Zelenskyj ohrozuje civilistov, zbranie v obytných oblastoch. Prirovnal Scholza k Hitlerovi, otec nacista?

Ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že pri obrane pred ruskou inváziou zriaďuje základne a umiestňuje zbrane v obytných oblastiach. S odvolaním sa na svoje zistenia o tom informovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI). Podľa nej ukrajinské sily konajú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom, pretože robia z civilných cieľov vojenské. Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba označil správu za nespravodlivú voči Ukrajine.

 Mimovládna organizácia uviedla, že od apríla do júla strávili jej pracovníci niekoľko týždňov vyšetrovaním ruských úderov v Charkove, Donbase a Mykolajive. Z vyšetrovania vyplynulo, že ukrajinské sily v niektorých prípadoch vykonávali údery z obytných oblastí a že v uvedených regiónoch rozmiestňovali jednotky do civilných budov.

„Väčšina obytných oblastí, kde sa vojaci nachádzali, bola vzdialená niekoľko kilometrov od frontových línií a existovali reálne alternatívy, ktoré by neohrozovali civilistov – napríklad vojenské základne, husto zalesnené oblasti alebo iné stavby ďalej od obytných oblastí,“ uviedla AI s tým, že nenašla dôkazy o tom, že by ukrajinská armáda požiadala civilistov o evakuáciu z priľahlých budov alebo im pri nej pomáhala.

„To, že sa ukrajinská armáda bráni, ju nezbavuje povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka organizácie Agnès Callamardová. „Ukrajinská vláda by mala bezodkladne zabezpečiť, aby rozmiestňovala svoje sily mimo obývaných oblastí alebo evakuovala civilistov z oblastí, kde armáda pôsobí,“ dodala.

Organizácia pripúšťa, že nie všetky ruské útoky na civilné oblasti na Ukrajine mali zasiahnuť vojenskú infraštruktúru. Tvrdí naopak, že niektorými útokmi spáchali ruské sily vojnové zločiny, keďže mierili na civilné ciele. Prax ukrajinskej armády, keď rozmiestňuje vojakov do obývaných oblastí, v žiadnom prípade neospravedlňuje náhodné ruské útoky proti civilným cieľom, vrátane útokov medzinárodne zakázanou muníciou, zdôrazňuje AI.

Reznikov: Zvrátená správ

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval správu AI ako „nespravodlivú“. „Toto správanie Amnesty International nie je o nájdení a oznamovaní pravdy svetu, ale o vytváraní falošnej rovnosti – medzi páchateľom a obeťou, medzi krajinou, ktorá ničí stovky a tisíce civilistov, miest a území, a krajinou, ktorá sa zúfalo bráni,“ uviedol Kuleba vo videu na sociálnej sieti.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil správu AI za „zvrátenosť“ s tým, že spochybňuje právo Ukrajincov brániť svoju krajinu, píše AFP.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zdôraznil, že ukrajinské ozbrojené sily podnikajú všetky opatrenia na presun civilistov do bezpečnejších oblastí. Organizáciu Amnesty International obvinil, že sa podieľa na šírení dezinformácií Kremľa./agentury/

X X X

Vyše 250 vojakov z Bieloruska sa zúčastní na veľkom ruskom vojenskom cvičení. Príslušníci brigády mechanizovanej pechoty zo Západného vojenského okruhu v Bielorusku budú vyslaní na cvičenie Vostok 2022 (Východ 2022).

Ruskí a bieloruskí vojaci mali naposledy spoločné vojenské cvičenie krátko pred inváziou Ruska na Ukrajinu, ktorú prezident Vladimir Putin spustil 24. februára. Toto cvičenie sa konalo v Bielorusku práve v čase zhromažďovania ruských vojakov popri ukrajinských hraniciach.

Manévre Vostok sa však budú konať v Rusku na Ďalekom východe. Majú prebiehať od 30. augusta do 5. septembra.

X X X

Estónsko nechá odstrániť či premiestniť všetky sovietske pomníky v krajine. Presné načasovanie tohto kroku bude závisieť od logistických možností miest a obcí, uviedla podľa agentúry DPA premiérka tejto pobaltskej krajiny Kaja Kallasová. Odtiahnutý má byť aj kontroverzný tank T-34 v prevažne ruskojazyčnom meste Narva.

 X X X

Plynovod Nord Stream 1 teraz funguje iba s jednou turbínou namiesto šiestich. Uviedol to ruský Gazprom, ktorý ťažkosťami s turbínami zdôvodňuje nižšie dodávky.

X X X

Európska únia vyčlení 16 miliónov eur na pomoc obetiam sexuálneho násilia na Ukrajine. Časť peňazí podporí miestne organizácie občianskej spoločnosti a záchranné služby, ako aj vyšetrovacie tímy pod vedením Generálnej prokuratúry.

X X X

Európska komisia (EK) privítala výzvu Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO), aby Rusko okamžite prestalo porušovať medzinárodné letecké pravidlá s cieľom zachovať bezpečnosť a ochranu civilného letectva.

Rozhodnutie ICAO, agentúry OSN zodpovednej za reguláciu leteckej dopravy, sa odvoláva na narušenie suverénneho vzdušného priestoru Ukrajiny po ruskej agresii a na úmyselné porušovanie bezpečnostných požiadaviek v snahe ruskej vlády obísť sankcie EÚ. Ide napríklad o nezákonnú dvojitú registráciu lietadiel ukradnutých lízingovým spoločnostiam v Rusku a povolenie ruským leteckým spoločnostiam prevádzkovať ich na medzinárodných trasách bez platného osvedčenia o letovej spôsobilosti.

X X X

Belgická vojenská mínolovka M923 Narcis de la Marine so svojou 47-člennou posádkou posilní v Stredozemnom mori jednu z dvoch flotíl NATO poverených odstraňovaním mín. Na začiatku svojej misie by však nemala byť nasadená na operácie v Čiernom mori, kde po vypuknutí ruskej vojenskej agresie došlo k zamínovaniu časti ukrajinského pobrežia.

Ministerka obrany Ludivine Dedonderová však 13. júla uviedla, že v priebehu roka je možný aj tento scenár. V takom prípade by sa belgická mínolovka zúčastnila na odmínovacej operácii s cieľom spriechodniť námorné cesty používané na prepravu obilnín vyvážaných Ukrajinou.

X X X

 Pelosiová, USA, sa lúči s Áziou návštevou Japonska

Lietadlo predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej pristálo vo štvrtok v Japonsku na poslednej zastávke jej ázijského turné po návšteve Taiwanu, ktorá pobúrila Čínu.

Záväzok voči demokracii

Reportéri tlačovej agentúry AFP videli lietadlo pristávať na leteckej základni Jokota pri hlavnom meste Tokio. Pelosiová priletela z Južnej Kórey a tento týždeň sa stala najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý za uplynulých 25 rokov navštívil Taiwan.

Pelosiová sa vo štvrtok v Soule vyhla priamym verejným komentárom k vzťahom Spojených štátov s Pekingom a Tchaj-pejom, ktoré by mohli ešte viac zvýšiť napätie v regióne. Povedala, že záväzok Washingtonu voči demokracii na samosprávnom ostrove (Taiwane) je trvalý, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Čína v reakcii začala vojenské manévre v okolí Taiwanu, ktoré by podľa expertov mohli byť najväčšie svojho druhu až od polovice 90. rokov.

Pelosiová a ďalší členovia jej delegácie po návšteve Taiwanu v stredu večer odleteli do Južnej Kórey. Na území kľúčového spojenca USA je rozmiestnených vyše 28 000 amerických vojakov. V rámci ázijského turné predtým navštívila Singapur a Malajziu, aktuality.sk

X X X

Imitoval Hitlera? Ruský poslanec prirovnal Scholza k nacistickému vodcovi, jeho otec nacista?

 Ruský poslanec Michail Deľagin obvinil nemeckého kancelára Olafa Scholza zo snahy imitovať nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

 Poslancove slová odvysielala ruská štátna televízia a doplnila neobvyklými zábermi. V stredu o tom informoval portál britskej televízie Sky News s tým, že ruská štátna televízia je v útokoch na nemeckého lídra naozaj tvrdá.

Ruský politik Deľagin povedal, že Scholz používa Hitlerovu „rétoriku a gestikuláciu“ päsťami, len aby pôsobil ako nacistický vodca z druhej svetovej vojny. Zábery Scholza boli odvysielané súbežne s Hitlerovými. Deľagin vyhlásil, že nemecký kancelár ho napodobňuje „vedome, dôkladne a zámerne“.

Ruský poslanec tiež zopakoval mnohokrát vyvrátené tvrdenie, že Scholzov starý otec bol nacista./agentury/

X X X

Český policajt zbil recidivistu. Vyhrážal sa, že všetkých postrieľa, vysvetľuje zákrok polícia

Primeranosť zákroku pražského policajta preverujú. Recidivistu previezli po zákroku na psychiatriu. Policajt čelí disciplinárnemu konaniu.

Na sociálnych sieťach sa šíri video spred policajného oddelenia v pražských Horných Počerníc. Muž zvoní na služobňu, následne ho policajt zrazí k zemi, odstrkáva ho a uštedrí mu pár rán. Zábery sú ešte z júla.

Primeranosť zákroku preverujú

Dnes sa k incidentu opakovane vyjadrila česká polícia s tým, že už viac ako týždeň verejne komentuje zákrok prostredníctvom viacerých médií.

„Nie je pravda, že by sme niečo skrývali. Zákrokom sme sa začali zaoberať z vlastnej iniciatívy okamžite po tom, ako sme sa o ňom dozvedeli a zároveň sme informovali GIBS (Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov – pozn. red.),“ tvrdia muži zákona na sociálnej sieti.

Primeranosť zákroku policajta aj to, čo mu predchádzalo preveruje vnútorná kontrola v rámci českej polície. Podľa prvotných policajných informácií je muž z videa 6-krát súdne trestaným recidivistom.

Pred budovou stál zhruba hodinu a hliadke mal sa podľa tvrdenia polície agresívne vyhrážať, ža všetkých postrieľa. Zároveň neuposlúchol výzvy mužov zákona, aby od konania upustil. Po zákroku ho previezli na psychiatriu v Bohniciach. „Voči policajtovi zo zákroku je v súčasnosti vedené disciplinárne konanie,“ uzatvára česká polícia, aktuality.sk

X X X

Prečo Zelenskyj nemá v Afrike veľa spojencov?

Výrok francúzskeho prezidenta o pokrytectve niektorých afrických štátov upriamil pozornosť na to, aký postoj majú k ruskej invázii na Ukrajinu nielen európske krajiny a mocnosti, ako sú najmä USA a Čína.

Prezident Volodymyr Zelenskyj si podáva ruku so zraneným ukrajinským vojakom v nemocnici v Odese. V bojoch proti ruskej armáde utrpel také vážne poranenie nohy, že lekári ju museli amputovať.

Emmanuel Macron síce nebol konkrétny, ale posolstvo vyznelo jasne: v Afrike je nemálo štátov, ktoré sa správajú tak, ako keby im vojna, ktorá vypukla 24. februára tohto roku, bola ľahostajná.

Len štyria prezidenti boli zvedaví na Zelenského

Dajú sa použiť napríklad nasledujúce dva dôkazy toho, že Macron povedal pravdu. Prvý je z obdobia po začiatku ruského vpádu a druhý sa spája so snahou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského získať si svet na svoju stranu.

Keď Valné zhromaždenie OSN hlasovalo 3. marca o návrhu rezolúcie odsudzujúcej ruskú agresiu, v Kyjeve sa určite nemohli potešiť. Text podporilo 141 z celkovo 193 členských krajín Spojených národov, z čoho by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Ukrajina mala výrazný počet podporovateľov na všetkých kontinentoch.

Zdanie býva klamlivé a tu sa to potvrdilo. „Africké štáty boli v hlasovaní rozdelené, 28 bolo za, 17 sa zdržalo hlasovania, osem krajín sa ho nezúčastnilo a jedna sa vyslovila proti,“ pripomenulo Stredisko pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.

Druhú nepríjemnú vec Zelenskyj zažil na vlastnej koži. Keď prostredníctvom videoprenosu reční pred politikmi zo Západu, o jeho prejavy je veľký záujem. Keď sa však na konci júna prihovoril k lídrom v Afrike, musel byť nemilo prekvapený. Jeho videoprejav mohlo sledovať viac ako 50 hláv štátov. Pohľad na monitor, kde videl hŕstku prezidentov, ho musel zaskočiť. „Pozvánku dostali všetci africkí lídri, zúčastnili sa len štyria,“ upozornila stanica BBC s tým, že ostatní poslali svojich zástupcov.

Eritrea isto nezabudla na pomoc z Moskvy

Prečo má veľa štátov v Afrike prinajmenšom vlažný postoj k Ukrajine počas ozbrojeného konfliktu s Ruskom? Český afrikanista Jan Záhořík vidí príčinu v dávnejšej minulosti. Poukázal na to, že v mnohých afrických krajinách sa zachoval silný protiimperiálny a antizápadný sentiment. „To však neznamená, že by tam bola nejako zvlášť rozsiahla masívna podpora režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, ale Afričania chápu vojnu na Ukrajine v zmysle: ,Západ, pozri sa na to, čo ste vy desiatky rokov robili nám, teraz to máte späť‘,“ povedal pre server Lidovky.

Washingtonské Stredisko pre strategické a medzinárodné štúdie v analýze o postojoch v Afrike rozdelilo tamojšie krajiny do štyroch skupín. Do prvej zaradilo tie, ktoré s Ruskom majú silné politické, ekonomické a vojenské väzby, a nazdávajú sa, že Moskva sa rozhodla použiť silu proti Ukrajine, pretože mala oprávnené bezpečnostné obavy.

V tejto skupine jednoznačne najviac vyniká Eritrea, ktorá zjavne nezabudla na vojenskú pomoc ešte z obdobia existencie Sovietskeho zväzu. Moskva ju výrazne podporovala počas ozbrojeného konfliktu v rokoch 1977 – 1978. Išlo o najväčšiu vojnu medzi dvomi africkými štátmi v 20. storočí. Somálsko, ktoré vtrhlo na eritrejské územie, napokon v marci 1978 prehralo. A nedávno Eritrea ako jediný štát z Afriky hlasovala na pôde OSN proti návrhu protiruskej rezolúcie.

Kto tvorí ďalšie skupiny?

Stredisko vo Washingtone zaradilo do druhej skupiny štáty, ktoré udržiavajú s Ruskom veľmi dobré vzťahy, ale zdržali sa hlasovania, pretože inváziu na Ukrajinu považujú za porušenie práva na sebaurčenie, čo sa v ich prípade po roku 1945 spája s právom koloniálnych národov na vlastnú štátnosť. Zároveň principiálne zastávajú názor, že cudzí štát nesmie zasahovať do vnútorných záležitostí inej krajiny.

V tretej skupine sa nachádzajú tí, ktorí nesúhlasili s obsahom rezolúcie s tým, že tlačili na dialóg a na zmierenie. Je medzi nimi aj Juhoafrická republika, ktorá v zdôvodnení svojho postoja poukázala na nedostatočnú transparentnosť počas konzultácií a rokovaní o návrhu textu.

Napokon vo štvrtej skupine sa ocitli tie štáty (súhlasili s rezolúciou), ktoré si inváziu na Ukrajinu spájajú s historickými nespravodlivosťami počas koloniálnej éry.

Prezident Volodymyr Zelenskyj si podáva ruku so zraneným ukrajinským vojakom v nemocnici v Odese. V bojoch proti ruskej armáde utrpel také vážne poranenie nohy, že lekári ju museli amputovať. FOTO: SITA/AP/agentury/

X X X

Bochník chleba za 2 eurá? S takýmito cenami na jeseň treba rátať, tvrdí analytik

 Máme tu na jednej strane pokles cien pšenice, ale musíme sa pozerať aj na vstupy. Sú to položky ako energie, doprava či náklady na sušenie, ktoré sú enormné, upozorňuje analytik trhu s agrokomoditami a predseda revíznej komisie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Jozef Rebro.

 Predseda revíznej komisie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Jozef Rebro.

Kvalita pšenice bude aj napriek suchu dobrá, hovorí Rebro. „V niektorých oblastiach je vynikajúca,“ pokračuje. Treba rátať s bochníkom chleba za dve eurá? Je to možné, hovorí.

Ukrajinské obilie, keďže sa uvoľňujú Čiernomorské prístavy, môže skončiť aj na Slovensku. „Vytvorili sa koridory v rámci Európskej únie. Colná sadzba sa znížila na nulu a viac ho môže ostať v Európe, aj keď Európa je vývozca pšenice a obilia do tretích krajín,“ tvrdí a dodáva, že kvalita ukrajinského obilia sa monitoruje./agentury/

X X X

 Zo stavby Višňové miznú peniaze. Firmy tvrdia, že im nezaplatili už viac ako milión eur

Približne pätnásť firiem nemá od novembra vyplatené peniaze za práce na stavbe diaľničného úseku D1. Chcú rokovať s NDS aj firmami, ktoré sú nad nimi. Dochádza im trpezlivosť.

ŽILINA: Na stavbe diaľničného úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové vznikajú ďalšie problémy. Zhotovitelia a podzhotovitelia, ktorí sa stavbe pracujú tvrdia, že ich už od novembra nevyplatili. Tvrdia, že sú zúfalí, pretože nikto na ich sťažnosti nereaguje, ani ministerstvo, ani diaľničiari, ani firmy Skanska či Porr.

Subdodávateľom dĺži peniaze firma Tubau, tá vo veci podáva trestné oznámenie a tvrdí, že jej zasa neplatí firma Porr. Diaľničiari, aj Skanska tvrdia, že svoju časť záväzkov si plnia. Z firmy Porr majú peniaze smerovať spoločnosti Tubau a odtiaľ malým firmám. Tubau sa opakovane vyjadril, že peniaze k nim nedorazili a faktúry, ktoré vystavia, im nevyplácajú.

Stovky rodín

Dodávateľské firmy sú z okolia Žiliny, Kysúc, ale aj z východu. Patria k nim napríklad JHS Slovakia, Alda Vranov, BM – Stav, či SD – Investment. Dokopy ide o zhruba pätnásť malých firiem, cena, ktorú im podľa nich dĺžia, dosahuje milión a pol eur.

Konatelia firiem hovoria, že situácia zasahuje rodiny, ktoré potrebujú každú korunu na platenie nájmov a energií, kvôli meškajúcim mzdám nemajú na živobytie.

 „Problém zasahuje tisíce rodín. Na stavbe máme osemdesiat ľudí a nevyplatená čiastka pre nás dosahuje 92-tisíc eur. Chceme, až nám vyplatia peniaze a nech sa súdia medzi sebou NDS, Skanska, Porr a Tubau, čo s tým máme my? Ja tomu nerozumiem. Museli sme si požičať peniaze z banky za tvrdé úroky, aby nám ľudia vôbec nenastúpili do práce,“ emotívne popisuje Ján Jurko zo spoločnosti Alda z Vranova nad Topľou.

„Tubau vystavil faktúry za práce, ktoré sme my vykonávali v tuneli, firma Porr im za to údajne nezaplatila. Nevieme zistiť, kde tie peniaze sú. Tubau tvrdí, že od Porru nemá vyplatených zhruba 10-miliónov eur,“ dodáva Jozef Stromček z JHS s tým, že peňazí sa nevedia nijako domôcť a nikto okrem Tubau, ktorý tiež nemá peniaze, s nimi nechce rokovať.

Chcú protestovať

Slavomír Juhas z firmy JHS hovorí, že im dĺžia 600-tisíc eur. „Máme pripravené právne aj trestné postupy. Chceme sa najskôr skúsiť dohodnúť inou cestou. Sme svedkami niečoho, čo nie je transparentné. Pravdepodobne došlo k machináciám v súvislosti s výstavbou,“ myslí si Juhas.

Minister dopravy Andrej Doležal (SME RODINA) povedal, že nemôžu zaplatiť duplicitne, pretože svoje záväzky voči zhotoviteľovi si NDS vyrovnala. „Ak má zhotoviteľ vo svojej štruktúre problémy, musí to riešiť on. My sme hlavu do piesku nestrčili, zavolali sme si všetkých relevantných partnerov a snažili sme sa pôsobiť ako mediátor.“

Minister povedal, že teraz je pre neho dôležité, že tento problém neohrozuje termín dostavby.

Malé firmy tvrdia, že s nimi sa nikto nestretol a od novembra sa zvyšným stranám doprosujú. Ak sa do 12. augusta nedostanú za rokovací stôl, budú protestovať tvrdšie. Chcú ísť pred Národnú radu, ale aj pred sídla firiem Skanska či Porr. Keďže stavba D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je financovaná z európskych peňazí, podnet chcú podať aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom.

Otvorený list, kde problémy popisujú, chcú zaslať aj do sídla Porru do Rakúska a Skansky do Švédska, aktuality.sk

X X X

Vinná z extrémizmu. Bieloruský režim odsúdil ďalšiu nezávislú novinárku

Bieloruský súd poslal na niekoľko rokov do väzenia ďalšiu nezávislú novinárku. Päťdesiatdvaročnú Irynu Slaunikavovú z poľského televízneho kanála Belsat uznal za vinnú zo založenia extrémistickej organizácie a účasti na protestoch, za čo jej vymeral päťročný nepodmienečný trest.

 Pokračuje tak vládne ťaženie proti opozičným aktivistom, kritickým médiám a nezávislým reportérom, poznamenala agentúra AP, ktorá zároveň upozornila, že výška trestu je o rok dlhšia, než žiadala prokuratúra.

Slaunikavová strávila posledných desať mesiacov vo väzbe, bezpečnostné zložky ju zadržali vlani v októbri na letisku v Minsku po návrate z dovolenky. Pôvodne išla do väzenia na 15 dní za zverejnenie príspevku, ktorý mal podľa úradov „extrémistický obsah“. Väčšina súčasného procesu s ňou sa podľa agentúry Reuters odohrala za zatvorenými dverami.

Slaunikavovová je podľa AP treťou novinárkou Belsatu, ktorú v Bielorusku uväznili. Minulý mesiac poslal súd na osem rokov za mreže Kacjarynu Bachvalavovú, známu aj pod priezviskom Andrejevová. Ženu, ktorá už si predtým odpykávala dvojročný trest za nakrúcanie protestov proti autoritárskemu režimu bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, uznal vinnú z velezrady. Jej kolegyňu Darju Čulcovovú súd uväznil na dva roky za organizáciu protestov. Obe novinárky vinu odmietli.

V reakcii na verdikt bieloruského súdu si vo štvrtok poľské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo bieloruského charge d’affaires, oznámil hovorca rezortu diplomacie Lukasz Jasina, informuje agentúra Reuters. Poľský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutie súdu nazval „absolútnym škandálom, porušením všetkých civilizačných noriem, ľudských práv aj novinárskych princípov“. „Tento neprijateľný verdikt bude čeliť okamžitej, rozhodnej reakcii Poľska na medzinárodnej úrovni,“ napísal Morawiecki v stredu na Facebooku.

Varšava: Neprijateľné

Televízny kanál Belsat vysiela v bieloruštine, financuje ho poľská vláda. Od zahájenia vysielania v roku 2007 sa stal zdrojom správ pre státisíce Bielorusov, na serveri YouTube ho v súčasnej dobe odoberá 474 000 ľudí. Bieloruské úrady ho označujú za extrémistický, poznamenala AP. Varšava dnešný verdikt označila za neprijateľný.

 Bieloruskom predvlani otriasli nebývalé veľké demonštrácie, ktoré vypukli po tom, čo Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov už šiestykrát zvíťazil v prezidentských voľbách. Opozícia a niektoré západné krajiny tvrdia, že výsledky boli sfalšované a že v skutočnosti vyhrala opozičná kandidátka Svjatlana Cichanovská. Bezpečnostné zložky protesty brutálne potlačili, desaťtisíce ľudí zatkli a tisíce ich zbili.

Najväčšie nezávislé médiá v krajine boli uzavreté a väčšina nezávislých novinárov krajinu opustila. Za mrežami je v súčasnej dobe 29 žurnalistov, ktorí čakajú na súd alebo si odpykávajú dlhé tresty, upozornila AP. Bieloruská ľudskoprávna organizácia Vjasna odhaduje, že v krajine je okolo 1 300 politických väzňov./agentury/

X X X

Slovák neprežil nehodu na chorvátskej diaľnici

Tri autá sa vo štvrtok predpoludním zrazili na diaľnici A1 v Chorvátsku. Tragickú nehodu neprežil 46-ročný Slovák, informuje web jutarnji.hr s tým, že ďalší siedmi ľudia utrpeli zranenia.

„Žiaľ, potvrdzujem úmrtie jedného občana SR pri tragickej dopravnej nehode v Chorvátsku. Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu. Žiadne bližšie informácie nemôžeme vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov poskytovať,“ uviedol pre Aktuality hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Nedovolená zmena jazdného pruhu

Podľa doterajších zistení mali autá slovinské, slovenské a srbské evidenčné čísla. Chorvátske médiá píšu, že vodič slovinského auta bude čeliť trestnému stíhaniu pre zavinenie dopravnej nehody z nedbanlivosti, pre usmrtenie a spôsobenie veľkej materiálnej škody.

Slovinec zrejme prešiel do iného jazdného pruhu v rozpore s platnými pravidlami. Telo usmrteného Slováka poslali na pitvu.

Tragická nehoda sa stala okolo 10:30 na diaľnici A1. Pre odstraňovanie následkov nehody a jej dokumentáciu a vyšetrovanie príčin zastavili premávku v smere na Záhreb do 13:25. Na mieste sa vytvorila niekoľkokilometrová kolóna, aktuality.sk

X X X

Americkú basketbalistku odsúdili. V ruskom väzení má stráviť dlhé roky

Ruský súd vo štvrtok odsúdil americkú basketbalistku Brittney Grinerovú na deväť rokov vo väzení po tom, čo ju uznal vinnou z pašovania a prechovávania drog. Právnici basketbalistky uviedli, že sa plánujú odvolať proti „nezmyselnému“ rozsudku. Na ten zareagoval aj americký prezident Joe Biden a označil ho za neakceptovateľný.

Súd „uznal obžalovanú vinnou z pašovania a držby značného množstva narkotík“, povedala sudkyňa Anna Sotnikovová, ktorá tridsaťjedenročnej Grinerovej nariadila aj zaplatiť pokutu vo výške jeden milión rubľov (cca 16.000 eur).

Prokuratúra vo štvrtok žiadala 9,5-ročný trest odňatia slobody, Grinerovej hrozilo maximálne desať rokov. Jej právnička Maria Blagovolinová vyjadrila súdu žiadosť, aby ju oslobodil alebo zvážil miernejší trest v prípade uznania viny. „Spravila som chybu, ktorá ma úprimne mrzí a dúfam, že svojím rozhodnutím neukončíte môj život. Chcem, aby súd pochopil, že išlo o neúmyselnú chybu, ktorá vznikla v strese a počas zotavovania sa po ochorení Covid-19,“ povedala ešte pred rozsudkom Grinerová, ktorú vo februári zadržali na moskovskom letisku Šeremetievo, keď jej v batožine našli náplne s konopným olejom.

Dvojnásobná olympijská šampiónka a víťazka WNBA minulý týždeň na súde priznala, že mala náplne s konopným olejom, ale povedala, že nemala žiadny zločinný úmysel a tvrdila, že ich prítomnosť bola spôsobená unáhleným balením. V ruskom súdnom systéme sa priznaním viny automaticky nekončí súdny proces.

Proces s Grinerovou sa v nedávnom období zrýchlil, keďže USA a Rusko diskutovali aj o potenciálnej výmene väzňov, do ktorej by mohla byť zahrnutá aj 31-ročná basketbalistka. USA sa spolu s ňou snažili vymeniť aj zadržiavaného občana Paula Whelana, ktorý bol obvinený zo špionáže, za ruského priekupníka so zbraňami Viktora Buta, ktorého už viac než desať rokov väznia v USA.

„Žiadam súd, aby uznal Grinerovú vinnou a odsúdil ju na deväť rokov a šesť mesiacov väzenia,“ povedal prokurátor Nikolaj Vlasenko a žiadal trest tesne pod možné maximum 10 rokov. Povedal, že Grinerová „zámerne postupovala cez zelený koridor na colnici a uviedla, že nemá čo deklarovať, aby zatajila látku“.

Grinerová vošla do súdnej siene v putách v sprievode niekoľkých strážcov zákona a policajného psa. Pred začiatkom pojednávania stála v priestore pre obžalovaných a zdvihla fotografiu. Na nej je so spoluhráčkami z ruského klubu UMMC Jekaterinburg, za ktorý hrá.

Jej právnička Maria Blagovolinová na súde povedala, že Grinerová bola „ikona pre mnohých ľudí“ a „bola odvážna priznať svoju vinu.“ Dodala, že v Grinerová doniesla do krajiny len tesne nad povolené množstvo zakázanej látky. Basketbalistka na predchádzajúcich pojednávaniach uviedla, že má povolenie od amerického doktora na užívanie medicínskej marihuany na zmiernenie bolestí po mnohých zraneniach: „od chrbtice až po chrupavky“.

Rozsudok ostro kritizoval americký prezident Biden, ktorý uviedol v písomnom vyhlásení, že je neakceptovateľné a vyzval na prepustenie Grinerovej. „Rusko neprávom drží Brittney,“ citovala ho agentúra dpa, aktuality.sk

X X X

Rýchlik Tatran sa pokazil pri Ladcoch

LADCE: Pri Ladcoch (okres Ilava) sa vo štvrtok popoludní pokazila lokomotíva rýchlika Tatran, ktorý smeroval z Bratislavy do Košíc. Upozornili na to tvnoviny.sk. Vlak je už v pohybe, podľa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) má aktuálne meškanie 177 minút. Pre TASR to potvrdil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

„Na rýchliku sa nám pokazila lokomotíva. Kým sme pripravili druhú, vlak nabral veľké meškanie. Tieto horúčavy sú, nanešťastie, pre techniku rovnako náročné a nepríjemné ako pre ľudí,“ uviedol Kováč.

Personál podľa neho dostal pokyn, aby cestujúcim okamžite rozdali balené vody, ktoré má spoločnosť práve pre tieto účely pripravené. „Za meškanie a nepríjemnosti v týchto horúčavách sa všetkým cestujúcim veľmi ospravedlňujeme,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Jedna z posledných kvapiek. Kmotrík po Ferencvárosi zvažuje predaj Slovana

 Nad Ferencvárosom síce vonku vyhral 2:1 po veľmi dobrom výkone, lenže domácu odvetu nezvládol a prehral 1:4.

S najprestížnejšou súťažou sa tak rozlúčil. Navyše, za neprístojné správanie sa fanúšikov Slovana musí klub zaplatiť UEFA dovedna 78-tisíc eur a ešte mu aj zatvoria sektor C, kde majú svoje miesto skalní fanúšikovia. Nie je to prvýkrát, čo belasí musia platiť za rasistické pokriky svojich priaznivcov či používanie pyrotechniky.

 Majiteľ Slovana Ivan Kmotrík starší pre Šport24.sk priznal, že mu s klubom i ultras dochádza trpezlivosť.

„Nie sme ochotní platiť pokuty od rána do rána.

Toto bola jedna z posledných kvapiek, ktorá ma opäť donútila uvažovať nad tým, že sa Slovana ako majitelia zbavíme,“ poznamenal Kmotrík st.

Slovan čaká dnes o 21.00 prvý zápas 3. predkola Európskej ligy na pôde Olympiakosu Pireus. Sledovať ho budeme online./agentury/

X X X

Ronaldo stráca lesk. Túži po odchode z United, no nikto ho nechce

Futbalová Premier League sa začne už tento víkend a jedna z najslávnejších klubových značiek stále netuší, čo ďalej. S Cristianom Ronaldom alebo bez neho?

 V Manchestri United to v posledných dňoch vrie. Spory medzi klubom a jeho najväčšou hviezdou sa vyostrujú. Tréner Erik ten Hag skritizoval portugalského futbalistu za to, že po polčasovom striedaní v prípravnom dueli s Rayom Vallecano opustil štadión. Hráč tvrdí, že na predčasnom odchode bol dohodnutý s vedením klubu.

Jedno je isté: Ronaldo chce z klubu, v ktorom kedysi žiaril, odísť. Ihneď!

Ronaldov pekáč

Pre 37-ročného útočníka išlo o prvý štart v príprave. Predtým vynechal turné v Thajsku a Austrálii v snahe vyjednať si prestup do niektorého z tímov hrajúcich Ligu majstrov. Manchester sa do milionárskej súťaže neprebojoval.

Ak si dnes otvoríte ktorúkoľvek z britských webových stránok, Ronaldo bude všade. Jeho ďalší konflikt s klubom tesne pred štartom súťaže je najvyhľadávanejšou témou v krajine. Kto sa k nej ešte nevyjadril, nech zodvihne ruku.

„Ak sa ma pýtate, či toto spojenie ešte funguje, poviem, že nie,“ vraví Wayne Rooney, niekdajší Ronaldov parťák z útoku. „Keď sa pozriete smerom do budúcnosti, musíte stavať na mladších a hladnejších hráčoch. Len tak pozdvihnete Manchester United počas nasledujúcich dvoch, troch rokov,“ hodnotil dianie na Old Trafforde bývalý nekompromisný zakončovateľ.

Toto vyjadrenie – pochopiteľne – neuniklo ani Ronaldovi. Keď Rooney na druhý deň pridal na instagram fotografiu zo štúdia Sky Sports, kde bol s Jamiem Carragherom, rodák z Madeiry príspevok okomentoval: „Dvaja žiarlivci.“

Samozrejme, Rooney nezostal ticho a do Ronalda si „kopol“ opäť.

„Na svete nie je futbalista, ktorý by na Ronalda nežiarlil. Na kariéru, ktorú má, na trofeje, ktoré vyhral, a na peniaze, aké zarobil,“ reagoval a pokračoval s úsmevom: „Tiež na jeho telo a pekáč na bruchu. Závidia mu asi všetci hráči, snáď okrem Messiho.“

Žarty bokom, lebo v Manchestri nikomu do smiechu nie je. Podľa Carraghera dobieha klub minulosť, keď sa chcel zapáčiť fanúšikom.

„Nemohol som uveriť, keď si United upísali Ronalda na dva a pol roka. Nachádza sa v istej fáze kariéry, v nadchádzajúcej sezóne oslávi 38. narodeniny, no už nebude takým hráčom, akým bol predtým. Zároveň sa nikdy nezmieri s tým, aby hral druhé husle. Stále je to skvelý strelec, no faktom je, že iný veľký európsky klub ho teraz nechce,“ vyslovil Carragher vážnu myšlienku.

„Zdá sa, že Manchester sa ho nedokáže zbaviť. A domnievam sa, že ak by ste sa opýtali ten Haga, asi by ho tiež nechcel. A nie som si celkom istý, či po ňom túži šatňa United,“ doplnil úvahu bývalý anglický reprezentant.

Na obranu Ronalda: V minulej sezóne nastrieľal za klub 24 gólov, z toho osemnásť v lige. Jeho zásahy v Lige majstrov posunuli klub do vyraďovacej fázy. Bol tretím najlepším kanonierom Premier League a v domácich zápasoch nedal nikto viac gólov ako on.

 Lenže klub skončil v lige piaty a to je pre anglického giganta málo. Manchester s novým trénerom chce značku oživiť a priviesť mladú krv. Carragher Manchestru vyčíta, že vlaňajšie angažovanie Ronalda bolo len populárnym ťahom pre fanúšikov a mal radšej priviesť hviezdneho Erlinga Haalanda, ktorý sa presťahoval k mestskému rivalovi – City.

Kritizuje vlastných

Ronaldo však nemá podporu ani medzi legendami Old Traffordu. Nezastal sa ho napríklad ani Gary Neville, ktorý s ním kedysi hrával a na ruke nosil aj kapitánsku pásku.

„Každá tlačová konferencia je výlučne o kauze Ronaldo. Keď sa obzrieme do minulosti, ak sa jeden hráč stane dominantným faktorom, potom sa dá urobiť iba jedno. Všetci vieme čo,“ zamyslel sa Neville. Nahlas to síce nepovedal, ale naznačil, že hviezdna „sedmička“ by mala z klubu odísť.

„Spomínam si na situáciu spred pätnástich rokov. V Manchestri bolo škaredé počasie, neustále pršalo. Cristiano bol vtedy najlepší na svete, prišiel do šatne a povedal, že to je otrasné. Dnes to však hovorí o tíme!“ doplnil. Neville sa nedokáže preniesť cez fakt, že Ronaldo na sklonku minulej sezóny niekoľkokrát verbálne napadol vlastný tím.

Otázka teda znie, kam s Ronaldom. Isté je, že Portugalčan sníva o tíme, v ktorom by hral Ligu majstrov, lenže kluby, ktoré majú šancu v najlepšej tímovej súťaži na svete zvíťaziť, oňho nestoja.

 „Všetci vieme, že jeho koniec sa pomaly blíži. Chce vyhrávať trofeje, túži po veľkých veciach a možno aj po ďalšej Zlatej lopte, no nemyslím si, že sa mu to ešte podarí. Ak by šiel do Atlética Madrid, bolo by to niečo veľké, no tamojší fanúšikovia ho neznášajú a rovnako mnohí ľudia v klube,“ podotýka Mark Schwarzer, niekdajšia brankárska hviezda v Premier League.

Napokon, nielen Atlético, ale aj Bayern Mníchov či Paríž St. Germain, za ktorý hrá Lionel Messi, sa už vyjadrili jasne: Ronalda nechceme za žiadnu cenu. Povráva sa o Sportingu Lisabon, účastníkovi LM – futbalová ikona tu kedysi vstúpila do veľkého futbalového sveta. Ak by sa však vrátila do Lisabonu, bol by to ústup z hviezdnej pozície. Pri všetkej úcte, Sporting nie je absolútnou špičkou.

Do začiatku ligy zostáva pár dní, fanúšikovia United sú nervózni, kauza Ronaldo dovtedy akiste výsledok mať nebude. Spor chce údajne riešiť aj samotný majiteľ klubu, Američan Malcolm Glazer. Superhviezdu by si vraj rád ponechal.

Situácia je čoraz zamotanejšia, pričom Manchester v nedeľu doma privíta Brighton. Pre Ten Haga to bude súťažná premiéra na lavičke „diablov“. Britské médiá píšu, že Ronaldo tentoraz v základnej zostave nebude./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.