Zelenskyj bere do boja aj bezrukých. Muži utekajú, berú si viacnásobné matky. Čo tomu Čaputová, Fiala v ČR? Motoristov EU veľké novinky

Ukrajinská armáda v posledných týždňoch výrazne vystupňovala mobilizáciu nových vojakov do bojov proti ruskému agresorovi. Vojaci a policajti dokonca rozdávajú predvolania na odvod na uliciach a v nákupných centrách. Niektorí ukrajinskí muži sa tak boja dokonca vychádzať z domovov. Ukrajinskí vojaci počas spomienkového podujatia pri príležitosti ročného výročia rusko-ukrajinskej vojny v Kyjeve v piatok 24. februára 2023.

Armáda síce tvrdí, že panika je zbytočná, podľa odborníkov však Kyjev takto reaguje na čiastočnú mobilizáciu v Rusku a doplniť tak stavy pred očakávanou jarnou protiofenzívou Ruska, ktorá sa už podľa niektorých odborníkov začala, píše český iDnes.cz.

Armáda dokonca do bojov povolala aj Rusľana Kubaja, muža z mesta Drohobyč na západe krajiny, ktorý sa narodil bez rúk a má lekárske potvrdenie, že ako invalid nie je bojaschopný. Kubaja dokonca prišli domov „naverbovať“ aj vojaci a nepresvedčili ich ani dokumenty a ani pohľad na jeho hendikep. Muž si však vymohol novú lekársku prehliadku a tá potvrdila pôvodné zistenia. Kubaj tak na front nemusel ísť.

„Bol som donútený podstúpiť nové kompletné vyšetrenie len preto, že všetci sú slepí a nekompetentní a nedokážu si prečítať diagnózu, ktorú mám už od detstva,“ povzdychol si na sociálnych sieťach mladík v zelenej mikine a pridal fotku rozkazu.

Podľa iDnesu tento prípad ukazuje, že ukrajinská armáda pri mobilizácii výrazne pritvrdila. „Pozvánky k odvodným komisiám sa rozdávajú na uliciach, v obchodných centrách, na pohreboch padlých vojakov, na check pointoch aj v lyžiarskych strediskách v Karpatoch,“ konštatuje web.

Obavy majú aj poľnohospodári

Sociálne siete plnia videá vojakov a policajtov naháňajúcich mladých mužov na uliciach a ľudia na Telegrame zdieľajú tipy, kde by práve mohli číhať. Poľnohospodárske podniky sa snažia pre svojich zamestnancov získať úradné výnimky, aby na jar nezostali bez pracovnej sily. Od služby v armáde sú oslobodení aj otcovia troch a viac detí, a tak sa niektorí muži narýchlo ženia s viacnásobnými matkami. Ďalší podplatia doktora ochotného napísať potvrdenie o invalidite alebo obetujú niekoľko tisíc dolárov a ilegálne prekročia hranice.

VIDEO: Raketomet, delo, tanky. Takto Ukrajinci ničia ruskú techniku presnou streľbou

Jeden z vojakov pre ukrajinský web Hromadske uviedol, že ľudia nechcú svoju krajinu brániť. „Nechcú pomáhať. Chcú sa jednoducho schovať a žiť ako predtým,“ posťažoval sa.

Od začiatku ruskej invázie Ukrajina mobilizuje mužov vo veku od 18 do 60 rokov, v prvých začiatkoch vojny sa pred vojenskými centrami dokonca tvorili dlhé rady. „Po poslednom predĺžení stanného práva sa ale množina dobrovoľníkov podstatne zmenšila. Kto chcel bojovať, už je dávno v zákopoch,“ píše iDnes.

Stanné právo predĺžili ukrajinský parlament 7. februára o ďalších 90 dní. Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

„Ľudí máme dostatok, to vidím jasne. Nepotrebujeme ďalšie státisíce mužov. Potrebujeme tanky, transportéry, obrnené vozidlá a muníciu,“ povedal v polovici decembra náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj.

 Západné zbrane pre nové jednotky

Je jasné, že Ukrajina za rok vojny prišla o tisíce a zrejme o desaťtisíce vojakov. Podobne aj Rusko. Žiadna zo strán o svojich vlastných stratách neinformuje. Problémom podľa odborníka sú aj dezercie. „To sú veci, ktoré sa Ukrajina pokúša čo najviac utajiť, pretože by to malo devastujúce dopady na bojovú morálku. A čo je možno ešte horšie, mohlo by to oslabiť západnú podporu,“ vysvetľuje pre iDnes vojenský analytik Vojtech Bahenský.

Podľa odborníkov sa Ukrajina pripravuje na jarnú ofenzívu Ruska a teda nie je vylúčené, že naozaj v poslednom období masívne dopĺňa rady svojej armády. „Možno predpokladať, že stavajú nové jednotky, pre ktoré potrebujú západnú výzbroj,“ hovorí Bahenský./agentury/

X X X

Vuhledar zažil doteraz najväčšiu tankovú bitku vojny na Ukrajine

 Pri meste Vuhledar sa v uplynulých troch týždňoch odohrala doteraz najväčšia tanková bitka vojny na Ukrajine. Podľa denníka The New York Times (NYT) to uviedli predstavitelia ukrajinskej armády. Ruské straty v tomto vojenskom strete na východe Ukrajiny vyčíslili na 130 obrnených vozidiel. Svoje straty Kyjev nezverejnil. Americký denník zdôraznil, že tvrdenia Ukrajincov nie je možné nezávisle overiť.

 Poškodené ruské tanky na poli po pokuse o útok na ukrajinský Vuhledar. Bitka o malé banícke mesto na východnom fronte sa ukázala ako kritické miesto v boji o Donecký región. Získanie mesta by poskytlo ukrajinským silám aj ruským jednotkám taktickú prevahu vo väčšej bitke o celú oblasť Donbasu.

Obe strany vyslali do boja tanky, ktoré sa pohybovali po poľných cestách a manévrovali okolo tamojších stromoradí. „Keď bolo po všetkom, Rusko nielenže nedokázalo dobyť Vuhledar, ale navyše urobilo rovnakú chybu, ktorá stála Moskvu stovky tankov na začiatku vojny: Postupom v kolónach, ktoré sa dostávali do pascí,“ uviedol americký denník.

Ukrajinská armáda podľa neho uviedla, že Rusko v trojtýždňovej bitke o mesto v Doneckej oblasti stratilo najmenej 130 tankov a obrnených transportérov. Podľa vojenských veliteľov boli straty týchto vozidiel natoľko veľké, že Rusko muselo zmeniť taktiku a uchýliť sa iba k útokom pechoty.

 Letecký pohľad na ukrajinský Vuhledar, miesto ťažkých bojov s ruskými jednotkami v Doneckej oblasti na Ukrajine, piatok 10.2.2023.

„Pozorovali sme cesty, po ktorých jazdili, potom sme sa schovali a čakali,“ opísal ukrajinskú taktiku jeden z ukrajinských vojakov. Vybrané poľné cesty zostali zámerne nezamínované, aby boli Rusi nútení postupovať v zraniteľných kolónach. Tanky a ďalšie vozidlá sa potom stávali terčom ukrajinského delostrelectva, protitankových striel či mín, ak nezamínovaný koridor opustili. Nasadené boli tiež raketomety HIMARS, ktoré sa bežne používajú na zásahy nepohyblivých cieľov./agentury/

X X X

Čaputová dala Ficovi košom: Stretávam sa len s lídrami, ktorí dodržiavajú politickú kultúru

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretáva s takými politickými lídrami, ktorí dodržiavajú elementárnu politickú kultúru. V stretnutiach bude pokračovať. Uviedla to v reakcii na výzvu šéfa Smeru Roberta Fica, aby zvolala stretnutie predsedov parlamentných politických strán. Na ňom chcel riešiť postup potrebný na schválenie júnového termínu predčasných parlamentných volieb.

 „To, že Robert Fico niečo nevie, neznamená, že to neexistuje. Pravidelne sa stretávam s politickými lídrami aj z opozície aj koalície, ale stretávam sa s takými politickými lídrami, ktorí dodržiavajú elementárnu politickú kultúru,“ reagovala prezidentka.

 Fico adresoval prezidentke otvorený list, v ktorom okrem výzvy na stretnutie uviedol, že Slovensko sa nachádza v hlbokej kríze, ktorú môžu vyriešiť len predčasné voľby. Pripomenul, že skorší ako septembrový termín volieb pripustili všetci rozhodujúci politickí hráči. Je ochotný rokovať o podpore úradníckej vláde, ak by to viedlo ku skorším voľbám.

Prezidentka ešte vo februári vyzývala na skorší termín volieb. Odôvodnila to politickou situáciou charakterizovanou legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie./agentury/

X X X

Heger oslovil k spolupráci do volieb aj Budaja, o detailoch mlčí. Premiéra vraj nespochybnil nikto, ani Dzurinda

Dočasne poverený premiér Eduard Heger oslovil dočasne povereného šéfa envirorezortu Jána Budaja s návrhmi o postupe do predčasných volieb. Budaj sa k tomu chce verejne vyjadriť na budúci týždeň. Heger ani Naď bližšie detaily prezradiť nechceli. Vraj sa „rodí dobré víno“.

 Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) a vľavo minister životného prostredia Ján Budaj počas 136. schôdze vlády SR 22. februára 2023.

„Oslovil ma s nejakými návrhmi a my sa určite vyjadríme v krátkej dobe,“ povedal Budaj. Na svoju možnú kandidatúru v predčasných voľbách jasne neodpovedal. „Bol by som rád, keby nebolo potrebné, aby kandidovali ľudia z prvej vlny Nežnej revolúcie,“ skonštatoval.

Heger oslovil Budaja s návrhmi o postupe do predčasných volieb

Heger má vraj potenciál

„Chcem veriť, že generácia terajších štyridsiatnikov unesie tú moc, ktorá jej verejnosť zverejnila vo voľbách 2020. Boli to mimoriadne voľby,“ uviedol. Heger má podľa Budaja potenciál na vytvorenie skupiny strán, ktorá zastaví návrat Roberta Fica (Smer). „Eduard Heger je konsenzuálny človek, ktorý vie spájať a vytvárať dohody,“ poznamenal Budaj s tým, že premiér ho o svojich plánoch informuje. Septembrové predčasné voľby označil za kľúčové, podľa neho rozhodnú o tom, či Slovensko bude právnym štátom.

Dzurindovu iniciatívu nekritizoval, no bol to pre neho prekvapivý prvok. „Teraz sa to znovu vrátilo do pôvodných koľají,“ komentoval Budaj situáciu ohľadom spájania menších strán. Dodal, že ponúkol možnosť, aby sa stretli za okrúhlym stolom. Verí, že takéto stretnutie ešte bude. „Je na mieste, aby sa verejnosť pýtala, kto má po voľbách aké predstavy a ako sa demokratické sily stavajú k doterajšiemu vývoji reforiem a aj k tomu budúcemu,“ dodal s tým, že kľúčové je, aby sa spolupráca nepremenila na konflikt.

Chcem pokračovať ako premiér

Heger v úvode po rokovaní povedal, že nič bližšie k spájaniu nepovie. „Viem, že sa chcete rozprávať o mojej politickej budúcnosti, ale zreteľne som povedal, že sa dozviete všetko v pravý čas a dnes sa to teda nedozviete,“ povedal.

 Na margo stretnutia s Miroslavom Kollárom uviedol, že išlo o konštruktívny dialóg. „Slovensko potrebuje vidieť, že demokrati vedia spolupracovať, vedia byť zodpovední a priniesť ponuku do najbližších volieb. Že Robert Fico a Peter Pellegrini nie sú alternatívou, naopak, nesmieme zabudnúť na to, čo tu 12 rokov páchali,“ povedal Heger.

„Toto je moja túžba pre Slovensko a pre najbližšie voľby,“ uviedol. Pripomenul, že súčasná vláda čelila mnohým krízam. „Toto je európsky fenomén, možno aj svetový. V žiadnej inej krajine opozícia tkaým silným spôsobom nebojovala voči vláde pri základných opatreniach na ochranu života,“ povedal. Bude lídrom alebo len súčasťou projektu? „Rád by som pokračoval vo funkcii premiér, aby som naplnil veci, ktoré sme nestihli v tomto volebnom období,“ odpovedal Heger.

Rodí sa kvalitné víno, tvrdí Naď

Na rokovaní s Miroslavom Kollárom bol včera okrem odvolaného premiér Hegera aj dočasne poverený minister obrany „Keby som chcel hrať hru, poviem, že sa z toho rodí kvalitné víno. Počkajme si ešte, ale sme na dobrej ceste,“ uviedol Naď, no o detailoch nehovoril. Dzurindov odchod ho prekvapil. „Mňa to prekvapilo, verím tomu, že jeho rozhodnutie bude zvrátené a že dšlo len k nedorozumeniu,“ uviedol.

Sme na dobrej ceste, tvrdí Naď. O detailoch mlčí

„Hľadáme riešenie spájania, aby neprepadol demokratický hlas a to je všetko,“ skonštatoval s tým, že problémom nie je pozícia lídra. O tom, kto spoločný projekt povedie, sa však diskutuje už niekoľko týždňov a stále nie je jasná ani podoba tohto projektu, ani líder a ani to, či jeho súčasťou bude aj Heger a či odíde z OĽaNO.

Premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď.

Na druhej strane Naď uviedol, že na žiadnom rokovaní nikto pozíciu Hegera, ktorá stále nie je známa, nespochybnil. Odpovedal tak na otázku, či mal Dzurinda problém práve s Hegerom. Nie je však novinkou, že Dzurinda si na poste lídra predstavoval skôr bývalého šéfa diplomacie Ivana Korčoka, ten sa zatiaľ do politiky nechystá. „Podľa mňa si sadneme, predebatujeme veci znova a bude dobre,“ dodal Naď.

Rokovania vedie aj Remišová

S Hegerom rokoval v utorok (28. 2.) šéf mimoparlamentnej Modrej koalície Miroslav Kollár, s ktorým ohlásil spoločný postup expremiér Mikuláš Dzurinda. Zaviazali sa k zlučovaciemu snemu. Modrá koalícia vznikla premenovaním mimoparlamentnej strany Spolu. Dzurinda v utorok vyhlásil, že Spolu nie je schopná snem zorganizovať, a preto sa Modrí vracajú k pôvodným aktivitám.

Rokovania o spolupráci vedie aj strana Za ľudí. Jej šéfka Veronika Remišová novinárom povedala, že rokujú so všetkými relevantnými partnermi. V rokovaniach o spolupráci je pre stranu dôležitá dôvera a spoločné hodnoty./agentury/

X X X

Z Nitry až do bašty Islamistov. Deti Slovenky obvinenej z terorizmu sa „hrali“ na odrezávanie hláv

Strieľanie zo zbrane či hranie sa na popravu odrezávaním hlavy. Aj takto mali podľa uznesenia o vzatí obvinenej do väzby, ktoré má redakcia Pravdy k dispozícii, tráviť čas deti Renáty na území Sýrie, ovládanom v čase ich pobytu teroristickou organizáciou Islamský štát (IS). V prípade preukázania viny jej hrozí 15 rokov až doživotie.

 Bojovník sýrskej milície stojí pri vlajke Islamského štátu pri meste Rakka

Skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu, sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchala obvinená,“ uvádza sudca Peter Pulman zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Renátu priviezol na Slovensko vládny špeciál 13. februára z irackého Kurdistanu, kde bola spolu s deťmi štyri roky držaná v zajateckom tábore. K jej presunu spolu s jej desaťročnou dcérou a šestnásťročným synom došlo na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečilo ministerstvo zahraničných vecí.

Žena požiadala o deportáciu na jeseň 2021. Pri návrate deťom tvrdila, že tu budú žiť skromne v starom dome s jej rodičmi, čo je lepšie, ako žiť v stane.

Ako bojovať s teroristami z organizácie Islamský štát?

Po pristátí ju vyšetrovateľ NAKA obvinil z trestných činov ohrozenia mravnej výchovy mládeže, založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny a vojnového bezprávia. Súd ju následne poslal do väzby pričom na ňu uvalil útekovú a preventívnu väzbu, nesúhlasil však s návrhom prokurátora na kolúznu väzbu. Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor aj Renáta podali sťažnosť, o ktorých má rozhodnúť Najvyšší súd.

Z Nitry až do bašty IS

Ako sa vlastne Renáta dostala až do oblasti, kde pôsobila teroristická organizácia Islamský štát? Všetko malo začať štúdiom ruštiny a slovenčiny na vysokej škole v Nitre. V rámci neho sa Renáta dostala na semester do Moskvy, kde sa zoznámila so svojím budúcim manželom, Egypťanom Sharifom.

Renáta sa v tom čase o náboženstvá nezaujímala, jej spolužiačka o nej prezradila, že žila ako úplný ateista. To sa zmenilo, keď spoznala Sharifa. Chcela vedieť viac o islame, preto si zaobstarala korán, študovala ho a Sharif jej všetko vysvetľoval.

 Po ukončení štúdia zubného lekárstva v Rusku sa Sharif vrátil do Egypta. Renáta ho nasledovala a tam sa za neho aj vydala. Neskôr sa im narodil syn, o šesť rokov aj dcéra. Vo svojej výpovedi pred sudcom uviedla, že v Egypte mali výborné rodinné zázemie a so životom bola spokojná.

Všetko sa však zmenilo v roku 2014. Vtedy jej manžel náhle oznámil, že odchádza pracovať do Sýrie ako lekár, hoci s tým nesúhlasila. V Egypte podľa Renáty zarábal od 200 do 300 dolárov, v Sýrii to bolo do 500 dolárov. Rodine pred svojím odchodom manžel nechal asi 800 dolárov na chod domácnosti, ktoré sa postupne minuli.

Renátu neskôr začal Sharif presviedčať, aby prišla aj s deťmi za ním do Sýrie, že tam nie sú žiadne boje. Obvinená pritom vedela, že tam vojna bola, mala mať vedomosť aj o tom, že tam pôsobil Islamský štát. Sharif sa podľa uznesenia mal v Sýrii zapojiť do činnosti v zdravotníckej infraštruktúre IS v postavení tzv. „emira“ v oblasti zubného lekárstva pre celú Sýriu v meste Raqqa, niekdajšej bašte IS. Postavenie emira je pritom možné vnímať ako vyššie postaveného člena IS.

Povinnosť nasledovať manžela

Po dlhšom zvažovaní a presviedčaní z jeho strany za ním Renáta na konci roka 2014 spolu s vtedy osemročným synom a dvojročnou dcérou odišla cez Turecko. Odôvodnila to svojou povinnosťou podľa práva Šaría nasledovať svojho manžela. Sudca Pulman v uznesení tvrdí, že islamské náboženstvo nie je vo vzťahu k postaveniu ženy také rigidné, ako sa to vo všeobecnosti chápe.

„Z voľne dostupných zdrojov na internete je zistiteľné, že v otázke manželského vzťahu islam kladie dôraz v prvom rade na vytvorenie vzťahu úcty a rešpektu medzi manželmi (…). Existuje mnoho prípadov, kedy islam dáva manželke právo okrem vyjadrenia svojho názoru aj namietať voči určitým správaniam svojho manžela,“ uvádza sa v stanovisku sudcu o vzatí do väzby.

Manžel obvinenej mal spoločnú domácnosť opustiť bez jej súhlasu a z obsahu výpovede obvinenej vyplýva, že rodinu ani dostatočne finančne nezabezpečil. Obvinená mala podľa sudcu plné právo na to, aby ak skutočne nesúhlasila s jeho odchodom do Sýrie a nesúhlasila s tým, aby ho aj s deťmi nasledovala, aby tento spor riešila. To však podľa sudcu neurobila.

Po tom, ako nasledovala manžela do Sýrie, už odtiaľ podľa vlastných slov odísť nemohla. Ak by odísť chcela, tak odchod by jej bol povolený iba v tom prípade, že by ju sprevádzal alebo s tým súhlasil manžel, uviedla pred sudcom.

Obvinená podľa Pulmana zobrala svoje deti do vojnových oblasti, čím ich vystavila nebezpečenstvu smrti, prípadne vážnej ujmy na zdraví. Sudca tvrdí, že im tak mala odoprieť viesť normálny život.

Odrezávanie hláv i streľba zo zbrane

Obvinená podľa výpovede v Sýrii nepracovala, starala sa o deti a domácnosť. Podľa prokurátora boli jej deti vychovávané v duchu ideológie Islamského štátu. Dokazovať to majú aj jednotlivé videá a fotografie, na ktorých sú je deti. Na jednom z nich mal jej syn svojej sestre simulovať rezanie hlavy, následne si úlohy mali vymeniť. Obvinená to komentovala slovami, že ide o hru.

Ďalšie video má podľa prokurátora dokazovať, že syn obvinenej strieľa z automatickej zbrane za sprievodu mužov, ktorí disponujú označením ISIS a držia v ruke zbrane. Na domoch a infraštruktúre zaznamenanej na fotkách a videách je vidieť známky poškodenia.

„Deti sú tiež zachytené pri hre na popravu špióna „nemoslima“ za sprievodu náboženských oslavných piesní ISIS a tiež je zachytené ako dievčatko recituje jednotlivé súry Koránu pred ženskou osobou. Sám chlapec je na jednom z videí zaznamenaný pri vstupe do auta, kedy má na čele šatku s nápisom „Nie je boha okrem Alláha“, ktorá v kontexte s farbou a tam uvedeným textom symbolizuje príslušnosť k Islamskému štátu,“ tvrdí prokurátor.

Strelecký výcvik sa podľa Renáty dial bez jej vedomia, a že recitovanie Koránu deťmi bolo len úplne jednoduché, bez súvisu s Islamským štátom. Verejných popráv sa podľa nej nezúčastnil nikto z rodiny, mala však o nich počuť. Uviedla, že príslušníkov IS v Sýrii stretávala, manžel jej však mal povedať, že tam je to bežné, pričom sám takéto oblečenie nosil.

Uvedené podľa prokurátora svedčí o tom, že obvinená úmyselne poskytla svoje deti hlavne svojho syna indoktrinácii v ideovom systéme ISIS. „Obvinená sa ako manželka bojovníka ISIS dopustila daného trestného činu tým, že ho minimálne morálne podporovala a to tým, že sa starala o chod domácnosti a tiež o výchovu ich maloletých detí. Spolu s manželom a deťmi sa vedome zdržiavala na území ovládanom ISIS, počas stupňovania konfliktu resp. bojov medzi koaličnými silami a bojovníkmi ISIS sa presúvali neustále po krajine podľa intenzity bojov a ostali verní ideológii minimálne až do pádu poslednej bašty ISIS – mesta Baghúz v marci 2019,“ píše sa v uznesení.

Z výsluchu svedka, ako aj z videí získaných z otvorených zdrojov je podľa uznesenia zrejmé, že deti príslušníkov IS mohli síce sporadicky navštevovať školy, avšak v školách prebiehala výchova výlučne pod vplyvom radikálnej ideológie IS. Dievčatá sa na vyučovacom procese väčšinou ani zúčastniť nemohli.

Syna mala inštruovať

Keď sa začala bezpečnostná situácia v krajine zhoršovať, rozhodla sa Renáta spolu s manželom odísť zo Sýrie. Jej muž mal ísť do Egypta, ona aj s deťmi do Turecka. Zaplatili si pašeráka, no pri prekročení hranice medzi Sýriou a Irakom ich chytili kurdské jednotky bojujúce proti IS. Tie ich umiestnili do táborov, kde sa zdržiavali až do svojho návratu na Slovensko vo februári tohto roka.

Manžela umiestnili do väzenia pre militantov Islamského štátu. Renáta bola po celý čas s dcérou, syn skončil v tábore určenom na deradikalizovanie detí. S matkou sa videli raz do roka.

Prokurátor navrhol pre obvinenú útekovú, preventívnu aj kolúznu väzbu. Na hrozbe úteku obvinenej sa zhodli prokurátor aj sudca. Obávali sa, žeby ušla za svojou sestrou do Nemecka, ktorá prejavila záujem jej pomôcť. K dôvodom pre kolúznu väzbu podľa prokurátora prispeli odposluchy priamo z vládneho špeciálu.

Príslušník NAKA hliadkuje na letisku počas príchodu vládneho špeciálu

Počas letu na Slovensko mala Renáta svojho syna inštruovať ako má vypovedať pred orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK), aby zmiernili svoje pôsobenie na územiach ovládaných teroristickou organizáciou. Vyšetrovateľom mal jej syn povedať iba to, že boli v meste Rákka a že musel recitovať korán. Podľa prokurátora tak skutočne vypovedal, resp. sa odpovediam na otázky vyhol.

Obhajca obvinenej Rastislav Urbáni uviedol, že pri ponuke o jej repatriáciu bola účelovo zneužitá až podvedená zo strany OČTK a vlastného štátu, pretože nikto ju nikdy nepoučil a nedal jej informácie o jej možnom stíhaní na území SR.

Advokát sa nestotožnil s návrhom na vzatie obvinenej do väzby, pretože má za to, že nie sú splnené materiálne podmienky na takéto rozhodnutie. „Získané dôkazy nepreukazujú, že by obvinená nejakým spôsobom prispela k verbovaniu maloletých detí zo strany Islamského štátu. Obvinená si plnila iba svoju úlohu matky a manželky a žiadnym spôsobom neprispela k indoktrinovaniu ideológiou ISIS u svojich detí,“ uviedol na súde Urbáni.

Žiaden dôkaz podľa neho nepreukazuje, že by úmyselne poskytla svoje deti, najmä syna k indoktrinácii, pričom „sama uvádza, že s ideológiou Islamského štátu nesúhlasí, ale bola zo strany manžela a pod ťarchou zlej finančnej situácie, ako aj citovej závislosti donútená na územie Islamského štátu odísť“. „Obvinená prežila štyri roky v zajateckom tábore v otrasných a neľudských podmienkach bez riadneho styku so synom a zjavne sa v tom má pokračovať,“ uviedol Urbáni. Pokiaľ ide o hodnotenie dôkazov v jej neprospech advokát obvinenej poukázal na závery znaleckého posudku, ktorý v mnohých častiach pracuje s pojmom „pravdepodobne“.

Advokát nevidí dôvod ani na kolúznu väzbu. Má za to, že už samotné použitie odposluchov počas repatriačného letu svedčí o jedinom záujme OČTK vytvoriť senzáciu.

Sudca Peter Pulman obhajobu obvinenej prednesenú v rámci jej výsluchu považuje za vyvrátenú obstaranými dôkazmi, ako aj všeobecne známymi skutočnosťami. Na základe vyjadrení strán, ako aj z doteraz obstaraných dôkazov dospel k záveru, že návrh prokurátora na vzatie obvinenej do väzby je v podstatnej časti dôvodný a Renátu poslal v polovici februára do väzby./agentury/

X X X

Lengvarský má toho dosť. Chce skončiť na poste ministra

 Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) je pripravený podať žiadosť o ukončenie poverenia viesť Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády.

„Rád by som oznámil, že vzhľadom na situáciu, ktorá je v poslednom čase, a niektoré pochybnosti o výkone mojej práce, som oznámil pred chvíľou premiérovi, že som pripravený podať žiadosť o ukončenie môjho poverenia,“ skonštatoval.

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Lengvarského v niektorých oblastiach zlyháva, uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády. Pripomenul, že napríklad Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) identifikovala meškanie niektorých projektoch z plánu obnovy. „Preto sme nasadili aj krízové riadenie. Mojím cieľom je, aby sme odstránili všetky prekážky a začali dobiehať zmeškané obdobie. Zatiaľ to všetko vyzerá, že sa to môže podariť,“ skonštatoval.

Predsedu Národnej rady (NR) SR a Sme rodina Borisa Kollára Lengvarského rozhodnutie mrzí. Argumentuje, že odborná verejnosť s ním bola spokojná. Predpokladá, že k tomuto kroku bol dotlačený okolnosťami a situáciou.

„Neočakával som takýto krok zo strany ministra. Má našu plnú dôveru a podporu,“ uviedol. Kollár tvrdí, že odborníci, lekári a riaditelia nemocníc boli s prácou Lengvarského spokojní. „Z tohto pohľadu ma mrzí, že sa minister rozhodol k tomuto kroku, ale asi bol k tomu dotlačený okolnosťami alebo situáciou,“ doplnil.

Na otázku, či bude politická budúcnosť Lengvarského smerovať do hnutia Sme rodina, odpovedal, že Lengvarský je nominant OĽANO. Skôr by preto predpokladal, že pôjde týmto smerom, no vzhľadom na situáciu a pomery v hnutí sa podľa jeho slov nechajú prekvapiť.

Dočasne poverená ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová si zase myslí, že Lengvarský mal odísť už dávno. „My sme už dlho hovorili, že projekt Rázsochy a celkovo implementácia plánu obnovy na zdravotníctvo stojí alebo je na zlej ceste,“ skonštatovala. Pri pláne obnovy hovorí o zásadnom zlyhaní./agentury/

X X X

O čom je čínsky mierový plán: benefituje z neho Moskva, môže ale niečo pohnúť? (podcast)

Čína predložila plán na ukončenie vojny. Pri príležitosti výročia vojny na Ukrajine zverejnila 12-bodový dokument a vyzvala na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou na začatie mierových rokovaní. „Ako by to mohlo byť dobré, keď tomu tlieska Putin,“ reagoval na návrh americký prezident Joe Biden. Ako čítať čínsky navrh a čo tým sleduje? Budete počuť experta na Čínu Mateja Šimalčíka.

 Podľa Šimalčíka obsahuje čínsky dokument viaceré problematické časti. Jednou z nich je, že príprava plánu nebola konzultovaná s Ukrajinou. „Moskva mala pozitívnu reakciu na tento plán. Ak aj nebol konzultovaný s Moskvou, tak bol koncipovaný spôsobom, že z neho skôr benefituje Moska než Ukrajina.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncom minulého roka predstavil svojich desať podmienok na mierové rokovania s Ruskom. Je možné, že by práve Čína mohla dostať Rusko a Ukrajinu za rokovací stôl? Ako vníma plán samotná Ukrajina? Otázky pre novinárku Petru Procházkovú.

„Všetci vieme, vedia to aj Spojené štáty a Ukrajina, že Čína je na svetovom poli obrovský vplyvný hráč a že ak má niekto vplyv na to, čo robí Rusko a ako sa správa, tak je to práve Čína,“ opisuje novinárka Procházková v podcaste.

Podľa českej novinárky môže Čína varovať Rusko pred neuváženými krokmi a dať im najavo, kde je červená čiara, za ktorú by nemali ísť. „Rusi si uvedomujú, že je pre nich Čína dôležitý partner.“

Vyčerpanie je viditeľné na oboch stranách, ale nie ešte také, aby Putin či Zelenskyj začali zvažovať rokovanie.

„Myslím si, že ten čas príde. Nechcem odhadovať kedy, ale mierové plány Číny či Ukrajiny môžu byť za niekoľko týždňov, mesiacov, nedajbože rokov – čo si nemyslím – základom k rokovaniu. Ale predtým, ako sa rokuje o mieri, býva uzatvorené prímerie,“ hodnotí Petra Procházková, aktuality.sk

X X X

Rusi nasadili do boja o Bachmut zdatnejších vagnerovcov, tvrdia Ukrajinci

Šéf ruských vagnerovcov Jevgenij Prigožin povedal, že ukrajinské sily kladú v Bachmute „zúrivý odpor“.

Ruské sily nasadili do bojov o východoukrajinské mesto Bachmut skúsenejších bojovníkov z ruskej súkromnej polovojenskej Vagnerovej skupiny. Povedal to v stredu hovorca ukrajinskej armády Serhij Čerevatyj pre stanicu CNN.

Skúsenosti zo Sýrie či Líbye

„Charakteristickým znakom je, že nepriateľ vyslal do útoku najpripravenejšie jednotky vagnerovcov,“ povedal Čerevatyj. „Na čele týchto jednotiek stoja vojaci, ktorí majú bojové skúsenosti zo Sýrie, Líbye a ďalších konfliktných miest,“ priblížil.

„Nepriateľ podnikol 209 útokov s použitím delostrelectva, systémov MLRS. Prebehlo 57 prestreliek a jeden nepriateľský nálet,“ dodal s tým, že len v obývanej oblasti Bachmutu a jej okolí došlo k 85 delostreleckým útokom a priamo pri meste sa odohralo aj prinajmenšom 25 prestreliek. Ruské sily však podľa jeho slov utrpeli obrovské straty, zatiaľ čo ukrajinskí obrancovia hrdinsky odolávajú.

„Proti nepriateľovi teraz vyhrávame tým, že mu nedovoľujeme systematicky prelomiť našu obranu (na tzv. bachmutskom fronte), rýchlo sa dostať do tyla a obkľúčiť naše jednotky,“ dodal.

„Zúrivý odpor“

Aj šéf ruských vagnerovcov Jevgenij Prigožin v stredu povedal, že ukrajinské sily kladú v Bachmute „zúrivý odpor“. „Ukrajinská armáda vysiela do Bachmutu ďalšie vojenské zálohy a snaží sa mesto udržať zo všetkých síl… Desaťtisíce jej bojovníkov kladú zúrivý odpor… Bitka je každým dňom krvavejšia,“ uviedol Prigožin v krátkom videozázname, o ktorom informuje stanica Sky News.

Bitka o toto východoukrajinské mesto je jednou z najintenzívnejších v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine. Ak Rusi Bachmut dobyjú, využijú ho podľa Sky News ako odrazový mostík na obsadenie väčších miest, ako sú Kramatorsk a Slovjansk.

Velitelia ukrajinskej armády taktiež upozorňujú, že situácia v Bachmute sa v posledných dňoch výrazne zhoršuje, pričom Rusko stupňuje pokusy o dobytie města, aktuality.sk

X X X

Heger by chcel byť premiérom aj po voľbách. Ako lídra ho vidí aj Naď a Budaj

Rozhodnutie Dzurindu nevstúpiť do Modrej koalície považuje minister obrany za nedorozumenie.

Eduard Heger by chcel po septembrových predčasných voľbách pokračovať na pozícii premiéra. Po rokovaní vlády tak odpovedal na otázku, či sa vidí ako líder avizovaného spájania malých pravicových strán.

„Ja budem rád, keď budem súčasťou toho vedenia krajiny…Rád by som pokračoval vo funkcii premiéra, aby som mohol naplniť ešte tie veci, ktoré sme nestihli v tomto volebnom období,“ povedal.

Ako dnes vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď, ktorý chce odísť z hnutia OĽaNO spolu s Hegerom, nový projekt spájajúci malé pravicové strany stále nie je dohodnutý. Rokovania sa ale podľa neho vyvíjajú dobre a o svojej politickej budúcnosti chce informovať čoskoro.

Nový projekt by mal podľa nich zabezpečiť, aby vo voľbách neprepadli „demokratické“ hlasy, a aby sa Robert Fico spolu s Petrom Pellegrinim nedostali k moci.

Naď: Nešlo o to, kto bude lídrom

Stretnutie možných budúcich partnerov – Eduarda Hegera a predsedu Modrej koalície (bývalé Spolu) Miroslava Kollára, sa uskutočnilo včera. Ich rokovanie narušilo vyhlásenia Mikuláša Dzurindu o tom, že jeho tím ľudí (tzv. Modrí) sa nepridá k Modrej koalícii.

Dzurinda bol pritom jedným z hlavných organizátorov vytvorenia Modrej koalície, ktorá vznikla premenovaním strany Spolu a mala byť platformou pre spájanie menších pravicových subjektov pred predčasnými voľbami. Expremiér svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že sa neuskutočnil plánovaný zlučovací snem.

Šéf rezortu obrany Naď vysvetľoval rozhodnutie Dzurindu ako „nedorozumenie“ a verí, že svoje ho ešte zmení. Naďa sa ale novinári pýtali, či nie je za stanoviskom Dzurindu konflikt o tom, kto bude lídrom nového projektu.

Šéf rezortu obrany takúto možnosť odmietol. „Vylučujem, že to nedorozumenie bolo o tom, kto bude lídrom,“ doplnil s tým, že sa bývalý dvojnásobný premiér staval skôr do polohy radcu.

Heger ako jasný líder

Práve odvolaný premiér Heger sa podľa vyjadrení Naďa stáva lídrom pripraveného projektu. „Nikto nespochybnil Eduarda Hegera ako lídra. Nikto, nikdy na žiadnom rokovaní,“ pokračoval.

Podobne sa o Hegerovi ako o lídrovi novej pravicovej koalície, vyjadroval dnes aj minister životného prostredia Ján Budaj. „Eduard Heger má predpoklady, aby vytvoril stredopravý subjekt alebo skupinu strán, ktoré zastavia nebezpečie návratu Roberta Fica,“ povedal dnes Budaj s tým, že sa netají tým, že vidí Hegera na čele pripravovaného pravicového projektu.

Rozhodnutie Dzurindu nevstúpiť do Modrej koalície komentoval Budaj s tým, že preferuje, aby sa organizátorom spájania stal práve Heger. „Eduard Heger ma informuje o svojich plánoch. Oslovil ma s nejakými návrhmi a my sa vyjadríme vo veľmi krátkej dobe. Predpokladám, že budúci týždeň,“ dodal k spájaniu Budaj.

Ján Budaj je predsedom strany Zmena zdola, ktorej členovia v minulých voľbách kandidovali spolu s hnutím OĽaNO. Cesty Igora Matoviča a Budaja sa však medzičasom rozšli a minister životného prostredia je jedným z organizátorov avizovaného spájania sa malých pravicových strán, aktuality.sk

X X X

Akcia Stonehenge: Zistili sme, že policajti vyšetrujú nákup strojov pre kameňolom. Mal byť predražený o 400-tisíc eur

 Pre bratislavský kameňolom kúpili nevhodné drvičky. V kauze figuruje aj štátna úradníčka.

Polícia zatiaľ len stručne informovala cez sociálne siete, že v utorok spustila na viacerých miestach Slovenska akciu Stonehenge. Až neskôr z odpovede Úradu špeciálnej prokuratúry bolo jasné, že zásah súvisel s verejným obstarávaním v Slovenskom vodohospodárskom podniku (SVP). Redakcia Aktuality.sk zisťovala podrobnosti o obchode, ktorý mal policajné vyšetrovanie spustiť.

Zákazka s názvom „Modernizácia a ekologizácia výrobných zariadení kameňolom Devín“ bola vyhlásená ešte v roku 2018. V súťaži chcel bratislavský závod SVP nakúpiť nové zariadenia ako drviče, nakladač, triedičku či kropiace zariadenie. Pôvodne SVP uvádzalo, predpokladaná hodnota zákazky by mala byť 1,44 milióna eur.

Zákazku však rozdelili na dve časti: v prvej z nich obstarával závod drviče, nakladač a triedičku. V druhej časti ostalo len kropiace zariadenie. Do prvej, rozsiahlejšej časti zákazky sa zapojili celkovo štyria uchádzači. V súťaži však komisia pre nesplnenie podmienok vyradila až tri ponuky – medzi nimi aj dve najlacnejšie. Napokon teda vyhrala až tretia ponuka od detvianskej spoločnosti Toms-Sk.

Ušité na mieru

Rozdiel medzi ponukou spoločnosti Toms-Sk a najlacnejšou ponukou bol viac ako 130-tisíc eur. „Podmienky mali byť účelovo prispôsobené na mieru konkrétnemu uchádzačovi. Aby ostatní, skutoční záujemcovia nedokázali splniť nastavené technické parametre. Víťazný uchádzač tým mal získať neoprávnený prospech vyše 400-tisíc eur a konaním obvinených mala vzniknúť aj ďalšia škoda,“ uviedla polícia vo svojom stanovisku.

Pokiaľ ide o druhú časť zákazky, tak SVP nakoniec kropiace zariadenie neobstaral. Do tejto časti súťaže sa prihlásil len jeden uchádzač.

Viac svetla do prípadu môže vniesť vyjadrenie ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý na nehospodárne obstarávania v SVP upozornil v auguste 2020. Poukazoval aj na obstarávanie v kameňolome v bratislavskom Devíne.

 Nedostatočný výkon

Minister Budaj v minulosti uviedol, že drvičky, ktoré boli obstarávané, nespĺňajú kritéria súťaže – nezvládajú drviť tvrdé a veľké kamene, ktoré sa v kameňolome nachádzajú a ich pracovná kapacita nie je dostatočná. Podľa Budaja bola požiadavka na schopnosť podrviť 200 ton, drviče však zvládli drviť len 90 ton. Okrem toho firma Toms-Sk mala stroje dodať neskôr, ako sa zaviazala v zmluve.

V tom čase odštepnému závodu SVP v Bratislave šéfoval Jozef Dúcz. Ten neskôr na Budaja reagoval, že stroje neprevzali a celý problém mala riešiť externá právnická kancelária. Dnes je však jasné, že v prípade padli obvinenia, medzi nimi aj na bývalú zamestnankyňu SVP, ktorá bola aktuálne zamestnaná na ministerstve financií. Tento rezort nám nevedel k prípadu uviesť žiadne bližšie informácie. Jozef Dúcz v minulosti figuroval v dozornej rade firmy Donar – reklamnej agentúre Fedora Flašíka.

Slovenský vodohospodársky podnik poslal len krátke stanovisko. „Ide o aktívny prípad z minulosti, pri ktorom náš podnik s NAKA spolupracuje. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nateraz nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ uviedol hovorca Marián Bocák.

Polícia počas včerajšej akcie obvinila celkovo šesť osôb, z nich štyri fyzické osoby a dve právnické osoby – firmy. Zatiaľ nie je jasné, či bude Úrad špeciálnej prokuratúry žiadať pre obvinených väzbu, aktuality.sk

X X X

Kilo papriky aj za sedem eur, uhorka za 1,8 eura. Prišla ďalšia vlna zdražovania zeleniny

 „To je teda riadna cena,“ hovorí zákazník v jednom z obchodných reťazcov popri tom, ako prechádza okolo pultu s paprikami. Týmito slovami reaguje na ich cenu, ktorá v poslednom období vyletela prudko nahor. Niet sa mu čo čudovať. Paprika sa niekde predáva aj za sedem eur za jeden kilogram.

Prudko dražie v obchodoch aj iná zelenina. Šalátová uhorka za kus sa predáva po 1,80 eura a strapcové paradajky sa predávajú takmer za štyri eurá za kilogram. Rovnaké to je aj s ľadovým šalátom, ktorý stojí po zľave takmer dve eurá.

„Dôvodom zvyšovania cien je turbulentná situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku,“ opisuje situáciu pre Pravdu Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK). Podobná, dokonca ešte horšia situácia, je aj inde v Európe. Britské obchody dokonca pre nedostatok obmedzujú predaj niektorých druhov zeleniny.

 Tesco na Britských ostrovoch minulý týždeň uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek. Paradajky, papriky a uhorky tak budú v Británii na prídel. K podobným krokom pristúpili aj konkurenčné reťazce Aldi a Morrisons.

„Problém s nedostatkom či vysokými cenami zeleniny však netrápi len Britániu, týka sa celého európskeho trhu. Viaceré druhy zeleniny prudko dražejú aj v našich obchodoch,“ tvrdí pre Pravdu analytička Jana Glasová z 365.bank.

 Denník Pravda sa pozrel na to, aké sú súčasné ceny zeleniny v troch reťazcoch. Konkrétne sme porovnávali cenu papriky, strapcových paradajok, šalátovej uhorky a ľadového šalátu.

Zeleninu tak aktuálne v niektorých európskych krajinách považujú za nedostatkovú komoditu. Tento problém vnímajú napríklad aj v susednej Českej republike. Tak ďaleko situácia na Slovensku ešte nezašla. Slovenskí spotrebitelia sa však minimálne na niekoľko týždňov musia pripraviť na enormné ceny zeleniny. Kým sa do skladov a obchodov nedostane zelenina z tohtoročnej úrody, ceny tak rýchlo neklesnú.

Ako ceny zeleniny vyleteli nahor

Pozreli sme sa, aké sú súčasné ceny zeleniny v troch reťazcoch. Napríklad cena bielej papriky sa pohybovala od 4,39 do 5,59 eura za kilogram. Drahšia bola žltá paprika, ktorej cena sa v jednom reťazci šplhala až k siedmim eurám za kilogram. Zhruba za 5,50 eura za kilogram sa predávali červené papriky.

Vyššie ceny sú viditeľné aj pri šalátovej uhorke. Ceny sa pohybovali v rozmedzí od 1,59 až po 1,79 eura za kus. Vo všetkých troch navštívených reťazcoch bola cena za voľné strapcové paradajky rovnaká. Za jeden kilogram si pýtali 3,99 eura. Nakoniec ľadový šalát, ktorý predávali od 1,59 eura v zľave až po 1,99 eura za kus. Tieto ceny vyplývajú z cien dovozenej zeleniny. Na štítkoch prevládala krajina pôvodu Španielsko. Biele papriky boli napríklad aj z Grécka.

Štatistický úrad SR nezbiera podrobné údaje o raste cien jednotlivých druhov zeleniny. Z údajov inflácie za január je možné vyčítať, že cena zeleniny išla nahor medziročne o 22,4 percenta. Zároveň si drží aj silný medzimesačný rast. Ten bol za január na úrovni 3,8 percenta. Keďže nedostatok zeleniny sa v Európe naplno ukázal až vo februári a ceny išli prudko nahor práve tento mesiac, toto zvýšenie zrejme bude vidieť aj v číslach potravinovej inflácie za február. Tieto údaje Štatistický úrad zverejňuje v polovici marca.

Vďaka agrárnym trhovým informáciám Slovenska môžeme porovnať veľkoobchodné ceny vybraných druhov zeleniny v 6. týždni 2023 s rovnakým obdobím minulého roka. Tieto dáta zbiera Pôdohospodárska platobná agentúra.

Odbytové ceny zeleniny z veľkoobchodu za 6. týždeň 2022 boli v prípade dovezenej bielej papriky na úrovni priemerne 2,64 eura za kilogram. Kilo červenej papriky stálo vlani 2,26 eura. Priemerná cena rajčiakov bola 1,84 eura. Kilogram šalátových uhoriek stál 2,39 eura a ľadová šalát 0,86 eura za kus. Ak by sme tieto ceny porovnali so 6. týždňom tohto roku, uvidíme viditeľné cenové nárasty. Kilo bielej papriky je za 3,36 eura, čo je o 72 centov drahšie ako vlani. Červená paprika sa predáva tento rok za 3,39 eura, čo je o 1,13 eura viac. Rajčiaky sú tento rok drahšie o 43 centov drahšie za kilo. Uhorky zdraželi o 24 centov a ľadový šalát o štyri centy.

Z týchto údajov vyplýva, že červená paprika zdražela vo veľkoobchode o vyše 50 percent, paprika biela išla za rok hore až o viac ako 27 percent, rajčiaky takmer o 24 percent, šalát takmer o 11 percent a uhorky takmer o 10 percent. Pripomíname, že toto sú veľkoobchodné ceny. Tie priamo v reťazcoch, teda maloobchodné ceny, sú pre bežného spotrebiteľa ešte vyššie.

Vojna, nízka úroda a sucho

Zelenina a ovocie bývajú počas zimy vždy drahšie. To poznáme už dlhé roky. Teraz sa však spojili viaceré dôvody, ktoré ceny zeleniny posunuli ešte oveľa vyššie. Dôvodov, prečo európski spotrebitelia zápasia s nedostatkom zeleniny na pultoch či s jej enormnými cenami je viacero.

Prvým dôvodom je počasie, ktoré sa podpísalo pod nízku úrodu napríklad v Španielsku. „V Pakistane mali katastrofálne záplavy, v krajinách Strednej Ázie zase prišli o úrodu pre veľké mrazy, v krajinách severnej Afriky bolo výrazné sucho,“ opisuje Holéciová vplyv počasia na úrodu zeleniny.

 Druhým dôvodom je obmedzenie vývozu zeleniny v niektorých krajinách. Napríklad Turecko alebo Maroko pozastavili vývozy zeleniny a Filipíny prešetrujú kartely. Tretím dôvodom je energetická kríza ako dôsledok vojny na Ukrajine. „Situácia s celosvetovou dostupnosťou zeleniny začína byť skutočne vážna a dôsledkom tohto stavu je jej výrazné zdražovanie,“ tvrdí Holéciová.

Nie všetka zelenina na pultoch obchodov je momentálne dovezená zo zahraničia. Vieme aj dnes nájsť zeleninu od slovenských pestovateľov. Ide napríklad o zemiaky, koreňovú zeleninu ako napríklad mrkvu, petržlen či cibuľu a paradajky. SPPK však už roky upozorňuje, že Slovensko nie je v pestovaní zeleniny sebestačné. Situáciu zhoršil aj vpád ruských vojsk na Ukrajinu a raketový nárast cien plynu.

Pre vysoké ceny energií sa množstvo slovenských pestovateľov paradajok v skleníku rozhodlo, že túto sezónu ich pestovať nebudú. V zime produkcia paradajok nie je jednoduchá a je energeticky náročná. Na rast potrebujú paradajky konštantnú teplotu a dostatok svetla. To je zabezpečené vďaka umelým reflektorom. „Práve vysoké ceny energií predražujú nielen prepravu, ale aj pestovanie zeleniny v skleníkoch. To vedie k prudko rastúcim cenám zeleniny a tiež k tomu, že niektorí pestovatelia jednoducho prestali prevádzkovať v zime skleníky, keďže je to energeticky náročné. Zeleniny je preto na trhu menej,“ dodáva Glasová z 365.banky.

Nízku úrodu zeleniny pociťujú aj reťazce. „Obchodníci však v rámci svojich diverzifikovaných zdrojoch robia maximum, aby spotrebitelia nižšiu dostupnosť v maximálnej možnej miere nepocítili,“ tvrdí pre Pravdu Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie nadnárodné reťazce. Pripomína, že tieto obmedzenia pri dostupnosti na trhu zvyšujú ceny v rámci celého európskeho trhu na vybrané plodiny.

Klesne cena zeleniny?

Bude tohtoročná úroda tlačiť cenu zeleniny nadol alebo sa treba pripraviť na to, že cena ostane v obchodoch vyššia dlhšie obdobie? „Nie sme však veľkí optimisti, pretože ak je nedostatok zeleniny v rámci celého sveta, tak nemôžeme čakať, že aj s príchodom novej úrody rapídne klesnú ceny,“ vysvetľuje hovorkyňa SPPK. Dodáva, že po zelenine je obrovský dopyt, je jej nedostatok, je drahá a na Slovensku ju vieme vypestovať s výrazne vyššími nákladmi ako v iných európskych krajinách.

Na druhej strane analytička Jana Glasová vidí s príchodom jarných mesiacov zlepšovanie situácie. Pripomína tiež skutočnosť, že ceny energií na svetových trhoch už od konca minulého roka klesajú, vďaka čomu sa aj pestovanie stane energeticky menej náročné./agentury/

X X X

Grécky minister dopravy podal demisiu po tragickej zrážke vlakov

 Zrážku vlakov v Grécku neprežilo 36 ľudí, ďalšie desiatky utrpeli zranenia.

Grécky minister dopravy Kostas Karamanlis v stredu po tragickej zrážke dvoch vlakov podal demisiu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Karamanlis vo vyhlásení uviedol, že cíti „povinnosť“ odstúpiť, lebo to je „základný prejav úcty voči ľuďom, ktorí tak nespravodlivo prišli o život“.

Záchranári pokračovali v stredu v prehľadávaní zhorených vrakov dvoch vlakov, ktoré do seba narazili v utorok pred polnocou. Zahynulo najmenej 36 ľudí, z 85 zranených museli 53 hospitalizovať.

Zatkli prednostu stanice

Príčina nehody stále nie je známa, ale polícia zatkla v stredu prednostu stanice v blízkom meste Larisa. Zadržala aj ďalších dvoch ľudí, aby ich vypočula.

Nehoda osobného vlaku s nákladným sa stala neďaleko v údolí rieky Tempe, približne 380 kilometrov severne od gréckej metropoly Atény. Rýchlosť vlakov nie je stále známa, ale preživší povedali, že náraz vymrštil niekoľko cestujúcich cez okná vozňov von.

Štátna stanica ERT citovala záchranárov, podľa ktorých sa telá niektorých obetí našli 30 až 40 metrov od miesta zrážky.

 Na polceste medzi Aténami a Solúnom

Zrážku nákladného a osobného vlaku približne na polceste medzi Aténami a Solúnom miestne médiá označili za najhoršiu vlakovú nehodu v dejinách Grécka.

Osobný vlak s 350 pasažiermi bol na ceste z metropoly Atény do druhého najväčšieho mesta Solún na severe krajiny; nákladný vlak išiel opačným smerom. Medzi cestujúcimi bolo množstvo študentov vracajúcich sa do škôl po predĺženom víkende.

Grécka vláda v stredu po tragédii rozhodla o trojdňovom štátnom smútku a na miesto nehody sa vydal aj premiér Kyriakos Mitsotakis, aktuality.s

X X X

V Žiline sa vykoľajil vlak Pendolino, k zraneniam nedošlo

 Na železničnej stanici v Žiline sa v stredu dopoludnia vykoľajil vlak SuperCity Pendolino smerujúci z Prahy do Košíc. Železničná doprava na trase Žilina – Čadca je aktuálne zastavená, premáva náhradná autobusová doprava. Potvrdila to hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

 Na železničnej stanici v Žiline sa vykoľajil vlak SuperCity Pendolino smerujúci z Prahy do Košíc. 1.3.2023 Pri udalosti sa nikto nezranil, uviedol pre TASR hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč. „Asi 150 cestujúcich využilo vlak Ex605 do Košíc. Presná príčina udalosti sa vyšetruje, pravdepodobne prišlo k chybe na výhybke,“ podotkol.

 Kováč vysvetlil, že k vykoľajeniu predného podvozku prvého vozňa súpravy vlaku došlo pri prejazde výhybkou v nízkej rýchlosti 30 až 40 kilometrov za hodinu na vjazde do Žiliny v smere od Čadce.

Dychová skúška u rušňovodiča bola negatívna. Na sociálnej sieti o tom informovala žilinská krajská polícia. „Na mieste vykonávame prvotné procesné úkony,“ doplnili policajti.

Ako uviedla hovorkyňa ŽSR, intenzívne sa pracuje na čo najskoršom sprejazdnení železničnej trasy medzi Čadcou a Žilinou. Aktuálne je podľa jej slov v prevádzke variantná cesta na Čadcu, v niektorých úsekoch pretrváva náhradná autobusová doprava.

„Momentálne sú meškania na dotknutých trasách v rozmedzí 20 až 30 minút, preto poprosíme cestujúcu verejnosť o zhovievavosť. Od rána sú na mieste zamestnanci ŽSR, ktorí zisťujú rozsah nehodovej udalosti a pracujú na čo najskoršom odstránení a sprejazdnení trasy,“ podotkla hovorkyňa.

Vykoľajenie vlaku v Žiline obmedzilo podľa informácií Železničnej spoločnosti Slovensko vlakovú dopravu aj smerom z a do Česka. Odrieknutý v úseku Čadca – Žilina bol napríklad vlak smerujúci z Prahy do Žiliny či vlak, ktorý smeroval opačne, zo Žiliny do Prahy./agentury

X X X

Európska komisia chce meniť vodičské preukazy. Motoristov čakajú veľké novinky

Komisia navrhuje okrem iného zaviesť celoeurópske digitálne oprávnenie.

Od zloženia skúšky by malo platiť dvojročné skúšobné obdobie. So sprievodom by mohli jazdiť ľudia od veku 17 rokov. Výcvik šoférov má byť viac zameraný na zraniteľných účastníkov premávky.

Na zdravotnú spôsobilosť má byť kladený väčší dôraz. Zlepšiť sa má cezhraničná spolupráca a dodržiavanie pravidiel. Zmeny majú rozšíriť možnosti na pokutovanie zahraničných šoférov.

Európska komisia (EK) dnes zverejnila návrh toho, ako chce meniť vodičské preukazy. Úpravami cieli najmä na zlepšenie bezpečnosti. Komisia pripomína, že v minulom roku zomrelo na cestách EÚ viac než 20-tisíc ľudí. Väčšinu pritom tvorili chodci, cyklisti či jazdci na motocykloch.

Navrhovaná legislatíva je súčasťou snahy dostať do roku 2050 spomínané číslo na nulu. Inšpirovala sa pritom zákonmi, ktoré fungujú vo viacerých členských štátoch. V prípade prijatia predkladaných úprav na európskej úrovni by sa rovnaké základné pravidlá uplatňovali v rámci celej Únie.

Skúšobné obdobie a úprava výcviku motoristov

Komisia navrhuje zaviesť po zisku vodičského preukazu dvojročné skúšobné obdobie, ktoré by plynulo od zloženia skúšky. Počas týchto dvoch rokov má platiť pravidlo o nulovej tolerancii alkoholu bez ohľadu na štandardné zákony jednotlivých krajín v tomto smere.

V tlačovej správe EK upozorňuje, že napriek iba 8-percentnému podielu vodičov do 30 rokov na celkovej premávke sú mladí ľudia zodpovední za 2 z 5 smrteľných nehôd. Zdôrazňuje preto potrebu získavania skúseností. So sprievodom by preto podľa nej mohli jazdiť ľudia už od veku 17 rokov, pričom okrem osobných áut to zahŕňa aj nákladiaky.

Slovenský zákon už vedenie auta od 17 rokov so sprievodom povoľuje.

Európska inštitúcia apeluje na to, aby bol výcvik šoférov viac zameraný na zraniteľných účastníkov premávky. Teda najmä chodcov a jazdcov na jednostopových vozidlách vrátane kolobežiek. Na ich prítomnosť majú autoškoly budúcich vodičov áut lepšie pripraviť. Taktiež ich majú naučiť, ako ovplyvňuje spôsob jazdenia emisie, či ako fungujú moderné bezpečnostné a automatizované technológie.

Komisia okrem toho žiada, aby bol väčší dôraz kladený na zdravotnú spôsobilosť. Chce napríklad zohľadniť medicínske pokroky v liečbe cukrovky. Okrem toho odporúča, aby si vodiči pravidelne aktualizovali svoje vedomosti či šoférske schopnosti a držali krok s technologickým vývojom.

Zmeny týkajúce sa pokutovania priestupkov

Vo svojom návrhu spomína EK ďalšiu dôležitú zmenu, ktorou chce zaviesť celoeurópske digitálne oprávnenie. To by malo vďaka postupom dostupných na internete výrazne zjednodušiť obnovenie či výmenu preukazu. Pre občanov tretích krajín by navyše malo byť jednoduchšie získať oprávnenie, ktoré platí v krajinách EÚ.

Vďaka navrhovaným zmenám sa má cezhraničná spolupráca a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Európska komisia chce dať trestným orgánom prístup k vnútroštátnym registrom vodičských preukazov a posilniť úlohu kontaktných miest, ktoré majú spolupracovať na vyšetrovaní priestupkov.

Vďaka spolupráci by mal klesnúť počet nepotrestaných priestupkov.Zdroj: istock

Zmeny majú rozšíriť možnosti zodpovedných inštitúcií na pokutovanie zahraničných šoférov. Komisia upozorňuje, že v roku 2019 skončilo až 40 % takýchto priestupkov bez potrestania vinníka. Vďaka navrhovaným zmenám by sa toto číslo malo znížiť. EK pritom zdôrazňuje rovnaké zaobchádzanie bez ohľadu na pobyt jednotlivca.

Okrem prekračovania rýchlosti a jazdy pod vplyvom návykových látok chce Komisia do medzinárodných registrov zahrnúť jazdu v protismere, nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti medzi vozidlami, nebezpečné predbiehanie aj parkovanie, prechádzanie plných bielych čiar, ignorovanie núdzových koridorov či nadmerné preťažovanie. Súčasťou legislatívy je možnosť celoeurópskeho zákazu vedenia vozidla.

Okrem toho chce Komisia v prípade áut s alternatívnym pohonom zmeniť maximálnu prípustnú hmotnosť v rámci kategórie B, ktorá je momentálne na úrovni 3,5 tony. Elektromobily môžu byť ťažšie než je táto hranica. Napríklad elektrický pick-up GMC Hummer EV prekračuje štyri tony, v rámci štátov EÚ by preto naň momentálne klasické „Béčko“ nestačilo.

Motoristov v členských štátoch Európskej únie teda čakajú veľké novinky na viacerých frontoch. Ako budú vo finále podmienky vyzerať je zatiaľ hudbou budúcnosti, legislatíva bude ešte v nasledujúcich mesiacoch vecou viacerých rokovaní, zmien i hlasovaní, aktuality.sk

X X X

Generálna prokuratúra vzala protest okresnej späť. Išlo o diskrimináciu hlučného podniku

Podľa okresného prokurátora mesto diskriminuje majiteľov podniku. Obyvatelia ulíc v centre Žiliny v častiach Na priekope a Dolný val sa roky sťažovali na rušenie nočného kľudu hlasnou hudbou z podniku Nosorožec.

Mesto skrátilo prevádzke otvárací čas, no okresný prokurátor podal voči nariadeniu protest s tým, že ide o diskrimináciu. Generálna prokuratúra protest tej okresnej vzala späť.

V rozpore so zákonom

Len pár hodín predtým, ako mali žilinskí poslanci rozhodovať, či vyhovejú protestu okresného prokurátora, ktorý namietal, že samospráva nemôže diskriminovať jednu prevádzku, Generálna prokuratúra vzala protest tej okresnej späť. Mesto Žilina o tom listom informoval prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Mihál.

V liste uviedol len toľko, že v súlade so zákonom o prokuratúre berie protest prokurátora Okresnej prokuratúry Žilina podaný proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta, ktoré upravuje otvárací čas prevádzok, späť.

Podľa hovorcu Generálnej prokuratúry Dalibora Skladana preskúmali protest prokurátora okresnej prokuratúry o určení pravidiel času prevádzky služieb a zistili, že bol podaný v rozpore so zákonom.

Na otázku Aktualít, či môže prokurátor protest opätovne podať v zmenenej forme hovorca odpovedal, že žiadne ďalšie informácie k danej veci poskytovať nebude. Dodal však, že protest môže prokuratúra podať až po opätovnom prehodnotení spomínaného všeobecne záväzného nariadenia.

Poslanci žilinského mestského zastupiteľstva tak napokon o proteste okresného prokurátora nerokovali.

Hluk v uliciach

Podnik Nosorožec má v meste takmer tridsaťročnú tradíciu. Problémy s rušením nočného kľudu sa začali v roku 2019, keď ho prevzali noví majitelia. Pozývali dídžejov, čo zatraktívnilo podnik, no znepríjemňovalo život obyvateľom, ktorí majú v lokalite byty.

Tí sa sťažovali na neprimeranú hlasitosť, dokonca iniciovali meranie hluku. Miestny regionálny úrad verejného zdravotníctva skonštatoval, že hluk z prevádzky prekročil legislatívne normy.

Problémom sú okrem hudby aj zákazníci, ktorí popíjajú alkohol pred prevádzkou, sú hluční, rušia verejný poriadok, znečisťujú verejné priestranstvo, blokujú súkromné parkovacie miesta, ktoré sa pred podnikom nachádzajú. Ľudia sa na parkovisku boja nechať autá, aby ich nenašli poškodené.

So situáciou si nevedeli poradiť ani mestskí policajti, ktorí pred podnik robili pravidelné výjazdy. Dôvodili, že nemôžu hliadkovať len pri jednej prevádzke a pred obmedzením otváracích hodín potvrdili, že najviac práce mali práve s pubom Nosorožec.

Diskriminácia

Poslanci preto minulý rok obmedzili otváracie hodiny v časti mesta Dolný val a Na priekope. Otvárací čas počas piatkov a sobôt upravili do jednej hodiny v noci, klub tak musel zatvoriť o tri hodiny skôr. Okrem spomínaného pubu Nosorožec sa v tejto lokalite nachádza len kórejské bistro, ktorého sa zmena otváracieho času nedotkla.

Majitelia Nosorožca preto namietali, že úprava času otváracích hodín je zameraná proti nim a je diskriminačná. Podľa nich išlo tiež o obmedzovanie slobody podnikania.

Prokurátor Okresnej prokuratúry v proteste uviedol, že mesto má právo stanoviť prevádzkový čas, no musí to urobiť spôsobom, aby nediskriminoval úzku skupinu osôb, a teda tak, aby podmienky platili pre neurčitý počet osôb rovnako a za rovnakých pravidiel. Mesto Žilina navrhovalo takto podanému protestu okresného prokurátora nevyhovíte, aktuality.sk

X X X

Ohlásili novú pomoc. Rozdávať chcú 100 tisíc potravinových balíčkov, kto bude mať nárok?

 Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny chystá novú pomoc. Počas marca a apríla po celom Slovensku rozdá zhruba 100-tisíc potravinových balíčkov naplnených trvanlivými potravinami a taktiež aj 65-tisíc hygienických balíčkov.

Určené majú byť jednotlivcom, rodinám s deťmi, dôchodcom, invalidom a zdravotne ťažko postihnutým, ktorí sú príjemcami pomoci v hmotnej núdzi a ocitli sa v mimoriadne nepriaznivej situácii, z ktorej sa sami nedokážu dostať. Informuje na sociálnej sieti predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Dodáva, že o balíček nebude musieť nikto žiadať. Presný harmonogram distribúcie balíčkov s podrobnými informáciami vopred zverejní Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej webovej stránke.

 Poslanec Marián Viskupič (SaS) upozorňuje, že pomoc nerozdáva hnutie Sme rodina a ani Boris Kolár zo svojho. „Balíčky pripravuje a distribuuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny spoločne s vybranými partnerskými organizáciami. Financuje to ministerstvo práce z financií nás občanov, ktorí platíme dane. Takže pomáhajú ľudia ľuďom…takto by to bolo fér napísané,“ píše na sociálnej sieti.

O samotnej iniciatíve píše, že je v poriadku, pretože pomôže adresne, tam kde je to najviac potrebné. „Čo nie je fér, je vytĺkanie politických bodov a prekrúcanie reality,“ dodáva./agentury/

X X X

Na policajnej akadémii inštruktor postrelil študentku. Kurilovská: Nešťastná udalosť

Na Akadémii Policajného zboru v Bratislave inštruktor počas výcviku postrelil študentku prvého ročníka. So zraneniami ju previezli do nemocnice. Pre TASR to potvrdila rektorka akadémie Lucia Kurilovská.

 „V rámci výcviku, ktorý študenti majú možnosť absolvovať vo voľnom čase, došlo k takejto nešťastnej udalosti, keď študentka bola postrelená inštruktorom,“ uviedla Kurilovská. Na miesto boli podľa jej slov okamžite zavolaní záchranári aj polícia.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská potvrdila, že nemocnica v stredu poobede prijala osobu so strelnými poraneniami. „Vzhľadom k citlivosti celého prípadu nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ dodala.

Podľa informácií tvnoviny.sk projektil zasiahol dievča do chrbta. Po incidente bola študentka pri vedomí. Inštruktor mal mať údajne medzi „slepými“ nábojmi aj jeden ostrý. Ako k tomu došlo, nie je známe, dodal portál.

X X X

THERMO|SOLAR opäť vystavuje na veľtrhu v Rakúsku

 Jeden z najvýznamnejších svetových výrobcov solárnych kolektorov, spoločnosť  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., opäť vystavuje v rakúskom meste Wels. V dňoch 1.-.5. marca 2023 prezentuje na veľtrhu úspory energie ,,Energiesparmesse Wels“ svoju produkciu v spoločnom stánku s nemeckými a rakúskymi kolegami. Od minulého roka je spoločnosť  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., členom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov, patriacej do vlastníctva rodiny Hargassner. V štruktúrach skupiny pôsobí ako jediný výrobca slnečných kolektorov a dvorný dodávateľ tejto technológie pre všetky obchodné zložky skupiny v Európe i zámorí. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU.

,,V rakúskom  Welse je veľtrh venovaný bezpečnosti dodávok a prechodu energie. Súčasný svetový ekonomický vývoj stavia nové výzvy. Čelíme čoraz väčšiemu počtu prírodných katastrof, dlhotrvajúcim horúčavám a výrazne rastúcim cenám energií. Vlastné štyri steny sa zároveň stali ešte dôležitejšími a každý sa musí popasovať s témami ako náklady na energiu, klimatické zmeny a ochrana životného prostredia. Preto je dopyt po energeticky efektívnych riešeniach enormný a veľtrh úspory energie WEBUILD vo Welse je ideálnou platformou pre tých, ktorí hľadajú dodávateľov. Výstava vo Welse je len jednou z prezentačných akcií, ktorými sa naša firma snaží šíriť osvetu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Už to nie sú len slnečné kolektory, ale celý sortiment výrobkov,“ vyzdvihol A.Gottas.

Nabitý kalendár výstav a prezentácií

THERMO|SOLAR Žiar sa tento rok už zúčastnil výstavy Aquatherm 07.-10. februára 2023 v Nitre. V Poprade 1.3.2023 na tematicky zameranom podujatí „Vykurovanie, klimatizácia, vzduchotechnika“ predstavuje sortiment kotlov na biomasu. Tohto podujatia sa zúčastní aj v Žiline 21.4.2023. V rámci prezentačných dní A-SICE bude firma prítomná aj na tematicky zameranom podujatí „Stavba a rekonštrukcia“ 9.3.2023 v Žiline, kde uvedie príklady z praxe z oblasti solárnych termických systémov. Tohto podujatia sa zúčastní aj v Trenčíne 28.4.2023. Na podujatiach organizovaných spoločnosťou A-SICE sa prezentujú skúsenosti a výrobky THERMO|SOLARU nielen z oblasti termických kolektorov, ale aj zo sektoru biomasy.

,,Všetky tieto podujatia – výstavy, veľtrhy, prezentačné akcie a školenia, majú za cieľ spojiť profesionálov v oblasti architektúry a stavebníctva a sú založené na osobnom kontakte so špecialistami výroby a obchodu, interaktívnych prezentáciách a ukážkach reálnych výrobkov,“ uzavrel A.Gottas.

 Člen skupiny spoločností Hargassner

THERMO|SOLAR pôsobí  od jari roku 2022 ako člen skupiny spoločností Hargassner Holding a v nej ako dodávateľ slnečných termických kolektorov pre celú sieť skupiny, ale aj ako výrobca a dodávateľ niektorých montážnych celkov a komponentov pre spoločnosti v rámci skupiny. Žiarska spoločnosť naďalej pôsobí pod menom THERMO|SOLAR Žiar. V súčasnosti je značka THERMO|SOLAR najstarším a v branži najdlhšie pôsobiacim výrobcom slnečných kolektorov.

Presun výroby do Žiaru

THERMO|SOLAR po rozbehnutí výroby komponentov na výrobu kotlov pokračuje v ďalšej diverzifikácii portfólia výrobkov. V priebehu leta roku 2022 bola do Žiaru nad Hronom presunutá výroba komponentov pre systémy na využitie drevnej štiepky, predovšetkým rozvádzačov s elektronikou na riadenie týchto systémov pre materskú firmu Hargassner. Paralelne so spomenutými aktivitami dochádza aj k posilneniu výrobnej kapacity v oblasti termických kolektorov, ktoré sú a budú najvýznamnejším produktom spoločnosti. Súčasne sa v oblasti výroby nosných konštrukcií pre fotovoltické panely  spoločnosť THERMO|SOLAR stáva jedným z najvýznamnejších hráčov na slovenskom trhu.

 Rakúsko je výkladnou skriňou

Firma vystavuje v Rakúsku tradične aj preto, lebo Rakúsko patrí vo svete medzi vedúce štáty vo využití termických slnečných kolektorov. THERMO|SOLAR tam vyváža svoju produkciu celé roky. Počty inštalácií sa však medziročne líšili, vždy v závislosti od existencie a výšky štátnej podpory, ktorá bola v niektorých rokov veľmi štedrá. Medzi najväčšie inštalácie THERMO|SOLARU v posledných rokoch v Rakúsku patrí  predvlaňajšia dodávka 36 slnečných kolektorov na unikátny projekt solárneho systému na ohrev teplej vody v Tirolsku. Spolu 36 kusov slnečných kolektorov TS300, s účinnou plochou 72 m2, bolo inštalovaných na hygienické účely na hlavnej chate v chatkovej dedinke Hygna v Reith im Alpbachtal.

 Dobré časy odbytu

Pre THERMO|SOLAR je situácia v odbyte v celej vyspelej Európe priaznivá. V Maďarsku pomohlo opätovné spustenie podpory pre solárne systémy a domáci trh a český majú tiež dlhodobú podporu. Pomáha predovšetkým projekt Zelená domácnostiam, kde inštalácie podporujú poukážky SIEA. Byť energeticky aspoň čiastočne sebestačným sa stáva výhodou nielen pre krajiny, ale aj firmy a obyvateľov.

Komplexné služby

Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov. THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas viac ako 40 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely.

Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v takmer 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, na Novom Zélande, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii. Ing. Štefan Kuča, Paper life, s.r.o.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.