Zelenskyj desaťbodový mierový plán. Moskva o pláne nič nevie. V centre Paríža troch mŕtvych

Ukrajinský prezident Zelenskyj spolu so svojim tímom pracuje na mierovom pláne, ktorý chce predstaviť v nadchádzajúcom februári, rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. S odvolaním sa na európske a ukrajinské zdroje to napísal denník The Wall Street Journal, ktorý zároveň poznamenal, že pre Kyjev a Moskvu je v súčasnosti prioritou v bojoch pokračovať.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok po otázkach novinárov povedal, že Moskva o údajnom desaťbodovom pláne nič nevie.

Európski diplomati odhadujú, že ruský prezident Vladimir Putin chce na Ukrajine medzi februárom a aprílom nadchádzajúceho roka spustiť novú ofenzívu. O mierové rozhovory preto nebude mať záujem, kým sa nepokúsi o ďalšiu vlnu útokov a neuvidí jej výsledky.

Putin však ruské vojnové úsilie vo štvrtok odmietol. „Naším cieľom je naopak vojnu ukončiť,“ povedal novinárom. O deň skôr ale ruským vojakom sľúbil, že ich vyzbrojovanie a zásobovanie nebude mať do budúcnosti žiadne finančné obmedzenia.

Ukrajinci Rusom zavaria aj sovietskymi jadrovými delami

Rusko na Ukrajinu zaútočilo z juhu, východu a severu tento rok 24. februára. Ruské jednotky sa od toho času museli stiahnuť najprv zo severu, zo smeru na Kyjev, a následne po začatí ukrajinskej protiofenzívy tento rok v lete aj z Charkovskej oblasti alebo juhukrajinského Chersonu. Najväčšie pozemné boje sa teraz odohrávajú okolo Bachmutu na severe Doneckej oblasti.

Mierové rokovania medzi oboma krajinami uviazli na mŕtvom bode tento rok na jar. Kyjev v minulosti opakovane trval na tom, že rozhovory podmienia obnovením svojej územnej celistvosti.

Moskva naopak pred zimou začala vzdušné útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a v novembri uviedla, že utrpenie Ukrajincov skončí, ak Zelenskyj pristúpi na jej požiadavky./agentury/

X X X

Ruský minister Sergej Šojgu na inšpekcii. Prezrel si pozície ruskej armády na Ukrajine.

 Minister Šojgu navrhol tento týždeň zvýšiť veľkosť ruskej armády na 1,5 milióna vojakov, z toho 695 000 vojakov s profesionálnym kontraktom. „Je však veľmi nepravdepodobné, že Kremeľ vytvorí takú veľkú konvenčnú silu v časovom rámci relevantnom pre vojnu Ruska proti Ukrajine. Koniec koncov, Moskva nebola schopná úplne doplniť brigády a pluky pred inváziou, ani vybudovať novú divíziu, ktorej vznik bol oznámený už v roku 2020,“upozornili experti.

ISW zdôraznil, že ruská ekonomika je v recesii a jej zdroje boli po rozsiahlej invázii výrazne obmedzené. Po invázii z 24. februára sa tiež znížila výcviková kapacita aj kvôli tomu, že do bojových akcií na Ukrajine boli nasadené výcvikové prvky a dôstojnícky zbor oslabili vojnové straty. Ministrove návrhy tak môžu byť iba snahou upokojiť komunitu proruských vojenských blogerov, obviňujúcich Kremeľ z ľahkomyseľnosti pri vedení vojny.

Podobne ako ISW aj britské ministerstvo obrany poukazuje na zapojenie bieloruských inštruktorov do výcviku tisícov nedávno mobilizovaných ruských záložníkov, čo pravdepodobne má čiastočne napraviť nedostatok ruských inštruktorov; tí sú totiž nasadení na Ukrajine, alebo sa už stali obeťami vojny. Hoci Rusko a Bielorusko majú rozsiahlu vojenskú spoluprácu, výcvik mobilizovaných Rusmi bieloruskými inštruktormi predstavuje obrátenie úloh, pretože bieloruské sily Rusko tradične považovalo za menej hodnotné ako ruské. Nasadenie Bielorusov v úlohe inštruktorov sa tak javí znakom vyčerpania síl rámca ruského vojenského systému.

Analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) poukazujú na ohlásený zámer Ruska zvýšiť veľkosť ozbrojených síl, ale predpovedajú, že tieto plány sa pravdepodobne nenaplnia. „Minister obrany Sergej Šojgu povedal, že rozšírenie Severoatlantickej aliancie blízko ruských hraníc, vrátane želania Fínska a Švédska stať sa členmi aliancie, vyžaduje ‚správnu‘ ruskú reakciu,“ uvádza správa.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného činiteľa americkej vlády vo štvrtok napísala, že súkromná žoldnierska Wagnerova skupina získala časť zbraní pre boje na Ukrajine aj zo Severnej Kórey. Pomer síl na bojisku to ale nezvráti. Vládny činiteľ, podľa ktorého sa Moskva na Wagnerovcov spolieha čoraz viac, tiež uviedol, na túto žoldniersku skupinu vláda USA v najbližších týždňoch uvalí ďalšie sankcie.

Správy o dodávke zbraní z KĽDR vo štvrtok poprelo ako severokórejské ministerstvo zahraničia, tak Wagnerova skupina, ktorá informáciu označila za „drby a špekulácie“. „Každý vie, že Severná Kórea Rusku už dlho žiadne zbrane nedodáva,“ vyhlásil šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin.

X X X

V centre Paríža sa strieľalo, hlásia troch mŕtvych. Podozrivého mali len pred pár dňami prepustiť z väzenia

Streľba, ku ktorej došlo v piatok dopoludnia v centre Paríža, si vyžiadala tretiu obeť. Zraneniam podľahla jedna zo štyroch zranených osôb, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu prokuratúru.

 Muža vo veku 69 rokov podozrivého z útoku zadržala polícia. Motív jeho konania zatiaľ nie je známy. Muž vypálil niekoľko výstrelov na ulici Rue d’Enghien v 10. parížskom obvode, v blízkosti budovy kurdského kultúrneho centra.

„Na ulici padlo sedem až osem výstrelov, bola to úplná panika, boli sme zatvorení vo vnútri,“ povedal AFP majiteľ neďalekého obchodu, ktorý si želal zostať v anonymite. Podľa iného svedka je medzi zranenými aj muž, ktorého postrelil do lýtka, keď sa dával strihať v miestnom kaderníctve.

Veľvyslanectvo SR v Paríži nateraz neeviduje, že by medzi obeťami či zranenými bol i slovenský občan. „Situáciu budeme naďalej sledovať,“ uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Matúš Dávid.

Parížska prokuratúra začala prípad vyšetrovať ako podozrenie z trestného činu vraždy, zabitia a použitia násilia s priťažujúcimi okolnosťami.

Muža podozrivého z útoku po zadržaní previezli do nemocnice. Podľa zdrojov televízie BFM TV skončil v policajnej cele už zhruba pred rokom, keď zaútočil na tábor migrantov v 12. parížskom obvode.

Britský denník Daily Mail uviedol, že podozrivým je bývalý rušňovodič na dôchodku, ktorého len pred 11 dňami prepustili z väzenia. Policajtom sa ho podarilo odzbrojiť v kaderníckom salóne./agentury/

X X X

Matovič už nie je ministrom financií. Rezort dočasne povedie Heger

 Prezidentka Zuzana Čaputová dnes zrušila poverenie lídra OĽaNO Igora Matoviča na riadenie Ministerstva financií. Vedením rezortu Čaputová poverila dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

 Najvyššou prioritou rezortu financií pod vedením povereného premiéra Eduarda Hegera bude implementácia schváleného štátneho rozpočtu. „Je to historický a bezprecedentný rozpočet práve v tom, akú širokú pomoc poskytuje celému Slovensku,“ povedal Heger.

  Pripomenul, že silnou položkou vo štvrtok schváleného štátneho rozpočtu sú prostriedky určené na zvyšovanie platov v štátnej správe, školstve či zdravotníctve. Ďalšou položkou, ktorú bude treba zrealizovať, sú investície či pomoc s cenami energií firmám, samosprávam aj občanom.

Hoci je Heger od piatka poverený vedením rezortu financií, zastupovať ho bude štátny tajomník Marcel Klimek. Kto by mohol byť novým ministrom v prípadnej ďalšej koaličnej vláde zloženej zo súčasných parlamentných strán, nechcel Heger komentovať.

 Matovič odišiel z vedenia rezortu po tom, ako poslanci parlamentu schválili štátny rozpočet na ďalší rok. Jeho odchod bol aj požiadavkou opozičnej SaS. Matovič ešte pred schválením rozpočtu ponúkol liberálom, že ak návrh podporia, z postu ministra odíde.

Súčasná koalícia má podľa slov predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) do konca januára pripraviť zmenu ústavného zákona a priviesť Slovensko k predčasným voľbám. Dodal, že ak tomu nedôjde, ku koncu januára alebo začiatkom februára prezidentka vymenuje úradnícku vládu. To Kollár odmieta.

Heger avizoval januárové rokovania o novej väčšine 76 poslancov. Šéf SaS Richard Sulík odmietol, že by schválenie rozpočtu znamenalo začiatok ďalšej spolupráce SaS a koalície. Kollár trvá na predčasných voľbách, premiérovi ale nebude kaziť rokovania o novej väčšine. /agentury/

X X X

 Poslanec z Petrohradu žiada, aby bol Putin trestne stíhaný za vyslovenie slova „vojna“

 Ruský komunálny poslanec Nikita Juferev žiada generálnu prokuratúru a ministerstvo vnútra, aby začali trestné stíhanie proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi, a to pre podozrenie zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde.

 Používanie tohto slova v súvislosti s vojnou na Ukrajine je v Rusku trestané. Boje a vojenské operácie, ktoré sa začali po vpáde ruskej armády na územie Ukrajiny, sa v Rusku smú označovať len slovným spojením „špeciálna vojenská operácia“.

Putin sa pred niekoľkými dňami pred novinármi vyjadril, že „naším cieľom nie je roztočiť tento zotrvačník vojenského konfliktu, ale naopak, ukončiť túto vojnu. O to sa snažíme a budeme sa snažiť aj naďalej.“

Komunálny poslanec vo svojom statuse na sociálnej sieti Twitter upozornil, že v Rusku bolo od februára, keď ruská armáda spustila útok na Ukrajine, za použitie slova „vojna“ odsúdených už niekoľko tisíc ľudí.

Juferev medzičasom v piatok informoval, že na jeho tweet reagovali desiatky sympatizantov Putinovej politiky, ktorí Jufereva obvinili zo zrady vlasti a žiadajú, aby bol trestne stíhaný. Iní mu odkazujú, že koná detinsky. Našlo sa však aj veľa takých, ktorí sa mu poďakovali za občiansky postoj, aj keď „trochu samovražedný“.

Na samotného Jufereva bolo v septembri zostavený policajný protokol o „diskreditácii“ ruskej armády, ktorej sa dopustil, keď poslanci zastupiteľstva petrohradskej mestskej časti Smoľninskoje vyzvali Štátnu dumu, aby vzniesla proti Putinovi obvinenie z vlastizrady za rozpútanie vojny na Ukrajine./agentury//

X X X

Rusko má problémy v baltických prístavoch s ropou. Sankcie začínajú hrýzť

 Export ruskej ropnej zmesi Urals z baltických prístavov môže v decembri klesnúť zhruba o pätinu. Príčinou je zákaz Európskej únie na dovoz ruskej ropy tankermi a cenový strop na túto ropu. Poukazujú na to výpočty agentúry Reuters aj vyjadrenia obchodníkov.

 Obchodníci na ropnom trhu uviedli, že Rusko nedokáže v plnej miere presunúť export ropy z Európy na iné trhy, pričom kľúčové sú pre Moskvu Čína a India. Podľa ich údajov, ako aj kalkulácií agentúry Reuters, export ropy Urals z baltických prístavov dosiahne za december pravdepodobne zhruba 5 miliónov ton, zatiaľ čo v novembri vyviezlo Rusko z týchto prístavov približne 6 miliónov ton ropy. Niektorí odhadujú pokles exportu na 4,7 milióna ton.

Rusko zároveň zopakovalo, že v reakcii na zavedenie cenového stropu na ruskú ropu obmedzí ťažbu suroviny. Prezident Vladimir Putin vo štvrtok (22. 12.) informoval, že dekrét týkajúci sa krokov reagujúcich na cenový strop vydá v pondelok, prípadne utorok na budúci týždeň.

V tejto súvislosti podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v piatok pre štátnu televíziu spresnil, že začiatkom roka 2023 by sa produkcia ropy v Rusku mohla znížiť o 500.000 až 700.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená o 5 až 7 %./agentury/

X X X

Matovič sa vráti do parlamentu. Sulíka si tam „pre vlastné zdravie“ všímať nebude

 Bývalý minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa vráti do parlamentu. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na dnešnej tlačovej konferencii.

 Bývalý minister financií Igor Matovič počas tlačovej konferencie v rámci odovzdania rezortu financií Eduardovi Hegerovi. Bratislava, 23. december 2022

Konkrétne uviedol, že netuší, koho v parlamente nahradí, ale je mu ho ľúto. Doplnil, že šéfa strany SaS Richarda Sulíka si v parlamente všímať nebude. „Pre vlastné zdravie,“ dodal.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes zrušila poverenie šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča na riadenie Ministerstva financií. Zároveň poverila riadením rezortu Eduarda Hegera (OľaNO), ktorý je zároveň povereným predsedom vlády.

Igor Matovič ponúkol svoj odchod z postu ministra financií ako výmenu za to, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporí štátny rozpočet na budúci rok. Štátny rozpočet vo štvrtok v parlamente prešiel s podporou SaS./agentury/

X X X

Darček od Matoviča je realitou. Osudová výzva pre Sulíka

 Igor Matovič splnil svoj sľub a konečne odstúpil z postu ministra financií. Pred týždňom sa rozhodol dobre, keď v poslednej chvíli stiahol svoju demisiu. Teraz sa môže postaviť do roly mučeníka, ktorý sa neváhal obetovať, aby pomohol ľuďom, nenechal celé Slovensko v štichu pre svoje ego. A to všetko pred Vianocami.

 Ako poznáme Matoviča, toto všetko už v najbližšom čase veľmi šikovne marketingovo využije – politicky predá. Keby odstúpil pred týždňom, vláda by síce nepadla, no schválenie štátneho rozpočtu nebolo vôbec isté. Svoje „životné“ dielo pre blaho Slovenska by už nemal vo svojich rukách. Pri rokovaniach so SaS by ťahal za kratší koniec. Takto mal stále hlavný triumf – odstúpenie – vo svojich rukách.

Priznajme si pravdu: Matovič vlastne neodstúpil ani nepodal demisiu. Ani nemohol, pretože po vyslovení nedôvery vláde v Národnej rade už ministrom nebol. Bol iba prezidentkou dočasne poverený riadením rezortu financií. Zuzana Čaputová mu iba odňala poverenie a vložila ho do rúk dočasného povereného premiéra Eduarda Hegera. To hrá Matovičovi do karát: kedykoľvek môže tento ťah využiť proti prezidentke.

Igor Matovič sa teraz môže postaviť do roly mučeníka, ktorý sa neváhal obetovať, aby pomohol ľuďom, nenechal celé Slovensko v štichu pre svoje ego. A to všetko pred Vianocami.

Matovič teraz prenechal zodpovednosť na ostatných: pokiaľ to bol iba on, kto mohol za zlý stav vládnutia, tak môžu tí, ktorí bažili po jeho hlave, ukázať, ako dokážu riadiť krajinu. Je to výzva najmä pre Richarda Sulíka. Teraz on preberá zodpovednosť za osud Slovenska. A jasno v tom nemá.

Najprv chcel staronovú vládu, teda akúsi rekonštruovanú na čele s premiérom Hegerom bez niektorých ministrov (Matovič, Mikulec, Karas) na pôdoryse pôvodnej štvorkoalície. Lenže vo svojej strane narazil. Tzv. úradnícka vláda, teda vláda expertov bez politického trička, je úplne posledná možnosť – zo zúfalstva. Navyše prieskumy verejnej mienky jasne ukazujú, že zreteľná väčšina občanov vidí iba jedno východisko – predčasné voľby.

Preto zostávajú iba dva varianty. Do predčasných volieb dovládne vláda bez dôvery v NR SR alebo mierne pozmenená vláda, ktorú podporí SaS. Veľa závisí aj od toho, na akom termíne predčasných volieb sa dohodnú parlamentné strany. Júnovom či septembrovom? Dobrá správa je, že liberáli by už nemuseli blokovať ústavný zákon o predčasných voľbách. To je veľký posun z patovej situácie. Ak však nedôjde k dohode o predčasných voľbách na prelome mája a júna, je neakceptovateľné, aby krajinu naďalej riadila vláda bez dôvery.

Sviatky vytvárajú dostatočne veľký priestor, aby si naši do seba zahľadení politici naprieč celým politickým spektrom, zvlášť v OĽaNO a SaS, ujasnili svoje postoje a v januári prišli s končeným riešením. Je to ich psia povinnosť.

Matovič sa síce s mocou – ktorá mu tak zachutila – lúči ťažko, no napokon to urobil skutočne šikovne. Ak vláda s dôverou alebo bez nej bude bez neho dobre vládnuť, OĽaNO politicky zarobí, vo volebnej kampani odovzdá taktovku Hegerovi a on si prenechá iba „boj s mafiou“. Ak vláda zlyhá, on vyjde ako (nespravodlivo obvinený) mučeník, ktorý sa obetoval.

Richard Sulík sa tak dostáva do nezávideniahodnej a azda najťažšej politickej úlohy vo svojom politickom živote. Radovať z Matovičovej rezignácie sa tak vôbec nemôže./agentury/

X X X

Ako sa vyrovnať s rastúcimi nákladmi na energie? Renovácia je riešením!

V čase, kedy vnímame zásadné zvýšenie cien energií, je vhodné zhodnotiť kvalitu svojho bývania. Ak už dlhšie uvažujete nad renováciou, nemáte viac na čo čakať. Práve tá je skvelým riešením, ktoré vám v dlhodobom horizonte pomôže ušetriť peniaze vynaložené na energie. Začať môžete výmenou starých okien; s novými vám bude doma teplejšie.

 Dáta od Eurostatu nám naznačujú, že rast energií bude pokračovať aj ďalej. Krajiny EÚ preto prijali opatrenia na zníženie rastu cien energií. Domácnosti zasiahne hlavne zníženie spotreby energií – elektriny aj plynu. Podľa odborníkov je jednou z najlepších investícií rekonštrukcia energeticky neefektívnych budov. Práve tá sa postará o šetrenie energií v dlhodobom horizonte. Architekt Martin Doršic poskytuje tipy ako dosiahnuť pri rekonštrukcii energetickú účinnosť domu:

Ak sa vám nechce púšťať do komplexnej rekonštrukcie, skúste zhodnotiť kvalitu svojich okien. Sú staršie a máte pocit, že dobre netesnia? Vymeňte ich! V podkroví máte ešte jednoduchšie riešenie: tým sú novšie generácie strešných okien VELUX, ktoré sa vyznačujú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Dokážu zmeniť energetickú bilanciu na pozitívnu – a to vďaka získaným pasívnym solárnym ziskom. Ich výmena je jednoduchá a rýchla a nezaberie vám viac ako deň.

 Renovujte výhodnejšie – vďaka štátnej dotácii

Obnova rodinných domov je súčasťou Plánu obnovy Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov boja nielen s klimatickou, ale aj s energetickou krízou. Čo to znamená v praxi? Stačí požiadať o dotáciu v rámci programu Obnov dom. Ten sa zameriava na rekonštrukcie rodinných domov, ktoré boli postavené pred rokom 2013.

Výška dotácie závisí od plánovanej úspory – nárok na ňu získa taký rodinný dom, ktorý po rekonštrukcii dosiahne úspory vo výške minimálne 30 %. Pokiaľ plánovaná rekonštrukcia smeruje k dvojnásobnej úspore (60 %), stavebník môže získať až 19 000 €. Medzi povolené stavebné úkony patrí aj výmena okien, inštalácia tienenia, či zateplenie vonkajšej obálky domu. O možnostiach dotácií hovorí Richard Pakši, analytik z platformy Budovy pre budúcnosť:

Nielen energeticky efektívnejšie, ale aj zdravšie bývanie

Spoločnosť VELUX už niekoľko rokov pripravuje a publikuje štúdiu Healthy Homes Barometer, ktorá je zameraná na zdravie budov a ich obyvateľov.

 Tento rok odhalila opäť viacero dôležitých zistení, vďaka ktorým by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako bývame. Jedným z faktov je ten, že až 50 miliónov domácností sa týka energetická chudoba, a to, že až 15 % Európanov žije v nedostatočných podmienkach. Okrem toho popísala, že 9 z 10 budov, ktoré sú teraz postavené, budeme využívať aj v roku 2050 – preto je potrebné myslieť na to, ako existujúce budovy čo najviac energeticky zefektívniť./agentury/

X X X

Nemci zatkli pracovníka rozviedky. Podozrievajú ho zo špionáže pre Rusko

Podľa šéfa Spolkovej spravodajskej služby je v súvislosti s prípadom kľúčová diskrétnosť. Nemecká Spolková prokuratúra vo štvrtok oznámila, že pre podozrenie zo špionáže pre Rusko zatkla zamestnanca svojej rozviedky. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Šéf Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl upozornil, že v súvislosti s prípadom je kľúčová diskrétnosť. Akýkoľvek detail z vyšetrovania, ktorý by bol zverejnený, by podľa neho mohol protivníkovi „poskytnúť výhodu v rámci jeho snahy o uškodenie Nemecku“. Kahl dodal, že „v prípade Ruska máme do činenia s aktérom, pri ktorom musíme počítať s jeho bezohľadnosťou a ochotou konať násilne.“

Spolková prokuratúra vo svojom vyhlásení identifikovala zadržaného zamestnanca BND ako Carstena L. Ruským tajným službám mal v tomto roku poskytnúť tajné informácie, ku ktorým sa dostal v rámci svojej práce. Takýto čin je klasifikovaný ako vlastizrada, aktuality.sk

X X X

Osud Čiernohronskej železničky je otázny. O atrakcii môžu nakoniec rozhodovať súdy

Ministerstvo dopravy a majiteľ pozemkov pod koľajnicami jednej z tratí žiadajú odstránenie časti železničky. Prevádzkovateľ odkazuje, že nič také neurobí. Spor môže skončiť až na súdoch.

ČIERNY BALOG: Čiernohronská železnica má viac ako sto rokov. V minulosti slúžila lesníkom na prepravu dreva, dnes je súčasťou cestovného ruchu a ročne prevezie desaťtisíce návštevníkov. Napriek tomu jej hrozí koniec. Skupina miestnych preto prišla s petíciou za zachovanie železničky v Čiernom Balogu, len na internete ju zatiaľ podpísalo viac ako štyritisíc ľudí.

Ministerstvo rozhodlo o odstránení

Na jednej z trás železničky, konkrétne v úseku Čierny Balog – Dobroč, vlak jazdí cez futbalové ihrisko, čo je zrejme svetovou raritou. Vedie však aj cez pozemok súkromného podnikateľa Jozefa Garbiara, ktorý o pred pár rokmi obnovených koľajniciach hovorí ako o čiernej stavbe.

Argumentuje dokumentom, podľa ktorého dráhu v tomto úseku v roku 1983 úrady zrušili, čím prestala existovať. Jej obnovu teda ani neskôr nemal nikto povoliť a ide o novú, a tým pádom čiernu stavbu. S lokalitou niekdajšej píly Jánošovka má pritom iné plány. Aktuality sa problému podrobne venovali.

S názorom vlastníka dotknutého pozemku sa do veľkej miery stotožnilo aj ministerstvo dopravy, ktoré pri stavbách dráh vystupuje ako špeciálny stavebný úrad. Ešte v polovici septembra nariadilo odstránenie „nelegálnej stavby – štyroch výhybiek a manipulačných koľají“.

V zdôvodnení ministerskí úradníci píšu, že prevádzkovateľ železničky, nezisková organizácia Čiernohronská železnica, síce v minulosti ohlásila drobnú stavbu ako obnovu týchto výhybiek a koľají, no na mieste podľa rezortu vznikli aj úplne nové časti, na ktoré neziskovka nemala povolenie. Prevádzkovateľ železničky to popiera a tvrdí, že len kopíroval pôvodnú historickú trať a jej zázemie.

Majiteľ pozemku nesúhlasí ani s dodatočným povolením stavby. Ministerstvu cez právnika doručil stanovisko, v ktorom stavby žiada odstrániť. Bývalý starosta obce František Budovec hovoril začiatkom roka, že v lokalite Jánošovka majú vzniknúť rodinné domy.

Bílek: Chráni ju návrh na zápis medzi pamiatky

Čiernohronská železnica, n.o., proti rozhodnutiu ministerstva dopravy podala crozklad a aktuálne čaká, ako sa k téme postaví rezort pod vedením Andreja Doležala (nominanta Sme rodina), kde okrem iného argumentuje aj informáciami z archívov.

„Určite nič odstraňovať nebudeme. Tá trať vznikla na začiatku 20. storočia, ešte za Rakúsko – Uhorska, so stanoviskami k jej obnove v tejto ani iných častiach nemali úrady roky problémy. Je pre nás veľkým prekvapením, keď sa teraz ideme tváriť, že železnička na Dobroč je čiernou stavbou,“ hovoril pre Aktuality ešte v auguste riaditeľ neziskovej organizácie Čiernohronská železnica Aleš Bílek.

Na jeho postoji sa nič nezmenilo. Úsek, ktorý je ašpirantom na zápis medzi národné kultúrne pamiatky, chráni pred odstránením aj tento návrh. Zvyšok železničky v časti Štiavnička – Chvatimech – Čierny Balog – Vydrovo je pamiatkou už od roku 1982.

„Ak by aj ministerstvo trvalo na tom, že úsek je čiernou stavbou, s čím nesúhlasíme, sme odhodlaní obrátiť sa na súdy. V súčasnosti sa však snažíme dať všetko do poriadku v rámci legislatívy, napríklad zapisujeme úseky tratí ako vecné bremená na listy vlastníctva a podobne,“ vysvetlil Bílek. Ak spor skončí na súde, bude to podľa neho „na dlhé lakte“.

Už teraz je však pre neziskovku náročné platiť za právne služby. So žiadosťou o pomoc sa preto obrátilo na Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý Čiernohronskú železničku dlhodobo podporuje ako jednu z významných atrakcií cestovného ruchu.

Župa hľadá možnosti, na právnikov neprispeje

Kraj pred časom ponúkol súkromnému vlastníkovi aj výmenu pozemkov za tie v koridore železničky. „Žiaľ, investor na túto ponuku nereflektoval a situácia vyústila až do súčasného stavu, keď hrozí, že unikátna železnička bude odstránená ako čierna stavba,“ potvrdila hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

Keďže na železničke nemá župa žiadny majetkový podiel, nemá podľa Štepánekovej ani možnosť poskytnúť jej dotáciu na právne služby.

„Momentálne sa snažíme nájsť spôsob, ako železničke pomôcť a zachovať ju pre budúce generácie,“ povedala, no kroky nekonkretizovala.

Nový starosta Čierneho Balogu Michal Vetrák (nezávislý) aktuálnu situáciu komentoval, že obec chce, aby trate železničky ostali zachované. V minulosti prenajala neziskovke pozemky pod koľajnicami za symbolické euro. „Obec nemá nič proti železničke, práve naopak, no myslíme si, že dodržiavať zákon by mal aj prevádzkovateľ atrakcie. Aj my máme skúsenosť, že na obecnom pozemku vzniklo nepovolené koľajisko, ktoré bude treba dodatočne legalizovať,“ povedal. Za dôležité považuje, aby železnička premávala v súlade s platnou legislatívou.

Autori a signatári petície sa na obecnú samosprávu obracajú nielen so žiadosťou o zachovanie železničky, no deklarujú aj nesúhlas „s masívnou výstavbou domov s veľmi nejasným určením na pozemkoch bývalej píly Jánošovka“. Starosta si však nevie predstaviť, ako vlastníkovi zabrániť uskutočniť zámer, pre ktorý splní všetky podmienky.

Prevádzkovateľ železničky vyčíta obci, že v minulosti pozemky pod skrachovaným drevospracujúcim podnikom nezískala do vlastníctva sama. Starosta však odpovedá, že jeho predchodca vo funkcii sa dražby zúčastnil, mal však dopredu daný limit, ktorý obec vedela ponúknuť. „Súkromný podnikateľ ponúkol viac,“ povedal súčasný starosta, ktorý bol vtedy obecným poslancom.

Už v čase, keď podnikateľ získal pozemok v dražbe, cezeň turistický vláčik premával.

x Čo bude ďalej?

Prevádzkovateľ železničky by do budúcna prijal väčšiu účasť kraja a obcí mikroregiónu. So župou plánovali aj zapojenie trate aj do verejnej osobnej prepravy v rámci dopravnej obslužnosti kraja. Pre zámer už neziskovka nakúpila staršie električky zo Švajčiarska, ktoré by mali na Horehroní premávať.

„Boli by sme radi, keby do železničky vstúpil majetkovo Banskobystrický samosprávny kraj spolu s obcami a vznikol by akýsi krajský dopravný podnik, možno akciová spoločnosť,“ naznačil riešenie Bílek, ktorý pred desaťročiami patril k prvým z dobrovoľníkov zachraňujúcich historickú železničku.

Historický unikát z roku 1909, ktorého sa chcel štát v 80. rokoch zbaviť, nadšenci zachránili, často aj za cenu, že staré stroje opätovne vykupovali zo šrotu. Až neskôr vláda oficiálne umožnila obnovu a prevádzku turistickej železničky. Dnes je úzko naviazaná na lesnícky skanzen. Vlastníkom železničky je Mikroregión Čierny Hron, ktorý združuje viaceré obce, v praxi ho však zastupuje ho nezisková organizácia, aktuality.sk

X X X

Dar zo Slovenska: Pápež František sa teší z Františka od Doroty Sadovskej

O Dorote Sadovskej je známe, že maľuje svätých. Jej Modrozelený Kristus práve priťahuje zraky na výstave Strom v umení vo Viedni. Z obrazu svätého Františka sa teší pápež František vo Vatikáne. Dorota Sadovská nám porozprávala o svojej tvorbe aj o tom, čo je nové vo svete svätých.

x Medzi darčekmi pre pápeža Františka zo Slovenska bol aj váš obraz. Ako ste sa o tom dozvedeli? Vyberali ste aj podľa toho, že ide o svätca Františka z Assisi a pápeža Františka, menovcov? Sú aj rovnaké typy?

Veľmi som sa potešila, keď ma oslovili z kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej s konkrétnou otázkou na obraz svätého Františka. Svätý Otec František má po ňom nielen meno, ale aj ľudský pohľad na svet. Ako on stojí blízko chudobných, trpiacich, starých, chorých, vylúčených, teda všetkých tých, ktorým sa dáva najavo, že sú iným na ťarchu. Vo svojich prejavoch a príhovoroch nás ako on učí jemnosti, taktu, ohľaduplnosti, láskavosti aj jednoduchosti, aby sme si navzájom dokázali byť bratmi a sestrami (Fratelli Tutti). Svätý Otec František povedal minulý rok o Slovensku, že je jedna báseň, že je tu poézia. V poézii je dôležitý vlastný vklad, nezameniteľné osobné prežívanie, pohľad cez srdce. Pre takýto nevypočítavý, nematerialistický a nadšený pohľad prezývali svätého Františka božím bláznom. Vraj napísal prvú dochovanú báseň po taliansky. Možno nám chce pápež takto jemne cez poéziu pripomenúť, aby sme sa nedali prevalcovať priveľkými materialistickým nárokmi, ale uchovávali si otvorené srdce pre jedinečnosť každej chvíle.

 X Vraj je svätý František už aj patrón ekológov a ochrancov prírody. Kedysi bol známy najmä ako ochranca vtákov.

Svätý František patrí rozhodne k najobľúbenejším svätcom vôbec. Dušou bol básnikom, teda tým, ktorý sa vie nadchnúť, obdivovať aj poďakovať. Nebažil po moci, naopak. Túžil byť menším bratom ostatných ľudí aj zvierat, ba všetkého stvoreného ako napríklad sestre vode a bratovi slnku. Teda nie ten, ktorý rozkazuje a nechá sa obdivovať, ale ktorý počúva iných, dokonca poslúcha ich a podriaďuje sa im. Ten, ktorý je vďačný za všetko, čo dostane každý deň, príjemné aj ťažké. Preto otvára svoje ruky a je otvorený v radosti. Môže to už byť aj skoro 20 rokov, keď som si na vnútornú stranu kredenca, kde máme čaje, kaše a iné dobroty, nalepila krátky citát z jeho myšlienok: „Mojou najlepšou obranou proti všetkým intrigám a úskokom nepriateľa je duch radosti.” Zaujalo ma, ako môže mať takú silu niečo zdanlivo prchavé a nestále ako radosť? Ale jeho radosť nebola len sterilným marketingovým úsmevom na dva prsty. Skutočná vnútorná radosť nepodlieha výkyvom módy, nastajlovaniu či náladám, alebo akýmkoľvek vonkajším okolnostiam. Sídli hlboko v srdci a pramení z presvedčenia, že všetko je veľkým nesamozrejmým a nezaslúženým darom. Preto všetko môže byť človeku v konečnom dôsledku pre vnútorný rast na dobré. Aj to nepríjemné, lebo aj to nás učí novému.

x Pribúdajú aj iným svätcom povinnosti? Vidno to vo vašich obrazoch?

Každý svätý je veľmi jedinečný. Žije v neopakovateľných podmienkach a vždy s inou osobnou výbavou. To, čo spája všetkých svätcov, je ochota naplno žiť pre Dobro, a to za každých okolností. Je celkom prirodzené, že nám je nejaká postava svätého a jeho vlastnosť bližšia. Radi by sme vedeli podobne reagovať pri podobných problémoch. V poctivosti vieme, že to nie je jednoduché a jednorazové rozhodnutie. Z obdivu sa rodí patrocínium. Modlitba je vyjadrením túžby srdca. V starých modlitbách ohmatávame túžby, ako prelomiť vlastné uvedomované limity, tak, ako o tom snívali naši predkovia. Túžba je zásadne dôležitá v duchovných veciach. Naše túžby sú ako magnetky, ktoré si nastavíme tým smerom, kam sa raz chceme dostať. Áno, všimli ste si to správne, aj dávnym svätým pribúdajú aktualizované dôvody pôsobenia. Svätému Františkovi pribudla ekológia, ale jeho blízka spolupútnička svätá Klára z Assisi sa stala patrónkou televízie a televízneho prenosu, keďže sa dokázala v duchu sústrediť aj na miesto, kde sa aktuálne nenachádzala. Namaľovala som už niekoľko desiatok najrozličnejších príbehov svätcov a priťahujú ma nové.

 x Maľovali ste motív Františka už viac ráz? Aká je história tohto konkrétneho obrazu pre pápeža?

Jedno z mojich prvých zobrazení svätého Františka ešte z roku 1999 nájdete aj v zbierkach Slovenskej národnej galérie. Na rozdiel od iných postáv napríklad svätej Lucie alebo svätej Agáty, nemá moje zobrazenie svätého Františka z Assisi veľa variantov. Dá sa povedať, že v jeho prípade v podstate stále maľujem veľmi podobný motív rovnakého gesta, no na obraze je vždy trochu ináč natočený, s mierne odlišným výrazom, v inom formáte a iným spôsobom. V maľbe ma teší príbuzná rovnakosť aj rôznorodosť.

X Pápež sa už s vaším dielom stretol pri návšteve Slovenska. Čo videl v Šaštíne?

V priestore pódia bol nad účastníkmi zavesený veľký obraz svätého Jozefa. Na príbehu svätého Jozefa je fascinujúca jeho nevšedná veľkorysosť, otvorenosť srdca. Nie je stredom seba samého, ale, naopak, plne aktívne žije pre tých, ktorí sú od neho závislí. Mnohých možno dráždi, že nie je zobrazený ako vetchý starec. Lenže nikde nie je na to skutočný dôvod, že by taký nevyhnutne mal byť. Najväčšie obmedzenie je v našej hlave, ak je pre nás ťažké si predstaviť, aby silný a príťažlivý muž nezneužíval svoje najbližšie okolie pre seba. Dúfam, že sa mu páčil. Na fotografii, kde mu vo Vatikáne pri príležitosti ďakovnej púte za návštevu na Slovensku ukazujú fotografiu Šaštína, sa usmieva a živo gestikuluje. Pápež má svätého Jozefa v mimoriadnej osobnej úcte.

 x Nedávno ste sa ale vrátili z Košíc, kde sa začína vaša výstava. Bolo to niečo špeciálne pre východ? Máte v Košiciach aj priateľov medzi tamojšími umelcami?

Áno, veľmi ma teší, keď môžem stretnúť ľudí, ktorí ma inšpirujú a pomáhajú mi vidieť a myslieť nanovo. A takýchto na východe Slovenska stretávam. V Kulturfabrik galérii Tabačka je až do 30. januára prístupná spoločná výstava viacerých umelcov venovaná téme znázorňovania posvätného s názvom Turbulencie sveta: súčasné sakrálne umenie. Mám tu vystavený malý obraz svätého Jozefa, ktorý doplňujú dve fotografie z minuloročného liturgického priestoru v Šaštíne. Na dvoch ďalších fotografiách je pôstne plátno Byť blízko pre Kostol sv. Jána Bosca v Bratislave-Trnávke. Na druhý deň po vernisáži bola spoločná debata o vzťahu umenia k sakrálnej téme. Dúfam, že ešte takéto alebo podobné stretnutia budú pokračovať na túto tému aj na iných miestach Slovenska.

X Kde si vás možno pozrieť najbližšie? Na akých, pre vás významných, miestach máte už svoje diela?

Do nedele 8. januára 2023 sú vystavené dva moje obrazy vo viedenskom Dolnom Belvederi na medzinárodnej tematickej výstave Strom v umení (Grown). Dostala som viaceré pozitívne ohlasy na obraz Modrozelený Kristus, ktorý hneď v prvej miestnosti pôsobí veľmi vťahujúco. Druhý olej na plátne #StayHome 2 bol aj vybraný medzi tých zopár diel, ktoré mediálne reprezentujú celú veľkú výstavu o strome naprieč históriou a mnohovrstevnou symbolikou. Tento rok známa viedenská galéria Albertina vydala knihu Die Sammlung Chobot. Mapuje darovanú zbierku tejto inštitúcie galériou Chobot, s ktorou dlhoročne spolupracujem. Súčasťou je aj môj portrét rakúskej zberateľky a galeristky z roku 2004. Snažím sa, aby aj na menej mediálne exponovaných miestach našli diváci príjemné kvalitné dielo komunikujúce s prostredím, v ktorom sa nachádza. Na Nádvorí v Trnave môžete navštíviť svietiacu exteriérovú výstavu Madona s dieťaťom a Pokušenie nášho raja. Dojčiaca Madona alebo Adam a Eva tu z cyklu Zranených plátien budú svietiť nonstop až do Troch kráľov, teda do piatka 6. januára 2023. Navštíviť môžete tiež do 27. januára 2023 výstavu Najlepší slovenský obraz 2000–2022 v Galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave. Odo mňa sú tu tri oleje na plátne. Aj Roman Fecik Gallery aktuálne vystavuje niekoľko mojich obrazov na spoločnej vianočnej výstave a po jej skončení v januári tu otvoria moju samostatnú dvojvýstavu, teda zarovno aj v priestoroch ABC galérie na Baštovej.

 X To je celkom dosť príležitostí spoznať vašu tvorbu.

A ak by vám toto všetko nestačilo, stretnete moje práce aj v stálych zbierkach napríklad obraz svätého Sebastiána v Galérii mesta Bratislavy na Panskej ulici, svätú Kláru v Galérii Nedbalka alebo ďalšiu v Danubiane, video Zvliekanie z kože v Prvom múzeu intermédii III. v Považskej galérii umenia v Žiline alebo maľbu Načahujúceho sa anjela v Oravskej galérii, alebo naživo najnovšie aj dve kvalitné signované tlače v špeciálnej edícii Schmenitz galérie v Banskej Štiavnici. No neviem, či nie je takýto výpočet už aj trocha fádny, ako sa to výpočtom občas stáva.

x Svet je rozbúrený, všetko sa mení, ale výtvarné umenie je určitá stopa v čase. O čom táto stopa svedčí?

O nás. Predovšetkým o tom, čo sme si v konkrétne prežívanom čase mysleli o sebe a o svete, lebo umenie nás konfrontuje s našimi predstavami. Aj s tými nepriznanými.

X Ako budete sláviť Vianoce? Dnes ľudia prahnú po zážitkoch, po čom túžite vy?

Po stretnutiach. Teším sa najmä na stretnutia. Počas vianočných sviatkov je zaiste kľúčovým slovo blízkosť. Byť blízko predovšetkým tým najbližším, aj keď sme si ich nemuseli sami vybrať. Prijať ich blízkosť a ich samotných takých, akí sú. Bez podmienok. Začali sme rozhovor pápežom Františkom, a tak aj môžeme na záver spomenúť jeho výzvu spred pár dní, aby sme tento rok prežili skromnejšie Vianoce a čo ušetríme, darovali tým najzraniteľnejším, konkrétne by sme nemali zabúdať na Ukrajinu. A treba dodať, že najmä prostredníctvom overených charitatívnych organizácií, predovšetkým tých, čo sa touto činnosťou úspešne a transparentne zaoberajú už viacero rokov. Prajem všetkým čitateľom požehnané Vianoce a skutočnú radosť s tými, ktorí sú pri vás najbližšie!

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.