Vláda Fialy národní katastrofy, dědictví země v rozvratu. Dr. Špičák proti škrtům ve zdravotnictví. Německo se nevzdá Číny

Fiala žije ve vlastním světě. Vláda nejhorší od revoluce, ničí životní úroveň, říká ing. Babiš. My jsme pětikoalici předali naši zemi v mašličkách a ve skvělé kondici. Oni předvolební sliby zapomněli a každý z nich teď říká něco jiného, jako by bylo před volbami. Vláda ničí úspory a životní úroveň lidí. Zapříčinila, že Češi chudnou,“ kritizoval Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Zástupci opozice si často stěžují, že s nimi vládní představitelé nechtějí komunikovat. Tento fakt paradoxně kontrastuje s tím, že Babiš v dobách, kdy byl premiérem, označoval Sněmovnu za „žvanírnu“ a opozici nepřímo vinil z toho, že jej zdržuje při práci. Zpětně však Babiš chování vlastního kabinetu hodnotí pozitivně.

„Chovali jsme se dobře, bojovali jsme za důchodce, které teď chce vláda okrást. Arogance, s jakou Sněmovna nyní funguje, je neuvěřitelná. Ta nová totalita – ‚stoosmička‘ – nás válcuje. Vláda s námi nemluví,“ řekl expremiér, přičemž uvedl dvě výjimky: „Mluví s námi jen pan ministr Blažek a občas paní ministryně Černochová. Ostatní ne.“

Velmi kriticky se pak Babiš vyjádřil také o současném premiérovi: „Pan Fiala si myslí, že je nejlepší na světě. Žije ve vlastním světě. Přitom překonal Špidlu i Nečase, je to absolutně nejhorší vláda,“ zdůraznil expremiér.

X X X

LÉKAŘ  ŠPIČÁK  PROTI  ŠKRTŮM  VE  ZDRAVOTNICTVÍ

Jsem proti dvojím standardům. Škrty ve zdravotnictví nás nespasí, říká Špičák

Lékaři i sestřičky si za posledních pár let výrazně přilepšili. Ani tak podle experta na zdravotnictví hnutí ANO Julia Špičáka není na místě jim ořezávat odměny. „Platy jsou pak v zásadě manažerský krok vedoucího pracovníka, který musí nastavit politiku odpovídající výkonnosti pracovníků,“ říká přední český gastroenterolog Julius Špičák.

 X Začnu financemi. Vláda seškrtala v systému zdravotnictví 14 miliard korun. Projevilo se to již někde?

Čtrnáct miliard se v obrovském rozpočtu v objemu stovek miliard nemusí jevit až tak zásadní, přesto zásadní jsou a není to dobře. Náklady ve zdravotnictví se zvyšují jako v jiných oblastech. Nejde jen o energie, ale i o potraviny – stravování pacientů stojí víc. Nešetří se na správném místě

X Ministr financí Stanjura se nechal slyšet, že chce snížit zákonem stanovenou valorizaci plateb za státní pojištěnce, kterou přitom prosadila stávající vláda loni. Co to znamená?

Do zdravotnictví opět půjde méně prostředků. Valorizace plateb za státní pojištěnce měla být změnou k lepšímu. Tohle je jen pohodlné škrtání bez hlubší myšlenky s potenciálně velmi nebezpečnými důsledky. Podobně jako škrtnutí valorizací penzí. Položme si otázku, co z toho plyne po společenské i politické stránce. A mají takové škrty zásadní význam pro rozpočet?

X Každá miliarda korun dobrá, ne?

To ano, ale tohle jsou možná až příliš drahé miliardy. Chybějící peníze ve zdravotnictví se rychle mohou projevit jinde. Nemyslím si, že by nás to spasilo.

X Nedávno jsem mluvil s šéfem jedné velké pojišťovny a ten mi mimo záznam řekl, že lékaři i sestřičky dostali razantně přidáno. Z toho bych usuzoval, že zde by šla valorizace odložit, ne?

To jsou dvě věci. Jedna věc je valorizace plateb za státní pojištěnce, což je příjem do systému zdravotnictví, a druhá věc příjmy konkrétního zdravotnického zařízení. Platy jsou už v zásadě manažerský krok vedoucího pracovníka, který musí nastavit politiku odpovídající výkonnosti pracovníků i motivovat. Já jako přednosta kliniky hepatogastroenterologie můžu získat dodatečné prostředky mimo systém zdravotního pojištění například pomocí klinických studií nebo výzkumných grantů. Ne každý ale takovou možnost má. I já na druhou stranu musím říct, že ve výsledku šly platy ve zdravotnictví díky aktivnímu přístupu vlády Andreje Babiše výrazně nahoru. A jsem za to rád. Lékaři a sestřičky si důstojné platy zaslouží.

X Zmínil jste klinické studie. Stávající vláda má křeslo ministryně pro vědu a výzkum. To je jedna z domén IKEM. Podporuje Fialův kabinet více pokrok v medicíně?

Tohle je bohužel absurdní příběh. Koncept podpory vědy a výzkumu vymyslel kdysi ředitel rady pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Připravil to před volbami v roce 2017. Ty vyhrálo ANO a předsedou RVVI se stal premiér Andrej Babiš. Místopředseda RVVI Karel Havlíček sepsal vizi Czech Republic – Country for Future, což vše dohromady byl daleko silnější apel na zkvalitnění výzkumu. A musím říct, že to fungovalo velmi dobře. Na vědu a výzkum šly rekordní prostředky. Dnes se utrácí peníze za provoz dalšího ministerstva s prakticky nulovými kompetencemi. Jedná se pouze o politický deal.

X To ministerstvo nic nedělá.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová chystá procedurální legislativu, která nastavuje parametry pro výběrové komise, jsou ovšem důležitější úkoly. Maximální podpora excelence a mezinárodní spolupráce a zmenšení roztříštěnosti až rozdrobení financování. Financování výzkumných aktivit některých ministerstev je prakticky nekontrolovatelné a utrácí se tak několik miliard ročně. O zbytečnosti ministerstva vypovídá i obsah a kvalita jeho webových stránek.

X O ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi to asi neplatí. Jak se vám jako místopředsedovi výboru pro zdravotnictví komunikuje s ním?

Musím říct, že jsem ve specifické situaci. Jednak jsem v opozici, takže na něj nahlížím kriticky. Na druhou stranu jsme léta osobní přátelé. S respektem se dívám na to, že zdravotnictví je extrémně složitý resort. Skoro všechny dosavadní ministry jsem znal osobně a nevím, zdali bych byť o jednom z nich řekl, že byl jednoznačně úspěšný. Každý žil ve specifickém politickém světě. Profesora Válka si vážím, přesto mám k jeho vedení resortu značné výhrady a na jeho místě bych dělal řadu věcí zřetelně jinak.

Julius Špičák

Prof. MUDr. Julius Špičák (70) je známý český gastroenterolog. Od roku 1995 je přednostou Kliniky hepatogastroen terologie transplantcentra pražského IKEM. Klinika jedinečně pokrývá veškerou problematiku chorob orgánů včetně transplantace jater prokazatelně na světové úrovni. Profesorem vnitřního lékařství se stal v roce 2007. Je členem mnoha mezinárodních odborných společností. Od října 2017 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR, členem hnutí ANO 2011

X Můžete být konkrétní?

Vláda má své programové prohlášení. Co se jeho zdravotnické části týče, pod osmdesát procent bych se podepsal. Jak ale vypadá realizace v praxi? Je naprosto nedostatečná, případně o řešení nejsme informováni.

X Jak má tedy vypadat realizace?

Kontrola kvality – na prvním místě. Kontrola kvality a dostupnosti se nekoná. Druhý absolutně zásadní bod je prevence. Akcent na prevenci je nedostatečný. Chybí jasná strategie. Další nutný krok je restrukturalizace systému, který vyplývá z vývoje medicíny. Větší důraz na restrukturalizaci jednotlivých zařízení v regionech. S přihlédnutím k tomu, jak se medicína přesouvá do ambulantního prostoru či k jednodenním hospitalizacím. Dalšími důležitými body jsou reforma psychiatrické péče a sociálně zdravotní pomezí. Tam mi výrazně chybí větší nasazení

X Vyberu si prevenci. Osobně jsem zaznamenal silný akcent na screeningové programy. Je nedostatečný?

Obecně pokrytí screeningem populace je ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi nižší. Organizace, motivace ani informatika nejsou dostatečné. Účinnost screeningu jednotlivých orgánů je různá. Především ale je to procedura, která je nejvíc ovlivněna praktickým lékařem. Ten zná detailně zdravotní stav pacienta a ten by v něj měl mít důvěru. Pacient se zpravidla chová podle toho, co mu doporučí.

Jednotlivé programy jsou komplikované a od praktika nelze očekávat, že všechny bude detailně znát. Měl by být vybaven schematickou příručkou, která v jednotlivých případech nabídne adekvátní program. Ta však chybí. Musím opět připomenout minulé období, kdy se v této věci osobně angažoval premiér. Doporučení praktika je daleko účinnější než pobídka dopisem od zdravotní pojišťovny. Dále by měl být praktik dostatečně finančně motivován. Prevenci by měla řešit pracovní skupina, o její existenci však nejsem informován.

Ne každý si může lepší péči dovolit

X Mají na to praktici ještě prostor?

Je to v organizaci práce, nastavení priorit i moderních metod včetně digitalizace a telemedicíny, a i v této oblasti vedení resortu selhává. Někdy mi přijde, že u nás ve zdravotnictví pleteme cíle a parametry. Cíl je délka života ve zdraví, což souvisí s výskytem život ohrožujících a civilizačních chorob. Dostatek zdravotnických zařízení a pracovníků je jen prostředkem, jehož účinnost je menší, pokud chybí řádná organizace a prevence. Ve všech těchto základních parametrech bohužel pořád existuje železná opona. Na východ od ní je délka života kratší a výskyt vážných chorob větší včetně úmrtnosti na covid. Naopak kvalita života je větší i v zemích, kde na systém zdravotnictví příliš chválu nepějí, typicky ve Velké Británii.

X Vrátím se ke kontrole kvality a dostupnosti. Jak systém nastavit lépe?

Každou chorobu a každý úkon lze definovat poměrně jednoduchými parametry a tyto informace jsou dostupné. Pouze se nesbírají, neanalyzují a systém se adekvátně neupravuje. U chorob slinivky břišní je to počet operací na pracoviště – nejméně dvacet ročně – a interval operace nádoru od stanovení diagnózy, který by neměl překročit jeden měsíc.

X Stále se vrací téma zavedení dvojích standardů, jste pro, nebo proti?

Jsem zásadně proti. To téma jen dále štěpí společnost. Podle mě nyní není doba, kdy by se mělo řešit. Zaprvé, existuje jen jeden standard a tím je zdraví pacienta. Co si umím představit, je různý komfort a ten si je možné zajistit i dnes. Například na soukromých klinikách.

X Na druhou stranu ale říkáte, že zdravotnictví si zaslouží víc peněz. Nebyla by toto cesta?

Byla, ale musíme si uvědomit, že ne každý si může lepší péči dovolit. Společnost zkrátka není homogenní. Vážně bych takzvané nadstandardy nyní neřešil, škody bude víc než užitku.

X Velkým tématem je nedostupnost léků. Vaše hnutí za to ministra Válka dlouhodobě kritizuje, ale není to celoevropská záležitost?

Jistě je to problém v celé Evropě, ale ministerstvo zdravotnictví k tomu nepřistoupilo systémově. Vyžaduje to permanentní kontakt s výrobci léků, akční přístup a administraci mimořádných dovozů, úpravu legislativy a pobídky k návratu farmaceutického průmyslu. Nic z toho se neděje s dostatečnou akceschopností. Nevyčítám resortu, že problém vznikl, ale že ho nedokázal efektivně řešit.

Duševní zdraví dětí a dospívajících

X Co duševní zdraví, zejména dětí a dospívajících. Trpí i kvůli pandemii covidu, která je odstřihla od vrstevníků a přirozené formy komunikace. Přitom dětských psychiatrů je málo a čekací lhůty dlouhé.

To je jedna z věcí, které současné vládě vyčítám. Reforma psychiatrické péče byla pro předchozí kabinet prioritou, ale celé to bylo v podstatě rozprášeno. I toto téma se úzce týká prevence a stylu života. Covid zde sehrál negativní roli ve všech směrech. Od duševního zdraví po obezitu. Již dnes máme dostatek studií. Kolegyně Pyšná z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně zmapovala, o kolik vzrostla obezita, závislosti dětí na sítích a poklesly pohybové aktivity. Jednoduché a rychlé řešení neexistuje, jeho součástí je maximálně dětem zpřístupnit a zlevnit volnočasové aktivity. Dnes bohužel začínají být sporty tak drahé, že si je běžná rodina může mnohem obtížněji dovolit. V Rakousku platí děti na sjezdovkách méně než dospělí. Proč tomu tak není u nás, je mi záhadou.

X Od starších ročníků slyším, že dnešní děti jsou přecitlivělé a že si člověk vystačí v létě s míčem.

Ano, ale hráli jsme si běžně na prázdných ulicích, to je dnes nemožné a sportovišť je nedostatek. Sporty se posunuly směrem ke klubům a institucím a jejich provoz něco stojí. Mezigenerační srovnávání je ošidná věc a jakýkoliv paušální odsudek mladé generace jednoznačně odmítám.

X X X

PUTIN  MÁ  VYZYVATELE,  CHCE  MILIARDU  RUSŮ

Putin má vyzyvatele. Chce miliardu Rusů a zatočit se všemi nepřáteli národa

Rusko má nového uchazeče o funkci šéfa Kremlu. Jde o bývalého kapitána ruského námořnictva Ivana Otrakovského, který je zakladatelem ortodoxního hnutí Svatá Rus. „Současná vláda země je protilidová. Úředníci a podnikatelé pijí krev ruskému lidu i armádě,“ prohlásil při oznámení své kandidatury. O tom, jestli bude hlavou státu nadále Vladimir Putin nebo někdo další, by měli Rusové rozhodovat příští rok v březnu.

Otrakovského jako kandidáta na post prezidenta navrhlo Všeruské důstojnické shromáždění. Organizace, která sdružuje veterány i současné zaměstnance armády, je známá kritikou Kremlu i současného vojenského velení. Otrakovskij kandidaturu oznámil na videu, kde kolem něho stojí řada mužů v uniformách. „Chci usilovat o vytvoření sociálně spravedlivého státu,“ prohlásil podle severu Focus.

K bodům Otrakovského programu patří například přerušení diplomatických vztahů se „všemi nepřátelskými zeměmi“. Veterán by si rovněž přál odstoupení Ruska od všech „zotročujících mezinárodních obchodních dohod“ a odstranění eura i dolaru z ruského trhu. Rusové by tyto peníze nesměli vlastnit. Mít by mohli jen národní měnu, kterou by veterán chtěl posílit.

Samozřejmostí je rozvoj školství, lékařství i zemědělství. V plánu je také zrušení nepopulární důchodové reformy nebo přejmenování prezidenta na „nejvyššího vládce“ a ústavy země na „ruskou pravdu“.

Sedmačtyřicetiletý Otrakovskij a jeho spojenci by také rádi „očistili“ ruskou společnost od „nepřátel a zrádců“, vyvlastnili majetek oligarchů, kteří podle nich „v 90. letech těžili z bohatství lidu“, a zcela zastavili přistěhovalectví. Zároveň však chtějí zvýšit ruskou populaci na miliardu.

„Shromáždění je přesvědčeno, že pokud se v Ruské federaci dostane k moci normální ruský důstojník, čeká na všechny obyvatele země štěstí,“ prohlásil na videu Vladimir Kvačkov, penzionovaný plukovník ruského generálního štábu.

Otrakovského hnutí Svatá Rus, které založil v roce 2012, má silné vazby na ruskou pravoslavnou církev a pořádá hlídky na ochranu jejího majetku před vandalismem. „Nastal čas připomenout všem odpadlíkům, že je to naše země a my zakazujeme rouhavé či urážlivé činy a slova proti pravoslavnému náboženství,“ prohlásil tehdy Otrakovskij.

Dobrovolné hlídkové oddíly Svaté Rusi se zaměřují na lidi urážející Boha či pravoslavné kněží. Pachatele takových činů hlásí policii.

Putin dosud oficiálně neoznámil, zda bude na post šéfa Kremlu znovu kandidovat. Deník Kommersant připomíná, že s možností Putinova znovuzvolení počítá novelizace ústavy, schválená v roce 2020 v referendu. Příští prezidentské volby by se měly konat 17. března 2024. Podle deníku začaly v Kremlu přípravy na volby v lednu.

X X X

ATENTÁT  NA  PUTINA?

Ukrajinci se pokusili zabít Putina dronem s výbušninami, píše list

Ukrajinci se pokusili zabít ruského prezidenta Vladimira Putina s pomocí bezpilotního letadla naloženého výbušninou. Ve čtvrtek o tom Informoval německý bulvární deník Bild. Podle něj se atentát nezdařil, ruské úřady prý akci přesto drží v tajnosti.

  Ukrajinský dron UJ-22 podle zjištění Bildu odstartoval v neděli večer s cílem zasáhnout ruského prezidenta při návštěvě průmyslové zóny Rudňovo v Moskevské oblasti, která je od Ukrajiny vzdálená zhruba 500 kilometrů.

„Minulý týden naši zpravodajci obdrželi informace o Putinově cestě do průmyslového parku v Rudňovu. V souladu s tím vzlétl náš dron kamikadze, proletěl všemi prostředky protivzdušné obrany Ruské federace a zřítil se nedaleko průmyslového parku,“ citoval Bild analytika Jurije Romanenka, který má blízko k ukrajinským tajným službám.

 Ruská média v tento den skutečně informovala o tom, že ukrajinský dron UJ-22 se zřítil u vesnice Vorovskogo, která se nachází asi 20 kilometrů východně od průmyslové zóny Rudňovo. V bezpilotním letounu pak bylo objeveno 17 kilogramů trhaviny C4. Agentura TASS v úterý uvedla, že v okolí Moskvy byly nalezeny tři zřícené bezpilotní letouny – kvadroptéry – vybavené kamerami a bez rozpoznávacích znaků.

Jeden z těchto dronů se podle ní nacházel nedaleko místa, kde byl v neděli nalezen ukrajinský bezpilotní letoun s výbušninami. Ruské bezpečnostní složky pracují s hypotézou, že tyto drony mohly navádět bezpilotní letoun s trhavinou.

Znamení příjezdu? Trávu barvili na zeleno

Novinář blízký Putinovi Pavel Zarubin v neděli bez bližšího časového upřesnění uvedl, že prezident plánuje „návštěvu průmyslového parku v Moskvě“. Na sociálních sítích se současně objevily snímky, na nichž je vidět šedý trávník před hlavní budovou dodatečně postříkaný zelenou barvou, což lze podle deníku Bild považovat za náznak blížícího se Putinova příjezdu.

Není jasné, zda chtěl ruský vůdce skutečně park navštívit už v neděli, na místo každopádně tento den nepřijel. Kreml nyní oznámil, že prezidentská návštěva technologického parku, kde se mají vyrábět ruské bezpilotní letouny, se uskuteční ve čtvrtek.

„Je jasné, že přesný úder na hlavu ruského státu pomocí dronu kamikadze je téměř neuskutečnitelná akce. Ale už samotná skutečnost, že se takový dron prodere až na místo, které se Putin chystá navštívit, je pro ruského diktátora políčkem,“ řekl deníku v Německu žijící politolog ruského původu Sergej Sumlennyj.

List The Washington Post (WP) začátkem týdne s odvoláním na uniklé dokumenty amerických tajných služeb uvedl, že vedení ukrajinské vojenské rozvědky před prvním výročím ruské invaze na Ukrajinu plánovalo provést zásadní útoky uvnitř Ruska. Američané, kteří tajně sledovali ukrajinské plány, podle WP nakonec útok Kyjevu rozmluvili v obavě z možné agresivní reakce ze strany Kremlu.

X X X

GENERÁL  NATO  CAVOLI  CHVÁLÍ   ARMÁDU  RUSKA

Ruské pozemní síly jsou větší než před invazí, tvrdí generál NATO. Ukrajincům věští překvapení

Ačkoliv Rusové utrpěli mnoho ztrát, jejich pozemní síly jsou stále v dobré kondici. Dokonce podle slov amerického generála a velitele NATO v Evropě Christophera Cavoliho jsou v současnosti větší než na začátku invaze na Ukrajinu. Prohlásil to před výborem pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů. Moskva navíc stále disponuje slušnými zásobami munice. Informuje o tom americká stanice CNN. Přesto podle něj má Kyjev solidní šance při protiofenzivě.

Cavoli varoval zákonodárce před přílišným optimismem, podle něj velká část ruské armády vlivem války zásadně neoslabila. Naopak. „Jejich pozemní síly trochu zdegenerovaly, ale přesto jsou v současnosti větší než na začátku konfliktu,“ cituje generála Christophera Cavoliho stanice CNN. „Ve vzduchu ztratili Rusové velmi málo, pouze 80 letadel. Mají k dispozici dalších tisíc stíhaček a bombardérů. Námořnictvo navíc přišlo jen o jednu loď,“ dodal.

Generál Cavoli dále poukázal také na sílu ruské ponorkové flotily. „Jsou aktivnější, než jsme je za poslední roky viděli, a jejich hlídky v celém Atlantiku jsou na vysoké úrovni navzdory veškerému úsilí, které na Ukrajině vyvíjejí,“ upozornil.

 Ukrajina může překvapit

Podle nedávno uniklých vojenských dokumentů lze odhadnout, kde Rusové na Ukrajině aktivně působí a kolik Rusů je přímo nasazených v bojích. Jedna z těchto zpráv, pocházející z února a března uvádí, že z celkových 544 dostupných ruských praporů bylo 527 zapojeno do bojů proti Ukrajině, z nichž 474 se nyní nachází v zemi. Kromě toho se v něm odhaduje, že během invaze bylo zabito mezi 35 tisíci až 43 tisíci ruských vojáků.

 Zvlášť těžké ztráty Rusové zaznamenali v boji o město Bachmut. „Za posledních 21 dní neudělali v Bachmutu a okolí žádný pokrok. Takže je to pro Rusy masakr,“ řekl v březnu předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley. Dodal, že Ukrajinci bojují velmi, velmi dobře.

Podle Ukrajinců je právě tato oblast jedinou, kde jsou Rusové více aktivní. „Nepřítel soustředí všechny své síly na Bachmut a ve skutečnosti neprovádí tak silné bojové operace nikde jinde,“ poznamenal o dva dny dříve Serhij Čerevatyj, tiskový mluvčí východní skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny.

Nedostatky v ukrajinské armádě, které se v uniklých zprávách objevily, nemusí být podle Cavoliho zásadní. „Podle modelování, které jsme s nimi velmi pečlivě provedli, jsou Ukrajinci v dobré pozici. Mají sice nějaké slabiny, o kterých raději nemluvím na veřejnosti, ale jsme si jisti, že mohou překvapit,“ ujistil Cavoli.

X X X

BABIŠ   POTŘEBUJE  PARTNERA,  NEBO  ZÍSKAT  VĚTŠINU,  JAKO  ORBÁN

Zeman: Budu apelovat na ANO, aby Babiš zůstal v politice. Vyhraje volby, ale nesestaví vládu

Zeman: Budu apelovat na ANO, aby Babiš zůstal v politice. Vyhraje volby, ale nesestaví vládu© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Babiše Zeman ve středu přijal ve své nové kanceláři v pražských Dejvicích. „Byl to přátelský rozhovor, bavili jsme se o prezidentské kampani, ale i o vyhlídkách hnutí ANO na úspěch v parlamentních volbách,“ řekl Zeman.

 V rámci „přátelské kritiky“ bývalému premiérovi vytkl tři chyby z prezidentské kampaně. Babiš podle něj ve své kampani poněkud opomněl ekonomickou krizi, která se projevuje poklesem životní úrovně lidí. Za druhou chybu pokládá volební billboard s textem, že Babiš není voják, ale diplomat. Poslední chyba podle exprezidenta spočívá v tom, že Babiš označil volby za referendum o své osobě. „To by byl výčet tří chyb, ale na druhé straně uznávám, že Andrej Babiš si vedl velmi dobře v televizních diskusích,“ doplnil.

Babišovi se na středeční schůzce pokoušel vymluvit také jeho úmysl stáhnout se v politice do pozadí. „A protože v programu mám na příští týdny setkání i s (místopředsedy hnutí ANO) Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou, budu i na ně apelovat, aby Andrej Babiš v politice zůstal. Skutečných osobností je totiž v české politice poměrně málo, i když je tam hodně lidí, kteří se za osobnosti pokládají,“ doplnil Zeman.

Na dotaz, zda mají šanci sestavit společnou vládu současné opoziční strany ANO a SPD Zeman odpověděl, že to závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je, jestli se poučí z chyb, které se staly v prezidentské volební kampani. V ní SPD odmítlo přímo podpořit Babiše.

Zeman poznamenal, že se ANO a SPD výrazně liší v názorech na vztah k Evropské unii, ale na druhé straně se výrazně shodují v názorech na většinu otázek domácí politiky. Připomněl výrok Charlese Darwina, že se největší agrese dopouští nejbližší příbuzné druhy. „Což alespoň v té domácí politice, alespoň podle mého názoru, ANO a SPD jsou,“ řekl.

Zeman se už nechce v politice angažovat

Přímo v politice už Zeman po skončení prezidentského mandátu neplánuje být aktivní. Nechce ani například svým jménem zaštítit některé z politických hnutí nebo stran. Podotkl, že je volič hnutí ANO. Stačí podle něj, když ho bude volit. Nevidí důvod, proč by ho, či jinou stranu, zaštiťoval.

 Se zástupci vlády Petra Fialy (ODS) by se potkal, pokud by některý z ministrů o schůzku požádal. Minulý týden v rozhovoru v Mladé frontě Dnes kritizoval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) za některé jeho kroky. Vytknul mu například to, že státní rozpočet nepočítá s náklady na valorizaci důchodů a přemrštěné odhady výnosu daně z mimořádných zisků. „Nová chyba pana ministra Stanjury spočívá v tom, že do příjmu státního rozpočtu zahrnul položku z výnosu emisních povolenek v rozsahu 50 miliard, aniž by si všiml, že tato položka nemůže být příjmem státního rozpočtu, protože je účelově vázána pouze na dekarbonizační operace,“ řekl.

K informaci České televize, podle které ministerstvo financí navrhlo omezení některých daňových výjimek, Zeman řekl, že je dlouhodobým odpůrcem těchto výjimek. Vyjádřil ale pochybnosti nad plánem zrušit takzvané školkovné.

X X X

Šest let vězení pro Peltu. Za manipulace s dotacemi soud trestal i Kratochvílovou

Pražský městský soud i napodruhé uznal bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu a exnáměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou vinnými ze zmanipulování sportovních dotací. Byt, kde se milenci Pelta s Kratochvílovou scházeli, odposlouchávala policie. Naopak osvobodil šéfa České unie sportu Miroslava Janstu, jeho unii i fotbalovou asociaci. Verdikt není pravomocný.

Simona Kratochvílová si vyslechla trest 6,5 roku vězení, zákaz výkonu veřejných funkcí a pokutu dva miliony korun. Miroslav Pelta dostal trest šest let, zákaz výkonu statutární funkce na pět let a pokutu pět milionů korun. Ostatní obžalované včetně České unie sportu (ČUS), jejího šéfa Miroslava Jansty a Fotbalové asociace ČR (FAČR) soud naopak osvobodil. Verdikt není pravomocný – Pelta, Kratochvílová i státní zástupce se proti němu odvolali.

Pražský městský soud ve čtvrtek rozhodl stejně jako v roce 2021, totožná je i výše uložených trestů. K věci se musel vrátit poté, co původní rozsudek zrušil odvolací vrchní soud a nařídil ve věci doplnit dokazování. „Soud i po doplněném dokazování setrval na svém názoru o vině obžalovaných,“ řekla předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová.

Za přitěžující okolnost pokládá soud u Pelty i Kratochvílové výši škody a také to, že trestných činů bylo více. „Trest při spodní hranici zákonné sazby u obžalovaného Pelty a o půl roku vyšší u obžalované Kratochvílové je zcela přiměřený a vystihuje závažnost a škodlivost jejich jednání,“ uvedla soudkyně. Bývalá náměstkyně dostala přísnější trest proto, že trestnou činnost spáchala jako vedoucí zaměstnanec ministerstva.

Pelta a jeho milenka Kratochvílová podle aktuálního rozsudku společně v roce 2017 ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů, a pokusili se tak způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Svědčily proti nim mimo jiné policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se milenci scházeli.

Cihlářová uvedla, že Pelta instruoval Kratochvílovou ohledně poskytnutí dotací konkrétním žadatelům, a to těch, u kterých mu to přineslo prospěch. „Popřeli zcela smysl poskytování státní podpory sportu v této oblasti,“ konstatovala o obžalovaných.

Oba podle ní vycházeli především z toho, jaká vlivná osoba – ať už z politického, nebo sportovního prostředí – podporu projektů požadovala. Úspěšné žádosti vybrali ještě předtím, než vznikla expertní výběrová komise. O přidělení dotací se tak nerozhodovalo transparentně podle předem stanovených kritérií.

Dvojice se podle rozsudku dopustila pokusu o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta Kratochvílovou navedl. Za tyto trestné činy hrozí pět až 12 let vězení. Ve stadiu pokusu zůstaly trestné činy z toho důvodu, že ministerstvo po zatčení Kratochvílové vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

„Odvolali jsme se a budeme bojovat dál. To je asi tak všechno, co k tomu teď můžu říct,“ sdělila novinářům při odchodu ze soudní síně Kratochvílová. „Počkám na písemné vyhotovení. Je to stejné, jak to bylo, začínáme zase, odvolali jsme se na místě a uvidíme. Máme nové poznatky z dneška a myslím si, že budeme bojovat dál. Abych řekl pravdu, nejsem nadšenej, ale zklamanej taky ne,“ komentoval rozhodnutí Pelta.

Obžaloba tvrdila i to, že Kratochvílová ovlivnila na ministerstvu v roce 2017 výši sportovních dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Na lavici obžalovaných kvůli tomu usedl i Jansta, sekretář ČUS Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Podle soudu ale tyto skutky nebyly trestnými činy.

Státní zástupce Ondřej Trčka žádal pro Peltu devět let vězení a zaplacení 25 milionů korun, pro Kratochvílovou deset let vězení a zaplacení šesti milionů. Pro Janstu chtěl pět let za mřížemi a dvoumilionový peněžitý trest, vězení, peněžité tresty i zákazy činnosti navrhoval i zbylým obžalovaným.

„Jsem samozřejmě spokojený s tou odsuzující částí. Nicméně mám za to, že i ten odsuzující výrok měl být pro přísnější právní kvalifikaci a tím měl být přísnější i výrok o trestu,“ konstatoval. „Vrchní soud uložil nějakým způsobem doplnit dokazování, což se stalo,“ řekl s tím, že dokazování ve věci je už podle něj vyčerpané a že si nedovede představit, jak by ještě mohlo být doplněno.

Všichni obvinění vinu odmítají. Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která v případu figurovala jako svědkyně. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve fotbalové asociaci vzdal z vazby.

Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši přes 1,1 miliardy korun. Trestní soud ho dnes s nárokem odkázal do občanskoprávního řízení.

Kdo je kdo v dotační kauze

Miroslav Pelta (58) – bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR, 2011 až 2017). Dlouholetý šéf a majitel fotbalového klubu z Jablonce nad Nisou má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru. Vedle fotbalu byl též řadu let členem městského zastupitelstva za ODS (1994 až 2018). Je i úspěšným podnikatelem, který obchoduje s nemovitostmi a má podíl v řadě firem. Je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo třeba v rozsáhlé korupční aféře ve fotbalové lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila.

Peltu v květnu 2017 zadržela policie a obvinila ho spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou mimo jiné ze zneužití pravomocí a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s možným zneužitím dotací ministerstva školství. Pelta byl i obviněn, že Kratochvílovou podplatil voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu. Po svém zadržení strávil měsíc ve vazbě, soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. V listopadu 2021 soud uznal Peltu v kauze zmanipulování sportovních dotací vinným, uložil mu šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti a pětimilionový peněžitý trest. V září 2022 Vrchní soud v Praze odsuzující rozsudek zrušil. Soud dnes Peltovi nepravomocně vyměřil šest let vězení a peněžitý trest pět milionů korun.

Simona Kratochvílová (56) – bývalá náměstkyně ministryně školství Kateřiny Valachové. Na ministerstvu pracovala od roku 2015, před tím působila v řadě řídících funkcí mj. na Úřadu vlády a ministerstvu vnitra. Působila i v Komoře daňových poradců a v soukromé sféře. Policie ji obvinila spolu s Peltou, skončila ve vazbě a byla zproštěna výkonu služby na ministerstvu. Obžaloba tvrdí, že jako Peltova milenka ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch FAČR a ČUS a že vynášela informace o rozdílení dotací.

Byla obviněna i z přijetí úplatku, což se týká mimo jiné bytu v centru Prahy, který jí poskytl Pelta a který odposlouchávala policie. V listopadu 2021 soud poslal Kratochvílovou do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí ještě dvoumilionový peněžitý trest. V září 2022 Vrchní soud v Praze odsuzující rozsudek zrušil. Soud dnes Kratochvílové uložil nepravomocně 6,5 roku vězení, šestiletý zákaz činnosti a dvoumilionový trest.

Miroslav Jansta (61) – šéf České unie sportu (ČUS) a předseda České basketbalové federace (ČBF). Podle médií patří mezi nejvlivnější postavy, které se pohybují v zákulisí české politiky, je známým sportovním funkcionářem. Civilním povoláním advokát, byl spolumajitelem advokátní kanceláře Jansta, Kostka & spol. Vlastnil a řídil basketbalový klub z Nymburka, kromě toho je či byl i společníkem a členem statutárních orgánů několika společností.

V letech 1989 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění. Je členem ČSSD, v minulosti byl členem komunistické strany. Prezident Miloš Zeman mu v roce 2022 udělil Medaili Za zásluhy. V kauze ovlivňování dotací obžaloba tvrdí, že ministerská náměstkyně pro sport Kratochvílová vynášela Janstovi informace a že ovlivnila výši dotací ve prospěch ČUS. Městský soud Janstu v listopadu 2021 osvobodil, tento verdikt ale následně zrušil odvolací senát a vrátil kauzu k dalšímu dokazování. Dnes soud Janstu opět osvobodil.

Zdeněk Bříza (62) – bývalý ředitel odboru sportu na ministerstvu školství. Rovněž čelí obžalobě v kauze, soud v listopadu 2021 i dnes ho osvobodil.

Kateřina Valachová (46) – bývalá ministryně školství za ČSSD, rezignovala po vypuknutí kauzy v květnu 2017. V procesu má postavení svědkyně. Ministryní školství, mládeže a tělovýchovy byla od června 2015. Vystudovaná právnička před tím pracovala např. na brněnském magistrátu, v kanceláři ombudsmana i jako ředitelka legislativního odboru kanceláře Senátu. Byla také náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a místopředsedkyní Legislativní rady vlády. V letech 2017 až 2021 byla poslankyní za ČSSD.

Loni v srpnu Seznam Zprávy napsal, že soudkyně Pavla Hájková, která soudila část dotační kauzy, dala státnímu zástupci podnět k zahájení stíhání Valachové kvůli křivé svědecké výpovědi. Podle soudkyně Valachová nemluvila pravdu, když u soudu vypovídala o pracovních a smluvních vztazích s advokátkou Petrou Novákovou, která poskytovala ministerstvu právní služby, když Valachová byla v jeho čele. Podle serveru se jedná o další část kauzy, která se týkala krácení daně a Nováková v ní byla obžalována spolu s bývalým úředníkem ministerstva Břízou. Soudkyně oba nepravomocně zprostila obžaloby.

X X X

Vrabel dostal 4 měsíce za šíření poplašné zprávy o útoku jadernými hlavicemi

Čtyřměsíční podmínku s odkladem na 18 měsíců dostal u Obvodního soudu pro Prahu 1 pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel za šíření poplašné zprávy. Loni v listopadu ve videu, které na YouTube a Facebooku viděly tisíce lidí, tvrdil, že česká vláda chce útočit na Rusko jadernými hlavicemi a že Rusko bude útok opětovat a nukleární zbraně pošle na Česko.

„Jeho výroky mohly u občanů vyvolat obavu z přímého konfliktu s Ruskou federací,“ řekl při zdůvodnění rozsudku soudce Lukáš Svrček.

Nemůže si v demokracii říkat každý, co chce, řekl soudce

Vrabel to už neslyšel. Při vynášení rozsudku opustil jednací síň a spolu s ním odešli i Vrabelovi přívrženci.

„Nemůže si v demokracii říkat každý, co chce,“ řekl soudce při zdůvodnění rozsudku.

Vrabel označil stíhání za politické a za snahu umlčet opozici. Prohlásil, že jeho cílem bylo znepokojit národ. „My občané máme právo říkat to, co chceme,“ prohlásil Vrabel ve čtvrtek u soudu.

Argumentoval také, že premiér Petr Fiala loni řekl, že jsme ve „válce“ a děsil tím občany. Jestliže má právo předseda vlády říkat svůj názor, chci ho taky, prohlásil Vrabel.

Vrabelovy výroky podle žalobkyně Kataríny Kandové mohly ve veřejnosti vyvolat znepokojení z možného válečného konfliktu mezi Českem a Ruskem.

„Tato informace je objektivně nepravdivá,“ řekla Kandová u soudu k Vrablově větě, krerou šířil na sociálních sítích, že „naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček“ a jestli to udělá, tak ruská strana bude útok opětovat.

„Musí si být vědom, že ta zpráva je smyšlená, je to objektivně nepravdivá informace,“ prohlásila ve své závěrečné řeči Kandová. Navrhovala potrestat Vrabela šestiměsíčním podmíněným trestem.

Vláda chce koupit F-35, protože mohou nést jaderné zbraně, řekl soudu Vrabel

Vrabel se hájil tím, že svůj názor opíral o to, že chce vláda Petr Fialy koupit stíhačky F-35. „Vláda chce nakoupit letadla F-35, protože mohou nést jaderné zbraně,“ vyjádřil u soudu svůj názor Vrabel.

„Od útlého dětství mám z války strach. Moje aktivity jsou mírové,“ prohlásil.

„Smyslem nebylo šířit poplašnou zprávu, ale aby lidé mluvili se svými politiky. Byla to moje dedukce, co chce dělat česká vláda,“ tvrdil soudu Vrabel. „Pouze jsem konstatoval svoji domněnku,“ dodal.

Podle Vrabelova obhájce se jeho klient nedopustil šíření poplašné zprávy a společenská nebezpečnost jeho vyjádření je nižší než členů vlády.

Vrabel poukázal i na to, že vláda ve středu schválila obrannou smlouvu se Spojenými státy, která jim, jak Vrabel zdůraznil, umožní sem poslat vojáky. „Takže se ukazuje, že je pravda, co jsem říkal,“ tvrdí Vrabel.

Přímo v soudní síni líčení sledovalo 26 lidí, včetně novinářů, což byl maximální počet, zatímco desítky Vrabelových příznivců čekaly kvůli kapacitě soudní síně na verdikt na chodbě.

Soudce Lukáš Svrček v průběhu jednání vypověděl ze soudní síně jednoho ze zástupců veřejnosti, který měl ceduli „Čeká vás boží soud“.

Loni na podzim organizoval Ladislav Vrabel protivládní protesty. V září i demonstraci 28. října se na nich sešlo několik desítek tisíc lidí.

X X X

Prezident Pavel si popletl planety, na besedě došlo i na kritiku vlády

„Umíte vyjmenovat planety sluneční soustavy?“ To byla jedna z otázek, kterou při středečním večerním setkání s občany v libereckých Lidových sadech dostal prezident Petr Pavel. Ten se narážce na svého protivníka v prezidentské volbě, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, pouze pousmál.

 Ovšem ani on neodpověděl bez chyby. Prohodil totiž Merkur a Pluto s tím, že Merkur označil za vyřazenou mikroplanetku.

Během besedy se ale prezident opakovaně vyjádřil i ke špatné komunikaci vlády s veřejností. Podle něj nezvládá prodat a vysvětlit ani věci, které dělá dobře. Přitom už během odpoledne kritizoval vládu premiéra Petra Fialy, že velice špatně komunikuje s obcemi a vedením krajů v otázce rušení poštovních poboček nebo finančních úřadů.

„Určitě by se některé věci daly dělat líp. Ale i ty, které dělá dobře, tak neumí pořádně prodat, neumí pořádně vysvětlit. A to snižuje i to dobré, co udělá vůči veřejnosti. Je to věc, která nejenom této vládě, ale celé zemi škodí,“ řekl Petr Pavel.

Právě vládní přístup ke sdělování informací veřejnosti chce Pavel s Fialou řešit na jejich schůzce na začátku května.

Lidé v sále se mimo jiné ptali také na důchodovou reformu nebo na příspěvky za péči o hendikepované blízké.

Pavel: Blížíme se k dluhové pasti

„Nemáme zvlášť důchodový rozpočet, máme jeden rozpočet, kde je speciální důchodový účet. A ten je dlouhodobě v minusu. Na důchody si půjčujeme stále víc a víc. A dostáváme se do situace, kdy se začínáme blížit k dluhové pasti,“ odpověděl Pavel na jeden z dotazů týkající se snížení valorizace důchodů.

Na otázku možného státního bankrotu pak Pavel odpověděl, že Česko k němu má ještě daleko, ale je potřeba si připustit, že podobná varianta existuje. Připomněl tak situaci v Řecku, které muselo v roce 2010 právě státní bankrot vyhlásit.

Mimo dotazů na fungování státu a politickou situaci ale prezident odpovídal i na osobnější otázky. Prozradil například že rád poslouchá rockovou muziku nebo že na Liberecku má několik svých přátel, které pravidelně navštěvuje.

Přidal například i historku z doby svého působení v čele NATO, kdy mu v Bruselu bylo nabídnuto skočit padákem z horkovzdušného balonu.

„Když jsme vystoupali do těch asi pěti set metrů, tak jsem se na něj otočil a řekl mu, že se mnou opravdu skákat nemusí a že stačí, když počká dole,“ dodal na adresu své ochranky, která ho v koši balonu doprovázela.

Po konci besedy prezident rozdal několik podpisů a fotografií, a ukončil tím jednodenní návštěvu Libereckého kraje.

X X X

Rakušané zadrželi u Vídně tunu marihuany, hlavní podezřelou je Češka

Rakouská policie minulý týden objevila nedaleko Vídně tunu marihuany. Zadržela také 13 podezřelých, kteří konopí pěstovali ve dvou halách jižně od rakouské metropole. Hlavními podezřelými jsou 29letá Češka a 53letý Rakušan.

 Rakouská policie v minulém týdnu nedaleko Vídně objevila tunu marihuany, což je podle serveru rakouského listu Kurier rekordní množství. Zadržela také 13 podezřelých, kteří konopí pěstovali ve dvou halách jižně od rakouské metropole. Hlavními podezřelými jsou 29letá Češka a 53letý Rakušan.

Podle portálu rakouského listu Kurier jde o rekordní množství zadržené drogy. Skupina, v níž byli také občané Chorvatska a Srbska, podle webu s drogou obchodovala roky. Konopí pěstovala v halách o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních a také v bytě ve vídeňské čtvrti Brigittenau.

 Vedle velkého množství marihuany policie na těchto místech našla také zlato a hotovost v hodnotě téměř 300 tisíc eur (sedm milionů korun), jakož i zfalšované pasy.

Tržní hodnota zabavené drogy se pohybuje kolem 4,2 milionu eur (99 milionů korun).

V běžném roce rakouská policie v celé zemi objeví kolem dvou tun marihuany. „Nepamatuji si, kdy jsme naposledy najednou zabavili jednu tunu,“ uvedl Daniel Lichtenegger z rakouské policie.

X X X

O trestu pro českého lékaře Korejci ještě nerozhodli, čeká v rezidenci ambasády

Český vojenský lékař, který v polovině dubna uvázl v Jižní Koreji po obvinění z obtěžování tamější hygieničky, zůstává už třetí týden v zemi. V současné době bydlí v rezidenci ambasády v Soulu a stále čeká na verdikt jihokorejské prokuratury, která mu zakázala vycestovat. „Rozhodnutí úřadů lze očekávat v řádu dnů,“ řekl ve čtvrtek český velvyslanec v zemi Gustav Slamečka.

 „Vše je v rukou korejské prokuratury, délku trvání procesu odhadnout nedokážu, ale myslím si, že místní úřady nebudou řízení zdržovat,“ řekl Slamečka. Podle něj by se mělo „vše vyřešit v blízké budoucnosti“. Konkrétní čas podle Slamečky s přesností určit nejde, předpokládá však, že vydání rozhodnutí prokuratury „lze očekávat v řádu dnů.“

Korejský pobyt lékaře s iniciály I. K., jehož celé jméno redakce zná, by podle diplomata mohlo prodloužit jen rozhodnutí o obvinění a zahájení soudního řízení. V takovém případě by I. K. do České republiky odcestovat nemohl, pokud by mu k tomu Jižní Korea nedala výslovný souhlas, či nepovolila vrátit se do země jen na soudní stání.

Lékař s hodností podplukovníka v současnosti zemi opustit nemůže. „Má zákaz vycestování. Svůj pas má sice u sebe, ale kdyby se rozhodl zemi opustit, zadrželi by ho na letišti,“ komentoval diplomat.

Bydlí v bytě ambasády, s velvyslancem mluví denně

Právník českého lékaře Julius Kramarič informoval, že jeho klient nyní bydlí v bytě ambasády, která je s ním v kontaktu. „Pomáhá mu i konzultantka. Společně s panem Slamečkou jsou s ním v každodenním kontaktu,“ řekl a přístup velvyslance k celé situaci označil za brilantní.

Pobyt lékaře v rezidenci pod správou českého velvyslanectví potvrdil i diplomat Slamečka. Rozhodnutí prokuratury má podle něj tři možné podoby. „Prokuratura ho může zprostit viny a případ uzavřít, nebo obvinit a začít soudní řízení. To jsou ale extrémy. Dalším řešením je, že dostane pokutu,“ uzavřel.

Incident se stal během vládní mise českého ministra dopravy Martina Kupky do Jižní Koreji v polovině dubna. Lékař I. K., který však podle českého velvyslanectví v zemi nebyl členem delegace, ale do Jižní Koreje s ní přicestoval, podle svědků v podroušeném stavu plácl přes hýždě tamní hygieničku. A to ve chvíli, když mu při dosednutí letadla na letišti v Pusanu v rámci proticovidových opatření měřila teplotu.

Žena nevhodné chování nahlásila, načež se skandálem začaly zabývat tamní úřady. Společně s nimi situaci intenzivně řeší i české ministerstvo obrany, pod které I. K. spadá. Ministr Kupka informoval, že lékař se za svůj přístup k hygieničce omluvil.

„Mrzí mě, že celý obraz užitečné mise zkalilo individuální selhání jednoho člena posádky, který se navíc na programu mise nepodílel. Tím opravdu nijak neomlouvám jeho nevhodné chování,“ řekl Kupka po odhalení skandálu, na který upozornila MF DNES s tím, že incident neměl na misi vliv.

Bývalý ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda incident označil za ostudu české delegace.

Skandálem se zabývá také ministerstvo obrany, pod které pplk. I. K. spadá. To se jej po návratu do Česka chystá potrestat. „Ačkoli se zřejmě jedná o politováníhodné selhání jednotlivce, po důkladném prošetření incidentu bude lékař Ústavu leteckého zdravotnictví Praha kázeňsky řešen. Přijmeme opatření, aby se podobná situace už nemohla opakovat,“ uvedl v polovině dubna mluvčí ministerstva obrany David Jareš.

V uplynulých dnech se však objevila svědectví, která průběh události popisují poněkud odlišně. Podle nich ze strany českého vojenského lékaře nešlo o záměr, ale o nehodu. „Jsem žena a přímo jsem incident viděla. Došlo k tomu tak, že pan podplukovník omylem při měření teploty sáhl na tělo pracovnice, která měření prováděla,“ uvedla pro Českou televizi Klára Sovová, podnikatelka a členka ODS, která se sama mise účastnila.

Společně s dalšími pěti svědky údajně odeslali dopis českému velvyslanectví v Soulu. Dle dopisu svědků nešlo ze strany obviněného lékaře o sexuální obtěžování.

X X X

Zakázku pro Czech Point se „stomilionovou dírou“ mají žalobci, potvrdil Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan se kvůli zakázce na modernizaci projektu CzechPoint obrátil na státní zastupitelství. Interní kontrola totiž potvrdila nesrovnalosti v zakázce. Zakázku loni ministerstvo vnitra zastavilo kvůli tomu, že ji Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) nedokázala splnit. Rakušan kvůli tomu v agentuře nařídil mimořádnou kontrolu.

Na předání žalobcům upozornil ve čtvrtek web Neovlivní.cz, informaci Rakušan potvrdil na Twitteru

Státní agentura NAKIT byla dodavatelem zakázky na modernizaci CzechPointů, kterou si od ní vnitro objednalo. Ke konci loňského roku se ale zjistilo, že požadované služby nedodala. Vnitro zakázku zastavilo poté, co se zjistilo, že NAKIT zakázku nedokáže splnit a požaduje za ni víc peněz. Rakušan pak nařídil provést v agentuře mimořádnou kontrolu.

„Modernizace státu je důležitá. Ale musíme mít jistotu, že peníze, které na ni vynakládáme, jsou využity účelně,“ napsal ve čtvrtek na Twitteru Rakušan. „Interní kontrola nesrovnalosti potvrdila. Proto jsem se obrátil na státní zastupitelství,“ doplnil ministr. Podle serveru zároveň odeslal dotazy vedení NAKIT.

Rakušan už dříve řekl, že zakázku úřad zastavil dříve, než za ni zaplatil, a proto nevznikla finanční újma. Podle serveru Neovlivní.cz to ale neznamená, že státu nevznikla škoda. NAKIT totiž podle vyjádření zaměstnanců platil externím dodavatelům.

Jeden ze zaměstnanců agentury serveru řekl, že NAKIT uhradil firmám téměř 100 milionů korun. Co firmy za peníze dodaly, je podle pracovníka nepoužitelné, nebo využitelné jen zčásti.

Dlouholetý šéf NAKIT Vladimír Dzurilla už dříve nechtěl zakázku na dotaz Neovlivní.cz komentovat s odůvodněním, že v agentuře už nepracuje a nemůže za ni hovořit. NAKIT se nechtěl do skončení kontroly vyjadřovat. Úřad nakonec dnes, 27. května prohlášení vydal na twitteru.

 O podání podnětu státnímu zastupitelství jsme se dozvěděli z médií, nicméně jsme připraveni při případném vyšetřování poskytnout plnou součinnost. S jakýmikoliv dalšími dotazy se obracejte na ministerstvo vnitra.

Projekt CzechPoint, tedy Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, umožňuje komunikaci občanů se státem prostřednictvím jednoho místa. Na něm je možné získat data z veřejných i neveřejných informačních systémů veřejné správy nebo úředně ověřit dokumenty a listiny. V současnosti je v Česku 7 364 poboček CzechPointu, v drtivé většině na obecních úřadech a na pobočkách České pošty.

Agentura NAKIT byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Rakušan se obrátil na státní zastupitelství ještě před svojí desetidenní cestou do Senegalu, Ghany a Rwandy, na kterou se vydal ve čtvrtek a kam ho doprovázejí lékaři, kteří v Africe zůstanou v rámci humanitárního projektu Medevac, 18 podnikatelů a poslanci.

Mise má podle Rakušana mimo jiné připravit půdu pro návštěvu premiéra Petra Fialy v tomto roce. Region považuje Rakušan pro Česko a Evropskou unii za klíčový z pohledu bezpečnosti a migrace. Evropa musí dbát na to, aby se Afrika dál nedestabilizovala, řekl na tiskové konferenci před odletem.

X X X

Za obviněním jsou peníze i média, hájil se Feri. Soud pokračuje v červenci

Ve čtvrtek začalo už čtvrté soudní stání s bývalým poslancem TOP 09 Dominikem Ferim. Ten čelí obžalobě za dvě znásilnění a jeden pokus o něj. Navzdory předchozím odhadům rozsudek ve čtvrtek nepadl a soud bude pokračovat v červenci, zvažuje doplnění dokazování. Feri opakovaně odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí či zneužil něčí bezbrannosti. U výslechu pak dodal, že motivací poškozených mohly být peníze či zájem médií.

„Nedovedete si představit, jaká je tíha falešného obvinění. Vloni jsem se pokusil o sebevraždu,“ řekl Feri v průběhu odpoledního líčení. „Nikdy jsem se nedopustil žádného sexuálního násilí. Ta bezmoc je neuvěřitelná,“ komentoval.

Řekl, že důvody, proč se proti němu obrátilo tolik žen, mohou být rozličné. „Hrají v tom roli média a davovost, tedy ‚to se ví, to se zná‘,“ řekl také.

Feri dodal, že v současné době má sabatikl, tedy studijní volno, a věnuje se případu. Sdělil také, že má nyní přítelkyni a do budoucna by se chtěl věnovat oboru, který vystudoval, tedy právu, a žije z úspor. Na otázku, zda se po skončení mandátu v Poslanecké sněmovně v květnu 2021 pokoušel hledat práci, odmítl odpovídat.

„Mám pocit, jako by se proti mě spiknul svět. Osoby, se kterými jsem měl dobré vztahy, si po dvou letech vzpomenou, že to tak nebylo,“ hájil se po dotazu zmocněnkyně poškozených Adély Hořejší.

Na dotaz státní zástupkyně pak přiblížil, že v roce 2016 měl kladný vztah k alkoholu, který se však nevymykal „studentským poměrům“. „Žil jsem společenský život,“ řekl.

„Jsou to lži“

Soudní přelíčení ve čtvrtek ráno začalo čtením některých listinných důkazů, poté následoval doplňkový výslech obžalovaného Feriho. Ten se k soudu dostavil vedlejším schodištěm, aby unikl zájmu novinářů a novinářek, kteří na něj čekali už od rána. „Velmi mě v rámci hlavního líčení překvapil výslech svědka, který otevřeně řekl, že byl instruován poškozenou o tom, jakým způsobem má vypovídat,“ uvedl na úvod.

Vyjadřoval se také znovu o všech skutcích, ze kterých je obžalován. První, který se podle obžaloby stal v březnu 2016 ve Feriho bytě, se týká tehdy nezletilé sedmnáctileté dívky. Tu se Feri měl pokoušet líbat a sahat na ni, ačkoli mu dávala najevo, že si s ním intimní kontakt nepřeje. Poté jí měl nabídnout nealkoholický nápoj, po kterém se dostala do částečné ztráty vědomí. Tento případ označil Feri jako obrovskou lež. „Nedovedete si představit, jaké to je,“ řekl.

Feri opakovaně vyvracel, že by dívce něco hodil do pití, a její výpovědi označil za fyzicky nemožné. „Příliš mnoho si toho z toho večera nepamatuje,“ uvedl s tím, že mu poškozená přisuzuje tu nejhorší motivaci. „Fanta byla jen Fanta,“ hájil se. Pít měla z velké lahve a Feri argumentoval, že kdyby se dotyčná napila hodně, „mohl by ji ohrozi na zdraví nebo na životě“, podobně jako své spolubydlící, se kterými jídlo či pití podle svých slov běžně sdílel.

Vyjádřil se také k pokusu o znásilnění v Poslanecké sněmovně, kdy argumentoval tím, že po takové skutečnosti poškozená stejně nastoupila na stáž. „Omluvil jsem se za to, že jsme se líbali ve výtahu a že to bylo neprofesionální,“ řekl ke konverzacím, které proběhly poté.

Poukazoval také na to, že dotyčná špatně popsala rozložení kuchyňky. Argumentoval také tím, že kdyby plačící utekla ze Sněmovny, všimla by si toho ostraha, což se podle něj nestalo.

 Motiv může být finanční, hájil se

„Mohu odkázat k tomu, co je uvedeno ve spisovém materiálu. Soudní znalkyně uvedla, že existuje hypotetický motiv, nějaká ziskovost. Může to směřovat také do otázky zájmu okolí,“ uvedl na dotaz soudkyně, jakou motivaci by poškozené měly mít k oznámení trestného činu. Naznačil také, že motivací některých může být finanční zisk či vliv medializace.

„Mohl jsem udělat žert nebo říct něco ironicky či sarkasticky, a někdo to mohl považovat za nevhodné,“ řekl na dotaz státní zástupkyně také k omluvě, kterou zveřejnil na webu TOP 09 a ve které zmiňoval, že se někdy mohl chovat nevhodně. „Když jsem řekl něco nevhodného, samozřejmě jsem se omluvil. Jsem napadán za to, že jsem se omluvil. Vychází mi z toho, že je lepší se neomlouvat, protože každá omluva bude použita proti vám,“ argumentoval na otázky zmocněnkyně.

Velká část jednání byla neveřejná již v úterý. Soud začal výslechem znalkyně, která vypracovala znalecký posudek na jednu z poškozených a na samotného Feriho. Poté se četly listinné důkazy, na které byla opět vpuštěna veřejnost.

Odpoledne pak následoval výslech dvou svědků, bývalých partnerů poškozených. Vzhledem k tomu, že se jejich výpovědi týkají osobních detailů života daných žen, soudkyně jednání opět prohlásila za neveřejné.

Feri nechtěl líčení před jeho začátkem komentovat, uvedl pouze, že bude respektovat rozhodnutí soudu o vyloučení veřejnosti.

X X X

Útočník z posilovny v Duisburgu je podezřelý také z o pár dní starší vraždy

Muž, který minulé úterý ve fitness centru v západoněmeckém Duisburgu nožem těžce zranil čtyři muže, je podezřelý také z toho, že o deset dnů dříve smrtelně pobodal jistého muže. Ve čtvrtek o tom informovalo státní zastupitelství v Düsseldorfu.

 Šestadvacetiletý Syřan už o Velikonocích za nevyjasněných okolností údajně zaútočil v centru Duisburgu na pětatřicetiletého účastníka večírku. Ten útok nepřežil. I v tomto případě panuje „pádné podezření“, že pachatelem byl právě on, uvedlo ve čtvrtek státní zastupitelství.

Jako důležitý důkaz posloužila zabavená bota podezřelého, na které se našly stopy obětí z fitness centra i muže z večírku. Jeden ze čtyř mužů, které Syřan ve fitness centru zranil, je podle prokuratury stále v ohrožení života.

Vyšetřování případu se tento týden ujala centrála pro boj s terorismem v Severním Porýní-Vestfálsku, protože v mobilním telefonu Syřana našli vyšetřovatelé fotografie a texty, které ukazují na souvislost s islamismem. Musejí ale vyhodnotit, jak jsou staré.

Podle úřadů Syřan přicestoval do Německa před sedmi lety a požádal o azyl. Doposud neměl závažnější problémy se zákonem. Motivy jeho činů nejsou jasné, vyšetřovatelé si na něho nechají vypracovat i psychiatrický posudek.

X X X

Německo se nevzdává vztahů s Čínou, sblížení chystá před důležitým summitem

První návštěva německého kancléře Olafa Scholze v Číně se odehrála koncem minulého roku, nedávno rozvířila vody německo-čínských vztahů pekingská cesta ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové. Zdálo by se, že Čína je přinejmenším ohledně osobních státních návštěv prozatím „vyřízená“. Nyní už ovšem Německo plánuje další setkání, a to nic menšího než společné konzultace ministrů a předsedů obou vlád.

Datum očekávané návštěvy čínské delegace – 20. června v Berlíně, bude-li potvrzené – jen o týden předchází plánovanému evropskému summitu v Bruselu. Tam budou hlavním bodem programu právě vztahy s Čínou a nejednotný postoj evropských zemí k ní.

Kancléř Scholz chce v rámci červnových jednání na vysoké vládní úrovni podle svých slov pokročit v hospodářské a klimatické spolupráci s Čínou a zmírnit napětí ohledně Tchaj-wanu. K tomu se má v Berlíně setkat s čínským premiérem Li Čchiangem, dalších dvoustranných vládních konzultací se pak zúčastní i němečtí ministři důležitých resortů a jejich čínské protějšky.

Německá vláda rovněž připravuje novou strategii pro další vztahy s Čínou a právě tento dokument má být doladěn po společných ministerských setkáních.

„Jsme proti rozvazování vztahů s Čínou. Jsme pro snižování jejich rizika,“ zdůvodnil Scholz tento krok před měsícem v Bruselu. Takzvaný „decoupling“, neboli hospodářská odluka od Číny, pro Německo nepřichází v úvahu ani z praktických důvodů vzhledem k tomu, že Čína je v hospodářské oblasti jeho nejdůležitějším obchodním partnerem. Jedním ze Scholzových cílů proto bude více otevřít čínský trh zahraničním investicím. To se týká ve velké míře německých automobilek, které se snaží prosadit na čínském trhu s elektromobily.

Cestu do Číny začátkem května plánuje také ministr financí Christian Lindner. šéf propodnikatelsky orientovaných liberálních demokratů (FDP). Ještě před zasedáním ministrů financí skupiny G7, které se uskuteční 11. až 13. května v Japonsku, chce s Čínou jednat o spolupráci v oblasti financí.

Německé snahy o užší spolupráci s Čínou tak jdou proti ambicím Spojených států, které se naopak snaží Čínu obchodně izolovat, i proti postoji Francie, jež je v současné době k Číně sice vstřícná, ovšem nikoli příliš aktivně.

Nechte Tchaj-wan a začněte s ekologií

Německo se jednání s Čínou bude snažit využít i k tomu, aby Peking odradilo od eskalace napětí ohledně Tchaj-wanu, což by byl podle ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, jak uvedla během své návštěvy Číny začátkem měsíce, „hororový scénář“. Apelovat chce také na to, aby Peking zastavil svou, ne již úplně skrytou, podporu Ruska ve válce na Ukrajině.

 Obává se toho, že v případě eskalace konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem by bylo citelně zasažené i Německo: těmito vodami totiž prochází, jak rovněž uvedla Baerbocková během cesty do Číny, přibližně 50 procent světového obchodu a 70 procent světové výroby polovodičů.

Kromě toho chce německá vláda přimět Čínu, která se téměř jednou třetinou podílí na celosvětových emisích oxidu uhličitého, aby se ambiciózněji zapojila do úsilí k zastavení změn klimatu.

Evropa stále s Čínou neví, co a jak

Vztahy členských států Evropské unie s Čínou budou důležitým bodem programu zmíněného evropského summitu, jak naposledy potvrdil předseda Evropské rady Charles Michel. Ministři zahraničí evropských států budou o vztazích s Čínou jednat také na neformálním setkání ve Švédsku 12. května.

V názoru na to, zda a jak dalece oživit komplexní dohodu o investicích s Čínou, se Německo, Francie i orgány Evropské unie rozcházejí. Dohoda byla pozastavena krátce po jejím ohlášení na konci roku 2020 poté, co Peking uvalil sankce na několik poslanců Evropského parlamentu za jejich kritiku porušování lidských práv.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je obnovení jednání o evropsko-čínském investičním rámci „méně naléhavé“ a za současných okolností „prostě není proveditelné“. Naopak Scholz je pro „reaktivaci“ dohody.

Je ovšem pravděpodobné, že Evropský parlament, jehož členové jsou ze strany Číny sankcionováni, jakýkoli pokus o její ratifikaci odmítne. „Je překvapivé, že si Scholz stále myslí, že oživení této dohody je dobrý nápad, přestože se kontext oproti situaci před několika lety značně změnil,“ uvedl jeden z vysokých představitelů EU.

Na druhé straně se Peking jednotlivé státy Evropy snaží stavit proti sobě stylem rozděl a panuj. Ukazuje také, že Evropě ve vypracování jednotné politiky vůči Číně umí celkem efektivně bránit. Ať už třeba hrozbou, že zakáže dovoz francouzského a španělského vína, nebo varováním, že místo francouzských letadel Airbus začne Čína kupovat americké boeingy.

X X X

Solární firma vybrala 1,5 miliardy, 40 procent zakázek nesplnila, tvrdí Piráti

Dodavatel solárních elektráren a tepelných čerpadel Energetický holding Malina vybral od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, ale asi 40 procent zakázek nesplnil. Ve čtvrtek to uvedli Piráti na základě své analýzy. Podklady strana předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Podle dřívějších informací už postup Maliny prověřuje policie a soud údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding.

 Energetický holding Malina v minulých týdnech přiznal problémy se zajištěním zakázek, ale i na svém webu tvrdil, že instalace pokračují. K aktuálním informacím o vyšetřování policií a o exekucích se podle médií nevyjádřil.

V médiích se objevily informace, že klienti Energetického holdingu Malina marně čekají i několik měsíců na instalace fotovoltaických panelů nebo na dokončení zakázek. Firma se zákazníky podle médií nekomunikuje.

Podle analýzy Pirátů společnost přijala téměř 4 200 objednávek na dodávku solárních panelů s průměrnou zálohou 300 000 korun a objednávky na asi 800 tepelných čerpadel se zálohou kolem 200 000 korun na zákazníka. Z 5 000 zakázek zhruba 2 000 neprovedla.

Analytik Pirátů Janusz Konieczny oznámil, že informace o činnosti Energetického holdingu Malina strana předala pražskému Vrchnímu státnímu zastupitelství spolu s dalšími podklady o možném problematickém hospodaření společnosti. „Pohledávky vůči společnosti Malina neuplatňují pouze klienti, ale rovněž montážní firmy, externí spolupracovníci, obchodní zástupci, pronajímatelé nemovitostí či počáteční investor,“ sdělil v tiskové zprávě.

„V tomto kontextu bylo alarmující naše zjištění, že letos došlo k převodu všech nemovitostí Jana Urbana, akcionáře Maliny, na jeho příbuzné,“ uvedl Konieczny. Firma minulý týden oznámila, že ji bude nově řídit právě předseda představenstva Urban.

obchodním rejstříku není uveden majitel společnosti, pouze anonymní cenné papíry, takzvaně „akcie na jméno“. Podle státní Evidence skutečných majitelů jsou největšími akcionáři Energetického holdingu Malina, sídlícího v Praze, člen dozorčí rady firmy Cyril Regner a Xiaoxiang Fu (Fu Siao-siang) z Číny, každý s podílem 42,5 procenta.

První exekuce

Společnost v pondělí sdělila, že zahájila audit svých zakázek a instalací a že se zákazníky má začít komunikovat externí kontaktní centrum. Tvrdila, že na základě analýz předloží v řádu dní návrhy možných řešení situace.

Server HN.cz ve čtvrtek napsal, že Obvodní soud pro Prahu 1 už vydal první pověření k provedení exekucí na Energetický holding Malina a v některých případech nařídil firmě, aby vrátila vybrané statisícové zálohy. Na dotazy k exekucím podle serveru firma neodpověděla.

Holding také čelí trestním oznámením. „Přijali jsme dosud tři trestní oznámení, která již byla postoupena policii. S ohledem na obsah těchto podání se jimi nyní zabývá Obvodní ředitelství policie Praha 1. Dosud však nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ řekl v úterý deníku Právo Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

X X X

Policie rozbila síť obchodníků s prostitucí. Ve Skandinávii končily i Češky

Českým, finským a maďarským úřadům se podařilo rozbít zločineckou síť podezřelou z provozování mezinárodní prostituce. Oběti, většinou z Česka, byly převáženy k sexuálnímu vykořisťování ve Finsku a dalších skandinávských zemích. Vyšetřování započalo již v roce 2021 a stále pokračuje, neboť obětí je celkem přes čtyři stovky.

Během operace, koordinované policejní organizací Europol a agenturou Eurojust, policie zadržela 13 lidí a identifikovala více než 90 obětí, informoval Europol ve svém prohlášení.

Policisté rovněž zabavili 200 000 eur (4,7 milionu Kč) v hotovosti, čtyři luxusní automobily, tři byty, 40 mobilních telefonů, čtyři notebooky, čtyři tablety, brokovnici a střelivo. Zmrazeno bylo osm bankovních účtů.

„Vyšetřování výsledků této operace stále pokračuje, protože celkový počet obětí české, maďarské a rumunské národnosti je vyšší než 400,“ dodal Europol.

 Čeští členové zločinecké sítě, která si podle všeho vydělala minimálně 3,3 milionu eur (77,5 milionu Kč), působili jako koordinátoři a nabízeli služby obětí na internetových stránkách.

„Pachatelé si mohli oběti předem rezervovat, zatímco rotační systém umožnil nabízení vykořisťovaných obětí na více místech,“ popsala policejní organizace.

Vyšetřování dobře organizované zločinecké sítě, schopné působit na dálku z různých míst, převážně z České republiky a Finska, začalo již v srpnu 2021.

Mluvčí české Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej před dvěma týdny uvedl, že česká policie stíhá v souvislosti s organizováním a provozováním sexuálních služeb v Česku a Finsku osm lidí. Pachatelé podle kriminalistů dopravovali ženy do místa prostituce – ať už na Ostravsko, jiná místa v ČR nebo do Finska. V cizině jim hradili ubytování a letenky.

„Dále zajišťovali inzerci poskytovaných služeb na erotických internetových portálech a komunikaci s jejich zákazníky,“ uvedla česká policejní centrála. Od dívek pak pachatelé vyžadovali a přebírali část jejich výdělku, kterou si rozdělovali.

X X X

Jižní Morava navyšuje podporu rozvoje venkova

Částka 275 tisíc korun na půdní vestavbu základní školy v Jabloňanech, stejná suma na opravu sokolovny v Deštné, 112 tisíc na pořízení vybavení do volnočasového centra ve Štěchově, 50 tisíc na obnovu obecní knihovny v Chvalkovicích nebo 85 tisíc na opravu hřbitova v Korolupech. To je jen několik příkladů z téměř 300 obcí, svazků obcí a místních akčních skupin (MAS) kraje, které letos obdrží příspěvek z dotačního programu určeného na podporu rozvoje venkova v Jihomoravském kraji. Ve čtvrtek 27. dubna 2023 rozdělení dotací obcím odsouhlasilo krajské zastupitelstvo.

„Jde nám o to, přispět k zachování základních funkcí veřejné správy na venkově, chceme udržet kvalitu zdejšího života. Proto jsme výši stávající celkové dotace dokonce navýšili o více než 2 miliony korun. Mezi 299 žadatelů tak letos rozdělíme přes 57 milionů korun,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.

Z celkového počtu schválených žádostí už jich bylo 18 od místních akčních skupin (v souhrnném objemu 1,77 milionu korun) schváleno začátkem dubna krajskou radou. Kraj zde podporuje aktivity MAS především v oblasti zviditelňování regionální produkce.

Jak dodává náměstek hejtmana Jan Zámečník, letošní program má celkem 5 dotačních titulů. „Nejvíce podpoříme venkovskou zástavbu, na tu jsme vyčlenili 27,3 milionu korun. Na opravy místních komunikací a bezpečnost v dopravě směřuje téměř 24 milionů. A například částkou 1,9 milionu korun přispěje kraj na obecní knihovny,“ vypočítavá náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Uvedený dotační program je zaměřený na podporu údržby a budování občanské vybavenosti zejména v oblasti sportu, kultury a volnočasových aktivit, školní a předškolní výchovy, služeb nebo zdravotní péče. Dále cílí také na opravy a rekonstrukce místních komunikací, chodníků a osvětlení. Podpora aktivit MAS je zaměřená na propagaci regionální produkce formou místních značek produktů a podpora dobrovolných svazků obcí směřuje na společné integrované projekty.

X X X

Na podporu kultury a památkové péče míří z kraje 69,5 milionu korun

Příspěvek 13 milionů korun pro Filharmonii Brno na platy zaměstnanců a turné po USA, 12 milionů na činnost Národního divadla Brno, dále podpora Folklorního sdružení Jánošík Brno, Divadla Polárka nebo například Lednicko-Valtického hudebního festivalu. Ve čtvrtek 27. dubna odsouhlasilo krajské zastupitelstvo dotace do oblasti kultury a památkové péče.

Na činnost kulturních subjektů, platy jejich zaměstnanců nebo jimi organizovaných akcí míří z krajského rozpočtu 37,8 milionu korun. Sumou 2,2 milionu korun tak kraj podpoří konání festivalu JAZZFESTBRNO 2023, na organizaci festivalu Divadelní svět Brno putuje jeden milion, Vojenský soubor Ondráš získá dar 800 tisíc. Finančního příspěvku se také dočká brněnské HaDivadlo, Brno Brass Fest a po 600 tisících získá folklorní festival XXI. Slovácký rok v Kyjově a projekt organizovaný Židovskou obcí Brno s názvem ŠTETL FEST 2023.

Finance do kultury v celkové výši téměř 11 milionů korun putují z kraje také přes dotační programy. O „Podporu rozvoje v oblasti kultury v roce 2023“ projevilo zájem 270 žadatelů, z nichž 127 schválili krajští radní na posledním jednání 19. dubna a zastupitelé na dnešním (27. dubna) zasedání. Celkem je tak připraveno 10 milionů. O necelý jeden milion korun se podělí 23 žadatelů dotačního programu „Muzejní noci a noci kostelů v Jihomoravském kraji“. „Poskytování dotací subjektům, které pořádají kulturní akce, je hlavním nástrojem kraje, jak podpořit rozmanitost a rozvoj kulturní nabídky v regionu. Každoročně tak podporujeme akce nadregionálního významu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Dalších 20,7 milionů korun vyčlenil kraj pro oblast památkové péče. Do dotačního programu „Podpora rozvoje v oblasti památkové péče v roce 2023“ se přihlásilo 111 žadatelů, 87 z nich schválili krajští radní (19. dubna) a zastupitelé na dnešním jednání, mezi ně kraj rozdělí 18,5 milionu. O dotační program „Podpora památek místního významu v Jihomoravském kraji v roce 2023“ projevilo zájem 65 žadatelů, na 49 z nich čeká celkem 1,5 milionu. „Mimořádné projekty a oblasti nejsou pokryty žádným dotačním programem a jsou posuzovány mimo něj. Sumou 700 tisíc korun z rozpočtu kraje tak pomůžeme pokrýt obnovu Löw-Beerovy vily ve Svitávce a sanaci zříceniny hradu Děvičky, který je významnou dominantou Pavlovských vrchů, a je proto často navštěvován turisty,“ doplnil náměstek Lukl.

X X X

Jihomoravský kraj posílá přes 20 milionů na přímou pomoc občanům

Na podporu pro rodiny v krizi, více psychologů a psychiatrů v terénu, rozvoj paliativní péče a terénní péče míří přes 22 milionů korun. Rozdělení financí skrze nové i zavedené dotační programy schválili na čtvrtečním jednání (27. dubna 2023) krajští zastupitelé. Jde tak o další přímou a konkrétní pomoc pro území kraje.

„Během posledních let vidíme nárůst dětí, dospívajících i dospělých, kteří se potýkají se specifickými obtížemi, ať už jde o oblast duševního zdraví, neformálně pečujících, nebo o partnerské problémy. Jako kraj na to reagujeme nejen pravidelným rozvojem úvazků v rámci celého území, ale také speciálními dotačními programy,“ komentuje Jana Leitnerová, radní pro sociální a rodinnou politiku a dodává: „Jsem ráda, že zastupitelé schválili tuto podporu, která pomáhá rodinám zůstat spolu.“

X X X

 Dotace pro vinaře, hasiče, chovatele nebo mladé skauty

Na organizaci požárního sportu a dětských hasičských soutěží, práci s rybářskou a mysliveckou mládeží, ale například i na chovatelské výstavy nebo propagaci vinařů – jihomoravští zastupitelé ve čtvrtek 27. dubna 2023 odsouhlasili podporu, která vyplývá z uzavřených memorand.

Ta má Jihomoravský kraj uzavřena s regionálními organizacemi Moravského rybářského svazu, Svazem vinařů České republiky, Jihomoravským sdružením pro přírodu a myslivost, Moravskou hasičskou jednotou, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Českým svazem chovatelů nebo například organizací Junák.

„Na základě uzavřených memorand těmto spolkům a organizacím poskytneme dotaci v celkové výši 7,6 milionu korun. Milionem korun podpoříme zabezpečení chovatelských akcí v regionu, třemi miliony přispějeme na osvětu v oblasti vinohradnictví a vinařství. Rybářům poskytneme více než čtvrt milionu na vybudování klubovny v Syrovicích a na 300 tisíc na rybochovné zařízení. A například milion korun putuje na vzdělávání dětí a mládeže v oblasti myslivosti a ochrany přírody,“ vypočítává některé příklady hejtman Jan Grolich.

Jak následně dodává, kraj nezapomíná také na skautskou činnost na jihu Moravy. „Je to důležitá součást našeho spolkového života. Půl milionu od kraje tak přispěje k zajištění kvalitního vzdělávání pro více než 400 skautských vedoucích ve věku 13 až 26 let. Umožní účast přibližně 150 mladých skautek a skautů z jižní Moravy na oficiálních mezinárodních akcích evropského a světového významu a přispěje na pořádání skautských akcí pro 600 dětí,“ dodává Grolich.

X X X

Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje se stal zámek v Kuřimi

Kategorii velké stavby ovládla obnova fasád severní dvoupatrové části nového zámku v Kuřimi, sloup se sochou Panny Marie ve Valticích zvítězil mezi díly výtvarného umění a v drobných stavbách dominovala kaple sv. Antonína z Padovy a sv. Barbory z Nikomédie.

Výsledky šestnáctého ročníku soutěže „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2022“ oznámili jihomoravští zastupitelé ve čtvrtek 27. dubna.

Do konce měsíce března mohli také zájemci podpořit SMS hlasy svoji oblíbenou památku v kategorii cena veřejnosti. Z celkem 4241 zaslaných zpráv jich 2750 získalo město Miroslav za celkovou obnovu střechy věže zámku a získalo tak odměnu 60 tisíc korun.

Titul „Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji“ si odnese Tomáš Třetina. „Tímto titulem vždy obdarováváme osobnosti, které se dlouhodobě a obětavě a na vysoké úrovni věnují péči o kulturní památky a současně je tak propagují na území Jihomoravského kraje. Náležitě jim patří odměna 25 tisíc korun, ale zejména naše poděkování,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Cílem udílení cen je propagace hodnot památkové péče a zviditelnění bohatství Jihomoravského kraje v této oblasti. Slavnostní vyhlášení výsledků je naplánováno na druhou polovinu června.

x X X

Je zázrak, že jsem přežila, promluvila Shieldsová o sexuálním zneužití

Herečka, modelka a spisovatelka Brooke Shieldsová (57) se v dokumentu Pretty Baby: Brooke Shields svěřila s děsivou zkušeností z mládí, kdy byla sexuálně zneužita. Tehdy o tom nikomu neřekla, protože měla strach.

 „Říkala jsem si, že mi to nikdo neuvěří,“ vzpomíná. Útočník byl jedním z významných hollywoodských činitelů a ona se podle svých slov neodvážila o tom tehdy někomu říct. „V té době lidé takovým věcem nevěřili a já se bála, že už nikdy nedostanu práci.“

Svěřila se s tím až ve dvoudílném dokumentu, který odvysílala televize Hulu. „V tom dokumentu je to všechno pohromadě. Vlastně zázrak, že jsem to vůbec přežila,“ prohlásila Brooke v rozhovoru pro magazín People.

Obětí zneužití se stala v době, kdy dokončila univerzitu v Princetonu a chtěla se vrátit k herectví. Vše začalo tím, že ji pachatel pozval na večeři.

„Čekala jsem od toho nabídku k dalšímu filmu, prostě práci,“ vzpomíná. Po večeři ji však vlákal do svého hotelového pokoje, aby si od něj zavolala taxík a tam ji znásilnil. „Nebránila jsem se. Byla jsem jako paralyzovaná,“ uvedla.

„Pořád jsem si říkala, že jsem mu na to neměla skočit. Proč jsem tam nahoru vůbec šla? A že jsem si u večeře neměla dávat to pití,“ dodává s tím, že veškerou vinu přisuzovala především sobě samotné. „Byla to taková ta situace, kdy je jedinou reakcí boj nebo únik. A jelikož boj nepřicházel v úvahu, začala jsem si představovat, že tam nejsem – že tam jenom moje tělo a já ne, že se to nestalo.“

Tento obranný reflex si podle svých slov osvojila už jako modelka z obálek časopisů, aby se tak vyrovnala s nadměrnou pozorností. „Vždycky jsem se dokázala jaksi distancovat od svého těla, od své sexuality. Občas bylo snazší prostě vypnout,“ říká. „Byla jsem v tom dobrá.“

Za celou tu dobu se svěřila pouze jedné osobě – svému někdejšímu bezpečnostnímu konzultantovi a blízkému příteli, Gavinovi de Beckerovi. Nyní však o svém zážitku mluví s úmyslem pomoci ostatním, aby si nepřipadali stejně osamocení, jako se tehdy cítila ona sama. „Každý si své trauma zpracovává jiným tempem,“ uvádí. „Já se chci zastávat toho, aby ženy byly schopny říkat pravdu o tom, jak se věci mají.“

X X X

Bývalá hvězda Jorga Kotrbová: S herectvím se dávno rozloučila, stala se z ní multimilionářka

Jorga Kotrbová, která v dubnu slaví 76. narozeniny, v osmdesátých letech patřila k velmi obsazovaným herečkám a dabérkám. Po revoluci ovšem pracovní aktivity začala postupně utlumovat, až s herectvím skončila úplně. Důvod? Vydělávat peníze už nemá zapotřebí.

Jorga Kotrbová se svými sourozenci zdědila v restituci po otci milionový majetek a stala se spolumajitelkou několika činžovních domů v Praze. I díky tomu pověsila herectví na hřebík, začala si naplno užívat života a plnit sny.

Vzhledem k tomu, že celý život milovala koně, pořídila si na Liberecku ranč, kam se natrvalo přestěhovala a věnuje se farmářství. Žije tam s ní i dcera Julie se svou rodinou. Ta mimochodem skákala parkur. V sousední vesnici pak zapustila kořeny i její druhá dcera – herečka Tamara.

 Dceři dala své příjmení

Povolání, které ji proslavilo a udělalo hvězdou, je pro Jorgu uzavřená kapitola. Odmítá se o něm bavit. „Nezlobte se, nemám zájem o mediální zájem, mám ráda své soukromí,“ vzkázala redaktorovi CNN Prima NEWS. Jak jsme se dozvěděli, užívá si dětí, vnoučat, venkova, přírody a zvířat. Je spokojená a ke štěstí jí nic nechybí.

 Přestože v mládí patřila k ženám, za kterými se každý chlap otočil, s láskou měla mnoho trablí. Jejím prvním partnerem byl herec Jiří Novotný, se kterým měla dceru Tamaru. Ta ovšem dostala překvapivě příjmení po Kotrbové. Na svatbu nikdy nedošlo, po čase si přestali rozumět a rozešli se.

Rozvod s hercem Žákem

Ani manželství s o pět let mladším hercem Zdeňkem Žákem, s nímž měla dceru Julii a syna Václava, nemělo dlouhého trvání. Seznámili se během společného divadelního angažmá. „Byla to skvělá ženská, jen nám to prostě nevyšlo. Byl jsem hlava rodiny a ona chtěla být také hlavou rodiny, a to už nešlo. Proto jsem odešel. V manželství jsem udělal hodně chyb, kterých se v tom současném vyhýbám,“ uvedl pro deník Aha! Žák.

Mezi nejslavnější role, které ztvárnila patří pohádky Zlatovláska, Honza málem králem nebo komedie Pátek není svátek, kde si zahrála manželku Petra Kostky.

X X X

Basketbalisté Prahy dotlačili Nymburk k dramatu

Rozhodla neúspěšnost střelby

3. kolo Play-off Kooperativa NBL 2022/2023, USK Praha – ERA Basketball Nymburk 77:84 (15:22, 32:44, 53:74). Zaplněná Folimanka, kam si našlo cestu přes tisíc diváků, bouřila od prvních vteřin utkání. Utkání lákalo, vždyť to v pondělí byla pro Nymburk první prohra ve čtvrtfinálovém kole od roku 2002, kdy hrál své první play-off NBL! Poněkud opatrný start měl po pět minutách bodový stav 7:8. Úřadující mistr se
dostal poté do náskoku sedmi bodů, ale Sovy kontrovaly. Nymburk ale zakončil první čtvrtinu sedmi body v řadě včetně trojky s klaksonem Sehnala a uzavřel ji skóre 15:22. Bodová šňůra se protáhla až na 14 bodů 15:29 a USK Praha si v tu dobu tvořil dobré
pozice, ale neproměňoval je. Přesto se nejmladší tým soutěže držel na poločasový stav
32:44, když nahradil neplodnost z dálky za nájezdy a bojovnost. Statistiky prvního poločasu byly vyrovnané až na úspěšnost střelby.

Domácí byli na 16 % za tři a 26% za dva body, což je nejvíc brzdilo. Návrat z šaten vyšel mnohem lépe hostům, kteří začali 10:4 a po třech minutách by rázem stav 36:54. V této fázi hry se pomyslné nůžky začali otevírat. Nymburk vyhrál třetí dějství 30:21 a udělal rázný krok k zisku druhé výhry ve čtvrtfinálové sérii. Neměl to ale rozhodně zadarmo a nakonec z toho bylo drama. Sovy to nevzdaly, kousaly a čtyři minuty
před koncem stáhly na 69:79. Dostaly se ještě na rozdíl 5 bodů, když Šafařík prohnal trojku obručí na 76:81 23 vteřin před koncem utkání. Na domácí bylo ale jedenadvacetibodové manko po třetí čtvrtině příliš a přestože vyhráli poslední čtvrtinu 24:10, tak ERA potvrdila roli favorita a vyhrála 77:84. Svěřenci trenéra Tabelliniho dali najevo, že nedají svou kůži lacino a Nymburk to pocítil. To může být dobrý odrazový můstek pro zítřejší odvetu za stavu série 1:2 z pohledu USK Praha. Nejlepším dnešním střelcem byl s 21 body Lockett. Na straně domácích dal 15 bodů Samoura.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): “Tři čtvrtiny se hodnotí dobře. Přijeli jsme koncentrovaní, tak jak jsme byli ten první zápas. Odvedli jsme velice solidní práci na stěžejních hráčích. Poslední čtvrtina ještě dvě tři minuty vypadala solidně. Jako bychom pět deset procent ztratili koncentraci. Nepostrašili jsme hráče při střelách, nešli jsme tam, nevrátili jsme se pořádně a hned to bylo vidět. Ten náskok šel dolu. I když si myslím, že ten závěr byl kontrolovaný. Dostali se na maximálně dvě střely a ještě
nějaký čas byl. Hráče bych za těch 33 minut pochválil, musíme se poučit z těch 7 minut. Věřím, že to hráči zaregistrovali a přijedeme zítra připraveni a koncentrovaní.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě jsem opravdu rád za tu bojovnost ve druhém poločase hlavně kvůli fanouškům, kteří si za to povzbuzování zasloužili vidět. Ale rád bych řekl, že právě bojovnost a úsilí, které jsme vynaložili ve druhém poločase je jediný způsob, jak soupeři můžeme konkurovat, popřípadě vyhrát další zápas. To, že to dokážeme, jsme už jednou předvedli. Průměrný výkon, který jsme podali v prvním poločase nám nepřinese nic jiného, než prohru o 20 bodů a více. Takže před zítřkem nám nedostává nic jiného, než předvést obrovskou bojovnost!“

Lukáš Palyza (hráč ERA Basketball Nymburk): „Dneska se ten zápas vyvíjel tři čtvrtiny tak, ajk bychom si představovali. Nesl se v tom duchu, že jsme se chtěli poučit z toho druhého zápasu, kde jsme samozřejmě zjistili, čeho je USK schopno. Mrzí nás ten vstup do čtvrté čtvrtiny, kde jsme nedostatečně v útoku pohybovali balonem, naopak v obraně jsme nepoužili týmové fauly. Z toho pramenily jednoduché koše na to, že je to play-off. Z té pětiminutovky je třeba se poučit, protože jsme viděli, co je schopno to způsobit v té koncovce. Toho bychom se chtěli v zápase, kde vedeme už o dvacet bodů
vyvarovat.“

Ondřej Švec (hráč USK Praha): „Do zápasu jsme vstoupili v pohodě. Snažili jsme se s Nymburkem držet krok. Protože jsme věděli, že když jsme je u nich porazili, přijedou s větší energií a budou to chtít vrátit. To se nám v rámci možností povedlo. Na konci druhé čtvrtiny nám to trochu ujelo a Boeheim tam dával trojku a šli na plus 12. Nechytli jsme začátek třetí čtvrtiny, kde odskočili, ale ve čtvrté čtvrtině jsme zase ukázali, že nejenže můžeme s Nymburkem hrát, ale že ho můžeme i porazit. Což je pro zítra dobře.“/mš/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.