Gen. Surovikin zásadní změny armády Ruska. Blaha: V USA vyplašeni, že v SR vyhráme volby. Ukrajina přestat bojovat za USA proti Rusku

Je nesporné, že Jevgenij Prigožin měl klíčovou a krutou úlohu osvobodit Bachmut a podle odborníků jeho vojáci jsou nejlépe vycvičení a organizovaní. Zdá se mi v této souvislosti vtipná poznámka, že když tuším před 10 – ti lety se objevily jejich jednotky v Bělorusku na cestě do afrických zemí, byli Bělorusům podezřelí, zda to nejsou nepřátelští agenti a ne Rusové, protože disciplinovaně nepili.

Potom vytlačili nenáviděné vojáky bývalé francouzské koloniální říše a získali část Afriky pro Rusko. I proto dnes zřejmě Sergej Lavrov oprávněně pronesl, že se i nadále musí věnovat Africe a postupně bude zapotřebí dát Prigožinovi plnou ruku ve vojenských záležitostech Mali, Súdánu a dalších zemí.

Zároveň platí, že kritika Prigožina na stav řízení armády byla zřejmě velmi přiléhavá a bylo zapotřebí z toho vyvodit důsledek.

Určitě se u nás neví, že posledním požadavkem Prigožina, než akce vypukla, byl požadavek, aby alespoň generál Sergej Surovikin znovu zaujal klíčové místo ve vedení ofenzívy a byl vyměněn Gerasimov.

Má- li někdo armádu v počtu cca 50 000 mužů, převyšující zjevně vybavením, skvělou vojenskou akceschopností, umocněnou krvavou zkušeností a logicky počtem celou Armádu ČR, a byla – li jeho armáda tak úspěšná jak v Sýrii, tak v Africe, tak i u Bachmutu a nežvatlá ideologicky jako náš Řehka o boji, ale boji dokonale rozumí, lze jeho požadavku rozumět. Jak známo Surovikin, respektive u nás neznámo toto odmítl, protože chápe. Určitě je nažhaven se do věci pustit, ale ví, že musí platit slovo nejvyššího armádního velitele a tím je z Ústavy prezident Putin. Putin jistě dál v dalším období s Prigožinem počítá, a jistě i s Lukašenkem dohodl podmínky, ale hold musí oligarcha Prigožin také někdy dostat za ucho. A to dostal. Ale jeho vojensko-managerské schopnosti ztratit by byla obrovská chyba. Včera se ve Státní dumě vzbouřil jen generál plukovník – poslanec a prohlásil, že Prigožin, ač laik vybudoval skvělou armádu a Rusko o něj přijít nemůže.

Nuže za oněch pár hodin a dní se věci zjevně doladily…

Vše jsem napověděl. V tomto okamžiku zřejmě zatím nikdo tuto informaci nepustil. Předávám tuto informaci 27. 6. 2023 redakci ve 19:00, která je stále informační BOMBOU.

Na nezávislém ruského portálu Lenta.ru vyšlo:

Generál Sergej Surovikin oznámil důležité zprávy pro celé Rusko.

Armádní generál Sergej Surovikin oznámil rozsáhlé změny v ruské armádě od roku 2023 do roku 2026. Uvedla to tisková služba ministerstva v Telegramu.

Změny se dotknou zejména počtu ruských vojáků. Ministerstvo obrany plánuje realizovat rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina zvýšit počet ozbrojených sil země na 1,5 milionu vojáků.

Armádní generál Sergej Surovikin poznamenal, že všechny aktivity by měly být spojeny do komplexního plánu na zvýšení složení a síly ozbrojených sil RF, “uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

Surovikin navíc dal pokyn k vytvoření armádního sboru v jednom ruském regionu – v Republice Karelia. Nařídil také vytvoření tří motorizovaných střeleckých divizí jako součásti pozemních sil a dvou výsadkových útočných divizí ve vzdušných silách.

Oznámil také vytvoření nových vojenských újezdů – Moskvy a Leningradu.

Putin prostě velmi rychle zareagoval. Skvělý výkon.

Dnes jsem někde četl z úst amerických komentátorů, jak je to ruské vedení rozvrácené a to je směšné. Válka ve Vietnamu trvala přes 5 let a Američané ani nebyli schopni utéci a padali z helikoptér. Válka v Afghánistánu trvala 20 let a skončila naprostým debaklem a ještě hůř… A válka v Iráku trvala 16 let a v podstatě skončila téměř stejně. Prigožin i Rusko mohou být spokojeni. Třicet let trvající spolupráce Putin a Prigožin nepochybně bude pokračovat.

Jakkoliv to zní překvapivě, je to pro Rusko dobře…. A Surovikin, který byl v Sýrii velitelem Prigožina má druhou šanci. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

POSLANEC  SR  BLAHA:  V  USA   VYPLAŠENÍ,  ŽE  VYHRÁME  VOLBY

A  ZASTAVÍME  DODÁVKY  ZBRANÍ  NA  UKRAJINU…

Ľuboš Blaha: ŽE AKÁ REKLAMA

Už o nás píše aj Washington Post – v USA sú celí vyplašení, že vyhráme voľby a zastavíme dodávky zbraní na Ukrajinu. Krajší kompliment si ani neviem predstaviť.

Washington Post je neoliberálny denník, ktorý vlastní jeden z najbohatších podnikateľov na svete Jeff Bezos. Noviny patrili k najväčším obhajcom americkej agresie proti Iraku a dnes rovnako zúrivo obhajujú vojnu proti Rusku.

Vždy tvrdo podporovali liberálnych kandidátov, vrátane Bidena či Clintonovej. Najviac nenávidia Donalda Trumpa a samozrejme, socialistu Bernie Sandersa… Tam-tam oligarchie. Ak do vás takéto plátky kopú, znamená to, že niečo robíte dobre. Najvtipnejšie je, že nám vyčítajú, že robíme to, čo reálne chcú Slováci.

Podľa prieskumov chce väčšina Slovákov zastavenie zbrojenia Ukrajiny a ukončenie eskalácie vojny. Washington Post to priznáva. Z toho vyplýva, že problémom pre USA nie je Smer, ale slovenský národ ako taký. Ten treba vymeniť, veď neposlúchame. Chceme mier – to je náš hriech.

Najtrápnejšie na celom článku je to, ako sa jeho autorka, ktorá sídli v Berlíne, absolútne nevyzná v slovenskej politike a píše úplné nezmysly. Napríklad sa dozvedáme, že Robert Fico je bývalý dvojnásobný premiér. V skutočnosti bol premiérom trikrát. To vedia aj deti v škôlke.

Autorka účelovo spája smrť Kuciaka s tým, že vraj vyšetroval financie Roberta Fica – to je čistý hoax, ktorý by si dnes už nelajzli ani najväčší dezinformátori z Denníka N. Toto je, prosím pekne, úroveň amerických médií. Hoaxy, lži a šírenie nenávisti proti slovenskej ľavici. Vraj sme proruskí, lebo chceme mier.

Chápem, že nás americkí liberáli nenávidia. Odmietame ich vojny, odmietame sociálnu nerovnosť, odmietame neoliberálny kapitalizmus. Sme priamym protipólom milionárskeho establišmentu, za ktorý kopú. Len nech sa boja. Je však choré, ak americké plátky nadávajú na Slovákov za to, že sme mierumilovný národ. To je škandál.

Môžu sa v Amerike aj rozkrájať, pre nás bude Slovensko vždy na prvom mieste! Server vasevec, Ľuboš Blaha, poslanec NR SR a místopředseda strany Smer-sd

X X X

Izraelská vláda eskaluje napětí s Palestinci

Plánovací výbor ministerstva obrany, který dohlíží na výstavbu sídlišť, v pondělí schválil výstavbu nových bytových jednotek. Budovy jsou v různých fázích plánování a podle Al Jazeery zatím není jasné, kdy se začne stavět. „Netanjahuova vláda postupuje vpřed se svou agresí a otevřeným válčením proti palestinskému lidu,“ uvedl k tomu představitel palestinské samosprávy Wasel Abu Yousef. „Tvrdíme, že jakákoli kolonizace osadníky na všech okupovaných palestinských územích je nelegitimní a nezákonná,“ dodal.

Izraelské vládě, kterou koncem prosince opět sestavil Benjamin Netanjahu, dominují náboženští a ultranacionalističtí politici. Podle stanice Al Jazeera jsou tyto strany spřízněny s komunitou okupačních osadníků. Ministr financí Bezalel Smotrich, který řídí ministerstvo odpovědné za osidlovací politiku, oznámil zdvojnásobení počtu osadníků na okupovaném Západním břehu Jordánu. Minulý týden kabinet pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua celý proces zcela zjednodušil a téměř úplnou kontrolu předal právě Bezalelovi Smotrichovi“.

Izraelci obsadili Západní břeh Jordánu a Východní Jeruzalém během své války s arabskými státy v roce 1967 a okamžitě zahájili na okupovaných územích židovské osidlování. Výstavba osad je podle mezinárodního práva a rezolucí OSN nezákonná a naprostá většina států je považuje za nezákonné . V současné době je ve dvou okupovaných oblastech usídleno asi 700 000 Židů, kteří tvoří 10 procent populace Židů v Izraeli.

Al Jazeera zdůrazňuje, že rozhodnutí o urychlení kolonizace okupovaného západního břehu Jordánu padlo v době, kdy v regionu eskaluje násilí mezi izraelskou armádou a palestinskými ozbrojenci, přičemž obětí střetů jsou často spíše civilisté. Izraelské síly a osadníci letos zabili nejméně 170 Palestinců, včetně 25 dětí. Celkem 134 obětí bylo hlášeno na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě a dalších 36 v pásmu Gazy. Ve stejném období Palestinci zabili nejméně 24 Izraelců, server vase věc.cz

X X X

KALOUSEK  ZNOVU  KRITIZOVAL  FIALU,  POHÁDAL  SE  SE  STŘEDULOU

ODBORÁŘI  SE  STŘEDULOU  SE  BOJÍ  SVRHNOUT  FIALU  GEN.  STÁVKOU

NEPOUČILI  SE  DEMONSTRACEMI  V  NĚMECKU,  FRANCII,  ANGLII…

 Vysloveně mě bolí v uších výrok pana premiéra, že končíme s dotačním podnikáním. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Kritizoval tak rozpočtovou politiku vlády. Servítky si nebral ani šéf odborů Josef Středula. Přesto se debata dvou zmíněných neobešla bez názorových rozepří.

„Jestli vláda na příští rok předloží deficit ve výši 270 miliard, tak pan premiér Petr Fiala (ODS) nemá pravdu, že zastavuje raketové zadlužování. To totiž bude pokračovat. A vysloveně mě bolí v uších výrok pana premiéra, že končíme s dotačním podnikáním, a proto si bereme půjčku na dotace ve výši 137 miliard korun,“ kritizoval Kalousek ve vysílání CNN Prima NEWS. K různorodým sazbám DPH pak uvedl, že mu rozhodnutí vlády ohledně sazeb na noviny, časopisy či knihy „trhá mozek z hlavy“.

 Kritický byl i šéf odborů Josef Středula. Vrátil se k plnění letošního návrhu rozpočtu: „Když to budu trošku parodovat, myslím, že ve vládě oslavují, jak jsou dobří a skvělí. Jenže už mají vyčerpaný deficit v polovině roku. Před velkými deficity jsme varovali, že je problém na příjmové i výdajové straně.“

I když se v mnoha ohledech, zejména v kritice rozpočtové politiky vlády, shodli, přesto se debata bývalého ministra financí a předsedy ČMKOS neobešla bez názorových rozepří. Kalousek například Středulovi vyčetl, že odbory prý nepřichází s konkrétními návrhy škrtů.

Vláda ve středu schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí. Udělala v něm jen legislativnětechnické změny, k věcným přistoupí při projednávání ve Sněmovně, pokud se na nich koalice dohodne. Po jednání kabinetu to řekl premiér Fiala. Součástí balíčku podle něj zůstala i novela zákona o hazardních hrách, proti které se vymezovali vládní lidovci.

X X X

LIDÉ  UKRAJINY  BOJUJÍ  ZA  USA,  ANGLII,  NĚMECKO  PROTI  RUSKU

ODSTRANIT  ZELENSKĚHO,  JEDNAT   S  RUSKEM  O  DOHODĚ,  NEBUDOU DALŠÍ  TISÍCE  MRTVÝCH,  ZNIČENA  MĚSTA,  PODNIKY, DOMY,  HOTELY,

RESTAURACE,  JAKO  TEĎ  V  KRAMATORSKU

RUSKO  UKRAJINU  NIKDY  NEPUSTÍ,  JAKO  ANGLIE  SKOTSKO,  IRSKO…

V zasažené pizzerii se scházeli novináři i vojáci

Pizzerie v Kramatorsku, kterou v úterý večer zasáhla ruská střela, byla jedním z mála míst, kde se mohli setkávat zahraniční novináři, humanitární pracovníci a vojáci, aby alespoň částečně unikli realitě války. Fronta se totiž nachází pouhých 25 kilometrů od tohoto východoukrajinského města, řekl reportér Matyáš Zrno ve vysílání CNN Prima NEWS.

V úterý večer dopadly na pizzerii v Kramatorsku ruské střely S300. Konstrukce budovy se zřítila a pod sutinami zůstal uvězněn velký počet návštěvníků oblíbeného podniku. Útok si nakonec vyžádal osm mrtvých, včetně tří dětí.

Pizzerie se nacházela vedle hotelu, kde byli ubytovaní zahraniční novináři a byla jedním z mála míst, kde se lidé mohli scházet, uvedl reportér CNN Prima NEWS.

„Jednalo se o jednu ze dvou střel, která toho dne dopadla na Kramatorsk, druhá zasáhla předměstí a zranila pět osob,“ upřesnil Zrno. Dodal, že místním tento útok připomněl ten z loňského května, kdy podobné typy raket dopadly na nádraží a zabily 60 osob.

V současné době v Kramatorsku probíhají po útoku úklidové práce. Přestože se občas znovu ozývají sirény protileteckého poplachu, lidé ve městě pokračují ve svých každodenních činnostech. „Život zkrátka musí pokračovat i v takové blízkosti fronty,“ zdůraznil reportér.

X X X

KRIMINALITA  V  ČR  ZNOVU  STOUPÁ,  NAPĚTÍ  MEZI  LIDMI,  CHUDOBA

NSZ: Kriminalita znovu roste. Poklesla životní úroveň a roste napětí ve společnosti

 Po setrvalém poklesu kriminality se trend obrátil. Počet evidovaných trestných činů loni výrazně vzrostl, a to o téměř 17 procent. Vzestup souvisí s koncem opatření kvůli nemoci Covid-19, začátkem války na Ukrajině, s migrační vlnou a poklesem životní úrovně lidí. Státní zastupitelství je kvůli Ukrajině zahlcováno udáním na politiky a vlivné lidi. Vyplývá to z aktuální Zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok 2022, kterou vydalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Míra kriminality s výjimkami jednotlivých roků setrvale klesá od roku 1994. Loni se tento trend znovu zastavil: „V roce 2022 již nepokračoval trend předchozích let spočívající v poklesu registrované kriminality. Na úseku trestním se projevila zcela opačná tendence a byl zaznamenán vzestup počtu stíhaných osob a osob, vůči nimž bylo konáno zkrácené přípravné řízení,“ uvádí Nejvyšší státní zastupitelství hned v úvodu Výroční zprávy o činnosti za rok 2022.

Nápad trestních věcí u státního zastupitelství se oproti roku 2021 loni zvýšil: „A to poměrně výrazně, o 28 519, tj. o 16,87 % (v předcházejících letech, počínaje rokem 2013, se, s výjimkou roku 2019, vždy jednalo o pokles), pokud by byly započítány pouze fyzické osoby,“ uvádí Zpráva.

Celkem bylo v roce 2022 sepsáno 197 525 záznamů o zahájení úkonů trestního řízení proti fyzické osobě a 967 záznamů o zahájení úkonů trestního řízení proti právnické osobě.

Na rozdíl od roku 2021, opatření ke Covidu-19 neměla na kriminalitu už přímý vliv, společnost ale čelí důsledkům: „Podle názoru KSZ v Praze byl dopad pandemie nicméně nepřímý či následný, a to v podobě zhoršující se hospodářské situace a majetkových poměrů občanů a s tím spojené majetkové trestné činnosti,“ stojí v podrobném komentáři ke Zprávě.

Trestná činnost cizinců i proti cizincům

Klíčovými důvody nárůstu evidované kriminality jsou podle Nejvyššího státního zastupitelství válka na Ukrajině a související opatření, migrační vlna a zhoršená situace obyvatel ČR. „Vzestup kriminality v roce 2022 souvisí rovněž s úplným rozvolněním protiepidemických opatření a poklesem životní úrovně obyvatelstva. Docházelo také k nárůstu napětí ve společnosti vzhledem k tomu, že vypuknutí války na Ukrajině vedlo bezprostředně k oživení dezinformační scény. V určitých částech společnosti vzrostla nenávist vůči všem, kdo podpořili vládní opatření či opatření neziskového sektoru ve prospěch agresí zasažené Ukrajiny,“ vysvětluje k tomu Zpráva.

„VSZ v Praze v této souvislosti zdůrazňuje, že válka na Ukrajině a s tím probíhající mediální kampaň, jakož i průběžné zpravodajství, komentáře a příspěvky ve veřejných sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích, s sebou přinesly také případy trestných činů reagujících neadekvátně na vzniklou situaci hanlivými příspěvky na sociálních sítích a touto formou zejména ve virtuálním prostoru páchaných trestných činů se zavrženíhodnou pohnutkou, útočících proti Ukrajincům nebo naopak proti Rusům, vyslovující kladné stanovisko k agresi apod.,“ cituje Zpráva příspěvek Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podobně se projevila trestná činnost v obvodu Ostrava: „KSZ v Ostravě pak registrovalo i významný nárůst závažné trestné činnosti proti životu a zdraví. Ve skladbě trestné činnosti se také projevil vliv války na Ukrajině, a to jak v oblasti trestné činnosti z nenávisti, tak i trestné činnosti cizinců, a zvláště pak pod vlivem alkoholu. Zřetelné důsledky měla i migrační vlna, která se zejména u okresních státních zastupitelství hraničících se Slovenskem odrazila v trestné činnosti související s neoprávněným překročením státní hranice. U majetkové trestné činnosti pokračuje trend přesunu do kyberprostoru a zvyšování sofistikovanosti a organizovanosti způsobů proveden,“ uvádí Zpráva.

Podání proti politikům a novinářům se zakládají

Jak vyplývá ze Zprávy, nová politická situace vyvolala smršť podání proti osobám, které mají moc nebo vliv: „V průběhu roku 2022 byly na VSZ v Praze doručeny desítky podání, nejčastěji označených jako trestní oznámení, majících souvislost s napadením Ukrajinské republiky vojsky Ruské federace, kdy podatelé spatřovali spáchání trestného činu novináři, politiky či osobami vyjadřujícími se v prostředí internetu (především na sociálních sítích) k tomuto vojenskému konfliktu. Převažovala oznámení o trestném činu, který měl být spáchán vyjádřením negativně vyznívajícím vůči aktivitám Ruské federace či v souvislosti s vyslovováním podpory Ukrajině v tomto válečném konfliktu (dodávky zbraní, vojenského materiálu, finanční podpora atd.),“ stojí ve Zprávě.

„Ve většině případů se však jednalo o podání činěná bez identifikace podatele ve formě e-mailových zpráv, přičemž téměř ve všech případech podatelé na výzvy k identifikaci své osoby nereagovali a podání tak byla založena bez dalšího opatření, neboť neobsahovala žádný trestněprávní relevantní podklad. Tam kde se nejednalo o podání zcela evidentně mimo realitu, byla s řádnou identifikací podatele postupována na příslušná nižší státní zastupitelství k dalšímu opatření,“ popisuje způsob vyřízení Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Řada nejasných podání v rámci svobody slova

Tento jev se nevyhnul ani obvodům a krajům: „MSZ v Praze uvádí poznatek ObSZ pro Prahu 2, kdy v souvislosti s válkou na Ukrajině byla zaznamenána změna zaměření ,trestních oznámení´ podávaných prokremelskými dezinformátory původně v souvislosti s vydáváním proticovidových opatření. Ty samé osoby po ruské agresi na Ukrajině začaly podávat trestní oznámení zaměřená na projevy podpory Ukrajině, konkrétně např. v souvislosti s konáním dětské tiskové konference pořádané Českým rozhlasem, kde členové skautských oddílů kladli dotazy přítomnému ministru vnitra, psychiatrovi, novinářce a dalším osobám, přičemž ke spáchání trestného činu mělo podle oznamovatelů dojít odpověďmi na dotaz ohledně možnosti atentátu na Vladimira Putina.“

Podle Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové jde o celostátní problém, který kvůli garanci svobody slova nelze nijak postihnout: „KSZ v Hradci Králové uvádí, že k aktivitám dezinformátorů dochází na území celé ČR, a to zejména prostřednictvím internetu. Ve většině případů nelze tuto činnost postihovat prostředky trestního práva, a to s ohledem na ústavně zaručenou svobodu slova. Nakolik se jedná o úmyslné dezinformace, nebo o skutečné přesvědčení jejich původců, v některých případech nelze posoudit. Státnímu zastupitelství je doručována řada nejasných podání, která svým obsahem nejsou žádnými podněty ve smyslu trestního oznámení. Jde o různé zpochybňování intervence ruských vojsk na Ukrajinu, zdůvodňování, proč někdo vůbec agresi vyvolal, a zpochybňování ekonomické pomoci Ukrajincům. Většinou jde o hromadně zasílané informace doručované na všechna státní zastupitelství či jiné státní orgány,“ vysvětluje KSZ v Hradci Králové.

Extrémní nárůst jde za nedovoleným překročením hranice

Stejně jako v ostatních letech také loni převažovala majetková trestná činnost respektive trestný čin krádeže, který tvoří 21% všech evidovaných trestných činů.  Navíc se počet krádeží zvýšil na celkem 14 614. Následují maření úředního rozhodnutí a vykázání (11 559) a ohrožení po vlivem návykové látky (10 706).

Výrazný nárůst zaznamenal loni trestná činnost páchaná elektronicky, prostřednictvím internetu i jiných sítí. „Došlo k masivnímu přechodu od ,klasického čili standardního´ páchání trestné činnosti do virtuální oblasti, a to zejména u majetkové a hospodářské kriminality, v oblasti mravnostní trestné činnosti, kriminality páchané na dětech a trestné činnosti spáchané z rasových, národnostních a jiných nenávistných pohnutek,“ uvádí Zpráva NSZ.

Nejčastějším trestným činem je v této oblasti nadále trestný čin podvodu, kde podstatná část případů je založena na neznalosti, neopatrnosti či přímo lehkomyslném jednání poškozených, neboť k dokonání většiny činů dochází právě za podstatné „nevědomé“ součinnosti poškozeného, vysvětluje Záprva. Poškozenými jsou přitom osoby napříč věkovými kategoriemi, různých profesí a sociálních skupin, uvádí NSZ.  „Nejčastěji je tato trestná činnost páchána ze států jako Ukrajina, Rusko a Polsko, popř. Čína, do kterých též směřuje zisk z trestné činnosti,“ stojí ve Zprávě.

Pokud jde o trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice podle § 340 trestního zákoníku, byl zaznamenán zcela mimořádně výrazný vzestup počtu osob stíhaných (a osob, ohledně nichž bylo konáno zkrácené přípravné řízení, jež představuje těžiště tohoto extrémního nárůstu), uvádí Zpráva.  Migrační vlna se odrazila u okresů hraničících se Slovenskem. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

NĚMCI  Z  NDR  CHTĚJÍ  DIKTATURU,  POŘÁDEK,  JAKO  BYL  DŘÍVE

 „Žije tu moc cizinců.“ Třetina lidí v bývalé NDR si přeje vznik diktatury

V Německu žije „nebezpečně mnoho“ cizinců, myslí si 61 procent Němců žijících ve spolkových zemích na východě země. Tvrdí to alespoň závěry studie Institutu Elsy Frenkelové-Brunswikové (EFBI) při Univerzitě v Lipsku, která mapovala politické postoje Němců na území bývalé NDR. Mezi další závěry patří dále to, že pětina lidí v této části Německa zlehčuje období nacismu a více než třetina považuje současný vliv židů za příliš vysoký.

 „Náš výzkum ukazuje, že nyní si mnoho lidí ve východoněmeckých spolkových zemích nepřeje větší demokratickou spoluúčast a zajištění základních demokratických práv, ale zdánlivou jistotu autoritářského státu,“ říká vedoucí EFBI Oliver Decker, který je jedním z vedoucích studie. Té se od května do září loňského roku zúčastnilo 3546 respondentů.

Za pravdu Deckerovi dal i jeho kolega z Univerzity v Lipsku a spoluautor práce Elmar Brähler, podle něhož diktaturu jako lepší státní zřízení vnímá přes 30 procent východních Němců.

Přes 51 procent obyvatel nových spolkových zemí si myslí, že Německo nyní potřebuje silnou stranu, která by zosobňovala národní koncept společnosti. Třetina východních Němců by chtěla, aby Německu pro dobro všech vládl tvrdou rukou opět nějaký vůdce.

„Nejvíce se pro vládu silné strany kloní lidé v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, silné zastánce má tento názor ale i v Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku,“ řekl Brähler. Ve všech těchto spolkových zemích je takový postoj v různé míře blízký více než padesáti procentům lidí. Nejsilnější je v Sasku-Anhaltsku, kde ho podpořilo 33,7 procenta populace a částečně s ním souhlasilo 19,1 procenta lidí. Východní Berlín se od tohoto trendu odlišuje, ale i zde je podpora vlády jedné silné strany vysoká s asi 39 procenty.

„Hitler mohl být velký státník“

Východní Němci podle studie zlehčují dobu nacismu, protože 21 procent si myslí, že bez zátěže holokaustu by byl nacistický vůdce Adolf Hitler vnímán jako velký státník. Asi dvacet procent se domnívá, že význam zločinů národního socialismu byl hodně přehnán, takže v nacismu vidí i dobré stránky.

Silné zastoupení ve východoněmecké společnosti zastává antisemitismus, protože zhruba třetina respondentů považuje vliv Židů v dnešní době za příliš velký. Na 28 procent je přesvědčeno, že Židé se více než jiní lidé snaží svých cílů dosáhnout s pomocí úskoků.

Přes 61 procent Němců si myslí, že v Německu žije až nebezpečně mnoho cizinců. A takřka 70 procent se domnívá, že cizinci přicházejí do Německa kvůli sociálním výhodám.

Ze studie rovněž vyplynulo, že i když krajně pravicové a xenofobní postoje jsou na východě Německa silně zastoupeny, jejich rozsah ve společnosti zůstává dlouhodobě stabilní. Pravicově extremistický světonázor jasně zastává 7,1 procenta obyvatel, v prvním desetiletí tohoto tisíciletí to podle tehdejších průzkumů bylo osm procent.

Nespokojenost posiluje pozici protestní AfD

Výzkum rovněž ukázal, že dvě třetiny obyvatel nových spolkových zemí se samy identifikují jako východní Němci, ačkoli řada z nich se vidí i jako Němci a občané spolkové republiky. Jedna čtvrtina z obyvatel východního Německa pro sebe vnímá pád komunistického režimu jako prohru a vysoká je rovněž spokojenost s životem v někdejší NDR. Východní Němci jsou totiž nespokojení s tím, jak demokracie v každodenním životě funguje. Dvě třetiny lidí považují za zbytečné se politicky vůbec angažovat.

Nespokojenost východních Němců s politickým vývojem se odráží ve vysoké popularitě Alternativy pro Německo (AfD), kterou německá kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu. Na spolkové úrovni by strana získala okolo 20 procent hlasů, což ji po opoziční konzervativní unii CDU/CSU řadí na druhé místo před sociální demokraty kancléře Olafa Scholze.

Ve východoněmeckých regionech si AfD vede ještě lépe. V Sasku a Durynsku současné prognózy ukazují, že AfD by zde za rok na podzim mohla vyhrát zemské volby. O uplynulé neděli dosáhla AfD velkého úspěchu ve volbách v durynském okrese Sonneberg, kde získala křeslo zemského rady, tedy šéfa zemského okresu. Stalo se tak poprvé, dosud Alternativa pro Německo žádného šéfa okresu neměla. Strana se také netají tím, že by ve spolkových volbách v roce 2025 chtěla mít vlastního kandidáta na kancléře.

X X X

BIDEN  SI  ZNOVU  SPLETL  UKRAJINU  S  IRÁKEM,  JE  VYHOŘELÝ…

Putin se stal všude vyvrhelem, řekl Biden. Ukrajinu si opět spletl s Irákem

Ruský prezident Vladimir Putin se stal vyvrhelem po celém světě, který jasně prohrává válku na Ukrajině, uvedl ve středu americký prezident Joe Biden. Podle šéfa Bílého domu je ale nyní těžké říct, zda Putina oslabil nedávný pokus o vzpouru proti vedení ruské armády, který podnikli členové žoldnéřského Wagnerova uskupení.

 Biden hovořil s novináři v Bílém domě před svým odjezdem od Chicaga. Na jejich dotaz, zda je nyní Putin oslaben, odpověděl: „Těžko říct. Ale válku jasně prohrává.“ Jak americký prezident na adresu Putina dodal, prohrává válku doma, a stal se tak trochu vyvrhelem po celém světě.

Jak poznamenala agentura AFP, Bílý dům zůstává velmi opatrný, pokud jde o hodnocení neúspěšné vzpoury wagnerovců.

Ruští žoldnéři se na znamení nesouhlasu s ruským armádním velením v sobotu vydali z Rostova na Donu směrem na Moskvu. Svůj pochod ale ještě ten den zastavili a stáhli se. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin se nyní nachází v Bělorusku. O dalším osudu wagnerovců se nyní spekuluje.

Středeční vyjádření Bidena k této záležitosti přineslo také nejnovější z dlouhé řady přeřeknutí, které má Biden od nástupu do prezidentské funkce na kontě. Před novináři místo o válce na Ukrajině mluvil o válce v Iráku, což potvrzuje i oficiální přepis jeho vystoupení. V něm Bílý dům slovo Irák přeškrtl a v závorce za ním uvedl Ukrajinu.

 Jak uvádí agentura Bloomberg, prezident tuto chybu neudělal poprvé. Při úterním vystoupení před podporovateli jeho kampaně za znovuzvolení rovněž zmínil Irák v kontextu, který se týkal Ukrajiny, a stejnou záměnu učinil loni v listopadu, kdy se ovšem ihned sám opravil.

Biden je ve věku 80 let nejstarším prezidentem v dějinách USA a čelí kvůli svému věku značným obavám americké veřejnosti ohledně své schopnosti vykonávat funkci hlavy státu.

Tyto obavy přiživují jeho poměrně časté přeřeky nebo používání zvláštních frází, které někdy nejsou schopni vysvětlit ani jeho poradci. Většina Američanů si podle aktuálních průzkumů myslí, že na druhý mandát je příliš starý, Biden ale příští rok chce usilovat o další čtyři roky v úřadu.

X X X

JELÍNEK:  FIALŮV   CHAOTICKÝ  BALÍČEK  NAHÁNÍ  JEN  MILIARDY,  KTERÉ  ROZHÁZEL  NA  UKRAJINU,  NEPOMOHL  ANI  LIDEM  PO  TORNÁDU

O  NIC  SE  NESTARÁ  ANI  GENERÁL  PAVEL,  V  ČR  JEN  NA  OZDOBU

Jelínek: Balíček je chaotická změť opatření nahánějící miliardy. Vláda se pokusí nehavarovat

Úsporný balíček čítající více než 50 novel směřujících ke stabilizaci veřejných financí, o kterém bude ve středu jednat vláda, je chaotickou změtí opatření nahánějící miliardy do státního rozpočtu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek. Dodal, že prosazení balíčku bude v konečném důsledku náročnější, než se mohlo na první pohled zdát. Ve vládní koalici je dle něj možné očekávat parciální spory týkající se například hazardu nebo zdanění tichých vín. Zásadní rozkol však nepředpokládá.

Na jednání vlády premiéra Petra Fialy (ODS) přijde ve středu na přetřes tzv. ozdravný balíček. „V materiálu se shrnula jednotlivá dílčí opatření, protože Stanjura (ministr financí, pozn. red.) chtěl, aby byl dopad rozložen co nejrovnoměrněji na celou společnost. Všechny vládní strany se však zároveň snažily hlídat oblastní zájmy svých voličů,“ vysvětlil Jelínek. Během jednání je dle něj možné očekávat spory o celou řadu věcí, ať už v rámci spotřebních daní a zdanění tichých vín, nebo ohledně příjmů státní kasy z hazardu či o navyšování renty pro prezidenty. „Jsou to však drobné body, které se vládní strany budou snažit nějakým způsobem žehlit,“ dodal politolog.

 Následně Jelínek zmínil i vlastní výhradu k balíčku, který podle něj nepůsobí úplně nejsouroději. „Je to chaotická změť jednotlivých opatření, která se snaží nahánět do rozpočtu miliardy,“ řekl. Kritičtí jsou ale dle něj i někteří ministři, a to hlavně z menších koaličních stran, nebo místopředseda Starostů a nezávislých Jan Farský či jeho stranický kolega Josef Bernard. Přesto Jelínek hlubší rozepře ve vládě neočekává. „Koaliční jednota zůstane zachována, protože nejsilnější hodnotou pětikoalice je právě to, že drží pohromadě,“ popsal.

 Schvalovacím procesem podle Jelínka balíček dříve nebo později projde – očekávat můžeme maximálně drobné změny. „Nebude to ale tak jednoduché a rychlé, jak jsme si mysleli před několika týdny,“ upozornil s tím, že celý balíček obsahuje asi 55 novel zákonů, což je velká porce, kterou musejí členové vlády, poslanci a následně i Senát projít. „Koalice se pokusí dodržet závazek v podobě konsolidačního balíčku a prosadit jej bez toho, aby na něm havarovala,“ uzavřel politolog.

Hádka o zdanění vína

Ministři během projednávání konsolidačního balíčku s návrhem také vyjadřovali svou nespokojenost. Hlasitě se ozval například resort ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), podle kterého nelze více ušetřit.

Veřejně svou nelibost s úsporami nese i ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09), které by se měl osekat rozpočet. Politička reaguje tím, že by se znovu měla otevřít debata nad zdaněním tichého vína. Na tento druh alkoholu platí výjimka a vláda se do zdanění nechce pustit kvůli možným sporům uvnitř koalice a také pro nesouhlas zemědělců.

Předsedkyně sněmovního klubu hnutí ANO Alena Schillerová ve vysílání CNN Prima NEWS již dříve konstatovala, že celý balíček je „odfláknutý“. „Myslím si, že u konsolidačního balíčku bude ještě celá řada věcí, které budou muset (vládní zástupci) napravovat za pochodu. Je to prostě odfláknutá práce,“ nebrala si servítky někdejší ministryně financí.

X X X

PŘEPLNĚNÉ  VĚZNICE  ČR

 České věznice jsou přeplněné. Zvyšuje to agresivitu trestaných, zjistila studie

Fádní strava, příliš mnoho odsouzených i podstav zaměstnanců sužuje české věznice. Ukazuje to monitoringová studie neziskové organizace Český helsinský výbor (ČHV), která se zaměřuje na lidská práva. Ministerstvo spravedlnosti i Vězeňská služba chtějí snižovat stavy vězňů, jelikož jejich vysoký počet většinu problémů způsobuje.

ČHV monitoringovou studii provedla se svolením Vězeňské služby (VS) v 10 věznicích. Odborníci dělali rozhovory se zhruba 100 zaměstnanci a 500 odsouzenými.

„S vězni jsme mluvili bez přítomnosti stráže. Většinou to byly větší skupinky vězňů, se zhruba 200 z nich jsme dělali individuální rozhovory,“ sdělil iDNES.cz advokát Miroslav Krutina, zástupce ČHV.

Podle něj je největším problémem věznic kolektivní ubytování vězňů. Ze zkušenosti zaměstnanců VS ČR vyplývá, že kolektivní ubytování zvyšuje napětí a agresivitu mezi odsouzenými. Navíc podporuje vytváření systému vězeňské komunity, která se řídí vlastními pravidly a morálními hodnotami, takzvaný druhý život vězňů.

„Vliv, který na sebe vězni mají, narušuje snahy o práci s nimi,“ podotkl Krutina. Podle něj je problém především v tom, že vězňů je stále přes 19 tisíc, tedy třikrát více než v západoevropských státech srovnatelných s Českem. Od začátku roku přibylo kolem 660 vězňů.

„Jsou neustále naplněné. Je tu 12 tisíc lidí pracujících ve věznicích. Jeden vychovatel má papírově na starost dvacet vězňů. Kvůli dovoleným a podobně je to ale reálně 40 trestaných, takže se jim samotní pracovníci nemohou věnovat tak, jak by trestaní potřebovali,“ přiblížil Krutina.

S tím, že je přeplněnost věznic problém, souhlasí generální ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis. Podle něj VS však udělala velké pokroky a změny.

„To ale nestačí,“ uvědomuje si. Rád by, aby podmínky ubytování vězněných osob byly takové, aby práce s nimi mohla být efektivní a druhý život odsouzených se tak omezil. „Jednou z realizovaných změn je snaha o snížení počtu vězněných, aby se blížilo o evropskému průměru. Ve věznicích by měli být lidé, před kterými je potřeba chránit společnost,“ uvedl Michailidis.

Chybí i odborníci

Mimo to také ČHV kritizuje podstav odborných zaměstnanců, jako jsou sociální pracovníci či psychologové, a zmiňuje nutnost rozvíjení aktivit vězňů mimo věznici, tedy pracovní aktivity, setkávání s rodinou nebo jiné společensky prospěšné aktivity.

„Kromě toho jsme zjistili, že stravování není adekvátní, je velmi fádní, často na bázi mouky, hnědá omáčka, knedlík. Nutričně je patrně v pořádku, není zkažené či zdravotně v nepořádku,“ uvedl Krutina.

Řešením by podle něj byla nabídka pestřejší stravy, více zeleniny, ovoce, brambor či rýže. Krutina ale uznává, že je problém především ve financování věznic, přičemž není možné, aby každý trestaný měl samostatný pokoj.

Zároveň podle něj nejsou vězni ani připravováni na žádost o podmínečné propuštění.

„Mělo by to být cílem Vězeňské služby, ne výjimkou. Mělo by to být vizitkou služby, že s vězněm pracovali tak, aby získal důvěru. Mluvil jsem o tom zhruba s 50 vězni a snad jen jeden alespoň orientačně věděl, jaké podmínky má přesně splňovat, natož aby na nich pak dalšího zhruba půlroku pracoval,“ podotkl Krutina.

Řešením je podle něj snaha zmenšit populaci věznic, více používat alternativní tresty a následnou péči o vězně jako prevence recidivy, která je aktuálně kolem sedmdesáti procent. Cestou podle něj je i rozvoj takzvaných otevřených věznic.

„Musí být návazná péče, dohled probačního úředníka a podobně. Lidé mají být připravováni na podmínečné propuštění, měli by mít pomoc při hledání ubytování či zaměstnání. Naše společnost je velmi rigidní a spíše chce, aby lidé byli tvrdě potrestáni a další nezbytné aspekty trestu opomíjí,“ podotkl Krutina.

Dodal, že jen se zlepšením podmínek vězňů je možné je znovu dobře socializovat ve společnosti. „Veřejnost musí začít chápat, že účelem trestu je, aby z věznice vycházeli lidé, se kterými se nebudu bát potkat, budou moci být zaměstnáni a budou se zapojovat,“ sdělil Krutina.

ČHV chce v monitoringu pokračovat a ještě tento rok studii ve věznicích opakovat. Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav nastínil konkrétní kroky, které by měly se snížením populace věznic pomoci. Příští rok se chtějí zaměřit na rozšíření peněžitého trestu jako jediného potrestání u majetkových, hospodářských a daňových trestných činů.

„Uvažujeme také o dekriminalizaci či snížení sazeb u určitých trestných činů. Uvažujeme o dekriminalizaci zanedbání povinné výživy či krádeží. U těch buď úplně či alespoň snížit dolní sazbu podle výše škody,“ řekl Stanislav.

Další možností, o které ministerstvo spravedlnosti uvažuje, jsou krátkodobé tresty místo dlouhých podmínek, zvláště u mladších trestaných. „Odsloužili by si trest ve výši deseti až čtrnácti dnů místo toho, kdy se jim papírově uloží podmínka a oni si ani neuvědomí dopady svého jednání,“ sdělil Stanislav.

ČHV naopak vidí jako podstatné zlepšit dohled a sociální i psychologickou pomoc odsouzeným na svobodě tak, aby povinnosti řádně plnili.

X X X

DLUHOPISY  ZA  OSM  MILIARD

V dubnu vydaly firmy dluhopisy v objemu téměř 8 miliard Kč, nejvíce za tři čtvrtletí

  Objem firemních dluhopisů, vydaných v dubnu 2023, se přiblížil 8 miliardám korun, což je výrazně více než v předcházejících měsících a nejvíce od července 2022. Jejich průměrný výnos dosahoval 8,1 %, což je o něco méně než v březnu, průměrná doba splatnosti se naopak prodloužila na 3,9 roku a mírně překonala celoroční průměr. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, který provozuje Dluhopisomat.

V dubnu 2023 upsaly firmy dluhopisy za téměř 8 miliard Kč, což je výrazně více než mezi lednem a březnem, kdy se měsíční objemy pohybovaly pod 4 miliardami Kč. Celkem vydaly podniky od začátku letošního roku dluhopisy za bezmála 19 miliard Kč. „Objemy emisí ukazují, že pro řadu firem jsou dluhopisy důležitým finančním nástrojem, zajímavějším než běžné půjčky v bankách,“ uvedl v této souvislosti Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group. „Většina emisí nabídla mnohem vyšší výnosy než ve stejném období loňského roku a z pohledu investorů jsou velkou konkurencí bankovním úložkám.“

Necelou polovinu trhu (46 %) tvořily od začátku roku emise s objemem do 25 milionů Kč., zatímco něco přes polovinu (54 %) emise v objemu 25–100 milionů Kč (37 %) a nad 100 milioů Kč (17 %). Průměrná splatnost v dubnu vydaných emisí dosahovala 3,9 roku, což je o něco více než v předchozích měsících a než činí celoroční průměr (3,7 roku).

Vážený průměr výnosů z firemních dluhopisů ovlivněný zvlášť velkými emisemi představoval v dubnu 8,1 % a ve srovnání s březnem, kdy dosáhl 8,3 %, se o něco snížil. Na dluhopisy s výnosem 8–10 % připadá 46 % letos upsaných emisí, zatímco na dluhopisy s nižším než osmiprocentním výnosem 27 % a na dluhopisy s vyšším než desetiprocentním výnosem 19 % emisí. Zbývající část (8 %) tvořily v období leden–duben 2023 dluhopisy s výnosem variabilním. „Ve vývoji trhu se promítá očekávání, že růst úrokových sazeb skončil a koncem roku poklesnou,“ dodal Vladimír Pikora. „Investoři si chtějí vysoké výnosy uzamknout i pro další období a dluhopisy nakupují již dnes, než budou výnosy nižší.“

Další, podrobnější informace včetně grafů najdete v přiloženém materiálu.

 O Srovnávači dluhopisů

Na srovnávači dluhopisů jsme vytvořili srovnání firemních a státních dluhopisů pomocí forem zajištění a kalkulačky skóre rizikovosti podle Scorecardu korporátních dluhopisů vydaného Ministerstvem financí ČR. Zdrojem informací je první a největší srovnávač dluhopisů na trhu, který provozuje Dluhopisomat.

 Jaroslav Totušek | Account Executive, EPIC Public relations s.r.o.

X X X

Česká cena za architekturu 2023: Ve finále je i Gočárova galerie

 Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 8. ročníku České ceny za architekturu pořádaném 27. června 2023 v Domě Radost v Praze třicet jedna děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví v listopadu 2023 na galavečeru ve Foru Karlín.

 Tři stavby z kraje

Sedmičlenná odborná porota vybírala na jaře mezi nominované z 241 přihlášených staveb takové realizace, které vykazují vysoké estetické a technické kvality a zároveň vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos. Jsou mezi nimi i tři stavby z Pardubického kraje včetně Gočárovy galerie v Automatických mlýnech.

„Je to ocenění architektů, takže v našem případě patří studiu TRANSAT architekti pod vedením Petra Všetečky. Pro Pardubický kraj jako pro investora rekonstrukce bývalé hlavní budovy této národní kulturní památky je postup do finále prestižní architektonické soutěže samozřejmě velmi potěšující. Jsem rád, že podobně jako my to vidí i mezinárodní porota, což je nepochybně signálem, že jedním k nejzajímavějším exponátům Gočárovy galerie pro návštěvníky od nás i ze zahraničí bude patřit i její samotná budova,“ komentoval úspěch architektů náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Mezi finálové realizace postoupily z našeho kraje také stavba rodinného domu pod Kunětickou horou z Dřítče od Med Pavlík architekti a Lávka v Litomyšli od EHL&KOUMAR ARCHITEKTI.

Poprvé převažují stavby z veřejných zdrojů

Poměr nominovaných děl financováních z veřejných a soukromých zdrojů je téměř totožný, o jednu realizaci převažují stavby, za kterými stojí veřejné finance, což se dosud v České ceně za architekturu nestalo. Díky tomu většina staveb slouží veřejnosti a je jí přístupná.

Nejvíce nominovaných realizací je podobně jako v předchozích letech v Praze, a to osm. Čtyři zástupce pak mají shodně Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, po třech sousedící kraje Královéhradecký a Pardubický. Dvě díla má Jihočeský kraj. S jednou stavbou se do výběru dostaly Liberecký, Středočeský, Plzeňský kraj a Vysočina.

Mimořádné ceny

Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila získali letos autoři Památníku tří odbojů v Lošanech z ateliéru IXA. Památník vznikl v areálu statku rodiny Mašínů v Lošanech, který paní Zdeňka Mašínová získala zpět v roce 2017. Jeho prostřednictvím má být uchována památka a odkaz generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny.

Ocenění za Výjimečný počin se letos dostalo spolku CBArchitektura, za kterým stojí od roku 2012 architekti Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal. Jedná se o neformální sdružení architektů v Českých Budějovicích s cílem pozitivně ovlivňovat současnou podobu tohoto města a kraje, a to i v dlouhodobějších vizích. Témata spolku se věnují základním otázkám: jak stavět – proč stavět – co stavět, jak si vybrat architekta, co může přinést architektonická soutěž nebo architektonický workshop, a dále významu kvality veřejných staveb a veřejného prostoru. Akademici ocenili snahu spolku nalézt vzájemnou shodu všech aktérů na řešení konkrétních stavebních záměrů a koordinaci diskuse mezi politiky.

Porota

Práci českých architektů tradičně hodnotí sedm erudovaných zahraničních expertů. Letos jsou jimi architektka Gilma Teodora Gylytė (Litva), architekt a urbanista Joakim Lindmarker (Švédsko), architekt, krajinářský architekt a urbanista Winy Maas (Nizozemsko), architektka Taba Rasti (Španělsko), architekt Oliver Sadovský (Slovensko), krajinářská architektka Maike van Stiphout (Nizozemsko) a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic (Velká Británie). PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

X X X

LIDÉ  MÉNĚ  STAVÍ,  NEMÁJÍ  PENÍZE  VINOU  FIALY

Lidé méně staví a vrhají se do rekonstrukcí. Firmy na stavebním trhu to pociťují.

Vysoká inflace, pokles výstavby rodinných domů a nižší počty nových poskytnutých hypotečních úvěrů. To je realita, se kterou se musejí vyrovnávat firmy ve stavebnictví. Podle údajů statistického úřadu se rodinných domů staví nejméně za posledních šest let. Ze zdrojů ČNB pak vyplývá, že číslo poskytnutých nových hypotečních úvěrů je nejnižší za posledních 10 let. Podle oslovených firem ve stavebnictví je patrný posun v uvažování lidí. Zatímco domácnosti vyřizují mnohem méně stavebních povolení, počet rekonstrukcí naopak vůbec neklesá oproti minulým letům.

„Stavební trh jde vždy ve zhruba půlročním až ročním zpoždění za zbytkem ekonomiky. Lidé začali šetřit někdy v září, a to se v našem segmentu projevuje nyní. Duben a květen byly vůbec nejhoršími měsíci za posledních 10 let. To je opravdu neobvyklé. S oteplením se totiž začíná stavět,“ říká Michal Ponec z rodinné společnosti Betonpres, která vyrábí betonové střešní tašky.

Kvůli vyšším úrokovým sazbám je podle něj rekonstrukce cenově přijatelnější než stavba, a navíc zvyšuje hodnotu nemovitosti. Zřejmě kvůli tomu se jich lidé nevzdali ani za současné situace na trhu. „Tomu hraje do karet i to, že lze sehnat nejen levnější stavební materiál, ale také k vám doputuje dříve. Například v minulém roce se někdy na střešní tašky muselo čekat i 3 měsíce. Nyní mohou být u zákazníka už do pěti dnů,“ říká.

Investice do rekonstrukcí dávají podle odborníků smysl i proto, že stavebně-technický stav domu či bytu a jeho energetická náročnost mají vliv na tržní hodnotu i prodejní cenu. Kromě zateplení lidé často rekonstruují právě střechy. A to z několika důvodů. Pokud totiž není dům na zbourání, je dobré začít střechou. „Výměnou střešního pláště navíc docílíte, že budete mít dům v suchu. Pokud máte v pořádku krov, lze začít rekonstruovat i bez stavebního povolení. Zda tomu tak je, posoudí statik,“ vysvětluje Ponec.

Situace se podle firemních propočtů zvrátí v momentě, kdy úrokové sazby hypoték klesnou a vrátí se na přirozenější úroveň. „Jakmile hypotéky zlevní, stavební trh se začne zhruba s půlročním až ročním zpožděním revitalizovat, což může znamenat opětovné zvýšení cen,“ uzavírá Ponec.

X X X

V Národním technickém muzeu září české inovace, které byly představeny na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji

 Národní technické muzeum otevřelo výstavu „Dveře budoucnosti dokořán. České inovace, které zazářily na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji“. K vidění jsou dvě desítky Hi-Tech inovací, které dohromady vytváří udržitelné město budoucnosti. Představen je i systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT v Praze a který získal na světové výstavě cenu organizátorů za vůbec nejlepší inovaci.

 Moc mně těší, že návštěvníci Národního technického muzea mají možnost vidět české inovace prezentované na EXPO 2020 v Dubaji, protože jsou dokladem úspěchů a schopností současné české vědy a techniky. Výstava výborně doplní naše muzejní expozice, které ukazují české vynálezy a úspěchy v historickém kontextu a dokládá, že naše současné inovace mají světový význam podobně jako měly objevy Otty Wichterleho a Jaroslava Heyrovského, které NTM prezentovalo na světové výstavě v Dubaji ve své expozici,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Člověk bude vždy potřebovat zdroje pro život – tedy vodu a potraviny, ale také energii pro další rozvoj civilizace – pro své bydlení práci a dopravu. To vše už dnes musí získávat tak, aby umožnil udržitelný vývoj i příštím generacím – aby zachoval čisté životní prostředí, nevyčerpal všechny zdroje a dokázal chránit lidský druh a jeho nezávislost před viditelným i neviditelným nebezpečím. Všechny tyto potřeby mu mohou pomoci naplňovat české inovace. Výstava inspiruje návštěvníky k jejich vlastnímu pohledu na svět, kde pořád platí: když ho člověk nezkusí změnit k lepšímu, nestane se to,“ vysvětlil Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na EXPO 2020 v Dubaji.

Město budoucnosti představené ve výstavě je navržené s pomocí českých inovátorů.  Největší pozornost a cenu za nejlepší vynález na celé světové výstavě sice získal S.A.W.E.R., který byl jako systém samostatně vyrábějící jen s pomocí sluneční energie vodu ze suchého vzduchu vnímán v zemi pokryté pouští jako technologický zázrak, ale nebyl jediný. Byl nicméně symbolem toho, jak se vize pro budoucnost uskutečňují. S.A.W.E.R. tvoří pět písmen a pět inovací, které byly známé i před jeho vývojem, ale vědci z UCEEB ČVUT je dokázali funkčně a efektivně propojit: sluneční kolektory (Solar) vyrábějí teplo a energii, desikant s jejich pomocí sbírá ze vzduchu (Air) molekuly vody, mineralizační jednotka ji upravuje na pitnou a na závlahovou (Water), ta mění neúrodnou půdu na úrodnou (Earth) a z ní roste zeleň a plodiny (Resources). Stejně budou fungovat i města budoucnosti. Město budoucnosti v NTM navrhli architekti českého pavilonu na EXPO v Dubaji podle urbanistického konceptu patnácti minut – tedy s časovou a energetickou dostupností všeho, co člověk potřebuje.

Výstava ukazuje šetrné formy získávání, ukládaní i využívání energie, nové způsoby, jak chránit a čistit vodu, vzduch, zem nebo recyklovat materiály a pěstovat plodiny, ryze české nanotechnologie šetřící vzácné zdroje, ale také chránící zdraví člověka.  Město budoucnosti je podobně jako S.A.W.E.R. ukázkou toho, jak se doplňují a propojují různé vědecké obory a aplikace – od informatiky a energetiky přes strojní a materiálové inženýrství po botaniku a nanotechnologie. Výstava se koná od 28. června 2023 do 31. března 2024. Bc. Jan Duda, vedoucí oddělení PR a práce s veřejností

X X X

Dobrovolníci z úřadu přiložili ruce k dílu

Také na Krajském úřadu Pardubického kraje zaměstnavatel podporuje firemní dobrovolnictví a zaměstnanci mohou jeden pracovní den v roce v rámci svých pracovních povinností věnovat dobrovolnické činnosti. Možnosti zapojení jim nabízí koordinátorka dobrovolnické činnosti. Naposledy pomáhalo pět dobrovolníků z úřadu neziskové organizaci Křižovatka Handicap centrum.

„Díky všem, kteří se v průběhu roku zapojují, máme na tuto pomoc velmi pozitivní ohlasy. Teď například naši dobrovolníci umyli okna v celém objektu Křižovatky Handicap centrum, rozvezli dva kubíky mulče a „bojovali“ s plevelem v zadní části zahrady až do pozdních odpoledních hodin. Kromě pomoci je to i příležitost, jak se seznámit s činností neziskovek a utužovat vztahy v týmu,“ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Další dobrovolnické aktivity připravuje Pardubický kraj s Dobrovolnickým centrem KONEP na podzimní měsíce ve spolupráci s organizacemi Pestré Polabí z. s. a Záchrannou stanicí Lipec.

Odbor sociálních věcí chce také navázat na loňskou sbírku ošacení, ve které bylo vybráno 620 kilogramů oblečení, ložního prádla, ručníků a bot, což pomohlo klientům dvou neziskových organizací v Pardubickém kraji. Druhá sbírka se chystá na začátek školního roku. PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

X X X

Středoškoláci z Pardubického kraje zabodovali na přehlídce odborných činností

V polovině června se v Plzni uskutečnila celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti (SOČ), na které Pardubický kraj reprezentovalo v 15 oborech celkem 20 žáků z 8 středních škol. Krajská výprava byla mimořádně úspěšná – hned 6 žáků se umístilo na medailových pozicích.

 Dva žáci zvítězili ve svých oborech, čtyři se umístili na druhém místě. Dalších pět žáků obsadilo místa v první polovině výsledkové listiny. Nejúspěšnějšími řešiteli byli Marek Kalvoda ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice (obor Zdravotnictví, práce s názvem Studium afinitních interakcí diagnostických molekul antigen-protilátka a antigen-aptamer vybranými imunoanalytickými metodami) a Benedikt Mrázek z Gymnázia Dr. Emila Holuba Holice (obor Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory, práce s názvem Jednota a mnohost. K problematice diverzifikace jsoucen a analogie pojmu jsoucna). „Musím ocenit výborné výsledky našich sočkařů, kdy ve velké konkurenci asi 280 autorů dokázali uspět a přivezli si domů skvělá ocenění. Všem soutěžícím gratuluji a zároveň děkuji za vzornou reprezentaci našeho kraje. Nadané a talentované žáky každoročně oceňujeme v rámci akce Mladý talent Pardubického kraje, a jak to tak vypadá, v letošním roce nebude o nominace na tato ocenění nouze. Dobrou zprávou je rovněž i fakt, že společně se Střední průmyslovou školou elektrotechnickou Pardubice a Univerzitou Pardubice připravujeme na červen 2024 pořadatelství celostátního finále v Pardubicích. Rád tak budu osobně u podobných úspěchů a ocenění i v roce příštím,“ sdělil radní pro oblast školství Josef Kozel.

Soutěž Středoškolská odborná činnost je významnou událostí s dlouholetou tradicí. Její historie sahá až do roku 1979, kdy byla ještě soutěží československou. Jedná se o víceoborovou soutěž, která je otevřená pro všechny typy středních škol a v níž si soutěžící vybírají z 18 soutěžních oborů. Úspěch otevírá dveře ke studiu na vysokých školách bez nutnosti absolvovat přijímací zkoušky a mnoho zúčastněných žáků díky SOČ nastartuje svou budoucí vědeckou kariéru. SOČ však není pouze soutěží vědomostí. Žáci se v ní projevují zejména svou schopností samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží mají ve všech kolech možnost prezentovat svou práci před odbornou porotou. Tím rozvíjejí své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy poroty. Bc. Denisa Píšová, kancelář hejtmana

X X X

Senior Festival přilákal na tisícovku návštěvníků

O čtvrtý ročník již tradičního Senior festivalu pořádaného Spolkem Hurá na Výlet ve spolupráci s Městem Chrast a  s podporou Pardubického kraje byl o minulém víkendu velký zájem. Akci, na které vedle zpěvačky Ilony Csákové a dua Eva a Vašek vystoupila řada místních kapel a orchestrů, navštívila zhruba tisícovka seniorů a zúčastnili se jí i návštěvníci z mladších generací.

Přestože Senior Festival vznikl poměrně nedávno a na čas ho přerušila i covidová pandemie, stává se z něj významná akce celého regionu. Zásluhu na tom mají jak organizátoři a jejich dobrovolníci, tak i spolupracující instituce.

„Pardubický kraj se v sociální oblasti soustředí na rodinnou politiku, a to se týká nejen rodin s dětmi, ale také seniorů. V kraji podporujeme také Dny seniorů, ale ty jsou až na podzim, kdy už nemusí být pěkné počasí. Jsem rád, že spolek Hurá na Výlet organizuje tento tradiční festival, který je mezi seniory velmi oblíben. O tom svědčila i skvělá atmosféra, která se nesla celým programem v okolí chrasteckého zámku,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Pro organizátory bylo důležité, aby svozové autobusy z Pardubic, Chrudimi, Slatiňan, Hradce Králové a Vysočiny v pořádku dopravily všechny seniory bezplatně do Chrasti i nazpět domů. Na místě pak bylo potřeba mít pro všechny starší účastníky místa k sezení a celkem deset dobrovolníků se staralo o to, aby se senioři na festivalu cítili dobře a nic jim nechybělo. „V rámci odpoledního programu jsme na pódiu z řad návštěvníků přivítali nejstaršího seniora, kterým byl pan Štefan z Chrasti, který letos oslavil 91 let! Jsem velice rád, že návštěvníci opakovaně ocenili skvělé místo, kde se festival koná a pestrost programu, který jsme pro ně zvolili,“ řekl ředitel festivalu Miroslav Novotný.

„Vyšlo nám i krásné počasí. Vysoká návštěvnost i zájem opět poukázaly na obrovskou sílu a vitalitu, kterou lze nalézt v každém věku, což pro mě i všechny kolegy nesmírně povzbuzující,“ řekl předseda spolku Hurá na Výlet Tomáš Martinek.

Festival se už potřetí konal v Chrasti a vypadá to, že se tam cítí jako doma. „Jsem velmi rád, že se naše město dlouhodobě podílí na rozvoji proseniorské a prorodinné politiky. Doufám, že na letošní úspěšný ročník navážeme i v příštích letech. Spolupráce mezi městem Chrast a spolkem Hurá na výlet není jen v pracovní rovině, ale za ty roky jsme také dobrými přáteli, což spolupráci značně prohlubuje,“ konstatoval starosta města Chrast Vojtěch Krňanský. Tomáš Martinek, Spolek Hurá na Výlet!

X X X

HOKEJISTÉ  MAJÍ  FIALOVI  UŠETŘIT  MILIONY

Hokejová síň slávy se přesune do Palladia. Svaz má ušetřit desítky milionů korun

Nová hokejová síň slávy vznikne v prostorech pražského Palladia. Redakci CNN Prima NEWS to sdělil prezident hokejového svazu Alois Hadamczik. Podle něj nové umístění sportovního svatostánku zajistí svazu v dalších letech až 150 milionů korun.

Rok před mistrovstvím světa v Praze vypověděl hokejový svaz smlouvu pražské Harfě, v níž síň dosud sídlila. Důvodem byla především ekonomická situace. Za toto rozhodnutí byl zkritizován Alois Hadamczik. Ten však v reakci na to potvrdil, že se do domácího šampionátu stihne otevřít nová a levnější síň slávy, a to rovnou v centru hlavního města.

 „Naším plánem je otevřít síň slávy v březnu příštího roku. Momentálně se dělají studie a architekti na nich pracují. Sídlit bude v Palladiu,“ sdělil Hadamczik po telefonu. Podle něj tím svaz v dalších letech ušetří až 150 milionu korun. Více informací se má veřejnost dozvědět v srpnu.

Hokejista Michal Vondrka se změnou umístění souhlasí a vnímá ji jako rozumné řešení: „Za mě je dobře, že se síň slávy přesunula z Harfy do Palladia ze dvou důvodů. Zaprvé se ušetří peníze, které budou moct jít do hokeje, zadruhé si myslím, že návštěvnost síně slávy v Palladiu bude větší.“

Nemá to logiku, míní Koreis

Hokejový expert a bývalý hokejista Jakub Koreis to však vidí jinak. „Primárně bych chtěl vidět ta čísla, protože mi to úplně nedává smysl. Přesuneme vybudovanou síň slávy, kterou zavřeme, zařídíme stěhování a přesuneme ji do nejdražšího obchodního centra v centru Prahy a ušetříme tak 150 milionů, i když se to musí celé budovat znova? To podle mě nemá logiku,“ nechal se slyšet.

Kolem Hadamczika je v posledních dnech rušno, především kvůli kontroverzím spojeným s budoucností trenéra Kariho Jalonena u reprezentace. Konečný výrok má padnout ve čtvrtek. Už teď je ale jasné, že například Jaromír Jágr, který se v minulém týdnu pustil do slovní přestřelky s bývalým spoluhráčem Jakubem Voráčkem právě kvůli Jalonenovi, se schůze zúčastní z Las Vegas.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.