Exporadca Arestovyč chce Zelenského poraziť s pomocou Kissingera. Nemecká ministerka Baerbocková reformu EU. Povolávací rozkaz do Izraele aj Slovakom. Rozdávanie eurofondových peňazí „zaváňa“škandálom

 Je pripravený vzdať sa území výmenou za garancie Západu. Exporadca kancelárie ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč oznámil svoj zámer uchádzať sa o post hlavy štátu. V prípade prijatia Ukrajiny do NATO by sa podľa neho Kyjev mal vzdať návratu Moskvou anektovaných území vojenskou cestou.

Bývalý prezidentský poradca Olexij Arestovyč (vpravo) s náčelníkom ukrajinského generálneho štábu Valerijom Zalužným. Najbližšie prezidentské voľby na Ukrajine by sa mali konať na jar 2024, no podľa zákona sa takéto hlasovanie nemôže uskutočniť v čase vojnového stavu. Rozhodnutie v tejto otázke ešte nepadlo, pripomína portál Moscow Times.

Arestovyč v stredu na Facebooku zverejnil svoje návrhy politických, ekonomických a iných reforiem v krajine. Chce tým vraj „rozbehnúť diskusiu“, aby sa potom z iniciatívy stal plnohodnotný volebný program. „Dokončia to špecialisti. Námietky, názory, rady, kritika sú vítané,“ dodal.

Momentálne sa program skladá zo 14 bodov. Jeden z nich sa týka území anektovaných Ruskom. Arestovyč sa domnieva, že v prípade prijatia Ukrajiny do NATO je potrebné odmietnuť ich návrat vojenskými prostriedkami.

„Návrh kolektívnemu Západu – sme pripravení na možnosť (bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho) Kissingera – požadujeme vstup do NATO so záväzkom nevybojovať späť územia okupované v čase vstupu, ale dosiahnuť ich návrat len ​​politickou cestou,“ napísal.

 V rozhovore pre týždenník Economist Kissinger pred pol rokom navrhol prijať Kyjev do Severoatlantickej aliancie a ponechať Moskve anektovaný Krym, čo by podľa neho pomohlo ukončiť súčasnú vojnu a predísť ďalšiemu kolu konfrontácie medzi jej aktérmi.

Pokiaľ ide o dianie na fronte, Arestovyč je presvedčený, že Ukrajina musí pokračovať v „strategickej obrane“. Navrhol tiež zmenu personálnej politiky v Ozbrojených silách Ukrajiny tak, aby bola zameraná na záchranu životov a prípravu veľkého počtu špecialistov.

Okrem toho Arestovyč obhajuje rotáciu mobilizovaných rezervistov a „prípravu proaktívnych záloh“. Mužom by podľa neho malo byť umožnené vycestovať do zahraničia s podmienkou návratu v prípade odvodu. Podľa portálu Strana.ua sa sám Arestovyč už istý čas zdržiava v zahraničí, prevažne v EÚ, v uplynulých dňoch sa napríklad ukázal vo Viedni. „A práve od čias, čo odišiel z krajiny, sa jeho vyjadrenia stali oveľa ráznejšie,“ napísal portál.

 Arestovyč už pred dvoma týždňami tvrdo zaútočil na Zelenského. Prezidenta spolu s vedenie armády obvinil zo strategických prešľapov, ktoré vyústili do zlyhania snáh o prelomenie ruského frontu. Ukrajina1 potrebuje nového lídra, zdôraznil.

„Nehovoria vám pravdu. Nedôjde k návratu hraníc z roku 1991, a v blízkej budúcnosti sa nevráti ani Krym,“ napísal na bývalom Twitteri. Prezidentovi Zelenskému pripísal „skorumpované a neadekvátne rozhodnutia“, a ukrajinský útok označil za premárnenú príležitosť.

„Za strategickými chybami v teréne sa skrývajú strategické chyby vo verejnej správe, zahraničnej a domácej politike,“ citoval Arestovyča britský denník Telegraph.

 Arestovyčove najnovšie vyjadrenia komentovala kancelária prezidenta Ukrajiny. Poradca jej šéfa Dmytry Lytvyn odporučil nereagovať a vôbec nespomínať túto „mediálnu postavu“, ktorá si zmyslela „stať sa politickým činiteľom“.

„Po prvé: neuvádzajte jeho priezvisko. Nájdite spôsob, ako ukázať, o kom hovoríte, bez pridania energie. Pamätajte, že hlavnou vecou, ​​ktorá sa teraz v krajine deje, je obrana proti ruskej genocídnej agresii. Ak niektoré postavy ,presne vedia‘, ako bojovať, no zároveň samé bojujú iba táraním na YouTube, nezaslúžia si vašu pozornosť,“ zdôraznil Lytvyn na Facebooku.

Do januára 2023 bol Olexij Arestovyč externým poradcom vedúceho prezidentskej kancelárie Andreja Jermaka. Autoritu si získal svojim mrazivo presným proroctvom, keď dva roky vopred odhadol, že Rusko zaútočí na Ukrajinu. „Existuje pravdepodobnosť 99,9 percenta, že naša cena za prijatie do Severoatlantickej aliancie bude veľká vojna s Ruskom. Musíme ju vyhrať, aby sme mohli do NATO,“ povedal vtedy.

O svoje miesto v prezidentskej kancelárii Arestovyč prišiel po tom, čo tvrdil, že obytný dom v Dnepri zničil 14. januára tohto roku počas ruského útoku zásah ukrajinského systému protivzdušnej obrany, ktorý zostrelil raketu Ch-22.

Išlo o jeden z najkrvavejších ruských útokov na civilný cieľ, pri ktorom zahynulo vyše štyridsať ľudí. Arestovyč sa za tento svoj výrok, ktorého sa ihneď chytila ruská propaganda, opakovane ospravedlnil a vysvetloval, že išlo z jeho strany iba o domnienku, napokon ale pod paľbou kritiky rezignoval./agentury/

X X X

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala na zásadnú reformu fungovania Európskej únie, ktorá je podľa nej podmienkou prijatia Ukrajiny a ďalších krajín.

 Únia by podľa nej mala opustiť jednomyseľné rozhodovanie či preorganizovať Európsku komisiu, v ktorej by každý štát nemusel mať svojho komisára. Informovala o tom agentúra Reuters a bruselský web Politico. S obmedzením jednomyseľnosti dlhodobo nesúhlasia viaceré zvlášť menšie členské krajiny.

„Nemôžeme jednoducho dovoliť, aby sa Európsky parlament a komisia stále rozrastali a rozrastali a boli stále väčšie,“ vyhlásila na stretnutí s kolegami z ďalších európskych krajín v Berlíne. „Musíme prijať odvážne, kurážne rozhodnutia. Krajiny ako Nemecko, napríklad, my sme pripravení obmedzený čas byť bez nášho vlastného komisára,“ povedala šéfka nemeckej diplomacie.

X X X

Fico a Tusk vedeli spolu fungovať. Rozdelí ich ruská vojna a Maďarsko?

Návrat Donalda Tuska do kresla premiéra bude po voľbách očividne pomalší, ako bol príchod Roberta Fica. No v istom momente sa v Poľsku vláda zmení. Čo to bude znamenať pre vzťahy Varšava-Bratislava a visegrádsku štvorku?

 Voľby na Slovensku koncom septembra a potom tie v Poľsku v polovici októbra na seba pritiahli pomerne veľkú medzinárodnú pozornosť. Dôvody však na to boli rozdielne. Kým v súvislosti so Slovenskom zahraničie riešilo, či krajinu nová vláda otočí smerom k Rusku, pri Poľsku toto úlohu nezohrávalo. V prvom rade sa debatovalo o tom, nakoľko by sa mohol zmeniť kurz kabinetu vo Varšave týkajúci sa Európskej únie.

X X X

Expert o voľbách v Poľsku: S politikou Fica a Orbána k Rusku nebude V4 fungovať

Poľská vláda populisticko-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) totiž dlhodobo čelila kritike zo strany inštitúcii EÚ za nedodržiavanie zásad právneho štátu najmä v súvislosti so zmenami v oblasti justície. Viedlo to až k tomu, že Varšava má zmrazenú časť európskych peňazí.

Na druhej strane je Poľsko od začiatku ruskej veľkej invázie jedným z najdôležitejších partnerov pre Ukrajinu. Týka sa to vojenskej pomoci i politickej podpory, hoci predvolebná kampaň vzťahy narušila, keď vláda PiS rozhodla o pokračujúcej blokáde dovozu ukrajinského obilia.

Podľa portálu Euractiv.pl sa očakáva, že poľský prezident Andrzej Duda niekoho poverí zostavením vlády 13. novembra, keď má po prvý raz zasadať nový parlament. Tusk a jeho Občianska koalícia v spolupráci s opozičnými blokmi Tretia cesta a Ľavica majú v 460-člennom Sejme prevahu 248 poslancov. No nedá sa vylúčiť, že prvý pokus na vytvorenie kabinetu dostane súčasný premiér Mateusz Morawiecki z PiS.

Právo a spravodlivosť sa pod vedením Jaroslawa Kaczyńského očividne usiluje na svoju stranu dostať aspoň časť novozvolených zákonodarcov. Dokonca vraví, že sa mu to už vo viacerých prípadoch podarilo. Ale zdá sa, že tieto tvrdenia sú v prvom rade len pokusom narušiť jednotu v Tuskovom tábore.

 Priority Varšavy

V každom prípade to vyzerá tak, že prioritou novej centristicko-liberálnej vlády, ak v Poľsku vznikne, budú zmeny v domácej politike a vzťahy s EÚ. Dianie u susedov bude pravdepodobne skôr na druhej koľaji.

„Ak sa Slovensko v Poľsku vôbec spomínalo, bolo to len v súvislosti s exit pollom po voľbách. Keď ho po hlasovaní zverejnili, mnohí pozorovatelia, najmä tí, ktorí majú blízko k PiS, varovali, že konečné výsledky môžu byť iné. Odkazovali na prípad Slovenska, keďže u vás sa exit poll dramaticky odlišoval od reality. Je to smutné, ale na druhej strane pomerne presné vyjadrenie toho, do akej miery dianie na Slovensku vzrušuje Poľsko,” povedal pre Pravdu Dariusz Kalan, expert na strednú a východnú Európu.

 Analytik Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov (PISM) Lukasz Ogrodnik pred voľbami na Slovensku napísal, že keď sa v krajine na vláde bude podieľať nacionalisticko-ľavicový Smer, bude to znamenať komplikácie v súvislosti so spoluprácou Varšavy a Bratislavy, ktorá sa týka bezpečnostnej politiky a východných susedov.

„Slovensko bude pre Poľsko zložitejším partnerom ako doteraz. Dôvodom je očakávaná zmena v podpore Bratislavy pre Kyjev, ktorá bude pre vládu vo Varšave životne dôležitá. Otvorene proruský kurz, ktorý počas predvolebnej kampane reprezentovali Smer a SNS, je v protiklade k širokej straníckej zhode o tom, ako má Poľsko pristupovať k Ukrajine,” reagoval pre Pravdu Ogrodnik.

 Kalan pochybuje, že by sa Slovensko pod vedením Fica vyslovene obrátilo na Východ. „Očakávam, že bude skôr tichým, ale lojálnym členom EÚ a NATO, ako to v skutočnosti už bolo počas jeho vyše desaťročnej vlády. Napriek tomu, ak k takémuto obratu dôjde, je podľa mňa malá šanca, že to ovplyvní vzťah medzi dvoma susedmi, bez ohľadu na to, kto zostaví vládu vo Varšave. Tusk a Fico mali ako premiéri v minulosti normálny pracovný vzťah. Nebol srdečný, ale stále bol profesionálny. Očakávam, že toto bude pokračovať,” skonštatoval poľský expert.

Na profesionálny vzťah Fica a Tuska upozornil aj Ogrodnik. „Môže sa stať, že Slovensko sa bude menej venovať aj transatlantickej spolupráci, čo by bolo z hľadiska Poľska problematické. No fakt, že sa Tusk a Fico poznajú, by mohol prispieť k udržaniu funkčných susedských vzťahov. Obaja politici sa stretávali ako premiéri v rokoch 2007–2010 a potom v rokoch 2012–2014,” pripomenul analytik.

 Kríza V4

Čo nové vlády v Poľsku a na Slovenskou takmer určite nevyriešia, je dianie vo visegrádskej štvorke. To sa na najvyššej politickej úrovni v podstate zastavilo. Najviac k tomu prispela Budapešť a jej koketovanie s Ruskom. Ak konkrétne kroky potvrdia, že Fico bude mať v tomto blízko k premiérovi Viktorovi Orbánovi, V4 bude naďalej iba prežívať. Nepomôže ani to, že slovenský premiér vyzýva na spoluprácu strednej Európy pri rokovaniach o rozpočte EÚ, ktoré by lídri únie radi uzavreli v decembri.

„Pokiaľ ide o V4, v tomto formáte nepredpokladám veľkú aktivitu. Orbán jasne obrátil svoj záujem na Balkán. Možno pri tom jeho doterajší partneri v Česku a na Slovensku pocítili aj istú úľavu, lebo neváhali kritizovať niektoré jeho kroky. Tusk sa azda spočiatku bude usilovať venovať visegrádskej štvorke viac pozornosti, aby ju predstavil poľskej verejnosti ako možnú alternatívu k iniciatíve Trojmoria, ktorú podporuje PiS. Bol by to však skôr marketingový ťah a nemyslím si, že by sa s ním spájali nejaké významné aktivity,” ozrejmil Kalan.

 Podľa Ogrodnika V4 čelí najväčšej kríze za mnohé roky. „Výmena vlády na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou zmení bilaterálne vzťahy vnútri V4. Od Bratislavy sa očakáva prehĺbenie kontaktov s maďarským kabinetom a Poľsko bude naďalej úzko spolupracovať s Českom. Ale ako celok V4 obmedzuje frekvenciu stretnutí i rozsah spolupráce, ktorá sa viac organizuje na nižšej úrovni. Paradoxne za ďalšiu paralýzu tejto platformy regionálnej spolupráce bude do istej miery zodpovedný Fico, ktorý vyzýval na jej obnovenie,” skonštatoval Ogrodnik./agentury/

X X X

Povolávací rozkaz do izraelskej armády sa týka aj niektorých Slovákov

Vojenská mobilizácia v Izraeli, ktorú vyhlásili po útoku palestínskych teroristov, sa priamo týka aj niektorých Slovákov a Čechov. Ide o našincov v zmiešaných izraelských rodinách.

Upozornila na to Česká televízia. Doplnila, že niektoré rodiny majú už svojich synov či manželov nasadených od začiatku vojny a ďalší čakajú na odvod.

Medzi ľuďmi, ktorí pôsobia od 7. októbra v armáde, je napríklad aj 20-ročný Samuel. Jeho slovenská matka Alena sa narodila v Československu a v Izraeli pracuje ako turistická sprievodkyňa. S manželom a dvoma synmi žije neďaleko Tel Avivu.

„Zavolal mi s trasúcim sa hlasom: ,Mami, neviem, čo sa deje. Vyzerá to zle. Je nás tu málo. Dostal som správy, že pár kamarátov z iných jednotiek už povraždili,“ povedala stanici Alena.

Uviedla, že v posledných troch týždňoch videla syna len krátko dvakrát a nevie, kde sa presne nachádza. Predvoj jeho jednotky už vstúpil do Gazy a celé dni musí mať vypnutý mobil. Občas jej pošle stručnú správu on alebo jeho veliteľ.

„Viem, že odvtedy za tie tri týždne už štyrikrát zmenil miesta, kde sa nachádzajú,“ podotkla.

Základná vojenská služba

Rodená Slovenka medzitým v Izraeli organizuje zbierky vybavenia pre vojakov. Stanica poznamenáva, že prežíva podobné napätie ako stovky tisíc izraelských matiek a otcov.

V tomto sa dospievajúci muži a ženy v Izraeli odlišujú od väčšiny svojich rovesníkov v Európe – v osemnástich rokoch totiž nastupujú do základnej vojenskej služby.

V napätí je napríklad Michael Lukáš, ktorý má zasa českú matku a izraelského otca. Hoci má len sedemnásť rokov, vie, že už čoskoro ho môže čakať povolávací rozkaz. „Necítim strach, ale skôr nejakú zodpovednosť za našu krajinu,“ podotýka.

Michael Lukáš študuje v Prahe, takže ešte netuší, či do armády nastúpi už budúci rok.

Vyhlásená mobilizácia

Izraelská armáda má po mobilizácii zhruba pol milióna mužov a žien, čo predstavuje päť percent celkového obyvateľstva.

Izraelský minister obrany Joav Galant nariadil počas prvého októbrového týždňa mobilizáciu záložníkov v reakcii na rozsiahle raketové útoky z pásma Gazy na izraelské územie. Izrael následne začal útočiť na ciele v pásme Gazy.

Hovorkyňa izraelského ministerstva obrany uviedla, že mobilizácia sa má uskutočniť na základe požiadaviek izraelskej armády.

Vodca islamistického hnutia Hamas Muhammad Dajf krátko na to oznámil, že táto ozbrojená skupina začala novú vojenskú operáciu proti Izraelu.

„Čo je veľa, to je veľa,“ uviedol Dajf vo svojom vyhlásení. Palestínčanov vyzval, aby sa zapojili do boja. Hnutie Hamas podľa jeho slov vypálilo na Izrael v úvode októbra viac než 5-tisíc rakiet.

Izraelské obranné sily (IDF) hlásili, že na územie Izraela preniklo z pásma Gazy viacero ozbrojených Palestínčanov. „Obyvatelia v oblasti okolo pásma Gazy boli požiadaní, aby zostali vo svojich domovoch,“ uviedli IDF na sociálnej sieti X., aktuality.sk

X X X

Nie som aktér vo vojne v polícii, zdôraznil Zurian. Odstavenie „čurillovcov“ neľutuje, reagoval ich advokát Kubina

Všetci obvinení policajti by mali byť postavení mimo službu. Zdôraznil to na štvrtkovom parlamentnom vypočúvaní Branislav Zurian. Toho už medzičasom vláda vymenovala za šéfa Ústavu inšpekčnej služby (ÚIS) a predtým ho tri a pol hodiny vypočúvali poslanci.

 Pochybnosti o svojom vzťahu s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas) nepriznal ani nepoprel. „K mojej práci nikdy nepatrilo, aby som sa vyjadrovala k súkromiu,“ vyhlásila Saková pred rokovaním vlády. Konflikt záujmov odmieta a upozornila, že je ministerkou hospodárstva a jej práca sa netýka bezpečnostných zložiek. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že boli na spoločnej lyžovačke v roku 2022 v Taliansku.

Zurian zdôraznil, že je ochotný sa každý deň dostaviť na kontrolu detektora lži a nechcel ich vzťah komentovať. Naopak, chce na inšpekcii zložiť tím, ktorý bude z profesionálov. „Nie je možné dať trestnú činnosť slovenskej polície prešetriť ani českej a ani maďarskej polícii.“

Novovymenovaný šéf inšpekcie bol jediným uchádzačom o túto pozíciu. Navrhol ho minister vnútra a ten odmieta podozrenia z politických tlakov. Ozrejmil, že od roku 2021, keď OĽaNO zmenilo legislatívu, si šéfa inšpekcie vyberá minister vnútra a schvaľuje ho vláda.

 Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska (PS) na výbore pre obranu a bezpečnosť vypočúvali nominanta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana. Pýtali sme sa ho na jeho možné konflikty záujmov, na viaceré otázky však pán Zurian nechcel odpovedať, vyhlásil predseda poslaneckého klubu Martin Dubéci. “Pýtali sme sa, ako bude garantovať nezávislosť, či má nejaké vzťahy so súčasnou vládou, alebo ako bude riešiť kauzy súvisiace so stranou Hlas vzhľadom na jeho kontakty s Denisou Sakovou. Na tieto otázky sme odpovede nedostali. Zaujímali sme sa tiež, ako chce v budúcnosti inšpekciu riadiť.

Pán Zurian povedal, že ani nečítal základné dokumenty, ktoré sa týkajú fungovania inšpekcie,” dodal Dubéci s tým, že keď sa poslanci a poslankyne PS pýtali na konkrétne problémy, ako sú policajná brutalita či rasizmus voči rómskej menšine, nemali pocit, že Zurian má jasnú manažérsku predstavu o ich riešení. Z vypočutia Zuriana podľa podpredsedníčky PS Ireny Bihariovej vyvstala určitá pochybnosť o jeho cieli zriadiť na Úrade inšpekčnej služby vyšetrovací tím na ukončenie vojny v Policajnom zbore. “Obávam sa však, že ak je takýto tím zriadený práve na subjekte, ktorý bol sám aktérom tejto vojny, tak k ukončeniu vojny nepríde, skôr naopak. Budí to skôr obavu, že tá vojna minimálne v očiach verejnosti môže pokračovať, a že môže ísť o nejaký druh pomsty,” uviedla Bihariová s tým, že sa akurát zmení obsadenie. Jaroslav Spišiak aj napriek výhradám strany hlasoval za jeho zvolenie.

 Kaľavský, Košč a podozrivé známosti

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) odkázal, že časy pomsty a vendety sa skončili. „Doba politickej pomsty skončila, zákon bude platiť pre všetkých a je mi jedno, z ktorej strany budú,“ opakoval sa minister.

Jednou z hlavných tém vypočúvania boli aj otázky okolo skupiny vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Tých, skôr známych ako „čurillovcov“, odstavil od služby Matúš Šutaj Eštok hneď potom, ako prijal funkciu ministra vnútra.

„Nevidím dôvod, prečo by nemali byť postavení mimo službu. Sami by mali chcieť, aby sa vyšetrilo to, čo sa im kladie za vinu,“ ozrejmil Zurian a dodal, že sa necíti ako aktér vo vojne v polícii. Dodal, že keby tím Oblúk mohol vo svojej práci pokračovať, tak by dnes nebojovali proti sebe skupiny v polícii. Poslanec Juraj Krúpa mu pripomenul, že súd hovorí v prospech čurillovcov.

Počas vypočúvania sa viackrát opakovalo meno expolicajta Jána Kaľavského. Bývalý príslušník NAKA Kaľavský je vinný z korupcie a vynášania informácií, dostal niekoľkoročný trest. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine. On vraj nosil Zurianovi nahrávky od čurillovcov. Zurian priznal, že mu bolo mu podozrivé, že Kaľavský nenosil informácie o čurillovcoch, keď s nimi chodil na opekačky.

„Považoval som Kaľavského za dobrého policajta,“ zdôraznil, pričom údajne sa s ním poslednýkrát videl, keď bol posledný týždeň v polícii. „Bolo to podľa neho 15. mája 2021,“ ozrejmil a podotkol, že to nebol jeho priateľ, ale priateľ Jána Čurillu.

Vyšetrovatelia a operatívci NAKA okolo Čurillu sú obvinení z manipulovania vyšetrovaní veľkých káuz. Ako je známe, prostredníctvom Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti dostali viacerí policajti od Úradu špeciálnej prokuratúry štatút chránenej osoby.

„Na takýto úkon sa vyžaduje podľa zákona predchádzajúci súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov. Takýto súhlas udelený nebol. Personálny rozkaz o dočasnom pozbavení štátnej služby je preto neplatný a jeho vydanie je zneužitím právomoci verejného činiteľa,“ povedal koncom októbra advokát obvinených policajtov Peter Kubina.

„Keďže títo policajti sú nedôvodne stíhaní už dva roky a doteraz neboli postavení mimo služby, ide o jasné odvetné opatrenie, ktoré nijako nesúvisí s vývojom ich trestného stíhania. Presne pre takýto prípad žiadali a aj dostali ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Na situáciu budeme reagovať zákonnými prostriedkami,“ dodal Kubina.

Okrem Kaľavského musel vysvetľovať aj prepojenia na podnikateľa Petra Košča. Podnikateľ je vraj hlavou mafiánskej skupiny, ktorá chcela diskreditovať elitných vyšetrovateľov. Priznal, že mu Košč po smrti Milana Lučanského volal, že mi chce niečo povedať. „Bolo to na Štrbskom plese a nebol som tam sám,“ ozrejmil, pričom vec sa mala týkať manipulácie vyšetrovaní.

„S Koščom som nepil ani kávu,“ zdôraznil. Mal však informáciu, že Kaľavský bol na návšteve u Košča doma. „Hneď som si ho dal zavolať a pýtal som sa, kde bol autom, povedal mi, že to je jeho informátor,“ ozrejmil.

V otázke postavenia čurillovcov mimo službu hovorí, že obhajuje zákon. „Garantujem vám, postavím mimo službu všetkých policajtov, ktorí sú obvinení,“ zdôraznil. Dodal, že Ján Čurilla podľa neho patrí „k najlepším vyšetrovateľom“.

 Zriadenie nového tímu Oblúk

Po nástupe do funkcie chce v polícii znovu obnoviť vyšetrovací tím Oblúk, ktorý sa však bude skladať z nových ľudí. Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) si neodpustil narážku a začal s tým, že Zuriana považuje za „chlapa, ktorý nenosí červené tangáče“.

Požiadal však Zuriana, aby zverejnil posmešné správy od policajtov po smrti generála Lučanského. Zurian mu vysvetlil, že telefón s dôkazmi sa nachádza v zahraničí, a dodal, že nemá prostriedky, aby tam len tak vycestoval. Prisľúbil však, že do konca roka ten telefón donesie. „Neukradol som ani jedno euro, nemám prostriedky, aby som mohol cestovať a keď pôjdem, tak ten telefón si donesiem,“ ozrejmil. „Ani ja som neukradol euro, ale poslanecký plat použijem na to, aby som vás tam odviedol,“ reagoval Matovič.

Predsedu bývalého hnutia OĽaNO zaujímalo, ako vnímal vyjadrenie Roberta Kaliňáka (Smer). Ešte keď bol v roku 2017 ministrom vnútra, vyhlásil, že korupcia nie je. Kaliňák vtedy zdôraznil, že korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, pretože neexistuje. „Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia. Prosím, aspoň jeden. Povedzte mi aspoň jeden. Neviete? Nestala sa. Ani vy tú informáciu nemáte, ani ja ju nemám,“ upozornil.

Podľa Matoviča mu malo byť podozrivé toto tvrdenie o tom, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje. „Žili ste v ilúzii, že korupcia tu nie je?“ pýtal sa Matovič. Zurian zdôraznil, že pre neho bolo dôležité, aby neboli drogy, aby neboli vraždy.

Zurian vysvetlil, že v Bratislave sa žije iný život ako v regiónoch. „Nevolal som do Bratislavy – počúvajte, je tam korupcia,“ skonštatoval. Vtedy ešte pôsobil v Poprade.

 Viackrát sa opakovala aj téma úmrtia generála Milana Lučanského. „Podľa mňa bol zabitý. Vzhľadom na zranenia si myslím, že k fyzickému útoku došlo,“ vyhlásil a priblížil, že za stieračom auta si našiel odkaz – „Milan sa už na teba teší“.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) na vypočutí zdôraznila, že bolo vylúčené cudzie zavinenie. „Ja som vychádzal z informácií v médiách, preto som povedal, že podľa mňa došlo k útoku,“ zopakoval Zurian a opäť zdôraznil, že vyšetrovanie nie je ukončené.

Jednoznačný záver vyšetrovania, ktoré trvalo takmer dva roky, znel, že bývalý policajný prezident Lučanský spáchal koncom roka 2020 vo väzobnej cele v Prešove samovraždu, na následky ktorej zomrel. Polícia však znovu prípad otvorila a Zurian spomenul, že záverom o samovražde neverí, pretože keď pôsobil na východe a v jednom prípade došlo k samovražde, tak zavraždený človek mal v chrbte dve bodné rany. Bývalá ministerka Kolíková zdôraznila, že šéfom väzenskej polície bol Milan Ivan a nevie si ani predstaviť, ako vlastne by mal niekto záujem ublížiť a ako by k tomu mohlo dôjsť. „Akým pokynom, keď tam bol človek, ktorému ste vy dôverovali, nie naša vláda,“ spýtala sa.

„Ja by som mohol povedať, že vaša vláda mučila ľudí, lebo som čítal Milanove listy,“ odkázal jej Zurian.

Vypočúvania sa zúčastnil aj europoslanec Miroslav Radačovský. Ten zastupuje rodinu poškodených Lučanských. Do Národnej rady prišiel doručiť vyhlásenie o tom, že nepreberie mandát poslanca a zostáva v Bruseli.

„Považujem za jasné upovedomiť prítomných, v akom stave sa vec nachádza. Nikto netvrdil ani nevyvrátil, či pán generál Lučanský si spôsobil zranenia sám, či si spôsobil smrť sám. Z doposiaľ vykonaných dôkazov nebolo bez pochybností dokázané, že si smrť a poranenie spôsobil sám,“ vyhlásil sudca. Podotkol, že bolo zastavené trestné konanie v dôsledku mimoriadneho opravného prostriedku a následne bolo opätovne začaté na pokyn generálneho prokurátora.

„Táto vec nie je jednoduchá. Nemôže sa niekto postaviť a hovoriť o smrti človeka,“ ozrejmil. Podľa neho sa prípad po súdoch ťahá už tri roky a podľa neho niet inšpektora, prokurátora či vyšetrovateľa, ktorý by sa tak dlho s tým trápil./agentury/

X X X

Blaha upratoval svoju novú kanceláriu. Strhol vlajku EÚ, prezidentku nahradil Che Guevarom. KDH ho chce odvolať

 Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer) zverejnil na sociálnej sieti Telegram video, ako v svojej novej kancelárii vymenil vlajku Európskej únie aj portrét prezidentky Zuzany Čaputovej.

 Namiesto európskej vlajky vystavil slovenskú a prezidentku nahradil obrazom marxistického revolucionára Che Guevaru.

Príspevku na Telegrame dal názov „jesenné upratovanie“. Prvý deň v novej kancelárii vraj musel urobiť pár drobných úprav. Slovensko má podľa vlastných slov „na prvom mieste“.

 „Existujú rôzne spôsoby, ako odhaliť verejnosti svoj primitívny mentálny svet. Poslanec Blaha to urobil akoby z encyklopédie príznakov duševného maloroľníctva. Ale nerád by som hovoril kolegom z psychiatrie do ich remesla,“ uviedol v reakcii pre Pravdu politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Blaha vo svojich prejavoch a statusoch často ostro kritizuje prezidentku Čaputovú, dlhodobo ju označuje za „americkú agentku“.

 KDH chce Blahu odvolať

Poslanci Národnej rady SR z KDH chcú odvolať Ľuboša Blahu z funkcie podpredsedu parlamentu, začali so zberom podpisov. Uviedli to v reakcii na Blahove video.

„KDH dôrazne odsudzuje konanie Ľuboša Blahu, keď v kancelárii NR SR odstránil vlajku Európskej únie a portrét prezidentky nahradil portrétom zahraničného predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla Che Guevaru,“ uviedla šéfka klubu KDH Martina Holečková. Poznamenala, že KDH bojovalo proti komunizmu, zasadilo sa za vstup do EÚ a medzinárodných štruktúr. Blahovo konanie označila za znevažujúce.

 Podpredseda parlamentu na reakciu KDH onedlho reagoval. „Chápem, že ich rozzúrilo, že som vo svojej kancelárii vyvesil zástavu Slovenskej republiky, pretože oni Slovensko nenávidia. KDH ani len nehlasovalo za Ústavu a hlasovali proti Deklarácii zvrchovanosti,“ napísal v statuse na Telegrame. Neexistuje podľa neho žiadna povinnosť mať v kancelárii vyvesenú zástavu Európskej únie ani obraz Zuzany Čaputovej.

Zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu Blahu podporia aj poslanci z hnutia Slovensko. Predseda hnutia Igor Matovič tvrdí, že Blaha sa nikdy nemal stať podpredsedom NR SR, a označil to za hanbu.

Ernesto Guevara, všeobecne známy ako Che Guevara bol argentínsko-kubánsky lekár a marxistický revolucionár, jeden z hlavných veliteľov partizánskych jednotiek počas kubánskej revolúcie./agentury/

X X X

Kauza Očistec: Prípad policajnej mafie smeruje pred súd, obžalobe čelí poslanec Tibor Gašpar aj Norbert Bödör

Sudca Špecializovaného trestného súdu nariadil prvý termín hlavného pojednávania na 4. decembra tohto roku.

Prípad Očistec sa ťahá už roky. Špeciálna prokuratúra stíha skupinu bývalých funkcionárov z bezpečnostných zložiek ako zločineckú skupinu. Na jej čele mal stáť Norbert Bödör aj nový poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Hoci prokurátor podal obžalobu už koncom roka 2021, v prípade až doteraz súd nenariadil termíny hlavného pojednávania. Najprv sa hľadal zákonný sudca, ktorý sa necíti byť zaujatý, napokon prípad dostal na stôl Peter Pulman zo Špecializovaného trestného súdu. Namiesto toho, aby prijal alebo vrátil obžalobu, stíhanie v októbri 2022 prerušil. Nepozdávalo sa mu, ako sa rozhodovalo o námietkach zaujatosti voči špeciálnej prokuratúre.

Obával sa totiž, že mohli byť porušené práva obvinených na spravodlivý proces. So svojimi pochybnosťami sa obrátil na Ústavný súd s návrhom na konanie o súlade zákona o prokuratúre s ústavou.

Voči takému postupu sa ohradil prokurátor a Najvyšší súd rozhodol, že sudca má riadne konať.

Prvé hlavné pojednávanie nariadil Peter Pulman na začiatok decembra. Prípad nebude riešiť ako samosudca, ale bude ho prejednávať senát, ktorému Pullman predsedá. Okrem Norberta Bödöra či Tibora Gašpara by sa mali pred súd postaviť aj ďalšie známe mená z radov polície či bezpečnostných zložiek. Napríklad odsúdený bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, exfunkcionári v polícii Róbert Krajmer, Peter Hraško či Bernard Slobodník, ktorý s políciou spolupracoval.

V prípade sa priznalo už viacero ľudí, medzi nimi aj funkcionár z finančnej správy Ľudovít Makó alebo nižšie postavení policajti, ktorí už uzavreli dohody o vine a treste.

Kauza Očistec je o zneužívaní polície na politické a súkromné ciele. Policajti podľa obžaloby buď účelovo nevyšetrovali prípady, alebo, naopak, vypaľovali podozrivých podnikateľov a nechávali si vyplácať paušály, aktuality.sk

X X X

Matúš Šutaj Eštok pracuje tak, že ani premiér Fico by to nerobil lepšie

Súdiac podľa prvých rozhodnutí nového ministra vnútra Smer nemusí vôbec ľutovať, že ministerstvo musel prepustiť Hlasu. Vlastne to ani nevidno.

Kus dobrej roboty na ministerstve vnútra

Kým ostatní ministri štvrtej vlády Roberta Fica sa na svojich nových rezortoch zatiaľ iba udomácňujú, jej najmladší člen Matúš Šutaj Eštok pracuje na ministerstve vnútra od začiatku naplno.

Postavil mimo služby vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, zorganizoval akciu proti nelegálnym migrantom a dnes vláda schválila jeho nominanta, bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana, za šéfa policajnej inšpekcie. Robí presne to, čo sa od neho čakalo. A robí to tak, ako sa dalo čakať.

Vyšetrovateľov NAKA dočasne pozbavil služby, hoci na to nemal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti a podľa ich advokáta Petra Kubinu ani zákonný dôvod. Rozhodnutie je teda nielen nezákonné, ale je aj zneužitím právomocí verejného činiteľa, tvrdí Kubina. Navyše, za úkon proti chránenej osobe môže Úrad na ochranu oznamovateľov uložiť ministerstvu pokutu do sto tisíc eur.

Na prívalovú vlnu nelegálnych migrantov čakali v noci z nedele na pondelok posilnené policajné hliadky so psami, drony, vodné delo a dokonca i premiér Robert Fico. Nedočkali sa. Neprišiel totiž žiaden migrant, hoci premiér pár hodín predtým vyhlasoval, že nepôjde o žiaden nácvik, ale živú akciu. Podľa ministra však účel splnila, lebo nelegálnym migrantom a prevádzačom vyslala signál, že tu nie sú vítaní.

Keď Fico uvádzal nového ministra do funkcie, vyhlásil, že odpoveďou na „zverstvá“ nebude revanš, ale vecné rozhodnutia „personálneho charakteru“. Samozrejme, minister má na takéto vecné rozhodnutia právo, ale vecne by sa na post šéfa inšpekcie azda dal vybrať aj lepší kandidát ako Branislav Zurian.

Ten inšpekcii nevie zabudnúť, že mu „pred vlastným synom vyvalili dvere na byte“, bol dvakrát obvinený z vyzradenia utajovaných skutočností, spochybňuje samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, keď tvrdí, že bol zabitý, a po obvinení žil v Nórsku a v Bielorusku a tamojším orgánom rozprával, aké nezákonnosti sa u nás dejú.

Z hľadiska dôvery v policajný zbor, efektivity a možno aj zákonnosti mohol Matúš Šutaj Eštok urobiť aj lepšie kroky. No politicky je to kus dobrej roboty. Vyšetrovateľov NAKA odstavil, hoci to bude možno drahé. Migrantov nechytil, no na ľudí, ktorí sa ich boja, to určite zapôsobilo. A vyzerá to, že do funkcií vyberá ľudí, akých by tam dal aj Fico.

Smer nakoniec nebude musieť vôbec ľutovať, že ministerstvo vnútra prepustil Hlasu. Vlastne to ani nevidno, že ho Smer už nemá. Danko sa chystá do Moskvy. Možno z Bruselu, aktuality.sk

X X X

Pobodaná študentka aj zbitý vodič. Útoky v hromadnej doprave rieši polícia. Hrozí, že niektoré linky zrušia

Žiaden halloweensky žart, ale slovenská realita. Cesta v rýchliku sa vo sviatočný deň zmenila pre mladú študentku, ktorá cestovala z Košíc do Ružomberka, na nočnú moru. Vo vlaku na ňu zaútočil ozbrojený muž. Tragédii zabránili až cestujúci a sprievodkyňa, ktorá jej krvácanie zastavovala závesom z okna. V regióne pod Tatrami však nejde o jediný prípad, kedy došlo v prostriedkoch verejnej dopravy k fyzickému násiliu. Pre problémy s cestujúcimi sú ohrozené aj niektoré autobusové spoje v podtatranských obciach.

 Mladá žena cestovala v rýchliku z Košíc do Ružomberka a sedela vo vozni pre matky s deťmi. Útočník nastúpil v Krompachoch, poprechádzal sa po vlaku a pred stanicou Spišská Nová Ves si prisadol k nej do kupé. Náhle a bez zjavného dôvodu jej ublížil. „S doposiaľ neznámym predmetom boli žene spôsobené viaceré bodno-rezné poranenia v oblasti krku a rúk,“ informovala polícia.

 Tragédii zabránili odvážni ľudia

Hoci sa po príchode vlaku do železničnej stanice Spišská Nová Ves snažil agresor ujsť, po vyčíňaní proti nemu zakročili dvaja cestujúci a zamestnanec reštauračného vozňa. V ďalšom možnom ubližovaní mu zamedzili traja odvážlivci. Ako pre ta3 opísal jeden z nich, útočník mal pri sebe kuchynské nože. Súčasťou tria, ktoré ho spacifikovalo, bol aj vojak v civile.

Zranená 22-ročná študentka zostala ležať na zemi. Zastaviť krvácanie jej pomohla sprievodkyňa rýchlika textilným závesom, ktorý strhla z okna vlaku. Železničná spoločnosť Slovensko v stredu večer informovala, že na miesto bola privolaná aj rýchla zdravotná pomoc. Informáciu, že na tiesňovú linku 112 prijali žiadosť o pomoc k 22-ročnej žene s bodným poranením krku potvrdila aj hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Petra Klimešová.

 Agresora si v stanici Spišská Nová Ves prevzali policajti a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. Prípad hrôzostrašnej cesty vlakom prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. Zaistené stopy z obhliadky miesta činu podrobia znaleckému skúmaniu. „Po ukončení bolo v súvislosti s týmto incidentom začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva,“ ozrejmila polícia s tým, že prebiehajú ďalšie úkony smerujúce k objasneniu okolností, ktoré viedli podozrivého ku skutku.

Hovorkyňa siete Penta Hospitals SK Bianka Krejčíová TASR potvrdila, že pacientku priviezli do nemocnice v Spišskej Novej Vsi so stredne ťažkými zraneniami. „Momentálne je jej zdravotný stav stabilizovaný, nateraz zostáva hospitalizovaná v nemocnici,“ uviedla. Pre útok, ktorý sa stal v stredu krátko pred dvadsiatou hodinou nabral rýchlik meškanie minimálne 200 minút. Podľa informácií Markízy si 29-ročný útočník na svoj čin nepamätá, zrejme bol pod vplyvom drog.

 Vo vlakoch posilnia hliadky

O večernej dráme spod Tatier sa krátko hovorilo aj pred štvrtkovým vypočúvaním Branislava Zuriana na post šéfa Úradu inšpekčnej služby na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zo strany Hlas, ktorý sa ho tiež zúčastnil, avizoval, že hliadky vo vlakoch by sa mohli dočasne posilniť. Zranenej žene zaželal skoré uzdravenie. „Chcem ubezpečiť občanov, že aj spolu s dočasne povereným policajným prezidentom riešime situáciu tak, aby sa do budúcna ľudia nemuseli báť cestovať vlakom,“ deklaroval nový šéf rezortu. O situácii plánuje hovoriť aj s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru).

S otázkami, od kedy by mohli hliadky posilniť sa Pravda obrátila na policajné prezídium. Ako pre Pravdu uviedla hovorkyňa prezídia Denisa Bárdyová, poverený šéf polície Rastislav Polakovič dal vypracovať analýzu, na základe ktorej polícia prijala opatrenia v podobe posilnenia policajných hliadok vo vybratých vlakoch.

„Do zvýšeného výkonu služby na vlakových staniciach a vo vlakoch osobnej prepravy budú odo dňa 3. 11. 2023 zapojení policajti služby železničnej a poriadkovej služby a odboru železničnej polície Prezídia Policajného zboru,“ uviedla pre Pravdu Bárdyová. Ďalej vysvetlila, že každé krajské riaditeľstvo podľa vlastnej analýzy navrhlo vytypované vlaky osobnej prepravy, v ktorých budú v najbližších dňoch zvýšené počty policajtov dohliadať na bezpečnosť cestujúcich.

V autobusoch útočia na šoférov

Do svojho tímu hľadá nových šoférov, ktorí majú „vášeň pre jazdu“ a hľadajú „nové výzvy“ popradský autobusový dopravca. Zrejme tým však nemá na mysli dobrodružné jazdy naprieč podtatranskými obcami. K fyzickému násiliu došlo za posledný mesiac totiž nielen vo vlaku, ale aj v linkovom autobuse. Zakročiť na popradskej autobusovej stanici musela opäť polícia.

S úrazom hlavy skončil v nemocnici vodič, ktorý sa stal obeťou dua výtržníkov. Agresívna dvojica pochádzala podľa RTVS z obce Vikartovce. Na vodiča najskôr slovne útočila, neskôr ho napadla od chrbta fyzicky. Cestujúci privolali políciu a útočníkov zadržala na mieste. V prípade vedie trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva.

K incidentom má dochádzať v celom podtatranskom regióne opakovane. Spoločnosť preto uvažuje, že nebude vykonávať linky v problémových oblastiach. Dopravca tiež avizoval rokovanie so starostami podtatranských obcí. S otázkami, či sa situácia od medializovania incidentov zlepšila, či došlo k stretnutiam so župou sme sa obrátili aj na SAD Poprad. Do uzávierky sa nám reakciu získať nepodarilo.

 Problémové vlaky

Výzva, aby cestujúci neboli ľahostajní prichádza aj od národného dopravcu Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Posilnenie spolupráce s policajtmi privítala. „Hoci v tomto prípade išlo o ojedinelý útok, zrejme závislého a chorého človeka, analyzujeme, ako ešte lepšie zaistiť komfort a bezpečie našich cestujúcich,“ ozrejmil Dominik Drevický z odboru komunikácie ZSSK. Personál pripravujú na zvládnutie mimoriadnych situácií v rámci školení.

Národný dopravca za problémové vlaky považuje tie na trati Poprad – Kežmarok, Kozárovce – Levice, Košice – Moldava nad Bodvou, Humenné – Medzilaborce, Malacky – Devínska Nová Ves. Okrem sprevádzajúceho personálu sú vo zvýšenej miere sprevádzané aj kontrolórmi prepravy, zamestnancami SBS či príslušníkmi PZ.

„Najčastejšie prípady, ktoré rieši polícia v našich vlakoch, sú konflikty medzi cestujúcimi, prípadne medzi cestujúcim a vlakvedúcim. V prípade, že nám cestujúci alebo vlakový personál hlásia zvýšený počet konfliktov a problémov na určitej trase, zabezpečíme na nej zvýšenú kontrolnú činnosť kontrolórmi prepravy a zamestnancami SBS. Taktiež okamžite žiadame o pomoc a spoluprácu PZ, ktorý nám vychádza v ústrety,“ dodal Drevický.

 Podobné prípady ako ten zo Spiša alebo hrozby môžu cestujúci oznámiť na nonstop linke 18 188, vlakvedúcemu. Ak situáciu nevyrieši personál a situácia pretrváva, respektíve sa stupňuje, zamestnanci kontaktujú políciu SR, ktorá neprispôsobivého cestujúceho z vlaku vylúči na najbližšej stanici. Okrem toho ZSSK pripravuje projekt kamier vlakvedúcich, čo by mohlo zvýšiť bezpečnosť a potenciálnych páchateľov odradiť.

Bárdyová pripomenula, že v prípade, ak sú občania svedkami nejakého incidentu vo vlakoch, v prípade núdze sa môžu na políciu obrátiť na čísle 158. „Dôležité je oznámiť stručný popis udalosti, najmä vlak, v ktorom sa udalosť stala, miesto, respektíve smer trasy vlaku, aby bola na stanicu vyslaná policajná hliadka, ktorá sa nachádza najbližšie,“ dodala.

Útok na mladú študentku vo vlaku na Spiši odsúdila aj hlava štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti napísala, že oceňuje duchaprítomnú reakciu sprievodkyne, ktorá jej poskytla prvú pomoc a aj odvážnych cestujúcich, ktorí útočníka zadržali. „Žiadne násilie nemôžeme v našej spoločnosti tolerovať a nemôžeme žiť ani v strachu o našich najbližších,“ napísala./agentury/

X X X

Izrael už podporujú špeciálne jednotky z USA. Prídu aj mierotvorcovia?

Nenasadili ich do boja, ale Izraelu pomáhajú napríklad identifikovať rukojemníkov, ktorých v Gaze zadržiava Hamas. Washington potvrdil, že do konfliktnej zóny vyslal niekoľko desiatok príslušníkov špeciálnych jednotiek. Tí sa pripojili k menšiemu tímu, ktorý v Izraeli pôsobil už pred veľkými teroristickými útokmi zo 7. októbra.

 Tajné jednotky

O nasadení „špeciálov“ informoval denník New York Times. „Aktívne pomáhame Izraelčanom robiť viacero vecí,“ citovali noviny vysokopostaveného predstaviteľa Pentagonu Christophera Maiera.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi

Podľa neho je hlavnou úlohou vojakov z USA pomôcť Izraelu identifikovať rukojemníkov vrátane Američanov. „Je to naozaj naša zodpovednosť, aby sme to urobili,“ uviedol Maier na konferencii o fungovaní a úlohách špeciálnych jednotiek.

New York Times napísal, že USA nie sú jediným štátom, ktorý poslal svoje jednotky. „Niekoľko západných krajín tajne presunulo malé tímy vlastných špeciálnych síl bližšie k Izraelu, aby pomohli pri akejkoľvek potenciálnej záchrannej operácii a aby boli nablízku, aby podporili prípadnú rozsiahlu evakuáciu svojich občanov z Izraela alebo Libanonu,“ informoval denník.

Dôvodom týchto krokov sú najmä obavy, že by sa vojna s Hamasom mohla zmeniť na väčší regionálny konflikt. Teroristi, ktorí sídlia v Pásme Gazy, 7. októbra zabili v Izraeli 1 400 ľudí a okolo 240 si vzali za rukojemníkov.

 Židovský štát reagoval leteckými útokmi, ostreľovaním a následnou pozemnou operáciou. Pri nej doteraz podľa úradov v Gaze, ktoré kontroluje Hamas, zahynulo viac ako 9 000 ľudí.

Izrael už čelí kritike za to, že neberie dostatočný ohľad na civilistov. Cez víkend zasiahol palestínsky utečenecký tábor Džabalia, keď tvrdí, že pri tom zabil jedného z veliteľov Hamasu a zničil časť infraštruktúry teroristov.

„Myslím si, že potrebujeme prestávku,“ vyhlásil v nedeľu na adresu konfliktu americký prezident Joe Biden. Podľa agentúry AP táto výzva predstavuje nenápadný odklon od doterajších tvrdení predstaviteľov Bieleho domu, ktorí doposiaľ vyhlasovali, že nebudú diktovať, ako majú Izraelčania vykonávať vojenské operácie v reakcii na útok Hamasu.

Vyzerá to tak, že spojenci Izraela by radi vedeli, aké má židovský štát s Gazou ďalšie plány. Podľa portálu Politico.eu mnohých európskych diplomatov priam vydesil návrh, ktorý z vládnych kruhov prenikol do izraelských médií. Podľa neho by malo skončiť 2,3 milióna obyvateľov Gazy na Sinajskom polostrove.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu návrh, ktorý vypracovalo ministerstvo pre spravodajské organizácie, označil len za hypotetický koncept. No správa o tejto myšlienke iba zhoršila už i tak napäté vzťahy židovského štátu s Egyptom. Je takmer úplne jasné, že by Káhira s vysídlením Palestínčanov nesúhlasila, a okrem toho by násilný presun ľudí mohol byť vojnovým zločinom.

 Ako pripomenula agentúra Bloomberg, izraelskí predstavitelia opakujú, že nemajú v úmysle okupovať Gazu, ale tiež zdôrazňujú, že palestínskej enkláve už nemôže vládnuť Hamas. Tento prístup vraj už podnietil úvahy o budúcom nasadení jednotiek mierotvorcov do oblasti. Ďalšou možnosťou vraj je, že Gazu by mohla spravovať OSN.

Bloomberg tvrdí, že o takýchto scenároch sa už USA a Izrael rozprávali, hoci ani jedna strana to nechce potvrdiť. Vraj však uvažujú aj nad tým, že by sa do mierových síl zapojili Američania či Francúzi.

„Takýto návrh na prvý pohľad vyzerá ako nemysliteľný. Spojené štáty a ich európski spojenci zažili hroznú skúsenosť počas podobného nasadenia v Libanone po izraelskej invázii do krajiny v roku 1982. V apríli 1983 pri útoku na veľvyslanectvo USA v Bejrúte zahynulo 63 ľudí a v októbri rovnakého roku boli terčom kasárne, v ktorých sídlili Američania a Francúzi. Výsledkom bolo 307 mŕtvych, z toho 241 príslušníkov námornej pechoty Spojených štátov,“ pripomenul pre Pravdu Sean Foley, expert na dejiny a politiku islamského sveta na Štátnej univerzite v strednom Tennessee.

Napriek tomu si odborník myslí, že nejaké viacnárodné sily vedené USA by mohli byť pre Pásmo Gazy tým najmenej zlým riešením, keď sa skončí konflikt.

„Izrael dal jasne najavo, že nechce okupovať Pásmo Gazy a americkí predstavitelia pochybujú, že palestínska samospráva, ktorá uznala Izrael a spravuje územia na Západnom brehu Jordánu, má schopnosti riadiť Gazu. Musela by sa podujať na obrovskú úlohu obnoviť zničené územie a zároveň nechce, aby ju začali vnímať tak, že asistuje pri izraelskom vojnovom úsilí. To by bolo medzi Palestínčanmi mimoriadne nepopulárne. Zapojiť by sa nemohli ani arabské štáty vrátane tých, ktoré uznali Izrael. Aj tie sú proti vojenským operáciám v Gaze a ich postoje odrážajú arabskú verejnú mienku. V konečnom dôsledku môžu byť mnohonárodné sily pod vedením USA jednou z najmenej zlých možností, ktorú má Izrael, Spojené štáty a ich spojenci k dispozícii, nech sa vojna v Gaze skončí akokoľvek,“ vysvetlil Foley.

Opačný názor má bezpečnostný analytik Ahron Bregman z univerzity King’s College v Londýne.

„USA vyvíjajú veľký tlak na Izrael, aby definoval, ako si predstavuje ďalší vývoj v Gaze. Pochybujem však, že Izraelčania vedia, čo vlastne chcú, keď sa vojna skončí. Plánovanie odkladajú, pretože vedia, že následky konfliktu budú dlho riešiť. Budú to mesiace a azda dokonca roky, počas ktorých izraelskí vojaci budú musieť zostať v Gaze alebo aspoň byť pripravení sa tam vrátiť, aby potlačili Hamas. Čo sa týka mnohonárodných síl, túto myšlienku si dobre pamätám z prvej libanonskej vojny, v ktorej som slúžil. Je to problematická idea, keďže takého sily by sa stali cieľom miestnych milícií. Stalo sa to v Libanone v 80. rokoch a dôjde k tomu i v Gaze, ak tam takéto sily prídu. Ak by takéto jednotky predsa vznikli, lepšie by bolo, keby ich zastrešovala OSN. Myslím si však, že z dlhodobého hľadiska by cieľom malo byť vytvorenie režimu palestínskej samosprávy, ktorá by mohla kontrolovať Západný breh Jordánu i Pásmo Gazy,“ povedal pre Pravdu Bregman./agentury/

X X X

Izrael je ochotný súhlasiť s dodávkami paliva do Pásma Gazy, no nesmie sa k nim dostať Hamas

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň potvrdil, že ešte nedal súhlas na povolenie dodávok paliva do Pásma Gazy.

Izrael je ochotný súhlasiť s dodávkami paliva do Pásma Gazy, ak bude mať záruky, že neskončia v rukách Hamasu, ktoré by ich mohlo použiť na vojenské účely. Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi tvrdí, že Izrael pozorne sleduje situáciu s palivom v Gaze. Verí, že nemocnice ho ešte majú dostatok na svoju prevádzku. Izrael by podľa neho bol ochotný povoliť dodávky paliva do tejto palestínskej enklávy, ak bude presvedčený, že sa im skutočne minulo, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

„Uvidíme, keď ten deň nastane, palivo bude pod dohľadom dodané do nemocníc… Urobíme všetko preto, aby sa nedostalo do infraštruktúry Hamasu,“ uviedol.

Netanjahu neskôr vysvetlil, že rozhodnutie o povolení dodávok paliva zatiaľ nepadlo. „Pomáhame s humanitárnou pomocou vrátane potravín, liekov a vody. O palive nebolo rozhodnuté,“ povedal.

Izrael zakázal všetko dodávky paliva do Pásma Gazy. Tvrdí totiž, že militanti hromadia palivo a využívajú ho na vojenské účely. Mnohé nemocnice však hlásili, že museli zastaviť alebo obmedziť svoju prevádzku z dôvodu nedostatku paliva pre generátory elektriny. Na kritickú situáciu s palivom v tamojších nemocniciach upozornila aj Organizácia Spojených národov.

X X X

Poslanci KDH chcú Ľuboša Blahu odvolať z postu podpredsedu parlamentu

Poslanci už začali so zberom podpisov. Reagujú tak na video, v ktorom vo svojej kancelárii Blaha zvesil portrét prezidentky Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie.

„KDH dôrazne odsudzuje konanie Ľuboša Blahu, keď v kancelárii NR SR odstránil vlajku Európskej únie a portrét prezidentky nahradil portrétom zahraničného predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla Che Guevaru,“ uviedla šéfka klubu KDH Martina Holečková.

Poznamenala, že KDH bojovalo proti komunizmu, zasadilo sa za vstup do EÚ a medzinárodných štruktúr. Blahovo (Smer-SD) konanie označila za znevažujúce.

Zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu Blahu podporia aj poslanci z hnutia Slovensko. Predseda hnutia Igor Matovič tvrdí, že Blaha sa nikdy nemal stať podpredsedom NR SR, a označil to za hanbu, aktuality.sk

X X X

Nacisti z nej spravili symbol nemeckej ženy, ona bavila národ a donášala Sovietom: Osud krásky s maďarskou krvou bol plný prekvapení

Osud jednej z dnes už možno zabudnutých hereckých hviezd z obdobia pred a počas druhej svetovej vojny, si zaslúži pozornosť. Reč je o Marike Rökkovej, herečke, od ktorej smrti uplynie vo štvrtok 110 rokov.

 Marika Rökk na zábere z filmu Hallo Janine z roku 1939. Ten rozbehol jej kariéru vojnovej hviezdy, ktorá upokojovala a zabávala nemecký národ.

Nemecká herečka, tanečnica a speváčka maďarského pôvodu sa narodila 2. novembra 1913 a bola hviezdou nemeckých vojnových filmov. V 30. a 40. rokoch 20. storočia stelesňovala „novú nemeckú ženu“ a starala sa o zábavu národa v ťažkej vojnovej dobe. Dokumenty odtajnené v 21. storočí ale ukázali aj to, že Rökková bola v 40. rokoch sovietskou špiónkou. Bola súčasťou sovietskej vyzvedačskej siete Krona a odovzdala Sovietom napríklad plány na operáciu Barbarossa alebo stratégiu bitky pri Kursku.

 Pôvodom Maďarka narodená v Káhire sa mala z vôle ministra propagandy Josepha Goebbelsa stať domácou verziou hollywoodskych filmových idolov, najmä Ginger Rogersovej a Rity Hayworthovej. Bola obľúbenou herečkou Adolfa Hitlera a podľa špekulácií zrejme aj Goebbelsovou milenkou.

 Jej prvým manželom bol režisér Georg Jacoby, ktorý tiež natočil veľkú časť komédií s Rökkovou v 40. rokoch. Aj on bol členom siete Krona. Herečka dostala po vojne dištanc vo filme, ale zrušený bol už v roku 1947, hoci po vojne sa venovala najmä operetnému divadlu. Podľa niektorých historikov je možné, že vo výzvednej činnosti pokračovala aj po vojne.

Prvýkrát bola identifikovaná ako možná agentka KGB už v roku 1951 západonemeckou organizáciou Gehlen, ktorá upozornila na jej údajné „spojenie so sovietskymi orgánmi“. Gehlen bola spravodajská služba, ktorú v júni 1946 zriadili úrady americkej okupačnej zóny prevažne z nemeckých pracovníkov. Je predchodcom Spolkovej spravodajskej služby (BND).

 Rökková od mladosti tancovala, prvý film natočila v Anglicku v roku 1930. Jej filmovú kariéru v Nemecku naštartovala snímka Ľahká kavaléria (1935). V Nemecku natočila postupom doby zhruba 50 filmov, napríklad Žobravý študent (1936), Gasparone (1937), Hallo Janine (1939), Kora Terry (1940) alebo Die Frau meiner Träume (1944).

V roku 1945 sa jej narodila dcéra, natáčať (predovšetkým hudobné) filmy začala opäť po roku 1948. Hrala napríklad v snímke Dieťa Dunaja (1950), Czardasfürstin (1951), Maske in Blau (1953), neskôr aj v seriáloch. Žiarila aj v operetách, kariéru ukončila v roku 1986. Zomrela 16. mája 2004 v rakúskom Badene pri Viedni vo veku 91 rokov./agentury/

X X X

Ceny ropy vzrástli o necelé tri percentá

Náladu na trhoch ovplyvňuje rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) ponechať úrokové sadzby nezmenené.

Ceny ropy vzrástli vo štvrtok takmer o tri percentá, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 87 USD za barel (159 litrov). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 19.06 SEČ 86,97 USD (81,58 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 2,34 USD (2,77 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s decembrovým kontraktom dosiahla 82,72 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 2,28 USD, alebo 2,83 %.

Investori očakávali rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) o úrokových sadzbách v stredu. Prípadné zvýšenie týchto sadzieb by malo znamenať zvýšený tlak na ekonomiku a obmedzenie dopytu po rope. Po dvojdňovom zasadnutí sa však americká centrálna banka rozhodla, že kľúčové úrokové sadzby ponechá na ich súčasnej úrovni, čo znamená v rozmedzí 5,25 až 5,50 %. Tieto sadzby, ktoré sú najvyššie za 22 rokov, zostávajú nezmenené od júla.

Podobne aj britská centrálna banka (Bank of England – BoE) sa rozhodla nepozmeniť hlavnú úrokovú sadzbu po ich zasadnutí vo štvrtok. BoE udržiava hlavnú sadzbu na úrovni 5,25 %, čo predstavuje 15-ročné maximum. Tak ako Fed, aj BoE už po druhýkrát po sebe ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na rovnakej úrovni, aktuality.sk

X X X

Škoda Superb: Vlajková loď zo Slovenska je tu. Česi odhalili všetko

Štvrtá generácia Superbu bude dvojčaťom VW Passat. Alebo naopak? V každom prípade je jeho dizajn o čosi atraktívnejší a platí to aj o interiéri. No a vyrábať sa bude prvýkrát na Slovensku.

 Štvrtá generácia Superbu dostala 8-uholníkovú masku chladiča s povrchovou úpravou Dark Chrome a vo vyšších verziách matrixové bi-LED reflektory. Toto je špičková verzia Laurin & Klement.

Konečne. Škoda práve odhalila dlho avizovanú štvrtú generáciu svojej vlajkovej lode. Prichádza v čase, keď materský koncern masívne investuje do elektrifikácie. Zdá sa ale, že kým značka z Wolfsburgu to už tak trochu s klasickými modelmi „balí“, Superb sa na rozdiel od Passatu rodil s ambíciou čo najdlhšej kariéry. Možno aj preto dostal opäť dve karosárske verzie, kým z nového Passatu je už len kombi Variant. Napokon, nenadviazať na tradíciu predchádzajúcich generácií by bola obrovská škoda. Od roku 2001, keď prišiel Superb na svet, dodala Škoda zákazníkom viac ako 1 600 000 Superbov. Každá ďalšia generácia bola pritom úspešnejšia. Tá odchádzajúca má na konte 845 000 exemplárov, čo je viac než spoločná bilancia prvých dvoch. Možno aj vďaka excelentnému dizajnu z pera Jozefa Kabaňa.

 Nový Superb to mal ale ťažšie. Rodil sa spolu s novou generáciou Volkswagenu Passat. Dizajnéri tak nemali celkom voľné ruky. A hoci unifikáciu Superb neutají, o tom, že patrí do rodiny Škody, niet najmenších pochybností. Príslušnosť k značke demonštruje osemuholníková maska, tentoraz s povrchovou úpravou Dark Chrome a kryštalickými prvkami v svetlách. Tie môžu byť prvýkrát matrixové. Každý z dvoch bi-LED reflektorov obsahuje dva moduly po 36 diódach a k tomu efektný detail v modrej farbe. Denné svetlá majú grafiku písmena L. Hoci šéfdizajnér Škody Oliver Stefani tvrdí, že Superb je charakteristický ostrými líniami, v porovnaní s predchodcom ich výrazne ubudlo. Vidieť to najmä z profilu.

 Obe verzie, liftback aj kombi, narástli a sú výrazne aerodynamickejšie. Koeficient odporu vzduchu klesol o 10, respektíve 15 %. Kvôli tomu ale Superb prišiel o ostré prelisy v oblasti podbehov aj o typickú líniu „tornado line“.

 Superb prišiel o prelisy v oblasti podbehov aj o typickú „tornado line“. Ostal z nej len bežný bočný prelis vo výške kľučiek dverí. Unifikácia s Passatom pripravila Superb aj o ďalšiu „kabaňovskú vychytávku“ v podobe obrej prednej kapoty, ktorá zasahovala hlboko do blatníkov a jej okraj lícoval s „tornado line“. Vo verzii Combi vidíme identické dvere či okná, aké používa nový Passat Variant. Zadné svetlá s céčkovou grafikou sú výrazne užšie a vo vyšších úrovniach dostali animované „smerovky“. V ich štruktúre sa opäť objavujú kryštalické prvky, tentoraz podsvietené. Vrcholovej pozícii Superbu prospeli väčšie rozmery, i keď na nezmenenom rázvore náprav s hodnotou 2 841 mm. Obe verzie narástli. Sedan o 43 mm na konečných 4 912 a kombi o 40 mm na celkových 4 902 mm. Kým na šírke ubudlo 15 mm, strecha je o 11 mm vyššia.

 Oblejšie línie, ale aj prepracované detaily v podobe optimalizovaných nárazníkov, kolies, kľučiek, spätných zrkadiel a pri kombi aj finletov usmerňujúcich prúdnice za vozidlom, priniesli nižší aerodynamický odpor. Liftback má koeficient Cd len 0,23 a kombi 0,25, čo je zlepšenie o 10, respektíve 15 %. Pre nový Superb „namiešala“ Škoda šesť celkom nových lakov – biely Purity, strieborný Pebble, čierny Ebony, modrý Cobalt, červený Carmine a žltý Ice Tea. Pripravené sú tiež nové disky od strieborných 17-palcových až po voliteľné 19-palcové kolesá. Superb sa môže opäť pochváliť gigantickým batožinovým priestorom, dokonca väčším ako v minulosti. Liftback má teraz pod elektricky ovládaným vekom 645 litrov, o 20 viac, a kombi až 690 litrov, čo je viac o 30 litrov. No a keď sklopíte sedadlá, kombi odvezie 1 920 litrov batožín. Paradoxne je to však o 30 menej. V kabíne sa nárast Superbu prejaví väčšou rezervou nad hlavou (+ 11 mm)./agentury/

X X X

Štyri školy v Pásme Gazy, v ktorých sa ukrývalo takmer 20-tisíc osôb, sú pre útoky poškodené

Palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze dnes oznámilo, že pri izraelskom útoku blízko školy v tábore Džabálijá zomrelo aspoň 27 ľudí. Ďalšie 15 obetí hlásia úrady v pásme Gazy z tábora Burajdž.

Agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA) vo štvrtok oznámila, že štyri jej školy sú v dôsledku útokov poškodené. Škola v utečeneckom tábore Džabálijá na severe pásma Gazy je poškodená „po dvoch dňoch intenzívneho bombardovanie tejto oblasti“, uviedla UNRWA. Ďalšia poškodená škola sa nachádza v utečeneckom tábore Šáti, dve sú v utečeneckom tábore Burajdž. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP.

Konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas sa rozpútal 7. októbra po súčasných útokoch Hamasu na izraelské územie, ktoré si vyžiadali 1400 obetí. Izraelská armáda zareagovala náletmi na pásmo Gazy, pričom podľa miestnych úradov zahynulo viac ako 9000 ľudí, aktuality.sk

X X X

Choroby ohrozujú nielen naše zdravie, ale aj príjem. Životné poistenie uzatvorte čo najskôr

Ponuka poistných rizík bola obmedzená a ľudia viac ako na ochranu svojho života mysleli na ochranu svojho majetku. Dnes čelíme úplne iným ohrozeniam, a tie by mala reflektovať aj naša životná „poistka“.

 Sú to najmä vážne zdravotné diagnózy a ich následky, ktoré nás neraz pripravia nielen o zdravie, ale aj schopnosť pracovať a zabezpečiť si pravidelný príjem. „V čase, kedy takmer každý z nás spláca hypotéku, sa nemôžeme spoliehať na šťastie. Preto v prvom rade potrebujeme kvalitné rizikové životné poistenie, ktoré nás chráni pred neočakávanými životnými udalosťami a v ťažkých chvíľach dokáže pomôcť nám i našim blízkym,“ hovorí Beata Vojtechová, riaditeľka úseku životného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Civilizačné choroby stúpajú

Chorobnosť na Slovensku štatisticky stále narastá. Naše zdravie a teda aj schopnosť zabezpečiť si príjem, ktorý pokryje naše živobytie, najviac ohrozujú tzv. civilizačné ochorenia. A hoci možnosti ich prevencie aj úspešnosť liečby sa zvyšujú, stále platí, že život s týmito diagnózami znamená obrovský zásah do života jednotlivca aj rodiny. Typickým príkladom je rakovina, ktorú lekári ročne diagnostikujú približne 30-tisícom pacientom. Jej základná liečba je síce plne hradená zo zdravotného poistenia, no väčšinou býva veľmi náročná a zdĺhavá. Dlhodobá PN ani invalidný dôchodok od štátu tak ani zďaleka nezabezpečia štandard, na aký ste boli zvyknutí. Výpadok príjmu môže vykompenzovať pripoistenie kritických chorôb alebo samostatné pripoistenie onkologických chorôb. Maximálna poistná suma v oboch prípadoch predstavuje 50-tisíc eur a pripoistenia môže byť uzatvorené ako súčasť už existujúceho alebo nového životného poistenia Provital Partner a Provital Invest„Ich výhodou je, že poistné plnenie je nárokovateľné už pri diagnostikovaní ochorenia. Ak teda máte uzatvorenú poistnú zmluvu na 30 000 eur, vyplatíme vám ju naraz,“ vysvetľuje B. Vojtechová a pridáva radu: „Čím skôr sa poistíte, tým menej zaplatíte. Napríklad dvadsiatnik za pripoistenie kritických chorôb na sumu 10-tisíc eur platí poistné približne 3 eurá mesačne a táto suma sa počas dĺžky poistenia nemení. Štyridsiatnik pri rovnakej poistnej sume zaplatí už 17 eur mesačne.“

Invaliditu treba poistiť komplexne

Invalidita predstavuje vážne ohrozenie finančnej stability. Je totiž spojená s doživotným poklesom príjmu a väčšina ľudí je odkázaná na podporu štátu. Priemerná výška invalidného dôchodku však aktuálne predstavuje 472,86 eur, čo je suma, ktorá sa obvykle nevyrovná mzde, ktorú poistený dostával v predchádzajúcom zamestnaní. Ľudia by preto mali myslieť aj na životné poistenie, ktorým dokážu vykompenzovať finančný výpadok spojený so vznikom invalidity. Odborníčka z KOMUNÁLNEJ poisťovne radí, že pri výbere poisťovne by mal človek zohľadniť, či jeho postenie kryje invaliditu komplexne – nielen z dôvodu úrazu, ale aj choroby. „Keď sa povie invalidita, väčšina ľudí si predstaví vážny úraz alebo nehodu.

Podľa údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne však úrazy tvoria zhruba pätinu všetkých prípadov invalidity. Odchod ľudí do invalidného dôchodku majú najčastejšie na svedomí civilizačné choroby – onkologické, srdcovocievne, metabolické ako diabetes, či choroby pohybového aparátu. Vo vyššej miere sa začínajú objavovať už aj psychické ochorenia,“ pokračuje B. Vojtechová. Pri životnom poistení Provital Partner a Provital Invest je už riziko invalidity kryté komplexne. Poistné plnenie bude vyplatené jednorazovo na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne, a to v prípade, kedy miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť presahuje výšku 40 % v porovnaní so zdravou osobou.

Asistenčné služby ako pridaná hodnota

Životné poistenie v súčasnosti už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade nepredvídateľnej udalosti. K vybraným produktom životného poistenia od KOMUNÁLNEJ poisťovne je možné dojednať asistenčné služby ProDoctor, ktoré vedia pomôcť pri konzultáciách ohľadom zdravotného stavu. Len za jedno euro mesačne získate prístup k nadštandardnému poradenstvu v oblasti zdravia a telemedicínskym službám, ktoré nie sú poskytované v rámci verejného zdravotného poistenia. „Ak sa chcete vyhnúť sedeniu v čakárni alebo sa o svojom zdravotnom probléme poradiť s ďalším odborníkom, odporúčam asistenčné služby ProDoctor, ktoré vám umožnia absolvovať konzultáciu z pohodlia domova. K dispozícii sú vám špecialisti z rôznych

oblastí, ktorí sa vám budú venovať vo vopred dohodnutom čase,“ hovorí B. Vojtechová. Balík služieb zahŕňa linku zdravia, konzultácie so slovenskými špecialistami, možnosť získať druhý lekársky názor od zahraničného špecialistu, diagnostický test potrebný na stanovenie personalizovanej onkologickej liečby, konzultácie v oblasti duševného zdravia a poradenstvo týkajúce sa COVID-19. „V rámci služby druhý lekársky názor si viete v priebehu roka nechať vypracovať až tri písomné zdravotné posudky od renomovaných zahraničných špecialistov. Znížite tak riziko nesprávne určenej diagnózy, neúčinnej liečby alebo zbytočného zákroku,“ dodáva B. Vojtechová. Asistenčné služby je možné využiť telefonicky, online a prostredníctvom mobilnej aplikácie myTeleDoc./agentury/

X X X

Rozdávanie eurofondových peňazí „zaváňa“ škandálom. Prídu župy o milióny?

Banskobystrická župa je v šoku. Takmer 2 milióny eur od nej žiada vrátiť ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Dôvodom môže byť podľa predsedu kraja Ondreja Luntera prečerpanie alokácie na eurofondové projekty. Rezort vraj za bývalého vedenia rozdelil viac peňazí ako mal k dispozícii. To súčasné reagovalo, že ide o nezodpovednosť exministerky Remišovej.

 Lunter spresnil, že ich župa by mala vrátiť viac ako 1,89 milióna eur. Má vážne podozrenie, že niektoré korekcie, ktoré od nej požaduje ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), môžu byť účelové. Zároveň hovorí o indíciách, že rezort mal rozdeliť viac prostriedkov na projekty IROP, než bola celková alokácia pre Slovensko. Uviedol, že vplyvom a konaním predchádzajúcej vlády sú dnes samosprávy v existenčných problémoch.

 „V ostatných týždňoch začínajú nielen nám, ale aj množstvu iných samospráv, prichádzať korekcie na eurofondové projekty za predchádzajúce programové obdobie,“ hovorí Lunter. „Na tom by nebolo nič čudné, chyby sa občas stávajú, keby nešlo aj o úplne absurdné výčitky s ešte absurdnejšími zdôvodneniami a podľa nás absolútne odfláknutými požiadavkami. Špeciálne preto, že ide o projekty, ktorých schvaľovanie na ministerstve trvalo mesiace až roky, kým dostali finálnu pečiatku,“ tvrdí.

Zvažujú trestné oznámenie

Lunter spomenul tiež konkrétny príklad korekcií, ktorý sa týka Strednej odbornej školy služieb a lesníctva v Banskej Štiavnici. Projekt rekonštrukcie tejto školy, vrátane verejného obstarávania za vyše milión eur, bol riadiacim orgánom skontrolovaný a schválený. Počas realizácie sa cena z dôvodu neočakávaných stavebných prác zvýšila. Župan pripomína, že zákon na takéto situácie myslí a v takomto prípade umožňuje navýšiť celkovú cenu zákazky. Napriek tomu kraj o zvýšenie dotácie nežiadal a rozdiel uhradil zo svojich zdrojov.

„Keby sme to riešili inak, tak tá rekonštrukcia sa zastaví a možno nikdy nedokončí. Pred pár dňami nám však MIRRI oznámilo, že kvôli tomuto navýšeniu chce vrátiť 25 percent dotácie. Vrátane časti, ktorú sme zaplatili z vlastného rozpočtu. Máme im teda vrátiť aj peniaze, ktoré nám nedali,“ objasnil Lunter. Zopakoval, že len v BBSK žiada dotknutý rezort vrátiť viac ako 1,89 milióna eur. Situácia je kritická, preto zvažujú podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

„Týmto konaním MIRRI reálne ohrozuje chod samospráv a spôsobuje hospodárske škody veľkého rozsahu. Nehovoriac o dopadoch na kvalitu života ľudí, lebo takéto korekcie sú brutálnym zásahom do chodu samospráv, špeciálne v tomto období,“ zdôvodnil. V tejto súvislosti sa plánuje obrátiť aj na novú vládu, tiež na lídra opozície, aby sa touto situáciou urýchlene zaoberali.

 „Je tu problém, ktorý sa netýka len nás, treba ho riešiť v záujme poškodených samospráv. Novovymenovaného ministra Richarda Rašiho som požiadal, aby tieto korekcie zrušil a došlo k náprave pri krátení zdrojov,“ doplnil Lunter.

S otázkou, prečo k tomu došlo a či sa tento stav ešte dá nejako zvrátiť, sme sa obrátili priamo na dotknutý rezort. „Predseda BBSK jasne povedal, že kvôli predchádzajúcej Matovičovej a Hegerovej vláde sú samosprávy v existenčných problémoch. Minister Richard Raši vydal všetkým generálnym riaditeľom pokyn na výrazné zjednodušenie čerpania eurofondov,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie MIRRI Martin Dorčák.

„Korekcie, teda pokuty, ktoré dal rezort Banskobystrickej župe v minulosti, preskúmame,“ povedal Raši. „Tento prípad je len jednou z mnohých faktúr, ktoré musia zaplatiť daňoví poplatníci za nezodpovednosť a nekompetentnosť bývalej ministerky Remišovej,“ dodal Raši.

O stanovisko sme požiadali aj exšéfku ministerstva Veroniku Remišovú, zatiaľ nereagovala.

Korekcia aj v Košiciach

Keďže nemá ísť o jediný prípad, zaujímalo nás, či podobnú skúsenosť zaregistrovali aj ďalšie župy. Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Lenka Kukučková uviedla, že aktuálne nepozorujú žiadne rozhodnutie o určení korekcie. Nedávno však mali „na stole“ takýto prípad na základe pochybností o správnosti postupu pri uzatváraní dodatku, ktorý riešil navýšenie cien a dodacích lehôt stavebných materiálov v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

„Do ukončenia procesu kontroly dodatok nenadobudol účinnosť a ani nedošlo k žiadnemu plneniu v jeho zmysle, preto sme situáciu riešili ukončením platnosti dodatku. Zhotoviteľ plní predmet zmluvy v pôvodne zazmluvnených cenách, teda dôvody na určenie korekcie pominuli,“ vysvetlila Kukučková.

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková potvrdila, že veľké korekcie v čerpaní eurofondov nastali po minulých nesystémových opatreniach štátu v operačnom programe IROP. „MIRRI presunulo svoje zákonné kompetencie na súkromnú audítorskú firmu, čo je veľmi zvláštne. Podľa jedného zo záverov spomínanej firmy dostal náš kraj korekciu 1,73 milióna eur,“ uviedla Terezková. Ozrejmila, že sa to týka druhej etapy projektu rekonštrukcie cesty Bohdanovce – Herľany.

Košická župa sa voči korekcii ohradila, no MIRRI zopakovalo rovnaký verdikt ako audítorská firma. „Pýtame sa, či je v poriadku, že súkromná firma koná v mene ministerstva investícií? Navyše sa to všetko deje v čase, kedy MIRRI nakontrahovalo finančné prostriedky v operačnom programe IROP,“ uzavrela hovorkyňa.

„V Prešovskom samosprávnom kraji neevidujeme zatiaľ žiadnu takto stanovenú korekciu v nadväznosti na nadkontrahovanie prostriedkov Európskej únie,“ uviedla Daša Jeleňová z kancelárie predsedu PSK.

 Natália Petkáčová, riaditeľka odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja tiež reagovala, že žiadne korekcie v súvislosti s projektmi z eurofondov neregistrujú. „Situáciu však podrobne sledujeme,“ podotkla.

Žilinská župa je na tom podobne. „Momentálne sú žiadosti o platby schvaľované v súlade so schválenými rozpočtami v rámci zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku,“ vysvetlila jej hovorkyňa Eva Lacová. Zvyšné dva kraje sa k tejto téme zatiaľ nevyjadrili./agentury/

X X X

Zurian: keď sa kandidát diskvalifikuje sám

Hovorí sa, že nová metla dobre metie. Tomuto prísloviu nezostal nič dlžný ani nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý bleskovo „poupratoval“ vo vedení polície, že sa poniektorí nestačili čudovať…

Vo vláde síce sedia noví ministri, no inak je všetko po starom. Zdá sa, že nováčik Šutaj Eštok sa rýchlo učí. Hneď na druhý deň v úrade odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, a akoby mu to nestačilo, tak ho ešte potreboval ponížiť tým, že ho poslal na opačný koniec republiky. Následne zrušil aj funkcie policajných viceprezidentov a rázne zakročil aj voči čurillovcom, ktorí od októbra mali status chránených oznamovateľov. Tí už avizovali, že proti tomuto kroku podajú odvolanie. Celý prípad tak bude mať súdnu dohru.

Ak by Slovensko bolo normálnou krajinou, tak meno policajného prezidenta, nehovoriac o rôznych vyšetrovateľoch, by sa neskloňovalo takmer každý deň v správach a okrem novinárov a pár ľudí od „fachu“ by o nich ani nik nevedel. Pretože úlohou polície nie je vyrábať rôzne kauzy, ale naopak ich riešiť.

No vzhľadom na to, že na Slovensku si politici z polície urobili podriadený nástroj na vybavovanie si účtov s nepriateľom, tak sa nemožno čudovať, že sa tieto záležitosti neustále medializujú.

Ak si teda niekto kladie otázku, kedy sa konečne skončia čistky v polícii, tak odpoveď je prostá: pravdepodobne nikdy, lebo to by najprv politici museli odpolitizovať celý aparát a najmä odolať pokušeniu robiť personálne rošády.

Samozrejme, že sa to dá. Napríklad v Nemecku pôsobí Dieter Romann vo funkcii prezidenta Spolkového policajného prezídia už od roka 2012. Za ten čas sa vystriedali pri moci štyri koalície a došlo aj k výmene na poste kancelára, keď Angelu Merkelovú vystriedal Olaf Scholz.

Znakom stability systému je, že politici sa síce menia, ale úradníci zostávajú. Kedy konečne pochopia aj politici na Slovensku, že základom úspechu je kontinuita?

Znakom stability systému je, že politici sa síce menia, ale úradníci zostávajú. Tam, kde sa darí presadzovať tento princíp, sa darí aj lepšie spravovať veci verejné a lepšie sa aj žije ľuďom. Kedy konečne pochopia aj politici na Slovensku, že základom úspechu je kontinuita?

Zatiaľ vidíme pravý opak. Ako napr. prispeje k stabilizácii Úradu inšpekčnej služby človek, ktorý sa na tento post vopred diskvalifikuje svojimi výrokmi?

Keď pri grilovaní na výbore vyhlási, že je presvedčený, že Milana Lučanského zabili, napriek tomu, že vyšetrovanie špeciálnej komisie vylúčilo cudzie zavinenie, mala by kompetentným okamžite zablikať červená kontrolka.

A keď sa zároveň tá istá osoba prizná, že sa istý čas skrývala v Bielorusku(!), tak by jeho kandidatúru na hocijaký verejný post mali považovať za bezpredmetnú, lebo žiadny príčetný občan EÚ nebude hľadať útočisko v Lukašenkovej diktatúre.

Toto všetko zaznelo z úst Branislava Zuriana, ktorého vláda vymenovala za šéfa policajnej inšpekcie. Už samotný fakt, že Zurian, ktorý bol dvakrát obvinený, by mal šéfovať inšpekcii, ktorá ho stíhala, stojí za pováženie. Navyše nemá previerku a nie je ani členom polície./agentury/

X X X

Rudolf Huliak zriaďuje komisiu pre veterinárnu oblasť

Komisia bude mať medzirezortné zastúpenie.

Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Huliak zriaďuje komisiu pre veterinárnu oblasť

Jej členmi budú zástupcovia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, regionálnej potravinovej správy, zamestnanci Generálnej prokuratúry SR, zamestnanci odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru, Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a zástupcovia občianskych združení. Huliak bude komisii predsedať.

Hlavným cieľom komisie bude podieľať sa na tvorbe legislatívy v oblasti veterinárstva v prospech občanov SR. Informovala o tom Slovenská národná strana (SNS), aktuality.sk

X X X

Noví štátni tajomníci na ministerstve zdravotníctva: plastický chirurg so skúsenosťami v regionálnej politike a analytik, ktorý odišiel za Krajčího

Oboch ešte musí odsúhlasiť vláda.

Novými štátnymi tajomníkmi na ministerstve zdravotníctva by mali byť plastický chirurg z Banskej Bystrice Ladislav Slobodník a analytik Michal Štofko, ktorý už v minulosti na ministerstve pracoval.

Obaja tak budú patriť do najbližšieho tímu šéfky rezortu Zuzany Dolinkovej (Hlas). Schváliť ich však musí ešte vláda.

Zdravotnícky rezort bol posledným, ktorý nemal tieto pozície doposiaľ obsadené. Na ostatných ministerstvách odsúhlasila vláda štátnych tajomníkov už minulý týždeň.

Analytik, ktorý odišiel za Krajčího

Michal Štofko je v zdravotníckych kruhoch známy. Pôsobil ako konzultant a analytik pre štátnu zdravotnú poisťovňu či pre farmaceutickú firmu. V roku 2012 za ministerky Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru) nastúpil do rezortu, konkrétne do Inštitútu zdravotnej politiky (IZP). V roku 2016 už za ministra Tomáša Druckera (nominant Smeru) sa z neho stal šéf odboru stratégie v IZP.

Okrem iného sa venoval systému DRG či príprave tzv. reformy nemocníc – stratifikácii, ktorá napokon neprešla kvôli Robertovi Ficovi.

Nakoniec odišiel z ministerstva v roku 2020 za ministra Mareka Krajčího (OĽaNO). Svoje rozhodnutie odísť vysvetľoval únavou aj tým, že má odlišný pohľad na veci ako nový minister.

„Implementačná fáza stratifikácie bola únavná, celý ten tlak, ktorý bol zo strany politikov, alebo príprava podkladov a nepretržité vysvetľovanie. (…) Následne prišiel model ku covidu, ktorý si tiež vyžadoval extrémne veľa mentálnych kapacít. Po zmene, ktorá prišla po voľbách a priniesla nové vedenie ministerstva, som zistil, že predstava o inštitúte a o jeho fungovaní je výrazne odlišná ako moja, takže to tak celé zapadlo,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

Odvtedy robil poradenstvo v oblasti zdravotníctva a od roku 2021 bol aj prezidentom Asociácie zdravotných poisťovní SR.

Štofko: Bol by som alibista

Ako štátny tajomník na MZ by mal mať podľa všetkého na starosti sekciu zdravia. Štofko hovorí, že ponuku dostal priamo od ministerky Zuzany Dolinkovej a svoje rozhodnutie prijať ju vysvetľuje tým, že zdravotníctvo už dlho nepatrilo medzi priority našich politikov a je v kríze.

„Problémy slovenského zdravotníctva roky analyzujem, komentujem a kritizujem. Frflať nad súčasným stavom by bolo komfortné. Vziať na seba časť zodpovednosti za zlepšenie slovenského zdravotníctva už tak pohodlné nie je. Bol by som však alibista, ak by som nereflektoval ponuku ministerky Zuzany Dolinkovej stať sa štátnym tajomníkom,“ vysvetľuje Štofko.

Hovorí, že ministerka mu vyšla v ústrety s agendou, ktorej by sa rád venoval – najmä ambulantný sektor, platobné mechanizmy a financovanie v rámci verejného zdravotného poistenia.

„Pevne verím, že sa nám s pani ministerkou a ostatnými stakeholdermi podarí zdravotníctvo nakopnúť tým správnym smerom, ktorým je transparentný, efektívny a stabilný systém zdravotníctva orientovaný na klienta/pacienta,“ povedal.

Lekár a bývalý regionálny politik

Druhým štátnym tajomníkom by mal byť lekár Ladislav Slobodník . V 90. rokoch pôsobil na chirurgickom oddelení v nemocnici vo Zvolene a potom na oddelení hrudnej chirurgie v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

Neskôr v roku 1998 prešiel do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici na kliniku plastickej chirurgie, kde pracoval až do roku 2021.

Popri tom mal však aj ďalšie pôsobiská. Napríklad bol vedúcim odboru sociálnych vecí a rodiny v Banskobystrickom kraji, následne sa stal zástupcom riaditeľa a námestníkom pre zdravotnú starostlivosť vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. Mal a stále má aj súkromnú prax.

Za vlády OĽaNO bol asi dva mesiace – od apríla do júna 2020 – generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Nemocnice Poprad.

Slobodník má skúsenosti aj s politikou, konkrétne s regionálnou. V roku 2002 bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Do mestského parlamentu sa dostal aj v roku 2006, a to za koalíciu Smer a SNS. A potom aj v roku 2010 za Smer, SNS a ĽS-HZDS.

Za rovnakú koalíciu bola v tom čase v mestskom zastupiteľstve aj dnešná poslankyňa NR SR za Hlas Ľubica Laššáková, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.