Zeman jmenuje předsedu ÚS? Vondrák se nehodí na hejtmana a poslance ANO. Kde je ex žena Hana generála Pavla?

Generál Pavel se ukázal se dvěma syny s Hanou Pavlovou, ale jejich matku nikdo nezná, i když byla také na vojně v Prostějově. Experti tvrdí, že jí bylo hlášeno, že manžel se připravuje na cestu do ciziny, do NATO a učí se anglicky. Manželka Hana anglicky neuměla, a tak přišla ke slovu nová manželka Eva?

Prezident Zeman si kvůli jmenování předsedy ÚS vyžádal další expertizu

 Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Na tiskové konferenci po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnosti to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman v závěru kariéry pouštěl do tohoto souboje s právníky, novináři a možná i s částí veřejnosti.

„Máme na to oba stejný názor, a to naprosto jednoznačný. Asi vás nepřekvapí, že je to názor, který je v souladu s postoji naprosté většiny – ne-li všech – odborníků: pan prezident Zeman by to neměl dělat,“ vzkázal Fiala za sebe i za Blažka. „Způsobilo by to obrovský zmatek a spoustu nejasností. Takový krok by byl velmi zvláštní,“ pokračoval s tím, že tato pravomoc by měla být ponechána novému prezidentovi.

„Kde by potom byla hranice, kde někdo nad rámec svého mandátu může jmenovat příštího funkcionáře nějaké instituce? Je to půl roku? Je to rok? Jsou to tři roky? Záleží to na čem?“ položil otázku premiér. „Nebylo by to správné ani věcně, ani eticky a řekl bych, že ani z pohledu zdravého rozumu,“ dodal.

Blažek řekl, že pokud se ještě s prezidentem do konce jeho mandátu setká, bude se s ním o jmenování předsedy ÚS bavit. „I o rizicích, která tento krok může přinést pro právní stabilitu i pro pana prezidenta stávajícího samotného,“ podotkl s tím, že Zemanův postup by vyvolal velkou nevoli a že by takový krok byl nešťastný.

„Dokud nebude nějaké soudní rozhodnutí, tak se vlastně úplně neví, jestli ten krok je legální. Naše ústava s takovou situací nepočítá a dokonce je i sporné, který soud a na čí návrh by případně měl v téhle věci rozhodovat,“ poznamenal ministr. Zřejmější než otázka legality je podle něj otázka legitimity. „Jestliže nově nastupující prezident říká, že je proti tomu, tak si myslím, že ten krok je nelegitimní,“ upozornil Blažek, který je původní profesí advokát. Podle něj sice není vyloučeno, že se Zeman se svým nástupcem na nějakém kandidátovi shodnou, ale „ta pravděpodobnost je velice malá“.

Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy ÚS Pavla Rychetského potrvá až do srpna. Přesto Zeman uvažuje o tom, že ještě před svým odchodem určí nového předsedu, což sám pokládá za možné.

S avizovaným záměrem nesouhlasí vedle řady ústavních právníků ani Zemanův nástupce Petr Pavel. Uvedl, že pokud se se Zemanem v nadcházejících dnech sejde, požádá ho, aby toto rozhodnutí zvážil, a vyhnul se tak „zbytečnému projednávání přes soudy“. Pokud by Zeman skutečně šéfa Ústavního soudu jmenoval, Pavel by podal podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Zeman dnes novinářům v Bělehradě zopakoval, že mu tři „vedoucí představitelé české justice“ řekli, že předsedu Ústavního soudu jmenovat může. Právní překážku takového kroku podle něj nenalezla ani právní expertiza. „Přesto jsem si vyžádal, kvůli principu předběžné opatrnosti, další expertizu, kterou dostanu v nejbližších dnech. A teprve na základě toho se rozhodnu,“ doplnil, ceskajustice.cz

X X X

Schyluje se ke střetu Pavla se Zemanem kvůli šéfovi Ústavního soudu? 

Končící prezident Miloš Zeman se chystá zavařit svému nástupci Petru Pavlovi a rozhodnout o novém předsedovi Ústavního soudu, ačkoli mandát Pavlu Rychetskému končí až 7. srpna a Zeman by tak svým rozhodnutím zasáhl do kompetencí svého nástupce. To, že je odhodlán to udělat, řekl minulý týden MF DNES a potvrdil v neděli v České televizi.

„Uvažuji o tom. Prohlásil jsem, že jsem se zeptal tří vedoucích osobností české justice, zda mám právo to udělat, a všichni tři odpověděli, že ano. Vyžádal jsem si právní expertizu a pro jistotu si teď vyžaduji ještě jednu, abych si byl zcela jist, že tu není právní překážka,“ řekl v rozhovoru v MF DNES Zeman těsně před tím, než voliči rozhodli o jeho nástupci.

„Pokud tak učiním, tak jenom proto, aby si Ústavní soud nehrál na třetí komoru parlamentu a aby jeho předseda nebyl politický aktivista,“ prohlásil Zeman.

Zeman je již „do jisté míry“ rozhodnutý

Svůj úmysl potvrdil po drtivém vítězství Petra Pavla nad Andrejem Babišem, kterého Zeman podporoval. „Z důvodu předběžné opatrnosti, jak říkají ekologové, jsem si nechal udělat ještě jednu právní expertizu a podle ní se rozhodnu,“ potvrdil Zeman své plány v neděli i České televizi. Na otázku, zda je již rozhodnutý, opáčil: „Já bych řekl, že do jisté míry ano, ale předběžná opatrnost je namístě.“

Petr Pavel se proti Zemanovým plánům postupovat nehledě na Ústavu ČR ohradil preventivně už v předvolebním rozhovoru pro iDNES.cz.

„Vnímal bych to jako další pokus Miloše Zemana velice tvořivě si vyložit Ústavu a navíc zasahovat do pravomocí svého nástupce, protože i když to možná Ústava specificky nestanovuje, tak popírá jakoukoli logiku jmenování člověka, který by měl být jmenován v průběhu funkčního období následujícího prezidenta. Kdyby to přece jen Miloš Zeman udělal, tak jediná správná cesta je řešit to opět prostřednictvím soudů, ať už Nejvyššího správního soudu nebo Ústavního soudu.“

Pavel by se obrátil na Nejvyšší správní soud? 

Po vítězství v prezidentské volbě řekl, že do hlavy Miloši Zemanovi nevidí. Až se sejdou, požádá ho, aby jmenování předsedy Ústavního soudu zvážil. „Pokud by to udělal, dal bych podnět k prošetření Nejvyššímu správnímu soudu, aby dal doporučení, jak s takovou situací pracovat,“ zopakoval. Sám už před volbami naznačil, že jako možného kandidáta do čela soudu po Rychetském vidí bývalého šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu.

Sám Rychetský, který byl v minulosti i členem Zemanovy jednobarevné menšinové vlády v době opoziční smlouvy s ČSSD a ODS, ale pak se jejich vztahy výrazně zkazily, v sobotu gratuloval k vítězství Petra Pavla. „Slovy Václava Havla považuji tento výsledek voleb za vítězství lásky a pravdy nad lží a nenávistí,“ uvedl o víkendu.

Rychetský věří, že Zeman nakonec neudělá personální rozhodnutí ohledně Ústavního soudu, které naznačuje. „Tak neumím tolik věštit, ale tolik odborníků konstitucionalistů už jasně vyjádřilo, abych tak řekl, co je nejen v kompetenci věcné, ale i časové z hlediska působnosti každého ústavního činitele, tak se mně chce věřit, že k něčemu podobnému nedojde,“ řekl Rychetský v neděli v Interview ČT 24.

X X X

ING  BABIŠ  RYCHLE  ZBAVIT  VONDRÁKA  A  SPOL,  NEHODÍ  SE  NA  HEJTMANA  A  POSLANCE

ŠKODÍ  OSTRAVSKU,  NEBOJOVAL  ZA  OKD,  HORNÍKY,  BYTY,  MILIARDY

BABIŠ  POTŘEBUJE   NOVÉ  PORADCE  A   RÁZNÉ  POSLANCE

S  POLITIKY  KOLEM  SEBE  SE  ROZLOUČIL  I  DE  GAULLE,  MACRON  A  DALŠÍ

 EX  PREMIÉR  PAROUBEK:  NA  VÍTĚZSTVÍ   MUSÍ  MÍT  VĚTŠINU,  NEBO  SPOJENCE

Paroubek: Vítězství anebo porážka Babiše?

Strategie lidí, kteří pracovali na volební kampani A. Babiše byla chybná od samého počátku. A. Babiš měl najít někoho, nejlépe mimo okruh vedení hnutí ANO, kdo by měl podobný pohled na svět a byl by ochoten kandidovat s podporou hnutí ANO, případně i SPD proti vyhraněnému kandidátovi pravicové koalice. Nevím, zda se vůbec úvahy A. Babiše ubíraly tímto směrem. Je to škoda, dnes mohl slavit on.

On by byl i v zastoupení vítězem voleb, které se jinak nedaly vyhrát. Nicméně, A. Babiš získal téměř 42% hlasů a velká část těchto voličů, mnohdy i nových voličů A. Babiše, mu zůstane i pro sněmovní volby. Dosavadní voliči ČSSD, SPD i dalších menších stran, budou jistě v příštích sněmovních volbách vážně zvažovat Babišovu volební nabídku.

Ukazuje se, že Babišův potenciál pro volby do sněmovny může být někde mezi 35 – 40% hlasů. Tedy, neradno A. Babiše do budoucna podceňovat. Ale k tomu, aby nejen vyhrál sněmovní volby, ale také sestavil příští vládu, potřebuje A. Babiš spojence. Ten jeden potenciální spojenec, SPD, se teď moc nepředvedl. Lídři sociální demokracie, dnes málo významné mimoparlamentní strany, Babiše ve volbě nepodpořili. A výslovně podpořily kandidáta pravice. To byla ovšem fatální chyba s nedozírnými následky pro budoucnost této strany.

Když se na věci objektivně dívám, nemůžu vyjádřit než obavy o budoucnost této země a tohoto národa. Vysocí činitelé NATO dnes hovoří o možné potřebě provést v budoucnu omezenou mobilizaci, která by zajistila dostatek vojáků pro ukrajinské bojiště. A představme si situaci, ke které může nyní snadno dojít. I velmi protiruští komentátoři dnes hovoří o tom, že situace ukrajinské armády v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, je kritická. Když selžou všechny dodávky zbraní, pak má Západ možnost dodat na ukrajinské bojiště už jen své vojáky.

Pokud to budou profesionální vojáci, pak tedy dobrá. Ale viděl jsem také na vlastní oči vyjádření jednoho z vysokých činitelů NATO, který mluví o odvodech vojáků. Když si představím, že budou odváděni naši mladí muži, často s výraznými tělesnými handicapy a malou tělesnou připraveností, nemluvě o tom, že výcvik mladých mužů po zrušení základní vojenské služby vlastně neexistuje, jima mě hrůza nad jejich osudem. A tak, nedej bože, pokud by tito nezkušení vojáci přišli na frontu bojovat proti Rusům, dostali by se vlastně do mlýnku na maso… Prostě nevycvičený a špatně fyzicky připravený voják by byl zničen rychleji nežli dobře vycvičený voják.

Co víme nepochybně, je to, že Pavel v případě hrozící celoevropské války nebude tím, kdo by hledal smírná řešení. Bude jen⁰ poslouchat, jak to sám i v jedné z televizních debat naznačil, pokyny z NATO.

Fialova vláda nyní nepochybně upevní svou politickou pozici. Bude ale řešit kvadraturu kruhu. Bude řešit problémy, které s její ideologickou předpojatostí nemůže vyřešit dobře. Zatím všechny pravicové vlády, které byly v čele republiky, skončily špatně, s ostudou. Podobně skončí i Fialova vláda. Pokud se od ní včas nediferencuje prezident, tak i jeho renomé, vyzdobené médii až na úroveň politické ikony, padne jako prohnilá modla, expremiér ing. Jiří Paroubek

X X X

 KDY  SE  UKÁŽE  SE  SYNY  PAVLA  V  TELEVIZI  MATKA?  

 Generál Petr Pavel poprvé ukázal své syny: Jablko nepadlo daleko od stromu.

Média jásají, že generál má doma velké fešáky. Kandidát na prezidenta republiky Petr Pavel zveřejnil na sociálních sítích první fotku se svými syny. Ty dosud byli oku veřejnosti schováváni. Fotka vznikla na pondělní akci na podporu generála Pavla, která se konala v pražském Rock Café.

Dva synové, Petr a Honza Pavlovi, byli poprvé světlu světa představeni na twitterovém účtu jejich otce generála Petra Pavla. Oba dva měli na sobě flanelovou košili, která už se stala jakýmsi symbolem celé kampaně bývalého předsedy vojenského výboru NATO. Mezi lidmi se strhlo všeobecné nadšení z flanelek a své fotky v nich přidávají pod již zmíněný příspěvek.

Věrné kopie Petra Pavla Mladší syn Petr je pouze potvrzením pravidla o tom, že geny svých rodičů zkrátka a jednoduše nezapřete. Vypadá jako věrná kopie samotného generála, kdyby mu bylo o třicet let méně. Ať už se jedná o střih vousů, nebo o úpravu vlasů, s trochou představivosti si můžete představit pana generála ještě z jeho fungování v armádě.

Oba dva synové prozatím byli v ústraní a podporovali svého otce jenom soukromě. „Samozřejmě že děti manžela podporují, ale dělají to spíše tak, aby nebyly vidět v médiích,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro eXtra.cz manželka generála Eva Pavlová. Oba syny má však generál ještě z prvního manželství s Hanou Pavlovou, se kterou se oženil v roce 1986.

X X X

VONDRÁK  PŘESTÁVÁ  MYSLET?  DOSTAL  NABÍDKU  OD  FIALY?

PROČ  BY  MĚL  BABIŠ  ODSTUPOVAT  Z  POSLANCE  A  VEDENÍ  ANO?

NAOPAK  MUSÍ  BÝT  JEŠTĚ  DŮRAZNĚJŠÍ  ZA  ČR,  LIDI,  FIRMY,  NEPOŘÁDKY  FIALY  A  SPOL,  JAKO  DŘÍVE  BAŤA,  DOC  ČUBA  A  DALŠÍ  PODNIKATELÉ  ČR,  SR

 Předsednictvo hnutí ANO se bude příští týden zabývat výsledkem prezidentských voleb a také tím, že jeho místopředseda, poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v nich veřejně podpořil Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi. Mělo to vliv na prohru Andreje Babiše? Byl to krok proti zájmům voličů hnutí? „Dle mého názoru jsem vyjádřil svůj občanský postoj a za tím si stojím,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Ivo Vondrák.

 x Máte pocit, že jste výsledku voleb svým prohlášením pomohl?

Rozdíl byl tak velký, že to moje prohlášení nemohlo ovlivnit. Od začátku jsem říkal a přál jsem si, aby kampaň byla pozitivní. Na žádném z představenstev jsme se o ní ale detailně nebavili, nikdo z nás v širším spektru neměl možnost se seznámit s billboardy, tvrdí Ivo Vondrák

x Jste místopředsedou, členem nejužšího vedení, předsednictva a stínové vlády hnutí ANO. V této pozici jste se rozhodl veřejně podpořit soupeře svého stranického předsedy. Vaše kolegyně z vedení hnutí, šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová, označuje veřejné vyjádření podpory Petru Pavlovi za zradu a podraz. Naposledy to řekla v pondělí dopoledne ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Vy to tak nevnímáte?

Ne, já to tak nevnímám. Myslím, že pravda má přeci přednost. Jsou to prezidentské volby a ne volby, které by byly o hnutí ANO, pětikoalici nebo komukoliv dalším. Dle mého názoru jsem vyjádřil svůj občanský postoj a za tím si stojím.

Myslím si, že kampaň tak, jak probíhala, mě utvrdila v tom, že Andrej Babiš se na funkci prezidenta jednoduše nehodil.

x Uvažujete v tuto chvíli o tom, že byste rezignoval na nějaké funkce v hnutí ANO, například na post ve stínové vládě, nebo byste hnutí dokonce opustil?

Mám dojem, že jsem až příliš člověk, který vyžaduje jakousi otevřenou diskusi a řešení témat, která nás trápí delší dobu, a jsem v tom osamělý, takže se domnívám, že pro mě tato funkce není klíčová. Ale jak říkám, je to o diskusi. Nechci předjímat, uvidíme, jak to bude probíhat.

Jasná strategie

x Předsednictvo hnutí ANO má rozebírat výsledky prezidentských voleb a to, jak bude hnutí pokračovat dále. Říkal jste, že tam s něčím chcete přijít. S čím?


Myslím, že je nejvyšší čas si skutečně sednout a připravit další program našeho hnutí. Nemám pocit, že bychom měli jasnou strategii a linii toho, co chceme být. Už před léty jsme v Ostravě uspořádali programovou konferenci a myslím, že skončila vcelku jasně. Troufám si říct, že jsme dané věci schválili jednomyslně.

Chtěli jsme, abychom zůstali stranou, která má jakýsi, řekněme, středně pravicový akcent. Bohužel nic z toho, na čem jsme se tehdy dohodli, se nestalo, a dle mého názoru se hnutí začalo pohybovat tak, jak zrovna potřebovalo.

Myslím, že je třeba diskusi znovu otevřít, protože jsme za poslední léta ztratili podnikatele, střední třídu, učitele, vědce nebo lékaře.

Odešli od nás mladší voliči. Domnívám se, že to musí být nějak nastaveno, změněno. K tomu budu navrhovat, abychom svolali programovou konferenci a dané věci probrali.

Jinak to bude vypadat tak, tedy nechci říct kam vítr, tam plášť, ale v podstatě budeme reagovat pouze na průzkumy veřejného mínění a to není podle mého názoru správně.

Úspěch ANO?

x Bylo by z vašeho pohledu místopředsedy hnutí ANO dobře, kdyby v tuto chvíli Andrej Babiš odstoupil?

O tom, jestli je to dobře, bych skutečně nechtěl spekulovat. Řeknu to takto. Možná to bude trošku obšírnější, ale myslím, že je třeba to říct.

 Pokud teď Andrej Babiš odstoupí z veškeré politiky, je podle mě více než pravděpodobné, že hnutí ANO v příštích volbách neuspěje. Volby nevyhrajeme, nebo je neprohrajeme těsně, jako tomu bylo v roce 2021. Bohužel to zaznívá celou dobu.

Andrej Babiš je pro celou řadu představitelů jiných politických stran problematický. Nechtějí s ním spolupracovat.

Vnímají hnutí jako stranu jednoho muže a myslím, že to je něco, co je i variantou toho, co by hnutí muselo dělat – muselo by hledat své koaliční partnery a v podstatě by se jim koaliční potenciál takto navýšil.

x Předpokládám, že na jednání předsednictva budete také hodnotit kampaň před prezidentskými volbami, kterou hnutí ANO platilo. Měli jste jako členové jeho vedení možnost ovlivnit její podobu? Jednali jste někdy o strategii, o heslech? Věděli jste dopředu, jak budou vypadat billboardy?


Na žádném z představenstev jsme se o tom nebavili. V podstatě jsme schvalovali rozpočet, to znamená, že nikdo z nás v tom širším spektru neměl možnost se seznámit s titulky nebo billboardy.

Od začátku jsem říkal a přál jsem si, aby kampaň byla pozitivní. Nebyla o tom ale detailní řeč na žádném představenstvu. Samozřejmě nevím, jestli probíhala nějaká komunikace v užším vedení.

X X X

EVA  PAVLOVÁ  SAMOŽIVITELKA?  A  OTEC  DCERY?

Eva Pavlová jako samoživitelka: Měla jsem jen na pár koleček šunky, zavzpomínala

Pozornost veřejnosti je kvůli prezidentským volbám upřena také na manželky obou kandidátů. Přestože je manželka generála Pavla paní Eva (58) méně známá než Monika Babišová (48), má také velmi zajímavou minulost. Ještě před tím, než se stala manželkou vojáka, neměla to Eva Zelená v životě vůbec snadné.

Sama s dcerou

Pro Hlavní zprávy televize Prima se Eva Pavlová svěřila, že dceru vychovávala sama a měla hluboko do kapsy. „V jednom období jsem chodila pro dítě kupovat jen pár koleček šunky,“ zavzpomínala se slovy, že by se nemělo stávat, aby měly samoživitelky jen 50 korun na den. Pokud by se její muž dostal na Hrad, chtěla by se jako první dáma samoživitelkám a pomoci slabším intenzivně věnovat.

 Život plný změn

S Petrem Pavlem se seznámili při práci v armádě a po letech známosti se v roce 2004 vzali. Více než desetkrát se Eva Pavlová stěhovala, často i kvůli manželově práci, bydleli tak například v Bruselu. Přestože musí být život s generálem v mnoha ohledech komplikovaný, zažívá s ním i spoustu hezkých chvil. Jaká vzpomínka je její nejmilejší? „Asi nejhezčí bylo podle mě to, když byl ještě manžel ochotný se mnou tancovat,“ zasmála se.

X X X

PAVEL  SE  BUDE  CHOVAT  K  VELMOCI,  ČÍNĚ,  JAKO  FIALA?

Pavel podráždil Čínu. Mluvil s Tchaj-wanem a chce osobně potkat prezidentku

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen telefonicky hovořila se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Peking uvedl, že je kvůli telefonátu v kontaktu s Prahou. Pavel se v pondělí sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Podle ministra šlo o příjemnou a konstruktivní debatu o české zahraniční politice.

Hovor podle kanceláře tchajwanské prezidentky trval asi čtvrt hodiny. Cchaj vyjádřila přání zůstat s Pavlem v kontaktu. Agentura Reuters telefonát označila za diplomatický průlom.

 Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství.

Pavel tchajwanskou prezidentku ujistil, že Česká republika a Tchaj-wan sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv, uvedl na Twitteru. Zároveň doufá, že bude mít možnost potkat se s Cchaj Jing-wen osobně.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v reakci na telefonát uvedla, že Tchaj-wan navštíví v březnu. „Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno,“ napsala na svém twitterovém účtu.

 Nově zvolený prezident Petr Pavel telefonicky hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

V březnu Tchaj-wan navštívím. Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno.

„Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro portál iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že Pavel během volební kampaně řekl, že princip jedné Číny je třeba respektovat. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ dodal Peking.

Čína Tchaj-wan považuje za svoji provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat. Reuters podotýká, že telefonát Pavla s Cchaj Jing-wen je vzhledem k chybějícím oficiálním vztahům mezi Prahou a Tchaj-pejí něčím neobvyklým a skvělým tahem ze strany Tchaj-wanu, který rozzlobí Čínu.

Kancelář tchajwanské prezidentky i tchajwanské ministerstvo zahraničí se k telefonátu s Petrem Pavlem odmítly vyjádřit, píše portál South China Morning Post.

Schůzka s Lipavským

Pavlova mluvčí řekla Deníku N, že Pavel s Lipavským diskutovali o zahraniční politice a formě budoucí spolupráce. Podle informací portálu probírali i to, kdo bude novým šéfem zahraničního odboru na Pražském hradě.

„Se zvoleným prezidentem jsem se sešel, byla to příjemná a konstruktivní debata o české zahraniční politice. Těším se na spolupráci a jsem rád, že máme stejné názory na směřování Česka,“ uvedl Lipavský.

Zahraniční odbor Hradu dosud řídil Rudolf Jindrák, který se nedávno stal českým velvyslancem v Bratislavě. Radiožurnálu v neděli Pavel řekl, že by měl mít nový šéf odboru za sebou diplomatickou dráhu a konkrétní výsledky.

X X X

PAVEL  SE  BUDE  ŘÍDIT  USA  A  NATO?

 Pavel jde na ruku zájmům USA, kritizuje Drulák

Z amerického hlediska dává smysl, komu Petr Pavel jako nově zvolený prezident telefonoval. Klíčová krizová teritoria jsou kolem Číny a Ruska, Pavel tím ukazuje zájem o tyto části světa, čímž odpovídá americkým představám, ne těm českým. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl politolog Petr Drulák. Analytik Petr Boháček však Pavla bránil a do Druláka se opřel.

Nově zvolený prezident Petr Pavel, který bude do úřadu uveden v březnu, nejprve volal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. V pondělí následoval hovor s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. „Za současné situace, v níž se Evropa nachází, směřoval správně. Myslím, že to byl jasný signál. Z hlediska bezpečnostní situace, která je nyní určující pro zahraniční politiku, to vnímám pozitivně,“ uvedl Boháček.

S tím však Drulák nesouhlasí. „Když se na to podíváme z amerického hlediska, tak to dává smysl. Klíčová krizová teritoria jsou kolem Číny – Tchaj-wan, a kolem Ruska – to je Ukrajina. Generál Pavel ukazuje svůj zájem o tyto části světa, což odpovídá americkým představám, ne těm českým. Z českého hlediska jsou naše priority ve střední Evropě, jsou to naši sousedé, nikoliv Ukrajina a Tchaj-wan,“ míní.

 Drulák doplnil, že se nedá vyloučit, že se konflikt na Ukrajině „přelije“ i za hranice této země. „Situace je velmi nebezpečná, na Ukrajině jde o něco zcela ohrožujícího pro střední Evropu. Ale to nemění nic na tom, že hlavní partneři jsou kolem nás, jsou to středoevropské státy,“ kritizoval Pavlův postup.

Boháček oponoval tím, že se situace netýká jen Ukrajiny, ale „celého našeho prostředí“. „Není to otázka pouze zahraniční politiky, ale i domácí situace. Konflikt dopadá na sociálně slabé nejvíce skrze zvyšující ceny energií. Má to i tyto vliv, který musíme vnímat. Je důležité se tím zabývat a zmiňovat, že dopady jsou nerovné. Rozhodně to není to, že bychom měli přestat podporovat Ukrajinu a vzdát se autoritářskému pohledu na svět, jak doporučuje pan Drulák v iniciativě,“ kontroval analytik.

Takové prohlášení Drulák označil za dezinformaci. „Nikde není napsáno, že podporujeme autoritářský pohled na svět. Myslím, že se tím prokazuje, že organizace Asociace pro mezinárodní otázky je podporovaná z amerických veřejných prostředků na informační válků a pan Boháček tuto roli velmi dobře plní,“ rýpl si do něj bývalý diplomat s odkazem na asociaci, v níž Boháček působí.

X X X

VOJÁCI  DVĚ  TVÁŘE,  PAVEL  NEROZUMÍ  EKONOMICE

LIDÉ  A  FIRMY  BEZ  PENĚZ,  JAK  POMŮŽE  PAVEL?  SNÍŽÍ  FIALA  POČET  PRACOVNÍKŮ  VLÁDY  A  MINISTERSTEV?

Balaštíková: Vojáci mají dvě tváře. Bojím se, kterou bude Pavel v ekonomice prosazovat

V debatách Petr Pavel ukázal, že ekonomika není jeho nejsilnější stránka. Z toho důvodu se obává, jak k ní bude nově zvolený prezident, který však do úřadu nastoupí až v březnu, přistupovat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Margita Balaštíková (ANO). V tomto kontextu zmínila dvě tváře vojáků – rozkazování a naslouchání.

„V předvolebních debatách Petr Pavel ukázal, že ekonomika není jeho nejsilnější stránka. Mohu citovat ekonomy, kteří poukazovali, že si v těchto otázkách není vůbec jistý. Otázkou je, jaké si vybere poradce a jak jim bude naslouchat,“ upozornila Balaštíková.

Poslankyně se obává Pavlova armádního pozadí. „Vojáci mají dvě roviny – buď naslouchají, nebo přikazují. Jsem zvědavá, zda bude dostatečně radám naslouchat a jaký bude jeho úmysl a vůle něco prosazovat,“ pokračovala.

Jiný názor má na Pavlův přístup k ekonomice poslanec Vojtěch Munzar (ODS). „Sám říkal, že není ekonom, ale ani z debat nevyšel úplně špatně. Například jeho přístup k monetární politice koreluje s tím, co si myslím já. Má dobré poradce a bude záležet, jak jim bude naslouchat. Zatím se mi zdá, že jim naslouchá dobře,“ uvedl.

Připomněl také, jaké má prezident v oblasti ekonomiky kompetence. „V debatách to vypadalo, že prezident řídí ekonomiku naší země. Je to však naopak. Kompetence nemá zase tak veliké, aby mohl ekonomiku přímo ovlivňovat,“ zdůraznil.

X X X

MEDVEDĚV  PROTI  POLSKU

Medveděv mluvil o nevyhnutelné smrti Polska a jeho falešné civilizaci

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv si vypůjčil slova klasika 19. století k tomu, aby přiblížil údajnou přirozenost ruské rozpínavosti v posledních staletích. Hovořil v této souvislosti mimo jiné o „nevyhnutelné smrti“ polského státu a o tom, že „dobývání a násilí byly tou nejpřirozenější a nejlegitimnější věcí“.

 Ruská televize První kanál zveřejnila video s místopředsedou Rady bezpečnosti Ruské federace Medveděvem, který si rámci jakéhosi projektu čtení z ruských klasických děl vybral úvahy básníka Fjodora Ivanoviče Ťutčeva. Ten se v roce 1844 zamýšlel nad základem úspěchu Ruska a jeho výbojů takto: „Evropský Západ po staletí zcela bezelstně věřil, že kromě něj nemůže existovat jiná Evropa.“

A Medveděv dále četl: „Vše je objasněno, vše je vysvětleno. Skutečný základ rychlých úspěchů a mimořádné expanze Ruska, které ohromily svět, je stále jasnější. Začínáte chápat, že takzvaná dobývání a násilí byly tou nejpřirozenější a nejlegitimnější věcí, která se kdy v dějinách stala.“

Slovy Ťutčeva i Medveděv odvozuje, že odpor vůči ruské expanzi byl vlastně nepřirozený a bylo tedy naprosto normální, že jej Rusko jeden po druhém drtilo.

V této souvislosti připomněl zničení Polska, které si v 18. a 19. století velké monarchie – Rusko, Rakousko a Prusko, potažmo Německo – rozdělily. Je prý jasné, proč muselo Polsko „nevyhnutelně zahynout“.

„Tady samozřejmě nejde o původní polskou národnost, nedej bože, ale o falešnou civilizaci a falešnou národnost, která mu byla vnucena,“ vysvětloval dále Medveděv Ťutčevovými slovy „pravý význam“ takzvané východní otázky.

Medveděv o údajné legitimitě ruských výbojů mluví poměrně často. Nedávno například vysvětloval, že ukrajinská metropole Kyjev je ruské město.

Ťutčev byl považován po Alexandru Sergejevičovi Puškinovi a Michailu Jurjevičovi Lermontovovi za třetího nejvýznamnějšího ruského romantického básníka. Sloužil také jako diplomat carského režimu. Napsal několik politických článků o vztazích mezi ruskou a západní civilizací.

X X X

CHORVATSKO:  KRYM  SE  UKRAJINĚ  NIKDY  NEVRÁTÍ,  ŠKODA  MRTVÝCH  VINOU  ZELENSKÉHO,  ZÁPADU

Krym se nikdy Ukrajině nevrátí, míní chorvatský prezident. Odmítá i tanky

Chorvatský prezident Zoran Milanović kritizoval plánované dodávky tanků a dalších zbraní ze západních zemí na Ukrajinu. Uvedl také, že ukrajinský poloostrov Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko, nebude už nikdy součástí Ukrajiny.

V prosinci chorvatští zákonodárci odmítli návrh, aby se Chorvatsko po boku dalších členských zemí Evropské unie zapojilo do podpory ukrajinské armády. Sám Milanović západní pomoc dlouhodobě Kyjevu kritizuje a vyjadřuje obavy, že by Chorvatsko mohly zasáhnout potenciálně katastrofické důsledky války na Ukrajině.

„Jsem proti tomu, aby se tam posílaly smrtící zbraně. Prodlužuje to válku,“ sdělil v pondělí podle agentury AP Milanović na tiskové konferenci v Záhřebu. Zmínil přitom konkrétně plánované dodávky německých tanků. Berlín minulý týdne rozhodl, že nebude bránit reexportu německých tanků Leopard 2 na Ukrajinu z jiných evropských zemí a zároveň několik Ukrajině sám dodá.

Chorvatský prezident také vyjádřil pochybnosti nad tím, že lze Rusko porazit v „konvenční válce“ a že se Ukrajině podaří obnovit svoji územní celistvost.

„Je jasné, že Krym už nikdy nebude součástí Ukrajiny,“ citovala z jeho vystoupení agentura Reuters. Evropská unie, jíž je Chorvatsko součástí, anexi Krymu odmítla a uvalila kvůli ní na Rusko sankce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlašuje, že Ukrajina obnoví kontrolu nad celým svým územím včetně Krymu, a mírová jednání s Moskvou podmiňuje stažením ruských vojsk z celého ukrajinského území.

Milanović vyhrál v roce 2019 volby jako liberální kandidát. Postupně se ale podle AP přiklonil k populistickému nacionalismu. Milanović si vedle toho vysloužil pověst proruského politika, což sám odmítá. V posledních měsících se přitom otevřeně stavěl proti přijetí Finska a Švédska do NATO i proti výcviku ukrajinských vojáků v Chorvatsku.

X X X

ŠÉF  BIS  KOUDELKA  GENERÁLEM?

Šéfa BIS Koudelku jmenuji generálem při nejbližší příležitosti, potvrdil Pavel

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Společně probrali nastavení vztahů a další spolupráci. Pavel na Twitteru uvedl, že počítá s pravidelným setkáváním. Dosavadní prezident Miloš Zeman byl ke Koudelkovi kritický a odmítl ho jmenovat generálem. Pavel chce Koudelku jmenovat při nejbližší příležitosti.

 Zvolený prezident Pavel chce jmenovat Koudelku při nejbližší příležitosti generálem. Potvrdil to v pondělí České televizi. „Plukovníka Koudelku samozřejmě do generálské hodnosti budu jmenovat při nejbližší možné příležitosti, protože mám za to, že si to svojí prací už dávno zasloužil,“ řekl Pavel.

„Na dnešní schůzce s ředitelem BIS Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečností rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně,“ napsal Pavel. „Počítám s pravidelným setkáváním a těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace,“ doplnil.

 Na dnešní schůzce s ředitelem @biscz Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečností rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně. Počítám s pravidelným setkáváním a těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace.

Miloš Zeman byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho odmítal jmenovat generálem. Příslušné návrhy mu předložila vláda Andreje Babiše (ANO) i Petra Fialy (ODS).

Další návrh na povýšení současná vláda již dříve avizovala na období po volbách, až se funkce ujme nový prezident. Pavel před volbami řekl, že by Koudelku do generálské hodnosti jmenoval.

X X X

Odsunul Rusy, dostal zemi do NATO. Zemřel exministr zahraničí Jaroslav Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie. „Táta v pátek ještě odvolil. Pak si šel lehnout a už se neprobudil,“ uvedl pro Lidovky.cz Jiří Šedivý.

 Jaroslav Šedivý se narodil 12. listopadu 1929 v Praze. Vystudoval historii a slavistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1954 nastoupil do Slovanského ústavu Akademie věd, od roku 1957 působil v Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii v Praze. Založil odborný časopis Mezinárodní vztahy a tři roky byl jeho šéfredaktorem.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl vyloučen z komunistické strany, do níž vstoupil v lednu 1948. Musel nedobrovolně odejít z Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. Kvůli svým postojům strávil šest měsíců ve vazbě a poté byl podmínečně odsouzen za podvracení republiky. Během normalizace pracoval jako dřevorubec, řidič kamionu a až do roku 1988 čistič oken. V tomto období také napsal dvě historické knihy pod jmény dvou svých přátel.

Krátce před listopadem 1989 začal pracovat v Prognostickém ústavu Akademie věd, kde se tehdy připravovala prognóza ekonomického vývoje v Československu. V prosinci téhož roku přešel na ministerstvo zahraničí jako poradce ministra Jiřího Dienstbiera.

 Se zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí bývalého ministra zahraničí, disidenta a historika Jaroslava Šedivého. Pro diplomacii udělal mnoho. Zasloužil se o odchod sovětských vojsk z ČSFR a vstup do NATO&EU. Je nositelem řady vyznamenání. Upřímnou soustrast rodině a blízkým.

Ve své knize Černínský palác v roce nula z roku 1997 Šedivý vzpomínal, jak Dienstbierovi po přebírání úřadu odpověděl na zásadní otázku, s čím začnou: „Chceme-li dělat zahraniční politiku nezávislého státu, musí ten stát být skutečně nezávislý, a nikoliv okupovaný. Musíme co nejdříve dostat Rusy ze země.“ Právě odsunu sovětských vojsk se Šedivý v prvních letech budování porevoluční československé diplomacie intenzivně věnoval.

Diplomat v Evropě i v NATO

V červnu 1990 se stal československým a později českým velvyslancem ve Francii, po pěti letech se stal velvyslancem v Belgii a Lucembursku. Současně zastupoval české zájmy v NATO. V Bruselu se věnoval jednání o vstupu ČR do Severoatlantické aliance. V letech 1997 až 1998 byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Josefa Tošovského, v letech 1999 až 2002 byl velvyslancem ve Švýcarsku.

Se zármutkem zprávu o Šedivého úmrtí přijal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Pro českou diplomacii udělal mnoho. Zasloužil se o odchod sovětských vojsk z ČSFR a vstup ČR do NATO a EU. Je nositelem řady vyznamenání. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ napsal na Twitteru.

Šedivý byl nositelem vysokých francouzských vyznamenání – Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy. Prezident Václav Klaus mu udělil medaili Za zásluhy. Řadu let předsedal Společnosti Jana Masaryka, přednášel mezinárodní politiku a diplomacii na Filozofické fakultě UK.

Byl také autorem řady knih, v nichž se zabýval například zákulisím polistopadové zahraniční politiky, diplomacií, historickými událostmi či působením v roli velvyslance v Paříži. V roce 2012 vydal i rozsáhlé paměti nazvané Jaroslav Šedivý: Mé putování zmateným stoletím.

V Šedivého stopách šel i jeho syn Jiří. V letech 2006 až 2007 byl ministrem obrany ve vládě Mirka Topolánka (ODS), mezi roky 2012 až 2019 byl velvyslancem ČR při NATO. V roce 2020 se stal ředitelem Evropské obranné agentury (EDA).

X X X

Městský soud v Praze vydal další rozsudek ve sporu dvou stálých rozhodčích soudů

Městský soud v Praze vydal 16. ledna 2023 rozsudek ve sporu dvou stálých rozhodčích soudů. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR (RSHKAK) se podle Městského soudu v Praze dopustil vůči Mezinárodnímu soudu při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) nekalosoutěžního jednání, protože předsednictvo RSHKAK v únoru 2021 pod pohrůžkou vyškrtnutí z listiny zakázalo rozhodcům zapsaným na jeho seznamu působit současně u jiného stálého rozhodčího soudu v České republice. RSHKAK se k rozsudku nevyjádřil a na dotazy zaslané Českou justicí nereagoval.

Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR (RSHKAK) se podle rozsudku jednoznačně dopustil nekalé soutěže tím, že nechal publikovat článek, ve kterém bezdůvodně osočil Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) z protiprávního jednání. To mělo údajně spočívat v tom, že PRIAC měl vyvolávat dojem, že rozhoduje majetkoprávní́ spory přesahující jeho zákonnou kompetenci a dopouští se nekalých praktik. Podle soudu se však jednoznačně prokázalo, že PRIAC nikdy veřejnost neklamal a jím poskytované informace byly pravdivé, na rozdíl od nepravdivých informací ze strany RSHKAK.

Rovněž v druhé větvi soudních sporů těchto arbitrážních institucí padlo dne 16. ledna 2023 další soudní rozhodnutí. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR se podle Městského soudu v Praze opět dopustil vůči Mezinárodnímu soudu při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) nekalosoutěžního jednání tím, že v únoru 2021 zakázal rozhodcům zapsaným na jeho seznamu působit současně u jiného stálého rozhodčího soudu v České republice. Tím rozhodcům fakticky neoprávněně uložil povinnost „exkluzivity“. Rozhodce, kteří usnesení nevyhověli, selektivně vyškrtl ze seznamu svých rozhodců. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR žalují z tohoto důvodu i někteří jednotliví rozhodci.

K této nekalosoutěžní praktice přistoupil Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v době, kdy Mezinárodní soud při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) veřejně oznámil svůj záměr o legislativní rozšíření své pravomoci na všechny spory, čímž by fakticky došlo ke zrušení monopolního postavení Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

„Dle názoru soudu je stanovení exkluzivity rozhodců nekalosoutěžním jednáním, a to zejména v kontextu doby, kdy bylo usnesení přijato, tedy v době, kdy byl v poslanecké sněmovně projednáván návrh na rozšíření pravomoci ostatních stálých rozhodčích soudů. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR současně neprokázal žádný žádný legitimní důvod k přijetí takového usnesení. Nadto vzal soud za prokázané, že motivem k přijetí usnesení bylo pravděpodobně zachování si výsadního postavení ze strany žalovaného rozhodčího soudu, přičemž k omezování podmínek pro výkon profese by dle Městského soudu v Praze mělo být přistupováno pouze na základě zákona, popř. v případě existence legitimního důvodu, který však prokázán nebyl. Soud dále dospěl závěru, že přijetí usnesení nemohlo být ani přínosem pro trh (neboť nezvyšuje žádným způsobem spotřebitelský blahobyt),“ uvedla Dana Ondrejová, která právně zastupuje PRIAC.

Městský soud v Praze uložil Rozhodčímu soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, aby předmětné usnesení zakládající exkluzivitu rozhodců zrušil a omluvil se Mezinárodnímu soudu při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) za své nekalosoutěžní jednání a tuto omluvu rozeslal všem svým rozhodcům zapsaným na listině rozhodců. Obě soudní rozhodnutí jsou zatím nepravomocná, ceskajustice.cz

X X X

BUDE  STÍHÁNA   I  EXMINISTRYNĚ  VALACHOVÁ?

Kratochvílová opět čelí obžalobě kvůli dotacím, Pelta k soudu nedorazil

Bývalá náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová v pondělí u soudu zkritizovala, že má jít do vězení za něco, co se u sportovních dotací dělo běžně i před jejím nástupem na ministerstvo školství. V rozdělování dotací byl podle ní chaos. Pražský městský soud začal kauzu řešit podruhé, obžalovaný bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta na jednání nepřišel.

 Soud předloni Kratochvílové za zmanipulování dotací uložil 6,5 roku vězení, Peltovi vyměřil o půl roku kratší odnětí svobody. Oběma dal také peněžité tresty a tresty zákazů činnosti.

Podle tehdejšího rozsudku Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní a ovlivňoval ji v roce 2017 zejména při jejich schůzkách v odposlouchávaném bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. Odvolací senát ale následně tento verdikt zrušil a vrátil případ k doplnění dokazování.

Kratochvílová vinu odmítá. Ve své pondělní doplňující výpovědi opakovaně zdůraznila, že ministryně sama požádala představitele sportovního prostředí o pomoc při rozdělování dotací, protože nedůvěřovala ministerským úředníkům.

„Byl to chaos postavený na nějakých zvyklostech, který ještě více znepřehledňovala paní ministryně (Kateřina pozn. red.) Valachová. Dávala pokyny, které si vzájemně odporovaly,“ prohlásila obžalovaná. Hovořila také o „chaotickém zoufalství“.

„Táhlo se to z minulých let. Totéž, co já, dělali náměstci, kteří byli přede mnou,“ podotkla Kratochvílová a navrhla soudu, aby jako svědka předvolal někdejšího ředitele odboru sportu Jana Schneidera. Ministryně za ní podle ní posílala řadu zájemců o dotace. „Mým úkolem bylo s těmi lidmi pohovořit a tvářit se, že chápu jejich potřeby,“ řekla.

Uvedla také, že jak Pelta, tak i další obžalovaný – šéf České unie sportu Miroslav Jansta – figurovali na ministerstvu jako poradci už před jejím nástupem do funkce. Valachová se s nimi podle Kratochvílové scházela na večeřích či poradách a dávala své náměstkyni za úkol, aby s nimi dořešila, o čem společně jednali. „Mluvila s nimi úplně o tom stejném jako já. Komunikovala s nimi částky, všechno,“ dodala.

Obžalobě čelí vedle Pelty, Kratochvílové a Jansty také Fotbalová asociace ČR (FAČR), Česká unie sportu (ČUS), její sekretář Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všechny obviněné kromě Pelty s Kratochvílovou původní zrušený rozsudek osvobodil.

Valachová má v trestním řízení postavení svědkyně. Kvůli případu rezignovala. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve fotbalové asociaci vzdal z vazby. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody přes 1,1 miliardy korun. Odvolací senát ale mimo jiné zpochybnil, zda nějaká škoda mohla vzniknout.

X X X

Rakušan žil se šesti dětmi ve vinném sklepě. Policii napadl sprejem, měl i kuše

Rakouské úřady vyšetřují muže, který žil se šesti dětmi ve věku od sedmi měsíců do pěti let nelegálně ve vinném sklepě v dolnorakouské vesnici Obritz pár kilometrů od hranic s Českou republikou. Podle rakouských médií je možné, že se chystal na konec světa. Ve sklepě se totiž našly zásoby jídla na několik let i zbraně, včetně pušky z druhé světové války.

Úřady rodinu objevily ve čtvrtek na základě informací místních obyvatel, kteří ze sklepa slýchali dětské hlasy, které ale vždy utichly, když se přiblížili. Když chtěli zástupci místních úřadů místo prověřit, napadl je pepřovým sprejem 54letý muž, a pak se ve sklepě zabarikádoval. Policie ho následně zadržela. Nyní je vyšetřován na svobodě. Děti jsou v péči sociálních úřadů.

 Rakušan a jeho 40letá partnerka tvrdí, že děti jsou jejich a narodily se v Anglii. V Rakousku nebyly hlášené. Podle úřadů jsou ale v pořádku a nezdá se, že by byly vystaveny špatnému zacházení. Jak dlouho ve sklepě žily, není zatím jasné.

Dnes agentura APA napsala, že ve sklepě, který střeží bezpečnostní kamery, byla elektřina i tekoucí voda. A k překvapení úřadů také zásoby jídla na několik let. Vedle nich se na místě našly i zbraně, včetně několika plynových pistolí a dvou kuší.

Zdá se, že muž patří k hnutí Říšští občané (Reichsbürger). To je aktivní zejména v Německu, kde popírá legitimitu spolkové republiky a vyzývá ke svržení jejích institucí.

X X X

Rusko na olympiádě? MOV nesmrdí krvavé peníze, zlobí se Ukrajina a hrozí bojkotem

Pokud budou Rusové a Bělorusové pozvaní na olympiádu v Paříži, hry budeme bojkotovat. Ukrajinu nakrkl krok Mezinárodního olympijského výboru, který hledá cestu, jak agresorským státům uvolnit svěrací kazajku tak, aby se jejich sportovci mohli příští rok zúčastnit monstrózní akce pod pěti kruhy.

Po začátku války na Ukrajině to byl právě Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který vydal impulz, aby jednotlivé sportovní svazy vyloučily reprezentanty Ruska a Běloruska. Například Mezinárodní hokejová federace nespadající pod MOV vyčkávala, reagovala až později kvůli sílícímu tlaku.

Ovšem po takřka roce se přístup MOV mění. Jeho prezident Thomas Bach dává svými vyjádřeními jasně najevo, že by rád viděl oba národy v mezinárodních soutěžích a tedy i na olympiádě. Variantou je, že vzhledem k prozatím uzavřené cestě do Evropy absolvují dotčení sportovci kvalifikaci na největší sportovní událost v Asii.

Napadená země to však nechce akceptovat. „Taková situace je pro náš stát nepřijatelná. Dokud bude válka na Ukrajině pokračovat, ruští a běloruští sportovci by se neměli účastnit mezinárodních soutěží. Pokud nebudeme vyslyšeni, nevylučuji možnost, že budeme účast na olympiádě bojkotovat,“ napsal na Twitteru ukrajinský ministr sportu Vadym Gutcajt.

Ukrajinský olympijský výbor svolal na 3. února valnou hromadu. Poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak uvedl, že MOV zjevně „nesmrdí krvavé ruské peníze“. „MOV podporuje válku, vraždění a ničení. S radostí sledují ruské řádění a ještě jim dají možnost, jak genocidu a další zabíjení propagovat,“ zlobil se na sociální síti.

Sám Zelenskyj opakovaně Bacha a spol. vyzval, aby „ruské embargo“ zůstalo v platnosti. „Až skončí ruská agrese a teror, tak teprve potom se můžeme bavit o účasti Rusů na olympijských hrách,“ vzkázal.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.