Fico: Nepotřebuji přímluvy od Čaputové. Milionář Kollár SR 16. dítě. V pondělí protesty lékařů, učitelů, průmyslu, národa proti Fialovi. Svoboda zneplatní zákazy vjezdu na Praze 1

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl své první zahraniční návštěvy. „Je to potvrzení nadstandardních vztahů,“ řekl po jednání s ním premiér Petr Fiala. „Snad s výjimkou dodávek zbraní na Ukrajinu máme podobné postoje,“ řekl Fico, který pak zamířil na Hrad za prezidentem Petrem Pavlem.

„Je nepochybné, že Ukrajina potřebuje naši pomoc a že je jasné, kdo je agresor a kdo je oběť,“ uvedl Fiala a potvrdil dlouhodobou politiku české vlády podporovat Ukrajinu čelící bezprecedentní ruské agresi.

„Je nepochybné, že máme na některé věci různé názory,“ řekl také Fiala. To ale podle něj neznamená, že nemůžeme v některých věcech spolupracovat.

Česká republika podporuje snahu Slovenska o prodloužení výjimky ze sankcí, která aktuálně do 5. prosince umožňuje výrobu a vývoz produktů z ruské ropy. Podle Fica je proces na úrovni Evropské komise na dobré cestě. Výjimka ze sankcí vůči Rusku slovenské rafinerii Slovnaft umožňuje vyvážet do České republiky rafinované produkty z ruské ropy.

Na slovenského premiéra čekali demonstranti s heslem – Fico, jdi domů do Ruska

Na Fica při příjezdu na Úřad vlády na jednání s Fialou čekalo několik desítek pískajících demonstrantů s transparenty a hesly „Fico, jdi domů do Ruska“ či „Nejsi vítán“. Někteří měli i vlajky Ukrajiny a Evropské unie.

„Nepotřebuji přimlouvání od Čaputové, ani tomu nevěřím, podle mě je to bublina,“ odvětil Fico na dotaz jednoho z českých novinářů, co říká tomu, že se s ním prezident Petr Pavel ani původně nechtěl sejít.

Jak napsaly Lidové noviny, Ficova cesta mohla ale také skončit mezinárodním skandálem. Prezident Pavel se totiž nechtěl s Ficem vůbec setkat a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ho musel přesvědčovat, aby Fica vůbec přijal. Setkání se tak nakonec uskuteční, ale bez přítomnosti médií.

Budou pokračovat tradice společných jednání české a slovenské vlády

Česká republika podle Fialy dodrží závazek hájit do konce letošního roku slovenský vzdušný prostor a obě země musí podle něj spolupracovat proti nelegální migraci.

„Budeme pokračovat v tradici společného jednání vlád,“ uvedl také český premiér. Fico to ocenil. „Nejel jsem sem za vámi jen z důvodu zdvořilosti,“ řekl také Fico. Pozval přímo před novináři Fialu na Slovensko.

Do Prahy přijel pouhé dva dny po Čaputové, která se účastnila setkání prezidentů V4. „Naše pomoc Ukrajině je důležitá a smysluplná,“ řekla na něm Čaputová.

Fico už v kampani dával najevo, že to vidí jinak. Válka na Ukrajině je podle něj zamrzlým konfliktem, který nemá vojenské řešení, řekl také minulý týden na slavnostním sněmu své strany Směr – sociální demokracie. Zpochybnil i smysl sankcí proti Rusku, které rozpoutalo válku proti Ukrajině. A Ficova vláda odmítla vojensky pomáhat Ukrajině ze státních zásob.

Svou první zahraniční cestu ve funkci nově potvrzeného slovenského premiéra zahájil Fico ráno v Senátu, pak zamířil do Sněmovny.

Nejprve se setkal ve Valdštejnském paláci s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a dalšími členy horní komory parlamentu. Vystrčil asi po půlhodinovém setkání řekl, že se shodli na potřebě zintenzivnění spolupráce obou zemí i v rámci Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Lišili se v názoru na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. „Názor, že Slovensko v této chvíli nebude dodávat Ukrajině zbraně a že je pro okamžitá mírová jednání, potvrdil rovněž. Ukázalo se, že v tomto náš názor není shodný,“ řekl k tomu Vystrčil.

Fico pak zamířil i na setkání s šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Na Strahově také slovenský premiér položil květinu k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

V programu měl pátek Fico ještě naplánované schůzky s expremiérem Andrejem Babišem a s bývalým prezidentem Milošem Zemanem.

X X X

V  PONDĚLÍ  PROTESTY   LÉKAŘŮ,  UČITELŮ,  AUTOMOBILKY,  NÁRODA

PROTI  NESCHOPNÉMU  FIALOVI  A  KOALICI

Protivládní stávka, do protestu se zapojí i lidé ze srdce průmyslu

Česká republika se připravuje na masový protest, který ale v mnoha ohledech nedává příliš smysl. Odboráři sice vyhlašují po celé zemi stávky, do nichž se kromě učitelů zapojí i průmyslníci nebo další firmy, ale přitom jim pro demonstrace pracovníků z četných odvětví chybí jakékoliv základní nosné téma. Spíše to pak vypadá, že se odbory pouze snaží vytěžit naštvanost lidí z minulosti a připomenout si generální stávku z roku 1989. A aby bizarnosti celého protestu odboráři nasadili opravdu korunu, zapojí se do něj i nadprůměrně vydělávající zaměstnanci mladoboleslavské Škody Auto.

V době ekonomického růstu se o odborech příliš nevědělo. Jejich šance znovu vyjít ze stínu před veřejnost se jim však naskytla v okamžiku, kdy v Poslanecké sněmovně nesedí žádná autenticky levicová strana pracujících. Pondělní stávka má být jejich návratem na výsluní – zatímco v minulosti byli odboráři slyšet snad jen v rámci každoroční taškařice o minimální mzdu. Alespoň pokud nepočítáme sólo akce typu pošilhávání předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly po účasti v prezidentských volbách nebo prohlášení šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka v době covidu, kdy radil hospodským, aby šli pracovat do továren.

 Problémem nyní chystané stávky je absence základního tématu – co odboráři požadují? Z letáku k demonstraci se lze dočíst, že odbory chtějí konec levné práce, konec arogance moci a konec propadu životní úrovně. S koncem levné práce přitom bojují už několik let. Arogance moci je podle odborů způsobená zejména tím, že se s nimi pravicové vlády neshodnou. Podobně tomu ale bylo během Topolánkových vlád a později i u Nečasova kabinetu.

Snad jen konec propadu životní úrovně dává alespoň nějaký smysl. Česká republika se stále probírá z úderu po covidových uzávěrách a také po ruské agresi na Ukrajině. Kvůli vysoké inflaci Čechům poklesly reálné mzdy za dva roky o více než desetinu, tedy nejrazantněji v historii. Odbory si ale propadu životní úrovně všímají v situaci, kdy inflace klesá vysokým tempem a v lednu klidně můžeme vidět i v dobrých dobách běžné tříprocentní zdražování. Nehledě na očekávání ekonomů, že v příštím roce poroste životní úroveň nejvíce od roku 2019. Na reálných mzdách podle odhadů uvidíme posun o čtyři procenta. A to i bez svolání stávky odborů nebo jiných nátlakových akcí.

Zástupci zaměstnanců také rádi připomínají, že protestují proti konsolidačnímu balíčku. Akce proti připravovaným úsporám ale míří do prázdna. Prezident Petr Pavel totiž úsporný soubor zákonů už podepsal a snaha protestovat proti schváleným novelám je bezpředmětná. A pokud odboráři chtějí protestovat proti zdražování energií, tak je to zejména vinou nezávislého Energetického regulačního úřadu, který představil návrh na vyšší ceny regulované části elektřiny. Kolik si od příštího roku připlatíme se ale teprve dozvíme na začátku prosince.

Odbory nemíří s ústředním tématem do budoucna. Pouze se hrabají v minulosti a snaží se využít výročí generální stávky z roku 1989. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) si přitom kritiku a zejména velmi tvrdé připomínky jistě zaslouží. Zejména za ústupky v konsolidačním balíčku, za spouštění nových dotací či za nedostatek základních léků. V minulosti však odborářské stávky požadovaly alespoň demisi vlády či odvolání konkrétních ministrů. Podobně jako demonstrace na Václavském náměstí v roce 2012 pod vedením Jaroslava Zavadila.

Snaha protestovat proti konkrétním připravovaným krokům ale neprobíhá. Protest bude spíše připomínat demonstraci opoziční strany, kterou odbory suplují. K vidění tak nebude řada masivních demonstrací ze strachu z penzijní novely a například pozdějšího odchodu do důchodů jako ve Francii. Na to české odbory sílu nemají.

K protestům se přidávají i bohatí

Nesmyslnost stávky je vidět také u účastníků. K protestu se totiž přidává řada škol v čele s učiteli. Ti nesouhlasí například s platy nepedagogických pracovníků, kam patří školníci nebo kuchařky. Stěžují si i na snížení úvazků při dělení hodin. To sice mohou být témata k diskusi, ale na stranu druhou pedagogové v posledních letech získávají výsadní postavení mezi ostatními profesemi. Jejich platy se odvozují od 130 procent průměrné mzdy. Jedná se o nástroj, který kantorům závidí nejeden státní úředník či zaměstnanec.

X X X

 Demonstrace se zúčastní také firmy. Dokonce i pracovníci ze srdce českého průmyslu – tedy Škody Auto. Na dvě hodiny se zastaví linky pro výrobu automobilů. Do stávky se zapojí pracovníci, jejichž průměrná mzda přesahuje 60 tisíc korun měsíčně. Lidé z automobilky, kde i dělnické profese mají okolo 50 tisíc korun. K tomu každoročně díky silným odborům získávají desetitisícové odměny a další benefity v řádech desítek tisíc korun.

Automobilka a její zaměstnanci si samozřejmě své výdělky zaslouží a jedná se i o pozitivní trend v celém regionu. Pokud se ale do protestů zapojují takto vysoko výděleční zaměstnanci, máme se evidentně velmi dobře.

Odbory jako výtah k moci pro hnutí ANO

Když se vrátíme k debatě o konsolidačním balíčku, musíme konstatovat, že odbory tlačí na vládu se svými vlastními úspornými opatřeními. Podle jejich 12 opatření by stát mohl ušetřit prý až 163 miliard korun. Patří mezi ně například znovuzavedení elektronické evidence tržeb.

 Obávaná EET přitom byrokraticky zatěžovala podnikatele, čehož bylo jasným důkazem i její pozastavení v době covidu, a to samotnou vládou hnutí ANO. S evidencí tržeb přišel Andrej Babiš jako s vlajkovou lodí v boji proti šedé ekonomice. Po několika letech pokusů byla ale zrušena a zůstala po ní nepříjemná pachuť. Část podnikatelů ji hodnotila jako nástroj ke kontrole a šmírování v ruce státu. Druhá část si evidenci pochvalovala za narovnání podnikatelského prostředí.

Žádná relevantní analýza dosud nepotvrdila, kolik peněz státní rozpočet z EET doopravdy získal. Veřejným prostorem létají pouze odhady, které používá ANO. Jisté ale je, že pokud by odbory svůj záměr prosadily, pomohly by opozičnímu hnutí v budoucnu opět zavést kontrolní nástroj, jenž vybízel zákazníky k udávání za mrzkou odměnu v podobě spíše úsměvné účasti v pochybné státní loterii zvané Účtenkovka. Že už si na ni nevzpomínáte? Možná je to tak lepší.

 X X X

ŠKOLY  VE  STÁVCE

Škol, které budou v pondělí stávkovat, stále přibývá.

Do pondělní stávky se zapojí více než 60 procent základních, středních a mateřských škol v Česku. Vyplývá to z aktuálního odhadu odborů. Některé školy budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. Podívejte se na mapu škol, kterých se bude stávka týkat.

Nápor čerstvě přihlášených škol způsobil dočasný kolaps mapy, na které se stávkující školy zobrazují. „Jste neuvěřitelní, strhli jste mapu. Google maps nejsou stavěné na stávku českých škol, takže odmítly už další školy zobrazovat,“ napsala školská platforma na sociální síti X.

 V Česku je podle ročenky ministerstva školství celkem přes 4 200 základních, téměř 1 300 středních a asi 5 400 mateřských škol. Většinu základních a mateřských škol zřizují obce, u středních škol je nejčastěji zřizovatelem kraj. Požadavky regionálního školství symbolicky podporuje také celý vysokoškolský odborový svaz. Hodinovou výstražnou stávku podpoří i 13 fakult vysokých škol, mezi nimi například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

V Praze se do stávky aktivně zapojí více než polovina z 921 škol. Dalších zhruba 100 až 150 pražských škol vyjádří podporu jinak a stávkovat v nich bude například část kantorů, někde bude uzavřena část školy, jako je například jídelna.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chtěl pondělní stávku odvrátit vyjednáním dalších pěti miliard korun z rozpočtu pro příští rok. Kvůli snaze získat pro podle odborů podfinancované školství dostatečné peníze se Bek v úterý odpoledne sešel s ekonomickými ministry vlády. Státní rozpočet pro rok 2024 však už Sněmovna schválila ve druhém čtení, není proto pravděpodobné, že by se vláda na poslední chvíli rozhodla přidávat.

Jako nezodpovědnou označil stávku po středečním jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). „To, co se chystá v pondělí, je nezodpovědné. Už jen proto, že je zapojeno školství, které patří k oblastem, kde navzdory složité rozpočtové situaci vláda zohledňuje, že je důležité, takže přidává prostředky,“ řekl premiér.

X X X

MIGRACE  OHROŽUJE  EVROPU  I  SVĚT

Říkáte nesmysly, vy mi neskákejte do řeči. Europoslanci se do sebe pustili kvůli migraci

Pokud bude mít někdo v Africe žízeň, ať dostane vodu. Nemusí kvůli tomu ale přijít do Evropy. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ze Štrasburku to řekl europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Kromě jiného kritizoval některé neziskové organizace i politiky, kteří mluví o nutnosti migrace kvůli klimatické změně. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) vyzvala, aby se debaty o migraci vedly věcně, nikoliv zbytečně emočně. V mnoha ohledech se s Knotkem neshodla.

„Některými politiky vytvářená kolize v duchu muslimský svět versus naše evropská křesťanská civilizace je úplný nesmysl. Ti lidé se můžou normálně integrovat,“ řekla Gregorová ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Na prohlášení pirátské političky ostře reagoval Knotek. „Jaký nesmysl? Co ty demonstrace s vlajkami Hamásu? Vy jste je neviděli? Říkáte nesmysly,“ vystartoval europoslanec a současně upozornil na masové protesty, k nimž v posledních týdnech docházelo v některých větších evropských městech. V mnoha případech se tyto akce vymkly kontrole, protože část účastníků místo solidarity s civilisty v Gaze prováděla gesta podporující Hamás a další extremistické organizace či provolávala otevřenou nenávist vůči Židům.

 I když Gregorová tuto skutečnost nijak nezpochybnila, ve své reakci na Knotka uvedla, že by situaci prospělo, kdyby se evropští politici při diskusi o migraci více drželi věcné stránky a méně do debaty zatahovali emoce. „Bylo by dobré, kdybychom se o těch věcech bavili neemociálně a normálně. Propalestinská demonstrace neznamená demonstraci pro Hamás. Na druhou stranu netvrdím, že se v Evropě nepohybují lidé, kteří nejsou nebezpeční,“ sdělila. Rovněž svého kolegu vyzvala, aby jí už neskákal do řeči.

 Gregorová a Knotek se neshodli ani v případě názorů na migraci či návratovou politiku Evropské unie. „Určitě podpoříme nástroje, které zajistí účinnější návratovou politiku a které budou předcházet tomu, aby migrace vůbec vznikala,“ uvedl Knotek.

„Pokud bude mít někdo žízeň, ať dostane vodu. Nemusí kvůli tomu ale do Evropy. Část neziskových organizací i některých zelených politiků už používá výraz klimatický uprchlík. Jejich vize je v podstatě taková, že jakmile se to bude hodit, tak se půlka Afriky klidně sebere, řekne nám, že je vedro a že mají žízeň, a Evropa se s těmito lidmi podle mezinárodního práva vypořádá,“ doplnil.

Podle Gregorové však Evropská unie dělá konkrétní kroky, která mají takzvané klimatické migraci z Afriky do Evropy zabránit. Europoslankyně zmínila finanční prostředky na infrastrukturu či moderní technologie, které dokáží získávat vodu ze vzduchu.

„Neziskovky zároveň nikoho nepašují, to dělají pašeráci. Neziskovky pak zachraňují lidi, kteří jsou pašováni. Je samozřejmě špatně, že to vůbec musí dělat. Můžou za to ale pašeráci,“ řekla Gregorová, načež se Knotek ptal, proč tyto migranti neziskovky nevrací do Afriky, ale vozí je loděmi do evropských přístavů.

X X X

Předvolební rétorika musí stranou, řekl Pavel po jednání s Ficem. Chce rozvíjet vazby v EU

Předvolební rétorika skončila a už nevstoupí do spolupráce Česka a Slovenska. Takovými slovy okomentoval prezident Petr Pavel setkání s premiérem Robertem Ficem, který do Prahy přijel poprvé po svém zvolení. Podle Pavla jsou vztahy mezi oběma zeměmi naprostou prioritou a je přesvědčený, že Slovensko zůstane klíčovým spojencem ČR v Evropské unii i v NATO. Před setkáním s českým prezidentem se Fico sešel s premiérem Petrem Fialou, s nímž jednal o pokračování Visegrádské čtyřky (V4), dopravní infrastruktuře či jaderné energetice.

Pavel přijal Fica na Pražském hradě bez přítomnosti novinářů. Schůzku poté komentoval na sociálních sítích. „S Robertem Ficem jsem diskutoval o současné bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě a o našich vzájemných postojích. Dobré vztahy mezi našimi zeměmi jsou naprostou prioritou a předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce,“ uvedl Pavel po setkání.

 Prezident je také přesvědčený, že Slovensko zůstane významným spojencem v Evropské unii i v NATO. „A budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby,“ dodal Pavel.

Fico jednal nejprve s Fialou

Premiér Petr Fiala přivítal Roberta Fica na Úřadu vlády. Podle nich jsou vztahy České republiky a Slovenska stále nadstandardní. Fico ovšem uvedl, že se obě země rozcházejí v pohledu na odesílání zbraní na Ukrajinu, kde probíhá konflikt s Ruskem. Fiala zmínil několik oblastí další možné spolupráce. Týká se to především obranného průmyslu, energetiky nebo dopravní infrastruktury.

„Měli jsme velmi otevřený rozhovor a obě vlády chtějí spolupracovat na společných projektech. Od toho se odvíjela i konkrétní témata. Jsme země, které sázejí na rozvoj jaderné energetiky. Další oblastí je spolupráce v dopravě a výstavba silniční a dálniční sítě,“ řekl Fiala.

Český premiér také uvedl, že svolá skupinu V4. „Není to ale o tom, že pokud se nesejdou premiéři, tak V4 neexistuje. Proběhlo setkání hlav států a ministerstva spolu komunikují. Je nepochybné, že máme na některé věci jiné názory. To ale neznamená, že nemůžeme spolupracovat v konkrétních věcech,“ dodal.

X X X

Předvolební rétorika musí stranou, řekl Pavel po jednání s Ficem. Chce rozvíjet vazby v EU

Předvolební rétorika skončila a už nevstoupí do spolupráce Česka a Slovenska. Takovými slovy okomentoval prezident Petr Pavel setkání s premiérem Robertem Ficem, který do Prahy přijel poprvé po svém zvolení. Podle Pavla jsou vztahy mezi oběma zeměmi naprostou prioritou a je přesvědčený, že Slovensko zůstane klíčovým spojencem ČR v Evropské unii i v NATO. Před setkáním s českým prezidentem se Fico sešel s premiérem Petrem Fialou, s nímž jednal o pokračování Visegrádské čtyřky (V4), dopravní infrastruktuře či jaderné energetice.

Pavel přijal Fica na Pražském hradě bez přítomnosti novinářů. Schůzku poté komentoval na sociálních sítích. „S Robertem Ficem jsem diskutoval o současné bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě a o našich vzájemných postojích. Dobré vztahy mezi našimi zeměmi jsou naprostou prioritou a předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce,“ uvedl Pavel po setkání.

Prezident je také přesvědčený, že Slovensko zůstane významným spojencem v Evropské unii i v NATO. „A budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby,“ dodal Pavel.

Fico jednal nejprve s Fialou

Premiér Petr Fiala přivítal Roberta Fica na Úřadu vlády. Podle nich jsou vztahy České republiky a Slovenska stále nadstandardní. Fico ovšem uvedl, že se obě země rozcházejí v pohledu na odesílání zbraní na Ukrajinu, kde probíhá konflikt s Ruskem. Fiala zmínil několik oblastí další možné spolupráce. Týká se to především obranného průmyslu, energetiky nebo dopravní infrastruktury.

„Měli jsme velmi otevřený rozhovor a obě vlády chtějí spolupracovat na společných projektech. Od toho se odvíjela i konkrétní témata. Jsme země, které sázejí na rozvoj jaderné energetiky. Další oblastí je spolupráce v dopravě a výstavba silniční a dálniční sítě,“ řekl Fiala.

Český premiér také uvedl, že svolá skupinu V4. „Není to ale o tom, že pokud se nesejdou premiéři, tak V4 neexistuje. Proběhlo setkání hlav států a ministerstva spolu komunikují. Je nepochybné, že máme na některé věci jiné názory. To ale neznamená, že nemůžeme spolupracovat v konkrétních věcech,“ dodal.

X X X

Milionář Boris Kollár má 16. dítě. Počet potomků nemusí být konečný

Bývalý šéf slovenského parlamentu, podnikatel a milionář Boris Kollár (58) nerozmnožuje jen své jmění. Podle slovenských médií mu o třicet tři let mladší fitnesska Vanessa Hrubovčáková porodila v pořadí šestnácté dítě. Na expartnera to na sociálních sítích prozradila matka jeho dalších dvou dětí Barbora Richterová.

Podle týdeníku Plus 7 dní o novém přírůstku nejdřív na Instagramu informovala Barbora Richterová, která má s Kollárem dva syny a letos ho obvinila z domácího násilí. „Rok 2023 byl pro Borise Kollára plodný,“ napsala Richterová s tím, že milionář se před necelým měsícem objevil na oslavě křtin dítěte v restauraci nedaleko Humenného.

Zprávu o dalším potomkovi milionáře pak potvrdila i matka nové maminky Silvia Šatníková. „Ano, co se týče mého vnuka, jsem hrdá babička a nedám dopustit na Borise. Je to jeden z mála lidí, který je normální, milý a dobrý člověk. I kdyby měl Boris sto dvacet dětí s padesáti ženami, vám se zpovídat nikdo nemusí. Vy jste nikdo, vy jste nic!“ napsala.

 To, že 17-ročná Vanessa Hrubovčáková vybojovala medzi 11-timi súperkami bronz na juniorských majstrovstvách Sloveska v Bikini Fitness medzi, ktoré sa konali minulú sobotu (18.4.2015) v Hnúšti, už viete. No zabudol som spomenúť, že Vanessa získala aj nomináciu na majstrovstvá Európy ktoré sa budú konať za mesiac v Santa Susanne v Španielsku.

„Drahá slečno Barbora Richterová, neberte si do svých úst mě a moji rodinu, příliš v nich smrdí. Jste psychicky nemocná žena, zatrpklá, zlomyslná, závistivá a žárlivá… Každý normální člověk usoudí, že nejste v pořádku. Smějete se z Borisova harému a sama jste do něj patřili, dokonce double. Smějete se z Borise, jak vypadá, jaký je, ale když oplodňoval vás, zřejmě vám to nevadilo, ale, chápu, mysleli jste v té chvíli na jiné záležitosti spojené s ním…,“ pokračovala babička Kollárova dalšího potomka.

„Nevyšlo?? Slečna Richterová. Co jste čekali?? Vaše malá kapacita mozku vám zřejmě nestačila k tomu, abyste pochopili, že Boris byl, je a bude takový, jaký je. Místo toho, že šíříte nenávist a zlo, věnujte svůj čas dětem, které jsou údajně na tom psychicky špatně právě kvůli vašemu nevhodnému a nepřiměřenému chování. A modlete se, aby se vám to všechno zlo nevrátilo,“ dodala Silvia Šatníková.

Doposud oficiálně 13 dětí s 11 ženami

Šéf strany Sme rodina, která se letos v slovenských volbách nedostala do parlamentu, Boris Kollár má potomků víc. Posledního syna Abnera mu letos v červenci porodila přítelkyně Laura Vizváryová (28). Majitelka obchodu v bratislavském Starém městě a účastnice X-Faktoru má z předchozího vztahu ještě šestiletého syna Petra.

Bývalá plavkyně Barbora Richterová (34) Kollárovi loni porodila dvanácté dítě Arona a mají spolu ještě syna Artura (12). Právě tato partnerka politika obvinila, že ji v roce 2012 ve své vile v Miami uhodil.

Kollár má nejstarší dceru Alexandru (22) s právničkou Stankou Horňákovou. Matkou druhé dcery Natálie (22) je náhradnice ze soutěže krásy Ivana Barnová. Třetí dceru Ester (20) má s Petrou Krištúfkovou, která seděla v parlamentu za stranu Sme rodina.

Syna Šimona Heliodora (15) má s bývalou přítelkyní tenisty Dominika Hrbatého Martinou Štofaníkovou. S playmate Andreou Heringhovou-Kanasovou má dceru Saru Zoe (13) a syna Borise (13). Další dceru Zairu (10) má s účastnicí soutěží Miss a fitnesskou Monikou Ostrihoňovou. Syna Christiana Alexandera (8) má s tanečnicí Paule Simoes. Syna Alexandera Jána (7) porodila účastnice SuperStar Barbora Balúchová a syna Markuse (3) má ze vztahu s brunetkou Miriam.

Podle týdeníku Plus 7 dní má politik ale ještě další dvě dcery. Jejich matka je kolotočářka Ľudmila Kudriová (28), se kterou Kollár randil v minulosti. Byli spolu například na dovolené na Kypru v době, kdy jí bylo šestnáct let. Mají spolu údajně čtyřletou a dvouletou dceru.

Politikova expartnerka Barbora Richterové ovšem zmiňuje ještě další údajnou maminku Kollárova potomka. Podle ní je to Nikola Bobková, která syna Noela porodila letos, krátce po narození jeho syna Abnera. Noel by tak měl být dokonce Kollárovým 17. dítětem.

Pašování drog i lascivní chat

Podnikatel Boris Kollár vstoupil do politiky v roce 2015 a založil hnutí Sme rodina – Boris Kollár. Je vlastníkem rádia Fun, zakladatelem akciové společnosti 1. Tatranská, která provozuje například střediska Park Snow Donovaly, Vysoké Tatry a Liptovské Revúce.

V roce 2016, kdy se jeho strana poprvé dostala do parlamentu, se Kollár dostal pod tlak po zveřejnění kopií údajných dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, podle kterých se podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa.

Média tehdy také dostala společné fotografie Kollára s Jurajem Ondrejčákem, kterého pak slovenské soudy poslaly na 16 let do vězení kromě jiného za řízení zločinecké skupiny. Kollár nařčení z obchodování s drogami popřel a zveřejněné informace a fotografie označil za součást diskreditační kampaně.

Politik proslul i různými sexuálně laděnými výroky. Otevřeně dává najevo, že v sexu nemá limity, a v roce 2020 také na veřejnost unikla jeho erotická komunikace se slovenskou transgenderovou modelkou Paris Nemc.

Na stránku Kollarjeuchyl.com ji tehdy někdo vyvěsil poté, co přepis konverzace chtěla zveřejnit bulvární média a Kollár jim za to vyhrožoval trestním oznámením. Lascivními touhami politika se pak bavilo celé Slovensko. Milionář k tomu řekl, že jde o starou záležitost a že se nemá za co omlouvat.

X X X

Svoboda zneplatní zákazy vjezdu na Praze 1. Škrtneme je, slíbil a zkritizoval zastupitele

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nechá zneplatnit značky zakazující vjezd do části Starého Města. Zákaz chce nechat prozkoumat magistrátním odborem dopravy. „Značky budou zneplatněny přeškrtnutím,“ uvedl primátor po zasedání sněmu starostů městských částí. Magistrát si nechal poslat z Prahy 1 spis týkající se opatření. Podle radního pro dopravu Vojtěcha Ryvoly (ANO) stála za plánem uzavřít část města snaha udržet v oblasti klid a změnit všeobecný názor, že „tam se žít nedá“.

„Nechám ty zřízené značky zneplatnit jako takové, a tento problém se předá dopravnímu odboru hlavního města. A dokud nebudu mít jeho stanovisko uzavřené, prodiskutované i na úrovni hlavního města i městské části, tak toto rozhodnutí bude platit,“ řekl Svoboda po zasedání sněmu starostů městských částí.

Magistrát už podle zastupitele a předsedy dopravního výboru Martina Sedekeho (ODS) učinil první kroky. „Byl stažen spis ze silničního správního úřadu Prahy 1, protože hlavní město má přezkumovou pravomoc nad tímto rozhodnutím. V tuto chvíli je tak zahájen přezkum, zda je toto rozhodnutí v souladu se zákonem,“ konstatoval Sedeke. Dodal, že si prostudoval příslušné části zákona. „Osobně se domnívám, že tam došlo k účelovému využití určité části silničního zákona. A jsem tedy přesvědčen, že takovéto rozhodnutí je nezákonné,“ dodal.

„Čtvrť jsme uzavřeli od 22. hodiny večerní do 6. hodiny ranní. Kromě místních platí zákaz pro každého, kdo se neprokáže jako zásobování,“ uvedl tento týden pro CNN Prima NEWS zastupitel Prahy 1 Vojtěch Ryvola. Vymezení uzavřených oblastí podle něj vzali radní „o trochu šířeji“.

„K tomuto kroku jsme sáhli proto, že se nám zde často proháněli mladíci v natuněných autech. Při hluku z množství takových vozů se opravdu spát nedá. Městská policie tak může kohokoliv zastavit ve tři ráno a žádat nějaké odůvodnění,“ vysvětlil radní. Rovněž zopakoval, že noční vjezd taxivozů či zásobování měl být povolený. „Nechceme z Prahy 1 udělat skanzen. Máme zájem o to, aby se lidé chtěli do čtvrti stěhovat a nemysleli si, že zde se žít nedá,“ doplnil Ryvola.

Primátora Svobodu zákaz pobouřil

O rozsahu plánovaného zákazu vjezdu informoval již ve čtvrtek zastupitel Filip Lachmann (nezávislý za Praha sobě a Zelené). „Tohle je fakt velký. Začal platit noční zákaz vjezdu bezmála do poloviny Starého Města,“ uvedl v příspěvku na sociální síti X a přidal k němu detailní mapu konkrétních ulic.

Svoboda vyjádřil své rozhořčení ještě před oznámením o zneplatnění značek. „O zákazu nočního vjezdu automobilů do značné části Starého Města nebylo vedení Prahy oficiálně informováno!“ hřímal v příspěvku na sociální síti X. Podle něj je komunikace radních nedostatečná nejen směrem k veřejnosti, ale i k zástupcům dalších správních celků.

„Důrazně požaduji po starostce a radním pro dopravu Prahy 1 vysvětlení jejich konání. Není akceptovatelné, aby se takto zásadní rozhodnutí Pražané a zástupci Prahy dozvídali z médií,“ stojí v příspěvku.

Primátora podpořil i pražský výbor koalice Spolu. „Stále opakujeme, že předpokladem politiky je diskuze, jen z ní může vyvstat řešení problémů Prahy. Postup Prahy 1 nás šokoval, takto se o zásadních věcech nesmí rozhodovat.“

 Lachmann se však vůči tvrzení Svobody vymezil. „Možná se tomu budete divit, ale noční zákaz vjezdu do oblasti kolem Dlouhé ulice již dlouhé roky prosazují Vaši straničtí kolegové z Prahy 1,“ kontroval zastupitel. Doplnil rovněž, že na značné ploše městské čtvrti platí celodenní zákaz vjezdu „odjakživa“. Podle Lachmanna se nejedná o záležitost, jež by měla pro hlavní magistrát představovat zásadní informaci, protože prý jde o interní věc městského celku.

Názorový nesoulad v ANO?

Omezení vjezdu nenechalo chladným ani zastupitele hlavního města a lídra pražské ANO Ondřeje Propopa (ANO). „Prahu dnes už reálně nikdo neřídí. I kdyby opatření dávalo smysl, tak zavést ho ze dne na den je prostě naprostá magořina. Hřib i Svoboda by se měli přestat trápit a podat rezignaci,“ napsal v příspěvku.

Uživatelé však na ostrá slova Prokopa reagovali připomínkou, že zákaz schválil také jeho spolustraník Ryvola. „Vy v ANO se sebou nemluvíte?“ stálo v komentářích.

X X X

Kalousek o ministrech TOP 09: Válek dělá maximum. Resort Langšádlové je neplnohodnotný

Jsem přesvědčen, že v rámci možností a mantinelů, které ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má, dělá maximum. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Miroslav Kalousek (TOP 09). V případě druhé ministryně za TOP 09 Heleny Langšádlové, která stojí v čele resortu pro vědu, výzkum a inovace, Kalousek naznačil, že jde o neplnohodnotné ministerstvo, jehož konkrétní pravomoci nezmiňuje ani kompetenční zákon.

TOP 09 se v podzimních průzkumech pohybuje kolem pěti procent. Zrovna dobré vysvědčení od občanů nedostávají ani vrcholní představitelé strany. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová patří podle agentur mezi jedny z nejméně populárních zákonodárců pětikoalice.

Dobře si v tomto ohledu nevede ani nově zvolený 1. místopředseda strany a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Druhou ministryni za TOP 09 – Helenu Langšádlovou – podle průzkumů většina Čechů ani nezná, o čemž svědčí například říjnový model agentury CVVM.

 A jak hodnotí Válka a Langšádlovou Kalousek? „Jsem přesvědčen, že v rámci možností a mantinelů, které Vlastimil Válek má, dělá maximum. Jen těžko bych si představil, že by funkci ministra zdravotnictví někdo dělal lépe. Současná situace je samozřejmě velmi složitá, takže se zde otevírá prostor pro kritiku. Toho opozice pochopitelně využívá, což se jí dá těžko vyčítat. Já bych na jejich místě dělal to samé,“ řekl spoluzakladatel TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

 U Langšádlové vidí Kalousek problém v samotném resortu pro vědu, který politička spravuje. „Zmocnění jednotlivých ministrů vymezuje kompetenční zákon,“ řekl někdejší ministr financí, přičemž upozornil na sedmý paragraf kompetenčního zákona. Ten kromě jiného říká, že ústředním orgánem státní správy pro vědní politiku, výzkum a vývoj či pro vědecké hodnosti je ministerstvo školství, nikoliv ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace.

„Ministerstvo pro vědu a výzkum v kompetenčním zákonu vůbec není,“ připomněl Kalousek. „Kdyby se současně se zřízením toho ministerstva upravily kompetence tak, aby v něm nějaké veřejné pravomoce byly, tak bych se to pokusil pochopit. Takhle tomu prostě nerozumím. Nechápal jsem to za Pavla Bělobrádka a nechápu to ani teď,“ dodal.

 Kalousek o nutnosti samostatného vládního postu, který se zabývá vědou a výzkumem, veřejně zapochyboval například už v listopadu 2021, kdy se kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) teprve formoval. Podobnou roli jako Langšádlová vykonával mezi roky 2014 a 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD) tehdejší šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Šlo o účelově vytvořenou pozici. Myslím, že je zbytečná,“ prohlásil tehdy Kalousek v rozhovoru pro Reflex.

Přesto redakci CNN Prima NEWS zdůraznil, že rozhodnutí TOP 09 po sněmovních volbách v roce 2021 nijak nekritizuje. „Můj postoj byl takový, že by předseda vládní strany (Markéta Pekarová Adamová) měl být členem kabinetu. V takovém případě by měla TOP 09 dva plnohodnotné resorty. Současně to ale nechci kritizovat. Ta strana měla nějaké priority, pro které se rozhodla. Vždycky je něco za něco,“ dodal.

Pravda je, že i když má TOP 09 ve vládní koalici pouze dvě ministerská křesla, zároveň jí náleží pozice předsedy Sněmovny. Tuto funkci již dva roky vykonává právě Pekarová.

X X X

Babiš s nutellou parazituje na Fialovi, míní experti. Je podle nich vtipný, ale zmínili i meze

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš parazituje na neúspěšném videu Petra Fialy (ODS), ve kterém premiér srovnával ceny nutelly v Německu a Česku, shodují se na tom odborníci oslovení CNN Prima NEWS. Tím, že Babiš neustále zveřejňuje videa, v nichž připravuje nugát či zasazuje oříšky, chce například podle politologa Jana Kubáčka co nejdéle udržet vzpomínku na Fialovu nepovedenou komunikaci.

„Zasadil jsem sazenice lískových oříšků z Piemontu a teď budu deset let čekat na první oříšky. Ale na lepší vládu tak dlouho čekat nemůžeme. Tak se budeme snažit, aby za dva roky tato neschopná Fialova vláda skončila,“ napsal například expremiér na svém Facebooku a doplnil video, kde pózuje v mikině s nápisem nutella. Jedná se o reakci na Fialovy nákupy v Německu.

Podobných videí však udělal v poslední době mnoho. Na sítích má sponzorované například jedno, ve kterém připravuje společně s profesionální kuchařkou nutellu svépomocí. „Blíží se Vánoce, a tak pro vás mám recept na skvělou domácí nutellu. Abyste nemuseli pro tu levnou až do Německa,“ napsal k tomu na sociální síti.

Podle marketingového experta Oto Klempíře mu to může přinést plusové body. „Babiš je jednoduše a přímočaře zábavný. Parazituje na nešťastném videu Petra Fialy a celkově na bezemoční vládní komunikaci. Obávám se, že mu to přinese velké body. Je to stejné, jako když dáte soupeři gól. Sebe povýšíte a jemu tím ublížíte,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

 Také podle politologa Jana Kubáčka nahrál Fiala Babišovi na smeč. „Andrej Babiš si uvědomuje, že nutellu každý zná a stala se symbolem trapné akce premiéra, který se sám střelil do nohy. Byla to akce pro akci, která ze všech stran vyzněla prázdně a hloupě. Babiš se snaží celý příběh lidově řečeno rozmazávat,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Je proto v Babišově zájmu, aby se na nepovedený Fialův nákup jen tak nezapomnělo. „Dělá si z toho legraci a udělal z toho symbol skrze mikinu nutella. Uvědomuje si, že čím déle to bude opakovat, zvláště v čase adventu, kdy všichni řeší cenu potravin, tím déle udrží příměr, že se Fiala rovná ‚premiér nutella‘,“ vysvětlil.

Přesto musí mít Babišova kritika podle něj nějaké meze. „Andrej Babiš to musí udržet do nějaké rozumné míry. Kdyby to přetáhl do příštího roku, tak už to může mít rozměr trapnosti, kdy to může chytit jeho. Na jaře to ale může oživit třeba tím, že ukáže, jestli oříšky rostou,“ sdělil Kubáček pro CNN Prima NEWS.

X X X

Českou „Nobelovku” získala poprvé žena, světově uznávaná kardioložka Moťovská

Nejvyšší české vědecké ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Kromě Moťovské dostali cenu například gastroenterolog Jan Martínek nebo archeolog Jiří Macháček. Laureáty představil předseda správní rady projektu Česká hlava Martin Vlach na páteční tiskové konferenci v Praze. O ocenění Moťovské ve středu rozhodla vláda.

Moťovská je profesorkou vnitřního lékařství Univerzity Karlovy. Je uznávanou odbornicí na kardiovaskulární onemocnění a ischemickou chorobou srdeční. Vede akutní kardiologii v kardiocentru 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Má významný podíl na studiích ovlivňujících doporučení pro léčbu onemocnění koronárních tepen. Kardioložka se také zabývá vlivem ženského pohlaví na zvládání kardiovaskulárních onemocnění.

Moťovská je zároveň první ženou, která národní cenu vlády Česká hlava získala. „Pokud to ocenění bude motivací pro ženy vědkyně, tak to splnilo své poslání,“ uvedla. „Převzetí této ceny pro mě znamená možnost vizualizace, že v této zemi se dá dělat nejenom kvalitní výzkum, ale že tato země ten kvalitní výzkum i hodnotí,“ dodala.

Ocenění Lorem získal Jan Martínek z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za výzkum gastroskopie jako diagnostické a léčebné metody. Martínek je prvním, kdo v ČR provedl perorální endoskopickou myotomii (POEM), tedy endoskopické naříznutí napjatých svalů stěn žaludku nebo jícnu. Naučil POEM i další endoskopisty, kteří jej provádí.

Archeolog Jiří Macháček z Masarykovy univerzity, laureát Ceny inovace společnosti ABB, se ve svém výzkumu věnuje počátkům slovanského osídlení českých zemí a Velké Moravě. Jeho nejvýznamnější vědecký objev byly doklady o germánských runách jako prvního písma Slovanů v jihomoravské lokalitě Lány. Jako jeden z prvních také zaváděl informační technologie do humanitních věd.

Antikolizní systém nebo filtrace vody

Cenu Industrie, která se uděluje za nejlepší podnikovou inovaci, získala společnost Škoda Digital. Výsledkem výzkumu společnosti je antikolizní systém tramvají minimalizující krizové situace, ve kterých by hrozil střet s jinými objekty na trati. Hlavní důraz byl kladen zabránění kolizím s velkými objekty, minimalizaci ekonomických škod a škod na zdraví pasažérů.

Cenu Doctorandus za technické vědy získala Barbora Kamenická za výzkum technologií, které mohou odstranit léčiva, barviva a další nežádoucí látky z vody. Kamenická přitom přišla na způsob, jak tyto kontaminující látky znovu využít.

Cenu Doctorandus za přírodní vědy dostal Martin Toul z Masarykovy univerzity za výzkum funkcí proteinu staphylokinázy, který se využívá pro léčbu mozkové mrtvice. Toul také objasnil působení rohoro proteinu, což umožnilo desetinásobné zvýšení účinnosti tohoto proteinu při léčbě.

Tomáš Brabec z Ústavu molekulární genetiky získal zvláštní cenu odborné poroty. Ve výzkumu se věnoval poruchám tvorby mikrobů ve střevě, které jsou mimo jiné příčinou vzniku Crohnovy choroby. Mikroby ve střevech kontrolují Panetovy buňky, které působí podobně jako antibiotika. Brabec prokázal, že tyto buňky musí být aktivovány molekulami imunitního systému, aby vytvořily dost antibakteriálních protilátek, a zamezily tak vzniku zánětu ve střevech.

Ceny Česká hlava se udělují od roku 2002. O laureátech rozhodovala odborná porota složená z předních českých vědců, jako je emeritní rektor VŠE Richard Hindls, psychiatr Cyril Höschl nebo neurochirurg Vladimír Beneš. O laureátovi Národní ceny vlády Česká hlava rozhoduje vláda na návrh Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. S oceněním udělovaným za mimořádné výsledky ve vědě a výzkumu se pojí odměna jeden milion korun. Loni cenu získal botanik a ekolog Petr Pyšek, který se zabývá biologickými invazemi.

X X X

Kdy se z ČR stala montovna Evropy? Ekonomky zhodnotily divoké devadesátky

Ekonomické směřování Česka z 90. let se s námi táhne dodnes, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Hlavní chybou období transformace podle ní bylo, že Česká republika zaujala pozici levného subdodavatele, aby na světových trzích konkurovala cenou. Naopak podle bývalé zástupkyně České republiky při Světové bance Jany Matesové bylo nejpalčivějším problémem nastavení zákonů, které nechránilo v době kuponové privatizace držitele drobných vlastnických podílů.

Česko podle Švihlíkové zhruba v polovině 90. let nedokázalo dostatečně využít a udržet si ekonomický náskok. „Jak se v těch prvních letech říkalo, Česko bylo tygr. Ale uvědomme si, Československo, pak Česká republika, mělo z celé RVHP obrovský náskok. Ve srovnání se zeměmi jako Bulharsko, Rumunsko nebo s Pobaltím jsme byli i z hlediska struktury úplně jinde. Mrzí mě, že jsme ten náskok prošustrovali. Dnes už de facto není vidět ani třeba vůči zemím Visegrádu,“ povzdechla si.

Ekonomická transformace v 90. letech byla podle ní obrovským zlomovým momentem. „Stavíte nové koleje, po kterých pak nějakou dobu jedete. Když počáteční parametry nastavíte chybně, může se to s vámi táhnout třeba až dodneška,“ řekla.

 „Tři hluboké devalvace nás vrhly na cestu levného subdodavatele. Ta konkurence cenou je něco, co se nás drží dodneška. Není snadné se toho zbavit. Tohle nastavení bylo jeden z velkých klíčových problémů. Byl obrovský tlak, aby země vstupující do kapitalistické ekonomiky konkurovaly cenou,“ zhodnotila Švihlíková směřování českého hospodářství.

 S tímto pohledem však nesouhlasí Jana Matesová. „Do roku 1994 jsme byli úplně jednoznačně premianty východní Evropy. Obdivuhodné bylo, že na začátku směřovalo 90 procent našeho exportu na východ do zemí RVHP, a v roce 1994 už to bylo 90 procent na západ, úplně jiné výrobky a při stejném objemu vývozu. Podniky dokázaly úžasnou transformaci. Co nás opravdu uvedlo na špatnou cestu, byl obrovský tlak, aby se neuzpůsobovaly zákony tak, aby chránily malé držitele vlastnických podílů v kuponové privatizaci. Těch šest milionů obyvatel,“ shrnula ekonomka.

Zmínila druhou vlnu privatizace se skupováním akcií agresivními fondy bez dostatečné právní ochrany malých držitelů. Tlak podle ní pocházel od „těch velkých“, kterým se podařilo založit obrovské privatizační fondy. „Ale byli to také přesvědčení neoliberální politici, kteří tomu naslouchali. Boj o změnu obchodního zákoníku a pak dalších zákonů byl v podstatě až do vstupu do Evropské unie velký,“ dodala.

X X X

Biskup: Ženy jako farářky? Vstupovaly by příliš do mužských bot

Z katolické církve stále častěji zaznívají hlasy, které reflektují posuny v hodnotovém uvažování většinové české populace. Jedním z těch, kteří se nebrání otevřeně hovořit o některých ožehavých kulturně společenských tématech, je plzeňský biskup Tomáš Holub, bývalý vojenský kaplan.

Plzeňský biskup například letos v únoru umožnil ve své diecézi pro rozvedené a následně znovu sezdané eucharistii, tedy večeři Páně. S tím však nesouhlasil kardinál Dominik Duka, který písemně požádal, aby spor vyřešil přímo papež František.

Ten následně dal za pravdu Tomáši Holubovi a potvrdil, že přestože Česká biskupská konference zastává jiný názor, může plzeňská diecéze jednat v této věci zcela nezávisle.

Liberálové a konzervativci?

Plzeňský biskup je rád, že se celá nepříjemná záležitost vyřešila a on může s touto praxí v Plzni pokračovat. „A nakonec i (pan kardinál) řekl, že je rád, že se ty věci vyjasnily, já jsem rád s ním. Názory na to jsou sice rozdílné, ale odpověď, kterou zveřejnila Kongregace pro nauku víry, to vyjasnila a v mnohém mi pomohla.“

Holub byl v minulosti považován za možného nástupce Dominika Duky na postu pražského arcibiskupa. Tím se ale nakonec stal Jan Graubner. Z církve v minulosti zaznívaly názory, že šlo o spor katolických liberálů s tradicionalisty a Graubnerovým jmenováním byl vliv liberálů omezen.

Holub sám odmítá současnou diskusi uvnitř katolické církve hodnotit jako souboj liberálního a konzervativního křídla. Ale přestože byl v Rozstřelu ve svých vyjádřeních opatrný, bylo zřejmé, že v mnoha hodnotových tématech se s katolickými tradicionalisty v čele s kardinálem Dominikem Dukou rozchází.

V rozhovoru však zásadně odmítl, že by měl spor s Dominikem Dukou o rozvedené páry osobní rovinu. „Naposledy jsme se viděli na začátku oslav svatého Wolfganga v Regensburgu. A ta setkání jsou vždy přátelská, i když víme, že na některé věci možná nemáme úplně stejné názory.“

Několikrát v rozhovoru ocenil současného papeže Františka, ale odmítl, že by měla být hlava katolické církve považována za liberála, jak občas zaznívá ve veřejném prostoru. „Dokonce jsem teď v jeho posledním rozhovoru slyšel, že se zásadně vymezil vůči tomu, že by měl být považován za liberála. On, stejně jako já, říká, že „je člověkem, který naslouchá tomu, co Hospodin říká právě dnes.“

Celibát není nutností

A právě z tohoto naslouchání, „co Hospodin říká právě dnes“, mohou vznikat uvnitř české katolické církve rozpory. „Víte, dnešní situace je taková, že hledáme různé rychlostní stupně. A já jsem možná z armády zvyklý na vyšší rychlostní stupeň.“

Holub si například umí reálně představit, že by faráři nemuseli žít v celibátu a mohli by se oženit. „Například v situaci, kdy existuje misijní prostředí, které je třeba vlastní naší plzeňské diecézi, tak jsem přesvědčený, že buď mohou duchovní žít v komunitách, nebo mohou mít rodiny.“

Podle něj se teď církev nachází v situaci, jak správně interpretovat Evangelium. „Tam je u celibátu řečeno, že jsou lidé, kteří se pro boží království zřeknou manželství. Ale základní otázka je, zda to musí být povinně spojeno s kněžstvím.“

„Už dnes máme v katolické církvi části, kde to tak není, například v řeckokatolické církvi. Takže tím pádem jde o věc, která je mnohem více disciplinární, která vznikla někdy na začátku středověku. Takže proto se o ní teď může mnohem intenzivněji a otevřeně jednat,“ konstatuje biskup.

Žehnání homosexuálům

Dalším aktuálním tématem v církvi je také to, zda by mohli katoličtí duchovní dostat svolení, aby žehnali homosexuálním párům. „Papež František k tomu vydal zajímavý rozklad, ve kterém mluví o rozdílu, který je třeba zdůrazňovat mezi manželstvím a lidmi, kteří žijí v homosexuálních vztazích.“

„Nicméně ve druhé části rozkladu říká, že když nás někdo požádá o požehnání, ať už je to jednotlivec, nebo skupina, tak ho máme doprovázet a požehnání mu určitě neodepřít,“ míní biskup.

„A tady se otevírá cesta, která je velmi podobná cestě spojené s rozvedenými a znovu sezdanými,“ vysvětluje Tomáš Holub. „A tou cestou je individuální doprovázení lidí k pochopením života, k povzbuzování, aby styl života, který mají, žili v důvěře v Boha a potom eventuálně i s požehnáním.“

A požehnal už on osobně nějakému homosexuálnímu páru? „Tohle bych chtěl nechat v soukromé sféře, protože to také v soukromé sféře bylo.“

Požehnání homosexuálním párům ale pro něj neznamená to, že by chtěl prosazovat manželství pro všechny. „Jsem přesvědčený, že je dobré mít dva různé názvy: tedy pro manželství a pro vztah, který bude mezi lidmi stejného pohlaví, protože tam jsou určité rozdílnosti. Například z jednoho vztahu může vzniknout život přirozenou formou a z druhého nikoliv.“

Homosexuál farářem

„Vezměte si orchidej a růži. Jsou to dvě nádherné květiny. Někdo má možná raději růži, někdo zase orchidej. Ale nemůžeme jim dát stejný název. Proto jsem pro dva různé názvy,“ říká biskup.

Tomáš Holub pak nebývale otevřeně hovořil o tom, jak velkým problémem je fakt, že mezi katolickými duchovními je také řada homosexuálů. „To je věc, která je velikánským tématem. Je to něco, co není řečeno otevřeně, a tím pádem se s tím nedá otevřeně pracovat. A to si myslím, že je problém. Je tedy velká otázka, nakolik zvát homosexuální muže v současné situaci ke kněžství.“

Připouští, že mezi katolickými kněžími homosexuálové jsou. „Ano, ale říkám, že to je situace, která je složitá a je složitá proto, že během zrání těchto kněží jejich sexuální orientace nebyla tématem. A to si myslím, že je problém. Protože sexualita musí být vždy nějak integrována do osobnosti člověka.“

„A protože to je něco, o čem se z principu nemluví, tak si myslím, že to vytváří nějaké problémy,“ navazuje biskup. A mělo by tedy být podle něj toto téma v církvi odtabuizované? „Určitě ano. Ale existují různé názory na to, nakolik v té současné situaci kandidáty na kněze, kteří se přihlásí k homosexuální orientaci, zvát ke kněžské cestě. To je otázka.“

Na farářky je čas

Zatímco v těchto kulturně společenských tématech byl v Rozstřelu Holub přístupný změnám, v další palčivé otázce má spíše tradicionalistický přístup, a to v otázce ženského kněžství.

„Na synodě v Římě se diskutuje otázka diakonátu žen, to znamená toho nejnižšího stupně kněžství. A víte, já jsem v tomto směru trochu skeptik. Jsem přesvědčený, že tak, jak se tato služba vyvinula po celá staletí, tak hodně nese charakter, teď to řeknu moderně: genderově mužského přístupu,“ myslí si biskup.

„Mám tady trochu otazníky, jestli by ženy nevstoupily příliš do mužských bot, když to tak řeknu,“ uzavírá s tím, že na rozhodnutí v této záležitosti by minimálně česká společnost potřebovala mnohem více času.

Chtěl by se někdy v budoucnu stát pražským arcibiskupem? A kdy se katolická církev dočká výraznější proměny? I na to odpovídal plzeňský biskup Tomáš Holub v Rozstřelu.

X X X

Po utkání Sparty Skotové zatkli Čechy. Podezírají je ze znásilnění, píše Prima

Po utkání fotbalistů pražské Sparty v Evropské lize na hřišti Glasgow Rangers, které se odehrálo před dvěma týdny, skotská policie zadržela skupinu českých občanů. Velvyslanectví v Londýně a generální konzulát v Manchesteru jsou v kontaktu s rodinami zadržených. Uvedl to v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

 „Můžeme potvrdit zadržení skupiny českých občanů ve Spojeném království. Náš zastupitelský úřad v Londýně a generální konzulát v Manchesteru jsou v kontaktu s rodinami zadržených. Další informace nebudeme sdělovat,“ uvedla česká diplomacie.

„Zatčení mají být podezřelí ze znásilnění,“ potvrdily CNN Prima NEWS místní zdroje. Důvod tohoto kroku není dosud známý, dodal web.

Mezi zatčenými je také manžel modelky a ředitelky Miss Taťány Makarenko, podnikatel Martin Pánek.

Fotbalisté Sparty prohráli ve 4. kole skupiny Evropské ligy ve Skotsku 1:2. Obhájci českého titulu si zkomplikovali boj o postup do další fáze soutěže. V tabulce skupiny C jsou na třetím místě. Na Rangers ztrácejí tři body, na vedoucí Betis Sevilla pět.

První celky ze skupin projdou do osmifinále, druhé se v play off utkají o postup do stejné fáze Evropské ligy s týmy z třetích příček v Lize mistrů. Mužstva na třetích místech přejdou do nižší Evropské konferenční ligy.

X X X

Zemřel první český velvyslanec ve Vatikánu, synovi básníka Halase bylo 86 let

Ve věku 86 let v pátek zemřel diplomat, historik a překladatel František Xaver Halas. Byl poslední československý a první český velvyslanec ve Vatikánu. Společně se svojí manželkou Dagmar Halasovou se zasloužil o český překlad Jeruzalémské bible.

 František Xaver Halas, syn básníka Františka Halase, se narodil 18. října 1937 v Praze. Vystudoval obor historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1970 získal tamtéž doktorát z filozofie. V letech 1967 až 1990 působil v kabinetu pro dějiny Filozofické fakulty UJEP, dnes Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1990 až 1999 působil jako velvyslanec Československa, později České republiky, ve Vatikánu.

V roce 1993 získal vědeckou hodnost kandidát historických věd. Od roku 1999 přednášel na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, na katedře církevních dějin a dějin církevního umění. V roce 2000 byl na této fakultě jmenován docentem teologie v rámci sloučení oborů církevní dějiny a teologie. V roce 2006 se stal profesorem církevních dějin a od roku 2010 byl emeritním profesorem.

Ve svých pracích se zaměřuje především na církevní dějiny, zejména české a novodobé, a dějiny diplomacie a mezinárodních vztahů. Je autorem knihy Fenomén Vatikán, která představuje nejucelenější českou monografii zabývající se podrobně Vatikánem a papežským úřadem. V minulosti působil jako ředitel Diecézního teologického institutu královéhradecké diecéze.

Společně se svojí manželskou Dagmar vedl 30 let trvající překladatelské práce patnáctičlenného týmu biblistů a redaktorů Jeruzalémské bible.

X X X

Čína reaguje na zvýšený výskyt chorob. Zavádí přísnější opatření

Čínská vláda oznámila sérii opatření, která mají bránit dalšímu šíření respiračních onemocnění v zemi. Cestujícím přijíždějícím do Číny by měla být na hranicích měřena teplota, přísnější prevence a kontroly by měly být také ve školách a v domovech pro seniory. Čína zaznamenala v poslední době nárůst počtu respiračních onemocnění v zemi.

 Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden vyjádřila znepokojení nad nárůstem počtu respiračních onemocnění v Číně a požádala Peking o podrobné informace. Následně oznámila, že Čína neodhalila žádný nový patogen.

Čína i WHO v minulosti čelily kritice týkající se nedostatečné transparentnosti při informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wu-chan na přelomu let 2019 a 2020.

Čínské zdravotnické úřady uvedly, že v poslední době zaznamenaly vyšší výskyt respiračních chorob a v zimě a na jaře očekávají rostoucí množství případů chřipky, covidu-19 a také mykoplazmového zápalu plic. Podle Pekingu to souvisí mimo jiné se zrušením přísných opatření, která země přijala v souvislosti s pandemií covidu.

Obavy vyvolaly tento týden fotografie z přeplněných dětských oddělení čínských nemocnic, zveřejněné na sociálních sítích, uvedla agentura DPA. Světová zdravotnická organizace navíc ve své středeční zprávě napsala, že zaznamenala výskyt zápalu plic bez určeného původu u dětí v severní Číně a v souladu s běžnou praxí požádala Peking o dodatečné epidemiologické a klinické informace a laboratorní výsledky z těchto ohnisek nákazy.

„Čínské úřady uvedly, že neodhalily žádný nový nebo neobvyklý patogen ani neobvyklé klinické příznaky, a to ani v Pekingu a Liao-ningu, ale pouze obecný nárůst počtu případů respiračních onemocnění způsobených známými patogeny,“ sdělila WHO ve čtvrtečním prohlášení.

X X X

Švédsko má ve školkách místo pro masturbaci, znělo z Polska. Nesmysl, ohradilo se.

Švédské velvyslanectví ve Varšavě popřelo tvrzení šéfky školského úřadu v Malopolském vojvodství, že v mateřských školách ve Švédsku jsou speciální místnosti vyčleněné pro masturbaci. Informovala o tom polská média. Švédští diplomaté vyjádření Barbary Nowakové označili za „absurdní a nepravdivá“.

Nowaková se v pondělním rozhovoru s portálem Wirtualna Polska vyjadřovala ke svým tvrzením, že Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží navádět děti k sexualizaci. Nowaková řekla, že podle WHO je cílem to, aby se děti rychle začaly zajímat o svoje tělo, o potěšení z uměle vyvolávané sexuality.

„Tyto skupiny tvrdí, že nejjednodušším způsobem, jak uvolnit u dětí emoce, je masturbace,“ prohlásila úřednice. Dále uvedla, že jistá Polka pracující ve švédské školce jí řekla, že tam jsou místnosti, do kterých učitelky vodí děti a na jejich tělech jim ukazují, jak se sexuálně uspokojovat. „Potom (děti) vědí, že také samy mohou masturbovat,“ dodala.

Proti jejím výrokům se ohradilo švédské velvyslanectví. „Je politováníhodné, že dezinformace týkající se Švédska se šíří tímto způsobem. Při této příležitosti je vhodné připomenout, jak důležité je ověřování faktů a hledání důvěryhodných zdrojů informací,“ uvedlo velvyslanectví v příspěvku na sociální síti X.

 Nowaková je členkou národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku vládne v posledních osmi letech. Po říjnových volbách, jež sice vyhrála, ale nedosáhla na vládní většinu, ji u kormidla moci pravděpodobně vystřídá trojkoalice proevropských stran.

Portál Notes from Poland píše, že Wirtualna Polska se ve zvláštním článku zabývala výroky Nowakové o švédských školkách a její novináři mluvili s polskou publicistkou žijící v této skandinávské zemi. Ta tvrzení šéfky malopolského školského úřadu označila za „naprostý nesmysl“.

Nowaková na školy v Malopolském vojvodství dohlíží od roku 2016. Během pandemie covidu-19 například tvrdila, že vakcíny proti tomuto onemocnění jsou experimentem s neznámými důsledky.

Právo a spravedlnost za roky u moci vedlo tažení proti údajným snahám sexualizovat děti. Letos v srpnu tato strana v parlamentu prosadila, aby organizace „propagující sexualizaci dětí“ nesměly působit ve školách. Opozice a nevládní organizace upozorňovaly, že jde o další krok v omezování sexuální výchovy.

X X X

„To jsme ještě nezažili.“ Irsko se po útoku na děti obává dalších pouličních bouří

Policie v irském hlavním městě zatkla 34 lidí při nepokojích, které vypukly ve čtvrtek večer poté, co neznámý muž u školy v centru Dublinu pobodal ženu a tři děti. Policejní šéf Drew Harris v pátek výtržnosti označil za bezprecedentní a uvedl, že za nimi byla „krajně pravicová ideologie“. Irský premiér Leo Varadkar varoval, že o víkendu by mohly přijít další podobné protesty.

„Takovéto výtržnosti jsme dosud nezažili,“ uvedl podle veřejnoprávní televize RTÉ komisař Harris na ranní tiskové konferenci. Řekl, že 32 ze zadržených ještě během dopoledne stane před soudem. Při chaotických čtvrtečních událostech podle něj utrpěl vážné zranění jeden policista a také bylo poškozeno 11 policejních vozidel a 13 podniků, z nichž některé se staly terčem rabování.

Výtržníci se ve čtvrtek odpoledne shromáždili v lokalitě Parnell Square, kde po útoku nožem utrpěly žena a pětiletá holčička vážná zranění, zatímco další dvě děti byly zraněny lehce. Útočníka ve středním věku záhy zpacifikovali svědci incidentu, načež si jej převzala policie, která ihned nestanovila možný motiv činu. Podezřelý byl také hospitalizován, podle neoficiálních informací v médiích žije v Irsku přes 20 let a má irské občanství.

Na demonstraci na místě útoku podle RTÉ postupně sílilo napětí a dav 100 až 200 lidí začal s příchodem večera slovně i fyzicky útočit na policii. Lidé na strážce zákona házeli pyrotechniku a nejméně jedno policejní vozidlo se ocitlo v plamenech. Na mostě přes řeku Liffey někdo zapálil také dvoupatrový autobus.

Ve večerním prohlášení Harris uvedl, že nepokoje vyvolala „frakce šílených chuligánů ovládaných krajně pravicovou ideologií“. Účastníci potyček podle médií měli transparenty s nápisy Irish Lives Matter (Na irských životech záleží) a chovali se nepřátelsky k novinářům. Jeden z demonstrantů řekl agentuře AFP, že „na Iry útočí špína“, policie také hovořila o sloganech namířených proti imigrantům.

„Radikalizovaní sociálními médii“

Podle Harrise je zjevné, že tito lidé „byli radikalizováni skrze sociální média“. „Viděli jsme, jak lidé ke špetce faktů přidali hromadu domněnek,“ řekl. Policie podle něj na události reagovala adekvátně, neboť nemohla předvídat, že izolovaný násilný čin bude mít takto dramatickou dohru.

Premiér Varadkar na vlastní tiskové konferenci řekl, že nespecifikované skupiny aktuálně na internetu svolávají další podobné protesty. Do čtvrtečních výtržností se podle něj zapojilo asi 500 lidí. Varadkar řekl, že Dublin zažil „dva otřesné útoky“, v odkazu na nepokoje a pobodání ženy a dětí u školy.

Policejní velitel Harris předtím informoval, že pětiletá holčička zraněná při útoku na Parnell Square zůstává v kritickém stavu. Policie zatím v případu nikoho nezatkla.

X X X

UMĚNÍ NEZNÁ HRANICE. HANDIKEPOVANÍ UMĚLCI DOSTALI CENU HEJTMANA

 Umění je jeden z prostředků, jak bořit hranice mezi světem zdravých a handicapovaných. Společnou integraci podporují i Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje pro handicapované umělce. Ocenění je určené pro osoby se zdravotním postižením a je udělováno za výtvarnou, literární i hudební tvorbu. Autorům těch nejlepších děl předali ceny hejtman kraje Jan Krkoška a jeho náměstek pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Sešlo se nám několik krásných obrazů, fotografie, ale i zvukové záznamy. První místo získal obraz složený z kuliček z krepového papíru Vesnice, který nám poslala Veronika Caková. Na druhém místě se umístil Jiří Kolúch s olejomalbou Noční ulice v dešti. Na třetí příčku dosáhl obraz vytvořený technikou diamantového malování Páv, jeho autorkou je paní Ivana Hemowská. Porota udělila i čestná uznání, ta patří Tereze Muroňové za hru na klávesy, poslala nám záznam skladby Rozeznávám od Petra Hapky. A zaujal i Lubomír Pavelčák se svou fotografií Brýlovka Katedrála Božského Spasitele. Děkujeme ale všem autorům, kteří se do soutěže zapojili,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a dodal, že mezi první tři vítěze bude rozdělena finanční odměna 50 tisíc korun.

„Umění mnohým lidem pomáhá vyjadřovat pocity. A je jedno, jestli je to člověk handicapovaný nebo úplně zdravý. Výtvarné umění, hudba nebo třeba poezie dokážou zprostředkovat stavy duše a mysli dokonale. Tvorba je ideálním nástrojem, jak propojovat národy, generace nebo třeba světy zdravých a postižených. Proto Moravskoslezský kraj pravidelně podporuje aktivity Galerie výtvarného umění v Ostravě, která pořádá desítky akcí v rámci programu Svět podle nás. Lidé s handicapem tak letos mohli navštívit celkem 80 výtvarných dílen, 25 muzikoterapeutických dílen, 15 zvukových dílen a 12 terapií zpěvem,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že podle kvalifikovaných odhadů tvoří občané se zdravotním postižením zhruba desetinu obyvatel Moravskoslezského kraje. Pro zlepšení kvality jejich života vznikl programový dokument Moravskoslezský krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením, v jeho rámci jsou ceny hejtmana udělovány.

„Galerie výtvarného umění v Ostravě se problematice hendikepu věnuje intenzivně již téměř dvacet let. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem GVUO pořádá zdarma dílny pro lidi s různým typem hendikepu již od roku 2008. V rámci předání Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje pro hendikepované umělce bude v GVUO zpřístupněna dvoudenní výstava Svět podle nás, která představí umělecká díla, jež vznikla během pravidelných dílen v GVUO,“ sdělil ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

Projekt Svět podle nás umožnil v roce 2023 lidem s různým typem zdravotního hendikepu pravidelné vzdělávání v oblasti umění, ke kterému mají jinak omezený přístup. V rámci projektu se v prostorách Domu umění, nebo ve spolupracujících organizacích uskutečňovaly pravidelné výtvarné a zvukové dílny, muzikoterapie a terapie zpěvem. Galerijní dílny se připravovaly pro skupiny se smyslovým, duševním, mentálním a kombinovaným postižením. Do projektu byly pod vedením lektorů zapojeny skupiny různého věku. Dílny ve spolupráci s neziskovými organizacemi navštěvovali děti, dospělí i senioři. Během letošního roku se uskutečnilo více než 80 výtvarných dílen, 15 zvukových dílen, 25 muzikoterapeutických dílen a 12 terapií zpěvem.

Projekt se uskutečňuje za systematické spolupráce s neziskovými organizacemi, které zaměřují svou činnost na práci a pomoc hendikepovaným lidem. Projekt realizuje Galerie výtvarného umění Ostrava za finanční podpory Moravskoslezského kraje. /bir/

X X X

 FILIP SALAČ UKONČIL VE VALENCII LETOŠNÍ SEZÓNU A UŽ  V  PONDĚLÍ  ZAHAJUJE NOVOU

Do závěrečného závodu letošní sezóny v kategorii Moto2 startoval Filip Salač ze třetí řady. Měl nakročeno k dobrému výsledku, ale veškeré naděje padly v první pravotočivé zatáčce úvodního kola. Český jezdec se připletl k hromadnému pádu Garcii, Guevary a Viettiho. Vyhnul se sice střetu, ale za cenu výjezdu hluboko do kačírku. Propadl se až na 28. místo a následující stíhací jízdou se protlačil na konečnou sedmnáctou pozici.

Svými časy by se Filip v nedělním závodě držel spolehlivě v nejlepší desítce, ale stáhnout tak velkou ztrátu není v nesmírně vyrovnané kategorii Moto2 reálné. Navzdory tomu se svým dnešním výkonem rozloučil s letošní sezónou i s týmem QJ MOTOR GRESINI RACING velmi důstojně.

„Bohužel jsem se hned v prvním kole připletl do incidentu několika jezdců a musel vyjet mimo trať. Ztratil jsem asi patnáct vteřin a z posledního místa pak doháněl, co šlo. Moje tempo odpovídalo časům kolem šestého a sedmého místa, ale to v naší kategorii nestačí na dotažení se zpět na špičku. Pochopitelně mě mrzí, že jsem neutrhl pár bodů, protože Vietti byl mimo hru, ale i tak skončil v celkovém hodnocení přede mnou. Každopádně závod byl hodně emotivní, užil jsem si stíhací jízdu a teď už mně zbývá jen rozloučení s týmem, jehož jsem byl dva roky součástí. Všem moc děkuji, prožili jsme toho opravdu hodně. Máme spoustu společných zážitků, dvě pódia, jedno pole position a tři první řady. Za tím vším je spousta usilovné práce celého týmu. Teď už se těším na novou výzvu. Hned zítra budu tady ve Valencii testovat v barvách ELF Marc VDS Racing Team nové pneumatiky Pirelli,“ prozradil po dnešním závodě Filip Salač #12.

Závod kategorie Moto2 dnes vyhrál suverénním výkonem Fermín Aldeguer, druhý skončil Aron Canet a třetí Alonso Lopez. Filip Salač obsadil v konečném hodnocení 11. místo se ziskem 110 bodů. Letošní sezóna byla jednou z nejdelších a od roku 1949 se poprvé končí až v závěru listopadu. Ročník 2024 naopak začíná už zítra oficiálními testy kategorie Moto3 a Moto2. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.