Zeman: Kdo se chce sejít s prezidentem, má požádat. Exkomunista Pavel na pohřeb Štrougala?

Prezident Zeman exkluzivně prozradil, co řekne Pavlovi. Dosluhující prezident Miloš Zeman během své návštěvy na Slovensku poskytl exkluzivní rozhovor CNN Prima NEWS. Během něj například prozradil, co řekne 13. února Petru Pavlovi během jejich setkání v Lánech. Se svým budoucím nástupcem chce mluvit mimo jiné o prezidentském údělu.

„Bylo by nezdvořilé teď více prozrazovat. Půjde o více méně konvenční schůzku. Budu mluvit o prezidentském údělu. Panu Petru Pavlovi řeknu, že to téma tkví v tom, že v České republice máme přímou volbu prezidenta. Ústava a prezidentovy pravomoci jsou ale postaveny na nepřímou volbu. Pochopit to je podstatou prezidentského údělu,“ řekl Zeman v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Zeman se má s Pavlem setkat 13. února v Lánech. Někteří politici kritizují dosluhující hlavu státu, že schůzku neinicioval Pražský hrad. „Je naprosto normální, jestliže ten, kdo se chce setkat s dosluhujícím prezidentem, o to požádá,“ reagoval Zeman na zmíněnou kritiku.

Rovněž se vyjádřil k tvrzením některých komentátorů, podle nichž by měl Pavel ubrat nohu z plynu a být méně aktivní před inaugurací. „Každý nově zvolený prezident prožívá několik prvních dnů euforii. Já to panu Pavlovi přeju. Po té euforii přijdou všední dny. Pak bude důležité, co udělá během těch všedních dnů,“ dodal Zeman.

X X X

POLITOLOG   JELÍNEK:  KDYBY  CHTĚL  ZEMAN  TRUCOVAT,  TAK  SE  S  PAVLEM  NESEJDE

Pro setkání současného a nastupujícího prezidenta neexistuje žádné pravidlo. Pokud by tedy chtěl Miloš Zeman trucovat, ke schůzce s Petrem Pavlem by dojít nemuselo. Vzhledem k vážnosti úřadu je však setkání hlav státu dobré, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Dosluhující prezident by také Pavlovi mohl předat užitečné informace.

„Miloš Zeman má příležitost svému nástupci předat cenné rady, které by se mohly týkat politiky, výkonu prezidentského úřadu anebo fungování prezidentské kanceláře,“ uvedl Jelínek v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Pavel by mohl ocenit i pomoc s orientací na zámku v Lánech nebo na Pražském hradě, který je podle politologa „městem ve městě“.

Zeman se s Pavlem dlouho nemohl shodnout na tom, kdo by měl společnou schůzku iniciovat. „Pražský hrad tvrdil, že by měl o schůzku požádat ten, kdo o ni stojí. Někteří protokoláři připomínali, že výše postavený je současný prezident, proto by měl zvát on,“ připomněl Jelínek. Termín setkání nakonec navrhl nastupující prezident. U obou z nich tak podle Jelínka převážila dobrá vůle.

 Politolog si nemyslí, že by schůzce stála v cestě Pavlova aktivita ohledně prověřování prezidentské kanceláře. „Kdyby se Miloš Zeman s Petrem Pavlem nechtěl vůbec potkat a chtěl by trucovat, tak klidně mohl až do inaugurace. Nic ho nenutilo na schůzku přistoupit,“ dodal Jelínek. Podle něj však jistě půjde o citlivé téma, které budou politici probírat.

Obsahem jejich rozhovoru by však nemusela být pouze politika. „Jak vzpomínají lidé, kteří měli možnost s Milošem Zemanem jednat, rád se baví o kultuře nebo společenských tématech. Je také rád, když narazí na inteligentního společníka. Toho by v Petru Pavlovi mohl najít,“ uvedl Jelínek.

 X X X

NOVÍ  POLITICI  PRAHY  ODROVNALI  DR  MARVANOVOU

Nová pražská vláda nepočítá s Kordovou Marvanovou. ‚Dozvěděla jsem se to včera,‘ říká politička

V minulém volebním období byla radní za STAN, pro loňské komunální volby ale přešla ke Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Nová magistrátní koalice, kterou se povedlo složit až čtyři měsíce po volbách, s Hanou Kordovou Marvanovou ale nepočítá. Vyplývá to z návrhu koaliční smlouvy mezi Spolu, Piráty a STAN, který má redakce k dispozici.

 Ve vznikající 11členné radě hlavního města usednou tři zástupci ODS, dva TOP 09, čtyři Piráti a dvojice za STAN. Nakonec v ní budou chybět lidovci. Místo toho obsadí posty dvou placených předsedů výborů zastupitelstva.

V zastupitelstvu bude mít nová magistrátní většina oporu 36 hlasů z celkem 65. Mohlo to být i o jedno křeslo víc, Spolu ale s Kordovou Marvanovou nepočítá.

Sama politička pro iROZHLAS.cz řekla, že neví, proč v návrhu smlouvy chybí. „To se zeptejte Spolu, dozvěděla jsem se to včera, obracela jsem se na vyjednavače klubu a Spolu, ti ale nereagovali,“ popsala.

Podle svých slov ale přitom celou dobu dávala najevo, že takovýto koaliční půdorys podporuje. „Jsem ráda, že se taková koalice sestaví, podporovala jsem to od září, takže věcné důvody mé vynechání mít nemůže,“ doplnila.

Důvodem je prosincové hlasování, kdy se rozhodla nepodpořit již předdomluvenou volbu Bohuslava Svobody novým primátorem. Spolu jej chtělo prohlasovat se zastupiteli ANO, hlas Kordové Marvanové jim ale k nejtěsnější většině chyběl. Koalice Spolu s jejím hlasem ale počítala a potřebovala jej.

Svoboda na to tehdy reagoval tím, že ho mrzí, že „někteří zastupitelé upřednostňují osobní propagaci před dobrem Pražanů“.

Bendovo potvrzení

Koalice Spolu má v zastupitelstvu 19 křesel, koaliční smlouvu má ale podpisem stvořit jen 18. Podle zdrojů Českého rozhlasu z vedení města se kvůli tomu měnily i formulace stvrzení návrhu koaliční smlouvy tak, aby byli zastupitelé jmenovitě vypsáni, místo aby byli zahrnuti do souhlasu celého klubu.

Poslanec, předseda pražské ODS a jeden z hlavních vyjednavačů Marek Benda pro iROZHLAS.cz potvrdil vynechání Kordové Marvanové kvůli výše uvedeným důvodům.

„Koalice Spolu může garantovat pouze 18 zastupitelů. Po minulých zkušenostech nemůžeme s jejím hlasem stoprocentně počítat, o čemž jsme naše budoucí koaliční partnery informovali a ti to chápou,“ popsal Benda.

Dodal však, že Kordová Marvanová zůstává členkou klubu Spolu a její případné vyloučení není na pořadu dne.

Návrh koaliční smlouvy má redakce k dispozici, nyní jej schvalují jednotlivé strany ve svých orgánech a Piráti v krajském referendu. Smlouvu strany plánují podepsat ještě před jednáním zastupitelů 16. února, kde chtějí zvolit nové vedení metropole.

Složení rady

Vedle Svobody, který se má stát primátorem, v radě za ODS usedne jako náměstkyně primátora starostka Prahy 2 a městská zastupitelka Alexandra Udženija, která bude zodpovídat za sociální oblast, zdravotnictví a bydlení. Zastupitel a bývalý místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík bude mít na starosti finance a rozpočet města.

Za TOP 09 obsadí místostarosta Prahy 4 Michal Hroza křeslo radního pro infrastrukturu a europoslanec Jiří Pospíšil se stane náměstkem primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.

Dvě pozice bude mít STAN, ve stejné funkci jako dosud zůstane dosavadní náměstek primátora pro územní plánování Petr Hlaváček. K němu se přidá zastupitel Antonín Klecanda jako radní pro školství a sport.

Čtyři místa potom obsadí Piráti, kdy dosavadní primátor Zdeněk Hřib bude prvním náměstkem primátora a starat se bude o dopravu. Dosavadní radní Adam Zábranský bude zodpovídat za majetek, transparentnost úřadu a legislativu. Zastupitelka a bývalá místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková bude radní pro životní prostředí a zastupitel Daniel Mazur radním pro vědu a výzkum, tzv. smart city a ICT.

Lidovci, dosavadní předseda kulturního výboru a bývalý radní Jan Wolf a zastupitel Pavel Mareš, v koalici obsadí placené posty předsedů kulturního výboru a výboru pro sociální politiku.

Jednání o koalici na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou sobě.

X X X

MÍSTO  SATELITŮ  ŠPIONÁŽNÍ  BALONY?

Špionážní balóny umí lepší záběry než satelity. Vidí skrze mraky, zachytí zvuk

Špionážní balóny dokážou podle expertů pořídit kvalitnější a detailnější záběry než satelity. Výhoda proti družicím navíc spočívá i v tom, že výroba balónu i start rakety je ve srovnání se satelity daleko levnější. Dokážou také zachytit elektronické signály, šifrovanou komunikaci či prověřit radarové systémy a jejich dosah. Také proto najdou i v dnešní době supermoderních technologií využití.

Zatímco Čína trvala na tom, že bílá koule, která se minulý týden vznášela nad USA, byla zbloudilým meteorologickým balónem, Washingtonu uvedl, že jde o špionážní zařízení nasazené Pekingem k sledování citlivých armádních oblastí.

Mimo jiné vojenské základny v Montaně, která je domovem sila mezikontinentálních balistických raket. Čína se v pondělí k balónu a jeho dvojčeti nad Latinskou Amerikou přiznala, odmítla ale tvrzení, že jde o špionážní prostředek s tím, že jde o zařízení pro meteorology. USA v sobotu první balón sestřelila.

Proč balóny v dnešní době získávají na popularitě vysvětluje John Blaxland, profesor mezinárodních bezpečnostních a zpravodajských studií na Australské národní univerzitě a autor knihy Odhalování tajemství.

Čínský špionážní balón byl spatřen nad USA

„Nyní, když se vynalézají lasery nebo kinetické zbraně k zaměřování satelitů, dochází k oživení zájmu o balóny. Nenabízejí stejnou úroveň trvalého dohledu jako satelity, ale je snazší je získat a jejich vypuštění je mnohem levnější, než v případě satelitů, protože ty musí vynést vesmírná loď, což stojí minimálně desítky milionů dolarů,“ uvedl Blaxland. „Pod balon můžete zavěsit jakoukoli technologii,“ dodal.

Podle Davida DeRochese, profesora Centra pro strategická studia Blízkého východu a jižní Asie na Univerzitě obrany ve Washingtonu, mohou být sledovací balóny také schopny shromažďovat elektronické signály, „vidí“ skrze mraky a zachytí šifrovanou komunikaci.

Námořnictvo USA pátrá po troskách špionážního balónu u Myrtle Beach na pobřeží Jižní Karolíny

„V moderní době, věku satelitů nabízejí špionážní balóny mnoho různých čidel, špičkových optických prvků, které umí pořídit detailní a čisté fotografie. Navíc ale dokážou zaznamenávat veškerý komunikační provoz. Vyhodnotí i radarové odrazy a celkovou schopnost systémů detekce protivzdušné obrany,“ řekl Iain Boyd, profesor leteckých inženýrských věd na Coloradské univerzitě.

Vyvodíme důsledky, hrozí Čína poté, co Američané sestřelili její balon

Dále doplnil, že podobně sofistikovaná technika má i naváděcí zařízení včetně motorů a vrtulí. Tím nepřímo vyvrátil tvrzení Číny o zbloudilém, meteorologickém balónu. Varovným signálem může být právě detekce radarového provozu. „Pokud by Čína chtěla někdy zahájit útok na Spojené státy, identifikace, klasifikace a následné vyhodnocení schopností detekce by mohla být výraznou pomocí,“ dodal Boyd.

Lepší snímky, než ze satelitu

I přes to, že satelity poskytují velmi podrobné snímky, mají své limity. Jedním z nich je rychlost, kdy Zemi oblétnou za 90 minut, tím nebude nikdy snímek tak dokonalý a ostrý, jako u téměř statického balónu, který je jen v o něco vyšší výšce, než je komerční letový provoz,“ dodal Boyd.

Zatímco v minulosti byly balony s posádkou naplněny vodíkem (později i heliem) a připoutány k ocelovému lanu s navijákem vystoupaly obvykle do výšky 1 000 až 1 500 metrů, v dnešní době jsou špionážní balony vybaveny špičkovými sledovacími zařízeními a mohou se vznášet až ve stratosféře (mezi deseti až 50 kilometry), tedy výše, než létají komerční letadla.

Satelity létají v nízké oběžné dráze Země, tedy mezi 160 kilometrů. Nevýhoda balónu je ale v tom, že se dá daleko snadněji sestřelit.

Podle úředníků z Pentagonu sestřelený balón výrazně nezvýšil zpravodajské schopnosti Pekingu nad rámec již existujících vládních prostředků satelitního sledování. Odborníci dále upozorňují, že Čína využívá ke špionáži „zadních vrátek“ různých zařízení, včetně mobilních telefonů, prvků takzvané inteligentní domácnosti a také sociálních sítí a platforem – například TikToku.

Balónů bylo více, i za vlády Donalda Trumpa

Američtí představitelé také odhalili, že balóny cizích zemí vstupující do vzdušného prostoru USA, byly v posledních letech poměrně běžné, přičemž vysoký představitel obrany řekl redaktorům Al Džazíry, že čínské pozorovací (špionážní) balóny prolétly nad Spojenými státy alespoň třikrát během vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupil do úřadu v lednu 2017 a odešel v lednu 2021.

Bezpečnostní analytik, profesor Michael Clarke vidí v nasazení špionážního balónu jasný vzkaz. „Myslím, že to je výzva,“ řekl televizi Sky News. „Zřejmě jde o reakci na americkou dohodu s Filipínami o využívání jejich vojenských základen v blízkosti Číny. Signalizují Američanům, že pokud se k ní budou přibližovat, budou se svou špionáží agresivnější,“ dodal. Pentagon se podle něj snažil hozenou rukavici nezvedat, nedělat z toho větší aféru. To se ovšem sestřelením změnilo.

Jak to do budoucna ovlivní vztahy obou zemí není jasné. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. Stalo se tak jen pár hodin, než měl nasednout do letadla.

Špionážní balóny se používají staletí

Nejstarším dochovaným balónem podobného typu je francouzský L’Intrépide z roku 1795. Francie pozorovací balóny použila i ve francouzsko-rakouské válce v roce 1859 a ve Spojených státech se využívaly během občanské války v 60. letech 19. století. Za druhé světové války je používala například japonská armáda jako nosiče zápalných bomb nad území USA.

Spojené státy po druhé světové válce spustily přísně tajný projekt Mogul, který je využíval k detekci zvukových vln vznikajících při sovětských jaderných testech. Podle oficiální vyšetřovací verze jeden z těchto balónů určených pro detekci zvukových vln havaroval v roce 1947 u jihoamerického města Roswell ve státě Nové Mexiko, různé nepotvrzené spekulace ale hovoří o létajícím talíři a o nálezu mimozemských těl.

Na projekt Mogul navázali Američané v 50. letech projektem Genetrix, při kterém vypouštěli pozorovací balony nad Čínu, východní Evropu a SSSR za účelem pořizování leteckých snímků a shromažďování zpravodajských informací.

V posledních letech používaly špionážní balony například spojenecké síly ve válkách v Iráku a Afghánistánu.

X X X

 JAPONEC  PŘEDPOVĚDĚL  ZEMĚTŘESENÍ  V  TURECKU…

 Japonec měsíc dopředu předpověděl ničivé zemětřesení v Turecku. Uhádl i místo zkázy

Japonský expert Jošinori Moriwaki už 30. prosince minulého roku varoval Turky, že v jejich zemi v blízké době dojde k ničivému zemětřesení. Jmenoval dokonce několik kritických oblastí, a to včetně Východní Anatolie. Kousek na jih teď skutečně došlo k sérii otřesů s katastrofickými následky.

Krátce před Silvestrem vystoupil Moriwaki na semináři v Turecku, během kterého zúčastněné a novináře varoval, že v zemi se schyluje k velké přírodní katastrofě. Informaci tehdy přinesl turecký list Hürriyet Daily News.

Stejně jako v Turecku jsou i v Japonsku zemětřesení velmi častá, Moriwaki proto varoval, že je zapotřebí se na takové krizové situace připravit. Japonci prý podle něj připravení jsou, Turci nikoli, řekl na konci loňského roku.

 „V Japonsku jsou lidé naprosto přichystaní. Jenže v Turecku máte až 60 procent nelicencovaných staveb. Turecké úřady by měly tento problém řešit a minimalizovat tak případné škody způsobené zemětřesením,“ prohlásil Moriwaki.

Ten pak dokonce zmínil určitá místa, která se začínají „lámat“ a může v nich dojít k zemětřesení. Jmenoval například Marmarský region, kde se nachází Istanbul, ale také Východní Anatolii na druhé straně země.

V noci na pondělí – zhruba měsíc od proroctví – pak skutečně Turecko zasáhlo masivní zemětřesení. Epicentrum otřesů se nacházelo v Jihovýchodní Anatolii, také zmiňovanou sousední Východní Anatolii ale živel postihl.

Právě kvůli špatným konstrukcím budov v této části Turecka bude zřejmě konečný počet obětí velmi vysoký. Přesně tak, jak japonský seismolog předpokládal.

  X X X

 AMERIKA  HLEDÁ  V  MOŘI  ČÍNSKÝ  BALÓN

Američané uzavřeli část moře, námořníci hledají sestřelený čínský balón

Americká pobřežní stráž v pondělí oznámila, že zavedla dočasnou bezpečností zónu ve vodách u pláže Surfside v Jižní Karolíně, kam měl v sobotu dopadnout sestřelený čínský balón. Podle Washingtonu byl vybaven špionážní technikou. Čína toto obvinění odmítá.

Do bezpečností zóny, která má deset námořních mil, nesmí lodě vplouvat bez povolení pobřežní stráže. Cílem opatření je podle sdělení úřadů chránit veřejnost „před potenciálním nebezpečím spojeným s fyzickými objekty“. Platit má bezpečnostní zóna ve vyznačené oblasti do 18. února.

Pentagon v sobotu uvedl, že americké námořnictvo pátrá po zbytcích sestřeleného balónu v oceánu. Jak dlouho bude operace trvat, ovšem není jasné. Vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany novinářům řekl, že cílem je vyzvednout veškeré trosky a jakýkoliv materiál zpravodajské hodnoty.

Představitel americké armády řekl, že v sobotu bylo v oblasti několik plavidel amerického námořnictva a pobřežní stráže, které „vytvářely bezpečnostní perimetr a prováděly pátrání po jakýchkoli troskách, které se mohou nacházet na hladině, aby byla zajištěna bezpečnost amerických civilistů“. Podle Pentagonu se většina trosek nachází v hloubce 14,3 metru, což podle vojenského představitele zřejmě operaci usnadní, jelikož se očekávalo, že se bude muset pátrat v mnohem větší hloubce.

Balón mohl nést výbušninu

Vysoce postavený americký generál odpovědný za sestřelení čínského špionážního balónu Glen VanHerck podle Reuters v pondělí uvedl, že se armádě nepodařilo detekovat jiné špionážní balóny v minulosti a označil to za mezeru.

Pentagon o víkendu uvedl, že čínské špionážní balóny krátce přeletěly nad Spojenými státy nejméně třikrát za vlády minulého prezidenta Donalda Trumpa a jeden dříve za vlády prezidenta Joea Bidena. Sestřelený balón podle VanHercka měřil 60 metrů a měl náklad o váze několika tisíc liber. Generál nevyloučil, že balón mohl nést výbušninu.

Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. Podle dnešního sdělení bezpečnostního mluvčího Bílého domu se Blinken bude snažit najít nový termín k uskutečnění cesty, až nastane správný čas.

Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierreová dnes večer uvedla, že si Spojené státy navzdory přeletu čínského špionážního balónu zachovají klidný přístup ke vztahům s Pekingem. „Je na Číně, aby si ujasnila, jaký druh vztahu chce,“ řekla. Doplnila, že představitelé Bidenovy administrativy jsou připraveni informovat zástupce bývalé Trumpovy administrativy o svých zjištěních ohledně přeletů balónů v době, kdy byl Trump prezidentem

X X X

Zmatky kolem konce Reznikova. Na ministerstvu se teď nic nemění, řekl činitel

Tento týden se na ukrajinském ministerstvu obrany neodehrají žádné personální změny, uvedl Davyd Arachamija, šéf poslanců prezidentovy vládní strany Sluha národa. Oleksij Reznikov, jehož má nahradit dosavadní náčelník vojenské rozvědky, prozatím zůstává šéfem resortu.

 „Čekáme na jmenování šéfů MV (ministerstva vnitra) a SBU (Ukrajinské bezpečnostní služby). Personální změny v oblasti obrany se během tohoto týdne neuskuteční,“ uvedl nyní Arachamija bez dalších podrobností. V neděli přitom informoval, že Reznikov odejde z resortu, který nedávno zasáhl korupční skandál, a měl by se ujmout ministerstva pro strategický průmysl.

O odvolání Reznikova z čela ministerstva obrany mluvilo podle ruské služby BBC také několik poslanců, a v souvislosti s novým vedením resortu obrany se hovořilo o dosavadním šéfovi vojenské rozvědky Kyrylovi Budanovovi.

Sám Reznikov podle ukrajinských médií reagoval na zprávu, že by měl vést ministerstvo pro strategický průmysl, s údivem.V rozhovoru pro web Fakta ICTV řekl, že mu prezident ani premiér tuto pozici nenabídli. A pokud by se tak stalo, odmítl by ji.

„Protože nemám odborné znalosti, které by mi umožnily být kvalitním ministrem strategického průmyslu. Proto si myslím, že to je chyba,“ uvedl Reznikov.

Dva vysoce postavení zákonodárci podle agentury Reuters upozornili, že pravidla vyžadují, aby byl ukrajinský ministr obrany civilista, což by zřejmě znamenalo překážku pro okamžité jmenování Budanova, jenž je vojenským důstojníkem.

V minulých dnech skončilo ve svých funkcích mimo jiné kvůli korupčním skandálům několik vysoce postavených ukrajinských činitelů. Sám Reznikov, jenž je povoláním právník, nebyl veřejně do žádných afér zapleten, podotkl Reuters. Aféra se však nevyhnula ministerstvu, které vede.

Korupční skandál v resortu se týká bývalého náměstka Vjačeslava Šapovalova, který byl zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením a podle vyšetřovatelů prosazoval uzavírání nevýhodných smluv. Šapovalov to odmítl a Reznikov řekl, že šlo o technickou chybu, nikoliv korupci. V neděli ale slíbil věc prošetřit.

Ukrajina dnes vyslala ohledně osudu svého ministra obrany smíšené signály, poznamenala agentura Reuters, podle níž tak klíčový post zůstává v nejistotě v době, kdy se země připravuje na eventuální novou ruskou ofenzivu. Agentura rovněž upozornila na fakt, že prezident Volodymyr Zelenskyj zatím případné střídání v čele ministerstva obrany veřejně nekomentoval.

Šestapadesátiletý ministr obrany upevňoval vztahy se západními vojenskými představiteli a pomáhal dohlížet na vojenskou pomoc, kterou dostává Kyjev od Západu. „Reznikov byl mimořádně efektivní, pokud jde o komunikaci s našimi partnery,“ uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v neděli večer na dotaz, jak moc jsou pravděpodobné změny ve vedení resortu obrany. Ministrovy osobní vztahy se spojenci podle Podoljaka pomohly Ukrajině s vojenskými dodávkami. „Jednání nejsou jen matematické vzorce, ale také osobní vztahy. A důvěra. Bohužel dnes určitou míru důvěry v nás ztrácíme,“ dodal Podoljak podle Reuters.

Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek budoucího členství země v Evropské unii. Vypořádat se s úplatkářstvím je pro Ukrajinu důležité také vzhledem k tomu, že skandály by mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc.

X X X

 Putinovi hrozí povstání? Rusů bažících po vítězství, varuje poradce Kremlu

Tento rok bude pro ruského prezidenta Vladimira Putina nebezpečný, mohou jej totiž svrhnout radikální nacionalisté, myslí si poslanec ruské vládní strany Jednotné Rusko a poradce Kremlu Oleg Matvejčev. Varoval před ruskou obdobou ukrajinského Majdanu. S tím rozdílem, že protesty podle něho povedou konzervativní kruhy prahnoucí po vojenském úspěchu.

 „Situace ještě není kritická, ale rok 2023 bude velmi nebezpečný,“ prohlásil Matvejčev v online rozhovoru pro portál Politwera. Tvrdí, že šéf Kremlu může čelit převratu.

Jako Euromajdan byla označována série masových proevropských demonstrací na Ukrajině, které v roce 2014 vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V ruské terminologii Majdan označuje nelegitimní puč. Poslanec nicméně vylučuje, že by ten, který v Rusku podle něho hrozí, měl liberální podobu.

„Všichni liberálové uprchli,“ je přesvědčen Matvejčev. Invaze na Ukrajinu a s ní související tvrdá opatření proti jakékoliv kritice válečného úsilí Moskvy vyvolaly v Rusku velký exodus a především odešla právě liberální inteligence. Ruští představitelé včetně prezidenta Putina o ruských uprchlících hovoří jako o zrádcích a páté koloně postrádající vlastenecké myšlení.

Nyní tak Kremlu dělají starosti právě vyhroceně nacionalističtí a velmi prováleční Rusové, kteří v zemi zbyli. „Jediným nebezpečím pro náš stát je nyní ultravlastenecký Majdan s mírnou dávkou levicovosti a zároveň řečí o korupci. To je přesně způsob, jak dostat lidi ven,“ uvádí Matvejčev.

Podle poslance by mohla být rozbuškou další ruská vojenská porážka. Pak by stačilo, aby někdo řekl „odstraňme zloděje Šojgua“ a radikální prováleční nacionalisté mohou dostat lidi do ulic, míní.

Matvejčev je přesvědčen, že ultranacionalisté představí i svého vlastního kandidáta na prezidenta. „Přesně podle scénáře Majdanu,“ dodává.

Ruské vojenské vedení v čele s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem je opakovaně terčem hněvu za válečná selhání ruské armády. Po ponižujícím ústupu z Chersonu se ve společenství přívrženců války bezprecedentně kritizoval i ruský prezident. Americký Institut pro studium války (ISW) uváděl, že pro Putina bude čím dál těžší si část svých radikálních stoupenců usmířit.

Podle politologa Abbáse Galjamova Kreml Matvejčevovými ústy v zásadě vyslovil proválečným vlastencům varování. Matvejčev, jenž proslul výzvou, aby USA vrátily Rusku Aljašku, není totiž jen řadový poslanec, ale je poradcem Kremlu pro politickou propagandu.

„Obecně obvinění z promajdanských nálad v Rusku obvykle předchází represím. Zdá se, čas se nachýlil i pro ‚vlastence‘,“ myslí si Galjamov.

X X X

 Patriarcha Kirill byl agentem KGB, nasadili ho ve Švýcarsku, ukazují dokumenty

Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill pracoval v 70. letech během pobytu v Ženevě pro sovětskou tajnou službu KGB, uvedly švýcarský listy Le Matin Dimanche a SonntagsZeitung odvoláním na dokumenty švýcarského federálního archivu. Ruská pravoslavná církev se k věci odmítla vyjádřit.

 Kirilla, který měl na počátku 70. let ve Švýcarsku oficiálně zastupovat moskevský patriarchát na Světové radě církví (SRC), KGB podle médií vedla v evidenci jako „Michajlova“. Jeho úkol údajně spočíval mimo jiné v ovlivňování rady.

 Sovětský svaz chtěl podle švýcarských médií přesvědčit SRC, aby odsuzovala činy Spojených států a jejich spojenců. Zároveň také usiloval o zmírnění kritiky, že nedostatečně ctí náboženské svobody.

 Ruská pravoslavná církev odmítla informace okomentovat. Ani SRC nemá podle médií o Kirillově údajné špionáži žádné informace.

 Kirillův synovec Michail Gundjajev pro Le Matin Dimanche tvrzení popřel. Patriarchův závazek k ekumenické práci s jinými církvemi podle něj nebyl ovlivněn tlakem sovětské tajné služby.

 Moskevský patriarcha Kirill je oddaným zastáncem ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho politiky, v roce 2012 ho označil za „zázrak“. Jeho výroky na oslavu Putina vyvolaly v minulosti mezinárodní pobouření. Kvůli podpoře války na Ukrajině ho Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily na sankční seznamy. To samé chtěla v červnu učinit také Evropská unie, rozhodnutí však vetovala maďarská vláda.

 X X X

 DARY  OPĚT  STANU?  DOSUD  NEBYLY  VYŠETŘENY  MILIONY  Z  KYPRU

 STAN zase přijímá peníze od firem, půlmilionový dar na Praze 6 budí pochybnosti

Hnutí STAN opět přijímá dary od firem. Loni v říjnu, krátce po komunálních volbách, dostalo od svého člena a majitele firmy HZ Real Zdeňka Hořánka půl milionu korun. Hořánek ve volbách neuspěl, po darování peněz ho ale na Praze 6, kde je STAN ve vládnoucí koalici, potvrdili šéfem městské firmy. STAN i Hořánek spojitost daru s funkcí odmítají. Protikorupční organizace Transparency International (TI) má ale pochybnosti.

 Na to, že hnutí STAN znovu přijímá dary od firem na základě příběhu Hořánka, upozornil v pondělí server iRozhlas.cz.

Byznysmen Hořánek kandidoval loni na podzim do zastupitelstva Prahy 6. Ve volbách sice neuspěl, nicméně STAN se zde stalo součástí koalice. Radnice Prahy 6 pak měla v prosince rozhodovat o tom, kdo povede městskou firmu SNEO, která mimo jiné spravuje nemovitosti v této městské části. A uzavřené výběrové řízení vyhrál právě neúspěšný kandidát do zastupitelstva a sponzor hnutí Hořánek, stal se předsedou představenstva společnosti.

Protikorupční organizace Transparency International (TI) poukazuje, že sled událostí je podezřelý. „Hnutí STAN má opakované problémy s financováním svého fungování firmami. Sice nedochází k porušování zákona, ale některé dárce bylo možné označit jako rizikové. Kombinace přijímání významných darů politickým hnutím od člověka v exekutivních funkcích jmenovaných představiteli tohoto hnutí vzbuzuje pochybnosti o tom, zda nejsou některá rozhodnutí ovlivňována penězi,“ řekl pro iROZHLAS Jan Dupák z TI.

„Politiku nedělám pro peníze,“ hájí se Hořánek

Hořánek odmítá, že by existovala souvislost mezi darem pro hnutí a jeho novým postem předsedy městské firmy. „Chápu, že je to zajímavé a že ty moje příspěvky byly poměrně masivní, ale opravdu musím zdůraznit, že politiku, i když se tomu nechce věřit, nedělám pro peníze,“ uvedl na dotaz Radiožurnálu Hořánek.

Místopředseda STAN, bývalý místostarosta a současný člen Rady městské části Praha 6 Jan Lacina pak doplnil, že po kauze Dozimetr hnutí těžko shánělo peníze. I proto přijali dar od podnikatele Hořánka.

„Chápu, že za tím můžete něco hledat, ale se svým vhledem do té věci tam nic nečekaného nenacházím. Je pravda, že jsme byli po kauze Dozimetr v situaci, kdy předpokládaní sponzoři náhle nebyli, takže to na sebe museli vzít ti jádroví lidé z hnutí, což se také podle mě stalo,“ sdělil serveru Lacina.

Jediným členem představenstva městské firmy SNEO se stal Hořánek poprvé již v červenci 2020. Jeho angažmá tehdy způsobovalo spory mezi politiky na radnici Prahy 6. Hořánkova firma HZ Real, která půlmilion STAN poslala, totiž podniká v oblasti pronájmu nemovitostí stejně jako městská společnost SNEO. Koaliční partneři STAN proto poukazovali na možný střet zájmu, a již tehdy označovali post Hořánka v městské „akciovce“ za dočasný.

Pochybnosti dle expertů vzbuzuje i nynější samotné výběrové řízení na post předsedy představenstva. Rada městské části ho totiž vypsala 8. prosince 2022, tedy jen osm dní před tím, než se konalo. „Vyhlášení výběrového řízení na takto významnou pozici a jeho vyhodnocení do dvou týdnů v předvánočním shonu je velice krátká doba, která mohla některé další zájemce o tuto pozici odradit,“ hodnotí právní expert Dupák.

Donedávna STAN finanční dary od firem vůbec nepřijímalo. Chtělo se tak vyhnout pochybnostem ohledně některých transakcí poté, co loni v lednu MF DNES upozornila na podivné dary na účtu STAN od „kyperských“ firem.

„Není jiná možnost a jiné kritérium, jak zamezit jakýmkoli pochybnostem, než se zcela obejít bez korporátních peněz,“ oznámil předseda STAN Vít Rakušan v půlce loňského ledna, kdy vedení strany rozhodlo, že až „do projednání změny zákona“ o sdružování v politických stranách a v politických hnutích nebude přijímat peníze od firem.

Podmínku už ale Rakušan považuje za splněnou, návrh poslanců STAN totiž loni 17. srpna s neutrálním stanoviskem projednala vláda. Sněmovna se jím má v prvním čtení zabývat až tento týden.

„Od začátku ta naše komunikace, i v době, kdy jsme řekli, že nebudeme nic přijímat, byla taková, že potřebujeme projít nějakým obdobím, kdy nastavíme jasně pravidla. A ta jsme nastavili. Snažíme se kultivovat financování politických stran obecně,“ reagoval nyní pro Radiožurnál Rakušan.

X X X

 Prohřešky v justici už nebude řešit Nejvyšší správní soud. Rozhodovat mají nově jen soudci

Ministerstvo spravedlnosti (MSp) připravilo novelu zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů. Řízení má být dvojinstanční, rozhodovat budou kárné senáty vrchních soudů a v odvolání kárný senát při Nejvyšším soudu (NS). O kárných proviněních soudců by měly podle návrhu rozhodovat nadále již jen kárné senáty složené ze soudců, přezkumu předsedů senátů budou podléhat uložené výtky a v případě kárných řízení pro nerespektování závazného právního názoru bude moci být použit jako důkaz protokol o hlasování senátu.

Na stole je další z návrhů novel zákona o kárném řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů. Tým ministra spravedlnosti Pavla Blažka se rozhodl v mnohém respektovat návrhy předchozí, avšak přišel i s poměrně zásadními novinkami, které mohou vyvolat nejen v justici debaty.

Návrh počítá s tím, že kárné řízení by mělo být oproti dnešku dvojinstanční. V prvním stupni by rozhodovaly kárné senáty při vrchních soudech, odvolání by posuzovaly kárné senáty při NS. Kárný senát při Vrchním soudu (VS) v Praze by rozhodoval o návrzích soudců, státních zástupců a exekutorů z moravských soudních krajů, senáty při VS v Olomouci zase o návrzích z krajů českých.

Avšak zatímco o kárných návrzích ve věcech soudců by rozhodovaly v obou stupních tříčlenné senáty složené výhradně z řad soudců (předsedou by měl být soudce vrchního soudu, přísedícími soudce krajského soudu a okresního soudu), v případě státních zástupců a exekutorů by v prvním stupni „přisedal“ k třem soudcům a jednomu zástupci té dané profese vždy advokát. Dnes jsou kárné senáty šestičlenné, přičemž v nich jsou přísedícími i zástupci akademické obce, žádná z profesí v nich nemá nadpoloviční většinu.

Odvolání na nejvyšším soudu

Při NS by pak byly zřízeny odvolací kárné senáty, v nichž by zasedali dva soudci NS a jeden soudce Nejvyššího správního soudu (NSS). Návrh počítá i s tzv. velkým, pětičlenným kárným senátem, který by sjednocoval kárnou judikaturu.

Další novinky se týkají procesních pravidel. Prodloužila by se dosavadní šestiměsíční subjektivní lhůta pro podání kárného návrhu na devět měsíců a zavádí se informační povinnost kárného navrhovatele vůči ostatním potenciálním kárným žalobcům, zda kárný návrh podali či hodlají podat. A pokud tak neučiní, neběží subjektivní lhůta. Řeší se tím tak situace, kdy některý z kárných žalobců z vyšších instancí nemůže využít svoji pravomoc v případě, že se o spáchání kárného provinění toho konkrétního soudce či státního zástupce vůbec nedozví, popřípadě je o něm zpraven až po lhůtě či krátce před jejím uplynutím. Tito potenciální kární žalobci jsou oprávněni se ke kárnému návrhu připojit, a to nejpozději před zahájením dokazování. Odvolání proti rozhodnutí (a to včetně rozhodnutí o schválení dohody o kárném provinění a opatření) prvoinstančního kárného senátu pak mohou podat i ti potenciální kární žalobci, kteří nebyli původními navrhovateli.

Návrh řeší i možnost odvolání proti uloženým výtkám. To se dnes řeší v rámci správního soudnictví. Návrh počítá s tím, že námitky proti výtce bude moci podat nejen dotčený soudce, státní zástupce či exekutor, ale také i kární žalobci, kteří nebudou s jejím uložením spokojeni. O podaných námitkách by měl rozhodovat předseda senátu jako samosoudce.

Debaty může vyvolat institut podmíněného zastavení kárného řízení. Kárný senát by podle návrhu mohl bez ústního jednání rozhodnout o podmíněném zastavení kárného řízení v případě, že se kárně obviněný k činu doznal a prohlásil, že uhradí státu regresní úhradu podle zákona upravujícího odpovědnost státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, pokud se jí stát domáhá.

Právní poradenství obětem trestných činů

Podle uvážení pak může stanovit kárný senát také další podmínky, včetně délky zkušební doby. Ta by měla být závislá na závažnosti provinění, minimálně šest měsíců, maximálně pak tři roky. Mezi ony podmínky, k nimž se musí kárně obviněný zavázat pro případ, že je jeho provinění hodnoceno jako závažné, aby mohl senát rozhodnout o podmíněném zastavení řízení, by spadaly, vedle závazku splnění povinnosti, jejíž nesplnění mu bylo vytýkáno, také zaplacení k míře deliktu adekvátní finanční částky. A to na zajištění právního, dluhového nebo podobného poradenství fyzickým nebo právnickým osobám a peněžité pomoci obětem trestných činů.

Předseda kárného senátu pak může rozhodnout, že v průběhu zkušební doby kárně obviněný podmínku nesplnil a zahájí tím opět kárné řízení, anebo prodloužit původně stanovenou zkušební dobu, a to až na maximální lhůtu tří let.

Další kontroverzní změnou oproti stávající úpravě je možnost prolomit pro účely kárného řízení tajnost hlasovacího protokolu senátu v případě, že je soudci vytýkáno, že svým hlasováním porušil povinnost řídit se závazným právním názorem vyššího soudu. Navíc odtajnit protokol hlasování by mělo být možné i pro účely zjištění, zda byl delikt vůbec spáchán a možnost do něj nahlédnout by tak měli i zástupci ministerstva spravedlnosti.

Právě kvůli nemožnosti porušit tajnost protokolu o hlasování senátu zprostil kárný senát NSS soudce Krajského soudu v Plzni v čele s předsedou senátu Eduardem Wipplingerem. Soudci čelili kárnému návrhu pro opakované nerespektování závazného právního názoru NS. Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

 SOUDCE  PRAHY  KYDALKA  POTRESTÁN

Kárný senát snížil soudci Kydalkovi plat, vážil i odvolání. Urválkovská řeč, řekl soudce.

 Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o 30 procent na dva roky. Důvodem jsou průtahy. Nadřízení žádali Kydalkovo odvolání z funkce, a to jak kvůli průtahům, tak kvůli celkovému způsobu práce. Kárný senát dal žalobě zapravdu jen částečně, u některých průtahů Kydalku zprostil, v sedmi případech ale dospěl k závěru, že soudce skutečně pochybil.

Podle předsedy Tomáše Langáška kárný senát „velmi vážně zvažoval“ odvolání Kydalky z funkce. Nakonec uložil nepřísnější finanční postih, který zákon umožňuje. U soudce Kydalkova postavení jde o 1,4 milionu korun hrubého, vypočetl předseda kárného senátu. Zdůraznil, že průtahy nejsou „kavalírským deliktem“, ale mají vážné dopady na důvěru v justici – možná větší než ojedinělé selhání soudce v soukromém životě.

Senát jako přitěžující okolnost hodnotil Kydalkova dřívější kárná řízení, ale také nedostatek sebereflexe. „Nevím, co myslí nulovou sebereflexí, to jsem nepochopil,“ reagoval Kydalka. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, lze však podat ústavní stížnost. „Až přijde rozhodnutí, sedneme si na to a uvidíme,“ uvedl Kydalka.

Soudce: Uznávám, že argumenty měly hlavu a patu

Pro Českou justici poté soudce Kamil Kydalka uvedl: „S ohledem na návrh kárné žaloby a především urválkovskou závěrečnou řeč zástupce navrhovatelky to dopadlo ještě relativně dobře. Musím uznat, že řada argumentů kárneho senátu měla hlavu a patu, i když s nimi nemusím souhlasit. Až přijde písemné rozhodnutí, určitě si ho se zájmem přečtu,“ zhodnotil pro Českou justici rozhodnutí Kydalka.

„Teď se nejdřív pokusím uzdravit. A poté, v souladu s doporučeními kárného senátu, budu o veškerých problémech s prací kanceláře informovat vedení soudu a očekávat, že je bude řešit,“ odpověděl soudce na dotaz, jak na rozhodnutí karneho senátu bude reagovat pro své práci.

Soudce vysvětloval příčiny počtem cizinců

Žaloba se týkala skupiny trestních kauz u Městského soudu v Praze, některé se táhnou od let 2014 a 2015. Podle nadřízených nedokázal Kydalka opakovaně zajistit to, aby v jednací místnosti byli všichni lidé, bez kterých nelze rozhodnout. Musel tak jednání odročovat, často na vzdálená data. Vedení soudu v tom spatřovalo nedůslednost či odevzdanost k omluvám účastníků řízení, jejichž důvody mohly v některých případech vyvolávat pochybnosti.

Kydalka zdůrazňoval, že každý odklad či zdržení má své příčiny a vysvětlení. Často šlo o kauzy s vysokým počtem obžalovaných, někdy cizinců, u kterých byly problémy s obesíláním, případně i s cestováním do Česka v době pandemie. Poukázal také na své zdravotní problémy i vysoký věk přísedících v senátu – obojí prý komplikovalo práci v době šíření covidu-19.

Podle soudu pracuje neefektivně

Podle kárného senátu se však kontinuální průtahy projevovaly jak před nouzovými stavy, tak po nich, přičemž pandemii bylo možné pokládat za omluvu jen ze začátku, později už se musela justice přizpůsobit okolnostem. Nemohla dlouhodobě zastavit či významně omezit svou činnost. Kydalka podle kárného senátu někdy postupuje neefektivně, kontroluje spis až na poslední chvíli, kdy už nelze problémy vyřešit a musí jednání odročovat.

Kydalka je zkušený soudce, v justici pracuje více než 30 let. Soudil například kauzu H-System, loni poslal na doživotí do vězení Jiřího Dvořáka z Prahy za to, že zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu.

Do sedmdesáti soudit nechce

Před kárným senátem stanul Kydalka opakovaně, nejprve kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, ale žádný postih mu neuložil. Později dostal důtku za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause. V lednu 2020 kárný senát Kydalkovi za průtahy snížil plat o deset procent na jeden rok. Postih byl i tehdy mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Senát tehdy dospěl k závěru, že nikoliv všechny průtahy lze klást plně za vinu soudci, který měl dlouhodobé zdravotní potíže.

Opakovaná kárná řízení nelze donekonečna vyvažovat dosavadním zásluhami, řekl Langášek. Jaké bude další působení Kydalky, nechtěl místopředseda městského soudu Oldřich Volenec komentovat. Záleží prý především na Kydalkovi samotném. Kydalka na dotaz, zda dokáže všechny staré kauzy dokončit, odpověděl, že neví a že to nemá do důchodu daleko. Je mu 59 let a podle svých slov nehodlá soudit do 70 jako někteří jeho kolegové.  Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

KDO  ZASTAVÍ  V  ROZJEZDU  Z  NATO  EXKOMUNISTU  PAVLA  V  ČR?

 Západní média šílí. Zrodil se nový východní jestřáb. V České republice samotné není dnes taková politická síla, která by v současné době mohla změnit toto naladění. Snažil se o to Andrej Babiš, který reprezentuje nejsilnější opoziční stranu a víme, jak to dopadlo. Rozdíl téměř 1 miliónu hlasů ve prospěch generála je drtivý, ale je třeba jej realisticky akceptovat a nemalovat si vzdušné zámky o brzké změně a nepřežvykovat prázdnou slámu, kde se sice můžeme odreagovat, ale to je také vše. Češi ve své většině se rozhodli pro válku.

Petr Pavel zcela jistě bude na západní frontě nyní doslova hýčkán. A na summitech NATO bude oslavován. Navíc u něho platí, že nic nehraje. Je celoživotním vojenským jestřábem, vysoce kvalifikovaným vojákem každým coulem, vždy poctivě sloužícím té vojenské alianci, ke které Česko právě náleží. Kdysi Varšavské smlouvě, dnes NATO, kde po vojenské linii dosáhl jako první z bývalého východního bloku vrcholu.

Připomeňme si stále to zásadní: Před rokem 1989 v naší části světa rozhodovala Moskva a Brežněv a později Gorbačov. Zatímco Brežněv sázel na osvědčenou metodu vojenského násilí, Gorbačov se chtěl Západu zalíbit a naopak zcela uvolnil tlak. A tak mohl nastat pád režimu v roce 1989.

Stejné je to ovšem dnes. Jo Biden vsadil vše na kartu totální porážky Ruska, zatímco stále ještě silně převažující republikánský kandidát na prezidenta, slovy generála „typický populista“ Donald Trump jednou za 14 dní zopakuje, že by válka nebyla, kdyby byl prezidentem (s čímž lze zajisté souhlasit, protože on byl odpůrcem nekonečných válek a ve vztahu k Rusku a Putinovi měl zvláštní příchylnost). A navíc ovšem trochu bombasticky tvrdí, že by současnou válku ukončil do 24 hodin, což už zase tak realisticky nezní. Nicméně, vzhledem k tomu, že svého času chtěl ukončit činnost NATO jako přežitku studené války, z hlediska upřímných úmyslů mu lze věřit.

Jinými slovy, zda konflikt mezi Západem a Ruskem bude pokračovat či naopak skončí, záleží takřka na 100% na tom, zda po příštích prezidentských volbách v roce 2024 zůstane u moci strana války či míru.

Zvítězí-li strana míru, náš generál ostrouhá a Česko postupně upustí od militaristické politiky. A vrátí se k pozicím, které byly u zrodu Československa za Masaryka a Beneše. Vyhraje-li strana války, je možné plnou parou pokračovat v válce s Ruskem Asi tak, přátelé… JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

 X X X

 S respiračními infekty pomůže dětem jeskyně, V březnu otvírá nová léčebna

 Jakmile vyléčí jednu virózu, přinese si dítě ze školy či školky okamžitě jinou. Únik ze začarovaného kruhu respiračních infekcí hledají letos v Česku tisíce rodin s dětmi. Na opakující se infekce, které jsou v tomto období obzvláště těžké a úporné, pomáhá podle odborníků kromě léků i dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie.

Jedinečné prostředí, jež v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí jak své nemoci, tak infektům. O terapii je i kvůli letošní náročné zimě velký zájem. V březnu letošního roku otevře v Ostrově u Macochy – u jediné krasové vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro speleoterapii – nová léčebna. Pojme trojnásobně více malých pacientů s doprovodem než ta původní. Léčebnu obvykle využívají především děti s astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem.

 „Letošní počty respiračních infekcí u dětí jsou opravdu vysoké, ke klasickým virózám se v prosinci přidala i chřipka. Děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované, a přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Vzhledem k tomu, že se do těchto kolektivů často vrací po nedostatečné rekonvalescenci nebo se v nich znova potkají s nemocnými dětmi, mohou se infekce opakovat a děti se jich těžko zbavují,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. „Máme sice k dispozici řadu účinných léků, ale je také důležité nemoci doléčit, dát dětem čas na rekonvalescenci a nezapojovat je hned například do zvýšené fyzické aktivity, tj. sportovních kroužků či hodin tělesné výchovy. Pokud se infekce často opakují, pak i speleoterapie může patřit k možným a vhodným způsobům léčby a snižovat počty infekcí a nemocnost,“ popisuje MUDr. Hülleová.

Pro děti s narušenou imunitou, a především pro astmatiky a alergiky, se počátkem března v Ostrově u Macochy otevře nová, větší léčebna. V bezprostřední blízkosti krasové jeskyně, která se jako jediná v Česku využívá výhradně k léčebným účelům. Dětští pacienti a jejich doprovod zde budou mít k dispozici vlastní stravování a nové léčebné procedury. „Děti budou moci využívat například saunu, bazén se slanou vodou nebo Kneippův chodník. Velmi důležité ale je, že se nám výrazně zvýší počet pokojů pro děti s doprovodem – ze 7 na 21. Řada dětí se bez doprovodu rodičů neobejde, a nedostatečná kapacita původního zařízení tak od pobytu v léčebně odrazovala. To se nyní změní,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Speleoterapie v Česku funguje přes 40 let a zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. Po dobu 15 dnů v nich denně stráví tři hodiny, vždy pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. „Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ říká primářka dětské léčebny MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá. To potvrzuje i paní Barbora z Prahy, jejíž syn Matěj (11) léčebnu navštěvuje už sedm let. „Než jsme začali do jeskyně jezdit, syn měl až pět zápalů plic ročně. Co jezdíme na pobyty, onemocněl zápalem plic v uplynulých pěti letech pouze jednou a antibiotika potřebuje jen zřídka. Kromě toho našel v léčebně kamarády,“ popisuje paní Barbora. Její syn má od narození astma, navíc trpí sníženou funkcí imunity a vrozenou vadou plic.

Právě na tyto a jim podobné stavy pomáhá podle odborníků prostředí přírodní krasové vodní jeskyně, které je čisté, klimaticky stálé, bez alergenů a s vlhkostí, jež dělá nemocným dobře. „V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – 6× vyšší než v malých a 20× vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů, zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková. Pobyty v nové léčebně na období od 6. září je možné rezervovat od 1. března letošního roku na tomto odkazu. Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Ve Francii zemřelo při požáru sedm dětí i jejich matka, způsobila ho sušička

Sedm dětí ve věku od dvou do 14 let a jejich matka zemřely při požáru, který v noci na pondělí zachvátil jejich dům v Charly-sur-Marne na severu Francie. Otec rodiny byl s vážnými popáleninami převezen do nemocnice. Za vznik požáru mohlo několik technických závad u elektrospotřebičů

Děti – pět dívek a dva chlapci – a jejich rodiče spali v druhém podlaží domu, když propukl požár. Hasiče přivolali sousedi v 0:52 SEČ. Podle policie čtyři děti pocházely z prvního svazku matky, uvedla policie. Požár byl uhašen brzy ráno.

„Byla to předběžně sušička, která vzplála v přízemí,“ řekl k příčině požáru prokurátor Julien Morino-Ros po zahájení vyšetřování. Děti i jejich matka zemřely na udušení. „Těla nebyla zuhelnatěna,“ poznamenal žalobce. Čtyřicetiletého otce rodiny zachránil soused, který na místě zasahoval na vlastní pěst ještě před příjezdem hasičů.

Zatímco schodiště domu zavalil černý dým, hasičům, kteří použili žebříky, se do objektu v úzké uličce obtížně dostávalo. Výpadek proudu navíc zablokoval elektrické rolety domu, poznamenal prokurátor.

Požár způsobil škodu i na sousedním bytě a vyžádal si přestěhování dvou osob. V místním zdravotním středisku byla zřízena speciální lékařsko-psychologická pomocná jednotka..

Tento požár je nejsmrtelnější tragédii svého druhu ve Francii za posledních deset let. Poslední podobné neštěstí se ve Francii stalo v noci z 15. na 16. prosince, kdy zemřelo šest lidí včetně čtyř dětí při požáru sedmipodlažního obytného domu ve městě Vaulx-en-Velin u Lyonu.

V Evropě v posledních letech zemřelo 18 dětí a teenagerů při požáru čtyřiadvacetipodlažní obytné budovy Grenfell Tower v západní části Londýna 14. června 2017, celkem si požár vyžádal 71 obětí.

Nejvíce dětí při požáru zahynulo za posledních 50 let podle dostupných zdrojů v únoru 1977. Požár, který vypukl v kině v čínském městě Ili v provincii Sin-ťiang při odpoledním představení, si tehdy vyžádal 694 obětí, z toho bylo 597 dětí, které sledovaly show spojenou s oslavami příchodu čínského Nového roku. V uplynulých 20 letech si nejvíce dětských obětí ve světě vyžádal požár školy v indickém státě Tamilnádu, při kterém v červenci 2004 zahynulo 95 dětí.

X X X

 LEVINSKÁ   O  MILOSTNÉ  SCÉNĚ  S  CLINTONEM  V  USA

 Před svým příběhem neuteču, říká Lewinská 25 let po slavné sexuální aféře

Na počátku všeho byl skandál amerického prezidenta Billa Clintona (76) a jeho mladé stážistky, o kterém se začalo psát 21. ledna 1998. Od té doby zná její jméno kdekdo. Monika Lewinská (49) letos využila své zvláštní výročí k tomu, aby sepsala článek o tom, co se za uplynulých pětadvacet let naučila.

 Poté, co vyšel první článek o tom, že tehdy téměř padesátiletý americký prezident Bill Clinton má nevhodný poměr s dvaadvacetiletou stážistkou Monikou Lewinskou, se toto téma ještě dlouho přetřásalo na předních stránkách novin i magazínů z celého světa.

 Monika Lewinská se před 25 lety proslavila sexuálním poměrem s prezidentem Billem Clintonem. Clinton byl tou dobou již přes dvacet let ženatý s Hillary Clintonovou a ve snaze ochránit svou image ve veřejném proslovu vše popřel. Záležitost se dostala až k soudu.

 Sněmovna reprezentantů nakonec schválila jeho křivopřísežnictví a maření spravedlnosti jako dva články ústavní žaloby, Senát ji v únoru 1999 zamítl a Clinton se ve funkci udržel. Poslední den svého mandátu ve funkci prezidenta se však přiznal, že v kauze lživě svědčil. Byl potrestán pouze symbolicky pětiletým zákazem právní praxe v Arkansasu a pokutou dvacet pět tisíc dolarů.

 Americký prezident Bill Clinton a stážistka Lewinská při vánočním večírku v Bílém domě (1998)

 Tato aféra si vysloužila mnoho pojmenování, obecně však bývala nazývána právě podle stážistky, čímž si i ona vysloužila pošramocenou pověst.

 „Tohle smýšlení, že za všechno může žena, už naštěstí v průběhu času povolilo,“ podotýká Lewinská ve svém článku. „Kultura a média se postupně přizpůsobily – už se tomu neříká ‚skandál Lewinská‘, ale ‚Clintonův skandál‘ a podobně. A to také mnohem víc odpovídá realitě,“ uvedla.

 Na omluvu od Clintona už nečekám. Svého chování lituji, říká Lewinská

Za dobu své nechtěně nabyté celosvětové slávy se stala terčem mnoha nevybíravých vtipů, zejména v talkshow The Tonight Show with Jay Leno.

„Když v roce 2014 vysílání skončilo, z mého pohledu už byl nejvyšší čas. Jedna univerzita dokonce provedla analýzu všech vtipů, které kdy v pořadu zazněly, aby zjistila, kdo byl jejich nejčastějším terčem. V žebříčku sice vedl prezident Clinton, ale já byla v top desítce jediná, kdo si svou popularitu až tak úplně sám nevybral,“ popisuje bývalá stážistka.

 V článku také píše, že z celé záležitosti se především hodně poučila – například i ve výběru přátel, neboť v roce 1998 všechno novinářům vyzradila právě jedna z jejích kamarádek, americká státní úřednice Linda Trippová (†70), které se Lewinská přiznala, že měli s prezidentem devětkrát orální sex. Celá aféra se pak stala celosvětovou senzací. Dodává, že nyní si o to víc váží opravdových přátel a vztahy s nimi považuje za tu nejlepší možnou investici.

 Myslela jsem, že je od špenátu, vzpomíná Lewinská na skvrnu na šatech

 „Před svým příběhem neuteču. Nic už nenadělám s tím, co se stalo v roce 1998, nezměním ani svá tehdejší rozhodnutí, která mě do toho všeho přivedla. Jediné, co člověku zbývá, je vnímat své minulé já s tak velkou empatií, k jaké se jen zmůže,“ dodává.

Na otázku, zda má pocit, že jí bývalý prezident dluží omluvu, Lewinská loni v jednom z rozhovorů odpověděla, že to trvalo opravdu hodně dlouho, ale už před lety se smířila s tím, že k tomu nikdy nedojde.

 Bill Clinton v roce 2018 na dotaz, zda se Monice omluvil, odpověděl, že ani nemá pocit, že by jí osobní omluvu dlužil. „Nikdy jsem s ní už pak přímo nemluvil. Ale vyjádřil jsem se veřejně, a to víc než jednou, že mě to mrzí,“ řekl.

 X X X

 Jak bydlel komunista Lubomír Štrougal: Na chalupu letěl vrtulníkem, měl hezké stáří

Ve věku 98 let dotlouklo srdce komunistického papaláše Lubomíra Štrougala. Zemřel muž, který se měl zpovídat za předlistopadové zabíjení lidí, kteří chtěli opustit Československo. Pozemský soud ho ale nikdy nepotrestal. Jak žil nejdéle sloužící komunistický premiér?

Lubomír Štrougal patřil k základním pilířům komunistické strany. Ve funkci premiéra působil v letech 1970 až 1988. Ještě před rokem 1968 seděl v křesle ministra zemědělství, pak přešel na vnitro. Po sametové revoluci se měl Štrougal před soudem zpovídat kvůli podílu na zabíjení lidí na československých hranicích. Pozemské spravedlnosti ale dokázal uniknout, státní zástupce totiž stíhání nechal zastavit kvůli jeho zdravotním problémům.

Legendární dezinformační kampaň StB oklamala celý Západ. Lubomír Štrougal byl klíčovou součástí

Lubomír Štrougal byl dvakrát ženatý

Vystudovaný právník, který do roku 1968 patřil k umírněným komunistům, za svůj život potkal dvě osudové ženy. Jeho první manželkou byla Věra Štrougalová, se kterou se rozvedl v roce 1992. Druhou manželkou se stala Miluše Štrougalová, se kterou se seznámil na úřadu vlády.

Právě s druhou manželkou si pořídil byt na sídlišti na pražském Proseku, kde trávil spokojené stáří. Snímky vitálního důchodce přinesl v roce 2013 deník Blesk. Štrougal tehdy chodil o holi, ale zdálo se, že prožívá klidný podzim života.

V tomto komplexu na Proseku zakoupil Lubomír Štrougal byt:

Štrougal letěl na chalupu vrtulníkem

Kromě pěkného bytu na Proseku využíval k odpočinku usedlost v Jizerských horách. Traduje se, že na chalupu ho někdy vozil vrtulník. Jeho dcera Eva Janoušková ale přišla s vysvětlením, že šlo o jednorázovou akci.

„Stalo se to jednou. Kdy přesně, to už nevím, táta odněkud letěl. Snad od vojáků. A protože helikoptéra mířila do Prahy a chata byla na trase, nechal se vysadit na nedaleké louce. Jenže z toho byla taková aféra, že už to pak nikdy neudělal,“ vysvětlila Štrougalova dcera pro idnes.cz. Dodala, že dříve bydleli v prostorné vile v Dejvicích, která pocházela z třicátých let. Nádhernou nemovitost vnímala dětskýma očima, nepřišlo jí, že by se jednalo o honosné sídlo.

Sám Štrougal pravost historky o přepravě vrtulníkem potvrdil. Podle něj ale šlo o původní rodinnou chatu na Zvíkovsku. „Byl jsem na nějakém cvičení a to se odbývalo někde na Vimpersku. Pak jsem se tím vrtulníkem vracel do Prahy a řekl jsem pilotům: ‚Leťte tady podél Vltavy‘. No a tam u Zvíkova jsem měl chajdu, tak povídám: ‚Nemohli bychom přistát tady?‘ A oni: ‚Jo, klidně, soudruhu předsedo!‘ No a přistáli a pak letěli beze mě dál do Prahy,“ citoval jeho slova deník Blesk.

 Štrougal se omluvil, ale kapitalismus se mu nelíbil

Ve vzpomínkách Paměti a úvahy z roku 2009 zhodnotil čtyřicetiletou komunistickou totalitu negativně. „Hluboce lituji všech, kteří byli nespravedlivě postiženi naší bezpečností a justicí nebo trpěli v důsledku nejrůznějších mimosoudních nátlaků. Nic na tom nemohu dodatečně změnit. Všem se upřímně omlouvám,“ uvedl s tím, že na stranu nelze pohlížet jako na monolit, že mezi komunisty byli lidé lepší i horší.

Polistopadový vývoj se mu ale vůbec nelíbil. Tvrdil, že kapitalismus do Československa (později do Česka a Slovenska) přinesl „ožebračením“ statisíců lidí. Podle Štrougala přišel typ kapitalismu, jaký nikdo nečekal a v roce 1989 nikdo nechtěl.

 X X X

MALÁČOVÁ  HLEDÁ   PARTNERA?

 Maláčová rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má oficiálně za sebou rozvod. Jejím manželem byl český ekonom, diplomat a vysoký státní úředník Aleš Chmelař (35). Mají spolu  syna.

„Tak na novou životní etapu,“ napsala bývalá politička na Instagramu k fotce se skleničkou na sekt. Přidala i hashtag #finallydivorced, tedy konečně rozvedena. Mezi reakcemi sledujících se hned objevily i nabídky na rande.

Jana Maláčová byla od července 2018 do prosince 2021 ministryní práce a sociálních věcí ve druhé vládě Andreje Babiše. V úřadu vystřídala Petra Krčála. Od března 2019 do prosince 2021 byla místopředsedkyní ČSSD. V prosinci 2021 se ucházela o post předsedkyně strany, ale neuspěla.

 Aleš Chmelař je novým velvyslancem při Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a bude žít v Paříži. Předloni v záři promluvil o manželství a prozradil, že má doma poslední slovo on. „Mám čas se všemu věnovat, také víc vařím. Když udělám romantické gesto, extrémně ho ocení,“ řekl o manželce.

Se svou chotí se seznámili v Bruselu, kde oba pracovali v oblasti politiky. „Manželka pracovala pro Senát, já psal články a blogy. Žena mě pak oslovila, zda nechci zajít na kávu. Rok jsme se scházeli, situace však poté byla komplikovaná, měli jsme partnery – vztahy na dálku. Koncovku jsem udělal já, žena naopak přišla s prvním kontaktem,“ zavzpomínal v září 2021.

X X X

EKONOM  PIKORA:  STAVEBNICTVÍ   V  ČR  STAGNUJE,  CO  BUDE  DÁL?

 Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou. Průmyslová produkce v prosinci zrychlila svůj růst

Český statistický úřad dnes zveřejnil nové statistiky z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Začneme u průmyslové produkce. Zatímco v listopadu produkce rostla meziročně jen o 0,5 % a vypadalo to na výrazné brždění, v prosinci naopak rostla o 4,0 %. To je vzhledem ke globálním okolnostem velmi dobrý výsledek.

Podle statistiků přispěla k růstu zejména automobilová výroba, kde byla velmi nízká srovnávací základna. Díky tomu jsme zaregistrovali růst o neuvěřitelných 30 %. Nicméně to je jen dočasný růst, určitě se nejedná o začátek nového trendu. Už v únoru dvě automobilky přerušily výrobu kvůli nedostatku čipů.

Z dnešních dat je patrná restrukturalizace ekonomiky. S tím, jak zdražily energie, musí řada firem buď omezit výrobu na tu profitabilnější, nebo úplně skončit. Vidíme to například v hutnictví a slévárenství.

Podle statistik vzrostla hodnota nových zakázek o 10,1 %. Zajímavé je, že vyšší růst nových zakázek jsme pozorovali spíše u domácích zakázek než u těch zahraničních. To ukazuje, že problém je spíš v zahraniční než v domácí poptávce, což je něco, co pravděpodobně budeme sledovat delší dobu. Zahraniční poptávka bude torpédovaná silnou korunou a vývoz bude za utaženějších měnových podmínek složitější.

Průměrný počet zaměstnanců se v průmyslu snížil o 0,6 %. To není nic dramatického. S restrukturalizací průmyslu počítám s tím, že bude tento trend pokračovat. Průmysl přibrzdí a nebude takové množství lidí. Velkou nezaměstnanost ale nečekám.

S daty za prosinec známe i data za celý rok. Průmyslová produkce byla v roce 2022 meziročně reálně vyšší o 1,7 %. To není žádná sláva, ale myslím si, že v létě čekali mnozí ještě horší růst. Ten byl tažen automobilovou výrobou, jež rostla o 11,7 %. Propad naopak zaznamenala výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Tržby z průmyslové činnosti vzrostly za celý rok 2022 v běžných cenách o 15 %, což akorát odpovídá inflaci. I tady byl nejvyšší růst vidět u automobilek. Hodnota nových zakázek vyskočila v roce 2022 o 10,4 %. Opět bylo vidět, že poptávka po českých průmyslových výrobcích roste rychleji doma než v zahraničí.

Za celý rok 2023 čekám mírný pokles průmyslové výroby kolem 0,5 %. Problémem nebude jen drahá energie, ale i nedostatek čipů z Asie, silná koruna a vysoké úrokové sazby. Výroba zkrátka nebude plynulá. Rok 2024 by už ale měl přinést svižný růst.

 Stavební produkce v prosinci reálně meziročně klesla o 0,2 %

Stavební úřady vydaly meziročně o 15,6 % stavebních povolení méně. Meziročně byla zahájena výstavba o 21,9 % bytů méně. Naopak dokončeno bylo o 31,6 % bytů více. Ze statistiky dýchá jasný problém realitního trhu: trh hypoték zamrzl a klesá poptávka po nemovitostech.

Za celý rok 2022 vzrostla stavební produkce o 1,9 %. Rok 2023 bude slabší. Očekávám, že vysoké úrokové sazby zde vydrží do konce roku. Hypoteční trh letos neožije. To jde jasně proti stavební výrobě. Na druhou stranu developerské projekty jsou obvykle během na dlouhou trať a s vysokými sazbami lze počítat jen dočasně, a proto developeři neřeší, co bude letos, ale co bude za dva roky. Domnívám se, že pokles nebude tak výrazný, jak by mohl signalizovat trh hypoték. Infrastrukturní stavby navíc pojedou dál. Očekávám proto pokles výroby jen kolem 0,5 %.

Podle předběžných údajů skončila v prosinci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 1,2 mld. Kč

Bilanci tlačit nahoru obchod s počítači a auty, přičemž dolů pak obchod s ropou a plynem. Překvapivě i přes silnější korunu skončila bilance se schodkem o 15 mld. Kč nižším než před rokem. Meziročně vzrostl vývoz o 8,9 % a dovoz o 3,9 %. To značí, že silná koruna zatím nepředstavuje pro ekonomiku problém.

Zatímco prosinec nesignalizuje žádnou zásadní vnější nerovnováhu, data za celý rok 2023 vyznívají jinak. V roce 2022 vykázala obchodní bilance schodek 198,1 mld. Kč. To je o 189,2 mld. Kč více než před rokem. Teoreticky by proto měla koruna oslabit, prakticky však vidíme pravý opak, což je dáno optimismem na trhu a spekulacemi. To je dlouhodobě neudržitelné.

V roce 2023 by měl v první polovině roku deficit růst. Bude nás tížit nejen přerušení výroby automobilek, ale i silnější koruna. Druhá polovina roku půjde opačným směrem. Komponenty by už měly být běžně k mání a koruna by měla korigovat ke slabším hodnotám. Za celý rok 2023 proto čekám deficit opět kolem 200 mld. Kč.

Z pohledu centrální banky bych data vnímal pozitivně

Centrální banka nemusí vidět v ekonomice velký problém. Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou. Problémy, které zatím nemáme, může silná koruna působit až za pár měsíců. Pokud by ČNB pod tlakem médií zvýšila úrokové sazby, situace se zhorší. Koruna více posílí, což bude mít za následek větší deficit zahraničního obchodu. Hypotéky pak zamrznou úplně. Jsem toho názoru, že dnešní data nemluví ve prospěch vyšších sazeb.

Jako centrální bankéř bych nyní sledoval hlavně korunu. Vítal bych, že je koruna silná, ale bál se rychlejšího posílení. Rozhodně bych korunu nepustil pod hladinu 23,50 CZK/EUR. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

HOKEJISTA  SÝKORA  DLUŽÍ  MILIONY

 Dvojnásobný mistr světa se ocitl na dně. Sýkora dluží miliony Červenkovi nebo Lafatovi

Český hokej je plný úspěšných hráčů s příjmením Sýkora. Jeden z nich – Michal – si tykal se zlatem na ledě i mimo něj po kariéře. Obchod s drahým kovem dvojnásobnému mistrovi světa dlouho fungoval, jenže teď se dostal do svízelné situace, jak informuje deník Blesk. A desítkám slavných sportovců dluží miliony.

Už ve 20 letech naskočil do NHL, odehrál v ní celkem sedm sezon postupně za San Jose Sharks, Chicago Blackhwaks, Tampu Bay Lightning. Z mistrovství světa 1996 a 2000 přivezl zlato.

Díky velmi úspěšné kariéře si dnes 49letý Michal Sýkora mohl dovolit vrhnout se po odchodu z ledu do byznysu. Prostřednictvím společností The Golden Investment a MPM Invest prodával investiční zlato, zlaté slitky a další produkty spjaté s blyštivým kovem. Obraty sahaly ke stamilionům, ovšem před nedávnem prosperitu vystřídaly obrovské problémy.

 Sýkora se netrefil do všech obchodních partnerů, u jednoho z nich přišel o 100 milionů korun, odkazuje se deník Blesk na soudní zápis. Ošemetnou situaci se nejprve snažil hasit z vlastních zdrojů, ale průšvih začínal narůstat do rozměrů, na které už sám nestačil.

A logicky na to dopláceli i zákazníci, z velké části slavní sportovci. Ti Sýkorovi – bratrovi pardubického patriota Petra Sýkory – věřili a teď se z nich stali věřitelé. Blesk uvádí, že například někdejší fotbalista David Lafata by rád chtěl zpět 2,6 milionu, kapitán naganského týmu a bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička 2,3 milionu korun, stále aktivní útočník Robert Kousal čtyři miliony a lídr bronzové reprezentace z loňského světového šampionátu Roman Červenka dokonce 25,7 milionu korun.

Seznam známých poškozených je velmi rozsáhlý.

Obě zmíněné společnosti patřící exhokejistovi, který ukončil kariéru na začátku sezony 2004–2005, spadly do konkurzu. Sýkora kvůli nesplaceným dluhům přišel o dva domy a čelí několika trestním oznámením.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.