Zločinom SR Fica, Kaliňáka za každú cenu  predĺžiť vládu Smeru?

 Z pozície politickej moci dosadzovali lojálnych ľudí do funkcií, aby utajili vlastné trestné činy – aj to sa píše v uznesení o obvinení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

 Bývalého premiéra a bývalého šéfa rezortu vnútra vyšetruje Národná kriminálna agentúra, odbor Východ. Obvinenie Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, nitrianskeho veľkopodnikateľa Norberta Bödöra, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa (v prípade Fica a Kaliňáka) a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

 Podľa uznesenia o obvinení mal Fico, ktorý bol od 4. apríla 2012 do 22. marca 2018 premiérom, spolu s Kaliňákom, ktorý bol v rovnakom čase ministrom vnútra, „ako vysokopostavení verejní činitelia výkonnej moci ústrednej štátnej správy SR zosnovať od presne nezisteného obdobia zločineckú skupinu spolu s Gašparom a Bödörom“. Dosadzovali do vysokých štátnych funkcií, „z pozície politickej moci“, vopred pripraveným a dohodnutým spôsobom osoby, ktoré si vybrali a boli im lojálne, hovorí uznesenie.

Takýmto spôsobom mal byť do funkcie policajného prezidenta dosadený Tibor Gašpar, na pozíciu riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó, na pozíciu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník.

Okrem toho podľa uznesenia o obvinení Kaliňák „ovplyvnil Petra Kažimíra, v tom čase zastávajúceho post ministra financií, aby dosadil Františka Imreczeho do pozície prezidenta Finančnej správy“. Dôvodom malo byť, že Imrecze bol lojálny Kaliňákovi.

Všetci títo ľudia, ktorí takto získali verejné funkcie, mali podriadené pozície obsadzovať lojálnymi ľuďmi, ktorých Fico, Kaliňák a Bödör vopred odsúhlasili.

Cieľom malo byť utajenie „samotnej existencie zločineckej skupiny“, ďalej „utajenie páchania samotnej trestnej činnosti“, ale aj „utajenie spáchania vlastných trestných činov“, teda aj Ficovho a Kaliňákovho zneužívania právomoci verejného činiteľa či ohrozenie daňového tajomstva.

Okrem toho však Fico, Kaliňák a Bödör si takto mali „zabezpečiť výhody aj v politickom súboji pre stranu Smer v rámci politického súboja“. Išlo o získavanie informácií, ktorými diskreditovali svojich politických oponentov. To vyšetrovateľ hodnotí ako „upevnenie a predĺženie politického vplyvu a moci strany Smer“, čo umožnilo aj ďalšie fungovanie zločineckej skupiny./agentury/

X X X

 Prokurátor SR žiada pre exministra vnitra Kaliňáka väzbu. Žilinka má na stole podnet na väzbu pre Fica

 Včera polícia zadržala a obvinila bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Spolu s ním obvinila aj lídra opozičnej strany a bývalého viacnásobného premiéra Roberta Fica. Oboch chce stíhať väzobne. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dnes podal na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie Kaliňáka do väzby. Generálny prokurátor Maroš Žilinka má na stole podnet na vyžiadanie návrhu na Ficovo väzobné stíhanie.

Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. „Prokurátor Špeciálnej prokuratúry podal 21. apríla návrh na vzatie do väzby doktora R.K., a to z dôvodov takzvanej kolúznej väzby,“ priblížil Sladan. Kolúzna väzba sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie.

„Dnes, 21. apríla vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvineného R. K. do väzby,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

Vyšetrovateľ sa obáva, že by bývalý šéf rezortu vnútra Kaliňák mohol pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Ako ďalej informuje polícia, „ešte včera, 20. apríla, vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry poslal spisový materiál na spracovanie podnetu na vyžiadanie návrhu na väzobné stíhanie obvineného R. F.

Úrad špeciálnej prokuratúry doplnil, že prokurátor „podal dňa 21. apríla 2022 generálnemu prokurátorovi SR podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady SR do väzby“.

V stredu krátko po Kaliňákovom výsluchu jeho obhajca David Lindtner povedal, že síce predpokladá návrh na väzobné stíhanie, ale nie je si istý, či nakoniec bude vyšetrovateľ žiadať väzbu.

Fico s Kaliňákom sú obvinení, že spolu s Norbertom Bödörom založili zločineckú skupinu a porušili daňové tajomstvo.

Podľa uznesenia o obvinení si na vysoké posty v silových zložkách či niektorých štátnych inštitúciách dosádzali „svojich“ ľudí.

  Daňové tajomstvo mali porušiť zverejnením informácií o daňových deliktoch svojich politických protivníkoch – Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Fica zatiaľ chráni imunita, súhlas s jeho väzobným stíhaním by musel vysloviť parlament. Je veľmi pravdepodobné, že koaliční poslanci sa v tomto prípade dohodnú a budú hlasovať za vydanie šéfa mandátovo najsilnejšej opozičnej strany na väzobné stíhanie./agentury/

X X X

Kiska: Fico hrubo zneužíval svoju funkciu na likvidáciu politických súperov

 O vine lídra Smeru a expremiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka môže podľa bývalého prezidenta SR Andreja Kisku rozhodnúť iba súd. Myslí si však, že škody na spoločnosti a na vnímaní spravodlivosti na Slovensku sú už obrovské.

 Kiska tvrdí, že na čele Slovenska stál 12 rokov premiér, ktorý hrubo zneužíval svoju funkciu na likvidáciu politických súperov. „Pomáhal mu pritom nielen minister vnútra, ale aj mnohí ďalší vysokí štátni úradníci či dokonca mafiáni,“ vyhlásila bývala hlava štátu.

Deklaruje, že on vo svojej funkcii verejne odhaľoval pochybenia, kritizoval a apeloval. Preto sa mu, ako tvrdí, snažili pomstiť a vydierať ho. „Vtedy boli presvedčení, že sú nedotknuteľní, ale ich istota a arogantné úsmevy sa pod vplyvom strachu zmenili na agresívne útoky,“ uviedol Kiska s tým, že tieto útoky sa budú ešte stupňovať.

Voči Ficovi a Kaliňákovi, ako skonštatoval, necíti hnev a ani osobné zadosťučinenie. „Cítim skôr smútok z toho, do akej priepasti sa prepadla spravodlivosť v našej krajine,“ vyhlásil bývalý prezident.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Fica s Kaliňákom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Fico vo svojej reakcii uviedol, že v jeho obvinení je „vymyslený príbeh“ o tom, ako mal vraj vytvoriť zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi, súčasnému ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO) a súčasnému predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

Líder Smeru tvrdí, že je obvinený preto, lebo bol v rokoch 2006 – 2018 predsedom vlády a nahlas hovoril o daňových podvodoch Matoviča a Kisku. Zoznam poškodených je podľa neho dôkazom, že ide o politický revanš./aktuality/

X X X

Matovič s Krajniakom oznámili, kto dostane peniaze pre zdražovanie: Budú to 100-eurové poukážky a prídavky na deti

 Stoeurové príspevky a vyššie prídavky na deti. Vláda vo štvrtok predstavila detaily dlhoočakávanej pomoci pre ohrozené skupiny ľudí kvôli obrovskému zdražovaniu. Celý balík pomoci bude stáť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok ďalšiu miliardu. „Vieme, že inflácia je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky,“ vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO).

  Pomoc pozostáva z dvoch častí. Prvou sú jednorazové príspevky vo výške 100 eur. Nárok na ne bude mať 660-tisíc rodičov s 1,1 milióna deťmi, 58-tisíc domácností v hmotnej núdzi, 102-tisíc seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok, 80-tisíc opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ťažkým postihnutím a nakoniec 7 500 náhradných rodičov. Je to rovnaká forma pomoci, akú predstavil ešte začiatkom mesiaca minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Peniaze by mali byť vyplatené do leta.

Novinkou je druhá časť, teda systémová pomoc. Spočíva vo zvýšení prídavkov na deti a daňového bonusu na deti pracujúcich rodičov. Prídavok na dieťa sa zvýši od 1. júla z 25,88 eura na 30 eur a následne od 1. januára 2023 sa opäť zvýši na 40 eur, oznámil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Ďalej sa od júla zvýši aj daňový bonus na dieťa podľa jeho veku. Od nového roka dôjde k jeho opätovnému zvýšeniu. Napríklad pre dieťa do šesť rokov suma vzrastie z pôvodných 47,16 eura na 100 eur.

Otázne je, kde chce koalícia na opatrenia nájsť peniaze. Matovič chce, aby sa peniaze vyzbierali od 100 najbohatších firiem na Slovensku. No ktoré to budú a akou formou budú zdanené, neprezradil. Práve s novými daňami nesúhlasí koaličná strana SaS. Nikto zo strany Richarda Sulíka sa preto na tlačovke nezúčastnil.

SaS ešte pred oficiálnym predstavením pomoci poslala tlačovú správu, v ktorej odmietla nové dane. „Namiesto efektívneho míňania verejných zdrojov ideme cestou zvyšovania daní, s čím nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť,“ vyhlásil predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič. Sulík hovorí, že pomoc je drahá a pomáha aj bohatým.

Je teda otázne, ako budú liberáli v parlamente hlasovať. „K tomu ešte zaujmeme ako klub stanovisko pred hlasovaním. Určite však nebudeme hlasovať za vyššie dane,“ tvrdí pre Pravdu hovorca SaS Ondrej Šprlák. Práve hlasovanie v parlamente rozhodne o tom, či sa návrh stane realitou. Hlasovať sa o ňom má v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanec za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že to v parlamente prejde dokonca ústavnou väčšinou, aj keď koalícia nie je jednotná. „Strany Smer a Hlas sa prezentujú ako sociálne strany, tak predpokladám, že za návrh zahlasujú. Ako by vysvetľovali voličom, že nedajú peniaze rodinám? Som presvedčený, že to prejde ústavnou väčšinou,“ povedal poslanec. Návrh podporí hnutie Za ľudí.

 Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že jednorazovú pomoc dostane niekoľko skupín:

  1. 660 tisíc rodičov s 1,1 miliónmi detí dostane príspevok vo výške 100 eur. Bude to stáť 83 miliónov eur.
  2. 58 tisíc domácností dostane príspevok 100 eur.
  3. Viac ako 100 tisíc seniorov dostane príspevok 100 eur.
  4. Jednorazový príspevok 100 eur dostane tiež 80 tisíc opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ŤZP.
  5. 100 eur dostane aj 7 500 náhradných rodičov.

Vláda by mala byť pri jednorazových opatreniach štedrejšia, reagovala opozičná strana Hlas na pomoc vlády. Podľa lídra strany Petra Pellegriniho je jednorazová časť pomoci nedostatočná. Ako keby obišla dve skupiny. Netýka sa seniorov komplexne a netýka sa ani pracujúcich ľudí. „Vláda mala byť štedrejšia a pomoc sa mala týkať širšieho okruhu ľudí,“ povedal šéf Hlasu. Pellegrini si chce počkať na detaily návrhov na papieri, no v zásade pomoc plánuje spolu so svojimi poslancami podporiť. Finančnú pomoc skritizoval aj opozičný Smer, s ktorého hlasmi koalícia počítať zrejme nemôže.

Systémová pomoc sa skladá z 3 opatrení:

  1. Prídavok na dieťa sa zvýši od 1. júla z 25,88 eur na 30 eur. Od 1. januára 2023 sa zvýši na 40 eur.
  2. Daňový bonus sa zvýši pre
  • deti do 6 rokov z 47,16 eur od 1. júla na 70 eur a od 1. januára 2023 na 100 eur.
  • deti do 15 rokov z 43,60 eur od 1. júla na 70 eur a od 1. januára 2023 na 100 eur.
  • deti nad 15 rokov z 23,57 eur od 1. júla na 40 eur a od 1. januára 2023 na 50 eur.
  1. V rámci služieb deťom sa od 1. januára 2023 zavedie 60 eur./agentury/

X X X

Akcia Súmrak: K obvineniu Fica a spol. prispela aj výpoveď Bödörovho kamaráta. Využili ma, priznal polícii

Polícia má nového svedka v známej kauze diskreditácie exprezidenta Andreja Kisku. Prehovoril ďalší dôležitý človek: kamarát Mariana Kočnera a Norberta Bödöra – Tomáš Rajecký.

Expremiér a líder Smeru-SD Robert Fico s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom mali patriť podľa čerstvého policajného obvinenia na najvyššie poschodie mafie v ozbrojených zložkách. Ich aktuálne stíhanie priamo nadväzuje na známu kauzu policajnej chobotnice Očistec. Vyšetrovateľ priradil dvojicu politikov na vrchol pyramídy k Norbertovi Bödörovi a bývalému šéfovi políciie Tiborovi Gašparovi.

O fungovaní údajnej zločineckej skupiny pod taktovkou predsedu Smeru-SD prehovoril aj Tomáš Rajecký – muž z mafiánskych zoznamov, dlhoročný kamarát Mariana Kočnera a Norberta Bödöra.

Ten je viac ako pol roka vo vyšetrovacej väzbe. A hoci pôvodne prišiel s inou verziou, napokon prelomil mlčanie a polícii porozprával príbeh o tom, ako ho údajne využili na diskreditáciu vtedajšieho exprezidenta a politického oponenta bývalej vlády Andreja Kisku.

Rajecký dnes čelí obvineniu z ohrozenia daňového tajomstva práve v súvislosti s Kiskovou firmou KTAG. Polícii teraz porozprával o tom, kto a prečo ho prehovoril, aby rozposlal daňové informácie exprezidentovej firmy médiám a ďalším inštitúciám.

Tomáš Rajecký alias Yegor

Na jeseň 2017 prišiel do médií, ale aj úradov e-mail zo zvláštnej adresy – yegor223@yandex.ua, kde boli podrobnosti o Kiskovom prípade aj kópie dokumentov z daňového úradu.

Odkiaľ ich Rajecký získal? Dnes vypovedá, že mu ich priniesol v obálke Norbert Bödör. Ako odmenu za službičku mu nitriansky oligarcha sľúbil, že polícia tieto aktivity nebude riešiť a všetko je na vyšších poschodiach vybavené.

„Bolo mu úplne jasné, že vzhľadom k vyvíjajúcej sa politickej situácii a napätiu, ktoré sa stupňovalo, kde Andrej Kiska, z pozície prezidenta útočil na vtedajšiu vládnu koalíciu, účelom tohto konania mala byť diskreditácia prezidenta s poukázaním na to, že je daňový podvodník,“ spomína sa v uznesení úryvok z výpovede Tomáša Rajeckého.

 Obavy o život

Bödörov kamarát na oplátku podľa svojich slov očakával, že mu budú „títo ľudia zaviazaní“.

„Čo sa však ale ukázalo ako omyl a neskôr pochopil, že ho na to len využili,“ parafrázuje jeho výpoveď vyšetrovateľ v uznesení.

Rajecký na záver výpovede uviedol, že sa rozhodol povedať pravdu dobrovoľne, po dlhšom pobyte vo väzbe, premýšľaní a zvažovaní svojho doterajšieho aj budúceho života.

„Doteraz konal inak z dôvodu, že sa jedná o veľmi vplyvné a mocné osoby a mal aj obavu o svoj život, svoju budúcnosť a bezpečnosť svojich blízkych,“ píše sa ďalej v uznesení.

Rajecký detailne opísal, ako sa dokumenty z obálky od Bödöra dostali až do e-mailových schránok viacerých médií a úradov. Keďže sám nebol technicky zdatný, požiadal o pomoc ďalšieho muža, aby rozmnožil dokumenty o Kiskovej kauze a rozposlal ich ďalej.

Nervózny Kaliňák

Podľa Rajeckého slov však prvý pokus nevyšiel podľa predstáv. „Po pár dňoch prišiel Noro zase s ďalšou várkou dokumentov, kde mu hovoril, že nejako to nemalo veľký úspech, že Robert Kaliňák je nervózny a treba odoslať ďalšiu časť dokumentov,“ opísal.

Dodal, že nitriansky oligarcha naňho následne tlačil, aby sa nové dokumenty rozposlali čo najskôr, keďže existoval akýsi „časový harmonogram“.

Rajecký sa rozpomenul na to, ako Bödör pred ním zavolal Kaliňákovi, informoval ho o situácii a povedal mu, že to nejako vyriešia, len na to treba čas. Po chvíli mal vtedajší minister vnútra volať znovu „celý nervózny, že čo s tým je, že či to teda urobia, či nie“.

Ďalej opisoval, že technické problémy vyriešili, anonymný e-mail zaplatili v Bitcoinoch. Polícii sa medzičasom priznal už aj ítečkár Michal Ch., ktorý pomáhal Rajeckému zakladať anonymnú e-mailovú adresu. Podľa našich informácií chcú obaja obvinení – Rajecký aj s ítečkárom Michalom Ch. – uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V praxi by to znamenalo, že sa obaja ku skutkom priznávajú.

Kto je Rajecký

Obvinený Rajecký je stále vo väzbe pre inú kauzu, ktorá nesúvisí s Kiskom ani KTAG. Mal sa totiž spolu so Zoroslavom Kollárom podieľať na krytí údajných producentov falošných cigariet.

Rajecký je dlhoročný kamarát Mariana Kočnera, po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si spoločne písali o potrebe zabezpečiť si loď v medzinárodných vodách.

Súdy sa obávajú, že by sa Rajecký mohol pokúsiť o útek. Na Slovensko ho totiž museli dopraviť zo Španielska, kde mal navyše falošné doklady. Rajeckého meno v minulosti figurovalo v mafiánskych zoznamoch. Známy je predovšetkým dovolenkovou fotkou s aktuálnym predsedom parlamentu Borisom Kollárom a dnes už odsúdeným mafiánom Jurajom Ondrejčákom.

Kauza diskreditácie Kisku

Už vlani sme informovali o tom, že minimálne traja svedkovia prehovorili o neštandardných stretnutiach na polícii a na úrade vlády, kde mali vtedajší vládni politici a šéfovia úradov riešiť daňovú kauzu prezidenta Andreja Kisku. Dokumenty zabezpečil vtedajší riaditeľ finančnej správy František Imrecze, analýzu prípadu poskytol zasa šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

„Fico s nimi začal hneď hovoriť žoviálnym spôsobom, ako keby to už niekedy preberali o Kiskovi, jeho firme, o tom, čo by malo byť v tom spise, či to má reálny základ, keďže podľa neho ide o daňového podvodníka,“ cituje uznesenie o obvinení Makóove slová.

„Na uvedené stretnutie ho zavolal Robert Kaliňák a požiadal ho, aby naň zobral aj Ľudovíta Makóa. Robert Fico na tomto stretnutí zadal ministrovi Kažimírovi úlohu vypracovať správu zo strany ministerstva financií o nezrovnalostiach vo financovaní prezidentskej kampane osoby Andreja Kisku. Ku koncu tohto stretnutia mal obvinený (Imrecze, pozn. redakcie) ešte krátky rozhovor s Norbertom Bödörom, počas ktorého poznamenal, že už v anonymoch z adresy Yegortrutnov boli informácie o daňovom delikte spoločnosti KTAG dosť detailné, pričom na túto poznámku Bödör reagoval tak, že to bolo aj zložité a nákladné zabezpečiť,“ píše sa zasa v obžalobe kauzy Očistec, kde citujú Imreczeho.

Stretnutie sa malo uskutočniť priamo vo Ficovej kancelárii. Kaliňák aj Fico stretnutie popierajú, rovnako aj exminister a dnes guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Exprezident Kiska bol v súvislosti s kauzou KTAG obvinený. Len nedávno bola kauza uzavretá a prokurátor podal na súd obžalobu.

Kauza Matovič

Bývalý šéf finančnej správy Imrecze spomenul aj ďalší príbeh o diskreditácii politického oponenta. V roku 2016 ho mal osloviť priamo Erik Tomáš, vtedajší hovorca Smeru-SD a pravá ruka Roberta Fica.

„Erik Tomáš ho požiadal o vypracovanie analýzy tohto daňového deliktu Igora Matoviča s cieľom získať konkrétne informácie, ktoré by sa dali mediálne využiť na jeho diskreditáciu,“ cituje v uznesení vyšetrovateľ výpoveď Imreczeho.

Analýzu vraj napokon vypracoval generálny riaditeľ sekcie boja proti daňovým podvodom finančnej správy Daniel Čech, ktorý ju odovzdal Imreczemu a ten údajne ďalej Ficovmu hovorcovi Tomášovi. V rámci predvolebnej kampane v roku 2016 Fico opakovane vytiahol túto tému proti Matovičovi.

Erik Tomáš (Hlas) v reakcii pre Aktuality.sk uviedol, že zo strany Františka Imreczeho ide o preukázateľnú a podlú lož. Tvrdí, že časť informácií o Igorovi Matovičovi priniesli ako prvé médiá.

„Neviem, či pán Imrecze klame o údajnej analýze či stretnutiach vedome alebo nevedome, v každom prípade takýmto spôsobom prekrýva podstatu danej témy, ktorou boli podozrenia z nekalého podnikania Igora Matoviča,“ reagoval aktuálny poslanec strany Hlas-SD.

O diskreditácii Matoviča prehovoril aj Ľudovít Makó. Z databáz finančnej správy pripravili „diagram jednotlivých prešľapov Matoviča, resp. jeho firmy“. Makó opísal stretnutie na ministerstve vnútra, na ktorom sa vraj stretli on, Robert Kaliňák, Bödör a policajný prezident Gašpar. Vtedajší šéf daňových kriminalistov „podrobne vysvetľoval diagram, ako aj skutkové podstaty trestných činov, ktoré z diagramu vyplývali“.

Podľa Makóovho svedectva sa podobné stretnutia na tému Matovič zorganizovali aj na pôde policajného prezídia a aj na 6. poschodí budovy Transpetrolu, kde sa stretávali policajné špičky s nitrianskym oligarchom.

V uznesení o obvinení Fica a spol. sa spomína aj svedectvo bývalého policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. „Počas vládnutia strany SMER bola celá štátna správa prerastená vybranými nominantmi, ktorí museli plniť potrebné úlohy nielen v rámci politiky, ale aj v rámci skrytého štátneho biznisu.“

V najnovšom uznesení o obvinení Fica a spol. sa spomínajú aj aktuálne tlačové besedy predsedu Smeru-SD, na ktoré chodieval Robert Kaliňák či Tibor Gašpar s advokátom Marekom Parom. Na nich kritizujú vyšetrovanie aktuálnych káuz, ale aj sudcov a prokurátorov. Polícia ich v uznesení spomína v súvislosti s pokračovaním ich činnosti, avšak za tieto verejné vyjadrenia nie sú stíhaní, aktuality.sk

X X X

Johnsona budú vyšetrovať kvôli vládnym večierkom v čase lockdownu

 Britskí zákonodarcovia vo štvrtok schválili opozičný návrh, aby premiér Boris Johnson čelil vyšetrovaniu v parlamentnom výbore kvôli vládnym večierkom organizovaným v čase lockdownu.

 Vláda dopoludnia nečakane stiahla vlastný pozmeňovací návrh, ktorým chcela vyšetrovanie zablokovať, čím výrazne zvýšila šancu, že opozičný návrh prejde.

Vyšetrovanie úradujúceho premiéra kvôli úmyselnému klamaniu poslancov je úplne ojedinelé a môže silne otriasť Johnsonovou pozíciou./agentury/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.