Polovica Slovákov: Ukrajincom sa pomáha až príliš. V Bratislave mimoriadna situácia, väčšie skupiny migrantov. V Izraeli zahynulo 100 ľudí, ďalších 200 Palestínčanov. SR zničila kazetovú muníciu, nešla na Ukrajinu

Takmer polovica Slovákov si myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš a pomoc by mala byť časovo obmedzená. Vyplýva to z prieskumu verenej mienky Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá o tom informuje na svojom webe. Prieskum tiež odhalil obavy Slovákov, že „dodávky zbraní len predlžujú vojnu“.

 K tvrdeniu, že Ukrajincom sa pomáha až príliš, sa prikláňa takmer polovica respondentov. Z toho 8,1 percenta s ním súhlasí, 31,7 percenta úplne súhlasí a deväť percent súhlasí čiastočne. Nesúhlasí s ním 7,4 percenta opýtaných, úplne nesúhlasí 20,2 percenta a čiastočne nesúhlasí 8,3 percenta. Možnosť ani súhlasím ani nesúhlasím si vybralo 15,3 percenta respondentov.

„V odpovediach respondentov sme identifikovali únavu zo solidarity, ktorá môže byť spôsobená viacerými faktormi. Môžu za tým byť ekonomické tlaky, politické faktory, ale aj vplyv médií,“ uviedla sociálna psychologička Jana Papcunová z CSPV SAV. Skonštatovala, že k pocitu únavy voči utečencom prispeli ekonomické problémy a politická kampaň na Slovensku. Taktiež zdôraznila, že neustála medializácia utečeneckej krízy môže znecitliviť verejnosť.

 „Je nevyhnutné uvedomiť si, že únava zo solidarity je prirodzenou ľudskou reakciou na dlhotrvajúce a zaťažujúce krízy. Riešenie únavy zo solidarity a jej dôsledkov je kľúčové pre udržanie sociálnej súdržnosti a podporu hodnôt empatie, tolerancie a solidarity v hostiteľských komunitách,“ uzavrela.

Z prieskumu tiež vyplynuli obavy Slovákov, že „dodávky zbraní len predlžujú vojnu“. K tomuto tvrdeniu sa prikláňa vyše 55 percent respondentov. Z toho 7,3 percenta s ním súhlasí, 39,2 percenta úplne súhlasí a 8,7 percent súhlasí čiastočne. Nesúhlasí s ním 5,7 percenta opýtaných, úplne nesúhlasí 20,6 percenta a čiastočne nesúhlasí 5,1 percenta. Možnosť ani súhlasím, ani nesúhlasím si vybralo 13,4 percenta respondentov./agentury/

X X X

Danko: Pellegrini musí povedať, či podľahne pokusom Šimečku. Pre SNS je premiérom Fico

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená urobiť všetko pre to, aby čo najskôr vznikla nová vláda. Po sobotňajšom mimoriadnom sneme SNS to uviedol predseda strany Andrej Danko. Na sneme dostal opätovne dôveru viesť SNS.

 Danko priznal, že národniari majú ambíciu byť súčasťou vlády, nechcú sa tam však tlačiť za každú cenu. „Podporíme akúkoľvek vládu, kde bude Robert Fico premiér,“ zdôraznil Danko. „Aj keby sa predseda Smeru-SD rozhodol pre spojenie spolu s Hlasom a KDH, akceptovali by sme to a takúto vládu by sme podporili,“ dodal s tým, že vládu, v ktorej bude PS alebo SaS, jeho strana nepodporí.

Podľa Danka sa však musí predseda Hlasu Peter Pellegrini jasne vyjadriť, či má záujem vstúpiť do koalície so Smerom. „Musí verejnosti zodpovedať definitívne otázku, či podľahne pokusom Michala Šimečku (PS), alebo je pripravený ísť na pozíciu predsedu parlamentu a spolupracovať s vládou Roberta Fica,“ poznamenal.

SNS bola so Smerom súčasťou vládnej koalície naposledy v rokoch 2016 až 2020, keď Pellegrini a ďalší čelní predstavitelia Hlasu ešte pôsobili v Smere. Z Ficovej strany Pellegrini odišiel pred tromi rokmi a založil vlastnú stranu.

 Cieľom podľa neho musí byť čo najskôr ukončiť mandát vlády odborníkov premiéra Ľudovíta Ódora. „Slovensko potrebuje inú, sociálnu vládu, vláda podporovateľov Progresívneho Slovenska musí čo najskôr skončiť,“ vyhlásil.

„SNS chce dôstojnú pozíciu vo vláde, ale zároveň nechceme byť do počtu. Pre nás je priorita zostaviť vládu. Musí skončiť liberálna vláda, to je naše hodnotové nastavenie. Za každú cenu sa do vlády tlačiť nebudeme,“ povedal Danko.

Predseda SNS nepomenoval ani rezorty, o ktoré jeho strana po prípadnom vstupe do koalície má záujem. Štefan Kuffa a Rudolf Huliak, ktorí sa dostali do Národnej rady na kandidátke SNS, pred niekoľkými dňami vyhlásili, že by v novej vláde so Smerom a Hlasom chceli ministerstvá pôdohospodárstva a životného prostredia. Samotný Danko pred voľbami hovoril o tom, že strana by si vo vláde mohla nárokovať ministerstvo dopravy. Šéf SNS však označil za predčasnú akúkoľvek debatu o konkrétnych funkciách. “Čo beží médiami, to sú rozprávky,“ povedal.

Šéf národniarov zatiaľ nemá dohodnuté stretnutie v trojici s lídrami Hlasu a Smeru. To sa pravdepodobne neuskutočni ani v pondelok, keď máju poslanci prevziať osvedčenia a v ten istý deň by sa malo konať prvé stretnutie parlamentného klubu SNS. Poobede sa má predseda strany stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Danko však verí, že stretnutie lídrov troch strán by sa budúci týždeň malo podariť.

SNS so ziskom 5,62 percenta hlasov vo voľbách tesne prekročila päťpercentný volebný prah. Strane pripadlo v 150-člennom parlamente desať kresiel. Okrem Danka zvyšných deväť poslancov za SNS však nie sú členmi tejto strany. Danko tvrdil, že napriek tomu poslanecký klub SNS bude jednotný.

Väčšinu v parlamente by mala tiež vládna koalícia na čele s PS, ktorej súčasťou by boli tiež Hlas, ďalej SaS a KDH. Pellegrini predtým povedal, že takáto koalícia by už z hľadiska počtu zúčastnených strán bola rizikovejšia ako trojkoalícia a tvorili by ju názorovo odlišné strany. Napríklad KDH odmieta zavedenie registrovaných partnerstiev, čo je jednou z priorít PS. Podľa Pellegriniho má jeho strana hodnotovo bližšie k Smeru.

 Na sobotňajšom mimoriadnom sneme okrem zhodnotenia parlamentných volieb (30. 9.) predstavitelia SNS vytýčili politiku strany po voľbách a postup pri povolebných rokovaniach, opätovne tiež zvolili Danka za predsedu SNS./agentury/

X X X

Bratislava vyhlásila mimoriadnu situáciu, v meste sa koncentrujú väčšie skupiny migrantov

Bratislavský magistrát vyhlásil od soboty na území hlavného mesta SR mimoriadnu situáciu z dôvodu tranzitnej migrácie, informoval hovorca hlavného mesta Bratislavy Peter Bubla. Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom migrantov na území Bratislavy je podľa mestskej polície pod kontrolou.

Tým, že okolité štáty uzatvorili hranice, v hlavnom meste sa začínajú koncentrovať väčšie skupiny migrantov, a to vrátane matiek s deťmi, vysvetli hovorca mesta.

„I keď riešenie uvedenej témy je primárne úlohou štátu, hlavné mesto v tejto situácii nemôže zostať len pasívnym pozorovateľom. V spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj mimovládnymi organizáciami sa koordinujeme a pomáhame s ubytovaním pre matky s malými deťmi, so zabezpečením jedla, pokrývok, ako aj potrebných liekov,“ spresnil hovorca Bratislavy s tým, že vyhlásenie mimoriadnej situácie umožňuje mestu operatívne a efektívnejšie zvládanie poskytovania pomoci.

Policajné kontroly na hraniciach Česka a Slovenska

Mestská polícia na sociálnej sieti uviedla, že situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom migrantov na území Bratislavy je pod kontrolou. Mestská polícia sa spolupodieľa na ich priebežnom monitorovaní a pomáha aj so zabezpečením pomoci, najmä pre matky s deťmi.

„Samotný pohyb migrantov nie je nevyhnutné zo strany občanov mestskej polícii nahlasovať. Drvivá väčšina z nich už prešla kontrolami Policajného zboru, ktorý ich eviduje,“ uviedli policajti. Ako dodali, v prípade podozrenie, že by dochádzalo k akémukoľvek páchaniu protiprávneho konania alebo by išlo o inú mimoriadnu situáciu, sú k dispozícii nonstop na linke 159.

„Mestské policajtky a policajti si v rámci hliadkovej činnosti pozorne všímajú okolie a dianie v Bratislave máme aj pod neustálym dohľadom Mestského kamerového systému,“ dodala polícia./agentury/

X X X

Pri teroristických útokoch v Izraeli zahynulo najmenej 100 ľudí, pri odvete ďalších takmer 200 Palestínčanov

Je veľmi pravdepodobné, že poče obetí ešte stúpne. Boje v Izraeli i v pásme Gazi pokračujú.

Najmenej 100 ľudí zahynulo a približne 900 utrpelo zranenia v Izraeli pri rozsiahlych útokoch palestínskych militantov z pásma Gazy, informovali v sobotu izraelské médiá s odvolaním sa na zdravotníkov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Izraelské následné odvetné útoky zabili v pásme Gazy 198 ľudí a zranili ďalších 1600 osôb, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v tejto palestínskej enkláve.

Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, vypálilo v sobotu ráno na Izrael 2200 rakiet a spustilo tak deň násilia.

Palestínčania prišli viacerými spôsobmi

Ozbrojení Palestínčania prenikli na územie Izraela aj po súši, po mori a zo vzduchu. Ich masívny útok bol prekvapením, uviedla izraelská armáda. V súčasnosti prebiehajú ťažké boje medzi militantmi z Hamasu a izraelskou armádou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že Izrael je vo vojne.

Počet mŕtvych na oboch stranách stúpa priebežne celý deň. Úrady v Izraeli najprv hlásili jednu zabitú obeť, 60-ročnú ženu v meste Gedera. Zomrela, keď raketa Hamasu zasiahla bytový dom, v ktorom bývala. Počet zabitých potom úrady aktualizovali na 22, následne ich zvýšili na najmenej 100.

Úrady v palestínskej enkláve, v pásme Gazy, pôvodne oznámili 22 zabitých, ale tento počet čoskoro zvýšili.

Vzhľadom na meniacu sa situáciu je možné, že počty mŕtvych a ranených budú na oboch stranách ďalej stúpať, aktuality.sk

X X X

Rakúsky prezident Van der Bellen navštívil Slovensko, stretol sa s Čaputovou

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen absolvoval spolu s manželkou neformálnu návštevu na Slovensku.

 Rakúsky prezident Van der Bellen navštívil Slovensko, stretol sa so Zuzanou Čaputovou. Počas nej sa stretol so slovenskou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Prezidentka priblížila, že na neformálnom stretnutí v Slovenskej národnej galérii diskutovali aj o aktuálnej politickej situácii v oboch krajinách./agentury/

X X X

Danko by podporil aj vládu Smeru, Hlasu a KDH. Vedenie kresťanských demokratov to odmieta

Napriek tomu, že je dnes najpravdpodobnejšou možnosťou práve vláda Smeru, Hlasu a SNS, lídri troch strán ešte spoločné stretnutie nemali. Andrej Danko dnes hovoril aj o tom, že SNS by podporila aj vládu, v ktorej by namiesto národniarov sedeli kresťanskí demokrati. Predsedníctvo KDH však včera koalíciu so Smerom odmietlo.

Smer v týchto dňoch rokuje o podobe budúcej vlády, prezidentka na to dala Robertovi Ficovi 14 dní. Plynú od pondelka. Najviac sa hovorí práve o kabinete zloženom zo Smeru, Hlasu a SNS.

Hoci sa SNS do parlamentu dostala, jediný člen strany, ktorý sa prekrúžkoval do parlamentu, je samotný Danko. Kandidátka národniarov bola zložená z členov SNS, ľudí zo strany Život Tomáša Tarabu, Národnej koalície okolo Rudolfa Huliaka a niekoľkých nezávislých kandidátov.

„Som v kontakte s pánom Huliakom, pánom Michelkom, pani Šimkovičovou aj pánom Tarabom. Sme jednotní,“ vyhlásil Danko po sneme SNS, na ktorom bol znovuzvolený za predsedu. Danko novinárom tiež povedal, že sa po žiadnej funkcii „netrasie“.

Hoci je najskloňovanejšou možnosťou práve koalícia zo strán Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Andreja Danka, predsedovi národniarov sa tempo rokovaní nepozdáva. „Aj keď telefonujem, Petra Pellegriniho nemám šancu zastihnúť,“ tvrdil Danko ešte v piatok pre RTVS o jednom s potenciálnych koaličných partneroch.

„Bol som už pri zostavovaní vlády, ale nerozumiem tomu tempu a spôsobu. Je pre mňa nepredstaviteľné, že sme ešte nemali spoločné stretnutie všetci traja,“ konštatoval niekoľko hodín pred snemom Slovenskej národnej strany. Dodal, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Podľa dnešných vyhlásení Andreja Danka sa rokovanie troch predsedov ešte stále neuskutočnilo.

Predsedníctvo KDH odmietlo Smer

Či sa už Danko s Pellegrinim skontaktoval, sme sa pýtali aj strany Hlas. Hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková odmietla komentovať prebiehajúce rokovania o zostavovaní vlády. Samotný Pellegrini pritom na internete zverejnil počas dňa fotku, ako varí fazuľovicu. Zo slov Danka však vyplýva, že strenutie trojice lídrov sa ešte neuskutočnilo. „Tak, ako to dobre začalo v utorok, stretnutia v trojici neboli,“ tvrdil Danko po sneme.

I keď sa koalícia Smeru, Hlasu a SNS dnes javí ako najpravdepodobnejšia, Danko pripúšťa, že by teoreticky mohla vzniknúť aj bez klubu národniarov s KDH. Takúto vládu by SNS svojimi mandátmi podporovala tiež. Verí však, že sa s Pellegrinim a Ficom stretne už búduci týždeň.

Predsedníctvo KDH včera práve koalíciu so Smerom odmietlo. „Po rokovaní predsedníctva naďalej platí, že KDH do vlády so stranou Smer nevstúpi. KDH zároveň odmieta hrať hru Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktorí sú podľa medializovaných informácií už dohodnutí na zostavení budúcej vlády,“ vyhlásil v piatok po rokovaní predsedníctva šéf hnutia kresťanských demokratov Milan Majerský

Šéf národnarov Danko tvrdí, že je zaskočený z vyjadrení Petra Pellegriniho po stretnutí v prezidenskom paláci. Ten novinárom povedal, že nebude žiadnou „podržtaškou“ a jeho strana nebude nikomu výťahom k moci, „aby si tu krajinu mohol zase zobrať do rúk a robiť si tu, čo chce“.

SNS však podporí vládu iba, ak premiérom bude Robert Fico. Danko je podľa svojich slov zvedavý či šéf Hlasu podľahne pokusom predsedu PS Šimečku, alebo je pripravený ísť do vlády so Smerom a SNS, „ktorá je jasná“. Pellegrini by podľa medializovaných informácií v takejto vláde zastával post predsedu parlamentu

Štvorkoalícia na čele s Pellegrinim

Práve Progresívne Slovensko ponúklo na rokovaniach Petrovi Pellegrinimu v prípadnej vláde premiérsku stoličku. Išlo by o štvorkoalíciu strán PS, Hlas, KDH a SaS. Aj táto možnosť je stále otvorená, napriek tomu, že dnes má poverenie na zostavenie vlády Smer. „Veci sa pohli dopredu a po tom, ako je Michal Šimečka pripravený upustiť od postu premiéra, je na ťahu Peter Pellegrini,“ skonštatoval šéf KDH, ktorý ešte vo štvrtok tvrdil, že hnutie ide do opozície.

Pre vstup do takéhoto zoskupenia má však Hlas ešte jednu podmienku — ministerstvo vnútra by muselo byť pridelené strane Petra Pellegriniho. Progresívci im však túto stoličku dať nechcú, napriek tomu, že už ich k tomu priamo či nepriamo vyzvali Branislav Gröhling či Mária Kolíková zo SaS.

Nechcú byť do počtu

Napriek tomu, že Danko tvrdí, že sa za rezortmi „netrasie“, kandidáti zvolení za SNS Štefan Kuffa či Rudolf Huliak už prejavli záujem o niektoré rezorty. Pre dvoch kandidátov SNS je kľúčové získať pre stranu ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia. „O ďalších záležitostiach mi momentálne neprináleží rozprávať. Všetko bude otázkou rokovaní,“ povedal Rudolf Huliak denníku Postoj. Kuffa by okrem iného chcel na „zastaviť genderovú ideológiu na všetkých školách vrátane univerzít“.

Danko dnes však na tlačovej konferencii pripomenul, že súčasnou prioritou je zostaviť vládu, „až potom riešiť, kto bude mať akú pozíciu“. Jeho strana však nemá v pláne byť vo vláde do počtu, ale chce dôstojú pozíciu vo vláde, aktuality.sk

X X X

Šimečka: Som pripravený vzdať sa postu premiéra v prospech Pellegriniho. Hlasu treba ponúknuť aj vnútro, odkazuje SaS

Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka potvrdil, že v záujme vytvorenia koalície je pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v prospech Petra Pellegriniho. PS však bude trvať na obsadení postu ministra vnútra. Podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga je však potrebné ponúknuť Hlasu aj pozíciu šéfa rezortu vnútra. PS nesúhlasí a tvrdí, že pre dôveryhodnosť vlády nemožno dať Hlasu premiérsky post i rezort vnútra. Zároveň upozornilo, že podobné verejné výzvy zo strany SaS nepovažuje za šťastný vstup do rokovaní.

 Ako Šimečka ďalej informoval na svojej sociálnej sieti, oceňuje rozhodnutie Kresťanskodemo­kratického hnutia odmietnuť koalíciu so Smerom, ako aj ochotu ďalej rokovať vo štvorkoalícii.

 ne pripravené zabojovať o to, aby nám tu nevládol Robert Fico a aby Slovensko bolo demokratickou a proeurópskou krajinou, kde je garantovaný právny štát,“ uzavrel Šimečka.

Gröhling poukázal na to, že Hlas si môže ako jediný vyberať, s kým pôjde do vlády. „Napokon som rád, že sa PS rozhodlo dať ponuku Hlasu na premiéra. Navyše ďalšou potešujúcou správou je, že po včerajšku je opäť za rokovacím stolom aj KDH,“ podotkol.

Na výber sú podľa neho dve možnosti. „Štvrtá vláda Smeru alebo vláda s Hlasom. Buď bude mať Smer pod palcom kompletne celý štát alebo vznikne slušná prozápadná vláda,“ doplnil Gröhling. Je podľa neho treba vyvinúť maximálne úsilie, aby vznikla vláda bez Smeru./agentury/

X X X

Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom pokračuje výsluchom odsúdeného Kučerku

Na pôde Špecializovaného trestného súdu pokračuje v poradí druhý súdny proces s bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom, v ktorom je súdený spolu s podnikateľom Petrom Koščom prezývaným „pán X“.

  Na programe pojednávania je výsluch právoplatne odsúdeného bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Keďže ten sa nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl, výsluch sa uskutočňuje prostredníctvom telemostu v sídle súdu v Pezinku. Rovnakým spôsobom v stredu 4. októbra vypočuli aj ďalšieho bývalého príslušníka NAKA, neprávoplatne odsúdeného Jána Kaľavského.

 Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané./agentury/

X X X

Polícia odhalila skupinu prevádzačov, ľudí pašovali z Maďarska cez Slovensko ďalej do EÚ

Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície odhalili skupinu prevádzačov pôsobiacich na území Maďarska, Slovenskej a Českej republiky, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová. Vyšetrovateľ obvinil tri osoby zo zločinu prevádzačstva. Hrozí im sedem až desať rokov za mrežami.

„Tieto osoby mali podľa zistení polície dlhodobo vykonávať prevoz nelegálnych migrantov z Maďarska cez územie Slovenska do rôznych členských štátov Európskej únie,“ priblížila hovorkyňa.

 Dvaja páchatelia boli 26. septembra zadržaní na území Slovenska priamo pri prevoze nelegálnych migrantov. Ďalšie vozidlo s nelegálnymi migrantmi zadržali v Českej republike. „Následnými získanými operatívnymi informáciami bol zistený organizátor týchto prevozov, ktorý bol 3. októbra zadržaný v meste Dunajská Streda,“ doplnila Bárdyová./agentury/

X X X

Uviaznutých migrantov zo Sýrie previezli do zariadenia v Ľubochni

Migrantov zo Sýrie, ktorí vo štvrtok (5. 10.) pre zavreté hranice s Poľskom uviazli pri Tatranskej Javorine v okrese Poprad, sa podarilo vo večerných hodinách previezť do zariadenia v Ľubochni pri Ružomberku, potvrdil starosta obce Miroslav Michaľák.

 Za pomoci Okresného úradu v Poprade, prezidentskej kancelárie a Spišskej katolíckej charity sa nám to podarilo vyriešiť. Prišiel zamestnanec charity, ktorý najprv chcel vziať len ženy a deti, oni sa však nechceli rozdeľovať, tak sa mu podarilo dohodnúť umiestnenie v zariadení v Ľubochni. Veľmi nechceli ísť, zrejme čakali, či pre nich predsa len nepríde prevádzač, ale po dlhšom rozhovore s prekladateľom sme ich presvedčili, že tam im bude lepšie. Išlo nám hlavne o to, aby deti boli v teple, myslím si, že nakoniec ich presvedčila práve zima,“ priblížil situáciu Michaľák.

 Prevoz podľa neho zafinancovala Kancelária prezidentky SR, obci sa podarilo zabezpečiť autobus z Lendaku, ktorý všetkých 34 ľudí odviezol do zariadenia. Medzi utečencami boli aj deti, najmladšie malo podľa starostu len osem mesiacov. V tejto súvislosti vyzdvihol prístup obyvateľov, aj z prihraničných poľských obcí, ktorí im nosili potraviny aj teplé oblečenie. „Momentálne je situácia pokojná, ale uvidíme, či sa tu neobjaví ďalšia skupinka,“ uzavrel Michaľák.

Katarína Havrilová z oddelenia marketingu Spišskej katolíckej charity pre TASR potvrdila, že prichýlili dohromady 35 ľudí, z toho 15 detí. Ide o rodiny zo sýrskeho mesta Aleppo. „Všetci sú z jednej ulice a poznajú sa. Cieľom pre nich nie je naša krajina, ale chcú pokračovať ďalej do zahraničia. Potrebovali si len oprať veci a oddýchnuť si, lebo už mesiac putujú zo Sýrie. Sú veľmi slušní,“ uviedla s tým, že že charita im poskytla ubytovanie a základné potraviny. Zabezpečili aj dobrovoľníkov, ktorí sa im snažia pomáhať.

Niektoré hranice s Poľskom zatvorili v noci z utorka na stredu (3. – 4. 10.) z dôvodu zvýšenej migrácie. Na otvorených priechodoch kontrolujú všetky autá, ktoré prichádzajú zo Slovenska. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho obmedzenia potrvajú./agentury/

X X X

Bašternák sa pred súd nedostavil. Pojednávanie odročili kvôli strateným doručenkám

Potom, ako ho po dva a pol roku prepustili z väzenia, sa mal podnikateľ Ladislav Bašternák postaviť pred súd. Ten sa týka umelo nafúknutých nákladov pri výstavbe bytového komplexu Bonaparte.

V prípade podľa obžaloby ide klasicky o neoprávnené vratky vo výške 900-tisíc eur. Tie mal Bašternák spolu so spoločníkmi žiadať pri výstavbe komplexu v lukratívnej bratislavskej štvrti. V tomto komplexe roky býval aj expremiér Robert Fico (Smer). Bašternák sa však pred súd nedostavil a požiadal o konanie v neprítomnosti. No súd sa napokon nekonal a pojednávanie odročili na 12. januára. Dôvodom malo byť sťahovanie spisov a súdu sa stratili doručenky Finančnej správy SR.

Sudca následne rozhodol, že z dôvodu, že neboli dodržané lehoty, pojednávanie odročil. Kauza Bonaparte pôvodne spadala pod Okresný súd Bratislava II. No potom, ako sa po reforme súdnej mapy menili bratislavské súdy, všetky trestné kauzy prešli na Mestský súd Bratislava I.

„Žiaľ, v dôsledku sťahovania sa postrácali doručenky,“ priznal sudca František Jančok z Mestského súdu Bratislava I. Prokurátor Ján Šanta spresnil, že takýto prieťah ešte nezažil. “My nevieme, kde je teraz problém. Mohlo nastať na Daňovom úrade v Trnave, alebo sa vrátila späť, alebo je na ceste,” podotkol.

Spolu s Bašternákom čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav Plutko, Ivan Piterka a Peter Hrkotáč.

 Obžalobu na Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Šanta v júni 2022, pričom termín pojednávania bol už vytýčený na február tohto roku na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci. Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu./agentury/

X X X

Michal Šimečka je pripravená ponúknuť premiérskej kreslo Petrovi Pellegrinimu. Však Progresívne Slovensko nie je stotožnené s tým, že by malo k tomu ponúknuť aj ministerstvo vnútra.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa nestotožňuje s názorom SaS, že pre vznik štvorkoalície je potrebné Hlasu-SD ponúknuť okrem postu predsedu vlády aj ministerstvo vnútra. PS zároveň upozornilo, že podobné verejné výzvy zo strany SaS nepovažuje za šťastný vstup do rokovaní.

„Pokúsime sa našim partnerom v SaS vysvetliť, že pre dôveryhodnosť celej vlády nemôžeme strane Hlas uvoľniť post premiéra a zároveň aj ministerstvo vnútra,“ uviedlo PS vo svojom vyhlásení.

Šéf hnutia Michal Šimečka oznámil, že je pripravený v záujme vytvorenia štvorkoalície prenechať pozíciu premiéra predsedovi Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu. Podpredseda SaS Branislav Gröhling v reakcii upozornil, že v záujme vytvorenia štvorkoalície je potrebné Hlasu-SD okrem premiérskeho postu ponúknuť aj ministerstvo vnútra. Gröhling poukázal na to, že Hlas-SD si môže ako jediný vyberať, s kým pôjde do vlády.

Obdobne sa na sociálnej sieti vyjadrila aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Ak má zabrániť vláde Smeru to, že Hlas bude môcť viesť ministerstvo vnútra, je to určite lepšia cesta pre Slovensko ako spravodlivosť a aj vnútro v rukách Smeru,“ odkázala Kolíková smerom k PS.

„Progresívci“ už predpoludním zdôraznili, že trvajú na obsadení postu ministra vnitra, aktuality.sk

X X X

Radičová: Hlas Smer 2? Blízkosť je jasná. Keď zloží vládu Fico, neznamená to stabilitu

Aj keď je dohoda zrejme na spadnutie, líder Hlasu ešte stále drží Slovensko v tom, že rokuje na obe strany. Pravicové alebo stredopravé a liberálne vlády to v histórii nemali jednoduché a vydržala len jedna z nich. Ostatné skončili predčasnými voľbami a v jednej z nich bola aj bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová. Je podľa nej Hlas Smer 2? Má šancu dohoda medzi Hlasom a Progresívnym Slovenskom? A ako si spomína na skladanie vlády so stranami, ktorých hodnoty sa líšili?

 Mnohí odborníci a politológovia hodnotia stredopravé alebo pravicové vlády ako krehkejšie ako napríklad vlády pod vedením šéfa Smeru Roberta Fica, Radičová to tak však nevníma.

 Zásadné je, v akom čase preberáte vládu

„Koho zaradíme do bloku stredopravicových strán? To je diskutabilné, pretože aj v súčasnosti sa zvykne Progresívne Slovensko zaraďovať do bloku stredopravicových strán, čo je zásadný omyl. Je to ľavicová liberálna strana. Takže viete, to vytváranie blokov na základe jednej alebo dvoch spoločných čŕt je omyl,“ vysvetľuje sociologička.

Z hľadiska vzťahu ku koalíciám je podľa nej vyhraneným príklad aj rok 2012, kedy na Slovensku vládol Smer v jednofarebnej vláde a napriek tomu trvalo jej zostavenie 21 dní. Aj keď vládol sám. „V priebehu vládnutia bolo niekoľko kolízií z dôvodu korupčných káuz a výmen ministrov. Či na obrane, v školstve, v zdravotníctve. Prišlo dokonca k odvolaniu a odstúpeniu predsedu parlamentu a podobne. A to bola jednofarebná vláda,“ hovorí Radičová.

Podľa nej sa nedá konštatovať, že ak ide o koalíciu zloženú z viacerých strán, tak bude mať problémy a pokiaľ vládu zloží Smer, tak je to záruka stability. „Jednofarebná koalícia Smeru mala krízy a problémy počas vládnutia. Zásadné je, v akom čase preberáte vládu. Štyrikrát sme zažili predčasné voľby. Vždy to boli situácie, kedy bolo Slovensko v krízovej alebo kritickej situácii. Vláda, ktorú som mala tú česť viesť, to bola hlboká finančná kríza,“ skonštatovala.

Slovensko dnes rieši deficit na úrovni okolo šiestich percent, v časoch Radičovej vlády bol na úrovni okolo sedem až osem percent. „Iné je, keď vládnete v relatívnej konjunktúre a pokoji a iné, keď máte tzv. vyprázdnenú „špajzu“ alebo nemáte na stole nič. Musíte konsolidovať a riešiť krízu. To sú neporovnateľné situácie, pretože tá koalícia je vystavovaná k prijímaniu aj veľmi nepopulárnych rozhodnutí. Nemá inú voľbu,“ myslí si.

Hlas sa od Smeru líši v dvoch veciach

Hlas čelí od svojho vzniku nálepke „Smer 2“, ktorú v predvolebnej kampani aj počas súčasných koaličných rokovaní oživuje najmä OĽaNO. Podľa Radičovej má každý svoj príbeh aj svoju minulosť. „Hlas má minulosť Smeru. O tom niet sebe menšej diskusie ani pochybnosti. To je fakt. K tomuto faktu sa pridáva snaha odlíšenia sa od Smeru po roku 2018,“ zhodnotila Radičová s tým, že snaha bola viditeľná v dvoch líniách.

 „Prvá je iný štýl politiky. Taký umiernenejší spôsob Smeru. A druhá je zahranično-politická orientácia, ktorú až dodnes Peter Pellegrini formuluje jednoznačne ako kontinuitu zahranično-politickej orientácie, teda vrátane podpory Ukrajiny, pevného členstva v EÚ, NATO a podobne. To sú také dva základné odlišujúce znaky, ktoré dokonca formuluje Peter Pellegrini ako červenú čiaru, ktorú nemieni prekročiť,“ uviedla.

 Zároveň ho to odlišuje aj od SNS. „SNS je stranou Roberta Fica. To je zlepenec niekoľkých zástupcov a poslancov iných strán, ktoré sú úplne otvorene proti členstvu v EÚ, sú to reprezentanti dezinformačnej scény, dokonca proruskej televízie na Slovensku. Takže je to úplne nepredvídateľný spolok poslancov,“ povedala. Z pôvodnej SNS ostal v klube len predseda strany Andrej Danko. „Minulosť nepustí, keď bol v svojej pozícii tak bol 6-krát v Moskve, a ani raz v Bruseli,“ hovorí.

Je nejaká šanca, aby sa Pellegrini dohodol s PS? „Budem vychádzať z toho, čo vraví sám Peter Pellegrini. Tvrdí, že má bližšie k Smeru než k PS. Napokon v celej kampani to bolo úplne zrejmé. Veď v mnohých programových tézach hovoril doslova a do písmena to isté, čo hovoril pán Fico. Či už išlo o konsolidáciu verejných financií, o zameranie v oblasti sociálnych istôt, o 13. dôchodky a tak ďalej. To boli úplne tie isté tézy,“ konštatuje.

Dôležité sú kompromisy a dohody

Radičová zaspomínala aj na to, aké to je skladať koalíciu. Išlo o štandardný proces, počas ktorého sa hľadajú priesečníky. „Vždy, keď sa v koalícii ocitne kombinácia na jednej strane konzervatívnej politickej strany, na druhej liberálnej, tak sa dá očakávať, že to hľadanie priesečníkov je komplikovanejšie, alebo ťažšie ako v prípade, ak sú to politické subjekty z jednej strany spektra,“ uviedla.

Podobne, ako sú rozdiely v hodnotových otázkach medzi PS a KDH, tak boli v minulosti aj medzi SaS a KDH. „Postupovali sme spôsobom, že najprv prebehli bilaterálne rozhovory, čo je prirodzené, a až v istom momente nájdenia priesečníkov som pozvala k rokovaniu už zástupcov všetkých zúčastnených strán,“ uviedla.

 No a jednou z tém, ktorá bola rozdeľujúca, boli práve hodnotové otázky. „Bola uzatvorená dohoda, že keďže sme preberali Slovenskú republiku v situácii skoro osempercentného deficitu a finančnej krízy, tak prvé dva roky sú úplne iné priority. A na tom bola zhoda a dohoda,“ povedala. K týmto témam sa podľa Radičovej mali vrátiť až v čase dvoch či jedného roka pred voľbami. „Kde prirodzene už prichádza nová súťaž medzi politickými stranami, lebo sa blížia voľby,“ ozrejmila.

Radičovej vlády však nevydržala a v októbri 2011 padla. Smer mal vtedy v opozícii vyše 60 mandátov a ako už je pri Robertovi Ficovi zvykom, z opozície dáva všetkým zabrať. „No bola to veľmi tvrdá opozícia, robili si svoju prácu profesionálne a štýlom pre mňa cez červenú čiaru. Veľmi agresívne. Napokon Smer má veľmi agresívny štýl politiky dlhodobo,“ spomína Radičová.

V tom čase bol v parlamente aj líder Hlasu Peter Pellegrini. Bývalá premiérka si ho pamätá skôr z čias, keď bola v opozícii ona. „Ja si na neho spomínam presnejšie ani nie v časoch, keď sme my boli pri moci, ale keď som bola poslankyňa a boli sme v opozícii. Spomínam si, že mnohé prilepené dodatky k zákonom boli predkladané práve pánom Pellegrinim,“ dodala./agentury/

X X X

Izrael je podľa Netanjahua po útoku Palestínčanov vo vojne, mŕtvych sú stovky. Hamas unáša civilistov

Dlhoročný konflikt medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom dnes nevídaným spôsobom eskaloval, keď ozbrojenci z pásma Gazy spustili niekoľkohodinové ostreľovanie izraelských miest a zároveň vtrhli do pohraničných oblastí. Prekvapivý útok si podľa doterajších informácií vyžiadal stovky mŕtvych a tisícky zranených, potvrdili sa tiež správy o únosoch Izraelčanov. Izraelský premiér Benjamim Netanjahu odkázal občanom, že krajina je vo vojne, podporu mu vyjadrila väčšina západných krajín vrátane USA. V nedeľu sa zíde Bezpečnostná rada OSN.

X X X

 Slovensko zničilo svoju kazetovú muníciu. Nešla na Ukrajinu.

Ministerstvo obrany oznámilo, že Slovensko už zničilo všetky zásoby kazetovej munície, ktoré malo. Ukrajina dostala kazetovú muníciu pre použitie v húfniciach kalibru 155 mm.

Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín, pretože predstavuje vážne riziko pre civilné obyvateľstvo nielen počas streľby, z týchto zbraní sa uvoľní veľké množstvo menších bômb, ktoré sa rozptýlia na ploche až niekoľkých hektárov, ale aj po nej. Nevybuchnuté časti submunície zostávajú na území, kde boli tieto zbrane použité, ešte dlhý čas a spôsobujú vážne zranenia a straty na životoch civilného obyvateľstva.

Akú ničivú silu majú letecké kazetové bomby

O kazetovej munícii sa v posledných týždňoch veľa hovorí v súvislosti s tým, že ju USA dodali Ukrajine, aby jej pomohla v boji proti ruskej agresie. Tento krok kritizovali aj viacerí spojenci Washingtonu a Kyjeva. Spojené štáty, Ukrajina a Rusko sa však v minulosti nepripojili k dohovoru, ktorý zakazuje používanie kazetovej munície.

Kyjev sľúbil, že kontroverznú zbraň bude používať len na bojisku, nie v civilistami obývaných oblastiach. Na Ukrajine zaznamenali vlani vyše 900 obetí kazetovej munície. Za väčšinou útokov, pri ktorých bola využitá, stoja ruské sily. Nedávno to uviedla Koalícia proti kazetovej munícii.

Slovenské záväzky

Predstavitelia rezortu obrany o zničení kazetovej munície, ktorá sa stále nachádzala v skladoch ozbrojených síl, informovali v Ženeve v rámci medzinárodného stretnutia zástupcov štátov, ktoré pristúpili k Dohovoru o kazetovej munícii.

„Odkedy slovenské orgány pred desiatimi rokmi prijali politické rozhodnutie pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii, náš záväzok voči tomuto kľúčovému nástroju medzinárodného humanitárneho práva bol pre Slovensko prioritou,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky ministerstva obrany Ján Mozola. „Môžem potvrdiť, že Slovenská republika naplnila svoj cieľ k 1. septembru 2023. Dnes tak máme nulové zásoby kazetovej munície,” vyhlásil Mozola s tým, že v zmysle medzinárodných záväzkov bolo zásoby potrebné zlikvidovať do konca roku 2023.

Podľa ministerstva celkovo išlo o niekoľko typov leteckej a delostreleckej kazetovej munície, vrátane 300 000 ks submunície, ktorú ozbrojené sily zneškodňovali podľa schváleného Akčného plánu deštrukcie kazetovej munície. Tento proces odštartovali ešte pred pristúpením k dohovoru, priebežne už od roku 2013 prostred­níctvom špecialistov na zneškodňovanie nevybuchnutých výbušných prostriedkov. Časť munície bola zlikvidovaná vo vyčlenených vojenských zariadeniach v rámci domácich kapacít, časť bola odstránená v zahraničí.

Rezort obrany pripomenull, že v prípade rakiet typu M26 sa likvidácia z dôvodu potenciálneho negatívneho ekologického vplyvu, presunula do špecializovaného pracoviska medzinárodnej leteckej a obrannej spoločnosti NAMMO NAD v Nórsku. Táto časť projektu zneškodnenia kazetovej munície bola realizovaná vďaka finančnej pomoci USA na základe Memoranda o porozumení medzi SR a USA o pomoci pri likvidácii konvenčných zbraní a prebehla prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Organisation)./agentury/

X X X

Štát zvýšil platbu za svojich poistencov. Do zdravotníctva natieklo o 300 miliónov eur viac

Platba štátu oscilovala v posledných rokoch okolo 35 eur, v niektorých rokoch dokonca poklesla. Dnes by sa mala vyšplhať na viac ako 50 eur. Medzi poistencov štátu patria dôchodcovia, nezamestnaní, deti a matky na materskej či študenti.

 „Po opakovaných podnetoch zo strany nielen Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale aj ostatných zdravotných poisťovní, ako aj odbornej verejnosti na nedostatočný rozpočet a podfinancovanie zdravotníctva,“ reagovala Ivana Linetová z oddelenia komunikácie štátnej poisťovne. Podotkla, že ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom financií rozhodlo o zvýšení platby za poistenca štátu v roku 2023 vo výške 316 miliónov eur pre celý sektor, ktoré poisťovne dostanú v štyroch splátkach.

Prvú z nich poisťovniam vyplatili ešte v septembri. Ďalšie splátky v rámci dofinancovania poisťovne dostanú v mesiacoch október až december 2023. „Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je tak zabezpečená s adekvátnou úrovňou finančných prostriedkov,“ dodala Linetová.

 „Potvrdzujeme, že na dofinancovanie zdravotníctva bolo uvoľnených 316 miliónov eur. O podrobnostiach bude minister zdravotníctva informovať v priebehu budúceho týždňa,“ priblížilo ministerstvo zdravotníctva, no viac komentovať nechcelo.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič ešte minulý týždeň priblížil, že je problém so sektorovým deficitom, ktorý sa týka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj dvoch ďalších poisťovní. Všetky tri poisťovne sú totiž v strate. „Ale to najkritickejšie, čo je, je problém Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ spresnil Palkovič. Platba za poistenca štátu sa vďaka ďalším zdrojom zvýši na 4,5 percenta z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.

Rezort zdravotníctva nevedel priblížiť, koľko bude teda štát za jedného poistenca doplácať. Podľa informácií denníka Pravda by to po prepočte malo byť 54,5 eura za jedného poistenca štátu. Na porovnanie, mesačná platba štátu v Českej republike za tých, ktorí budú poistencami štátu v roku 2024, sa odhaduje na 2 080 českých korún, teda v prepočte 87 eur.

„Veríme, že dofinancovanie sektora do konca roka sa uskutoční, pretože to považujeme za nevyhnuté,“ spresnil hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky. Podobne reagovala aj zdravotná poisťovňa Union. „V Unione toto dofinancovanie na vykrytie dlhov zdravotných poisťovní vítame, na potrebu dofinancovania sektora sme upozorňovali dlhodobo,“ ozrejmila hovorkyňa poisťovne Kristína Balúchová./agentury/

X X X

Prepravuje plyn cez Slovensko: Azerbajdžan bude veľký hráč s plynom, 70 percent spotreby vieme doviezť odinakiaľ ako z Ruska

 Keď nastal problém s ruským plynom, Európska komisia začala vyjednávať s alternatívnymi dodávateľmi. K tým významným patrí aj Azerbajdžan. Do budúcna môže ísť o významného hráča pre európsky trh, keďže investujú do nových polí a teda sa očakáva výrazné zvýšenie produkčnej kapacity, hovorí Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ spoločnosti Eustream, ktorá zabezpečuje prepravu zemného plynu cez Slovensko.

 Riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

V rozhovore tvrdí, že potrubiami sme prepojení so severnými, južnými, západnými aj východnými štátmi. V praxi to znamená, že na Slovensko vieme dopraviť plyn z viacerých zdrojov.

X Dlhé roky sme boli naučení, že plyn k nám prúdi potrubím len z Ruska. To sa po vojne zmenilo. Odkiaľ k nám prúdi dnes?

Toky plynu z Ruska sa výrazne znížili. Slovenská plynovodná sústava bola pôvodne postavená na prepravu veľkého množstva ruského plynu smerom na západ, pričom len malá časť objemu ostávala u nás. Tranzit bol taký veľký, že časť plynu, ktorá na Slovensku zostávala, bola približne na úrovni 10 percent. Po začiatku vojny na Ukrajine sa množstvá plynu začali redukovať a medzinárodný tranzit sa zmenšoval.

Dodávky plynu od Gazpromu sa stali nespoľahlivými a západné firmy si začali hľadať iných dodávateľov. To sa dialo aj v Taliansku, kam smerovalo najviac plynu prechádzajúceho cez naše územie. Na Slovensku má náš najväčší dodávateľ plynu, SPP, ešte pôvodnú zmluvu s Gazpromom. Dodávky ruského plynu síce pokračujú, zároveň má však SPP zhruba 70 percent potrebných dodávok pre zákazníkov zazmluvnených aj vo forme LNG. Takže ak by nastal výpadok, tak týchto 70 percent začne pritekať do našej sústavy buď z Nemecka alebo Talianska.

X Čo robíte pre diverzifikáciu nových dodávok plynu?

Urobili sme množstvo dobrých investičných rozhodnutí z pohľadu prepravnej siete za posledných približne 10 rokov. Vybudovali sme prepojenia potrubia so všetkými okolitými krajinami. Historicky sme plyn prepravovali z východu na západ, boli sme napojení na Ukrajinu a plyn smeroval cez naše územie smerom na Česko a Rakúsko. Ako prvú vec sme ešte v roku 2009 umožnili reverzný tok plynu zo západu. V roku 2014 sme k tomu pripojili reverz na Ukrajinu, potom pribudlo pripojenie na Maďarsko a posledný diel skladačky bolo Poľsko. Všetky tieto prepojenia sú obojsmerné a majú pomerne veľkú kapacitu, ktorá výrazne presahuje domácu spotrebu.

X Takto pred rokom Poliaci otvárali nový plynovod na Slovensko. Ako ho vieme využiť? Ako z neho môžeme profitovať?

Ďalšie prepojenie na Slovensko znamená ďalší potenciálny zdroj. Jeho prínos spočíva v tom, že ak by nastal nejaký problém, tak máme ďalšiu cestu, odkiaľ môžeme dovážať plyn. V prípade poľského prepojenia je zdrojom LNG terminál vo Świnoujścii a buduje sa tam aj nový, v blízkosti Gdaňska. V tom druhom prípade predpokladáme, že vďaka nemu vznikne na poľskom trhu prebytok, takže bude dosť voľného plynu na export. SPP aktuálne rokuje so spoločnosťou Gaz-System, ktorá terminál buduje, o rezervácii kapacít nového terminálu.

X Čo sa týka nového spojenia s Azerbajdžanom – o čom je, a koľko plynu by nám mohli dodávať?

Keď nastal problém s ruským plynom, Európska komisia začala vyjednávať s alternatívnymi dodávateľmi. K tým významným patrí aj Azerbajdžan. Plyn z Azerbajdžanu v súčasnosti tečie cez koridor, ktorý sa volá TANAP a TAP. Ten smeruje cez Turecko, Grécko, Albánsko a Jadranské more až do Talianska. Naša iniciatíva sa volá Solidarity ring. Tranzitní operátori Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska ponúkli svoje siete a existujúce kapacity, aby navýšený plyn z Azerbajdžanu netiekol cez pôvodnú trasu do Talianska, ale do regiónu, ktorý je najviac zraniteľný obmedzením dodávok ruského plynu.

Druhým aspektom je, že keď sa raz plyn dostane na Slovensko, tak vďaka mohutnej infraštruktúre ho vieme ľahko rozviesť do susedných krajín vrátane Ukrajiny. Azerbajdžan je pritom veľkým hráčom, ktorý nepotrebuje používať ruské trasy na to, aby mohol vyvážať svoj vlastný plyn.

X Aký veľký hráč s plynom je Azerbajdžan a koľko by nám ho vedel dodávať?

Zo začiatku, v horizonte najbližších pár rokov, bude zrejme rast nových objemov relatívne menší. No do budúcna môže ísť o významného hráča pre európsky trh, keďže investujú do nových polí a teda sa očakáva výrazné zvýšenie produkčnej kapacity.

X Aká je bezpečnosť dodávok plynu z východu a aké máme zmluvy s Ukrajinou a Ruskom?

Slovensko má zmluvu s Gazpromom do roku 2028 na prepravu ruského plynu. Rovnakú zmluvu má aj ukrajinský Naftogaz, ktorá je však platná len do konca roka 2024. Teraz je neistota, čo sa stane potom. Ukrajinci viackrát spomínali, že s Gazpromom nebudú vyjednávať o novej zmluve a teoreticky by sa tak tranzit mohol ukončiť. Na druhej strane sú však krajiny, ako napríklad Rakúsko, ktoré majú záujem o dodávky ruského plynu aj do budúcnosti. Vyzerá to tak, že by sa mohlo nájsť riešenie, ktoré by spočívalo vo vyjednávaní cez sprostredkovateľa. Niekto by mohol plyn, ktorý dorazí na rusko-ukrajinskú hranicu, prebrať, a ďalej prepraviť do Európskej únie.

Aké budú ďalšie vzťahy s Rusmi v tejto oblasti?

Je to pre nás dôležitá otázka, keďže ruský plyn vždy tvoril podstatnú čas našej prepravy. Respektíve – bez ruského plynu by sme vedeli plniť dôležité úlohy v rámci regiónu, no už vo výrazne menších množstvách. Myslíme si však, že po roku 2024 by mala prísť dohoda medzi Ukrajinou, ruským Gazpromom a nejakou treťou stranou. Mám pocit, že Gazprom chce dodávať plyn aj naďalej. Ukrajincom to tiež zarába nejaké peniaze, ale keďže je vojna, zrejme nebudú chcieť pokračovať. Ak si však budú chcieť európske štáty ponechať možnosť nakupovať ruský plyn, tak si myslím, že Ukrajina v tom nebude brániť. Preto sa mi zdá pravdepodobné, že k nejakej dohode nakoniec dôjde.

Vraveli ste, že Nemci vybudovali takú kapacitu LNG terminálov, že bude väčšia ako kapacita plynovodov Nord Stream 1 aj 2. To je asi dobrá správa.

Nemci mali pred vojnou spotrebu približne 100 miliárd kubíkov plynu ročne, z toho polovicu chceli voziť cez Nord Stream 1 a 2. No tieto plynovody sú buď zničené alebo nefunkčné. Preto sa rozhodli nahradiť tieto zdroje vybudovaním LNG terminálov. Tých mali donedávna nula. Je obdivuhodné, za akú krátku dobu sa im podarilo vybudovať časť potrebných kapacít a ďalšie kapacity budú postupne pribúdať.

X Vie z toho profitovať aj Slovensko?

Dobrou správou je, že z Nemecka, v ktorom by malo mať do roku 2027 asi 65 miliárd kapacity regasifikačných terminálov, máme dobré potrubné spojenie, lebo sa očakávalo spojenie s Nord Stream 2 – ten plyn sa mal následne z Nemecka prepravovať do Talianska. Ak teda bude dosť LNG kapacít v Nemecku, tak ten plyn vieme jednoducho prepraviť na Slovensko a od nás aj na ďalšie trhy.

X Postupne dávame zbohom fosílnym palivám. Čo robíte pre to, aby ste prispeli k zelenej transformácii?

Zemný plyn je síce fosílne palivo, no v súčasnosti vie výrazne prispieť k dekarbonizácii, lebo stále používame veľa zdrojov, ktoré sú oveľa špinavšie. Po druhé, pripravujeme sa na zavedenie vodíka, ktorý sa považuje za finálnu náhradu za plyn. V prvom kroku to budú zmesi, v ktorých bude vodík tvoriť 5 až 20 percent. Finálny cieľ je prerobiť našu prepravnú sústavu na to, aby ňou mohol prúdiť 100-percentný vodík. Našou výhodou je, že máme 4 až 5 paralelných potrubí vedľa seba. Vieme jedno, možno aj dve vyčleniť a prebudovať tak, aby prepravovalo čistý vodík. Ukrajina má potenciál z veterných parkov alebo solárnych panelov pomocou elektrolýzy vyrábať zelený vodík, ktorý by sa vozil do Nemecka. Samozrejme by sa mohol využívať aj u nás – napríklad vo veľkých podnikoch ako U.S. Steel.

X Čoraz viac sa hovorí aj o vodíku, ktorý by mohol byť alternatívou voči benzínu a nafte. Kde by mohol nástup vodíka pocítiť bežný občan?

V súčasnosti sektor verejnej a nákladnej dopravy nemá alternatívu v podobe elektrického pohonu, ako je to v osobnej preprave. Ak sa vybuduje infraštruktúrna sieť s čerpacími zariadeniami na plyn alebo vodík, emisií bude oveľa menej. Je to čistejšie a menej hlučnejšie. Napokon, v mnohých obciach to už občania pozitívne pociťujú, že autobusy vo verejnej doprave jazdia na CNG alebo LNG.

X Nebojíte sa, že vás nová vláda v snahe nájsť viac peňazí zdaní?

Uvidíme, ako bude vyzerať nová vláda. Kedysi bol Eustream najväčším prispievateľom do štátneho rozpočtu, pretože cez nás prúdili mohutné toky. Lenže toto obdobie sa 24. februárom 2022 skončilo.

X Čiže nová vláda nebude mať kde brať? Eustreamu sa hovorilo kedysi „zlatá sliepka“, ktorá prináša do štátneho rozpočtu veľa peňazí.

Pred vojnou sme prepravovali aj 70 miliárd kubíkov ročne, teraz je to sotva 17 miliárd. To, myslím si, hovorí za všetko.

Rastislav Ňukovič študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU Bratislava. Jeho kariéra v plynárenstve sa začala v roku 1998 v divízii Slovtransgas SPP, kde pôsobil ako správca IT systémov a neskôr sa stal vedúcim oddelenia montáží a technickej podpory. Od 1. júla 2014 je generálnym riaditeľom spoločnosti Eustream. Je dlhodobým členom výkonného výboru Technickej asociácie Európskeho plynárenského priemyslu. Od septembra 2022 vykonáva funkciu prezidenta Slovenského plynárenského a naftového zväzu./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.