Žiadne NATO na Ukrajinu. Ukrajina neutralny štáť. Rusko: Trumpov plán nás neuspokojuje. Putin posielal novoročné priania. Pezinčanku Virgovičovú magazín Forbes zaradil do rebríčka 30 najúspešnejších ľudí. SNS podporí kandidáta Hlasu za šéfa parlamentu, Danko sa vzdáva nárokov

Zmrazenie, odloženie, mierotvorci… Moskva: To, čo počúvame o Trumpovom mierovom pláne, nás neuspokojuje. Moskvu neuspokojujú návrhy zaznievajúce z tímu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa ukončenia vojny Ruska proti Ukrajine. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore s agentúrou TASS. Text v pondelok zverejnilo ruské ministerstvo zahraničia na svojom webe. Ukrajina sa už 34 mesiacov bráni ruskej agresii, a to aj vďaka rozsiahlej západnej predovšetkým americkej pomoci.

 Moskva doteraz nedostala žiadne oficiálne návrhy, navyše až do Trumpovej inaugurácie 20. januára politiku určuje súčasný prezident Joe Biden, a tak iba jeho vláda má právomoci s Ruskom v mene Spojených štátov vyjednávať. Fakticky sa však žiadne rokovania o Ukrajine nevedú, upozornil Lavrov.

 „Súdiac podľa početných únikov informácií a rozhovoru, ktorý poskytol samotný Trump magazínu Time, reč je o ‚zmrazení‘ bojových operácií na frontovej línii a odovzdaní ďalšej zodpovednosti za konfrontáciu s Ruskom Európanom. Nás samozrejme neuspokojujú návrhy, zaznievajúce z tímu zvoleného prezidenta, odložiť ukrajinské členstvo v NATO o 20 rokov a tiež rozmiestniť na Ukrajine mierový kontingent ‚britských a európskych síl‘,“ vyhlásil Lavrov.

Rusko je podľa ministra pripravené na mierové rokovania, ale treba si vraj uvedomiť, že Moskvu uspokoja len právne záväzné dohody, ktoré odstránia prvotné príčiny konfliktu a ktoré budú obsahovať mechanizmus brániaci porušeniu dohôd. Tento mechanizmus Lavrov však bližšie neosvetlil.

Moskva svojou agresiou voči Ukrajine porušila budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorom sa spolu s USA a Britániou zaviazala zaručiť ukrajinskú územnú celistvosť výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá jadrových zbraní.

Kyjev a Západ obviňujú Rusko, že porušilo svoje medzinárodné a bilaterálne záväzky a rozpútalo ničím nevyprovokovanú agresiu proti susednej krajine, aby uchvátilo ukrajinské územia a odstránilo vládu v Kyjeve, ktorá sa Moskve nepozdáva. Sám ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vojnu rozpútal, spočiatku hovoril o nevyhnutnosti „demilitarizovať“ a „denacifikovať“ Ukrajinu, na čele ktorej stojí prezident židovského pôvodu a v ktorej krajná pravica – súdiac podľa výsledkov volieb – zohráva iba okrajovú úlohu. Neskôr začal Putin tvrdiť, že Rusko bolo „vtiahnuté“ do konfliktu, ktorý zavinil Západ.

Lavrov teraz povedal, že je na Američanoch, aby urobili prvý krok k obnove dialógu s Ruskom, pretože to boli Američania, kto ho prerušil po ruskej invázii na Ukrajinu. Myslí však, že ak sa Trump pokúsi obnoviť vzťahy s Ruskom, bude musieť „plávať proti prúdu“, pretože obe americké strany sa zhodujú na tom, že je nutné čeliť Rusku a podporovať „neonacistický“ režim v Kyjeve, tvrdil. Ak by USA začali prihliadať na záujmy Ruska, dialóg by sa mohol postupne rozvíjať, ale ak sa tak nestane, všetko zostane pri doterajšom stave, dodal šéf ruskej diplomacie.

Zapochyboval tiež o ochote Kyjeva k územným ústupkom, keď mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa opiera o požiadavku obnovenia územnej celistvosti krajiny v hraniciach z roku 1991 a stiahnutia ruských vojsk za tieto hranice. Za týchto okolností sa Rusko podľa šéfa diplomacie nemieni zúčastniť žiadneho „mierového summitu“, ani keby dostalo pozvánku.

Samotné Rusko pritom trvá na neprípustnosti členstva Ukrajiny „v ľubovoľnej územnej konfigurácii“ v NATO, a to tým skôr, že „dlhoročnú expanziu NATO“ považuje Moskva za jednu z hlavných príčin „ukrajinskej krízy“. K cieľom ruskej vojny, ktoré „musia byť dosiahnuté“, patrí zakotvenie Ukrajiny mimo vojenských blokov, zdôraznil Lavrov./agentury/

X X X

  Zástupca asistenta generálneho tajomníka NATO pre inovácie, hybridné a kybernetické technológie James Appathurai v rozhovore pre televíziu Sky News upozornil na reálnu možnosť nekonvenčného útoku Ruska proti aliancii, ktorý spôsobí značné straty. Spojenci by si podľa neho mali jasne definovať medzi sebou aj voči Moskve, ktoré nepriateľské aktivity by mohli vyvolať spoločnú reakciu vrátane použitia vojenskej sily, píše TASR.

Členské štáty NATO sa už podľa kanadského diplomata nachádzajú v situácii tzv. „variacej sa žaby“. Naprieč Európou, Spojenými štátmi i Kanadou podľa neho dochádza k podozrivým ruským hybridným útokom, ktoré by ešte pred piatimi rokmi boli absolútne neprijateľné. „Ale tak trochu sme si na to zvykli… A to je veľmi nebezpečné,“ tvrdí.

Poukázal pritom na zvýšený počet incidentov, ako je prerezávanie káblov na morskom dne, sabotáže proti budovám a umiestňovanie zápalných zariadení do nákladu lietadiel, ktoré sa uskutočňujú od februára 2022, keď Rusko spustilo svoju inváziu na Ukrajinu.

„Určite ich môžeme napočítať desiatky. Určite až 100. Ale potom je tu veľa zmarených sprisahaní,“ povedal Appathurai, ktorý spolu so svojím tímom pracuje na aktualizácii stratégie NATO na boj proti hybridnej vojne. Posledná bola vypracovaná v roku 2015.

Nárast týchto incidentov je podľa neho reakciou Kremľa na západnú vojenskú podporu Ukrajine, ako aj presvedčenie, že Západ je proti Rusku, čo označil za nepravdu.

Pravdivé je však podľa neho tvrdenie, že Západ sa snaží Moskvu obmedziť v útokoch na svojich susedov. „Nepáči sa im, čo robíme, ale zároveň nás vnímajú ako nepriateľa. A to sa zhoršuje,“ dodal. Rusko už predtým odmietlo obvinenia zo sabotáže, kybernetických útokov a atentátov, pripomenula na svojom webe stanica Sky News.

V rozhovore sa ho tiež pýtali, či sa neobáva, že by podozrivý ruský hybridný útok mohol podnietiť NATO, aby aktivovalo článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane, a teda začať vojnu s Ruskom. „Čo ma naozaj znepokojuje, je, že jeden z týchto útokov, ako som povedal, by mohol mať veľký rozsah a závažné následky,“ uviedol diplomat.

V tejto súvislosti pripomenul pokus o vraždu bývalého ruského špióna a dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Skripaľovcov našli v marci 2018 v bezvedomí na lavičke v meste Salisbury na juhu Anglicka. Otrávení boli nervovoparalytickou látkou novičok, ktorá podľa Sky News obsahovala dostatok jedu na zabitie tisícov ľudí.

„Existuje teda reálna možnosť, že jeden z týchto útokov spôsobí značný počet obetí alebo veľmi veľké hospodárske škody,“ upozornil Appathurai.

Pokiaľ ide o to, či by Aliancia mala lepšie Rusku komunikovať svoje červené čiary v súvislosti s hybridnou vojnou, Appathurai povedal, že teraz je treba, aby boli spojenci jasnejší medzi sebou a následne sa rozhodli, ako informovať Moskvu o tom, že „existujú oblasti, do ktorých nie je možné zasahovať“.agentury/

X X X

 Cukrík, zradca, prezident. Najväčšou politickou tragédiou Andreja Danka je Peter Pellegrini

 Pellegrini si nič neoddrel a má všetko. Je obľúbeným prezidentom i zákulisným hráčom. Danko nemá nič, iba „omrvinky a ohlodané kosti“. Redakcia Aktuality.sk vám prináša článok z magazínu Kauzy 2024.

 Dnes sa to zdá neuveriteľné, ale koncom mája 2018 poskytol Andrej Danko redaktorom Aktuality.sk veľký rozhovor. Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynuli tri mesiace, vláda Roberta Fica po protestoch skončila a premiérom sa v marci stal 42-ročný Peter Pellegrini.

O rok starší Danko šéfoval parlamentu a post druhého najvyššieho ústavného činiteľa si užíval. Prebral ho práve po Pellegrinim, ktorého po voľbách 2016 odsunuli do kresla podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

 Vyzeralo to, že podpredseda Smeru zostane nanajvýš „digitálnym lídrom“, no Ficova demisia po vražde novinára mu priniesla životnú šancu. Pellegrini i Danko zažívali vrchol svojich dovtedajších kariér.

Pellegrini: vždy dobrý, nikdy nie prvý

Keď sa stal premiérom, mal v životopise takmer všetko, čo má politik v tejto pozícii mať: poslanecký asistent, poslanec, štátny tajomník ministerstva, minister a napokon predseda Národnej rady. Na človeka, ktorý ho nepoznal, musel pôsobiť ako prototyp skúseného, ambiciózneho a schopného politika, ktorý sa až na vrchol vypracoval vlastným úsilím. Lenže Pellegrini nie je žiaden „self-made man“. Za svoj úspech vždy vďačil iným.

Začínal ako poslanecký asistent Ľubomíra Vážneho. Keď sa neskôr sám stal poslancom a Vážny ministrom dopravy, Pellegrini mu slúžil ďalej – ako predkladateľ návrhov zákonov, ktoré potrebovalo ministerstvo presadiť. Často aj nepriamymi novelami, teda „prílepkami“ k zákonom, ktorými obchádzal pravidlá legislatívneho procesu. O jednom jeho návrhu síce Ústavný súd neskôr rozhodol, že je protiústavný, no politicky sa mu to vyplatilo.

 Jeho „čierna robota“ ukázala Smeru, že ho možno spoľahlivo použiť vždy, keď bude treba. V druhej Ficovej vláde začínal ako štátny tajomník ministerstva financií, no už v roku 2014 išiel plátať dieru po „odídenom“ ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Vtedy novopečený podpredseda Smeru sa však na ministerskom kresle dlho neohrial, pretože po kauze predraženého piešťanského CT Smer stiahol predsedu parlamentu Pavla Pašku a Pellegriniho znova povolali vyššie.

 Zdalo sa logické, že po Ficovej demisii pôjde Pellegrini robiť záchranárske práce aj na úrad vlády. Ficovou prvou voľbou však nebol. „Chcel Maroša Šefčoviča a presadzoval ho veľmi silno,“ spomínal dobre informovaný zdroj v knihe Petra Bárdyho Fico – Posadnutý mocou. Za Pellegriniho sa však postavila vplyvná neformálna skupina, vo vnútri Smeru prezývaná V4. Okrem Pellegriniho v nej bol aj minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga a bratislavský  

Rovnaká trojica ho presadila aj za predsedu parlamentu. Ani tam ho Fico najprv nechcel. Preferoval podpredsedu Smeru, ministra kultúry a dlhoročného ideológa strany Mareka Maďariča. „Fico chcel Mareka, ale ten odmietol. Potom navrhol Ľuboša Blahu, ale to prešlo mlčaním. Nakoniec sa predsedom Národnej rady stal Pellegrini,“ spomínal po rokoch dobre informovaný zdroj.

To je Pellegriniho politický príbeh v skratke. V marci 2018 nezostavoval vládu preto, lebo bol najlepším nástupcom Fica, ale preto, že tým, ktorí k tomu mali čo povedať, prekážal najmenej.

Danko: ambiciózny nad svoje schopnosti

Na rozdiel od Pellegriniho bol Dankov politický životopis pred šiestimi rokmi podstatne chudobnejší. Prakticky žiadny. Národniarom síce šéfoval už od roku 2012, no v parlamente bol prvýkrát a hneď sa stal súčasťou koalície a druhým najvyšším ústavným činiteľom. Bol to jeho úspech. Danko mal pocit, že zaslúžený. „To, čo som v politike dnes, som si oddrel. Na moje tlačové konferencie chodil jediný novinár,“ vypočítaval v lete 2016.

Koncom mája 2018 to však bol pri rozhovore pre Aktuality.sk celkom iný Danko, akým je dnes. Nie urazený či zatrpknutý. „Bol veľmi uvoľnený, mal dobrú náladu a vtipkoval,“ spomína šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

 Napätie medzi šéfom SNS a predsedom Smeru zostalo zabudnuté. Ulicou vynútený odchod Fica z premiérskeho postu ich zblížil a dešpekt k Pellegrinimu ich spojil. „S úctou si vypočujem predsedu vlády a potom sa obrátim na predsedu Smeru,“ vystihol Danko lakonicky svoj vzťah k Pellegrinimu. „Ctím jeho funkciu, ale nemôžem s ním rokovať o politických veciach, o ktorých rokujem s Robertom Ficom, ktorý je predsedom poslaneckého klubu a predsedom strany. Peter Pellegrini musí rešpektovať politickú líniu Smeru.“

A Danko mu odkazoval, aby nefotil plesne v nemocniciach, ale staval nové. Pellegrini Danka občas napomenul, nech sa stará o svoje rezorty, alebo sa ozval, že výhrady proti obrannej zmluve sú nafúknutý pseudozástupný problém. Vtedy mu SNS dala jasne najavo, ako to naozaj je: „To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je, ako sa vyjadrí na koaličnej rade predseda Smeru Robert Fico.“

Plazil si sa pred Ficom, Peter

Po voľbách 2020 sa vzťah medzi Pellegrinim a Dankom ešte zhoršil. SNS hanebne vypadla z parlamentu a bola rada, že získala aspoň tri percentá nevyhnutné na získanie štátnej dotácie. Danko sa urazil a zatrpkol. Pellegrini využil svoju popularitu, vypadol zo Smeru, založil Hlas a rýchlo sa stal aspoň podľa preferencii lídrom opozície, aktuality.sk

X X X

 Putin posielal novoročné priania. Orbán je na zozname, Fico nie, ale podľa Peskova pozdrav dostal

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok zaslal novoročné želania viacerým svetovým lídrom vrátane slovenského premiéra Roberta Fica a predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána.

 Ide o jediných súčasných západných lídrov, ktorí dostali prianie od ruského prezidenta. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Nemecká agentúra napísala, že „Putin poslal novoročné pozdravy západným spojencom“. Na oficiálnom zozname štátnikov zo Západu, ktorí dostali telegram, sú Orbán a bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Fico sa na zozname nenachádza, avšak podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova mu Putin pozdrav poslal.

DPA pripomína, že Orbán a Fico patria k trom západným lídrom, ktorí od ruskej invázie na Ukrajinu navštívili Moskvu. Tretím bol rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý tak urobil niekoľko mesiacov po začiatku vojny.

Podľa Ruska sa Maďarsko a Slovensko zdržiavajú „rusofóbnej“ politiky, píše DPA.

Minulý týždeň sa zároveň medzi Ficom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vyostril spor v súvislosti s rozhodnutím Ukrajiny nepredĺžiť dohodu o tranzite ruského zemného plynu na Slovensko. Fico uviedol, že Slovensko zváži recipročné opatrenia vrátane zníženia dodávok elektriny na Ukrajinu./agentury/

X X X

 SNS podporí kandidáta Hlasu za šéfa parlamentu, Danko sa vzdáva nárokov

Koaličná SNS podporí na najbližšej schôdzi Národnej rady SR do funkcie predsedu parlamentu kandidáta zo strany Hlas-SD. Líder národniarov Andrej Danko sa vzdáva akéhokoľvek nároku na daný post. SNS to deklarovala vo svojom stanovisku.

 Odôvodnila to tým, že tému treba definitívne uzavrieť, aby bolo možné riešiť národnoštátne záujmy aj všetky vzniknuté problémy v rámci koalície. Zároveň očakáva, že po tomto kroku dôjde k podpore vládnych návrhov, ako aj k schváleniu nominácií do rady STVR.

SNS týmto krokom považuje tému voľby predsedu Národnej rady SR zo svojej strany za uzavretú. Je však nutné konštatovať, že zo strany Petra Pellgriniho nedošlo k naplneniu džentlmenskej dohody, že prvým povereným podpredsedom NR SR bude Andrej Danko. Predseda SNS Andrej Danko ustupuje a sa vzdáva akéhokoľvek nároku na post predsedu parlamentu, súčasne ďakuje Robertovi Ficovi a strane Smer-SD za verejnú podporu na post predsedu NR SR,“ vyhlásili národniari.

Nad tým, že zo strany Hlasu nedošlo k naplneniu „džentlmenských dohôd“, vyjadrili ľútosť. Dúfajú, že po tomto kroku už tému predsedu NR SR prestane voči nim zneužívať opozícia aj niektorí členovia Hlasu. „Cieľom nášho vyhlásenia je vyjadriť dobrú vôľu pred nadchádzajúcim kalendárnym rokom s jediným cieľom, zachovať vládu strán Hlas-SD, Smer-SD a SNS, voči ktorej nie je alternatíva,“ dodala SNS./agentury/

X X X

 Adela Vinczeová končí na Markíze: utorkový večer bude jej rozlúčkovým

 Obľúbená moderátorka Adela Vinczeová uzatvára kapitolu svojho pôsobenia na Markíze. Televízia Markíza sa v posledný decembrový večer rozlúči s rokom 2024, ale prakticky aj s moderátorkou Adelou Vinczeovou.

Známa televízna tvár sa pred niekoľkými týždňami postavila za svojho manžela Viktora, ktorý sa dostal do nemilosti vedenia stanice.

Stal sa šéfom spravodajských odborov po tom, čo v Markíze dostal výpoveď Michal Kovačič. Ten na jar vo vysielaní Na telo hovoril o tlakoch z vedenia televízie a politikov, čo Markíza rázne odmietla.

 Televízia od jesene prestala s Viktorom Vinczem počítať v Let’s Dance, v ktorej bol tri ročníky po sebe moderátorom.

Nezaradila ho do moderovania jesenného turné tanečnej šou a zmenila interné pravidlá tak, že spravodajský moderátor nebude súčasťou zábavných šou, aktuality.sk

 X X X

 Lekári opäť hrozia štrajkom. Dôvod? S dvadsiatkou lekárov nemocnice Agelu a Penty neuzavreli dodatky k zmluvám

Od Nového roka hrozí, že vyše 3300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce.

 Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský si podávajú ruky po rokovaní vlády SR v Bratislave 20. decembra 2024.

Pre TASR to potvrdil podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel. Zdôvodňuje to tým, že zhruba 20 lekárov s nemocnicami spoločností Agel a Penta Hospitals stále neuzavrelo dodatky k zmluvám, na ktorých sa dohodlo LOZ s Ministerstvom zdravotníctva SR. Mendel tvrdí, že situáciu rieši rezort zdravotníctva./agentury/

 X X X

 Nemám za sebou bohatých rodičov, je za mnou tvrdá drina, hovorí Slovenka. Ako 14-ročná založila firmu, dnes má miliónové príjmy

Keď mala 14 rokov založila na Slovensku firmu, ktorá sa zaoberá vývojom technológie na čistenie vody. O tri roky neskôr získala diplom excelencie od švédskej kráľovskej rodiny za objav novej molekuly. Úspech ju priviedol až do Kanady, kde študuje počítačové inžinierstvo. Najnovšie ju magazín Forbes pre Severnú Ameriku zaradil do rebríčka 30 najúspešnejších ľudí pod 30 rokov. To všetko už stihla 23-ročná Pezinčanka Diana Virgovičová, ktorá hovorí, že sa chce v budúcnosti vrátiť na Slovensko a podporovať mladých ľudí. Prečo čistí vodu v Keni a Kanade, a kde sa stretá s rodovými stereotypmi? Odpovedala v rozhovore.

 X Viem o vás, že ste vyrastali v Pezinku. Aké ste mali detstvo?

Vyrastala som v Grinave, to je časť Pezinka, s dvoma staršími súrodencami. Vychovala ma mama, ktorá je učiteľka. Moje detstvo bolo rôznorodé. Chodili sme na výlety po Slovensku, zaujímali ma knihy, chodila som na husle… skrátka také bežné detstvo. Mali sme síce menej materiálnych vecí, ale zážitky som mala kreatívnejšie.

X Vaša mamina mi prezradila pred rozhovorom, že ako dieťa ste sa rada obklopovala encyklopédiami. Kedy sa to vo vás zlomilo a našli ste vášeň pre vedu?

Myslím, že to bolo vo veku, keď som mala zhruba deväť-desať rokov a začala som čítať knihy od Stephena Hawkinga z oblasti kozmológie o vesmíre. Vtedy ma začali zaujímať vedy, ktoré sme ani nevedeli pochopiť ako ľudia v tom čase. Chcela som vedieť viac.

 XAko vnímali vaši spolužiaci, že sme mali takéto nie celkom všedné záľuby?

Viac som si rozumela s učiteľkami v škole, bolo ťažšie si rozumieť s mojimi spolužiakmi, ale vždy som sa snažila. Ale bolo iste cítiť, že som viac chodievala za učiteľkami, aby som sa ich po skončení vyučovacej hodiny pýtala otázky. Bolo to troška ťažšie byť iný, cítila som to od začiatku, no boli aj spolužiaci, ktorým sa to páčilo a vedela som sa s nimi porozprávať.

X Cítili ste sa preto medzi spolužiakmi niekedy aj osamelo?

Občas áno, určite.

X Učitelia vám vedeli zodpovedať na všetky otázky?

Vedeli. Niekedy im to už až tak liezlo na nervy, ale odpovedať mi vedeli. Najmä učiteľky fyziky a chémie sa vždy so mnou radi porozprávali. Zapájala som sa do rôznych olympiád. Vtedy som sa vedela plne venovať tomu, čo som chcela, a mohla som robiť viac než sme sa museli učiť do školy.

X Keď ste mali 14 rokov, to ste boli zrejme ešte na základnej škole, založili ste firmu. Skúste mi vysvetliť, ako napadne študentke základnej školy, aby sa zaoberala čistením vody?

V čase, keď som mala 14 rokov a navštevovala osemročné gymnázium, začala som sa venovať svojmu výskumu a na základe neho som založila firmu. V tom období sme s mamou precestovali Indiu. Mesiac sme cestovali vlakmi a autobusmi po krajine. Videla som znečistenie riek a ľudí, ktorí tú vodu používali na umývanie sa a chorľaveli z nej. Rozhodla som sa s tým niečo spraviť, chcela som tú vodu vyčistiť. Prišla som na Slovensko a začala spolupracovať so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, ktorá robila v tom čase výskum v kvantovej chémii a čistení vody. Vtedy som začala robiť na svojom prvom výskume.

X Predstavujem si to celkom zjednodušene, že ste sedeli nad mikroskopom, no zrejme to tak celkom nefunguje v praxi. Ako vyzerali počiatku vášho výskumu?

Na univerzite, kde sa skúmala kvantová chémia, používali softvér, počítačový program na to, aby modelovali nové molekuly. Začala som sa tým vtedy zaoberať, že môžeme použiť softvér, aby sme objavili nové látky. Tie objavíme počítačovo a potom ich vieme vyrobiť v reálnom svete.

 Diana Virgovičová (Forbes 30 pod 30): Ak ste imigrantka a zároveň žena, v biznise to máte náročnejšie. Na Slovensko sa chcem vrátiť a podporovať mladých ľudí.

X Keď sa povie objavenie molekuly, znie to veľmi abstraktne, človek si to ani nevie hneď predstaviť. Ako to vyzeralo?

Tú som objavila, keď som mala 17 rokov a bola som na strednej škole v Anglicku. Kým som sa dostala do toho bodu, trvalo to niekoľko rokov. Musela som sa naučiť, ako ten softvér používať a aké rôzne vlastnosti majú tie molekuly, ktoré sa používajú na čistenie vôd. Vtedy som sa zamerala na molekuly fotokatalyzátorov. Fotokatalyzátory sú molekuly, ktoré keď absorbujú žiarenie dokážu vyčistiť vodu od baktérií aj rôznych chemických znečistení. Chcela som objaviť novú molekulu, ktorá dokáže vyčistiť vodu, keď absorbuje žiarenie zo slnka, aby sme mohli vyčistiť vodu aj pre ľudí, ktorí nemajú prístup k elektrine alebo pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť drahšie riešenia, ktoré sú zamerané na čistenie vody s UV žiarením s rôznymi extra UV reaktormi.

X Spočíva to riešenie „len“ z počítačov alebo využívate pritom konkrétny stroj?

Dovtedy to bola počítačová záležitosť, keď som mala 17 rokov, teraz už v mojej firme máme naozajstné prášky a materiály, ktoré objavujeme a z počítača ich prenesieme do reálneho sveta.

X Hovorili ste o čistení vody, akých baktérií ju dokážete zbaviť?

Aktuálne máme osem patentov. Každá z látok dokáže vyčistiť rôzne iné baktérie alebo chemické látky. Vodu vieme zbaviť baktérie ecoli, salmonely alebo aj takzvaného DDT (dichlordifenyl­trichlorethan, pozn. red.), ktoré je známym prostriedkom na hmyz, ktorý sa používal v 70. rokoch a ešte stále je v obehu a ešte stále spôsobuje rakovinu. Vieme odstraňovať aj chemické látky, ktoré sa volajú navždy chemikálie, a sú v obehu už 30 rokov, no vieme likvidovať aj baktérie a rôzne vírusy vo vode.

X Na Slovensku máme environmentálne záťaže, ktoré presahujú aj do vodných zdrojov. Máte predstavu, kde by sa na Slovensku dal využiť váš objav? Ktoré záťaže by vaša technológia pomohla zlikvidovať?

Vedeli by sme sa pozrieť napríklad na miesta pri baniach, kde je voda znečistená aktivitami po ťažbe. Je väčšinou znečistená ťažkými kovmi. Je to jedna z možností, ktorá by sa dala aplikovať na Slovensku. Máme na to aj veľmi špecifické zameranie. S naším počítačovým programom objavíme špecifickú molekulu, ktorá dokáže zničiť znečistenie vo vode. Zameriavame sa na ťažké kovy, ale špeciálne na meď vo vode. Myslím, že na Slovensku by sa to dalo využiť práve pri baniach a znečistenej vode.

 X A vo svete? Je to skôr prospešné pre krajiny tretieho sveta?

Aktuálne máme na rok 2025 rozbehnuté tri projekty – v Keni, Južnej Afrike, a zároveň spolupracujeme s kempingovými filtrami v USA, a začíname aj projekty s pôvodnými obyvateľmi Kanady. Aj keď to nie je známe, v Kanade je veľký problém s vodou. Je to rozlohou druhá najväčšia krajina sveta, ale ľudia žijú od seba veľmi ďaleko. Na mnohých miestach je alkohol v podstate lacnejší ako voda. Je to veľký problém. Spolupracujeme s pôvodnými obyvateľmi a snažíme sa pre nich objaviť riešenie špeciálne pre ich domácnosť.

X Znie to tak, že máte počas dňa nabitý program. Ako vyzerá váš bežný deň? Spomínali ste, že spolupracujete s pôvodnými Kanaďanmi. Cestujete aj priamo za ľuďmi, ktorým pomáhate? Do toho študujete…

Neviem byť aj Keni, aj južnej Afrike naraz. Bola som tam niekoľko mesiacov počas tohto leta. Vyzerá to tak, že tam prídem a začneme spolupracovať s rôznymi partnermi. Každý deň máme veľmi veľa práce. Vstávam ráno a niekedy pracujem do jednej alebo druhej hodiny v noci. Bez víkendov. Je to veľmi veľa práce, preto už teraz zamestnávame viacero ľudí. Ja dozerám na všetkých, robím rozhodnutia, čo má kto robiť. Som zodpovedná za každé rozhodnutie vo firme, ale zároveň neviem byť všade. Je to zaujímavé.

X Koľko máte teraz spolupracovníkov?

Spolupracujem s ôsmimi ľuďmi, ktorí sú u nás zamestnaní, ktorí sú rozložení naprieč svetom. Budúci rok plánuje zamestnať oveľa viac ľudí.

X Máte v tomto smere nejaký cieľ, koľko ľudí by ste chceli prijať?

Naša predstava je asi dvadsať ľudí. Zároveň zbierame investície. Ľudia sú zaplatení rôzne v Kanade, kde ich je troška menej, ale zamestnáme aj ľudí v Keni a Južnej Afrike.

Diana Virgovičová (Forbes 30 pod 30): Naše technológie na čistenie vody využívajú v Keni, Južnej Afrike, USA aj Kanade

 X Na štart firmy je potrebný finančný kapitál. Aké podmienky majú z tohto hľadiska mladé firmy v Kanade?

Je to rôznorodé. Je veľké mínus, keď ste v Kanade imigrantom a zároveň ženou, ktorá vedie firmu. Napríklad, ženy dostanú menej ako dve percentá investičných ponúk vo svete. To je priemer. Je dosť ťažké vyzbierať peniaze, ak ste žena. Keď som sa posledné tri mesiace pokúšala získať skoro dva milióny dolárov, bolo cítiť, že je priepasť medzi tým, ak je zakladateľkou firmy žena a ak je zakladateľom muž. Ľudia cítia, že som imigrant, mám slovenský prízvuk. Bolo to celkom ťažké, ale nakoniec sa nám to podarilo. Až v deviatich prípadoch z desať vám povedia „nie“, no musíme sa stále snažiť prezentovať vašu firmu. Často sa stane, že vám investori ani neodpovedia a odignorujú vás.

X Čiže aj v 21. storočí sa stretávate s rodovými stereotypmi?

Samozrejme. V biznise sú najväčšie.

X Hovorili ste o Keni, Kanade, podľa čoho si vyberáte, kde bude vaša firma sústreďovať svoje aktivity?

Keňu sme si vybrali, pretože patrí k tým africkým krajinám, kde sú najviac naklonení moderným technológiám. Je ľahšie sa dostať na ich trh. Našli sme miestnych partnerov, s ktorými sme si vybudovali pracovný vzťah. V Južnej Afrike spolupracujeme s univerzitou, ktorá spolupracuje s univerzitami v Kanade. Partnerstvá začíname doma v Kanade, čo nám pomôže sa rozbehnúť, keď do krajín prídeme naživo. Keď sa vrátim ku Keni, vybrali sme si ju preto, že patrí ku krajinám, kde baktérie ecoli aj salmonely, spôsobujú u malých detí veľa smrteľných prípadov. Naše produkty dokážu zničiť tieto baktérie a vírusy vo vode.

X Vedia komerčné alebo štátne inštitúcie na Slovensku čomu sa venujete?

Takýto rozhovor robím na Slovensku po prvýkrát. V Kanade bola na začiatku roka delegácia, súčasťou ktorej bola aj bývalá prezidentka. Stretla som tam ďalšie slovenské firmy, s ktorými sme sa začali rozprávať, ako by som moju technológiu mohla doniesť sem na Slovensko. Vzťahy so slovenskými firmami som teda nadobudla, stretnutia s nimi tu priamo som zatiaľ ešte nemala. Určite by som to chcela viac rozvíjať.

X V Kanade popri firme študujete. Z úst slovenských vysokoškolákov často zaznieva, že majú málo praxe počas štúdia. Ako je to v Toronte?

Moja prax na univerzite spočíva v tom, že pracujem pre vlastnú firmu, ale množstvo kanadských študentov má stáže štyri mesiace z roka. Máme tam viac prázdnin, ktoré začínajú na začiatku mája a trvajú až do polovice septembra. Sme motivovaní k tomu, aby sme praxovali počas roka. Praxe sú dôležité, bez nej si množstvo študentov nevie nájsť prácu. V Kanade sa viac pozerajú na prax než na to známky alebo na školu, ktorú ste vyštudovali. Hoci máte diplom, nezamestnajú vás, ak nemáte prax.

X Ako by vyzeral váš príbeh, ak by ste zostali na Slovensku?

Myslím si, že viem použiť prostriedky, ktoré sú limitované a niečo z nich vybudovať. Myslím si, že ak by som zostala na Slovensku, dala by som sa na podnikanie, no možno trocha neskôr. Stopercentne by som sa však venovala tomu, čo teraz. Páči sa mi, že môžem byť sama sebe šéfom a vidieť, aký dopad má moja technológia v praxi.

X Zvažovali ste, že si vyberiete aj niektorú zo slovenských vysokých škôl alebo táto možnosť neprichádzala vôbec do úvahy?

Nehlásila som sa na slovenské vysoké školy.

 X Dnes veľa mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia, pretože si nevedia vybrať školu, ktorá by ich doviedla do úspešného kariérneho cieľa. Ako sa pozeráte na odliv talentov? Nie je na škodu, že krajina prichádza o šikovných ľudí?

Je veľmi smutné, že množstvo šikovných ľudí odchádza do zahraničia. Myslím si, že množstvo z nich odchádza preto, že príležitosti sú tu minimálne a určite sa to bude zhoršovať, pretože odchádzajú masovo. Vnímam, že je dôležité prísť naspäť a pomôcť Slovensku. Mojím cieľom je založiť o niekoľko rokov na Slovensku štipendium, ktoré by podporovalo mladých ľudí, najmä dievčatá prichádzajúce z rovnakých pomerov ako ja. Aj tento rozhovor robím kvôli tomu, aby som motivovala mladých ľudí na Slovensku, že sa všetko dá a nezáleží na tom, odkiaľ pochádzate z akých pomerov, ale môžete niečo postaviť a dopracovať sa k tomu.

X Pomenovali ste dva defekty, s ktorým zápasí naše školstvom – nedostatok praxe a že študentov nepodporujú štipendijne tak ako v zahraničí. Vnímate aj ďalšie oblasti, kde by sa slovenské školstvo mohlo zlepšiť?

Myslím si, že slovenské školstvo je príliš konzervatívne, a tým prichádza o mnoho dobrých nápadov. Keď som napríklad prezentovala môj projekt, ten istý, ktorému sa teraz venujem, na Stredoškolskej odbornej činnosti, tak som na celoslovenskom kole nevyhrala. Až o rok vyhral v medzinárodnej súťaži v Štokholme. Ale to som už reprezentovala Veľkú Britániu. Oni tomu dali šancu a pre Britániu som získala prestížne ocenenie Diplom excelencie od švédskej kráľovskej rodiny. Myslím si, že v porotách sú trošku viac konzervatívni ľudia, ktorí nie sú otvorení zmene a novým nápadom, a to si myslím, že veľmi demotivuje mladých ľudí a potom odchádzajú do zahraničia, aby tam budovali svoju kariéru a život.

X Hovoríte, že vašou stratégiou je ísť do cudziny, ale potom sa vrátiť domov. Prečo by tak mali podľa vás urobiť aj iní mladí ľudia?

Slovensko ma pripravilo na tento život. Bez Slovenska by som nikdy nešla „bez prestávky“ za svojim cieľom. Myslím si, že na Slovensku je vynikajúce školstvom, čo sa týka vedomostí. Keď to porovnávam s rovesníkmi v Kanade, vidím, že majú veľké medzery ak dôjde na oblasť geografie, nevedia pomenovať krajiny na mape alebo neovládajú dejepis. Problém im robí množstvo základných vedomostí. Na Slovensku bolo vzdelanie v tejto oblasti výborné. Zároveň Slovensko bol taký štartovací bod, ktorý mi ukázal, že ak chcem niečo dosiahnuť, tak sa netreba vzdávať. Myslím, že v Kanade je to viac pohodlné a potom je pre mladých ľudí v poriadku, ak si sadnú doma alebo ležia na posteli a pozerajú sa na sociálne siete. Slovensko ma pripravilo na ten pravý život, aby som vedela, že nič nie je zadarmo. Iba ak sa snažíme a nevzdávame sa, tak môžeme dosiahnuť veci.

X Som rada, že ste pomenovali aj pozitíva slovenského školstva. Ako však vnímajú vaši rovesníci v Kanade Slovensko?

Kanaďania? Množstvo z nich ani nevie, kde sa Slovensko nachádza na mape. Slovensko pre Kanaďanov patrí k východnej Európe. Často dostávam otázku či sme časť Ruska alebo, kde sa na mape nachádzame.

X Už som spomenula v úvode, že vás magazín Forbes pre Severnú Ameriku zaradil medzi 30 najúspešnejších ľudí, ktorí majú menej ako 30 rokov. Kde si vás všimli?

Všimli si ma zrejme z článkov, ktoré o mne písali kanadské médiá. Prispeli k tomu aj rôzne ocenenia, napríklad v roku 2023 som bola vyhlásená za mladého podnikateľa roka Kanady. Teraz v lete som s mojou firmou na Startupfeste v Montreale získala niekoľko významných ocenení. Je toho oveľa viac, a zrejme pre toto všetko si Forbes všimol našu firmu. Na začiatku decembra som bola v New Yorku na ceremónii, kde sme sa stretli všetci 30 najúspešnejší podnikatelia pod 30 rokov. Dostala som rôzne ponuky na rozhovory a na konferencie na budúci rok. To už mám všetko naplánované. V New Yorku sme zároveň stretli rôzne celebrity a influencerov, ktorí boli na tom zozname. Bolo to super.

X Kto sa v rebríčku nachádza spolu s vami?

Vlani tam bol napríklad Justin Bieber. Všetci sme v spoločnej komunite, máme spoločný chat a môžeme komunikovať spolu s týmito hviezdami a máme k nim prístup.

X Koho z rebríčka 30 pod 30 z vedeckej oblasti obdivujete, kto vás inšpiruje?

Toto ocenenie dostal napríklad aj Mark Zuckerbeg, zakladateľ Facebook. Ľudia, ktorí boli v minulosti v tomto rebríčku sú známi tým, že niečo pred tridsiatkou už vybudovali. Inšpiruje ma veľa ľudí z môjho ročníka, a zároveň sú to aj moji spoluzakladatelia. Inšpirujeme sa navzájom a sme veľmi prekvapení tým, aké máme vedomostí.

X Aké možnosti vám otvára toto ocenenie?

Je to veľká prestíž byť zaradený do tohto rebríčka Forbes, ktorý je najviac známy na svete, a zároveň to ukazuje, že pracujeme na niečom, čo ľudia ocenia. Dostať sa do tohto rebríčka bolo veľmi ťažké tento rok, hlásilo sa asi 20-tisíc ľudí. Dostať sa do neho bol pre nás veľký šok. Ukazuje nám to, že čoraz viac ľudí sa zaujíma o environmentálne problémy, o vodu a jej čistenie.

 X Môžete vymenovať ďalšie vaše ocenenia?

Na konferencii v Montreale sme vyhrali pol milióna dolárov. Prišla tam vtedy aj moja mamina, ktorá bola po prvý raz v Kanade. Vyhrali sme vtedy v troch súťažných kategóriách. Kanadská banka nám dala 250-tisíc dolárov. To všetko sa vtedy stalo počas jedného dňa. Dostala som aj svoj prvý šek od zakladateľa Redditu Alexisa Ohaniana, ktorý je manželom tenistky Sereny Williams. Minulý rok nám dal šek na 100-tisíc dolárov vo forme grantu na to, aby sme rozbehli firmu bez toho, aby sme sa museli obávať o financie.

X Pracujete s rôznymi zaujímavými osobnosťami, vrátane herca Matta Damona. Pomáha vede, ak ju propagujú celebrity?

Určite. Veľa celebrít je zameraných na tieto environmentálne problémy a mnohé si vyberajú konkrétne oblasti. Matt Damon je zameraný na čistenie vody a venuje sa rôznym projektom naprieč Afrikou, pomohol už viac ako 60 miliónom ľuďom, ktorí predtým nemali prístup k čistej vode. Spolupracovať s celebritami mi otvára veľké množstvo dverí a príležitostí. Keby som sa zamerala na chémiu alebo fyziku, v týchto oblastiach nie sú známe osobnosti tak zainteresované.

X Čo by ste odkázali mladým ľuďom? Prečo by sa mali vrátiť na Slovensko? V čom môže byť pre nich váš príbeh inšpiratívny?

Odkázala by som im, aby sa pozreli na môj príbeh. Nemám za sebou bohatých rodičov, ale chcela som niečo zmeniť. Netreba sa vzdávať. Nemôžu prestať snívať hneď na začiatku, ak prichádzajú z trošku horších podmienok, ale musí ťa to nakopnúť a naštartovať, aby si niečo na tom zmenil. Myslím si, že mladí ľudia na Slovensku majú obrovský potenciál. Každý človek má potenciál uspieť v niečom inom, musí si nájsť v čom je dobrý a plne sa tomu venovať. Talent a šťastie je päť až desať percent z toho všetkého, deväťdesiat percent je tvrdá drina. Každý deň musíš ísť. Myslím si, že ak niečo nevyjde, musí ťa to motivovať ísť ďalej. Najlepšie veci, ktoré sa mi v živote stali boli, keď mi niečo nevyšlo, lebo som sa vtedy najviac naučila. Veľmi veľa vecí mi nevychádzalo na Slovensku, potom prišiel prvý bod, ktorý to začal. Potom už je to len reťazová reakcia. Štipendium a ďalšie veci boli založené na tom, čomu som sa venovala na Slovensku. Skúsenosti alebo to, že viem rozprávať pred publikom, ktoré mám dnes, by som nedosiahla bez toho, aby som na Slovensku neabsolvovala napríklad olympiády. Mladí ľudia by nemali len nadávať na našu krajinu, Slovensko nie je najväčší problém. Najväčší problém je v nás, musíme sa sami rozhodnúť, že chceme niečo dokázať. Nemali by sme vinu hádzať len na naše prostredie. Ak chceme niečo dosiahnuť, je to na nás.

 Má 23 rokov a v novembri 2024 získala miesto v rebríčku Forbes 30 pod 30 pre Severnú Ameriku 2025 ako zakladateľka a riaditeľka spoločnosti Xatoms, ktorá sa zaoberá vývojom kvantovej technológie na čistenie vody. Xatoms založila na Slovensku, keď mala 14 rokov a od Švédskej kráľovskej rodiny získala prestížny diplom excelencie za objav novej molekuly vo veku 17 rokov.

Úspech ju priviedol zo Slovenska do Kanady, kde pokračuje v práci na inovatívnej technológii. Pochádza z Pezinka, kde ju vychovávala mama, ktorá je učiteľkou na Základnej škole Fándlyho. Do Kanady prišla na plné štipendium Lester B. Pearson, najprestížnejšie štipendium v Kanade, aby študovala počítačové inžinierstvo na Univerzite v Toronte.

Firma Xatoms dostala svoj prvý šek od Alexisa Ohaniana, zakladateľa Redditu, má miliónové príjmy a investície. Spoločnosť Xatoms získala 1,1 milióna dolárov z 776 Climate Fellowship a Compute for Climate Fellowship. V tomto roku očakáva príjmy vo výške 1,8 milióna dolárov. Diana bola okrem toho v roku 2023 vyhlásená za Mladého podnikateľa roka v Kanade. Pracuje s rôznymi známymi osobnosťami, vrátane Matta Damona, herca a zakladateľa water.org. Verí, že jej príbeh môže slúžiť ako inšpirácia pre mladých ľudí na Slovensku./agentury/

X X X

 Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie žiada prepustenie riaditeľa nemocnice v Pásme Gazy

 Nemocnica Kamála Adwána v súčasnosti nefunguje po tom, ako v nej izraelskí vojaci vykonali raziu.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval Izrael, aby prepustil známeho lekára zadržiavaného v Pásme Gazy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Zadržiavaným lekárom je Husám abú Safíja, riaditeľ Nemocnice Kamála Adwána na severe Pásma Gazy. Tedros žiadal jeho okamžité prepustenie prostredníctvom sociálnej platformy X. „Nemocnice v Pásme Gazy sa opäť stali bojiskom a zdravotníctvo je opäť vážne ohrozené,“ dodal.

Nemocnica v súčasnosti nefunguje po tom, ako v nej izraelskí vojaci vykonali raziu, prinútili mnohých zamestnancov a pacientov, aby zariadenie opustili, a zadržali jej riaditeľa.

 Izraelská armáda vyhlásila, že počas operácie v Nemocnici Kamála Adwána od piatka zadržali „viac než 240 teroristov“, 15 z nich sa údajne zúčastnilo na útoku palestínskeho hnutia Hamas na južné oblasti Izraela zo 7. októbra 2023. Ďalších „20 teroristov bolo eliminovaných“ v okolí nemocnice, dodala armáda.

Medzi podozrivých je zaradený aj abú Safíja, uviedol hovorca armády Nadav Šošani s tým, že lekára vypočúvajú pre podozrenie z jeho možnej účasti na teroristických aktivitách. Izraelská armáda obviňuje palestínske militantné hnutie Hamas z toho, že nemocnicu na severe Pásma Gazy využíva na vojenské účely a ako úkryt, aktuality.sk

X X X

 Ukrajina a Rusko si vymenili viac ako 300 vojnových zajatcov

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa na Ukrajinu vrátilo 189 ľudí.

Ukrajina a Rusko si v rámci najnovšej dohody sprostredkovanej Spojenými arabskými emirátmi (SAE) vymenili viac ako 300 vojnových zajatcov, oznámili v pondelok predstavitelia Moskvy a Kyjeva. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Ako výsledok rokovacieho procesu sa 30. decembra vrátilo 150 ruských vojakov z územia kontrolovaného kyjevským režimom. Na výmenu bolo odovzdaných 150 vojnových zajatcov ukrajinskej armády,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

„V súčasnosti sa všetci ruskí vojaci nachádzajú na území Bieloruskej republiky, kde im poskytujú potrebnú psychologickú a lekársku pomoc a majú možnosť kontaktovať svojich príbuzných,“ napísalo ministerstvo na sieti Telegram a dodalo, že vojakov následne presunú späť do Ruska.

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že v rámci najnovšej výmeny sa na Ukrajinu vrátilo 189 vojnových zajatcov vrátane vojakov, pohraničných strážnikov a dvoch civilistov z Ruskom okupovaného mesta Mariupol. „Pracujeme na oslobodení všetkých z ruského zajatia. To je našim cieľom a nezabúdame na nikoho,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X.

 Ukrajina tiež oznámila, že Moskva od začiatku invázie na Ukrajinu v rámci dohôd prepustila celkovo 3956 ľudí, vojakov aj civilistov, píše AFP.

Napriek pretrvávajúcim bojom prebehlo medzi Moskvou a Kyjevom od začiatku ruskej invázie z februára 2022 už niekoľko výmen. Často ich pomohli sprostredkovať SAE, Saudská Arábia či Turecko. Spojené arabské emiráty pomohli sprostredkovať aj októbrovú výmenu väzňov, počas ktorej si Rusko a Ukrajina vymenili po 95 zajatých vojakov. Pri predošlej známej výmene sprostredkovanej SAE v septembri si obe strany vydali po 103 vojnových zajatcov, aktuality.sk

X X X

 Európa: Postaví európsky obranný priemysel na nohy? Čo sa čaká od nového eurokomisára pre obranu (podcast)

 Členom novej Európskej komisie, ktorú nedávno odobril aj europarlament, je najnovšie aj eurokomisár pre obranu. Stal sa ním Litovčan a bývalý premiér Andrius Kubilius. Čo sa očakáva od jeho funkcie a malo by byť jeho agendou? Téma pre generála vo výslužbe Pavla Macka, europoslankyne Luciu Yar (Progresívne Slovensko) a Miriam Lexmann (KDH).

Podľa generála vo výslužbe Pavla Macka nejde vznikom funkcie komisára pre obranu o snahu vytvoriť európsku armádu, ale o nutnú reakciu na súčasné bezpečnostné hrozby. Eurokomisár sa má zamerať najmä na koordináciu investícií do obrany a zefektívnenie spolupráce medzi členskými štátmi pri nákupe vojenskej techniky.

„Európska únia sa nejde meniť na vojenský pakt, ale potrebuje si zabezpečiť svoju bezpečnosť. Všetko to stojí veľa peňazí a z toho vychádza logika vytvorenia koordinátora – komisára pre obranu,” hovorí v podcaste.

Podľa Miriam Lexmann (KDH) EÚ príliš dlho zanedbávala vlastnú obranu a spoliehala sa na USA. „Zmyslom novej funkcie nie je vytvorenie európskeho ministra obrany, či európskej armády, práve naopak. Pán Kubilius má dve dôležité úlohy: prvou je zabezpečiť, aby členské štáty Európskej únie primerane investovali do svojej obrany a v súlade s našimi medzinárodnými záväzkami. Po druhé, je to spolupráca s našim priemyslom s cieľom zvýšiť výrobnú kapacitu a podporiť akýsi jednotný európsky trh pre obranu, ktorý umožní investície a väčšiu spoluprácu v oblasti obrany,” približuje v podcaste.

 Europoslankyňa Lucia Yar hovorí o precitnutí EÚ. „Pokladám za najdôležitejšie, že v Európskej únii nastalo akési kolektívne precitnutie o potrebe takej naozajstnej európskej obrannej politiky a posilnenia vojenských kapacít. Hlavnou prioritou nového komisára musí byť preto zaistenie pokračujúcej podpory pre Ukrajinu, ktorá sa reálne bráni agresorovi,” konštatuje v podcaste, aktuality.sk

X X X

 Poľská strana Právo a spravodlivosť nepríde o príspevok za voľby

Poľská volebná komisia zvrátila svoje rozhodnutie z novembra.

Poľská volebná komisia (PKW) v pondelok zvrátila svoje rozhodnutie z novembra, v ktorom odmietla finančnú správu najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) z roku 2023. PiS preto v nasledujúcom roku nepríde o štátny príspevok za voľby, informuje TASR podľa agentúr PAP a Reuters.

Pondelkové rozhodnutie prišlo po tom, čo sa PiS odvolalo a prípad postúpilo Komore pre mimoriadnu kontrolu a verejné záležitosti Najvyššieho súdu. Komora sťažnosti PiS vyhovela. Jej autoritu však neuznáva súčasná vláda premiéra Donalda Tuska, keďže mnohých sudcov podľa nej nezákonne vymenoval predchádzajúci kabinet PiS.

„Rozhodli sme sa aplikovať rozhodnutie Najvyššieho súdu o prijatí finančnej správy PiS o príjmoch a výdavkoch vo voľbách, ktoré sa konali 15. októbra,“ vyhlásil predseda volebnej komisie Sylwester Marciniak. „Štátna volebná komisia neurčuje, či je komora súdom, a neposudzuje účinnosť jej rozhodnutia,“ dodal.

 Nezrovnalosti vo volebnej kampani

Koncom augusta PKW odmietla finančnú správu volebného výboru PiS s tým, že strana počas kampane pred parlamentnými voľbami v roku 2023 nesprávne použila v prepočte 831.000 eur z verejných zdrojov. Podľa PKW PiS porušila pravidlá volebnej kampane zneužitím finančných prostriedkov, volebnou agitáciou na vojenských podujatiach konaných v Deň ozbrojených síl a v reklamnom spote ministerstva spravodlivosti.

Pokiaľ by PKW finančnú správu odmietla, bývalá vládna strana by v nasledujúcich troch rokoch úplne prišla o štátny príspevok za voľby vo výške viac ako 17 miliónov eur. Udialo by sa tak navyše necelého pol roka pred májovými prezidentskými voľbami. Hovorca PiS Rafal Bochenek označil predchádzajúce pozastavenie financovania za nezákonné a požiadal o okamžité uvoľnenie finančných prostriedkov, aktuality.sk

X X X

 Starší ľudia sa boja online sveta, zmeniť to chce projekt Digitálni seniori. Naučí ovládať internet a poskytne aj tablet zadarmo

Projekt Digitálni seniori pomáha starším ľuďom objaviť online svet plný informácii. Cez internet si tak zrazu vedia kúpiť lístok na vlak či nájsť recept chutný koláč. A zo školenia si odnesú aj nový tablet. V rozhovore s Jarmilou Stanekovou, výkonnou riaditeľkou OZ AkSen – aktívny senior, sa dozvieme viac o tom, ako sa seniori dokážu zmeniť vďaka novým zručnostiam.

 Projekt Digitálni seniori spustilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a jeho cieľom je zlepšiť digitálne zručnosti seniorov a zdravotne znevýhodnených osôb. Do projektu sa stále možno prihlásiť a získať tak nové vedomosti, ale aj tablet a balík dát./agentury/

X X X

 Po poškodení kábla v Baltskom mori sa našla stopa po ťahaní kotvy

Fínski vyšetrovatelia objavili po prerušení podmorského elektrického kábla Estlink 2 na dne Baltského mora podozrivú stopu po ťahaní lodnej kotvy dlhú desiatky kilometrov. Uviedla to vo štvrtok televízia YLE s odvolaním sa na vyhlásenie policajného vyšetrovacieho tímu. TASR o tom informuje na základe správ agentúry DPA a webu televízie YLE.

 Policajný inšpektor Sami Paila pre YLE povedal, že kriminálna polícia sa domnieva, že stopu zanechala kotva ropného tankera Eagle S, ktorý je súčasťou tzv. ruskej tieňovej flotily. Tú Moskva používa na obchádzanie sankcií, napríklad pri preprave ropy.

„Podarilo sa nám to zistiť pomocou podmorského preverovania,“ konštatoval inšpektor. Pre zlé poveternostné podmienky ho však museli prerušiť.

„Stopa sa končí tam, kde loď zdvihla kotvovú reťaz, a od tohto bodu sa tiahne niekoľko desiatok, ak nie takmer sto kilometrov smerom na východ,“ dodal Paila.

Fínska pobrežná stráž tanker plaviaci sa pod vlajkou Cookových ostrovov zadržala a posádku lode, ktorú tvoria občania Gruzínska a Indie, vypočúva.

Kábel Estlink 2 spájajúci Fínsko a Estónsko a ďalšie štyri komunikačné káble boli prerušené 25. decembra vo Fínskom zálive. V tom čase sa v jeho blízkosti pohyboval práve tanker Eagle S.

Estlink 2 je jeden z dvoch elektrických káblov medzi Estónskom a Fínskom, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2014. Má dĺžku 171 kilometrov, z toho 145 kilometrov je uložených na dne mora. Už v januári 2007 začal fungovať kábel Estlink 1, plánuje sa aj položenie kábla Estlink 3. /agentury/

X X X

 Barcelona prišla o legendu. Zomrel slávny útočník, ktorý žiaril v ére Johana Cruyffa

Na konci roka prišla smutná správa z Peru, kde vo veku 75 rokov zomrel po krátkej chorobe legendárny útočník Hugo Sotil. „Cholo“ hrával za katalánsky veľkoklub počas éry Johana Cruyffa než sa vrátil späť za oceán. Sotil patril medzi najlepších juhoamerických futbalistov svojej generácie.

 Hugo Sotil (v strede) medzi dvojicou Holanďanov v FC Barcelona Johanom Cruyffom a Johanom Neeskensom.

Priebeh choroby mal v prípade Sotila veľmi rýchly priebeh. V nemocnici v rodnom Peru bol hospitalizovaný 20. decembra a o desať dní neskôr zomrel. Barcelona tak po Cruyffovi prišla o ďalšiu legendu zo sedemdesiatych rokov. Sotil s Cruyffom spolu hrávali v útoku a tvorili úspešné ofenzívne duo.

Sotil prišiel do Barcelony v roku 1973 a v klube vydržal do roku 1977, keď odišiel aj kvôli príchodu Johana Neeskensa a tomu, že nevlastnil španielsky pas.

Vtedy sa vrátil domov do Peru, ale neskôr si zahral aj v Kolumbii. V roku 1975 pomohol reprezentačnému tímu Peru k titulu na juhoamerickom šampionáte Copa América.

V barcelonskom drese sa tešil dvakrát zo zisku titulu v španielskej najvyššej súťaži, potom sa s tímom Club Alianza stal dvojnásobným šampiónom peruánskej ligy. Po kariére to vyskúšal aj na trénerskej lavičke, ale na nej vydržal iba pár mesiacov.

„Cholo,“ ako znela Sotilova prezývka v Barcelone, v roku 2014 povedal: „Dúfam, že keď zomriem, tak ma pochovajú v drese Barcelony. Láska ľudí z Barcelony je pre mňa nezabudnuteľná.“ Túto spomienku o ňom napísal oficiálny web katalánskeho klubu./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.