Zemanův hotel v Praze pro Trumpovou kapka v moří, proti miliardám Fialy na vraždění Ukrajinců

Prezident Zeman udělal dobře, že na Pražském hradě 28. října ocenil světovou rodačku z ČR Mgr. Ivanu Trumpovou, která pochází ze Zlína. Ivana Zelníčková se narodila 20. února 1949 v Československu. Narodila se Miloši Zelníčkovi (1927–1990) a Marii Zelníčkové, roz. Francové, v  tehdejším moravském městě Gottwaldově, dnešním Zlíně. Její otec byl elektrotechnik a její matka pracovala jako telefonní operátorka.

Od útlého věku jí otec pomáhal rozvíjet talent pro lyžování. Po rozvoji lyžařských dovedností nastoupila do juniorského národního lyžařského týmu. V roce 1972 byla údajně vybrána jako náhradnice do československého olympijského týmu, díky čemuž jí bylo dovoleno cestovat i mimo komunistický východní blok. Navštěvovala Univerzitu Karlovu v Praze a magisterský titul z tělesné výchovy získala v roce 1972. V roce 1970 se objevila v československém televizním seriálu Pan Tau, konkrétně v dílu „Pan Tau na horách“.

StB vedla na Ivanu Trumpovou od dubna 1978 sledovací svazek IVANA. Shromažďovala v něm informace jak o ní, tak o jejím manželovi Donaldu Trumpovi. V roce 1990 byla v USA vyhlášena hoteliérkou roku.

Prvním jejím manželem se stal rakouský lyžař Alfred Winkelmeier, pár spolu vydržel v manželství dva roky. V roce 1977 se provdala podruhé, tentokráte za amerického podnikatele Donalda Trumpa. Rozvedli se v roce 1992. S Donaldem Trumpem měla tři děti, a to Donalda Johna junioraIvanku a Erica. Byla osminásobnou babičkou. Dcera Ivanka Trumpová je modelka a podnikatelka, je vdaná za amerického podnikatele Jareda Kushnera, kterého si vzala v říjnu 2009. Mají spolu dceru Arabellu a syny Josepha a Theodora. Syn Donald John jr. je ženatý s modelkou Vanessou, se kterou má pět dětí – dcery Kai Madison a Chloe Sophia a syny Donalda Johna III., Tristana Milose a Spencera Fredericka.

X X X

FIALOVI  SE  OCENĚNÍ  TRUMPOVÉ  NELÍBÍ,  SPÍŠ  CHCE  MILIARDY  NA  VRAŽDY  UKRAJINCŮ  A  RUSŮ  NA  UKRAJINĚ

Z  UKRAJINY  DĚLAT  DALŠÍ  TROSKY

Na pozvání prezidenta Miloše Zemana přiletěla dcera Ivany Trumpové s bratrem a manželem pro ocenění matky, protože šířila slávu ČR v celém světě i s prezidentem USA Trumpem.

X X X

 Luxus Ivanky Trumpové (40) v Praze: Wellness v kapli a noc i za 25 tisíc!

Pořádného luxusu si v české metropoli užívá Ivanka Trumpová (40), která dorazila v pátek před půl devátou ráno na pražské letiště, aby se večer mohla zúčastnit slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Její kroky zamířily z letiště do jednoho z nejluxusnějších pražských hotelů – pětihvězdičkového Mandarin Oriental na Malé Straně, kde je po celou dobu své návštěvy ubytovaná. Jak to uvnitř vypadá? Co za výhod 

Na pražském letišti čekalo na Ivanku přivítání jako pro hollywoodskou celebritu. Ve VIP salonku ji s pugétem přivítal šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš (41). „Jednání o návštěvě Ivanky Trumpové začala probíhat velmi brzo, vše jsme domluvili. Jsem velmi potěšen a trochu i udiven, že Ivanka Trumpová je naprosto normální osoba, nemá žádné zvláštní požadavky, vůbec nic po nás nechtěla,“ prozradil.

 Ve stejném  hotelu, jako Ivanka Trumpová se ubytoval také zpěvák Sting

Luxusu ale Ivanka, její manžel Jared Kushner a starší bratr Donald Trump Jr., s nimiž do Prahy dorazila, ušetřeni nezůstanou. Hned z letiště totiž zamířili do pětihvězdičkového hotelu Mandarin Oriental na Malé Straně, kde jsou ubytovaní. V tomtéž hotelu také momentálně bydlí britský zpěvák Sting, který měl v pátek v Praze koncert! Co všechno si celebrity v hotelu mohou užít?

  Hotel Mandarin Oriental má unikátní atmosféru – sídlí totiž v prostorách kláštera ze 14. století, jenž prošel citlivou rekonstrukcí.  Z kleneb, které jsou k vidění ve společných prostorách i v pokojích, tak na návštěvníky na každém rohu dýchá středověk. Šmrnc ovšem hotelu dodává luxusní moderní nábytek, jenž s historickými prostory kontrastuje v té správné míře.

Pokojů je v hotelu celkem 99, i za ten „nejobyčejnější“ pro dva ale musejí návštěvníci zaplatit v průměru kolem 500 eur za noc, tedy asi 12 500 korun! Pro náročnější jsou k dispozici i speciální apartmány. Jedním z nich je Moser Crystal, v němž nechybí originální doplňky od slavné sklářské firmy Moser, například blyštivý křišťálový lustr. Jedna noc pro dva v něm vyjde na cca 15 tisíc korun.

Nejluxusnějším pokojem, který hotel nabízí, je prezidentské apartmá s obrovským obývákem a terasou, z níž si hosté mohou užít dechberoucí výhled na věžičky Malé Strany a také Pražský hrad. Kdo v něm touží strávit noc, musí ale sáhnout hlouběji do kapsy – noc v něm vyjde průměrně zhruba na tisícovku eur, tedy 25 tisíc korun, záleží ovšem na datu. O Vánocích a na silvestra si člověk ještě připlatí.

Wellness v kapli

Aby hosté měli „vše v jednom“, nabízí hotel také wellness centrum s masážemi, kde mají VIP hosté soukromí. Právě to je světovým unikátem – je totiž umístěné v prostorách renesanční kaple, jejíž obrysy jsou na první pohled rozpoznatelné. Místní restaurace a bar zase zvou hosty, jak už název hotelu napovídá, do světa asijských chutí a vůní.

X X X

ZELENSKÝ  SE  BOJÍ  O  ŽIVOT,   SVÉ  NÁZORY  TROUBÍ  DO  SVĚTA  JEN  PŘES  KAZETY,  ZROVNA  JAKO  JEHO  MANŽELKA

Světoví politici, jako Trump, Hitler, Tito, Mussolini, de Gaulle, Churchill a mnozí další vždycky hovořili a hovoří s lidmi osobně, jedou, nebo i letí na všechna shromáždění s davem osobně. Zelenský se jen ukrývá v krytech a nechává vraždit chudé Ukrajince a přistěhovalce z ciziny.

X X X

ZELENSKÝ  VYZNAMENÁNÍ  OD  ZEMANA  ZA  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  A  NIČENÍ  ZEMĚ?

VE  SLUŽBACH  USA  A  BRITŮ

Hádka ve studiu kvůli vyznamenání pro Zelenského. Maříková si vjela do vlasů s Bartoškem

Vyznamenání pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rozhádalo zástupce parlamentních stran v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ostře se proti němu ohradila poslankyně SPD Karla Maříková, podle ní totiž zmiňovaný politik České republice nic nepřináší. Pirátský europoslanec Marcel Kolaja s ní ale nesouhlasil, bez Ukrajiny by prý mohly být ruské tanky na zahradách českých občanů.

Prezident Miloš Zeman při slavnostním udílení vyznamenání ocenil Řádem Bílého lva ukrajinského prezidenta Zelenského. Maříkové tento krok vadí, protože se nejvyšší české státní vyznamenání uděluje za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. „Nevidím důvod, proč by ho měl dostat, není přínosem pro Českou republiku. Pokud to tedy není za to, že ve státní kase máme o nějakou tu miliardu méně a že jsme o krok blíže k válce,“ nebrala si servítky Maříková.

Ukrajina byla podle ní v minulosti považována za jednu z nejzkorumpovanějších zemí. „Nemyslím, že je v tuto chvíli vyznamenání pro Zelenského na místě. Válku na Ukrajině odsuzuji, nezpochybňuji, co se tam děje. Věřím, že až to skončí, tak proběhne nezávislé vyšetřování. Zjistíme, co se tam opravdu dělo,“ dodala Maříková.

Její výroky však vyprovokovaly ostatní hosty pořadu. Aktivní byl zejména europoslanec Marcel Kolaja z Pirátské strany. Ukrajina prý byla napadena a hrdinně se ruské agresi brání. „Chtěl bych vidět jediného politika SPD, který by byl schopen provést zemi válkou,“ řekl Kolaja.

Protest jako útok na pilíře demokracie

Zdůraznil, že výsledek válečného konfliktu na Ukrajině je důležitý i pro Českou republiku. „Jinak můžeme mít ruské tanky na zahrádkách našich občanů. Vy to neustále snižujete,“ rýpl si Kolaja a do své předřečnice se opřel i kvůli protivládním demonstracím.

K pirátskému politikovi se přidal i lidovecký poslanec Jan Bartošek. „Když vidíte, že na demonstrace se chodí s obrázky Putina, že pán má na sobě bundu ruských speciálních sil, že zde zaznívají myšlenky o vystoupení z NATO, tak to je přímý útok na základní pilíře demokracie,“ řekl Bartošek v Partii. „Jestli zavíráte oči nad tím, co se děje na Václaváku, stojíte na straně vraha,“ dodal.

Hostem pořadu byla také poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. Ta kritizovala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli grafice vyobrazené na budově úřadu – ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. „Tohle mohou dělat aktivisté, ne ministr. Jako státníci bychom měli souhlasit se svoláním tribunálu. Ale položme si otázku: Patříme na Západ? Pokud ano, tak jakmile dáme pytel na vlajku, tak to přece k západní civilizaci nepatří,“ dodala.

X X X

BABIŠ  KANDIDUJE  NA  PREZIDENTA

   Babiš do boje o Hrad. Kandidaturu oznámil živě v televizi Nova

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Řekl to večer na televizi Nova. Přitom ještě dopoledne místopředseda Sněmovny Karel Havlíček uvedl, že rozhodnutí musí v pondělí schválit předsednictvo hnutí. Podobně se v neděli dopoledne vyjádřil i sám šéf hnutí ANO.

 „Od rána mě bombardují média a ptají se mě. Musím říct, že od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, mám jediný cíl – aby se lidem žilo lépe. Když vidím, jak vláda málo pomáhá lidem, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ uvedl Babiš na Nově.

„Zítra požádám o podporu. Pokud ji dostanu a stal bych se prezidentem, tak budu apelovat na vládu, aby pomáhala lidem. Podle průzkumu velké šance nemám, nicméně jsem bojovník a udělám maximum proto, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na post prezidenta,“ doplnil.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ještě v létě zmiňoval, že svou případnou kandidaturu oznámí 28. října. Nakonec tak učinil o dva dny později. Babiš zřejmě o svém záměru v neděli informoval už také prezidenta Miloše Zemana, kterého navštívil v neděli odpoledne na zámku v Lánech. Ze schůzky poté odjel bez výstupu před médii.

Politolog Jan Kubáček pro iDNES.cz řekl, že je to od Babiše odvážná strategie. „Je to tah, kdy sází na to, že ho v neděli večer uvidí milion diváků. Uvidí ho lidové médium a lidé si o tom budou povídat,“ komentoval politolog oznámení v přímém přenosu. Kubáček také podotkl, že to je od Babiše snaha nastavit téma.

To, že dopoledne mluvil sám Babiš i Havlíček, politolog komentoval slovy, že mohla hrozit varianta, že oznámení unikne. „Zároveň to byla příležitost využít exkluzivity masového média. V neděli se dívá hodně diváků a zvlášť teď na podzim,“ řekl Kubáček s tím, že s hledáním podpisů mít problém Babiš nebude.

Rozhodnou debaty a vývoj ekonomiky

„Pro něj to bude čistě formalita. Nepočítám s tím, že by mu to zítra předsednictvo vyvrátilo či by mu to jeho poslanecký klub odmítl podepsat,“ komentoval politolog pondělní hlasování předsednictva ANO, které má Babišovu kandidaturu potvrdit. Podle něj je také možné, že Babišovi nyní narostou voličské preference.

„Ta podpora se rozmělňovala. Teď se utuží to tvrdé jádro a zmobilizuje se část voličů. Samozřejmě další bude odvislé od Babišova výkonu v televizních debatách a kam se bude ubírat naše ekonomika, v jaké mizérii bude naše společnost. Také záleží na tom, jak budou připraveni jeho soupeři,“ komentoval Kubáček.

Na kandidaturu Babiše reagoval již na sociální síti i Petr Pavel, podle průzkumů favorit voleb. „Vzhledem k intenzivní palebné přípravě, které v posledních týdnech čelím, mě vůbec nepřekvapuje, že Andrej Babiš do toho jde,“ uvedl s tím, že se osobně těší, že do debat přinese oživení. „Ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje,“ dodal Pavel.

  Vzhledem k intenzivní palebné přípravě, které v posledních týdnech čelím, mě vůbec nepřekvapuje, že Andrej Babiš do toho jde. Osobně se těším, že do debat přinese oživení, ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje.

Politolog Lukáš Valeš pro iDNES.cz poznamenal, že u Babiše se zřejmě jedná o volbu srdcem. „Kdyby měli rozum, tak nominují třeba Martina Stropnického, který by měl šanci přitáhnout i jiné voliče. Prostě Babiš se spíše než rozumem, rozhodl srdcem,“ řekl ke kandidatuře Valeš.

Kampaň absolutně bez zábran

Podle něj však pro část radikálnějších skupin je už Babiš příliš mainstreamový, což ukázaly třeba volby do Senátu. „Ale v prezidentské volbě bude větší volební účast. To bude Babišovi hrát do karet. Pokud jeho naštvaní voliči budou mobilizovatelní a přijdou k volbám, tak určitě má šanci se dostat do druhého kola. Ale jestli skutečně těch naštvaných a motivovaných bude více než ostatních, tak má šanci dokonce se tím prezidentem stát. To jsme ale skutečně úplně na začátku,“ dodal politolog.

Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze očekává, že bývalý premiér povede prezidentskou kampaň absolutně bez zábran. Ohledně kandidáta ANO podle něj byly do poslední chvíle ve hře všechny varianty.

„Vzhledem k tomu, jaké v uplynulých týdnech a měsících vysílal Andrej Babiš signály, byly do poslední chvíle ve hře všechny možné varianty,“ uvedl Just.

Politolog míní, že Babišovi uškodilo lavírování do poslední chvíle, průzkumy jej nestaví do role favorita. O to agresivněji se ale podle něj expremiér vrhne do kampaně. „Očekávám, že kampaň povede absolutně bez zábran,“ uvedl Just.

O třech měsících brutální kampaně na Twitteru napsal také politolog Lukáš Jelínek.

 Takže do toho Babiš půjde. Asi si spočítal, že nemá co ztratit. Ani Fica na Slovensku prezidentská porážka neposlala do penze. Zato nás čekají skoro tři měsíce brutální kampaně…

Podle posledních průzkumů však Babišovi v prezidentských volbách klesají voličské preference. Například průzkum od agentury STEM/MARK ukázal, že v případných duelech 2. kola má nejvíc šancí jak Petr Pavel, tak Danuše Nerudová.

Samotnému Babišovi průzkum přisuzuje sedmnáct procent voličů, pro celkově 37 procent přichází v úvahu.

X X X

Vlajka s Putinem v pytli zvýšila riziko útoku na českou vládu. Je to přes čáru, říká Šedivý

Vyvěšení vlajky s mrtvým Vladimirem Putinem na budově ministerstva vnitra bylo podle bývalého náčelníka generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého přehnané. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že před cestou české vlády na Ukrajinu se tím jen zvýšilo riziko možného ruského útoku na představitele Fialova kabinetu.

Premiér Petr Fiala míří po víkendu spolu s několika ministry do Kyjeva, kde se mají potkat se svými ukrajinskými protějšky. Už tak jde o nebezpečnou misi, země potýkající se s ruskou agresí čelí soustavným raketovým útokům. Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý však v Partii PLUS na CNN Prima NEWS varoval, že možné riziko napadení delegace ještě zvýšilo páteční vyvěšení vlajky s mrtvým Vladimirem Putinem na budově ministerstva vnitra.

 „Putinovi samozřejmě máme jasně dát najevo, co si o něm myslíme. Mít to ale v této podobě na budově ministerstva je podle mého přehnané. Bylo to za čárou,“ mínil Šedivý. „Nevěřím tomu, že by Putinovi nohsledi na Ukrajině jen kvůli tomu provedli nějaký útok na členy české vlády. Může to však udělat někdo, o kom nemá ruská administrativa zas takový přehled. Riziko se z hlediska možného útoku zvýšilo.“

K velkoplošné instalaci s Putinem v černém pytli mezi českou a ukrajinskou vlajkou přistoupilo ministerstvo vnitra v den výročí vyhlášení samostatného státu. O happening se postaral sám šéf rezortu Vít Rakušan (STAN).

„Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ napsal Rakušan na sociální sítě.

První ruské reakce na Rakušanovu akci byly velice dotčené, třeba web EurAsia Daily pobouřeně napsal: „Rusofobie v České republice překročila všechny hranice.“ Na tradičně ostré vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové však dosud nedošlo.

 Podle publicisty Jiřího Justa, který dlouhodobě pobývá v Moskvě, si Kreml ráznou odpověď šetří na pondělí.

„Lze očekávat, že se k tomu ještě vrátí,“ potvrdil Just v Partii PLUS.

Právě v pondělí se přitom Fiala a spol. vypraví do Kyjeva. A Šedivý se nemůže zbavit dojmu, že načasování takové akce není vzhledem k poslední vojenské aktivitě Rusů nejšťastnější.

„Delegace se klidně mohla přesunout na nějaký pozdější termín, až to bude na Ukrajině klidnější,“ uvedl. „Jisté je, že Rusové budou Fialově výpravě věnovat maximální pozornost. Nepochybně zopakují rétoriku, že kdo podporuje Ukrajinu, prodlužuje válku. Budeme pro ně zrádci, kteří kdysi podporovali Sovětský svaz, dneska se ale staví proti Rusku.“

Šedivý dodal, že současná situace na bojišti je nepřehledná. K útoku na české představitele podle něj nemusí dojít úmyslně, nýbrž klidně i omylem. Je tedy nezbytné, aby cesta proběhla za mimořádných bezpečnostních opatření.

„Rozhodně by třeba neměli být přesouváni v jednom letadle, v jednom vagoně. Aby se nestalo to, co před lety Polákům u Smolenska,“ vysvětloval Šedivý.

X X X

Havlíček: Putin v pytli na mrtvoly je znakem infantility Rakušana. Skopeček by vlajku nevyvěsil

Instalace ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly je za hranou. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Zkritizoval tak ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který velkou plachtu s vyobrazeným politikem nechal na budovu úřadu umístit. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) řekl, že on by stejně jako Rakušan nepostupoval, šéf STAN si ale podle něj krok obhájí.

Ministerstvo vnitra v pátek na své budově vyvěsilo instalaci, na které je mezi českou a ukrajinskou vlajkou podobizna Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Tento krok podrobil kritice ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. „Podle mého názoru je to obraz, který patří na sítě a ne na ministerstvo vnitra. Je to znakem infantility ministra, neobjevilo se to poprvé,“ řekl Havlíček v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.

 Podle něj by se měl vrcholný politik typu Víta Rakušana držet na uzdě a obrázky pytlů na mrtvoly na úřadě nevyvěšovat. „Svůj nesouhlas musí dávat najevo jinak. Česká republika jasně vyjádřila postoj, ale toto se mi zdá za hranou. Je to na internet, kde mohou lidé dávat lajky, ale toto je ministerstvo vnitra, a to je to, co mně na tom vadí,“ pokračoval v kritice Havlíček.

Druhý host pořadu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček z ODS řekl, že si krok ministerstva obhájí sám Rakušan. „Je natolik silným politikem, že to dokáže. Svůj názor jsem už řekl. Možná nerozumím dost PR, abych to docenil. Nejsem ale příznivcem takových kroků,“ souhlasil s Havlíčkem Skopeček.

 Místopředseda hnutí ANO také dodal, že se vůči krokům ruského prezidenta vymezuje často. „Myslím si, že veřejné instituce a vláda dostatečně projevují sounáležitost s Ukrajinou. A to jak symbolicky, tak i praktickými kroky. To je zásadnější než tohle,“ řekl dále Havlíček.

X X X

Čína schválila zákon na ochranu žen před diskriminací, do svého vedení ale nezvolila žádnou

Čína schválila zákon, jehož cílem je poskytnout ženám větší ochranu před diskriminací na základě pohlaví a před sexuálním obtěžování. Uvedl to v prohlášení na internetových stránkách čínský parlament. Před několika dny přitom vládnoucí komunistická strana představila nové členy svých nejvyšších orgánů, ve kterých poprvé za 25 let není žena.

Je to poprvé po téměř 30 letech, kdy byl zákon na ochranu žen změněn. Právní úprava přichází v době, kdy aktivisté vyjadřují obavy z rostoucí vládní rétoriky o hodnotě tradičních ženských rolí a možného omezení ženských práv, upozornila agentura Reuters.

Čínská tisková agentura Nová Čína již ve čtvrtek uvedla, že nový zákon posiluje ochranu práv a zájmů znevýhodněných skupin, jako jsou chudé a starší ženy a ženy se zdravotním postižením.

Zaměstnavatelé budou hnáni k odpovědnosti, pokud poruší pracovní práva a zájmy žen a jejich sociální zabezpečení. Bránění záchraně obchodovaných a unesených žen bude napříště trestným činem.

Novela také zakazuje omezovat povyšování zaměstnankyň z důvodu sňatku, těhotenství či mateřské dovolené.

Ženy v Číně čelí rostoucímu tlaku, aby se vrátily k tradičním pečovatelským rolím, protože stárnoucí společnost se potýká s rekordně nízkou porodností a počtem sňatků.

Prezident Si Ťin-pching vyzval ženy, aby převzaly zodpovědnost za péči o staré a mladé a za výchovu dětí.

Vládnoucí strana také opakovaně potlačila rodící se hnutí #MeToo v zemi, protože ho považuje za prostředek šíření liberálních západních hodnot. Ženy, které mluvily o sexuálních útocích, byly běžně umlčovány.

Aktualizace zákona o ženách přichází v době, kdy čínská komunistická strana učinila velký krok zpět v rovnosti žen a mužů a na svém sjezdu tento měsíc do širšího 25členného politbyra nezvolila žádnou ženu.

V předchozím politbyru zasedala čínská vicepremiérka Sun Čchun-lan. Ta nyní odešla do důchodu a žádná další žena se poprvé po 25 letech členkou tohoto orgánu nestala.

X X X

‚Usvědčen i vlastní výpovědí.‘ Znalec Roček vypracoval v kauze exposlance Severy lživý posudek, řekl soud

Kvůli jeho znaleckému posudku byl několik let stíhán exposlanec Pavel Severa. Nyní olomoucký okresní soud odsoudil znalce Petra Ročka k pokutě 360 tisíc korun a zakázal mu po dobu tří let vykonávat činnost znalce. Serveru iROZHLAS.cz informaci potvrdil Severův advokát i předsedkyně olomouckého soudu. Roček podle soudu vypracoval posudek v Severově kauze špatně a svoji práci neodvedl dobře. Roček ale říká, že je to „politická hra“.

 „Ve věci obžalovaného MUDr. Petra Ročka vyhlášeno rozhodnutí, ve kterém byl znalec uznán vinným a byl mu uložen peněžitý trest ve výměře 360 tisíc korun a zákaz činnosti spočívající v zákazu výkonu činnosti znalce na dobu tří let,“ uvedla pro iROZHLAS.cz předsedkyně Okresního soudu v Olomouci Veronika Ornerová.

‚Nehodnověrný’ znalec, který čelí stíhání. Přečtěte si, proč soud očistil expolitika Severu v kauze směnek

 Ročkův znalecký posudek hrál zásadní roli ve stíhání bývalého lidoveckého poslance a pozdějšího sekretáře TOP 09 Pavla Severy. Ten byl obžalovaný z toho, že chtěl podvodem připravit svého kamaráda podnikatele Zdeňka Švece o 10 milionů korun. A to prostřednictvím několika směnek. Vrchní pražský soud ale bývalého politika před rokem osvobodil.

A mimo jiné k tomu přispěl právě i Ročkův znalecký posudek, podle nějž Švec trpěl alkoholovou a epileptickou demencí a nemohl Severovi směnky podepsat. Soudce totiž posudek i znalce označil za „nevěrohodné“. Více si můžete přečíst ZDE.

Znalec před soudem

Karta se tak poté obrátila a před soudem stanul právě Roček. „Byl jste paradoxně usvědčován i svou vlastní výpovědí, protože jste nepostupoval způsobem, který je u znalce nezbytný,“ uvedla ve své závěrečné řeči soudkyně, která Ročka 14. října uznala vinným.

Oponentní posudky byly zkreslené, Severa je možná ovlivnil, říká odsouzený znalec z kauzy směnek

 Roček podle ní vycházel při vypracování posudku pouze ze zdravotnické dokumentace, kterou mu dodala Ševcova manželka, která si posudek objednala. Měl si přitom podle ní vyžádat i další lékařské zprávy.

Sám Roček pochybení odmítá. „Nikde není psáno, kolik informací máme mít a zda mám mít absolutně všechny. Já jsem akorát neměl nebo respektive nedostal od paní doktorky Švecové materiál z pobytu v jihlavské nemocnici, který nebyl tak extrémně důležitý,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Rozsudek naopak vítá Severa. „Doktor Roček svým nepravdivým znaleckým posudkem vážným způsobem přispěl k nezákonnému trestnímu stíhání Mgr. Severy. Je dobře, že soud – byť zatím nepravomocně – jeho vinu uznal. Uložený trest odpovídá tomu, co jsme očekávali. Pokládáme za důležité, aby bylo zejména panu doktorovi znemožněno dále podobné posudky sepisovat,“ uvedl jeho advokát Dan Dvořáček.

Milionové odškodné

Severa žádal po Ročkovi odškodné milion korun, protože kvůli svému obvinění přišel o práci a utrpěl psychickou újmu. „Dopad byl nejen finanční, ale hlavně psychický. Spousta lidí se se mnou přestala stýkat,“ uvedl už dříve Severa, podle nějž trpěla celá jeho rodina.

S nárokem ale v rámci tohoto sporu neuspěl. „Soud poškozeného odkázal ve věci náhrady škody na občanskoprávní řízení,“ vysvětlila důvod předsedkyně soudu Ornerová.

Rozsudek není pravomocný a celý spor bude s největší pravděpodobností pokračovat. Roček se totiž hodlá odvolat. „Já se odvolám. Takže tu práci soudu hodnotím potom pochopitelně logicky jako špatnou,“ dodal.

X X X

Neštěstí na indické řece. Po pádu visutého mostu zemřelo šedesát lidí

U města Morbi v indickém státě Gudžarát se zřítil most přes řeku Machhu, na kterém se v době neštěstí nacházelo přes 400 lidí. Při incidentu přišlo o život nejméně šedesát lidí. Desítky jsou zraněných, 30 velmi těžce, informovala s odvoláním na vládu agentura Reuters. Údaje zatím zřejmě nejsou konečné.

 Zhruba 230 metrů dlouhý historický most byl vystavěn v devatenáctém století. Po šestiměsíční rekonstrukci byl znovu otevřen v minulém týdnu, informuje Reuters.

Jeden z místních politiků Lalit podle serveru zeenews.india.com přiznal, že renovace visutého mostu proběhla ve spěchu a před jeho otevřením nebyly provedeny řádné kontroly. Dodal ale, že hloubka vody není tak velká a v případě zhroucení lávky je riziko utonutí jen minimální.

Záběry, které odvysílala televize, ukazují desítky lidí držících se lan zříceného mostu, zatímco se je záchranný tým snaží zachránit.

Lidé, kteří spadli do řeky, utrpěli kvůli kamení v korytu těžká poranění hlavy. Na místě zasahují desítky záchranářů. Situaci podle médií ztěžuje fakt, že se v blízkosti neštěstí nenachází elektřina.

Indický premiér Nárendra Módí je nyní na třídenní návštěvě právě ve státě Gudžarát, ze kterého pochází. Ministerský předseda oznámil, že nařídil nejvyššímu představiteli státu, aby urychleně zmobilizoval tým pro záchrannou operaci.

X X X

Na dům na Krétě se zřítila skála. Obětí nebyla Češka, upřesnilo ministerstvo

Na řeckém ostrově Kréta v noci na neděli zemřela pětačtyřicetiletá turistka. Na dům, ve kterém pobývala s rodinou, se zřítila skála. Informovala agentura AFP. Zahraniční média původně uvedla, že obětí byla žena z České republiky, řecké úřady později upřesnily, že šlo o turistku ze Slovinska. Její manžel a syn ženy přežili, záchranáři je vyprostili ze sutin domu v letovisku Agia Fotia na jihovýchodě Kréty.

 Původně se v řeckých médiích objevila informace, že turistka pocházela z České republiky. Podle informací, které řecké úřady poskytly Českému zastupitelskému úřadu v Aténách, se však při neštěstí nejednalo o občanku ČR, ale Slovinska.

Krátce po půlnoci se ze skály nad domy, které si pronajímají turisté, odlomil masivní blok kamení a zasypal dům. Na místo přijelo na 40 hasičů a záchranářů a čtyři hodiny se pokoušeli rodinu z domu vyprostit.

 Když našli tělo ženy, už jen konstatovali smrt, uvedla řecká televize ERT, která přinesla také snímek zavaleného domu. Manžel, kterému je 51 let a spal v jiné místnosti, má stejně jako syn jen lehčí zranění.

Nad letoviskem jsou skály a podle ERT se místní obyvatelé obávají dalších sesuvů. Podle prezidenta místní hotelové asociace Georga Vardakise ale nic nenasvědčovalo hrozícímu nebezpečí, píše AFP.

X X X

Putin chce obrátit Ukrajince proti svým lídrům. V Mykolajivu už kypí hněv

Obyvatelé ukrajinského přístavního města Mykolajiv už šest měsíců mají kvůli ruské sabotáži vodovodu velmi ztížený přístup k čisté vodě. Tu musí dodávat cisterny. Někteří lidé z problémů města obviňují ukrajinské představitele. Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě chce útoky na civilní infrastruktury mezi Ukrajinci vyvolat rozbroje.

Obyvatelé ukrajinského Mykolajivu nemají kvůli ruské sabotáži přístup k čisté vodě, jsou odkázáni na dodávky. (24. října 2022) | foto: ČTK

„Ano, Rusko vyhodilo potrubí do povětří, ale hodně toho závisí na našich vůdcích,“ říká Elizaveta Kačuková rozčileně poté, co cisternové vozy vydávající čistou vodu vyschly a ona musí jít domů s prázdnou. „Kdyby utratili peníze, jak je potřeba, neměli bychom tento problém,“ dodává.

Není jediná, kdo je v poničeném a stále ostřelovaném městě nespokojený se stavem věcí, pomalým tempem oprav a stěžuje si na ukrajinské představitele. Podle listu The New York Times někteří obyvatelé kritizují vedení města, i když si uvědomují, že jsou to Rusové, kteří mohou za jeho bídnou současnou podobu.

„Takto se prostě nedá žít,“ říká Julia Kravetsová, která se stará o novorozeně. „Vypadává elektřina, vypadává voda a někdo za to musí být zodpovědný. Viním z toho našeho starostu,“ stěžuje si.

Město od dubna trpí nedostatkem čisté vody. Jediný centralizovaný přívod cíleně poškodili Rusové v době, kdy ještě okupovali oblast, zjistila po pověření satelitních snímků stanice BBC. V době sabotáže se u vodovodu nacházely ruské tanky. Ukrajinci kvůli tomu nemohli závadu opravit.

I když se ukrajinská protiofenzíva přiblížila k dotčené oblasti, podle městských představitelů nelze vodovod opravit, dokud je území zaminované a Rusové jej ostřelují. Kdy se situace zlepší, není jasné.

Obyvatelé města se tak musí spoléhat na sporadické a nedostatečné dodávky čerstvé vody přivezené cisternami. Vedení města napojilo potrubí přímo do Černého moře a čerpá do domů slanou vodu, tu ale nelze pít nebo ji používat na vaření.

„Připadáme si jako lidé druhé kategorie,“ říká o hrozivých podmínkách ve městě Kačuková „Nebyli jsme chudí. Byli jsme zvyklí na dovolenou na pláži každý rok,“ dodává.

Putinova taktika

Podle listu The New York Times Mykolajiv slouží jako testovací prostředí pro novou Putinovu taktiku. Zatímco se mu nedaří porazit Kyjev vojensky, provádí údery na civilní struktury, energetickou síť či přehrady, aby Ukrajincům co nejvíce znepříjemnil nadcházející zimu.

Šéf Kremlu zřejmě doufá, že se mu podaří vyvolat hněv Ukrajinců vůči svým lídrům, uvádí Daniel Speckhard, bývalý americký diplomat pověřený obnovou Iráku. Právě v Iráku se odehrál podobný scénář. Ačkoliv elektrickou síť sabotovali odpůrci Američany podporované vlády, mnoho Iráčanů obviňovalo právě Bagdád a Washington.

„Putin pracuje prostřednictvím místního politického systému. Lidé začínají být nespokojeni se svými politickými vůdci, a ti tak musí odvrátit svou pozornost od války,“ dodává Speckhard.

Že Rusko se cíleně snaží vyvolat rozbroje, si myslí i sami Ukrajinci. „Rusové nás chtějí zničit a vyvolat občanské nepokoje. Chtějí, abychom přinutili naši vládu ke kapitulaci,“ říká o nočních útocích, které místní připravují o vzácný spánek, jeden z obyvatel města Hennadij Herulo.

„Naštěstí, většina lidí je rozumná a viní okupanty, viní agresory,“ míní Borys Dudenko, ředitel městských vodáren. „Někteří si vždycky budou stěžovat. A viní mě i starostu za to, že jejichž životy jsou mizerné,“ doplňuje.

I když je Kačuková vůči vedení města kritická, neoslabuje to u ní odpor k Rusům. „Neměli bychom vyjednávat s teroristy. Nechceme příměří. Chceme vítězství,“ uzavírá.

   X X X

 Švýcaři vypravili nejdelší vlak na světě, souprava měřila dva kilometry

Švýcarská železniční společnost Rhaetian Railway vypravila 1,9 kilometru dlouhý vlak složený ze stovky vagónů. Zajistila si tak rekord nejdelšího osobního vlaku na světě, který křižoval železnici na jedné z nejúžasnějších tratí v Alpách.

Trasa, kterou tento vlak urazil, byla v roce 2008 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Vede přes 22 tunelů a 48 mostů, včetně světově proslulého zakřiveného viaduktu Landwasser.

Celá cesta nejdelší osobní vlakové soupravy světa trvala přes hodinu. Železniční nadšenci postávali kolem asi 25 kilometrů dlouhé trati, aby si mohli vychutnat pohled na stovku vagónů klikatících se pod švýcarskými vrcholky Alp.

Ředitel Rhaetian Railway Renato Fasciati podle listu Washington Post uvedl, že cílem celé akce bylo poukázat na některé technické úspěchy Švýcarska a oslavit 175 let švýcarských železnic.

X X X

Ruské univerzity se vracejí do časů SSSR, studenty čekají lekce ideologie

Západ je v rozkladu, ale naše budoucnost je zářivá. To a mnoho dalšího se budou od příštího roku učit studenti ruských univerzit, které čeká zavedení povinných ideologických lekcí. Ty se do ruského vysokoškolského systému vracejí poprvé od dob bývalého Svazu sovětských socialistických republik (SSSR). Zaměří se zejména na historii a válku na Ukrajině. Režim cílí na „očištění“ škol od nekonformních a liberálně smýšlejících lidí.

„Mladí lidé potřebují porozumět státní ideologii. Tedy tomu, kam Rusko směřuje a proč tam směřuje,“ vysvětlil rozhodnutí serveru Meduza zaměstnanec Kremlu, který si přál zůstat v anonymitě.

Ruské veřejné základní a střední školy už od nového školního zavedly ideologické „vlastenecké lekce“, jejichž účelem je přimět děti k přesvědčení, že Rusku nezbývalo nic jiného, než napadnout Ukrajinu a „osvobodit ji od nacistů“. Nyní se ideologie stane i součástí univerzitního vzdělání.

Na nový učební plán dohlédne zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko, který má v Kremlu na starost Donbas a Ukrajinu. Ačkoli systém vysokoškolského vzdělávání má obvykle na povel kremelské oddělení sociálních projektů, vypracování požadovaných osnov dostala za úkol ruská Státní rada – poradní orgán složený z regionálních vůdců.

Nový předmět se do učebních osnov vyššího vzdělávání dostane příští rok na podzim, tedy na začátku nového akademického roku.

Zatímco studenti specializující se na přírodní vědy, techniku, technologii a matematiku, budou muset absolvovat rok studia „ruské ideologie“, na humanitních oborech to bude hned několik let těchto lekcí. Studenti politologie a historie budou na lekce docházet po celou dobu studia.

Vize budoucnosti

Ideologické kurikulum se bude skládat ze čtyř modulů: historie, kultura, Rusko ve světě a vize budoucnosti. Každý z nich dostane na povel jeden konkrétní odborník. Historie se podle Meduzy pravděpodobně zhostí Vladimír Medinskij, exministr kultury a současný asistent prezidenta Vladimira Putina.

Kulturu zřejmě povede Michail Piotrovskij, ředitel muzea Ermitáž v Petrohradě. Ruského postavení ve světě se nejspíš ujme politolog Sergej Karaganov a budoucnost by mohl Kreml přidělit Michajlu Kovalčukovi, šéfovi Kurčatovova institutu – ústav se zabývá výzkumem a vývojem v oboru jaderné fyziky a chemie.

Co bude přesným obsahem každého ideologického modulu zatím zůstává tajemstvím. „Co je ale předem jasné, je jejich naprostá loajalita k současnému režimu a jeho potřebám a preferencím,“ uvádí Meduza.

„Všichni jsme militaristé a imperialisté,“ prohlásil v létě Piotrovskij a odmítl se omluvit za ruskou agresi na Ukrajině. Kovalčuk je považován za člena Putinova vnitřního kruhu a Karaganov je členem Rady prezidenta pro lidská práva a navrch poradcem Ruské bezpečnostní rady.

Karaganov popsal ruskou invazi na Ukrajině jako „osud Ruska“. „Musíme se sjednotit, vydržet a zvítězit. Západ je proti nám, ale dříve nebo později se začne hroutit. Mnoho zemí je s námi, jsou rádi, že podkopáváme nadvládu USA a Západu,“ uvedl nedávno Karaganov.

„Zavedení povinných ideologických lekcí může režimu pomoci očistit ruské vysoké školy a univerzity od liberálně smýšlejících členů fakulty, kteří jej nyní kritizují. Vzhledem k tomu, že lze očekávat, že všichni učitelé budou muset z ideologie složit nějakou atestaci, může se tento požadavek de facto změnit v přísahu věrnosti,“ řekl Meduze nejmenovaný zdroj.

X X X

Otec už ztratil skoro všechny zuby. Íránský režim je hrozba pro celý svět, říká dcera vězněného kritika

Zdravotní sestra Gazelle byla v létě 2020 poprvé těhotná a nejvíc se obávala, aby se nenakazila covidem a nepřišla o dítě, když jednoho dne v íránské státní televizi uviděla svého otce, který měl být na pracovní cestě – se zavázanýma očima a oteklým obličejem. Únos a věznění kritika íránského režimu Jamshida Sharmahda i současné protesty v Íránu Gazelle popsala pro iROZHLAS.cz „To už není jen protest, je to začátek revoluce,“ dodává.

 X Již šest týdnů trvají v Íránu bezprecedentní protesty, na jejichž začátku stálo zadržení mladé kurdské ženy Mahsy Aminiové íránskou mravnostní policií a její následná smrt ve vazbě. Co se za ten měsíc a půl změnilo?

To, co se v Íránu děje, už není jen protest, je to začátek revoluce. I kdyby dnes íránský režim řekl, že od zítra bude se ženami zacházet stejně jako s muži, zruší omezení ohledně odívání a tak dále, tak ti lidé, kteří jsou v ulicích, nepůjdou domů. Muži jsou íránským režimem utlačováni zrovna tak jako ženy.

Protestující teď už neříkají, že chtějí ženská práva, reformy nebo změny ve vládě. Provolávají hesla jako „smrt diktátorovi“, „smrt režimu“, chtějí, aby režim skončil. Protesty neslábnou, přestože vláda proti lidem tvrdě zasahuje.

Lidé na Blízkém východě podporují protesty v Íránu. Také v Iráku, Libanonu nebo Sýrii vadí vliv Teheránu

 X Íránci protestovali i dříve, třeba v roce 2009 nebo 2019, ale zatím nikdy ne v takových počtech…

To je pravda, byly studentské stávky v roce 1999, v roce 2009 zelená revoluce (série protestů po prezidentských volbách, které reformní kandidát, který prohrál, označil za zfalšované, protesty byly brutálně potlačeny, pozn. red.), další protesty byly v letech 2017, 2018 a 2019. Nedívám se na to ale jako na oddělené události, ale jako na pokračování téhož.

X Íránský režim ve snaze potlačit současné protesty omezuje přístup k internetu. Jak obtížné je získat informace o tom, co se v zemi děje?

Velmi obtížné, ale informace se i tak dostávají ven, hlavně pomocí twitteru. V Íránu je spousta občanských novinářů, lidí, kteří natáčejí na smartphony, co se děje, a sdílí to na sociálních sítích.

Tyrani jsou v jednotě

X Írán a Rusko jsou spojenci, a dokonce íránská vláda dodává Kremlu své drony, které pak používá ve válce na Ukrajině. Jak se na to dívají Íránci? Vnímají to, řeší to?

Ano, vědí, že Írán prodává Rusku zbraně, které jsou používány proti statečným Ukrajincům. Vědí to moc dobře a snaží se proto rozšířit myšlenku, že režim, který v Íránu vládne, neovlivňuje jen Íránce, ale je hrozbou pro celý svět.

Íránští instruktoři na Krymu učí ruské vojáky ovládat drony, není jasné, zda je i sami navádějí

 Ať už jsou to Íránem podporované organizace jako Hizballáh v Libanonu nebo Hamás v Palestině, drony, které zabíjí Ukrajince, nebo únosy a vraždy lidí s dvojím občanstvím. Tyranské režimy jako je ten v Rusku nebo Íránu, jsou v jednotě.

X Jsou to také již dva roky, kdy íránská tajná služba unesla vašeho otce, softwarového inženýra a kritika režimu, když byl na pracovní cestě a přesedal v Dubaji. Jak jste se o tom tehdy dozvěděla?

Můj otec posledních 14 let, kromě své práce, sbíral hlasy Íránců a íránské opozice a necenzurované je dával na webovou stránku, kde lidé mohli svobodně mluvit. Režim ho prohlásil nepřítelem státu. V roce 2020 byl na pracovní cestě do Německa a Indie, letadlo mělo mezipřistání v Dubaji, kde ho unesli a převezli do Íránu.

Jsem zdravotní sestra, specializuji se na intenzivní péči, a tehdy jsem byla poprvé těhotná, a navíc to bylo v době covidové pandemie. Nejvíce jsem se bála, abych nedostala covid a nepřišla kvůli tomu o miminko.

JAMSHID SHARMAHD

Softwarový inženýr a kritik íránského režimu se narodil v Teheránu, ale od sedmi let vyrůstal v Německu, kde v roce 1995 získal občanství. V roce 2003 založil IT firmu a přestěhoval se i s rodinou do Spojených států. Je držitelem tzv. zelené karty, což znamená, že získal trvalé povolení k pobytu v USA. Kritizoval veřejně íránský režim a od roku 2007 přispíval na webovou stránku opoziční monarchistické skupiny. V roce 2020, když byl na obchodní cestě a jeho letadlo mělo mezipřistání v Dubaji, byl unesen iránskou tajnou službou. Od té doby je ve vězení, rodina k němu nemá přístup. Íránský soud ho obvinil z útoku na mešitu v Shirazu z roku 2008, při kterém zemřelo 14 lidí. Jeho rodina obvinění odmítá.

Jednoho rána mě vzbudil můj manžel a řekl: Mají tvého tátu. Nemohu ani popsat tu hrůzu, jakou jsem cítila. Otce pak ukázali v íránské státní televizi se zavázanýma očima a oteklým obličejem. Myslela jsem si, že je to jedno z videí, které dělá Hizballáh, kde ukážou člověka se zavázanýma očima a pak ho hned popraví, což se naštěstí nestalo. Brečela jsem tehdy, ale ne dlouho, aby to neublížilo děťátku.

X Dochází k únosům Íránců ze zahraničí často? Navíc: váš otec má kromě íránského také německé občanství…

Bohužel, případ mého otce není ojedinělý, k únosům dochází, ale mnoho rodin se o nich bojí mluvit veřejně, protože jsou režimem zastrašovány. Máme obrovskou databázi Íránců, kteří byli v posledních 40 letech íránským režimem buď zavražděni přímo v Evropě či USA, nebo byli uneseni zpět do Íránu.

Je to pořád stejný scénář. Únos, mučení, vynucené přiznání, vykonstruovaný soudní proces, který má vzbudit zdání legitimity, a může to skončit až popravou. Íránci tomuhle divadlu nevěří, viděli to už mnohokrát, ale musíme zajistit, aby západní země rozuměly tomu, že jde o propagandu, což se, myslím, teď konečně děje.

X Jak tehdy reagovalo Německo na únos svého občana?

Německo okamžitě vyjádřilo podporu, ujišťovalo, že dělá vše, co je v jeho silách, pak vždycky přišlo nějaké „ale“: ale íránský vládnoucí režim neuznává dvojí občanství, ale režim tohle a tamto. Jako kdyby íránský vládnoucí režim byl nějaká obrovská síla, se kterou nikdo na světě nic neudělá.

Sankce za dodávky íránských dronů Rusku. Evropská unie zmrazí majetek třem lidem a jedné firmě

 X Takže se snažíte svému otci pomoct sama. Stala jste se aktivistkou – jestli vás tak mohu označit.

Rozhodně ano. Každý, kdo vidí nějakou bolest nebo nespravedlnost a zastane se druhých lidí, je pro mě aktivista. A nemusí se to týkat jen politiky. Nemám jinou možnost než vystupovat veřejně, ticho pomáhá utlačovatelům. Ten moment, kdy otec zničehonic zmizel a pak jsme ho viděli v televizi, kdy byl přinucený se přiznat ke zločinům, které nespáchal, mě přiměl vystoupit veřejně.

Dopis premiéru Fialovi

X Jaká by podle vás měla být ideální reakce Západu, i vzhledem k bezprecedentním protestům, které v Íránu právě probíhají?

Německo je největším obchodním partnerem Íránu. Spojené státy, Velká Británie, Francie nebo Německo jsou zapojené v rozhovorech o obnovení íránské jaderné dohody (dohoda o íránském jaderném programu uzavřená v roce 2015, zajišťovala zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně, byla vypovězena USA v roce 2018, pozn. red.).

Pokud se tyto rozhovory teď nepřeruší a nenahradíme je těmi o lidských právech, tak o čem vůbec mluvíme? Opravdu věříme tomu, že po 43 letech útlaku jsou tito teroristé někdo, s kým můžeme vyjednávat?

X Napsala jste také dopis českému premiérovi Petru Fialovi (ODS). Proč?

Myslím, že Česká republika a premiér Fiala jsou velkými obránci lidských práv. Uvědomujete si hodnotu svobody a zároveň hrozbu, jakou je Rusko. Premiéru Fialovi jsem napsala u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Přeju si, aby pochopil spojení mezi Ruskem a Íránem. Ruský a íránský režim spolupracují. Írán Rusku ukázal výhodný byznys s rukojmími.

Putin vyměnil pětimetrový stůl za tisknutí rukou. Sbližování s Íránem je ale partnerstvím z nouze

 Myslím, že kdekoliv na světě jste, máte občanskou povinnost podporovat svobodu nejen slovy, ale i činy. Slyšela jsem od americké a německé vlády úžasná slova podpory ohledně případu mého otce, není ale přece možné, že ani po dvou letech nedokážou říct, kde můj otec je, nebo jestli je vůbec naživu.

X Říkáte, že nevíte, kde se váš otec nachází. Máte s ním alespoň nějaký minimální kontakt?

Otec je dva roky na samotce, mučili ho, dělají s ním vykonstruované soudní procesy, snaží se, aby vypadal jako kriminálník, což je součástí propagandy – všichni z opozice jsou podle nich kriminálníci nebo agenti ze zahraničí.

Je mu 67 let, má pokročilé stadium Parkinsonovy nemoci, cukrovku, ztratil za dva roky vězení asi dvacet kilogramů, přišel o skoro všechny zuby. Nevíme jak, jestli ho mučili, nebo mu vypadaly prostě kvůli podvýživě, nemůžeme dostat skoro žádné informace. Loni s ním moje matka mohla mluvit jen dvakrát. V současné době ani nevíme, jestli je ještě naživu, nebo ne.

X Jak ty hovory probíhaly?

Byly to jen minuty. Není to normální telefonát. Můj otec je tam obklopen strážemi, kteří ho pozorují a poslouchají, co si říkáme, a klidně hovor ukončí, když se zeptáme na jeho právníka či jeho skutečnou situaci. Takže musí najít jiný způsob, jak nám říct pravdu. Řekl třeba: „Celý den mluvím sám se sebou.“ To nám napovědělo, že ho izolují.

Jako bychom šli na lov, říká o zatýkání žen na ulici člen íránské mravnostní policie

 Nebo řekl: „Stala se vtipná věc, čekal jsem, že přijdou ve tři hodiny na výslech, čekal jsem a čekal, pak jsem se zeptal, proč pořád nikdo nejde, a oni řekli, že je to proto, že jsou tři ráno.“ Podával to jako vtip, ale my jsme chápali, že nám tím říká, že nevidí denní světlo a nedokáže rozlišit mezi dnem a nocí.

X Nebojíte se, když vystupujete veřejně? Žijete sice v USA, ale jak jste sama řekla, dochází bohužel i k vraždám či únosům mimo Írán.

Bojím se pořád. Jak je možné se nebát? To by člověk musel být blázen, aby neměl strach. Žijeme tak už od roku 2009, kdy se íránský režim pokusil otce zavraždit u nás doma, v Kalifornii. Byla jsem tehdy strachem úplně paralyzovaná, bála jsem se jenom jít po ulici.

Ale jsem jako můj otec. Když zjistil, že mu jde o život, nepřestal mluvit, naopak byl ještě hlasitější. A stejně tak já. K čemu je se bát a hroutit se někde v koutě? Strach se dá vzít a obrátit v sílu, aktivismus a změnu.

X X X

Slavia otočila vršovické derby na půdě Bohemians, Brno si poradilo s Libercem

Vršovické derby zvládli ve 14. kole Fortuna ligy lépe fotbalisté Slavie, kteří si vezou ze hřiště Bohemians tři body po výsledku 1:4. Teplice otočily zápas s Olomoucí a vyhrály 2:1. Brno pokračuje v povedených výkonech a přehrálo doma Liberec 3:0.

 Vršovické derby nabralo nečekaně rychlý spád, když se už ve druhé minutě dostal odražený míč k domácímu Romanu Květovi, který ho z první napálil zpoza vápna přesně k tyči.

Jenže radost vydržela hráčům a fanouškům Bohemians sotva minutu. Hned vzápětí si totiž na druhé straně našel centrovaný míč slávistický obránce David Jurásek, okamžitě našel před bránou volného Petera Olayinku a ten lehkou tečí srovnal na 1:1.

Rychlý fotbal plný zajímavých akcí pokračoval dál a jen o pár chvil mohli hosté skóre otočit. Znovu u toho byl Olayinka, tentokrát ho ale po přihrávce Stanislava Tecla skvěle vychytal brankář Hugo Jan Bačkovský.

Nigerijec v barvách Slavie pak byl blízko gólu ještě jednou, jeho hlavička po přímém kopu ale skončila vedle. A tak mohli znovu udeřit domácí, kteří se dožadovali penalty po závaru ve vápně Slavie. Rozhodčí však pokutový kop neodpískal ani po zhlédnutí opakovaného záběru.

Hned po následné akci se ale penalta pískala, ke zlobě Bohemians ale na druhé straně, když Daniel Krch s Antonínem Křapkou ve velké šanci povalili Václava Jurečku. Sám faulovaný pak pokutový kop s přehledem proměnil.

Druhá půle už nepřinesla tak divoký fotbal plný šancí, ale spíš menší tak domácích, který ale nevedl ke kloudnému zakončení, které by ohrozilo slávistickou bránu. Naopak s přibývajícími minutami se množily brejkové situace Slavie, které nakonec vedly k dalším gólům.

Nejdřív v 76. minutě uklidnil hosty gólem na 1:3 Ondřej Lingr a jen o tři minuty později přidal čtvrtý gól Slavie a svůj druhý v zápase Olayinka. Pak ještě přidal pátý gól Lingr, kvůli ofsajdu ale neplatil.

Když se pak z dalšího protiútoku neprosadil ani Yira Sor, skončilo vršovické derby výsledkem 1:4. Slavia tak dál ztrácí z druhého místa na vedoucí Plzeň, která má zápas s Brnem k dobru, čtyři body. Bohemians dál čekají na domácí výhru, v tabulce jsou ale stále na šestém místě zaručujícím postup do skupiny o titul.

Teplice – Olomouc 2:1: Tepličtí museli po gólu Antonína Růska ze 14. minuty brzy dotahovat, vyrovnání se ale dočkali brzy. Už o osm minut později se totiž po závaru ve vápně prosadil důrazný Filip Žák.

Po přestávce se domácím podařilo skóre otočit, když si Abdallah Gning narazil se spoluhráčem a pak se trefil přesně do horního rohu brány. Další góly už na severu Čech nepadly, a tak Teplice doma porazily Olomouc 2:1.

Brno – Liberec 3:0: V moravské metropoli se čekalo na gól až do druhé půle, kdy po rohovém kopu vznikl v libereckém vápně velký zmatek, na jehož konci byl gól Jakuba Šurala. Chvíli nato přišel další povedený moment brněnské komety sezony Michala Ševčíka, který se dostal k míči po nepodařené liberecké rozehrávce a snadno ho dostal do odkryté brány.

Poslední ránu zasadil Liberci nejlepší střelec ligy Jakub Řezníček, který si naběhl za obranu na Ševčíkův pas a pohotově stanovil konečné skóre 3:0 pro Brno, které tak pokračuje v nadmíru povedené podzimní části nováčkovské sezony.

Zbrojovka Brno – Slovan Liberec 3:0 (0:0)
Branky: 51. Šural, 59. Ševčík, 72. Řezníček. Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Matoušek – Kocourek (video). ŽK: Souček, Ševčík – Kozák. Diváci: 4511.

Bohemians Praha 1905 – Slavia Praha 1:4 (1:2)
Branky: 2. Květ – 3. a 79. Olayinka, 30. Jurečka z pen., 76. Lingr. Rozhodčí: Klíma – Kubr, Kříž – Berka (video). ŽK: Veselý (trenér, Bohemians). Diváci: 6088.

FK Teplice – Sigma Olomouc 2:1 (1:1)
Branky: 22. Žák, 61. Gning – 14. Růsek. Rozhodčí: Všetečka – Hrabovský, Šimáček – Hocek (video). ŽK: Knapík – Chvátal, Vodháněl. Diváci: 2316.

X X X

Někdejší modelka je dnes věrná boxu. Sedláčková prozradila svůj trik na udržení váhy

Profesionální boxerka Lucie Sedláčková se v pořadu Denisa za kormidlem rozpovídala o životě v mužském prostředí. Prý zvažovala i přesun od boxu k MMA. Jednou chce mít obrovskou rodinu, v tom jí ale zatím brání kariéra.

S profesionálním boxem začala Lucie Sedláčková ve svých 14 letech, lásku k němu ale našla už dřív. „Bylo mi asi osm a šla jsem dát tátovi dobrou noc. On se zrovna koukal na box a od té chvíle mě to nepustilo,“ líčila. V poslední době ale získává na popularitě MMA. Sedláčková však změnu sportu už nezvažuje. „Jeden čas jsem o tom přemýšlela, protože jsem dostávala zajímavé nabídky a lidi mě dost přemlouvali. Šla jsem si vyzkoušet pár tréninků a neříkám, že mě to úplně nebavilo, ale box je odlišný sport a jsem mu věrná,“ popsala.

V minulosti se Sedláčková věnovala i modelingu. To bylo v době, kdy přecházela z amatérského k profesionálnímu boxu a chtěla si dát chvíli pauzu. „Jak jsem neustále byla v tom mužském prostředí, tak jsem asi toužila i po tom ženském. V 17 letech jsem v jedné modelingové agentuře podepsala dvouletou smlouvu,“ uvedla Sedláčková s tím, že se chvíli věnovala boxu i modelingu najednou. „Bylo to těžké, kolikrát jsem ze sparringu přišla s monoklem. Takže jsme se pak rozhodla jen pro box,“ dodala.

Boxu se věnuje i její přítel Štěpán Horváth. Že se Sedláčková často pohybuje v mužském prostředí, mu prý nevadí. „On je pohodář, je s tím sžitý,“ popsala s tím, že mít partnera z branže je výhoda. „Máme stejný cíl, jsme stejně naladění a máme stejnou filozofii,“ zdůraznila.

S partnerem prý už plánují i děti. „Miluju děti, jednou chci mít obrovskou rodinu. Myslím, že kdybych nesportovala, rodinu už bych měla. Chci ale počkat až po kariéře,“ vysvětlila boxerka, která zápasí v kategorii do 57 kilogramů. Trik v udržení váhy podle ní spočívá v pravidelné a vyvážené stravě. „Spoustu lidí se mi směje, že nejím, ale popravdě jím dost,“ řekla s tím, že po zápase si dopřává i nezdravou stravu.

Sedláčková žila dva roky v Monaku. S Českou republikou se to podle ní nedá srovnávat. „Je to obrovský rozdíl. Svět je tam jiný, žijí tam známé a úspěšné osobnosti. Rozdíl je například v tom, že kdybychom se tady po tréninku chtěli jít najíst do restaurace, tak vezmeme tepláky a jdeme. V Monaku vás ale takhle nepustí dovnitř,“ vysvětluje.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.