Fialo, jdi do háje, rozčílil se Tlustý. Stejného názoru většina lidí ČR. Všem překáží a stávkou 27.11. zmizet. Vlaky nepojedou, jako za Havla. Program protestů odborářů v Praze. Mladé lékaře vedou Jan Přáda a Monika Hilšerová

Exministr financí ODS Tlustý už dlouho upozorňuje na neschopnost Fialy v čele vlády, kterou si složil, aby mohl vládnout. Hlavně však zadlužit celou ČR, lidi, podniky a dnes neví, kudy kam. Proto mladí lékaři dr. Přáda, dr. Hilšerová a mnozí další spolu s odbory, učiteli, automobilkou Německa v Mladé Boleslavi a dalšími podniky vyhlásili stávku na odstranění Fialy a všech kolem něho. ČR musí mít v čele odborníky, rozumné a chytré vedení, nikoliv blbce, jak tvrdí z EU Jourová.

DNEŠNÍ  POLITICI  NEUMĚJÍ  VLÁDNOUT,  JDE  JIM  JEN  O  MILIONY  DO  VLASTNÍ  KAPSY

Fialo, jdi do háje, rozčílil se Tlustý. Dnešní politici neumí vládnout, přidal se Paroubek

Dnešní politici neumí vládnout, míní bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Posteskl si také, že se ztratila důvěra lidí v politiky a připomněl, že současné vládní koalici důvěřuje pouze čtvrtina občanů. Velmi ostrý byl k současnému kabinetu exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. „Už mám dost Fialy, běž do háje,“ vzkázal předsedovi vlády.

„Já jsem se snažil dělat ty věci tak, aby strana, kterou jsem vedl, sloužila občanům, aby hájila jejich zájmy,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Paroubek.

  Současná vládní koalice má podle jeho mínění mezi obyvateli velmi nízkou podporu. Podle výsledků průzkumu agentury CVVM zveřejněného 13. října jí důvěřuje čtvrtina Čechů. „Někde se ztratila důvěra lidí a ta se samozřejmě velmi těžko nabývá zpět. Současná vláda je velmi špatná, lidé v ní vládnout neumějí. Myslím si, že tomu skutečně nerozumějí,“ dodal Paroubek.

Velmi kritický byl k vedení ODS někdejší předseda jejího poslaneckého klubu a ministr financí Tlustý. „Kdybych byl býval ještě v ODS, tak bych si dával pozor, jestli je pan Fiala ten správný předseda,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„My politici jsme se dřív hádali, jestli mají daně víc pomáhat těm tvořivým a bohatším, anebo naopak, jestli mají být solidární. Ale všechno se točilo okolo Čechů, byl to souboj o to, jakým skupinám českých obyvatel pomoct. Dneska z toho, jak se chová vláda, vidíte, že o českého občana vůbec nejde,“ míní Tlustý.

K výročí sametové revoluce také zmínil jednu podobnost s koncem komunistické vlády. „Měli jsme už dost komunistů, tak jsme jim řekli: Běžte do háje. A já říkám: Už mám dost Fialy, běž do háje,“ doplnil Tlustý.

X X X

EKONOMKA  ŠVIHLÍKOVÁ:  NEVÍME,  CO  JE  NÁRODNÍ  ZÁJEM,  JAKO  V  POLSKU

Česko zaspalo, tvrdí Horská. Oproti Polsku nevíme, co je národní zájem, řekla Švihlíková

Česko v řešení otázky energetiky zaspalo. Musíme si nalít čistého vína a říct si, že se tu 30 let nic nedělo, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka a poradkyně premiére Petra Fialy (ODS) Helena Horská. Podle ní ale nejdou všechny změny udělat během jednoho volebního období. S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou se shodla, že by se Česko mohlo inspirovat v Polsku.

„Každá vláda, která se teď rozhodne dělat nějaké změny, to nebude mít jednoduché,“ popsala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Helena Horská. Změny se podle jejích slov dělají spíš pět minut po dvanácté než před dvanáctou. „Nemůžeme čekat, že ten, kdo sedí u kormidla, zvládne všechny nutné změny, o kterých se tady mluví desítky let, za jedno volební období,“ popsala Horská.

 Podle ní je nutné si skluz nejprve přiznat. „Je dobré nalít si čistého vína a říct si, že se tady 30 let nic nedělo s energetikou, že jsme zaspali,“ řekla Horská. Inspirovat by se Česko mohlo v Polsku.

 „Polsko může být vyzdvihováno nejenom v dopravní infrastruktuře, ale také ve schopnosti využívat efektivně evropské fondy, připravit se na energetickou transformaci a prosazovat svoje zájmy v Evropské unii. To jsou všechno věci, které je potřeba začít řešit,“ vyzvala ekonomka a podotkla, že ale nemůžeme čekat, že to, co se desítky let neřešilo, se teď samo vyřeší mávnutím kouzelného proutku.

Na Polsko upozornila také ekonomka Ilona Švihlíková. „Poláci přesně vědí, co je jejich národní zájem. My tady momentálně máme vládu, která hájí zájmy leckoho, jenom ne České republiky, a podle toho to taky vypadá,“ řekla Švihlíková. Podle ní ale drtivé většině politiků naprosto vyhovuje závislá pozice. „Umožňuje jim říct, že nejde nic dělat, že je to Brusel a že by se v Německu zlobili. Dávají od toho ruce pryč,“ míní ekonomka.

Horská podorkla, že se v rámci národní ekonomické rady vlády snaží na takové věci upozorňovat a vydávat expertní doporučení. „Jestli se s tím vláda bude řídit a zdali najde jiný způsob řešení, to už je její odpovědnost,“ sdělila Horská.

X X X

KALOUSEK  ZAHAJUJE  PROTEST  ZA  LIDI

Kalousek zahajuje protestní jedlovku. Vadí mu lži, že vláda neřešila důchody disidentů

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se chystá zahájit „protestní jedlovku“ proti nepravdivým tvrzením, že vlády doposud neřešily důchody pro bývalé disidenty. Reaguje tak na signatáře Charty 77 Jiřího Gruntoráda, který hladovkou požaduje demisi ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli údajně nedostatečným důchodům pro někdejší odpůrce komunistického režimu.

„Průměrný důchod je důchod vyšší, než má většina důchodců. Takový důchod přiznal zákon o třetím odboji (262/2011 Sb.) disidentům za Nečasovy vlády. Vedle toho jim byl vyplacen jednorázový příspěvek ve výši 100 tisíc korun,“ napsal Kalousek na sociální síti X.

 Protestující podle něj šíří lži. „Můžeme jistě diskutovat o tom, zda by to nemělo být víc. Ale zahajuji protestní jedlovku proti nepravdivým tvrzením, že ‚důchody disidentů nebyly řešeny od r.1989‘. Budu se přecpávat tak dlouho, dokud si autoři těchto prohlášení zákon 262/2011 Sb. nepřečtou. Už proto, že někteří z nich ho i schvalovali,“ sdělil..

„K tomu je dlužno podotknout, že mezi důchodci s nižším než průměrným důchodem je mnoho těch, kteří sice nebyli disidenty, ale komunisti je nepustili studovat, nebo je nenechali dělat práci, která by odpovídala jejich schopnostem a mají proto dnes malý důchod. Všechny křivdy minulých časů spravedlivě napravit prostě nejde. To umí jen Bůh ve svém království,“ dodal někdejší ministr financí.

 Neřešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek kritizuje signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Požaduje kvůli tomu odstoupení ministra práce Jurečky. Na podporu svého požadavku začal v pátek držet hladovku, následně se k němu připojil také aktivista a někdejší disident John Bok. Jurečka už na jaře novinářům řekl, že jeho ministerstvo řešení problému nízkých disidentských penzí chystá.

Protest Gruntoráda a Boka podpořili i další aktivisté a někdejší chartisté. „Jejich radikální protest chápeme a podporujeme i jako výzvu, aby stát zajistil finanční podmínky ve stáří všem, jimž represe minulého režimu vychýlila jejich životní dráhu,“ uvedla v prohlášení šestičlenná skupina signatářů, mezi nimi například Věra Roubalová, Jana Hradilková, Jan Bednář, Petr Pospíchal nebo Olga Sommerová. Současně věří, že zodpovědní představitelé státu a příslušné úřady nepromarní šanci k nápravě situace.

Jurečka: Disidentům dopočítáme průměrný důchod

Disidentům a disidentkám s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku. Ministerstvo práce pak připraví také novelu zákona, aby odpůrci a odpůrkyně komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat. V úterý to médiím řekl Jurečka.

Na konci září podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) průměrná penze činila 20 254 korun.

X X X

MLADÍ,  NEBOJÁCNÍ   LÉKAŘI,  ODBORNÍCI  PO  FIALOVI  POŘÁDEK  V  ČR

V  ČELE  JSOU  JAN  PŘÁDA   A  MONIKA  HILŠEROVÁ,  JEJÍ  MANŽEL KANDIDOVAL  NA  PREZIDENTA

DOKTOR  HILŠER  BY  BYL  URČITĚ  LEPŠÍ,  NEŽ  GEN  PAVEL

PAVEL  PRO  LIDI  A  FIRMY NIC  NEDĚLÁ,  TEĎ  PODEPSAL  NESMYSLY  FIALY

Jan Přáda střídá na pozici viceprezidenta ČLK Zdeňka Mrozka

Za viceprezidenta České lékařské komory [ČLK] si její delegáti na sjezdu zvolili šéfa Sekce mladých lékařů ČLK Jana Přádu. Na pozici střídá Zdeňka Mrozka, který je ve funkci od roku 2008.

O funkci viceprezidenta ČLK se ucházeli čtyři kandidáti včetně dnes již bývalého viceprezidenta Zdeňka Mrozka. Dále nově zvolený Jan Přáda, který vede Sekci mladých lékařů ČLK, poslanec ANO a lékař Milan Brázdil a lékařka a právnička Dita Mlynářová.

V prvním kole volby viceprezidenta, v němž se delegáti rozhodovali mezi čtyřmi kandidáty, dostal Přáda 169 hlasů. Druhý dosavadní viceprezident Zdeněk Mrozek dostal 107 hlasů, poslanec ANO Milan Brázdil sedm a právnička ČLK Dita Mlynářová dva.

Delegáti zvolili Přádu až ve třetím kole. Ten po svém zvolení do nové funkce uvedl, že Komora by podle něj měla být důraznější v prosazování svých požadavků. Rád by k aktivní účasti na její činnosti nalákal další mladé lékaře.

„Myslím si, že nám občas chyběla sebedůvěra snažit se změny prosadit. A to i z hlediska toho, že občas musíme sundat rukavice a hrát tvrdě, ale fér,“ řekl Přáda, který vede současný protest především mladších nemocničních lékařů, v němž prosazuje úpravu pracovního podmínek lékařů v nemocnicích a systém jejich odměňování.

„Spousta lidí, byť souhlasila s tou iniciativou, tak se ptala: Proč to řeší Přáda? Kdo to je? A na to je teď jednoznačná odpověď,“ uvedl po sobotní volbě.

Kombinace pozice viceprezidenta a aktivit prosazující změny v zákoníku práce u lékařů podle něj dává smysl i z hlediska legitimity, se kterou bude nyní vystupovat.

Viceprezident ČLK Jan Přáda chce oslovit i mladé lékaře

Jan Přáda vede Sekci mladých lékařů ČLK od roku 2018. A je podle něj nyní otázkou, zda není potřeba Komoru posunout dále a mobilizovat mladší lékaře, aby se nebáli a vstoupili do aktivní členské základny. Ke generační obměně by ale podle něj mělo docházet postupně tak, aby se mladší učili od starších.

„Je potřeba medicínu přizpůsobit tomu, aby lékaři mohli mít rodinu i medicínu,“ vysvětlil důvody svých cílů Přáda.

Zdravotnictví podle něj musí být vstřícné k rodinnému životu. Vycházet vstříc je podle něj třeba také lékařkám na rodičovské dovolené. Většina z nich totiž chce podle něj zůstat v kontaktu s medicínou. K tomu u nás ale nemají příliš dobré pracovní podmínky.

„To jsou věci, na které bohužel starší generace lékařů nebyly zvyklé,“ dodal.

V prosazování zájmů lékařů považuje za důležité i větší spolupráci Komory s odbory, jako je tomu v zahraničí.

Do prosincového protestu lékařů se podle Přády zapojilo šest tisíc lékařů. Tito lékaři vypověděli od prosince sloužit přesčasové služby. Odvolání protestu podmiňuje Sekce úpravou zákoníku práce tak, aby skončil zákaz 24hodinových služeb a snížil se počet přesčasových dobrovolných hodin na původních 416 hodin za rok. Což už ministerstva zdravotnictví a práce také do nově připravované novely zanesla.

Zástupci protestujících lékařů dále požadují upravit rozsah nárokovaného volna po mimořádné 24hodinové službě a zvýšit příplatek za takové služby. Dále žádají zvýšení základní mzdy a platu pro lékaře na úroveň 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy podle praxe a specializace. Tedy na zhruba 65 000 až 130 000 korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku letos v prvním pololetí průměrná mzda lékařů specialistů ve veřejných a státních zařízeních činila 104 652 korun. Celkem 42 procent z toho tvořily příplatky, náhrady a odměny. V soukromých zařízeních činil průměrný výdělek 80 331 korun.

Protest lékařů a jednání o novele zákoníku práce

V diskuzi je i úprava podmínek pro další profesní vzdělávání a nároku na volno pro přípravu na specializační zkoušky lékařů.

V nemocnicích do služeb nastupuje přibližně 13 000, uvádí Sekce. Celkem je nemocničních lékařů podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS] asi 22 000.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09], nemocnice i protestující lékaři ujišťují, že prosincový protest neohrozí zdravotní péči o pacienty. Jan Přáda již dříve uvedl, že ohrožena ale může být v důsledku protestu plánovaná péče. Situace v nemocnicích bude od prosince různá. Někde odmítají přesčasy sloužit jednotky lékařů, jinde se do protestu zapojila i více než třetina lékařů. Další jednání zástupců protestujících lékařů s vedením ministerstva zdravotnictví je v plánu na středu 8. listopadu.

Českou lékařskou komoru [ČLK] vede od roku 2006 Milan Kubek. Komora je samosprávná profesní organizace s povinným členstvím. Čítá asi 52 200 členů, z nichž asi 43 000 je aktivních lékařů. Komora dohlíží na to, aby lékaři vykonávali své povolání odborně, v souladu s etikou a zákony. Zaručuje odbornost členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékařského povolání. Dále vede seznam členů a hájí jejich práva a profesní zájmy.

X X X

 VE  ZLÍNĚ   ODMÍTÁ  FIALOVY  A  VÁLKOVY  PŘESČASY  VĚTŠINA  LÉKAŘŮ

Ve zlínské nemocnici odmítá přesčasy většina lékařů. Omezí se plánovaná péče i ambulance

Jednou z aktuálně velmi nespokojených profesních skupin jsou lékaři. Nemocnice po celé republice se připravují na protest těch z nich, kteří od prosince odmítají sloužit přesčasy. To může mimo jiné znamenat odložení neakutních operací nebo omezení provozu některých ambulancí a poraden. Například v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně podalo výpověď z přesčasů více než 200 ze 300 sloužících lékařů, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.

Ve zlínské nemocnici se do protestu zapojila většina lékařů z klíčových oddělení, jako je traumatologie či anesteziologie. Nejinak je tomu například na dětském oddělení. Výpovědi z přesčasů podalo hned 10 z 12 sloužících doktorů.

 Pediatr Tomáš Nečas pracuje ve zlínské krajské nemocnici deset let. Také on se k protestu připojil. Mimo jiné se mu nelíbí výše jeho hodinové mzdy za běžný pracovní den. „V běžné pracovní době je moje mzda je kolem 380 až 390 korun hrubého za hodinu. Třeba dnes jsem vedoucí lékař JIP s tím, že jsem tady sám atestovaný lékař a mám na starosti kolegyni, která je rok po škole,“ popsal Nečas.

Nespokojenost lékařů chápou i mnozí pacienti. „Myslím, že jsou přetížení a spousta jich potom třeba udělá chybu a někdy to může být fatální,“ řekl jeden z dotazovaných pacientů v anketě CNN Prima NEWS. „Na jedné straně s nimi sympatizuji, na druhé straně, jak z toho ven?“ řekl další dotazovaný.

Ředitelé čtyř nemocnic Zlínského kraje se tento týden předběžně dohodli, jak budou v regionu vypadat poskytované služby během prosince. „Doufáme, že zvládneme prosincovou péči sami a bez pomoci dalších nemocnic. Budeme muset omezit plánovanou péči a specializované ambulance. To bude pro nemocnici i ekonomická ztráta v řádech desítek miliónů korun,“ uvedla mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Dana Lipovská.

Zároveň pokračují další jednaní, která by prosincový protest měla odvrátit. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se s nespokojenými lékaři znovu potká příští týden.

X X X

V  PRAZE  NA  HOMOLCE  ZDRAVOTNÍCI  ŽÁDNOU  PŘSTÁVKU  NA  JÍDLO

TO  ZA  DR  HUSÁKA  VŽDYCKY  MUSELO  BÝT  NA  ŠECH  PRACOVIŠTÍCH

Žádné přestávky na jídlo, žalovali zdravotníci Nemocnici Na Homolce. Spor míří k mediátorovi

Kauza Nemocnice Na Homolce, na kterou podalo žalobu zhruba 130 zdravotních sester a několik lékařů, skončí v tuhle chvíli u vyjednavače. Strany ve středu poslal k mediátorovi soud. Žalujícím zdravotníkům vadí, že prý nemají přestávky na jídlo a odpočinek. Podle nich jim nemocnice ušlou mzdu nehradí, vedení zařízení tvrdilo opak.

Jedním ze žalujících lékařů je anesteziolog Tomáš Schiffler. „Umíte si představit, že v době přestávky bych neměl služební telefon? Kdyby došlo k tomu, že pacient potřebuje zaintubovat, že by tam nikdo nepřišel? A ten pacient by umřel?“ řekl Schiffler u soudu. Spor ze soudní síně pokračoval i na chodbě.

 Kdo se stane vyjednavačem a postaví se mezi zdravotníky a Nemocnici Na Homolce, aby oběma stranám pomohl nastavit pravidla v dodržování přestávek, určí v nejbližší době soud. „Z toho nejsem moc nadšený, protože z toho nevyplynulo, že práce lékaře a sester je nepřerušitelná,“ sdělil Schiffler.

Advokát Petr Šustek zastupující nemocnici se k středečnímu výsledku postavil neutrálně. „Nemocnice je připravená. Ráda probere své úvahy a svůj pohled na věc,“ sdělil Šustek. Vyjednávání vidí nadějně i advokát zdravotníků. „Považuji to za dílčí úspěch. Paní soudkyně nám předestřela svůj právní názor na věc, který v podstatě pomohl tomu, že strany jsou ochotny se dál bavit a jednat mimosoudně,“ popsal advokát Ivo Bubrjak.

Spory mezi zaměstnanci a vedením nemocnice se táhnou od roku 2020 a ve středu poprvé dospěly až k soudu.

X X X

POLITIK  FARSKÝ  VYČETL  STANJUROVI  VYHAZOVÁNÍ  MILIARD  ZA  BENZINKY

Farský se obořil na Stanjuru: Stát nemá na školy, ale kupuje benzinky? A ministři nic neví

Proč stát pořizuje síť benzinových stanic, když nemá peníze ani na školství či energie? Na to se na sociálních sítích ptá bývalý poslanec a jeden z lídrů hnutí STAN pro evropské volby Jan Farský. Státní společnost Čepro, která už provozuje síť čerpacích stanic EuroOil, totiž kupuje konkurenční síť Robin Oil. Rozhodnutí nerozumí ani bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Zkouším to pochopit už druhý den, ale bez úspěchu. Proč stát (ministerstvo financí) kupuje benzinky? Vždycky mi připadlo divný, že stát vlastní EuroOil. Proč ale v době, kdy nemá peníze na školství, na energie, rozpočet je v brutálním schodku, zadlužujeme se neskutečným tempem, tak si kupujeme benzinky?“ ptá se Farský na Facebooku.

 Ve svém příspěvku rovněž upozorňuje, že s ministry hnutí STAN to nikdo nekonzultoval a obracel se přímo na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS). „To má být strategická investice do budoucnosti? Hledal jsem odůvodnění ve zprávách, ale nic. Ani žádné zpochybnění od komentátorů jsem nenašel, skutečně se rád nechám přesvědčit, že se pletu a že je to skvělá investice. Našich ministrů jsem se ptal, info o nákupu předem nedostali,“ píše.

Nákup kritizuje také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Stát by měl vlastnicky ovládat jen to, co ovládat opravdu musí. Síť čerpacích stanic fakt ovládat nemusí. Teď už jen čekám, kdy vláda nakoupí nějaké ty pivovary. Jeden státní Budvar určitě někomu připadá málo,“ napsal na sociální síti X.

Ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že rozhodnutí o nákupu společnosti Robin Oil učinilo vedení Čepra a je za něj odpovědné. Společnost ale s ministerstvem, které je jejím stoprocentním vlastníkem, transakci konzultovala. „Tuto akvizici, která znamená rozšíření počtu čerpacích stanic Čepra, považujeme vzhledem k chování a vývoji trhu s pohonnými hmotami za rozumnou,“ sdělilo ministerstvo. Čepro zatím svůj krok nechce komentovat.

Spojení firem posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svých internetových stránkách. „K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového zboží na čerpacích stanicích a velkoobchodního prodeje pohonných hmot na území České republiky. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl.

X X X

DOPRAVA  V  PRAZE  27.11. PŘI  STÁVCE  LÉKAŘŮ,  ODBORÁŘŮ,  UČITELŮ

V pondělí se v Praze uskuteční několik shromáždění odborů a odborových svazů, mohou mít vliv i na dopravu

Pod patronací primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody se na pražském magistrátu uskutečnilo jednání kvůli pondělním plánovaným shromážděním odborů a odborových svazů a jejich možnému vlivu na bezpečnost a dopravu. Jednání se mimo jiné zúčastnili zástupci Policie ČR a městské policie. Pondělní akce totiž mohou mít negativní dopad na provoz individuální i veřejné dopravy, a to již od dopoledních hodin.

„Cílem koordinační schůzky, kterou jsem na dnešek svolal, bylo připravit se na pondělní ohlášené protesty. To se týká hlavně bezpečnostních a dopravních opatření. Snažíme se, aby byl chod města dotčen co nejméně a aby Pražané ve svém běžném životě pocítili co nejméně komplikací,“ říká primátor hl m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Na pondělí 27. listopadu jsou naplánována dle ohlášeného počtu účastníků tři větší shromáždění na Palachově náměstí a Malostranském náměstí a jedno menší na Jungmannově náměstí. Začátky některých shromáždění organizátoři oficiálně ohlásili na 8.00 hodin, začátky programů se však dle informací magistrátu plánují až od 13.00 hodin. Do té doby budou svolavatelé na místech dělat přípravné práce, které však mohou již dopoledne, zhruba od 11.00 hodin, vyvolat omezení v dopravě. Akce na Malostranském náměstí by dle informací o organizátorů měly skončit ve 14.30 hodin.

Od 11.00 do 15.00 hodin by měla platit dopravní opatření na Malostranském náměstí a v jeho okolí a už dopoledne pravděpodobně dojde v okolí náměstí k odklonu linek městské hromadné dopravy kvůli zvýšenému pohybu lidí v této lokalitě. Bližší informace konkrétních opatřeních v městské hromadné dopravě budou zveřejněny na stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy.

„Velká stávka 27. listopadu by se samotného provozu pražské hromadné dopravy měla dotknout jen minimálně. Odborové organizace zaměstnanců dopravního podniku se stávky nezúčastní. Tohoto rozhodnutí vstřícného k cestujícím si velmi vážím. Svůj protest proti vládním škrtům někteří zaměstnanci vyjádří pouze slovně, anebo symbolicky oblečením výstražných vest. Pokud dojde k odklonům od běžné trasy zavedených linek z důvodu zvýšeného pohybu osob po městě, bude o tom dopravní podnik včas informovat cestující na svých webových stránkách,” dodává I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Na všechna shromáždění bude dohlížet Policie ČR, která může v případě potřeby operativně řídit či zastavit dopravu, a také strážníci městské policie. Cílem dnešního jednání bylo zkoordinovat postup magistrátu, dopravního podniku, Policie ČR, městské policie a dalších tak, aby vliv na dopravu a Pražany byl co nejmenší. Informován byl také hasičský záchranný sbor, zdravotnická záchranná služba a dotčené městské části.

„V tuto chvíli neznáme přesný rozsah jednotlivých akcí, tudíž nelze připravit konkrétní dopravní opatření s předstihem. Jsme ve spojení s příslušnými policejními složkami a budeme připraveni dle reálného vývoje situace řídit provoz jednotlivých linek veřejné dopravy operativně dispečersky. Proto počítáme na pondělí s posílením služeb dispečerů, kteří budou v terénu sledovat situaci na jednotlivých místech a ve spolupráci s Policí České republiky koordinovat veřejnou dopravu,” dodává vedoucí odboru Řízení a kontrola provozu DPP Robert Domašínský.

Autobusy odborů a odborových svazů přivážející účastníky na shromáždění by měly postupně přijíždět na Letnou mezi pondělní 10. a 12. hodinou. Účastníci by se pak měli sami neorganizovaně přesouvat na místa shromáždění. Je pravděpodobné, že se účastníci zastaví také před Strakovou akademií, kde by mělo vzniknout i petiční místo. Na situaci bude i zde dohlížet policie.

„Den protestů za lepší budoucnost ČR“, který společně vyhlásily odborové svazy na 27. listopadu 2023, symbolicky podporuje také Základní organizace Odborového svazu státních orgánů a organizací při MHMP. Tato organizace však důrazně upozorňuje, že se nejedná o protest proti vedení magistrátu, ale proti současným krokům vlády ČR. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

ŠÉF  ANO  ING  BABIŠ:  VELKÝ  ŠVINDL  V  ČR  FIALY,  ŠKODÍ  CELÉ  EVROPĚ

FIALA  NEMOCNÝ  ČLOVĚK,  TŘEBA  LÉČIT,  PODAT  DEMISI,  ODVOLAT  PAVLEM

Od vlády je to vše jeden velký švindl. Babiš o inflaci, energiích, daních i stávce

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že vláda se vůbec nesnaží šetřit na sobě, neřeší příjmy, neinvestuje. „Jen zvyšuje daně, přenáší poplatky státu na domácnosti a firmy a vyhání zahraniční investory. Co připravili, to není konsolidační balíček, ale daňový balík, jímž vláda porušuje své sliby,“ říká bývalý premiér v rozhovoru pro MF DNES.

 X Německý deník Die Welt označil Česko za nemocného muže Evropy, který se pořád nevzpamatoval z pandemického propadu. Ekonomové dokonce varují před růstovou pastí. Jak se vám to jako bývalému ministrovi financí a premiérovi poslouchá?

Špatně, protože Fialova vláda za dva roky v podstatě zničila všechno, co jsme po vládách ODS, TOP 09 a dalších tradičních stran po roce 2013 pracně dávali dohromady. Osm let naší práce vyletělo komínem, znovu jsme se vrátili do devadesátek. Pětikoalice zničila všechno, od projektů boje proti rakovině, přes naši hospodářskou vizi postavenou na investicích a inovacích, až po stavební zákon. Osekali důchody, nechali rozjet inflaci do obludných rozměrů, znehodnotili lidem úspory. Nezbývá nám, než se v roce 2025 znovu pokusit vyhrát volby a dát Českou republiku znovu do pořádku.

X Slabý růst naší ekonomiky předpovídají experti i pro příští rok. Proč se česká ekonomika jako jediná z 27 ekonomik EU nedokáže dostat z propadu?

Protože zemi vládne popletený politolog, ministra financí dělá nafoukaný elektrotechnik a ministra průmyslu arogantní bankéř. A když máte naprosto neschopnou vládu amatérů, ve které nesedí ani jeden ekonom, tak ten výsledek je úplně katastrofální.

V čele ministerstva zdravotnictví je člověk, který je nejen arogantní, ale naprosto neschopný. Neumí vyjednávat, neumí řídit resort, neumí komunikovat. V tomto smyslu je to pravý výkvět TOP 09. Za naší vlády zdravotnictví šlapalo, nalili jsme do něj miliardy na platy, přístroje i infrastrukturu.

X Máme jednu z nejvyšších inflací v EU. Reálné mzdy se propadají. Jak to zastavit?

Inflace je způsobená hlavně vysokými cenami energií, ty se měly včas srazit. Všechny ostatní státy EU to dokázaly. Ale to proto, že v nich rozhodují lidé, kteří mají alespoň nějaké základní povědomí o tom, jak funguje hospodářství.

X Jak byste ceny energií srazil vy?

Jako vláda v demisi jsme v listopadu a prosinci 2021 snížili DPH na energie na nulu, čímž jsme inflaci srazili, což potvrdil i Český statistický úřad. Inflace v době, když jsem končil jako premiér, byla 5,4 %, a to byl průměr EU. Na tuto hodnotu se pánové Fiala se Stanjurou nebyli schopni dostat ani za dva roky u vlády, zatímco řada evropských zemí hlásí normál kolem 2 % a třeba některé i deflaci – Belgie minus 1,7 procenta, Nizozemsko minus 1 procento a Dánsko minus 0,4 procenta. Česká republika má teď podle Eurostatu inflaci 9,5 %, což je opět druhá nejvyšší inflace v EU. V energetické inflaci jsme podle OECD v tomto roce druzí nejhorší za Kolumbií.

X Ceny energií mají u nás od nového roku ale naopak růst. Energetický regulační úřad předpokládá zvýšení regulované složky jejich ceny o desítky až stovky procent. Premiér Petr Fiala přesto tvrdí, že ceny příští rok vzrostou maximálně o jednotky procent. Co si o tom myslíte?

Že premiér zase lže. Celá jeho konstrukce je založená na předpokladu, že cena elektřiny bude klesat a že ten pokles vykompenzuje to, že vláda přehazuje na lidi a firmy 65 miliard plateb za obnovitelné zdroje a přenos energie. Ale nikdo neví, jestli ceny budou klesat, nebo růst. Když se hýbat nebudou, tak si rodina připlatí ročně cca 6 000 korun navíc a firmy mnohem víc. Tam se bavíme klidně o statisících. Ale třeba klíčoví zaměstnavatelé – Liberty a Třinecké železárny – zaplatí každý více jak půl miliardy. V době, kdy všude ceny klesají a v Německu energie dokonce navíc dotují.

X Takže zlevnění se jen tak nedočkáme?

Spíše opaku. A to s rekordním zvyšováním daní, ochlazováním ekonomiky a reálným poklesem platů a důchodů to pro spoustu lidí a firem může být spíš likvidační. Navíc zvýšené ceny elektřiny firmy přenesou na zákazníky a nejvíc to bude znát u energeticky náročných oborů, což dál podpoří zvyšování cen a to dál roztočí inflaci.

X Kvůli cenám energií chcete ve Sněmovně další mimořádnou schůzi. Věříte, že tentokrát vám vládní koalice schválí program, když před týdnem to odmítla?

Nechápu, proč se o tom nechtějí ve Sněmovně bavit, vždyť to mohou vysvětlit lidem. Karel Havlíček dělá práci za Fialovu vládu, vyčíslil dopady, nabídl řešení a chtěl slyšet argumenty. Místo toho nás ministři urážejí. Zvlášť v tom vyniká ministr Síkela se svou arogancí. Pětikoalice se bojí diskuse, protože ví, že tahá za kratší konec. Z minulé schůze pětikoalice udělala frašku, ani slovo o tom, co bude, jen výmluvy na minulost.

X Není vyvolávání mimořádných schůzí ale zbytečné a ztráta času?

Proč zbytečné? Protože mají 108 hlasů ve Sněmovně a všechno stejně převálcují na sílu a my nemáme cokoli prosadit? Proto máme mlčet? Lidé nás zvolili, abychom za ně bojovali. Mimořádné schůze jsou jedním ze způsobů, jak můžeme upozorňovat na to, co vláda dělá špatně, když nás jinak provládní média v podstatě přehlížejí. Přitom toto je nejhorší a nejneschopnější vláda v dějinách ČR. A platí, že jediné, co ji udržuje při životě, jsou koryta a Antibabiš. Nic jiného nemají, žádnou vizi, ani program. I programové prohlášení změnili a nikdy ho veřejně nevyhodnotili.

X Premiér Fiala často připomíná, že na současných cenách energií mají zásadní podíl i předcházející vlády, tedy i ta vaše. Podcenili jste energetické zajištění České republiky, jak tvrdí premiér?

Ne, nepodcenili. Naopak jsme pro to udělali maximum. Této vládě jsme například připravili tendr na dostavbu Dukovan nebo reálný časový harmonogram útlumu uhlí. Nesázeli jsme bezhlavě jen na obnovitelné zdroje. Podle OECD jsme v prosinci 2021 měli nejmenší meziroční růst cen energií. Znovu opakuji, že jedny z nejvyšších cen energií v Evropě jsou výsledkem amatérismu Fialovy vlády, která energie zastropovala příliš vysoko u prodejců, místo aby je zastropovala u výrobců na 1 500 Kč za MWh jako třeba na Slovensku nebo ve Francii.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura po jednání vlády s odbory a zaměstnavateli

X Vláda Petra Fialy se označuje za vládu, která jako jediná našla odvahu řešit rekordní zadlužení naší země. Od ledna začne platit konsolidační balíček, který má v příštím roce ve státním rozpočtu ušetřit necelých 98 miliard korun. S tím souhlasíte?

To není konsolidační balíček, ale daňový balík. Vláda udělala jediné: porušila své předvolební sliby a všem lidem a firmám zvýšila daně. Od vlády je to všechno jeden velký švindl. Co slibovali ušetřit na dotacích, ušetří tak, že to nechají zaplatit lidi. Vláda konsoliduje veřejné finance na úkor všech. Vůbec se nesnaží šetřit na sobě, neřeší příjmy, neinvestuje. Jen zvyšuje daně, přenáší poplatky státu na domácnosti a firmy a vyhání zahraniční investory.

X Co ale řeknete na to, že šetřit teď musíme, protože vaše vláda za koronavirové krize rozdávala moc?

Ale to je naprosto směšné. Hlavně od ODS a dalších stran pětikoalice jsme tehdy pořád slyšeli, že dáváme málo. Jen si na to vzpomeňte. My jsme ale peníze lidem a firmám dávali proto, abychom udrželi ekonomiku nad vodou. Drželi jsme díky tomu průmyslu, který je základem prosperity a zaměstnanosti. Za naší vlády stouply úspory občanů o 900 miliard, a to jim pomáhá přežít ten útok na peněženky, který tu už dva roky podniká Fialova vláda. Bohužel, ty peníze už lidem docházejí. Milion lidí se propadlo do chudoby a další dva miliony balancují na její hranici. A průmysl? Po dvou letech Fialovy vlády meziročně padá o pět procent.

X Vládní úsporná opatření jsou naplánovaná na dva roky. Pokud by hnutí ANO sestavovalo příští vládu, zachová daňové změny, s nimiž přišla tato vláda?

V žádném případě. Pokud se hnutí ANO dostane do vlády, tak udělá v daních opět pořádek a bude je zejména důsledně vybírat. Ukončíme šedou ekonomiku, do které nás dostala tato vláda. Jak jsme už dokázali před covidem, umíme snižovat dluh, mít vyrovnané a přebytkové rozpočty a daně přitom nezvyšovat.

X Kvůli úsporám vláda také upravila penze a výplatu mimořádných penzí. V minulém týdnu představila důchodovou reformu. Co na ni říkáte?

To není žádná důchodová reforma, ale snižování penzí a prodlužování věku odchodu do důchodu. Strany pětikoalice obecně nemají rády důchodce, proto jim hned osekaly slevy na jízdné, snížily podle nás nezákonně valorizaci důchodů, čímž seniory jen za letošní rok připravily o 7 000 korun.

X S kroky vlády ve vztahu k penzím dlouhodobě nesouhlasíte. Jako hnutí už jste se obrátili i na Ústavní soud. Kdy očekáváte rozhodnutí?

V médiích jsem četl, že u té první stížnosti by měl mít Ústavní soud jasno v lednu 2024. Osobně na tom nevidím nic tak složitého. Pětikoalice nesmyslně projednávala zákon ve stavu legislativní nouze, protože chtěli obrat důchodce ještě letos. Hlavně ale retroaktivně osekala mimořádnou valorizaci kvůli inflaci, což je proti všem principům právního státu. Doufám, že odchodem pana Rychetského se Ústavní soud přestane chovat politicky a bude rozhodovat věcně.

X Odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu protivládní protest. Zúčastníte se ho nebo ho nějak podpoříte?

Ne, nezúčastním. Hnutí ANO si to odpracovává ve Sněmovně a stínové vládě. Jinak by ale podle mě měli protestovat odboráři, zaměstnavatelé a zaměstnanci dohromady, protože tato vláda ohrožuje opravdu už všechny.

X Vy sám často v souvislosti s vládou mluvíte o „nové totalitě“. Proč?

Protože pětikoalice získala v ČR absolutní moc. Ovládá nejen vládu, ale i Sněmovnu a Senát, kde porušuje jednací řád a systematicky potlačuje opozici. Na Hradě má svého prezidenta, který jí jde na ruku, jak jsme názorně viděli při komedii týkající se snížení důchodů. A svou funkci už neplní ani některá média.

X Jak to myslíte?

Tak, že vláda ta veřejnoprávní veřejně korumpuje zvyšováním koncesionářských poplatků a ta soukromá objednáváním reklamního prostoru za desítky milionů. Lidé často žijí jen v představě, že strany, které v roce 2021 zvolili do vlády a které samy sebe označují za nositele demokratických hodnot, jsou demokraty i ve skutečnosti. Usilovnou mediální masáží se jim ale jen podařilo docílit dojmu, že jiné strany jsou nedemokratické nebo nedostatečně demokratické. Je to špinavá hra. Status demokratů si uzurpovala jak předchozí polistopadová moc, tak i tato vláda.

X Proč proti tomu tedy veřejně víc nevystupujete?

Ano, naše chyba je, že jsme se proti tomu dostatečně důrazně neohradili. My ale radši než dalekosáhlé výklady o demokracii a mávání praporem demokracie děláme praktickou politiku. Protože pro nás je podstatné, aby fungoval stát, instituce a infrastruktura. Aby tady byl dostatek práce. Lidem přicházely včas důchody. Rozvíjela se věda, průmysl, ekonomika. To je nejlepší způsob, jak rozvíjet demokracii. Ne řečmi, ale výsledky.

X Co přesně tedy podle vás „nová totalita“ znamená? Protože jednu totalitu už jsme tu měli.

Už jsem to několikrát říkal veřejně. Je to snaha vlády uzurpovat veřejný prostor, zadupat své oponenty a zabetonovat se u moci. To vše za asistence provládních novinářů, aktivistů, úředníků, umělců a různých expertů. Není to komunistická totalita ve smyslu nějakého teroru, ale totalita ve smyslu snahy ovládnout a kontrolovat celý veřejný prostor. Proto mluvím o tzv. nové totalitě. Kdo umí naslouchat, tak ten rozdíl chápe. Kdo nechce, tak plácá něco o tom, že Babiš srovnává dnešní dobu s minulým režimem.

X A nesrovnáváte? Za komunismu také neexistovala svoboda slova…

… jenže tahle vláda se zaklíná demokracií, přitom tady vznikl jakýsi obskurní útvar KRIT, který měl dozorovat názory úředníků ve státní správě. Objevila se hejna samozvaných cenzorů a dohlížitelů jediné správné pravdy a názoru. Dokonce už i ve Sněmovně jsme zažili pokusy o umlčení parlamentní rozpravy. Tohle ale nemá nic společného s demokracií. Tam by svoboda slova měla být svatá. Považuji za nepřípustné kriminalizovat lidi za názor, ať je jakkoli pitomý, dokud člověk nehlásá něco trestného nebo nepodněcuje k násilí. Svobodná výměna názorů umožňuje společnosti komunikovat podstatu problémů. Tak, aby se s ní společnost dokázala vypořádat.

X Na Národní třídě jste minulý týden mluvil o zprivatizované demokracii. To jste myslel jak?

Přestal jsem používat spojení nová totalita asi před 14 dny a začal mluvit o snaze zprivatizovat demokracii. Vracím se k tomu, co jsem říkal. Demokratický statut si uzurpovaly strany pětikoalice a média na tuto jejich pofiderní hru přistoupila. Ve skutečnosti je to ale jinak. Pro pětikoalici jsme velkou konkurencí a úspěšným vyzývatelem. Na rozdíl od ní ale umíme spravovat ekonomiku a stát. Proč si myslíte, že na nás byly vedeny ty nejtěžší útoky?

X Ministr vnitra Vít Rakušan na vaše výroky reagoval slovy, že jsou to nactiutrhačné kecy lidí, kteří hledají výmluvy, proč jim standardní liberální demokracie nevyhovuje. Není to tak?

Pan ministr Rakušan se naprosto míjí s podstatou funkce, která mu byla svěřena. Nese přímou odpovědnost za atmosféru, která ve společnosti panuje. Za atmosféru strachu, za napadání opozice i obyčejných lidí. Za vyvolávání celospolečenských psychóz. On si to možná vůbec neuvědomuje. Ve svém aktivismu překračuje hranice přípustné pro demokracii samotnou i pro svěřený úřad. Ministr vnitra nemá být člověk, který vyvolá ve společnosti tenze a nenávist. Odmítáme jeho praktiky. Je to jeden z nejhorších ministrů vnitra, jaké tahle země měla.

X Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vám v souvislosti se 17. listopadem zase připomněl, že jste bývalý estébák a protekční komunistický synek, který lamentuje nad útlakem, kterému v polistopadové demokracii údajně ze všech stran čelí…

… ministr Válek mi nic nemohl připomenout, protože připomíná se pravda, nikoli lež. Je to nehorázná, tisíckrát opakovaná lež, která se za 10 let uhnízdila řadě lidí v hlavě a která roky slouží k mojí systematické dehonestaci. Proto se to udržuje při životě.

X Navzdory svazkům StB, které kolují minimálně po internetu, tedy odmítáte, že byste s StB spolupracoval?

Jasně, já jsem nikdy s StB nespolupracoval, natož abych někoho udal nebo udával. Žádný takový důkaz existovat nemůže. Jediné, co existuje, je evidenční karta, kterou pravděpodobně podepsal pracovník StB, aby plnil kvóty a vykázal činnost. Všechny soudy na Slovensku mi daly za pravdu, že jsem byl neoprávněně evidován ve svazcích StB a že jsem vědomě s StB nespolupracoval.

X Slovenský Ústavní soud ale rozhodl o vrácení věci na začátek…

… pozdější rozhodnutí Ústavního soudu o vrácení věci na začátek bylo kvůli tomu, že jsem prý procesně neměl žalovat Ústav paměti národa, tak jsem byl nucen zažalovat slovenské ministerstvo vnitra, abych se dobral spravedlnosti. Jsem přesvědčen, že ve finále svoje jméno očistím. Uvědomte si, že ty nejtřaskavější složky agentů StB byly hned po listopadu 1989 skartovány a spáleny. A v seznamech StB často zůstali jen ti, kteří nevěděli nic o tom, že si na ně estébáci vedli složky. Své o tom ví paní Jiřina Bohdalová, moderátor Karel Voříšek, herec Jan Kanyza nebo třeba někdejší ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček, kteří jako já byli neoprávněně vedeni v seznamech.

Takže kdyby ministr Válek věnoval tolik energie resortu zdravotnictví jako plácání nesmyslů nebo hraní her na mobilu, tak bychom nemuseli mít masivní výpadky léků, nemusely by se odkládat zákroky, lékaři by nerušili svou práci na pohotovostech.

X Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přirovnala ministra Válka ke Karlu Schwarzenbergovi. S tím asi souhlasit nebudete?

Považuji to za absurdní srovnání. Myšlenkové pochody paní Pekarové jsou ale nepochopitelné většině národa. Proslula celou řadou podivných vyjádření, jako třeba že tady vláda není pro lidi nebo že Válek je jeden z nejkompetentnějších ministrů zdravotnictví vůbec.

X Mimochodem jak vnímáte chystaný protest lékařů, kteří na podporu svých požadavků na vyšší platy a omezení přesčasové práce odmítají od prosince nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích?

Že to jen potvrzuje, že v čele ministerstva zdravotnictví je člověk, který je nejen arogantní, ale naprosto neschopný. Neumí vyjednávat, neumí řídit resort, neumí komunikovat. V tomto smyslu je to pravý výkvět TOP 09. Za naší vlády zdravotnictví šlapalo, nalili jsme do něj miliardy na platy, přístroje i infrastrukturu.

X X X

Prezident Pavel podepsal konsolidační balíček. Hnutí ANO se zřejmě obrátí na Ústavní soud

Prezident Petr Pavel ve středu podepsal konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu. Balíček po podpisu může vyjít ve Sbírce zákonů. Jde o změnu 65 norem. Většina jeho ustanovení má vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku. Vláda v něm hlavně odstraňuje daňové výjimky. Opozice balíček kritizuje s tím, že pouze zvyšuje daně. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová v úterý řekla, že pokud Pavel balíček nevetuje, hnutí se téměř jistě obrátí na Ústavní soud.

Pavel své rozhodnutí podepsat balíček nejprve avizoval ve videu na sociální síti X. Informace o tom, že balíček podepsal, se dopoledne objevila na sněmovním webu. Předloha má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již dříve označil tempo růstu zadlužování státu za hrozivé. Podle opakovaného vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nejsou české veřejné finance v dobrém stavu a je třeba je konsolidovat.

 Balíček například zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Sazba daně z příjmů firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8 násobek. V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent.

„Kvůli neudržitelnému tempu zadlužování České republiky jsem se rozhodl dnes podepsat balíček vládních opatření, která nás mají přiblížit ke stabilizaci veřejných financí a snižování státního dluhu. Jeho neschválení by znamenalo neudělat na cestě snižování schodku našeho rozpočtu vůbec nic, a to by napáchalo mnohem větší škody,“ řekl prezident Petr Pavel.

X X X

Společný fond, či soud. Lichtenštejnové předloží dohodu o zábaveném majetku

Pokračování soudů, nebo dohoda? Právníci lichtenštejnské knížecí nadace a lichtenštejnského státu ve čtvrtek v Praze představí návrhy, které mají zastavit mezistátní spor před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku o miliardový majetek zkonfiskovaný Lichtenštejnům Benešovými dekrety v roce 1945.

Návrh nadace, který poprvé představil v září dědičný princ Alois z Lichtenštejna v New Yorku prezidentu Petru Pavlovi, předpokládá že se nadace zastupující knížete vzdá nároků na odškodnění za majetek v odhadované hodnotě až 35 miliard korun. Česká republika pak sporný majetek – tedy třeba šest zámků nebo nebo desetitisíce hektarů lesa – vloží do fondu, který pak budou obě strany spravovat.

Český stát se k návrhu zatím staví odmítavě. Vše nasvědčuje tomu, že místo dohody nechá soudy doběhnout a rozhodnout.

V roce 2018 podali Lichtenštejnové žaloby u desítek soudů v Česku. Požadovali vrácení podle nich neoprávněně zkonfiskovaného majetku.

X X X

V Lánech střílí ti nejlepší, lákal slogan německé lovce. Hon si tu platily i firmy

Srnky, jeleni, mufloni či bažanti se v lánské oboře lovců z Hradu bát nemusí. Letos je nevyrazili lovit ani jednou. Ve střehu se ale musí mít prakticky před všemi ostatními. Lesní správa Lány totiž letos schválila přes 60 lovů pro soukromníky. Největším postrachem zvířat se tak stávají Němci, Slováci a české firmy. A Lány za střelbu soukromníků inkasují miliony.

Srnec od čtyř tisíc, jelen od patnácti nebo divočák za cenu začínající na jednadvaceti tisících. Do ceníku Lesní správy Lány se letos podívaly desítky honců, kteří do areálu kolem prezidentského sídla vyrazili střílet místní zvěř. Primárně má přitom honitba sloužit potřebám Kanceláře prezidenta republiky. „Volné kapacity nabízí formou poplatkových lovů veřejnosti,“ dodávají stránky.

„Volných kapacit“ letos byly desítky. Jak vypočítala mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Mária Pfeiferová, tento rok se v Lánech konalo na šest desítek soukromých lovů. „Čtyřiapadesát individuálních lovů, sedm společných lovů na spárkatou zvěř – naháňky – a jeden hon na bažanty,“ napsala v odpovědi pro iDNES.cz.

X X X

Německá vláda je extrémně nepopulární. FDP se zeptá členů, zda v ní má zůstat

Vedení německých liberálních svobodných demokratů (FDP) bude muset vypsat anketu mezi členy o tom, zda má strana pokračovat v současné vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Nespokojení členové strany totiž shromáždili dost podpisů na vyvolání vnitrostranického hlasování. Podle posledního průzkumu takzvaná Ampel-Koalition čelí rekordní neoblíbenosti.

 K uspořádání ankety mezi členy vyzvali někteří politici FDP v otevřeném dopise poté, co strana zaznamenala špatné volební výsledky v zemských volbách v Bavorsku a Hesensku. Jeden ze signatářů dopisu Matthias Nölke ve středu agentuře DPA řekl, že pod peticí za anketu už je 500 podpisů členů FDP. Podle stanov jí tak vedení strany musí uspořádat.

Autoři petice navrhují, aby otázka v anketě zněla, zda má FDP ukončit vládní koalici s SPD a Zelenými na spolkové úrovni.

Podle autorů petice může za neúspěchy liberálů v nedávných zemských volbách právě koalice se Zelenými a sociálními demokraty. V ní se FDP často snaží mírnit ekologické a sociální návrhy vládních partnerů.

Podle stanov FDP není vedení strany výsledky stranických anket vázáno. I kdyby v hlasování převážily hlasy pro odchod z koalice, špičky FDP by nemusely koaliční spolupráci vypovědět. Generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai ovšem řekl v rozhovoru se stanicí ntv, že bere vážně každé hlasování.

Nové volby chtějí dvě pětiny Němců

Vláda sociálního demokrata Scholze se už měsíce potýká s mimořádnou neoblíbeností, ke které přispěly názorové neshody ministrů a koaličních stran a také dopady složité mezinárodní situace včetně vysoké inflace a rychlého zadlužování.

Podle aktuálního průzkumu institutu Insa pro deník Bild by nové parlamentní volby uvítalo 38 procent Němců, naopak pro pokračování vlády kancléře Olafa Scholze se vyslovil každý pátý.

Další ranou pro popularitu kabinetu se stal před týdnem verdikt ústavního soudu, který označil převod 60 miliard eur (1,47 bilionu Kč) do klimatického fondu za neústavní. Tyto peníze v podobě zmocnění k půjčkám byly původně vyčleněny v rozpočtu pro rok 2021 pro boj s následky covidu-19, Německo je ale nevyužilo. Vláda se proto rozhodla peníze převést do klimatického fondu, čímž ale podle soudu jednala protiústavně. Vládě tak nyní zmíněných 60 miliard eur chybí, skutečný dopad na rozpočet kabinet ještě vyhodnocuje.

Hospodářské a politické problémy se v Německu projevily propadem preferencí vládních stran. SPD by nyní volilo 16,5 procenta, Zelené 13 procent a liberály 5,5 procenta, což by znamenalo celkových 35 procent. Ještě na konci září v podobné sondáži získaly vládní strany 38 procent, podpora vlády se tak dostala na další minimum.

 Nejvíce hlasů by dostala opoziční konzervativní unie CDU/CSU následovaná pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD). Ve Spolkovém sněmu nyní zasedá ještě postkomunistická Levice, kterou by podpořilo 4,5 procenta voličů. Levice nyní prochází rozpadem, kdy stranu opustilo křídlo podporující vlivnou levicovou političku Sahru Wagenknechtovou. Ta zakládá nové uskupení, které podle analytiků může ubrat hlasy i AfD. Tato vznikající strana v sondáži Insa ale není.

Výsledek nového průzkumu podle deníku Bild znamená, že vedení Německa by se opět ujala unie CDU/CSU. Ve spojení se Zelenými a FDP by měla 48,5 procenta a v případě takzvané velké koalice se sociálními demokraty 46,5 procenta. Vládní ambice má také AfD, se kterou ale ostatní parlamentní strany spolupracovat odmítají

X X X

Francie je po krvavém útoku na zábavě v šoku. Objevila se i videa, policie zatkla devět lidí

Francií otřásá vražda 16letého chlapce. Zemřel po dvou ranách nožem na vesnické zábavě na západě země v Crépolu. Podle svědků z místa nešlo o běžnou rvačku, policie mluví o vyřizování účtů, padají i slova o protibělošským rasismu. Objevily se i záběry z útoku. Téma už rezonuje i v tamním parlamentu. Ministr vnitra oznámil zadržení 9 podezřelých.

Na sociálních sítích se šíří videa z místa a jsou dost brutální. Situace se ve vesničce Crépol zdramatizovala v momentě, kdy se na scéně objevily nože v reakci, co gang složený z nejméně deseti lidí odmítla ochranka vpustit dovnitř tanečního sálu bez pozvánky. Během útoku utrpěl teprve 16letý Thomas smrtelné rány a zemřel při transportu do nemocnice. Dalších 17 lidí bylo zraněno, jak informoval web La Dauphiné, z toho dva těžce.

 Vesnička Crépol, která čítá asi 500 obyvatel je v šoku. Chlapce tady skoro každý znal, hrál ragby, byl oblíbený. Tragédie se už chopily politické strany, převážně z extrémně pravicového spektra. Padají slova jako rasismus proti bílým, barbarství i divoši z předměstí.

„Myslím na rodiny. Jako matka a babička chápu jejich bolest. Mohlo to být naše… Nikdo už není v bezpečí, může to být kdokoli,“ uvedla na sociální síti X poslankyně Lisette Polettová. „Že tihle šmejdi provedou nájezd, a to úplně beztrestně, nemůžeme tolerovat. Jestli se takto chovají mladí, má naše společnost velký problém,“ dodala.

„Když jdete na vesnický bál, tak se chcete bavit a nejdete tam s noži dělat bordel, pardon,“ uvedla obyvatelka Crépolu pro AF. Ani ti, co Thomase znali, si nemohli vysvětlit, co se přesně stalo. „Byl hodný, byla s ním sranda. Rozhodně se nebil, nikdy, to spíš naopak,“ popsal jeho kamarád. „Tohle si nezasloužil, bylo mu teprve 16,“ dodala spolužačka z lycea.

Přesné údaje o útočnících zatím chybí, ví se jen to, že byli mladí. Podle policie jsou to Francouzi, objevují se ale informace o původu ze severní Afriky, z Alžírska. Zatčeno a umístěno do policejní vazby nicméně bylo podle serveru France 3 celkem devět lidí.

„Podle prvních svědectvích čin připomíná vyřizování účtů. Bylo proto zahájeno vyšetřování pro vraždu a pokus o vraždu organizovaným gangem,“ uvedl státní zástupce ve Valence Laurent De Caigny na dotaz serveru La Dauphiné.

X X X

Maďarské referendum o pomoci Ukrajině

Maďarský premiér Orbán se rozhodl zeptat lidí, zda chtějí pomáhat Ukrajině. Evropská unie a zejména její byrokratická centrála v Bruselu je tím pohoršená. Jestliže Maďaři v této celostátní konzultaci financování Kyjeva odmítnou, získá předseda vlády Viktor Orbán mandát k odmítnutí unijního financování Kyjeva. List Financial Times dodává, že další pomoc Ukrajině spojil s uvolněním bruselských fondů pro svou vlastní zemi.

„Referendum“, které bude trvat do konce ledna a uskutečňuje se písemnou nebo elektronickou formou, má celkem jedenáct otázek. „Další otázky odhalují Maďarům všechny záměry Budapešti a poskytují příležitost k jejich zhodnocení. To jsou záměry: Maďarsko by chtělo omezit plány EU na přidělování nových velkých zásilek zbraní do Kyjeva, Budapešť je proti tomu, aby se do Kyjeva posílalo stále více balíků peněz. A posledním bodem jsou dvě zásadně důležitá nevojenská témata: Budapešť je proti ujišťování Ukrajiny o jejím budoucím členství v EU, navíc se Orbánovi líbí myšlenka zastavit dovoz ukrajinského obilí,“ uvádí anglický deník.

V článku se dále píše, že Orbán zesílil tlak na své unijní kolegy před prosincovým summitem, na kterém bude moci vetovat dodatečnou pomoc Ukrajině, pokud nebudou rozmraženy prostředky určené pro Maďarsko. V dopise předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi, který získal list The Financial Times, se maďarský lídr zeptal, zda jsou „vojenské vítězství Ukrajiny a vojenská porážka Ruska“ stále považovány za „realisticky dosažitelný cíl“. Orbán vyzval ostatní představitele EU, aby přehodnotili účinnost pomoci Ukrajině a sankcí proti Rusku.

„Svým dopisem se Orbán snaží podkopat každý aspekt politiky EU vůči Ukrajině,“ řekl jeden evropský diplomat Financial Times. „Každý v Bruselu chápe, že se to děje jako součást dalekosáhlé strategie. Maďarsko chce získat vliv na EU v boji o finanční prostředky zmrazené orgány EU. EU zdržela financování Budapešti v hodnotě 30 miliard eur kvůli údajným mezerám v právním státu a nedostatkům v boji proti úplatkům.

Brusel těžce nese fakt, že Viktor Orbán stojí na straně „nacionalistických“ stran v Evropě, zejména Národní shromáždění“ ve Francii v čele s Marine Le Pen, ale ještě horší je prý, že otevřeně obhajuje návrat Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta a aktivně se účastní jeho konzervativních akcí na obou stranách Atlantiku. V posledních dnech navíc vláda financuje celomaďarskou billbordovou kampaň. Po celém Maďarsku visí portréty předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a Alexe Sorose, syna amerického finančního spekulanta George Sorose. Pod nimi je oznámení: „Netancujme na jejich melodii.“

Připomeňme, že před evropskými volbami v roce 2019 Fidesz nechal vylepit billboardy s portrétem Jean-Clauda Junckerse spolu se Sorosem starším. Vzhledem k židovskému původu Sorose byla celá kampaň označena za antisemitskou a byly vytvářeny paralely s nacistickými plakáty z druhé světové války. Tato kritika nakonec vedla k vyloučení Fidesz z frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu.

O víkendu byl Orbán znovu zvolen do čela vládnoucí strany Fidesz, což je funkce, kterou zastává od počátku 90. let. Slíbil, že „řekne ne bruselskému modelu Evropy“ a slíbil, že bude proti „invazi migrantů“ i proti „předčasnému členství Ukrajiny v EU“.

Analytik German Marshall Fund Daniel Hegedus považuje podle Financial Times billboardovu kampaň za předzvěst, že Orbán je připraven posunout konfrontaci s EU na novou úroveň. Dodejme, že pro Brusel jde o složitý problém, kdy „ústupky“ by ztratil  tvář. To samé však hrozí, jestliže by Evropská unie nějakým způsobem obešla požadavek jednomyslnosti, přičemž takaové úvahy se již vedou, Gustav Svoboda, server vasevec.cz

X X X

V Německu žije „osm až deset divizí ukrajinských dezertérů“

Německý list „Welt“ přinesl informace o počtech Ukrajinců vojenského věku žijících v současnosti v Německu. S odvoláním na ministerstvo vnitra uvádí, že se jedná o 189 tisíc mužů. Od 24. února 2022, tedy od začátku konfliktu na Ukrajině, přicestovalo do Německa 221 571 Ukrajinců ve věku 18-60 let. Podle odhadů však kromě oficiálně evidovaných v Německu nelegálně pobývá dalších 100 000 Ukrajinců mladších 60 let.

Podle údajů Eurostatu je registrováno je registrováno jako uprchlíci ve 27 zemích EU a dále v Norsku, Švýcarsku a Lichtenštejnsku přes 650 000 ukrajinských mužů ve věku 18-64 let. Vzhledem k velkým ztrátám ukrajinské armády a skutečnosti, že její stavy jsou v současnosti na Ukrajině doplňovány i násilným odvodem, se jedná o zásadní počty. Podle nedávného prohlášení nového ministra obrany Ukrajiny Rustema Umerova, pravidelná armáda země má celkem 800 000 vojáků. Poslanec Spolkového sněmu za CDU Roderich Kiesewetter, důstojník Bundeswehru ve výslužbě, říká, že by pouze z Ukrajinců pobývajících v Německu bylo možné vytvořit „osm až deset chybějících divizí“.

Zelenského administrativa zatím neučinila kroky vyzývající ostatní země k deportaci ukrajinských mužů ve vojenském věku, píšeněmecký list a dodává, že „je těžké si představit, že by některý ze západních partnerské země takové žádosti vyhověly. Bylo by to ostatně velmi těžké z právního pohledu. Vláda v Berlíně se v současné době odvolává na Evropskou úmluvu o vydávání z roku 1957, která vylučuje vydávání v případě dezerce.

„Welt“ ovšem podtrhuje, že tato situace vyvolává stále více otázek také proto, že Německo významně přispívá k posílení obranyschopnosti Ukrajiny. „Před několika dny federální vláda oznámila, že chce příští rok zdvojnásobit vojenskou pomoc vládě v Kyjevě na částku 8 miliard eur. Ale co účinnost německé a západní podpory, pokud Ukrajině docházejí vojáci?“ – píše list, server vasevec.cz

X X X

Šéf Pentagonu straší americké vojáky v Polsku

Americký ministr obrany Lloyd Austin při úterním setkání s americkými vojáky v Polsku řekl, že by se mohli ocitnout na frontě, pokud Rusko získá Ukrajinu. Dnes o tom přinesla zprávu ruská sekce Hlasu Ameriky, která o Austinově projevu informovala.

„Putin se nezastaví, pokud získá Ukrajinu. Pak to půjde do Pobaltí a vy a vaši kamarádi ve zbrani budete v první linii bojovat proti Putinovi, kterého jsme měli – nebo Ukrajina mohla – zastavit dříve, řekl Austin.

Šéf Pentagonu také řekl, že pokud Rusko uspěje ve válce proti Ukrajině, podpoří Čínu, aby použila vojenskou sílu k dosažení svých územních požadavků.

Lloyd Austin navštívil Polsko po pondělní neohlášené návštěvě Kyjeva, kde ujišťoval Volodymyra Zelenského o stálé americké podpoře, bez které již  Ukrajina fakticky není schopná fungovat.

Podotkněme, že Austinovo strašení o cílech „Putina“ je v protikladu k hodnocení řady analytiků, podle kterých takové cíle Ruská federace nemá, server vasevec.cz

X X X

Budem brániť slobodné médiá před cenzormi z mediálnej rady!

Vrchný cenzorský úrad na Slovensku – Rada pre mediálne služby – opäť zasahuje. Proti slobode slova, proti Smeru.

Mediálna rada spustila ďalšie správne konanie proti Rádiu Frontinus za to, že si ako hosťa zavolali mňa. A vraj mi málo oponovali. Predstavitelia rádia sa rady logicky pýtajú – ako možno oponovať faktom?

Hovoril som o náraste fašizmu na Ukrajine, hovoril som o masakroch na Donbase proti ruskej menšine, hovoril som o upálení ľudí v Odese. Je faktom, že podľa prieskumov na Ukrajine fandí banderovcom takmer tri štvrtiny populácie a vojnovému zločincovi a fašistovi Banderovi sa stávajú sochy.

Je faktom, že neonacistický Pravý sektor bol rozhodujúcim hnutím pri organizovaní Majdanu. A že neonacistické batalióny bojujú proti Rusom. Je faktom, že na Donbase v roku 2014 zomrelo vyše 14 tisíc ľudí. TIsíce civilistov bolo zabitých kvôli ukrajinskej armáde.

Je faktom, že v Odese v roku 2014 kvôli ukrajinským nacistom uhorelo v Dome odborov prinajmenšom 48 ľudí. Je faktom, že nacisti kričali – Rusi, usmažte sa. Prečo nesmie v médiách zaznieť pravda? Prečo cenzori predpokladajú, že moderátor musí v debate s Blahom účelovo oponovať jasným faktom?

A prečo Mediálna rada ten istý meter nepoužíva na médiá hlavného prúdu? Prečo im nevadia jednostranné ideologické okienka Dírera a Ilieva? Mimochodom, Ilieva už TA3 stiahla z nedeľných debát, už zjavne pochopili, ako strašne im tento anti-žurnalista škodí.

Prečo Mediálnej rade nevadí Závodský? Keď tam má prezidentku Čaputovú, tak sa k nej nespráva ako moderátor, ale ako Romeo k Júlii. Veď ten človek je hanba žurnalistiky. Nevadí Havran a jeho rusofóbni kamaráti, ktorých si zavolá do RTVS a všetci unisono kopú do Ruska, však načo iný názor či akákoľvek oponentúra? Načo pluralita?

Nič z tohto cenzorom nevadí. Lebo šíriť americkú propagandu môžete. Iný názor je však zakázaný. Blahu treba upalovať! A každého, kto mu dá priestor! Nenechám v tom Rádio Frontinus osamotené. Idem na vypočúvanie Mediálnej rady, idem podporiť slobodu.

A budem sa pýtať, ako si môže Mediálna rada v 21. storočí dovoliť takéto flagrantné útoky na stranu Smer, na slobodu slova – na demokraciu! Vo voľbách väčšina voličov jasne ukázala, že majú také názory ako my – a žiadni cenzori nemajú právo brániť nám našu pravdu šíriť.

Dosť bolo cenzúry! Ľuboš Blaha, poslanec Slovenska, server vasevec.cz

X X X

Rozvědka si „vyšlápla“ na televizi Nova. Kvůli výrobě seriálu

 Takovou návštěvu na recepci televize Nova asi nečekali. Kvůli výrobě seriálu Extraktoři, o týmu české zpravodajské služby, jenž má za úkol pomáhat Čechům, kteří se v zahraničí ocitli v nouzi, se na Nově objevili dva příslušníci civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace. Prvním z nich měl být podle zdrojů Ekonomického deníku sám ředitel služby Vladimír Posolda, druhým pak Jan Pikl ze sekce vnitřní bezpečnosti tajné služby.

Extraktoři jsou šestidílným špionážním thrillerem, natočeným pod značkou Voyo. Agenti české civilní rozvědky se v tomto fiktivním thrilleru vydávají do zahraničí, aby pomohli uvízlým Čechům dostat se domů.

„Ještě před vysíláním se na Novu osobně dostavil ředitel rozvědky Vladimír Posolda, který se dožadoval stažení thrilleru na externí disk. Později, těsně před zahájením vysílání, se na Novu dostavil pracovník sekce vnitřní bezpečnosti Jan Pikl, který si posléze všechny díly prohlédl při soukromé projekci,“ uvedlo několik na sobě nezávislých zdrojů Ekonomického deníku.

Proč na Novu zavítal představitel vnitřní bezpečnost tajné služby? Nejspíš nešlo jen zpracování tématu osvobozování unesených českých občanů.

Jedním z poradců filmařů je bývalý příslušník rozvědky Martin Uher. Ten byl před časem obžalován kvůli kvůli údajným podvodům ve službě. Jenže Obvodní soud pro Prahu 8 v létě obžaloby zprostil, rozsudek není zatím pravomocný. Obžaloba tvrdí, že měl Uher při výkonu služby vylákat z rozvědky pod falešnou záminkou více než tři miliony korun. Rozhodnutí soudu je z velké části utajované. Podle zdrojů Ekonomického deníku leží dlouholetý příslušník českých zpravodajských služeb Martin Uher rozvědce hodně hluboko v žaludku.

Martin Uher působil jako vedoucí kybernetického odboru ÚZSI. Podílel se na zpravodajských operacích s krycími jmény Paluba, Kruhy a Kofola. V rámci nich měl na starost zajišťování blíže nespecifikovaných dodávek od soukromých společností. Rozvědce pak předkládal k proplacení faktury, mezi kterými byly podle obžaloby i některé fiktivní.

„Předkládal do příslušných finančních složek a k proplacení kromě faktur skutečně vystavených, které byly podloženy skutečným plněním dodavatelů, i faktury zfalšované (…), přičemž si byl vědom, že faktury jsou padělané a deklarovaná plnění poskytnuta nebyla,“ stojí v obžalobě.

Státní zástupce, který na muže podal obžalobu, tvrdil, že si Uher nechal mezi roky 2016 a 2018 uhradit šestnáct fiktivních faktur, další tři měl předložit k proplacení dvakrát. Podvodem tak podle něj způsobil rozvědce škodu přes tři miliony korun. Za zločin podvodu pro něj státní zástupce navrhoval podmínku a peněžitý trest pět milionů korun.

Kromě Uhera řeší justice i další případ údajných podvodů na ÚZSI – bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta, který je s Uherem v přátelských vztazích. Podle obžaloby měl pro sebe získat 190 milionů korun tím, že využil důvěry ředitele ÚZSI a informací, kterými jako náměstek disponoval. I jeho ale pražský Městský soud obžaloby zprostil. Proti tomu se na místě odvolal státní zástupce, řízení tak bude pokračovat.

Zdeněk Blahut figuruje v kauze Martina Uhera jako svědek. Tehdy totiž řídil jednotlivé zpravodajské operace.

Nic neřekneme

Ekonomický deník proto Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) oslovil, protože není běžné, aby tajná služby ingerovala do výroby produktů komerční televizní stanice. Tajná služba ale mlčí.

Otázky Ekonomického deníku na Úřad pro zahraniční styky a informace. Foto: Jan Hrbáček

„K Vašim otázkám se Úřad pro zahraniční styky a informace nebude vyjadřovat. Jako zpravodajská služba rozhodně nebudeme cokoliv veřejně komentovat,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku kancléř ÚZSI Jaroslav Hrbek.

K aktivitám tajné služby nebyla příliš sdílná ani televize Nova. Jejím provozovatelem je mediální společnost TV Nova, která patří Central European Media Enterprises (CME), kterou od roku 2020 vlastní firma PPF sídlící v Amsterdamu. Skupina PPF a jí podřízené některé firmy, například CETIN, jenž provozuje provozuje telekomunikační síť, která v Česku pokrývá většinu populace, spadá do sféry zájmu služby.

„Pokud nás osloví jakýkoli státní orgán a nejedná se o nelegitimní požadavek, obecně nemáme důvod nevyhovět. Nicméně, jak už zaznělo v odpovědích kreativní producentky Lenky Szántó ve vaší komunikaci, k žádnému požadavku ze strany ÚZSI, který by směřoval k zásahu do podoby seriálu Extraktoři, nedošlo,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku Head of Product PR televize Nova Michal Prokeš.

K možné ingerenci rozvědky do výroby thrilleru se Lenka Szántó vyjádřila následovně: „Tuhle informaci můžu s klidným svědomím vyvrátit. Ingerence znamená, že nám do obsahu rozvědka nějak zasáhla – nebo třeba chtěla, to se nestalo. Stalo se, že se v jednu chvíli služba ozvala, zda bychom si nemohli promluvit. Sešla jsem se s jedním jejich pracovníkem a skutečně jsme jenom mluvili. Dotyčný byl zvědav, řekla bych, na dvě věci: zda neprozrazujeme v seriálu nějaké citlivé know how rozvědky – a zda mohou svým lidem, i těm, kteří třeba již službu opustili, věřit, že nám takové informace neříkají. V obou aspektech jsem ÚZSI ubezpečila, že mohou být v klidu. Žánrový seriál tohoto typu není dokumentární rekonstrukce procedurálu. Citlivé detaily pro svou existenci nepotřebuje a rozhodně by to ani celému týmu tvůrců nepřišlo etické vyzrazovat něco, co může rozvědce zkomplikovat jejich práci.“

„Chtěli nám prostě v jistou chvíli nahlédnout pod pokličku, aby se ujistili, že je nijak nepoškodíme. To jsme jim ale neumožnili. Naše seriály jsou produkt, kterým se firma obchodně živí, jsou naše zboží, naše obchodní tajemství. Neukazujeme nikomu nikdy nic, bez ohledu na to, jakou funkci zastává. Schůzka s rozvědkou proběhla ve chvíli, kdy již bylo dotočeno a seriál se stříhal. To je jedna z nejcitlivějších fází výroby – v takové fázi bych seriál neukázala ani vlastní mamince. Natožpak komukoli jinému,“ zareagovala dále kreativní producentka.

„Setkání proběhly dvě. Jedno ve fázi střihu, kdy jsme se s panem pracovníkem rozvědky rozešli s tím, že mu moje ujištění, že jim neublížíme, bude muset stačit. Nabídla jsem sama ale vstřícný krok: až bude hotovo, pozveme je na premiéru, případně službě umožníme, aby se na seriál podívali s týdenním předstihem. A to se stalo. Pozvánku na premiéru dostali, tu nevyužili. Nabídku podívat se s předstihem na všechny díly využili. Jak ale říkám, bylo to v době, kdy byl projekt uzavřený, odevzdaný na Voyo a už nebylo možné do něj nijak zasahovat,“ uvedla dále Lenka Szántó.

„Vážně si nemyslím, že měli kdy v úmyslu do seriálu jakkoli zasahovat. Chtěli vědět některé věci dopředu, což je tak nějak podstata jejich práce. Přišlo mi to od nich vcelku legitimní a rychle jsme našli balanc, jak uspokojit potřeby obou stran… …Já nevím, co je pro ÚZSI standardní krok. Vím, co je standardní pro kulturu televizní tvorby u nás. Když jsem psala seriál Metanol, udělali jsme předpremiéru pro zlínské kriminalisty. Kolegové tvůrci seriálu Ochránce dělali několik předpremiér pro učitele. Snažíme se to dělat sami od sebe – děláme-li seriál o nějaké profesní komunitě, jsme zvědaví, co na to řeknou, jak se jim to bude líbit, chceme to jim ukázat jako první… …My jsme scénář konzultovali s některými jejich bývalými pracovníky, přišlo mi logické, že se služba chtěla ujistit, komu může věřit a komu ne,“ uzavřela kreativní producentka televize Nova Lenka Szántó. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

 Ázerbájdžán je perspektivním partnerem, se kterým lze dělat byznys i v obraně, říká europoslanec Jan Zahradil

 Zhruba čtvrtina ropy dovezené do ČR pochází z Ázerbájdžánu, 10miliónového státu ležícího na východním Kavkazu, jehož břehy omývá Kaspické moře. Ten je v mimořádně složité geopolitické situaci: Na severu hraničí s Ruskem, na jihu s Íránem a na západě s Arménií. I když jsou Ázerbájdžánci Muslimové, jejich země je sekulární a žije v ní významná židovská menšina. Významnou vojenskou pomoc získává Ázerbájdžán paradoxně z Izraele, což se íránskému sousedovi vůbec nelíbí. Situaci v Ázerbájdžánu, zemi strategické pro ČR i EU díky svému nerostnému bohatství i jedinečné poloze, dlouhodobě sleduje europoslanec za ODS a člen frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. „V kavkazském regionu je Ázerbájdžán pro Evropu zajímavý, takřka ideální partner,“ míní.

Proč by se podle Vás měla EU, včetně České republiky, zajímat o Ázerbájdžán?
Důvodů je podle mě několik. Posledních pár let se Evropa snaží výrazně prohloubit vztahy s touto zemí a často se o ní mluví jako o strategickém partnerovi. Důkazem jsou i oficiální návštěvy a schůzky nejvyšších představitelů EU a ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se sešla s prezidentem Alijevem s cílem nahradit výpadek nerostných surovin dovážených do Evropy z Ruska a zlepšit tak evropskou energetickou bezpečnost.

Lze Ázerbájdžán považovat za stabilního partnera?
Ázerbájdžán je na poměry Kavkazu velmi stabilní zemí, přičemž jejich pozice není vůbec jednoduchá. Když se podíváme na Ázerbájdžán geograficky, na severu sousedí s Ruskem a na jihu s Íránem. Obě země lze označit za bezpečnostní riziko. Třeba v Gruzii nebo v Arménii je ta situace horší i v důsledku ruského vlivu v obou státech. Ázerbájdžán je ve srovnání s nimi stabilní nejen politicky, ale i ekonomicky a sociálně.

Ázerbájdžán je sice formálně parlamentní republika, ale v žebříčku svobody je trvale na spodních příčkách. Do jaké míry se dá mluvit o Ázerbájdžánu jako demokracii?
Buďme realisté – stejně jako třeba na státy Střední Asie, nelze ani na Ázerbájdžán aplikovat evropské vnímání demokracie. Je to dáno jeho historií, geografickou polohou a i do nedávna probíhajícím bojem o jeho teritoriální integritu. Ázerbájdžán je také formálně muslimská země, což samo o sobě může u někoho vyvolat otázky. K tomu je ale potřeba říct, že tamní kultura je v podstatě sekulární. Pije se tam alkohol, ženy chodí nezahalené. Když se podíváte do jejich parlamentu, je v něm silné zastoupení žen. To je úplný opak Íránu, který se svého severního souseda snaží plíživě islamizovat.

X Jak jste se vlastně do kontaktu s Ázerbájdžánem dostal?

Když jsem více než deset let dělal předsedu Evropské konzervativní a reformní strany, hledali jsme partnery i v Zakavkazsku, v Gruzii, Arménii i Ázerbájdžánu. A ten jsem vnímal jako zemi, která nejméně podléhá ruskému vlivu. I když Ázerbájdžán neusiluje o členství v EU, chce mít s EU dobré vztahy, Zkrátka je perspektivním partnerem, se kterým lze dělat byznys. Kdo mě zná, ten ví, že jsem stoupenec reálpolitiky, a proto říkám, že bychom jako ČR měli jít cestou politiky zájmů. V tom čím dál složitějším světě musíme umět kličkovat, hledat nejlepší možné řešení, vycházet z reálné situace a neantagonizovat si partnery.

X Lze hodnotit v kontextu regionu Ázerbájdžán jako úspěšnou zemi?

Vnitřní i zahraniční politiku ovládá prezident Alijev, jehož otec, vlivný politik už v sovětské éře, sehrál významnou roli i v post-sovětské konsolidaci Azerbajdžánu v 90.letech. Ten nepřipustil, aby se jim Rusko infiltrovalo do ekonomiky, na rozdíl od Arménie. Na druhou stranu nemá Ázerbájdžán s Ruskem nepřátelské vztahy. Daří se mu i vzdorovat íránskému vlivu. Evropa je pro něj partner pro technologickou a obrannou spolupráci, velmi specifickou roli hraje spojenectví s Izraelem.

X Nadstandardní vztahy mezi Izraelem a nominálně muslimským Ázerbájdžánem jsou vlastně kuriózní. O co se opírají?

Obě země spojuje odpor k Íránu. Pro Izrael Írán představuje existenční hrozbu, což se ukazuje i nyní, když Írán podporuje Hamás a Hizballáh a minimálně nepřímo je zodpovědný za aktuální agresi Hamasu vůči židovskému státu. Pro Ázerbájdžán je největší hrozbou šíření radikálního islámu v zemi. Írán se snaží destabilizovat region svými pátými kolonami. I proto Izrael a Ázerbájdžán posilují spolupráci zejména v oblasti obrany a tvoří jakousi protiváhu a protipól Íránu.

X Dalším silným partnerem Ázerbájdžánu je Turecko. Ostatně turecký prezident Erdogan byl s Alijevem na tribuně při vítězné vojenské přehlídce po porážce Arménie v roce 2021.

Tento vztah je vzhledem k jazykové i kulturní blízkosti obou zemí asi přirozený. Západní média mají tendenci tradovat příběh o hodné křesťanské Arménii a zlém muslimském Ázerbájdžánu podporovaném Tureckem. Realita je složitější: Erdogan je nejúspěšnější politik v Turecku od doby Atatürka a součástí jeho zahraniční politiky je budování společenství turkických států ve střední Asii. Do této skupiny Ázerbájdžán patří a Turecko nad ním drží určitý patronát. Narativ, že Turecko se proti Arménům spojilo s Ázerbájdžánem dnes již nefunguje. Turecko má zájem normalizovat vztahy s Arménií a otevřít hranice pro pohyb lidí a zboží. Míč je v tuto chvílí spíše na straně Arménie.

X Vztahy mezi Arménií a Ázerbájdžánem byly dlouho definovány zamrzlým konfliktem o Karabach. Ve válce v roce 2021 Ázerbájdžán dobyl okresy okolo Karabachu a letos tuto arménskou enklávu definitivně ovládl. Otevírá toto silové řešení k trvalému míru v oblasti?

Je třeba připomenout, že oblast Karabachu i okolních okresů byla a je mezinárodně uznávanou součástí území Ázerbájdžánu. Až přednedávnem arménský premiér Pašinjan tento fakt uznal a řekl, že je ochoten uznat svrchovanost Ázerbájdžánu nad Karabachem za předpokladu ochrany práv menšin.

X Kdy by mohla být konečná mírová dohoda uzavřena?

Pašinjan má šanci jednou provždy konflikt vyřešit, paradoxně s podporou Turecka. Rusko v Karabachu mělo garantovat status quo. Ruská taktika přitom původně byla udržovat zamrzlý konflikt co nejdéle, ale vzhledem k válce na Ukrajině jeho vliv na Kavkaze slábne. Premiéra Pašinjana jsme měli i v Europarlamentu, vyjádřil vůli uzavřít do konce roku mírovou dohodu. Ázerbájdžán teď musí dostát svým slibům, které dal obyvatelům arménské národnosti. Musí ukázat, že ochrání a dodrží základní práva tamních arménských obyvatel.

X Může i Česká republika nějak konkrétně přispět ke zlepšení vztahů mezi Arménii a Ázerbájdžánem?

Nepatříme mezi „těžké váhy“ světové politiky. Politicky toho moc nabídnout nemůžeme, ekonomicky však určitě ano. Obecně je náročné stavět se do jakési role moderátora. Nepovedlo se to ostatně ani EU jako celku.

X Ázerbájdžán vybudoval silnou armádu a vzhledem ke svojí bezpečnostní situaci do ní musí dál investovat. Měl by dostávat zbraně i ze západu, nebo i z České republiky?

Český obranný průmysl se dostává do popředí i díky ruské agresi proti Ukrajině a zvýšení bezpečnostních rizik pro ČR. Máme poměrně bohatou tradici zbrojní výroby, a ta je založena na vývozu. U Ázerbájdžánu jako vývozního teritoria pro zbraně z Česka žádný morální či bezpečnostní problém nevidím, ba naopak. Čelí hrozbě z Ruska a Íránu a je v bezpečnostním zájmu ČR i Evropy podporovat jeho obranyschopnost. A připomínám, že Izrael to vnímá podobně, a proto podstatně , ceskajusticepřispěl k některým vojenským schopnostem Ázerbájdžánu, ceskajustice.cz

X X X

Areál porcelánky v Karlových Varech znovu ožívá. Jeho část je po 30 letech zpět v českých rukou

 Česká firma KV Catalysts obnovuje provoz v areálu bývalé tradiční porcelánky Moritz Zdekauer v části Karlových Varů Staré Roli. Rozjíždí tam výrobu moderních katalyzátorů, které jsou klíčové pro boj s klimatickou změnou a uplatňují se například v energetice při výrobě ekologičtějších paliv. Noví majitelé zamýšlejí zkrachovalý areál opravit a nabídnout regionu řadu pracovních příležitostí. 

V tuto chvíli KV Catalysts zahajuje provoz v jedné z fabrik starorolského areálu, kterou v roce 1995 odkoupila od známé porcelánky Moritz Zdekauer francouzská společnost KPCL a následně ji prodala francouzské nadnárodní firmě Imerys SA. Letos v červnu byla dokončena akvizice společnosti Imerys Tableware CR (dnes již KV Catalysts) a závod s technologií na výrobu porcelánového granulátu se tak po téměř 30 letech vrátil do českých rukou.

Porcelánka Moritz Zdekauer působící ve zbývající části areálu zkrachovala před pěti lety. Noví majitelé mají s územím ambiciózní záměr. “Plánujeme areál zrekonstruovat a plně provozovat, mimo jiné uvažujeme o možnostech výroby zeleného vodíku a výstavbě vědecko-technického parku, který by zajišťoval transfer výrobních procesů z laboratoře do komerčního měřítka” představil jednatel a spolumajitel společnosti KV Catalysts Jakub Kukula.

Společnost již nabrala některé bývalé zaměstnance zpět a počítá s vytvořením dalších pracovních míst. Aktuálně upravuje výrobní technologie a spouští výrobu heterogenních katalyzátorů ve spolupráci se společností Ranido, která se věnuje výzkumu a vývoji katalyzátorů skoro 20 let.

“Věříme, že naše působení v dané lokalitě bude mít dlouhodobě velmi pozitivní vliv na její okolí, a to nejen díky renovaci a obnovení výrobního areálu, ale i vytvoření řady nových pracovních příležitostí,” dodal Jakub Kukula. Práci by mohlo najít až 200 lidí z regionu.

Záměr komentovala i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová: „Pokud by se podařilo využít tento v současné době opuštěný bronwfield k obnovení udržitelné výroby s rozumnou přidanou hodnotou, mělo by to pro město jednoznačně pozitivní přínos.“

Katalyzátory významně přispívají k dosažení klimatické neutrality, což je cílem Evropské unie do roku 2050. Díky své schopnosti urychlovat chemické reakce a snižovat energetickou náročnost procesů představují zásadní nástroj pro efektivní využívání zdrojů a snižování emisí škodlivých látek.

Konkrétně se katalyzátory uplatňují například při přeměně skleníkových plynů, jako je CO2, na chemické produkty nebo alternativní paliva. Katalyzátory hrají také klíčovou roli v transformaci energetiky při procesech přeměny elektřiny na různé formy energie, jako jsou vodík, syntetické plyny nebo chemické sloučeniny, tzv. technologie Power-to-X. Tyto technologie využívající obnovitelné zdroje energie posouvají energetický sektor směrem k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti.

Porcelán se ve Staré Roli vyráběl pod značkou Moritz Zdekauer od roku 1810. V roce 2018 firma poslala samu sebe do insolvence. Nevyplatila se jí přílišná orientace na ruský trh. O práci kvůli tomu přišlo přes 50 lidí. A i to byl už jen zlomek lidí, kteří v porcelánce pracovali v dobách její největší slávy. Areál porcelánky od té doby chátrá. Ondřej Chlupáček

X X X

Bílou stopou – výstava u příležitosti výročí 120 let od založení Svazu lyžařů ČR

 Svaz lyžařů ČR v rámci výročí 120 let od svého založení připravil ve spolupráci s Národním muzeem výstavu Bílou stopou. Fotografie, textové panely a množství vzácných artefaktů v čele s medailemi z olympijských her a mistrovství světa sportovců jako Jiří Raška, Aleš Valenta, Kateřina Neumannová, Ester Ledecká nebo Eva Adamczyková představují ohromnou a úspěšnou tradici lyžařského sportu na našem území.

Svaz lyžařů ČR je nejstarším lyžařským svazem na světě, založen byl 21. listopadu 1903. A přesně na den o 120 let později byla v Nové budově Národního muzea slavnostně otevřena výstava, která představuje počátky lyžování na našem území, jeho významné propagátory, vznik a vývoj lyžařského svazu a důležité mezníky v jeho historii.

„Naším záměrem bylo důstojně připomenout toto významné výročí a představit široké veřejnosti historii, úspěchy a význam Svazu lyžařů ČR v rámci českého sportovního prostředí. Těší mě, že jsme na výstavě mohli spolupracovat s tak respektovanou institucí, jako je Národní muzeum, a uspořádat pro veřejnost výstavu v jeho reprezentativních prostorách,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček.

Vystaveny jsou předměty a archiválie ze soukromých sbírek i sportovních sbírek Národního muzea jako například lyžařské medaile z prvních lyžařských závodů na přelomu 19. a 20. století, dobová výbava nebo obraz s lyžařskou tematikou, který namaloval průkopník mnoha sportů u nás a zakladatel Českého Ski Klubu Josef Rössler Ořovský. Prostřednictvím textů, fotografií a dobových dokumentů je připomenuta celá řada osobností a témat klíčových pro vývoj svazu, ale také české lyžařské unikáty jako Staniční knihy nebo Muttichovy němé značky z počátku 20. století.

 „Sportovní sbírky Národního muzea patří k nejvýznamnějším v Evropě. Proto mne těší, že jsme společně se Svazem lyžařů ČR vytvořili výstavu, která návštěvníky provede dějinami tohoto krásného sportu a kde bude možné spatřit předměty vypovídající o historických i současných milnících lyžování v Čechách. U zrodu Národního muzea i Svazu lyžařů stáli zapálení nadšenci.  Zatímco Národní muzeum ve svých sbírkách uchovává sportovní historii, Svaz lyžařů na ni navazuje úspěšnou současností,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velmi významnou složku mezi vystavenými artefakty tvoří medaile z olympijských her, mistrovství světa a dalších vrcholných akcí. U příležitosti výročí se jich podařilo nashromáždit více než tři desítky.

„Jedná se s jistotou o největší množství lyžařských medailí vystavených v jednom čase na jednom místě. Počet cenných kovů a dalších trofejí jasně deklaruje, jak tradičním a úspěšným Svaz lyžařů ČR historicky byl a v současnosti stále je. Poprvé v historii mohou návštěvníci vidět vedle sebe artefakty od poháru pro vůbec prvního československého mistra světa Otakara Německého z roku 1925 věnovaného prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, přes první olympijské zlato Jiřího Rašky z Grenoblu 1968 až po medaile současných fenomének lyžování a snowboardingu Ester Ledecké a Evy Adamczykové,“ uvedl autor výstavy Tomáš Haisl. Výstavu Bílou stopou je možné v Nové budově Národního muzea navštívit od 22. listopadu 2023 do konce dubna 2024.Mgr. Kristina Kvapilová, vedoucí Oddělení vnějších vztahů

X X X

UMĚNÍ NEZNÁ HRANICE. HANDIKEPOVANÍ UMĚLCI DOSTALI CENU HEJTMANA

Umění je jeden z prostředků, jak bořit hranice mezi světem zdravých a handicapovaných. Společnou integraci podporují i Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje pro handicapované umělce. Ocenění je určené pro osoby se zdravotním postižením a je udělováno za výtvarnou, literární i hudební tvorbu. Autorům těch nejlepších děl předali ceny hejtman kraje Jan Krkoška a jeho náměstek pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Sešlo se nám několik krásných obrazů, fotografie, ale i zvukové záznamy. První místo získal obraz složený z kuliček z krepového papíru Vesnice, který nám poslala Veronika Caková. Na druhém místě se umístil Jiří Kolúch s olejomalbou Noční ulice v dešti. Na třetí příčku dosáhl obraz vytvořený technikou diamantového malování Páv, jeho autorkou je paní Ivana Hemowská. Porota udělila i čestná uznání, ta patří Tereze Muroňové za hru na klávesy, poslala nám záznam skladby Rozeznávám od Petra Hapky. A zaujal i Lubomír Pavelčák se svou fotografií Brýlovka Katedrála Božského Spasitele. Děkujeme ale všem autorům, kteří se do soutěže zapojili,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a dodal, že mezi první tři vítěze bude rozdělena finanční odměna 50 tisíc korun.

„Umění mnohým lidem pomáhá vyjadřovat pocity. A je jedno, jestli je to člověk handicapovaný nebo úplně zdravý. Výtvarné umění, hudba nebo třeba poezie dokážou zprostředkovat stavy duše a mysli dokonale. Tvorba je ideálním nástrojem, jak propojovat národy, generace nebo třeba světy zdravých a postižených. Proto Moravskoslezský kraj pravidelně podporuje aktivity Galerie výtvarného umění v Ostravě, která pořádá desítky akcí v rámci programu Svět podle nás. Lidé s handicapem tak letos mohli navštívit celkem 80 výtvarných dílen, 25 muzikoterapeutických dílen, 15 zvukových dílen a 12 terapií zpěvem,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že podle kvalifikovaných odhadů tvoří občané se zdravotním postižením zhruba desetinu obyvatel Moravskoslezského kraje. Pro zlepšení kvality jejich života vznikl programový dokument Moravskoslezský krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením, v jeho rámci jsou ceny hejtmana udělovány.

„Galerie výtvarného umění v Ostravě se problematice hendikepu věnuje intenzivně již téměř dvacet let. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem GVUO pořádá zdarma dílny pro lidi s různým typem hendikepu již od roku 2008. V rámci předání Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje pro hendikepované umělce bude v GVUO zpřístupněna dvoudenní výstava Svět podle nás, která představí umělecká díla, jež vznikla během pravidelných dílen v GVUO,“ sdělil ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

Projekt Svět podle nás umožnil v roce 2023 lidem s různým typem zdravotního hendikepu pravidelné vzdělávání v oblasti umění, ke kterému mají jinak omezený přístup. V rámci projektu se v prostorách Domu umění, nebo ve spolupracujících organizacích uskutečňovaly pravidelné výtvarné a zvukové dílny, muzikoterapie a terapie zpěvem. Galerijní dílny se připravovaly pro skupiny se smyslovým, duševním, mentálním a kombinovaným postižením. Do projektu byly pod vedením lektorů zapojeny skupiny různého věku. Dílny ve spolupráci s neziskovými organizacemi navštěvovali děti, dospělí i senioři. Během letošního roku se uskutečnilo více než 80 výtvarných dílen, 15 zvukových dílen, 25 muzikoterapeutických dílen a 12 terapií zpěvem.

Projekt se uskutečňuje za systematické spolupráce s neziskovými organizacemi, které zaměřují svou činnost na práci a pomoc hendikepovaným lidem. Projekt realizuje Galerie výtvarného umění Ostrava za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

X X X

kvalitnější nabídka, efektivnější řízení i zachování obou značek – to má přinést fúze divadla a filharmonie

Čtyřmi variantami fúze dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie, se zabývala podrobná analýza, kterou si nechalo zpracovat vedení města. Po úterním jednání se Rada města Olomouce rozhodla následovat variantu doporučovanou experty, tedy spojení do jednoho subjektu se zachováním dvou orchestrů. Podrobnou analýzu zpracovala renomovaná společnost Economic Impact Art, velmi zkušená firma na poli evaluace kultury. Navržený postup radní doporučují ke schválení i zastupitelstvu.

Zvolená varianta není nejúspornější, nicméně analýza ji označila za nejefektivnější z hlediska potenciálu šíře i kvality kulturní nabídky. „Je to přístup, který se v analýze jasně ukazuje jako efektivní a životaschopný. Kromě provozních úspor, ač ne nejvyšších z navrhovaných variant, umožní tato cesta spojené instituci dosáhnout větších výnosů mimo jiné třeba i díky lepšímu využití sálů a posílení zájezdové činnosti. V podstatě je to jediná varianta, která umožňuje nejen zachování šíře kulturní nabídky, ale také její další rozvoj,“ popisuje přínosy chystané změny náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák. Analýza vznikala za přispění konzultací s experty, kteří v oboru působí napříč Evropou i v České republice.

Radní se shodli na tom, že součástí finální zřizovací listiny bude jasně definovaná pozice Moravské filharmonie Olomouc, včetně její značky. V rámci spojené instituce doporučuje vedení města také zřízení garanční rady s účastí Moravské filharmonie, která bude dbát na vhodnou proporcionalitu dramaturgie spojené instituce.

„Záměr sloučení divadla a filharmonie nejprve vyvolal vlnu emocí, na jednání rady nám ale jejich ředitelé jasně potvrdili, že zachování současného stavu je dále neudržitelné. Už několik volebních období stáli ředitelé každoročně před opakovaným obhajováním rozpočtu a samotné existence institucí a souborů. Nejistota, která z tohoto plynula i dovnitř zmíněných institucí, samozřejmě není žádoucí ani pro vedení města ani pro zaměstnance divadla a filharmonie. Cílem celé debaty je také dát všem pracovníkům jasnou perspektivu a vyvést je z dlouhodobé nejistoty,“ vysvětluje náměstek Tichák.

Přechod na nový model by měl být pozvolný, velká část úspor bude rychlá, cílový stav včetně finančních okolností plynoucích z analýzy by měl být naplněn maximálně do čtyř let. Taktéž případné personální změny rada doporučuje realizovat postupně.

Pod nově vzniklou organizací, v níž budou divadlo i filharmonie jasně definované, zůstanou zachované dva orchestry i obě značky. Jejich konkrétní podoba a režim fungování bude předmětem dalších podrobnějších kroků. „Plně vnímám zodpovědnost, kterou máme nejen vůči oběma institucím, ale také vůči kulturnímu dědictví a budoucím generacím. Proto hledáme model, který umožní tyto soubory zachovat, rozvíjet a zvyšovat kvalitu jejich nabídky a konkurenceschopnost. Tvůrci stěžejní kulturní nabídky v Olomouci pro svoje efektivní fungování potřebují způsob řízení, který odpovídá metodám řízení v jednadvacátém století. Staré modely už jednoduše nefungují,“ říká primátor města Mirek Žbánek.

Zastupitelstvo bude o navrženém postupu jednat 15. prosince. Mgr. Jana Doleželová
mediální komunikace, Magistrát města Olomouce

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.