Medveděv: Odveta za Nord Stream. Komunista Pavel omluvit Rusku, agent Nato? ČR držet Izraele, Vatikánu, papež mír. Janoušek chce 155 milionů. Daňhel zbabělec, žaloba

Zničíme podmořské spojení mezi Evropou a USA. Rusko už nemá žádné morální zábrany, aby zničilo podmořské kabelové spojení mezi Evropou a Spojenými státy, prohlásil na telegramovém účtu Dmitrij Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý prezident. Byla by to podle něj odveta za poškození plynovodů Nord Stream.

„Na základě prokázané spoluúčasti západních zemí na zničení Nord Streamu nám nezbyla žádná, ani morální, omezení, abychom se zdrželi ničení kabelového spojení našich nepřátel položeného na dně oceánu,“ napsal Medveděv podle agentury TASS.

Jednotlivé kontinenty jsou propojené spletí podmořských kabelů, jejichž délka dosahuje sta tisíc kilometrů a které zajišťují převážně internetové spojení.

Medveděv reagoval na nejnovější zprávy médií, že západní tajné služby byly o plánech Ukrajiny na zničení plynovodů předem informovány. Německý týdeník Die Zeitněmecká televize ARD a nizozemská rozhlasová stanice NOS uvedly, že Spojené státy doporučovaly Ukrajině, aby plynovody Nord Stream neničila. Informace Američané získali od nizozemské vojenské tajné služby. Ta plán znala od loňského června, tedy tři měsíce před výbuchy.

Kyjev na varování nedbal. Podle médií měl operaci naplánovat vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o ní údajně nevěděl.

Stále přitom není jasné, kdo plynovody Nord Stream 1 a 2 loni v září poškodil. Ukrajina svou účast na jejich zničení popírá. Také Moskva odmítla obvinění Západu, že si plynovody zničila sama. Rusko na nová zjištění reagovalo výzvou k vytvoření mezinárodního týmu, který by případ vyšetřil.

X X X

ČR  DRŽET  IZRAELE,  VATIKÁNU,  PAPEŽ  MÍR,  GEN.  PAVEL  VÁLKU,  CHRÁNÍ  ZBABĚLCE  FIALU

ZAORÁLEK:  PAVEL  FALEŠNOU,  POKRYTECKOU  POLITIKU  EU,            ZKORUMPOVANÉ  VEDENÍ  V  ČELE  S  LEYENOVOU  Z  NĚMECKA                                                                                                                                                                        Zaorálek: Pavel se podílí na falešné a pokrytecké politice EU. Ukrajina se do NATO nedostane

Prezident Petr Pavel se podílí na evropské politice vůči Ukrajině, se kterou já srovnán nejsem. Do určité míry je falešná a pokrytecká. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Svá slova vztáhl zejména na prezidentovo prohlášení, že Ukrajina musí vstoupit do NATO. Podle Zaorálka to není realizovatelné.

„Prezident Pavel mi byl v některých věcech zpočátku sympatický. Například ve vztahu k Ukrajině od něj zaznívaly docela zdrženlivé výroky. Zatímco jsme od jiných často slýchávali příliš vítězný ryk, že se ruská armáda každou chvíli rozpadne, Pavel upozorňoval, že se věci nemusejí vyvíjet tak, jak si přejeme, a že musíme počítat i s horšími variantami. To mi připadalo racionální a bylo vidět, že k tomu má určité informace,“ ocenil Zaorálek některá prezidentova vyjádření.

 „Na druhou stranu mám pocit, že prezident nemůže překročit ministerstvo zahraničí. Připadá mi, že se nakonec přece jen podílí na evropské politice vůči Ukrajině, se kterou já srovnán nejsem. Je do určité míry falešná a pokrytecká,“ zdůraznil Zaorálek a připomněl Pavlovy výroky, že se Ukrajina musí stát členem Severoatlantické aliance.

 Podle něj je to pro řadu zemí nevítané a nikdy k tomu nedojde. „Už jsme to slyšeli i ze strany generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. A nyní vidíme i první hořkost ze strany Ukrajiny, která se ptá, proč tam (na summit NATO ve Vilniusu, pozn. red) máme jezdit? Ale přece jsme věděli, že tenhle slib je nereálný,“ doplnil bývalý ministr zahraničí. „Tento nevítaný slib nahradí jiný nevítaný, a to, že pozveme Ukrajinu do Evropské unie. Ale i to se ukáže, že je nerealizovatelné,“ dodal.

Pavel by se měl za svá slova omluvit, řekl exministr Svoboda

Spolu se svým předchůdcem Cyrilem Svobodou v pořadu 360° zhodnotil také Pavlovo prohlášení, které zaznělo v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. Prezident v něm uvedl, že „všichni Rusové žijící na Západě by měli být sledováni mnohem víc než v minulosti, protože jsou to občané země, která vede agresivní válku“. Přirovnal to k situaci Japonců v USA během druhé světové války.

Podle Zaorálka to bylo zcela nevhodné. „Kdo o tom něco ví, pamatuje si, že šlo o ostudnou záležitost, za kterou se Američané styděli a omlouvali. Vzpomínat zrovna tohle nebylo šťastné,“ řekl s tím, že by prezident měl svá slova vysvětlit. „My vlastně nevíme, jestli si to opravdu myslí, nebo to byl nějaký úlet, jestli mu ta slova někdo napsal, nebo zda jde opravdu o jeho přesvědčení,“ doplnil.

Podle Svobody by bylo vhodné, aby se Pavel za svá slova omluvil. Házet „všechny Rusy do jednoho pytle“ oba hosté pořadu 360° nepovažují za správné. „Byla to chyba na chybu,“ dodal Svoboda.

X X X

UKRAJINA  POVOLENÍ  NA  ÚTOČENÍ  ZBRANĚMI  ZÁPADU  NA  RUSKO?

Zlom ve vedení války? Ukrajina útočila na Rusko zbraněmi ze Západu, dostala souhlas, píše Bild

Ukrajina útočila na ruské území zbraněmi dodanými jedním ze západních spojenců, a dokonce s jeho souhlasem, píše deník Bild s odkazem na informace ukrajinských bezpečnostních kruhů. Západ od loňské invaze na Ukrajinu opakovaně zdůrazňoval, že zbraně, které Ukrajině dodává, jsou určené k její obraně a nesmějí se použít k útokům na Rusko.

Takové omezení je v praxi nesmysl, píše Bild s odkazem na vojenské experty. Připomínají, že pokud se má Ukrajina účinně bránit, musí útočit na zásobovací trasy, logistická centra a další zásadní cíle, které se nacházejí na ruském území.

 Deník Bild v této souvislosti napsal, že v postoji Západu k omezení využití dodaných zbraní nastal zásadní zlom. Ukrajinské ozbrojené síly v loňském roce několikrát úspěšně použily západní zbraně k útokům na ruské území, píše Bild s odkazem na ukrajinské bezpečnostní kruhy. Kyjev měl západního partnera dokonce výslovně o povolení požádat, aby mohl útočit dodanými zbraněmi na vojenské cíle v Rusku. Spojenec dal povolení, protože zbraňové systémy, které dodal, byly pro danou situaci nejvhodnější, píše deník Bild bez dalších podrobností. Není jasné, na jaký cíl v Rusku se útočilo a jaké zbraně byly použity.

 Který ze západních spojenců to byl, deník neuvedl. V této souvislosti ale připomíná slova svého ministra obrany Borise Pistoriuse (SPD), který v německé televizi ZDF řekl, že ukrajinské útoky na Rusko jsou zcela normální, pokud jde o narušení zásobovacích tras. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit v této souvislosti znovu zopakoval postoj kabinetu kancléře Olafa Scholze (SPD). „Podle mezinárodního práva se země brání. Kancléř opakovaně uvedl, že německé zbraně se využívají proto, aby se bránilo ukrajinské území.“

Někteří experti na mezinárodní právo tvrdí, že povolení používat západní zbraně k útokům na cíle v Rusku by podle mezinárodního práva nic nezměnilo. „Dodávky zbraní nečiní ze států podporujících Ukrajinu strany konfliktu, i když se tyto zbraně použijí proti nepříteli. Stát se stane součástí konfliktu pouze tehdy, pokud se ho přímo účastní,“ sdělil deníku Bild Wolf Heintschel von Heinegg, expert na mezinárodní právo.

 V  praxi by to podle jeho slov znamenalo, že by „jeho ozbrojené síly prováděly vojenské operace proti druhé straně konfliktu“. Dodávky zbraní by podle něj mohly porušovat zákon neutrality,“ pokračoval expert na mezinárodní právo. To by však neplatilo, pokud by dodávky zbraní sloužily na pomoc oběti agrese.

Prakticky všechny západní státy, které dodávají Ukrajině zbraně, si kladou podmínku, že nesmí být užity při útoku na území Ruska. Minulý týden například Brusel požádal Kyjev o vysvětlení zpráv, podle kterých použily proukrajinské milice pušky vyrobené v Belgii k boji proti ruským jednotkám na západě Ruska za hranicí s Ukrajinou. „Evropské zbraně jsou na Ukrajinu dodávány pod podmínkou, že budou použity na ukrajinském území za účelem obrany tohoto území,“ řekl tehdy podle ČTK belgický premiér Alexander De Croo.

Za stejných podmínek obdrželi Ukrajinci také například výkonné raketomety HIMARS od USA a střely s plochou dráhou letu Storm Shadow od Velké Británie.

X X X

ING  PAROUBEK:  INFORMACE  O  ZNIČENÍ  ROPOVODU  NA  VEŘEJNOSTI

Jiří Paroubek: Pravda o zničení Nord Streamu se provalila…

Když se vloni v září objevila informace o výbuších na potrubích plynovodů Nord Stream, uvažoval jsem nahlas o tom, že za touto sabotáží stojí některé z amerických zpravodajských služeb. Dnes se ukazuje, na základě společného investigativního šetření seriózních západních médií, německého týdeníku Die Zeit, německé televize ARD a nizozemské rozhlasové stanice NOS, že sabotážní akce mohlo uskutečnit ukrajinské komando armádních potápěčů s využitím plachetního člunu.

Za touto akcí prý stál vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, Zalužnyj, a prezident Zelenskyj o ní prý nebyl informován.

Rusové si stěžují, že Západ tvrdošíjně odmítá transparentní a objektivní mezinárodní vyšetřování teroristických útoků v Baltském moři pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Ukrajinci a také Poláci dlouho před dokončením plynovodu Nord Stream 2 protestovali proti jeho výstavbě. Důvody byly čistě pragmatické, nebo chcete-li sobecké. Ukrajina i Polsko by přišly o významnou část poplatků za transit plynu přes jejich území. A samozřejmě,  pokud existují plynovody ve stavu, že je možné znovu obnovit jejich provoz, jsou hrozbou např. pro Spojené státy, které dodávají nyní do Evropy významné objemy svého plynu LNG. Takže se zabilo několik much jednou ranou. A výsledkem je, že máme dražší plyn a budeme ho mít dražší.

Na druhé straně je potřeba připomenout, že prosperita Německa a vlastně celé Evropy byla postavena na dovozu levných ruských surovin a na prvním místě pak zemního plynu a ropy. To už dnes neplatí. A Evropa nakupuje tyto komodity dráže z jiných zemí. To se samozřejmě negativně promítá na životní úrovni evropského a tedy i českého obyvatelstva. Životní úroveň středně- a nízkopříjmových občanů v Česku v posledních dvou letech dramaticky klesá.

A bude klesat díky inflaci, kterou česká vláda přiživí svým „ozdravným balíčkem“ i v příštím roce. Jen tak mimochodem, v Rusku je momentálně inflace na úrovni  2,3% (!), což oproti našim číslům inflace je přímo neskutečné. I z toho je vidět, jakým způsobem fungují sankce EU vůči Rusku, které mají rovněž retardační dopad do životní úrovně obyvatel zemí střední a západní Evropy, tedy členských zemí EU.

Uvidíme také, jak pokročí vyšetřování toho, kdo vlastně poškodil přehradu Kachovka na střední Ukrajině. Protržení této přehrady způsobilo velké materiální škody, úmrtí lidí a je to také závažná ekologická katastrofa.

Úsměvné je, pokud někdo tvrdí, že akci zcela nepochybně provedli Rusové. Je potřeba připomenout fakta. Pokud jde o zaplavené území, ze dvou třetin se jedná o území, které je zabráno ruskou armádou, a zhruba jednu třetinu území ovládají Ukrajinci. Co je ale strategicky nejzávažnější, to jsou dvě věci. Jedna věc se týká Krymu, neboť v důsledku snížení hladiny vody v přehradě není napájen kanál, kterým byla přiváděna voda na Krym, což v krátké době nejspíš vytvoří kritický nedostatek vody na poloostrově, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Druhá závažná věc je, přes ujišťování odborníků, že může v krátké době – po vyčerpání zásob vody – chybět voda k chlazení reaktorů Záporožské jaderné elektrárny. A to je setsakra závažný problém.

Každá akce podobného charakteru, pokud zatím „chybí jasné důkazy“ o tom, kdo ji provedl, je nutně posuzována podle zásady cui bono. Tedy česky, komu to slouží. Každý, ať si na tuto otázku odpoví sám. Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X X X

Mikuláš Kočan: Sľúbili sme si pokoj

Keď sa zlovestný tikot pandémiou spretrhaných pracovných, školských, spoločenských, susedských, príbuzenských i rodinných väzieb nedal prepočuť, vrchnosť uznala, že si potrebujeme rozjasniť myseľ. Ešte sme sa na seba poriadne neusmiali, a v hlavách sa nám opäť zatiahlo. Leboputin, ozvalo sa zhora a z médií. Isteže, posivený svedok nečakal, že nad votrelcom hodia rukou. Predpokladal však, že vzhľadom na domácu situáciu budú o vzbĺknutom konflikte informovať tak, ako informovali o dohasínajúcich vojnách v ďalekých končinách. Vecne a bez vydesených očí.

Ako informovali aj o vojnách, z ktorých sa niekoľkí naši vojaci vrátili v cínových rakvách a v dvojúlohách: tam okupanti, doma hrdinovia. Ak nás médiá vtedy upozorňovali na zábery vhodné len pre silné povahy, tak iba v prípadoch, keď sa masakru dopustili nedisciplinovaní spojeneckí vojaci pod vplyvom alkoholu alebo sa len nezmestili do kože. Oficiálne operácie NATO na okupovaných územiach s tisíckami mŕtvych boli zrejme v poriadku.

Vojenskí analytici sa nám usadili v obývačkách až po ruskom vpáde na Ukrajinu a novotou pôsobili aj prvé reportáže priamo z ruín či rozhovory s pozostalými obetí; rodič alebo súrodenec nevládneho telíčka má cenu mediálneho zlata. Nešetria nás ani ústavní činitelia. Ale kto, ak nie oni, má rozháňať mračná? Namiesto toho hromami-bleskami na Kremeľ zreálňujú zatiaľ iba hoax Andersa Rasmussena: „Ak Kyjev nedostane (na summite NATO – pozn. aut.) jasné záruky, Poliaci aj ďalší môžu poslať vojakov na Ukrajinu.“ (Pravda.sk, 7. 6. 2023) Ako ďalší sa bývalému šéfovi NATO javia pobaltské štáty. Ak sa koalícia horlivcov rozbehne na najsprávnejšiu stranu dejín, neutrhne sa z bruselskej reťaze aj Slovensko? Neuzrieme v zaliatych stupajach po pandémii namiesto úprimnej a dôstojnej solidárnosti s ukrajinským ľudom len exhibíciu pred strýkom Samom? Ešteže táto podoba zahraničnej politiky robí s politikmi zázraky! Keď Eduard Heger premárnil prvú šancu vycestovať do Kyjeva, z médií sme sa dozvedeli, že je zbabelec, ale už o tri týždne sme čítali: „Do Kyjiva išiel premiér, vrátil sa z neho štátnik.“ (dennikn.sk, 9. 4. 2022)

Tak, ako zmätení a trucovití občania počas pandémie boli dezolátmi, opicami a mali „by kvičať ako svine na bitúnku“ (Denník SME, 1. 7. 2021), zmätení zo sankcií a ich dopadov na životnú úroveň sa stali kremeľskými trollmi. Menej postihnutí by sa mali riadiť odkazom: „Vráťte sa do školy, lebo vás ovládnu Rusi.“ (komentare.sme.sk, 7. 6. 2023) Kým je čas! Našťastie, z Prezidentského paláca ešte nezaznela povedomá kliatba: Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické! Internet nie je a nebude korzom…

Zdá sa, že vrchnú veliteľku ozbrojených síl upokojil „suchár“ na čele vlády. Napriek svojej povesti netrochárčil a prisľúbil „stabilné obranné výdavky, pokračujúcu pomoc Ukrajine a boj proti dezinformáciám“ (TA3, bežiace písmenká, 12. 6. 2023), čiže jeho finančné zabezpečenie. Kde bola vláda menej prajná, tak len z výchovných dôvodov, lebo „považuje plošnú pomoc s cenami energií za výraznú záťaž pre verejné financie. Cieľom je aj posilniť motiváciu hľadania úspor v spotrebe energie“. (Pravda.sk, 12. 6. 2023) Keďže vrchná veliteľka je zároveň prezidentkou, má aj civilné sny. Spájajú sa s návratom 4. ústavného článku tentoraz o vedúcej úlohe Progresívnej koalície. Nenašiel sa kľúč na dúhovú agendu? Nájde sa! Okamžite treba znížiť uhlíkovú stopu? Zníži sa! Slovensko odmieta väčšinové hlasovanie v Rade EÚ? Preč s jednotným hlasovaním! Tak nech žije Víťazný 30. september 2023! Mainstreamové médiá v pozícií ľudových milícií určite nesklamú.

Kto by pod toľkou starosťou o náš ružový zajtrajšok a v takom nasadení za jeho dosiahnutie nepozabudol na tikot pandémiou spretrhaných pracovných, školských, spoločenských, susedských, príbuzenských i rodinných väzieb! Posivený svedok sa obáva, že „nedoliečená“ rozbuška netrápi ani stranícke centrály, keď bez najmenšieho zaváhania ponúkajú recepty na šťastnú budúcnosť…Mikuláš Kočan, Nové slovo, server vasevec.cz

X X X

Slzy za ubodaného Nikolase aneb Vášně i dezinformace v brněnském Bronxu

Emoce, nadávky, smutek. „Za Nikolase už jsem pustil hodně slz, znal jsem ho od svých pěti let,“ vypráví 18letý Mirek Funti z Brna. „Ubodali ho kvůli romským písničkám,“ má jasno. Policie zatím detaily k vraždě 23letého mladíka u Brněnské přehrady nezveřejnila. „Počkejme na závěry vyšetřování,“ vyzývá Romy Josef Stojka z Rady vlády pro národnostní menšiny. „Když z rasových důvodů zabijí černocha třeba v Paříži, vyjdou do ulic tisíce lidí. Musíme také protestovat,“ navrhuje 27letý Milan Šandor před ubytovnou Pohoda u brněnské ulice Cejl ve čtvrti, které se už léta přezdívá Bronx.

Podjezd u hlavního nádraží v Brně ve směru na Dornych tvoří pomyslnou hranici – rozdělovací třídu mezi dvěma odiišnými sociálními světy. Je čtvrtek kolem druhé odpoledne, městští strážníci u podjezdu právě obstupují opilce s dvoulitrovou láhví vína. Starší muž o sobě téměř neví, dneska už se propil do jiných sfér. Je to symbolický vstup do čtvrti, které se mnozí Brňané vyhýbají. Pořád se jí říká Bronx, i když se v posledních letech proměňuje také pozitivně.

Hned na rohu za podjezdem stojí zastavárna, nejtypičtější podnik v této sociálně vyloučené lokalitě. Nonstop herny zmizely, město je postupně zakázalo. Zavřené je i kasino na rohu Dornychu a Koliště, což neznamená, že se tady již nedaří hazardu, neřesti, drogám a lichvě. Jen je všechno trochu víc skryté.

 Ubodali ho prý kvůli písničkám

Teď celá oblast od Křenové přes Cejl do Körnerovy a Bratislavské ulice hlasitě diskutuje o vraždě 23letého Roma, kterou měl spáchat muž ukrajinské národnosti. Průběh bitky s tragickými následky je zatím zahalen v mlhách.

 „Cizinec je podezřelý ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Jestliže jste byli svědky napadení, popřípadě víte, co mu předcházelo, okamžitě volejte tísňovou linku 158,“ vyzývá stále Policie ČR. Zároveň však uvádí, že nechce eskalovat zjitřenou atmosféru v Brně, takže o případu nebude „zveřejňovat něco navíc“.

Kde nejsou fakta, tam je prostor pro dohady všeho typu. „Ubodali ho kvůli romským písničkám, Ukrajinci nesnášejí Romy,“ má jasno 18letý Mirek Funti. Právě s kamarády o případu diskutuje na rohu Křenové a Vlhké ulice. Na parkovišti, které má před očima, loni nějaký čas tábořili romští uprchlíci z Ukrajiny. Prostor jim tu vyhradilo město. „To byste měl slyšet, jak někteří Ukrajinci těmi svými Romy pohrdali. Nemají nás rádi, často jsou to rasisté,“ paušalizuje Funti.

Za Nikolase Dirdu jsem pustil hodně slz

Na závěry vyšetřování prý Funti nepotřebuje čekat. „Byl to dobrý kámoš, teď je mrtvý, co ještě chcete vyšetřovat?“ ptá se. Je mu prý pořád do breku. „Za Nikolase Dirdu už jsem pustil hodně slz. Znali jsme se od dětství, když jsem měl tak pět roků, tak už se mnou kopal fotbal, i když byl starší,“ vypráví. „Dělali jsme spolu box, byl to můj vzor, prostě starší kámoš. A hodný kluk, on by tu bitku určitě nezačal. Ani u sebe nenosil nůž,“ tvrdí kamarád oběti.

Mirek Funti přiznává, že mezi Romy a Ukrajinci v Brně vládne neklid. „Ukrajinci jsou všude upřednostňováni. My jsme tady přitom doma, na nás ale všichni kašlou,“ stěžuje si. Napětí mezi oběma komunitami je prý každodenní realitou. „Včera jsem tady také poslouchal romskou hudbu, tam u obchodu,“ ukazuje. „Přišel ke mně Ukrajinec, ať to vypnu. Nikdo mi přece nemůže nařizovat, jakou mám poslouchat hudbu,“ zdůrazňuje.

Cizinec v Brně-Bystrci v sobotu večer pobodal dva lidi, jeden z nich v nemocnici zemřel

Střet sociálně ohrožených

Válka na Ukrajině skutečně způsobila střet dvou ohrožených skupin ve velkých českých městech. Romů z vyloučených lokalit a válečných uprchlíků. Ke sporům docházelo už s první vlnou běženců loni na jaře. Zřejmě byli na vinně soukromí ubytovatelé i samosprávy, rodiny na útěku prý leckde upřednostňovali před sociálně slabými romskými rodinami.

Třeba v Ostravě ukrajinské matky s dětmi našly azyl i na romských ubytovnách. Část místní komunity ale postupně získávala pocit, že běžencům je věnována pozornost na úkor Romů. „Dostávám třeba stížnosti od Romů, že se k nim ukrajinské uprchlice chovají povýšeně až agresivně. V obchodech třeba naše romské ženy automaticky předbíhají, strkají do nich, padají tam vulgární nadávky,“ líčil loni v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ostravský aktivista Kumar Vishwanathan.

Když se dva perou, dezinformátoři se smějí

Nevraživost mezi Romy a Ukrajinci má ovšem nešťastné důsledky. Romskou averzi vůči Ukrajincům už delší dobu zneužívá dezinformační, proruská, a dokonce i neonacistická scéna v České republice. Znova se to ukázalo i po vraždě 23letého Nikolase v Brně.

„Dobře, můžou tu žít ženy a děti. Ale proč tu vůbec jsou ti chlapi? Proč nebojují doma na Ukrajině?“ Vstupuje do hovoru 48letý Jan Farbar. „Proč neválčí? Asi jsou to zbabělci, ale teď v Brně dělají hrdiny a zabíjejí nevinné. Vždyť ti naši se jeli jen pobavit na přehradu, na ty ohňostroje, no a Nikolas už tam nedojel. Chlapy bych poslal zpátky na Ukrajinu.“ Bohužel, smutek se mísí s nenávistí a principem kolektivní viny. Ukrajinu okupuje ruská armáda a země bojuje o přežití. Tady v Bronxu se teď ale světová politika těžko vysvětluje, řeší se aktuální vražda.

Pan prezident by neměl mlčet

Z Křenové postupuji směrem na Cejl, před ubytovnou Pohoda ve Vlhké ulici o tragédii diskutuje hlouček asi deseti Romů. Fotit nesmím, jméno se odváží říct pouze jeden z nich. „Když Ukrajinec zabije kluka za písničku, měl by s rodinou pozůstalých soucítit pan prezident. Když někdo plivnul na ukrajinskou holčičku, prezident se jí omluvil. Když ubodají Roma, prezident zbaběle mlčí,“ rozčiluje se 27letý Milan Šandor.

 Skupina před ubytovnou se netají sympatiemi k Rusku. „Putin řekl, že v Česku žijí fašisté. Má pravdu, vždyť tady v Brně hajlují i malá děcka,“ tvrdí Milan Šandor. „Český národ je nejpodlejší národ na světe,“ poznamená další Rom. Polopravdy se tu promíchávají s dezinformacemi, hovor má už jen hodnotu „jedna paní povídala“. Každý něco vykřikuje, emoce by se daly krájet. Jisté je, že vražda 23letého Roma ukrajinským státním příslušníkem na klidu nepřidává. „Nikoho ta vražda nezajímá. Češi si jen řeknou: ,Dobrý cigán, mrtvý cigán.‘ Musíme do ulic, Češi za nás protestovat nebudou,“ vyzývá jeden ze starších Romů.

Nemůžeme si to nechat líbit

Výzev k protestům před ubytovnou Pohoda přibývá. „Nemůžeme to jen tak nechat. Když z rasových důvodů zabijí černocha třeba v Paříži, vyjdou do ulic tisíce lidí. My už musíme také říct, co si myslíme,“ je přesvědčen Milan Šandor. Sobotní demonstrace Romů byla odvolána, také proto aby se neproměnila v nenávistné protiukrajinské tažení. Ale i tak se prý Romové sejdou. „Do Brna přijedou tisíce Romů z celé republiky,“ věří Šandor. „Nemůžeme si to nechat líbit, to už tady jednou bylo na počátku devadesátých let, to nás tady chtěli vyvraždit skinheadi. Pak rasismu ubylo, teď ho k nám vrací Ukrajinci,“ porovnává 62letý Rom, který prý v devadesátých letech zažil spoustu bitek se skinheady. „Já fandím Putinovi,“ dodá.

„Počkejme na závěry vyšetřování,“ vyzývá Romy Josef Stojka z Rady vlády pro národnostní menšiny a předseda Unie olašských Romů. S odvoláním sobotní demonstrace přitom úplně nesouhlasí. „Demonstrace je na místě. Měla by to ale být demonstrace za zlepšení bezpečnosti pro všechny občany, ať už je někdo bílý, jiný černý, nebo žlutý. Před zákonem jsme si všichni rovni,“ říká Stojka.

X X X

Paradox modernizace na trati Praha–Brno: Cesta vlakem trvá déle, dráhy sklízí posměch

Nepříjemné překvapení čeká na cestující na zmodernizovaném železničním koridoru mezi Prahou a Brnem. Vlaky budou po letech opět jezdit přes Českou Třebovou. Cesta však bude trvat déle než dříve, přestože se do modernizace investovalo přibližně 10 miliard korun. Podle Správy železnic a Českých drah za to může vyšší hustota provozu. Cestu mezi těmito městy zkrátí zřejmě až vysokorychlostní vlaky, které jsou ale stále spíše pohádkou budoucnosti.

Oprava koridoru mezi Prahou a Brnem, která trvala přes dva roky, velmi omezovala dálkovou dopravu a přinesla nemalé problémy. Především loni v létě vlaky nabíraly mnohahodinová zpoždění. Cestování mezi Prahou a Brnem trvalo i bez zpoždění přibližně o půl hodiny déle, jelikož bylo nutné jezdit přes Vysočinu. Web zdopravy.cz však upozorňuje, že nákladná modernizace za 10 miliard korun nepřinese žádné zrychlení. Naopak lidé budou ve většině případů cestovat o několik minut déle než před rekonstrukcí (viz tabulka níže).

 Vyvolalo to spoustu reakcí na sociálních sítích. „Když už to stálo 10 miliard, tak si té cesty musíme užít déle, to dá rozum,“ uvedl na Twitteru sarkasticky bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nový jízdní řád začne platit od 1. července.

„No tak hurá, plnou parou vzad!“ komentoval zprávu jeden z uživatelů sociálních sítí. „To je k smíchu, investovalo se 10 mega míčů a vlaky jsou pomalejší. Dobře utracené peníze,“ přisadil si ironicky další. „Pat a Mat v akci,“ uzavřel lakonicky jiný.

 Podle Správy železnic za to může několik faktorů. „Jízdní doby vlaků neodrážejí pouze schopnost vozidel projet určitý úsek trati za daný čas. Je nutné v nich zohlednit také časové rezervy nebo úpravy časů z pohledu kapacity dráhy, abychom byli schopni uspokojit všechny žádosti dopravců o přidělení kapacity dráhy. To se týká především okolí Prahy, Brna a dalších aglomerací, ve kterých nabývá popularity příměstská doprava. Ta bývá v některých úsecích tak intenzivní, že je obtížné až nemožné, aby dálkový spoj mezi osobními vlaky nezpomalil,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Jan Nevola ze Správy železnic.

 Podle Českých drah je problémem právě důležitost konkrétní tratě. „Vlaky Praha – Česká Třebová – Brno projíždějí po jedné z nejzatíženějších tratí v Česku, kde je třeba respektovat i trasy dalších regionálních a rychlíkových spojů a nákladních vlaků,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí národního dopravce Petr Šťáhlavský.

Cestu tak podle něj výrazně zrychlí až vysokorychlostní tratě. „Pro laika může být představitelné srovnání s provozem na dálnici. Pokud je prázdná, můžete tam jet svým vozem rychlostí 130 km/h, pokud však provoz zhoustne, jsou tam kamiony, pomalejší auta atp., můžete se stejným autem ve stejném úseku dálnice jet rychlostí třeba jen 100 km/h. Také na železnici jezdí stále více vlaků a provoz je stále hustší, což má vliv na sestavu jízdních řádů, a proto se také hovoří o potřebě výstavby nových rychlých tratí, které zajistí dobu jízdy Praha-Brno v délce cca jedna hodina,“ doplnil.

Stavební práce neskončily

Podle ministerstva dopravy je dalším důvodem nutnost zohlednit časové rezervy. „Považujeme za žádoucí, aby byly, zejména na nejvytíženějších tratích, do jízdních dob započítány i určité rezervy, neboť to přispěje ke stabilitě provozu. Řád má být opakovatelný a spolehlivý, předvídatelnost a spolehlivost  je pro cestující klíčová, když plánují svou cestu,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS za rezort Filip Medelský.

„Je třeba si rovněž uvědomit, že neustále přibývá vlaků zejména na koridorových tratích a také se zvyšují počty cestujících, což má například dopady na délku pobytů ve stanicích,“ dodal.

Stavební práce navíc úplně neskončily. „V tomto konkrétním případě je důležité zmínit, že délka jízdních dob bude i nadále ovlivněna stále probíhající stavební činností na I. koridoru, zejména se jedná o rozsáhlou modernizaci uzlu Pardubice a další dílčí akce,“ popsal Medelský.

X X X

Jak dlouho byste vydrželi pohřbení zaživa? Klíčová je velikost rakve

 Probudit se v rakvi dva metry pod zemí patří k nejděsivějším představám. Jaké byste měli šance na přežití?

O štěstí může mluvit 76letá Bella Montoyaová z Ekvádoru, kterou se nepodařilo v nemocnici resuscitovat a byla prohlášena za mrtvou. Když však byla v rakvi převezena do domu své rodiny, kde se měla konat smuteční oslava, čekal pozůstalé šok. Žena se probrala a začala bušit do stěny rakve. Okamžiky, kdy žena leží v otevřené rakvi a lapá po dechu, zachycuje následující video:

 Jak dlouho byste vydrželi pohřbení zaživa?

Fenomén pohřbení zaživa, kterému 76letá Ekvádorka jen se štěstím unikla, patřil k největším fobiím 19. století a dostal dokonce vlastní lékařský název taphofobie. Představa podobné smrti bezesporu děsí i dnešní populaci, ostatně není náhodou, že právě tento prvek hraje v hororech hlavní roli. Co jiného než lidé vystoupivší z hrobů jsou zombie?

Před 160 lety ale ještě věda nepokročila tak daleko, aby se vědcům podařilo spočítat, jak dlouho takový zaživa pohřbený v rakvi vydrží. Lidé se báli, že se v rakvi budou trápit celé dny – dlouhé, pomalé a děsivé umírání. Popsal to třeba slavný Edgar Allan Poe v jedné ze svých nejlepších povídek. Jenže, naštěstí, je to jinak. Můžeme vás uklidnit – kdyby vás někdo omylem pohřbil zaživa, dlouho se trápit nebudete.

Tato otázka zaujala novináře z časopisu Popular Science, kteří oslovili rovnou několik expertů z různých oborů a chtěli po nich jejich názory. Ukázalo se, že odhady vědců se značně liší – mezi 10 minutami a 36 hodinami. Proč?

Nejdůležitějším faktorem je zde množství kyslíku v rakvi. Pokud neuvažujeme o infarktu nebo mrtvici způsobené strachem z takové situace, je nedostatek vzduchu tím, co člověka uvězněného v rakvi zabije spolehlivě a nejdříve. Funguje zde nepřímá úměra: čím menší jste, tím delší dobu zřejmě v rakvi přežijete. Že by to byla úplně výhoda, to se říct nedá…

Jen pár čísel

Průměrná rakev totiž obsahuje asi 890 litrů vzduchu, lidské tělo má objem asi 66 litrů. To znamená, že v rakvi zbývá asi 820 litrů vzduchu. Přičemž kyslíku je v něm 66 litrů. A protože normální zdravý člověk spotřebuje každou minutu asi půl litru kyslíku, vydýchal by celý objem rakve asi za 5,5 hodiny. Ale to jsou jen teoretické úvahy, hodně by záleželo na konkrétních podmínkách a detailech.

Čím menší tělo, tím víc vzduchu v rakvi zbude – a tím déle daný člověk vydrží. Také by záleželo na tom, zda by člověk začal panikařit – pak by spotřeboval kyslíku víc, anebo by dýchal pomalu a klidně, čímž by pár desítek minut navíc získal. Také plavci nebo další lidé schopní pracovat s dechem (například hráči na dechové nástroje) by asi vydrželi o pár desítek minut navíc.

 Smrt jako vysvobození

Problém je, že tím člověk nic nezíská. Rakve se pohřbívají obvykle do hloubky kolem 150–180 centimetrů, takže lidský křik by slyšet ven nebyl. A co pokusit se prorazit poměrně křehké víko rakve a prodrat se na svobodu, tak jako to udělala třeba hlavní hrdinka filmu Kill Bill? Ano, to by fungovalo skvěle, tedy pokud by vaším zájmem bylo zemřít co nejdříve. Váha 180 centimetrů udusané hlíny znamená hezkých pár tun – a ty by vám dopadly drtivou silou přímo na hrudník nebo hlavu.

Vědci, které časopis Popular Science oslovil, se však shodli na jednom – smrt by nebyla nijak hrůzná, tedy v posledních momentech života. Nahromaděný kysličník uhličitý by totiž vedl k otravě se všemi souvisejícími příznaky. Člověk uvězněný v rakvi by tak v posledních chvílích života upadl do malátnosti a pak do spánku, který by se pomalu proměnil ve smrt…

X X X

 Jsi zbabělec, napsal žalobce končícímu Daňhelovi, čeká ho kárná žaloba

Nejvyšší žalobce Igor Stříž podá kárnou žalobu na státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavla Komára, uvedl mluvčí nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Podrobnosti však neuvedl. Důvodem je údajně mimo jiné e-mail, ve kterém Komár nazval rezignujícího šéfa VSZ Radima Daňhela zbabělcem.

Stříž navštívil olomoucké vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek, podle portálu Česká justice se tak rozhodl řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela. Podá také kárnou žalobu na Pavla Komára, někdejšího náměstka bývalého vrchního olomouckého žalobce Ivo Ištvana.

Stříž podle mluvčího NSZ olomoucké zastupitelství navštívil se záměrem uklidnit celou situaci, pohovořit si s kolegy a narovnat vztahy v komunikaci mezi vedením úřadu a státními zástupci. „Zároveň vysvětlil svůj odmítavý postoj k případnému rušení poboček VSZ v Olomouci.

V rámci svého vystoupení před kolegy také uvedl, že hodlá podat kárnou žalobu na státního zástupce VSZ v Olomouci Pavla Komára. Více podrobností k této záležitosti v tuto chvíli nelze sdělit. Až bude celý proces uzavřen, bude nejvyšší státní zástupce veřejnost informovat tiskovou zprávou,“ uvedl mluvčí NSZ Malý.

Komárovi se podle zmíněného portálu nelíbilo, že Daňhel rezignaci odůvodnil mimo jiné tím, že se mu úřad špatně řídí i kvůli existenci dvou poboček úřadu, v Ostravě a v Brně. Daňhel by měl podle něj přiznat, že na funkci nestačí a nepoužívat pobočky jako výmluvy. A vyzval ho, ať to řekne do očí i státním zástupcům, kteří na pobočkách pracují. E-mail ovšem neposlal Komár jen Daňhelovi, ale i všem kolegům a zaměstnancům VSZ, píše web.

Daňhel ve svém oficiálním vyjádření k rezignaci uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu. Týkají se podle něj výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese. Končí k 31. červenci, Stříž hledá jeho nástupce. Stříž ve čtvrtek řekl, že předpokládá, že někdy v průběhu srpna či září by situaci chtěl vyřešit rozhodnutím ministra. Podle Stříže je tak velmi pravděpodobné, že od srpna funkci dočasně zastane Daňhelův náměstek Radek Bartoš.

X X X

 Janoušek žaluje stát. Chce 155 milionů kvůli kauze, ve které ho osvobodili

Podnikatel a lobbista Roman Janoušek chce od státu omluvu a odškodnění přes 155 milionů korun kvůli kauze úhrad pro společnost Chambon. V té byl v únoru pravomocně zproštěn obžaloby. Kvůli stíhání zablokovala Janouškovi na zhruba deset let policie finance v hodnotě desítek milionů korun či zlaté cihly. Podání žaloby o odškodné potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti.

 Informovaly o tom v pátek Seznam Zprávy. Kvůli obžalobě Janouška a soudnímu líčení v kauze Chambon policie podnikateli zadržovala podle serveru zhruba deset let majetek, a to zlaté cihly a finanční hotovost za více než 61,5 milionu korun.

Janouškův advokát Lukáš Trojan podle zjištění serveru podal tento týden žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 a odeslal žádost i na ministerstvo spravedlnosti.

„Žadatel požaduje odškodné za náklady obhajoby a odškodné za škodu, jež mu měla být způsobena zajištěním majetku po dobu trestního stíhání, a písemnou omluvu,“ potvrdil mluvčí resortu spravedlnosti Vladimír Řepka. O jakou výši odškodného žádá, však neupřesnil.

Z justiční databáze podle serveru vyplývá, že Janoušek žaluje stát o 155,05 milionu korun. Trojan řekl, že nemá od svého klienta svolení se k čemukoliv vyjadřovat. „S ohledem na mlčenlivost nemohu nic komentovat,“ prohlásil podle serveru.

O osvobození Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost Chambon pravomocně rozhodl v odvolacím řízení pražských Vrchní soud letos únoru. Žalobce tvrdil, že pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítali.

Podle předsedy odvolacího senátu Radka Hartmanna z důkazů nevyplynulo, že by společnost Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala. Pojišťovnám podle něj byla jasná podstata prováděných testů. Pražský městský soud podle něj ve věci provedl rozsáhlé dokazování. „Závěry, které učinil, jsou podle našeho názoru správné a zákonné,“ uvedl v únoru soudce.

Obžaloba tvrdila, že společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce Alexandr Dadam kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu.

Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle Dadama nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Byl obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti.

Právníci obžalovaných už dříve uvedli, že v případu nevznikla žádná škoda, ve vyjádření k odvolání státního zástupce například řekli, že v trestním řízení nebyl zjištěn záměr někoho poškodit nebo uvést v omyl. Rozsudek pražského městského soudu, který všechny obžalované loni na jaře osvobodil, je podle nich správný. Zproštění viny nakonec potvrdil právě i Vrchní soud v Praze.

Janoušek loni v prosinci opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku vězení za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu.

X X X

 Kajínek za mříže zpátky nepůjde, nehoda u Bíteše je podle policie přestupek

Dopravní nehodu omilostněného vraha Jiřího Kajínka ze začátku června uzavřela policie jako přestupek. Kajínek je na svobodě pouze pod podmínkou, že sedm let od milosti udělené bývalém prezidentem Milošem Zemanem v roce 2017 nespáchá další trestný čin. Verdikt vyšetřovatelů o nehodě ho tak uchránil před možným návratem za mříže, půjde však před přestupkovou komisi, která rozhodne o výši pokuty.

 „Policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou ukončili šetření dopravní nehody, ke které došlo v sobotu 3. června po jedné hodině odpoledne mezi obcemi Ořechov a Velkou Bíteší na Žďársku. Řidič vozidla Mercedes Benz při projíždění zatáčky přejel do protisměru a došlo ke střetu s automobilem Škoda Roomster s přívěsem. Spisový materiál jsme zkompletovali a nehodu oznámili místně příslušnému správnímu orgánu,“ stojí ve čtvrtečním oznámenípolicejní komisařky Jany Kroutilové.

Jiří Kajínek podle svých slov o verdiktu policie oficiálně neví. „Nikdo mě nekontaktoval, vím jen, co se napíše v médiích. Nezlobte se, ale tohle je přesně ten případ, kdy se zatím k ničemu vyjadřovat nemůžu,“ řekl v pátek redakci iDNES.cz Kajínek.

Nehoda se stala v sobotu 3. června krátce po poledni mezi Ořechovem a Velkou Bíteší na Žďársku. Kajínek řídil auto značky Mercedes Benz a při projíždění zatáčky přejel do protisměru, kde došlo ke střetu s automobilem Škoda Roomster s přívěsem.

Řidiče škodovky a jeho spolujezdkyni převezla zdravotnická záchranná služba do nemocnice. Na autech vznikla škoda za více než tři sta tisíc korun. Dechová zkouška prokázala, že ani jeden z řidičů před jízdou nepil alkohol.

„Rozhodně jsem nejel jako dobytek. Žádní svědci nehod nejsou. Tedy alespoň já o žádných nevím. Je to nešťastná událost. Mrzí mě to. Nejpodstatnější je, aby byli všichni v pořádku,“ řekl po nehodě Kajínek redakci iDNES.cz. „Snad ne,“ odpověděl tehdy na dotaz, zda se neobává, že může jít kvůli nehodě znovu do vězení.

Když nyní již bývalý prezident Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu Kajínkovi milost, stanovil zkušební dobu na sedm let. V ní se Kajínek nesmí dopustit žádného trestného činu. Pokud by ji porušil, o jeho dalším osudu by rozhodovala hlava státu. Tedy aktuálně prezident Petr Pavel.

Kajínek se na svobodu dostal 23. května 2017. Ve Věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Jeho podmínku hlídá plzeňský krajský soud.

Kajínek měl autonehodu také v roce 2017, když u Plzně nedal přednost v jízdě. Policisté tehdy dopravní nehodu uzavřeli blokovou pokutou a udělením čtyř trestných bodů do karty řidiče.

X X X

 Muž, jenž v Pittsburghu vraždil Židy, čeká na trest

Bývalý řidič kamionu Robert Bowers, který v roce 2018 vpadl do synagogy v americkém Pittsburghu a zastřelil jedenáct lidí, je podle porotců vinen ve všech 63 bodech obžaloby. Rozhodli o tom v pátek. Muži, kterého ke zločinu vedla nenávist k Židům, nyní hrozí trest smrti.

Střelba v synagoze Tree of Life, při níž přišli o život věřící ve věku 54 až 97 let a několik dalších lidí utrpělo zranění, je označována za nejkrvavější antisemitský útok v dějinách Spojených států. Podle vyšetřovatelů tam Bowers začal střílet v čase sobotní bohoslužby puškou typu AR-15 a dalšími zbraněmi a policii řekl, že „všichni Židé musí zemřít“.

Podle agentury AP o jeho odsouzení prakticky nebylo pochyb, neboť i obhajoba na začátku hlavního líčení uznala, že obžalovaný je pachatelem útoku. Rozporovala pouze argumentaci prokurátorů o tom, že hlavní hnací silou jeho počínání byla nenávist.

Dvanáctičlenná porota dala za pravdu obžalobě po přibližně pěti hodinách diskusí během čtvrtka a pátečního dopoledne. Bowerse uznala vinným mimo jiné z „bránění svobodnému uplatňování náboženského vyznání“ nebo ze záměrného ublížení na zdraví souvisejícího s náboženstvím.

Bowers na oznamování verdiktu nijak výrazně nereagoval, stejně jako na jiné momenty soudního procesu, napsala AP.

Obhajoba argumentovala schizofrenií

Stejná porota bude nyní v navazujícím řízení volit mezi trestem smrti a doživotním vězením. Obhajoba dříve nabídla prokuratuře přiznání viny výměnou za doživotí, státní zástupci to však odmítli a rozhodli se u soudu usilovat o trest smrti. Fáze procesu zasvěcená projednávání výše trestu začne 26. června a očekává se, že zabere několik týdnů.

Hlavní líčení začalo na konci května po zdlouhavém výběru poroty z téměř dvou set kandidátů. Bowersovi právníci během něj nepředvolali žádné svědky, ani nepřišli s vlastním důkazním materiálem, čímž dali najevo, že jim jde především o záchranu života jejich klienta. Už dříve přišli s žádostí, aby byla možnost trestu smrti vyloučena, přičemž argumentovali údajnými vážnými duševními problémy klienta, včetně schizofrenie.

zavřít ×

Obžaloba v uplynulých dvou týdnech prezentovala porotcům například Bowersovy příspěvky na sociálních sítích, v nichž dával najevo antisemitské smýšlení a přesvědčení o bělošské nadřazenosti. Ve svém posledním příspěvku na platformě Gab napsal, že se nemůže dál dívat, jak „jsou moji lidé masakrováni“ a dodal: „Jdu do toho.“ Podle prokuratury následně v synagoze vypálil přes sto kulek, nejméně dvakrát přebil svou zbraň a překračoval těla obětí, když hledal další.

Po uznání viny dostanou přeživší útoku a příbuzní obětí možnost u soudu vylíčit, jakým způsobem je čin odsouzeného zasáhl. Někteří z těchto lidí už vypovídali nebo se účastnili čtení rozsudku. V soudní síni v Pittsburghu bylo místy slyšet posmrkávání, zatímco soudce opakoval slovo „vinen“.

„Jsem vděčný Bohu za to, že nás dovedl k tomuhle dni,“ uvedl v prohlášení rabín Jeffrey Myers, který střelbu před necelými pěti roky přežil. „A jsem vděčný policistům, kteří běželi vstříc nebezpečí, aby mě zachránili, a prokurátorům, kteří u soudu bránili moje právo modlit se,“ dodal.

X X X

 Císařské lázně se otevírají, dnes se uskuteční první ze slavnostních večerů

Karlovy Vary (15. 6. 2023) Po dlouhé a náročné rekonstrukci se otevírají Císařské lázně, národní kulturní památka v samém srdci Karlových Varů. Slavnostní večery se uskuteční dnes, v pátek a v sobotu. Od neděle pak budou Císařské lázně přístupné široké veřejnosti a nabídnou dva prohlídkové okruhy.

„Jsem velmi rád, že jsme u dokončení této proměny, která není tak veliká, jak by se mohlo zdát. Z lázní, které podporovaly zdraví těla, se zrodily lázně pro potěšení na duchu. Toto vnímám jako největší přínos velmi citlivé a zdařilé rekonstrukce. S nadšením sleduji obrovský zájem o Císařské lázně, které budou nabízet nejrůznější akce, koncerty a prohlídky po celý rok. Osobně se velmi těším na první dojmy návštěvníků, protože tento prostor považuji za naprosto jedinečný,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Všechny tři slavnostní večery budou zahájeny v sále Atrium, moderace se ujme Marek Eben. Připravena je scénická opening show, prohlídkové video a vystoupené Karlovarského symfonického orchestru.

V neděli se pak budou moci do Císařských lázní podívat první návštěvníci v rámci komentovaných prohlídek. Následovat bude první týden zkušebního provozu, kdy budou také probíhat prohlídky, jejichž celková týdenní kapacita je více než 4 tisíce návštěvníků. Další provoz bude spouštěn v etapách, a to například velká muzejní expozice, prostor kavárny či infocentra. Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení

 X X X

Tvrz Bouda se dočkala výsuvné dělostřelecké otočné věže. Model váží 1,2 tuny

 V pátek dopoledne byl v objektu K-S 22 Horymír na tvrzi Bouda v lesích nedaleko Těchonína odhalen model dělostřelecké výsuvné otočné věže, tedy zbraně, která byla v rámci československého opevnění považována za nejdůležitější součást dělostřelecké tvrze. Nejen v případě Boudy však tato zbraň nebyla nikdy instalována. Z iniciativy a za financování Pardubického kraje, který je vlastníkem tvrze Bouda, tak vznikl pod rukama Ondřeje Schejbala věrohodný model v poměru 1:10 o váze 1,2 tuny.

„O myšlence vytvořit věrohodný model dělostřelecké otočné věže, která měla být hlavní zbraní tvrze Bouda, jsme hovořili již před čtyřmi lety s Martinem Ráboněm a modelářem Ondřejem Schejbalem. Tehdy to vypadalo jako sen, k jehož realizaci bylo tehdy ještě hodně daleko, jelikož neexistovalo příliš mnoho dochovaných plánů, podle kterých by bylo možné model postavit. Nakonec se však díky nezměrnému úsilí všech zapojených historiků a nadšenců podařilo zajistit potřebné výkresy a pod rukama Ondřeje Schejbala vznikl věrohodný a plně funkční model v poměru 1:10, který váží 1,2 tuny. Jsem přesvědčený, že se stane dalším lákadlem pro návštěvníky tvrze, kterým ukáže, jak měla tato zbraň fungovat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Začátky příprav nebyly podle autora modelu Ondřeje Schejbala vůbec jednoduché. „Při zahájení prací jsem vycházel z jediného sestavného výkresu z roku 1937, několika stran strojopisu a výkresů na pancéřové prvky. Ty měly jen orientační kóty a vyznačená těžiště, protože měly sloužit jako podklady pro zamýšlenou přepravu na dělostřelecké tvrze. Později k tomu ještě přibyla německá kopie zadávacích a přejímacích podmínek, což je vlastně takový manuál, který popisuje jednotlivé funkce a obsluhy zařízení věže,“ řekl Schejbal.

Důležitým pro další postup byl přelom roku 2020 a 2021, kde se podařilo získat velké množství archivních podkladů ze Slovenska. „Díky tomu jsem měl najednou k dispozici cca 650 originálních výkresů k věži. Ukázalo se však, že vývoj věže pokračoval i po Mnichovu a některé původní komponenty neodpovídaly původní verzi. Proto se nám také práce na finální podobě modelu protáhly,“ vysvětlil Schejbal.

Výsledný model byl dokončen na jaře letošního roku a v průběhu května přemístěn z Vysokého Mýta do objektu K-S 22 Horymír. Téměř 1,2 tuny vážící model v měřítku 1:10 doplňuje pět figur vojáků vysokých 17 cm, což dodá návštěvníkům představu o stísněných podmínkách ve vybaveném objektu. Pro potřeby výroby vznikly téměř čtyři tisíce výkresů. Pohony zajišťují elektromotory prostřednictvím ozubených soukolí a převodů. Řídící elektroniky jsou ovládány vysílačkou, i když její ovládací panel je pevně připojen k modelu. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Ceny v zemědělství klesly?

„Po 26 měsících došlo k poklesu cen zemědělských výrobců. Meziročně se ceny v zemědělství snížily o 10,2 procenta, což bylo způsobeno především výrazným zlevněním v rostlinné výrobě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny zemědělských výrobců se v květnu meziročně snížily o 10,2 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 24,4 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 33,7 procenta a obilovin o 23,6 procenta. V živočišné výrobě však došlo k růstu cen o 11,1 procenta, protože zdražovala vejce o 38,5 procenta, prasata o 20,7 procenta a drůbež o 14,2 procenta. Díky poklesu cen v rostlinné výrobě by mělo dojít ke zlevnění krmiv, což by v následujících měsících mohlo stabilizovat ceny v živočišné výrobě.

V květnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 3,6 procenta. Jedná se o nižší růst než v dubnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 6,4 procenta. Ceny potravinářských výrobků stouply o 10,6 procenta. Naopak ceny chemických látek se snížily o 13,6 procenta. Zlevňovaly i ropné produkty, kovy a dřevo.

Ceny stavebních prací v květnu meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily pouze o 2,4 procenta, což bylo způsobeno nižší poptávkou. Dokud se výrazně nesníží úrokové sazby na hypotékách, nelze očekávat, že by docházelo k významnému oživení realitního a stavebního trhu. Ing. Štěpán Křeček, MBA, Hlavní ekonom

X X X

 S pomocí kraje pořídí obce nové vybavení do specializovaných ambulancí

Karlovarský kraj vyhlásil koncem roku 2022 nový dotační program, prostřednictvím kterého přispívá obcím na pořízení a obnovu zdravotnické techniky a přístrojového vybavení pro specializovanou ambulantní péči. Celkem 800 000 korun si mezi sebou rozdělí město Nejdek a obec Krajková, které úspěšně splnily podmínky programu. Rozhodla o tom Rada Karlovarského kraje na svém prvním červnovém zasedání.

Uvědomujeme si, že situace ve zdravotnictví není úplně ideální, proto jeho stav intenzivně řešíme. Je to dlouhá a náročná cesta, ale dílčími kroky se nám daří situaci postupně zlepšovat. Kromě toho, že poskytujeme stipendia studentům lékařských fakult, kteří se po studiu vrátí zpět do regionu a posílí tak kapacity zdravotnického personálu, přispíváme také na vybavení a obnovu ordinací lékařů a současně podporujeme menší obce v nákupu nové, modernější lékařské techniky pro jejich specializované ambulance. Naším cílem je zajistit všem občanům našeho kraje dostupnou a kvalitní zdravotní péči,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Maximální výši dotace, tedy 500 000 korun, obdrží město Nejdek. Využije ji na nákup rentgenového přístroje do místní polikliniky. V případě obce Krajková se jedná o finanční příspěvek v hodnotě 300 000 korun, díky kterému bude pořízeno nové přístrojové vybavení do oční ambulance pro děti a dospělé. Poskytnutí dotací musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Mgr. Jarmila Ivasková, tiskové oddělení

X X X

Změna  OSPODu odspodu

 Název závěrečné konference více než tříletého evropského inovativního projektu je vypovídající pro všechny zasvěcené, ale méně pro širokou veřejnost. Pojďme proto stručně vysvětlit, na co čerpal Pardubický kraj finance Z Evropské unie a jak se to projeví v sociální péči o ohrožené děti a rodiny.

 Laik si při slově OSPOD představí soudružku Zubatou z filmu Kolja, případně Barnevern v Norsku. Tedy úřad, který rodinám odbírá děti, pokud se o ně rodina řádně nestará. Nutno ale říct, že úřady tohoto druhu prošly v posledních letech v mnoha evropských zemích velkou proměnou. Partnerem Pardubického kraje v tomto projektu byl podobný úřad v nizozemském Amsterodamu, kde mohli účastníci čerpat zkušenosti a jehož ředitel byl jedním z průvodců projektu. Dalšími účastníky byl výzkumný tým Filozofické fakulty Univerzity Pardubice a společnost Gov Lab.

Nemusí se měnit paragrafy, ale myšlení

„Pilotně jsme připravili tento projekt pro tři orgány sociálně-právní ochrany dětí z obcí s rozšířenou působností a pro krajský OSPOD. Jednalo se o Lanškroun, Českou Třebovou a Žamberk. Cílem bylo zlepšení situace rodin v krizi. Změna způsobu práce OSPODu, využívání nových nástrojů vytvořených na základě analýzy a práce s daty, podporuje lepší spolupráci a vede rodinu k přebírání zodpovědnosti za řešení svých problémů. Teprve pak může dojít k nalezení skutečně funkčního řešení.  Účastníci potvrdili, že není potřeba měnit zákony, paragrafy, ale stačí změnit myšlení a přístup k problémům,“ řekl na úvod radní pro sociální péči a neziskový sektor Pardubického kraje Pavel Šotola.

Rodina je plnohodnotný člen týmu

Účastníci, nebo spíše účastnice, prošly řadou školení a provázení novými metodami, s analytiky rozebíraly dopady různých kroků a seznamovaly se s názory klientů. Podle toho upravovaly postupy ve spolupráci s metodiky a průvodci. Základním východiskem bylo, že rodina je plnohodnotným členem týmu, který hledá nejlepší řešení. Je potřeba jí naslouchat, stavět na jejích silných stránkách, chválit pokroky, poskytovat podporu a chovat se k ní partnersky. Každý člověk je odborníkem na svůj vlastní život. Pokroky mohou být postupné, ale přesvědčivé a udržitelné.

V zahraničí se daří snižovat administrativu a více jezdit za klienty, u nás se stále hodně věcí řeší v kanceláři. I to se nyní mění, rodinám se dostává větší pozornosti. „Vy jste vlastně první, kdo mě vyslechl, koho jsem zajímala,“ řekla jedna z klientek pracovnici OSPODu. A tak by to mělo být pravidlem.

„Pardubický kraj nyní získal prostředky na navazující projekt, díky kterému bychom chtěli získané poznatky šířit dál. Pracovnice zapojených OSPODů nám potvrdily, že změna myšlení sice bolí, ale stojí za to,“ dodal Pavel Šotola. oddělení komunikace a vnějších vztahů  kancelář hejtmana. PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

X X X

 Karlovarský kraj představil vizi v oblasti ICT pro celý region

V zastupitelském sálu městského úřadu v Ostrově proběhlo krajské setkání IT odborníků obcí s rozšířenou působností a obcí II. typu. Uskutečnilo se po několikaleté pauze vynucené koronavirovou krizí. Hlavním cílem konference bylo představit strategii, jež vznikla za účelem rozvíjet IT a smart služby nejen krajského úřadu, ale i úřadů měst a obcí napříč regionem.

Za obnovením setkání krajských IT specialistů stála ambice Karlovarského kraje zapojit do nově vytvořené strategie informačních a komunikačních technologií (ICT) celé území regionu a vzájemně spolupracovat. V oblasti ICT a digitalizace jsme v celorepublikovém porovnání velmi úspěšným krajem, a to jak z pohledu bezpečnosti v kyberprostoru, tak i územní komunikační infrastruktury, která je na vysoké úrovni,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta, do jehož gesce spadá mimo jiné i oblast informačních technologií.

Setkání předcházely návštěvy pracovníků krajského úřadu v jednotlivých obcích s rozšířenou působností. S přihlédnutím k jejich podnětům byla pak vytvořena ICT Strategie Karlovarského kraje, s jejíž podstatou zúčastněné seznámil náměstek hejtmana Vojtěch Franta. Navazující přednáška Jiřího Helikse, vedoucího odboru informatiky krajského úřadu, byla zaměřena na zásobník celkem 45 projektů realizovaných v rámci strategie. Mezi ně patří například vytvoření jednotné digitální platformy pro sběr dat a jejich následné poskytnutí občanům, vypracování návodů a metodik pro města a obce k efektivnějšímu využití centrálních služeb eGovernmentu nebo automatizace rutinních úloh. Blok o Strategii ICT zakončil Martin Lukáš z Akademie digitální ekonomiky, přičemž nastínil varianty financování prostřednictvím dotačních titulů.

Posléze se slova ujali zástupci odboru informatiky krajského úřadu. Obsahem jejich prezentací byla témata jako aktuální stav digitální technické mapy Karlovarského kraje, regionální komunikační infrastruktura nebo kybernetická bezpečnost v návaznosti na novou evropskou směrnici NIS 2 (Network and Information Security).

Odpolední část programu byla vyčleněna společné diskuzi nad prezentovanou problematikou i ostatními náměty. „Další setkání proběhne na podzim letošního roku. Zaměříme se na komplexní představení digitální technické mapy Karlovarského kraje, která od 1. 7. 2023 začíná svůj testovací provoz. Vzhledem k vysoké účasti i kladným ohlasům přítomných plánujeme do budoucna další taková setkání,“ doplnil náměstek hejtmana Vojtěch Franta. Mgr. Jarmila Ivasková, tiskové oddělení

X X X

 DAKO-CZ NA RAIL BUSINESS DAYS NAVÁZALO ŘADU OBCHODNÍCH KONTAKTŮ

V Trojhalí Karolina v Ostravě se od 5. do 7. června uskutečnily Rail Business Days. Své místo na této akci měla také společnost DAKO-CZ z východočeské Třemošnice. Jediný český výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla využil třídenního setkání firem působících v železničním byznysu k setkání se stávajícími zákazníky i k navázání nových kontaktů. Z tohoto pohledu byla velmi významná delegace z Kanady. Setkání s ní se uskutečnilo pod záštitou ACRI, asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu.

DAKO-CZ na svém stánku v rámci Rail Business Days představilo v podobě 3D modelů své produktové portfolio. Konkrétně šlo například o brzdové jednotky pro osobní vozy, nákladní vagóny, tramvaje a soupravy metra. Celá prezentace se již tradičně nesla v duchu motta společnosti We Brake Green, protože DAKO-CZ se soustředí na vývoj a výrobu brzdových systémů a komponent šetrných k životnímu prostředí. Na stánku firmy nechyběla ani prezentace opravných sad na rozváděče a prezentace servisního střediska v Mostě, nové dceřiné společnosti DAKO-CZ.

„O naši expozici byl na Rail Business Days již tradičně velký zájem. Využili jsme této příležitosti prezentovat naše produkty a řešení jak stávajícím zákazníkům, tak zástupcům odborné i laické veřejnosti. Velice bohatá byla možnost vést jednání se zástupci různých zahraničních společností a potenciálních zákazníků. Věřím, že na základě jednání se nám podaří do budoucna získat nové obchodní příležitosti,“ uvedl Miroslav Táborský, technický ředitel
DAKO-CZ.

Na Rail Business Days se zástupci DAKO-CZ tradičně setkávají se strategickými obchodními partnery z České republiky a Slovenska. Letos se uskutečnila zajímavá jednání se zástupci českých i zahraničních dopravních podniků. Potvrdil se při nich, mimo jiné, rostoucí zájem o elektromechanický brzdový systém, jeho je DAKO-CZ průkopníkem. Ve své nejnovější generaci je implementován například v tramvajích společnosti Modertrans v Polsku. Tento typ brzdové jednotky, který nevyužívá olejové hospodářství a je tedy šetrný k životnímu prostředí, bude nově použit u tramvají určených pro německý Woltersdorf ležící na předměstí Berlína nebo pro lotyšské město Daugapils. Zájem o něj projevují i zákazníci z Česka.

Na Rail Business Days se uskutečnila také jednání se zástupci dalších zahraničních společností. Prostřednictvím Velvyslanectví Rakouské republiky se například na stánku DAKO-CZ uskutečnily schůzky se zástupci rakouských společností působících v oboru. Další obchodní jednání se uskutečnila se zákazníky z Alžírska, Slovinska, Polska a Litvy.

„Velmi zajímavé bylo setkání s delegací z Kanady, jež se uskutečnilo pod záštitou Marie Vopálenská z ACRI a které zorganizoval Jan Kubačka, velvyslanecký rada z Velvyslanectví České republiky v Kanadě. Podařilo se mu sestavit delegaci, která byla tvořena zástupci tří dopravních podniků z Calgary, Toronta (TTC) a Vancouveru (Thanslink) a jednoho konkrétního projektu MHD: nové trasy metra/tramvají Finch West v Torontu. Součástí delegace byl též pracovník IT/kybernetické bezpečnosti a zástupci kanadské železniční asociace TRACCS,“ doplnila Jana Kavalír, manažerka marketingu.

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days přilákal 8 043 návštěvníků. Těm se představilo více než 110 vystavovatelů z celkem čtrnácti zemí, na kolejové ploše bylo prezentováno třináct exponátů a v rámci veletrhu proběhly také tři světové premiéry. Akce byla podpořena Moravskoslezským krajem, záštitu nad ním převzaly Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR  a další instituce. Další ročníku Rail Business Days se v Ostravě uskuteční od 11. do 13. června 2024./jm/

X X X

 Stavba protipovodňové ochrany Štěnce je hotová

 Na podzim loňského roku se začalo s realizací projektu, jehož cílem bylo ochránit Štěnec, místní část obce Jenišovice na Chrudimsku, před velkou vodou. Začátkem června pak byla stavba za necelých 7 milionů dokončena. Jde o první stavební akci, kde zajišťoval financování a technický dozor Institut environmentálních výzkumů a aplikací (IEVA), jehož zakladatelem je Pardubický kraj.

 Na Řepnickém potoce je vybudován rozdělovací objekt přibližně 500 metrů nad obcí, jenž k ní pustí jen takové množství vody, které bezpečně proteče zatrubněním ve Štěnci. Zbývající průtok bude směřovat přes Štěnecký rybník a obci se zcela vyhne. „Ve Štěnci čekali na takové opatření už delší dobu, je proto skvělé, že se stihlo za několik měsíců vybudovat a povodně v této části Jenišovic snad budou minulostí. Stěžejní pro nás bylo, že jsme mohli akci investorsky převzít od Lesů ČR, podařilo se nám odkoupit všechny pozemky, a že IEVA získala na projekt finanční podporu prostřednictvím Norských fondů z výzvy Bergen, která pokryla asi 85 procent celkových nákladů na stavbu,“ uvedl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

Institut zapracoval v roce 2020 protipovodňové opatření pro Štěnec do své Regionální strategie adaptačních opatření (ReSAO). V průběhu letošního roku IEVA pořádá semináře pro obce, kterých by se mohly dotknout další plánované aktivity, jejichž cílem je řešení problémů se suchem a nedostatkem vody. „Prověřujeme nyní možnosti revitalizace řeky Svitavy v úseku mezi Březovou nad Svitavou a Hradcem nad Svitavou tak, aby došlo ke zlepšení stavu koryta a nivy řeky. Dalším projektem, na kterém pracujeme, je revitalizace Banínského potoka. Kromě toho se nám podařilo zrealizovat výsadby u cyklostezky z Jevíčka do Velkých Opatovic. Chystáme i výsadbu na polní cestě, která propojuje město Luži s místní částí Radim,“ představil záměry Institutu environmentálních výzkumů a aplikací jeho ředitel Petr Řezníček. Bc. Denisa Píšová, kancelář hejtmana

 X X X

 Bulharské pobřeží bezpečné

Asociace cestovních kanceláří České republiky reaguje na zprávu, kterou zveřejnila některá média a která hovoří o tom, že v Bulharsku hrozí nebezpečí v důsledku velkého množství sladkovodního planktonu vyplaveného do Černého moře v oblasti Oděsy v souvislosti s protržením Kachovské přehrady. Zprávu prý poskytl novinářům jistý Viktor Komarin, ředitel Ukrajinského národního centra mořské ekologie.

Podle komunikace Asociace s bulharskými partnery, není takové tvrzení podložené žádnými argumenty a nebere v úvahu mnoho skutečností, které toto tvrzení zpochybňují. Jedná se především o velkou vzdálenost Oděsy od pobřeží Bulharska (více než 700 km) a především o skutečnost, že ještě před bulharským pobřežím se v Rumunsku vlévá do Černého moře jedna z největších evropských řek Dunaj.

V tuto chvíli je tedy naprosto neopodstatněné vyvolávat v době rozbíhající se vrcholné turistické sezóny paniku mezi lidmi, kteří do Bulharska na dovolenou míří.

Je samozřejmé, že příslušné rumunské i bulharské orgány celou situaci monitorují a v případě nebezpečí budou veřejnost včas varovat. Jednat v tuto chvíli jen na základě dohadů Ukrajinského národního centra mořské ekologie je velmi nezodpovědné a zavádějící. Jan Papež, Asociace cestovních kanceláří ČR

 X X X

 Kraj podpoří amatérský sport i světové a evropské šampionáty

Částka 200 tisíc korun na stavbu tribuny kuřimských házenkářů, stejná suma na pořízení zahradního traktoru a vybudování sociálního zařízení Sportovního klubu v Řícmanicích, 180 tisíc na opravu podlahy tělocvičny v budově sokolovny v Moravských Knínicích nebo například 150 tisíc korun na opravu travnatých ploch FK Znojmo.

Krajská rada ve středu (14. června 2023) schválila dotace nejen pro sportovní organizace, ale i na podporu pořádání významných sportovních akcí.

Návrhy radních musí ještě schválit zastupitelé, kteří zasednou 22. června. „Chtěli jsme podpořit co největší počet klubů a sportovních organizací a celkovou částku 35 milionů navýšili ještě o 460 tisíc korun. Díky tomu rozdělíme 15 milionů na projekty výstavby, rekonstrukcí a oprav sportovních zařízení mezi 98 žadatelů. A částkou 20,4 milionu chceme podpořit samotné aktivity celkem 187 sportovních organizací,“ říká hejtman Jan Grolich.

Kraj podpoří celkovou sumou 12,7 milionu korun také pořádání významných sportovních akcí. „Původní částku 12 milionů jsme navýšili o 685 tisíc korun. Přispějeme tak organizátorům celkem 64 sportovních podniků v kraji včetně těch nejvýznamnějších,“ dodal Grolich.  Kraj tak letos podpoří například i Mistrovství světa a Evropy v tanečním sportu a Brno Open Dance Festival, tradiční Brněnskou laťku, Mistrovství Evropy v jachtingu nebo třeba Mistrovství světa v nohejbale juniorů.

 Důraz na služby v terénu a efektivní/udržitelnou síť sociálních služeb – Rada JMK schválila nový Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb

Na středečním jednání schválila Rada JMK v pořadí již šestý Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Jihomoravském kraji. V období 2024–2026 bude kraj pokračovat ve svém dlouhodobém záměru, kterým je podpora terénních a ambulantních služeb.

„Jde o služby, které jsou poskytovány v přirozeném prostředí občanů a umožňují jim žít se svými blízkými, rodinami a v komunitě. Nejde o nový trend, Jihomoravský kraj je regionem, kde péče o rodinu a blízké je pro mnoho lidí přirozená a kraj na tuto skutečnost reaguje. Kraj jako správce této sítě musí při plánování sociálních služeb myslet jak na to, aby služby byly efektivně a udržitelně financované, tak i zároveň na podporu a rozvoj klíčových služeb, které reagují na to, co občané kraje opravdu potřebují,“ komentuje Jana Leitnerová, radní pro sociální a rodinnou politiku. 

Kraj i nadále bude pokračovat v procesu transformace a deinstitucionalizace péče o osoby se zdravotním postižením, který potvrzuje, že lidé s postižením mohou žít v běžných domech a více samostatně. „Plánujeme také podporovat služby pro osoby s chováním náročným na péči, kteří potřebují vysoce individuální přístup, ale i pro děti, dospívající a dospělé občany se zkušeností s duševním onemocněním. I v tomto tématu klademe důraz na terénní komunitní a ambulantní služby v návaznosti na transformaci psychiatrických nemocnic,“ přibližuje Leitnerová a dodává: Snahou kraje je pružná síť dostupné podpory a pomoci občanům kraje, kteří jsou nějak znevýhodněni či ohroženi, ať už kvůli věku, postižení nebo sociální situaci.“

Střednědobý plán rozvoje sociální služeb je klíčový strategický dokument Jihomoravského kraje určující základní principy a pravidla pro oblast plánování rozvoje sociálních služeb a dalších procesů, které na poskytování sociálních služeb přímo navazují. V současné době je v krajské síti sociálních služeb zařazeno více než 400 sociálních služeb poskytovaných více než 120 poskytovateli sociálních služeb. A připojuji ještě TZ z dnešní tiskové konference v Blansku – začne projektování cyklostezky mezi Blanskem a Adamovem:

Plánovaná cyklostezka mezi Blanskem a Adamovem vyřeší bezpečnost cyklistů. Projektová dokumentace má zelenou

Bude sloužit nejen turistice, ale mnohonásobně zvýší bezpečnost cyklistů, kteří se vydají na cestu mezi Blanskem a Novým hradem v Adamově. Nová cyklostezka bude dlouhá přes 4 kilometry, hned několikrát překročí řeku Svitavu, přinese tři lávky a dokonce jeden cyklomost. 

Představitelé kraje ve středu 14. června 2023 podepsali smlouvu na zpracování dokumentace pro stavební povolení, realizaci stavby a inženýrskou činnost spočívající ve vyřízení stavebního povolení. Stalo se tak přímo v místech, kde nová cyklostezka vznikne – u mostu poblíž ČKD Blansko. Projektovou dokumentaci k nové cyklostezce a autorský dozor bude mít na starosti společnost Dopravně inženýrská kancelář z Hradce Králové. Tyto práce přijdou na 4 miliony korun (bez DPH). Celkové náklady na vybudování v poměrech jižní Moravy unikátní stavby jsou odhadovány na 202 milionů korun (bez DPH).

Střídavě na levém a pravém břehu Svitavy tak vznikne úplně nová liniová stavba. „Jedná se o vysoce frekventovaný úsek cyklisty s dojížďkou za prací, za službami a cykloturistikou. Proto je tolik potřeba zajistit bezpečnost cyklistů a oddělit je od motorovou dopravu od té nemotorové. Za další důležitý aspekt považuju její přínos pro snižování motorové dopravy na životní prostředí v bezprostřední blízkosti CHKO Moravský kras. Řada lidí si pro výlet do přírody určitě zvolí raději kolo,“ konstatuje náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Pro Blansko se jedná o zcela zásadní stavbu.  Zatím musejí cyklisté na cestě k Adamovu překonávat frekventovanou silnici II/379, kudy projíždí tisíce aut denně. Hlavně v létě se v těchto místech vyskytuje obrovský počet cyklistů. Často se tam stávají dopravní nehody,“ vítá první krok k realizaci cyklostezky starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha. 

Jihomoravský kraj zatím žádnou tak technicky a finančně náročnou stavbu cyklostezky nerealizoval. S ohledem na složitý terén musí být na několika místech postaveny opěrné a závěrné zdi, které umožní zachování dostatečné šířky stezky pro chodce a cyklisty. „Ty budou umístěny především v nejužších místech mezi dráhou a řekou. Tam budou umístěné také mikropiloty s ohledem na bezpečnost provozu na železnici,“ dodává náměstek Zámečník.

Financování nové cyklostezky chce kraj řešit z evropských prostředků z Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti – tedy v rámci Operačního programu IROP (spolufinancování do 85 % celkových uznatelných nákladů) nebo Státního fondu dopravní infrastruktury (limitní příspěvek SFDI 85 % z uznatelných nákladů stavby). Nová cyklostezka totiž povede na dálkové mezinárodní trase EuroVelo 9 a splní kritéria Evropské cyklistické federace na bezpečnost těchto dálkových tras. Mgr. Petr Holeček, odbor tiskových věcí a marketingu

 X X X

PEUGEOT RALLY CUP MEZI VINICE  NA JIHU  MORAVY

Už tento pátek odstartoval v pořadí 18. ročník Agrotec Petronas Rally, kterou známe také jako Rally mezi vinohrady. Specifická a krásná soutěž si za dobu svého trvání vydobyla pevnou pozici v PSG Mistrovství ČR v automobilových soutěžích. Součástí podniku je tradičně také seriál Peugeot Rally Cup, který v Hustopečích ukončí první polovinu letošní sezóny.

 Posádky Peugeot Rally Cupu nemají v České republice mnoho příležitostí k jízdě na šotolinovém povrchu, a právě takové rychlostní zkoušky nabízí jihomoravská soutěž. Když se k tomu přidá krásné okolí Pálavy, parádní divácká atmosféra a skvělá organizace podniku není divu, že jsou Hustopeče tak oblíbené.

David Štefan startoval s úplně novým vozem Peugeot 208 Rally4 poprvé v Českém Krumlově a společně s Ondřejem Vichtorou a startovním číslem 26 vyrazí v pátek v podvečer mezi vinice. „Na Hustopečích jsem startoval už čtyřikrát, ale s Peugeotem nás čeká premiéra. Těším se na místní erzety a jsem zvědavý, jak se nám bude s tímhle autem dařit, protože rychlostní zkoušky kolem Hustopečí jsou velmi specifické. Po Krumlově jsme museli vyměnit servo a doufám, že bude fungovat, protože vyzkoušet ho stihneme až na shakedownu. Jinak očekávám, že bude standardně pekelné horko, v naší skupině početná konkurence a velkou výzvou budou také noční průjezdy na šotolině,“ nechal se slyšet David Štefan.

Další posádkou startující s vozem Peugeot 208 Rally4 je Robert Hordossy se Štěpánem Palivcem. Zkušená dvojice bude bojovat nejen o umístění v cupu, ale pochopitelně také v hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou. „Asi nebudu jediný, když řeknu, že Hustopeče jsou mým oblíbeným závodem. Před dvěma lety jsem tady dojel třetí a před rokem druhý ve dvoukolkách. Letos je ale konkurence o poznání silnější, takže si netroufnu odhadovat naše šance. Ale moc se těším a doufám, že konečně prolomíme smůlu z úvodu sezóny,“ řekl krátce Robert Hordossy.

 I když letos startuje pouze na vybraných podnicích, Hustopeče si nikdy nenechá ujít turnovský Dominik Brož. Se starším Peugeotem 208 v provedení R2 dokáže být velmi rychlý především na jeho oblíbené šotolině. „Máme jediný cíl. Užít si závody a dva dny mezi kamarády. Letos nejedeme všechno, takže se opravdu jen bavíme. Tím ale neříkám, že nebudeme závodit a bojovat o vteřinky. To pochopitelně budeme, ale s pocitem, že nám o nic nejde, a že uděláme radost sobě i našim fanouškům,“ prozradil své plány Dominik Brož.

 „Když říkám, že každá česká soutěž má svůj specifický charakter, tak o Hustopečích to platí dvojnásob. Na jih Moravy se vždy moc těšíme, Hustopeče jsou velmi kompaktní a většina rychlostních zkoušek se jede v dosahu města a servisní zóny. Vše umocňuje letní počasí a krásná krajina v okolí Pálavských vrchů. A šotolinové tratě ve vinicích jsou vždy perfektním zážitkem nejen pro posádky, ale také pro všechny příznivce rally,“ dodal Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR. PEUGEOT RALLY CUP CZ Jan Koudelka

X X X

FILIP SALAČ ZAHÁJIL GP NĚMECKA ČTVRTÝM ČASEM V TRÉNINKU

Letošní seriál Mistrovství světa silničních motocyklů má opravdu nabitý kalendář a tým QJ MOTOR GRESINI RACING se z italského Mugella ihned přesunul na Sachsenring, který považuje Filip Salač za svůj domácí podnik. Dějiště Velké ceny Německa je od bydliště našeho jezdce vzdáleno necelých 300 kilometrů a za Filipem se na Sachsenring vydává pravidelně velké množství českých fanoušků. Také proto bude Filip startovat opět s novým designem přilby s odkazem na Českou republiku.

V prvním volném tréninku zajel Filip Salač své nejrychlejší kolo v čase 1’24.4070 a překonal ho pouze Acosta, Lopez a Gonzalez. Po dešťové přeháňce panovaly na trati smíšené podmínky, takže dosažený čas z úvodu dne už Filip nevylepšil.

„První trénink byl poměrně dobrým startem do tohoto víkendu. Podařilo se mi zajíždět stabilně rychlá kola i na tvrdé pneumatice a ke konci jsem dosáhl na dobrý čas, který v tu chvíli znamenal čtvrté místo. Před druhým tréninkem zapršelo, takže trať byla nejdřív mokrá a pak začala rychle osychat. Nám se k tomu přidaly ještě technické problémy s motorkou a už jsme nedokázali zrychlit. Každopádně se těším na zítřejší kvalifikaci a věřím, že budeme opět úspěšní,“ komentoval úvodní den na Sachsenringu  Filip Salač #12.   Čtvrtým místem v kombinovaném hodnocení je Filip Salač opět blízko k přímému postupu do druhé části sobotní kvalifikace. Jan Koudelka, AMK

X X X

 FILIP SALAČ ODSTARTUJE V NĚMECKU V  NEDĚLI  Z  PÁTÉ ŘADY

Na německém okruhu Sachsenring pokračuje druhým dnem Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland. Filip Salač, startující za tým QJ MOTOR GRESINI RACING, potvrdil dnes přímý postup do druhé části kvalifikace, ale zaznamenal také dva lehčí pády. První ve třetím volném tréninku a poté v závěru kvalifikace. Do zítřejšího závodu odstartuje náš jezdec ze třináctého místa.

Poslední volný trénink se jel na mokru a časy na kolo byly přibližně o 10 vteřin horší. Filip Salač byl i na vodě rychlý a sérii tréninkových jízd zakončil sedmou pozicí. Do kvalifikace trať uschla, Filip se přiblížil svému nejrychlejšímu včerejšímu času, ale tentokrát to stačilo jen na 13. místo. Pouhých sedm desetin vteřiny je rozdíl mezi pole position a pátou řadou. Tak vyrovnaná je letos světová špička v kategorii Moto2.

 „Dneska se mně příliš nedařilo. Byl to náročný den, ale dokázali jsme být rychlí i za mokra. Pak jsem ale upadl, takže jsme se soustředili na přípravu motorky do kvalifikace. Ta už se jela na suchu, cítil jsem se dobře, ale v každém měřeném kole jsem udělal nějakou chybu. Dojel jsem si pro nové pneumatiky, abych mohl zajet rychlé kolo, ale chyboval jsem na brzdách do první zatáčky a uletěl mi předek. Omlouvám se celému týmu za havárii, nyní se soustředíme na závod, rozebereme ještě jednou dnešní den a uvidíme, co z toho dokážeme vytěžit,“ vysvětlil Filip Salač #12.

Kvalifikaci do zítřejšího závodu kategorie Moto2 ovládl Pedro Acosta, druhou pozici vybojoval Tony Arbolino a Jake Dixon skončil třetí. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.