úniu máte záujem?

S niektorými členmi KÚ sme sa už stretli. Myslím, že tam dohoda nebola celkom presne uzavretá. Po januári by sme sa mali opäť stretnúť. V blízkej budúcnosti budú mať volebný snem strany KÚ, a práve tam by sme sa mali stretnúť.

X Nasleduje otázka na maďarské strany, ktoré boli zobrazené v rovnici.

S rôznymi zástupcami národnostných menšín som už komunikoval, keďže aj v Prešovskom samosprávnom kraji žijú národnostné menšiny, najmä Rusíni. Konkrétnu dohodu alebo uzáver sme neutvorili. Určite budeme komunikovať s blížiacim sa konkrétnym termínom volieb, uskutočníme debaty aj so zástupcami maďarských menšín. Konkrétne s Alianciou.

X S Eduardom Hegerom ste ako ďaleko? S jeho skupinou.

S Eduardom sme sa stretli dvakrát, kde sme sa bavili o politike. Bolo to v horizonte posledných dvoch týždňov. Naznačil som mu dosť jasne, že dvere sú u nás otvorené. Nie je tam žiadna konkrétnejšia ponuka.

X Jeho odpoveď?

Budeme rozmýšľať a debatovať ďalej, aktuality.sk

X X X

Pri streľbe v Michalovciach prišli o život štyria ľudia

V byte na sídlisku v Michalovciach sa v utorok strieľalo. Na mieste sú policajti.

V utorok večer prišli štyria ľudia o život pri streľbe na sídlisku v Michalovciach. Dnes večer o tom informovala TV JOJ s tým, že ide o rodinnú tragédiu.

Podľa TV Markíza našli v byte zastrelený manželský pár a dve deti.

„Nateraz môžeme potvrdiť, že v jednom z michalovských bytov boli nájdené 4 telá bez známok života,“ informovaka polícia na sociálnej sieti. Obrátila sa na ľudí, aby rešpektovali, že polícia je na mieste, kde vykonáva potrebné prvotné úkony.

„Bližšie ani podrobnejšie informácie preto v tejto chvíli nemôžeme poskytnúť, urobíme tak hneď, ako to situácia dovolí,“ uzavreli muži zákona, aktuality.sk

X X X

Zvrat v kauze Čistý deň. Tománkovej klient žaloval ministerstvo a vyhral

Ministerstvo žaloval klient Čistého dňa, ktorého zastupuje zakladateľka neziskovky Zuzana Tománková Miková. Odňatím akreditácie resocializačnému zariadeniu boli podľa žaloby poškodené jeho práva. Súd rozhodnutie ministra Richtera o odňatí akreditácie zrušil. Ministerstvo podalo kasačnú sťažnosť.

Kauza Čistý deň prepukla ešte v roku 2016, no súdy sa ňou stále zaoberajú a poriadne sa tam zamotáva. Resocializačné zariadenie, na ktorého čele stáli manželia Tománkovci, prišlo v roku 2018 o akreditáciu ministersva práce, sociálnych vecí a rodiny. Stalo sa tak po prevalení podozrenia, že v zariadení dochádzalo k zneužívaniu mladistvých klientiek a prípady začala riešiť polícia. Za sexuálne zneužívania mladistvej Tamary poslal v roku 2021 trnavský krajský súd na päť rokov a štyri mesiace do väzenia bývalého kuchára z Čistého dňa.

Právoplatne odsúdený je dokonca aj bývalý psychológ z Čistého dňa, ktorý mal mladým ľuďom pomáhať pri odvykaní od závislostí a návrate do bežného života. Podľa trenčianskeho krajského súdu však na terénnej terapii na chate sexuálne zneužil tri dievčatá zo zariadenia, za čo mu v roku 2018 vymeral 32 mesiacov podmienečne.

Ešte v roku 2018 vtedajší minister práce Ján Richter zariadeniu odňal akreditáciu. Potvrdil tak rozhodnutie rezortnej komisie, ktorá konštatovala, že „činnosť RS Čistý deň vykazuje takú mieru nedostatkov, ktorá je spôsobilá vyvodiť závery, že resocializačný program vykonávaný RS Čistý deň neplní svoj účel, a že môže byť ohrozený priaznivý fyzický, psychický a sociálny vývin maloletých detí, ktoré sú v tomto zariadení umiestnené na základe rozhodnutia súdu“.

Žalobu podal klient

Vtedy sa zdalo sa, že príbeh resocializačného centra sa skončil. To sa však nestalo, lebo súdy začali riešiť žalobu, ktorú na ministerstvo podal jeden z bývalých dobrovoľných klientov zariadenia a pred súdom ho ako advokátka zastupovala práve zakladateľka Čistého dňa Zuzana Tománková Miková. Neziskovka, ale aj Tománkovej manžel a štatutár Čistého dňa Peter Tománek boli v tejto veci účastníkmi konania.

Bývalý klient sa na súde sťažoval, že pre zrušenie akreditácie nemohol pokračovať v resocializačnom programe v Čistom dni, ktorý si sám vybral.

V tomto súdnom procese trnavský okresný súd rozhodnutie bývalého šéfa rezortu Richtera o odňatí akreditácie Čistému dňu zrušil. Túto informáciu pustil do sveta ako prvý Marian Kočner – urobil to na pojednávaní kauzy vraždy Jána Kuciaka. Zakladateľka Čistého dňa Zuzana Tománková Miková je Kočnerova kamarátka a tiež advokátka.

No a vlani potvrdil zrušenie Richterovho rozhodnutia aj trnavský krajský súd, takže verdikt je právoplatný.

Vec vrátili ministrovi

Senát pod vedením sudcu Róberta Foltána v rozsudku konštatoval, že argumentácia ministerstva, prečo odňalo zariadeniu akreditáciu, je nedostatočná a nepresvedčivá a rozhodnutie preto zrušil ako nezákonné.

Aktuality.sk si anonymizovaný rozsudok trnavského súdu vyžiadali cez infozákon. Richterovo rozhodnutie podľa neho neumožňuje ani súdu „vytvoriť si objektívny obraz o tom, čím konkrétne v danom prípade mali byť naplnené podmienky zákona pre zrušenie akreditácie, akými úvahami bol správny orgán vedený pri vyhodnocovaní vykonaných dôkazov a pri aplikácii ustanovení zákona“.

Súd vec vrátil príslušnému ministrovi na ďalšie konanie. „Dospel k záveru, že vzhľadom na jeho kompetencie pri náprave pochybení správneho orgánu prvého stupňa postačuje k naplneniu účelu tohto konania,“ píše sa v rozsudku. Ministerstvo sa podľa súdu malo vyrovnať s argumentačnými nedostatkami, znovu rozhodnúť a tentoraz svoje rozhodnutie aj riadne vysvetliť.

Ministerstvo podalo kasačnú sťažnosť

Rezort práce, ktorý aktuálne vedie Milan Krajniak, sa rozhodol prípad ďalej riešiť súdnou cestou.

„Proti právoplatnému rozsudku Krajského súdu v Trnave následne podalo ministerstvo kasačnú sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší správny súd SR,“ reagoval tlačový odbor rezortu.

Ministerstvo pôvodne rozhodnutie odňať Čistému dňu akreditáciu zdôvodňovalo napríklad množstvom útekov klientov zo zariadenia či neprimeranými trestami, ako bolo ostrihanie dohola alebo klikovanie. Podľa súdu však nebolo jasne preukázané, že sa chlapec, ktorý zo zariadenia ušiel, musel za trest ostrihať a tresty v podobe fyzických cvičení boli v čase odňatia akreditácie zrušené.

Neskôr rezort doplnil aj informáciu o stíhaní bývalého zamestnanca za sexuálne zneužívanie klientky zariadenia s tým, že neziskovka neurobila nič pre to, aby k takémuto konaniu zo strany zamestnancov nedochádzalo. Podľa sudcu však nič v argumentácii ministerstva „nenasvedčuje tomu, že by protiprávne konanie bývalého zamestnanca bolo následkom nedostatočnosti opatrení zariadenia“.

Čistý deň funguje, pracuje v ňom Tománek

Ministerstvo trvalo na tom, „že dôvody pre odňatie akreditácie pre ohrozenie života a zdravia, prípadne psychického vývoja detí, boli preukázané a že medzi takéto dôvody možno podľa zákona zaradiť aj zneužívanie, pričom tieto dôvody môžu mať pôvod aj priamo v zamestnancoch zariadenia“.

Pripomínalo tiež, že neziskovka Čistý deň po odňatí akreditácie nezanikla a nikto jej nezakázal poskytovať ďalej pomoc a terapiu drogovo závislým. Bývalý klient, ktorý žalobu podal, v zariadení aj po odňatí akreditácie zotrval. Z toho je podľa rezortu tiež zrejmé, že jeho práva neboli porušené.

Peter Tománek ako štatutár Čistého dňa podľa súdu uviedol, že v súčasnosti má svoje zamestnanie, popri ktorom pracuje v Čistom dni a pracujú na princípe svojpomocnej skupiny. „Okrem neho v zariadení nepracuje žiaden odborný personál, nakoľko po odňatí akreditácie zariadenie nedostáva od štátu žiadne prostriedky. Iba niekedy sa pridá niekto na spoločné stretnutie,“ parafrázoval súd jeho slová.

Spor o budovu

Rozhodnutie o akreditácii je dôležité aj z ďalšieho dôvodu. Trnavská župa totiž ešte v roku 2005 zariadeniu požičala budovu v Galante s tým, že si ju v roku 2020 za korunu odkúpi.

Krajskí poslanci po odňatí akreditácie v roku 2018 rozhodli o ukončení prenájmu jednej budovy a ukončení výpožičky druhej. Prenajatú budovu Trnavský samosprávny kraj získal späť. Zrekonštruoval ju a od decembra 2019 v nej sídli nové Centrum sociálnych služieb Galanta, ktoré poskytuje starostlivosť o obyvateľov s novodobými diagnózami, ako skleróza multiplex alebo Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

„Druhá budova župe vydaná nebola a župa k nej nemá prístup. Je teda stále v dispozícii neziskovej organizácie, ktorá ju nevypratala napriek ukončeniu zmluvy o výpožičke. Župa sa budovy domáha súdnou cestou, pričom aj v nej máme záujem poskytovať sociálnu starostlivosť,“ informovala hovorkyňa Trnavského kraja Natália Petkáčová.

Sudkyňa Okresného súdu Galanta vlani v apríli rozhodla, že budova patrí Trnavskému samosprávnemu kraju. „Konanie ešte nebolo právoplatne skončené. Vo veci bude najbližšie rozhodovať Krajský súd Trnava,“ dodala hovorkyňa župy, aktuality.sk

X X X

Slovenský bodový systém vraj bude ako český. Toto sú hroziace sankcie a pokuty

Česi pripravujú novelu bodovacieho systému, celý proces by sa mal zjednodušiť. Zároveň sa sprísnia sankcie za vážne priestupky a znížia za drobné. Platiť by mala od roku 2024.

Česi chcú sprísniť sankcie za závažné priestupky a zmierniť za tie drobné.

 Z úst policajného prezidenta a ďalších kompetentných opakovane zaznelo – naposledy pred niekoľkými dňami – že na Slovensku sa pripravuje zavedenie bodového systému, ktorý by mal prispieť k zníženiu nehodovosti. Jeho podstatou je, že za konkrétne priestupky sú ohodnotené určitým počtom „trestných“ bodov a keď vodič prekročí ich maximálny počet, automaticky prichádza minimálne na rok o vodičské oprávnenie.

Česi ako inšpirácia

Na stole je aktuálne vraj už niekoľko variantov, zatiaľ však žiaden konkrétny nebol predstavený. Takmer všetci kompetentní sa však zhodujú v tom, že bude kopírovať, alebo minimálne do veľkej miery vychádzať z toho, ktorý už od polovice júna 2006 funguje v susednom Česku.

Dáva logiku, aby slúžil ako vzor pre slovenský. Funguje tam už takmer 17 rokov, čo je dostatočná doba na to, aby ho naši západní susedia niekoľkokrát „prekopali“ a optimalizovali na základe toho, ako sa osvedčil. Navyše slovenskí vodiči majú podobnú mentalitu ako českí a tak je prirodzené, že aj priestupky by mali byť „ohodnotené“ približne rovnako.

Preto nezaškodí podrobnejšie si predstaviť princípy, na ktorých český bodový systém funguje. Česi trestné body za priestupky zbierajú. Ak má vodič na svojom konte nulu, je na tom dobre. Ak nazbiera 12 trestných bodov, má problém. (Na Slovensku bude možno zavedený opačný systém – body sa budú od pravdepodobne dvanásťbodového konta odčítať.) Za „bodovaný“ priestupok sa pripočíta od 2 do 7 bodov. Body udeľuje úrad príslušnej obce s rozšírenou pôsobnosťou, nie polícia ani policajt priamo na mieste priestupku. Body sú udeľované ako domácim, tak aj zahraničným vodičom.

 Body je možné aj odrátať – 4 body sa odpočítajú automaticky po roku jazdenia bez bodovaného priestupku a 3 body je možné za určitých okolností odrátať po úspešnom absolvovaní kurzu bezpečnej jazdy. Pri dosiahnutí 12 bodov dochádza k vybodovaniu a všetko smeruje k strate vodičského oprávnenia na jeden rok. Na rozdiel od zákazu riadenia motorového vozidla nemožno pri ňom žiadať o odpustenie zvyšku po uplynutí polovice trestu.

Pre názornosť prinášame niekoľko príkladov príkladov „obodovaných“ priestupkov (spolu s nimi sa samozrejme udeľujú aj ďalšie sankcie, vrátane finančnej pokuty): jazda pod vplyvom alkoholu nad 0,3 promile – 7 bodov, nedovolené predbiehanie – 7 bodov, nezastavenie po nehode – 7 bodov, prekročenie rýchlosti v obci o 40 km/h a mimo obce o 50 km/h – 5 bodov, ohrozenie chodcov na priechode – 4 body, jazda bez zapnutých pásov – 3 body, telefonovanie za volantom – 2 body…

Proti výzve na odovzdanie vodičského preukazu po „vybodovaní sa“ je možné brániť sa jedine podaním námietky. Dá sa to v lehote 5 pracovných dní od posledného priestupku. Ak tak vodič spraví, proces odovzdania vodičského oprávnenia je do jej vyriešenia pozastavený. Niekedy sa môže pozastaviť aj na niekoľko týždňov a vodič tým získava možnosť konzultovať priestupok s odborníkmi a v niektorých situáciách takto dokáže hrozbu odobratia vodičského oprávnenia odvrátiť. Je to zároveň jediný možný spôsob.

Čo sa deje po „vybodovaní sa“

A ako v praxi vyzerá odobratie vodičského preukazu? Do niekoľkých dní po spáchaní posledného priestupku zasiela úrad príslušnej obce s rozšírenou pôsobnosťou (podľa trvalého bydliska) doporučený list do vlastných rúk vodiča. Jeho obsahom je „Oznámenie o dosiahnutí 12 bodov“ a výzva na odovzdanie vodičského preukazu.

 V tomto dokumente úrad oznamuje, ku ktorému dňu bola dosiahnutá hranica 12 bodov v rámci bodového hodnotenia vodiča. Čo je dôležité – až do dosiahnutia hranice 12 bodov nie sú vodiči o jednotlivých pripočítaniach bodov nikým oficiálne informovaní. Ak chcú vedieť, koľko majú na konte bodov, musia tak spraviť z vlastnej iniciatívy a overiť si svoj „bodový stav“. Ide to aj online. To by sa však malo zmeniť novelou zákona o cestnej premávke, o ktorej podrobnejšie píšeme v ďalšej časti článku. Tá, okrem iného, umožní, že pokiaľ o to vodič požiada, bude automaticky informovaný o každom zázname bodov prostredníctvom SMS, e-mailu, alebo dátovej schránky.

Pokiaľ o vodičský preukaz vodič príde, je to na dobu jedného roku. Pre vrátenie vodičského preukazu musí po uplynutí tejto doby absolvovať preskúšanie z odbornej spôsobilosti prostredníctvom autoškoly (testy aj praktické jazdy – ak ich však nezvládne ani na opravný pokus, musí absolvovať úplne nový kompletný kurz v autoškole). Okrem toho musí absolvovať aj lekársku prehliadku a následne dopravno-psychologické vyšetrenie. A to je naozaj drahá záležitosť.

Je to pomerne účinný spôsob, ako napríklad dostať z ciest šoférov, čo pred jazdou pijú. Tých, ktorí dvakrát nafúkajú viac ako 0,3 promile totiž tento systém automaticky „odstráni z ciest“ minimálne na rok, pretože za alkohol je 7 trestných bodov, pri dvoch priestupkoch je to 14 a sú „vybodovaní“. Podľa štatistík českého ministerstva dopravy za prvý polrok minulého roku sa u našich západných susedov „vybodovalo“ vyše 42 000 tisíc vodičov (91 percent z nich boli muži) a takmer pol milióna ich v tomto období získalo aspoň jeden bod.

 Špekulovať sa „po vybodovaní“ neopláca. Nesplnenie povinnosti odovzdať vodičský preukaz je totiž u našich západných susedov priestupkom, za ktorý hrozí pokuta až 30 000 českých korún, čo je v prepočte takmer 1 250 eur. Navyše to aj tak nepomôže – po strate vodičského oprávnenia (ku ktorej dôjde automaticky) je vodičský preukaz aj tak neplatný. Okrem toho jazda bez platného vodičského oprávnenia, ktoré vodič stratil v dôsledku dosiahnutia 12 bodov je od roku 2012 trestným činom „Marenie výkonu úradného rozhodnutia“ , za čo hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Novela bodového systému

Česi majú aktuálne pripravenú novela zákona o cestnej premávke, ktorá by mala zjednodušiť bodový systém, sprísniť sankcie za najzávažnejšie priestupky a zmierniť za drobné. Zavádza aj povinný preventívny program pre začínajúcich vodičov, ktorí sa dopustia závažného porušenia pravidiel cestnej premávky. „V prvých dvoch rokoch bude pre vodičov platiť odlišný režim. Ak spáchajú jeden zo závažných priestupkov, za ktorý dostanú zákaz riadenia alebo šesť bodov, musia sa podrobiť dvom konkrétnym školiacim nástrojom – dopravno-psychologickému pohovoru a školeniu začínajúcich vodičov,“ vysvetľuje český minister dopravy Martin Kupka.

 Novela zavádza iba tri sadzby bodov podľa závažnosti, a to 6, 4 a 2 body, oproti terajším piatim rôznym sadzbám. Pri závažných priestupkoch sa zvyšujú sadzby blokových pokút na mieste, ktoré už nebudú môcť byť len symbolické. V správnom konaní sa zvyšujú horné hranice sadzieb pokút, tak aby bolo možné prihliadnuť na vysoko nebezpečné správanie v cestnej premávke.

Pri závažných priestupkoch sa predlžuje aj dĺžka doby, počas ktorej vodič nesmie šoférovať. Ten bude môcť byť napríklad 18 až 36 mesiacov pri odmietnutí dychovej skúšky a skúšky na drogy, alebo pri dopravnej nehode s vážnym ublížením na zdraví. Kompletnú tabuľku s aktuálnymi bodovanými priestupkami, súčasné aj nové pokuty a aktuálnu aj navrhovanú výšku prideľovaných bodov nájdete prehľadne zosumarizované na tomto odkaze./agentury/

X X X

Aký piskot? Djokovič zažil pri návrate reakcie, o akých sa mu ani nesnívalo

Srbský tenista Novak Djokovič sa vrátil víťazne na pôdu grandslamového turnaja Australian Open.

 Novak Djokovič prichádza na zápas 1. kola Australian Open. Deväťnásobný melbournsky šampión zdolal v 1. kole v pozícii nasadenej štvorky Španiela Roberta Carballesa Baenu 6:3, 6:4, 6:0.

Djokovič vlani nemohol obhajovať titul v mužskom singli a z Austrálie ho deportovali pre porušenie pravidiel ohľadom koronavírusu. Srb nebol proti ochoreniu zaočkovaný a vakcínu dlhodobo odmieta.

Vlani v novembri mu zrušili trojročný zákaz vstupu do krajiny. Riaditeľ Australian Open Craig Tiley pred štartom tohtoročného turnaja varoval fanúšikov pred prípadným pískaním a bučaním na srbského hráča.

Diváci Djokoviča v aréne Roda Lavera privítali búrlivým potleskom a skandovaním „Nole“. V prvom sete čelil za stavu 2:2 trom brejkbalom, no dokázal otočiť z 0:40, v ďalšom geme prelomil podanie Španiela a prvý set získal vo svoj prospech.

Djokovič mal navrch v dlhších výmenách od základnej čiary, lepšie returnoval. O osude druhého dejstva rozhodol Djokovičov brejk v siedmom geme. Tretí set bol už jasne v réžii favorita, ktorý po exhibičnom výkone uštedril súperovi „kanára“.

Djokovič bol po úspešnom vstupe do turnaja nadšený.

„Ďakujem, že ste tu zostali tak dlho a podporovali ma, o takomto prijatí sa mi ani nesnívalo. Som šťastný, že som späť v Austrálii, kde som dosiahol najväčšie úspechy v kariére. Aréna Roda Lavera je môj najobľúbenejší kurt na svete.

Vždy, keď do nej vstúpim, zmocňujú sa ma neopísateľné pocity. Najradšej by som tu hral všetky zápasy večer. Som veľmi spokojný s predvedenou hrou, najmä v treťom sete. Nedal som súperovi príliš veľa šancí, podržalo ma podanie.

Chcel by som vyjadriť lásku mojim rodičom. Keď tu boli naposledy, získal som v Melbourne titul. Dúfam, že mi opäť prinesú šťastie,“ uviedol Djokovič v pozápasovom rozhovore./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.