Zeman: Fiala ve vládě neschopné amatéry, jen se vymlouvají. Voliči, firmy, venkov Fialu vyhodí. Babiš vyměnit Juchelku, Nachera, proti Fialovi nevystupují ostře, s lékaři, zemědělci, protesty, jako v Belgii nebo Havel. Do Ano Maláčová, další schopní politici?

Vládu považuji za amatéry, neschopné ani vlastních originálních chyb, pustil se do kabinetu Petra Fialy (ODS) bývalý prezident Miloš Zeman. Na „krize a války“ se podle něj ministři jen vymlouvají. Některé z nich považuje za „neschopné“ a doporučil premiérovi, aby je vyhodil, jinak bude voliči vyhozen sám. V podcastu Chuť moci, který moderuje komentátor Thomas Kulidakis, také prozradil, koho bude volit a jak si představuje ideální povolební koalici.

Ve vládě by podle Zemana měli skončit ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) a šéf resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Vlčkovi vytkl především podpis smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, přičemž ministrův postup v této věci označil v podcastu za „amatérství“.

V tendru na dostavbu elektrárny uspěla korejská společnost KHNP, která začátkem května uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami. Podle Zemana je to ale chyba, sám se přikláněl k francouzské nabídce.

„Francie je jaderná velmoc, a pokud by tady byla francouzská investice, posílilo by to pozici Česka v rámci Evropské unie,“ objasnil. Připustil však, že nabídka Francie byla podle jeho zdrojů z ČEZ špatná. „To se ale vždy dalo vyjednáváním zlepšit,“ dodal.

Zeman: Voliči Fialu vyhodí tak jako tak

Nekvalitní práci vyčetl i Lipavskému. „Dovedete si představit, a já jsem objel celý svět dokonce několikrát, že bych přijel do nějaké země, dokonce nejlidnatější země v Africe, což je Nigérie, a najednou mi sdělili, že na mě nemají čas?“ zeptal se v narážce na situaci z roku 2023, kdy africká země na poslední chvíli zrušila Fialovu návštěvu.

Kdyby vládě předsedal Zeman, okamžitě by prý v takovém případě svého ministra vyhodil. „Jestliže je pan Lipavský dosud ministrem zahraničí a nebyl vyhozen, pak to dokazuje, že je zapotřebí vyhodit premiéra, protože ho nevyhodil. Ale myslím si, že voliči pana premiéra Fialu vyhodí tak jako tak,“ prohlásil exprezident.

S Lipavským měl Zeman problém, ještě když úřadoval jako prezident. Šéf diplomacie tehdy ve vládě zastupoval Piráty. Zeman mu mimo jiné vyčítal podle něj nedostatečné vzdělání, Lipavský má titul bakalář.

ANO do voleb se SOCDEM?

Zeman si v Kulidakisově podcastu nebral servítky ani vůči vládě jako celku. „Jak se kdysi říkalo o Bourbonech, nic nového se nenaučili. Z tohoto důvodu opakují pouze chyby svých předchůdců. Nejsou ani tak originální, aby měli vlastní originální chyby,“ okomentoval bývalý prezident.

 Prozradil, že v nadcházejících parlamentních volbách zůstane věrný hnutí ANO. „Nemám, co bych na tom měnil,“ konstatoval.

„Realisticky ideální“ vládou by podle něj byla koalice ANO a SPD, která by si pro ústavní většinu mohla sáhnout k uskupení Stačilo! nebo k Motoristům. Exprezident naopak odmítá Piráty, které označil za „politické puberťáky“.

Babišův prostředník v jednání s Maláčovou

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš měl navíc Zemana pověřit, aby jako jeho prostředník promluvil s předsedkyní SOCDEM Janou Maláčovou. Podle Zemana by měla jít sociální demokracie do voleb právě s Babišovým hnutím.

 „Tak jsem s ní promluvil. Říkal jsem jí, že by neměla přehánět počet volitelných míst, která za sociální demokracii bude chtít na kandidátkách hnutí ANO,“ zmínil v podcastu.

Zemana zklamalo, že se Maláčová nedokázala dohodnout na spolupráci s Kateřinou Konečnou a jejím hnutím Stačilo!. „Odpustil jsem si bonmot, že když se sejdou dvě dámy s výrazným egem na jednom bitevním poli, tak místo spojenectví může následovat rivalita. Nechtěl jsem to v žádném případě přirovnávat ke komunikaci dvou domovnic na pavlači, to je mně bytostně cizí,“ rýpnul si exprezident.

 X X X

UKRAJINCI  MÍSTO  BOJE  BODY  NA  PENÍZE  A  NÁKUP  ZBOŽÍ

V  HITLEROVĚ  VÁLCE   VOJÁCI  STALINA   HESLO  ZA   STALINA  A  VRHLI  SE  NA  FAŠISTY

BEZ  STALINA  NEBYLA  OSVOBOZENA  UKRAJNA,  POLSKO,

ANGLIE,  FRANCIE,  ITÁLIE,  CELÝ  ZÁPAD

UKRAJINCI  NECHTĚJÍ  BOJOVAT,  UTÍKAJÍ  DO  CIZINY,  DONUTIT  ZELENSKÉHO,  POLITIKY  KE  KAPITULACI,  JAKO  PO  HITLEROVI  TO  UDĚLALI

GENERÁLOVÉ  N/ĚMECKA

NA  KAPITULACI  UKRAJINY  TRVAT  I  USA,  TRUMP,  RUSKO

 Válka jako morbidní videohra: Ukrajinci sbírají za likvidaci Rusů body. Za ty mohou nakupovat

Zabitý voják za šest bodů, zničený tank za 40. To není popis videohry, ale reálná situace na ukrajinské frontě. Jednotky operátorů dronů mezi sebou sbíráním bodů nejen soutěží, ale zároveň si za ně mohou nakupovat skutečné vybavení. Ukrajinská vláda si od systému slibuje lepší zásobování schopnějších vojáků. Podle odborníků to ale není nejlepší řešení.

Ve válce jako ve hře? Ukrajinští piloti dronů za bitevní úspěchy nově sbírají body. Stačí mít zásah zaznamenaný na videu, bodování se pak liší podle cíle. Zatímco za zabití nepřátelského vojáka je šest bodů, za poničení tanku je bodů dvacet. Za úplné zničení tanku pak vojáci dostanou 40 bodů. Nejhodnotnějším cílem jsou však protiletecké systémy, úspěšný voják za ně může získat až 50 bodů.

 Nejúspěšnější z jednotek na začátku května nasbírala přes 16 tisíc bodů. Nejde jen o soutěžení, vojáci body utrácejí na speciálním e-shopu. „Bude to jako armádní Amazon. Umožní jednotkám přímý nákup vybavení, které na frontě potřebují. Pomůže nám to s problémem efektivního rozdělení technologií,“ popsal novinku ukrajinský ministr digitální

X X X

Gen.  Šándor: Pouhým fanděním Ukrajině válku nevyhrajeme. Rusko může k ústupkům dotlačit jediný muž

Za body se dá nakoupit lepší munice nebo drony – například bombardovací dron Vampire s přezdívkou Baba Jaga stojí 43 bodů. „Pro lidi, kteří nežijí v nějaké zóně konfliktu, to může znít možná až morbidně. Ale v lidské historii vojenství to zdaleka není nic nového. Za druhé světové války sovětští vojáci dostávali zvláštní příděl vodky, američtí vojáci nebo letci dostávali také speciální příděly za úspěšně splněné mise,“ uvedl bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Znalost videoher výhodou

Systému pomáhá i skutečnost, že v dronařských jednotkách často slouží lidé, kteří mají zkušenosti s videohrami. „Armáda musí být založena na nějakém systému motivací a ten musí být přizpůsoben generacím, se kterými pracuje. Ale asi bych to úplně nepřeceňoval,“ vyjádřil se k tématu odborník na vojenskou etiku z Katedry bezpečnostních studií FSV UK Tomáš Kučera.

„Pro současnou generaci, pro lidi od 20 do 30 let, je tohle mnohem čitelnější a srozumitelnější přístup. Takže je to asi cesta, kterou se armády budou do budoucna ubírat,“ dodal Mikulecký. Česká armáda systém sice sleduje, inspiraci v něm ale prý nehledá.

Podle některých odborníků ve výsledku nemusí dělat dobrotu. Vojáci by se na sbírání bodů prý mohli soustředit víc než na plnění vojenských cílů.

„Herní systém zapojený do zabíjení lidí má v sobě jakousi pachuť. Pachuť toho, že se tím snižuje hodnota lidského života,“ doplnil Kučera. Problémové jsou podobné systémy třeba v konfliktech, kde je těžké rozeznat vojáky od civilistů. Zkušenosti s tím měli například Američané ve Vietnamu.

X X X

 Prezidentem Rumunska bude zastánce EU, tvrdí odhady. Má porazit nacionalistu

 K vítězství v rumunských prezidentských volbách zřejmě míří centristický primátor Bukurešti Nicušor Dan. Podle odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností pro něj hlasovalo 55 procent voličů, uvedla agentura Reuters. Jeho politický soupeř George Simion podle předpovědi získal pouze 45 procent.

Krajně pravicový politik George Simion podle odhadů založených na průzkumech mezi voliči vycházejících z volebních místností získal 45 procent hlasů. Simion ale podle Reuters prohlásil, že podle svých odhadů získal o 400 tisíc hlasů více než jeho politický protivník.

Primátor rumunské metropole po zveřejnění odhadů výsledků nedělního druhého kola prezidentských voleb prohlásil, že rumunská společnost prokázala působivou sílu. Simion ale takřka ve stejnou chvíli podle Reuters tvrdil, že jeho odhady naznačují, že získal více hlasů než Dan.

Zatímco agentura AFP zveřejnila podobné odhady výsledků jako Reuters, agentura AP tak zatím neučinila. Píše ale, že v době uzavření volebních místností odevzdalo hlas přibližně 11,6 milionu lidí, tedy asi 64 procent oprávněných voličů.

Voleb se zúčastnilo také kolem 1,6 milionu Rumunů v zahraničí. Nedělní účast tak byla podle AP vyšší než v prvním kole a očekává se, že bude hrát roli ve výsledku. Před dvěma týdny k volebním urnám vyrazilo 9,5 milionu Rumunů, což je 53 procent oprávněných voličů.

První kolo před dvěma týdny jasně vyhrál Simion s takřka 41 procenty, zatímco Dan za ním zaostal o dvacet procentních bodů.

Prezidentské volby se v Rumunsku opakovaly, protože ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý politik Calin Georgescu, označovaný za proruského. Ústavní soud to zdůvodnil tím, že Georgescu mohl údajně vyhrát díky ruské vlivové operaci. Opakovaných voleb se účastnit nesměl.

Rumunská diplomacie v neděli uvedla, že i během opakovaných voleb zaznamenala snahy je ovlivnit. Zástupci diplomacie zmínili, že tyto zásahy nesou ruskou stopu.

Kdo jsou kandidáti na rumunského prezidenta?

Pětapadesátiletý Dan, který slíbil potlačit korupci, kandiduje jako nezávislý centrista. Je to prounijní politik a zastánce Severoatlantické aliance. Podle agentury Reuters prohlásil, že podpora Ukrajině, která se přes tři roky brání ruské vojenské agresi, je nezbytná pro bezpečnost samotného Rumunska vůči narůstající ruské hrozbě.

Osmatřicetiletý Simion stojí v čele Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR), což je druhá nejsilnější strana v obou komorách rumunského parlamentu. Staví se proti dalšímu poskytování vojenské pomoci Ukrajině, je kritický vůči Evropské unii a říká, že souzní s názory amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Prezident má v Rumunsku důležitou roli zejména v oblasti národní bezpečnosti a zahraniční politiky. Předsedá Radě obrany státu, která rozhoduje například o otázkách vojenské pomoci. Má také dohled nad zahraniční politikou a může vetovat rozhodnutí Evropské unie, pokud vyžadují jednomyslný souhlas členských států.

Nový prezident bude také muset jmenovat premiéra, jehož úkolem bude vyjednat většinu v parlamentu, snížit rozpočtový deficit Rumunska, který je největší v EU, a také uklidnit investory a pokusit se zabránit snížení úvěrového ratingu země. Prezident v Rumunsku může být zvolen pouze na dvě pětiletá období.

 X X X

 ANGLIE  BEZ  EU  NA  DNĚ

  Šichtařová: Británii se po brexitu daří hůře. Vystoupit z EU musíme ale za všech předpokladů

Odchod z Evropské unie není řešením, nezaručil by levnější energie a potraviny, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní). Kandidátka do Poslanecké sněmovny také zmínila, že Velké Británii se po brexitu daří hůře. Současně však řekla, že by byla pro vystoupení z EU za všech okolností. Na jarmarku SPD podle jejích slov spojení stran představí „autentické ceny od zemědělců“.

„Drahé energie, bydlení a potraviny mají společného jmenovatele – progresivistickou ESG (investiční strategie zaměřená na udržitelnosti, pozn. red.). Pokud ji zrušíme, a s tím i emisní povolenky, dojde ke zlevnění,“ tvrdí Šichtařová.

 Ekonomka predikuje další zdražování energií. „I když v posledním roce zlevnily, během posledního kvartálu minulého roku jsme měli nejdražší energie v celé EU. Odejít z unie však není řešení, nezaručilo by nám to levnější energie,“ poznamenala v pořadu K věci.

Zmínila také, že Velká Británie je na tom po brexitu hůře. „Odejít z Evropské unie není ani řešení drahých potravin. Pokud by ale bylo referendum o vystoupení, byla bych pro. Nemysleme si, že je tento krok samospásný,“ řekla Šichtařová.

X X X

 ROZUMBRADI  ANO  JUCHELKA,  NACHER,  NIKDY  TVRDĚ  PROTI  FIALOVI,  EXKOMUNISTOVI  NEVYSTOUPÍ,  NEZORGANIZUJÍ  PROTESTY,  JAKO  V  BELGII,  NĚMECKU  I  JINDE

BABIŠ  JUCHELKU,  NACHERA   A  PODOBNÉ  VYMĚNIT

 Fiala vše maluje na růžovo, s růstem mezd jdeme ze sklepa, říká Juchelka. Zajíčkovou rozesmál

Česko by podle ní mělo vystoupit z EU v momentě, kdy budeme chtít zrušit „ideologii ESG“. „Jsem jednoznačně pro odchod. A za jakých předpokladů? Za všech. Nijak zázračně nám to ale nepomůže,“ pronesla s tím, že hlavním cílem pro ni zůstává zrušení ESG.

Autentické ceny potravin?

Šichtařová se také zmínila o předvolební kampani SPD, kde zástupci uskupení SPD, Svobodných, Trikolory a PRO představí lidem takzvaný český jarmark. Zde si lidé budou moci nakoupit řadu surovin za výrazně nižší ceny.

  Stoniš: Kampaň Spolu je trapná a zavádějící. Bezpečnost musí být priorita, oponoval Cabada

„Potraviny budou dodávat přímo čeští farmáři, takže v tom nebude figurovat žádný dodavatelský řetězec. Jde tedy o autentickou cenu, kterou nabízejí sami zemědělci a která takto bude nastavena, pokud mezi ně a konečného spotřebitele nevstoupí někdo další,“ popsala ekonomka.

Ve srovnání s daty z Českého statistického úřadu se jedná o ceny, do nichž nejsou promítnuty mzdy či marže obchodníků a které odpovídají základním cenám zemědělského výrobku. Oslovení odborníci však již dříve uvedli, že v souhrnu jsou ceny nereálné.

 X X X

 KDO  ZACHRÁNÍ  GAZU?

Gaza bez jakékoli pomoci

Pásmo Gazy: Jediná zbývající onkologická klinika mimo provoz. Izrael rozšiřuje válku proti uzavřené enklávě. Humanitární situace zničující. – Uvádí svůj sobotní článek v německém listu Junge Welt Wiebke Diehl.

Byla to poslední onkologická klinika v pásmu Gazy: V pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že Evropská nemocnice v Chán Júnis musela po izraelských útocích ukončit provoz. 13. května byla tak vážně poškozena, že již nebyla funkční, uvedl na komunikační platformě X šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Důležité služby, jako je neurochirurgie, kardiologická péče a léčba rakoviny“, proto již nejsou v Gaze nikde k dispozici. WHO evakuovala zbývající personál nemocnice do bezpečí, zatímco letectvo zahájilo útok v blízkosti – podle armády šlo o „přesný úder proti teroristům Hamásu ve velitelském a řídícím centru“ pod nemocnicí.

V současné době funguje už jen nemocnice Nasser v Chán Júnis v jižním pásmu Gazy. Izraelská armáda však tuto kliniku ostřelovala současně s ničivými útoky na Evropskou nemocnici. Zdravotnická zařízení v pobřežní enklávě jsou terčem útoků již rok a půl. Zejména v severní Gaze prakticky neexistuje žádná zdravotní péče. Nemocnice Kamal Adwan byla srovnána se zemí a nemocnice Shifa a Awda byly vážně poškozeny. Izraelští vojáci zničili veškeré zdravotnické vybavení v indonéské nemocnici.

Humanitární situace se mezitím v důsledku úplné blokády pásma Gazy nadále zhoršuje: celá populace je postižena akutním nedostatkem potravinové nejistoty a pitné vody. Podle mezinárodní klasifikace je téměř polovina z nich jen krůček od hladomoru. Děti trpí obzvláště hladem – s často nevratnými následky. Regionální ředitel UNICEF pro Blízký východ a severní Afriku v pátek také vyjádřil politování nad přetrvávajícím vysokým počtem zabitých dětí. Jen za poslední dva dny jich bylo 45 a za poslední dva měsíce až 950. Byli „zabiti nebo zraněni v nemocnicích, ve školách přeměněných na nouzové přístřešky, v provizorních stanech nebo v náručí rodičů“.

Jen mezi pátečním ránem a pátečním odpolednem bylo při izraelských útocích v pásmu Gazy zabito nejméně 100 lidí – ve čtvrtek se jejich počet již zvýšil na více než 100. Podle místních úřadů jsou desítky stále pohřbeny pod troskami. Sanitky se k zraněným nemohly dostat kvůli zničeným silnicím a budovám. V posledních dnech se izraelské útoky na pobřežní enklávu značně zintenzivnily. Izraelský zpravodajský web Ynet s odvoláním na bezpečnostní činitele uvádí, že zesílení bombardování je přípravou na invazi dalších vojáků. V úterý premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou ofenzivu. Bez ohledu na to, jaké ústupky Hamás udělá, půjde „až do konce“.

Americký prezident Donald Trump mezitím novinářům v Abú Zabí řekl, že v Gaze „mnoho lidí hladoví“. Oni se o to „postarají“. Jen o den dříve Trump v Kataru prohlásil, že „by byl hrdý, kdyby USA (pásmo Gazy) získaly, zabraly ho a udělaly z něj zónu svobody“. Jana Putzlacher, server  vasevec.cz

X X X

Čína a Španělé vše vyloví. Senegalce nutí k migraci do Evropy bezuzdný rybolov

Migranty ze Senegalu motivuje k cestě do Evropy nadměrné rybaření, kterého se dopouštějí především čínské lodě. Nedostatek obživy nutí místní odcházet pryč. Tvrdí to nezisková organizace Environmental Justice Foundation (EJF). Někteří migranti tvrdí, že jinak by do Evropy neodešli.

 V roce 2023 se do Španělska přes moře dostalo 30 tisíc lidí, z toho velká část byla ze Senegalu. V roce 2024 vstoupilo do Španělska nelegálně celkem 63 970 migrantů, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022 a nejvyšší počet od roku 2018. Většina příchozích, 46 843 migrantů, mířila na Kanárské ostrovy.

Někteří migranti připouštějí, že by zůstali doma, kdyby je k cestě z jejich země nedohnaly životní okolnosti. „Kdybych byl schopen si rybařením vydělat dost peněz, nikdy bych do Evropy nepřijel,“ cituje EJF bývalého rybáře Memedoua Racineho Secka.

„Když byl dostatek ryb, používaly se čluny pouze k rybolovu,“ poukazuje programový ředitel organizace Global Fishing Watch Dame Mboup s tím, že nyní Afričané hledají alternativu využití svých lodí. „A tou alternativou je co? Používat své lodě k přepravě lidí ze Senegalu na nejbližší pobřeží Evropy. Myslím si, že kdyby rybáři byli schopni ulovit dostatek ryb, neodvážili by se vydat touto cestou, která je velmi nebezpečná a je příčinou spousty nehod a ztrát na lidských životech.“

Migranti jako příčinu svého odchodu zmiňují zahraniční plavidla. Podle Moussy Dipa čínské lodě shromažďují všechny ryby a nutí Senegalce, aby se vydávali dále na moře. „Takže pokud jste dříve urazili sedm kilometrů, nyní musíte urazit 30, 40 nebo 50, abyste viděli ryby,“ podotýká.

 Senegalci tvrdí, že Číňané je ohrožují i fyzicky. Údajně jim ničí rybářské vybavení a narážejí do jejich lodí bez ohledu na to, že na palubě jsou lidé. Někteří svědci vyzpovídaní EJF tvrdí, že při takových střetech dochází i k úmrtím.

Někteří migranti si stěžují, že senegalská vláda sama přispívá k nadměrnému chytání ryb tím, že „prodává moře“ poskytováním rybářských licencí cizím plavidlům. Výsledkem je, že místní odcházejí, protože se nemohou uživit. Obyvatelé se domnívají, že situaci by mohla vyřešit silnější regulace.

„Věc, která může zmírnit fenomén migrace, je snížení počtu rybářských licencí. Mladí lidé tak budou moci pracovat, moře bude stabilní a ryb bude opět dostatek. Dokud však bude lodí hodně, moře nikdy nebude rybami překypovat,“ myslí si Souleymane Sady.

Podle EFJ je velkým problémem nelegální rybaření, kterého se dopouštějí převážně čínská a španělská plavidla. EU na Senegal tlačí, aby dělal více pro jeho potírání. Brusel minulý rok označil africký stát za nespolupracující zemi v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a rozhodl se s ním neprodloužit dohodu o rybolovu.

 X X X

 Čína a Španělé vše vyloví. Senegalce nutí k migraci do Evropy bezuzdný rybolov

 Migranty ze Senegalu motivuje k cestě do Evropy nadměrné rybaření, kterého se dopouštějí především čínské lodě. Nedostatek obživy nutí místní odcházet pryč. Tvrdí to nezisková organizace Environmental Justice Foundation (EJF). Někteří migranti tvrdí, že jinak by do Evropy neodešli.

 V roce 2023 se do Španělska přes moře dostalo 30 tisíc lidí, z toho velká část byla ze Senegalu. V roce 2024 vstoupilo do Španělska nelegálně celkem 63 970 migrantů, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022 a nejvyšší počet od roku 2018. Většina příchozích, 46 843 migrantů, mířila na Kanárské ostrovy.

Někteří migranti připouštějí, že by zůstali doma, kdyby je k cestě z jejich země nedohnaly životní okolnosti. „Kdybych byl schopen si rybařením vydělat dost peněz, nikdy bych do Evropy nepřijel,“ cituje EJF bývalého rybáře Memedoua Racineho Secka.

„Když byl dostatek ryb, používaly se čluny pouze k rybolovu,“ poukazuje programový ředitel organizace Global Fishing Watch Dame Mboup s tím, že nyní Afričané hledají alternativu využití svých lodí. „A tou alternativou je co? Používat své lodě k přepravě lidí ze Senegalu na nejbližší pobřeží Evropy. Myslím si, že kdyby rybáři byli schopni ulovit dostatek ryb, neodvážili by se vydat touto cestou, která je velmi nebezpečná a je příčinou spousty nehod a ztrát na lidských životech.“

Migranti jako příčinu svého odchodu zmiňují zahraniční plavidla. Podle Moussy Dipa čínské lodě shromažďují všechny ryby a nutí Senegalce, aby se vydávali dále na moře. „Takže pokud jste dříve urazili sedm kilometrů, nyní musíte urazit 30, 40 nebo 50, abyste viděli ryby,“ podotýká.

zavřít ×

Senegalci tvrdí, že Číňané je ohrožují i fyzicky. Údajně jim ničí rybářské vybavení a narážejí do jejich lodí bez ohledu na to, že na palubě jsou lidé. Někteří svědci vyzpovídaní EJF tvrdí, že při takových střetech dochází i k úmrtím.

Někteří migranti si stěžují, že senegalská vláda sama přispívá k nadměrnému chytání ryb tím, že „prodává moře“ poskytováním rybářských licencí cizím plavidlům. Výsledkem je, že místní odcházejí, protože se nemohou uživit. Obyvatelé se domnívají, že situaci by mohla vyřešit silnější regulace.

„Věc, která může zmírnit fenomén migrace, je snížení počtu rybářských licencí. Mladí lidé tak budou moci pracovat, moře bude stabilní a ryb bude opět dostatek. Dokud však bude lodí hodně, moře nikdy nebude rybami překypovat,“ myslí si Souleymane Sady.

Podle EFJ je velkým problémem nelegální rybaření, kterého se dopouštějí převážně čínská a španělská plavidla. EU na Senegal tlačí, aby dělal více pro jeho potírání. Brusel minulý rok označil africký stát za nespolupracující zemi v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a rozhodl se s ním neprodloužit dohodu o rybolovu.

 X X X

 Kousek od tragédie. Na filmovém festivalu v Cannes spadla palma na hercova agenta

Kvůli silnému poryvu větru spadla palma na známé promenádě La Croisette v Cannes, kde se právě koná slavný filmový festival. Strom vážně poranil agenta jednoho z pozvaných herců. Neštěstí ovlivnilo i program akce.

Palmu vyvrátil silný vítr v sobotu v ranních hodinách, informoval deník Spiegel. Nejvážnější zranění utrpěl asijský návštěvník, který je agentem herce z japonského filmu Brand New Landscape. Mluvčí festivalu ale neupřesnil, o koho se jedná. Podle posledních zpráv má muž poraněný nos a páteř.

 „Zrovna jsem seděl na promenádě a foukal velmi silný vítr. Poté jsem slyšel jen výkřik. Otočil jsem se a palma byla vyvrácená,“ řekl deníku jeden z návštěvníků festivalu.

Na místě události se nacházel větší počet stolů a židlí, které tam mají zarezervované blízké restaurace.

 Neštěstí ovlivnilo také program prestižního festivalu. Japonský film měl premiéru v pátek a od té doby byly zrušeny všechny akce s ním spojené.

O cenu se uchází i český film

Letos se koná už 78. ročník festivalu. V hlavní soutěži se o cenu Zlaté palmy uchází dvě desítky filmů. Ve vedlejší sekci Un certain regard se představí český snímek Karavan od režisérky Zuzany Kirchnerové.

Mezi 22 snímky v hlavní soutěži se představí i díla předchozích vítězů. Třetí Zlatou palmu by mohli získat belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi se snímkem Jeunes Mères, o druhou trofej bude usilovat režisérka Julia Ducournauová se snímkem Alpha.

S novými filmy budou soutěžit i režiséři Wes Anderson, Richard Linklater, Džafar Panahí či Joachim Trier. O vítězi rozhodne porota pod vedením francouzské herečky Juliette Binocheové. Hlavní ceny budou předány na závěr festivalu v sobotu 24. května.

X X X

 Rozšíření dovolání je nezbytné, jinak Nejvyšší soud nebude plnit svou roli, varuje Pavel Simon

Kolegia nejvyšších soudů české a slovenské republiky jednala o přípustnosti dovolání a novinkách v pracovním právu Foto: Gabriela Tomíčková

Rozšíření přípustnosti dovolání je nezbytné, pokud má Nejvyšší soud skutečně plnit svou roli sjednocovatele judikatury. Takto formuloval své stanovisko soudce Pavel Simon během květnového setkání kolegií nejvyšších soudů Česka a Slovenska. Téma přípustnosti dovolání v civilních věcech přitom zůstává živé – přestože návrh novely občanského soudního řádu, který měl tuto oblast zásadně změnit, v tomto volebním období nakonec schválen nebude.

Poslankyně Eva Decroix, místopředsedkyně ODS, loni na podzim předložila návrh, který měl soudcům Nejvyššího soudu umožnit rozhodovat, zda je konkrétní dovolání přípustné. Každé podání by tak nově obsahovalo i návrh na vyslovení přípustnosti, a teprve po jeho akceptaci by soud rozhodoval o věci samé.

Simon připomněl, že cílem bylo snížit zatížení NS, zamezit tzv. soudnímu ping-pongu a vrátit do přezkumu také rodinné věci, které dnes řeší výhradně Ústavní soud. Právě ten podle něj v současnosti nesystémově supluje roli Nejvyššího soudu. Ústavní soud na to není podle něj kapacitně ani funkčně vybaven.

Navrhovaná úprava počítala rovněž s tím, že odmítnutí dovolání by mohlo být odůvodněno pouze formálně – odkazem na zákonné ustanovení – pokud se s argumentací již dostatečně vypořádaly soudy nižších stupňů.

 Návrh zůstane ve sněmovně ležet

Přestože návrh vyvolal intenzivní diskusi, včetně výhrad ze strany Ústavního soudu i advokátní obce, k jeho projednání v plénu už v tomto volebním období s největší pravděpodobností nedojde. Poslanci Ústavně-právního výboru jednání přerušili a vzhledem k nadcházejícím podzimním volbám je osud návrhu do budoucna otevřený.

 Z odborné veřejnosti zaznívaly argumenty na obou stranách. Zastánci návrhu upozorňovali na zahlcení Nejvyššího soudu a potřebu jeho profilace jako výlučně judikatorního soudu. Odpůrci varovali před omezením práva na soudní ochranu a netransparentností při odmítání dovolání.

Debata se v mnohém inspirovala praxí Nejvyššího správního soudu, kde již dnes funguje institut nepřijatelnosti kasační stížnosti. Ten se však vztahuje jen na rozhodnutí samosoudců a jakýkoliv pokus o jeho rozšíření naráží na odpor kvůli ochraně individuálních práv.

Slovenský pohled na věc přinesla soudkyně Renáta Gavalcová. Představila aktuální úpravu přípustnosti dovolání na Slovensku a shrnula relevantní judikaturu, včetně rozhodnutí slovenského Ústavního soudu.

Pracovní právo: rodiče, zkušební doba a brigády

Druhou oblastí setkání byly změny v pracovním právu. Soudce Miroslav Hromada informoval o novele zákoníku práce č. 281/2023 Sb., která do českého právního řádu transponuje evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, práci na dálku, elektronické komunikaci nebo transparentních pracovních podmínkách.

Hromada připomněl také implementaci směrnice (EU) 2022/2041 o přiměřených minimálních mzdách. Česká minimální mzda je nyní stanovena jako 42,2 % predikované průměrné mzdy, tedy 20 800 Kč měsíčně. Do roku 2029 by měla dosáhnout 47 %.

Novela účinná od 1. června 2025 přinese i praktické změny: zkušební dobu prodlouží na čtyři měsíce (u vedoucích až osm), umožní zaměstnávání rodičů na rodičovské na stejný druh práce formou dohody a zavede brigády pro děti od 14 let během prázdnin.

Spolupráce soudů má smysl

Slovenský soudce Radoslav Svitana se věnoval pracovněprávním otázkám ze slovenské praxe, zejména problematice pracovních smluv na dobu určitou a náhrad mzdy při překážkách v práci.

Setkání kolegií obou nejvyšších soudů navazuje na dlouholetou tradici spolupráce. Diskuse o rozdílech i shodách v právních úpravách přispívá k hlubšímu porozumění a sbližování rozhodovací praxe v obou zemích.

Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

V USA popravili vraha žen „Casanovu“. Poslední slova věnoval Trumpovi

 Pro atraktivní vzhled a schopnost okouzlit ženy mu přezdívali Casanova. Sériový vrah Glen Rogers brutálně zavraždil čtyři ženy z různých částí USA. V sobotu jeho život ukončila smrtící injekce, popraven byl ve věznici na Floridě. Svá poslední slova věnoval prezidentovi Donaldu Trumpovi.

 „Prezidente Trumpe, dělejte Ameriku skvělou. Jsem připraven jít,“ řekl podle svědků Rogers těsně před vpíchnutím smrtící injekce. Ještě předtím promluvil i k pozůstalým svých obětí, kterým vzkázal, že jeho smrt jim snad poskytne určité přijatelné závěry.

Dvaašedesátiletý Rogers byl ve vězení od roku 1995. Je mu přisuzováno celkem pět vražd, ale prokazatelně byl odsouzen ze zabití dvou samoživitelek. Jih Spojených států děsil především kvůli tomu, že za svými oběťmi cestoval i do jiných států. Sám pochází z Ohia, ale vraždil například v Louisianě nebo právě na Floridě, kde byl i uvězněn.

Rogers se narodil do chudých poměrů v roce 1962. Nevychodil ani základní školu, ze které byl vyloučen pro závažné kázeňské prohřešky. Ještě předtím, než začal zabíjet, se zapojil do několika ozbrojených loupeží, kradl také auta.

Přestože nevedl řádný život, dokázal se bez větších potíží zalíbit ženám. Agentura AP připomíná, že kvůli tomu se pro Rogerse vžila přezdívka Casanova.

Při seznámení se svými oběťmi vystupoval charismaticky, vybíral si většinou třicátnice se zrzavými vlasy. Ženy s ním šly vždy dobrovolně do jeho bytu či auta, kde je brutálně zavraždil. Těla poté odvezl na veřejně dostupná místa a občas je posmrtně i zapálil.

„Je to zvíře,“ řekla podle archivní zprávy AP jedna ze sester Rogersovy oběti u soudu.

V dubnu tohoto roku podepsal republikánský floridský guvernér Ron DeSantis rozsudek smrti nad Rogersem a naplánoval jeho popravu na tuto sobotu.

 X X X

Na Svět knihy přijede nobelistka Tokarczuková. Festival ocení autora Sansala vězněného v Alžírsku

Polská nobelistka Olga Tokarczuková bude hostem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který se uskuteční od 15. do 18. května na Výstavišti v Holešovicích. Čestným hostem třicátého ročníku bude Portugalsko. Svět knihy přivítá sedm desítek i za hranicemi své země vyzdvihovaných literátů. Informoval o tom v úterý ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.

Čestný host festivalu Tokarczuková svým debutovým románem Cesta lidí Knihy uvedla v roce 1993 do polské, potažmo světové literatury řadu velkých a v dalších letech živých témat.

 „Letošní festival nabídne 818 účinkujících, 551 programů a 11 výstav. Očekáváme 398 vystavovatelů. Věříme, že letošní vystavovatelská část i opravdu zajímavý festivalový program bude důstojnou oslavou jubilejního třicátého ročníku,“ sdělil Auer.

Nová hala se Sálem Káji Saudka nabídne přehled o komiksové tvorbě, ale také novinky young adult, sci-fi a fantasy.

Na své si díky spolupráci s kampaní Rosteme s knihou přijdou i dětští čtenáři. Svět knihy Praha provází jako motto citát portugalského spisovatele Ricarda Reise „30! Energie mládí – moudrost knih“.

Portugalsko zastoupí sedm významných spisovatelů a spisovatelek, mezi nimi bude také Lídia Jorgeová, která ve svých románech zachycuje proměny společnosti i dozvuky koloniální minulosti.

Mornštajnová i Padevět

Silné zastoupení má severská literatura, představí se literáti ze sousedního Slovenska i z dalekého zámoří – Argentiny, Kanady, Kolumbie, Peru a Spojených států. Autory z Německa, Rakouska a Švýcarska opět přiveze německojazyčný literární program Das Buch.

Festival v rámci boje za svobodu slova ocení vězněného francouzsko-alžírského spisovatele Boualema Sansala, který obdrží Cenu Jiřího Theinera. Sansala alžírský soud odsoudil k pěti letům vězení mimo jiné za urážku armády. Francie požádala o humanitární gesto pro 75letého autora kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu, což se Alžíru nelíbilo. Sansalovy dcery žijí v Česku.

 Chybět nebude ani množství ceněných českých spisovatelů a spisovatelek, z nichž řada plánuje vydání svých novinek právě na festival Svět knihy Praha. To je třeba případ Aleny Mornštajnové, v programu však nechybí ani Bianca Bellová, Vlastimil Vondruška, Tereza Boučková, Jiří Padevět, Halina Pawlowská, Nina Špitálníková, Jaromír 99 či Tomáš Sedláček.

Svět knihy bude 16. května hostit vyhlášení laureáta Ceny Evropské unie za literaturu. Při této příležitosti se představí 13 literárních talentů. Nominované autory vybralo konsorcium asociací složené z Federace evropských vydavatelů a Evropské a mezinárodní federace knihkupců s podporou programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Souběžně s veletrhem se už potřetí koná mezinárodní platforma Central and East European Book Market, kterou Svět knihy Praha inicioval pro profesionály z knižní branže se zájem o literatury a knižní trhy zemí středoevropského a východoevropského prostoru. Na letošní ročník se dosud registrovali zájemci z celkem 24 zemí.

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha loni navštívilo přibližně 60 000 lidí. Návštěvnost tak zhruba vyrovnala předloňský rekord.

X X X

  SUAS Construction – se složitou situací ve stavebnictví si umíme poradit

SUAS Construction představuje silnou a dynamickou linii společností
v rámci skupiny SUAS GROUP, které se specializují na stavby, rekonstrukce, ale i projekční činnost a udržitelný přístup k modernímu stavitelství. O tom, jaká je situace ve stavebnictví nejen
v Karlovarském kraji, ale v celé ČR, jsme hovořili s členem představenstva skupiny SUAS GROUP a předsedou rady jednatelů linie SUAS Construction Rudolfem Borýskem.

X Jak si v současnosti stojí segment stavebnictví v naší zemi?

Vývoj v tomto odvětví v České republice kopíruje vývoj v celé Evropě, a především v sousedních zemích. Problémy ve stavebnictví se začaly projevovat spolu s energetickou krizí, která nastartovala neskutečnou volatilitu v oblasti cen, okamžitě se začal řešit nedostatek materiálu a další věci. Důsledkem je, že firmy přestaly investovat, a to krizi pochopitelně prohlubuje.

X O jaké celkové výši investic ve stavebnictví se bavíme?

Celkové investice dosahují 700 miliard, z toho obvykle za normálního stavu připadá 350 miliard na veřejný sektor, 350 miliard tvoří firemní investice. Zcela vypadla bytová výstavba, ale
na druhou stranu je třeba říci, že stát v současnosti masivně investuje do dopravní a energetické infrastruktury, platí to i pro města a obce. Nicméně 90 procent staveb se realizuje s evropskou nebo národní dotací. Přesto je třeba pozitivně hodnotit, že stát našel odvahu investovat i v době, kdy tlak na státní rozpočet sílí a nejjednodušší by bylo škrtat právě v rozpočtu na investiční akce. 

Ve skupině Sokolovská uhelná a SUAS GROUP nás ovlivňuje obojí, stav v energetice i situace ve stavebnictví…

Vezmu to ze širšího úhlu pohledu. V rámci Sokolovské uhelné se zřetelně projevují dopady Green Dealu. Sice klesá cena elektrické energie, ale zvyšují se náklady na emisní povolenky, na provoz a výrobu, což tradiční energetiku jednoznačně likviduje. Ztráta konkurenceschopnosti je přímo spjata s cenou povolenky, která před rokem vyšplhala na 100 euro. S Green Dealem těžko obstojí evropský průmysl v okolní konkurenci, je to rituální sebevražda. Brusel musí pochopit, že cesta vede jinudy.

A když se vrátím k Sokolovské uhelné, hovoříme o tom, že v roce 2030 končíme těžbu uhlí, zároveň proto připravujeme rozvojové projekty ve výrobě elektřiny a v teplárenství i nové směry v oblasti developmentu. Máme na stole první projekty, zabýváme se i rozšířením nabídky stavebních materiálů, zefektivněním chodu částí firmy, jsme připravení být „just in time“ a v odpovídající kvalitě.

V ČR nás také zásadně poznamenal kolaps v oblasti digitalizace stavebního řízení a pořád se to nezlepšilo. Stavební úřady jsou zahlcené dokumentací, mezitím kulminuje zmatečná situace okolo nového zákona, chybí prováděcí vyhlášky, nikdo neví, co má čekat.

X Jaké šance má na trhu v dnešní době SUAS Construction?

Do rámce SUAS Construction patří společnost Baustav, která se v první řadě velmi úspěšně soustředí na privátní investice, SUAS stavební, která původně začala interními zakázkami ve skupině, v současnosti už se ale etablovala i na externím trhu. Dceřinka SUAS Pro obchoduje s vedlejšími energetickými produkty, jako jsou popílky, sádrovce a další materiály, které jsou dnes velmi žádané na trhu a používají se k výrobě sádrokartonů, cementu, betonu nebo jako příměsi do výrobků ve stavebnictví. Rozvíjíme SUAS Lindner, dceřinku zabývající se zpracováním energosádrovce, z něhož vzniká čistá sádra. A za velký úspěch považuji propojení naší společnosti Porticus a SUDOP Praha, což je jeden z velkých hráčů v centrální Evropě, kteří se zabývají inovativními přístupy v projektování a řešení staveb včetně digitalizace procesů. Společně tak začínáme řešit i dopravní stavby a oblast dopravní infrastruktury.

 Baustav kromě jiného spolupracoval na rekonstrukci známého pražského obchodního domu Máj. Tento historický symbol hlavního města prošel rozsáhlou modernizací, která zachovala jedinečný charakter budovy a zároveň přinesla inovativní řešení pro současnost i budoucí generace. Dále mezi top realizace patří výstavba moderního bytového domu Krušec poblíž ski areálu Plešivec. Více informací o projektech a stavbách společnosti je k dispozici na webu:

 Významné stavby společnosti SUAS stavební, člena skupiny SUAS GROUP:

SUAS stavební se podílela na rekonstrukci interiérů Císařských lázní, historického skvostu Karlových Varů. Mezi její další aktivity patří například revitalizace vodní nádrže v Dolních Nivách či revitalizace objektu fotbalového klubu v Sokolově. V současnosti firma připravuje založení stavby pro vybudování nového psychiatrického pavilonu Nemocnice v Ostrově a výstavbu přilehlých komunikací. Aktuálně rovněž provádí rekonstrukci budovy bývalé hygienické stanice v Sokolově, která bude sloužit jako zázemí pro lékařské ordinace. Více informací o společnosti SUAS stavební je k dispozici na webu:

 Mezi zásadní projekty společnosti patří mimo jiné projektová dokumentace přístavby a stavebních úprav části budov Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, dále projektová dokumentace obnovy teras karlovarského hotelu Richmond, projekt stavebních úprav zabezpečení únikových cest a prostor pavilonu Základní školy Komenského v Karlových Varech či vyprojektování lázeňského sanatoria Garni hotel Bílý lev, jež bylo navrženo na místě demolovaného hotelu, který se nacházel v památkové rezervaci a v přímém sousedství s jímacími vrty karlovarského Vřídla. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

ZEMĚDĚLCI  ČR  STÁLE  VOLAJÍ  PO  SRAVEDLIVÝCH  PODMÍNKÁCH,  JAKO     JSOU  V   EU,  BAVORSKU,  NĚMECKU,  ŠPANĚLSKU,  HOLANDSKU, BELGII…

FIALA  NIC  PRO  ZLEPŠENÍ  NEUDĚLAL,  i  KDYŹ  BYL  URGOVAN

FIALA   DOSUD  S  KAMARÁDEM  BEKEM  NEZAJISTILI  ANI  VYSOKOU  ŚKOLU

VE  VARECH

NIC  PRO  TO  NEUDÉLAL  ANI  ŠÉF   SENÁTU  VYSTRČIL,  GEN  PAVEL,  JEHO  APARÁT

POMOCI  BY  MOHLI  ZEMĚDĚLCŮM  I  AKTIVNÍ  POLITICI  JUCHELKA,  NACHER,  A  DALŠÍ

 Zemědělci opět v ulicích? Boj za spravedlivé podmínky a konkurenceschopnost popsal Martin Pýcha

V Senátu PČR se 6. března 2025 konal druhý ročník konference věnované budoucnosti českého zemědělství a potravinářství. Mezi hlavní témata patřila konkurenceschopnost, modernizace sektoru, potravinová bezpečnost a budoucnost Společné zemědělské politiky po roce 2027. Konference přinesla zásadní výstupy, které mohou ovlivnit budoucnost celého odvětví. Kam se bude ubírat evropské a s ním tedy české zemědělství? A odpovídají nové vize Evropské komise požadavkům zemědělců? I o tom mluvil v pořadu Interview PLUS předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.

Evropský komisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen ve své online zdravici upozornil na význam ochrany evropských zemědělců před neférovou konkurencí. Zdůraznil také klíčovou roli obchodních dohod a tzv. zrcadlových opatření, která mají zajistit vyvážený přístup na trhy a ochranu produkčního zemědělství v EU.

Martin Pýcha k tomu říká: „Eurokomisař Hansen představil svou vizi, která je mnohem bližší našim požadavkům než ta jeho předchůdců. Mluví daleko více o podpoře konkurenceschopnosti evropského zemědělství, což je pozitivní posun. Ale pořád je zde spousta otazníků a musíme počkat, jak se budou jeho návrhy realizovat.“

 Pýcha upozorňuje na neustále se zpřísňující regulace, které oslabují evropské farmáře v globální konkurenci. „Stále se na nás valí nové a nové požadavky, jako emisní povolenky pro zemědělce. To vážně zvyšuje naše náklady a my nejsme schopni konkurovat levnější produkci třeba z Latinské Ameriky, kde jsou náklady na produkci hovězího poloviční.“

Dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru představuje další hrozbu pro evropské zemědělce. „Zatímco evropští farmáři podléhají přísným regulacím, producenti z Jižní Ameriky mohou používat geneticky modifikované plodiny, růstové hormony a pesticidy, které jsou v EU zakázané. Navíc se tam nevedou žádné evidence o používání antibiotik. To jsou obrovské konkurenční nevýhody pro naše farmáře.“

Další spornou otázkou je směr dotací. Pýcha varuje před odklonem od podpory potravinářské produkce: „Evropská politika dělá z farmářů spíše správce krajiny než producenty potravin. To je nebezpečné, protože pokud klesne domácí produkce, budeme závislí na dovozech, které neodpovídají našim standardům.“

I když eurokomisař Hansen prosazuje větší podporu aktivních farmářů, Pýcha upozorňuje na složitost změny politiky: „Je to jeden z 28 členů Evropské komise. Dokud se nezmění celkový přístup EU, budou evropští farmáři nadále v nevýhodné pozici.“

Strategický rozvoj českého zemědělství

Ministr zemědělství Marek Výborný na konferenci představil tři hlavní pilíře rozvoje sektoru: ekonomickou sílu, sociální udržitelnost a environmentální odpovědnost. Klíčovými kroky k posílení konkurenceschopnosti jsou modernizace zemědělských podniků a snížení administrativní zátěže.

Europoslankyně Veronika Vrecionová se zaměřila na budoucnost Společné zemědělské politiky po roce 2027. Upozornila na důležitost investic do inovací, digitalizace a podporu generační obměny, neboť většina evropských zemědělců je starší 40 let. V otázce obchodní dohody Mercosur apelovala na objektivní přístup a možnost úprav smlouvy ve prospěch evropských farmářů.

Senátor Josef Bazala kritizoval neustávající administrativní zátěž a zdůraznil potřebu efektivnějších opatření na podporu zemědělců. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha pak varoval před riziky nízké konkurenceschopnosti, závislosti na dotacích a slabé přidané hodnotě produkce.

 Prezident Agrární komory Jan Doležal zdůraznil nutnost odmítnutí tzv. superfondu a spravedlivého rozdělení podpory. Důležité je zaměřit se na lepší výnosy z trhu, ochranu proti nekalé konkurenci a diverzifikaci příjmů skrze ekoturistiku a obnovitelné zdroje energie.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek upozornil na jednostranné zastoupení některých zájmových skupin a nedostatečnou analytickou podporu ekonomických výsledků zemědělských podniků. Vyzval k vyvážené debatě založené na faktech.

 Specifické výzvy pro ovocnáře a zelináře

Monika Nebeská, předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy, vyzdvihla nutnost stabilního podnikatelského prostředí, zejména investic do digitalizace a efektivního využívání vodních zdrojů. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR, varoval před rostoucími náklady a nekalými obchodními praktikami maloobchodních řetězců.

Konference potvrdila, že budoucnost českého zemědělství bude záviset na konkurenceschopnosti, spravedlivých podmínkách a efektivní administrativě. Klíčovým faktorem bude propojení mezi podporou produkce potravin a udržitelnými inovacemi. Odborníci se shodli na nutnosti dlouhodobé strategie, která zajistí stabilitu a prosperitu celého sektoru.

Zemědělské protesty podle Martina Pýchy tedy nejsou jen voláním po změně, ale snahou o spravedlivější podmínky v konkurenčním prostředí. Evropská politika musí najít rovnováhu mezi ochranou životního prostředí a podporou vlastní produkce potravin, jinak hrozí další oslabení domácího zemědělství.

X X X

ZÁVOD  MOTOCYKLŮ

Body pro Kevina Sabatucciho v obou závodech.

Filip Novotný dokončil první závod na 18. místě Autodrom Most přivítal tento víkend diváky na již pátý podnik letošní sezóny Mistrovství Světa Superbiků a třetí podnik kategorie World Supersport 300, ve které působí také tým Jakuba Smrže, Accolade Funds Smrz Racing BGR.

Českobudějovický tým bodoval v obou závodech na domácí půdě díky italskému jezdci Kevinu Sabatucci, který v sobotním závodě vybojoval 15. místo v cíli po startu z 16. pozice. Ve druhém závodě si o jedno místo polepšil, cílem projel 14., pouhé 4 vteřiny za vítězem závodu. Počasí bylo proměnlivé a podmínky náročné.

Filip Novotný si v pátečním Superpole zajistil start z 20. pozice. V prvním závodě projel cílem 18. Od světových bodů ho dělily pouhé 4 desetiny vteřiny. Nedělní závod Filip pro pád nedokončil. Čtvrtý podnik sezóny odstartuje v italském Misanu 13. 15. června.

Jakub Smrž (manažer týmu): “Víkend hodnotím pozitivně. Vždycky by to mohlo být lepší, ale od toho jsme tu, abychom pracovali, a zlepšovali se. Kevin dojel 2x na bodech, z čehož máme radost.

Filip měl v neděli bohužel pád, ale všichni hosté byli spokojeni, nic vážného se nestalo, takže jedeme dál. Moc rád bych poděkoval celému týmu za odvedenou práci. Také bych rád poděkoval všem sponzorům, partnerům a fanouškům, kteří nás přijeli do Mostu podpořit.”

Kevin Sabatucci: “V sobotním závodě jsem se opravdu necítil dobře. Měl jsem dobrý start, získal jsem několik pozic, a první dvě kola jsem se držel s čelní skupinkou. Potom jsem začal ztrácet kolo za kolem, hlavně ve třetím sektoru. Nebyl jsem konkurenceschopný.

Ve druhém závodě jsem získal zase pouze 2 body, ale mám radost, protože jsme na čelo závodu neztráceli mnoho. Měl jsem trochu smůlu v závěru, byl přede mnou pád, a díky němu jsme něco ztratili. I tak jsem skončil necelé 4 vteřiny za vítězem. Problém je, že pořád jedu na hraně. Musíme se zlepšit. Děkuji týmu, uvidíme se v Misaně, na mém domácím okruhu.“

Filip Novotný: “Jsem rád, že jsem v sobotu konečně dokončil závod, to je první krok k úspěchu, ale s výsledkem nejsem úplně spokojen. Udělal jsem pár chyb, které nás stály souboj o 12. místo. To mě trochu mrzelo. Ke druhému závodu není co říct. Víkend samozřejmě nedopadl podle představ. Je to pro mě nyní těžká situace, ale nevzdávám to. Já i tým zapracujeme, a věřím, že se to zlepší. Budeme zpátky silnější. Děkuji všem za podporu.”

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.