Zmenu stratégie k Ukrajine žiadajú dvaja lídri EÚ, Fico, Orbán. SR bude proti, aby EÚ prevzala plnú „finančnú zodpovednosť“ za Ukrajinu. Pavel: Trump sa bude snažiť túto vojnu ukončiť a uzavrieť dohodu s Putinom. Charkov už dávno sa stal rutinou. A to je príšerné. Bosch: V Nemecku prepustíme 7 000 ľudí. A to je len začiatok

Fico pohrozil aj blokovaním pomoci. Slovenský premiér Robert Fico a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzvali vo štvrtok na večeri lídrov Európskej únie v Budapešti na zmenu európskej stratégie vo vzťahu k Ukrajine. Podľa predstaviteľov ostatných členských krajín súčasná stratégia funguje, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ EÚ. Podľa Orbána USA pod vedením Donalda Trumpa „odídu“ z vojny na Ukrajine a Európa sama ju financovať nemôže. Washington poskytuje Ukrajine, ktorá sa od predvlaňajšieho februára bráni ruskej invázii, najväčšiu časť pomoci zo všetkých jej spojencov.

 Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) víta slovenského premiéra Roberta Fica počas príchodu na neformálny summit lídrov EÚ Budapešti v piatok 8. novembra 2024.

„Američania z tejto vojny odídu,“ povedal Orbán o dôsledkoch víťazstva republikána Trumpa v prezidentských voľbách. „Európa túto vojnu nemôže financovať sama… sú takí, ktorí chcú stále posielať obrovské sumy na túto prehratú vojnu, ale počet tých, ktorí sú ticho… a ktorí opatrne dávajú najavo, že by sme sa mali novej situácii prispôsobiť, rastie,“ povedal maďarský premiér.

Fico: Ak dokáže EÚ nájsť peniaze pre Ukrajinu, mala by mať tiež prostriedky na boj proti nelegálnej migrácii

Orbán vo štvrtok po budapeštianskej schôdzke Európskeho politického spoločenstva (EPC) povedal, že víťazstvom Trumpa vo voľbách sa výrazne rozrástol „tábor presadzujúci mier“. Maďarský premiér dlhodobo kritizuje západnú vojenskú pomoc Ukrajine, vydávať na ňu ďalšie a ďalšie peniaze podľa neho znamená len konflikt predlžovať. Stavia sa tiež proti ekonomickým sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko kvôli agresii voči susednej krajine.

 Orbán patrí medzi najväčších európskych priaznivcov Trumpa. Po jeho utorkovej výhre v prezidentských voľbách uviedol, že je to „veľmi potrebné víťazstvo pre svet“. Budúci americký prezident je veľkým kritikom podpory USA Ukrajine a niekoľkokrát v minulosti sľúbil ukončenie konfliktu ešte predtým, ako nastúpi do úradu. Nikdy však nevysvetlil, ako by to urobil, poznamenala agentúra Reuters.

 Spolu so Spojenými štátmi patrí EÚ a jej členské štáty k najväčším darcom vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, ktorá sa už viac ako dva a pol roka bráni ruskej agresii. Väčšina lídrov EÚ pritom vyjadruje tomuto postoju podporu. Podľa diplomatických zdrojov Reuters na večeri vo štvrtok večer iba Orbán a slovenský premiér Robert Fico vyzvali na „zmenu ukrajinskej stratégie“.

Slovensko bude proti tomu, aby EÚ prevzala plnú „finančnú zodpovednosť“ za Ukrajinu, ak USA pod vedením Trumpa obmedzia alebo ukončia poskytovanie pomoci, uviedol Fico, ktorý po svojom nástupe do úradu pred rokom zastavil štátnu vojenskú pomoc pre Kyjev. Vo videu zverejnenom na facebooku dodal, že ak dokáže EÚ nájsť peniaze pre Ukrajinu, mala by mať tiež prostriedky zaplatenia boja proti nelegálnej migrácii. „Zdôraznil som, že ak máme mať peniaze na Ukrajinu, tak musíme mať peniaze na problémy, ktoré ohrozujú EÚ podstatne viac,“ povedal.

 Pohrozil stopkou

Po skončení neformálneho summitu Fico uviedol, že pokiaľ EÚ navrhne zvýšiť finančnú pomoc pre Ukrajinu po znížení podpory zo strany USA, a to na úkor členských štátov, Slovensko „by sa takýchto hier nemalo zúčastniť“.

„Pokiaľ prídu návrhy na zvyšovanie finančnej pomoci na úkor členských štátov EÚ len preto, lebo veľký podporovateľ (USA) vypadáva z hry, Slovensko by sa takýchto hier nemalo zúčastniť, pretože konflikt nemá vojenské riešenie,“ vyhlásil premiér.

Podľa predsedu vlády je aktuálnou stratégiou EÚ to, že „Ukrajina musí túto vojnu vyhrať a že Rusko ju musí prehrať. Rovnako má EÚ stratégiu podporovať Ukrajinu vojensky a finančne, aby bola dostatočne silná pri vyjednávaniach.“

 Svojim partnerom však pripomenul, že z jeho pohľadu ani jedna z týchto stratégií nefunguje. Sú to „pekné stratégie, ale nefunguje ani jedna“. Podľa Fica je jasné, že Ukrajine sa vojensky nedarí a že „sankčný systém nepoškodil Ruskú federáciu tak, ako sa očakávalo, a že (ruský prezident Vladimir) Putin má rekordnú podporu“.

Fico uviedol, že v súčasnosti nie je jasné, aký postoj k Ukrajine zaujme nový americký prezident Donald Trump. Premiér si nemyslí, že by Trump ukrajinský konflikt riešil prostredníctvom sily. Vydať sa môže skôr cestou kompromisu alebo znížením podpory pre Ukrajinu. Súčasné stratégie EÚ po znížení podpory zo strany USA preto podľa neho nebudú aktuálne. „Ja si neviem celkom predstaviť, že by EÚ prevzala celú ťarchu podpory vojny na Ukrajine,“ konštatoval Fico.

 Premiér taktiež povedal, že reálny záujem na ukončení vojny má dnes nový americký prezident a Čína s Brazíliou, ktoré majú spoločný plán. EÚ by sa podľa neho mala pridať k týmto aktérom a vyvinúť tlak na uzavretie mieru, ktorý by vyhovoval všetkým zainteresovaným./agentury/

 X X X

List z Charkova: Pre tých čo hovoria, že to nie je ich vojna

Z Ukrajiny píše publicistka a spisovateľka Anna Gin.

Poškodený bytový dom na charkovskom sídlisku Saltovka, ktorý v piatok 8. novembra 2024 zasiahla ruská letecká bomba. Ak ste to ešte nepočuli, tak zase budem poslom zlých správ: Charkov zažil ďalšiu ťažkú noc. Hneď hlásim – všetci prežili. Ale ranených je veľa.

 Na mesto udreli tri ruské letecké bomby. Dve – v centre, jedna na Saltovke, ťažko skúšanom sídlisku, kde bývam. U nás bomba zasiahla dvanásťposchodový bytový dom.

V prízemí vežiaka je diera. Práve som tam bola, je to blízko, päť minút chôdze. Obraz na dvore je tradičný – nafukovací stan s čajom, bagre, pracovníci komunálnych služieb, vystrašení ľudia pri vchodoch.

Takéto rozloženie scény sa pre Charkov už dávno stalo rutinou. A to je príšerné. Pri útoku Rusov na Charkov uhoreli deti

 Oficiálne je hlásených 25 zranených, vrátane trojmesačného dieťaťa. Nata, moja priateľka, dnes skoro ráno napísala: „Hotovo, závaly sú rozobraté.“ Ona a jej Igor sú v záchrannom tíme.

Nech už si dnes ruskí propagandisti vymyslia čokoľvek o ďalšom „zničení základne NATO“, môžete mi veriť, že na našom sídlisku – v spálni Charkova – v okruhu niekoľkých kilometrov sa nič vojenské nenachádza. Je tu moja škola (rozbombardovaná od jari dvadsiateho druhého), zopár zadebnených materských škôl, obchodíky a obytné domy. Nič viac.

Viem, je už dávno zbytočné to opakovať – my miestni to vieme, nepriatelia to nepočujú, ustaraný svet je zaneprázdnený vlastnými problémami.

Ale aj tak o to treba hovoriť. Zakaždým. Vždy. Pretože toto je vraždenie civilistov, genocída Ukrajincov, kremeľský terorizmus vo svojej najčistejšej podobe.

 Každého adepta frázy „toto nie je naša vojna“, by som chcela poprosiť, keby si na chvíľu predstavil: o tretej hodine ráno vletí päťsto kilogramová letecká bomba do vašej obytnej štvrte, do obyčajného bytového domu, kde spia rodiny s deťmi…

Táto, mimochodom, letela veľmi nízko, s divokým svišťaním. Počula to polovica štvrte.

A čo stihnete spraviť? Nič. Nič. Ani pomodliť sa nestihnete.

Pred hodinou sa ma z jedného európskeho vydavateľstva pýtali: „Bol vyhlásený poplach?“

Dofrasa, neštvite ma! V Charkove to vôbec nie je zásadná otázka – či bol, alebo nebol.

Pristavte na ulici ľubovoľného Charkovčana a spýtajte sa: „Teraz je spustený poplach, alebo ho už odvolali?“ Zvraští čelo a začne premýšľať.

 Stokrát som videla ľudí, ako prišli k zatvorenej pošte (je zatvorená počas poplachu), začali sa horúčkovito prehrabávať v telefónoch a vymieňať si názory.

Typický charkovský dialóg.

U nás je stále poplach. Je to ako biely šum. A aj keď ste v tej kakofónii zachytili jeho odvolanie, o tri minúty neskôr sa siréna rozozvučí znova.

Rada by som poprosila mestských úradníkov, aby upustili od frázy „neignorujte vzdušný poplach“. Nemá to zmysel. Alebo tie upozornenia v supermarketoch „urýchlene choďte do krytov“. Aké kryty? Kde sú?

Ospravedlňujem sa za emócie.

Jednoducho to nie je fér, svet to privádza do omylu. Vo svete si pomyslia: „Ach, títo čudní Charkovčania sú si sami na vine, keď ignorujú letecký poplach, preto hynú.“

Ale to tak nie je. Došľaka, veď to vôbec nie je pravda!

 Raketa z ruského Belgorodu do Charkova letí minútu. Leteckej bombe to trvá dve minúty. Najviac, čo môžeme urobiť, je odstúpiť od okien, ktoré sa chystá tlaková vlna rozmetať na márne kúsky.

Treba povedať do transpondérov: „Pozor, občania Charkova, odíďte od okien.“ Bude to oveľa úprimnejšie ako „choďte do krytu“.

P.S. Ráno na ulici, sto metrov od dopadu leteckej bomby, muž otvoril okenice svojho stánku so zeleninou. Otvoril ich podľa plánu, o ôsmej hodine.

— Koľko pýtate za paradajky?

— Ak ste z tohto domu, tak si ich vezmite zadarmo./agentury/

X X X

 Po výhre Donalda Trumpa sa možno dočkáme viacerých prekvapení, ale poplach nie je namieste, hovorí analytik Pavol Demeš

V Európskej únii by sme sa mali poriadne nadýchnuť, sústrediť sa na posilnenie súdržnosti a venovať väčšiu pozornosť zväčšeniu svojej konkurencieschopnosti. Keď Trump hovorí Amerika na prvom mieste, my by sme si mali osvojiť EÚ na prvom mieste a tak vstúpiť do pragmatického dialógu s jeho administratívou. V rozhovore pre Pravdu to povedal zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš, ktorý v období 1991 – 1992 vykonával funkciu ministra medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky.

Kamala Harrisová a Donald Trump. Kandidátka Demokratickej vo voľbách získala dovedna 226 voliteľov v amerických štátoch, do Bieleho domu sa však dostane republikánsky kandidát s 295 voliteľmi na jeho strane.

Prejav Trumpa počas volebnej noci, ohlásil víťazstvo vo voľbách

 Hovorieva sa, že americkí voliči nedávajú šancu prezidentskému kandidátovi, ktorý už raz vo voľbách neuspel. Ako je možné, že Donaldovi Trumpovi sa podarilo dosiahnuť opak?

Je tesne po voľbách a ešte bude treba mať viac analýz. Bezpečná odpoveď však asi bude, že pôjde o kombináciu viacerých faktorov. Napríklad išlo o veľkú polarizáciu spoločnosti spojenú s nespokojnosťou ľudí so sociálnou a ekonomickou situáciou, ako aj s vývojom vo svete. Trumpovi veľmi pomohli aj sociálne siete a najbohatší človek sveta Elon Musk, ktorý sa naplno vložil do kampane. K tomu sa dá doplniť, že Trump a republikáni lepšie presvedčili voličov o svojej kapacite popasovať sa s problémami, ktoré ich trápia a zaujímajú. V týchto voľbách zvíťazil totiž nielen Trump v zápase o Biely dom, ale spolu s ním paralelne aj republikánski politici, ktorí obmenia časť Senátu a Snemovne reprezentantov v Kongrese. V Senáte budú mať odteraz väčšinu a po sčítaní hlasov sa očakáva, že aj v Snemovni reprezentantov.

 Joe Biden sa vzdal svojej kandidatúry až v druhej polovici júla. Mohlo Kamale Harrisovej uškodiť, že na presviedčanie voličov jej zostalo len niečo viac ako sto dní s prihliadnutím, že Trump sa nachádzal už v rozbehnutej predvolebnej kampani?

Trump mal nielen veľký časový náskok v kampani, ale aj oveľa väčšie skúsenosti so získavaním si voličov. Napriek tomu, že Harrisová neuspela, podala vo voľbách mimoriadny výkon. Málokto veril, že viceprezidentka dokáže narýchlo a jednoznačne získať nomináciu Demokratickej strany a že získa na svoju kampaň bezprecedentne vysokú finančnú podporu: až miliardu dolárov, väčšinou od veľkého počtu bežných ľudí. Po rozpačitom výkone prezidenta Bidena priniesla do kampane novú dynamiku a nádej na víťazstvo. Počínala si veľmi obratne aj vo verejných vystúpeniach v rôznych častiach Ameriky i v médiách. Po tom, čo značne vytrápila bývalého prezidenta v jedinej spoločnej televíznej debate, Trump už do ďalších duelov radšej nešiel.

Pomohol by Trump európskej krajine NATO, keby ju napadlo Rusko?

Čím to je, že podľa prieskumov verejnej mienky zahraničnú politiku USA nepovažovala väčšina Američanov za jednu z desiatich hlavných tém kampane pred voľbami?

Toto nie je veľmi prekvapivé. Býva tomu tak v prezidentských kampaniach. Domáce témy, ako sú ekonomika, imigrácia, reprodukčné a menšinové práva a stav demokracie, prevalcovali zahraničnopolitické témy. Spomedzi nich sa objavili najmä vojna na Ukrajine a na Blízkom východe a vzťahy s Čínou.

Slovenka žijúca v USA: Voliči demokratov sú po štyroch rokoch sklamaní a teraz inklinujú skôr k republikánom

 Harrisová si udržiavala viac-menej náskok dvoch-troch percent voličov, ale výsledok hlasovania vyzerá inak. Odohralo sa niečo dôležité vo finále kampane, čo mohlo odradiť jej potenciálnych voličov?

Toto prekvapilo mnohých odborníkov a bude to ešte predmetom skúmania.

Pred ôsmimi rokmi Hillary Clintonovej nevyšiel pokus stať historicky prvou ženou na čele USA, teraz sa to nepodarilo ani Harrisovej. Sú Američania už naozaj pripravení mať prezidentku?

To je otvorená otázka. Jedno je však isté, výnimočné ženy v americkom politickom živote ako napríklad Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová, Hillary Clintonová, Michelle Obamová a najnovšie Kamala Harrisová k tomu významne prekopali cestu.

 Trump je nepochybne nevyspytateľný politik s agresívnym štýlom, ale nie sú prehnané tvrdenia, že jeho víťazstvo znamená katastrofu?

Američania sa pre tohto nekonvenčného politika rozhodli v demokratickej súťaži a 20. januára 2025 dôjde k pokojnému odovzdaniu moci. Je možné, že sa dočkáme viacerých prekvapení, no alarmizmus nie je namieste. Euroatlantické spoločenstvo si musí premyslieť svoje fungovanie a pravidlá hry. My v Európskej únii by sme sa mali poriadne nadýchnuť a sústrediť sa na posilnenie súdržnosti a venovať väčšiu pozornosť zväčšeniu svojej konkurencieschop­nosti. Keď Trump hovorí Amerika na prvom mieste, my by sme si mali osvojiť EÚ na prvom mieste a tak vstúpiť do pragmatického dialógu s jeho administratívou. Spojené štáty pritom zostanú pre Európu kľúčovým partnerom v oblasti bezpečnosti, ekonomickej spolupráce a v ďalších sférach.

O štyri roky Trump už nebude môcť kandidovať, čiže pred republikánmi i demokratmi sa objaví výzva hľadať nové politické tváre do Bieleho domu. Ešte je síce priskoro, ale dá sa aspoň už špekulovať, aké mená by mohli prichádzať do úvahy?

Tieto voľby ukázali republikánom i demokratom, že stoja pred nevyhnutnou generačnou výmenou. Uvidíme, akými spolupracovníkmi sa 78-ročný Donald Trump po výbere svojho 40-ročného viceprezidentského kandidáta Jamesa D. Vancea napokon obklopí a ako bude vyzerať jeho nová administratíva. To môže naznačiť, akí perspektívni lídri sa vynoria v tomto tábore popri tých, čo nastúpia do Kongresu a do kresiel guvernérov. V prípade demokratov je možné, že Harrisová a jej viceprezidentský kandidát Tim Walz spolu s ďalšími vplyvnými politikmi z ich tábora budú musieť v čase republikánskej dominancie prehodnotiť viaceré politiky a komunikáciu s verejnosťou./agentury/

 X X X

 Ekonómovia prepočítali, kto môže za zadlženú krajinu. Vyvrátili Ficove slová, ukázali na vinníkov

„Konsolidáciu sme museli urobiť, lebo nám to spôsobil Ódor, Matovič s Hegerom. Bodka,“ vyhlásil premiér Robert Fico (Smer) na konci októbra. Ešte aj samotné oznámenie opatrení v konsolidačnom balíčku v polovici septembra začínali vládni predstavitelia slovami: „Konsolidácia verejných financií 2025. Splácanie účtu za bývalú vládu.“

 Od oznámenia nových daní a šetrenia v rámci konsolidačného balíčka za 2,7 miliardy opakuje Fico stále to isté: nie sme zodpovední za to, že musíme dvíhať dane, zlý stav financií sme nespôsobili my. Téma verejných financií – zníženie deficitu a celkového dlhu – sa odvtedy stala slovami Fica „premiérskou témou“.

Súčasná vláda sa snaží pretlačiť príbeh, že „upratuje bordel“ po svojich predchodcoch, no najnovšie zistenia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť hovoria niečo iné.

 Ekonómovia a analytici zo štátnej inštitúcie, ktorá stráži hospodárenie vlád, hovoria, že za zlý stav štátnej kasy môžu všetci politici. „Zhoršenie stavu verejných financií môžeme pozorovať od roku 2015, je teda možné povedať, že istú zodpovednosť nesú všetky predchádzajúce vlády a poslanci, ktorí podporovali legislatívu zhoršujúcu stav verejných financií za poslednú dekádu,“ informujú v analýze, ktorú zverejnili na začiatku novembra.

Zároveň za zadlžovanie môžu aj krízy, ktoré politici nespôsobili – príchod pandémie COVID-19 a ňou vynútené uzatváranie ekonomiky a následný začiatok ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá spustila vlnu zdražovania. Tieto následky museli vlády „hasiť“, čiže pre pomoc minúť viac peňazí a zadlžiť tak viac krajinu, čo je pochopiteľné, a ekonómovia z rady toto politikom ani nevyčítajú.

 Vývoj ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti.

Analytici rozpočtovej rady to ilustrujú na základe ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Tento ukazovateľ nie je jediný, podľa ktorého sa dá „merať“, v akej kondícii sú verejné financie, no je asi najspoľahlivejší, aký analytici majú. „Je to najkomplexnejší ukazovateľ zdravia verejných financií. Umožňuje najlepšie posúdiť, ako vláda trvale mení hospodárenie krajiny. Zachytáva platný legislatívny stav nielen s dosahmi na daný rok, ale aj s vplyvmi na verejné financie na strednodobom a dlhodobom horizonte. Zachytáva tiež vplyv demografie a zmien v nastaveniach dôchodkového systému až na 50-ročnom horizonte,“ vysvetľujú analytici.

Prvé zhoršenie prišlo ešte za Fica III a Pellegriniho I

Začnime rokom 2015 – vtedy boli verejné financie v dobrom stave. Aj keď bol deficit na úrovni 2,7 percenta, postupne v priebehu piatich rokov by klesol skoro na nulu v prípade, že by politici nič nerobili.

No prišlo prvé veľké zhoršenie situácie. Bolo to v roku 2018, teda v čase, keď v marci toho roku skončil ako premiér Fico pod tlakom situácie vyvolanej vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a do kresla predsedu vlády si sadol Peter Pellegrini. Minister financií bol vtedy Peter Kažimír zo Smeru, súčasný guvernér Národnej banky Slovenska. Dôvodom zhoršenia verejných financií bol vtedy najmä vysoký rast výdavkov na platy vo verejnej správe a v zdravotníctve, hovorí rozpočtová rada.

 Porovnanie celkového zvýšenia deficitu v rokoch 2020 až 2023.

Situácia sa potom ďalej zhoršovala v roku 2019. Mohli za to okrem nedisciplinovanej rozpočtovej politiky najmä zásahy do dôchodkového systému. Zrušil sa automat pre vek odchodu do dôchodku, zvýšili sa minimálne penzie a rok nato, keď boli parlamentné voľby, sa zaviedli aj 13. dôchodky.

 Tieto všetky zásahy spôsobili, že verejné financie sa výrazne zhoršili, a to ešte ani neprišla pandémia. „Verejné financie sa tak ešte pred pandémiou dostali do pásma vysokého rizika,“ tvrdí rada. V rokoch 2017 až 2019 malo síce Slovensko deficity na úrovni jedného percenta, no boli to dobré časy, ktoré sa mali využiť na vytváranie prebytku. V Európskej únii mala v tom čase prebytky polovica krajín z celej dvadsaťsedmičky. Náš deficit bol siedmy až ôsmy najhorší.

Vyjadrené číslami: ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií od roku 2015 do roku 2020 poskočil z 0,4 percenta hrubého domáceho produktu na 5,2 percenta.

A to stále ešte neprišla pandémia COVID-19. Toto všetko sa dialo v čase tretej Ficovej a prvej Pellegriniho vlády, čiže neplatí, že za zlý stav je zodpovedná iba  

Čo prispelo k zvýšeniu dlhu o vyše 22 miliárd eur.

Druhé zhoršenie prišlo s pandémiou a vojnou

Keď sa chopila moci po voľbách v roku 2020 Matovičova vláda, musela riešiť pandémiu. Zatvárali sa podniky, veľká časť ľudí nemohla cestovať či pracovať a vláda míňala peniaze na pandemickú pomoc pre ľudí a pre firmy. Išlo najmä o náklady spojené s očkovaním a testovaním, zastropovanie cien energií pre domácnosti a podniky a čiastočne aj výdavky na pomoc Ukrajine.

Tieto kroky síce zdvihli deficit a dlh, no keďže boli jednorazové, nemali výrazný vplyv na kľúčový ukazovateľ stavu verejných financií – ich dlhodobú udržateľnosť.

Pri tomto sa chvíľu pristavme, pretože Fico, Kamenický a ďalší ministri vlády kritizujú, že za tri roky počas ich vlády Matovič, Heger a Ódor zadlžili krajinu o vyše 22 miliárd eur, lebo zbytočne míňali peniaze napríklad na plošné testovanie a podobné pandemické opatrenia.

 Rozpočtová rada ale vypočítala, že z celkových 22 miliárd nového dlhu tieto opatrenia stáli iba niečo vyše deviatich miliárd eur. Za zvyšné miliardy dlhu mohol zdedený stav verejných financií (takmer šesť miliárd), ďalej zmena hotovostnej rezervy štátu (4,7 miliardy eur), čo v preklade znamená, že si štát vytvoril vankúš na prípadné nové krízové výdavky.

Ostatných takmer 2,6 miliardy dlhu spôsobili už konkrétne opatrenia Matovičovej vlády, ako bol takzvaný prorodinný balíček, ktorý zvýšil sumy za daňový bonus a príspevky na dieťa, alebo zavedenie nového rodičovského dôchodku.

Vyjadrené číslami: ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií od roku 2020 do roku 2023 poskočil z 5,2 percenta hrubého domáceho produktu na 6,9 percenta.

Ak to porovnáme, väčší a horší vplyv na udržateľnosť mali kroky tretej Ficovej a prvej Pellegriniho vlády ako kabinet Matoviča, Hegera a Ódora dokopy.

Dobrý ukazovateľ, ako hospodárili Matovič, Heger a Ódor, ponúka tiež medzinárodné porovnanie. V rokoch 2020 až 2023 vláda zhoršila deficit oproti roku 2019 celkovo o 12,5 percentného bodu HDP. A to bolo menej, ako je priemer všetkých krajín EÚ aj eurozóny.

Tretie zhoršenie priniesla opäť Ficova vláda

Poslednou etapou bol nástup štvrtej vlády Fica koncom roka 2023. Tá aj prijala opatrenia na zlepšenie stavu štátnej kasy – ako zníženie príspevkov do druhého piliera, zdanenie alkoholu a e-cigariet či zrušenie jedného sviatku – no zároveň urobila aj také kroky, ktoré pozitívne vplyvy vynulovali – najmä financovanie zdravotníctva a zavedenie plného 13. dôchodku v priemernej výške poberanej dávky, vznik nového ministerstva športu a cestovného ruchu či pomoc s platením úrokov za hypotéky.

Rada na záver upozorňuje, že nech zlý stav spôsobil ktorákoľvek vláda, „upratovať“ verejné financie musí tá súčasná.

Denník Pravda oslovil aj ministerstvo financií a úrad vlády, aby sa vyjadrili k zisteniam rozpočtovej rady, ale do uzávierky neodpovedali./agentury/

X X X

 Prezident Pavel: Západné dodávky Ukrajine neboli dostatočné. Situácia sa otáča v prospech Ruska

 Petr Pavel verí, že Donald Trump sa bude snažiť túto vojnu ukončiť a uzavrieť dohodu s Vladimirom Putinom.

Aktuálna situácia na Ukrajine sa podľa českého prezidenta Petra Pavla otáča viac v prospech Ruska. Obe strany je ťažké motivovať k tomu, aby rokovali o mieri. Západ a najmä Európa musí robiť viac a nemôže len čakať na to, ako sa zachová nová administratíva zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pavel to povedal v piatok na úvod medzinárodnej konferencie Prague Defence Summit, informuje spravodajkyňa TASR.

Pomalá pomoc dovolila Rusku postupovať

„Môj pohľad je zrejme menej politicky korektný, ale aj tak ho poviem. Od úplného začiatku sme nerobili dosť. Len hŕstka štátov – a ja som hrdý, že ČR bola jedným z nich – poskytovala Ukrajine všetko, čo potrebovala a čo sme jej mohli dať. Ale začiatok vojenskej podpory bol dosť pomalý a úprimne hovorím, že táto pomalá pomoc dovolila Rusku postupovať ukrajinským územím napriek všetkým problémom vo velení a logistike, ktoré vtedy mali,“ podotkol Pavel.

Západné dodávky vojenského materiálu a financií neboli podľa neho dostatočné na to, aby Ukrajina zvíťazila. „Takže čo sme potom videli, bola akási patová situácia. Teraz sa to otáča trochu lepšie v prospech Ruska než Ukrajiny. A v tejto situácii je ťažké motivovať obe strany k rokovaniu,“ povedal český prezident.

Mnoho krajín teraz podľa neho čaká na novú americkú administratívu dúfajúc, že Trump „doručí zmenu“, ktorú sľuboval, keď hovoril, že vojnu skončí do 24 hodín. Pavel si nemyslí, že je to možné, ale zároveň verí, že Trump sa bude snažiť túto vojnu ukončiť a uzavrieť s Putinom dohodu. Takáto dohoda však podľa českého prezidenta pravdepodobne nebude v záujme Ukrajiny ani Európy, keďže by zrejme zahŕňala prenechanie časti okupovaného ukrajinského územia Rusku či podmienku pre Ukrajinu, že minimálne 20 rokov sa nebude môcť stať členom NATO.

Aj Čína, India a Európa

Pavel dodal, že akákoľvek mierová dohoda, aj ak by jej výsledkom malo byť dočasné postúpenie niektorých území Rusku, kým by sa v budúcnosti nenašlo diplomatické riešenie, musí byť uzavretá s viacerými stranami vrátane Číny, Indie a tiež Európy.

Trojdňovú konferenciu organizuje britský think-tank Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS). Jej hlavnými témami sú vývoj bezpečnostného prostredia, rozvoj obranných schopností v Európe či spolupráca medzi vládami a obranným priemyslom, aktuality.sk

X X X

  Huliak: S Demokratmi sme sa zhodli v kritike PS. Ten človek je úplne stratený, reagoval Naď

Obec Očová zažila zaujímavú návštevu, ktorá prebehla za mimoriadnych bezpečnostných opatrení.

 Uniformovaní policajti na štyroch autách dohliadali na petičnú akciu organizovanú stranou Demokrati, povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Rudolf Huliak (Národná koalícia).

Exminister obrany Jaroslav Naď a bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča tam zbierali podpisy pod petíciu za predčasné parlamentné voľby.

 Huliak zároveň informoval, že ako starosta obce prijal Naďa a Kiču na úrade. „V plodnej diskusii sme sa dozvedeli o svojich vzájomných názorových rozdieloch, avšak všetci sme sa zhodli v kritike Progresívneho Slovenska.

 „Progresívne Slovensko je strana bez osobností, bez odborníkov, všetko kritizujúca a veľmi nebezpečná pre Slovensko,“ uviedol Huliak. Napriek snahe organizátorov bol v obci o podpisovanie petície podľa Huliaka záujem veľmi malý. Akcia prebehla pokojne a bez problémov.

Naď neskôr tvrdenia Huliaka o spoločnej kritike PS vyvrátil. „Priatelia z PS, naozaj máme niekedy na politiku iný pohľad, to je ok, určite by som o tom nediskutoval s Huliakom, tomu by ste snáď mohli uveriť,“ napísal exminister.

 Jaroslav Naď na sociálnej sieti zverejnil zábery zo stretnutia. Uviedol k nim, že s Huliakom viedli slušnú, ale tvrdú debatu. „Potvrdila to, že tento človek je absolútne stratený vo všetkom, čo komunikuje a kde sa objaví. Vypočuli sme si všetko: “očkovanie, 5G sieť, fašistov na Ukrajine, vlastizradu, bruselskú genocídu”, jednoducho všetko,“ napísal exminister obrany.

Následne sa politici stretli aj na miestnom úrade, kde Huliak poskytol Demokratom „zaujímavé informácie o tom, aký nebezpečný človek a zlodej je minister (životného prostredia Tomáš) Taraba. Radi sme sa tejto možnosti aj s Mišom Kičom zúčastnili, informácie boli v skutku zaujímavé, šťavnaté a tešíme sa na ďalšie kroky v tejto súvislosti. Najmä časť o tom, ako mal byt už Taraba dávno odsúdený za všetko, čo robil v minulosti a robí aj teraz, bola výživná,“ dodal Naď./agentury/

X X X

Bosch: V Nemecku prepustíme 7 000 ľudí. A to je len začiatok

Bosch patrí k spoločnostiam, ktoré sú nútené radikálne znižovať náklady kvôli klesajúcemu predaju áut a znižujúcemu sa záujmu o elektromobily.

 Ďalšou veľkou nemeckou firmou, ktorá sa chystá masívne prepúšťať, je Bosch.

Kríza automobilového priemyslu v Európe naberá na obrátkach. Desaťtisíce ľudí zrejme bude musieť prepustiť Volkswagen, ktorý zároveň zatvorí minimálne tri fabriky v Nemecku, podľa analýzy Wirtschaftswoche hrozí aktuálne rovnaký osud až 15 nemeckým fabrikám ZF, jedného z najväčších dodávateľov automobilových komponentov na svete. Audi zatvorí svoju fabriku v Bruseli, nemecký výrobca automobilových súčiastok Schaeffler zruší v Európe 4 700 pracovných miest, z toho 2 800 v Nemecku a najnovšie potvrdil aj Bosch, že bude musieť v Nemecku prepustiť 7 000 ľudí. A tým to podľa predstaviteľov spoločnosti ešte nemusí skončiť.

Problémom spoločnosti je klesajúci odbyt a z neho vyplývajúca nutnosť znižovať náklady, čo je momentálne jediná možná reakcia na pretrvávajúcu krízu v automobilovom priemysle a neistotu ohľadom prechodu na elektromobilitu.

„Bosch v roku 2024 nedosiahne svoje ekonomické ciele,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Stefan Hartung pre poľský denník Rzeczpospolita. Dodal, že nevylučuje ďalšie znižovanie počtu zamestnancov, ak to bude potrebné.

 Personálny riaditeľ spoločnosti Bosch Stefan Grosch v rozhovore pre denník Stuttgarter Zeitung uviedol, že spoločnosť plánuje znižovať prevádzkové náklady do roku 2027 a spolieha sa na programy odchodného pre zamestnancov, ktorí budú zasiahnutí týmito zmenami. Prepúšťanie postihne najmä divíziu dodávateľov pre automobilový priemysel, nástroje a domácu techniku Bosch BSH.

Prepúšťanie viac ako 7 000 zamestnancov v Nemecku môže mať vážne dôsledky na miestnu ekonomiku, najmä v regiónoch, kde Bosch zamestnáva značné množstvo pracovníkov. V mnohých prípadoch sú zamestnanci Bosch kvalifikovaní pracovníci, ktorí budú mať problém zamestnať sa v inej oblasti. Okrem toho, súčasné zmeny v Boschi sú len jedným z mnohých signálov o vážnych problémoch, ktorým čelí nemecký priemysel v kontexte spomalenia hospodárskeho ras­tu.

15 000 eur od štátu pre majiteľov starších rodinných domov. Ako sa dajú získať peniaze z novej výzvy?/agentury/

X X X

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v piatok zverejnili podmienky šiestej výzvy Obnov dom, do ktorej sa môžu zapojiť majitelia starších rodinných domov z celého Slovenska.

  Chcete vyrúbať strom na záhrade alebo pred domom? Dajte si pozor, menil sa zákon a je prísny

Prijímanie žiadostí sa spustí 13. decembra a bude trvať do 15. januára. TASR o tom informovala Renáta Gešvantnerová z oddelenia marketingu SAŽP. Podotkla, že okrem toho je od štvrtka (7. 11.) spustené prijímanie žiadostí pre vlastníkov rodinných domov poškodených povodňami.

„V poradí šiesta výzva bude mať niekoľko kôl. Na to prvé je alokovaná suma 28,5 milióna eur,“ priblížila. Výzva na obnovu domov pre celé Slovensko podľa nej podporí najmä pripravených žiadateľov, ktorí majú obnovu svojho domu dobre premyslenú. „V prípade väčšieho záujmu než alokované prostriedky umožňujú, budú žiadosti zoradené podľa celkovej spotreby energie pred obnovou – od najvyššej až po najnižšiu,“ priblížila.

Ako doplnila, majitelia rodinných domov môžu získať 15.000 eur pri úspore primárnej energie v rozsahu 30 až 60 percent alebo 19.000 eur pri úspore viac než 60 percent. Preplatených podľa nej bude 75 percent z celkových oprávnených výdavkov.

Spustené podľa Gešvantnerovej bolo aj prijímanie žiadostí pre vlastníkov rodinných domov poškodených povodňami v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji. „Požiadať o príspevok až do výšky 22.800 eur so zálohou 7000 eur môžu od 7. novembra do 31. decembra tohto roka. Predložiť pritom musia aj potvrdenie od obce, že spĺňajú potrebné kritériá,“ dodala./agentury/

X X X

Kováčik nechcel povedať, koľko SFZ dáva Calzonovi. Účet ukázal rozprávkovú výplatu

 Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik v minulosti nechcel prezradiť, aký plat má tréner Francesco Calzona. Teraz je v tejto otázke podstatne viac svetla.

 Ján Kováčik, šéf Slovenského futbalového zväzu:

Taliansky tréner vedie slovenský národný tím od leta 2022, keď nahradil Štefana Tarkoviča a jeho asistentov Samuela Slováka a Mareka Mintála.

Pre Calzonu to bola premiéra na pozícii hlavného trénera. Niekdajší asistent Maurizia Sarriho či Luciana Spalettiho v nej obstál na výbornú.

Mužstvo zvládlo kvalifikáciu a postúpilo na majstrovstvá Európy 2024, kde vypadlo v osemfinále po dráme s Anglickom (1:2 po predĺžení).

Reprezentácia je stále v hre o postup do B-divízie Ligy národov, kde ju v najbližších dňoch čakajú záverečne dve stretnutia – proti Švédsku 16. novembra a doma s Estónskom (19. novembra).

 „Ak chcete odborníka zo zahraničia, nepríde k vám pracovať za 15-tisíc eur. Taký plat mal Ján Kozák st., neskôr bol vyšší. Povedal by som, že sú to jedny z najlepšie investovaných peňazí,“ vravel Kováčik ešte vlani.

Pred niekoľkými dňami sa na transparentnom účte SFZ objavili čiastky, ktoré zinkasoval Francesco Calzona v roku 2023.

Zväz totiž vydal správu z o čerpaní finančných prostriedkov poskytnutých zo štátneho rozpočtu v oblasti športu v roku 2023.

Podľa nich je zrejmé, že Calzona dostal od SFZ dovedna 308 700 eur v desiatich platbách. Talian postupne zinkasoval 41 450, 41 450, 41 450, 31 450, 31 450, 31 450, 30 000, 20 000, 20 000 a 20 000 eur./agentury/

X X X

Obľúbenec vládnych politikov Gyimesi sa chcel zbaviť obvinenia. Narazil na generálnu prokuratúru

Gyorgy Gyimesi, ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister životného prostredia Tomáš TarabaZdroj: FB Gyorgy Gyimesi

Exposlanec György Gyimesi je od jari obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní. Obvinenie je právoplatné, na generálnej prokuratúre jeho sťažnosť zamietli.

Bývalý poslanec OĽaNO a kedysi blízky človek Igora Matoviča v posledných voľbách neúspešne kandidoval za maďarskú stranu Aliancia. A hoci sa do parlamentu nedostal, dnes má pomerne blízko najmä k vládnym politikom. Naposledy sa rozprával o aktuálnej politickej situácii s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Prebrali aj ochranu národnoštátnych záujmov a rozvoj regiónov.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová s Gyimesim len pred pár dňami konzultovala podobu zákona o štátnom jazyku. Ministerku navštívil so svojím kamarátom, ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.

„Ďalší vývoj návrhu zákona budem naďalej aktívne sledovať, aby som v prípade potreby mohol zasiahnuť. Ďakujem pánovi ministrovi za jeho intervenciu a pomoc a zároveň sa teším na ďalšiu spoluprácu pri rozvoji (aj) južného Slovenska,“ napísal exposlanec na sociálnej sieti.

Gyorgy Gyimesi s ministrom vnútra Matúšom Šutajom EštokomZdroj: FB Gyimesi Gyorgy

Gyimesi je pritom od jari obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní. Prípad súvisí s tendrom na právne služby pre Košický samosprávny kraj, kde exposlanec krátko pôsobil. Zákazku vtedy vyhrala advokátka Iveta Rajtáková, ktorá zastupuje košického župana Rastislava Trnku po obvinení v kauze Valentín. Aj tomu na sklonku úradovania špeciálnej prokuratúry pribudlo nové obvinenie.

Informáciu o trestnom stíhaní oboch mužov zverejnili prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na tlačovej besede v posledný deň fungovania pod touto hlavičkou. V rovnaký deň medializovali napríklad aj obvinenie šéfa úradu vlády Juraja Gedru v súvislosti so zákazkami na právne služby pre Fond národného majetku, respektíve jeho nástupnícku organizáciu MH Manažment. Obvineniu odvtedy čelí napríklad aj advokát Radomír Bžán.

„Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ reagoval v marci na medializované obvinenia premiér Robert Fico., aktuality.sk

X X X

Z farmy priamo k vám: Ako spoznať kávu s pravým pôvodom a kvalitou

Hľadáte kvalitnú kávu? Slovenské pražiarne ponúkajú výnimočné chute z čerstvo pražených zŕn a priamej spolupráce s farmármi. S ekologickým prístupom a vzdelávaním zákazníkov dokazuje, že kvalitná káva môže byť aj ohľaduplná k prírode. Objavte výhody čerstvo praženej kávy, ktorá vás prenesie priamo na farmu.

Dôležitosť direct trade: Prečo je priama spolupráca s farmármi kľúčová?

Pri výbere kvalitnej kávy je dôležité vedieť, odkiaľ pochádza. Priamy obchod, známy ako „direct trade“, poskytuje nielen transparentnosť, ale aj častejšie osobné návštevy pestovateľov vo vzdialených kávových regiónoch ako Vietnam, Honduras či Sumatra.

„Naša filozofia je jednoduchá: osobne spoznávame farmárov, s ktorými spolupracujeme, a snažíme sa podporiť ich komunity.“

Peter Szabó, majiteľ slovenskej pražiarne Coffeein

Takýto prístup umožňuje lepšiu kontrolu kvality a férovejšie podmienky pre pestovateľov. Často sa to odráža aj v chuti kávy, ktorá sa stáva špecifickejšou a výraznejšou.

 Čerstvo pražená káva: Aký je rozdiel oproti bežne dostupným produktom?

Čerstvosť je ďalším faktorom, ktorý odlišuje kvalitnú kávu od bežnej komerčnej produkcie. Na rozdiel od kávy skladovanej po dlhé mesiace, rodinné pražiarne, ktoré dbajú na kvalitu, pražia kávu vždy čerstvo. Tento spôsob zaručuje plnosť chutí a vône, ktorá sa zreteľne prejaví v každej šálke. Niektoré slovenské pražiarne, ktoré pražia s takouto vášňou, už získali medzinárodné ocenenia, ako je napríklad Great Taste Awards, a tým si vybudovali povesť, ktorá im otvára dvere k zákazníkom doma aj v zahraničí.

Ekologický prístup: Keď káva znamená viac než len chuť

V čase, keď čoraz viac ľudí zohľadňuje ekologické dopady svojich nákupov, je potešujúce vidieť pražiarne, ktoré využívajú pokrokové technológie na zníženie svojej uhlíkovej stopy. Napríklad technológia praženia teplým vzduchom pomáha znížiť emisie až o 80 % a ekologicky navrhnuté obaly – od recyklovaných etikiet z kávového odpadu po kartónové obaly – posúvajú štandardy udržateľnosti. Takéto kroky zohľadňujú zodpovednosť voči prírode a ponúkajú zákazníkom kávu, ktorá chutí nielen dobre, ale aj ekologicky vedome.

Kávový blog a tipy na prípravu

Pre tých, ktorí chcú spoznať kávu do hĺbky, je užitočné sledovať kávový blog, kde sa pravidelne objavujú články o rôznych druhoch kávy, príprave či histórii tohto nápoja. Prejsť na kávový blog. Takéto vzdelávanie zákazníkov, ktoré niektoré pražiarne podporujú aj prostredníctvom kníh či článkov, zvyšuje povedomie o kvalite a správnych postupoch prípravy, čo kávovým nadšencom umožňuje posunúť svoj zážitok na vyššiu úroveň.

Káva sa dá pripraviť na rôzne spôsoby.

Skvelá príležitosť na objavovanie nových chutí: Čierny november

Pre tých, ktorí hľadajú možnosť vyskúšať nové chute za výhodných podmienok, je aktuálne dostupná špeciálna akcia Čierny november. V rámci tejto akcie môžu zákazníci vyskúšať rôzne kávy a objaviť chute, ktoré ich môžu prekvapiť. Pozrite si Čierny november.

Milovníci kávy vedia, že tajomstvom skutočne výnimočnej šálky je nielen kvalita samotných zŕn, ale aj ich pôvod, spôsob spracovania a čerstvosť. Čoraz viac pražiarní, vrátane rodinných firiem na Slovensku, sa dnes sústreďuje na priamu spoluprácu s farmármi a praženie kávy na objednávku. Tento prístup nielenže garantuje výraznejšiu chuť, ale ponúka aj hodnotu navyše – kávu, ktorá si uchováva maximum svojich prirodzených chutí. Jednou z lokálnych pražiarní, ktorá na Slovensku zaujala nielen domácich milovníkov kávy, je Coffeein. Ako slovenská rodinná pražiareň už 13 rokov spája čerstvosť, tradíciu a inovatívne prístupy, čím získava stabilné miesto medzi konkurenciou a dôveru svojich zákazníkov.

Káva je viac než len nápoj – je to zážitok, ktorý môže potešiť zmysly a zároveň podporiť zodpovedné podnikanie./agentury/

X X X

Prezident Pavel: Západné dodávky Ukrajine neboli dostatočné. Situácia sa otáča v prospech Ruska

Petr Pavel verí, že Donald Trump sa bude snažiť túto vojnu ukončiť a uzavrieť dohodu s Vladimirom Putinom.

Aktuálna situácia na Ukrajine sa podľa českého prezidenta Petra Pavla otáča viac v prospech Ruska. Obe strany je ťažké motivovať k tomu, aby rokovali o mieri. Západ a najmä Európa musí robiť viac a nemôže len čakať na to, ako sa zachová nová administratíva zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pavel to povedal v piatok na úvod medzinárodnej konferencie Prague Defence Summit, informuje spravodajkyňa TASR.

Pomalá pomoc dovolila Rusku postupovať

„Môj pohľad je zrejme menej politicky korektný, ale aj tak ho poviem. Od úplného začiatku sme nerobili dosť. Len hŕstka štátov – a ja som hrdý, že ČR bola jedným z nich – poskytovala Ukrajine všetko, čo potrebovala a čo sme jej mohli dať. Ale začiatok vojenskej podpory bol dosť pomalý a úprimne hovorím, že táto pomalá pomoc dovolila Rusku postupovať ukrajinským územím napriek všetkým problémom vo velení a logistike, ktoré vtedy mali,“ podotkol Pavel.

Západné dodávky vojenského materiálu a financií neboli podľa neho dostatočné na to, aby Ukrajina zvíťazila. „Takže čo sme potom videli, bola akási patová situácia. Teraz sa to otáča trochu lepšie v prospech Ruska než Ukrajiny. A v tejto situácii je ťažké motivovať obe strany k rokovaniu,“ povedal český prezident.

Mnoho krajín teraz podľa neho čaká na novú americkú administratívu dúfajúc, že Trump „doručí zmenu“, ktorú sľuboval, keď hovoril, že vojnu skončí do 24 hodín. Pavel si nemyslí, že je to možné, ale zároveň verí, že Trump sa bude snažiť túto vojnu ukončiť a uzavrieť s Putinom dohodu. Takáto dohoda však podľa českého prezidenta pravdepodobne nebude v záujme Ukrajiny ani Európy, keďže by zrejme zahŕňala prenechanie časti okupovaného ukrajinského územia Rusku či podmienku pre Ukrajinu, že minimálne 20 rokov sa nebude môcť stať členom NATO.

Aj Čína, India a Európa

Pavel dodal, že akákoľvek mierová dohoda, aj ak by jej výsledkom malo byť dočasné postúpenie niektorých území Rusku, kým by sa v budúcnosti nenašlo diplomatické riešenie, musí byť uzavretá s viacerými stranami vrátane Číny, Indie a tiež Európy.

Trojdňovú konferenciu organizuje britský think-tank Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS). Jej hlavnými témami sú vývoj bezpečnostného prostredia, rozvoj obranných schopností v Európe či spolupráca medzi vládami a obranným priemyslom, aktuality.sk

X X X

Obľúbenec vládnych politikov Gyimesi sa chcel zbaviť obvinenia. Narazil na generálnu prokuratúru

Exposlanec György Gyimesi je od jari obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní. Obvinenie je právoplatné, na generálnej prokuratúre jeho sťažnosť zamietli.

Bývalý poslanec OĽaNO a kedysi blízky človek Igora Matoviča v posledných voľbách neúspešne kandidoval za maďarskú stranu Aliancia. A hoci sa do parlamentu nedostal, dnes má pomerne blízko najmä k vládnym politikom. Naposledy sa rozprával o aktuálnej politickej situácii s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Prebrali aj ochranu národnoštátnych záujmov a rozvoj regiónov.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová s Gyimesim len pred pár dňami konzultovala podobu zákona o štátnom jazyku. Ministerku navštívil so svojím kamarátom, ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.

„Ďalší vývoj návrhu zákona budem naďalej aktívne sledovať, aby som v prípade potreby mohol zasiahnuť. Ďakujem pánovi ministrovi za jeho intervenciu a pomoc a zároveň sa teším na ďalšiu spoluprácu pri rozvoji (aj) južného Slovenska,“ napísal exposlanec na sociálnej sieti.

Gyimesi je pritom od jari obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní. Prípad súvisí s tendrom na právne služby pre Košický samosprávny kraj, kde exposlanec krátko pôsobil. Zákazku vtedy vyhrala advokátka Iveta Rajtáková, ktorá zastupuje košického župana Rastislava Trnku po obvinení v kauze Valentín. Aj tomu na sklonku úradovania špeciálnej prokuratúry pribudlo nové obvinenie.

Robert Fico: Sú to nezmyselné obvinenia

Informáciu o trestnom stíhaní oboch mužov zverejnili prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na tlačovej besede v posledný deň fungovania pod touto hlavičkou. V rovnaký deň medializovali napríklad aj obvinenie šéfa úradu vlády Juraja Gedru v súvislosti so zákazkami na právne služby pre Fond národného majetku, respektíve jeho nástupnícku organizáciu MH Manažment. Obvineniu odvtedy čelí napríklad aj advokát Radomír Bžán.

„Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ reagoval v marci na medializované obvinenia premiér Robert Fico./aktualitx.sk

X X X

Koľko sexu majú 20-nici a koľko 40-nici? Rozdiel je značný

Podľa výskumu majú najviac sexu ľudia vo veku medzi 18 a 29 rokmi.

 Ako často majú sex 20-nici?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často by ste mali mať sex, aby to bolo „normálne“? Mnohí z nás majú o tejto téme pochybnosti, no odpoveď nie je taká jednoznačná. Každý vzťah je totiž iný, rovnako ako aj sexuálne túžby a potreby jednotlivcov. Nie je teda možné stanoviť nejaké univerzálne pravidlo. No vedci z Kinseyho inštitútu pre výskum sexu a reprodukcie priniesli fascinujúce dáta, ktoré odhaľujú priemernú frekvenciu sexu pre rôzne vekové skupiny.

 Podľa výskumu majú najviac sexu ľudia vo veku medzi 18 a 29 rokmi – priemerne 112-krát za rok, čo vychádza približne na dvakrát týždenne. Nasleduje veková skupina 30 až 39-ročných s priemerným počtom 86-krát za rok a potom 40 až 49-roční, ktorí majú sex zhruba 69-krát ročne. Prečo táto frekvencia s pribúdajúcim vekom klesá?

 Je prirodzené, že s pribúdajúcimi rokmi nás trápia rôzne zdravotné problémy, ktoré môžu znížiť chuť na sex. Mnoho ľudí trpí bolesťami chrbta, zažívajú príznaky menopauzy, či bojujú s chronickými ochoreniami, čo môže ovplyvniť ich sexuálnu túžbu.

Navyše, v dlhoročnom vzťahu či manželstve sa vášeň môže postupne utlmiť. Keď do vzťahu pribudnú deti a pribudnú povinnosti, nie je prekvapujúce, že sex už nie je na prvom mieste.

Menej sexu však neznamená, že je aj menej kvalitný alebo menej uspokojujúci. Práve naopak, iné štúdie ukazujú, že ženy dosahujú vrchol svojej sexuálnej spokojnosti až v polovici tridsiatky a mnohé z nich až vtedy zažívajú svoje skutočné orgazmy./agentury/

X X X

Zmena práce vo vyššom veku? S vlakmi nikdy nie je neskoro

Časy, keď ľudia zotrvávali v rovnakej práci aj desiatky rokov, sú preč. Ak túžite po kariérnej zmene, je ideálna chvíľa naskočiť na ten správny vlak.

 Možno aj vás fascinuje železničná doprava, no vaša kariéra sa uberala iným smerom. Ani po rokoch v inom odvetví sa však nemusíte báť nových výziev. V Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) totiž vek nie je prekážkou, ale výhodou. Starší zamestnanci do jej tímu prinášajú cenné skúsenosti, rôznorodosť a zrelý pohľad na svet. Spoločnosť si kolegov veľmi váži, preto sa neustále snaží zlepšovať ich pracovné podmienky aj mzdy. Napríklad, rušňovodiči s praxou zarábajú v ZSSK priemerne 2280 eur a dostávajú náborový príspevok až do 4000 eur.

Vydať sa na rušňovodičskú dráhu je však, samozrejme, možné aj bez znalostí v odbore. V takom prípade by ste najskôr absolvovali 12– až 18-mesačnú prípravu, v ktorej by ste okrem teórie odjazdili aj stovky hodín vlakom po Slovensku. Ak by ste sa za novým zamestnaním museli presťahovať, mohli by ste získať aj príspevok na ubytovanie vo výške 400 eur mesačne. „Na mojej práci ma najviac baví vozenie vlakov, od obsluhy riadiacich prvkov rušňa až po užívanie si výhľadov spoza čelného skla. Mám rada tú slobodu, človek nie je zavretý v jednej budove, celý deň je v pohybe mimo štyroch stien,“ hovorí Martina Veľasová, jedna z mála žien-rušňovodičiek v ZSSK. U svojho zamestnávateľa si pochvaľuje aj režijné výhody a flexibilitu.

 Krajinu držia v pohybe

Nielen rušňovodiči, ale aj vlakvedúci sa môžu v ZSSK spoľahnúť na príplatky nad rámec zákona a nadštandardne platené nadčasy. Skúsení zamestnanci zarábajú na tejto pozícii priemerne 1700 eur za mesiac. Nových kolegov zas národný dopravca počas obdobia troch mesiacov podrobne a zdarma zaškoľuje. Takáto práca môže byť vhodná aj pre vás, ak máte ukončené stredoškolské vzdelanie a efektívne zvládate stresové situácie. Štedrým bonusom je suma 500 eur, ktorú zamestnanci dostávajú pri rôznych výročiach a v prípade, že do tímu odporučia nových kolegov. Ak máte technické vzdelanie, uplatniť by ste sa v ZSSK mohli na pozícii mechanika, elektromechanika či zámočníka.

Elektromechanici majú na starosti prácu s elektrickými časťami vlakov a odstraňujú rôzne elektrické poruchy, tím mechanikov kontroluje a opravuje motory či hydrauliku, aby boli vlaky vždy pripravené vyraziť na cestu. Zámočníci sa zas starajú o údržbu a opravy osobných vozňov. „Oceňujem najmä školenie na prácu so žeriavom, vďaka ktorému mám preukaz na presun ťažkých vecí do osem ton. To mi výrazne uľahčuje prácu,“ pochvaľuje si pracovné benefity mechanik Adrián Takács. Samozrejmosťou sú tiež v ZSSK príspevky do 3. dôchodkového piliera a pri narodení dieťaťa, rekreačný príspevok, MutiSport karta, ale aj vyrovnávací príplatok pri strate zdravotnej alebo zmyslovej spôsobilosti./agentury

X X X

Po výhre Donalda Trumpa sa možno dočkáme viacerých prekvapení, ale poplach nie je namieste, hovorí analytik Pavol Demeš

V Európskej únii by sme sa mali poriadne nadýchnuť, sústrediť sa na posilnenie súdržnosti a venovať väčšiu pozornosť zväčšeniu svojej konkurencieschopnosti. Keď Trump hovorí Amerika na prvom mieste, my by sme si mali osvojiť EÚ na prvom mieste a tak vstúpiť do pragmatického dialógu s jeho administratívou. V rozhovore pre Pravdu to povedal zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš, ktorý v období 1991 – 1992 vykonával funkciu ministra medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky.

 Kamala Harrisová a Donald Trump. Kandidátka Demokratickej vo voľbách získala dovedna 226 voliteľov v amerických štátoch, do Bieleho domu sa však dostane republikánsky kandidát s 295 voliteľmi na jeho strane.

Prejav Trumpa počas volebnej noci, ohlásil víťazstvo vo voľbách

Hovorieva sa, že americkí voliči nedávajú šancu prezidentskému kandidátovi, ktorý už raz vo voľbách neuspel. Ako je možné, že Donaldovi Trumpovi sa podarilo dosiahnuť opak?

Je tesne po voľbách a ešte bude treba mať viac analýz. Bezpečná odpoveď však asi bude, že pôjde o kombináciu viacerých faktorov. Napríklad išlo o veľkú polarizáciu spoločnosti spojenú s nespokojnosťou ľudí so sociálnou a ekonomickou situáciou, ako aj s vývojom vo svete. Trumpovi veľmi pomohli aj sociálne siete a najbohatší človek sveta Elon Musk, ktorý sa naplno vložil do kampane. K tomu sa dá doplniť, že Trump a republikáni lepšie presvedčili voličov o svojej kapacite popasovať sa s problémami, ktoré ich trápia a zaujímajú. V týchto voľbách zvíťazil totiž nielen Trump v zápase o Biely dom, ale spolu s ním paralelne aj republikánski politici, ktorí obmenia časť Senátu a Snemovne reprezentantov v Kongrese. V Senáte budú mať odteraz väčšinu a po sčítaní hlasov sa očakáva, že aj v Snemovni reprezentantov.

 Joe Biden sa vzdal svojej kandidatúry až v druhej polovici júla. Mohlo Kamale Harrisovej uškodiť, že na presviedčanie voličov jej zostalo len niečo viac ako sto dní s prihliadnutím, že Trump sa nachádzal už v rozbehnutej predvolebnej kampani?

Trump mal nielen veľký časový náskok v kampani, ale aj oveľa väčšie skúsenosti so získavaním si voličov. Napriek tomu, že Harrisová neuspela, podala vo voľbách mimoriadny výkon. Málokto veril, že viceprezidentka dokáže narýchlo a jednoznačne získať nomináciu Demokratickej strany a že získa na svoju kampaň bezprecedentne vysokú finančnú podporu: až miliardu dolárov, väčšinou od veľkého počtu bežných ľudí. Po rozpačitom výkone prezidenta Bidena priniesla do kampane novú dynamiku a nádej na víťazstvo. Počínala si veľmi obratne aj vo verejných vystúpeniach v rôznych častiach Ameriky i v médiách. Po tom, čo značne vytrápila bývalého prezidenta v jedinej spoločnej televíznej debate, Trump už do ďalších duelov radšej nešiel.

Pomohol by Trump európskej krajine NATO, keby ju napadlo Rusko?

Čím to je, že podľa prieskumov verejnej mienky zahraničnú politiku USA nepovažovala väčšina Američanov za jednu z desiatich hlavných tém kampane pred voľbami?

Toto nie je veľmi prekvapivé. Býva tomu tak v prezidentských kampaniach. Domáce témy, ako sú ekonomika, imigrácia, reprodukčné a menšinové práva a stav demokracie, prevalcovali zahraničnopolitické témy. Spomedzi nich sa objavili najmä vojna na Ukrajine a na Blízkom východe a vzťahy s Čínou.

Slovenka žijúca v USA: Voliči demokratov sú po štyroch rokoch sklamaní a teraz inklinujú skôr k republikánom

Harrisová si udržiavala viac-menej náskok dvoch-troch percent voličov, ale výsledok hlasovania vyzerá inak. Odohralo sa niečo dôležité vo finále kampane, čo mohlo odradiť jej potenciálnych voličov?

Toto prekvapilo mnohých odborníkov a bude to ešte predmetom skúmania.

Pred ôsmimi rokmi Hillary Clintonovej nevyšiel pokus stať historicky prvou ženou na čele USA, teraz sa to nepodarilo ani Harrisovej. Sú Američania už naozaj pripravení mať prezidentku?

To je otvorená otázka. Jedno je však isté, výnimočné ženy v americkom politickom živote ako napríklad Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová, Hillary Clintonová, Michelle Obamová a najnovšie Kamala Harrisová k tomu významne prekopali cestu.

 Trump je nepochybne nevyspytateľný politik s agresívnym štýlom, ale nie sú prehnané tvrdenia, že jeho víťazstvo znamená katastrofu?

Američania sa pre tohto nekonvenčného politika rozhodli v demokratickej súťaži a 20. januára 2025 dôjde k pokojnému odovzdaniu moci. Je možné, že sa dočkáme viacerých prekvapení, no alarmizmus nie je namieste. Euroatlantické spoločenstvo si musí premyslieť svoje fungovanie a pravidlá hry. My v Európskej únii by sme sa mali poriadne nadýchnuť a sústrediť sa na posilnenie súdržnosti a venovať väčšiu pozornosť zväčšeniu svojej konkurencieschop­nosti. Keď Trump hovorí Amerika na prvom mieste, my by sme si mali osvojiť EÚ na prvom mieste a tak vstúpiť do pragmatického dialógu s jeho administratívou. Spojené štáty pritom zostanú pre Európu kľúčovým partnerom v oblasti bezpečnosti, ekonomickej spolupráce a v ďalších sférach.

O štyri roky Trump už nebude môcť kandidovať, čiže pred republikánmi i demokratmi sa objaví výzva hľadať nové politické tváre do Bieleho domu. Ešte je síce priskoro, ale dá sa aspoň už špekulovať, aké mená by mohli prichádzať do úvahy?

Tieto voľby ukázali republikánom i demokratom, že stoja pred nevyhnutnou generačnou výmenou. Uvidíme, akými spolupracovníkmi sa 78-ročný Donald Trump po výbere svojho 40-ročného viceprezidentského kandidáta Jamesa D. Vancea napokon obklopí a ako bude vyzerať jeho nová administratíva. To môže naznačiť, akí perspektívni lídri sa vynoria v tomto tábore popri tých, čo nastúpia do Kongresu a do kresiel guvernérov. V prípade demokratov je možné, že Harrisová a jej viceprezidentský kandidát Tim Walz spolu s ďalšími vplyvnými politikmi z ich tábora budú musieť v čase republikánskej dominancie prehodnotiť viaceré politiky a komunikáciu s verejnosťou./agentury/

X X X

Urobila si to schválne, mala by si sa hanbiť! Poliaci zúria na hviezdnu Američanku po súboji s českou tenistkou

Triumf českej tenistky Barbory Krejčíkovej nad hviezdnou Američankou Coco Gauffovou na Turnaji majsteriek ukončilo účinkovanie Poľky Igy Swiatekovej na prestížnom podujatí. Poľské médiá a fanúšikovia sa s tým nedokážu zmieriť.

„Gaufová zápas vypustila a prehrala úmyselne,“ hnevajú sa Poliaci.

Swiateková v zamotanej skupine porazila Rusku Darju Kasatkinovú hladko 6:1 a 6:0 a s napätím očakávala ako skončí zápas Češky s Američankou.

K postupu medzi najlepšiu štvoricu potrebovala triumf americkej tenistky.

„Gauffová sa trápila s forhendom, ale s príchodom nového trénera získala istotou a veľmi dobre jej vychádzal v Rijáde. To čo predviedla proti Krejčíkovej je však bieda. Coco hrala ďaleko pod svoje možnosti,“ hodnotila poľská komentátorka stanice Canal+Sport Joanna Sakowicz-Kostecká.

 Krejčíková napokon zápas vyhrala 7:5 a 6:4, vďaka čomu odsunula Gauffovú na druhé miesto v tabuľke a zároveň vyradila Swiatekovú z turnaja.

„Gauffová si svojím výkonom rozhodne nezískala sympatie poľských fanúšikov,“ napísal na sociálnej sieti Twitter poľský tenisový expert Maciej Luczak.

Hnev na sociálnych sieťach prejavili aj poľskí fanúšikovia a priaznivci Swiatekovej.

„To nemyslí vážne, mala by sa hanbiť! Bála sa, že by Igu mohla stretnúť vo finále,“ zúrili Poliaci na americkú tenistku, ktorá je svetovou trojkou.

Semifinálové súboje sú v metropole Saudskej Arábie naplánované na dnes, finále sa odohrá v sobotu./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.