Putin anektovaná území rychle připojit k Rusku. USA vrátit území Mexiku. Rusko se postará o Pobaltí? Ženy, co rodí doma, vrazi

… a vyhostit Ukrajince. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek za prioritu Moskvy označil úplnou integraci ruskými silami ovládnutých území na Ukrajině do Ruské federace. Šéf Kremlu tento týden podepsal výnos, který v budoucnu umožní deportovat z anektovaných ukrajinských území obyvatele, kteří nepřijali ruské občanství.

„Prioritou je zajištění úplné integrace čtyř regionů, které se loni 30. září připojily k Rusku, tedy Doněcké a Luhanské lidové republiky, Záporožské oblasti a Chersonské oblasti,“ prohlásil ve čtvrtek Putin. Moskvou narychlo zorganizovaná referenda na okupovaných částech Ukrajiny mezinárodní společenství neuznalo.

„Je potřeba chopit se této práce systematicky, aby se lidé cítili součástí jednotného ekonomického, vzdělávacího a kulturního prostředí naší země,“ zdůraznil šéf Kremlu.

Rusko tvrdí, že čtyři jmenované ukrajinské oblasti jsou jeho součástí, ve skutečnosti se mu ale nepodařilo tyto regiony ani plně ovládnout. Jen několik týdnů poté, co Putin ohlašoval jejich připojení, musela Moskva navíc přiznat stažení z jihoukrajinského Chersonu, tedy oblastního centra jedné z nich.

Putin ve čtvrtek rovněž prohlásil, že Rusko musí jednat rychle, aby čelilo ekonomické agresi Západu. Moskva proto bude podle ruského prezidenta rozšiřovat vztahy se zeměmi Eurasie, Latinské Ameriky a Afriky.

„Přijmi občanství, nebo odejdi“

Rusko se na ovládnutých územích snaží upevňovat své pozice. Putin proto tento týden podepsal výnos, jenž předpokládá, že ukrajinští občané či držitelé pasů neuznávaných samozvaných republik na Donbasu buď budou muset přijmout ruské občanství, nebo prohlásit, že si tak nepřejí učinit.

Ti, co si vyberou druhou možnost, budou od 1. července 2024 pokládáni za cizince, a budou tedy moci být vyhoštěni z území, které ruské úřady pokládají za ruské, napsal server Meduza. Jeden z bodů Putinova dekretu počítá také s vyhoštěním lidí „vytvářejících ohrožení národní bezpečnosti Ruska“.

To jsou prý obyvatelé anektovaných území, kteří se zasazují za „násilnou změnu základů ústavního zřízení“, financují „teroristickou a extremistickou činnost“ anebo se účastní nepovolených akcí. Podle výnosu budou vyhoštěni a bude jim zakázán vstup do Ruska.

X X X

USA vrátí ukradené území Mexiku, říká Solovjov nad požadavky Kyjeva

Washington by měl Mexiku vrátit území, která od něj získal v předminulém století. Ve vysílání ruské televize to ve čtvrtek prohlásil ruský propagandista Vladimir Solovjov. Reagoval tím na to, že USA podporují Ukrajinu v její snaze obnovit svou územní celistvost v hranicích z roku 1991.

Solovjov se ve svém diskusním pořadu rozčiloval, že Spojeným státům nejde jen o to, aby Ukrajina nad Ruskem ve válce zvítězila, ale rovněž chtějí, aby se ukrajinské území vrátilo do hranic z roku 1991, kdy země získala nezávislost.

„Zdá se, že na to musíme reagovat. A odpověď je velmi jednoduchá, ukážeme vám mapu Spojených států amerických,“ uvedl Solovjov a promítl divákům plán s nadpisem „Jak USA rozšířily své území“.

„Myslím, že ruská Státní duma by měla říci, že uznáváme právo Mexika na území, která mu byla odebrána v důsledku válečných akcí z roku 1748 (Solovjov naráží na události roku 1848, viz níže, pozn. red.), protože tyto záležitosti nemají promlčecí lhůtu. Takže USA by měly Nové Mexiko vrátit Mexické republice. To by bylo spravedlivé,“ prohlásil Solovjov.

Mexiko se 2. února 1848 mírovou smlouvou z Guadalupe Hidalgo, jež ukončila dva roky trvající válku mezi ním a USA, vzdalo pětapadesáti procent svého území. Na něm postupně vznikly americké státy Kalifornie, Nové Mexiko, Arizona, Nevada a Utah.

„Stejně tak se musíme pozorně podívat na osud svobodného státu Texas, neboť v roce 1745 byl napaden, a to je také naprosto nepřijatelné,“ pokračoval Solovjov a opět chybně mluvil o 18. století.

Texaská republika existovala coby nezávislá země v letech 1836 až 1845. Vznikla odtržením od Mexika v důsledku Texaské revoluce. Mexiko její nezávislost ale nikdy neuznalo a považovalo ji za vzbouřenecké území. Texas se přidal k USA v roce 1845 a stal se 28. členským státem.

„V každém případě si myslím, že bychom měli nechat Státní dumu a Radu federace schválit zákon, v němž uznávám právo Mexičanů požadovat návrat svého území,“ dodal Solovjov, podle něhož „panují nejasnosti“ i kolem území, které Španělsku „vzala“ Británie. Neuvedl, jaká konkrétní území má na mysli.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně uvedl, že územní celistvost země musí být obnovena v hranicích z roku 1991, tedy včetně okupované Luhanské a Doněcké oblasti a anektovaného Krymu. Kyjev konstatoval, že o mírových rozhovorech bude uvažovat až poté, co ruská vojska opustí celé ukrajinské území. To Moskva odmítá.

X X X

Čas denacifikovat Pobaltí, burcoval Solovjov. Naštvalo ho zrušení oslav

Až Rusko skončí s Ukrajinou, mělo by se „postarat“ o Pobaltí. Ve svém pořadu to prohlásil ruský moderátor Vladimir Solovjov, kterého rozhněval krok Lotyšska zakázat oslavy Dne vítězství během 9. května. Solovjov, vnímaný jako hlásná trouba kremelské propagandy a přívrženec války, rovněž vyzval ke zničení Kyjeva, Varšavy a Berlína. Nabídl také práci americkému moderátorovi Tuckeru Carlsonovi, který skončil v televizi Fox News.

 „Jsem opravdu přesvědčen, že až dokončíme denacifikaci na Ukrajině, musíme se postarat o Pobaltí. A snad ani nemusíme čekat, až skončíme s Ukrajinou. Tito nacisté si dovolili příliš mnoho, když zakázali lidem slavit 9. květen,“ zuřil ve čtvrtek Solovjov za přihlížení svých hostů.

Reagoval tak na novou lotyšskou legislativu zakazující jakékoliv veřejné oslavy během 9. května, s výjimkou Dne Evropy. „Zákon zastaví glorifikaci válečných akcí Ruska a zabrání propagandistickému překrucování historie druhé světové války, které je často součástí oslav Dne vítězství,“ uvedli poslanci.

Rusko slaví konec druhé světové války o den později než Evropa, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci. Na Rudém náměstí se 9. května uskuteční vojenská přehlídka. Oslavy se zde už podruhé odehrají ve stínu války na Ukrajině, kterou Rusko napadlo právě pod záminkou nutné „denacifikace“.

„Toto rozhodnutí učinili nacisté, takže by měli být denacifikováni,“ uvedl Solovjov, který prohlásil, že pobaltské země „existují jako nezávislé státy pouze díky stupiditě sovětského vedení v čele s Michailem Gorbačovem“.

„Velký fanoušek Adolfa Hitlera v den výročí jeho narození tvrdí, že je třeba denacifikovat Pobaltí. Rusové chtějí dobýt svět a vládnout mu,“ reagovalna jeho slova známý

ropagandista rovněž řekl, že je zapotřebí zničit nejen Kyjev, ale také Varšavu nebo Berlín, a to za pomoci nukleárních zbraní. Na to jeho hosté odpověděli s nelibostí. „Není potřeba hned tasit jaderné zbraně,“ mírnili ho. Solovjov už dříve ve vysílání prohlásil, že by raději viděl svět zničený jadernou válkou než porážku Ruska na Ukrajině.

Solovjov v pondělí na sociálních sítích reagoval na zprávu, že americkou televizi Fox News, která čelí žalobě kvůli šíření tvrzení někdejšího prezidenta Donalda Trumpa o zmanipulovaných prezidentských volbách, opouští její moderátorská hvězda Tucker Carlson.

Tomu propagandista nabídl místo na svém televizním kanálu Solovjov Live. „Tuckere, pojď se k nám přidat. Tady se nemusíš bát dělat si p*del z Bidena,“ vzkázal s odkazem na amerického prezidenta.

X X X

BABIŠ:  EKONOMIKA  VELKÝ  BYZNYS,  TO  FIALA  NECHÁPE

FIALA  ZNIČIL  KLAUSOVU  ODS,  JAK  DLOUHO  SI  TO  JEŠTĚ  ČLENOVÉ  ODS  NECHAJÍ  LÍBIT?  KDY  HO  VYMĚNÍ

 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohrál prezidentské volby a stáhl se mediálně do pozadí. Už ale zase nabírá sílu a politika mu chutná. Je aktivní na sociálních sítích a pomalu se chystá také na volby do Evropského parlamentu, které považuje za zásadní. Dokonce koketujes myšlenkou, že by byl lídrem kandidátky.

X Jak vám chutná opoziční chléb?

Dobře. Celkem mě to baví. Po skončení prezidentských voleb jsem si dramaticky vylepšil docházku do Poslanecké sněmovny.

X Bylo na čase, v tomto volebním období jste měl patnáctiprocentní účast.

Teď už mám pětatřicet.

X Prý vás také měsíce nikdo neviděl ve vaší poslanecké kanceláři, obytňák se vám rozpadl, opustili vás blízcí spolupracovníci…

V poslanecké kanceláři jsem byl v pondělí, chodím mezi lidi i do sněmovny, kde aktivně vystupuji. S obytňákem vyjedu doufám od září a spolupracovníky jsem si vždycky vybíral.

X A už víte, že když stisknete tlačítko, tak to není klikání, ale hlasování?

Jsem rád, že jsem zavedl nové termíny, třeba sorry jako. Teď budu protestovat, že na plakátě k výstavě je napsáno motýli, zatímco tam má být motýle. Klikání se taky ujalo. Já jsem na tom videu ale ukázal, že tam skutečně chodím a poslouchám projevy. Ostatní poslanci, když se nehlasuje, jak říkáte, sedí ve svých kancelářích a čekají na gong. To je také nějaký obraz kultury.

X Zašel jste někdy do těch kanceláří? Jsou tam obrazovky, kde se dá sledovat veškeré dění v sále.

Nevím, co tam dělají, ale měli by být v jednacím sále a naslouchat.

X Když vám tolik leží na srdci politická kultura, měl byste se asi chovat tak, aby vás lidovec Jan Bartošek nehnal před imunitní výbor. Když jste zablokoval řečniště a odmítal jste ho opustit, to byl kulturní projev?

Nedovolili mi mluvit, i když mám přednostní právo. Tahle nová totalita, která nás ve sněmovně nemilosrdně válcuje, mi nechtěla dovolit vystupovat. Proto jsem odmítal odejít.

X Odhlasuje-li většina zkrácení doby diskuse, není to totalita, ale demokracie. Dělo se to i za vaší vlády.

To není pravda, nikdy nebyla omezena přednostní práva. Nemůžete měnit zákony jedním hlasováním. Vládní garnitura se s námi o ničem nebaví a snaží se omezovat naše práva, která zaručuje jednací řád sněmovny. Navíc si zřídila na Úřadu vlády cenzora. Pan premiér v CNN Prima News řekl, že nikdo cenzuru nechystá, ale že mají právo bojovat s nesprávnými názory. Takže jediný správný názor má pětikoalice.

Z čeho usuzujete? Nesprávné názory může mít kdokoliv, třeba lidé, kteří nevnímají Rusko jako agresora…

Já vím, že máte ráda uvážlivého pana premiéra, ale je to tak, jak říkám. Po prvním kole prezidentské volby pan Fiala podpořil Petra Pavla a sdělil, že hlasy pro mě byly nedemokratické. Takže všichni, kdo volí ANO a Babiše, nejsou demokraté, lidé, kteří chodí na demonstrace, jsou nedemokraté, s nimi se nemluví.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš© Poskytovatel: Deník.cz

X Jací lidé podle vás na Václavské náměstí chodí?

Představte si, že tam byl i majitel velké potravinářské firmy, která vyrábí nápoje, chodí tam naši voliči, lidé, kteří mají obavu z budoucnosti a nikdo s nimi nemluví. To nejsou proruští švábi a dezoláti.

X Svolavatelem těch demonstrací je předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Co si o něm myslíte?

Pan Rajchl je pracovitý, cílevědomý, jezdí do regionů. Asi má potenciál oslovit voliče SPD nebo pana Šlachty.

X Je pro vás konkurencí?

Ne. My jsme parlamentní hnutí, byli jsme ve vládě a měli jsme jasné výsledky. V první Sobotkově vládě jsme ale byli v menšině, lidovci s ČSSD nás válcovali a měli také na starost Českou poštu, kterou teď házejí na hnutí ANO.

X Nikdo na vás nic nehází. Vy sám jste jako premiér mluvil o nutnosti transformace pošty.

Tak to nebylo. Českou poštu jsem trvale kritizoval, protože pan Chovanec si tam dělal svoje kšeftíky. A moje vláda pak byla menšinová.

X Ale byl jste u toho, když ředitel Knapp připravoval plán na restrukturalizaci České pošty na akciovou společnost, její rozdělení na tři divize a propuštění sedmi tisíc zaměstnanců. A říkal jste, že není možné, aby stát doplácel na ztrátový podnik.

Česká pošta měla smůlu, že byla v devadesátých letech součástí Investiční poštovní banky. Pak přišel rok 2004, kdy byla vyplacena odměna 300 milionů korun, tehdy byla KDU-ČSL ve vládě a jejím předsedou byl symbol korupce (od listopadu 2003 do srpna 2006 jím byl Miroslav Kalousek.

X To je ta druhá věc, za niž vás chce pan Bartošek pohnat před imunitní výbor, abyste nevykládal lži.

Panu Bartoškovi to rád na plénu celé předestřu, můžu mu číst články, jak ty peníze tekly přes Nizozemsko a pak se objevily na Kypru. Všechny mediální výstupy mu můžu zopakovat, je to dohledatelné. KDU-ČSL byla ve vládě u většiny leváren.

X Takže 3200 poboček, 25 tisíc zaměstnanců a ztráta půl druhé miliardy ročně je u České pošty udržitelná?

Napsal jsem knížku O čem sním, když náhodou spím. A tam říkám, že měli jít po revoluci do světa a podívat se, jak to dělají jinde. Třeba na to, jak to provedli s poštou v Belgii, která má hodnotu jednu miliardu eur a v níž má stát 51 procent. Naše pošta mohla být místem, kam si důchodci chodí pro penzi, lidi pro dávky nebo ukládat peníze jako do jediné banky. Veškerý platební styk se státem mohl probíhat na jejích pobočkách, kde zároveň mohl být malý obchůdek, taková polská Biedronka. Nejlepší ředitel pošty byl super manažer Karel Kratina, ale protože nechtěl dělat kšeftíky, dostal padáka. Poštu všichni drancovali. Dodnes.

X Osm let jste byl ve vládě, čtyři roky premiérem. Proč jste to nevyřešil?

Měli jsme jenom šest ministrů. A kontrakt s bankou prodloužil Chovanec v červnu 2017, tedy poté, co mě Sobotka z vlády vyhodil. Já bych dal poštu do pořádku. Zachránil jsem OKD a České aerolinie před bankrotem a do pořádku jsme dali Letiště, Mero, Čepro.

X Akorát ty veřejné finance jste nezachránil, když vaše vláda skončila se schodkem 420 miliard.

Ty jsem dal taky do pořádku. Kolikrát měla Česká republika přebytkový rozpočet? Pětkrát, z toho třikrát Kočárník, Babiš v roce 2016 a Schillerová 2018. Pak přišel covid a my jsme museli dát lidem peníze.

X Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala říká, že na covidové výdaje šlo jen deset procent výdajů.

Prezident NKÚ je bývalý poslanec sociální demokracie, který často zneužíval kontrolní zprávy k tomu, aby dělal politiku.

X Vždyť teď za nehospodárnost kritizuje Fialovu vládu, která pro změnu všechno svádí na válku na Ukrajině.

Ale malinko. A nemá se co politicky vyjadřovat. Má kontrolovat, jestli se postupuje hospodárně a jsou dodržovány zákony.

X Co byste dělal se schodkem 295 miliard?

Tato vláda vůbec nechápe, že má příjmy. Těch se naopak vzdává, třeba zrušením EET. Neumí čerpat evropské fondy, dokonce ani neví, jestli se jí povede dostat padesát miliard z modernizačního fondu do rozpočtu. To jsou peníze, které jsem společněs Polskem vybojoval. V neděli uplyne pět set dní od chvíle, kdy se ujala moci tato nejhorší vláda v historii země. Za celou dobu ani jednou nevyhodnotila programové prohlášení.

X Jak to? Vždyť ho aktualizovala.

Ale nevyhodnotila.

X Vy s nimi sedíte ve Strakovce, že to můžete tvrdit?

A kde to hodnocení tedy je? Moji ministři museli každé pololetí vyhodnocovat: zeleně splněno, oranžově plní se a červeně nesplněno. A nikdy jsme prohlášení nezměnili, ani za covidu, který v roce 2020 znamenal pokles HDP o pět a půl procenta. Oni žádný propad nemají, jen se vymlouvají na válku. Dokonce to původní programové prohlášení bylo úplně jiné, než slibovali před volbami. Je to vláda komiků. Tuhle loutkovou vládu řídí výrobci elektřiny.

X Největší metlou současnosti je vysoká inflace. Co s ní může udělat vláda?

Máme nejnižší nezaměstnanost, takže firmy nemají lidi. Aby je získaly, musejí je dobře zaplatit. Nový člen ČNB Procházka ale říká, že pokud budou mzdy růst, povede to ke zvýšení inflace. Co to je za pitomost? My jsme dali lidem peníze, snížili daně a zvýšili platy. A co udělali? Spořili. Za naší vlády se úspory zvedly o devět set miliard, lidé nejsou hloupí, neutráceli. Díky tomu teď mohou za Fialovy asociální vlády přežít. Inflaci mohla vláda zkrotit naprosto jednoduchým způsobem, kdyby zastropovala cenu elektřiny na 1500 korunách. To by ihned vedlo ke zlevnění bydlení, potravin, zboží. ČEZ má nerozdělený zisk 200 miliard a zaplatí celou windfall tax (daň z neočekávaných zisků – pozn. red.).

Na této firmě mohl stát budovat státní energetický komplex, protože ČEZ má na pět let v pronájmu terminál LNG, lithium, dvacet procent distribuce plynu a je největším výrobcem a exportérem levné elektřiny, zatímco u nás je jedna z nejdražších. Vláda mohla mít sto procent ČEZu, který se topí v zisku. Kdyby vykoupila jeho soukromé akcionáře, nestálo by ji to ani korunu. To je systém Elon Musk a Twitter, dal nabídku a dostal, co chtěl. A dělá si tam, co chce. Tomu se říká byznys, kterému ale politolog Fiala vůbec nerozumí.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš© Poskytovatel: Deník.cz

X Pětikoalice má 108 hlasů, takže vy toho moc neprosadíte. Jaký plán máte do budoucna?

Já se starám o hnutí, pan Havlíček je stínový premiér, má svoji vládu, program. Buduje expertní skupiny. Paní Schillerová řídí náš klub ve sněmovně. Je pravda, že něco prosadit je těžké. Ale je to o lidech. Moje velké téma je boj proti sexuálnímu násilí na ženách a dětech. Kontaktoval jsem ministra spravedlnosti Blažka, dvakrát jsme se potkali, s naší poslankyní Malou zorganizoval jednání zástupců všech stran. Blažek se s námi baví a řešíme to společně. Paní ministryně Černochová taky komunikuje, protože my podporujeme naši armádu a její vyzbrojování, byť třeba nikoli vojenské dodávky na Ukrajinu v takové míře, jakou ona prosazuje. Bez paní poslankyně Dostálové by ministr Bartoš v životě nezvládl stavební zákon. My jsem k domluvě na konkrétních věcech ready.

X Příští rok budou evropské volby. Jsou pro vás důležité?

Mimořádně důležité. Pro Evropu i Českou republiku. Zelený fanatismus ničí evropský průmysl včetně automobilového. Šílená je energetika, kdy v jednom týdnu ve Finsku dostaví jadernou elektrárnu a v Německu tři poslední zavřou. To je čirá politika. Představa některých fanatiků je, že na moři budou jen větrníky, na polích solární panely, budeme jezdit na kole a jíst červíky. Evropský parlament není jen hnízdem těchto šílenců, ale také korupce, viz Katargate. My tam musíme prosazovat české zájmy.

X Přesvědčíte české občany, že to nejsou okrajové volby?

My jim to vysvětlíme. Vždyť třeba za covidu se řeklo, že se budou společně řešit nejen vakcíny, ale léky obecně. Covid je pryč, a neděje se nic. Evropská rada by měla fungovat úplně jinak, premiéři by měli mít hlavní slovo, ne úředníci z Evropské komise, kteří vydírají jednotlivé státy a vměšují se do národních politik. Italům říkají, že když budou volit Meloniovou, nedostanou žádné peníze. O Orbánovi ani nemluvě. Pokud se Evropa nevzpamatuje z Green Dealu, normy Euro 7, zákazu skotua tak dále, nebude konkurenceschopná. Podle mě bude v evropských volbách šance to změnit. V Nizozemsku si to farmáři vybojovali a v Německu zelení oslabují. My chceme lidi přesvědčit, aby šli volit, protože se jich to zásadním způsobem týká.

X Když vás tak poslouchám, nepovedete kandidátku hnutí ANO do Evropského parlamentu?

To by mě bavilo, ale v Evropském parlamentu není přednostní právo a faktická připomínka, takže si to ještě musím nastudovat. Hnutí ANO ale určitě postaví silnou kandidátku českých zájmů.

X X X

VĚTŠINA  LIDÍ  NESPOKOJENA  S  FIALOU

GEN  PAVEL  SE  SPÍŠ  STARÁ  O  ZNIČENOU UKRAJINU  A  ZBRANĚ  NA  DALŠÍ  ZABÍJENÍ  LIDÍ,  NEŽ  NA  ODSTRANĚNÍ  FIALY  A   JMENOVÁNÍ  NOVÉ  VLÁDY

Češi se bojí růstu cen i inflace, nejsou spokojení s vládou, zjistil průzkum

V Česku jsou nyní největší obavy jsou z rostoucích cen a inflace, ty vnímá 62 procent dotázaných. Druhým nejsilnějším zdrojem obav je další vývoj v energetice, které sdílí 32 procent. „Toto skóre ČR a Slovenska je nejvyšší v žebříčku obav v rámci celé EU,“ uvedla k výsledkům průzkumu Eurobarometr mluvčí unijního zastoupení v Praze Magdaléna Frouzová. Národní ekonomiku vnímá pozitivně jen pětina české populace.

 Vyplývá to z výsledků celoevropského průzkumu veřejného mínění Eurobarometr z letošního ledna a února, kterou v pátek zveřejnilo Zastoupení Evropské komise v ČR na webu.

Obavy z rostoucích cen a inflace podle aktuálního průzkumu vnímá 62 procent obyvatel ČR, oproti loňsku o osm procentních bodů méně. Druhým nejsilnějším zdrojem obav je další vývoj v energetice, které sdílí 32 procent dotázaných. „Toto skóre ČR a Slovenska je nejvyšší v žebříčku obav v rámci celé EU,“ uvedla mluvčí unijního zastoupení v Praze Magdaléna Frouzová.

Národní ekonomiku vnímá pozitivně jen pětina české populace, evropskou ekonomiku 31 procent. „Po mírném zlepšení vnímání národní i evropské ekonomiky po skončení pandemie covidu-19 v roce 2021 ukazují aktuální odpovědi dotazovaných snížení optimismu,“ konstatovala Frouzová.

Optimisticky vidí budoucnost unie 55 procent dotázaných v ČR, zatímco loni to bylo 59 procent. V rámci EU je Česko mezi sedmi nejpesimističtěji naladěnými zeměmi. Nejvíce pesimistickými jsou Slovensko (51 procent), Francie (46 procent) a Řecko (44 procent). Naopak nejoptimističtěji hledí do budoucna obyvatelé Irska (84 procent), Dánska (80 procent) a Polska (77 procent).

Češi si Evropskou unii nejvíce spojují se svobodou, cestováním a pracovními příležitostmi, konkrétně 57 procent oslovených. Mír má s EU spojeno 32 procent respondentů a demokracii 27 procent účastníků průzkumu. V negativním smyslu 30 procent Čechů spojuje EU s byrokracií, 24 procent ji vyčítá plýtvání peněz a 22 procent nedostatečnou kontrolu na hranicích. „Vývoj v těchto dílčích aspektech ukazuje, že obraz EU v ČR od roku 2016 soustavně posiluje a negativní konotace slábnou,“ poznamenala Frouzová.

Důvěra českých občanů v EU klesla z loňských 51 procent na 44 procent, důvěra v českou vládu zaznamenala ještě výraznější propad, a to z 45 na 30 procent. Nejsilnější důvěře se tradičně těší armáda, i ona si ale meziročně pohoršila z 86 na 75 procent důvěřujících, vyplývá ze zjištění Eurobarometru.

Něco přes polovina dotázaných vyjádřila spokojenost s tím, jaké kroky podnikla česká vláda po vypuknutí ruské agrese. Výrazně spokojenější se svou vládou jsou v tomto ohledu Finové (88 procent). Naopak nejvíce kritičtí jsou Bulhaři, Slováci a Řekové, z nichž spokojenost s kroky své vlády vyjádřila jen zhruba třetina. Ve všech zemích EU se obyvatelé obávají hospodářských důsledků války. V ČR to je 86 procent dotázaných, což odpovídá průměru v EU.

Největší podpoře v rámci přijatých opatření vůči Ukrajině se v Česku těší – podobně jako v celé EU – poskytování humanitární podpory. Ocenilo ji 87 procent obyvatel ČR. Čeští respondenti jsou však výrazně vlažnější například v podpoře nákupu vojenského vybavení – podpořila jej polovina z nich, zatímco unijní průměr je 65 procent. „A zatímco 80 procent dotázaných v ČR je pro silnější celoevropskou obranu, jen 59 procent respondentů je pro zvýšení výdajů na tuto oblast,“ dodala Frouzová.

Průzkum se konal od 12. ledna do 6. února v České republice na vzorku 1025 respondentů starších 15 let.

X X X

RADIKÁLOVÉ  V  AFGHÁNISTÁNU?

Afghánistán líhní radikálů? IS plánoval útok na mistrovství v Kataru, tvrdí tajné  dokumenty

Radikální organizace Islámský stát údajně zvažovala, že pošle do Kataru na mistrovství světa ve fotbale sebevražedného atentátníka. Vyplývá to z tajných vládních dokumentů, které unikly z amerického Pentagonu. Podle nich se z Afghánistánu znovu stává líheň radikálů.

Rozsáhlý únik vládních dat, která měl na internetu publikovat 21letý Jack Teixeira, se netýkají jen války na Ukrajině. Součástí dat byla i analýza rozmachu radikálního terorismu v Afghánistánu, upozorňuje list The Washington Post.

Po deseti letech opustila v létě roku 2021 Afghánistán americká a spojenecká vojska. Souběžně s tím se vlády v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán, které svrhlo tamní kabinet. Od těch dob vedou Afghánistán tálibové, kteří vyhlásili právo šaría.

 Právě opětovná vláda Tálibánu, který v zemi vládl poprvé v letech 1996 až 2001, podle uniklých dokumentů z Pentagonu umožnila z Afghánistánu vytvořit teroristickou líheň.

 Hlavní hrozbou zůstává radikální organizace Islámský stát, která podle dostupných dat plánovala útoky v Evropě, Asii a údajnou „spikleneckou“ operaci mířenou proti Spojeným státům.

The Washington Post s odvoláním na uniklé dokumenty uvedl, že Pentagon věděl nejméně o 15 chystaných útocích, které měly mířit na ambasády, kostely nebo obchodní centra.

Útok v Kataru?

Z tajných dokumentů Pentagonu má vyplývat, že radikální organizace Islámský stát nabývá na síle a údajně zvažovala, že podnikne teroristický útok v Kataru. A to v době fotbalového mistrovství světa, které se v zemi konalo na konci minulého roku. Spáchat ho měl sebevražedný atentátník, z operace ale sešlo.

 Uniklé dokumenty Pentagonu se poprvé objevily ve fóru videohry. Prozradily slabiny Ukrajiny

Za fotbalovým šampionátem přicestovaly do Kataru více než dva miliony lidí. Radikálové údajně zvažovali více teroristických útoků během nedávných světově velmi sledovaných událostí. Materiály ale zřejmě nespecifikují, o jaké se mělo jednat.

„Dokumenty naznačují, že americkým zpravodajským složkám se opakovaně podařilo zachytit komunikaci mezi buňkami Islámského státu. Odposlechy pak zřejmě vedly k ochromení plánů na únosy a zbraňové útoky na vládní budovy v Evropě,“ napsal Washington Post.

Zpravodajské služby USA podle uniklých dokumentů označují Islámský stát za vzrůstající bezpečností hrozbu. Naopak radikální hnutí Al-Káida, které založil v roce 1988 Usáma bin Ládin a které spáchalo teroristické útoky 11. září 2001, je podle tajných služeb v úpadku.

X X X

 Plyn v Česku opravdu zdražil nejvíc v EU, stojí si za svým bruselští statistici

Evropský statistický úřad Eurostat používá při výpočtu cen plynu metodiku, která zaručuje srovnatelnost dat v celé EU. Úřad si proto stojí za svou středeční zprávou, podle které se ceny plynu pro domácnosti loni ve druhém pololetí z celé Evropské unie výrazně nejvíce zvýšily v České republice. Premiér Petr Fiala po zveřejnění zprávy řekl, že čísla o cenách plynu jsou mylná a označil je za matení veřejnosti.

 „Data, která Eurostat zveřejnil 26. dubna 2023, nám poskytl Český statistický úřad (ČSÚ),“ sdělil Eurostat. Údaje vycházejí z metodiky popsané v regulačním nařízení EU 2016/1952, která platí pro všechny země EU. „Její právní požadavky a pokyny pro vykazování zajišťují, že údaje jsou srovnatelné ve všech členských státech,“ upozornil Eurostat.

Unijní statistický úřad ve středu oznámil, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v České republice zvýšily meziročně o 231 procent, zdaleka nejvíce ze všech zemí EU. Například na Slovensku růst činil 18 procent a byl druhý nejnižší v EU.

„Potvrzujeme, že sběr dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Konečné ceny, které platí zákazníci, zahrnují kompenzační opatření přijatá vládou,“ uvedl Eurostat. V závislosti na typech zákazníků, tedy zda jde o domácnosti, anebo o velké odběratele, se může růst cen lišit. Eurostat zveřejňuje vývoj cen pro oba typy odběratelů energií, středeční zpráva se týkala domácností.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort ve středu upozornil, že ceny uváděné Eurostatem vycházejí z tehdejších cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. Drtivá většina lidí v Česku tak v té době platila za plyn nižší ceny.

„Eurostat počítá srovnání s předchozím rokem v národních měnách. Proto bylo zvýšení cen plynu měřeno v českých korunách,“ upozornil Eurostat.

X X X

Gavor: Dalšímu zlevnění elektřiny už brání drahá emisní povolenka. Fixaci ceny na víc let dopředu bych nepodepsal

 Vnímání cen energie se za poslední tři roky změnilo. Zatímco v minulém desetiletí bychom cenu elektřiny na velkoobchodním trhu okolo 100 eur za megawatthodinu považovali za extrémně drahou a nepřijatelnou, po zkušenosti z loňského roku se jedná o vytoužený cíl, ke kterému se chceme dostat. Uvedl to energetický expert a jednatel firmy ENA Jiří Gavor na sympoziu Ekonomického deníku k tématu Ceny a úspory energií. Návrat k dvouciferným cenám elektřiny neočekávají ani další účastníci sympozia.

Proč je vlastně elektřina tak drahá? Příčiny jsou dvě – cena plynu a emisní povolenky. „I když je nesporný fakt, že v krizovém loňském roce byly ceny elektřiny taženy a determinovány cenou zemního roku, do budoucna nám budou dělat starosti emisní povolenky. Dokud budou zapotřebí hnědouhelné elektrárny, tak se cena elektřiny těžko může dostat pod 100 eur za megawatthodinu,“ vysvětluje Gavor.

Vystupující během první části sympozia Ceny a úspory energií. Zleva šéf Nemocnic Plzeňského kraje Zdeněk Švanda, energetický konzultant Jiří Gavor, obchodní ředitel Veolia Energie ČR Jakub Tobola, náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák, moderátor akce David Tramba a obchodní ředitel SSI Energy Marek Tabašek. Foto: Radek Čepelák

Problém je v tom, že k výrobě jedné megawatthodiny elektřiny z uhlí si musí producent koupit zhruba jednu povolenku, a její cena se pohybuje okolo 100 eur. „Vedle toho musí vlastník elektrárny zaplatit za palivo, provozní náklady a údržbu. Dostáváme se tak k nákladové úrovni 130 až 140 eur, a přesně tam se pohybujeme,“ řekl Jiří Gavor.

Stejně to vidí také náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák. „Asi bychom si nalhávali, kdybychom očekávali, že se ceny energií vrátí na úroveň roku 2020, kdy byla elektřina na velkoobchodních trzích okolo 40 eur za megawatthodinu. To je úroveň, ke které se nepřiblížíme, nejnižší možná hranice do příštích let je sto eur,“ řekl Petr Třešňák. Oba zmínění řečníci se shodli, že z dnešního pohledu je správně, že pod vlivem loňského cenového šoku nedošlo v Evropské unii k destrukci tržního prostředí v energetice.

Druhý blok sympozia Ekonomického deníku k tématu Ceny a úspory energie se účastnil také ministr životního prostředí Petr Hladík. Vlevo sedí předseda představenstva společnosti Nemocnice Plzeňského kraje Zdeněk Švanda, vpravo je moderátor druhého bloku, vydavatel České justice a Ekonomického deníku Ivo Hartmann. Foto: Radek Čepelák

Dobrou zprávou je, že se opět rozběhla soutěž o zákazníka, ať už se jedná o domácnosti, firmy nebo veřejný sektor. „V období nejistoty, tedy v druhé polovině loňského roku, neměli obchodníci zájem přijímat nové klienty. Menší obchodníci nedávali nabídky do soutěží vůbec a ti velcí je dávali vysoko,“ připomněl Gavor a dodal, že změnu k lepšímu přinesl až kompenzační systém pro dodavatele za zastropované ceny energií, který vláda schválila v lednu. A samozřejmě také výrazný pokles cen elektřiny a plynu na energetických burzách.

Na vrchol energetické krize v druhé polovině roku 2022 zavzpomínal ve svém vystoupení také obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola. „Dát v té době zákazníkovi nabídku na dodávku elektrické energie nebo plynu znamenalo velké riziko pro každého obchodníka. Veřejným zadavatelům často v soutěži nepřišly žádné nabídky. Problém nebyl jen s elektřinou a plynem, naše teplárny měly dokonce problém v závěru roku sehnat černé uhlí. Co se týká hnědého uhlí, byl problém s kapacitami dopravců na železnici. Energetická krize byla doslova na všech frontách,“ řekl Tobola.

Jiří Gavor založil v roce 1992 poradenskou firmu ENA, ve které dodnes působí. Vedle toho je výkonným ředitelem Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), založené v roce 2013. Foto: Radek Čepelák.

Mezi dalšími vlivy, které nabádají k mírnému optimismu, zmínil Jiří Gavor vysoké zásoby v podzemních zásobnících plynu. Podle aktuálních statistik v databázi AGSI+ jsou české zásobníky naplněny z 55 procent, německé dokonce z 66 procent. „Je to mnohem více, než tomu bylo v tuto dobu v předchozích letech,“ upozornil Gavor.

Ale stejně tak platí, že existují rizikové faktory, které mohou v nejbližších měsících či letech cenu elektřiny opět navýšit. „Česká republika se sice závislosti na ruském plynu zbavila, ale jiné evropské země jej stále dovážejí. Hlavně v podobně zkapalněného plynu, který dnes tvoří víc než polovinu ruského vývozu plynu do zemí EU,“ zmínil Gavor a dodal, že zastavení těchto „zbytkových“ dodávek z Ruska (pokrývajících zhruba 10 procent spotřeby plynu v EU) by opět vytvořilo nerovnováhu na trhu a vytáhlo cenu výše.

Obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola představil realizované projekty úspor energie u zákazníků. Foto: Radek Čepelák

Podobným rizikem je růst poptávky po plynu v Číně, což by vedlo k cenové soutěži o to, kdo za zkapalněný zemní plyn (LNG) zaplatí víc – zda Evropa, nebo Čína. „Třetí riziko vidím v tom, že evropské země nepodepsaly dlouhodobé kontrakty na nákup LNG, nebo jen v malém množství. Nakupujeme tedy na spotovém trhu, kde ceny létají nahoru i dolů velmi prudce,“ doplnil Jiří Gavor.

Co nás čeká v příštím roce? Podle Jiřího Gavora je pravděpodobné, že ke konci prosince přestane platit zastropování cen elektřiny a plynu včetně kompenzačního mechanismu. Doplatit na to mohou veřejní zadavatelé i další zákazníci, kteří v nejméně vhodnou dobu – tedy v druhém loňském pololetí – podepsali smlouvu o nákupu elektřiny a plynu s fixní cenou na dva nebo tři roky.

Otázkou zůstává, zda stát bude dál plně hradit vícenáklady obnovitelných zdrojů energie, nebo zda část nákladů opět ponesou spotřebitelé elektřiny – tak jak tomu bylo do září loňského roku.

Téměř do posledního místa plný sál během sympozia Ekonomického deníku k tématu Ceny a úspory energií. Foto: Radek Čepelák

Na závěr svého vystoupení dal Jiří Gavor přítomným posluchačům jednu radu – uzavřít smlouvu s výhodnou „podstropovou“ fixací ceny na jeden rok a nebát se spotových cen či krátkých měsíčních fixací, které dnes vycházejí poměrně výhodně. Nedoporučil naopak podepisovat v tuto dobu víceleté smlouvy, které by zákazníka zavazovaly platit současné ceny po další dva nebo tři roky. David Tramba, Ekonomický deník, ceskajutice.cz

 X X X

 Plyn v Česku opravdu zdražil nejvíc v EU, stojí si za svým bruselští statistici

Evropský statistický úřad Eurostat používá při výpočtu cen plynu metodiku, která zaručuje srovnatelnost dat v celé EU. Úřad si proto stojí za svou středeční zprávou, podle které se ceny plynu pro domácnosti loni ve druhém pololetí z celé Evropské unie výrazně nejvíce zvýšily v České republice. Premiér Petr Fiala po zveřejnění zprávy řekl, že čísla o cenách plynu jsou mylná a označil je za matení veřejnosti.

„Data, která Eurostat zveřejnil 26. dubna 2023, nám poskytl Český statistický úřad (ČSÚ),“ sdělil Eurostat. Údaje vycházejí z metodiky popsané v regulačním nařízení EU 2016/1952, která platí pro všechny země EU. „Její právní požadavky a pokyny pro vykazování zajišťují, že údaje jsou srovnatelné ve všech členských státech,“ upozornil Eurostat.

Unijní statistický úřad ve středu oznámil, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v České republice zvýšily meziročně o 231 procent, zdaleka nejvíce ze všech zemí EU. Například na Slovensku růst činil 18 procent a byl druhý nejnižší v EU.

„Potvrzujeme, že sběr dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Konečné ceny, které platí zákazníci, zahrnují kompenzační opatření přijatá vládou,“ uvedl Eurostat. V závislosti na typech zákazníků, tedy zda jde o domácnosti, anebo o velké odběratele, se může růst cen lišit. Eurostat zveřejňuje vývoj cen pro oba typy

Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort ve středu upozornil, že ceny uváděné Eurostatem vycházejí z tehdejších cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. Drtivá většina lidí v Česku tak v té době platila za plyn nižší ceny.

„Eurostat počítá srovnání s předchozím rokem v národních měnách. Proto bylo zvýšení cen plynu měřeno v českých korunách,“ upozornil Eurostat.

X X X

 HACKEŘI  UKRAJINY  PRODALI  RUSKU  O  300  MILIONECH  LIDÍ  UKRAJINY

Ukrajinský hacker prodal Rusům osobní údaje o 300 milionech občanů Ukrajiny a EU

Podezřelý Ukrajinec k prodeji a propagaci dat používal messenger Telegram, přičemž požadoval 500 až 2 000 dolarů v závislosti na množství dat a jejich hodnotě. K dispozici měl zejména informace o pasech, číslech daňových poplatníků, rodných listech, řidičských průkazech a údajích o bankovních účtech. „Muž byl správcem uzavřených skupin a kanálů v messengeru Telegram, kde prodával osobní údaje občanů Ukrajiny a Evropské unie,“ stojí v oznámení policie.

Policejní vyšetřování odhalilo, že kupujícími byli ruští občané, kteří za získané databáze platili měnami zakázanými na území Ukrajiny. Tímto způsobem se také orgány činné v trestním řízení dostaly na stopu kyberzločince. Během policejní razie se podezřelý pokusil mařit vyšetřování a napadl policistu.

Strážci zákona přesto přistoupili k zabavení mobilních telefonů, SIM karet, výpočetní techniky a serverového vybavení, na kterém kybernetická policie našla databáze s omezeným přístupem. Původ databáze určí až následná analýza.

Zatčený muž nyní čelí trestnímu řízení za vytvoření softwaru pro škodlivé účely, neoprávněný přístup k informacím uloženým v počítačových sítích a vyhrožování nebo násilí vůči příslušníkovi orgánu činného v trestním řízení. Za posledně jmenované porušení ukrajinského trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na pět let, zatímco trest za první dvě porušení se liší v závislosti na závažnosti trestného činu, trestní minulosti podezřelého a konkrétních okolnostech případu.

X X X

V kauze IT zakázek soud obžalované zprostil, soudce kritizoval obžalobu za nepravdivá tvrzení

 Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby obžalované v kauze údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy. V kauze bylo obžalováno 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Případ se týká 13 veřejných zakázek na informační systémy z let 2009 až 2014, škodu žalobce vyčíslil zhruba na čtvrt miliardy korun. Podle soudce Petra Sušila se 20 obžalovaných i žalované firmy ničeho protiprávního nedopustili. U čtyřech obžalovaných se neprokázalo, že se stal skutek, pro který byli stíháni. Soud ve svém rozsudku kritizoval v kauze řadu věcí včetně podle něj nepravdivých tvrzení obžaloby. Poukázal i na to, že 24 lidí bylo dlouho vystaveno takovému tlaku. Rozsudek není pravomocný, žalobce se na místě odvolal.

Podle obžaloby obžalovaní po vzájemné dohodě tyto dotované zakázky ovlivňovali s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Případem se soud zabýval od září 2021. Vyslechl přes sto svědků. Žalobce pro všechny navrhoval mnohaleté tresty vězení a žalovaným firmám peněžité tresty v řádu milionů korun a zákaz účasti ve veřejné soutěži. . „Právě projednávaný případ je určitým testem, nakolik u nás existuje právní jistota a jednoznačný výklad zákonů a je dán jasný obsah práv a povinností fyzických a právnických osob při podnikání,“ uvedl už dříve pro Českou justici obhájce Tomáš Gřivna.

Z argumentace advokátů vyplynulo, že žádné důkazy o vině obžalovaných neexistují. Podle obhájce Tesco SW nebylo na jednání jeho zaměstnanců nic nezákonného ani konspiračního. Poukázal na to, že v případě takto složitých zakázek šlo o konzultace, které byly tehdy naprosto běžné a měly za cíl pomoci zadavateli. „Obžalobou je kriminalizována praxe předběžných tržních konzultací, jejichž forma nebyla nijak ve zkoumané době upravována zákonem. U mého klienta nebylo prokázáno trestné jednání, nikomu nevznikla škoda, ani nebyla zjednána výhoda v rámci veřejné soutěže či veřejné zakázky,“ uvedl Tomáš Gřivna.

Státní zástupce Martin Brzobohatý Foto: Jiří Málek

Buď se nic neprokázalo nebo se nestal trestný čin

V kauze šlo například o vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Podle žalobce, který pro všechny navrhoval tresty od pěti do 8,5 roku a žalovaným firmám peněžité tresty v řádu milionů korun a zákaz účasti ve veřejné soutěži, obžalovaní po vzájemné dohodě tyto dotované zakázky ovlivňovali s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. „V případě čtyř obžalovaných se vůbec neprokázalo, že se dopustili žalovaného jednání, u zbylých se skutky částečně staly, ale nejsou trestným činem,“ uvedl soudce. Z důkazů podle něj rozhodně nevyplynulo, že by jejich jednání směřovalo k nějakému zvýhodnění a chyběla dostatečná argumentace ze strany obžaloby.

Na stranu obhajoby se podle něj začal soud přiklánět už během výslechu svědků loni na podzim. „Zamýšleli jsme se nad tím, proč se tak rozcházíme s obžalobou a tak souzníme s návrhy obhajoby. Může to být rozsahem této projednávané věci, obžalováno bylo 26 osob, 13 skutků a každý ze skutků by vydal na samostatné trestní řízení. Vytratila se kvůli rozsahu podle nás podstata a při projednávání této věci i zdravý rozum,“ uvedl soudce. U jednoho z obžalovaných, krajského úředníka, například soud vyzdvihl, že naopak ušetřil úřadu svou pečlivou prací peníze. „To, co jsem prožil od září 2014 do dneška, nepřeji ani úhlavnímu nepříteli,“ řekl dnes obžalovaný úředník k rozsudku. Soudce se mu za to dnes omluvil.

Soud se postavil na stranu svobodného podnikání

Za olomouckou softwarovou společnost Tesco SW před soudem stáli Josef Tesařík, Michal Tesařík a David Tesařík, žalobce jim původně navrhoval trest 8,5 let vězení. Stejně vysoký trest navrhoval i Michalu Vrbovi ze společnosti Eunice Consulting. Kromě zástupců soutěžitelů před soudem stanuli i lidé, kteří se podíleli na vypracování zadávacích dokumentací, či zástupci samospráv a veřejné správy. „Po osmi letech kriminalizace společnosti Tesco SW a rodiny Tesaříků, která byla způsobena únikem z trestních spisů před osmi lety, se soudce postavil za bezúhonnost firmy Tesco a jejich zaměstnanců. Postavil se na stranu svobody podnikání a zdravého rozumu,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco SW Tomáš Jelínek. Poukázal i na to, že celá kauza také poškodila jméno společnosti. „V České republice se nectí v médiích presumpce neviny,“ doplnil.

Obžalovaní vinu popírali, podle nich v případě takto složitých zakázek šlo o konzultace, které byly tehdy naprosto běžné a měly za cíl pomoci zadavateli. Argumentovali tím, že tržní konzultace nejsou nezákonným jednáním, situace před deseti lety byla z hlediska veřejných zakázek podle nich jiná a postup žalobců označili za kriminalizaci obchodních jednání.

Případem se soud zabýval od září 2021. Vyslechl přes sto svědků. Obžaloba byla podána pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a poškození finančních zájmů Evropské unie. Zakázky byly vyhlašované v operačním programu ministerstva vnitra a dotované ze strukturálních fondů EU. Náhradu škody 261,55 milionu korun uplatňovala ČR.

Věc souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se tehdy na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Kauza se mimo jiné řešila i kvůli únikům informací, ze kterých obvinil bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Podezření se však neprokázalo, Komárek se kvůli tomu nakonec zodpovídal před soudem. Ten jej v roce 2018 zprostil obžaloby s tím, že jednal ve veřejném zájmu, ceskajustice.cz

X X X

Městský soud v Praze přiznal Lukáši Nečesanému náhradu újmy 1,577 milionu

 Městský soud v Praze přiznal Lukáši Nečesanému náhradu újmy 1,577 milionu korun za nezákonné stíhání a za dva roky ve vězení. Informaci z justiční databáze, na kterou upozornila Česká televize (ČT), upřesnil mluvčí soudu Adam Wenig. Rozhodnutí je pravomocné. Nečesaný čelil šest let stíhání za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, justice ho ale nakonec po zásahu Nejvyššího soudu osvobodila pro nedostatek důkazů a případ zůstal neobjasněný. Odškodné převyšuje běžně přiznávané částky za nezákonné trestní stíhání.

Obvodní soud pro Prahu 2 Nečesanému původně přiznal 1,7 milionu korun, městský soud nyní částku snížil. Při vynášení rozsudku obvodní soud v říjnu uvedl, že stíhání zasáhlo do osobního, rodinného i pracovního života Nečesaného. Soudkyně tehdy upozornila, že v době zahájení stíhání byl Nečesaný velmi mladým a netrestaným středoškolským studentem, kterému vzetí do vazby zabránilo maturovat v řádném termínu. Poukázala i na to, že konečný osvobozující výrok trestního soudu nepřinesl „kýžené očištění žalobce“ – předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička tehdy prohlásil, že osvobození nepokládá za správné, že ale nemá jinou procesní možnost.

Ministerstvo spravedlnosti i Nečesaný se proti říjnovému rozsudku obvodního soudu odvolali. Nečesaný se po státu domáhal 18,8 milionu korun. Proti nynějšímu rozhodnutí může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ministerstvo spravedlnosti muži už v minulosti vyplatilo 1,2 milionu korun.

Útok na kadeřnici se stal v únoru roku 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10.000 korun. Obžaloba z činu vinila Nečesaného, který žil v Hořicích u prarodičů. Napadená žena ho nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání. Zprošťující rozsudek potvrdil až v březnu 2019.

Nečesaného prarodiče, rodiče, manželka a bratr rovněž chtěli po ministerstvu odškodné, nároky vyčíslili celkem na 25 milionů. Poté, co jim úřad nevyhověl, podali žaloby, které ale později stáhli. Nečesaného rodiče sami čelili jinému trestnímu stíhání – bývalý ředitel liberecké krajské nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka byli obžalováni v korupční kauze. I je ale soudy osvobodily, Nečesaný starší dával obvinění do souvislosti se svým bojem za očištění syna, ceskajustice.cz

X X X

ŽENY  VRAZI,  KTERÉ  RODÍ  DOMA

Pfauserová: Ženy, které rodí doma, poloviční vrazi

Denisa Pfauserová (34) přivítá brzy na svět prvního potomka. V rozhovoru pro iDNES.cz promluvila o průběhu těhotenství, plánovaném porodu i výkyvech nálad. Herečku mohou diváci nově vidět v šestidílném pořadu televize ÓČKO s názvem V jináči, který může být nastávajícím rodičům velkým pomocníkem.

 X Máte v průběhu těhotenství extrémně časté střídání nálad a různé výkyvy, kvůli kterým je pak pro partnera někdy složitější trávit čas po vašem boku?

Je to tak. Prvních pět měsíců jsem byla na pěst. Bohužel to schytával nejvíc můj partner, protože byl nejčastěji poblíž. Ale když jsem třeba jela s rodiči na dovolenou, dostávali celých deset dní čočku i oni. Naštěstí jsou ty doby za námi a já jsem teď největší zlatíčko pod sluncem. Uznávám, že to pro partnera musely být krušné časy. Pořád jsem hledala, co by mi vadilo, a když jsem nenašla nic konkrétního, seřvala jsem ho třeba aspoň, ať nestojí tak blízko! Vzápětí jsem ale zpravidla začala brečet, že je mi líto, jak se k němu chovám. Mám ale po svém boku úžasného muže, který věděl, že to nejsem já, ale ten „Venom“ ve mně. (smích)

X Zmínila jste, že u porodu vám bude oporou váš partner. Byl to jeho nápad, nebo jste s tou myšlenkou přišla spíš vy a on souhlasil?

Já mám pocit, že to byla pro oba tak samozřejmá věc, že jsme se o tom snad ani nebavili a bylo jasné, že u porodu bude. Martin je hodně láskyplná, pečující a podporující povaha. A vedle toho se na miminko obrovsky těšíme, takže u toho chce zkrátka být.

X Absolvovali jste společně předporodní kurz…

Za sebe bych to doporučila všemi deseti všem nastávajícím rodičům. Zvlášť ten konkrétní kurz od holek z Porod je krásný, na kterém jsme byli. Ale jsem si také vědomá toho, jak je všechno individuální a že každému vyhovuje něco jiného a pro někoho to třeba není. Nerada se zahlcuji množstvím informací, ale ty důležité mít chci a potřebuji. Předporodní kurz je pro mě přesně takovým zdrojem, kde je dostanu.

V dnešní době už si žena může porod zpříjemnit spoustou technik. Může ho naplno prožít a vědět, že může odmítnout jakékoli urychlení nabízené zdravotním personálem. Nebo také o co naopak požádat, to pro mě bylo hodně důležité zjištění. Navíc mám pocit, že kurz i tak nějak „zhezčil“ a zintenzivnil naše pouto s partnerem.

X Plánujete domácí porod, nebo chcete přivést dítě na svět raději v porodnici?

Plánuji rodit v porodnici v Rakovníku. Je více nakloněna přirozeným porodům. Nechávají porodu přirozené tempo, neprovádějí nástřih, nechávají dotepat krev v pupečníkové šňůře, nechávají dítě první dvě hodiny u matky na hrudi a tak dále. Přemýšlela jsem i o domácím porodu, ale nějaký ten pocit „co kdyby náhodou“ v sobě pořád mám. Možná i zakódovaný z názorů společnosti, které člověk okolo sebe stále slyší.

Pro spoustu lidí jsou matky rodící doma poloviční vrazi. Je ale důležité si uvědomit, že žádná porodní asistentka či dula neriskuje jediné procento nějakého rizika a do deseti minut může být matka při nějakých komplikacích převezena do nemocnice. Mě naopak vždycky děsily spíš scénáře toho, co se může stát, když chce doktor porod urychlit.

X Jste tedy velkou zastánkyní přirozeného porodu…

Rozhodně přirozeného porodu a právě třeba i porodu do vody, ta představa je mi příjemná. Nechci ale tvrdit, že bych nikdy nepřistoupila na císařský řez, pokud by mi to bylo z lékařského hlediska doporučováno. Chápu to, že se bavíme o trendu ho podstoupit, i když je vše v pořádku a raději to „všechno zaspat“. Tomu moc nerozumím. Věřím v sílu a moudrost přírody, která to vymyslela takto a měla k tomu svůj důvod. Nicméně je to opět každého věc.

X Cvičíte v těhotenství?

Než jsem otěhotněla, byla jsem hodně aktivní. Z velké části jsem samozřejmě ubrala, ale dostatek pohybu mám stále. Chodím na dlouhé procházky, túry, plavu, chodím na jógu pro těhotné i „normální“, a dokonce stále běhám. A pokud to půjde, budu běhat až do porodu. Pomaleji, kratší vzdálenosti a stále si hlídat tepovku 140, ale přestat s tím nechci. Dozvěděla jsem se, že bych pak dokonce měla mít snadnější porod i rekonvalescenci po něm. Šestinedělí ale poctivě proležím.

X Měla jste v průběhu těhotenství nějaké opravdu nečekané chutě?

Žádné těhotenské chutě jsem neměla. Měla jsem větší chuť na ovoce a sladké (v takových případech se říká, že se narodí holka), ale třeba kombinace jako hranolky s čokoládou a podobně jsem nejedla. Zatím jsem přibrala deset kilogramů.

X Používáte různé mobilní aplikace určené vyloženě pro těhotné?

Kamarádka mi doporučila Těhotenství+. Líbila se mi, takže jsem ani jinou nehledala. Líbí se mi různé články, které jsou zde přidávány podle období, v jakém se zrovna nacházíte. Najdete tu, na jaká vyšetření se můžete objednat, různé nákupní seznamy, vidíte model miminka, jak je asi zrovna velké a jak vypadá. Nebo zde najdete i srovnání velikosti podle ovoce, dezertu nebo zvířátka. Já mám třeba zrovna tykev, bonboniéru nebo štěně.

X Na ÓČKU běží momentálně váš pořad V JINÁČI, který může být všem nastávajícím rodičům velkým pomocníkem. Jakým konkrétním tématům se tam věnujete?

Je to šest dílů, ve kterých mapuji věci, které zajímaly mě osobně, a hlavně ty, o kterých mám informace. Také je to propojené s mým osobním příběhem. Vyprávím, jak jsem otěhotněla, jak dlouho jsme se snažili, co nakonec pomohlo, jak probíhaly první měsíce těhotenství, jak jsem dělala „gender reveal party, tedy odhalení pohlaví dítěte…“

Ale dávám tam i různé tipy co zařadit do jídelníčku, jak je důležité zůstat sama sebou a myslet i na své potřeby, nezapomínat na partnera a tak podobně. Je to taková pětiminutovka, ze které si buď něco vezmete nebo ne. Ale věřím, že je to moc milý zábavný formát. Za kamerou stojí navíc můj kamarád Adam Rut, který má dvě děti a spoustu rad mi sám také dal. Máme to rádi.

X X X

Zástupci Karlovarska otevřeně diskutovali v Bruselu s představiteli Evropské komise o spravedlivé transformaci regionů.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger se ve dnech 25. až 27. dubna zúčastnili jednání Platformy spravedlivé transformace (JTP) v Bruselu. Ta je klíčovým nástrojem, který členským státům Evropské unie a jejich regionům pomáhá se získáním podpory v rámci mechanismu spravedlivé transformace (JTM). Během akce také poprvé zasedala pracovní skupina pro dekarbonizaci dálkového vytápění na bázi fosilních paliv, v níž má náš kraj rovněž své zastoupení.

Dvoudenní konference opět přispěla k výměně názorů a zkušeností mezi zúčastněnými stranami na cestě ke spravedlivému přechodu ke klimaticky neutrální Evropě. „Tato platforma je pro nás velice důležitá, protože díky ní se můžeme podělit o to, jak se nám proces transformace daří v Karlovarském kraji realizovat, a upozornit na slabá místa, která jsou problematická, jako je například zpoždění implementace českého Operačního programu spravedlivé transformace. Pokud se na to však podíváme celoevropským měřítkem, je Česká republika v čele pomyslného pelotonu. Některé okolní země jsou na tom hůře a uvažují o tom, že požádají Evropskou komisi o posunutí hraničních termínů realizace projektů až za rok 2027. To lze z pohledu českých uhelných regionů považovat za velmi dobrý nápad, obzvláště s přihlédnutím k tomu, jakým směrem se vyvíjí energetika v Evropské unii a ve světě,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

V rámci panelové diskuse, která se konala za účasti významných zástupců Evropské komise a jež byla vedena komisařkou pro soudržnost a reformy Elisou Ferreirou, proběhla diskuse o faktickém naplňování plánů spravedlivé územní transformace, o reálném čerpání a limitech daných dotačních programů i limitech zapojených regionů. Karlovarský kraj opět připomněl některé vybrané strategické projekty, jež jsou v našem regionu připravovány, jako je například revitalizace jezera Medard.

„Zároveň jsme potvrdili, že jsme připraveni na realizaci projektů, které se týkají podpory podniků, veřejné správy a podobně. Hovořilo se také o úspěšných projektech z nové technické pomoci GROUNDWORK JTP, mezi nimiž nechybí i projekt města Sokolov. Během akce se sešla také pracovní skupina, která řeší možnosti přechodu dálkového vytápění na alternativy bez fosilních paliv. Jejím cílem je zejména zajistit odpověď na otázku náhrady zdrojů centrálního zásobování teplem pro obyvatele našeho kraje,“ doplnil radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger. Mgr. Veronika Svobodová, tiskové oddělení

X X X

Národní technické muzeum zprovozní první muzejní vlakovou soupravu

V sobotu 29. dubna 2023 vyjede poprvé na koleje muzejní vlak Národního technického muzea. V rekonstruované vlakové soupravě budou zastoupena typická i unikátní vozidla vyrobená v 60. – 80. letech dvacátého století a v sestavě s dieselovou i parní lokomotivou je bude NTM využívat k jízdám pro veřejnost.

Mám velkou radost, že Národní technické muzeum má poprvé v historii kompletní provozní vlakovou soupravu. Složena bude z vozů, které muzeum koupilo od Českých drah a nyní byly opraveny v Krnově, z dieselové lokomotivy T478.1010 zvané Bardotka a na konci roku k soupravě přibyde rekonstruovaná parní lokomotiva 464.102 Ušatá, tedy další provozní exponát z našich sbírek. Poprvé vyjede muzejní vlak v sobotu 29. dubna z Masarykova nádraží do Brandýsa nad Labem na akci ,Audience u císaře Karla I.‘ a zařazen tentokrát bude také salónní vůz Františka Ferdinanda d’Este z roku 1909, “ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

V soupravě muzejního vlaku jsou zastoupena typická i unikátní vozidla vyrobená v 60. – 80. letech dvacátého století a cílem NTM je zachovat tyto exponáty v provozním stavu, a přiblížit tak úroveň cestování v dané době široké veřejnosti. Základ soupravy tvoří osobní vůz se služebním oddílem řady BDa z roku 1974 a vozy řady Bai z let 1973-74, které budou podle potřeby doplňovány unikátním salonním vozem prezidenta ČSSR z roku 1968 a lehátkovým vozem s bufetovým oddílem z roku 1984.

„S výjimkou lehátkového vozu BRcm se jedná o vozy typu Y, podle klasifikace Mezinárodní železniční unie vniklé v 60. letech dvacátého století. Od druhé poloviny 60. let byly vozy této kategorie masově vyráběny hned v několika vagónkách východního bloku a postupně nahradily většinu předválečných i raně poválečných vozů. Jen mezi lety 1964-1985 bylo z NDR do Československa dodáno 3200 rychlíkových vozů typu Y a další stovky vozů odvozených od tohoto typu vyrobila pro vnitrostátní dopravu vagonka Studénka. Obě varianty jsou v muzejní soupravě NTM zastoupeny, “ upřesnil Adam Horký, kurátor NTM.

Poprvé vyjede muzejní vlak z Masarykova nádraží do Brandýsa nad Labem v sobotu 29. dubna 2023 na akci „Audience u císaře Karla I.“. Vlak potáhne parní lokomotiva ČD 354.195 tzv. Všudybylka z roku 1925, na postrku bude muzejní dieselová lokomotiva T478.1010 a součástí soupravy bude i salónní vůz Františka Ferdinanda d’Este z roku 1909 ze sbírky NTM. Vlak bude na nádraží v Brandýse nad Labem po dobu akce vystaven. Bc. Jan Duda, Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností

X X X

  Nymburk měl znovu na mále, basketbalistům Prahy vzal senzaci Gilyard minutu před koncem 4. kolo Play-off Kooperativa NBL

USK Praha – ERA Basketball Nymburk 77:83 (17:26, 29:48, 50:66) Prodloužený víkend v Praze je vždy špatné znamení pro sport, ale i tak si na čtvrté utkání čtvrtfinále našlo cestu na Folimanku přes osm stovek diváků. Ti viděli už po pěti odehraných minutách pokus o trhák hostí 11:5, na který domácí reagovali oddechovým časem. Sovám to pomohlo a přitáhly na 15:17, jenže Nymburk si pomohl z trestných hodů a střelbou za tři. Za první čtvrtinu házel 13 šestek a stav byl 17:26. Hosté začali druhou čtvrtinu šňůrou 17:3 a průběh utkání zčínal připomínat to včerejší. Mistr prokazoval svou kvalitu a byl mnohem efektivnější a tvrdší ve všech činnostech.

Vysokoškoláci nakonec za druhé dějství dali jen 12 bodů, prohráli ho 12:22 a odcházeli v poločase do šaten za stavu 29:48.Nakupili také 10 ztrát, které soupeř proměnil v 16 bodů. Ve třetí čtvrtině bylo hůř, protože si Okauru i Böhm udělali už v pětadvacáté minutě svůj čtvrtý osobní faul. Hosté se poučili ze včerejšího dne a nepolevovali. Pražané se ale drželi, bojovali a třetí čtvrtinu vyhráli 21:17. To mělo za následek stav 50:66 před posledním dějstvím a naději na zvrat. Nejmladší tým ligy ale ukázal, že se nevzdává a tak jako včera se do toho v poslední čtvrtině znovu opřel. Samoura s Pipesem udělali za tři minuty šňůru 9:2 a hosté si při náskoku devíti bodů brali oddechový čas. Krásné drama pokračovalo, když Vyroubal z krátké dvojky stáhl na 64:72, aby pak z dalšího útoku hrdina USK Samoura dopíchl a přiblížil svůj tým na šest bodů pět minut před koncem. Böhm a jeho úspěšná dvojka. USK v tu chvíli vedlo poslední čtvrtinu 18:6 a dostalo soupeře, stejně jako včera pod slušný tlak. A znovu to byl Lockett, který svůj tým zachraňoval už dvaadvacátým bodem. Stav 68:74 a tři minuty do konce.

Pipes dává těžkou dvojku a Gilyard stejně akrobaticky odpovídá. Samoura? Za tři a Sovy jsou na rozdílu 3 bodů minutu a půl do konce s tím, že Böhm následně hází dva trestné hody. Oba proměňuje. Jenže nejtěsnější rozdíl jednoho bodu umazává trojkou Gilyard! Dodává tak svému týmu klid do koncovky, kterou si už pohlídá v šestkované. Sovy znovu zatopily mistrovi do posledních vteřin utkání a ten potřetí v řadě ukázal svou labilitu v poslední čtvrtině. Nymburk obě utkání, byť nepřesvědčivě, na Folimance vyžil a v pondělí od 15:00 má na domácí půdě možnost proměnit match-ball na postup do semifinále. Nejlepším dnešním střelcem byl s 22 body Lockett. Na straně domácích dali jen o bod méně Pipes a Samoura, který se stal MVP utkání, když přidal i sedm doskoků a tři asistence.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): “Měli jsme za cíl tu dvakrát vyhrát, po té prohře doma. Neponechat nic náhodě, a to se povedlo. Dvě výhry jsou dvě výhry a je to 3:1. Nám nezbyde nic jiného, než se připravit na ten poslední krok, který je vždy nejdůležitější a nejtěžší. To je pondělní zápas u nás. Když budeme hrát jak povětšinu času těchto dvě utkání, co tady byly, tak to bude dobré. Věřím, že doma jsme ještě silnější a dokážeme předvést dobrý výkon.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Chtěl bych poděkovat všem našim výborným fanouškům, kteří si zde i po včerejšku našli cestu a podporovali nás během celého zápasu. I díky tomu se náš tým semkl a vrátil se do zápasu. Nyní máme před sebou jednu jedinou výzvu, prodloužit sérii a vrátit se sem. Budeme pro to dělat všechno, co je v našich silách. Zasloužíme si to my i naši fanoušci.“

Evan Gilyard(hráč ERA Basketball Nymburk): „začali jsme výborně, hráli jsme tvrdě. Ve druhé polovině jsme znovu povolili ale nakonec jsme to opět dotáhli do vítězného konce.“ Patrick Samoura (hráč USK Praha): „Bohužel jsme prohráli ale opakovalo se to, co bylo včera. V poločase měli dvouciferná čísla. Vrátili jsme se a bylo to vyrovnané. S Nymburkem je to těžké, jsou kvalitní tým a nenechají se úplně rozhodit. I když tak možná vypadali. My jsme to nedokázali dotáhnout do konce. Na příští zápas, který bude v pondělí u nich musíme zlepšit začátek a konzistentnost. ‚Snaha, snaha a energie, to rozhodne.

X X X

Poblíž jezera Michal u Sokolova vznikne oáza rekreačního bydlení

 Celkem 120 malých domků pro sezónní rekreaci, případně celoroční využití, by chtěla v blízkosti jezera Michal nad cyklostezkou do Hruškové vybudovat skupina SUAS GROUP a společnost Sokolovská uhelná. Objekty s výhledem na vodní hladinu vyrostou na parcelách o rozloze 400 metrů čtverečních a zaberou 6 hektarů v minulosti rekultivované plochy. Rozšíří se tak možnosti individuální rekreace pro obyvatele Sokolova a okolí, zalíbení v tomto typu obydlí ale mohou najít i senioři či mladé páry.

V současnosti probíhá projektování a příprava podkladů tak, aby bylo možné v letošním roce dospět k úspěšnému absolvování územního řízení a získání stavebního povolení.
V místě je třeba v první řadě vybudovat kanalizaci, komunikace, přípojky elektrické energie a následně zahájit stavbu domků. „Zatím uvažujeme o dvou typech domků lehké konstrukce, tedy
bez vyzdívání, které budou mít cca 25 metrů čtverečních podlahové plochy, případně 50–55 metrů čtverečních. K jejich vybudování bude snaha použít materiály blízké přírodě a objekty by měly být maximálně energeticky úsporné. Z toho důvodu počítáme s možností jejich uzpůsobení pro instalaci solárních panelů, v případě větších domků i s instalací tepelného čerpadla.  Stavební příprava bude zaměřena také na komunitní energetiku, tedy sdílené využívání energie,“
vysvětluje Stanislav Dohnal, který má na starosti investice skupiny SUAS GROUP.

Skupina přitom ještě zvažuje, zda se vydá cestou vývoje vlastního domku typu „tiny house“, který je dnes velmi populární v Evropě i ve světě, a to zejména pro nízké pořizovací náklady i energetickou úspornost. „Chceme tímto způsobem zasídlit rekultivovaný pozemek po těžbě a dát ho lidem do užívání. Poptávka po tomto typu rekreačního, ale možná i celoročního bydlení, u nás stále narůstá. A okolí jezera Michal přímo vybízí k tomu, aby zde lidé našli klid, mohli tady odpočívat po práci, využívat pozemek jako zahrádku.

Dokážeme si ale také představit, že tato nabídka osloví například mladé páry, které ještě nemají děti a stačí jim menší prostor, nebo naopak seniory, kteří nepotřebují velký byt v centru města,“ upřesňuje Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny SUAS GROUP a společnosti Sokolovská uhelná. Domek v menší variantě by nabídl kuchyňský kout, otevřený vnitřní prostor a terasu. Větší domek by pak měl jeden pokoj navíc. V další fázi přípravy záměru se taktéž bude diskutovat o možnosti, že by lidé mohli domky s pozemkem získat do dlouhodobého pronájmu, což by byla pro zájemce finančně příznivá varianta. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí,

X X X

Příběh cestovatelské legendy – Náprstkovo muzeum otevírá výstavu s názvem Emil Holub

 Národní muzeum otevírá první ze svých velkých výstav letošní sezóny, která vznikla ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Od pátku 28. dubna 2023 bude v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur možné prožít příběh cestovatelské legendy Emila Holuba, který návštěvníkům odvypráví více než 300 sbírkových předmětů. V rámci čtyř dějových linek se autoři výstavy dotýkají také současných témat a pokládají si též otázku, jak je dnes vnímán kolonialismus a cestovatelské objevy s ním spojené.

 Během svého jedenáctiletého bádání v jižní Africe nashromáždil cestovatel dr. Emil Holub desetitisíce předmětů, prováděl pozorování zahrnující oblasti přírodovědy a etnografie, lovil zvěř, zkoumal etnika, se kterými se na svých cestách setkal. Téměř ikonická je jeho podobizna s typickou tropickou přilbou. Dodnes jeho obrovskou popularitu využívají nejrůznější umělecké i reklamní projekty, utvářející a zároveň zkreslující cestovatelův obraz, který nabývá až kultovní povahy.

„Jméno cestovatele Emila Holuba je všeobecně známé, ale myslím si, že o něm samotném toho většina lidí ví jen velmi málo. Vnímáme ho spíše jako literární či filmovou postavu než skutečného člověka. Cílem naší výstavy je nejen představit veřejnosti osobnost Emila Holuba na základě historických faktů, zbavenou legend a mýtů, ale též seznámit návštěvníka s dobou, ve které žil, hodnotami a způsoby uvažování tehdejší společnosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava je rozdělena do čtyř částí. První je věnována dvěma africkým cestám, které Holub absolvoval v 70. a 80. letech 19. století. Prostřednictvím několika příkladů ukazuje, jakým způsobem Holub vytvářel obraz o průběhu těchto cest, jaké byly jejich původní cíle, jak byly naplněny a jak s nimi zacházely některé pozdější produkty masové kultury. Rovněž ukazuje nejdůležitější objevy, které Holub během výprav v jižní Africe učinil a prezentuje i jeho přírodovědnou sbírku. Druhá část výstavy se věnuje Holubovým aktivitám a názorům v souvislostech jeho doby a tehdejšího způsobu myšlení. Etnografické sbírce je věnována třetí část expozice. Prostřednictvím různých druhů instalace předmětů poukazuje jak na Holubův speciální přístup k budování sbírky, tak na její transport z Afriky a pozdější uložení v muzejním depozitáři. Otevírá rovněž otázku, jakým způsobem se sbírkou pracovat dnes a jaký význam má v současnosti.

Poslední část je věnována Holubově Jihoafrické výstavě v Praze, která se konala na pražském výstavišti v roce 1892 a která se stala vyvrcholením Holubových celoživotních výstavnických aktivit.

V rámci výstavy v Náprstkově muzeu se mohou návštěvníci těšit na množství etnografických předmětů, přírodovědné exponáty, fotografie, kresby, knihy a plakáty, ale také deníky a zápisníky, ve kterých mají návštěvníci možnost listovat pomocí digitální aplikace. To, jakou legendou se cestovatel Holub stal, připomínají ukázky z českých hraných filmů, reklamní spot a videoklip známé punkové kapely. Mgr. Kristina Kvapilová, Vedoucí Oddělení vnějších vztahů, NÁRODNÍ MUZEUM

X X X

Ukažme společně světu městskou přírodu

Národní muzeum odstartuje další ročník City Nature Challenge a otevře veřejnosti svou Kroužkovací stanici

 V pátek 28. dubna 2023 odstartoval další ročník celosvětové výzvy City Nature Challenge, který bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i dalších českých městech. Akce vybízí všechny milovníky přírody, aby se během čtyř následujících dnů zapojili do fotografování a určování druhů prostřednictvím jednoduché mobilní aplikace iNaturalist. To mohou například i v rámci návštěvy Kroužkovací stanice v Hostivaři, která o víkendu otevře své brány veřejnosti.

 Projekt, jehož hlavním cílem je ukázat, že je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá, přivedlo do České republiky již v roce 2018 Národní muzeum. Během čtyř dní soutěží předem přihlášená města o co největší počet pozorování živé přírody. To bude možné si užít například i v Praze Hostivaři, a to v Kroužkovací stanici Přírodovědeckého muzea, která otevře své brány veřejnosti a pro návštěvníky má připravený doprovodný program. Milovníci přírody se mohou těšit na ornitologickou procházku s ukázkou kroužkování ptáků, ukázky včelaření či komentované prohlídky o historii stanice.

Do přírodovědecké výzvy se může zapojit skutečně každý, a to v termínu od 28. dubna do 1. května. Stačí jen mobilem vyfotit živočicha či rostlinu na území Prahy a mobilní aplikace iNaturalist tomuto pozorování sama přidělí údaje GPS. Pak už je potřeba jen daný druh určit, což může uživatel učinit sám, nebo si nechat napovědět od aplikace samotné či od ostatních uživatelů. Pokud alespoň 2 ze 3 uživatelů souhlasí s názvem, dostává toto pozorování tzv. výzkumný stupeň a je tedy plně platné. Kromě zábavy v rámci zapojení do projektu slouží materiály nasbírané veřejností dále i k vědeckým účelům.

„Národní muzeum se už po šesté stává v Praze hlavním organizátorem jednoho z největších mezinárodních přírodovědeckých projektů. Nabízíme tak možnost všem obyvatelům a návštěvníkům Prahy strávit aktivní víkend v přírodě. Díky aplikaci iNaturalist nemusí mít pozorovatelé žádné znalosti z oblasti biologie, a přesto mohou zcela správně určit, o jaký druh živočicha či rostliny se jedná, a ještě se něco nového dozvědět,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. pozorovatele s největším počtem pozorování a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Pro předem přihlášené třídy je v pátek 28. dubna připraven program, kdy odborníci Národního muzea žákům představí práci s aplikací a naučí je pozorovat přírodu kolem sebe. Po skončení letošního ročníku také Národní muzeum uspořádá výstavu nejlepších fotografií, které účastníci výzvy do aplikace iNaturalist během City Nature Challenge uložili. Mgr. Kristina Kvapilová, Vedoucí oddělení vnějších vztahů

X X X

V DOMOVĚ HORTENZIE SE GRATULOVALO. PANÍ BOŽENA OSLAVILA 101. NAROZENINY

Klientka krajského domova Hortenzie Božena Blažková oslavila 101. narozeniny. Ke gratulantům, mezi kterými byly i její dvě dcery a zaměstnanci domova, se ve Frenštátě pod Radhoštěm připojil i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil.

„Osobní setkání s nejstarší generací bych doporučil každému. Lidé v produktivním věku mají někdy tendence zavírat oči před nemohoucností a stářím. A přitom si naše nestarší generace zaslouží úctu. Navíc, stáří čeká každého z nás, a tak není od věci se s člověkem v takto vysokém věku setkávat. Paní Boženka se kvůli pokročilému věku, ale taky svému zdravotnímu stavu neobejde bez pomoci. I když mívala spoustu koníčků jako četbu či kreslení, dnes už spíše potřebuje odpočívat. Je moc dobře, že ji do domova chodívají navštěvovat obě její dcery, blízkost rodiny je pro seniory to nejcennější. A tak naší oslavenkyni přeji, aby se dokázala radovat, cítila se dobře, a aby jí v rámci možností sloužilo zdraví,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Božena Blažková pochází z Valašska ze Zubří, kde se narodila 27. 4. 1922. Měla dva starší sourozence. Narodila se v chudobné rodině zedníka. Tatínek jezdil za prací do Ostravy, do Kopřivnice i do Vídně. Její matka byla v domácnosti a chodívala na výpomoc místním sedlákům, odkud nosila pro rodinu jídlo. Paní Božena se provdala ve 20 letech do Veřovic. Manžel pracoval v Tatře v Kopřivnici, kam později nastoupila také ona, zastávala těžkou manuální práci na dřevišti. S manželem se přesto dokázali radovat, manžel byl muzikant ve veřovské kapele, takže doma zpívali, tancovali, chodívali i na zábavy a na plesy. Větší část společného života strávili ve svém domku, pak se přestěhovali k dceři. Paní Božena se i po smrti manžela dokázala o sebe postarat, ovšem až do doby úrazu. Pak se bez pomoci dcery neobešla. S přibývajícím věkem jejím i její dcery bylo pro obě nejvhodnějším řešením přestěhování do domova s nepřetržitou péčí./bir/

X X X

FILIP SALAČ JE V JEREZU PO TRÉNINCÍCH TĚSNĚ ZA TOP10

Po dvou zámořských podnicích se kolotoč MotoGP přesouvá zpět na evropský kontinent, konkrétně do jižní části Španělska. Do Jerezu se vrací také Filip Salač a celý QJMOTOR GRESINI RACING. Dnes byly na programu dva tréninky, po kterých je náš jediný zástupce v Moto2 na jedenáctém místě.

Letošní kalendář MotoGP zahrnuje celkem 21 velkých cen. V Jerezu se první světový podnik konal už v roce 1987. Tento španělský okruh jezdci dobře znají, protože na něm probíhal i zimní předsezónní test. Lze tedy očekávat, že budou všichni velmi rychlí a dobře připravení, a to i přes veliké horko, které sužuje velkou část Španělska.

„Horko je tady opravdu veliké. Ráno to ještě poměrně šlo, ale teploty se velmi rychle dostaly přes třicet stupňů. V prvním tréninku jsem zajížděl nové přední kotouče, nemohl jsem naplno brzdit a využít potenciál nových pneumatik. Tomu odpovídaly i časy. Na rozpálené trati druhého tréninku bylo obtížné výrazněji zrychlit. Najel jsem na pneumatice asi dvacet sedm kol, to znamená o šest více, než je délka závodu. V posledních pěti minutách jsem chtěl zajet rychlé kolo, ale já i můj týmový kolega jsme měli hned po výjezdu z boxu stejný problém s řídící jednotkou motoru. Doufám, že se mechanikům podaří zjistit příčina, abych mohl zítra dobře zajet třetí trénink i kvalifikaci,“ zhodnotil úvodní den v Jerezu Filip Salač #12.

Čtvrtý podnik seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů pokračuje v sobotu posledním volným tréninkem a kvalifikacemi. Jan Koudelka, AMK

X X X

Třinec počtvrté za sebou slaví extraligový titul. V šestém zápase finále porazil Hradec 4:1

Hokejisté Třince získali počtvrté za sebou extraligový titul. Úspěšnou obhajobu dovršili v šestém utkání finále play off proti Hradci Králové, který dnes před svými diváky porazili 4:1. Celou sérii Slezané vyhráli 4:2 a nedovolili soupeři vyrovnat třízápasové manko.

Úvodní gól vstřelil ve 14. minutě třinecký obránce Martin Marinčin. Hosté vyrovnali ve třetí třetině zásluhou beka Mislava Rosandiče. Vítěznou branku dal v čase 56:43 útočník Libor Hudáček. Při power play Východočechů navýšili ještě rozdíl ve skóre útočníci Andrej Nestrašil a Marko Daňo.

Oceláři získali celkově páté zlato. Při současném vítězném tažení nepustili nikoho na trůn už od roku 2019. Sezonu předtím končili jako poražení finalisté. Od té doby vyhráli 13 sérií po sobě. V roce 2020 se extraliga nedohrála kvůli pandemii koronaviru.

Zatímco při třech předchozích triumfech koučoval mužstvo Václav Varaďa, tentokrát vedl tým ze střídačky Zdeněk Moták.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.