Experti: Kdy Fiala o mld. EU, Leyenovú, na opravu Moravy po tornádu? Zbytočný boj Zelenského, tisíce mrtvých. Kováčik či Bödör svoje majetky späť. Český slavík 2023 prepísal ženskú históriu

Ukrajina dostane 50 miliónov eur na opravu infraštruktúry. Oprava a modernizácia infraštruktúry ukrajinských prístavov, ktoré sú terčmi ruských útokov si vyžiada 50 miliónov eur. Európska komisia (EK) poskytne 50 miliónov eur na opravu a modernizáciu infraštruktúry v ukrajinských prístavoch, ktoré sú terčom opakovaných ruských útokov. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA, podľa ktorej má prisľúbená pomoc uľahčiť vývoz ukrajinských potravín.

„Zlepšenie prístavných kapacít urýchli export potravín a ďalších komodít, ktoré Ukrajina dodáva na svetové trhy,“ napísala v liste ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Prostriedky EÚ by podľa nej mali postupne prispieť k tomu, aby sa objemy komodít vyvážaných z Ukrajiny dostali na úroveň spred vlaňajšej ruskej invázie, ktorej súčasťou je aj blokáda ukrajinských čiernomorských prístavov.

Ukrajina a jej obilie

Ukrajina patrí medzi najväčších svetových vývozcov obilia a má preto kľúčový význam pre globálnu potravinovú bezpečnosť.

V júli tohto roku Rusko odstúpilo od tzv. obilnej dohody sprostredkovanej OSN a Tureckom, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia napriek pokračujúcej ruskej vojenskej agresii. Rusko odvtedy zintenzívnilo útoky na ukrajinské čiernomorské prístavy, na zásoby obilia a infraštruktúru umožňujúcu jeho prepravu.

Ukrajina po krachu dohody oznámila vznik dočasného humanitárneho koridoru pre civilné lode, ktorý sa vyhýba medzinárodným vodám, aktuality.sk

X X X

Kuffa by chcel zrušiť Národný park Malá Fatra, ochranári nesúhlasia

 Krivánska časť Malej Fatry je výnimočné územie z európskeho i národného hľadiska a plne zodpovedá definícii národného parku (NP). Prekategorizovanie na prírodný park by mohlo ohroziť nielen prírodné hodnoty územia Krivánskej Fatry, ale aj jeho atraktivitu z hľadiska cestovného ruchu. Správa NP Malá Fatra to uviedla v reakcii na medializované informácie o iniciatíve vyhlásiť na tamojšom území prírodný park.

 Ochranári argumentujú, že ide o posledné západne položené územie divokej prírody Karpát s pôvodnými a relatívne dobre zachovalými ekosystémami. „Je to územie s mimoriadnou pestrosťou geologických a klimatických pomerov. To spolu s vertikálnou členitosťou prispelo k tomu, že sa tu na pomerne malej ploche vytvorila veľká rozmanitosť rastlinných a živočíšnych spoločenstiev,“ priblížila riaditeľka Správy NP Malá Fatra Gabriela Kalašová.

Prírodné parky majú podľa ochranárov svoju tradíciu najmä v západnej Európe. Vyhlasujú sa predovšetkým na regionálnej úrovni, ak región pokladá územie za vzácne a atraktívne, napríklad pre rekreáciu. „Podľa aktuálneho znenia zákona o ochrane prírody a krajiny nemá prírodný park ani svoju správu, čiže nie je celkom jasné, kto bude zabezpečovať úlohy na úseku ochrany prírody a krajiny,“ dodala Kalašová.

 Správa NP uviedla, že rozumejú požiadavkám neštátnych vlastníkov pôdy, uvedomujú si potrebu trpezlivej komunikácie a hľadania vzájomne prijateľného riešenia ich oprávnených záujmov. Ubezpečila, že za posledný rok samostatnej existencie sa usilovali o férovú a transparentnú komunikáciu s vlastníkmi o ich požiadavkách.

„Podporujeme intenzívne zapojenie neštátnych vlastníkov pôdy do praktickej ochrany prírody. Je veľmi dôležité, aby si štát oveľa viac všímal potreby a požiadavky vlastníkov a zároveň systémovo a promptne na tieto požiadavky reagoval tak, aby došlo k obojstranne výhodnej dohode,“ informovala Kalašová. Podotkla, že rozhodnutie o ďalšej budúcnosti Krivánskej Malej Fatry je v rukách envirorezortu a vlády.

 Štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP) Filip Kuffa vo štvrtok podporil iniciatívu vyhlásiť Malú Fatru za prírodný park. Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) v piatok reagoval, že žiadne rokovanie o preklasifikovaní NP Malá Fatra na MŽP nebolo. Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) hovorí v súvislosti s výrokom Kuffu o ohrození záujmov ochrany životného prostredia aj ekonomických záujmov.

Taraba: Žiadne rokovanie o preklasifikovaní Malej Fatry nebolo

Žiadne rokovanie o preklasifikovaní Národného parku Malá Fatra na prírodný park na ministerstve životného prostredia nebolo. Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) to uviedol v súvislosti s výrokom štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Filipa Kuffu.

„Neviem, v akom kontexte to zaznelo. Realita je taká, že Malá Fatra nespĺňa základné štandardy národného parku,“ skonštatoval Taraba.

Cieľom rezortu je podľa ministra komunikovať aj s neštátnymi vlastníkmi lesov. Myslí si, že v Rakúsku či Nemecku aj vďaka týmto ľuďom často príroda prežila v takej peknej podobe, ako je. Zároveň potvrdil, že zonácia národných parkov od 1. januára prebehne a následne ju bude rezort otvárať.

„Práve Národný park Malá Fatra je špecifický v tom, že väčšina územia je vo vlastníctve neštátnych vlastníkov, teda miestneho obyvateľstva. Práve ich požiadavky a potreby boli v minulosti prehliadané,“ upozornil rezort v stanovisku pre TASR.

Minister životného prostredia poveril štátneho tajomníka Filipa Kuffu, aby navštevoval národné parky s prebiehajúcou zonáciou a vychytal najabsurdnejšie situácie, ako napríklad na Muránskej planine. Ministerstvo v priebehu marca plánuje zosumarizovať najväčšie výhrady a racionálne ich vyhodnotiť.

Rezort podľa stanoviska nemá záujem znižovať stav, respektíve stupeň ochrany v národných parkoch a už vôbec nie v jadrovej, teda najprísnejšie chránenej zóne. Pripustil však zmeny v okrajových častiach ochranných pásiem. „Cieľom je, aby proces zonácií prebehol v súzvuku s čo najširšou obcou a neboli pri tom ignorovaní ľudia, ktorí v dotknutých územiach žijú,“ dodalo ministerstvo./agentury/

X X X

Kováčik či Bödör majú svoje majetky späť. Prokurátori a súdy hromadne rušia rozhodnutia o ich zablokovaní

Obvinení z veľkých káuz sa v týchto týždňoch dostali k svojim majetkom. Stojí za tým rozhodnutie Ústavného súdu SR.

 Prokurátori aj súdy začali hromadne rušiť rozhodnutia o zaistení majetku z veľkých káuz. Dôvodom je rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý ešte pred voľbami konštatoval, že povinné udeľovanie trestu prepadnutia majetku nie je v súlade s ústavou. Pre Startitup to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„V trestných veciach, vo vzťahu k desiatkam obvinených, bolo zrušené zaistenie majetku, ak išlo o zaistenie majetku za účelom uloženia trestu prepadnutia majetku,“ uviedla pre portál hovorkyňa. Dodala, že nevedú osobitnú evidenciu, koľko presne takýchto rozhodnutí od začiatku mesiaca na Úrade špeciálnej prokuratúry urobili.

 Úrad špeciálnej prokuratúry dozoruje viacero káuz, ktorých sa rozhodnutie týka. Ide o prípady zločineckých skupín, korupcie či daňových podvodov.

Podľa informácií Startitup už prokurátori zrušili zaistenie majetku v kauze Daniari, v ktorej napríklad figuruje podnikateľ Michal Suchoba alebo bývalý viceprezident Finančnej správy SR Daniel Čech a ďalších 12 obvinených, ale aj v kauze Vata, kde figuruje 13 obvinených.

 Majetok už odblokovali aj bývalému riaditeľovi Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi a bývalému riaditeľovi Národnej jednotky finančnej polície Bernardovi Slobodníkovi.

Súdy podľa portálu odblokovali majetok aj bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi či podnikateľovi Norbertovi Bödörovi.

 Ústavný súd SR dňa 27. septembra 2023 rozhodol, že § 58 ods. 2 a 3 Trestného zákona, teda trest prepadnutia majetku, nie je v súlade s ústavou Slovenskej republiky.

Ústavný súd neuviedol, že trest prepadnutia majetku by mal byť zrušený, v rozhodnutí však uvádza: „Škála, v ktorej rozsahu možno princíp proporcionality, zákaz krutého trestu či požiadavku spravodlivej rovnováhy medzi súkromnými právami a verejným záujmom považovať za zachované, je relatívne široká. Nesmie však ísť o spôsob, ktorý sa požiadavkám primeranosti celkom zjavne vymyká. Nie je vylúčené, že za istých okolností môže byť primeraným a spravodlivým trest prepadnutia majetku páchateľa. Rovnako je však zrejmé, že za istých okolností môže byť takýto trest neprimeraným a nespravodlivým.“/agentury/

X X X

Nemecko vydalo muža podozrivého z vraždy expriateľky do Talianska

Filip Turrett je podozrivý z vraždy svojej bývalej priateľky Giulie Cecchettinovej. Filipa zadržali minulý týždeň v Lipsku, kde sa ukrýval pred úradmi. Teraz je vyšetrovaný pre podozrenie z úmyselného zabitia.

Nemecké úrady vydali v sobotu do Talianska Filippa Turettu, 22-ročného študenta podozrivého z toho, že 11. novembra zabil svoju expriateľku Giuliu Cecchettinovú. TASR o tom informuje na základe správy agentúry ANSA.

Turrettu zadržali minulú nedeľu v nemeckom Lipsku po vyše týždni na úteku. Súd v nemeckom meste Naumburg následne v stredu rozhodol o jeho vydaní do Talianska.

Nemecká polícia ho v sobotu odovzdala svojim talianskym kolegom vo Frankfurte nad Mohanom, odkiaľ bol letecky prevezený do Benátok a následne do väznice vo Verone, kde má vlastnú celu a bude pod nepretržitým dohľadom. Cieľom takéhoto opatrenia je podľa zdrojov z talianskej justície predísť jeho prípadnému pokusu o samovraždu.

Z úmyselného zabitia môže vzísť vražda

Turetta je aktuálne vyšetrovaný pre podozrenie z úmyselného zabitia, ktoré však ešte môže byť preklasifikované na úkladnú vraždu. Zdroje z prostredia vyšetrovania uvádzajú, že niekoľko dní pred zabitím expriateľky si cez internet kúpil lepiacu pásku, ktorá by sa mohla zhodovať s kúskom pásky nájdenej v súvislosti s vraždou.

Cecchettinovej telo bolo objavené v sobotu 18. novembra na dne rokliny medzi dedinou Piancavallo a jazerom Lago di Barcis v regióne Furlansko-Júlske Benátky na severovýchode Talianska. Bolo zabalené do čiernych plastových vriec a pokrývalo ho najmenej 20 hlbokých bodných rán.

Turetta po vražde ušiel do zahraničia. Nemeckým policajtom sa pri zadržaní priznal k tomu, že Cecchettinovú zabil. Samotná Cecchettinová s ním chcela už pred časom úplne prerušiť kontakt, no podľa vlastných slov sa obávala, že by si v takom prípade mohol ublížiť, aktuality.sk

X X X

 Český slavík 2023 prepísal ženskú históriu: Najviac cien získala mladá POP diva! Kto spolu s ňou v tento večer zažiaril? Aj Bagárová s novou láskou

Posledný novembrový piatok patril u našich českých susedov odovzdávaniu prestížnych hudobných cien. Absolútnym slávikom sa stala speváčka, ktorá to vôbec nečakala. Známe krásky zabodovali aj na červenom koberci, po prvýkrát sa s priateľom v spoločnosti ukázala aj Monika Bagárová! Pozrite si, kto všetko prišiel aj v našej fotogalérii:

Český slavík 2023, kto zvíťazil?

Tento rok je pre ňu ako z rozprávky, prežíva vrchol kariéry. Zlatým slávikom v kategórii speváčka, ale aj absolútnym Českým slavíkom pre rok 2023 s najväčším počtom hlasov sa stala Ewa Farna. Talentovaná česká speváčka tento rok prežíva mimoriadne úspešné obdobie. Okrem toho, že nedávno odohrala vypredaný koncert v pražskej O2 aréne, tak už teraz pripravuje druhý, rovnako vypredaný koncert.

„Ja to vždy hovorím, že budem vtipná, ale potom som dojatá ako úplný… Prepáčte, ale vždy ma to dojme. Jedna vec je vedieť o tom, že ten slavík je a druhá je vedieť, či fanúšikovia skutočne pošlú tie hlasy. Chcela by som sa poďakovať, že podporujete lokálnych umelcov a dávate rádiám a organizátorom najavo, že vás český trh zaujíma a môžeme sa živiť tým, čo nás baví.“

Ewa si pritom prešla vo svojej kariére aj ťažkými časmi. Hoci už dnes speváčka svoje kilá nerieši a kritiku svojho vzhľadu berie s nadhľadom, tak práve počas včerajšieho večera ukázala pochudnutú postavu. Pri preberaní absolútneho slávika brunetka neskrývala svoje emócie, priznala že v niečo také už po 17-tich rokoch ani nedúfala, dokonca si už vypila, nakoľko vôbec nečakala, že sa ešte dostane k slovu.

Striebornou speváčkou roka sa stala Lucie Bílá a bronzovú priečku prvýkrát v histórii obsadila Monika Absolonová, ktorá neskrývala obrovské prekvapenie.

Speváčka Lucie Bílá si domov odniesla strieborného slávika, hoc minulý rok bola prvá. Počas večera ju sprevádzal jej partner Radek Filipi.

Piatkovému večeru síce dominovali ženy, no ocenenie získali aj kapela Mirai a Kryštof, a najlepšou skupinou sa stal Kabát. Titul speváka roku si obhájil Marek Ztracený, ktorý skončil pred strieborným Vojtěchom Dykom a bronzovým Richardom Krajčom, ktorý v posledných mesiacoch tancoval po boku našej Dominiky Roškovej, v českej verzii známej tanečnej šou.

Najlepším raperom sa stal Calin a špeciálne ocenenie si prevzal aj Václav Neckář, ktorý vstúpil do siene slávy. Cenu mu symbolicky odovzdala Marta Kubišová, ktorá patrí spolu s ním medzi najväčšie hudobné hviezdy svojej generácie. Neckář následne ako čerstvý držiteľ tohto ocenenia, zaspieval svoju novú pieseň Anjeli strážni.

Prehľad cien Český slavík 2023

  • SPEVÁČKA- 1. Ewa Farna, 2. Lucie Bílá, 3. Monika Absolonová

Medzi najúspešnejšie české speváčky posledných rokoch ptrí Ewa Farna a Lucie Bilá.

SPEVÁK – 1. Marek Ztracený, 2. Vojtěch Dyk, 3. Richard Krajčo

Marek Ztracený s manželkou na odovzdávaní cien Český slavík 2023Zdroj: Profimedia

SKUPINA – 1. Kabát, 2. Mirai, 3. Kryštof

HIP HOP A RAP – 1. Calin, 2. ATMO Music, 3. Marpo

ABSOLUTNÝ SLÁVIK – Ewa Farna

OBJAV ROKU –Tereza Balonová

SIEŇ SLÁVY – Václav Neckář

SKLADBA ROKU – Hory (kapela O5 a Radeček)

Richard Krajčo bol ocenený aj ako spevák a aj spolu so svojou kapelou. Na fotografii so svojou manželkou Karin Krajčo BabinskouZdroj: Profimedia

Kto sa ukázal na pódiu?

Javisko ovládla legenda česko-slovenskej hudobnej scény. V pražskom Forum Karlín sa stretli tie najväčšie hudobné hviezdy z Česka a Slovenska.

Divákom zaspievala aj naša talentovaná Jana Kirschner, no hlavnou hviezdou pódia bola nepochybne Helena Vondráčková. Tá sa na javisku ukázala v spoločnosti tanečníkov, v extravagantnom, no stále veľmi elegantnom zlatom komplete.

Helena Vondráčková sa predviedla v odvážnom kúsku, foto: IG/helenavondrackovaczZdroj: Instagram

Dnes už 76-ročná hudobná Diva si zaspievala na odovzdávaní slávikov po dlhoročnej pauze.

Okrem Heleny sa na javisku ukázala tiež Monika Bagárová, ktorá v tento večer rovnako svojich fanúšikov lákala na pripravovaný koncert v najväčšej českej hale. Tá sa v posledných mesiacoch stáva čoraz častejšie zastávkou pre lokálnych hudobníkov, hoci v minulosti v O2 aréne koncertovali len tie najväčšie zahraničné hviezdy.

Monika Bagárová si zaspieva v pražskej O2 aréne 12. septembra 2024 a oslávi tak svoje 30. narodeninyZdroj: Profimedia

To celkom vtipne počas večera okomentoval Vojta Dyk. „Spieval som, kde sa dalo. Chystám aj O2 arénu.“

Vojta Dyk si počas večera zaspieval skladbu, ktorá bola venovaná jeho zosnulému otcovi.

Plný spomienok a emócií bol aj moment programu, kedy sa na javisku ukázali Ondřej Brzobohatý a Igor Timko z kapely No Name, ktorí spoločne vzdali hold zosnulému Vašovi Patejdlovi.

Ondřej Brzobohatý neprišiel tentokrát s manželkou, ale so sestrou.

Na červenom koberci zabodovali okrem víťazov aj ďalšie známe tváre

Na červenom koberci sme mohli vidieť viaceré nie len české, ale aj slovenské hudobné hviezdy. V hľadisku nechýbala ani naša Dara Rolins a prišla aj slovenská návrhárka Vanda Janda.

Nechýbala ani dara Rolins ani slovenská návrhárka Vanda Janda.

V originálnom kúsku bola počas večera speváčka Markéta Konvičková, ktorá síce žiadne ocenenie nezískala, no núdzu o pozornosť rozhodne nemala!

Markéta Konvičková si večer užila v dobrej nálade aj bez zisku ceny.

Odovzdávanie cien si spolu so sestrou prišiel pozrieť aj aktuálny víťaz SuperStar Adam Pavlovčin.

Adam Pavlovčin a jeho sestra Radka Pavlovčinová, ktorá sa obliekla podobne, ako svojho času napríklad Rihanna.

Z pánov svojím lookom jednoznačne najviac zaujal Richard Krajčo so svoju manželkou Karin Krajčo Babinskou. Frontman skupiny Kryštof prišiel vo výraznom modrom outfite, nezabudol ani na striebornú kabelku, celkovo pripomínal britského speváka Harryho Stylesa, ktorý si oblieka podobné výrazné kombinácie. Pozornosť pútala aj známa porotkyňa Patricie Pagáčová s manželom.

Richard Krajčo so svoju manželkou a aj Patricie Pagáčová s manželom.

Ruka v ruke prišli aj aj niektoré hviezdy z reality šou, zo Slovenska tam bola Ráchel z posledného Love Islandu. Kontroverzná influencerka Ráchel a Claude prišli ako pár. Mladá Slovenka bola v Prahe za dámu, siahla po dramatickej róbe s metalickým efektom, v ktorej vynikli jej ženské krivky. Z Love Islandu do centra Prahy prišli aj víťazi Chris a Majka, ktorých sprevádzal tiež Lu, ktorý sa rovnako presťahoval do Prahy.

Ráchel Karnižová prišla s aktuálnym priateľom Claudeom, ktorého spoznala v Love Island a rovnako tak prišli aj víťazi Love Islandu Chris a Majka.

Extravagantná speváčka zas zabodovala v netradičnej farbe. Veľmi výraznou bola počas večera český raperka Sharlota. Tá je v móde známa ako skutočný chameleón. Kým na jednom evente ju môžeme vidieť v latexe a koži, na inom sa ukáže ako elegantná dáma. Na Českého slavíka prišla vo výraznej žltej róbe, no aj napriek výstrihu a hlbokému rázporku pôsobila veľmi elegantne.

Raperka Sharlota na odovzdávaní cien Český slávik 2023.

Na červenom koberci sa ukázala aj česká speváčka Tereza Mašková, ktorá len pred pár dňami odspievala vypredaný koncert v pražskej Lucerne. Speváčka je stále verná svojmu ružovému účesu, s ktorým sa preslávila v SuperStar a rovnako verná je stále aj svojmu priateľovi a producentovi Oliverovi Žiakovi, s ktorým sa zoznámila práve vďaka speváckej šou.

Ale kto si získal najväčšiu pozornosť fotografov? To bola jednoznačne krásna Monika Bagárová. Charizmatická speváčka najprv zabodovala na pódiu, neskôr žiarila šťastím aj v zákulisí, kde si zapózovala po boku svojej lásky, českého podnikateľa Leonarda Lekaja. Monika vyzerala ako skutočná diva aj vďaka ligotavému outfitu a po prvýkrát sa takto na verejnosti a v spoločnosti ukázala so svojím Leom.

Tereza Mašková s priateľom Oliverom a Monika Bagárová s priateľom Leonardom na odovzdávaní cien Český slávik 2023.

Obrovský šok všetkým spôsobila česká speváčka a herečka Jitka Boho. Bývalá Misska bola dlhé roky známa ako brunetka, no v piatok večer všetkých ohúrila novým, blond účesom. Okrem toho 32-ročná kráska stavila na červené šaty, v ktorých vyzerala ako z Hollywoodu.

Stále plná energie je aj ocenená speváčka Monika Absolonová, ktorá budúci rok oslávi 48. narodeniny, aktuality.sk

X X X

Dara Rolins s miliónmi vo výstrihu, zaľúbená Vondráčková, odvážna Janda a Richard Krajčo? Bez rukávov ale s kabelkou… to je móda Českého slávika

Elita českej hudobnej scény, aj s vybranými slovenskými posilami sa stretla na piatkovom vyhlásení hudobných cien Český slávik. Ktoré dámy či páni zaujali, zažiarili alebo prekvapili?

 Slovenská speváčka Dara Rolins na cenách Český slavík 2023 ozdobená luxusnými šperkmi.

Na červenom koberci sa objavilo množstvo známych tvárí, pozornosť upútali nielen spoločenské modely ako róby či večerné nohavicové kostýmy, ale aj luxusné šperky. Za milióny boli klenoty, ktoré na večer zapožičali herečke Tatiane Dykovej (stavila na model minituby s výraznou farebnosťou) alebo ktorý v dekolte cyklámenovej nohavicovej kreácie predvádzala Slovenka Dara Rolins.

 Bratislavská rodáčka nezaprela svoj štýl a osobitosť, keď si narozdiel od väčšiny žien v róbach vybrala na večer práve nohavice. Doplnila ich trblietavými lodičkami Fendi, ale najväčšiu pozornosť strhávali na seba smaragdy a brilianty na jej krku či na rukách. A tiež účes, ktorým tak trochu spravila návrat v čase a pripomenula si sladké osemdesiate.

Prehliadnuť nebolo možné ani Moniku Bagárovú, speváčku a porotkyňu Superstar, ktorá si obliekla honosný model zlatých šiat v midi dĺžke so semitransparentným základom a strapcami. Zatiaľ čo dámy ako Gabriela Partyšová či Inna Puhajková stavili na elegantný a luxusne pôsobiaci minimalizmus a jednoduché línie šiat (jedna s odhaleným ramenom, druhá zase s rozparkom), objavili sa aj osobnosti hudby, ktoré poňali večer extravagantnejšie.

 Jednou z nich bola aj slovenská dizajnérka a influencerka Vanda Janda. Prišla v čipkovanej transparentnej sukni, ktorú doplnil krátky kardiganový kabátik nad pupok, čierna luxusná podprsenka a ružové boa z peria.

 Výraznej pozornosti fotografov sa však dostalo aj spevákovi a hercovi Richardovi Krajčovi. K manželke Karin v čiernej večernej kreácii sa totiž obliekol do výraznej kombinácie svetlomodrých nohavíc a topu bez rukávov. A všetko doplnil metalickou kabelkou, s ktorou pózoval na červenom koberci.

 Z párov, ktoré si večer užili spolu, okrem Krajčovcov nik neprehliadol ani zamilovanú Luciu Vondráčkovú. Speváčka dorazila aj so zápasníkom Zdenkom Polívkom a takmer celý večer sa od neho neodtrhla. Medzi pozvanými dámami zaujala aj Marie Rottrová a, samozrejme, víťazka večera Ewa Farna. Čo si obliekla na seba? Pozrite sa v galérii vyššie.

 Mezi lávikmi sú Ewa Farna, Marek Ztracený a skupina Kabát. O víťazoch a ocenených ankety Český slávik sa viac dozviete v rubrike Kultúra./agentury/

X X X

Vlani na trhu skončilo rekordné množstvo firiem

Ide o štatistiky zo štatistického úradu OSN. Podľa zistení ide o dôsledok pandémie koronavírusu a následnej vojny na Ukrajine.

V Británii ukončil v minulom roku svoju činnosť rekordný počet firiem. Poukázali na to najnovšie údaje britského štatistického úradu ONS, ktorý zároveň zverejnil, že prvýkrát za 12 rokov takzvaná „miera firemnej úmrtnosti“ prekonala „mieru firemnej pôrodnosti“. Dôvodom boli podľa ekonómov dôsledky predchádzajúcich obmedzení počas pandémie nového koronavírusu, pričom krátko na to ekonomiku zasiahla vojna na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

ONS uviedol, že v roku 2022 ukončilo svoju činnosť v Británii 345 000 firiem. To je o 5 % viac než v roku 2021 a zároveň najvyšší počet od začatia evidovania príslušných údajov v roku 2002. V rovnakom roku bolo založených 337 000 firiem, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 364 000 podnikov.

V celej Británii bolo v minulom roku aktívnych 2,9 milióna spoločností. „Miera firemnej úmrtnosti“, teda podiel pôvodne aktívnych firiem, ktoré oznámili koniec, dosiahla 11,9 %. Naopak, „miera firemnej pôrodnosti“, čo znamená podiel nových firiem z celkového počtu podnikov, klesla vlani na 11,6 % z 12,4 % v predchádzajúcom roku. Rok 2022 bol tak prvým od roku 2010, v ktorom „úmrtnosť podnikov“ prekonala „mieru firemnej pôrodnosti“.

Najväčšie problémy má sektor dopravy

Najväčšie problémy zaznamenali firmy v oblasti dopravy a skladovania. Ich „miera úmrtnosti“ dosiahla 23,8 %, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s inými sektormi. Na druhom mieste rebríčka skončila oblasť informatiky a telekomunikácií (13,6 %). Za nimi sa umiestnili oblasť maloobchodu a oblasť gastra a ubytovacích služieb, kde miera úmrtnosti dosiahla rovnakú úroveň, konkrétne 12,8 %.

Čo sa týka geografických oblastí, najvyššiu „mieru firemnej pôrodnosti“ mal Londýn, a to na úrovni 12,7 %. Naopak, najvyššiu „mieru úmrtnosti podnikov“ zaznamenala oblasť East Midlands na východe Anglicka, známa mestami ako Leicester či Nottingham. Miera firemnej úmrtnosti v tomto regióne dosiahla 13,2 %, aktuality.sk

X X X

Energetický expert: Rusko stratilo svoj kľúčový trh s plynom. Dodávky ako pred inváziou už neobnoví

 Bez vládnych zásahov by sa prechod na bezemisné zdroje energie nepodaril. Vládne zásahy sú kľúčovými hýbateľmi pre zmeny v energetike a trh reaguje na tieto podnety. Politika štátov tak hrala kľúčovú úlohu v prechode na čisté energetické zdroje a zohráva tiež úlohu v tom, aby sme dosiahli stanovené ciele v oblasti globálneho znižovania emisií, hovorí v rozhovore pre denník Pravda Peter Zeniewski, energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre so sídlom v Paríži.

 Peter Zeniewski, energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre.

Rozhovor vznikol na konferencii s názvom Central European Energy Conference 2023, ktorý zorganizovala Spoločnosť pre zahraničnú politiku.

X Postupne prichádza k odklonu od fosílnych palív. Čo ho poháňa, je hnaný profitom spoločností či štátnou politikou?

Scenáre Medzinárodnej energetickej agentúry skúmajú, ako politika jednotlivých vlád môže viesť k zmenám v energetickom sektore. Z toho dôvodu tieto scenáre zdôrazňujú úlohu práve vládnych politík pri prechode na čisté palivo. Prechod na čisté energetické zdroje sa začal v minulosti v Európe. Vyústil v rozmach solárnej a veternej energie. Vtedy sme začali pozorovať tiež to, že náklady šli smerom nadol.

X Ako vyzerá diaľnica D1 pri tuneli Višňové

To sa dialo nielen v Európe, ale na celom svete. Niektoré krajiny urobili strategické rozhodnutie, ako napríklad Čína, že investujú do čistých energetických zdrojov. V prípade Číny to bolo rozhodnutie priamo zhora z vlády. To viedlo tiež k poklesu cien. Takže vládne zásahy sú kľúčovými hýbateľmi zmeny pri prechode v energetike a trh reaguje na tieto podnety. Politika štátov tak hrala jednoznačne kľúčovú úlohu v prechode na čisté energetické zdroje a zohráva tiež v úlohu v tom, aby sme dosiahli stanovené ciele v oblasti globálneho znižovania emisií.

X Nebudú pre zapájanie obnoviteľných zdrojov vyššie faktúry za energie pre domácnosti?

Fosílne zdroje sú relatívne lacné. Ako sme však mohli byť svedkami minulý rok, ich cena je veľmi volatilná. Cena vie vyskočiť veľmi vysoko za krátky čas. Výhoda obnoviteľných zdrojov je v tom, že ak ich už zapojíte, dokážete mať naozaj lacnú elektrinu každý rok. Samozrejme, že musíte urobiť najskôr investície do siete a uistiť sa, že všetky náklady na tento prechod budú prijateľné a spoľahlivé. Ale len čo to dosiahnete, táto čistá energia bude pre spotrebiteľov lacnejšia.

Výzvou sú v súčasnosti počiatočné náklady, ale na niektorých trhoch či v regiónoch už teraz vidíme, že čistá energia je už lacnejšia, než tá z fosílnych palív. Príkladom sú elektrické vozidlá. Počas ich celej životnosti dokážete ušetriť. Pretože náklady na ich pohon sú oveľa nižšie. To isté platí aj pre tepelné čerpadlá, ktoré sú čo sa týka nákladov na vykurovanie lacnejšie než plynové kotly.

X Aká bola podľa vás reakcia Európy pri jej snahe o odstrihnutie sa od ruského plynu?

Spotreba plynu klesla v Európe medziročne až o 13 percent. To sa ešte nikdy nestalo. Dodávky plynu z Ruska nahradili dodávky skvapalneného plynu. Liberalizácia trhu v EÚ mala za následok, že plyn mohol tiecť z rôznych smerov. Flexibilita bola vďaka liberalizácii oveľa vyššia. Viacerí hovoria, že na nižšiu spotrebu plynu malo vplyv aj teplé počasie, čo je pravda, ale priemysel pre vysoké ceny plynu tiež obmedzil výrobu. Otvorenou otázkou ostáva, či je zníženie spotreby plynu trvalé, alebo dočasné.

Máme za to, že spotreba v priemysle išla nadol až o 25 percent, z čoho polovica bola spôsobená tým, že sa nevyrábalo, lebo nebol ani dopyt po produktoch. Druhá polovica bola ušetrená vďaka energetickej efektívnosti.

X Je Európa pripravená na tohtoročnú zimu? Zásobníky s plynom sú naplnené, ale bude dosť plynu, ak Gazprom preruší dodávky úplne?

Mnohí sa domnievajú, že Európa ako celok toho schopná bude. Ale, samozrejme, bude záležať na mnohých faktoroch, či bude dostatok skvapalneného plynu a aká bude spotreba. Ak bude príliš tuhá zima, spotreba plynu bude väčšia a zásobníky sa budú vyprázdňovať rýchlejšie. Vždy tu bude isté riziko, ale vo všeobecnosti sme oveľa lepšie pripravení ako v minulosti.

X Rusko stratilo Európu ako významného odberateľa pre svoj plyn. Je jeho pozícia oslabená a dokáže nájsť alternatívne trhy?

Rusko stratilo svoj kľúčový exportný trh s plynom. Dôvera, na ktorej bol tento zmluvný vzťah postavený, sa rozpadla. Je nepravdepodobné, že dodávky ruského plynu budú opäť na úrovniach ako pred vojnou. Európa sa tiež snaží diverzifikovať zdroje plynu, už nie je odkázaná len na Rusko. Rusko bude mať problémy dostať dodávky plynu na ázijské trhy. Dopyt po plyne v Číne nie je taký veľký, ako sa očakávalo. Nie je jasné, či Čína bude potrebovať ďalšie dodávky plynu nad rámec toho, čo im Rusko dováža teraz. Vo všeobecnosti tak budú v roku 2030 ruské dodávky plynu nižšie, než boli v roku 2021.

X Pozorujeme, že v rozvinutých krajinách dopyt po fosílnych palivách klesá. Na druhej strane sú rozvíjajúce sa krajiny, kde, naopak, dopyt po fosílnych palivách rastie. Nie sme tak v konečnom dôsledku na tej istej štartovacej čiare?

Máte úplnú pravdu v tom, že pokles dopytu v rozvinutých krajinách je zhruba vybalansovaný zvýšeným dopytom po fosílnych energiách v rozvíjajúcich sa krajinách. Tie bohatnú, ich populácia sa zvyšuje a rovnako aj ich ekonomiky rastú. Prirodzene, že potrebujú viac energií, ako potrebovali v minulosti. Tu v Európe to už nie je ten prípad. Na druhej strane v Indii dosiahli cieľ v solárnej energii a dokážu ňou uspokojiť zvyšujúci sa dopyt po elektrine. Ale na iných miestach potrebujete distribuovať pomoc od rozvinutých krajín.

Je lacné znižovať emisie v rozvíjajúcich sa krajinách. Ale zvyčajne nie je k dispozícii dostatok kapitálu alebo to investori považujú za príliš rizikové. Ak by sa však vlády spojili a dokázali zhromaždiť dostatok kapitálu na financovanie energetického prechodu, bolo by to jednoduchšie.

X Čína sa snaží dobyť európsky trh lacnými elektrickými vozidlami. Veľa sa hovorí o tom, že má dominantné postavenie v ťažbe a spracovaní vzácnych kovov. Ako by mala EÚ reagovať na to, že pri zelenom prechode sú tieto vzácne kovy potrebné, pričom nechceme prejsť z jednej závislosti od Ruska k závislosti od Číny. Treba budovať partnerstvá napríklad s africkými štátmi, ktoré majú zásoby vzácnych kovov?

Partnerstvá a medzinárodná spolupráca sú kľúčové. Nikdy nie je dobrý nápad sa spoľahnúť výnimočne len na jeden reťazec dodávok. To platí v prípade akejkoľvek komodity, paliva či technológie. V prípade Európy už prebiehajú snahy o to, aby sa postavili domáce kapacity na lítiové batérie a podobne. Európska únia sa snaží nájsť balans medzi manažovaním nákladov pri prechode na zelené palivá a tiež rizikami prílišnej koncentrácie na trhoch. Práve na boj proti prílišnej koncentrácii na trhu potrebujete budovať partnerstvá.

Nemali by fosílne spoločnosti urobiť viac alebo aspoň zainvestovať viac, aby sme sa od fosílnych palív posunuli rýchlejšie k zelenej energii a odvrátili tak klimatickú zmenu a negatívne zmeny s ňou spojené?

Absolútne, určite by mali robiť viac. Čoskoro zverejníme novú štúdiu, ktorá prinesie odpovede presne aj na túto otázku. Jedno z hlavných zistení z tejto štúdie je, že toto odvetvie dáva menej ako jedno percento z celkových výdavkov na zelené energie. To je veľmi malé číslo. Mali by dávať oveľa viac. Stanovený cieľ pritom majú zväčša len európske ropné spoločnosti ako BP alebo Shell. Tie sa však menia v dôsledku korporátnej stratégie, nikdy tak nie je jasné, čo je ich cieľom. Ropné a plynárenské spoločnosti musia znižovať svoje emisie, pretože sú veľkými znečisťovateľmi.

X To isté platí aj pre politikov – nemali by sa tiež posnažiť robiť viac, aby sme zvládli klimatické zmeny?

Napríklad v prípade EÚ je to stimulovať producentov, aby znižovali svoje emisie. Vytvoriť trh pre nízkoemisné palivá, napríklad vodík. Aby sa zabezpečil odber čistého vodíka či nízkoemisných palív. To vidíme ako momentálne veľké výzvy v súčasnosti.

X Ste technooptimista? Zachránia nás nové technológie pri riešení klimatickej krízy?

Musíte byť optimistom, pretože vidíme pri technológiách veľké zlepšenia na strane nákladov a efektívnosti. V tomto smere som optimistom. Na druhej strane si nemyslím, že to dokážu trhy urobiť samy. Potrebujeme vládne stimuly na vytvorenie dopytu pre ne. Dobré správy sú, že až 80 percent emisií, ktoré musíme znížiť podľa plánu do roku 2030, už dokážeme znížiť vďaka súčasným technológiám. To je jednoducho ľahké urobiť.

X Kde je teda problém, prečo sa čaká a prečo sa nerobí viac pri prechode na zelené zdroje?

Nemyslím si, že sa na niečo čaká. Aj na konferencii sme počuli o tom, že EÚ zdvojnásobila svoje ambície v oblasti čistých zdrojov. Podobné kroky v tejto oblasti sa dejú aj v USA. Čistá energia rastie rapídne. Síce nie natoľko, aby sme dosiahli cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050. To je ale aj preto, lebo rozvojové ekonomiky nezvládnu prechod na čistú energiu bez pomoci.

Kanadský vedec českého pôvodu Václav Smil vo svojej knihe Ako naozaj funguje svet upozorňuje na to, že aj keď sa veľmi chceme a potrebujeme zbaviť fosílnych palív, tie sa stále vo veľkej miere používajú na výrobu cementu, ocele, plastov či na výrobu amoniaku ako hnojiva. Podľa neho chýba technologický prelom a nové možnosti, ako by sme tieto produkty mohli vyrábať aj bez fosílnych zdrojov.

Množstvo úsilia a peňazí smeruje do toho, aby sa dokázala vyrobiť zelená oceľ či cement bez toho, aby sa použili fosílne palivá. Vodík má potenciál v tomto smere. Zachytávanie oxidu uhličitého sa tiež spomína v prípade ťažkého priemyslu. Je pravda, že fosílne palivá hrajú stále veľkú úlohu v našich životoch. Nielen pri plnení nádrže v aute, ale aj mnoho vecí v tejto miestnosti sa podarilo vďaka nim vyrobiť. To je aj pointa tej knihy od Smila. Myslím si, že prídu technologické inovácie, vďaka ktorým budeme môcť tieto veci vyrobiť. Samozrejme, že budú emisie aj po roku 2050 ako napríklad z petrochemického priemyslu, kde nie je žiadne zrejmé riešenie na nasledujúce roky.

  Je energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre so sídlom v Paríži. Predtým pôsobil v spoločnosti Wood Mackenzie a v Spoločnom výskumnom centre pre energetiku v rámci Európskej komisie. Má doktorát z Oxfordskej univerzity./agentury/

X X X

Antivaxer a Šimkovičovej kolega Kotlár by mohol byť podpredsedom NKÚ, vyšetroval by manažment covidu

„Teraz je jedinečná šanca a podľa mňa na to potrebujeme tri-štyri mesiace. Pustite ma do roboty, aby som to mohol vyšetriť,“ hovoril poslanec Kotlár.

Vláda Smeru, Hlasu a SNS chce vyšetrovať riadenie covidovej pandémie z čias vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. V súčasnosti v koalícii prebiehajú rokovania o možnosti, že by manažment covidu prešetroval podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Stať by sa ním mohol poslanec SNS, známy antivaxer a spolumoderátor Martiny Šimkovičovej z internetovej televízie Slovan Peter Kotlár. Portálu Aktuality.sk to potvrdil poslanec SNS Roman Michelko s tým, že ešte stále nejde o hotovú vec.

„Je taká úvaha alebo plán, ktorý ešte nie je dotiahnutý, že by sa jeden z podpredsedov NKÚ mohol pozrieť na všetky tie nákupy testov a momiek (mobilné odberové miesta, pozn. red.), to by bolo jeho portfólio,“ hovorí Michelko.

„Ak by v krátkom čase expiroval mandát jednému z podpredsedov NKÚ, SNS by pravdepodobne mala záujem o post podpredsedu úradu. Ak nie, je možné, že sa zákonom rozšíri ešte o jedného podpredsedu,“ dodal poslanec.

Jeho jediná agenda

Vedenie NKÚ zvolil parlament len minulý rok. Šéfom úradu je Ľubomír Andrassy, jeho podpredsedovia sú Jaroslav Ivančo a Henrieta Crkoňová.

Ich funkčné obdobie je sedem rokov, súčasná koalícia by teda zrejme skôr išla cestou vytvorenia postu tretieho podpredsedu.

Michelko potvrdil, že záujem o miesto by mal Kotlár. „Je to jeho ambícia, ale určite to ešte nie je hotová vec, že bude podpredsedom NKÚ,“ doplnil. Sám Kotlár o vytvorení akejsi vyšetrovacej komisie hovoril už viackrát.

„Jediná agenda, s ktorou som ja šiel s prepáčením do tohto egocentrického bordelu, ktorý sa volá slovenská politika, by bola agenda politických vrážd a covidového manažmentu,“ tvrdil vo vysielaní televízie Slovan.

„Teraz je jedinečná šanca a podľa mňa na to potrebujeme tri-štyri mesiace. Pustite ma do roboty, aby som to mohol vyšetriť,“ hovoril tiež.

Nezaočkovaný lekár

Kotlár je pritom známy antivaxer. Aj napriek tomu, že je lekár a pred menom si uvádza titul MUDr., pred voľbami sa chválil, že sa nedal zaočkovať.

„Nikdy som sa nedal ani ako zdravotník zaočkovať v rámci povinných očkovaní pre zdravotníka. Ani moje deti nie sú očkované,“ rozprával tiež v televízii Slovan.

Kotlárovu ambíciu otvorene podporili Andrej Danko a na sneme Smeru aj premiér Robert Fico. „Tému predostriem aj na koaličnej rade a som zvedavý, či nájdem podporu, aby sme nejakú či už splnomocnenú komisiu alebo nejakú inšitúciu tým poverili,“ hovoril šéf SNS v Hospodárskych novinách.

Manažment pandémie začala vyšetrovať už aj Generálna prokuratúra. V januári tohto roka začala trestné stíhanie vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia, aktuality.sk

X X X

Sýrska armáda útočila. Zahynulo niekoľko osôb

Medzi mŕtvymi boli aj ženy a deti. Niekoľko ľudí bolo zranených. Najmenej deväť civilistov vrátane šiestich detí a jednej ženy prišlo v sobotu o život v pri ostreľovaní sýrskou armádou v provincii Idlib na severozápade Sýrie, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Obete podľa SOHR zasiahol delostrelecký granát pri zbere olív. Zranenia utrpelo aj niekoľko ďalších osôb, pričom viacerí sú vo vážnom stave.

Sýrske provládne sily v ostatnom čase značne zvýšili intenzitu svojich útokov v provincii Idlib, ktorá je považovaná za poslednú veľkú baštu povstalcov. Došlo k tomu po októbrovom útoku dronov na vojenskú akadémiu v stredosýrskej provincii Homs, ktorý si vyžiadal veľký počet obetí. Podľa SOHR išlo o jeden z najkrvavejších úderov proti vládnym jednotkám od začiatku vojny.

Provincie ovládané militantnou skupinou

Rozsiahle časti provincie Idlib a časti susedných provincií Aleppo, Hamá a Lázikíja ovláda militantná džihádistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (Organizácia pre oslobodenie Levanty) vedená bývalou sýrskou odnožou teroristickej organizácie al-Káida.

Damask, USA a Organizácia Spojených národov (OSN) považujú Haját Tahrír aš-Šám za teroristickú organizáciu.

Občianska vojna v Sýrii vypukla v roku 2011, keď sýrsky prezident Bašar Assad násilne potlačil pokojné protivládne protesty. Počas bojov už od vtedy zahynulo viac než pol milióna ľudí, konflikt sa vymkol spod kontroly a zmenil sa na ničivú vojnu, do ktorej sa zapojili aj armády cudzích štátov, rôzne milície a džihádisti, aktuality.sk

X X X

Energetický expert: Rusko stratilo svoj kľúčový trh s plynom. Dodávky ako pred inváziou už neobnoví

 Bez vládnych zásahov by sa prechod na bezemisné zdroje energie nepodaril. Vládne zásahy sú kľúčovými hýbateľmi pre zmeny v energetike a trh reaguje na tieto podnety. Politika štátov tak hrala kľúčovú úlohu v prechode na čisté energetické zdroje a zohráva tiež úlohu v tom, aby sme dosiahli stanovené ciele v oblasti globálneho znižovania emisií, hovorí v rozhovore pre denník Pravda Peter Zeniewski, energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre so sídlom v Paríži.

 Peter Zeniewski, energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre.

Rozhovor vznikol na konferencii s názvom Central European Energy Conference 2023, ktorý zorganizovala Spoločnosť pre zahraničnú politiku.

X Postupne prichádza k odklonu od fosílnych palív. Čo ho poháňa, je hnaný profitom spoločností či štátnou politikou?

Scenáre Medzinárodnej energetickej agentúry skúmajú, ako politika jednotlivých vlád môže viesť k zmenám v energetickom sektore. Z toho dôvodu tieto scenáre zdôrazňujú úlohu práve vládnych politík pri prechode na čisté palivo. Prechod na čisté energetické zdroje sa začal v minulosti v Európe. Vyústil v rozmach solárnej a veternej energie. Vtedy sme začali pozorovať tiež to, že náklady šli smerom nadol.

 To sa dialo nielen v Európe, ale na celom svete. Niektoré krajiny urobili strategické rozhodnutie, ako napríklad Čína, že investujú do čistých energetických zdrojov. V prípade Číny to bolo rozhodnutie priamo zhora z vlády. To viedlo tiež k poklesu cien. Takže vládne zásahy sú kľúčovými hýbateľmi zmeny pri prechode v energetike a trh reaguje na tieto podnety. Politika štátov tak hrala jednoznačne kľúčovú úlohu v prechode na čisté energetické zdroje a zohráva tiež v úlohu v tom, aby sme dosiahli stanovené ciele v oblasti globálneho znižovania emisií.

X  Nebudú pre zapájanie obnoviteľných zdrojov vyššie faktúry za energie pre domácnosti?

Fosílne zdroje sú relatívne lacné. Ako sme však mohli byť svedkami minulý rok, ich cena je veľmi volatilná. Cena vie vyskočiť veľmi vysoko za krátky čas. Výhoda obnoviteľných zdrojov je v tom, že ak ich už zapojíte, dokážete mať naozaj lacnú elektrinu každý rok. Samozrejme, že musíte urobiť najskôr investície do siete a uistiť sa, že všetky náklady na tento prechod budú prijateľné a spoľahlivé. Ale len čo to dosiahnete, táto čistá energia bude pre spotrebiteľov lacnejšia.

Výzvou sú v súčasnosti počiatočné náklady, ale na niektorých trhoch či v regiónoch už teraz vidíme, že čistá energia je už lacnejšia, než tá z fosílnych palív. Príkladom sú elektrické vozidlá. Počas ich celej životnosti dokážete ušetriť. Pretože náklady na ich pohon sú oveľa nižšie. To isté platí aj pre tepelné čerpadlá, ktoré sú čo sa týka nákladov na vykurovanie lacnejšie než plynové kotly.

X Aká bola podľa vás reakcia Európy pri jej snahe o odstrihnutie sa od ruského plynu?

Spotreba plynu klesla v Európe medziročne až o 13 percent. To sa ešte nikdy nestalo. Dodávky plynu z Ruska nahradili dodávky skvapalneného plynu. Liberalizácia trhu v EÚ mala za následok, že plyn mohol tiecť z rôznych smerov. Flexibilita bola vďaka liberalizácii oveľa vyššia. Viacerí hovoria, že na nižšiu spotrebu plynu malo vplyv aj teplé počasie, čo je pravda, ale priemysel pre vysoké ceny plynu tiež obmedzil výrobu. Otvorenou otázkou ostáva, či je zníženie spotreby plynu trvalé, alebo dočasné.

Máme za to, že spotreba v priemysle išla nadol až o 25 percent, z čoho polovica bola spôsobená tým, že sa nevyrábalo, lebo nebol ani dopyt po produktoch. Druhá polovica bola ušetrená vďaka energetickej efektívnosti.

X Je Európa pripravená na tohtoročnú zimu? Zásobníky s plynom sú naplnené, ale bude dosť plynu, ak Gazprom preruší dodávky úplne?

Mnohí sa domnievajú, že Európa ako celok toho schopná bude. Ale, samozrejme, bude záležať na mnohých faktoroch, či bude dostatok skvapalneného plynu a aká bude spotreba. Ak bude príliš tuhá zima, spotreba plynu bude väčšia a zásobníky sa budú vyprázdňovať rýchlejšie. Vždy tu bude isté riziko, ale vo všeobecnosti sme oveľa lepšie pripravení ako v minulosti.

X Rusko stratilo Európu ako významného odberateľa pre svoj plyn. Je jeho pozícia oslabená a dokáže nájsť alternatívne trhy?

Rusko stratilo svoj kľúčový exportný trh s plynom. Dôvera, na ktorej bol tento zmluvný vzťah postavený, sa rozpadla. Je nepravdepodobné, že dodávky ruského plynu budú opäť na úrovniach ako pred vojnou. Európa sa tiež snaží diverzifikovať zdroje plynu, už nie je odkázaná len na Rusko. Rusko bude mať problémy dostať dodávky plynu na ázijské trhy. Dopyt po plyne v Číne nie je taký veľký, ako sa očakávalo. Nie je jasné, či Čína bude potrebovať ďalšie dodávky plynu nad rámec toho, čo im Rusko dováža teraz. Vo všeobecnosti tak budú v roku 2030 ruské dodávky plynu nižšie, než boli v roku 2021.

X Pozorujeme, že v rozvinutých krajinách dopyt po fosílnych palivách klesá. Na druhej strane sú rozvíjajúce sa krajiny, kde, naopak, dopyt po fosílnych palivách rastie. Nie sme tak v konečnom dôsledku na tej istej štartovacej čiare?

Máte úplnú pravdu v tom, že pokles dopytu v rozvinutých krajinách je zhruba vybalansovaný zvýšeným dopytom po fosílnych energiách v rozvíjajúcich sa krajinách. Tie bohatnú, ich populácia sa zvyšuje a rovnako aj ich ekonomiky rastú. Prirodzene, že potrebujú viac energií, ako potrebovali v minulosti. Tu v Európe to už nie je ten prípad. Na druhej strane v Indii dosiahli cieľ v solárnej energii a dokážu ňou uspokojiť zvyšujúci sa dopyt po elektrine. Ale na iných miestach potrebujete distribuovať pomoc od rozvinutých krajín.

 Je lacné znižovať emisie v rozvíjajúcich sa krajinách. Ale zvyčajne nie je k dispozícii dostatok kapitálu alebo to investori považujú za príliš rizikové. Ak by sa však vlády spojili a dokázali zhromaždiť dostatok kapitálu na financovanie energetického prechodu, bolo by to jednoduchšie.

X Čína sa snaží dobyť európsky trh lacnými elektrickými vozidlami. Veľa sa hovorí o tom, že má dominantné postavenie v ťažbe a spracovaní vzácnych kovov. Ako by mala EÚ reagovať na to, že pri zelenom prechode sú tieto vzácne kovy potrebné, pričom nechceme prejsť z jednej závislosti od Ruska k závislosti od Číny. Treba budovať partnerstvá napríklad s africkými štátmi, ktoré majú zásoby vzácnych kovov?

Partnerstvá a medzinárodná spolupráca sú kľúčové. Nikdy nie je dobrý nápad sa spoľahnúť výnimočne len na jeden reťazec dodávok. To platí v prípade akejkoľvek komodity, paliva či technológie. V prípade Európy už prebiehajú snahy o to, aby sa postavili domáce kapacity na lítiové batérie a podobne. Európska únia sa snaží nájsť balans medzi manažovaním nákladov pri prechode na zelené palivá a tiež rizikami prílišnej koncentrácie na trhoch. Práve na boj proti prílišnej koncentrácii na trhu potrebujete budovať partnerstvá.

X Nemali by fosílne spoločnosti urobiť viac alebo aspoň zainvestovať viac, aby sme sa od fosílnych palív posunuli rýchlejšie k zelenej energii a odvrátili tak klimatickú zmenu a negatívne zmeny s ňou spojené?

Absolútne, určite by mali robiť viac. Čoskoro zverejníme novú štúdiu, ktorá prinesie odpovede presne aj na túto otázku. Jedno z hlavných zistení z tejto štúdie je, že toto odvetvie dáva menej ako jedno percento z celkových výdavkov na zelené energie. To je veľmi malé číslo. Mali by dávať oveľa viac. Stanovený cieľ pritom majú zväčša len európske ropné spoločnosti ako BP alebo Shell. Tie sa však menia v dôsledku korporátnej stratégie, nikdy tak nie je jasné, čo je ich cieľom. Ropné a plynárenské spoločnosti musia znižovať svoje emisie, pretože sú veľkými znečisťovateľmi.

X To isté platí aj pre politikov – nemali by sa tiež posnažiť robiť viac, aby sme zvládli klimatické zmeny?

Napríklad v prípade EÚ je to stimulovať producentov, aby znižovali svoje emisie. Vytvoriť trh pre nízkoemisné palivá, napríklad vodík. Aby sa zabezpečil odber čistého vodíka či nízkoemisných palív. To vidíme ako momentálne veľké výzvy v súčasnosti.

X Ste technooptimista? Zachránia nás nové technológie pri riešení klimatickej krízy?

Musíte byť optimistom, pretože vidíme pri technológiách veľké zlepšenia na strane nákladov a efektívnosti. V tomto smere som optimistom. Na druhej strane si nemyslím, že to dokážu trhy urobiť samy. Potrebujeme vládne stimuly na vytvorenie dopytu pre ne. Dobré správy sú, že až 80 percent emisií, ktoré musíme znížiť podľa plánu do roku 2030, už dokážeme znížiť vďaka súčasným technológiám. To je jednoducho ľahké urobiť.

X Kde je teda problém, prečo sa čaká a prečo sa nerobí viac pri prechode na zelené zdroje?

Nemyslím si, že sa na niečo čaká. Aj na konferencii sme počuli o tom, že EÚ zdvojnásobila svoje ambície v oblasti čistých zdrojov. Podobné kroky v tejto oblasti sa dejú aj v USA. Čistá energia rastie rapídne. Síce nie natoľko, aby sme dosiahli cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050. To je ale aj preto, lebo rozvojové ekonomiky nezvládnu prechod na čistú energiu bez pomoci.

X Kanadský vedec českého pôvodu Václav Smil vo svojej knihe Ako naozaj funguje svet upozorňuje na to, že aj keď sa veľmi chceme a potrebujeme zbaviť fosílnych palív, tie sa stále vo veľkej miere používajú na výrobu cementu, ocele, plastov či na výrobu amoniaku ako hnojiva. Podľa neho chýba technologický prelom a nové možnosti, ako by sme tieto produkty mohli vyrábať aj bez fosílnych zdrojov.

Množstvo úsilia a peňazí smeruje do toho, aby sa dokázala vyrobiť zelená oceľ či cement bez toho, aby sa použili fosílne palivá. Vodík má potenciál v tomto smere. Zachytávanie oxidu uhličitého sa tiež spomína v prípade ťažkého priemyslu. Je pravda, že fosílne palivá hrajú stále veľkú úlohu v našich životoch. Nielen pri plnení nádrže v aute, ale aj mnoho vecí v tejto miestnosti sa podarilo vďaka nim vyrobiť. To je aj pointa tej knihy od Smila. Myslím si, že prídu technologické inovácie, vďaka ktorým budeme môcť tieto veci vyrobiť. Samozrejme, že budú emisie aj po roku 2050 ako napríklad z petrochemického priemyslu, kde nie je žiadne zrejmé riešenie na nasledujúce roky.

 Peter Zeniewski, energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre.

Je energetický analytik v Medzinárodnej energetickej agentúre so sídlom v Paríži. Predtým pôsobil v spoločnosti Wood Mackenzie a v Spoločnom výskumnom centre pre energetiku v rámci Európskej komisie. Má doktorát z Oxfordskej univerzity.

X X X

Herec Juraj Bača: Pred šou som o pečení nevedel nič, v Dunaji ocenili môj nemecký vzhľad

 Do povedomia divákov ho dostal slovenský Komisár Rex. Dnes pracuje v mimoriadne populárnych televíznych projektoch.

Priznáva, že k moderovaniu v Pečie celé Slovensko sa dostal cez trapas, v seriáli Dunaj zasa obliekol uniformu esesáka aj pre jeho „nemeckosť“.

Na internete ho zasa cez covid „zvirálnila“ výzva ministerke kultúry, po ktorej už dostával ponuky do politiky. Tam by však nevstupoval. „Vyzerá to tak, akoby sa normálni ľudia stávali v politike nenormálnymi,“ povedal tiež v rozhovore pre Aktuality.sk herec a moderátor Juraj BAČA.

X Na jeseň vás môžu ľudia vidieť až v troch projektoch. S ktorým si vás spájajú najviac?

Ťažko povedať, lebo v mojom prípade sú to dve odlišné polohy. Jedna je moderátorská v Pečie celé Slovensko a druhá herecká. Na pekársku šou si už zvykli a v Dunaji ma zrejme ani nečakali, keďže som sa dlhodobo neobjavoval na obrazovkách Markízy.

Tento angažmán ma potešil a mal som veľmi pozitívne reakcie. Viem, že epizóda, v ktorej som sa objavil, bola veľmi sledovaná. Teší ma to aj preto, lebo ma diváci stále vnímajú aj ako herca, nie len ako moderátora.

X Okrem toho moderujete psíčkarsku reláciu Najvernejší. Takže ste aktuálne divákovi na očiach o to viac.

V našej brandži je to už raz tak. Raz máte toho veľa, inokedy pomenej. Teraz mám obdobie, kedy je toho až neskutočne dosť. Práve sa vraciam z moderovania jednej akcie a doobeda som skúšal v divadle. Zajtra tam idem na skúšku opäť a následne ma čaká akcia v Tatrách. Takto nejako sa mi to zbiera a fungujem.

X Už ste sa vyjadrili, že Pečie celé Slovensko bola vaša vysnívaná šou. Prečo?

Aj predtým som dostával ponuky na rôzne moderovanie. Ale úprimne, vtedy som sa úplne necítil ako moderátor. Skôr len herec. Niektoré šou boli bulvárne či kontroverzné a s takýmto typom som sa nikdy nestotožňoval. Ale Pečie celé Slovensko je jedna estetická, funkčná a príjemná súťaž.

Dnes, keď sa okolo nás deje toľko negatívnych vecí, je zrejmé, že ide formát postavený na tom, že si v ňom ľudia pomáhajú a má dobrú energiu. Takých na obrazovke nevidíte veľa. Tu vidieť úprimné priateľstvá. Všetko, čo sa v šou deje, je prirodzené a nič umelé.

X Toto sú tie kritériá, podľa ktorých kývnete na účinkovanie v projekte?

Aj tu treba rozlišovať moderátorskú a hereckú rovinu. Herecká práca je o stvárňovaní ľudí v príbehu. Hráte postavu, ktorú vám napísal scenárista. Aj keď sa v Dunaji oblečiem do uniformy SS, ešte to neznamená, že vyznávam nacistickú ideológiu. Iba stvárňujem rolu a tá hranica angažovania sa je omnoho-omnoho ďalej.

Považujem totiž za dosť dôležité poukazovať aj na historické aspekty doby, aby si dnešná generácia uvedomila, čo zlé sa dialo. Aj rolu príslušníka SS v koncentračnom tábore by som zahral najlepšie ako viem – len preto, aby ukázala pravá historická podstata.

Čo sa týka moderovania projektov, tam mám jasno tiež. Chcem robiť také šouky, po ktorých sa môžem ráno zobudiť bez nepríjemného pocitu. Vo formátoch, v ktorých mám byť, som morálne a hodnotovo vyrovnaný – aby som sa za nimi mohol v pohode ohliadnuť a stáť si za nimi.

 X Pečie celé Slovensko bol váš prvý stret s pečením?

V podstate áno. O pečení som nevedel takmer nič. Keď prišla ponuka na konkurz, upiekol som bábovku, a to bol taký môj prvý kontakt. Dá sa tiež povedať, že išlo aj o prvú skúsenosť s moderovaním ťažiskových šou.

X Tá bábovka bola jednou z podmienok kastingu?

Nie. Bol som taký snaživý, že som si povedal: keď už idem na konkurz k pečeniu, mohol by som vedieť, čo je to droždie alebo poznať rozdiel medzi hrubou a hladkou múkou. Alebo rozoznať druhy ciest. Bola to moja iniciatíva. Napríklad som si v potravinách pozeral zadné strany produktov a podobne. Ale tieto poznatky som v praxi aj tak nevyužil, išlo skôr o vnútorný pocit.

X Na kasting Pečie celé Slovensko ste vraj prišli ako náhrada za niekoho a nechtiac ste si tam sadli na prichystanú roládu. Presne takto ste si váš ideálny konkurz určite nepredstavovali.

Dnes to už beriem s humorom. Taktiež musím pripomenúť, že vtedy bola doba covidu. Všetky divadlá zatvorili a eventy, ktoré sme mali mať s kapelou, zrušili. Všetky umelecké aktivity zrazu prestali fungovať. Doplním, že som – podobne ako moji kolegovia – rok a pol nezarobil ani euro. Keď teda prišla ponuka na takúto veľkú šou, bral som to ako vec, ktorá môže radikálne zmeniť môj život.

Išiel som tam so stresom. A keď už dorazíte takto nastavený pred kamery a štáb a prisadnete roládu, minimálne si to vyčítate. Ale asi to tak malo byť. Všetci sa začali smiať a možno práve toto bol moment, pri ktorom si všetci uvedomili, že Pečie celé Slovensko môže byť aj pre ľudí, ktorí piecť nevedia. Lebo je tam ten Juraj, ktorý síce prisadol roládu, ale mnohí sa v ňom našli.

X Čakali ste, či z toho kastingu vôbec niečo bude?

Stále bolo všetko otvorené. Inak, tandem s Juniorom je svetový unikát. V licencii súťaže je totiž dané, že by ju mali moderovať muž a žena. Ale na konkurz prišiel aj Junior a povedali nám: veď poďte vy dvaja. Po roláde Junior spozornel a asi šípil, že v tejto zostave zažije niečo zaujímavé. Že pri tomto chlapcovi musí byť v strehu, lebo bude zrejme schopný všetkého. Bolo to živé a štáb to bavilo. Takže som dúfal, že všetko, čo sa tam odohralo, nebolo márne.

Rozhodnutie o moderátoroch bolo potom v štádiu niekoľkých schvaľovaní, lebo stále bol v hre žensko-mužský tandem. Nakoniec to dopadlo takto.

X Oceňujete, že ste v šou s dobrou energiou. Dá sa pri jej nakrúcaní zažiť aj niečo negatívne?

Je to súťaž. Do finále sa dostanú len traja najlepší a napokon ju vyhrá len jeden z nich. Za týždne nakrúcania vám ľudia prirastú k srdcu a častokrát sú to obrovskí bojovníci, ktorí majú ťažké životné osudy, a práve cez pečenie, si častokrát liečia svoje rany na duši. Vždy, keď som oznamoval vypadnutie, bol ťažký moment aj pre mňa. Zrejme len toto by som označil za jedinú negatívnu skúsenosť. Inak je to celkom sranda. Veľa vecí v prvej sérii ešte nefungovalo úplne ideálne, ale všetky muchy sme vychytali a teraz si to naozaj užívam.

X Čo sa deje s jedlom, ktoré súťažiaci upečú?

Túto otázku dostávam dosť často. Dokonca niektorí ľudia pri tom radia, aby sme napečené jedlo posielali do detských domovov či sociálnych zariadení. Ale zrejme nevedia, že tomuto kroku predchádzajú viaceré hygienické kontroly a nejde to ľahko. No a pravda je taká, že pri nakrúcaní pracujú desiatky ľudí, ktorí na pľaci makajú od rána do večera. Keď sa napečú torty či zákusky, verte mi, že o to nie je núdza. Do pár minút je všetko zjedené. Všetci chcú ochutnať všetko, lebo tie receptúry sú úžasné. Nič sa nevyhadzuje.

Takže po nakrúcaní nechodíte domov s výslužkou?

Ale sem-tam sa stane (smiech…). Zvyknem sa o ňu podeliť bratovými deťmi a veľmi sa potešia, ak sa im niečo ujde. Takže ja mám nachystanú škatuľku. Dobroty by som doprial každému, lebo sú veľmi chutné a profesionálne.

 X Nadchla vás vaša moderátorská práca v šou tak veľmi, že sa hecnete a pečiete tiež?

Tento rok som si povedal, že keď mám pri sebe najlepších a najšikovnejších kuchárov – vrátane porotkýň, Natache Pacal – ktorá je veľkou kapacitou vrámci cukrárstva či víťaza prvej série Miňa Macuľu, tak som si povedal, že začnem piecť. Dal som sa na naše technické výzvy, ktoré dávajú súťažiacim. Urobil som napríklad kardinál rezy, crème brûlée či langoše. A už ich pečiem aj pravidelne.

X Doma a pred rodinou môžete byť pri pečení „za chytráka“.

Áno. Ono je to o tom, že v súťaži som za moderátora-maškrtníka, ktorý chce všetko ochutnať. Keď porotkyne skonštatujú, že toto cesto je veľmi dobre nadýchané, chcem ho ochutnať. Nie preto, že by som bol maškrtný, ale chcem vedieť, ako má nadýchané cesto chutiť. Keď povedia, čo je a čo nie je výrazne ochutené, chcem sa o tom presvedčiť. Napríklad som nevedel, že sa solia aj sladké koláče. Všetky kritiky a rady sa tam na vás nalepia. Takže už v cukrárni viem postrehnúť, ako chutí a vyzerá prešľahaný krém alebo vidím nevláčne cesto.

X Prezraďte, chodíte na nakrúcania nenajedený?

Nenajedený až tak nie. Lebo koláčiky a torty sú iba maškrty a neberiem ich ako plnohodnotné jedlo. Ale je pravdou, že keď chodíme na obedy, nechávam si „rezervu“ na ochutnávky (smiech…).

To, že ste boli na obraze veľkej šou, bol aj dôvod, prečo si váš všimli a zavolali do Dunaja?

Nebolo to tak. Lebo televízie spravidla nemajú rady, keď si navzájom berú herecké či moderátorské tváre. Ja som Markíze vďačný za veľmi veľa vecí. Po jojkárskom Paneláku mi dala príležitosť v Búrlivom víne. Tým pádom som sa z televízie nevyparil. Keď sa ma po rokoch budú pýtať, čo bol ten kľúčový moment, odpoviem: Komisár Rex na Markíze.

V tomto projekte stavili na mňa – ako na hlavného protagonistu. Vtedy som bol neskúsený mladý herec, ktorý mal pred kamerou nabehaných iba pár minút. Zrazu som však dostal na plecia nosný projekt, ktorý bol silnou značkou. Dokonca aj teraz si na sociálnej sieti otvorím správy s otázkami, kedy bude Rex 2. Tento seriál u divákov zrejme veľmi silno zarezonoval.

Po tom som bol obsadzovaný do filmov, a tak som ponuky z televízií musel odmietať. To, že ma nedávno oslovili do Dunaja, vnímam ako krôčik späť do televízneho herectva. Nedávno som dotočil pre JOJ seriál Lásky v Istanbule. Stále som súčasťou Nemocnice a obsadili ma aj v seriáli Duch. Snažím sa tento typ práce udržať, lebo ma umelecky posúva vpred.

X  Martin Nikodým v nedávnom rozhovore pre Aktuality.sk spomínal, že jeho seriálovú fotografiu v uniforme SS „ocenil“ aj nemecký turista v Bratislave. Tvorcom Dunaja ste tiež padli do oka kvôli „nemeckému“ vzhľadu?

V Markíze ma veľmi dobre poznajú. Ale skôr mi to povedali v tom zmysle, že kde som bol doteraz, keď ma videli v nacistickej uniforme. Aj reakcie divákov boli veľmi silné. Zrejme som do Dunaja zapadol výzorom. V tomto vie byť herectvo celkom spravodlivé. Nie je to len o tom, že človek musí byť len pekne urastený a podobne.

Úlohu esesáka by si zrejme nikdy nemohli zahrať kolegovia ako Noël Czuczor či Dávid Uzsák, lebo sú typologicky iní. Platí to aj naopak. S mojím tvarom čeľuste, blond vlasmi a modrými očami by som asi nikdy nemohol hrať židovského väzňa. V herectve je to niekedy výhoda, inokedy nevýhoda. Ale musí to fungovať aj vizuálne.

X V Dunaji ste prišli na obraz, aby ste tam zamútili vody. Povedali ste v ňom posledné slovo alebo ste tvorcom ďalej k dispozícii?

Som im ďalej k dispozícii. Ono sa to všetko nejako kreuje a rieši. Ide o spoločné plány s tým, že sme si pootvorili dvere a uvidíme čo ďalej. Okrem toho, že veľa skúšam v divadle a pravdepodobne ma čaká výroba 4. série Pečie celé Slovensko, deň má len 24 hodín a všetko treba stíhať, a tak je všetko vo hviezdach. Nechali sme to otvorené a uvidíme, ako sa to dá celé vymyslieť a naplánovať.

 X V jednom z rozhovorov ste sa vyjadrili, že ste „človek, ktorý bol vychovaný v štýle staromódnych džentlmenov“. Oba projekty sú klasické, takže sa v nich cítite ako doma?

Neviem, aké sú dnes trendy v rámci rodovej emancipácie. Ale ja budem vždy ten, ktorý otvorí dáme dvere alebo ponúkne stoličku, aby si mohla sadnúť. Vždy to budem brať ako džentlmenské gesto a nijak inak. Takto som bol vychovaný a to, že mám tieto modely správania v súkromí, sa celkom hodí do týchto projektov.

Ale herecká práca je o tom, hľadať v sebe všetky druhy emócii a vedieť potlačiť svoje prirodzené rovnice správania. V divadle hráme aj predstavenie o domácom násilí, a to je už z iného spektra. Ide tam o najbrutálnejšiu sféru domáceho násilia a manipulácie.

X Cez covid ste nakrútili kritické video ako výzvu voči vtedajšej ministerke kultúry Natálii Milanovej. Bolo to prvýkrát, čo ste ako osoba, ktorú široká verejnosť pozná, poslala výzvu politikom?

Celé to bolo dosť zaujímavé. V tom čase som bol akurát na ceste do Banskej Štiavnice, chystal som sa na druhý deň na hríby . Počas cesty som si v rádiu vypočul rozhovor s pani ministerkou a neveril som vlastným ušiam. Tak som prišiel na hotel a na prvú som nakrútil autentickú reakciu na margo toho, čo tam odznelo. Nikomu nezávidím, kto v tom čase musel robiť rozhodnutia v krajine, ale trvalo to už strašne dlho. Tak u mňa pretiekol povestný pohár trpezlivosti. Nahral som video, dal som ho na sociálnu sieť a išiel spať.

Ráno som sa zobudil a našiel neprijaté hovory. Od Zuzky Fialovej. Zdenky Studenkovej od kolegov z Činohry SND či muzikantov. V prvom momente som sa vyľakal, čo som spôsobil. To som ešte nevedel, že do rána malo video vyše 500-tisíc zhliadnutí a veľmi veľa zdieľaní. Dokonca sa mi začali ozývať aj politici s prosbou, či to nestiahnem, lebo je to veľmi virálne. Bol som však nekompromisný. Ľudia, ktorí mi volali, boli radi, že konečne dal niekto všetkým veciam, ktoré sa okolo kultúrnej obce diali svoju tvár.

Bral som to ako úprimnú reakciu a išlo o konštruktívnu kritiku s návrhom riešenia. Takto by mala poľa mňa vyzerať forma kritiky. Na konci dňa to nebolo až tak negatívne. Dokonca som potom začal dostávať aj ponuky do politických strán. Ale nie som úplný nadšenec politickej kultúry a činov ľudí v nej.

X Na to máte aký názor?

Stále hovorím, aby sme začali kultúrou sami od seba. Napríklad tak, že sa začneme správať slušne, že sa navzájom pozdravíme, že keď dofajčíme cigaretu, aby sme ju hodili tam, kde patrí a nie na zem. Ja považujem za kultúru, ako sa správame k svojmu okoliu, k prírode, alebo či sa muž správa slušne k ženám. To je pre mňa forma kultúry. Ak tí ľudia, ktorí sa kultúrou oháňajú, nemajú kultúrne správanie, akoby spoločnosti nepovedali nič.

X Znova by ste nakrútili video, keby nastal obdobný spoločenský problém?

Vtedy to bolo veľmi spontánne a bytostne sa ma to týkalo. Nebol v tom žiadny kalkul, lebo som v tom žil. Ale momentálne mi vyhlásenia smerom k politikom prídu zbytočné. Veľa ľudí niečo hovorí, ale málo ľudí počúva. Vy si uvedomíte, že Vás nikto nepočúva, a tak začnete kričať a ani si to neuvedomíte a do svojho prejavu pridávate agresiu, lebo ste frustrovaný z toho, že nikto nepočúva a zrazu sa ocitnete tam, kde ste nechceli byť – a je úplne jedno, na akej strane stojíte.

Na konci dňa sme sa dostali na extrémne kraje spektra a toto nie je dobre. Nepáči sa mi, že sa ľudia nazývajú dezolátmi či fašistami. Stratili sme mieru. Na toto si dávam pozor. Opakujem: to, čo tu dlhodobo chýba, je slušnosť.

X Vy máte obavy z vedenia na ministerstve kultúry? Prišli doň ľudia z dezinfo scény a podľa slov ministerky sa chcú v rezorte vrátiť „k duchu slovenského národa“. Čo z týchto rečí čítate?

Ja osobne nič. Akurát sa domnievam, že v predvolebnom boji sú ľudia ochotní ísť aj proti svojmu presvedčeniu. Platí to zrejme pri každej vláde. Keď sa zapnú kamery, tak človeka akosi nespoznávate. Ja len dúfam, že zdravý rozum tam kdesi stále je. Pri absurdných návrhoch niektorých politikov si len pomyslím, že to určite robia len pre politické body a že to určite nemôžu myslieť vážne. Lebo niektoré veci sú hraničiace so zdravým rozumom. Potom to vyzerá tak, akoby sa normálni ľudia stávali v politike nenormálnymi.

X Štátny tajomník ministerstva kultúry nedávno rečnil v trnavskej bazilike a v mene vlády žiadal biskupov o „zasvätenie Slovenska Kristovi Kráľovi“. Nie je tajomstvom, že ste veriacim človekom – ako sa vám počúvali takéto vyjadrenia?

Pre mňa je to absurdné, že sa niečo také intímne a osobné, ako je viera, stala súčasťou slovenskej politiky. Načo a prečo ? Hovorím úprimne, že ja som sa nikdy v kostole necítil dobre, keď sa čítal pastiersky list, v ktorom sa vyzývalo, aby sa volilo to či ono. Takéto veci nemajú v chrámoch čo hľadať. Viera je veľmi súkromná a osobná záležitosť.

Som na 1000 percent presvedčený, že ak chceme šíriť lásku k blížnemu či učenie Ježiša Krista, tak veľmi pochybujem, že by to malo byť cestou nátlaku a že by chcel byť kráľom Slovenska, prišlo mi to viac menej ako teatrálne gesto.

Náš pán dekan z Galanty nás vždy učil, že vieru treba mať v srdci a najlepšie, čo človek vie urobiť, je žiť tak a nielen hovoriť, ako sa má žiť., Myslím, že by sme radšej mohli venovať energiu tomu aby sme boli viac tolerantnejší, aby sme nesúdili, šírili okolo seba lásku a počúvali sa navzájom. Pre mňa je absurdné, že sa toto používa na politický boj.

 X Ako veriaci herec sa v umeleckej brandži cítite, že ste v „menšine“?

Vôbec to takto nevnímam a nikoho svojou vierou či presvedčením nezaťažujem. Ja mám veľa kamarátov, ktorí sú napríklad homosexuáli a mám s nimi perfektné vzťahy a sme k sebe tolerantní. Taktiež mám aj silno veriacich kamošov a aj s nimi sa vieme dobre porozprávať.

Je to len o tom, či chceme spolu hľadať veci, ktoré nás spájajú alebo naopak. Lebo otázky, ktoré rozdeľujú ľudí, nemajú odpoveď a keď majú, tak veľmi zložitú a komplexnú. Nikdy nebudeme mať jasnú odpoveď na citlivé témy. Takže prečo sa tým zaťažovať?

X Od práce čí ťažkých tém si vraj doprajete internetový detox. Naposledy ste si „vypli“ sociálne siete na dovolenke Aljaške. Pomohlo to?

Uvedomil som si pri tom absurdnosť v tom, ako sa veci stávajú témami. V tom čase u nás všetkých trápili medvede. Obrovská téma. Bol som na Aljaške a práve vtedy som tam narazil na medvedicu s mladými a asi ďalších 6 medveďov. Keď som vystresovaný dobehol do kempu, že tam je medveď, zistil som, že som jediný, čo panikári, keď som sa snažil ostatných upozorniť.

X Čo vám na to povedali?

Iba OK a nič viac, fungovali ďalej ako by sa nič nedialo.. Pýtal som sa ich, že prečo si z toho nič nerobia. Povedal mi: Rozprávame sa nahlas, nemáme vyložené jedlo, nelezieme im do teritória a medveď na teba nemá prečo zaútočiť, keď ho neohrozíš. Nechápali, prečo som bol z toho stretu celý v šoku.

Teraz si zoberte, akú obrovskú silu majú sociálne siete. Ak chce niekto považovať nejakú vec za dôležitú, tak sa to cez ne dá jednoducho zariadiť. Vytvoríte pár falošných profilov, vymyslíte šokujúci príbeh, pár krát prezdieľate a už to ide samospádom, keďže tam nie je regulácia a mediálna gramotnosť sa u nás nenosí. Pýtam sa, naozaj je mojím problémom medveď? Alebo sa naozaj ideme hádať na ďalších veciach?

Keby sme každého poslali na dva týždne na Aljašku, tak naozaj by na Slovensku bolo v tomto zmysle zdravšie prostredie. Zistili by sme, že veci, ktoré sa u nás riešia ako problémy, sú len politickou témou a neraz sú politikmi zneužívané, aktuality.sk

X X X

V Rakúsku sa zrútilo malé lietadlo, smerovalo z Česka do Chorvátska. Zahynuli všetci pasažieri

Pri rakúskej obci Grünau im Almtal sa v sobotu popoludní zrútilo malé lietadlo a na jeho palube zahynuli štyria ľudia. Informovala o tom agentúra APA, podľa ktorej sa obete zatiaľ nepodarilo identifikovať.

 Stroj typu Rockwell Commander podľa servera Aviation Safety Network štartoval v českého mesta Příbram a mieril na chorvátsku Istriu. Manažérka Letiska Příbram Klára Lieblová ČTK oznámila, že o havárii vie, ale nemôže k nej podať žiadne informácie.

Úrady vyhlásili rozsiahle pátranie po jednomotorovom štvormiestnom lietadle okolo poludnia. S pomocou helikoptér po ňom pátrali hasiči, policajti, horská služba a tiež členovia Červeného kríža.

Trosky aj obete sa podarilo nájsť po štvorhodinovom pátraní v zasneženom lyžiarskom areáli, poznamenala rakúska tlačová agentúra. Policajná hovorkyňa Barbara Riedlová uviedla, že vzhľadom na zimné podmienky boli pátracie a záchranné práce ťažké.

Príčina nehody zatiaľ nie je známa, prípad vyšetruje hornorakúsky kriminálny úrad.

Podľa Aviation Safety Network mal stroj, ktorý havaroval v Rakúsku, nemeckú registráciu.

Český Ústav pre odborné zisťovanie príčin leteckých nehôd (ÚZPLN) informácie o pádoch lietadiel z Česka v zahraničí dostáva zvyčajne s oneskorením jedného až dvoch dní, podľa závažnosti udalosti, uviedol referent pre zahraničnú spoluprácu a legislatívu ÚZPLN Stanislav Suchý. Na vyšetrovaní sa potom ústav podieľa podľa toho, aké požiadavky má zahraničná organizácia, dodal.

Výberová chronológia havárií malých lietadiel v Európe v roku 2023

  1. februára– Slovensko – Pri obci Trenčianske Stankovce v okrese Trenčín havarovalo motorové lietadlo, nehodu neprežili štyria ľudia.

Pri Trenčíne havarovalo malé motorové lietadlo, štyria ľudia zahynuli

  1. marca– Nemecko – Dvaja ľudia prišli o život pri páde malého lietadla v národnom parku Bavorský les. Podľa miestnej polície išlo o posádku stroja, tvorenú dvoma mužmi.
  2. mája– Slovensko – Malé lietadlo zmizlo z radarov na Orave. Trosky lietadla sa našli na druhý deň v katastri obce Novoť v okrese Námestovo. Pilot nehodu neprežil.
  3. mája– Švajčiarsko – Traja ľudia zahynuli pri zrútení turistického lietadla v zalesnenej hornatej oblasti na západe krajiny. Malé lietadlo havarovalo v strmom a ťažko prístupnom teréne neďaleko obce Les Ponts-De-Martel v kantóne Neuchatel.
  4. júna– Slovensko – Pri Dolnom Hričove v okrese Žilina spadlo malé lietadlo. Pilot nehodu neprežil.

 júna– Švédsko – Dvaja občania Maďarska vo veku 40 – 50 rokov prišli o život pri páde malého lietadla, ku ktorému došlo na juhovýchode krajiny. Vrtuľové lietadlo sa zrútilo do vody neďaleko dediny Arkösund ležiacej zhruba 120 kilometrov juhozápadne od Štokholmu.

  1. augusta– Slovensko – Pri páde malého športového lietadla pri obci Podhorany v okrese Nitra zomreli dvaja ľudia. 
  1. septembra– Maďarsko – Dve obete na životoch a štyroch zranených si vyžiadala havária malého lietadla na leteckom dni na Börgöndskom letisku vo Fejérskej stolici. Nehodu neprežila dvojčlenná posádka lietadla, ktoré po páde začalo horieť.
  2. októbra– Slovensko – Pri leteckej nehode v meste Senica zomrela jeho dvojčlenná posádka – muži vo veku 52 a 19 rokov.

2 novembra– Rakúsko – Štyri obete si vyžiadal pád malého lietadla v regióne Lungau v spolkovej krajine Salzbursko. K nešťastiu došlo v obci Sankt Andrä v okrese Lintsching, pričom lietadlo spadlo uprostred lesa v strmom a ťažko prístupnom teréne.

  1. novembra– Maďarsko – Dvaja ľudia utrpeli zranenia po páde malého lietadla, ktoré sa zrútilo krátko po štarte pri obci Úrhida vo Fejérskej stolici./agentury/

X X X

Dá sa vyplatiť dôchodok aj spätne? Koľko rokov dozadu vám poisťovňa započíta a ktoré roky nezoberie do úvahy?

Ste v dôchodkovom veku a nepoberáte penziu? Možno robíte chybu a prichádzate o peniaze.

 Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek, nemusí hneď požiadať o dôchodok. Môže naďalej napríklad pracovať bez toho, aby dôchodok poberal. Ak sa po nejakom čase rozhodne požiadať o dôchodok, môže oň požiadať aj spätne.

  Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky spätne od uplatnenia nároku na dôchodok, avšak len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku. Napríklad, ak dôchodkový vek dovŕšil v roku 2018 a o dôchodok požiada v roku 2023 so spätnou platnosťou, bude mu vyplatený iba od roku 2020 (čiže najviac tri roky spätne)./agentury/

X X X

Česi sa čudujú „novému kráľovi Slovenska“ a iným bizarnostiam (týždeň vo svetových médiách)

V tomto prehľade sa okrem témy z titulku dozviete aj o prekvapivej návšteve amerického ministra obrany Lloyda Austina v Kyjeve, či o novom „protizahraničnom“ zákone v Maďarsku. No a končiť budeme v Holandsku, kde parlamentné voľby vyhrala krajne pravicová strana Geerta Wildersa.

 Český web Idnes.cz zverejnil na svojich stránkach článok s titulkom: „Nech je Kristus kráľom Slovenska. Tajomník rezortu kultúry prekvapil aj biskupov“.

Autor v ňom českým čitateľom približuje situáciu, keď slovenský tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa vyzval na omši biskupov, aby intronizovali Krista za kráľa Slovenska.„Námestník Kuffa tak chce zveriť funkciu niekomu, kto je už možno viac než dvetisíc rokov po smrti,“ glosuje Idnes.cz.

Čitateľom následne približuje všetky bizarné výroky, ktoré Kuffa počas omše predniesol. „Okrem premeny Slovenska na Kristovo kráľovstvo, Kuffa hovoril aj o ďalších obľúbených témach nielen slovenských konzervatívcov,“ pokračuje autor a cituje Kuffove výroky ohľadom genderovej ideológie, ktorá podľa neho sužuje Slovensko. „Za ministerstvo kultúry sľubujeme, že to, čo bolo, nebude. To bude koniec,“ cituje český web Kuffu. Ďalej pripomína, že podľa štátneho tajomníka zmizol mor vďaka cirkevným procesiám a vyzýval ľudí, aby obnovili svoju skutočne hlbokú vieru v Ježiša Krista a Božie slovo. Ženám zas Kuffa pripomenul, že nemajú právo rozhodovať o svojom tele.

Pri prejave o výročí príchodu sv. Cyrila a Metoda zas Kuffa tvrdil, že slovenčina sa vďaka nim stala štvrtým liturgickým jazykom na svete. „V dobe, o ktorej hovoril, slovenčina ešte neexistovala,“ pripomína autor a domnieva sa, že Kuffa si pomýlil slovenčinu so staroslovienčinou. Ďalej uvádza, že od Kuffovho prejavu sa dištancovala aj Konferencia Biskupov Slovenska a nevyjadrili sa k nemu ani politici z ministerstva kultúry.

Po podtitulkom „Postavičky zo SNS“ potom český web pripomína, že Kuffa nie je jediný kontroverzný politik, ktorý sa na ministerstvo kultúry dostal vďaka nominácii SNS. Okrem samotnej ministerky kultúry menuje Idnes.cz aj Lukáša Machalu, niekdajšieho člena SNS a Republiky. Autor pripomína Machalov obdiv k Vladimírovi Putinovi, ktorý je pre neho príkladom „vlastenca a svetového štátnika“. Pripomína Machalove výroky o tom, že podľa neho moslimov posielajú do Európy ilumináti a za vojnu na Ukrajine sú zas podľa neho zodpovední „cudzí páni zo Sionu a „satanistickí globalisti“.

Ozaj skvelá reklama pre Slovensko….

CNN: Prekvapivá návšteva Lloyda Austina v Kyjeve

Americký minister obrany Lloyd Austin v pondelok prekvapivo dorazil na návštevu Ukrajiny. Cieľom jeho návštevy bolo uistiť Kyjev o pretrvávajúcej podpore USA.

„Odkaz, ktorý Vám dnes pán prezident prinášam je, že Spojené štáty sú s vami,“ povedal Austin ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. „Sme s vami dlhodobo, lebo na tom, čo sa stalo Ukrajine, záleží celému svetu a celkom určite na tom záleží USA,“ dodal.

Americký minister obrany zároveň Zelenského uistil, že USA sa budú snažiť udržať finančnú i vojenskú pomoc Ukrajine napriek tomu, že americké zdroje vyčerpávajú aj ďalšie globálne riziká, napríklad konflikt medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

Počas Austinovej návštevy Ukrajiny ohlásilo ministerstvo obrany USA ďalšiu pomoc Ukrajine vo výške 100 miliónov dolárov, uviedla CNN.

Reuters: Orbán opäť brojí proti „zahraničnému vplyvu“

Fidesz, domovská strana maďarského premiéra Viktora Orbána, poslala do parlamentu zákon o „ochrane národnej suverenity“, uvádza agentúra Reuters. Zákon počíta s vytvorením nového orgánu, ktorý má odhaľovať a riešiť potenciálne riziká zahraničného vplyvu na politiku. Súčasťou zákona je aj hrozba až trojročného väzenia za porušenie zákazu zahraničného financovania pre politické strany kandidujúce vo voľbách.

Fidesz dáva tento zákon do parlamentu v dobe, keď sa snaží presadiť v kampani pred voľbami do Európskeho parlamentu. Prijatie zákona v parlamente je viac než pravdepodobné, Orbánova strana v ňom disponuje nadpolovičnou väčšinou.

AP: Voľby v Holandsku vyhrala krajne pravicová strana Geerta Wildersa

V stredajších parlamentných voľbách v Holandsku, podľa takmer kompletných výsledkov, zvíťazila krajne pravicová Strana pre slobodu Geerta Wildersa. V 150-člennom parlamente získala podľa prepočtov 37 kresiel, uvádza agentúra AP.

Druhá skončila ľavicová aliancia Strany práce a Zelenej ľavice s 25 kreslami. Tá ústami svojho lídra Fransa Timmermansa dala jasne najavo, že s Wildersom do koalície nepôjde. Ostáva teda otázkou, či Wilders nájde koaličných partnerov k zostaveniu vlády, ktorej by bol premiérom. Väčšina politických strán s ním nechce spolupracovať kvôli jeho islamofóbii a nenávisti voči utečencom, aktuality.sk

X X X

Anglicko na kolenách, Maďari v nebi. Z Puskása si uťahovali, legende hrozil trest smrti

Šokovaní diváci si pretierali oči. Neverili tomu, čo práve videli. A neveril tomu ani futbalový svet. Titulky novín hlásali: Maďari prepísali dejiny! Zmietli Anglicko! Pred sedemdesiatimi rokmi, 25. novembra 1953, sa odohral zápas, ktorý zmenil svetový futbal.

 Kapitán Anglicka Billy Wright (vpravo) a líder Maďarska Ferenc Puskás privádzajú svoje tímy na trávnik štadióna Wembley pred začiatkom pamätného zápasu, ktorý sa odohral presne pred 70 rokmi.

Znalci futbalovej histórie sa občas sporia, ktoré mužstvo bolo v dejinách najpopulárnejšej hry najsilnejšie. Často zaň označujú brazílsky tím z majstrovstiev sveta 1970 v Mexiku, ktorý pod vedením kráľa Pelého získal tretí titul svetových šampiónov. Ale mnohí by túto poctu udelili excelentnému mužstvu, ktoré nielen doma poznali fanúšikovia pod označením Aranycsapat. Zlatý tím.

Maďarom velil major Puskás

Maďarské národné mužstvo vybudoval na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov tréner Gusztáv Sebes a niekoľko sezón bezkonkurenčne dominovalo vo svetovom futbale. Od 14. mája 1950 do 4. júla 1954 nenašlo premožiteľa. V 31 zápasoch.

Jeho mozgom, srdcom i dušou bol kapitán Ferenc Puskás, major maďarskej ľudovej armády, ktorý dostal prezývku Cválajúci major. Obdivoval ho aj futbalový kráľ, Brazílčan Pelé a nech zostavoval rebríček najlepších futbalistov histórie ktokoľvek, Puskás nikdy nechýbal medzi najlepšími.

 Na prvý pohľad sa v ničom neponášal na čarostrelca. Mal nižšiu postavu a aj v čase veľkej slávy sa mu nebezpečne zaokrúhľovalo brucho. Na jeho ľavačku sa však spievali ódy, bola vraj najlepšia v histórii futbalu. Triafala lopty prudko a presne. Pritom mu stačila iba jedna noha, pravú mal neporovnateľne slabšiu, ako vravia futbalisti, používal ju len na podopieranie.

Jeho spoluhráč z Realu Madrid Francisco Gento o ňom vravel: „Je to najlepší jednonohý futbalista, aký kedy žil. Ľavou nohou dokázal kúsky, ktoré iní vedia iba s rukou. Pod sprchou si nohou vyhadzoval aj mydlo.“

 Puskás sa stal postrachom brankárov. Strelec, aký sa narodí raz za sto rokov. Vyrastal v armádnom klube Honvéd Budapešť a v prvej polovici päťdesiatych rokov minulého storočia bol pre maďarské reprezentačné mužstvo nenahraditeľný, v jeho drese strelil v 83 stretnutiach 84 gólov.

Futbalový génius sa vypracoval na lídra maďarského mužstva, ktoré nemalo prakticky nijakú výraznejšiu slabinu. Čo hráč, to osobnosť. „Keď sa zavelilo do útoku, všetci sme útočili; keď bolo treba brániť, všetci sme bránili,“ charakterizoval hru tímu jeho kapitán. „Stali sme sa prototypom totálneho futbalu,“ dodával.

Koniec 90-ročnej tradície

Mighty Magyars (Mocní Maďari) excelovali v mnohých zápasoch. Prvý mimoriadny úspech zažili na olympijských hrách 1952 v Helsinkách. Vyhrali turnaj vo veľkom štýle, bez straty bodu a so skóre 20:2. Trend vo vývoji futbalu však určovali desaťročia Angličania. Na ich pôde sa zrodil moderný futbal.

Anglicko sa zapísalo do histórie ako kolíska futbalu. Pestovalo si svoju futbalovú nadradenosť, ktorú dlhý čas podporovala ich jednoznačná prevaha nad kontinentálnymi európskymi mužstvami. Až v roku 1953 do ich futbalového chrámu zavítali zázrační Maďari a skončilo sa 90-ročné obdobie anglickej nezdolateľnosti na domácej pôde. Hrdý Albion utrpel pred 105-tisíc divákmi potupnú prehru.

 Maďari sa na svoju historickú úlohu pripravovali veľmi starostlivo. Tréner Sebes a jeho najbližší spolupracovníci analyzovali neustále hru anglickej reprezentácie, každého hráča špeciálne. Vybrali sa na prestížny zápas Anglicko – výber Európy (4:4) mesiac pred ich súbojom na ostrovoch a priniesli si z neho ďalšie dôležité poznatky.

Vždy v týždni hralo maďarské mužstvo v Budapešti i v iných mestách ostré tréningové stretnutia a strýko Guszti, ako trénera familiárne oslovovali hráči, skladal optimálnu zostavu na Anglicko. Venovali sa aj detailom, aké dovtedy neboli v príprave bežné. Hraciu plochu v Budapešti upravili presne na rozmery ihriska vo Wembley, trénovali v čase, keď sa malo stretnutie v Anglicku uskutočniť a s loptou, s akou sa malo odohrať.

 Dokonca utvárali umelú hmlu a v nej hráči trénovali i hrali. Maďarskou generálkou bol prípravný zápas so Švédskom (2:2) desať dní pred súbojom v Londýne. Maďari nevytiahli všetky tromfy, tréneri dali reprezentantom voľnú ruku. Vedeli, že v hľadisku sedí jeden z trénerov anglického národného tímu, ktorého hra budúceho súpera pomýlila. „Našiel som recept na maďarský futbal,“ vyhlásil Raynor./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.