Veľa otázok a málo odpovedí. To si možno pomyslel čitateľ správ okolo zastavenia toku ruskej ropy od spoločnosti Lukoil cez Ukrajinu, ktorá prúdi do slovenskej rafinérie Slovnaft a jej maďarskej matky MOL. Najnovšie však prehovorili aj samotné rafinérie a vniesli do problematiky viac svetla. Aktuálna verzia je podľa Slovnaftu taká, že ropu musela zastaviť spoločnosť Lukoil z dôvodu ukrajinských sankcií.
„Ropná kauza“ rozpútala aj veľa politických reakcií. Najmä na slovenskej a na maďarskej strane. Vládni politici začali totiž obviňovať Ukrajinu, že ich trestá za politické názory. Postupne sa začali vyhrážať Kyjevu premiér Robert Fico, minister zahraničia Juraj Blanár, minister obrany Robert Kaliňák (všetci Smer) a pridal sa dokonca aj prezident Peter Pellegrini.
Fico: Slovnaft nebude vyvážať naftu na Ukrajinu, ktorá tam pokrýva zhruba desatinu spotreby. Pellegrini tiež hovoril o odvetných opatreniach. Agentúre Reuters naše ministerstvo zahraničia poslalo reakciu, že v hre je energetická bezpečnosť krajiny. „Pokiaľ sa blokovanie dodávok ropy nevyrieši, považujeme situáciu za vážnu a ohrozujúcu energetickú bezpečnosť Slovenska,“ oznámil agentúre v písomnom vyjadrení slovenský rezort zahraničia. Maďari rovnako vysielali správy, že je ohrozená energetická situácia.
Vyhrážky slovenských politikov sú trochu bizarné, lebo štát nevlastní v Slovnafte žiadny podiel ani nijako firmu neriadi. Ak by Slovnaft prestal Ukrajine predávať palivá, utrpela by najmä sama rafinéria, lebo by menej zarobila. Štát by následne prišiel o dane.
Politici sa tiež obrátili na Brusel, aby situáciu riešil. Ten však ich prosby nevyslyšal a odkázal im, že žiadna palivová kríza nehrozí, ropy je dosť a od tej ruskej sa treba odstrihnúť. Nečudo, že Bratislava a Budapešť sú citlivé na výpadky ruskej ropy. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu doteraz doviezlo najviac ruskej ropy Holandsko, Grécko či Nemecko, no od začiatku roka 2023 sú Maďarsko a Slovensko najväčšími odberateľmi ruskej ropy spomedzi krajín Európskej únie. Nijaká iná krajina nedováža viac ako ony dve.
Prinášame preto viacero odpovedí na otázky, aby ste sa mohli ľahšie v téme zorientovať.
Kto zastavil prúdenie ropy z Lukoilu?
Aktuálna verzia je podľa Slovnaftu taká, že ropu zastavila samotná ruská ropná spoločnosť Lukoil z dôvodu, že ich Ukrajina dala na sankčný zoznam. Oznámil to v stredu hovorca bratislavskej petrochemickej spoločnosti Anton Molnár. „Spoločnosť preto ohlásila dôvody vis maior a dodávky zastavila,“ povedal hovorca. To v preklade znamená z dôvodu „vyššej moci“, respektíve že tak ropná spoločnosť musela urobiť.
Prvé verzie hovorili o tom, že prepravu zastavila Ukrajina. Slovnaft to dlho nekomentoval, stanovisko poslal až v stredu. Vo štvrtok ropa z Lukoilu stále do strednej Európy neprúdila.
Hrozí nedostatok palív?
Krátkodobo určite nehrozí. Situáciu upokojil aj sám šéf MOL-u Zsolt Hernádi. „Nerobme paniku. Aktuálne nám žiadne nedostatky paliva nehrozia,“ cituje jeho slová agentúra Bloomberg. Poprel tak slová slovenských a maďarských vládnych politikov, ktorí hovorili o ohrození bezpečnosti. Povedal tiež, že Maďari majú rezervy ropy na 90 dní, vedia doviesť ruskú ropu z Chorvátska cez ropovod Adria. Podobné rezervy má aj Slovensko.
Slovnaft hovorí, že na náhradnom riešení pracuje. „Slovnaft vyvíja maximálne úsilie, aby náhradné dodávky ropy v tomto kritickom období pre Slovensko, ako i región zabezpečil,“ povedal Molnár. Slovnaft má odoberať zhruba 70 percent ruskej ropy a 30 percent iných zmesí. V júni rafinéria vyhlásila, že „minulý rok bol približne každý štvrtý liter motorového paliva v rafinérii vyrobený z inej ako ruskej ropy. Išlo o surovinu, ktorú spoločnosť nakúpila na trhu a dopravila do Európy po mori“.
Dokonca aj Európska komisia hovorí, že žiadna krízová situácia nehrozí. Ozval sa aj šéf ukrajinskej prepravnej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Povedal, že za júl pritieklo rovnaké množstvo ropy z Ruska ako mesiac predtým. Zrejme tak Lukoil nahradili iní ruskí dodávatelia. „Dostali rovnaké množstvo ropy, akurát štruktúra vlastníkov môže byť iná,“ povedal Černyšov. Dodal tiež, že situáciu Maďari a Slováci spolitizovali.
Na pripomenutie, ropovod Družba sa začína v Rusku na východnom brehu rieky Volgy a v Bielorusku sa delí na dve vetvy – severnú, ktorá vedie do Poľska a do Nemecka, a južnú, vedúcu cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Touto cestou vyvážajú ropu aj ďalšie ruské firmy, ktorým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do Česka podľa skoršieho oznámenia prevádzkovateľa ropovodov Mero pokračujú normálne.
Európska únia zakázala dovoz ruskej ropy do svojich členských štátov v snahe odstaviť Moskvu od príjmov z fosílnych palív, ale udelila výnimku Maďarsku, Slovensku a Českej republike, aby našli alternatívne cesty a dodávky. Slovnaft môže produkty vyvážať už iba do konca roka, potom začnú platiť sankcie aj naň.
Prečo cena benzínu dokonca klesla?
Pretože táto „kauza“ nemá vplyv na svetové ceny ropy, podľa ktorých sa určujú ceny na pumpách. Jednoducho je to malá udalosť z pohľadu svetových trhov, aby dokázala zamávať cenami.
Cenu ropy na svetových trhoch určujú v súčasnosti iné svetové udalosti. Jednou z nich je dianie na Blízkom východe, kde je aktuálne vyššie napätie ako zvyčajne. Hrozí vojenská eskalácia medzi Izraelom a Iránom sponzorovaným teroristickým hnutím Hizballáh. Toto tlačí cenu hore.
Naopak, cenu tlačia dole správy z americkej aj čínskej ekonomiky, ktoré čelia spomaľovaniu, čo znamená nižší záujem o ropu a tým jej cena klesá.
Ako sa hýbala cena benzínu a nafty v posledných týždňoch? V júni stál liter najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu 1,595 eur a nafta 1,503 eura. Aktuálne druhý augustový týždeň stojí benzín 1,592 eura a nafta 1,505 eura. Ak palivá zdražejú, budú za tým iné faktory ako „kauza Lukoil“.
Prečo slovenská a maďarská vláda útočí na Ukrajinu?
Zrejme aby vytĺkali politické body. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána spolu s Ficovou vládou sú známe proruskou rétorikou. Týmto spôsobom chcú pred svojimi voličmi zrejme získavať politické body.
Akú rolu hrá v príbehu Chorvátsko?
Cez Chorvátsko sa dá potrubím Adria prepraviť ropa na sever. A to tak, že k chorvátskym brehom priplávajú tankery naložené ropou – hoc aj z Ruska – vyložia ju tam a tá následne môže smerovať do maďarskej aj slovenskej rafinérie.
Aj v súvislosti s Chorvátskom sa rozpútala slovná prestrelka. Najmä Maďari označili Chorvátov za nespoľahlivých partnerov, ktorí si za prepravu účtujú veľké peniaze. „Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivou krajinou pre tranzit. Ceny za tranzit ropy v Chorvátsku sa od vypuknutia vojny zvýšili päťnásobne,“ vyhlásil nedávno minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Orbánov minister sa tiež posťažoval, že Chorvátsko neinvestovalo do budovania kapacít a nikdy nepreukázalo presnosť údaja, ktorý uviedlo pre maximálnu tranzitnú kapacitu svojho ropovodu. Chorváti označili tieto vyjadrenia za urážlivé.
Čo bude nasledovať?
Slovnaft, ako aj MOL hľadajú náhradu za výpadky z Lukoilu. „Slovnaft a Skupina MOL spolu so zástupcami štátov pracujú na vyriešení problému, aby boli dané dlhodobé garancie na prepravu ropy,“ povedal Molnár. Rafinéria hovorí, že pokračuje v znižovaní odoberania ruskej ropy a diverzifikuje svoje zdroje. V súčasnosti sa nevie, či ropa od Lukoilu bude zasa prúdiť do strednej Európy./agentury/
X X X
Mali posiela preč švédskeho veľvyslanca pre kritiku podpory vojny Ruska proti Ukrajine
Švédsko na rozvojovú spoluprácu s Mali na obdobie 2021 až 2025 vyčlenilo 190 miliónov dolárov. Väzby na Moskvu však pomoc ohrozujú.
Malijská junta v piatok nariadila švédskemu veľvyslancovi, aby do 72 hodín opustil krajinu. Ide o reakciu na „nepriateľské“ vyhlásenie švédskeho ministra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a zahraničný obchod o malijskej podpore Ruska, uviedlo tamojšie ministerstvo zahraničných vecí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Väzby na Moskvu
Švédsky minister Johan Forssell v stredu na sieti X uviedol, že „nie je možné podporovať nezákonnú agresívnu vojnu Ruska proti Ukrajine a zároveň dostávať niekoľko stoviek miliónov korún ročne na rozvojovú pomoc“. Dodal, že švédska vláda sa rozhodla postupne zastaviť pomoc Mali kvôli jeho väzbám na Moskvu.
Podľa švédskeho ministra zahraničných vecí Tobiasa Billströma Švédsko na rozvojovú spoluprácu s Mali na obdobie 2021 až 2025 vyčlenilo 190 miliónov dolárov.
„Dostali sme oznámenie. Štokholm si stojí za svojimi slovami. Pripomíname, že pred týmto rozhodnutím prebiehal proces zatvorenia nášho veľvyslanectva (v Bamaku), ktorý mal byť ukončený do konca decembra 2024,“ oznámil švédsky diplomat v Mali pod podmienkou zachovania anonymity.
Odrezali sa od Kyjeva
Západoafrické Mali a susedný Niger v uplynulých dňoch prerušili diplomatické styky s Ukrajinou a obvinili Kyjev z podpory „teroristických skupín“.
Obe krajiny požiadali Rusko a jeho žoldniersku Vagnerovu (Wagnerovu) skupinu o podporu po vojenských prevratoch v nedávnej minulosti.
Mali, ktoré bojuje proti džihádistom a separatistom už vyše desať rokov, tvrdí, že vyjadrenia hovorcu vojenskej rozviedky (HUR) Andrija Jusova de facto priznali podiel Ukrajiny na porážke malijských jednotiek v júli v boji proti separatistom a džihádistom. Pri týchto bojoch prišli o život aj wagnerovci, aktuality.sk
X X X
Putin stráca nervy? Takto si nepočína krajina istá svojím víťazstvom, komentuje zdroj z Kremľa
V Kurskej oblasti, ktorá čelí rozsiahlemu ukrajinskému vpádu, ruské ministerstvo pre mimoriadne udalosti vyhlásilo núdzovú situáciu federálneho charakteru. Tento krok má umožniť využiť prostriedky z federálnych zdrojov. Do oblasti tiež Moskva presúva ďalšie sily vrátane tankov, delostrelectva a raketometov Grad.
Ukrajinské jednotky ruskú obranu prekvapivo prerazili v utorok a potom obsadili niekoľko dedín, čo podľa agentúry Bloomberg predstavovalo prvé „napadnutie“ Ruska armádou inej krajiny od druhej svetovej vojny. Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov v stredu prezidenta Vladimira Putina informoval o tom, že sa postup ukrajinských síl podarilo zastaviť a že ich zatlačí späť k hranici. Podľa Reuters sa to však zatiaľ nepodarilo.
Tomu by zodpovedala aj dvojica piatkových krokov Moskvy – vyslanie ďalších jednotiek a vyhlásenie núdzovej situácie federálneho charakteru. To podľa agentúry TASS znamená, že na riešenie problémov možno využiť sily a prostriedky z celého Ruska a že možno aj uvoľniť peniaze z federálneho rozpočtu pre platby občanom.
Zmení príchod stíhačiek F-16 na Ukrajinu priebeh vojny proti Rusku?
Ukrajina dostala prvé západné bojové stíhacie lietadlá F-16, na ktoré čakala viac ako dva roky.
Gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov už v stredu vyhlásil v celom regióne núdzový stav, čo miestnym úradom okrem iného umožnilo obmedziť prístup do niektorých lokalít. Smirnov zároveň vyhlásil, že v pohraničí je „zložitá operačná situácia“.
Ruské ministerstvo obrany tiež informovalo, že ruskí vojaci naďalej odrážajú pokusy o prienik do tohto regiónu pri hraniciach s Ukrajinou. Miestne ruské úrady však uviedli, že sa bojuje aj niekoľko desiatok kilometrov od jadrovej elektrárne pri meste Kurčatov. Ministerstvo po prvý raz pripustilo, že boje pokračujú na okrajoch okresného mesta Sudža, keď v situačnom prehľade uviedlo, že ruské vojská paľbou ničia ukrajinskú živú silu a techniku okrem iného „na západnom okraji mesta Sudža“. Predtým ministerstvo o bojoch v meste neinformovalo, všimol si server Meduza, pôsobiaci v lotyšskom exile.
Agentúra Reuters potom napísala, že sa jej podarilo overiť jedno z videí z Kurskej oblasti, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. Je na ňom vidieť zhruba 15 vyhorených nákladných áut ruskej armády pozdĺž cesty. Útok na kolónu sa odohral vo štvrtok v noci pri dedine Okťabrskokoje, ktorá leží asi stovku kilometrov od Kurska, píše server Defence24, podľa ktorého možno predpokladať, že zabitých či zranených bolo aspoň niekoľko desiatok vojakov.
V dôsledku vpádu muselo svoje domovy opustiť niekoľko tisíc Rusov. Putin, ktorý vo februári 2022 odštartoval vojnu proti Ukrajine, im prisľúbil 10 000 rubľov ako odškodné.
Server The Moscow Times, nedávno zakázaný ruskými úradmi, napísal, že ukrajinský vpád do Kurskej oblasti, ktorý pokračuje štvrtým dňom, šokoval ruskú armádu a Kremeľ. Anonymné zdroje z vládneho aparátu podľa portálu tvrdia, že Putin „stráca nervy“ a že ukrajinská operácia je vnímaná ako „silná facka prezidentovi“. Neschopnosť zahnať nepriateľa späť do hranice podľa neho svedčí, že „takto si nepočína krajina, istá si svojím víťazstvom“.
Kým náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov v stredu hovoril o tom, že Ukrajinci nasadili do útoku tisícku mužov, z ktorých skoro tretinu Rusi medzičasom vyradili z bojov, The Moscow Times poukázali na reportáž časopisu Forbes, podľa ktorej v Kurskej oblasti teraz operujú tri ukrajinské brigády, každá s vyše 2 000 vojakmi: 22. a 88. mechanizovaná brigáda a 80. výsadková brigáda. A tie sú podporované delostrelectvom, dronmi a protileteckou obranou.
„Každou hodinou je jasnejšie, že to, čo sa deje v Kursku, nie je výpad, ale skutočná invázia. To, že Ukrajinci do tejto invázie vkladajú značné zdroje, samozrejme nezaručuje jej úspech. V inváznej zóne by mohlo byť 10 000 ukrajinských vojakov. Ruské severné zoskupenie síl, ktoré bojuje pozdĺž hraničného pásma, má okolo 48 000 vojakov,“ napísal Forbes.
Ukrajinský výsadok na Tendrovskej kose blízko Krymu
The Moscow Times s odvolaním sa na analytikov usudzuje, že ciele ukrajinskej operácie sú skôr propagandistické, pretože ťažisko vojny spočíva v Donbase na východe Ukrajiny. Avšak jeho zdroje nevylučujú, že „debakel“ v Kurskej oblasti poznamená kariéru generála Gerasimova, ktorý viac ako 12 rokov vedie generálny štáb a od vlaňajšieho januára velí ruským vojskám na Ukrajine.
Ruská rozviedka vedela, že ukrajinská armáda má v zálohe 14 dobre vycvičených brigád, čo by stačilo na dobytie Kurska, povedal serveru Novaja gazeta Jevropa nemenovaný zdroj z ruskej armády. Ukrajina podľa neho využila to, že bieloruský vodca stiahol svoje vojská od hraníc s Ukrajinou, a tak Kyjev mohol do útoku na Rusko vrhnúť sily, ktoré dovtedy stáli pri hraniciach s Bieloruskom.
Podobné tvrdenia nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov./agentury/
X X X
Nagasaki si pripomenulo výročie zhodenia atómovej bomby. Rusko ani Izrael neboli pozvaní
Japonské mesto Nagasaki si počas mierového obradu uctilo približne 70-tisíc obetí atómového bombardovania pred 79 rokmi. Pietnu spomienku zatienila neprítomnosť západných veľvyslancov ako reakcia na odmietnutie starostu Nagasaki pozvať Izrael. Pozvaní neboli ani veľvyslanci Ruska a Bieloruska.
O 11.02, v momente, keď nad mestom na juhu Japonska vybuchla atómová bomba, zaznel mierový zvon a účastníci si obete pripomenuli chvíľou ticha. Boli medzi nimi aj tí, ktorí prežili zvrhnutie atómovej bomby, v Japonsku známi ako hibakuša.
Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu
Starosta Širó Suzuki v Parku mieru vyzval štáty s jadrovými zbraňami a krajiny pod ich záštitou, vrátane Japonska, aby tieto zbrane zrušili.
„Musíte čeliť realite, že samotná existencia jadrových zbraní predstavuje čoraz väčšiu hrozbu pre ľudstvo, a musíte urobiť odvážny posun smerom k zrušeniu jadrových zbraní,“ povedal Suzuki. Varoval, že svet čelí „kritickej situácii“ kvôli ruskej invázii na Ukrajinu a zrýchľujúcim sa konfliktom na Blízkom východe.
Premiér Fumio Kišida na piatkovej ceremónii zopakoval svoj záväzok presadzovať svet bez jadrových zbraní. Jeho kritici to považujú za prázdny sľub, keďže Japonsko sa pri budovaní vlastnej armády spolieha na americký jadrový dáždnik.
Na piatkovom ceremoniáli sa zúčastnilo viac ako 2000 ľudí vrátane diplomatických zástupcov zo 100 krajín. Chýbali veľvyslanci z USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Spojeného kráľovstva a Európskej únie. Ich vlády vyslali nižšie diplomatické zastúpenie v reakcii na Suzukiho rozhodnutie nepozvať Izrael.
Americký veľvyslanec Rahm Emanuel sa namiesto toho zúčastnil na ceremónii v budhistickom chráme v Tokiu na počesť obetí atómového bombového útoku v Nagasaki. Pripojili sa k nemu jeho izraelskí a britskí kolegovia Gilad Cohen a Julia Longbottomová.
„Sme v Tokiu, ale to neznamená, že nemáme zodpovednosť myslieť, uvažovať a pamätať si“, čo sa stalo pred 79 rokmi v Nagasaki a Hirošime, povedal Emanuel.
Suzuki poprel, že jeho rozhodnutie vylúčiť Izrael bolo politické. Išlo o obavy, že prípadné „nepredvídateľné situácie“, ako sú násilné protesty proti vojne v Gaze, by mohli narušiť obrad. Pre Nagasaki je 9. august najdôležitejší deň a treba si ho pripomínať v pokojnom a slávnostnom prostredí, dodal./agentury/
X X X
Kurská ofenzíva: Ukrajinci značne postúpili, Rusi posielajú posily
Rusi si mysleli, že z vojny vyviaznu bez následkov, aktuálna kurská ofenzíva podľa ukrajinského politika Mychajľa Podoľaka ukazuje, ako sa mýlili.
Agresor žne to, čo zasial, okomentoval niekoľkodňový postup ukrajinských síl v Kurskej oblasti Ruskej federácie poradca prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajľo Podoľak.
Podľa aktuálnych správ z oblasti je západná časť ruského mesta Sudža pod kontrolou Kyjeva. Moskve sa ukrajinský úspech v kurskej ofenzíve nepáči a do oblasti už vyslala posily.
Tie môžu ukrajinskí vojaci pozorovať v priamom prenose. Zábery presúvajúcej sa vojenskej techniky totiž zverejnilo ruské ministerstvo obrany i televízia Zvezda.
Zábery z presun ruských síl ukazujú aj ďalšie zábery zverejnené na sociálnych sieťach.
Ruské posily sa do Kurskej oblasti presunuli najmä z bojov o Charkovskú oblasť Ukrajiny.
Ukrajinské médiá s odvolaním sa na miestne ruské úrady v piatok večer informovali o požiari elektrickej rozvodne v Kurskej oblasti. Požiar zrejme vypukol, po tom, ako Rusi zostrelili ukrajinský dron, ale jeho trosky zasíahli rozvodňu.
V dôsledku požiaru vypadla elektrická energia vo viacerých okresoch Kurskej oblasti.
Ruskú jadrovú elektráreň pravdepodobne neobsadia
Pripomeňme, že Rusko v uplynulých dňoch vyhlásilo výnimočný stav v celej Kurskej oblasti. Pre boje museli evakuovať tisíce civilistov. Boje aktuálne prebiehajú len niekoľko desiatok kilometrov od Kurskej jadrovej elektrárne pri meste Kurčatov.
Zatiaľ sa neočakáva, že by ukrajinské sily obsadili túto elektráreň a dokázali by ju dlhodobo udržať pod kontrolou Kyjeva.
Ako ruská odveta za kurskú ofenzívu Ukrajiny je vnímaný aj ruský raketový útok na supermarket v ukrajinskom meste Kosťantynivka v Doneckej oblasti. O život pripravil najmenej desať ľudí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia.
Ku kurskej ofenzíve ukrajinskej armády sa medzičasom vyjadril aj čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Prisľúbil, že do dvoch-troch dní bude vidieť výsledky ruského postupu. Rusko presviedča, že ukrajinskú ofenzívu v Kurskej oblasti zatiaľ zvláda odrážať.
Zďaleka nie prvé prekvapenie
V prípade Ukrajincov nejde zďaleka o prvé prekvapenie ruských agresorov. Na jeseň 2022 sa im podarilo podarilo oslobodiť značné územia Charkovskej a Chersonskej oblasti Ukrajiny, ktoré Rusi okupovali.
Niektorí analytici pritom značný postup Ukrajincov v Kurskej oblasti nepredpokladali, keďže na rusko-ukrajinskej hranici je množstvo dronov a iných technických prostriedkov, ktorými môže Ruská federácia monitorovať operácie ukrajinskej armády.
Rusi tak pravdepodobne Ukrajincov podcenili, keď im umožnili postup do mesta Sudža vzdialeného od rusko-ukrajinskej hranice zhruba desať kilometrov, aktuality.sk
X X X
V Brazílii sa zrútilo lietadlo so 62 ľuďmi na palube, nikto neprežil
Do oblasti leteckého nešťastia vyslali množstvo hasičov. Ich úlohou je zlikvidovať požiar. Ľuďom už niet pomoci, brazílska vláda potvrdila, že všetci na palube zomreli.
V brazílskom Vinhede sa v piatok zrútilo lietadlo so 62 ľuďmi na palube. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na brazílske médiá. Brazílska vláda neskôr uviedla, že všetci pasažieri pri leteckom nešťastí zomreli.
Cestujúcich prevážalo lietadlo ATR-72 spoločnosti Voepass Linhas Aéreas, ktoré smerovalo z Cascavelu v brazílskom štáte Paraná do Guarulhosu v Sao Paule.
Prezident Lula da Silva: Zdá sa, že všetci zomreli
V lietadle sa nachádzalo 58 cestujúcich a štyria členovia posádky. Zatiaľ nie je jasné, koľko z nich prežilo. Keď sa však o udalosti dozvedel brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý sa práve zúčastňovaj spoločenského podujatia na juhu Brazílie, vyzval prítomných na minútu ticha. Lula da Silva uviedo, že sa zdá, že všetci, ktorí boli na palube, zomreli.
Na miesto nešťastia vyslali sedem posádok hasičov zo Sao Paula.
Zábery, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach, ukazujú, ako lietadlo špirálovito klesalo, pravdepodobne narazilo jednej z budov a následne začalo horieť, aktuality.sk
X X X
Taraba odmieta kritiku za to, že na rezorte zazmluvnil externú advokátsku firmu
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) odmieta kritiku za to, že na rezorte zazmluvnil externú advokátsku firmu Podhorský & Partners. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že za doterajšie právne služby firme vyplatili 40-tisíc eur. Ministerstvo podľa Centrálneho registra zmlúv s ňou uzavrelo rámcové zmluvy za takmer 600-tisíc eur. Opozícia Tarabu kritizuje za uzavretie zmlúv a susedský vzťah s advokátom.
Taraba v stredu informoval, že ministerstvo si zaplatilo právnika Patrika Podhorského, aby mu zanalyzoval situáciu v súvislosti so zálohovým systémom jednorazových nápojových obalov. „Pán Podhorský je advokát, ktorý vyšiel tendrom, a požiadal som ho, aby mi zanalyzoval tú situáciu, a zadal som úlohy, ktoré v novej legislatívnej činnosti chcem mať,“ podotkol šéf envirorezortu. Priznal, že advokáta poznal tri či štyri roky. S advokátskou firmou uzavrel podľa Centrálneho registra zmlúv rámcové zmluvy za takmer 600-tisíc eur. Z toho za doterajšie právne služby firme vyplatili 40-tisíc eur, povedal Taraba.
Zazmluvnenie advokátskej firmy na envirorezorte je podľa opozičného poslanca za hnutie Progresívne Slovensko Jána Hargaša dôkazom toho, že vláda myslí na svojich blízkych ľudí. Poukazuje pri tom na to, že právna kancelária patrí Tarabovmu susedovi z Modry. „Jeho firma mala v minulých rokoch priemerné tržby 300-tisíc eur, no len za dva a pol mesiaca s rezortom, ktorý vedie jeho známy, podpísala zmluvy za takmer 600-tisíc eur. Je tu veľké riziko konfliktu záujmov,“ skonštatoval Hargaš. Na susedský vzťah medzi advokátom a Tarabom poukázal aj opozičný poslanec za SaS Alojz Hlina.
„Nebudem robiť s ľuďmi, ktorí tu boli zažratí desať, 12, 15 rokov. Nebudem podpisovať dokumenty, ktoré tu pripravujú kadejaké predĺžené ruky od Budaja a Kiču. Budem robiť s ľuďmi, ktorým verím, dôverujem,“ reagoval Taraba. Vysvetlil, že v rámci zazmluvnenia externého právnika oslovilo ministerstvo päť právnických kancelárií napriek tomu, že nemuselo. V právnych službách na ministerstve podľa Tarabu urobili zmeny, ktoré Slovensku ušetria milióny. Zároveň vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby riešil poistky a právne služby na ministerstvách.
Mimoparlamentná strana Demokrati tvrdí, že firma si v niektorých prípadoch za jeden úkon môže účtovať 15-tisíc eur. Člen strany Michal Kiča preto podáva podnet na prešetrenie a ministerstvo žiada o dokumenty, za akých podmienok bola vybraná advokátska kancelária. Obracia sa takisto na Úrad vládneho auditu a ministerstvo financií, pretože sa domnieva, že časť služieb si objednáva envirorezort nehospodárne a nevie preukázať ich účelovosť.
Taraba na tlačovej konferencii poukázal aj na uzatváranie poistiek na ministerstve za minulej vlády. Situáciu riešil s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer). Chce, aby sa k tomu z rezortov spravila analýza. Podmienkou SNS na podporu konsolidačného balíka je, aby sa situácia s poistkami na ministerstvách láře
SaS: SNS totálne rozoberá aj ministerstvo životného prostredia
Rezorty, ktoré má v gescii Slovenská národná strana, sa postupné rozpadajú. Tvrdí to opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na medializované informácie o tom, že právnik Patrik Podhorský, s ktorým sa Taraba pozná, dostal zákazky za zhruba 600-tisíc eur. „Po tom, čo nominantka SNS Martina Šimkovičová devastuje slovenskú kultúru cez jej ministerstvo, tesne v závese je ďalší nominant národniarov Tomáš Taraba, ktorý šéfuje rezortu životného prostredia. Aj ten si z ministerstva urobil vlastné ihrisko, na ktorom si nectí nič, čo dovtedy zákonne fungovalo,“ tvrdí SaS.
Poslanec SaS Alojz Hlina poukazuje na to, že zazmluvnené zákazky za zhruba 600-tisíc eur za právne služby pre ministerstvo a rezortné štátne podniky môžu spôsobiť, že právnickej firme na účet odídu aj ďalšie milióny. „Pričom odtiaľ je už len kúsok k Tarabovi samotnému,“ hovorí Hlina. Pripomína tiež ďalšie prešľapy ministra. „Priniesol do parlamentu tzv. rúbaciu novelu, vďaka ktorej je možné píliť drevo hlava-nehlava,“ dodal. Strana SaS pripomína, že štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa najskôr urobil z usvedčeného pytliaka riaditeľa Tatranského národného parku. „Peter Olexa je zhodou okolností z rovnakej obce ako Kuffovci,“ poznamenal Hlina a podotkol, že následne sa Kuffa premával vrtuľníkom ponad hrebene Malej Fatry „len preto, aby ako realitný agent urobil obhliadku miesta pre bufet“./agentury/
X X X
Združenie nemeckých letísk chce diskutovať s aktivistami z Poslednej generácie
Združenie tvrdí, že ich protesty neprispievajú k riešeniu problémov.
Združenie nemeckých letísk vo štvrtok navrhlo rokovania so skupinou klimatických aktivistov Posledná generácia (Letzte Generation). Protesty aktivistov narušili letovú prevádzku na viacerých letiskách v krajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
V otvorenom liste Združenie nemeckých letísk (ADV) uznalo, že klimatické zmeny sú jednou z najväčších výziev modernej spoločnosti a klimatických aktivistov chce prostredníctvom diskusie oboznámiť s najnovšími opatreniami v oblasti klímy, ktoré letiská prijímajú.
Témou rozhovoru by podľa ADV mal tiež byť vplyv blokád vzletových a pristávacích dráh na bezpečnosť letísk. Klimatickí aktivisti sa niekedy počas svojich protestov prilepia na pristávacie dráhy a znemožnia tak prílet či odlet lietadiel.
Polícia im prehľadala domy
Minulý týždeň vo štvrtok bola kvôli demonštrácii skupiny Posledná generácia pozastavená nákladná letecká doprava na medzinárodnom letisku Lipsko/Halle v nemeckej spolkovej krajine Sasko. Týždeň predtým narušili klimatickí aktivisti leteckú dopravu vo Frankfurte nad Mohanom a na letisku v Kolíne nad Rýnom.
Vo štvrtok nemecká polícia prehľadala domovy členov tejto skupiny v mestách Berlín, Freiburg im Breisgau, Halle, Lipsko a Mannheim. Celkovo prehľadala domovy na ôsmich rôznych lokalitách, pričom boli aktivistom odobrané aj vzorky DNA.
Posledná generácia oznámila, že razie sa týkali ôsmich členov skupiny, ktorí sa zapojili koncom júla do protestu na letisku pri Frankfurte nad Mohanom, aktuality.sk
X X X
V Izraeli zomrel mladý Slovák. O život ho pripravili úlomky z dronu
Mladík z Bratislavy bojoval o život tri dni v izraelskej nemocnici.
Úlomky z libanonského dronu pripravili o život 27-ročného Mikhaela z Bratislavy. V piatok o tom informovala TV Markíza s tým, že nešťastie sa stalo v utorok 6. augusta okolo obeda v meste Naharija na severe Izreala.
Podľa televízie letel ponad mesto libanonský dron, ktorý zostrelil systém izraelskej protivzdušnej obrany. Úlomky zranili celkom 18 ľudí a medzi nimi aj Bratislavčana.
„Išiel ku kamarátovi. Niekedy okolo obeda. A v tom momente, keď stál niekde na križovatke alebo zastal na semafore, tak neďaleko neho buchla raketa, ktorá bola odstrelená,“ cituje TV Markíza Mikhaelovho brata Georgea.
Študoval na STU
Zraneného Slováka previezli do nemocnice, kde po troch dňoch – v piatok ráno zraneniam podľahol. Mikhael vyštudoval Fakultu chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Nasledovalo doktorandské štúdium.
Spolu s bratom chcel v Izraeli navštíviť rodičov, ktorí tam žijú. Situácia v regióne je napätá. Koncom júla Izrael zaútočil na jednu z bejrútskych štvrtí, pri útoku zahynul jeden z lídrov Hizballáhu Fuád Šukr. Hiballáh pokračuje v odvete a libanonská vláda sa obáva, že by sa vojna mohla rozšíriť aj do tejto blízkovýchodnej krajiny, aktuality.sk
X X X
Pellegrini má tretieho poradcu, študoval v Singapure a Dánsku
Ďalším poradcom prezidenta Petra Pellegriniho sa stal podnikateľ Andrej Krúpa. Hlave štátu bude radiť v otázkach inovácií a technológií. Vyplýva to z informácie zverejnenej na webe prezidentskej kancelárie.
Krúpa získal magisterské tituly v Singapure a Dánsku. Je spoluzakladateľom spoločnosti prevádzkujúcej aplikáciu, ktorá pomáha navigovať ľudí v mestách. Založil a riadi akceleračný program pre startupy zameraný na podporu technologických startupov na Slovensku a v Česku. Krúpa zároveň napísal dve knihy.
O možnom poradcovi prezidenta pre otázky kultúry a médií sa hovorilo aj o spisovateľovi Jozefovi Banášovi. Ten pre TASR potvrdil, že ponuku odmietol.
Ďalšími členmi tímu poradcov sú Ján Kubiš a Miroslav Slašťan. Kubiš je poradcom pre zahraničné otázky a medzinárodnú politiku, neúspešne kandidoval v tohtoročných prezidentských voľbách. Slašťan Pellegrinimu radí v právnych otázkach, je profesorom európskeho práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave./agentury/
X X X
Ministerka Šimkovičová tvrdí, že exšéf SND Drlička sa vyhráža zamestnancom. Tí o ničom nevedia
Ministerka na svojom profile na sieti Telegram uviedla, že bývalé vedenie Slovenského národného divadla zamestnancom pohrozilo, že nedostanú mzdy, pokiaľ neprídu na protest. Divadlo sa voči týmto tvrdeniam zásadne ohradilo.
Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
Práve dnes v súvislosti s platmi kontaktovali viacerí zamestnanci Slovenského národného divadla redakciu Aktuality.sk s tým, že im neprišla výplatná páska. Divadlo následne potvrdilo, že nakoľko je aktuálne bez štatutára, vyplatenie miezd nemá kto podpísať. Medzitým si po upozornení zo strany divadla Martina Šimkovičová vypýtala platy na podpis a už sú podpísané.
Martina Šimkovičová, ktorá ako nominatka SNS vedie rezort kultúry, však na Telegrame uviedla, že včera dostala informáciu o vyhrážaní sa zo strany bývalého vedenia.
„Dnes sa k nám dostala informácia, že pán Drlička údajne, ‚za pomoci svojich spriaznených ľudí v divadle vo vedúcich pozíciách‘ vyvíja nátlak na zamestnancov, aby sa zúčastnili protestu proti mne. Dokonca sme počuli, vraj sa zamestnancom vyhrážajú, že ak protest nepodporia, nedostanú výplaty,“ napísala ministerka Martina Šimkovičová na Telegrame.
Zároveň prišla s tvrdením, že včera dostala informáciu, že Matej Drlička údajne presviedča zamestnancov, že sa do funkcie čoskoro vráti. Vraj budem na jeseň odvolaná a on bude späť. „Týmto spôsobom sa asi snaží udržať si ‚poslušnosť‘ voči svojej osobe,“ doplnila na ruskej sociálnej sieti s tým, že uistila zamestnancov, že výplaty dostanú.
Divadlo jej tvrdenia absolútne odmieta
SND zaslalo do redakcie Aktuality.sk stanovisko, v ktorom sa zásadne ohradzuje voči tvrdeniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, podľa ktorých má bývalý generálny riaditeľ SND Matej Drlička zastrašovať zamestnancov tým, že nedostanú mzdy, pokiaľ nepôjdu na protest proti vedeniu rezortu.
„Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Z iniciatívy vedúcich zamestnancov SND kontaktoval vo štvrtok 8. augusta vedenie Ministerstva kultúry SR, ekonomický riaditeľ SND, Matej Bošňák so žiadosťou o usmernenie ohľadne postupu so mzdami, nakoľko ich musí podľa interných smerníc podpísať štatutár,“ zverejnilo divadlo.
Oficiálne potvrdilo, že dnes (9. 8.) si ministerstvo kultúry vyžiadalo mzdy na podpis s tým, že ako zastupujúci štatutár ich Martina Šimkovičová podpíše. „Mzdy zamestnancom odídu v pondelok 12. 8. v riadnom výplatnom termíne,“ poznamenalo divadlo s tým, že generálny riaditeľ v súčasnosti so zametnancami nekomunikuje a po odvolaní mu bola znefunkčnená mailová stránka.
Divadlo zároveň poznamennalo, že väčšina zamestnancov SND s výnimkou administratívnych pracovníkov čerpajú dovolenky a nenachádzajú sa na pracovisku.
Zamestnanci o vyhrážkach počuli po prvý raz
Redakcia Aktuality.sk sa skontaktovala s niekoľkými zamestnancami divadla a to vrátane členov umeleckých súborov. O tom, že by sa im bývalé vedenie malo vyhrážať, počuli po prvý raz od nás.
„Vôbec o ničom takom neviem,“ reagoval sólista Baletu SND Viačeslav Kruť. O vyhrážaní nič nevie ani člen Činohry SND František Kovár. „To odkedy je takáto správa?“ pýtal sa herec prekvapene a dodal, že žiadny nátlak nezaznamenal.
Pozvanie na stretnutie je stále na stole
Vo štvrtok Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, ale aj platforma Otvorená kultúra adresovali ministerke kultúry za SNS pozvanie na stretnutie v sále opery a baletu. Ich cieľom je otvorenie dialógu medzi poprednými kultúrnymi inštitúciami a ich zriaďovateľom.
Ministerka takéto stretnutie odmietla. Umelcom, ktorí ministerku pozvali na stretnutie, ministerka odkázala, že za nimi nepríde. „Zamestnanci Slovenského národného divadla chodia za mnou na ministerstvo kultúry, ja nemusím chodiť za nimi,“ uviedla ministerka počas otázok na tlačovej konferencii.
Dodala, že keď sa s ňou niekto zo zamestnacov SND chcel stretnúť, tak ich požiadavke vyhovovala.
„My sme sa s nimi stretli a nesúhlasili s tým, čo sa v Slovenskom národnom divadle deje,“ uviedla a doplnila, že SND nie je iba činohra, ale aj opera a balet. Uviedla ďalej, že je pripravená „prijať pozvanie na ministerstve kultúry“, tam by ich však musela pozvať ona sama, kedže stojí v jeho čele. Zamestnancom v kultúre vedenie rezortu pohrozilo aj prepúšťaním, aktuality.sk
X X X
Povinný zber textilného odpadu: kto to zaplatí, obce či firmy?
Už čoskoro pribudne obciam nová povinnosť. Od 1. januára 2025 majú rozšíriť triedený zber o ďalšiu položku – textilný odpad. Novinku majú financovať z vlastných rozpočtov. Je tu však ešte jedna možnosť. Financovať zber starých odevov by mali módne značky a výrobcovia textilu. Za vopred stanovených podmienok by mali hradiť také poplatky, ktoré by pokryli celý zber, spracovanie i manažovanie textilného odpadu. Hovoríme o rozšírenej zodpovednosti výrobcov za textil.
Poznáte to, z času na čas sa vám doma nahromadí oblečenie, ktoré už nepotrebujete. Je obnosené alebo vyšlo z módy. V skrini zaberá miesto, už ste sa s ním aj rozlúčili, ale kam s ním? V niektorých mestách a obciach majú rozmiestnené zberové kontajnery firmy a organizácie, ktoré obnosené oblečenie triedia, ponúkajú secondhandom, distribuujú chudobným, alebo ponúkajú na ďalšie spracovanie a recykláciu. Sú však aj také miesta, kde vyhodené odevy putujú do zmesového odpadu, teda na skládky, alebo sa spália.
ČO SA MENÍ?
Pravidlá pre to, čo ďalej s textilným odpadom, by sa mali čoskoro zmeniť. ,,V slovenskej legislatíve, konkrétne v Zákone č. 79/2015 Z. z. v znení neskorších predpisov, je povinnosť zavedenia triedeného zberu textilu uložená od 1. januára 2025 obciam,“ pripomína RNDr. Ľubica Vargová z firmy NATUR-PACK. Dodáva: ,,Návrh revízie rámcovej smernice o odpadoch stanovuje harmonizované systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcov na textil. Navrhuje sa vyžadovať od módnych značiek a výrobcov textilu platenie poplatkov s cieľom financovať náklady na zber a spracovanie textilného odpadu.“
Čo to znamená? Že obce by na financovanie novej povinnosti nemuseli byť samy. Lenže háčik je v tom, že to nebude hneď. Revidované znenie rámcovej smernice bude totiž pravdepodobne schválené až na jeseň 2024. Následne bude plynúť obdobie, počas ktorého budú mať členské štáty EÚ čas na zapracovanie schválených pravidiel. Hovorí sa o 30 mesiacoch, teda dobe dlhej dva a pol roka! Dá sa očakávať, ak sa nič nezmení, že dovtedy budú financovať náklady na zber a spracovanie textilného odpadu iba obce. Lenže, je to spravodlivé?
AKO JE TO INDE
Zapojiť firmy sa dá rôzne. Dokonca v Európskej únii sú aktuálne tri krajiny, v ktorých už financujú triedenie a nakladanie s textilným odpadom módne značky a výrobcovia. Napríklad vo Francúzsku hradia jeden až šesť eurocentov za každý kus textilného výrobku. V Maďarsku je výška poplatku stanovená v prepočte na 0,42 eura za kilogram textílií a obuvi. V Holandsku je to zasa 0,10 eura za jeden kilogram odevov.
Povinnosť zaviesť triedený zber textilu však platí pre všetky členské štáty Európskej únie. Ako budeme nakladať s toľkým vytriedeným textilným odpadom? Vieme na trhoch umiestniť také množstvo recyklovaných výrobkov z textilu? To sú výzvy, ktorým budeme čeliť v nasledujúcich rokoch.
TEXTIL JE ODPAD AKO KAŽDÝ INÝ
Dnes ešte nie je jasne stanovené, ako bude z dlhodobého hľadiska triedený zber textilu fungovať. Je však nefér nechať náklady na zber a spracovanie textilného odpadu len na obciach, respektíve na ich daňových poplatníkoch.
Na Slovensku tému sleduje a venuje sa jej organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK. Podľa jej zástupov je rozšírená zodpovednosť výrobcov spravodlivý systém, pri ktorom producent platí za množstvo alebo váhu výrobkov, ktoré uviedol na trh. Pretože z každého produktu sa časom stane odpad.
,,Poplatky slúžia aj na financovanie nákladov triedeného zberu a recyklácie daného prúdu odpadu. Dnes je tento systém uplatnený napríklad na odpady z plastov, papiera, skla, kovových obalov, kompozitných obalov na báze lepenky, elektrozariadení, akumulátorov a batérií a všetci to považujú za samozrejmé. Pri textilnom odpade by to malo byť podobné,“ dopĺňa RNDr. Ľubica Vargová z firmy NATUR-PACK.
Veď inštitút rozšírenej zodpovednosti výrobcov plní za podnikateľov povinnosť postarať sa o svoj výrobok počas celého jeho životného cyklu./agentury/
X X X
Grandiózny Djokovič. Nedávno zaplatil stavbu materskej škôlky doma v Srbsku, z peňazí, ktoré dostal za olympijské zlato, si tiež nenechá ani cent
Novak Djokovič sa podľa portálu B92 zaviazal venovať 200-tisíc eur, ktoré zarobil za zlatú medailu v Paríži, srbským charitatívnym organizáciám. Prostriedky za medailu mu sľúbila srbská vláda. Krajina tiež otvorí múzeum venované Djokovičovi.
Ako gesto uznania sa srbská vláda rozhodla udeliť túto finančnú odmenu každému zo svojich športovcov, ktorí získali zlatú medailu na tomto olympijskom podujatí.
Po víťazstve v tenisovom finále proti Carlosovi Alcarazovi Djokovič namiesto toho, aby si peniaze dal do vrecka, radšej ich ponúkol „tým, ktorí to najviac potrebujú“.
Jeho tréner Viktor Troicki tiež dostane rovnakú sumu. Obaja sú tak v klube strelcov Zorany Arunovičovej a Damira Mikeca, ktorí minulý týždeň dostali finančnú odmenu po dosiahnutí olympijského titulu v zmiešanej streleckej disciplíne.
Okrem víťazov srbská vláda odmeňuje aj športovcov, ktorí získajú striebro (100-tisíc eurami) i tých, ktorí dostanú bronz (60-tisíc).
Okrem Srbska celkovo 33 krajín potvrdilo, že športovcov, ktorí sa vrátia domov so zlatou medailou, odmení peňažnou odmenou. Magazín Forbes ich kontaktoval, aby zistil presné sumy.
Spomedzi všetkých je najštedrejší Hong Kong, ktorý svojim šampiónom ponúka 706 000 eur, zatiaľ čo Izrael a Srbsko sú na druhom a treťom mieste. Srbsko navyše odmeňuje všetkých svojich olympijských medailistov dôchodkom, ktorý sa vypláca od veku 40 rokov.
Nie je to prvýkrát, čo Djokovič počas svojej kariéry prejavil takúto dávku solidarity. V roku 2007 založil spolu so svojou manželkou Jelenou organizáciu The Novak Djokovič Foundation, ktorej cieľom je zabezpečiť všetkým deťom v Srbsku prístup k predškolskému vzdelávaniu.
Vo februári 2024 zasa vyzbierali okolo 93 900 dolárov na výstavbu materskej školy v odľahlej dedine v ich krajine./agentury/
X X X
Oznam o zrušených voľných vstupoch „víta“ aj návštevníkov Zvolenského zámku
Vstup zadarmo si návštevníci užili len krátko. Vo Zvolene pritom nájdu aj niektoré ikonické diela Ľudovíta Fullu.
ZVOLEN: Aj pri vstupe do priestorov expozícií Zvolenského zámku víta návštevníkov oznam, že avizované voľné vstupy sú na základe rozhodnutia povereného generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie Antona Bittnera „ku dňu 8. 8. 2024 zrušené“.
Vstupy na niekoľko dní zadarmo ohlásila ešte odvolaná riaditeľka Alexandra Kusá v reakcii na kritiku ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá jej vyčítala neefektívnosť. Podľa denníka SME sa medzi zamestnancami galérie šíria správy, že Bittner chce ušlé vstupné zamestnancom zosobniť.
Vidia aroganciu moci
„Dostali sme pokyn zrušiť bezplatné vstupy od nového riaditeľa,“ vysvetľuje pracovníčka predávajúca lístky jednému z návštevníkov Zvolenského zámku. Jozef Naščák síce do galérie často nechodí, no teraz prišiel, motivovala ho práve aktuálna situácia v kultúre.
Ja som z Hriňovej, tam veľa možností vyraziť za umením nemáme. Dúfal som, že tu bude možné fyzicky podpísať petíciu ‚na obranu kultúry‘, ale povedali mi, že sa to dá len cez internet, takže mi s tým pomôže dcéra,“ hovorí. „V televízii som si pozrel tlačovku ministerky Šimkovičovej a som z toho smutný. Je to katastrofa. Ak to takto pôjde ďalej, všetci rozumní ľudia nám odídu do zahraničia,“ krúti hlavou.
Štvorčlenná rodina Ivana zo Zlatých Moraviec smerovala na zámok v rámci prázdninového výletu. Nie sú žiadnou výnimkou, letná sezóna aj tu býva najsilnejšia. Návštevníci však často čakajú šľachtické sídlo, niektorých preto prekvapí, že namiesto neho nájdu zbierku gotického umenia a jednu z najväčších obrazární na Slovensku.
Ivan tiež podpísal obe petície žiadajúce odvolanie Martiny Šimkovičovej, myslí si, že v ministerskom kresle nemá čo robiť a jej kroky polarizujú spoločnosť. Kultúra a umenie sú podľa neho pestré a každý si v nich nájde, čo vyhovuje jeho preferenciám. „To, čo sa deje teraz, je len ukážka arogancie moci. Aj keď pred rokmi vyhral župné voľby v Banskobystrickom kraji Marian Kotleba z ĽSNS, zakazoval predstavenia. Mocnosť si chce cez kultúru vždy niečo dokazovať,“ komentuje doterajšie pôsobenie ministerky Šimkovičovej vo funkcii.
Okrem Alexandry Kusej v uplynulých dňoch odvolala aj riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku. Tieto kroky sa stretli s vlnou odporu odbornej aj laickej verejnosti. Proti krokom ministerky organizujú protesty či internetovú petíciu, ktorá má už viac ako 160-tisíc podpisov.
Hoci vstup do priestorov Zvolenského zámku nie je bezplatný, galéria pozýva nielen na prehliadku gotického umenia, ale aj viacerých diel maliara Ľudovíta Fullu. Tie tu našli dočasný azyl po tom, čo SNG musela demontovať expozíciu Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku pre havarijný stav objektu. Niektoré ikonické kompozície autora sú vystavené v Bratislave.
Ďalšia časť zvolenských expozícií je venovaná návrhom nábytku známeho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča (1868 – 1947), ktorý je okrem iného aj autorom Štefánikovej mohyly na Bradle.
Na odvolanie Alexandry Kusej reagovali aj viaceré regionálne galérie, a to buď vyjadrením podpory alebo sprístupnením svojich expozícií a výstav do nedele zadarmo. Sú medzi nimi napríklad Považská galérie umenia v Žiline, Východoslovenská galéria v Košiciach či Galéria Jána Koniarka v Trnave.
„Vo Východoslovenskej galérii sme hlboko znepokojené a znepokojení dianím v slovenskej kultúre. Odvolanie riaditeľov vlajkových inštitúcií, ktorí majú medzinárodné renomé, ju zásadným spôsobom poškodzuje a uzatvára pred svetom,“ vyjadril obavy tím košickej galérie.
„Je neprípustné, aby vládna moc zasahovala do slobody umenia a kultúry. Z toho dôvodu chceme vyjadriť rozhorčenie a nesúhlas s odvolaním generálnej riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej. Považujeme to za šliapanie na princípy, ktoré sa umenie usiluje budovať a šíriť, princípy slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ znie časť zverejneného stanoviska Galérie Jána Koniarka v Trnave. Zriaďovateľom oboch sú samosprávne kraje, aktuality.sk
X X X
Smrť v priamom prenose. Dukičovi tesne pred brehom došli vo vode sily, médiá v jeho rodnom Srbsku zúria
K tragickej udalosti došlo hneď v prvý deň amerických pretekov CrossFit Games. Počas plaveckej časti zomrel srbský športovec Lazar Dukič, ktorý patril medzi európsku špičku.
Dukič sa počas úseku, na ktorom účastníci museli preplávať 800 metrov, začal náhle topiť tesne pred brehom. Táto časť pretekov bola prenášaná naživo, takže Srbov neúspešný boj o vlastný život sledovali diváci v priamom prenose.
Záznam následne zmizol z archívu organizátorov pretekov, napriek tomu sa rýchlo začal šíriť na sociálnych sieťach.
Akcia v americkom meste Fort Worth bola pre zvyšok dňa zrušená. Do akcie nastúpili potápači, ktorí telo športovca vytiahli z vody až dve hodiny po začiatku pátrania.
Preteky CrossFit sa vyznačujú veľkou náročnosťou, v popise je napísané, že je určený iba pre najskúsenejších športovcov.
Šéf organizácie Don Faul behom tlačovej konferencie uviedol, že tragická udalosť ho zdrvila. „Niektorí účastníci pretekov ho osobne poznali a obdivovali, takže teraz zažívajú obrovský smútok,“ uviedol na margo Dukičovej smrti.
Na sociálnej sieti neskôr uviedli, že úzko spolupracujú s príslušnými úradmi. „Robíme všetko pre to, aby sme podporili rodinu zosnulého.“
Správa o Dukičovej smrti spôsobila veľký rozruch v jeho rodnom Srbsku. Miestne médiá sa pýtajú, prečo prítomní záchranári nezareagovali.
Na jednom z videí vidieť, že napriek zjavným problémom srbského športovca zostávali na mieste, až kým kamera nezamierila inde.
Web telegraf.rs poukázal aj na „veľmi zvláštne oznámenie“ organizátorov na sociálnej sieti. Vo svojom vyhlásení okrem podpory rodiny nikde neuviedli meno zosnulého Dukiča.
Srbský športovec si prvý štart v náročných pretekoch pripísal v roku 2017, keď mu v rebríčku patrilo 1351. miesto, tento rok však už figuroval na 88. pozícii. Patril medzi najlepších Európanov v prvej stovke./agentury/
X X X
Angličania majú nového trénera na horúcej reprezentačnej stoličke. Zatiaľ iba na dva zápasy
Lee Carsley bude dočasný tréner anglickej futbalovej reprezentácie. Doterajší kormidelník družstva do 21 rokov povedie národný tím v septembrových zápasoch Ligy národov s Írskom a Fínskom. V piatok o tom informovala Futbalová asociácia (FA).
Päťdesiatročný bývalý defenzívny stredopoliar môže zotrvať vo funkcii aj dlhšie. Bude to záležať na tom, ako rýchlo nájde FA trvalú náhradu za Garetha Southgatea, ktorý odstúpil z funkcie hlavného kormidelníka po nedávnych majstrovstvách Európy v Nemecku.
Angličania prehrali vo finále so Španielskom 1:2. Jeho zverenci skončili druhí aj na predchádzajúcom kontinentálnom šampionáte, keď prehrali s Talianmi po penaltovom rozstrele.
Southgate prišiel na lavičku „troch levov“ v roku 2016 taktiež z pozície trénera reprezentácie do 21 rokov.
Carsley sa narodil v Anglicku, no reprezentoval Írsko, za ktoré odohral 40 zápasov. Na klubovej úrovni pôsobil v Derby County, Blackburne Rovers, Coventry City, Evertone a Birminghame City.
Ako tréner pracoval v Coventry, Brentforde a Birminghame. V roku 2020 prevzal národný tím do 20 rokov, o sezónu neskôr do 21 rokov a ten priviedol k titulu na ME 2023 tejto vekovej kategórie./agentury/