Židovský štát sa vykašlal na Zelenského. Nemecký prezident Steinmeier nechce prímeria na Ukrajine

Toto odmietanie zo strany Izraela sa považuje za pokus Jeruzalema udržať si dobré vzťahy s Moskvou vzhľadom na skutočnosť, že Rusko ovláda vzdušný priestor Sýrie, v ktorom izraelské lietadlá vykonali už stovky náletov zameraných na údajné sklady zbraní z Iránu.

Izrael sa takto pokúša zabrániť Teheránu a jeho spojeneckým silám, aby posilnili svoj vojenský vplyv v Sýrii a vybudovali tam oporné body pre svoj boj proti židovskému štátu.

Požiadavky Kyjeva na dodávku systémov protivzdušnej obrany z Izraela a jeho verejná kritika za jej odmietnutie sa v posledných týždňoch zintenzívnili, keďže drony dodané Rusku Iránom zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu pri vzdušných útokoch ruskej armády na ukrajinské mestá a civilnú infraštruktúru.

X X X

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyhlásil, že vyhlásenie prímeria na Ukrajine by teraz bolo nespravodlivé, a kritizoval politikov, ktorí vyzývajú Kyjev a Moskvu, aby si sadli za rokovací stôl.

Steinmeier to vyhlásil v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutsche Welle (DW). Ak sa teraz na Ukrajine vyhlási prímerie, podľa Steinmeiera to len zakonzervuje „už vzniknutú nespravodlivosť“.

Spresnil, že by to v praxi znamenalo, že Rusko si ponechá okupované územia, čím sa de facto odobrí negovanie princípu o neporušiteľnosti hraníc, nerešpektovanie medzinárodného práva a rozkrádanie cudzích území. „Toto nemôže byť účel prímeria,“ zdôraznil Steinmeier.

V rozhovore pre DW Steinmeier tiež vyhlásil, že na formulovanie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu sa mu zdá byť ešte priskoro. „Ak teraz nie je jasné, ako sa vojna skončí, potom je priskoro hovoriť o bezpečnostných zárukách,“ objasnil.

X X X

 Káčer sa stretol s Blinkenom, potvrdili strategické partnerstvo Slovenska a Spojených štátov

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa v utorok stretol na okraj ministerskej schôdzky členských krajín NATO so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom. Obaja potvrdili strategické partnerstvo Slovenska a USA, odsúdili útoky Ruska na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v širokej podpore Ukrajiny.

„Masívne raketové útoky na elektrárne, rozvodnú sieť či bytové domy na Ukrajine nemajú vojenský osoh, len znásobujú utrpenie obyvateľstva. Rusko musí za tieto neakceptovateľné činy niesť zodpovednosť,“ vyhlásil Káčer s tým, že je naším bezpečnostným záujmom a morálnou povinnosťou zabrániť humanitárnej katastrofe, ktorú sa Rusko snaží na Ukrajine vyvolať.

Zároveň vyzdvihol doterajšiu pomoc USA pri posilnení obrany a bezpečnosti Slovenska. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Počas prvého dňa zasadnutia šéfov diplomacií krajín NATO spojenci podľa slovenského ministerstva zahraničia diskutovali o aktuálnej situácii na Ukrajine, dôsledkoch pokračujúcej ruskej agresie aj možnostiach ďalšej pomoci Kyjevu.

„Neustále vyhodnocujeme možnosti, ako Ukrajine pomôcť brániť sa. Cvičíme ukrajinských vojakov, dodávame novú obrannú techniku a priebežne opravujeme tú poškodenú,“ doplnil Káčer. Slovensko v rámci NATO prispelo takmer pol miliónom eur na nákup zimného výstroja pre ukrajinských vojakov.

Spojenci diskutovali aj o budúcnosti vzťahov Aliancie s Ukrajinou. „Je načase, aby sme sa začali vážne rozprávať o vízii pre nášho východného suseda. Nechceme, aby sa takýto konflikt v budúcnosti zopakoval, preto by mala Ukrajina mať jedného dňa rovnaké bezpečnostné záruky, aké máme dnes my. Z morálneho hľadiska si to Ukrajina jednoznačne zaslúži,“ dodal šéf slovenskej diplomacie, aktuality.sk

X x x

Prvá zásielka hnojív vyrobených v Rusku dnes opustila Holandsko a zamierila do alawi na základe dohody o vývoze, ktorú predtým sprostredkovala OSN. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dnes popoludní odplávalo na lodi MV Greenwich z prístavu Terneuzen na juhozápade Holandska približne 20 000 ton chemického hnojiva. Očakáva sa, že zásielka bude vyložená v mozambickom prístave Beira a potom bude po súši prepravená do vnútrozemskej juhoafrickej krajiny Malawi.

Ide o prvú zo série zásielok, druhá bude podľa OSN určená pre západnú Afriku.

Ruský vývoz hnojív, ktorý je pre boj s potravinovou krízou kľúčový, je dlhodobo ochromený. Na poľnohospodárske produkty a hnojivá sa sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu nevzťahujú, majitelia lodí ich ale kvôli rizikám spojeným s konfliktom v Čiernom mori nechcú pre nedostatok poisťovateľov prenajímať.

X X X

Severoatlantická aliancia bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako bude treba, ubezpečil dnes v Bukurešti šéf tejto organizácie Jens Stoltenberg.

Je dôležité, aby ruský prezident Vladimír Putin na Ukrajine nezvíťazil, povedal aj po prvom dni rokovania ministrov zahraničných vecí NATO. Bola by to podľa neho tragédia nielen pre Ukrajinu. Jej minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes požiadal o rýchlejšie dodávky zbraní a generátorov.

„Sme všetci šokovaní útokmi na ukrajinské mestá a ukrajinskú infraštruktúru. Prezident Putin sa snaží Ukrajincov pripraviť o vodu, elektrinu, kúrenie, svetlo. Používa zimu ako zbraň,“ povedal Stoltenberg. O to dôležitejšie je podľa neho Ukrajinu podporovať.

„Neustúpime,“ dodal generálny tajomník. Ak by totiž Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo vo februári, uspelo, stal by sa celý svet podľa neho nebezpečnejším a zraniteľnejším.

X X X

Spojené štáty poskytnú 53 miliónov dolárov na podporu elektrizačnej prenosovej sústavy na Ukrajine.

Zmienené finančné prostriedky budú použité na urýchlené zabezpečenie „kľúčového vybavenia“ pre ukrajinskú energetickú sieť pred nadchádzajúcou zimou. Uvádza to v utorok ministerstvo zahraničných vecí USA v správe pre médiá, z ktorej cituje spravodajská stanica CNN.

Balík má podľa TASR obsahovať distribučné transformátory, ističe, zvodiče prepätia, odpojovače, vozidlá a ďalšie zariadenia.

Zmienenú 53-miliónovú pomoc oznámil už pred podrobnosťami zverejnenými ministerstvom zahraničných vecí USA šéf tohto rezortu Antony Blinken, a to na stretnutí ministrov formátu G7+ , ktoré sa konalo v utorok v Bukurešti pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO.

X X X

V Estónsku začali v utorok uvádzať do obehu dva milióny kusov dvojeurových mincí s motívom venovaným Ukrajine. Túto mincu je možné zakúpiť aj ako súčasť pamätnej karty, ktorá bola vydaná už v júli, pričom výťažok z jej predaja ide priamo na Ukrajinu.

Ako informoval spravodajský web ERR News, autorkou motívu na minci je utečenkyňa z Charkova Daria Titovová, ktorá teraz študuje na Estónskej akadémii umení (EKA). Na minci je vyobrazené dievča držiace v ruke vtáka. Okolo siluety dievčaťa sú obilné klasy, kvety a známy slogan Sláva Ukrajine.

Návrh sprievodnej mincovej karty je od estónskeho výtvarníka Vladimira Taigera.

Estónska centrálna banka uvoľnila do predaja už 40-tisíc pamätných kariet s mincou na podporu Ukrajiny, každá stojí 18 eur. Prvé výnosy z ich predaja — v celkovej výške viac ako 350.000 eur — Estónsko previedlo Ukrajine 24. augusta na počesť Dňa nezávislosti Ukrajiny; v tom čase už bolo predaných viac ako 25-tisíc „ukrajinských“ mincových kariet.

X X X

 Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a následne zabitý aj ukrajinský spisovateľ a básnik Volodymyr Vakulenko, ktorý bol autorom detských kníh. Informuje o tom v utorok spravodajská stanica Sky News citujúca zo správ ukrajinských médií, píše TASR.

Vakulenka spoločne s jeho synom Vitalijom zadržali ruské sily koncom marca neďaleko mesta Izium. Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po septembrovom oslobodení Iziumu spod ruskej okupácie sa však neďaleko tohto mesta našlo masové pohrebisko s viac ako 400 hrobmi popravených civilistov a vojakov. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko.

Spisovateľ stihol pred upadnutím do zajatia zakopať v záhrade svoje texty, ktoré budú teraz odovzdané Charkovskému literárnemu múzeu. Vakulenko, ktorý by mal v súčasnosti 50 rokov, bol na Ukrajine oceňovaným spisovateľom. Získal napríklad medzinárodnú literárnu cenu Olesa Uľjanenka a bol tiež laureátom ukrajinskej literárnej súťaže Lesa Martovyča či medzinárodnej súťaže Korunovácia slov.

X X X

V dôsledku výpadkov dodávok elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách. Uviedol to v utorok predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. TASR o tom informuje na základe správy britskej stanice BBC.

Podľa Molokojedova sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov. Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci.

BBC pripomenula, že energetická infraštruktúra Ukrajiny, najmä Kyjeva, utrpela v dôsledku ruských raketových útokov veľké škody. Energetici postupne obnovujú dodávky elektriny, no v záujme šetrenia zaviedli v Kyjeve systém riadených odstávok.

X X X

Rusko a Spojené štáty nevedú dialóg o Ukrajine, vyhlásil v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Zdôvodnil to „odlišnými prístupmi“, informovala stanica CNN s odvolaním sa na ruskú agentúru RIA Novosti.

„Nie som si vedomý žiadneho deeskalačného smerovania v súvislosti s tým, čo sa deje na Ukrajine. Vôbec nič o tom neviem. So Spojenými štátmi nevedieme dialóg na tému Ukrajiny, pretože naše prístupy sú radikálne odlišné,“ povedal Riabkov podľa tlačovej agentúry TASS.

Ako opísal, Washington a Moskva si pravidelne vymieňajú signály o tom, ako jednotlivé strany vnímajú kroky toho druhého. Poukázal však na to, že rozdielnosť prístupov a nejednotnosť argumentov nevedie k rozvoju dialógu o situácii na Ukrajine.

„Američanom vysielame signály, že ich línia eskalácie a stále hlbšieho zapájania sa do tohto konfliktu prináša so sebou hrozné následky,“ dodal Riabkov s tým, že „riziká rastú“.

Pripustil, že existuje šanca na obnovenie strategického dialógu s USA, avšak len vtedy, ak si Washington uvedomí, že „by nemalo dochádzať k jednostrannému vnucovaniu určitých pozícií.“

X X X

Spojené štáty zvažujú, že poskytnú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby sa mohla lepšie chrániť pred útokmi Ruska. Uviedol to v utorok popredný predstaviteľ Pentagónu podľa televízie CNN, informuje TASR.

Nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany USA v reakcii na otázku, či Washington zvažuje dodávku Patriotov na Ukrajinu, povedal, že zatiaľ sú „v hre“ rôzne možnosti.

„Patriot je jeden z prostriedkov protivzdušnej obrany, o ktorom sa uvažuje,“ povedal novinárom predstaviteľ Pentagónu. Posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny pritom označil za „hlavnú prioritu“ Spojených štátov.

„Skúmanie, čo môžu v tomto smere urobiť USA, čo môžu podniknúť naši spojenci a partneri a preverujeme aj možné kombinácie prostriedkov, ktoré by mohli byť užitočné,“ cituje CNN činiteľa Pentagónu.

MIM-104 Patriot je taktický mobilný raketový systém, ktorý dokáže zlikvidovať balistické rakety, strely s plochou dráhou letu aj lietadlá. Patrí medzi najlepšie systémy svojho druhu. Jedna batéria Patriotov stojí asi miliardu dolárov.

X X X

Nemecká vláda v utorok oznámila, že poskytne Ukrajine viac než 350 generátorov elektrickej energie, aby dokázala zvládnuť výpadky prúdu spôsobené ruskými útokmi na energetickú infraštruktúru. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Nemecký kancelár Olaf Scholz počas rozhovoru s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským prisľúbil, že Berlín dodá Kyjevu elektrické generátory a zároveň poskytne finančnú pomoc na opravu poškodenej energetickej infraštruktúry vo výške 56 miliónov eur. Uviedol to hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Hebestreit.

Ukrajina v súčasnosti žiada od spojencov najmä pomoc pri obnove zničenej energetickej infraštruktúry, ako aj generátory, transformátory a ďalšie zariadenia na zaistenie dodávok elektriny. Požaduje tiež posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, aby mohla lepšie odolávať cieleným ruským útokom na civilnú infraštruktúru.

 X X X

Ruské jednotky pokračujú v delostreleckých útokoch na osídlené oblasti v oslobodenej Chersonskej oblasti na Ukrajine, vyhlásil na tlačovej konferencii predstaviteľ oblastnej samosprávy Serhij Chlaň, informuje americká televízia CNN.

Chlaň vyhlásil, že Rusko ostreľuje všetky obce pozdĺž západného brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti vrátane samotného Chersonu. Útoky si podľa neho v priebehu utorka nevyžiadali žiadne obete. Ruské sily zároveň pokračujú v útokoch na dôležitú infraštruktúru.

„Opravári sa usilujú obnoviť dodávky elektriny do Chersonu. Kritická infraštruktúra je napojená, ale nie všetka. Nemocnice majú elektrinu,“ uviedol s tým, že dodávky vody v meste sa zatiaľ nepodarilo plne obnoviť.

„Internet už v niektorých častiach mesta funguje. Hovoríme o približne 20 percentách užívateľov v Chersone,“ spresnil.

Podľa Chlaňa ostala v meste iba štvrtina z predvojnového počtu obyvateľov, ktorý dosahoval 320 000. Mnohí ďalší obyvatelia mesto opúšťajú v dôsledku pokračujúceho ostreľovania a prerušených dodávok vody či elektriny. Evakuácia obyvateľov mesta vlakmi aj autobusmi pokračuje, konštatoval.

X X X

Ukrajina oznámila, že dostala od Francúzska salvové raketomety, ktoré majú dostrel zhruba 70 kilometrov. Informuje agentúra AFP, podľa ktorej sa tým rozšíril arzenál ukrajinských delostreleckých zbraní s dlhým dostrelom.

„Na Ukrajinu dorazil (systém) LRU z Francúzska! Ukrajinská armáda je teraz ešte silnejšia,“ napísal na Twitteri ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

LRU je už štvrtým variantom sofistikovaných raketových systémov, známych pod anglickou skratkou MLRS, ktoré západné krajiny dodali Ukrajine na obranu proti ruskej vojenskej agresii. Ukrajinská armáda už disponuje salvovými raketometmi HIMARS, M270 a MARS II, ktorých nasadenie podľa AFP prispelo k zmene dynamiky bojov na Ukrajine.

Ukrajinskí vojaci týmito presnými zbraňami dokážu zasahovať ruské veliteľské stanovištia a sklady munície ležiace ďalej od frontovej línie na územiach okupovaných Ruskom.

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu pred dvoma týždňami oznámil, že Paríž dodá Ukrajine dva systémy LRU a tiež dve batérie protilietadlových raketových kompletov Crotale.

X X X

 Izrael minulý týždeň navštívila vojenská delegácia z Ukrajiny, ktorá žiadala jeho predstaviteľov o pomoc pri budovaní systému včasného varovania pred raketovými útokmi. Izrael údajne sľúbil, že ho pre Ukrajinu vytvorí, napísal v utorok denník The Times of Israel (TOI) s odvolaním sa na spravodajstvo izraelskej televízie Rešet.

Ukrajinská delegácia tiež požiadala Izrael o dodávky zbraní, čo však židovský štát naďalej odmieta a poskytuje Kyjevu len humanitárnu pomoc a ochranné vybavenie.

X X X

Nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann označil ruské raketové útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny za „vojnový zločin“.

 „Systematické ničenie dodávok tepla a elektriny“ pred začínajúcou zimou je podľa jeho slov „hrozný vojnový zločin“. Vyjadril sa tak po zasadnutí ministrov spravodlivosti krajín G7 v Berlíne.

Ministri chcú podporiť snahu o vyšetrovanie a potrestanie vojnových zločinov na Ukrajine. „Vojnové zločiny nesmú zostať nepotrestané,“ povedal Buschmann a dodal, že krajiny G7 musia byť vo svojom úsilí pridať, píše spravodajský portál Tagesschau.

Ukrajinské úrady podľa oficiálnych údajov evidujú doposiaľ viac než 45 000 vojnových zločinov. Rusko taktiež vyčíta Ukrajine vojnové zločiny.

X X X

Ukrajine by mohli pri obstarávaní dodávok elektriny pomôcť generátory z vyradených nemeckých lokomotív.

Na okraj rokovania ministrov zahraničných vecí NATO v Bukurešti to povedala šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková. Podľa nej Berlín teraz hľadá spôsoby, ako tieto výkonné generátory na Ukrajinu dopraviť.

Podľa Baerbockovej ruské útoky na infraštruktúru ukazujú na brutalitu ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý vychádza z toho, že zničené rozvody elektriny, ale aj vody nemožno opraviť zo dňa na deň a že kvôli tomu civilné obyvateľstvo bude trpieť.

Baerbocková povedala, že Ukrajina potrebuje peniaze na opravy sietí a že je potrebné zapojiť aj kreativitu. Preto chce využiť generátory z nevyužívaných lokomotív, ktoré majú na Ukrajinu putovať v nákladných autách alebo po železnici. Generátory už dodáva na Ukrajinu niekoľko aliančných krajín a ministri sa na schôdzke v Bukurešti zrejme zhodnú, že dodávky sa ešte navýšia.

Francúzska ambasáda v Rumunsku na twitteri informovala, že stovka generátorov, ktoré Kyjevu sľúbilo Francúzsko, už je v rumunskom prekladisku v meste Suceava blízko ukrajinských hraníc a na Ukrajinu sa dostanú čoskoro./agentury/

X X X

Priama reč Jany Daubnerovej: Paulínu vidím v prvej svetovej pätnástke

 Začína sa poolympijská sezóna s mnohými zmenami v tímoch. Pre slovenský biatlon je najväčšia tá, že po ukončení kariéry trojice Hasilla, Bartko, Baloga nám zostali vo Svetovom pohári dvaja chalani. Skúsený Michal Šima a mladý Tomáš Sklenárik.

Sú na to dva pohľady. Negatívny je ten, že nepostavíme mužskú štafetu, ktorú tvoria štyria biatlonisti, ale aj ten druhý, že si netreba z toho zase robiť ťažkú hlavu, veď aj Matiaško a Hurajt začínali dvaja vo ,sveťáku´ a kde to dotiahli.

Netreba hádzať flintu do žita! Vrátili sme sa v čase, ale nikde nie je povedané, že čoskoro nebudeme mať znova vyšší počet našich pretekárov vo ,sveťáku´. Verím, že Šima ako líder zabojuje, bola by som rada, keby sa pravidelne dostával zo šprintov do stíhačiek a bodoval. Verím, že mu pomohla zmena, keď trénuje s mojím manželom Lukášom a Martinom Otčenášom.

Sklenárik je cieľavedomý, vidím uňho vôľu pracovať a jeho túžba byť dobrý v biatlone je veľká. Bodaj by sa teda jeho motivácia premietla do výsledkov a ukázal sa ešte v lepšom svetle ako v minulej zime, keď už dosiahol aj pekné výsledky. Od neho nemôžeme čakať, že bude pravidelne bodovať. Zabývanie sa vo svetovom biatlone trvá dlho. Verím, že by mohol zabehnúť stíhačky a keby siahol na body, bolo by to super.

Som rada, že sestry Fialkové ďalej súťažia. U oboch som cítila prebudenie motivácie. Aj v tom, že urobili zmenu v tréningu, odčlenili sa od seba, čo hlavne pomôže Ivone. Mohla to urobiť už vlani. Myslím si, že sa posunie dopredu, ak sa bude pretekať sama so sebou a nie s Paulou.

Verím, že fyzicky na to má a ak to zvládne z psychickej stránky, sústredí sa na seba, začne pravidelne bodovať a nebudú to iba záblesky. Paulína pôjde túto zimu vysoko. Tipujem to aj na prvú pätnástku v celkovom poradí Svetového pohára.

O dve zvyšné miesta v tíme na individuálne súťaže súperia štyri dievčatá. Na prvý trimester si ich vybojovali sestry Remeňové. Som rada, že máme väčšiu skupinku, v ktorej je rivalita a tá ich posúva vpred. Verím, že po zdravotných komplikáciách sa vráti od nového roka Henrieta Horvátová v starej sile a budeme o nej počuť pozitíva a lepšie to pôjde aj Júlii Machyniakovej.

Vlani potešila slovenská miešaná štafeta 6. miestom v Otepää. Dôležité je, aby sme na túto súťaž nastupovali v plnej sile, teda aj s Fialkovými, čo je dôležité aj pre mužov, aby sa udržali vyššie v Pohári národov. Ženská štafeta by mohla byť pri dobrom postavení všetkých hviezd tiež zaujímavo vysoko.

U žien veľa biatlonistiek po zimných olympijských hrách skončilo a štartové pole sa tým omladilo. Švédky budú veľmi silné. Elvira Öbergová by mohla byť ich líderka. Pre zdravotné problémy chýba na začiatku obhajkyňa veľkého glóbusu Nórka Röiselandová.

Podľa mňa neobháji glóbus aj preto, že sa nebudú škrtať najhoršie výsledky. Medzi mužmi sa cíti na obhajobu Francúz Fillon-Maillet, ale pripravuje sa naňho mladý Bö. No a kde sa dvaja bijú, vyhráva tretí a ja to tipujem na Nóra Lägreida.

Autorka je bývalá úspešná biatlonistka, v súčasnosti viceprezidentka Slovenského zväzu biatlonu pre športovcov.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.