Borrell: Putin s možným použitím jadrových zbraní nezavádza. Matovič v SR neodstúpi, predčasné voľby?

 Európska únia musí brať vážne hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, že v rámci konfliktu na Ukrajine môže použiť i jadrové zbrane. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Podľa jeho slov táto vojna dosiahla „nebezpečný moment“.

Borrellovo vyjadrenie prichádza v čase, keď Rusko začína čiastočnú mobilizáciu a podniká kroky na pripojenie štyroch oblastí Ukrajiny. Putin však na bojisku čelí neúspechom, keďže ruské sily sú vytláčané ukrajinskou protiofenzívou.

„Určite je to nebezpečný moment, pretože ruská armáda je zatlačená do kúta a Putinova reakcia – hrozba použitím jadrových zbraní – je veľmi zlá,“ povedal Borrell, ktorého v sobotu citovala spravodajská stanica BBC News.

Sedem mesiacov od ruskej invázie na Ukrajinu sa analytici zhodujú, že Putinove vojenské sily sú na ústupe. Borrell tvrdí, že je potrebné dosiahnuť „diplomatické riešenie“, ktoré „zachová zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny“. „V opačnom prípade môžeme ukončiť vojnu, ale nebudeme mať mier a budeme mať ďalšiu vojnu,“ povedal Borrell.

 Putin v zriedkavom prejave k národu počas tohto týždňa povedal, že jeho krajina má „rôzne zbrane na ničenie“ a „použije všetky dostupné prostriedky“, pričom dodal: „Nežartujem.“ „Ak niekto v takomto kontexte povie, že nezavádza, musíte ho brať vážne,“ zdôraznil Borrell.

Putin v tom istom príhovore oznámil mobilizáciu 300 000 Rusov, ktorí absolvovali povinnú vojenskú službu. To vyvolalo v celej krajine rozsiahle protesty, ako aj vlnu hromadného odchodu ruského obyvateľstva do zahraničia.

Tento krok prichádza po rýchlej protiofenzíve ukrajinskej armády; Kyjev tvrdí, že ukrajinské sily dobyli späť viac ako 8000 štvorcových kilometrov Rusmi okupovaného územia.

V súčasnosti sa v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach konajú samozvané referendá o pripojení k Rusku. Ukrajina ich odsúdila ako pokusy o anexiu a oznámila, že ozbrojení ruskí vojaci chodia po domoch a zbierajú hlasy./agenturyú

 X X X

 Lavrov v OSN: Rusofóbia nabrala groteskné rozmery

 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v prejave pred Valným zhromaždením OSN obvinil Západ, že sa snaží zničiť a rozdeliť Rusko.

 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prichádza s prejavom na 77. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.

Vyhlásil, že západná rusofóbia teraz nadobudla „nebývalých a groteskných rozmerov“. Ohradil sa tiež proti kritike terajších pod dohľadom Moskvy organizovaných hlasovaní v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, informovala agentúra TASS.

 „Už sa neostýchajú otvorene vyhlasovať, že majú v úmysle nielen spôsobiť našej krajine vojenskú porážku, ale aj zničiť a rozdeliť Rusko. Inými slovami, aby Rusko zmizlo z politickej mapy sveta ako príliš nezávislý geopolitický subjekt,“ povedal Lavrov s odkazom západnej podpory Ukrajiny, ktorá sa sedem mesiacov bráni ozbrojenej ruskej invázii.

V ostro protiamerickom a protizápadnom prejave šéf ruskej diplomacie podľa agentúry Reuters ďalej uviedol, že Washington sa prostredníctvom sankcií snaží premeniť celý svet na svoj „vlastný dvor“. Urobil tak v súvislosti so sankciami, ktoré uvalil Západ na Rusko v reakcii na jeho počínanie na Ukrajine.

 Podľa šéfa ruského rezortu diplomacie sa Spojené štáty od víťazstva v studenej vojne „považujú za Božieho vyslanca na Zemi – nemajú žiadne povinnosti, len posvätné právo beztrestne konať, ako sa im zachce“.

Za „hysterickú“ označil Lavrov reakciu západných predstaviteľov na „referendá“ o pripojení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa neho tamojší obyvatelia chcú patriť k Rusku a iba vypočuli údajnú výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tí ukrajinskí občania, ktorí sa cítia byť Rusmi, odišli do Ruska. „Práve to teraz robia (…), berú si so sebou svoju krajinu, na ktorej stovky rokov žili ich predkovia,“ povedal Lavrov.

Lavrov v sobotňajšom prejave pred Valným zhromaždením OSN uviedol, že regióny, kde sa teraz pod dohľadom Moskvy konajú organizované hlasovania v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, budú pod „plnou ochranou“ Ruska. Ukrajina a jej západní spojenci sa obávajú, že Rusko by mohlo pomocou referend a následnej anexe územia ďalej vystupňovať konflikt a dokonca použiť jadrové zbrane./agentury/

X X X

Srbský minister Selakovič zľahčuje dohodu s Ruskom, europoslanci tvrdia, že to je škandál

Nikola Selakovič podpísal dohodu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v New Yorku v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN.

Srbský minister zahraničných vecí sa v nedeľu snažil bagatelizovať dôležitosť dohody s Ruskom, ktorú podpísal v piatok. Označil ju za „technickú“ a netýka sa bezpečnostných otázok. TASR informuje podľa agentúry AP.

Nikola Selakovič podpísal dohodu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v New Yorku v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN. Väčšina západných diplomatov sa dvojstranným rokovaniam s Ruskom vyhýba. Európska únia (EÚ) pripravuje ďalšie sprísnenie sankcií voči Moskve v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Srbsko je pritom oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ, ale udržiava aj dobré vzťahy s Moskvou. Konzultačný plán, na ktorý sa vzťahuje dohoda s Ruskom potrvá dva roky.

„Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné,“ povedal minister. „Kritizujú to tí, ktorí to nevideli,“ dodal.

Postup vlády ostro kritizovala srbská proeurópska opozícia aj niektorí politici EÚ. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík označil dohodu s Ruskom za „vážnu ranu“ pre prístupový proces na západnom Balkáne.

„Toto je vážny škandál. Uprostred zúriacej vojny Srbsko podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom,“ uviedla nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová na Twitteri. Dodala, že „možno je to pre nás len signál, aby sme (Srbsku) zmrazili prístupové rozhovory do EÚ, keďže vstup do EÚ neprebieha cez Moskvu“, aktuality.sk

X X X

  Putin možno nasadil proti Zelenskému už aj ľudožrúta

 Jegor Komarov je brutálny zločinec, ktorého v Rusku odsúdili za kanibalizmus na doživotie. Je však celkom možné, že vo väzení už nesedí. Objavila sa totiž informácia, podľa ktorej sa zapojil do bojov na rusko-ukrajinskom fronte.

 Stredisko pre záložníkov v Jakutsku, ktorých v rámci čiastočnej mobilizácie povolávajú do ruskej armády, sa nachádza sa v športovej hale. Následne ich čaká niekoľko mesiacov bojovej prípravy. (Nápis v azbuke v hale znamená v preklade: Od priateľstva v športe k mieru na Zemi.) Väzni, ktorí vstupujú k vagnerovcom, však zrejme okamžite odchádzajú na front.

Oľga Romanovová z mimovládnej organizácie Rusko za mrežami tvrdí, že Komarov využil ponuku vstúpiť do žoldnierskej skupiny, ktorá v rámci okupačných síl bojuje proti ukrajinskej armáde.

Do skupiny vagnerovcov lanária v Rusku väzňov s prísľubom, že ak vydržia na fronte šesť mesiacov, dostanú milosť. Podľa Romanovovej je medzi nimi aj jeden kanibal, ktorým je práve Komarov. Vagnerovci majú za úlohu bojovo podporovať regulárnu ruskú armádu šéfa Kremľa Vladimira Putina, ktorý chce eskalovať bojové operácie proti vojskám ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aj vyhlásením čiastočnej mobilizácie.

Polícia zatkla Komarova vlani v novembri, keď havaroval na diaľnici neďaleko Petrohradu. V batožinovom priestore auta mal zakrvavenú mŕtvolu s bodnými ranami. Telo bolo bez hlavy. K vražde sa priznal, pričom chladnokrvne poznamenal, že ho zaujíma, ako chutí ľudské mäso.

 Romanovová vo videorozhovore pre server Popuľjarnaja politika povedala, že z jedného väzenia v oblasti Saratova zobrali na rusko-ukrajinský front aj Komarova. „Väzni chcú ísť kamkoľvek, pretože akékoľvek miesto na Zemi je lepšie, než je ruský žalár,“ poznamenala na margo toho, že trestanci sú ochotní dať sa verbovať na front, kde na nich striehne silný prízrak smrti. Romanovová zároveň povedala, že medzi vagnerovcami sa nachádza už okolo 10-tisíc bojujúcich spomedzi odsúdených ruských mužov.

Keď Komarova v novembri 2021 zadržali, nijako sa netajil tým, že je ľudožrút. Zabitý muž v aute nebol jeho prvou beštiálnou obeťou. „Už dlho som chcel zabiť človeka, aby som ho ochutnal. Ale neodvážil som sa to urobiť, pretože to bolo strašidelné. Nepamätám si presne, ale koncom septembra minulého roku som sa rozhodol. Vzal som si nôž a ruksak, vybral som sa do parku, kde nie sú videokamery. Chodieva tam málo ľudí. Keď som uvidel muža, vybral som si ho a sledoval som ho,“ povedal vlani vyšetrovateľom podľa serveru 47news.

Komarov chladnokrvne pokračoval o tom, čo sa následne udialo: „Prišiel som zozadu a bodol som ho nožom do krku. Začal sa brániť a ja som ho ešte asi desaťkrát pichol do krku. Keď zomrel, vypitval som mu krk a ochutnal krv a mäso. To sa však ťažko krájalo, lebo som mal tupý nôž a žily sa mi nepáčili. Odrezal so mu jazyk. Keď som prišiel do bytu, kde som býval, nakrájal som si jeho jazyk, dlho som ho varil v hrnci s maslom. Keď bol jazyk uvarený, ochutnal som ho, ale nechutil mi. Asi by sa mi pozdávala iná časť tela.“/agentury/

 X X X

 Szijjártó sa stretol s Lavrovom: Ak sa nezačnú rokovania o mieri, bude to ešte hroznejšie

 Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa ako jediný politik z krajín Európskej únie zišiel vo štvrtok v OSN s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

 Szijjártó povedal, že zasadnutie Valného zhromaždenia OSN by bolo skvelou príležitosťou pre začatie rokovaní o mieri na Ukrajine, pravdepodobne sa tak ale nestane.

„Opoziční poslanci v Maďarsku alebo novinári sa asi budú pýtať, prečo som sa zišiel s Lavrovom. A ja hovorím, že mier nejde dojednať bez dialógu,“ povedal Szijjártó. „Ak sa mierové rokovania čoskoro nezačnú, svet bude čeliť ešte hroznejším dopadom (vojny, pozn. ČTK) ako teraz,“ dodal šéf maďarskej diplomacie. Pripomenul, že Maďarsko, sused Ukrajiny, zažíva vysokú infláciu a prílev utečencov.

Szijjártó tiež uviedol, že ruský plynárenský gigant Gazprom každý deň dodáva do Maďarska 5,8 milióna metrov kubických zemného plynu na základe nedávnej zmluvy o zvýšení dodávok. „Maďarsko vedie zodpovednú energetickú politiku,“ povedal minister a dodal, že predvídateľná spolupráca s Ruskom a Gazpromom je v maďarskom národnom záujme.

 Maďarská národno-konzervatívna vláda aj napriek ruskej invázii na Ukrajinu udržiava s Ruskom naďalej kontakty. Szijjártó sa s Lavrovom stretol aj v júli, keď prišiel do Moskvy vyjednávať práve o zvýšení dodávok plynu nad rámec dlhodobého kontraktu. Budapešť kritizuje sankcie, ktoré na Rusko v súvislosti s vojnou proti Ukrajine uvalila Európska únia. Podľa jeho premiéra Viktora Orbána tieto opatrenia viac poškodzujú ekonomiku dvadsaťsedmičky ako Ruska. Tento týždeň na uzavretom rokovaní so svojimi spolustraníkmi Orbán vyhlásil, že chce, aby EÚ sankcie najneskôr do konca tohto roka zrušila. Potom by podľa neho cena plynu okamžite klesla o polovicu a rovnako by to bolo s infláciou./agentury/

 X X X

 Remišová ‚vyučovala‘ Takáča: Protiruské sankcie zaviedol Fico, doštudujte si to

 Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v debate s poslancom Richardom Takáčom (Smer) sa dostali do sporu o sankciách proti Rusku.

 Kto zaviedol sankcie proti Rusku?“ spýtala sa Remišová Takáča v debate televízie ta3. Povedal, že Európska únia. Vidno, že vôbec tomu nerozumiete, dostal odpoveď od vicepremiérky vlády.

„V roku 2014, keď Rusko napadlo Krym, pán Fico hlasoval za sankcie proti Rusku, to je jednoducho fakt,“ poučila Remišová Takáča. „Toto je neskutočné, čiže 2014 môže za to, že je teraz vysoká inflácia,“ ozval sa poslanec.

„Vy hovoríte, že za všetko môžu sankcie proti Rusku,“ dostal odpoveď od vicepremiérky. „Ale teraz aktuálne, nie 2014,“ kontroval poslanec. „No ale tie boli rovnako prísne a sú a trvajú,“ odmietla jeho argument Remišová. „Dotýkali sa občanov Slovenskej republiky, tak ako sa dotýkajú teraz? pýtal sa Takáč.

„Pán poslanec, vy naozaj nič neviete, naozaj,“ odkázala Takáčovi Remišová, odporučila mu doštudovať si to a pochválila Roberta Fica, že v roku 2014 za sankcie hlasoval, pretože to bolo potrebné.

Debatu ukončil moderátor Richard Dírer so slovami „aby sme už nešli ďalej do nejakých vzájomných invektív“./agentury/

X X X

Nápad premiéra Orbána. V dedine Felcsút chce mať milánske derby

 Podľa talianskych médií je Maďarsko v hre o organizáciu zápasu superpohára medzi AC Miláno a Interom Miláno. Ešte prekvapujúcejšie je miesto konania prípadného stretnutia.

 Dejiskom má byť totiž Pancho Arena v dedinke Felcsút, v ktorej prežil maďarský premiér Orbán detstvo. Kapacita štadióna je necelých 4-tisíc miest. Je to dvakrát viac, ako má Felcsút obyvateľov.

Footbal Italia napísal, že podľa ich informácii ponúkol Orbán Talianskej futbalovej federácii osem miliónov eur za možnosť usporiadať prestížny futbalový zápas.

Podľa La Repubblici lídri tamojšieho zväzu lukratívnu ponuku zvažujú. Pre účastníkov, čiže Inter a AC Miláno, by bolo výhodnejšie cestovať do Maďarska ako do saudskoarabského Rijádu. Práve tam sa zápasy superpohára odohrali v rokoch 2018 a 2019 a spomínal sa aj ako budúcoročné dejisko.

Bude zaujímavé sledovať, či sa maďarskému premiérovi podarí uskutočniť tento ambiciózny no zároveň kontroverzný nápad a či 18. januára 2023 uvidíme Milana Škriniara bojovať o trofej v susednom Maďarsku./agentury/

X X X

Matovič sám neodstúpi. Neschválenie rozpočtu podľa neho vedie k predčasným voľbám

Minister sa pri schvaľovaní „zákona roka“ obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

 Schváliť rozpočet na rok 2023 bude veľmi ťažké a nemožno vylúčiť ani scenár, že sa napokon neprijme. V nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to priznal minister financií SR a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý tiež vylúčil, že by z vlastného rozhodnutia abdikoval na svoju funkciu.

Matovič sa pri schvaľovaní „zákona roka“ obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať. „Do poslednej chvíle však budem veriť, že sa v tejto kritickej situácii nebude politikárčiť a že sa nájde aspoň pár zodpovedných poslancov, ktorí nenechajú ľudí v štichu,“ uviedol minister v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda.

 Pripúšťa, že neschválenie rozpočtu de facto vedie k predčasným voľbám. „Potom sa nedá ustáť rozpočtové provizórium,“ povedal. Vylúčil však predbežnú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. „Neviem o žiadnych dohodách,“ vyhlásil.

Tomáš: Táto vláda musí skončiť

Člen Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a podpredseda strany Hlas Erik Tomáš v televíznej debate deklaroval, že poslanci zo strany Hlas návrh rozpočtu nepodporia. „Jednak bude určite asociálny a jednak sú naším cieľom predčasné voľby. Táto vláda musí čo najskôr skončiť,“ zdôraznil.

Tomáš si však myslí, že OĽANO sa už dohodlo na podpore menšinovej vlády a jej návrhov, vrátane rozpočtu, s tarabovcami. Poukazuje na to správanie sa skupiny poslancov po tom, čo sa začalo hovoriť o nominácii Tarabu na podpredsedu parlamentu. Hlas podľa Tomáša takýto personálny návrh nepodporí. „Nebudeme predsa posväcovať sobáš, ktorý má udržať vládu pri moci,“ argumentuje. Myslí si tiež, že na hlasoch tarabovcov sa bude lámať aj odvolávanie Matoviča z postu financmajstra.

 Sám minister v relácii uistil, že on sám zo svojho postu neodstúpi. Ak by však v pléne k odvolaniu došlo, hovorí, že SaS dostane pozvánku vrátiť sa do koalície. „Nech sú akíkoľvek, stále je tam časť poslancov, ktorí to cítia demokraticky a nebudú pomáhať mafii a fašistom povaliť vládu v čase najväčších kríz,“ vysvetlil./agentury/

X X X

Hirman: Neznervózňujme ľudí, situácia nie je fatálna. Lacný ruský plyn mýtus?

Aké náklady na energiu budú mať domácnosti od januára 2023 sa dozvieme v novembri alebo začiatkom decembra, ako bolo zvykom aj v predchádzajúcich rokoch. V televíznej relácii Na telo to povedal minister hospodárstva Karel Hirman.

Slovensko v súčasnosti dostáva plyn z viacerých zdrojov. Tretinu predstavuje nórsky plyn, tretinu skvapalnený plyn a tretina nám ešte stále prúdi z Ruska cez územie Ukrajiny. Podľa Hirmana sa však tento prítok stále stenčuje a v súvislosti s vyhlásením čiastočnej mobilizácie v Rusku, sa dá očakávať, že Rusi zvýšia vojenské operácie na Ukrajine. Spoliehať sa na ruský plyn, je preto podľa neho ohrozením.

V televíznej relácii Na telo okrem iného povedal, že zimu prežijeme bez krízových situácií len v prípade, ak si zabezpečíme kontinuálny prítok plynu do plynovodov počas celej zimy.

Demonštrácie sú zbytočné

Minister hospodárstva Karel Hirman považuje strašenie ľudí vysokými cenami energií za zbytočné. V televíznej debate Na telo sa stretol s bývalým ministrom financií Ladislavom Kamenickým.

Ten sa na úvod relácie ohradil voči titulku, ktorý televízia Markíza použila pri označení demonštrácie pred prezidentským palácom organizovanej stranou SMER. Ľudia tu protestovali proti energetickej politike súčasnej vlády. Televízia sa za titulok „Dezoláti v uliciach“ ospravedlnila do 30 minút po jej odvysielaní. Podľa Kamenického však toto ospravedlnenie nebolo dostatočné. Ospravedlnenie v nedeľu zopakoval aj moderátor relácie Michal Kovačič.

Na demonštráciu zareagoval aj Karel Hirman s tým, že ju považuje za zbytočnú. Politici by podľa neho nemali ľudí zbytočne znervózňovať.

„Ja to chápem, ľudia sú nervzni. Máme tu vojnu, infláciu, energetickú krízu, ale zodpovednosť politikov je upokojiť ich,“ povedal Hirman s tým, že situácia na Slovensku nie je fatálna.

Elektrina: Máme výhodu oproti susedom

Viackrát zopakoval, že ceny energií v okolitých štátoch sú niekoľkonásobne drahšie už dnes a teda slovenské domácnosti majú výhodu. Napríklad v Česku je silová zložka, ktorá tvorí zhruba tretinu ceny za energiu, u nás trikrát nižšia.

Aj keď v súvislosti s budúcoročnými cenami energií nechcel hovoriť konkrétne čísla, pretože je to podľa neho nezodpovedné, zdôraznil, že do konca roka 2022 sa nebudú meniť ceny žiadnej domácnosti, pretože sú zastropované. Pripustil, že viac môže, samozrejme, zaplatiť tá domácnosť, ktorá bude mať vyššiu spotrebu energie, ale jednotkové ceny sa nemenia.

Konkrétne čísla za ceny energií sa ľudia podľa Hirmana dozvedia z cenových výmeroch v novembri, prípadne začiatkom decembra, ako to bolo aj v minulých rokoch.

Znárodnenie elektriny je krajná možnosť

Hirman v zákone, ktorý už v parlamente prešiel do druhého čítania, navrhuje, aby väčšina elektriny, ktorá je u nás vyrobená, ostala na Slovensku.

Ide prakticky o znárodnenie elektriny ako komodity, ktoré Hirmana považuje za krajné riešenie. Aktuálne sa však snaží situáciu riešiť s Bruselom a to tak, aby sme nadmerné zisky z predaja elektriny, ktorá od nás teraz odchádza, dostali naspäť na Slovensko.

„Brusel navrhuje, že vyššia cena sa bude zdaňovať, ale mimo územia Slovenska a tie zdroje by ostali tam, kde by sa to zdanilo. Našou základnou požiadavkou, ktorú vysvetľujeme aj našim európskym partnerom je, aby sme tieto peniaze dostali naspäť na Slovensko a vykryli ním domácnosti, školy až po verejný sektor,“ dodal Hirman.

Plyn: Potrebujeme zachovať prítok aj cez zimu

Ani v súvislosti s cenami za plyn nechcel minister hospodárstva uvádzať konkrétne čísla.

Vyzdvihol však, že zase máme výhodu napríklad oproti Česku. Pretože dominantný dodávateľ plynu, ktorým je u nás Slovenský plynárenský priemysel, sa vlani vrátil do rúk štátu a dnes ho môžeme využiť ako takzvaného obchodníka. Spomínané Česko takéhoto obchodníka nemá a hľadá spôsob, ako ho vytvoriť.

Kľúčové podľa ministra je, že SPP za posledné mesiace urobilo dobrú robotu a nakúpilo plyn. Podstatné však podľa neho bude, aby sa cezhraničné toky nezavreli ani počas celej zimy a ten plyn, ktorý je zakontrahovaný, pritekal na naše územie celú zimu.

Ak to tak bude, za súčasných podmienok by sme mali zimu prekonať bez krízových situácií. Ak však ku nám nebude pritekať ďalší plyn, budeme mať vážne problémy. „Tí, čo tvrdia, že máme dostatok plynu, zatvorme sa, klamú,“ povedal Hirman. Je to teda niečo iné ako hovoril predchádzajúci minister hospodárstva Richard Sulík, že so zásobníkmi naplnenými na 80% prežijeme zimu.

Hirman spomenul plynovú krízu v roku 2009, keď nám Putin prvýkrát vypol plyn. Vtedy sme tiež mali dostatok plynu v zásobe. „Vtedajší minister Ľubomír Jahnátek odpočítaval dni, kedy nám skolabuje vnútorný plynárenský distribučný systém,“ povedal Hirman. Vtedy sa situáciu podarilo vyriešiť otvorením reverzného toku z Českej republiky a Nemecka, kde bol prebytok plynu. Podľa Hirmana, sa vtedajšiu plynovú krízu podarilo vyriešiť najmä vďaka európskej solidarite a spolupráci o niekoľko dní skôr, ako si to Putin zase rozmyslel a začal nám plyn opäť dodávať. Hirman preto zdôraznil, že aj v súčasnosti je dôležitá jednotná európska politika.

Kamenický: Dôvodom drahých energií sú sankcie

Podľa bývalého ministra financií Ladislava Kamenického by sme mali nižšie ceny energií, ak by sme mali dostatok komodity a ak by sme zrušili sankcie.

„Prapôvodným dôvodom vysokých cien sú sankcie a tu sa nezhodneme s pánom ministrom, lebo mi poviete, že je vojna na Ukrajine. Chcete mi povedať, že ak by sme ich zrušili, že ceny neklesnú?,“ obrátil sa Kamenický na súčasného ministra hospodárstva.

Podľa Hirmana je však lacný ruský plyn obrovský mýtus, pretože aj aktuálne dodávaný plyn je drahší ako je nákup na trhoch.

Čo sa týka sankcií, Hirman argumentoval tým, že Putin nám začal škrtiť plyn bez príčin už v januári 2009 a neskôr aj pred minulou zimou, teda skôr ako sme zaviedli sankcie, a škrtil ho výrazným spôsobom.

„Pred zimou si Gazprom zásobníky, ktoré vlastnil na území Nemecka, Rakúska, Holandska, ale nejaké aj na území Slovenska, nezaplnil. Najväčší zásobník bol zaplnený na 8 až 9 %. Zostali prázdne. Pred Vianocami, keď sa všetci venovali Vianociam, Gazprom na základe pokynu Vladimíra Putina zastavil úplne prepravu dodávky plynu cez jeden z kľúčových plynovodov do Európy, Jamal Europe, ktorý začína v Rusku, ide cez Bielorusko, do Nemecka. V tom momente vyleteli ceny ruského plynu do výšok, len si to nikto nevšimol, a vďaka tomu, že sa rýchlo nakúpili a otočili tankery práve so skvapalneným plynom, ktoré smerovali do Ázie, tie ceny sa zase prudko upokojili a s nimi aj celý trh,“ pripomenul zdražovanie plynu v ruskej réžii aj v nedávnej minulosti, aktuality.sk

X X X

Spolu v dobrom i v zlom. Sagan poslal bratovi dojímavý odkaz

Peter Sagan s bratom Jurajom tvorili nerozlučnú dvojicu viac než dekádu. Spolu pôsobili vo viacerých tímoch, či už to bol Liquigas-Cannondale, Tinkoff, Bora-Hansgrohe či aktuálne TotalEnergies.

Starší súrodenec pomáhal mladšiemu aj v národnom tíme a brata potiahol k trom titulom svetového šampióna.

 Hoci ich dnes ráno nedokončil, ukázal sa vo výbornom svetle. Viac ako 200 km bol v úniku dňa, ktorý skraja pretekov potrápil pelotón. Jeho mladší súrodenec mu po skončení šampionátu adresoval odkaz, ktorý hovorí za všetko.

„Dnes to bol pre mňa veľmi emotívny deň. Poslednýkrát som nastúpil v rovnakých pretekoch s bratom Jurajom, ktorý na konci tohto roka skončí s profesionálnou cyklistikou.

Ďakujem ti, brat môj. Za to, že si vždy stál po mojom boku – v dobrom i zlom. Ďakujem za všetko, čo si pre mňa urobil na bicykli i mimo neho. Som si istý, že pelotónu budeš chýbať,“ napísal Peter Sagan na facebooku.

Jeho brat končí kariéru v 33 rokoch ako štvornásobný majster Slovenska. Na medzinárodnej scéne bolo jeho najlepších výsledkom 14. miesto na klasike Gent-Wevelgem v roku 2017./agentury/

X X X

Lavrov v OSN: Rusofóbia nabrala groteskné rozmery

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v prejave pred Valným zhromaždením OSN obvinil Západ, že sa snaží zničiť a rozdeliť Rusko.

Vyhlásil, že západná rusofóbia teraz nadobudla „nebývalých a groteskných rozmerov“. Ohradil sa tiež proti kritike terajších pod dohľadom Moskvy organizovaných hlasovaní v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, informovala agentúra TASS.

 „Už sa neostýchajú otvorene vyhlasovať, že majú v úmysle nielen spôsobiť našej krajine vojenskú porážku, ale aj zničiť a rozdeliť Rusko. Inými slovami, aby Rusko zmizlo z politickej mapy sveta ako príliš nezávislý geopolitický subjekt,“ povedal Lavrov s odkazom západnej podpory Ukrajiny, ktorá sa sedem mesiacov bráni ozbrojenej ruskej invázii.

V ostro protiamerickom a protizápadnom prejave šéf ruskej diplomacie podľa agentúry Reuters ďalej uviedol, že Washington sa prostredníctvom sankcií snaží premeniť celý svet na svoj „vlastný dvor“. Urobil tak v súvislosti so sankciami, ktoré uvalil Západ na Rusko v reakcii na jeho počínanie na Ukrajine.

 Podľa šéfa ruského rezortu diplomacie sa Spojené štáty od víťazstva v studenej vojne „považujú za Božieho vyslanca na Zemi – nemajú žiadne povinnosti, len posvätné právo beztrestne konať, ako sa im zachce“.

Za „hysterickú“ označil Lavrov reakciu západných predstaviteľov na „referendá“ o pripojení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa neho tamojší obyvatelia chcú patriť k Rusku a iba vypočuli údajnú výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tí ukrajinskí občania, ktorí sa cítia byť Rusmi, odišli do Ruska. „Práve to teraz robia (…), berú si so sebou svoju krajinu, na ktorej stovky rokov žili ich predkovia,“ povedal Lavrov.

Lavrov v sobotňajšom prejave pred Valným zhromaždením OSN uviedol, že regióny, kde sa teraz pod dohľadom Moskvy konajú organizované hlasovania v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, budú pod „plnou ochranou“ Ruska. Ukrajina a jej západní spojenci sa obávajú, že Rusko by mohlo pomocou referend a následnej anexe územia ďalej vystupňovať konflikt a dokonca použiť jadrové zbrane./agentury/

 X X X

Keď 40 odpracovaných rokov nestačí. Desaťtisíce dôchodcov stále pracujú, aby mali z čoho žiť

 Dôchodcovia aj napriek rokom strávených v zamestnaní nechcú sedieť doma len tak nečinne. Na jednej strane suma ich penzie nie je taká vysoká, aká bola výška ich platu počas pracovného života, keď zarábali. Niektorým dokonca dôchodok často nestačí ani na naplnenie ich bežných životných potrieb. Na druhej strane chcú byť stále aktívni a vyhľadávajú stretávanie sa s ľuďmi. Aké pracovné pozície najčastejšie obsadzujú dôchodcovia a kedy treba platiť poistné?

Pani Katarína z Ružomberka strávila v zamestnaní 43 rokov. Dnes poberá minimálny dôchodok. Aby prežila, musela si nájsť ďalšie tri práce. Dnes popri dôchodku pracuje ako SBS a chodí upratovať. Hlavný dôvod, prečo nerelaxuje a neužíva si peniaze ťažko zarobené počas jej aktívneho pracovného života, je, že má malý dôchodok. „Ťažko by som z neho prežila,“ hodnotí svoju situáciu Katarína. Žije sama v trojizbovom byte, náklady na bývanie sú pre ňu privysoké. „Ak chcem žiť na úrovni, musím pracovať. Dnes, keď idem do obchodu, len pozerám na tie ceny. Zatiaľ si kúpim to, na čo mám chuť, ale keby som mala žiť len z dôchodku, nemohla by som si to dovoliť,“ konštatuje pracujúca dôchodkyňa. Ďalší dôvod, prečo seniorka stále pracuje, sú jej deti. „Chcem im pomáhať,“ dodala. No zároveň pracuje aj preto, že sa rada stretáva s ľuďmi a nechce len sedieť doma. „Možno by som bola v depresiách,“ uviedla.

Slovenskí dôchodcovia sa do dôchodku dostávajú vo vysokom veku, preto je pre nich niekedy ťažké si doplnkové zamestnanie vôbec nájsť. Ako ukazujú najčerstvejšie údaje Sociálnej poisťovne, v auguste na Slovensku dôchodky poberalo dokopy vyše 1,4 milióna dôchodcov. Najväčšiu časť tvorili práve poberatelia starobného dôchodku. Dáta Sociálnej poisťovne ukazujú, že do vlaňajšieho augusta bolo na Slovensku celkovo 248-tisíc pracujúcich dôchodcov. Je to však menej, ako ich bolo niekoľko rokov dozadu.

 V októbri 2018 bolo pracujúcich dôchodcov na Slovensku celkovo až vyše 252-tisíc, čo bolo podľa údajov Eurostatu najviac v Európe. Odborníci sa dušovali, že trend ešte porastie. Je to tak aj v súčasnosti? Pravdou je, že rok nato (2019) počet pracujúcich dôchodcov stúpol takmer o 14-tisíc, teda na celkovo 267-tisíc. No dnes je na dátach vidieť znižovanie počtu pracujúcich ľudí na dôchodku. V roku 2020 bolo pracujúcich dôchodcov takmer 250-tisíc a v roku 2021 celkovo už len 248-tisíc.

Analytik z MESA 10 a hlavný ekonóm stany Za ľudí Tomáš Meravý konštatuje, že vysoký počet pracujúcich dôchodcov je prirodzený dôsledok starnutia obyvateľstva. „Na jednej strane sú ľudia dlhšie zdraví, na druhej strane nie všetky dôchodky dokážu zabezpečiť dostatočnú životnú úroveň. Mali by sme si na to zvyknúť, v Japonsku je to bežné,“ vysvetlil.

Podiel zaregistrovaných dôchodcov na pracovných portáloch za posledné roky stúpol. Spomedzi všetkých uchádzačov a uchádzačiek v databáze životopisov na Profesii.sk ide zhruba o 0,7 percenta. Oproti minulosti je to však posun. Napríklad päť rokov dozadu (2017) predstavoval tento podiel 0,48 percenta. Kariera.sk zas registruje päť percent podielov životopisov ľudí nad 56 rokov.

Muži narodení v roku 1966 a skôr sa do dôchodku dostanú až ako 64-roční. Pre ľudí v takomto pomerne vysokom veku, je ťažšie dostať sa do práce ako pre predchádzajúce generácie, ktoré odchádzali do dôchodku oveľa mladšie. „Vo firmách vo veľkej miere preferujú mladý kolektív, otázkou teda je, kde sa môžu zamestnať aj ľudia vo veku 55 plus,“ uviedla Katarína Tešla, komunikačná manažérka pre portál Kariera.sk.

Kde pracujú seniori?

Lekári, sudcovia, manažéri a iné odborné funkcie vykonávajú práve ľudia vo vyššom veku. Tešla tvrdí, že v zahraničí je bežnou realitou, že svoje uplatnenie na trhu práce nájdu aj ľudia v zrelom veku. „Status starších ľudí je v iných krajinách na vyššej úrovni ako na Slovensku. U nás sa síce predlžuje hranica odchodu do dôchodku, ale nikto nerieši aktuálnu situáciu ani to, kde sa majú títo ľudia zamestnať. Za hranicami Slovenska sú aj starší ľudia vnímaní s úctou a ich skúsenosti vedia zamestnávatelia adekvátne oceniť,“ dodala.

 Ľudia nad 55 rokov sa zaujímajú väčšinou o fyzicky menej náročnú prácu. Podľa pracovného portálu Kariera.sk ide hlavne o pozície, ako je nočný vrátnik, bezpečnostné služby, upratovacie služby alebo opatrovateľky. Je samozrejmé, že ľudia vo vyššom veku nevykonávajú len tieto a podobné menej kvalifikované služby. „Výhodou pri starších ľuďoch je to, že majú dlhoročné pracovné skúsenosti. Na Slovensku chýbajú momentálne ľudia do výroby, učitelia, zdravotníci, ktorí robia do vysokého veku,“ informuje Tešla.

Nikola Richterová, hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk, uviedla ešte ďalšie pozície, ktoré dôchodcovia vyhľadávajú. Napríklad: v obchode, vo výrobe, v pomocných prácach či v administratíve. Spomedzi konkrétnych pozícií ide najmä o skladníkov a skladníčky, operátorov/operátorky výroby, predavačov/predavačky, robotníkov/robotníčky, pomocných pracovníkov/pracovníčky a vodičov/vodičky. Slovensko je výrobná krajina, kde nájdeme rôzne závody od automobiliek až po strojársky priemysel. „V zrelom veku je možné zamestnať sa aj v závode, je však otázkou či daný uchádzač bude stíhať dynamickému tempu a vydrží chodiť do práce na striedajúce sa pracovné zmeny,“ dodala Tešla.

Kedy dôchodca nemusí platiť odvody?

Penzisti pracujú na dohody. Niektorí z nich nemusia odvádzať do poisťovne žiadne poplatky. Pracujúci dôchodca si môže určiť jednu dohodu, z ktorej nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie, ak však príjem z dohody za jeden mesiac nepresiahne 200 eur.

Ak príjem penzistu z určenej dohody za kalendárny mesiac presiahne sumu 200 eur, poistné na dôchodkové poistenie platí len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur. Ak penzista za mesiac zarobil 500 eur, zaplatí odvody len zo sumy 300 eur.

 Finančná správa na svojej webovej stránke uvádza príklad: „Pán Jozef poberal v roku 2021 popri starobnom dôchodku vo výške 350 eur mesačne aj príjem zo závislej činnosti na základe uzatvorenej dohody o pracovnej činnosti za osem mesiacov v úhrnnej sume 1 500 eur, z ktorého mu zamestnávateľ zrazil preddavky na daň v sume 285 eur. Uplatnil si odvodovú úľavu, t. j. neplatil poistné z príjmu do 200 eur.“

Ďalším príkladom je pani Alžbeta, starobná dôchodkyňa, ktorá poberá príspevok na osobnú asistenciu osoby ťažko zdravotne postihnutej. Príspevok na osobnú asistenciu dosiahla v roku 2021 vo výške 2 800 eur. Pri tomto príjme uplatňuje paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov. Úhrnná suma dôchodku za rok 2021 predstavuje 6 480 eur, takže pani Alžbete nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Pani Alžbeta teda nepoukazuje podiel zaplatenej dane neziskovej organizácii./agentury/

X X X

Tržnicu v Paríži zachvátil požiar. Je považovaná za najväčšiu svojho druhu na svete

V jednom zo skladov v tržnici Rungis na južnom predmestí Paríža vypukol v nedeľu poobede požiar. Podľa hasičov sú už plamene pod kontrolou. Informuje agentúra AFP a AP.

 Podľa záberov na sociálnych sieťach nad tržnicou stúpa stĺp tmavého dymu. Hasiči vyzvali ľudí, aby sa počas zásahu držali ďalej a v neďalekých obytných domoch neotvárali okná a nevetrali. Uviedli tiež, že požiar si podľa doterajších zistení nevyžiadal žiadnych mŕtvych ani zranených.

„Požiar vypukol okolo 12:20 v sklade ovocia a zeleniny,“ uviedla prefektúra Val-de-Marne. Hustý čierny dym bol v oblasti na juh od francúzskej metropoly vidieť na kilometre ďaleko.

Tržnica leží v blízkosti letiska Orly a zásobuje hlavné mesto Francúzska a blízke regióny čerstvými potravinami. Považuje sa za najväčšiu svojho druhu na svete. Pracuje tam viac ako 12 000 ľudí a sklady sú plné ovocia a zeleniny, morských plodov, mäsa, mliečnych výrobkov či kvetov nielen z Francúzska, ale z celého sveta./agentury/

X X X

 Konflikt vyvrcholil bitkou: Romana Tabák ma ťahala za vlasy a fyzicky napadla, podávam trestné oznámenie, vyhlásila včera Jana Bittó Cigániková

Napokon skončila v nemocnici. Zdá sa, že náhodné stretnutie slovenských poslankýň skončilo závažným konfliktom. O všetkom podrobne informovala Jana Bittó Cigániková. Romana Tabák zas tvrdí, že ona sa len bránila, na celé vyjadrenie sa však ešte čaká.

K nešťastnej situácii malo prísť v jednom z bratislavských podnikov, kde sa stretli Romana Tabák (Sme rodina)a Jana Bittó Cigániková (SaS). Ak by ste si však mysleli, že sa političky pozdravia, nedajbože si priateľsky pohovoria ako kolegyne, tak sa nielenže stal opak, ale všetko vyvrcholilo podľa Cigánikovej v nemocnici. Neskôr sa už ozvala aj Tabák, ktorá zatiaľ len avizovala vyjadrenie na 14., neskôr až na 18. hodinu, pričom uviedla slová: „Dnes sa vyjadrím, ako na mňa zaútočila pani tepša a ako som sa bránila.“ Prečítajte si celý status, čo sa vlastne stalo, aj za čo podáva poslankyňa trestné oznámenie, pozrite aj vo fotogalérii, ako aj reakciu Romany Tabak:

Stretli sme sa v podniku, výmena názorov skončila bitkou, uviedla Bittó Cigániková

„Podávam trestné oznámenie na Romanu Tabák za fyzické napadnutie. Romane Tabák sa nikdy nijako špeciálne nevenujem. Často ľudia vravia, že sa hádame, ale nenájdete jediný status alebo osobný útok na ňu odo mňa. Háda sa len Romana a na úrovni, na akú má. Iste, vyjadrujem sa kriticky k jej politickému pôsobeniu, lebo to, čo stvára, je fakt hanba a bezcharakternosť, ale nie prízemne, vulgárne, ani osobne. Tentokrát som nútená urobiť výnimku.

Keď do parlamentu nastúpila sa mi vyslovene vtierala do priazne. Vravela, aká som úžasná, ako chce byť ako ja, ako sa bojí, že ju zaškatuľkujú, ako “hentých fanatikov”. Tak nazývala svojich kolegov z klubu.

Po tom, ako som napísala kritický blog, že ešte ako členka “protikorupčného” Oľano sa svojím hlasom spolu s pani Hatrákovou postarala, aby Robert Fico, symbol korupcie na Slovensku, nemohol byť nezávisle súdený, sa všetko zmenilo.

Zrazu začali osobné hlúpe útoky, ale nie vecné ku konkrétnym mojim činom alebo názorom s vysvetlením, prečo sa mýlim. Zásadne ide o striktne osobné a primitívne konštatovania a nadávky.

Včera to však vyvrcholilo neuveriteľným spôsobom. Bola som s kamarátkami a manželom v jednom bratislavskom podniku na koncerte. Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla do podniku Romana Tabák.

Počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch sa mi ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale ona pokračovala. Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká „inteligencia“ reprezentuje svojich voličov v parlamente. Myslela som, že keď si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, že sa ukľudní.

Opak bol však pravdou. Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať.

Ľudia, ja som cítila takú sprostredkovanú hanbu, ako ešte nikdy. Celý čas som sedela a nijako som útok neopätovala, len som opakovala dokola, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ma pustí. Veď sme na verejnosti a reprezentujeme parlament. Pani poslankyňa bola ale v takom animálnom amoku, že nevedela prestať, nevedela sa absolútne ovládať. Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu “páku” pri ťahaní mojich vlasov. Neuveriteľné niečo.

Zostala som sedieť, aby ma tá fyzicky nadrozmerná žena nestiahla na zem a snažili sme sa ju všetci ukľudniť. V hlave mi bežalo iba, že ako toto vyzerá pred ľuďmi. Pýtala som sa jej, či sa jej zdá normálne, že takto majú poslankyne prezentovať Slovensko, parlament, navyše v jej prípade aj ženy a športovcov.

Myslela som na to, koľko kvalitných žien asi pôjde do politiky bojovať za práva ostatných, keď sa okrem hlúpych sexistických útokov stretnú ešte aj z fyzickým násilím od členky parlamentu Slovenskej republiky. Strašná úroveň. Úbohá, hlúpa. Presne ako pani poslankyňa Tabak. Nakoniec konečne pani poslankyňa pochopila, že ma nijako nevyprovokuje, pustila ma a okamžite odišla.

Jej výkon sa jej však zdal zrejme nedostatočný, tak sa po chvíli vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou. A opäť odišla.

Popravde, ja aj ľudsky chápem, že po ostrej výmene názorov sa človek vytočí. Tiež viem mať pekne ostrý jazyk. Aj to, že som jej dala dole šiltovku mohla chápať inak, ako ja. Ok, beriem. Rupli jej nervy, nerobila by som z toho nejakú drámu. Nemá sa, ale stalo sa. Ale to, že sa po niekoľkých minútach vrátila už s chladnou hlavou, aby mi úmyselne uštedrila úder do hlavy maximálnou silou, je ďaleko za čiarou. Tá žena je trénovaná tenistka, celý život cvičí poriadny švih a silu. Veľmi dobre vedela, že ma môže vážne zraniť a využila na to svoju najsilnejšiu zbraň.

Bolo mi za ňu tak trápne, že som to aj tak nechcela nijak extra riešiť. Bola som si istá, že pre Slovensko aj pre ňu samú bude lepšie, keď sa o tom nikto ďalší nedozvie.

Dnes som ale skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku. Následne na polícii podávam trestné oznámenie, lebo toto je jediný kultivovaný spôsob, ako sa brániť.

Medzitým mi ale začali písať novinári, lebo tá žena je tak hlúpa, že sa sama s týmto incidentom pochválila bulváru. Preto píšem tento status a viac sa k tomu nebudem vyjadrovať. Nemyslím si, že takto potrebujeme otravovať spoločnosť, ľudia majú toho plné zuby.

Chcem ale zdôrazniť, že neexistuje žiadne “MY”. To nie je tak, že my sa nemáme radi, že my na seba osobne útočíme, ani že my sme si skočili do vlasov. Je to tak, že toto všetko robí Romana Tabak po tom, ako som jej politickú prácu a prínos pre slovenskú politiku verejne vecne skritizovala v tomto blogu tu >>

Názor si urobte sami. Chápem, že to niekoho aj poteší. Ale prosím aj svojich neprajníkov, aby sa na to pozreli vecne a predstavili si, že by sme takto fyzicky, osobne a tým najprimitívnejším spôsobom, mimochodom porušením zákonov, ktoré sme na Ústavu prisahali, že budeme dodržiavať, riešili všetky spory v parlamente. Naozaj chceme takto reprezentovať Slovensko doma i v zahraničí?

Je neskutočné, kam sa dostala slovenská parlamentná kultúra aj vďaka tejto žene z kandidátky Oľano, momentálne v službách Sme rodina.

Ospravedlňujem sa občanom Slovenska za správanie pani poslankyne, lebo nepredpokladám, že má mentálnu kapacitu spraviť to sama. Berte to ako ja. Ona za to chúďa vlastne nemôže, každý robí maximum, čo dokáže. U Romany je to ochrana Roberta Fica, urážky, bitky a porušovanie zákonov

PS: Prikladám fotku, o ktorú ma Romana kedysi veľmi prosila a fotila ju jej asistentka. Vtedy ma podľa jej slov priam zbožňovala, chcela byť ako ja, súhlasila s mojimi dlhodobo jasne vyprofilovanymi názormi a tešila sa z mojej prítomnosti v parlamente:

Odvtedy sa nezmenilo nič, len to, že som si dovolila raz skritizovať jej politickú prácu. Možno by mohol Igor Matovič prestať hľadať ľudí na kandidátku na schodoch, a podľa toho, či idú práve okolo. Všetkým by sa nám ľahšie žilo.

EDIT: Pýtate sa, čo robili kamarátky, manžel, personál. No všetci, čo tam boli, sa snažili pomôcť a zabrániť konfliktu a robili maximum, čo mohli. Som si istá, že aj zabránili oveľa horšiemu vývoju. Ale nikto z nich nemláti ženy, ani tie hlúpe. A bez použitia fyzickej sily a s využívaním len dohovárania a držania aby nepokračovala sa nedalo zabrániť všetkému. Naozaj môžem len pochváliť reakcie všetkých zúčastnených vrátane zamestnancov podniku. Nie je to ich chyba. Nie je to ani moja chyba. Je to chyba a hanba len a len Romany Tabák.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.