Zelenský vládnout světu? Spíš mlčet za katastrofu, tisíce mrtvých, zničenou Ukrajinu. Maďarsko kritizuje

Odborníci každým dnem čekají, kdy se Ukrajinci postarají o odstranění  Zelenského za škody, které už na Ukrajině způsobil. Byl najat USA, Bidenem, Anglií a dalšími zeměmi Západu, aby vedl boj proti Rusku, lidem Ruska a Ukrajiny, protože jsou to národy, které řadu let spolu žily, spolupracovaly a dobře vycházely. Bylo to už před Stalinem a po Stalinovi a v Rusku, a na Ukrajině se  nic měnit nebude, tvrdí odborníci. Velká Rus zůstane jednotná. Všechny země od Sovětského svazu budou spolupracovat.

Jenom šílence, jako je Zelenský, napadne jít do boje s Ruskem, když nemá Ukrajina dostatek zbraní a vojáků, i když to má slíbeno od USA, Anglie a spol. To je velký hazard, který je neodpustitelný lidmi Ukrajiny, kteří za to zbytečně trpí a jsou už na hřbitově.

Zelenský nutí lidi Ukrajiny do boje, války a hrozí jim smrtí, když do války nenastoupí. Řada občanů z Ukrajiny utekla do zahraničí a už se těžko do zničené země vrátí. Je podivné, že když se bojuje na Ukrajině, mnozí sportovci země jezdí po světě, jako kdyby se nic nedělo, nebyla doma válka. Za Hitlera všichni museli dělat všechno možné pro Hítlerovu válku.

V ČR je přes půl milionu Ukrajinců, kteří mají balíky valut na koupi luxusních, drahých aut, které nemají ani mnozí občané ČR nebo SR, Polska, Maďarska a dalších zemí. Takže je na Ukrajině válka, nebo není?

Přesto politici ČR, SR, Polska a dalších zemí každému Ukrajinci poskytovali tisíce korun na ubytování, jízdenky MHD, jídlo, pití a další potřeby. Tento luxus neměli a nemají ani občané ČR a živoří. Ukrajinci bydleli v hotelech, penzionech, na zámcích i jinde, a mnoho lidí ČR bydlí a spí v kanálech nebo pod mosty. To zařídil premiér Fiala a spol., a dnes má ČR milionové a miliardové dluhy. Dobře to vědí i Ukrajinci, kteří v ČR bydlí a poctivě pracují už z doby před bojem na Ukrajině, a sami se také podivují postupu, který zavedl v ČR Fiala pro vlastní lidi.

Na Hodonínsku před rokem řádilo tornádo, které poškodilo mnoho obcí a měst, které nejsou dodnes opraveny. Fiala a spol. jim v opravách nepomohli, nezaslali jim miliony na materiál a řemeslníky. Fiala tam byl jen jednou na skok a už se víc o poškozené občany nestará.

Nezajímá to ani generála Pavla, který raději jede na Ukrajinu, kde Zelenskému slibuje další zbraně na zabíjení lidí a další ničení Ukrajiny. Je to špatný generál na Hradě v Praze, protože je od malička voják po otci a nic jiného neumí, než jen bojovat. Škodí všem občanům a podnikům ĆR.

Nikdo neví, co bude s bojem na Ukrajině dál. Kdy přijdou USA, Biden, Anglie, Německo, EU a další země Západu k rozumu a rozhodnutí, jak boj na Ukrajině ukončit, nebo stále válčit?, protože na válkách se vydělávají miliardy.

Do velkého zbrojení se proto pouští i Polsko, které má zájem i o část Ukrajiny a Německa, a stále požaduje od Německa i miliardy za Hitlerovu válku. Jistě tedy bude požadovat odškodnění i za válku na Ukrajině, protože do Polska už uteklo na 10 milionů Ukrajinců a Polsko je podporovalo a podporuje. Zadarmo to určitě nebude. To by měli politici Ukrajiny stále zdůrazňovat i Zelenskému, že bez peněz se nedá válčit a žádný stát nedá Ukrajině všechno zadarmo.

X X X

MAĎARSKO  KRITIZUJE  UKRAJINU,  ZELENSKÉHO

Szijjártó kritizuje Zelenského: Naštěstí o tom nerozhoduje

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zkritizoval sobotní prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který obvinil Budapešť z toho, že je „pro Rusko a proti Alianci“. „Naštěstí o tom nerozhoduje,“ uvedl Szijjártó.

Během sobotní tiskové konference Volodymyr Zelenskyj kritizoval Maďarsko. „Zdá se mi, že v Maďarsku existuje politický propletenec politické elity. Je to velmi zvláštní situace, že země NATO může být pro Rusko a proti Alianci. Považuji toto chování za nevhodné, ale vyjadřuji svůj subjektivní názor,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že „‚Ally‘ není jen slovo, ale také činy.“ „Je to unie zemí, které sdílejí stejný pohled na bezpečnost. (…) Jestliže všichni spojenci říkají, že jsme pro Rusko nepřítelem, pak jedna země nemůže najednou říci, že je spojencem Ruska,“ řekl.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na to reagoval na Facebooku vyjádřením: „No: za prvé, to naštěstí nerozhoduje on. Za druhé, maďarský lid již za tuto válku zaplatil extrémně vysokou cenu. Zatřetí, v této válce již zemřelo mnoho Maďarů – členů zakarpatské maďarské komunity.“

Szijjártó ironicky potom poznamenal, zda toto Zelenského prohlášení znamená: ‚S úctou děkuji Maďarsku za přijetí a péči o více než milion uprchlíků z Ukrajiny a s úctou vám děkuji za to, že i nadále posíláte pomoc!, server vasevec.cz

X X X

DALŠÍ  RAKETY  NA  UKRAJINU

 Rusové při masivním útoku zasypali Ukrajinu raketami. Exploze i v Kyjevě

Ukrajina čelila v noci na pondělí masivním raketovým útokům. Letecký poplach zněl po celé zemi, exploze se ozývaly i v Kyjevě. Vůdce Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin přesvědčuje Kreml, aby přešel do defenzivy na východě Ukrajiny. Rusko ostřeluje Ukrajinu nově vyrobenými raketami. Mluvčí letectva Jurij Ihnat konstatoval, že jde o střely vyrobené loni na podzim nebo v zimě. Prezident Petr Pavel bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do EU začaly do konce letošního roku. Napadené zemi chce dodat více munice. Ukrajinské drony zničily sklad paliva ruské Černomořské flotily na Krymu.

Celou Ukrajinou zněl v noci na pondělí letecký poplach, informovala agentura Reuters. V několika oblastech včetně Kyjevské pracovala na odrážení masivních útoků protivzdušná obrana. Výbuchy se ozývaly i z hlavního města, uvedl deník Kyiv Independent. „Zachovejte klid! Zůstaňte v krytech, dokud neskončí letecký poplach,“ vyzvala veřejnost oblastní správa na Telegramu. Zároveň zdůraznila, že tamní obyvatelé nemají zveřejňovat informace o fungování protivzdušné obrany.

Vůdce Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se obává protiútoků obranných sil v Bachmutu. Navíc pohrozil, že své žoldáky z města stáhne, pokud mu ruské velení neposkytne více munice. Podle webu Unian to v nové zprávě uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Prigožin je prý přesvědčen, že ukrajinská protiofenzíva by mohla začít před 15. květnem. Zároveň se ruské velení podle něj vůbec nepřipravuje na odražení útoků. Tématu se věnuje i web The Kyiv Independent.

Podle Prigožina by navíc Vagnerova skupina mohla brzy přestat existovat. Uvedla to agentura Reuters, která ale zároveň poznamenává, že není jasné, jak vážně Prigožin své tvrzení myslel. V tomto týdnu už například jednou svá slova o situaci v Bachmutu označil za vtip. Vyjádření šéfa vagnerovců, který se opakovaně dostává do sporů s vedením ruské armády, v pátek na sociálních sítích zveřejnil jeden z ruských válečných blogerů.

Rusko údajně používá k úderům na Ukrajinu rakety vyrobené loni na podzim nebo v zimě, uvedl ve státní televizi mluvčí letectva Jurij Ihnat. Dodal, že Rusko rakety stále má a také je nadále vyrábí, i když pomalým tempem. Poté, co Rusko v noci na 30. dubna ostřelovalo Dněpropetrovskou oblast dělostřelectvem, bylo ve městě Nikopol poškozeno nejméně sedm soukromých domů, informoval na Telegramu gubernátor oblasti Serhij Lysak.

Šéf ruské okupační vlády v Sevastopolu prohlásil, že sobotní útok dronů způsobil požár palivové nádrže v Kozačském zálivu v Ruskem okupovaném Sevastopolu. „Podle předběžných informací byl požár způsoben zásahem bezpilotního letadla,“ napsal Michail Razvozhajev na Telegramu. Informoval o tom web The Kyiv Independent. Ukrajinský generální štáb následně v neděli informoval, že rozsáhlý požár zničil nádrž na ropné produkty o celkové kapacitě asi 40 tisíc tun. Ropný sklad dodával palivo lodím ruské Černomořské flotily, které podnikaly raketové údery na města Ukrajiny.

Prezident Petr Pavel bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Svému ukrajinskému protějšku to řekl během nečekané návštěvy válkou zmítané země. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla otázkou „jestli“, ale „kdy“, uvedl na Twitteru. Česko má podle něj připravených šest klíčových projektů pro spolupráci, u nichž bude brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu. Další projekty se týkají pěti oblastí klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení.

X X X

EXMINISTR  SVOBODA:  ARMÁDA  RUSKA  SE  NAUČILA  VÁLČIT,

JAKO  ZA  STALINA

CO  BUDE  DÁL  S  UKRAJINOU?

Svoboda: Zprvu dezolátní ruská armáda se naučila válčit. Jako za Stalina či proti Napoleonovi

Ruská armáda, která byla na počátku konfliktu v dezolátním stavu, se naučila válčit, řekl v pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Politik má jasno, že pokud chce Ukrajina uspět, vyžaduje to přechod do ofenzivy, což je komplikovanější a znamená více ztrát.

Podle Svobody došlo na bojišti k paradoxní situaci. „Agresor, tedy Rusové, jsou opevněni na území Ukrajiny a Ukrajina musí začít útočit,“ pronesl. Za více než rok války prý došlo k podstatné změně. „Ruská armáda, která byla na počátku v dezolátním stavu, se naučila válčit. Takhle se naučil válčit i Stalin a carové v době Napoleona,“ připomněl.

Svoboda také hovořil o dodávce zbraní. „Ochota na Západě pořád je, ale už není tak silná jako loni. Státy NATO se dívají také do svých zásob a uvědomují si, že potřebují mít dostatek zbraní a munice i pro svoji obranu,“ podotkl. Domnívá se, že pokud nebude ukrajinská ofenziva úspěšná, stane se z války dlouhotrvající a zamrzlý konflikt.

 Podle něj je také třeba myslet na to, co bude dál. „Jednoho dne válka skončí a Ukrajina bude potřebovat mužskou sílu. Vezměte si, kolik lidí padlo a emigrovalo. Musí se počítat i s tím, aby Ukrajina byla připravená obnovit svou zemi,“ uvedl Svoboda.

Bývalý ministr zahraničí se zároveň domnívá, že nedojde k úplné kapitulaci jedné nebo druhé strany. „Bohužel to takhle nebude. Nechceme zamrzlý konflikt, to znamená, že bude muset být nějaká mírová smlouva. Při veškerých výhradách k Číně ji vidím jako jedinou mocnost, která je schopná přimět Rusy jednat,“ dodal Svoboda.

X X X

GENERÁL  ŠEDIVÝ:  RUSKO  STÁLE  SCHOPNO  DOBŘE  VÁLČIT

Rusko je stále schopno efektivně válčit. Ukrajinci nesmí udělat chybu, míní generál Šedivý

Rusko je ještě pořád schopno velmi efektivně válčit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Český generál popsal současný konflikt na Ukrajině jako boj kvantity (Ruska) s kvalitou (Ukrajinou).

„Rusko na tom není tak špatně, jak se někdy prezentuje. A to zejména z hlediska počtu vojáků, které jsou Rusové schopni nasadit. Že měli velké ztráty, je bezesporu pravda, ale možnost, kde mobilizovat ještě další tisíce a tisíce vojáků, jednoduše existuje. Zdá se, že se Rusku podařilo alespoň částečně konsolidovat obranný průmysl, který přechází na skutečnou válečnou výrobu. Rusko je ještě pořád schopno velmi efektivně válčit,“ řekl Šedivý ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Podle něj lze současný konflikt popsat jako boj kvantity (Ruska) s kvalitou (Ukrajinou). „Ukrajinci jsou schopni díky kvalitnějším zbraním eliminovat kvantitativní převahu Rusů. Nesmí ale udělat žádnou chybu. Pokud ji udělají – například v plánování nebo v nasazení nových moderních zbraní ze Západu v plánované protiofenzivě, tak pro ně bude velmi těžké znovu nastartovat,“ dodal.

X X X

KOLIK  PADLO  UKRAJINCŮ   V  BOJI   AMERIKA  TAJÍ

Od listopadu je ruských obětí na Ukrajině přes 100 tisíc, odhadl Bílý dům

Ruská invaze na Ukrajinu má podle odhadu Bílého domu jen za posledních pět měsíců 100 000 obětí na ruské straně, z toho přes 20 000 mrtvých. Uvedl to v pondělí bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Celkový počet zabitých či zraněných ruských vojáků odhadují západní činitelé na více než 200 000.

  Ukrajinský generální štáb uvádí přes 190.000 „zlikvidovaného personálu“ od začátku invaze, tedy od loňského února. Moskva sama své ztráty vyčísluje v jednotkách tisíc. O vlastních vojenských ztrátách zveřejňují Rusko i Ukrajina jen minimum informací.

Kirby v pondělí neposkytl žádné podrobnosti k tomu, jak Bílý dům k počtu ruských obětí došel, čísla podle něj ale stojí na informacích amerických zpravodajských služeb. O počtu padlých a zraněných Ukrajinců Kirby hovořit odmítl. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley nicméně ukrajinské ztráty, tedy zabité i zraněné, loni v listopadu odhadl zhruba na 100 000.

Téměř polovinu z 20 000 zabitých ruských bojovníků za posledních pět měsíců podle Kirbyho tvoří příslušníci Wagnerovy žoldnéřské skupiny. Z nich je mnoho odsouzenců, kteří byli vrženi z vězení do boje bez dostatečného bojového výcviku, vedení nebo organizačních schopností, uvedl Kirby.

Boje na Ukrajině nadále pokračují v Bachmutu v Doněcké oblasti, kde ruské jednotky už měsíce usilují o obklíčení a následné dobytí města. Že jde o „opotřebovávací“ válku je podle agentury Reuters patrné právě v bojích o Bachmut.

Počet padlých vojáků se snaží stanovit i média za pomoci otevřených zdrojů, britská stanice BBC minulý týden oznámila, že se jí ve spolupráci s ruským nezávislým serverem Mediazona podařilo ověřit jména 21 700 padlých ruských vojáků, přičemž stanice uvedly, že podle jejich nejkonzervativnějších odhadů je celkový počet zabitých ruských vojáků 43 400. To by byl skoro trojnásobek počtu 15 000 vojáků, o které Sovětský svaz přišel ve válce v Afghánistánu v letech 1979 až 1989.

X X X

PEKAROVÁ,  HŘIB  ZNIČILI  ČR  BYZNYS  V  ČÍNĚ

Pekarová a Hřib nám přes noc zničili byznys v Číně, zlobí se viceprezident letecké asociace

Český letecký průmysl v oblasti malých a sportovních letadel patří ke světové špičce. Díky ekonomické diplomacii se v minulosti podařila expanze na čínský trh, ta však podle viceprezidenta Letecké amatérské asociace České republiky Jana Fridricha skončila návštěvami státníků na Tchaj-wanu. Průmysl tak byl prý výrazně poškozen. Podle expertů však není čínský trh stabilní a česká expanze mohla skončit stejně rychle, jako začala, a to i bez zásahů politiků.

„Pro podnikání potřebují podniky stabilní a předvídatelné prostředí. Prostřednictvím ekonomické diplomacie za prezidenta Zemana stát vzbudil v podnikatelích dojem, že má smysl se v Číně angažovat. Bohužel výsledky této ekonomické diplomacie přes noc zničil Zdeněk Hřib (bývalý primátor hlavního města, a to tím, že zrušil partnerství Prahy a Pekingu) a Miloš Vystrčil (předseda Senátu) návštěvou Tchaj-wanu – Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Sněmovny) to nyní jen potvrdila,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS Fridrich.

  České firmy přitom podle něj slavily na čínském poli v oblasti malých letadel velké úspěchy. „Český stát do ekonomické diplomacie za Zemana nainvestoval několik milionů korun a dosáhli jsme fantastického úspěchu, kdy jsme jako jediní měli s Číňany smlouvu o vzájemném uznávání typových certifikátů ultralehkých letadel. Celkem čtyři firmy získaly certifikát a vyvezlo se tam asi čtyřicet letadel, ale tito politici nám to přes noc zlikvidovali. Smlouvu bychom teď potřebovali updatovat na novou 600kg EU legislativu, ale už to bohužel nejde,“ vysvětlil.

„Letecký průmysl to těžce poškodilo, a to včetně toho velkého. Letadlo Let L 410 NG bylo těsně před podepsáním typového certifikátu, dodnes ale nemají nic. Jak tedy chtějí politici zajistit práci pro české lidi? To by měl být základní zájem,“ pronesl viceprezident Letecké amatérské asociace.

Němci nám záviděli

Obnovit alespoň částečně obchod s Čínou se podle něj podařilo v posledních letech bývalému prezidentu Miloši Zemanovi. Než se do vyjednávání o certifikaci aktivně zapojil, nebylo to takřka možné. „Strávil jsem pět let tvrdé práce společně s velvyslanectvím a s Czechtrade, abychom to prosadili. Létali jsme tam s prezidentem či s ministry, protože to je v Číně potřeba, bez toho se tam nemáte šanci k ničemu dostat. První rok a půl jsme se s čínským leteckým úřadem bavili jen přes překladatele,“ popsal.

Následně se však do jednání zapojil právě Zeman. „Poté byla výstava v Čcheng-tu, kam přiletěl prezident Zeman, kde jsem měl možnost si s ním potřepat rukou a při té příležitosti mu říct, že je potřeba s Čínou dohodnout typové certifikáty pro letadla, o minutu později mu to kolega zopakoval pro motory. Zeman si zapamatoval ‚motory‘ a předal to čínskému ministerskému předsedovi. Za dva týdny jsme měli jednáni s těmi samými lidmi, ale najednou začali mluvit anglicky a postupně jsme se dostali k tomu, že jsme si procházeli jednotlivé předpisy a hledali dohodu,“ přiblížil zástupce českého leteckého průmyslu.

„Kdo trochu zná Čínu, tak to je naprosto nenormální. Za šest měsíců jsme to domluvili. Němci nám záviděli a ptali se, jak jsme toho dosáhli, protože oni takovou podporu státu neměli… a teď je to všechno pryč,“ doplnil Fridrich.

Na Čínu pozor, říká expert

Podle expertů je však čínský trh nevyzpytatelný a pro firmy by nemusela být situace růžová ani v případě, že by se jejich byznysu tamní prostředí znovu otevřelo. „Ačkoliv se možná na první pohled zdá, že jde o perspektivní trh, platí zde stejně jako v jiných odvětvích, že Číně jde ve velkém o transfer know how. Má obrovské vlastní kapacity na vývoj a výrobu leteckých sportovních zařízení (ultralightů), a když se o to snaží v sektoru dopravních letadel (COMAC a další), není důvod, aby v jiném dovážela zahraniční výrobky,“ uvedl letecký expert z Deloitte Jakub Habarta pro CNN Prima NEWS.

„Ačkoliv je z pohledu našeho leteckého průmyslu každé prodané letadlo skvělé, nedomnívám se, že jde o dlouhodobě perspektivní trh. Na to, zda kvůli němu nějak ohýbat nebo měnit naši zahraniční politiku, si musí každý udělat názor sám,“ doplnil.

Nelze se hrbit před diktátorskými režimy

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritiku své cesty na Tchaj-wan z čínské strany komentoval ještě přímo během své návštěvy v roce 2020. „Mrzí mě to, protože naším cílem tady na Tchaj-wanu není se nějakým způsobem vymezovat vůči Čínské lidové republice, jeli jsme sem za tím účelem, abychom tady dělali byznys, posílili jsme naši akademickou sféru, abychom dali na vědomí, že jsme svobodnou zemí, které nemůže nikdo diktovat, kdo kam smí jezdit, a abychom sdíleli společné hodnoty s Tchaj-wanem, který je demokratickým státem,“ řekl tehdy pro CNN Prima NEWS.

 Nemělo jít podle něj o žádný útok na Čínu. „Mrzí mě, že to Čínská lidová republika interpretuje jako porušení principu jedné Číny, protože jsem přesvědčen, že z hlediska toho, jak Česká republika interpretuje politiku jedné Číny, tak tím nic neporušujeme,“ doplnil. Konkrétní slova Jana Fridricha však nechtěl aktuálně komentovat bez potvrzení z čínské strany, že byla jeho návštěva důvodem k ukončení spolupráce.

Zmínění politici také upozorňují na důležité byznysové vztahy, které má Česko naopak právě s Tchaj-wanem. „Už teď mezi námi probíhá významná obchodní spolupráce, která bude i díky naší misi dále růst. V budoucnu má u nás Tchaj-wan například investovat 33 milionů dolarů do oblastí, které souvisejí s vývojem pokročilé technologie, jako jsou třeba čipy. Nad to všechno je naším úkolem budovat spojenectví s demokratickými partnery, nikoliv se hrbit před diktátorskými režimy, jak by si to možná někteří přáli,“ uvedla na Facebooku předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která ostrov navštívila před několika týdny.

Její cesta podle ní přinesla řadu úspěchů. „Naše delegace byla nejpočetnější za posledních pět let, letělo s námi přes sto českých podnikatelů, zástupci měst, obcí, ministerstev, univerzit. Uzavřelo se 11 memorand o spolupráci v byznysové i univerzitní rovině, měly by nám přinést nové investice, nová pracovní místa, nové příležitosti pro naše podnikatele,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pavel cestu odmítl

Zdeněk Hřib (Piráti) zase ještě jako primátor zrušil partnerství Prahy s Pekingem, která byla uzavřená v minulosti také za účelem, aby se do pražské zoo dostala čínská panda. Hřib oproti tomu vyjednal na Tchaj-wanu luskouny. „Zjevný rozdíl v tom, kdo sliby plní a kdo je neplní. Tady je zjevné, že na tomto slibu se intenzivně pracuje a bude skutečně ze strany Tchaj-peje dodržen,“ uvedl tehdejší primátor. „Čína je nedůvěryhodný obchodní partner, stejně jako Rusko,“ sdělil Hřib pro CNN Prima NEWS k otázce leteckého průmyslu.

Zamířit na ostrov kvůli možné diplomatické roztržce již odmítl nový český prezident Petr Pavel. „Cesta prezidenta by jistě vyvolala větší negativní reakci. Nebylo by rozumné vystavovat riziku obchodní vztahy a ohrozit tak české firmy,“ řekl.

X X X

DR  MALÁ  FIALOVI:  VYRAZIT  SIKELU,  ŠKODÍ  ČR

Dr. Malá: Fiala by měl vyrazit Síkelu, ne zpochybňovat data. Mícháme jablka a hrušky, míní Exner

Premiér Petr Fiala (ODS) raději zpochybnil Eurostat, než aby vyrazil ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN). V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně za hnutí ANO Taťána Malá. Poslanec Martin Exner (STAN) v debatě ohledně cen energií reagoval se slovy, že chyba se může stát v každé instituci. Navíc v tomto případě dle něj mícháme jablka a hrušky. Unijní statistický úřad ve středu oznámil, že ceny plynu pro domácnosti v Česku loni ve druhém pololetí meziročně vzrostly o 231 procent, nejvíce ze všech zemí EU. Fiala ale statistiku zpochybnil.

Premiéra ve vysílání CNN Prima NEWS podpořil také poslanec Jan Bureš (ODS). Zmínil, že skutečné ceny energií v Česku jsou dramaticky jiné, než jaké prezentoval ve statistikách Eurostat. Podle poslankyně za hnutí ANO Taťány Malé je však naprosto nevídané zpochybnit evropský úřad, který toto řeší.

Malá následně upozornila, že správnost dat Eurostatu potvrzují i další statistiky z Evropy, které se cenám energií věnují. „Je to o tom, jakým způsobem funguje tato vláda, jakým způsobem se staví k řešení problémů. Pan premiér Fiala místo toho, aby si pozval na kobereček pana ministra Síkelu a okamžitě ho vyrazil za to, že se s cenami energií nic neděje, radši zpochybní Eurostat,“ prohlásila poslankyně hnutí ANO.

Eurostat však dle poslance Exnera neměl přístup ke skutečným cenám. „Naši dodavatelé energií – ČEZ, E.ON a podobně – si tato data drží jako svoje obchodní tajemství, zatímco, nevím proč, ale v Rakousku k tomu ten přístup statistický úřad má,“ zamyslel se. „Prostě je to jiné, takže my tady porovnáváme jablka s hruškami. A já bych se velice ohradil proti silným prohlášením vyrazit pana Síkelu. Pan Síkela svoji funkci zvládá velmi dobře. Zastropoval energie, naplnil zásobníky. Věci řešil na evropské úrovni,“ reagoval Exner na slova poslankyně Malé.

 Dodal, že Eurostat ani Energetický regulační úřad „nejsou žádné božské instituce“. Chyba se dle něj může stát všude.

Následně se do debaty zapojila i poslankyně SPD Karla Maříková. „Víte, problém není v Eurostatu, problém je v této vládě. Finance tady vede elektrotechnik, místo aby to byl ekonom, a ministerstvo obchodu a průmyslu vede bankéř. Podívejte se, jaké lidem chodí faktury. Měli byste si konečně sáhnout do svědomí, kam jste tuto zemi přivedli,“ obrátila se na Exnera poslankyně Maříková.

Exner se však nedomnívá, že by šlo o pochybení ze strany vlády. „Trh se také vyvíjí, takže dneska už jsou ceny úplně jiné, než byly v polovině loňského roku. Zdražení energií je samozřejmě nepříjemné pro všechny a vyrovnává se s tím celý svět. Ceny, které jsou v České republice, nijak nevybočují z průměru Evropské unie,“ prohlásil.

 X X X

PUTIN  NEMÁ  JET  DO  AFRIKY?

Nejezděte, hrozí vám vězení, vzkazují Jihoafričané Putinovi kvůli zatykači

Jihoafrická republika (JAR) přesvědčuje ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně neúčastnil srpnového summitu zemí BRICS. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal v březnu na Putina mezinárodní zatykač a obvinil jej z válečných zločinů na Ukrajině. JAR je členem ICC, a pokud by Putin do země přijel, museli by ho zatknout. Kreml zatím cestu do JAR nepotvrdil.

 „Jihoafrická vláda a její ruské protějšky vedou jednání na vysoké úrovni, která by mohla vést k tomu, že se prezident Vladimir Putin vyhne cestě do Jihoafrické republiky,“ informoval v neděli jihoafrický list Sunday Times.

„Nemáme žádnou jinou možnost než Putina zatknout. Pokud sem přijede, budeme nuceni ho zadržet,“ cituje dál deník The Kyiv Independent jednoho z úředníků.

JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC).

V souvislosti s řešením tohoto problému Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa minulý týden oznámil, že země chce vystoupit z ICC. O den později Jihoafrická republika předchozí tvrzení označila za chybu v komunikaci a prohlásila, že z ICC nevystoupí.

JAR má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu (ANC), dlouhodobě blízké vztahy. K ruské invazi na Ukrajinu zaujal Johannesburg neutrální stanovisko a odmítl výzvy Západu, aby odsoudil kroky Moskvy.

Podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden řekl, že ruský prezident byl pozván k účasti na summitu, ale dodal, že rozhodnutí o jeho účasti bude učiněno „blíže k datu konání akce“.

Putin se v JAR má v srpnu zúčastnit summitu BRICS, jehož členy jsou kromě JAR a Ruska také Čína, Indie a Brazílie. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru navštívil ruský prezident jen osm zemí, přičemž žádná z nich nepatří pod jurisdikci ICC.

X X X

Rusko už ne. Pro „létající Land Rover“ máme nové trhy, říká šéf Omnipolu

S novou generací legendárního turbovrtulového letounu L 410 podnikají jeho muži spanilé jízdy či spíše lety po všech koutech světa. A slaví úspěchy. Předchozí verze přezdívané „létající Land Rover“ se prodalo přes 1 200 kusů na všechny kontinenty. V poslední dekádě ale převážně do Ruska. „Museli jsme ve velice krátké době najít nové trhy,“ říká prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

Českého výrobce letounů L 410 Turbolet a jeho nové generace L 410 NG společnost Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) po více než dekádu vlastnili ruští podnikatelé a také drtivá většina vyrobených strojů mířila na tamější trh. Po ruské invazi na Ukrajinu se ale kvůli západním sankcím na Rusko kunovická firma dostala do existenčně nebezpečné situace a loni na jaře jste ji odkoupili. Co se změnilo?
Letadlo teď nabízíme po celém světě, to je nejvýraznější rozdíl oproti předchozím vlastníkům. Dříve totiž bylo letadlo takřka výhradně dodáváno na jediný trh. Do Ruska.

Obchodní kampaně ve světě jsme nastartovali po skoro patnácti letech, což je vzhledem k jejich dlouhému „uzemnění“ i zvyklostem obchodní kultury v odvětví poměrně náročnou disciplínou.

„Česká republika je opravdu na špičce. Kdo v Evropě dnes finalizuje proudová cvičná vojenská letadla a současně turbovrtulové stroje. Myslím, že tato schopnost je naprosto unikátní, nejen když vezmeme v potaz naši velikost.“

X S ruskou válkou tedy „čtyřistadesítka“ ztratila hlavní trh, jaký je nyní letový plán za Omnipol?

Po převzetí jsme ve velice krátké době museli pro letoun najít jiné trhy. Proto jsme v posledních měsících podnikli několik, jak říkám spanilých, jízd téměř po celém světě. Na podzim v Indii, pak v indonéské Jakartě, potom jsme přelétali na předváděcí lety do Kuala Lumpuru v Malajsii a následně v prosinci na vojenský veletrh ve vietnamské Hanoji, kde jsme mezi vystavovateli byli prakticky jediný západní či evropský výrobce.

Ostatně v evropském měřítku je Česko díky produkci letounu L 410 jedinou unijní zemí, která má schopnost vyvinout a vyrobit turbovrtulový víceúčelový dopravní letoun pro 19 pasažérů na vlastním území.

X A výsledek?

Mělo to velké ohlasy a úspěch. Po našich předváděcích letech už evidujeme hodně poptávek zejména z Indonésie a Malajsie a věříme, že Vietnam bude následovat velice brzy.

X Jak složité bylo se přeorientovat z ruského trhu na jiné?

Při prodeji letadel je to pochopitelně nesmírně náročné, protože nejde o běžný spotřební materiál. Průměrně trvá dodat letadlo v rozmezí dvou až pěti let. Náš letoun má samozřejmě obrovskou výhodu v tom, že kromě tradičních státních zákazníků, ať už jde o ministerstva obrany či vnitra nebo pobřežní stráže, které Omnipol dobře zná, má letadlo ohromný potenciál zejména u civilních zákazníků.

X Nedávno jste taky s letounem zvládli doslova husarský kousek v Tádžikistánu v podobě letu z metropole Dušanbe do města Chorog, které je považováno za jedno ze tří nejnáročnějších míst na světě pro přistání. Pokud vím, tak minimálně deset let tam nikdo komerční let nepodnikl.

Letem v Tádžikistánu jsme si vskutku připsali na konto další počin, který svědčí o tom, že máme v Kunovicích světové eso ve své kategorii. V určitých parametrech jsme tím „trumfli“ i přistání na jednom z nejnebezpečnějších letišť na světě Lukla v Nepálu, kde letoun L 410 operuje již delší dobu. Dráha ve výšce 2 860 metrů je tam dlouhá pouhých 500 metrů a na jejím konci je skála.

V Tádžikistánu šlo o let mezi šestitisícovými horami za proměnlivého počasí a navíc nad řekou, která tvoří hranici s Afghánistánem. Tím největším extrémem však je, že tam letouny musí přistávat takzvaně na „oči“, tedy bez přístrojů, protože na letišti chybí systém pro přístrojové přiblížení. Letoun L 410 to zvládl na jedničku, což dokládá špičkovou manévrovatelnost stroje.

Ovládnutí této trasy po deseti letech mělo v zemi silný zvuk, potenciálním zákazníkům jsme ukázali, co náš letoun umí v terénu, a to je ten nejlepší start pro další obchodní  jednání.

X Víceúčelovost letounu je podle vás jedna z hlavních konkurenčních výhod, co to znamená v praxi?

Ukazujeme flexibilitu letounu, protože díky unikátnímu systému ho může uživatel ve velice krátké době přeměnit z klasické transportní verze pro 19 pasažérů v nákladní verzi nebo pro parašutisty. Dodáváme také dva druhy medevacu, tedy pro zdravotnický transport.

Máme dokonce certifikovanou a bude i brzy předmětem jedné z dodávek takzvaná verze „biohazard medevac“, což je velmi užitečná schopnost, pokud máte vysoce nakažlivé pacienty například s ebolou nebo jinou vysoce nakažlivým onemocněním.

X To půjde o nějakou zvláštní instalaci uvnitř letounu?

Specializovaný personál pacienta uloží do speciálního vaku, kde jsou mu zajištěny základní životní funkce. Ten speciální vak je pak nasunut do letadla. Posádka nemusí být nějak zvlášť chráněna a může pacienty převážet vícekrát za sebou. Letoun nemusí být po každém převozu složitě dezinfikován. Jde o užitečné řešení, o které začíná být značný zájem.

Dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun vyráběný českou firmou Aircraft Industries. Jedná se o modernizovanou verzi Letu L 410 verze UVP-E20. První let se konal 29. července 2015. Sériová výroba začala v březnu 2018. Má schopnost vzletu a přistání na krátkých, nezpevněných drahách (STOL). Odolná konstrukce letounu umožňuje provoz v extrémních klimatických podmínkách (v rozmezí teplot ±50 °C) a výkonové charakteristiky motoru zvládnou provoz ve vysokých teplotách a ve vysokých nadmořských výškách.

 

X Cílíte obchodně záměrně na Asii a Blízký východ?

Letadlo má největší potenciál v Asii, Africe, Jižní Americe a ostrovních státech, Austrálii nebo Oceánie. Náš letoun je konstrukčně velice solidní, robustní, nepotřebuje žádné zpevněné přistávací dráhy, má velice krátký vzlet i přistání, stačí několik set metrů. V řadě afrických zemí se L 410 v různých předchozích verzích dodnes přezdívá létající Land Rover, protože jde o velice odolný stroj.

X Proč tato teritoria? V Evropě potenciál nevidíte?


Protože se těchto oblastech v minulosti prodalo více než 1 200 letounů L 410, zejména verze UVP, a zákazníci je znají. A tím, že se na jejich prodeji ve světě v převážné části podílel právě Omnipol, tak jde o dobrý základ proto, abychom navázali na úspěchy s novou generací.

Pro nás je to ovšem trochu nové, protože jsme zvyklí se pohybovat v bezpečnostní oblasti a jednat se státními zákazníky. S civilními zákazníky se vracíme o dost let nazpět, kdy jsme prodávali starší verze stroje různě po světě. Je to jiný druh obchodního jednání a pro nás složitější prostředí, ale velice rychle se učíme.

X A ta Evropa?

A co se týká Evropy stále existuje celá řada tradičních vojenských zákazníků, pro které děláme generální opravy a modernizace a uvažují také o pořízení nového letounu L 410 NG. V poslední době jsme prorazili s hlídkovou verzí letounu pro pobřežní stráž v Polsku.

A L 410 UVP slouží také v české armádě. Jde o nesmírně univerzální stroj, mimo jiné vhodný k výcviku posádek větších přepravních strojů. Budeme rádi, jestli domácí zákazník bude pokračovat v tradici, protože národní reference je v leteckém průmyslu zásadní.

X Rýsují se tedy už nějaké nové obchody a kolik letounů asi půjde?

Už jsme nějaké kontrakty uzavřeli. Dokončujeme nyní stabilizační období, to znamená, že od příštího roku bychom chtěli výrazně navýšit produkci. Vrátit se k našim cílům, asi 20 letadel ročně. A jsme přesvědčeni, že potenciál stroje je obrovský. Nebavíme se o desítkách, ale stovkách kusů, minimálně.

X Vrátím se ještě k Rusku a předchozím vlastníkům. Nemají sankce za ruskou invazi na Ukrajinu nějaký dopad na váš dodavatelský řetězec?

Na výrobu L 410 NG žádné a předchozí verze UVP jsou z drtivé většiny rovněž české. I motory, které nesou značku GE, se vyrábějí v Praze. Česká republika je opravdu na špičce. Kdo v Evropě dnes finalizuje proudová cvičná vojenská letadla a současně turbovrtulové stroje. Myslím, že tato schopnost je naprosto unikátní, nejen když vezmeme v potaz naši velikost.

X Těmi proudovými myslíte L-39 NG z dílen Aero Vodochody, kde je Omnipol spoluvlastníkem?

S každým prodaným NG, tedy L 410 a L-39 podporujeme celý ten subdodavatelský český letecký průmysl. Čím víc jich prodáte, tím větší je perspektiva celého leteckého průmyslu. Pokud by tady nebyl žádný takový finalista, tak řada firem leteckého průmyslu už neexistuje nebo by se dávno přeorientovala na automobilový sektor.

X Platí tedy podle vás, že vyrobit a prodat letadlo je určitou známkou vyspělosti?

Ano, určitě. Nejde jen o smontování, ale letadlo navrhnout, všechno spočítat, provést testy, postavit prototyp, zalétat, zajistit modernizace, vyrobit vše od prvního nýtu, prodat, servisovat. Takové letadlo je projekt na desítky let. Třeba verze letounu L 410 UVP létají čtyřicet let, taktéž L-39 Albatros.

X Když mluvíme o novém L-39 NG, jak si momentálně stojí?

Úplná certifikace byla dokončena před rokem. Máme natvrdo podepsané kontrakty na 34 letounů, které jsou už z větší části v sériové výrobě. Letos začneme fyzicky dodávat první letouny zákazníkům. Musím říct, že je to slušné číslo, ale člověk nesmí být nikdy spokojený, vždycky by mohlo být vyšší. V této chvíli jsme ale spokojeni.

X A čekali jste větší zájem?

Když jsme projekt začínali, byl naprosto unikátní, protože dvě soukromé společnosti ze svých vlastních zdrojů investovaly do vývoje proudového vojenského letadla bez toho, aniž by měly jakoukoliv národní objednávku. To je naprosto nestandardní. Stačí se podívat na Itálii, USA nebo Francii.

Šlo o riskantní krok a svědčí spíš o fanatismu k letectví. Počítali jsme, že zájem bude, jinak bychom to nedělali. Vycházeli jsme samozřejmě z toho, že Albatrosů se vyrobilo přes 3 tisíce. Omnipol jich taky přes 3 tisíce prodal.

X Před časem jste říkal, že budete spokojený, až prodáte stovku letadel L-39 NG?

Ano, to je pro nás taková magická hranice, která v dnešní době dělí úspěšné a méně úspěšné letadlo. To, co bylo možné v minulosti, tedy vyrobit 3 tisíce kusů nejúspěšnějšího cvičného letounu v historii, to se už asi nikdy nikomu nepodaří. Ale budeme se snažit.

X X X

Duch Ivany Trumpové dělá z jejího honosného sídla neprodejnou nemovitost

Dům, ve kterém dlouhá léta žila a vloni zemřela Ivana Trumpová, už půl roku marně čeká na nové majitele. Podle realitních makléřů je právě okolnost, za níž bývalá manželka Donalda Trumpa v luxusním sídle na Upper East Side v New Yorku, zemřela, jednou z příčin marné snahy o prodej.

Rodina Trumpové dala dům do prodeje na podzim, ale zájemci se nehrnou. Podle realitních agentů za to může ochlazení trhu s nemovitostmi kvůli hospodářské situaci i jméno Trump, které rozděluje společnost. Další zmiňují anachronickou estetiku domu, jež je naprostým opakem minimalistického modernismu, který je dnes v luxusních domech standardem. Ani smrt posledního obyvatele domu není zrovna prodejní argument. Cena je stanovena na 26,5 milionu dolarů, přitom sousední podobný dům Donatelle Versace má cenovku 60 milionů.

Trumpová si potrpěla na luxus a pětipatrový dům v nóbl newyorské čtvrti si přetvořila dle svého vkusu. „Ivana chtěla, aby její dům byl glam, nebo aspoň její představa o tom,“ řekl pro New York Times módní návrhář Dennis Basso, který s Trumpovou léta spolupracoval.

Přes osm set metrů obytné plochy zaplnila vysokými koberci, kožešinami všech barev, křišťálovými lustry a zrcadly. Dle její přítelkyně se bála uváznutí ve výtahu, a tak jedinou spojnicí mezi jednotlivými patry zůstalo schodiště, které se jí vloni v červenci stalo při pádu osudným.

Trumpová pětipatrový dům koupila během rozvodu s Donaldem za necelého 2,5 milionu dolarů. Celý ho přestavěla za pomoci návrháře George Gregoriana, jenž s ní spolupracoval na rebrandingu Trumpových hotelů Plaza.

V přízemí vznikl salon a kancelář pro asistentku Dorothy Curryovou, která kromě administrativy Ivaně pomáhala i s péčí o děti. Ve druhém patře byl obývací pokoj s klavírem.

Třetí patro bylo celé vyzdobené leopardími vzory. V hlavní ložnici byl zlacený reliéfní krb a čínské nástěnné malby. Za ní byla koupelna z růžového mramoru.

Čtvrté patro zabraly dětské pokoje a většinu pátého poschodí tvořila obří šatna. Trumpová tomuto poschodí říkala Indočína, protože pro ni bylo tak vzdálené, že „když se dostanete na konec, můžete být na jiném kontinentu“, říkala. Byl tu také pokoj pro její matku Marii Zelníčkovou a pro hospodyni.

Ivana Trumpová

Narodila se 20. února 1949 v Československu jako Ivana Zelníčková v tehdejším Gottwaldově (dnes Zlín). Věnovala se lyžování, díky kterému se dostala do zahraničí. V roce 1977 se jejím druhým manželem stal americký podnikatel Donald Trump, který se později stal prezidentem USA. Rozvedli se v roce 1992. Měli spolu tři děti: Donalda Johna juniora, Ivanku a Erica. Zemřela 14. července 2022 po pádu ze schodů ve svém bytě na Manhattanu. Trump ji nechal pohřbít na svém golfovém hřišti v Bedminsteru.

Všude jsou koberce se zvířecími potisky, obří zrcadla a další detaily ve stylu Ludvíka XIV. „V domě nebylo nic moderního, ale bylo to báječné, samý šarm starého světa,“ popsal Bouwer, jehož oblečení Trumpová v průběhu let často nosila. Byl také stálicí na večírcích, které Ivana v domě pořádala. Chodily sem televizní celebrity Barbara Waltersová nebo Joan Collinsová a další hvězdy, které se rády vídaly ve společenských rubrikách novin.

Dům se ale časem z místa večírků proměnil pro stárnoucí Ivanu v noční můru. „Prosila jsem ji, aby se ho zbavila a přestěhovala se do rezidence s kompletními službami, ale nechtěla o tom slyšet,“ popsala její dlouholetá přítelkyně Nikki Haskellová. Varovala ji, že schody v domě jsou příliš příkré a úzké směrem ke středu a široké u zdí. „Jenže ona se nebála pádu ze schodů, víc ji děsilo uvíznutí ve výtahu, a proto zůstala,“ tvrdí Haskellová.

Když se vloni v půlce července dozvěděla o úmrtí své přítelkyně, její první otázka prý byla jasná: „Schody?“

„Ivana přinesla do domu teplo a vzrušení. Teď vypadá trochu strašidelně, když tam zemřela a tak sama,“ uzavírá další dlouholetý Ivanin přítel Marc Bouwer.

X X X

Sparťané vyhráli základní část ligy. Nadstavba slibuje drama, Slavia ztrácí jen dva body

Fotbalisté Sparty vyhráli základní část první ligy. Letenští ve 30. kole zvítězili v Liberci po obratu v závěru 3:1 a před pětikolovou nadstavbou vedou tabulku o dva body před Slavií, která doma nečekaně jen remizovala s Hradcem Králové 1:1. Sparťané díky triumfu v základní části získali výhodu domácího prostředí v derby s vršovickým rivalem, které se ve skupině o titul odehraje v druhém kole.

Do šestičlenné skupiny o titul se ve 30. kole jako poslední dostala Olomouc. V elitní šestce vedle Hanáků a pražských „S“ figurují také obhájce trofeje Plzeň, Bohemians 1905 a Slovácko.

V závěru základní části unikly bojům o udržení České Budějovice, které si spolu s Libercem, Hradcem Králové a Mladou Boleslaví zahrají vyřazovacím způsobem skupinu o umístění. Do pětikolové skupiny o záchranu klesl Jablonec, vedle nějž budou o setrvání mezi elitou bojovat Ostrava, Teplice, Brno, Pardubice a poslední Zlín.

Nadstavba začne v sobotu, po středečním pohárovém finále, v němž se rovněž utkají Sparta a Slavia. Sparťané pak zahájí nadstavbovou část v neděli v Olomouci, Slavia nastoupí ve vršovickém derby doma proti Bohemians 1905. Třetí Plzeň ztrácí na první místo 11 bodů.

X X X

Série basketbalistů se vrací v Praze na Folimanku
Sovy ze všech týmů nejblíž k historické senzaci

Kolo: 6. čtvrtfinále Kooperativa NBL 2022/23, místo: 3.5.23 18:00, Praha
Utkání: USK Praha – ERA Basketball Nymburk.Ti, co sledují Kooperativa NBL tohle nepamatují. Nymburk sice vede čtvrtfinálovou série 3:2 na utká má stále i před středečním utkáním match-ball na postup do semifinále, ale ještě se nestalo, aby v sérii
prohrál více než jedno utkání. USK Praha totiž dokázalo znovu vyhrát na palubovce mistra a donutilo Nymburk k třetímu návratu pod Nuselský most. PJ Pipes v koncovce řádil a v posledních sekundách utkání bláznivou trojkou zajistil výhru 89:88. Pražané tak splnili úkol, který si dali, tedy, že skvělým fanouškům dopřejí ještě minimálně jedno utkání na Folimance.

Stane se tak ve středuv rámci šestého čtvrtfinálového utkání. Favoritem je papírově i
z pera sázkařů stále osmnáctinásobný mistr. Sovy ale ukázaly, že přestože
jsou nejmladším týmem soutěže, zaslouží si respekt. Od druhého zápasu série za
žádného stavu nedají hlavy dolů, nic není ztracené, nebojí se zvučného soupeře, dělají to, co se v playoff dělat má – chtějí víc. To se musí líbit. A je nakonec úplně jedno, zda ta pondělní trojka byla s velkou porcí štěstí. To, že se vůbec dostaly do situace, kdy taková
střela mohla rozhodnout, si zasloužily. Nejsou pod tlakem, doma mohou znovu jen překvapit. To Nymburk je pod tlakem a jeho středeční porážka by tlak, který již na bedrech má, znásobila. Pokud nepočítáme první utkání série, průměrný bodový rozdíl utkání byl 4,2. Dá se tedy očekávat, že ani na Folimance nepůjde o jasnou partii svěřenců trenéra Sokolovského, pro které úspěch v sezóně je rovnítkem s devatenáctým titulem v řadě.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Hrát další utkání série na Folimance je reálná a opravdová odměna nejen pro hráče. Je to taky odměna za tu dlouhou cestu, kterou jsme společně ušli. Těšíme se, že budeme moci znovu ukázat to nejlepší z nás před naším skvělým publikem. Věřím, že bude vyprodáno, protože budeme potřebovat každý hlas, který nás podpoří. Dáme do toho vše, co máme.“/mš/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.