Žilinkova prokuratúra zrušila obvinenie Ficovi aj Kaliňákovi. Čaputová: Lepšie ísť nanovo voliť v SR

Roberta Fica a spol. polícia obvinila v apríli tohto roka. Generálna prokuratúra zrušila stíhanie všetkým štyrom stíhaným. Okrem Fica a Kaliňáka aj Bödörovi a Gašparovi. Pužila pri tom známy paragraf 363.

Generálna prokuratúra od leta rozhodovala o návrhu Fica a spol., ktorí žiadali zrušiť obvinenie aj celé vyšetrovanie kauzy Súmrak. Po vyše troch mesiacoch Žilinkova prokuratúra rozhodla tak, že zrušil obvinenie ako Ficovi, tak aj Kaliňákovi, Tiborovi Gašparovi a Norbertovi Bödörovi.

Žilinka na dnešnom vyhlásení povedal, že stíhanie môže byť len zákonné. „Ide o najdôležitejšiu zásadu. Porušenie noriem, teda trestného poriadku alebo trestného zákona má za následok porušenie tento základnej a nosnej zásady trestného konania.“ Generálny prokurátor povedal, že ani záujem vyšetriť a potrestať nemôže byť nadradené tejto zásade.

Domnieva sa, že v prípade Roberta Fica a spol. bola porušená táto zásada. Preto obvinenia všetkým štyrom zrušil. A nielen to. Zrušil aj takmer celé vyšetrovanie ako také.

GP: Vágna a všeobecná skupina

Zrušenie obvinenia obhajoval a vysvetľoval námestník GP Jozef Kandera. Prokuratúra v prvom rade zrušila samotné uznesenie o vznesení obvinenia.

V bode 1 boli stíhaní dvaja obvinení – Fico a Kaliňák – za zločin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V opise skutku o založení skupiny podľa Kanderu absentujú napríklad také detaily, kedy skupina pôsobila, kde v rámci Slovenskej republiky pôsobila a pod. Prokurátor GP tvrdí, že aj Najvyšší súd už v minulosti upozornil na znenie skutkovej vety o zločineckej skupiny a povedal, že opis skutku je vágny. Aktuality.sk o tomto uznesení Najvyššieho súdu už v minulosti informovali.

Kanderovi sa nepozdáva, že špeciálna prokuratúra a NAKA stíhala politikov Smeru ako zločineckú skupinu. Podľa jeho názoru totiž tieto osoby a ich konanie nezodpovedali tomu, ako presne zločineckú skupinu definuje náš Trestný zákon.

„Od vzniku tohto pojmu je bohatá judikatúra Najvyššieho súdu aj iných súdov. Pod znakom štruktúrovanie zločineckej skupiny je potrebné vnímať jej horizontálnu aj vertikálnu štruktúru.“

Námestník GP hovorí, že zločinecká skupina je štruktúrovaná a má najvyšší stupeň riadenia, stredný stupeň a potom výkonný článok. „Tento výkonný článok mal a musel existovať, ak mal plniť nejaké úlohy. V tomto smere ale úplne absentuje tento výkonný článok.” Vyčíta, že z obvinenia nie je jasné, kto mal pre skupinu na čele s Ficom pracovať.

Vzápätí druhý muž prokuratúry priznal, že už boli prípady, kedy jasná štruktúra absentovala, ale stále trvá na tom, že pri obvinení zo zločineckej skupiny musí byť jasné, kto mal akú úlohu a jej členovia si musia byť vedomí toho, že sú členmi skupiny, plnia úlohy, páchajú trestnú činnosť.

Informácie mali, no neporušili právomoc

Fico bol obvinený aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Kandera ale tvrdí, že pri obvinení musí byť jasne dané, kto je verejný činiteľ a aké má právomoci.

„Ak kladieme verejnému činiteľovi za vinu, že sa dopustil zneužitia právomoci, tak musíme mať preukázané, že sa tohto konkrétneho dopustil v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou.” V jednoduchosti to znamená, že ak polícia obviňovala Fica, že pri získavaní materiálov o svojich politických rivaloch zneužil ako verejný činiteľ právomoc, mala to aj podložiť dôkazmi, že pri tom porušil práve tie právomoci, ktoré ako vtedajší predseda vlády mal. „Chýba prvok rozhodovacej právomoci,“ dodal Kandera.

Fico a spol. boli tiež obvinení za vyzradenie daňového tajomstva, keďže vytiahli na tlačovkách utajované informácie z účtovníctva firiem či už v prípade politika Igora Matoviča alebo exprezidenta Andreja Kisku.

Čo nezrušili?

Námestník GP odcitoval zákon, kto môže disponovať daňovými informáciami, a teda kto sa pri ich vyzradení dopúšťa spáchania trestného činu. Ani Fico, ani Kaliňák a spol. medzi takéto subjekty, ktoré disponujú informáciami a ktoré ich majú chrániť, nie sú.

Jediné, čo GP nezrušila, je vyšetrovanie vo veci úniku daňového tajomstva. Obvinený z toho nie je aktuálne už nikto, ale podľa prokuratúry je zrejmé, že niekto informácie z účtovníctva vyzradil a polícia ma preveriť, kto.

Kandera ale odkázal polícii, že má preveriť, či údajné vyzradenie daňového tajomstva už náhodou nie je premlčané.

Námestník dokonca tvrdí, že z obvinenia Fica a spol. ani nebolo jasné, ktoré subjekty a čím boli poškodené. „V popise skutku musia byť uvedené konkrétne okolnosti, môže byť aj odkaz na zákon, ale bez týchto konkrétnych skutkových okolností to proste nejde.“

Generálna prokuratúra sa priklonila k názoru Fica či Kaliňáka, ktorí opakovali, že nevedia, z čoho sú obvinení. Podľa Kanderu bolo formulované obvinenie tak všeobecné, že sa obvinení nemohli brániť.

Žilinka v závere dodal, že vyšetrovateľovi bolo prikázané, „aby o veci znova konal a rozhodol.“

Námestník Kandera tiež upozornil, že ak vyšetrovacie orgány nevedia vyargumentovať obvinenie zločineckej skupiny, potom tento prípad ani nemôže riešiť špeciálna prokuratúra, ktorú dnes vedie Daniel Lipšic.

Politický súboj

NAKA len pred niekoľkými dňami uzavrela vyšetrovanie v kauze Súmrak, kde čelia obvineniu zo založenia zločineckej skupiny a ďalších skutkov šéf Smeru-SD Robert Fico aj exminister vnútra Robert Kaliňák. Obvinení v týchto dňoch študovali vyšetrovací spis. V praxi by to zrejme znamenalo, že vyšetrovateľ čoskoro posunie na stôl dozorujúceho prokurátora návrh na podanie obžaloby.

Fico a spol. sú stíhaní aj za to, že vyzradili daňové tajomstvo, keď údajne zneužili svoje politické postavenie, získali si informácie napríklad o firme exprezidenta Andreja Kisku či Igora Matoviča a využili ich v politickom boji. Celý čas však obvinenie odmietajú, dokonca opakovane vyhlásili, že mu ani nerozumejú.

Do hry však vstúpila generálna prokuratúra. Štvorica obvinených mocných mužov si totiž podala návrh podľa známeho paragrafu 363, na základe ktorého môže generálna prokuratúra zrušiť aj právoplatné obvinenia.

Fica a spol. začala polícia stíhať v apríli tohto roka. Poslanci parlamentu vtedy neodsúhlasili, aby o prípadnej väzbe pre predsedu Smeru SD rozhodoval súd. Narozdiel od aktívneho politika, exminister Robert Kaliňák skončil na viac ako tri týždne za mrežami. Z väzby ho prepustil Najvyšší súd.

Obvinenie spolu s dvojicou predstaviteľov Smeru-SD na jar pribudlo aj nitrianskemu oligarchovi Norbertovi Bödörovi a policajnému exprezidentovi Tiborovi Gašparovi.

Kauza Súmrak je o údajnej zločineckej skupine, ktorá mala slúžiť na diskreditáciu politických konkurentov aj na zneužívanie citlivých informácií.

Obvinenie politických špičiek priamo nadväzovalo na takzvanú kauzu Očistec, v ktorej špeciálna prokuratúra stíha policajnú mafiu.

Prehovoril muž z mafiánskych zoznamov

Jeden z kľúčových svedkov Tomáš Rajecký vypovedal o tom, ako na pokyn Norberta Bödöra rozposlal novinárom a médiám účtovné doklady o firme exprezidenta Andreja Kisku.

Rajecký tiež polícii povedal, že na úniku citlivých dokumentov Kiskovej firmy záležalo aj ďalšiemu známemu politikovi – vtedajšiemu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bol totiž svedkom telefonátu, kedy bol vraj politik zo Smeru „celý nervózny, že čo s tým je, že či to teda urobia, či nie”. Z výpovede Rajeckého citoval vyšetrovateľ aj v pôvodnom uznesení o vznesení obvinenia.

Ďalší traja svedkovia zasa prehovorili o neštandardných stretnutiach na Úrad vlády a na polícii. Vtedajší premiér Robert Fico si vraj nechával vysvetľovať kauzu okolo prezidenta Kisku a úradníci z Finančnej správy mu nosili aj dokumenty z útočníctva firmy. Tému aktívne riešili aj špičky polície na čele s Norbertom Bödörom a Tiborom Gašparom, tvrdí policajný exfunkcionár Bernard Slobodník.

Na druhý pokus

Fico a spol. sa už na Generálnu prokuratúru v minulosti raz obrátili, urobili to však priskoro, preto im Maroš Žilinka návrh zamietol. Tentoraz sa na paragraf 363 spoľahli opäť, návrh podali v lete krátko po tom, čo im na špeciálnej prokuratúre zamietli sťažnosť proti obvineniu.

Vyšetrovateľ NAKA chcel už v auguste prípad uzavrieť a navrhol podať obžalobu. Prokurátor (ÚŠP) Matúš Harkabus však upozornil na niekoľko nedostatkov a prípad vrátil vyšetrovateľovi na ďalšie doplnenie. Odvtedy sa však prihlásili obvinení politici Smeru aj policajný exfunkcionár, že chcú vypovedať, a tak sa začala séria ich výsluchov.

A kým polícia pred pár dňami ukončila vyštrovanie a začala so štúdiom vyšetrovacieho spisu, generálna prokuratúra rozhodovala o návrhu zrušiť obvinenia cez známy paragraf 363, aktuality.sk

X X X

Čaputová v NR SR: Ak politická kríza prerastie, bude lepšie ísť nanovo voliť

 Hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v pléne Národnej rady, kde v utorok predniesla správu o stave republiky.

 V tomto roku je podľa hlavy štátu v domácej politike zmätok. Verejnosť stráca prehľad v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. „Koaliční politici boli často sami sebe väčšími protivníkmi, ako im bola opozícia, a vzájomné útoky vyústili až do odchodu koaličného partnera,“ poukázala.

Je podľa vás Slovensko zrelé na predčasné voľby?

Prezidentka tvrdí, že menšinové vládnutie sprevádza oslabovanie funkčnosti parlamentu – cez neotváranie a odsúvanie schôdzí až po nejasný spôsob podpory vlády. Takýto spôsob vládnutia by krajinu vyčerpával aj v dobrých časoch, v ktorých však Slovensko momentálne nie je, skonštatovala.

Vláda má podľa prezidentky objektívne pre krízy ťažkú situáciu. Za nebezpečné však považuje, že mnohé z nich manažuje spôsobom, ktorý do posledných okamihov robí z krízy drámu. „Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, komu viacej fandíme či dôverujeme. Sme občania, ktorí potrebujú vedieť, na čo sa majú pripraviť,“ poznamenala. Dodala, že takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti spoločnosti.

 „Cieľom politiky nemá byť odstránenie protivníka. Slovenská politická realita akoby sa redukovala iba na to. Politika má byť pritom nástrojom vykonávania služby, nástrojom na spravovanie vecí verejných v prospech ľudí,“ povedala.

Prezidentka počas prejavu uviedla, že príjmové nerovnosti na Slovensku rastú a prehlbuje sa chudoba. Počet ľudí ohrozených chudobou podľa hlavy štátu narástol, je ich už okolo 660-tisíc. Pomoc vlády podľa nej na začiatku prichádzala neskoro a v nízkych sumách.

 Zdôraznila, že v chudobnej spoločnosti sa zvyšuje nespokojnosť a sociálne napätie, čo môže viesť k radikalizácii. Pri hľadaní riešení kríz treba podľa nej myslieť viac aj na dosahy na ženy.

Prezidentka v prejave označila prípadné rozpočtové provizórium za prehru všetkých. Dúfa v rozumný kompromis vo vzťahu k vecným a opodstatneným výhradám voči návrhu rozpočtu. Vláde vyčítala, že nedeklarovala spôsob vyrovnania sa so sankciami dlhovej brzdy i neistotu, či v dôsledku schválenia rozpočtu neprídeme o financie z plánu obnovy. Ocenila však niektoré reformy.

Prezidentka apeluje, aby sme neposudzovali či neodsudzovali paušálne všetkých lekárov pre zlyhania jednotlivcov. Odmieta živenie novej vlny nenávisti v spoločnosti. Poznamenala, že odkladanie riešení na poslednú chvíľu urobilo zo situácie v zdravotníctve drámu.

 Najrizikovejšie časy v novodobej histórii Slovenska

Slovensko zažíva podľa Čaputovej najrizikovejšie časy z hľadiska bezpečnosti v novodobej histórii. Vojna na Ukrajine spochybnila všetky princípy európskej bezpečnosti a stala sa najväčšou hrozbou mieru v Európe. Ocenila prínos členstva SR v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. Rovnako, že väčšina vládnych činiteľov, zvolených zástupcov v parlamente aj verejnosti sa postavila na správnu stranu.

Podľa prezidentky je Slovensko už dlhodobo terčom hybridnej vojny. „Mnohí ešte stále veria, že dezinformácie a konšpirácie sú len produktom modernej doby a fenoménom sociálnych sietí a internetu. Žiaľ, nie je to tak – masívna časť z nich je súčasťou cielenej propagandy,“ upozornila.

V oblasti spravodlivosti je podľa hlavy štátu nevyhnutné opustiť dlhodobé podceňovanie verbálnych útokov. Odsúdila tlak na ľudí v orgánoch vymožiteľnosti práva aj verbálne útoky a vyhrážky novinárom. Za neprípustné považuje šírenie nenávisti, dehumanizáciu a ponižovanie názorového oponenta.

Prezidentka sa v prejave zaviazala, že bude s ešte väčšou pozornosťou strážiť kvalitu a zákonnosť legislatívneho procesu. Skrátené legislatívne konania boli podľa nej nadužívané. Politikov požiadala, aby dbali na dodržiavanie vlastných procesných pravidiel. Upozornila, že k budovaniu dôvery neprispieva ani prebiehajúca polemika o spôsobe používania paragrafu 363.

Predošlé prejavy prezidentky

Kým vo svojom prvom prejave upozorňovala Čaputová na viaceré slabiny štátu, ktoré odhalila pandémia, tak vlani v druhom prejave, spoločnosť rozdelenú očkovaním, vyzývala k jednote. Tentoraz sa k tomu pridružila narastajúca politická nekultúra. Preto môže byť hlava štátu pri hodnotení ešte kritickejšia. Prezidentka vystúpi v parlamente dnes o 13.00 hodine.

Hlava štátu sa pravdepodobne vráti k odchodu strany SaS z koalície, čo znamenalo stratu väčšiny v parlamente a nejasné dohody pri podpore vládnych návrhov zákonov. Rovnako sa očakáva jej hodnotenie krízy v zdravotníctve a vysporiadanie sa s výpoveďami lekárov. Zrejme spomenie aj Plán obnovy a odolnosti, ktorého plné využitie je závislé od pokračovania reforiem v zdravotníctve alebo súdnictve.

Prvýkrát so správou vystúpila v parlamente v júni 2020, pár dní pred prvým výročím svojej inaugurácie. V roku 2021 predniesla správu v Národnej rade koncom septembra, kedy už hodnotila aj prvé mesiace novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

„Bol to rok traumy,“ vyhlásila hlava štátu vlani. „Slovenská republika je dnes zranenou krajinou, ktorá potrebuje zvládnuť celosvetovú zdravotnú krízu a potrebuje zvládnuť aj ďalšie výzvy, ktorým čelíme,“ uviedla hlava štátu. „K tomu potrebujeme vzájomný rešpekt a spoluprácu,“ zdôraznila.

V jej prejave rezonovali najmä téma zdravotníctva, sociálnych dôsledkov pandemickej krízy, zanedbaného školstva, chudoby a príležitostí plynúcich z veľkých finančných zdrojov od Európskej únie. Nevynechala však ani zmätočnú situácia v bezpečnostných zložkách.

Vo svojom prejave volala po hľadaní spoločných riešení a spájaní. „Slovensko dnes zúfalo potrebuje stabilitu. Jasné a jednotné vedenie. Pokoj založený na pravde, spravodlivosti, ale aj vecnosti a solidarite. Dosiahnuť ho môžeme iba spoločne,“ vyhlásila.

V jej prvom prejave v roku 2020 sa jej podarilo svojim príhovorom Národnú radu nezvyčajne spojiť. Rozvážne, dôstojné a vyvážené zhodnotenie pomerov spoločnosti ocenila rovnako vládna koalícia ako aj opozícia. Jej príhovor bol vtedy silno poznačený pandémiou covidu-19 a slabosťami, ale aj úspechmi a príležitosťami, ktoré nečakaná situácia odkryla.

Hlava štátu sa nevyhla ani kritickým slovám k premárneným príležitostiam posledných rokov na zlepšenie života na Slovensku, ani varovaniu, aby nová vládna väčšina nezabudla na množstvo sľubov a ich zodpovedné napĺňanie.

 Pandémia podľa prezidentky odhalila aj viaceré slabiny v našej spoločnosti. Nedostatočné uznanie, ale aj materiálnu podporu množstva špičkových vedcov a celkovo vzdelávania. Poukázala na nedoceňovanú prácu učiteľov a vplyv vzdelávania na budúcu ekonomickú situáciu rodín, ale aj nepripravenosť verejného sektora a jeho infraštruktúry na digitálnu dobu a využívanie online nástrojov./agentury/

X X X

V OĽaNO už pochopili, že ak ide o život, Matovič musí ísť preč (názor Martina Kuglu)

Keď Igor Matovič vstúpil do rokovaní s lekármi, panovali oprávnené obavy, že sa to skončí ako vždy: nejakým veľkým, drahým, „geniálnym“ ne-riešením.

V podstate už bolo dorokované všetko okrem platov lekárov, ktoré boli potrebné dohodnúť. Igor Matovič však nechce rokovať a dohodnúť sa. Riadia ho limity jeho patologickej osobnosti. Preňho na druhej strane nie sú partneri do dohody, ale nepriatelia. S ktorými treba bojovať, ponížiť ich a zničiť.

Matovič potvrdil, že je problém, nie riešenie

Doslova presne to sa stalo. Igor Matovič zhodil celú platovú dohodu zo stola, ponúkol niečo úplne iné. Síce drahé – ale zato nefunkčné. A na lekárov zaútočil, postavil ich pred ultimátum, pričom neváhal proti nim použiť ani lži (ako neskôr lekári vysvetlili a potvrdil aj minister zdravotníctva Lengvarský).

Lenže vybral si zlého protivníka – tromfy mali v rukách oni. Matovičov agresívny, lživý útok ich ešte viac mobilizoval – výpovedí dokonca pribudlo. Najneskôr v piatok už všetci v OĽaNO pochopili, že Matovič nie je riešením – ale problémom. Žiadna príčetná vláda si nenechá kvôli štyridsiatim miliónom skolabovať zdravotníctvo. A tak musel ísť nepríčetný, ktorý už navyše v minulosti potvrdil, že na životoch obyčajných ľudí mu nezáleží, z kola von. Neprekvapivo – na druhý deň bola dohoda na svete, aktualitx.sk

X X X

Talianska vláda plánuje zoštátnenie rafinérie, ktorá patrí Lukoilu

Talianska vláda plánuje zoštátnenie jednej z najväčších domácich rafinérií, ktorá patrí ruskému ropnému koncernu Lukoil.

Rada ministrov o tom bude rozhodovať vo štvrtok v sicílskom meste Priolo, uviedol denník La Repubblica. Cieľom kabinetu premiérky Giorgie Meloniovej je, aby sicílska rafinéria zostala v prevádzke aj napriek embargu na ruskú ropu, ktoré má platiť od 5. decembra, a aby zabránila strate 1000 pracovných miest. Ďalších 9000 pracovných miest je ohrozených v dodávateľských firmách. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Rafinéria spracováva pätinu ropy v Taliansku. Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso si myslí, že Rím by mohol požiadať EÚ o dočasnú výnimku z embarga. Talianska vláda by tým získala čas a rafinéria by mohla pokračovať.

Prvým krokom by mala byť dohoda s bankami, aby sa zabezpečilo financovanie rafinérie. Možnosťou je tiež priama štátna podpora, uviedol Urso a poukázal na Nemecko, ktoré v septembri prevzalo kontrolu nad rafinériou Rosnefti.

Litasco, švajčiarska dcérska spoločnosť Lukoilu, v uplynulých mesiacoch odmietla predbežnú ponuku amerického fondu Crossbridge. Urso dodal, že akýkoľvek potenciálny záujemca o rafinériu musí splniť podmienky vlády, ktorých cieľom je zabezpečenie talianskych záujmov, aktuality.sk

X X X

Kauza Mýtnik: Na súd prišiel vypovedať kľúčový svedok František Imrecze

Výpoveďou Františka Imreczeho, exšéfa finančnej správy, pokračuje proces v korupčnej kauze Mýtnik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Ide o jedného z kľúčových svedkov, ktorý v prípade figuruje – priznal sa a spolupracuje s políciou.

 Imrecze prišiel na banskobystrický súd krátko pred deviatou ráno. K prípadu sa pred novinármi vyjadrovať nechcel, urobí tak vraj až po svojej výpovedi pred senátom. Pár minút pred pojednávaním však urobil vyhlásenie jeden z obžalovaných Jozef Brhel mladší. Pred médiami vystúpil v spoločnosti obhajcu Michala Mandzáka.

„Imrecze a Suchoba ako hlavy organizovanej zločineckej skupiny ukradli Slovenskej republike 18 miliónov eur v kauze Daniari. Tieto peniaze doteraz neboli vydané a je dôvodné domnievať sa, že si ich naďalej užívajú,“ povedal Brhel ml.

 „Ako hlavy organizovanej zločineckej skupiny nemôžu podľa slovenského právneho poriadku urobiť dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Tohto faktu sú si vedomí. Aby sa vykúpili zo svojich zločinov a vyhli sa dlhoročnému trestu, rozhodli sa klamať,“ pokračoval ukazujúc na za ním pripravený baner.

„Tu je krátky úryvok s 25-minútovým dôkazovým materiálom. Je to rozhovor medzi Mišom Suchobom a Mariánom Kočnerom,“ poznamenal s tým, že spomínaní muži sa spolčili v roku 2015. Tvrdí, že tak urobili preto, aby Suchoba mohol pomôcť zakryť daňové delikty na finančnej správe v objeme 4,2 milióna eur.

„Suchoba vraví, že na to, aby na finančnej správe uspel, potreboval moju rodinu. To je ale v príkrom rozpore s tým, čo Kočner tvrdil v roku 2015, kde sám rozhodol o úplatku a nikoho k tomu nepotreboval,“ uviedol Brhel ml. Výpovede svedkov Imreczeho s Suchobu sa vraj neobáva.

 „Máme znalecké posudky, korporátne dokumenty a proti tomu sú ich klamstvá. Verím, že pravda sa ukáže,“ podotkol. Vzápätí kritizoval nedávne vystúpenie Imreczeho vo verejnoprávnej televízii. „Získal exluzívny hodinový priestor len tri dni pred týmto pojednávaním v Banskej Bystrici. Obhajcovia môjho otca tam pritom nemali priestor vyjadriť sa,“ dodal.

Jeho advokát Michal Madzák podčiarkol, že na finančnej správe pôsobila zločinecká skupina, ktorá páchala rozsiahlu daňovú trestnú činnosť. „Hlavy tejto skupiny, Imrecze a Suchoba, sa k tomu priznali. S tým, že to páchali bez mojich klientov, teda bez Brhelovcov. To vylučuje, aby boli súčasťou nejakej ďalšej organizovanej skupiny, ktorá je z hľadiska štruktúrovanosti menej závažná,“ povedal Mandzák s tým, že jeho klienti úplatky nedávali.

Doplnil, že svedkovia často menili svoje výpovede a z jeho pohľadu sú nedôveryhodní. „Očakávam, že súd vypustí otázky, ktoré nám neboli pripúšťané v prípravnom konaní a najmä, že sa dozvieme, ako sa vysporiadali s príjmami z trestnej činnosti. Čiže kde je tých 18 miliónov a ako s nimi bolo naložené,“ doplnil.

Mandzák má v pláne žiadať senát, aby mohla byť nahrávka, spomínaná Brhelom mladším, použitá ako dôkaz. Dúfa, že bude umožnené, aby si ju v utorok, keď má prísť vypovedať Suchoba, vypočul súd aj prítomná verejnosť.

 Mandzák krátko po otvorení pojednávania žiadal súd, aby v utorok umožnil použiť dôkaz v podobe nahrávky, ktorú vyhotovil Kočner a mal ju vo svojom mobile. Predseda senátu Ján Hrubala sa ho pýtal, ako dlho ňou disponuje a odkiaľ ju má. „Pred niekoľkými dňami mi ju dal kolega,“ podotkol advokát.Prokurátor Ondrej Repa reagoval, že k nahrávke by sa mal najskôr vyjadriť Kočner, až potom Suchoba. „Obsah nepoznám, žiadam vyhotovenie kópie,“ povedal.

Rozhodnutie o nahrávke urobí súd neskôr. Hrubala vyzval Imreczeho, aby išiel vypovedať. Ten si už sadol do lavice svedkov, no Mandzák jeho výsluch namietal. „Lebo nebol zbavený mlčanlivosti. Len podotýkam, že kolega Kaliňák je v podobnej veci stíhaný – teda v porušení mlčanlivosti,“ vysvetlil.

Senát námietke nevyhovel, pristupuje k výsluchu svedka. „S Brhelom starším som sa zoznámil na začiatku môjho pôsobenia na pozícii prezidenta finančnej správy,“ povedal Imrecze s tým, že neskôr spoznal aj jeho syna. Kontakt s ním mal však minimálny – skôr sa stretával s jeho otcom. Postupne ozrejmil, kedy sa zoznámil s ďalšími obžalovanými. S Bahledom sa vraj nikdy nespoznal.

Pokračoval, že od roku 2012 chcel napredovať vo svojej kariére, aj politickej. Pohyboval sa v blízkosti politikom strany Smer, komunikoval s Robertom Kaliňákom. Ten mu dohodol stretnutie s vtedajším ministrom financií Petrom Kažimírom. Nejaký čas nato obsadil funkciu na finančnej správe. Detailne opisuje, ako po jeho nástupe vyberali ľudí do rôznych pozícií.

Imrecze spomenul daňové podvody, ku ktorým sa priznal. Spolupracoval na nich so Suchobom, ktorého považuje za dlhoročného kamaráta. „Predstavil mi riešenia, ktoré môžu priniesť zvýšenie efektivity výberu daní,“ hovorí. Kažimír podľa neho Suchobu nemal rád a nechcel, aby dodával informačné systémy finančnej správe.

„Vravel, že nemá dobrú karmu. Reagoval, som že by sme sa mali zamerať na profesionalitu a nie na karmu,“ podotkol. Brhel starší si ho o nejaký čas zavolal na stretnutie s tým, že so Suchobom sa stretol a dohodli sa na spolupráci. Zároveň vraj vyriešil problém nesympatie Kažimíra voči nemu. Zhodli sa vraj na spoločných riešeniach a dohodnutý systém nasadili na finančnú správu.

Imrecze vypovedal, že s Brhelom mal zmluvu, v rámci ktorej od neho ročne dostával 200-tisíc eur v hotovosti. Prostredníctvom Miroslava Slahučka, ktorý bol podľa neho Kažimírov dobrý kamarát, si vraj mal vtedajší minister financií pýtať od Suchobu 5 percent za projekt eKasa. Ten mu nevyhovel, no neskôr sa dohodli na sume 150-tisíc eur. Suchoba mu ich priniesol v nejakom krycom balení a on peniaze odovzdal na druhý deň Slahučkovi. Malo k tomu dôjsť na prelomoch rokov 2017 a 2018.

Imrecze počas prestávky potvrdil, že v súvislosti s nedávnym incidentom, keď mu pod autom našli GPS lokátor, má „nejakú formu ochrany“. To, že sa rozhodol spolupracovať, však neľutuje.

„Je to principiálne a hodnotové rozhodnutie. Pripadalo mi to správnejšie ako popieranie reality. Samozrejme, v tom čase, keď som sa rozhodol vypovedať, som netušil, čo všetko ma stretne,“ podotkol. Banery, ktoré Brhelovci vytiahli pred budovou súdu, si vraj prečítal. Odmieta, že by mal byť hlavou zločineckej skupiny. „Rozhodne sa tak necítim,“ dodal.

Kauza Mýtnik

Podnikateľ Jozef Brhel a ďalší piati ľudia, medzi nimi aj jeho syn, čelia obžalobe v korupčnej kauze Mýtnik. Týka sa predražených tendrov na Finančnej správe, pričom škoda spôsobená štátu je vyčíslená na viac ako 45 miliónov eur. Obžalovaní sa mali dopustiť machinácii pri verejnom obstarávaní, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a korupčných skutkov. Peniaze mali končiť na zahraničných účtoch.

„Skutok sa nikdy nestal,“ uviedol na minulom pojednávaní Brhel s tým, že nespáchal ani jeden z trestných činov kladených mu za vinu. „Prokurátor ich nespresnil,“ poznamenal. Sťažoval sa tiež na nezákonnú desaťmesačnú väzbu, na ktorú podľa neho nebol dôvod. Spomenul pritom svoj zlý psychicky stav. „Existuje politická objednávka na odsúdenie konkrétneho človeka,“ vravel pripomínajúc, že je spájaný so stranou Smer.

Obžalobe v tejto kauze čelí šesť osôb– podnikateľ Jozef Brhel starší, jeho syn Jozef Brhel mladší, bývalý štátny tajomník financií Radko Kuruc, podnikateľ Martin Bahleda, exšéf IT oddelenia finančnej správy Milan Grega či architekt Miroslav Slahučka. V prípade figurujú tiež bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba, ktorí sa priznali a spolupracujú s políciou./agentury/

X X X

Talianska vláda plánuje zoštátnenie rafinérie, ktorá patrí Lukoilu

Rada ministrov o tom bude rozhodovať vo štvrtok v sicílskom meste Priolo, uviedol denník La Repubblica. Cieľom kabinetu premiérky Giorgie Meloniovej je, aby sicílska rafinéria zostala v prevádzke aj napriek embargu na ruskú ropu, ktoré má platiť od 5. decembra, a aby zabránila strate 1000 pracovných miest. Ďalších 9000 pracovných miest je ohrozených v dodávateľských firmách. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Rafinéria spracováva pätinu ropy v Taliansku. Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso si myslí, že Rím by mohol požiadať EÚ o dočasnú výnimku z embarga. Talianska vláda by tým získala čas a rafinéria by mohla pokračovať.

Prvým krokom by mala byť dohoda s bankami, aby sa zabezpečilo financovanie rafinérie. Možnosťou je tiež priama štátna podpora, uviedol Urso a poukázal na Nemecko, ktoré v septembri prevzalo kontrolu nad rafinériou Rosnefti.

Litasco, švajčiarska dcérska spoločnosť Lukoilu, v uplynulých mesiacoch odmietla predbežnú ponuku amerického fondu Crossbridge. Urso dodal, že akýkoľvek potenciálny záujemca o rafinériu musí splniť podmienky vlády, ktorých cieľom je zabezpečenie talianskych záujmov, aktuality.sk

X X X

Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať, vraví Káčer

Severoatlantická aliancia musí Ukrajinu podporovať morálne, finančne i vojensky, aby mohla spravodlivo brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť voči ruskej agresii.

Vyhlásil to pri príchode na dvojdňové rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie v Bukurešti slovenský minister Rastislav Káčer, informuje TASR.

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO, pričom si nemyslí, že Aliancii sa podporou Ukrajiny zásadným spôsobom míňajú zbrane.

Rokovania so zraniteľnými krajinami

Káčer zdôraznil, že Rusko vpádom na Ukrajinu porušilo všetky zásady medzinárodného práva a pokračuje v agresii „tým najstrašnejším spôsobom, aký si vôbec dokážeme predstaviť.“

Ohľadne budúcnosti vzťahov NATO s Ruskom Káčer povedal, že sa „nemôžeme tváriť, akoby sa nič nestalo“. Ako pokračoval, témou schôdzky je aj rokovanie s predstaviteľmi „zraniteľných krajín“– Moldavska, Gruzínska a Bosny a Hercegoviny.

Zbabelé metódy

Podľa neho je potrebné hovoriť aj o výzvach súvisiacich s Čínou a závislosti členských krajín Aliancie od nej. Rokovania budú podľa Káčera o tom, ako premeniť tieto výzvy na partnerstvo vo vzťahu postavenom na pravidlách.

Ďalšími kľúčovými témami je šírenie dezinformácií ako súčasť hybridnej vojny a tiež energetická bezpečnosť, uviedol slovenský minister.

Rusko podľa neho nie je schopné na Ukrajine zvíťaziť vojensky, takže sa uchyľuje k čoraz „zbabelejším metódam“. Chce Ukrajincom čo najviac znepríjemniť život a zlomiť ich vôľu bojovať a vôľu spojencov podporovať Ukrajinu. „To sa však nestane,“ vyhlásil Káčer, aktuality.sk

X X X

Koľko vody potrebujete vypiť denne? Každý inak, špekulujú vedci

Odporúčanie vypiť osem pohárov vody denne je pre väčšinu ľudí pravdepodobne prehnané pripúšťajú niektorí vedci.

Informoval o tom denníkGuardian. Odporúčanie vypiť osem pohárov vody denne sa stalo všeobecne uznávanou radou.

Najnovšia vedecká štúdia však ukazuje, že ľudia prijímajú vodu veľkým množstvom spôsobov. Mnohým tka podľa odborníkov stačí zhruba 1,5 až 1,8 litra vody denne.

„Súčasné odporúčanie nie je vedecky vôbec podložené,“ uviedol Josuke Jamada z Národného inštitútu biomedicínskych inovácií, zdravia a výživy v Japonsku a jeden z hlavných autorov štúdie. Väčšina vedcov si podľa jeho slov ani nie je istá, kde sa toto odporúčanie vzalo,“ dodal.

Obsah v potravinách

Jamada tvrdí, že predchádzajúce odhady potreby vody spravidla ignorovali jej obsah v potravinách. Lebo aj ten tvorí podstatnú časť celkového príjmu.

„Ak jete len chlieb, slaninu a vajcia, nezískate z jedla veľa tekutín. Ale ak jete mäso, zeleninu, ryby, cestoviny a ryžu, môžete z jedla získať približne 50 % svojej potreby vody,“ povedal Jamada.

Štúdiu zverejnili v časopise Science. Hodnotila príjem vody u 5604 osôb z 23 krajín vo veku od 8 dní do 96 rokov. Ľudia vypili pohár vody, v ktorom boli niektoré atómy vodíka nahradené deutériom, stabilným izotopom vodíka, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a je neškodný.

Vylučovanie vody

Rýchlosť vylučovania prebytočného deutéria ukazuje, ako rýchlo sa voda v tele obmieňa. Štúdia zistila, že táto miera sa značne líši v závislosti od veku, pohlavia, aktivity a okolia človeka.

Osoby žijúce v horúcom a vlhkom podnebí a vo vysokých nadmorských výškach, rovnako ako športovci a tehotné či dojčiace ženy mali vyššiu obmenu, čo znamená, že musia piť viac vody.

„Štúdia ukazuje, že bežné odporúčanie, že by sme všetci mali vypiť osem pohárov vody, teda približne dva litre denne, je pre väčšinu ľudí vo väčšine situácií pravdepodobne príliš veľké,“ doplnil spoluautor štúdie John Speakman z Aberdeenskej univerzity.

Výroba čistej pitnej vody nie je zadarmo, upozorňujú odborníci. „Ak by sa 40 miliónov dospelých v Británii riadilo pokynmi a vypilo každý deň o pol litra čistej vody viac, než potrebujú, znamenalo by to 20 miliónov litrov zbytočne spotrebovanej vody denne,“ doplnil Speakman, aktuality.sk

X X X

Asociácia upozorňuje, že cenový strop na energie z bioplyniek môže ohroziť fungovanie sektora

Schválenie cenového stropu na energie podľa novely zákona o energetike bude mať za následok ohrozenie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov a rozvoja biometánového sektora v celej krajine.

V utorok na to upozornili podnikatelia združení v Slovenskej bioplynovej asociácii.

Návrh novely zákona, ktorý zavádza mimoriadny odvod vo výške 90 percent z ceny energií účtovanej nad cenový strop, predložilo ministerstvo hospodárstva po pondelkovom schválení vládou do parlamentu. Týkať sa má distribútorov a výrobcov energií so zariadením o menovitom výkone 0,9 megawattu (MW). „Takmer všetky bioplynové stanice na Slovensku boli postavené s výkonom 0,99 megawatt. Stropovanie zdrojov pod jeden megawatt teda zasiahne celý segment,“ upozornila asociácia .

Podnikatelia zdôraznili, že existuje značná rozdielnosť medzi jednotlivými výškami investičných ako aj prevádzkových nákladov pre jednotlivé obnoviteľné zdroje energie (OZE). V segmente bioplynových staníc podľa podnikateľov dlhé roky stanovené výkupné ceny nepokrývali reálne prevádzkové náklady a splátky úverov, a nesprávne nastavené stropovanie môže viesť k ich ďalšej likvidácii. Výška cenového stropu pre jednotlivé zariadenia však zatiaľ nie je známa a má ju dodatočne určiť vláda v nariadení.

Zákon ráta aj s výnimkami z povinnosti platiť odvod z nadmerných príjmov, medzi ktorými sú zdroje využívajúce biometán. Podnikatelia však upozorňujú, že na Slovensku je zatiaľ iba jedna bioplynová stanica produkujúca čistý biometán. „Z návrhu ministerstva hospodárstva vyplýva, že aby sa BPS vyhli stropovaniu cien, mali by sa transformovať na biometánové stanice. Táto premena je však časovo a finančne náročná,“ upozornili podnikatelia.

Slovenská bioplynová asociácia preto žiada uplatnenie výnimky z odvodu. Tú umožňuje nariadenie EÚ a túto možnosť využila napríklad Česká republika, aktuality.sk

X X X

Ukrajina vyhostí Rusov, ktorí prišli na Krym po ruskej anexii

Ukrajina zvažuje vyhostenie všetkých ruských občanov, ktorí prišli na Krymský polostrov po tom, čo ho v roku 2014 anektovalo Rusko, uviedla stála predstaviteľka ukrajinského prezidenta pre Krym Tamila Taševová.

V komentári pre ukrajinský spravodajský portál Ukrajinska pravda Taševová uviedla: „Podľa ukrajinských zákonov sa všetci cudzinci, ktorí vstúpili na polostrov po roku 2014 inak ako cez ukrajinské kontrolné miesta, nachádzajú na území Krymu nelegálne.“ TASR o tom informuje podľa utorkovej správy denníka The Guardian.

Podľa Taševovej toto rozhodnutie nie je v rozpore s medzinárodným právom. „Ľudia, ktorí prišli na územie polostrova protizákonne, musia opustiť Krymskú autonómnu republiku a Sevastopoľ, a to buď dobrovoľne alebo núteným vyhostením,“ napísala Taševová.

Zároveň dodala, že Ukrajina neuznáva pasy, ktoré Rusko „nútene“ rozdalo obyvateľom Krymu v čase jeho okupácie. „Všetci sú a ostanú občanmi Ukrajiny,“ uviedla ukrajinská predstaviteľka, aktuality.sk

X X X

Peter Bárdy: Nohavica s Putinom

Jaromír Nohavica sa opakovane správa ako súčasť Putinovej dezinformačnej propagandy. Ako člen piatej kolóny, ktorá viac ako záujmy vlastného štátu a hodnôt, ktoré jeho štát reprezentuje, aktivizuje v prospech systému alebo štátu, ktorý chce tento štát vnútorne rozvrátiť.

Nohavica, ktorý v roku 2018 získal z rúk Vladimira Putina pri príležitosti Dňa národnej jednoty Ruskej federácie medailu za zásluhy o upevnenie priateľstva medzi národmi, sa pesničkárskym repertoárom aj verejnými vyhláseniami stále silnejšie stavia proti tzv. hlavnému prúdu.

Pripomeňme, že v roku 2017 verejne podporil českého antisystémového populistu Tomia Okamuru, ktorý v minulosti spochybnil existenciu koncentračného tábora Lety. Alebo keď rok predtým naspieval kontroverznú pieseň s antimigračným motívom „Arab mi sahá na babu“.

Tentoraz Nohavica spieva o strele, ktorá v Poľsku zabila dvoch ľudí. Je to ten prípad, keď sa vďaka chybnej správe agenúry AP zo začiatku informovalo, že to mala byť ruská strela.

Populárny český pesničkár, ktorý v minulosti čelil kritike pre spoluprácu s komunistickou tajnou službou, spieva, že o všetkom rozhoduje americký prezident: „Ta raketa byla Ukrajince, nebo Rusa, počkáme, co řekne pan prezident USA“ alebo „Proč nám nefunguje horká vládní linka? Pan prezident USA spinká, spinká, spinká“, alebo „Na Vánoce bude kapr nebo husa? Počkáme, co řekne pan prezident USA. Uděláme koncert Landy nebo Klusa? Počkáme, co řekne pan prezident USA.“

Takto nejako zneli politické texty socialistických angažovaných umelcov.

Keby toto spieval na jeseň roku 1968, tak by možno dostal medailu od Leonida Iľjiča Brežneva, ktorý bol hlavou okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom.

Jaromír Nohavica má za sebou skvelú pesničkársku kariéru, na konte mnoho nezabudnuteľných piesní, z ktorých niektoré zľudoveli. Jeho aktivizmus a za každú cenu vystupovanie proti hlavnému prúdu, aj za cenu pochlebovania Putinovi, sú škvrnou na jeho živote, ktorá sa nedá zmazať, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.