Zelenskyj horší než Hitler? Zabíjí Ukrajince. Bock chránil Němce u Moskvy

Fiala s gangstery chce dále vládnou, chrání Rakušana, bojí se o koryto.

Zelenskyj horší než Hitler? Zabíjí Ukrajince. Von Bock  zachránil tisíce Němců u Moskvy. Dne 6. prosince 1941 zahájily čerstvé sovětské jednotky ze Sibiře mohutnou protiofenzívu, při které sovětské letectvo získalo poprvé vzdušnou převahu. Byly ničeny německé jednotky, němečtí vojáci se dostávali do zajetí. Před Moskvou zůstalo obrovské množství techniky, kterou Wehrmacht nestačil stáhnout zpět. Útok, který vedl Koněvův Kalininský frontŽukovův Západní front a Timošenkův Jihozápadní front, zahnal Němce o 150 – 300 km zpět. 16. prosince 1941 sice Adolf Hitler zakázal von Bockovi ústup, ale ten rozkaz fakticky nerespektoval, protože si byl vědom ohrožení Skupiny armád Střed a tisíce Němců by přišlo zbytečně o život.

Bitva před Moskvou spolu s boji o Rostov na přelomu listopadu a prosince znamenala první německou porážku a rozsáhlý ústup ve druhé světové válceAdolf Hitler po skončení bitvy obvinil z neúspěchu velitele německých armád a většinu z nich odvolal, včetně vrchního velitele Waltera von Brauchitsch a sám se ujal vedení armády, ale RA se stejně dostala až do Berlína.

X X X

ZELENSKYJ  NECHRÁNÍ  ŽIVOTY  UKRAJINCŮ,  ŘÍDÍ  SE  JEN  RADAMI  USA,  BIDENA  A  ANGLIE,  JOHNSONA?  NECHCE  UKONČIT   BOJE  S  RUSKEM.  VINNA  JE  I  VELMOC  NĚMECKO  A  NESCHOPNÝ  POLITIK  SCHOLZ  A  EU  S  LEYENOVOU,  KTERÁ  JE  Z  NĚMECKA

V Mariupolu pacienti uvnitř nemocnice uhořeli, říkají lékaři, Zelenskyj nepomohl

Ruští vojáci podle informací místních lékařů doslova upálili na padesát lidí v nemocnici v Mariupolu. Podle zdravotníků to byla pomsta za to, že nemocní odmítli násilnou deportaci do Ruska. Přitom řada z nich ani odejít nemohla. Byli upoutáni na lůžka. Svědectví lékařů a sester o masakru získala britská televize ITV. Moskva už dříve odpovědnost za útok odmítla.

Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu a ostřelování okolí Mariupolu i města samotného se Nemocnice 1 začala rychle plnit. Podmínky v zařízení se prudce zhoršily v polovině března, kdy bylo v důsledku bojů značně poničeno. Na konci měsíce navíc do areálu podle svědků vstoupily ruské jednotky, aby pacienty i personál převezly na jimi kontrolované území, případně přímo do Ruska. To ale někteří odmítli.

„Lékaři je neposlechli, nesouhlasili s podmínkami, které si diktovaly ruské jednotky,“ uvedl pro ITV News starosta Mariupolu Vadym Bojčenko, jehož slova podpořili i další svědci. Podle britské televize šlo Rusům především o lékařský personál. Jejich svědectví by totiž bylo na rozdíl od mnohdy vážně zraněných pacientů bráno jako velmi důvěryhodné.

Rusové podle výpovědí lékařů podrobně zjišťovali, kde se kteří pacienti nachází. „Věděli, že v suterénu jsou lidé. Věděli také, že například třetí suterén je neurologické oddělení a čtvrtý suterén traumatologické oddělení. Byli se tam podívat,“ uvedl lékař Sergej Mudryj. „Především tam byli pacienti, kteří nemohli chodit nebo chodili pomalu. Také tam byli jejich příbuzní, rodiny s dětmi,“ potvrdila lékařka Olga Kononová.

Rusové tedy zřejmě dobře věděli, že se v nemocnici nachází i řada lidí, kteří by na podmínky nucené evakuace přistoupili, ale kvůli tomu, že byli částečně či zcela nepohybliví, museli v zařízení zůstat. Přesto ráno 6. dubna přišel drtivý útok. „Ruské teroristické síly bombardovaly dětskou nemocnici a zničily jednu z budov městské Nemocnice 1,“ stálo v hlášení mariupolských úřadů, které už ale v té době operovaly ze Záporoží, takže se plný rozsah útoku dostal na veřejnost až za několik dní.

ITV News s odkazem na zdroje z tajných služeb informuje, že na nemocnici zřejmě dopadla půltunová letecká puma FAB-500, která se používá především na ničení vojenské infastruktury. Podle ukrajinské policie byla stejná bomba svržena i na mariupolskou porodnici.

Odplata za neposlušnost?

„Byla to odplata za neposlušnost,“ má jasno starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. „Byla to úmyslná akce, cíleně zabili lidi, kteří byli v té nemocnici,“ řekl pro ITV News. Co přesně se v nemocnici přihodilo a kolik lidí při útoku zemřelo, ale půjde zjistit velmi těžko. Mnoho záznamů totiž bylo zničeno a svědci, kteří vypovídali pro ITV News, přiznali, že vzhledem k podmínkám neměli úplný přehled o dění v zařízení.

Cílem útoku se stalo oddělení traumatologie, kde na jednotce intenzivní péče zůstalo mnoho pacientů. Kolik lidí se v té chvíli uvnitř nacházelo, není zřejmé. Lidé, kteří se na oddělení ve dnech před útokem pohybovali, odhadují počet na zhruba 50. Britské stanici se ale nepodařilo dohledat žádného přeživšího. Pokud nějací vůbec jsou.

„Bombardovali ty budovy. Když začaly hořet, všichni lidé, kteří byli uvnitř, uhořeli,“ řekl pro ITV News lékař Hrankov Jelizar. „Jsem naštvaný. Netušil jsem, že můžu někoho nesnášet, ale teď nenávidím Rusy,“ dodal muž.

„Všechna patra i suterén byly v plamenech. Málem jsme se tím kouřem udusili,“ popsal scénu muž, který útok viděl z nedaleké budovy. „Bylo tam hodně zraněných, včetně dětí ve školním věku a novorozenců,“ dodal. Později se ukázalo, že kromě traumatologie bylo zcela zničeno i několik dalších oddělení nemocnice.

Cílem jsou i školy

Podle ruských úřadů jsou za útok na nemocnici zodpovědní ukrajinští vojáci, žádné důkazy podporující toto tvrzení ale předloženy nebyly.

Nemocnice nejsou zdaleka jedinými civilními objekty, které se během války na Ukrajině staly cílem ostřelování či bombardování. Komise OSN pro vyšetření válečných zločinů na Ukrajině shromáždila četná obvinění ze spáchání těchto zločinů ruskými vojáky. „Komise obdržela informace o svévolném vraždění civilistů ve městech Buča a Irpiň u Kyjeva, ničení majetku a plenění i o útocích na civilní infrastrukturu, především na školy,“ sdělil minulý týden její předseda Erik Möse.

X X X

 Pětikoalice se zastala STAN. Nevidíme důvody pro rekonstrukci vlády, řekl Fiala

Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli kauze týkající se korupce v pražském dopravním podniku, ve které figuruje i člen hnutí STAN Petr Hlubuček. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Incident už vedl k rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství k 30. červnu kvůli tomu, že byl opakovaně v kontaktu s obviněným Michalem Redlem. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kabinet odhalí nového kandidáta na post šéfa resortu školství do konce týdne.

„Předseda hnutí STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru,“ prohlásil Fiala během brífinku s tím, že koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády. Rakušan zase přislíbil, že by veřejnost jméno kandidáta na nového ministra školství měla poznat do konce týdne.

Podle Babiše je hnutí STAN synonymem pro organizovaný zločin. Podobně se ve svých projevech vyjadřují i členové SPD. Například předseda tohoto hnutí Tomio Okamura kromě rezignace Rakušana požaduje i odchod Starostů z vládní koalice.

Opozice tak činí na základě kauzy týkající se korupce v pražském dopravním podniku, která v současnosti otřásá českou politickou scénou. Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden chtěla obvinit celkem 13 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině.

Mezi podezřelými je mimo jiné dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tito dva měli celou skupinu řídit.

Incident vedl k rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství k 30. červnu, protože byl s Redlem opakovaně v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s kontroverzním podnikatelem členství v hnutí STAN.

X X X

 DEAMAGOGIE  FIALY  O  PLYNU  Z  NORSKA

 Demagogie, nesmysl, rozčílil se bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na předsedu vlády Petra Fialu (ODS). Ten v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS řekl, že předchozí vláda ANO a ČSSD zbavila Česko dodávek norského plynu a vystavila zemi prakticky stoprocentní závislosti na Rusku.

„Pan Fiala zase mlží, je to demagogie, nesmysl. Stále všechno hází na nás,“ reagoval na premiérova slova jeho předchůdce Andrej Babiš.

Fiala si do minulé vlády rýpl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. „Co mě nepřestává udivovat, proč nás zbavila dodávek norského plynu, proč nás vystavila takové závislosti, prakticky stoprocentní závislosti, na Rusku. Ptám se – komu to sloužilo? Jeden z největších spotřebitelů plynu jsou chemičky Andreje Babiše. Jenom na to koukám s překvapením, jak se Česká republika vystavila energetickému nebezpečí,“ pronesl Fiala.

Norský plyn se podle něj na českém dovozu plynu podílel až z jedné čtvrtiny. „Dnes máme 97 procent závislosti na Rusku. Proč to předcházející vlády udělaly? To jsou věci, které musíme napravovat, protože nemůžeme být tímto způsobem závislí na Rusku,“ zdůraznil Fiala.

Babiš ale tvrdí, že s koncem odebírání norského plynu jeho vláda nemohla nic dělat. „Státní Transgas uzavřel smlouvu o dodávkách norského plynu na dvacet let v roce 1997. V roce 2002 podnik zprivatizovala ČSSD za souhlasu ODS v rámci oposmlouvy a RWE si pak nakupovalo plyn, kde chtělo. Stát prodejem ztratil veškeré páky a dřívější kontrakty přešly na soukromou firmu, na kterou nikdo neměl a nemá žádný vliv,“ řekl CNN Prima NEWS bývalý šéf vlády.

„My už jsme neměli jak to nakupovat, protože ODS a ČSSD všechno rozprodaly. Kontrakt odešel s privatizací. Na koho bych to nakupoval? Když nemáte na koho, tak to nemůžete logicky nakupovat,“ uvedl na dotaz, zda se kontrakt nějak snažil prodloužit.

„Premiér už by se měl konečně naučit to, že se v té trubce plyn nedá rozeznat, protože tam je plyn norský, LNG, ruský nebo katarský,“ dodal ještě předseda ANO.

Babiš se vyjádřil i k obvinění, že kvůli chemičkám Agrofertu mohl rozhodovat ve svůj prospěch. Fiala by se podle něj měl naučit to, že chemičky jsou v Německu a na Slovensku. „Agrofert s tím nemá nic společného, pan Fiala jen mlží svůj organizovaný zločin ve vládě,“ narážel Babiš na současné kauzy hnutí STAN. „Když už chcete dělat narážky na nějaké mé zájmy, dejte si aspoň práci s tím, aby nevyznívaly tak nedomyšleně a dětinsky,“ vzkázal na sociálních sítích ještě premiérovi.

Havlíček: Poradci Fialu zesměšňují

Podle bývalého ministra obchodu, průmyslu a dopravy a místopředsedy ANO Karla Havlíčka Česká republika nemá šanci ovlivnit, jaký plyn k ní bude proudit. „Evropská unie cíleně posilovala ruský plyn a země, jako je Česko, Rakousko, Slovensko, jsou díky geografické poloze vázány na dodávky z Německa, kde ústí plynovody ruské. My bychom měli méně ruského plynu jen za předpokladu, že by se Česko přestěhovalo někam k Francii nebo Portugalsku, ale plynovody jsou tu tak rozložené a vybudované, že nám vytváří závislost na Rusku,“ řekl CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny.

Ani podle něj kontrakt nešel prodloužit. „To je ta chyba, kterou se pan Fiala dostává do vlastní pasti,“ podotkl Halvíček.

Ten zároveň Fialu vyzval, ať vymění své poradce. „Pan premiér je tady opravdu úplně popletený. Já mu to nevyčítám, ale vyčítám to jeho poradcům, kteří ho tím akorát zesměšňují,“ dodal.

Česká republika je na dovozu zemního plynu z Ruska závislá téměř ze sta procent. Současná vláda se s tím ale podle svého předsedy snaží bojovat.

„Děláme kroky, které se projeví během krátké doby, anebo několika měsíců či let. Snažíme se zajistit energii do České republiky, prostřednictvím ČEZ jsme získali podíl v LNG terminálu v Holandsku, obnovil jsem jednání o plynovodu Stork 2 z Polska, jednáme o LNG kapacitách v Polsku a Německu a děláme další kroky,“ vypočítával v Partii Fiala opatření, která kabinet podniká s ohledem na řešení vysokých cen energií zejména na evropském trhu.

 X X X

Válka zničila na Ukrajině téměř třetinu veškeré infrastruktury, tvrdí ministr dopravy Kubrakov

Ruská invaze na Ukrajinu dosud zničila 20 až 30 procent veškeré infrastruktury, odhadl v úterním rozhovoru s listem Le Monde ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Škody na ukrajinské infrastruktuře podle něj přesahují 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

„Odhadujeme, že bylo zničeno mezi 20 až 30 procenty veškeré infrastruktury: silnice, mosty, přístavy, železnice, letiště,“ uvedl Kubrakov. Ukrajina úspěšně používá západní střely Harpoon, přispívají k ničení ruského námořnictva

Z hlediska budov jsou nejvíce poškozená města jako Mariupol, Charkov, Černihiv, Severodoněck a Lysyčansk. O domov přišlo na 320 000 lidí a „další se očekávají“, dodal ministr, podle kterého je například Mariupol kompletně srovnaný se zemí.

Ruská vojska na Ukrajinu vpadla před téměř čtyřmi měsíci, 24. února. Ačkoliv je konec války v nedohlednu, v některých oblastech napadená země začala s obnovou zdevastované infrastruktury. Ukrajina se podle Kubrakovova snaží i přes riziko opětovného zničení vyřešit ty nejnaléhavější problémy.

„Pravděpodobnost, že budou města nebo infrastruktura znovu napadeny, je stále velmi vysoká. Válka bude dlouhá, nemůžeme proto začít s rozsáhlou obnovou. Ale musíme toho opravit co nejvíc před příchodem zimy – i s rizikem, že to bude znovu zničeno – jinak se lidé nevrátí,“ řekl Kubrakov.

Ukrajinské úřady si podle něj určují seznam priorit, na kterém jsou zejména mosty a strategické osy. „Musíme také opravit školy, nemocnice, administrativní budovy,“ doplnil ministr.

 X X X

Středočeský kraj odvolal šéfa silničářů Lichtnegera. Důvodem je spojení s lidmi z kauzy kolem Hlubučka

Rada Středočeského kraje odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera kvůli informacím, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Informovala o tom hejtmanka Petra Pecková a radní pro silniční dopravu Karel Bendl.

Radní podle Peckové mimo jiné zjistili, že Lichtneger před časem prodal svou firmu jednomu z obviněných v kauze dopravního podniku, což si lze podle ní ověřit z veřejně dostupných zdrojů. „Pro nás osobně je to o důvěře a zklamání té důvěry. Já osobně jsem nesmírně zklamaná,“ uvedla hejtmanka.

Policii se přihlásil Kos z kauzy kolem Hlubučka. Údajně zmizel den před razií v dopravním podniku

Kraj podle Bendla vytvoří kontrolní skupinu, která prověří všechny kroky odvolaného ředitele. Do doby jmenování Lichtnegerova nástupce povede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.

Podle serveru Seznam Zprávy Lichtneger poskytoval skupině kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla informace, aby mohla vydělávat i na úplatcích za zakázky ve Středočeském kraji. Skupina údajně postupovala podle stejného modelu, kvůli němuž detektivové od minulého týdne stíhají Hlubučka a další za korupci v pražském dopravním podniku – nejprve dosadit své lidi do vedení organizace a pak s jejich pomocí přimět zájemce o zakázky, ať platí provize.

V sídle silničářů v Říčanech u Prahy minulý týden zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Média zásah dávala do souvislosti se zatýkáním na pražském magistrátu kvůli hospodaření dopravního podniku. Cestáři to ale odmítli.

Vedení organizace minulý týden uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média vedení napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik a další organizace.

Do čela Krajské správy a údržby silnici Středočeského kraje nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali.

X X X

Březina o kauze Hlubuček: Odstoupit by měl i Hřib. Zdá se, že vše kryl a toleroval

Kauza Petra Hlubučka ze STAN ovlivňuje celou českou politiku. Prezidentští kandidáti Tomáš Březina a Tomáš Zima v pořadu Co Čech, to politik! zhodnotili, jak se korupční kauza dotýká i politiků, kteří nejsou ve hnutí. „Lidé by měli odstupovat, stejně jako primátor Zdeněk Hřib. Jestli o všem věděl a nekonal, tak je to strašlivé,“ podotkl Březina.

Zima ocenil, že policie případ intenzivně řeší. „Jsou tam nejasnosti. Když některé osoby zjistí neplechy, tak by v součinnosti s policií měly učinit kroky, aby došlo k vyměnění lidí v dopravním podniku co nejdříve. Další věcí je odstoupení politiků, na nichž je stín kontaktu s lidmi z kauzy. Gazdík se zachoval velmi správně, že rezignoval. Uvidíme, jak to bude pokračovat,“ uvedl a kauzu označil za skandální.

 Děním byl zaskočen také Březina. „Byl to šok a rána. Stejně jako Zima mám informace pouze z médií a od veřejnosti, neznám zákulisí. Rozhodně je to však skandální, nemorální, nemravné a strašlivé. Zejména v době, kdy se od běžných lidí začínají žádat oběti, jsou strašeni drahotou a tím, co se blíží,“ prohlásil.

 st politiků, kteří se plácají po zádech, že se Gazdík zachovat odpovědně. To je strašně málo. Lidé měli okamžitě odstupovat, stejně jako pan primátor Hřib. Jestli ví, že se to dělo, a sám se vyjádřil, že nezasáhl a nechtěl konat, protože musel držet na magistrátu vládní koalici, tak je to strašlivé. Ve vteřině pryč,“ vyzval Březina.

S kritikou na účet Pirátské strany pokračoval. „Jestli neodstoupí, tak co Bartoš? Ve vteřině pryč. To jsou piráti, kteří jsou v Praze v koalici. Hřib se vyjadřuje, že to kryl, toleroval, ale nevystoupil a neřešil to, protože musel držet politický směr. Tak jeho slova chápu já,“ konstatoval. Poté promluvil i o ministru vnitra Vítu Rakušanovi.

Rakušan měl sám odejít

„Jestli o kauze věděl, tak měl konat. Jestli neměl možnosti, jak to ovlivnit, tak tomu nerozumím. Je zde normální lidská vlastnost, kdy měl odejít on a říci, že nad tímto svinčíkem nebude, že mu to zničí kariéru a pověst. Na to v Česku stále čekáme,“ zdůraznil Březina. Zima doplnil, že vše nasvědčuje tomu, že Rakušan vyšetřování kauzy Hlubuček neovlivňoval.

„Jinak by nebyl odveden do vyšetřovací vazby jeden z vysokých politiků STAN. Domnívám se, že nyní zůstane ve funkci. STAN bude mít sněm a musí to vyříkat ve straně. Nevidím přímou souvislost Rakušana s události. Jestli o ní však věděl tak dlouho, tak je tam jeho politická odpovědnost,“ uzavřel.

X X X

Oháněl se duševním zdravím, koupil si nesvéprávnost, říká detektiv o Redlovi

Ještě si pamatuji slova z jeho prvního výslechu: Jsem naprosto duševně zdráv, nikdy jsem se s ničím neléčil, cituje na CNN Prima News v pořadu 360° Michala Redla bývalý elitní detektiv Karel Tichý, ústřední policejní postava kauzy Krejčíř. Tichý promluvil o minulosti s kontroverzním mužem navázaným na hnutí STAN, který se trestní odpovědnosti vyhnul poté, co jej soud shledal nesvéprávným.

 Původem zlínský lobbista a bývalá pravá ruka zločince Radovana Krejčíře Michal Redl je jedním z obviněných v korupční kauze pražského dopravního podniku. Během dřívějšího vyšetřování kauzy Krejčíř bylo ale Redlovo stíhání zastaveno kvůli duševní nemoci, která mu údajně znemožňovala chápat smysl trestního stíhání.

„Osobně jsem s Redlem začal komunikovat v roce 2002. Dělal na mě velice dobrý dojem. Orientoval se v obchodních záležitostech a financích,“ oponuje rozhodnutí soudu Karel Tichý, který s Redlem začal jednat pod falešným jménem a identitou vyšetřovatele BIS kvůli korupci v aféře Technology Leasing. „Působil jako naprosto normální, logicky uvažující člověk. Bál se Krejčíře. Naprosto chápal, co se děje,“ doplňuje.

Tichý dle svých slov po určité době získal Redlovu důvěru a podařilo se mu jej dovést až na vrchní státní zastupitelství, kde měl Redl vypovídat o Krejčířových aktivitách. Před zahájením výpovědi ovšem Redl zcela změnil přístup.

„Jeho (Redlův) advokát – pan Turek – se objevil po poradě v nějaké významné pražské advokátní kanceláři a všechno nám to shodil,“ popisuje Tichý. „Zakázal mu (Redlovi) s námi komunikovat a místo toho na nás hned na místě podali trestní oznámení,“ říká Tichý. V návaznosti na to bylo s Redlem zahájeno trestní stíhání.

Věděli, že psychiatři chystají Redlovi posudek

V kauze se podařilo odsoudit celou organizovanou skupinu s výjimkou Redla, který měl jako jediný „papíry na hlavu“. Tichý je přesvědčený, že dokumentace o Redlově nesvéprávnosti je čistě otázkou peněz.

„Když máte dobré advokáty se zdroji a kontakty, a máte peníze, tak vaši advokáti osloví významné psychiatry a doktory a ti udělají na zakázku účelový posudek, kde vám z normálního člověka udělají (nesvéprávného), aby se vyhnul stíhání,“ říká Tichý s tím, že jména konkrétních doktorů nemůže uvést.

Důkazy o podobných účelových posudcích pocházejí mimo jiné i z „motáků“ Radovana Krejčíře. „Krejčíř psal motáky a třeba i částky: Doktor – milion korun, neschopnost vazby – čtyři miliony korun,“ líčí Tichý podsvětní praktiky uprchlého zločince.

Kvůli Redlovi šel osobně za Gazdíkem

Poté, co byl Tichý nucen od policie kvůli případu Krejčíř odstoupit, stále situaci kolem Redla monitoroval. Když se v médiích objevily informace o kontaktech mezi lobbistou a hnutím STAN, oslovil Tichý jednoho z nejvyšších představitelů hnutí, dnes už bývalého ministra školství Gazdíka.

„Nevydržel jsem to, šel jsem za ním (Gazdíkem) a říkal jsem mu: prosím Vás, vy jste se zbláznili? To nevíte, kdo je Redl? Říkal (Gazdík), že si ho (Redla) nějak matně vybavuje, ale že on nic, že všechno pan (Stanislav) Polčák,“ uvádí bývalý elitní detektiv.

Redl měl ale podle Tichého vztahy s vlivnými politiky ještě před vznikem hnutí STAN. V rozhovoru v pořadu CNN Prima News 360° naznačil, že jde o členy ODS a ČSSD, kteří stále v politice působí. Jména nezmínil.

„Celá ta kauza je pro politiky velice nebezpečná, protože ukazuje, že nemají sebereflexi. Vyloženě mě zarazilo, když jsem oslovil Gazdíka a jeho reakce byla… to vidíte dneska,“ zhodnotil Tichý nakonec.

X X X

Ostřelování Charkova neustává

Nejméně sedm zraněných si v úterý na severovýchodě Ukrajiny vyžádalo ostřelování Charkova ruským dělostřelectvem, uvedl na svém webu list RBK-Ukrajina s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova.

„Okupanti znovu ostřelují obytné čtvrti v Charkově a uplatňují teror vůči civilnímu obyvatelstvu,“ uvedl Syněhubov. „Podle předběžných údajů utrpělo sedm civilistů zranění,“ dodal.

Gubernátor vyzval obyvatele druhého největšího ukrajinského města k maximální opatrnosti, do ulic by měli vycházet jen v opravdu nezbytných případech. „Nyní je to krajně nebezpečné!“ varoval. Ostřelování způsobilo ve městě výpadky v dodávkách elektřiny i vody, v průmyslové zóně vypukl požár.

X X X

Do vazby jde další podnikatel v korupční kauze, STAN mu vrací peníze

Soud poslal do vazby podnikatele Pavla Kosa, který patří k dalším obviněným v kauze korupce v pražském dopravním podniku. Učinil tak z obav z možného útěku či z ovlivňování svědků. Novinářům to na místě řekl mužův advokát Vlastimil Rampula. Podle informací uniklých do médií z policejních spisů je Kos blízkým spolupracovníkem Michala Redla, údajného šéfa organizované zločinecké skupiny. Hnutí STAN předtím oznámilo, že vrací peníze, které od podnikatele obdrželo.

„Bylo vyhověno návrhu pana státního zástupce a můj klient byl vzat do vazby,“ uvedl Rampula po skončení zasedání u Obvodního soudu pro Prahu 9. Podle soudce existují důvodné obavy, že by se Kos mohl skrývat nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.

„Pan Kos se k obvinění staví tak, že zatím si přečetl mnohostránkový výtisk. Musí se seznámit s poklady, které policejní orgán vedly k zahájení trestního stíhání. Je velmi předčasné se k tomu vyjadřovat,“ řekl advokát. Dodal, že proti zahájení stíhání podali stížnost.

Kos o víkendu sám přišel na policii, předtím byl v zahraničí – podle Rampuly na plánované sportovní akci. „Je to zvláštní postup, pan Kos se nevyhýbal stíhání, přihlásil se dobrovolně,“ komentoval právník zadržení klienta. Stížnost proti vazbě zatím nevznesl, počká na písemné vyhotovení dnešního rozhodnutí.

Justice Kosa letos v březnu pravomocně odsoudila na pět let za krácení daní se škodou ve výši 135 milionů korun. „Čekáme na doručení písemného vyhotovení rozhodnutí odvolacího soudu,“ upřesnil Rampula. Jeho klient tedy ještě neobdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu.

Obviněných by aktuálně mělo být 12, podle dnešní Mladé fronty Dnes ale jeden z nich – šedesátiletý obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam – v pondělí zemřel. Státní zástupce Adam Borgula se dnes na dotaz ČTK nechtěl k počtu obviněných vyjádřit ani jakkoliv jinak komentovat kauzu.

Vládní hnutí Starostové a nezávislí v úterý zveřejnilo, že vrátí dar ve výši 350 tisíc korun. Obdržel ho v roce 2014, v té době Kos trestně stíhaný nebyl, sdělila mluvčí hnutí Sára Beránková. V sobotu Starostové oznámili, že vrátí všechny dary spojené s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi trojici obviněných s uvalenou vazbou.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina 11 obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i Petr Hlubuček, nyní již bývalý náměstek pražského primátora, jemuž následně bylo pozastaveno členství ve STAN. Hlavou skupiny byl podle kriminalistů Redl. Oba skončili ve vazbě.

Spojitost s Redlem zatím našlo hnutí u daru 300 tisíc korun z roku 2020, oznámili Starostové v sobotu. Při prověřování využívají systém Cribis a internetový projekt Hlídačstátu.cz.

Redlův blízký spolupracovník Kos se podle Radiožurnálu v neděli přihlásil policii. Podle serveru Seznam Zprávy bude v úterý Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodovat o jeho vazbě. „Zatím je další identifikovaný Pavel Kos, kde budeme vracet dar, který nám dal v roce 2014. V době přijetí daru trestně stíhaný nebyl,“ uvedla Beránková. Sdělila, že šlo o částku 350 tisíc korun a poskytla ji firma.

Kauza personálně výrazně zasáhla vládní hnutí. Kvůli kontaktům s Redlem oznámil v neděli rezignaci k 30. červnu ministr školství Petr Gazdík. V pondělí ze stejného důvodu pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák. Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Starostové prověřovali všechny dary i začátkem letošního roku. Reagovali tak na zprávy médií, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru a další od společnosti s trestně stíhaným spolumajitelem. Předseda hnutí Vít Rakušan tehdy uvedl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, ale zákonnost z hlediska veřejnosti nestačí. Hnutí proto oznámilo, že vrátí zhruba 3,42 milionu korun od právnických osob a nadále bude přijímat dary jen od fyzických osob.

X X X

‚Klobouk dolů před Petrem, že to jakoby umlátil.‘ Jak měli Hlubuček a spol. obsazovat klíčové posty

Ekonomický ředitel, vedoucí informačně-technologické jednotky nebo šéf správy objektů. To jsou funkce v pražském dopravním podniku, které skupina kolem obviněného exnáměstka Petra Hlubučka podle detektivů obsadila loajálními lidmi. Radiožurnál s pomocí policejních dokumentů popisuje, jak celý proces fungoval. Zásadní bylo – podle policie – dosazení bývalého poradce slovenské vlády Mateje Augustína do představenstva pražského dopravního podniku (DPP).

Jmenuje se Matej Augustín a říkali mu Maťo. Jeho prosazení do vedení pražského dopravního podniku bylo podle detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zásadním krokem k tomu, aby začala „organizovaná zločinecká skupina“ kolem exradního Petra Hlubučka a zlínského podnikatele Michala Redla fungovat.

Ale popořadě: vraťme se do září 2019. V té době totiž Augustín poslal – podle detektivů – svůj životopis tehdejšímu náměstkovi pražského primátora Petru Hlubučkovi. Ten jej – opět podle kriminalistů – prosazoval navzdory nesouhlasnému postoji koaličních partnerů.

„Jsme přesvědčeni, že je to zkušený odborník z oboru dopravy, kterých opravdu není mnoho. Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ vysvětloval Hlubuček serveru Zdopravy.cz, proč stojí o Augustínovo jmenování do představenstva pražského dopravního podniku.

V listopadu 2019 na jednání dozorčí rady dopravního podniku Hlubuček jeho jmenování poprvé navrhl. Vyšlo to ale až napotřetí. 18. prosince dostal 8 hlasů z 15 a o den později se stal pátým a posledním členem představenstva a ekonomickým ředitelem.

O KOM Z OBVINĚNÝCH JE V TEXTU ŘEČ?

Michal Redl – zlínský podnikatel, který v minulosti spolupracoval s Radovanem Krejčířem. Kvůli pojistnému podvodu jej již dříve stíhala policie, ale státní zástupkyně následně stíhání přerušila a to kvůli Redlově údajné duševní nemoci. Ta se u něj projevila až po zahájení stíhání. Podle policejních dokumentů byl hlavou celé skupiny.

Petr Hlubuček – politik z hnutí STAN. Exnáměstek pražského primátora Zdeňka Hřiba. Kriminalisté mu dávají za vinu účast na organizované skupině a přijetí úplatku. Jeho úkolem bylo podle kriminalistů protlačit do dopravního podniku lidi, kteří budou skupině umožňovat manipulace se zakázkami.

Pavel Kos – podnikatel a Redlův blízký spolupracovník. Jak připomínají kriminalisté, letos v březnu jej soud pravomocně odsoudil za krácení daní na pět let, kdy jako spolupachatel v řetězci firem způsobil státu škodu ve výši 135 milionů korun. Detektivové ho viní z účasti na organizované zločinecké skupině.

Pavel Dovhomilja – podnikatel v IT. Obviněný je z účasti na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, a legalizace výnosů z trestné činnosti. Není zatím obviněn, v době policejního zátahu pobýval v Chorvatsku.

Matej Augustín – manažer původem ze Slovenska. Člen představenstva dopravního podniku a ekonomický šéf. Redlova skupina ho podle kriminalistů cíleně dosadila do vedení městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky. O peníze se s ním pak dělili. Policisté zatím Augustína stejně jako Dovhomilju neobvinili, protože pobývá na Slovensku.

Luděk Šteffel – vedoucí Jednotky informačních technologií dopravního podniku. Policie tvrdí, že spolu o dalšími obviněnými zasahoval do konkrétních zakázek, tak aby z nich měla skupina peníze.

Dalibor Kučera – vedoucí právního odboru dopravního podniku. Podle detektivů se s dalšími obviněnými snažil změnit systém vymáhání dluhů za nezaplacené pokuty. Exekutoři, kteří by se k vymáhání peněz dostali, měli za odměnu odvádět část peněz Redlově skupině.

Martin Vejsada – vedoucí odboru Technické správy objektů dopravního podniku. Ostatním ve skupině podle policejních dokumentů hlásil, jaké budou zakázky. Slíbil také připravit smlouvu pro externí firmu na služby, které by zvládl Dopravní podnik zajistit sám.

Varianta B?

Postupem času se ale podle detektivů začalo Augustínovo chování Hlubučkovi a spol. vymykat z rukou. Sedmačtyřicetiletý Slovák třeba na jednání v říjnu 2021 vulgárně urazil členku představenstva a z jednání odešel. To přitahovalo zbytečnou pozornost.

Skupina kolem Hlubučka měla právě tento incident řešit v pražském bytě, který si pronajímal Redl, podle kriminalistů faktický šéf skupiny. Z odposlechů vyplývá, že počítali i s možností konce ekonomického ředitele. „Připravujeme se na alternativu, že by všichni byli pro odvolání toho Augustína,“ odposlechli loni v listopadu detektivové exradního Hlubučka.

„To si řekneme upřímně, jako my tady nejsme… přátelství je jedna věc, ale druhá věc je..,“ pokračoval Hlubuček a podnikatel Redl jeho myšlenku dokončil: „Nesmí nás to ohrozit.“

Během následujícího dne měli – podle informací v policejních dokumentech – členové skupiny s Augustínem pohovor. Připomněli mu mimo jiné období, kdy se ho snažili do funkcí v dopravním podniku dosadit. „Moc dobře víš, jako to byl půlroční maraton, že už to vypadalo, že to nedopadne. Pak se to jakoby zlomilo a klobouk dolů před Petrem, že to jakoby umlátil.“

Náhradník Sankota

Detektivové jsou přesvědčeni, že chtěl podnikatel Redl Augustína dokonce vyměnit. Měl připravenou náhradu na jeho místo – Martina Sankotu, bývalého náměstka ministryně kultury Aleny Hanákové, dnes místostarostky Vizovic. Loni v listopadu se muži dokonce dvakrát potkali. Řešit měli i konkrétní postup, jak exnáměstka do vedení dopravního podniku dosadit.

Radiožurnál se Sankotu pokoušel kontaktovat. Po zmínce o tom, že by se dotazy měly týkat jeho schůzek s Redlem, ale položil telefon. Na dotazy zaslané prostřednictvím SMS nezareagoval.

Augustín nakonec tlak ustál a v představenstvu dopravního podniku skončil až minulý týden ve středu, kdy na pražském magistrátu a dalších místech zasahovali policisté.

„Vzhledem k závažnosti a rozsahu celé kauzy jsme se rozhodli odvolat člena představenstva DPP Mateje Augustína, který byl nominantem Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Hovořil jsem s ním a nenachází se ani v ČR, do které se odmítá vrátit,“ vysvětloval krok rady náměstek pražského primátora a předseda dozorčí rady dopravního podniku Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Expert na IT

Augustín byl podle policie klíčem k získání dalšího loajálního člověka – Luďka Šteffela. Toho měl doporučit Pavel Kos, stíhaný podnikatel a další ze zakladatelů skupiny.

„Šteffel je výborný kámoš,“ prohlásil podle policejního dokumentu Kos na schůzce v bytě, který si Redl pronajímal na schůzky.

Hnutí STAN prověřuje dary z minulých let. Zatím našlo spojitost s Redlem u jediného ve výši 300 tisíc.

Podle Kose se Šteffel výborně hodil na pozici vedoucího Jednotky informačních technologií. „Z pohledu organizované zločinecké skupiny vedené Michalem Redlem se jednalo o krok logický a ‚taktický‘, neboť Pavel Dovhomilja (rovněž stíhaný podnikatel – pozn. aut.) jakožto hlavní styčná osoba organizované zločinecké skupiny pro DPP, a. s., podniká právě v oblasti informačních technologií a má osobní znalost tohoto prostředí,“ píše se v policejních dokumentech.

Člen dozorčí rady Augustín ale nejdřív podle kriminalistů potřeboval důvody k odvolání stávajícího ředitele Lukáše M.

Nakonec je i našel – nedodržení rozpočtu jednotky. A na začátku září 2020 Šteffela místo vedoucího jednotky skutečně jmenoval.

‚Držet Michovského za koule‘

Skupina podle detektivů zvládla obsadit ještě jednu zásadní pozici uvnitř městské firmy, a to vedoucího odboru technické správy objektů. Ten má na starosti udržovat jednotlivé areály metra, vozovny tramvají a garáže autobusů. Pro Redlovu skupinu to znamenalo hlavně jedno – možnost kontrolovat stavební zakázky, které odbor vypisoval.

Místo vedoucího se uvolnilo v listopadu roku 2020, kdy vedení dopravního podniku odvolalo tehdejší šéfku odboru. Podle kriminalistů Redlova skupina chtěla i na tuto pozici dosadit loajálního člověka. Vybrali si Petra M. (není mezi obviněnými – pozn. red.), který v dopravním podniku už pracoval a Redlovi i lidem okolo něj vyhovoval.

Kromě snahy o ovlivňování veřejných zakázek měl mít vybraný člověk ještě jeden úkol: omezení vlivu generálního ředitele dopravního podniku Petra Witowského, a hlavně podnikatele Petra Michovského. Z odposlechů, které pořídili detektivové, plyne, že Petr M. měl v případě instalování do vedoucí pozice „držet Michovského za koule“. Na pozici se konalo výběrové řízení.

„No tak teď jde o to, že jo, generál (Petr Witowski – pozn. aut.) si prosadil, že na pozici po (…) bude výběrko, takže předpokládám, že Micháč se tam bude snažit prorvat někoho jinýho než M. (zde policisté nemají celou nahrávku, ale má jít o Petra M. – pozn aut.), takže jsem se domluvil se Špičkou (Jiří Špička, personální ředitel a člen představenstva DPP – pozn. aut.), ať jako to pohlídá, tak slíbil, že jako postaví komisi ze svých lidí,“ zaznamenali v odposleších detektivové rozhovor mezi Dovhomiljou a Redlem.

Radiožurnál oslovil s žádostí o reakci na zaznamenané hovory Witowského i Michovského. Podnikatel Michovský do vydání textu nereagoval. Witovsky po mluvčím dopravního podniku Danielu Šabíkovi vzkázal, že se nemůže kvůli podepsané mlčenlivosti vyjadřovat.

CELÉ VYJÁDŘENÍ ŠÉFA DPP PETRA WITOWSKÉHO:

Rádi bychom Vám odpověděli ve větším detailu, ale pan předseda představenstva a generální ředitel Witowski se vyšetřovatelům písemně zavázal k mlčenlivosti po celou dobu vyšetřování případu a k poskytování maximální součinnosti orgánům činným v trestním řízení. Pro nás je podstatné, aby se celá záležitost co nejdříve vyšetřila a vysvětlila. Proto se omlouváme, ale nechceme ovlivňovat či mařit vyšetřování případu tím, že budeme komentovat útržky z údajných přepisů odposlechů, ve kterých se baví osoby, vůči kterým bylo vzneseno obvinění nebo dokonce byly vzaty do vazby. Odposlechy jsme neslyšeli, ani nemáme k dispozici jejich celý přepis. Vztah pana GŘ Witowského s panem Hlubučkem byl pracovní a věcný. V řadě záležitostí se jejich názory rozcházely, je ale poměrně běžné, že manažer na řadu projektů či procesů ve firmě nahlíží jako manažer, tj. zcela jinak, než jsou představy politika.

Petr M. nakonec skutečně vyhrál. Už druhý den si to však Dovhomilja a spol. rozmysleli. Detektivové neví, proč přesně, ale Dovhomilja přestal Petrovi M. věřit. A následně i zbytek skupiny. Obratem proto zařídili zrušení celého výběrového řízení.

Rychle ale našli náhradu – Martina Vejsadu. Podle policejních záznamů byl Vejsada v kontaktu s radním Hlubučkem, který ho pak poslal za Janem Šurovským, ředitelem jednoho z částí DPP a členem představenstva. Redl chtěl, aby se Vejsada s Šurovským poznali. Teprve poté vypsal dopravní podnik nový konkurz, který Vejsada vyhrál. Dnes je obviněn z účasti na Redlově organizované skupině, které po svém nástupu do funkce začal pomáhat.

Právník ze Zlína

Svého člověka měli podle kriminalistů Redl s ostatními nainstalovat i do vedení právního odboru dopravního podniku. Místo získal Dalibor Kučera, syn Redlova obchodního partnera ze Zlína. Podle detektivů se Kučera, který patří mezi 13 obviněných, s Redlem potkával v jeho konspiračních bytech v Praze a řešili interní záležitosti dopravního podniku. Podle policistů byl vztah obou mužů v „přátelské rovině“.

Kauza Dozimetr

Kromě toho skupina kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem, ovlivňovala podle policie celkem tři velké zakázky. Údajně chtěla milionové úplatky, popsal podrobně z policejních dokumentů investigativní tým Radiožurnálu.

 

Hlubuček se zbavuje majetku. Vilu v Lysolajích začal převádět v den razie na svého partnera

ČÍST ČLÁNEK

 

Pět milionů měla požadovat třeba za to, že přes tehdejšího člena vedení dopravního podniku Mateje Augustína projde smlouva na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Zakladateli údajné organizované skupiny, kvůli níž ve středu zasahovali detektivové v akci Dozimetr mimo jiné na pražském magistrátu, jsou podle policejních dokumentů Redl, Kos a Hlubuček, jak jsme již dříve informovali zde.

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan uvedl, že popis jednání jeho klienta, který je v usnesení o zahájení trestního stíhání, se diametrálně liší od toho, jak je Hlubuček a jeho role v kauze dopravního podniku veřejně prezentována.

V pátek u Obvodního soudu pro Prahu 9, který rozhodoval o vazbě pro Hlubučka a další dva obviněné, své tvrzení rozvedl. „Zatímco v médiích je můj klient označování za spoluřídící osobu skupiny, tak z toho popisu, jak je v usnesení o zahájení trestního stíhání, nic takového ale jednoznačně nevyplývá. Jeho role je tam podle mého hodnocení – je to hodnocení obhajoby samozřejmě – spíše okrajová.“

X X X

Ministr Blažek prověří postup soudu i znalců u omezení Redlovy svéprávnosti

 Ministerstvo spravedlnosti prověří postup okresního soudu Plzeň-město a znalců v případu omezení svéprávnosti podnikatele Michala Redla, který byl obviněn v korupční kauze pražského dopravního podniku. Na twitteru to dnes uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Předsedkyně Okresního soudu Plzeň – město Petra Pavlíčková zatím nemá žádné konkrétní pokyny a ani nedokáže říct, čeho se dohled ministerstva bude týkat.

„Po poradě s pracovníky ministerstva jsem dnes vydal pokyn k okamžitému zahájení dohledu nad postupem Okresního soudu Plzeň-město ve věci rozhodnutí o omezení svéprávnosti pana Michala Redla. Současně ministerstvo prověří i postup znalců v oboru psychiatrie ve stejném případu,“ napsal Blažek.

Pavlíčková řekla, že informaci o zahájení dohledu má z rozhovoru s předsedkyní plzeňského krajského soudu a že si pravděpodobně ministerstvo vyžádá spis k Redlově případu. „My nemáme samozřejmě žádný problém ten spis předložit ministerstvu k provedení dohledu, nicméně ani ministerstvo není oprávněno zasahovat do rozhodovací činnosti soudu, stejně jako nejsem ani já ani paní předsedkyně krajského soudu. Ani já nejsem oprávněna kontrolovat správnost postupu co do hmotně-právních úkonů a procesních úkonů. Takže čeho se konkrétně bude dohled týkat, opravdu říct nedokážu,“ uvedla Pavlíčková. Otázka znalců je podle ní v gesci ministerstva.

O omezení svéprávnosti Redla, kterého policie v nynější korupční kauze označuje za hlavu zločinecké skupiny, rozhoduje plzeňský okresní soud opakovaně od roku 2008. Poslední přezkumné řízení se konalo 13. května a zatím není pravomocné, ceskajustice.cz

X X X

Předsedkyně: O omezení svéprávnosti lobbisty Redla rozhoduje plzeňský soud od roku 2008

O omezení svéprávnosti podnikatele a lobbisty Michala Redla, stíhaného v kauze korupce v pražském dopravním podniku, rozhoduje plzeňský okresní soud opakovaně od roku 2008. Poslední přezkumné řízení se konalo 13. května a zatím není pravomocné. Uvedla to předsedkyně Okresního soudu Plzeň – město Petra Pavlíčková. Policie Redla označuje za hlavu zločinecké skupiny. Postupem okresního soudu se zabývá i předsedkyně Krajského soudu v Plzni Věra Oravcová. Zjišťuje zatím podrobnosti o případu.

Okresnímu soudu připadlo rozhodování o omezení svéprávnosti Redla podle jeho tehdejšího bydliště. „V době, kdy se zahajovalo řízení o svéprávnosti, posuzovaný měl tady trvalý pobyt a faktické bydliště. Takže jsme byli správně příslušní. Omezení svéprávnosti se opakuje ve vlnách, jsou tam na to stanovené zákonné lhůty. Když jsem si dělala lustraci spisu, našla jsem první omezení už z roku 2008,“ řekla Pavlíčková. Přezkumné řízení se dříve dělalo po třech letech, nyní je to po pěti. Soud je podle Pavlíčkové povinen řízení o přezkumu vždy v dané lhůtě zahájit, pokud například posuzovaný člověk nezemře. „Naposledy to bylo 13. května. Doložka právní moci aktuálně vyznačena není, protože rozsudek byl rozesílán 10. června a jediné, co vím, je, že hmotně právní opatrovník se vzdal práva odvolání. Takže předpokládám, že do právní moci dojde,“ uvedla Pavlíčková.

Podrobnosti o spisu si vyžádala Oravcová. Teprve se bude rozhodovat o dalším postupu, který jí jako předsedkyni nadřízeného soudu náleží. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na twitteru v pondělí uvedl, že se případem zabývá. „Hovořil jsem s předsedkyní Krajského soudu v Plzni, která věc prověřuje,“ napsal.

„Pan ministr mě o tom informoval, ale já zatím teprve zjišťuji veškeré dostupné informace, které jako předsedkyně krajského soudu zjistit mohu. Vstoupila jsem do jednání s Okresním soudem Plzeň – město a teprve očekávám nějakou zprávu od předsedkyně okresního soudu. Podle toho, jaké údaje se mi podaří zjistit, stanovím další postup. Pokud tedy tam bude co prověřovat. Pokud například zjistím, že ta věc je pravomocně skončena, je to mimo moji kompetenci,“ řekla Oravcová.

Pavlíčková neví, jaká by měla být přesně role předsedkyně krajského soudu a co přesně ministr požaduje. Předsedkyni krajského soudu podle svých slov řekla, v jaké fázi řízení je i to, že kopii spisového materiálu si udělala policejní centrála proti organizovanému zločinu. „Co se týče rozhodovací činnosti, do toho předsedkyně krajského soudu zasahovat nemůže, stejně jako nemůžu zasáhnout já do rozhodování svých soudců. Co se týče konkrétního rozhodnutí, k tomu nemáme oprávnění rozhodně do něj jakýmkoliv způsobem zasahovat,“ dodala Pavlíčková.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN, ceskajustice.cz

X X X

Kárný senát udělil důtku obžalovanému soudci KS Knaiflovi v Brně, ten přiznal psychické problémy

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) uložil důtku soudci Karlu Knaiflovi z Krajského soudu v Brně. Kárnou žalobu podal předseda Nejvyššího soudu Petr Angalossy kvůli tomu, že Knaifl včas nesplnil oznamovací povinnost podle zákona o střetu zájmů. Majetkové oznámení za rok 2020 podal zhruba s měsíčním prodlením. Opozdil se také o rok dříve, kdy mu Angyalossy udělil výtku a varoval, že v případě opakování hrozí kárná žaloba. Knaifl čelí obžalobě kvůli sexuálnímu nátlaku na nezletilou a dalším skutkům.

Důtka je nejmírnější kárný postih. Knaifl řekl, že rozhodnutí kárného senátu akceptuje a pokládá za spravedlivé. Kauzu údajného sexuálního nátlaku, kvůli které je dočasně zproštěn funkce a čelí obžalobě, komentovat nechtěl, odkázal na svého právního zástupce. Obviněn je z trestných činů sexuálního nátlaku ve stadiu pokusu, ohrožování výchovy dítěte, zneužití pravomoci úřední osoby a výroby a jiného nakládání s dětskou pornografií.

Předseda kárného senátu David Hipšr uvedl, že případy, kdy soudci nedodrží lhůtu pro podání majetkového prohlášení, mohou naplnit znaky kárného provinění, ale nikoliv vždy. „Tyto případy se vzpírají nějakému zobecnění, vždy je potřeba postupovat s ohledem na konkrétní okolnosti,“ řekl Hipšr. U Knaifla označil za přitěžující okolnost to, že lhůtu promeškal dvakrát.

„Právě soudci v první řadě by měli dodržovat zákonné lhůty,“ řekl Angyalossy. Připomněl, že povinnost podávat majetková přiznání mají soudci už několik let, nejde tedy o žádnou novinku.

Knaifl prodlení nepopíral, jeho právní zástupce Stanislav Požár však vyjádřil názor, že chyba není tak závažná, aby naplňovala znaky kárného provinění. Knaifl kárnému senátu řekl, že loni měl psychické problémy, které vyvrcholily v souvislosti se zahájením trestního řízení vůči jeho osobě.

„Byl to tak zásadní zásah do mého života, že jsem této své povinnosti nevěnoval náležitou pozornost, kterou jsem jí věnovat měl,“ řekl Knaifl. Od loňského července je dočasně zproštěn funkce.

Průběžná majetková oznámení za minulý kalendářní rok podávají soudci nejpozději do 30. června následujícího roku. U přiznání za rok 2020 nedodrželo lhůtu 43 soudců či soudkyň. Angyalossy pak v každém individuálním případě rozhodoval o možnosti udělení výtky. Zohlednil zdravotní a osobní důvody, které některým soudcům znemožnily splnit povinnost včas. Výtku nakonec udělil 13 soudcům, na Knaifla kvůli opakovanému pochybení podal kárnou žalobu, ceskajustice.cz

X X X

Znalkyně stane před soudem v Mostě kvůli posudku na opilou soudkyni

 Před soudem v Mostě stane znalkyně kvůli posudku vypracovanému pro někdejší místopředsedkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou, která byla odsouzena za řízení pod vlivem alkoholu. Znalkyně Eva Herkommerová ve svém dokumentu opilost zpochybňovala. Za křivou výpověď jí hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, případně zákaz činnosti.

Herkommerová podle obžaloby vědomě a v rozporu s poznatky z oboru zhotovila znalecký posudek, v němž mimo jiné uvedla, že je víc než pravděpodobné, že hladina alkoholu v krvi u soudkyně Lehké ve chvíli, kdy jí zastavila policejní hlídka, byla nulová, a že tedy neřídila auto pod vlivem alkoholu.

Hlídka Lehkou zastavila v prosinci 2019 poté, co sledovala její jízdu v Mostě. Při dechové zkoušce policisté ženě naměřili 1,8 promile alkoholu. Po pěti minutách naměřená hodnota činila 1,75 promile. S krevním testem Lehká nejprve souhlasila, následně odmítla. Hájila se tím, že zvýšenou hodnotu způsobily léky Stopangin a Bromhexin. Za řízení v opilosti dostala podmínku, peněžitý trest a přišla o talár. Nejvyšší soud letos v únoru odmítl její dovolání.

Znalec obžaloby a odborník, který vypracoval revizní posudek, obhajobu Lehké odmítli. Herkommerová v posudku i u mosteckého soudu uvedla, že výsledek obou dechových zkoušek nepochybně ovlivnily léčivé přípravky. Obžalovaná je z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

X X X

Advokát: Ústavní soud nedospěl k závěru o neplatnosti smluv investičního životní pojištění, revoluce se nekoná

  Na konci května vydal Ústavní soud nález, kterým rozhodl o stížnosti klienta pojišťovny ve věci sporu o Investiční životní pojištění (sp. zn. III. ÚS 2127/21).Nález konstatuje, že počátek běhu subjektivní promlčecí lhůty by měl být soudy zkoumán s přihlédnutím ke specifikům každého jednotlivého případu. „Což ale převážná většina soudů činí již nyní. Přestože je nález Ústavního soudu žalující skupinou vydáván za přelomový, ve skutečnosti se jedná o rozhodnutí spíše procesní povahy, kterým Ústavní soud pouze vyzval obecné soudy k důkladnějšímu odůvodňování svých závěrů,“ upozorňuje advokát Martin Rezek, který je odborníkem na sporná řízení a spotřebitelské právo.

V případu šlo o spor klienta pojišťovny, který se domáhal vydání finančního plnění v podobě bezdůvodného obohacení, jehož vznikl dovozoval na základě údajné neplatnosti smlouvy investičního životního pojištění (IŽP). Jelikož však byl nárok klienta promlčený, obecné soudy mu požadovanou částku nepřiznaly.

Klient pojišťovny se pokoušel promlčení svého nároku zvrátit tvrzením, že pojišťovnou uplatňovaná námitka promlčení je nemravná. S touto argumentací však klient pojišťovny neuspěl u prvostupňového, odvolacího ani Nejvyššího soudu.

Podle ÚS nelze počátek běhu subjektivní promlčecí doby bez dalšího dokazování spojovat s okamžikem uzavření smlouvy a následnými pravidelnými platbami pojistného. „Ty jsou samy o sobě objektivními okolnostmi, které o subjektivní vědomosti oprávněného o bezdůvodném obohacení nevypovídají,“ stojí v právní větě nálezu. To však neznamená, že by v některých případech subjektivní promlčecí doba nemohla plynout od jednotlivých plateb pojistného. Je pouze nutné, aby soudy počátek jejího běhu vždy zkoumaly a důkladně odůvodňovaly.

K tvrzení klienta o tom, že by měla být námitka promlčení vznesená pojišťovnou nemravná, se Ústavní soud vyjádřil a postavil na stranu pojišťovny když potvrdil, že námitka promlčení v tomto případě dobrým mravům neodporuje. Ústavní soud dále uvedl, že u obecných soudů neshledal ve vztahu k posouzení mravnosti námitky promlčení jakékoli ústavněprávní pochybení a jejich odůvodnění považuje za srozumitelné a přesvědčivé.

Odůvodnění rozhodnutí obecných soudů shledal Ústavní soud nedostatečnými pouze ve vztahu k otázce běhu promlčecí doby a tedy okamžiku, kdy se klient pojišťovny mohl dozvědět o potenciální vadnosti smlouvy. Nález tedy míří na soudy a nikoli na podstatu samotného sporu.

Soudy by se podle ÚS měly detailněji zabývat okamžikem, kdy se v konkrétních případech klienti dozvěděli o svém právu na vydání bezdůvodného obohacení. „Musejí uvážit, zda lze takový okamžik zjistit, zda má význam provést navržené důkazy, zda účastník splnil povinnost důkazní či unesl důkazní břemeno apod.,“ napsal v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Soudy mají své úvahy lépe zdůvodnit

Podle spolku Podvedení klienti, advokáta Petra Němce i některých politiků jde o významný nález s potenciálními dopady až na milion smluv. Ve sporech o IŽP působí dlouhodobě tzv. žalující skupiny, které nález interpretovaly jako finální vyřešení otázky platnosti smluv. „Přestože je nález Ústavního soudu žalující skupinou vydáván za přelomový, ve skutečnosti se jedná o rozhodnutí spíše procesní povahy, kterým Ústavní soud pouze vyzval obecné soudy k důkladnějšímu odůvodňování svých závěrů,“ upozorňuje ale advokát Martin Rezek. Nález podle něj představuje spíše procesní rozhodnutí, kterým soud pouze hodnotí postup obecných soudů, necílí však na podstatu sporů o IŽP. Cílem rozhodnutí tedy bylo soudy upozornit, aby své úvahy a závěry lépe odůvodňovaly.

I podle České asociace pojišťoven nález nemá žádný vliv na platnost smluv na existující smlouvy. „Ústavní soud se zabýval smlouvami investičního životního pojištění historicky už několikrát a všechny stížnosti odmítl. Nález Ústavního soudu se týká procesního postupu soudů nižších stupňů a nemá žádný vliv na otázku platnosti smluv na investiční životní pojištění. Pojišťovny považují smlouvy od počátku za platné a jako k platným se k nim budou i nadále chovat. Z nálezu Ústavního soudu proto neplynou klientům pojišťoven žádné negativní důsledky a jednotlivé pojišťovny jsou vždy připraveny s nimi aktivně řešit jejich případné připomínky ke konkrétním pojistným produktům,“ uvedli zástupci Asociace.

Spotřebitelské organizace na základě nálezu vyzývají klienty k soudnímu postupu u smluv o IŽP. Po vyhlášení to uvedl například Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. „Je třeba se mít na pozoru. Spory ze smluv IŽP totiž velmi často končí způsobem, kdy je klient povinen pojišťovně vracet nemalé částky v podobě již pojišťovnou vyplaceného odkupného či pojistného plnění. Apeluji proto na spotřebitele, aby si dobře rozmysleli, než se rozhodnou své spory řešit soudní cestou či dokonce v součinnosti s těmito žalobními uskupeními,“ dodává advokát Martin Rezek.

V konkrétní kauze, kterou se zabýval ÚS, musí znovu rozhodovat odvolací Městský soud v Praze. Účastníky řízení jsou Uniqa pojišťovna a její klient. Jde o zhruba 52.000 korun. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Zemřel Petr Adam, jeden z obviněných v kauze Hlubuček. Policie ho vinila z podplácení

Zemřel obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam, který byl jedním z třinácti obviněných v korupční kauze kolem Petra Hlubučka (STAN). Podle vyšetřování se pokoušel uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku. V úterý o tom informoval server iDNES.cz, Radiožurnálu to poté potvrdily na sobě nezávislé zdroje obeznámené s případem. Policie nyní smrt vyšetřuje, přesnou příčinu úmrtí určí pitva.

Skupina kolem bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla ovlivňovala podle policie tři velké zakázky. V jedné z nich se angažoval i zemřelý podnikatel Petr Adam, který se podle policie snažil uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku Michala Zděnka kvůli tomu, že měl výhrady k zakázce na pořízení rádiového telekomunikačního systému.

‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘ Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka

V únoru 2021 za Zděnkem přišel Adam a na schůzce v pražském obchodním centru Arkády Pankrác se ho nejprve vyptával, co se mu na zakázce nelíbí. Na další schůzce mu slíbil „tři kila“ v tašce, když „to dopadne“. Michal Zděnek to pochopil tak, že když přestane schválení zakázky brzdit, dá mu podnikatel Adam tři sta tisíc korun.

Na dalším jednání dozorčí rady Zděnek přesto znovu přednesl své pochybnosti o zakázce. A podnikatel Adam na další schůzce nabídku úplatku zvýšil.

„Tak já tady tobě, hned, jak se to vyřeší, tak já ti donesu půl míče, po stovkách měsíčně následně, jestli souhlasíš?“ řekl Adam 9. září 2021 v sedm hodin večer na setkání, které už monitorovala policie. Na další schůzce přesvědčoval Zděnka i tehdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček ze STAN.

Po posledním setkání v lednu letošního roku podnikatel Adam hodil členovi dozorčí rady dopravního podniku Zděnkovi do auta na sedadlo spolujezdce obálku a odešel. Zděnek ji odvezl na policejní služebnu, a když ji policisté rozlepili, našli v ní 100 tisíc korun.

Jak vyplývá z policejních odposlechů, na úplatku se podnikatel Adam údajně domlouval ještě s jedním podnikatelem Jindřichem Špringlem, jenž měl na zakázce údajně zájem.

„No, hele jak jsem ti psal, v 7 mám tam toho (člen dozorčí rady), já mu nabídnu tamto, kdyby s tím měl problém, tak kejvnu když tak, jak jsme se bavili,“ řekl Adam 9. září 2021. Špringl odpověděl: „No jasný, ok, to prorazíme ty vole.“ Oba byli v této kauze obviněni z podplácení.

X X X

Litevci pocítí následky svých ‚nenávistných‘ omezení pro Kaliningrad, vzkázala Moskva

Moskva rychle odpoví na rozhodnutí Litvy omezit přepravu zboží pro Kaliningradskou oblast, uvedl podle agentury Interfax tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Litevci podle něj pocítí následky. Odpověď Moskvy podle agentury TASS v úterý slíbilo i ruské ministerstvo zahraničí.

Moskva rychle odpoví na rozhodnutí Litvy omezit přepravu zboží pro Kaliningradskou oblast, uvedl podle agentury Interfax tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Litevci podle něj pocítí následky. Odpověď Moskvy podle agentury TASS v úterý slíbilo i ruské ministerstvo zahraničí.

Litva minulý týden zakázala po železnici převážet do ruské enklávy u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu.

„Rusko na takové nenávistné kroky jistě odpoví,“ řekl Patrušev, podle kterého ruské úřady nyní připravují příslušná opatření. „Jejich důsledky budou mít na Litevce vážný negativní dopad,“ dodal. Situace na hranicích podle něj vznikla v důsledku „navyšování vojenské a zpravodajské přítomnosti NATO u ruských hranic“.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává zboží z Ruska po železnici přes litevské území. Také plyn do tohoto regionu teče plynovodem přes Litvu. Alternativní zásobovací trasa vede po moři, je však delší a nákladnější.

Litevci podle Moskvy přispívají k potravinové krizi

„Podobné kroky jsou nepřijatelné a vyústí v odpovídající reakci,“ uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Litevci podle ní navíc „blokádou“ přispívají i k současné potravinové krizi. Ta celosvětově hrozí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, která je významným vývozcem obilí a dalších potravin.

Ruská diplomacie si kvůli litevskému omezení přepravy předvolala velvyslance EU v Moskvě Markuse Ederera. Ten po dnešní schůzce řekl, že Rusko vyzval ke klidnému a diplomatickému řešení situace.

X X X

Razantní zvýšení úrokových sazeb k inflaci přispělo, podniky zvedly ceny o to víc, míní ekonom Švejnar

Ve středu bude bankovní rada České národní banky jednat o nastavení úrokových sazeb a ekonomové očekávají jejich další výrazné zvýšení. O tom, zda základní úroková sazba přesáhne sedm procent či zda centrální banka omezuje zvyšováním sazeb inflaci, hovořil ve vysílání Radiožurnálu ekonom Jana Švejnar, ředitel think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI.

 X Když se ohlédneme, tak bankovní rada centrální banky výrazně – to znamená minimálně o půl procentního bodu – zvýšila sazby už šestkrát za sebou. Už na podzim jste se netajil názorem, že byste byl na místě centrálních bankéřů opatrnější a že byste sazby tak rychle a o tolik nezvedal. Když vidíte aktuální míru inflace, meziročně 16 procent, máte pocit, že to dává spíš za pravdu vám, anebo tomu, co většina bankovní rady dělala? Jinými slovy, bez toho razantního zvyšování sazeb byla by ta inflace v tuto chvíli ještě vyšší, nebo se ukazuje, že to zvyšování sazeb vlastně nemělo na inflaci tak velký vliv?

Myslím, že to dává za pravdu mně a nejenom že to nemělo vliv, ale že to mělo vliv na inflaci de facto pozitivní. Ten důvod je následující.

Euro by pro nás bylo výhodné už delší dobu. Investoři z Eurozóny raději investují bez kurzovního rizika na Slovensku, říká Jan Švejnar

Můžeme si vzít například jádrovou inflaci, to je lepší ukazatel, protože je očištěn od těch vnějších šoků, cen energie a cen potravin, které jsou hodně těkavé, fluktuují nahoru a dolů. Takže když si vezmeme jádrovou inflaci, tak tam jsme se pohybovali v tandemu s ostatními zeměmi v Evropě a od podzimu, kdy Česká národní banka (ČNB) začala tak razantně rétoricky mluvit o nebezpečí inflace a tak agresivně zvyšovat úrokové sazby, se naše jádrová inflace odpojila od těch ostatních a začala se zvyšovat a teď je už řadu měsíců na nejvyšší úrovni v Evropě.

To ukazuje, že přesně současně časově, kdy ČNB začala tak razantně zvyšovat úrokové sazby a mluvit o nich, že změnila chování lidí u nás, především tedy podniků. V té obrovské nejistotě začaly formulovat svoje očekávání, že nastane velká inflace a začaly zvedat ceny více než v okolních zemích.

Takže tady máme de facto přímou korelaci mezi tím, co uskutečnila ČNB a jakou máme jádrovou inflaci u nás oproti jiným zemím. Vezměme si například Slovensko, velice podobnou ekonomiku, která je samozřejmě na euru, a tudíž mají prakticky nulové úrokové sazby. Ekonomové očekávají další zvýšení úrokových sazeb, ČNB je má zvednout až o 1,25 procentního bodu

 X K tomu vlivu eura se dostanu ještě za chvíli. Ale teď k tomu, co jste říkal: chápu tedy správně, že vy si myslíte, že na základě toho, co centrální banka dělala, na základě toho, jak razantně se třeba Jiří Rusnok vyjadřoval, tak řada podnikatelů, řada firem zdražila víc, než by jinak zdražovala?

Ano, já si myslím, že v té nejistotě loni začali chápat, že se blíží vlna inflace, a aby se ochránili, tak samozřejmě do těch zvyšujících se nákladů, které přišly z vnější provenience, zakomponovali i to zvyšování úrokových sazeb – čili jejich náklady s financováním a očekávání, že bude vyšší inflace – a začali zvyšovat ceny rychleji než jejich protějšky v jiných zemích. Proto máme u nás jádrovou inflaci, která je nejvyšší v Evropské unii i po tom, co ČNB tak asertivně, tak razantně zvýšila úrokové sazby, které nevidíme v jiných zemích.

Můžeme to vzít potažmo i šířeji. Nejenom Evropská centrální banka, i anglická centrální banka, americká centrální banka, japonská centrální banka, všechny vyčkávaly s tím, že obyvatelstvo, podnikatele a živnostníky ujišťovaly, že situaci analyzují a že budou zvedat úrokovou sazbu, pakliže to bude potřeba.

Nyní ji většina z nich zvedat začala, ale velice umírněně, protože chápou, že většina té inflace je z vnější provenience: nárůst ceny ropy, plynu, kovů, bavlny a tak dále – čili světové ceny, které žádná z nich neovlivní. Samozřejmě se snaží tu inflaci zmírnit, do jaké míry z domácích zdrojů mohou a vidíme, že u nich ta inflace zatím neskáče tak vysoko nahoru jako u nás.

Hlubší recese v ČR

X Mluvíte o postupu zahraničních centrálních bank. Říkal jste, že vyčkávaly a že i ty změny jsou mírné. Na druhé straně, třeba americká centrální banka FED minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu. To je nejvíc za posledních 28 let. Není to vlastně zpětně potvrzení toho, že česká centrální banka postupovala správně?

Není. Já myslím, že je to potvrzení toho, že FED jednal opravdu velice uváženě. Je to velký skok, ale všimněte si, je to skok, který tu úrokovou sazbu v Americe posunuje mezi jedno a dvě procenta. Čili ne na 5,75 nebo 6,5 nebo 7 procent, jako to je a bude u nás, ale že opravdu zvyšují tak, aby ovlivnili očekávání. Myslím, že budou zvyšovat dál, ale zase, bude to někde mezi dvěma a třemi procenty, ne mezi šesti a sedmi procenty.

Britská banka šla pomalu k jednomu procentu, půjde mírně nad jedno procento. Čili vidíme tu uváženost, tu analytickou schopnost těchto institucí, aby opravdu nevrhly ekonomiky do recese.

Ta obava, která u nás nastává, je, že toto razantní zvyšování úrokových sazeb spolu s nejistotou může zpomalit růst naší ekonomiky mnohem víc než v okolních zemích. Může dojít popřípadě k recesi, která bude hlubší než v okolních zemích.

To je samozřejmě řešení nešťastné pro naši ekonomiku, která se jako jedna z mála ještě nedostala na úroveň roku 2019. Většina zemí už je z hlediska HDP mnohem výš, než byla v roce 2019. Čili v tomto smyslu zaostáváme a bylo by nebezpečné, jestliže by naše politika státu, v tomto případě tedy politika úrokových sazeb, uvrhla ekonomiku do další recese.

X Mluvil jste už o tom, že podle vás některé firmy zvýšily ceny víc, než by odpovídalo reálnému růstu jejich nákladů. Může s tímto a měl by s tímto něco udělat stát? Měl by třeba rozšířit kontroly marží tak, jak to ministerstvo financí zahájilo u provozovatelů čerpacích stanic, i do jiných odvětví? Je to reálné?

Já myslím, že je to reálné v těch odvětvích, kde vidíme, že se marže mohou zvyšovat velice podstatně, tedy energie, energetika a tak dále. Ne všeobecně. Myslím, že by stát neměl všeobecně zasahovat do toho, jak tržní ekonomika funguje v oblastech, kde funguje poměrně dobře, i když je situace velmi nejistá. Ale tam, kde může docházet k nějakým velkým výkyvům, tak určitý typ dočasné měkké regulace není zcela neobvyklý, to se děje i v jiných zemích.

X X X

Už nejsem ve vládě. Polský vicepremiér Kaczyński rezignoval

Místopředseda polské vlády Jaroslaw Kaczyński rezignoval na své funkce a opustil kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Vlivný šéf hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se chce podle svých předchozích výroků soustředit na parlamentní volby, které se v zemi uskuteční příští rok.

„V této chvíli už nejsem členem vlády. Žádost o rezignaci jsem podal premiérovi, který ji schválil. Co vím, tak už ji podepsal i prezident,“ řekl agentuře PAP Kaczyński. Ten ve vládě zastával také post předsedy bezpečnostní rady. Ve funkci ho nahradí ministr obrany Mariusz Blaszczak.

„Už není tajemstvím, že to bude šéf ministerstva obrany Mariusz Blaszcak,“ řekl na otázku o svém nástupci. „Je to zcela přirozené rozhodnutí. Máme válku a on je ministr obrany, takže v této konkrétní situaci, ve které jsme, je tato kombinace velmi velkou výhodou,“ dodal.

Kdo je Jaroslaw Kaczyński?

Stal se místopředsedou polské vlády v říjnu roku 2020. V kabinetu předsedal bezpečnostní radě, ve které působí ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a koordinátor tajných služeb.

Také vede hlavní vládní stranu PiS (Právo a spravedlnost) a bývá považován za jednu z nejvlivnějších politických osobností v Polsku.

Své angažmá v bezpečnostní radě hodnotí pozitivně, většinu plánů se mu podařilo realizovat. „I když nebudu zastírat, že v nich žádná válka nebyla, ačkoli na takovou možnost připraveny byly. Myslím, že v té době byla učiněna nejdůležitější rozhodnutí tak, aby se Polsko vyhnulo velmi těžkému osudu. Chceme se dostatečně vyzbrojit, že případný útok na naši zemi by byl zcela iracionálním krokem,“ zdůraznil lídr vládní PiS.

Nyní se podle svých slov Kaczyński musí soustředit na to, co je nejdůležitější pro budoucnost Polska. „Nechci přeceňovat svou roli, ale Právo a spravedlnost potřebuje znovu získat zápal, protože se blíží moment, který je pro politické strany všude na světě nejdůležitější,“ uvedl nyní už bývalý vicepremiér, který již dříve oznámil, že se chce soustředit na přípravu parlamentních voleb.

K tomu kdy bude jmenován jeho nástupce Blaszczak se Kaczyński nevyjádřil. Podle něj je to záležitost prezidentské kanceláře.

X X X

Český generál Hasala převzal velení vojenské mise Evropské unie, v Mali povede zhruba 700 vojáků

Velení výcvikové mise Evropské unie v západoafrickém Mali v úterý převzal brigádní generál české armády Radek Hasala. Asi 700 spojeneckých vojáků z 25 zemí bude velet půl roku. Je to podruhé v historii české armády, kdy její zástupce stojí v čele zahraniční vojenské mise. Do Mali si Hasala přivezl zhruba třicetičlenný tým, ve kterém jsou i civilisté.

 Slavnostní předání velení se uskutečnilo v Bamaku za přítomnosti desítek hostů včetně zástupců malijských úřadů a armády. Hasala post velitele převzal od svého rakouského předchůdce brigádního generála Christiana Rienera.

Za české ministerstvo obrany a armádu na ceremonii přijeli náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký. Generál Kopecký: Čerpáme zkušenosti z konfliktu na Ukrajině, abychom se vyvarovali chyb, které dělají jiní

Hasala má zkušenosti z Afghánistánu a tři roky působil jako ředitel kanceláře předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla. Před odjezdem do Mali velel Vojenské akademii ve Vyškově. Nástup do nové funkce označil za velký závazek, a to i v souvislosti se souběhem s českým předsednictvím Evropské unie.

Napjatá situace v Mali

Nebojová mise pomáhá při výcviku malijské armády. Vznikla v roce 2013 poté, co Mali čelilo útoku islámských radikálů. Od roku 2020 může pomáhat i dalším zemím ze skupiny G5 Sahel, kromě Mali tedy i Nigeru, Burkině Faso, Mauretánii a Čadu.

Působení spojeneckých vojáků v Mali v uplynulých měsících ovlivnily napjaté vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií. Země za poslední dva roky zažila dva vojenské převraty, jeden z nich za českého velení misi v roce 2020.

Situaci komplikuje i rozhodnutí Mali, které do země pozvalo žoldnéře z ruské soukromé Wagnerovy armády. Kvůli sporům končí protiteroristická operace Takuba, do které Česká republika vyslala své speciální síly z Prostějova.

Hasala i proto považuje řízení mise za těžký úkol. Poukázal na to, že v Bruselu se v současné době připravuje revize tzv. strategického plánu mise, jehož změna bude znamenat i změnu úkolů spojeneckých vojáků. Obléknout uniformu a jít bránit vlast? Po prvotní vlně nadšení zájem Čechů o vstup do armády opět poklesl

„V současné době ale nevíme, jaké ty výsledky budou a nevíme, jak budeme muset reagovat,“ řekl České televizi. Očekává nicméně, že základní obrysy mise zůstanou stejné.

Působení české armády

Hasalův předchůdce Riener před českými médii ocenil spolupráci s českými vojáky a poukázal na to, že česká armáda má po Španělsku v misi druhý nejpočetnější kontingent.

Hasalovi bude v Mali pomáhat asi třicetičlenný tým spolupracovníků, kteří byli vybráni napříč armádou a ministerstvem obrany. Jsou mezi nimi i civilisté, například politický nebo právní poradce. Při výběru byla důležitá znalost francouzštiny.

Česká armáda má v misi EU na starosti také ochranu velitelství v Bamaku a výcvikového kempu Koulikoro. Od května úkol převzala nová asi devadesátičlenná jednotka tvořená zejména příslušníky hranického mechanizovaného praporu. V Mali čeští vojáci působí vedle mise výcvikové mise Evropské unie také v misi OSN MINUSMA, ve které má Česko čtyři vojáky.

X X X

Rath se vrátí do vězení. Odvolací soud mu v druhé větvi jeho kauzy přidal rok k sedmiletému trestu

Pražský vrchní soud rozhodl ve druhé větvi korupční kauzy Davida Ratha, která se týká nemocničních zakázek. Davida Ratha a firmu Metrostav včetně její dceřiné společnosti uznal vinnými. Bývalému středočeskému hejtmanovi prodloužil již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Bude se tak muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení.

 Rathův úhrnný trest je nově osm let ve vězení, peněžitý trest 13 milionů korun a zákaz činnosti ve výkonu veřejné správy a samosprávy po dobu osmi let.

Vinní jsou i další obžalovaní – manželé Kateřina a Petr Kottovi. Oba dostali stejné tresty: osm let ve vězení, musí zaplatit 15 milionů korun a mají zákaz činnosti na osm let. Část z toho už si všichni odseděli.

Firma Metrostav i její dceřinná společnost Metrostav Infrastructure se nesmějí tři roky podílet na veřejných zakázkách. Metrostav navíc musí zaplatit 10 milionů korun. Tři roky bez veřejných zakázek a 10 milionů pokuty. Metrostav s trestem nesouhlasí, podá dovolání

Bývalému středočeskému hejtmanovi prodloužil o rok sedmileté vězení už prvoinstanční soud. Státní zástupce ale pro něj chtěl přísnější trest. Za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami žádal pro Ratha k sedmiletému alespoň 2,5 roku za mřížemi navíc.

Manželům uložil prvoinstanční soud také osmileté tresty, což je o dva roky víc, než dostali v první části kauzy. Také pro manžele Kottovy chtěl státní zástupce přísnější tresty.

Obhájci naopak žádali zproštění obžaloby. Podle Rathových advokátů není třeba bývalého politika znovu posílat do vězení. Prvoinstančním soudem uložený 18milionový peněžitý trest pak považovali za likvidační. Ústavní soud udělal definitivní tečku za první větví kauzy Rath. Odmítl stížnost na politizaci procesu

Největší česká stavební firma Metrostav má podle verdiktu zaplatit deset milionů korun a nesmí se po tři roky účastnit veřejných zakázek. Firma vinu odmítá. Už dříve uvedla, že zákaz by měl podle ní dopady i na fiskální politiku Česka a pro stavební firmu by znamenal snížení tržeb o 33 miliard korun.

Exhejtman si už odpykával sedmiletý trest za ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Soud ho v lednu po třech a půl letech podmíněně propustil. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.

X X X

Pirát Geoffrey Rush nebo gangster Benicio Del Toro. Filmové Vary oznámily letošní zahraniční hvězdy

Karlovarský filmový festival oznámil první zahraniční hosty, kteří rozzáří závěrečný ceremoniál jeho 56. ročníku. Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii přijede převzít hvězda Pirátů z Karibiku Geoffrey Rush, ocenění prezidenta festivalu pak další oscarový herec Benicio Del Toro. Pořadatelé rovněž připravili několik novinek v podobě návštěvnického centra inspirovaného hotelem Thermal nebo festivalovou televizi.

Oscar za nejlepší mužský herecký výkon a tři další oscarové nominace, dva Zlaté Glóby a čtyři další nominace na tuto cenu, cena Emmy, divadelní cena Tony – to je jen krátký výčet z desítek ocenění, které v průběhu kariéry získal filmový a divadelní herec Geoffrey Rush.

Diváci jej mohou znát především díky účinkování v hollywoodské sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil v pěti dílech od Prokletí Černé perly až po Salazarovu pomstu. Po Johnny Deppovi tak do Varů zavítá další hvězda pirátské série.

Jeho talent znovu v roce 2010 potvrdila role jazykového lektora anglického krále Jiřího VI. v dramatu Králova řeč, která mu vynesla další nominace na Oscara či Zlatý Glóbous.

V televizní produkci zazářil například jako komik Peter Sellers v produkci HBO Život a smrt Petera Sellerse nebo jako Albert Einstein v minisérii Génius. Rush je po celou svou kariérou silně spjat i s divadlem, které kvůli práci nikdy trvale neopustil.

Pořadatelé oznámili, že festival uvede k jeho poctě filmy Králova řeč, Quills – Perem markýze de Sade a Záře, za který získal Oscara i Zlatý glóbus.

Nejmladší padouch z bondovky

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na slavnostním zakončení Benicio Del Toro, který patří od počátku 90. let minulého století k nejobsazovanějším hollywoodským hercům.

Jednou ze jeho prvních větší rolích byl padouch v bondovce Povolení zabíjet, kdy se stal nejmladším hercem, který ztvárnil protivníka agenta 007. Za úlohu zkorumpovaného policisty ve filmu Stevena Soderbergha Traffic – Nadvláda gangů je oceněn Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatým Globem, cenou BAFTA, Stříbrným medvědem na Berlinale a řadou dalších cen.

Známý je pak také z gangsterké komedie Podfu©k v režii Guye Ritchieho. Za snímek Alejandra Gonzáleze Iñárritua 21 gramů byl podruhé nominován na Oscara a obdržel i Cenu diváků na filmovém festivalu v Benátkách.

Jeden z jeho současných filmových počinů, který se dostal do kin, byl oceňovaný snímek Wese Andersona Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening. Když se všechno kazí, budeme zkažené i my. Restaurovaný film Věry Chytilové se vrací do kin

Nejnověji je k pak vidění v kriminálním thrilleru Reptile z produkce Netlix, v němž si zahrál společně s Justinem Timberlakem. Karlovarský festival jako poctu Beniciu Del Torovi uvede filmy Traffic – Nadvláda gangů, Obvyklí podezřelí.

Festivalové novoty

Novinkou letošního karlovarského festivalu je multifunkční prostor KVIFF.TV Park, který se nachází přímo vedle hotelu Thermal a jeho podoba je budovou hotelu inspirována. Budou se zde konat besedy s tvůrci, divácké soutěže, prostor ale poslouží i jako odpočinková zóna spojená s občerstvením. Centrum by mělo pojmout až tisícovku návštěvníků.

KVIFF.TV LIVE pak nabídne nepřetržitý přísun videonovinek z dění na festivalu, speciální informačně-publicistický obsah připravený k letošnímu programu, rozhovory, oblíbené živé přenosy slavnostního zahájení, přenosy úvodů k filmům i příjezdů na červený koberec, soutěže o festivalové ceny a slow TV z nejfrekventovanějších míst festivalu.

Pořadatelé rovněž oznámili, že veškerý festivalový obsah bude divákům po celém světě dostupný i ze záznamu, a to zdarma přímo na webové platformě KVIFF.TV.

Letošní ročník karlovarského festivalu zahájí 1. července 2022 od 22.45 hodin unikátní koncertní projekt SymfoMIG. Zahajovací koncert proběhne na pódiu u hotelu Thermal a pro veřejnost je zdarma. V závěru programu doprovodí poslední skladbu playlistu tradiční festivalový ohňostroj. Filmové Vary potrvají až do 9. července.

X X X

Z Paříže do Brna začali převážet archiv slavného rodáka Milana Kundery

Brno se konečně dočká slíbeného archivu a sbírky spisovatele Milana Kundery a jeho ženy Věry. První část se za pomoci Českého centra v Paříži právě připravuje na převoz do Moravské zemské knihovny v Brně.

Do Brna míří listinný archiv, který obsahuje recenze a jinou korespondenci autora s nakladateli, literární ceny i obsáhlou sbírku fotografií. Mimo jiné je jeho součástí i Jeruzalémská cena, kterou Kundera obdržel v roce 1985 a která se uděluje literátům za boj za svobodu.

Svůj podíl má ve sbírce i tvorba Věry Kunderové. Konkrétně její rozhlasové a televizní pořady z 60. nebo 90. let i osobní deník, který natočil Milan Kundera po jejím návratu z návštěvy Československa sledované tajnou policií.

„Dar knihovny Milana Kundery je nejenom vzkazem českým čtenářům, ale vlastně i komentářem jeho vztahu k Brnu, tedy k jeho rodišti. A Moravská zemská knihovna je institucí, která si zaslouží tento dar spravovat,“ uvedl už dříve ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Dovoz zbylé části je plánován na září tohoto roku. Původně měla knihovna dorazit už na podzim roku 2020. Kvůli covidu se ale plánování i převoz protáhly.

Sbírka Milana Kundery poslouží široké veřejnosti i badatelům, kteří budou mít možnost prozkoumat texty z celého světa, a to jak texty samotného Kundery, tak všechny, které za svůj život nashromáždil. Tento archiv pak chtějí dál rozšiřovat.

Roztřídění, zpracování a následná digitalizace materiálů ale zabere nejméně rok, takže si lidé budou muset počkat.

Původně měla Moravská zemská knihovna v plánu sbírky zpřístupnit jen v samostatné studovně, nakonec ale bude mít nadšenci možnost si sbírku naplno vychutnat v nově zbudovaných prostorách Knihovny Milana Kundery, která by se měla otevřít koncem letošního roku.

X X X

‚Nesnáším izraelské fanoušky.‘ Íránská televize šířila falešné video o Cristianu Ronaldovi

Íránská státní televize čelí kritice za to, že šířila lži. Konkrétně připsala fotbalové hvězdě Cristianu Ronaldovi hanlivý výrok na účet izraelských fanoušků, a použila tak postavu slavného sportovce k přesvědčení obyvatel o pozici země v izraelsko-íránském konfliktu. Informovalo o tom Rádio Svobodná Evropa.

„Izraelské fotbalové fanoušky nenávidím úplně nejvíc. Nemohu je tolerovat, nevyměním si dresy s vrahy,“ citovala televize Ronalda 15. června. Portugalská fotbalová hvězda však žádné takové tvrzení neřekla, uvedla Svobodná Evropa.

Televize podle ní použila šest let staré záběry, které fotbalista natočil v roce 2016 pro londýnskou humanitární organizaci Save the Children (Zachraňte děti). V původním videu promluvil sportovec v angličtině a svá slova věnoval syrským dětem. „To je pro děti ze Sýrie. Vím, že hodně trpíte. Jsem velmi slavný hráč, ale vy jste skuteční hrdinové. Neztrácejte naději, svět je s vámi. Záleží nám na vás, jsem s vámi,“ řekl Ronaldo.

Íránské médium ale předabovalo toto video, podle něj fotbalista prohlásil, že ho FIFA vybere hráčem roku, pokud prohlásí, že souhlasí s palestinskou okupací. Televize do reportáže sestříhala také záběry, kdy si Ronaldo údajně odmítl vyměnit dres s izraelským hráčem. Na záběrech byl přitom kapitán Islandu Aron Gunnarsson.

Kromě toho se Ronaldo objevil ve vysílání na snímku, kde drží ceduli s nápisem „Všichni s Palestinou“. Na originální ceduli byl ale vyveden nápis „Všichni s Lorcou“, čímž hráč odkazoval na zemětřesení v roce 2011 několik kilometrů od španělské vesnice Lorca, při němž zemřelo devět lidí.

Reportáž státní televize sklidila výsměch i kritiku, Íránci si stěžují na kvalitu zpravodajských služeb v zemi. „Prakticky nám lžou za naše vlastní peníze,“ řekl Svobodné Evropě kreslíř Payam Pourfallah. Kritikou nešetřila ani některá z íránských médií, reformistický deník Sharq veřejnoprávní televizi obvinil ze zveřejnění „směšné zprávy, která byla plná lží“.

Izraelsko-íránský konflikt

Izrael a Írán jsou největšími nepřáteli na Blízkém východě. Konflikt mezi těmito státy má kořeny v islámské revoluci z roku 1979. Z Íránu, který byl do té doby spojencem Izraele i Spojených států, se stal nepřítel obou zemí.

Hlavním důvodem napjatých vztahů mezi Izraelem a Íránem se v posledním desetiletí stal íránský jaderný program. Spor komplikuje jednání o možnosti obnovit dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015, která zkolabovala, když od ní v roce 2018 odstoupily USA a Teherán se jí pak přestal řídit. Znásobil obohacování uranu, což mu může umožnit vyvinout jadernou bombu.

Írán nicméně od počátku sporů kolem svých jaderných aktivit popírá, že mu jde o vojenské využití jaderné technologie.

Izrael, i když to nepřiznává, má vlastní jaderné zbraně. Odborníci citovaní agenturou Reuters ale pochybují o tom, zda je Izrael schopen vážněji poškodit vzdálená íránská jaderná pracoviště rozesetá na velkém území. Stejně nejisté je, zda by izraelská armáda dokázala bojovat na několika frontách souběžně, protože v případě napadení Íránu by proti ní zřejmě zahájily boj i skupiny, které Írán podporuje.

X X X

Sezona na Slapech bude. Vodní záchranáři slibují, že u přehrady budou hlídat, i kdyby se na to museli složit

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže požadovala na zajištění letošní sezony na českých vodách 15 milionů. Ministerstvo vnitra jim schválilo jenom 5 milionů. Záchranářům proto chybí peníze na provoz a dál jednají o navýšení částky. Ti na Slapech jsou v případě největší nouze připraveni udělat mezi sebou třeba i sbírku.

Letos museli vodní záchranáři kvůli dražšímu benzinu a vyšším cenám náhradních dílů na čluny zastavit všechny investice. Příspěvky od státu ale vyšší nedostali. Navíc lidem pomáhají dobrovolně o dovolených a bez nároku na odměnu, upozornil Český rozhlas Region.

„Máme sice techniku zajištěnu a máme ji všechnu připravenu pro letošní sezonu. V současné době ale ještě nemáme dostatek financí proto, abychom tuto sezonu plnohodnotně zajistili. Veškeré finance z investic přecházejí do režimu pouze provozního,“ říká Miroslav Černý, místopředseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže na Praze 6.

David Smejkal, předseda Vodní záchranné služby, upozornil, že na Slapech vydrží kvůli nedostatku peněz záchranáři možná jenom týden. Nemáme peníze ani na litr benzinu, na Slapech vydržíme jen týden, varuje šéf vodních záchranářů

 Miroslav Černý ale slibuje, že tam budou fungovat celou sezonu:

„My tady určitě vydržíme. Pro tuto vodu jsme ti nejrychlejší a budeme to muset vymyslet a zajistit. Musíme si odpustit investice do nových technologií a nevybavujeme naše členy novými záchrannými pomůckami.“

O navýšení peněz od státu chtějí záchranáři ještě jednat. V případě největší nouze jsou záchranáři připraveni udělat mezi sebou třeba i sbírku.

„Už jsme toho zažili hodně a několikrát se nám stalo, že jsme naši činnost museli financovat ze svého. Věříme, že se nám peníze vrátí a že se nám na to postupně podaří vydělat. Zajištění služby během léta je pro nás prvořadé,“ zdůrazňuje Černý.

Akční zahájení letošní sezony

Sezonu vodní záchranáři zahájili na Slapech o víkendu a už v neděli zasahovali.

„Rychlejší člun jel v plavební dráze a srazil rybářskou veslici, kde byl starší pán a jedno dítě. My jsme byli na místě první, asi po deseti minutách přijela Zdravotnická záchranná služba,“ popisuje záchranář Jakub Turek.

Vodní záchranáři pomáhají přes léto na Slapské přehradě už 31 let. Každoročně mají zhruba 120 výjezdů. U plavebních nehod, tonoucích a různých úrazů na Slapech jsou ve většině případů jako první.

X X X

Karlovarský dopravní podnik hledí do budoucnosti, na linkách testuje první elektrobus

Konec spalovacích motorů v celé Evropě se sice pomalu, ale nezadržitelně blíží. Dopravci i přepravci tak musejí začít hledat cesty, jak obměnit vozový park a plánovat postupný přechod například na elektromobily. To je případ i Dopravního podniku Karlovy Vary (DPKV), jehož vedení nenechává nic náhodě.

„Patříme mezi společnosti, které sledují a velmi úspěšně a rychle aplikují nejrůznější moderní trendy do svého provozu. Nyní přicházíme s testem elektrobusů, ve kterých spatřujeme určitou alternativu a doplnění našeho vozového parku,“ říká předseda představenstva DPKV Jiří Vaněček.

DPKV je již mnoho let společností, která se chová velmi šetrně i k životnímu prostředí v lázeňském městě. I z tohoto pohledu je tedy elektromobilita aktuální téma. Do ulic Karlových Varů nyní vyrazil elektrobus značky MAN, který má v ostrém provozu odpovědět na mnoho otázek.

„Testujeme například, zda nový vůz dokáže jezdit celý den na jedno nabití. Je sice vybaven rekuperací a dochází k částečnému dobíjení baterií, ale každá linka má jinou délku, jinou četnost spojů a jiný profil,“ pokračuje dále místopředseda představenstva Lukáš Siřínek s tím, že elektrobus jezdí každý den na jiné lince.

Cestující se tak s ním mohli svést již například na linkách 2, 5 a 16. Testovaný elektrobus určitě není posledním, který cestující v ulicích Karlových Varů potkají. Vedení DPKV plánuje v testovacích jízdách pokračovat a postupně zahájit přechod na elektromobilitu.

„Vnímáme tuto cestu jako správnou. Karlovy Vary jsou zapsány do UNESCO a jsou lázeňským městem. I proto chceme přispět k čistotě ovzduší a životního prostředí. V lázeňském centru se navíc v současné době připravuje zásadní projekt takzvaného Divadelního korza, které uzavře individuální dopravu od Císařských lázní k Vřídelní kolonádě. Cílem rovněž je, aby do tohoto území zajíždělo i minimum autobusů a když už, tak pouze na elektrický pohon,“ doplňuje náměstek primátorky Tomáš Trtek s tím, že snahou vedení společnosti do následujících let bude více zapojit do městské hromadné dopravy i lanovku Imperiál – Divadelní náměstí a tím minimalizovat vjezdy autobusů do lázeňského centra.

X X X

Karlovarský kraj bude spolupracovat na rozvoji chemického průmyslu v regionu

Na krajském úřadě bylo slavnostně uzavřeno memorandum o spolupráci na rozvoji, vzdělávání a výzkumu a aplikační praxi chemického průmyslu v Karlovarském kraji. Svým podpisem jej stvrdili krajský radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Pavel Matějka, místopředseda představenstva SUAS GROUP David Najvar, člen představenstva SUAS GROUP Pavel Poc a výkonný ředitel Synthomer a.s. Milan Brejchal.

„Podepsání tohoto memoranda považuji za zásadní krok, který nás zavazuje nejen ke spolupráci, ale také k významné podpoře chemického průmyslu, který je a bude i nadále, zejména v době pouhelné a transformace regionu, zásadním pro náš kraj. Právě chemický průmysl se totiž velmi výrazně podílí na zaměstnanosti a konkurenceschopnosti Karlovarského kraje, a to v rámci tradičních odvětví, jako je například sklářství, porcelán či keramický průmysl. Proto považuji za nezbytné zajistit  jeho další rozvoj včetně výzkumu a inovací. Jsem přesvědčen, že pro vzájemnou  spolupráci máme ty nejlepší partnery,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze vítá podpis tohoto memoranda jako iniciační krok k systematické spolupráci s chemicky zaměřeným průmyslovým sektorem v Karlovarském kraji za účinné podpory hejtmanství kraje. Cílem není jen na výzkumu založená modernizace chemického a na chemii založeného průmyslu, tak aby byl mezinárodně konkurenceschopný, ale také rozvoj technické vzdělanosti v kraji a zlepšení životních podmínek v kraji. VŠCHT Praha zde nabízí své výzkumné i vzdělávací zkušenosti a odborné znalosti nejen z tradičních oblastí chemie, ale i z oblastí moderní cirkulární ekonomiky, energetiky nevyžadující fosilní paliva s důrazem na harmonickou koexistenci lidské civilizace a přírody,“ řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Pavel Matějka.

„Sokolovská uhelná a její sesterská SUAS GROUP jsou na Karlovarsku a Sokolovsku přes dvě staletí největší zaměstnavatel. Průmysl je tradičně hlavním pilířem našeho podnikání, díky kterému dáváme práci více jak dvou a půl tisíce lidem. V naší nové éře se orientujeme na rozvoj moderní energetiky a další oblasti podnikání, které mají za cíl udržitelný rozvoj našeho regionu. Vedle spolupráce s Karlovarským krajem se propojujeme také s akademickou sférou a dalšími podnikatelskými subjekty, které se s námi na budoucnosti našeho kraje chtějí podílet.

Pro rozvoj moderního chemického průmyslu a jeho výzkumu a vývoje nabízíme technologickou a lidskou základnu. Nemůžeme ani v období postupného odklonu od uhelné energetiky opomíjet, že chemický průmysl výrazně promlouvá do budoucnosti energetiky, a proto chemie v energetice byla a bude rovněž v dalším období hrát prim i v našich rozvojových aktivitách, včetně materiálového využití nerostného bohatství pro posílení energetické soběstačnosti a stability státu,“ doplnil předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a místopředseda dozorčí rady SUAS GROUP Pavel Tomek.

Předmětem memoranda je dohoda o vzájemné spolupráci a podpoře, která umožní rozvoj partnerství v oblasti chemického průmyslu, dále také aplikaci poznatků výzkumu v provozních podmínkách a vzájemný postup při rozvoji chemického průmyslu v Karlovarském kraji. Cílem spolupráce bude podpora a aplikace moderních technologií přispívajících k transformaci Karlovarského kraje, podpora výzkumu těchto technologií a jejich transfer do průmyslové praxe v rámci individuálních projektů. Spolupráce bude realizována prostřednictvím společných nebo na sebe navázaných aktivit.

„Sokolovská chemička Synthomer se svou stopětiletou historií je příkladem stability, udržitelnosti a inovací, které jsou pro náš Karlovarský kraj zárukou budoucího rozvoje a budoucnosti pro jeho obyvatele. Jen společně se silnými subjekty, jako je Sokolovská uhelná, a celým podnikatelským sektorem v našem kraji můžeme vytvářet pracovní příležitosti pro náš kraj. Memorandum vnímáme jako impulz, že náš kraj má budoucnost, má smysl zde žít a pracovat. Ve spolupráci s VŠCHT Praha a akademickou sférou můžeme náš kraj obohatit o projekty a moderní technologie, které budou jeho konkurenční výhodou a devizou,“ uvedl výkonný ředitel Synthomer a.s. Milan Brejchal. Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení,

X X X

KRAJ OPĚT PODPOŘÍ INOVATIVNÍ NÁPADY PODNIKATELŮ. MEZI SKORO TŘI DESÍTKY PROJEKTŮ ROZDĚLÍ 10 MILIONŮ KORUN

Biologická léčba osteoartrózy, nutriční aplikace pro seniory, zavlažovací technologie, netoxické ošetření vzácných předmětů nebo třeba ultra rychlý zmrzlinovač. To je jen část nápadů, které Moravskoslezský kraj podpoří prostřednictvím podnikatelských voucherů. Mezi 27 projektů půjde z krajského rozpočtu 9,87 milionu korun. Kraj tak navazuje na podporu podnikání, která je důležitá pro posílení rozvoje regionu.

„Chceme zvyšovat životní úroveň v našem regionu, posilovat jeho ekonomiku a podporovat vznik zajímavých pracovních míst. Na to vše mají přímý vliv podnikatelé, proto chceme, aby se jim dařilo, aby prosperovali a pomáhali nám tak posílit regionální rozvoj. Podnikatelské vouchery nabízíme už pátým rokem, celkem jsme již včetně letošních dotací podpořili přes 130 projektů za více než 42 milionů korun,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Doplnil, že kraj podnikatelům z regionu nabídl Voucher pro začínající firmy na rozjezd podnikání, TechArt voucher na vytvoření designu produktu prostřednictvím služeb kreativních designerů nebo InnoBooster voucher, který umožňuje vytvořit nové pracovní místo, které dané firmě napomůže nastartovat další inovační procesy.

O krajské vouchery je mezi podnikateli velký zájem. Od ledna do března letošního roku přijal krajský úřad 83 žádostí celkově za více než 29 milionů korun. „Je skvělé, že téměř polovina žadatelů měla zájem o InnoBooster voucher. Je to důkaz, že inovace nejsou záležitostí jen vědy a výzkumu nebo velkých podniků. Inovativní postupy zavádějí i malí a střední podnikatelé, sešly se nám navíc projekty z nejrůznějších odvětví. Například InnoBooster voucher získala společnost Cytokine na vývoj průlomového stoprocentně biologického přípravku pro léčbu osteoartrózy nebo taky REMOSKA, která v rámci svého produktu připravuje zapojení smart technologie,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že mezi podpořenými začínajícími firmami jsou pak truhláři, stavebníci, výrobce zavlažovacích technologií nebo firma vyvíjející webovou aplikaci Enutric, která sleduje nutriční výživový stav klientů sociálních zařízení a individuálně navrhuje nejvhodnější dietu.

„Zajímavé jsou i projekty, které od nás získaly TechArt voucher. Třeba společnost RESTORE fx vyvíjí termokomoru pro netoxickou desinsekci předmětů kulturního dědictví, společnost Invira pak navrhuje a tvoří příslušenství pro polohovací postele. Podpořili jsme i formu ADELUXAR, která chce na trh uvést mrazící zařízení, ve kterém si doma během minuty budeme moci vyrobit domácí zmrzlinu. Mám velikou radost, že všechny tyto nápady vznikají v našem kraji. Považoval bych za chybu je nepodpořit,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.  Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

PROFESIONÁLNÍ I DOBROVOLNÍ HASIČI DOSTANOU OPĚT PODPORU OD SEVEROMORAVSKÉHO  KRAJE

Moravskoslezský kraj pravidelně podporuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) i sbory dobrovolných hasičů. Krajští zastupitelé schválili finanční příspěvky na požární techniku, výstavbu a rekonstrukce hasičských zbrojnic, odsouhlasili také darování zakoupeného vybavení a podporu činností dobrovolných hasičů.   

„Důležitost hasičů pro bezpečnost naší společnosti je nezpochybnitelná. Profesionální, ale i dobrovolní hasiči musí mít kvalitní vybavení a zázemí, musí mít perfektní podmínky pro svou činnost. Proto Moravskoslezský kraj hasiče pravidelně podporuje. Jakékoliv opomenutí či lehkovážnost by totiž mohlo mít fatální dopady, které si nemůžeme a ani nechceme dovolit. Proto přispíváme na techniku, rekonstrukce či stavby hasičáren, ale i na zajištění akceschopnosti jednotek,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že HZS MSK do svého majetku od kraje získal vybavení v hodnotě skoro 6 a půl milionu korun.

Profesionální hasiči dostali kromě tisícovky širokospektrálních ochranných filtrů a nových ergonomických dispečerských křesel do Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje také speciální kontejner pro elektrocentrálu v hodnotě tři a půl milionu korun. „Díky speciálnímu kontejneru mohou hasiči v případě potřeby přesouvat elektrocentrálu Caterpillar. Ta slouží k nouzovému napájení budov elektrickou energií, například během technické poruchy, havárie nebo jiné nepředvídatelné události. Bez této mobilní zástavby by bylo zajištění náhradních dodávek energie prakticky nemožné,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Dobrovolní hasiči získávají od kraje podporu prostřednictvím obcí a měst, ve kterých působí. „Tentokrát přispějeme celkem pěti obcím na výstavbu či rekonstrukci požárních zbrojnic pro jednotky sboru dobrovolných hasičů. Souhrnně 19 milionů korun dostanou Brušperk, Kateřinice, Klimkovice, Otice a Opava. Také přispějeme na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček dobrovolným hasičům z Českého Těšína, Sedliště, Studénky, Ostravy a Vrbna pod Pradědem. Každá obec z krajské pokladny dostane milion a čtvrt, celkem tedy 6,25 milionu korun. Dalšího dva a půl milionu přispějeme 11 obcím na dopravní automobily pro jejich jednotky dobrovolných hasičů,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že souhrnně tak kraj dobrovolným hasičům prostřednictvím obcí přispěje přes 27 milionů korun.

„Další prostředky pak dobrovolným hasičům poskytneme v rámci dotačního programu podporujícího nejrůznější aktivity jednotlivých spolků. Dobrovolní hasiči krajskou dotaci mohou využít například na prezentaci požární ochrany veřejnosti, zachovávání historické hasičské techniky a udržování hasičských tradic, na požární sport a další činnost,“ vyjmenoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že krajští zastupitelé v rámci dotačního programu schválili podporu celkem 126 projektů, na které rozdělili 8 milionů korun.  Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.