Elektrárne SR: Všetko predané. Vládny plán do konkurzu. Domov dôchodcov má polícia

 Parlament bude od utorka pokračovať v schvaľovaní novely energetického zákona, známej aj ako „vládny plán B“. Novinka má štátu umožniť zastropovať ceny energií vyrobených podnikmi na našom území, či zakázať cezhraničné obchodovanie. Slovenské elektrárne však namietajú, že takýto krok poženie firmu do krachu a zastaví dostavbu 4. bloku Mochoviec. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček preto zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále.

 Viac než 64,3 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku je zo Slovenských elektrární. Elektrina, ktorú dodávajú do siete, pokrýva približne 60 % spotreby krajiny. V súčasnosti čakajú na dokončenie 3. a 4. blok atómovej elektrárne Mochovce, vďaka ktorým sa krajina stane exportérom elektriny.

V prípade prijatia zákona k všeobecnému hospodárskemu záujmu (VHZ) pri vysokých cenách energií a uplatnení ho na vyhlásenie tzv. stavu núdze však podľa Strýčeka hrozia pre elektrárne katastrofálne dôsledky. Dôvodom je zadlženosť spoločnosti, ktorá má u bankových veriteľov napožičiavané 4,2 miliardy eur práve na dostavbu Mochoviec 3 a 4.

Keďže tretí blok Mochoviec ešte stále nevyrába, elektrárňam sa dlhy kopia a do januára majú dosiahnuť 4,6 miliardy eur. V pondelok ráno preto posielajú list prezidentke Zuzane Čaputovej, všetkým členom vlády aj 150 poslancom, v ktorom budú žiadať úpravu návrhu zákona pred utorkovým prerokovaním v parlamente, kde ide do druhého

V budúcom roku, keď nabehne do výroby 3. blok Mochoviec, podľa Strýčeka elektrárne vyrobia 20,8 terawatthodiny (TWH) elektriny. Z toho 6,15 TWH prisľúbili slovenským domácnostiam, 3,8 TWH predali na slovenský trh a zvyšných viac ako 10 TWH predali zahraničným klientom v Nemecku, Česku a Maďarsku. Vláda chce teda novým zákonom získať dosah aj na elektrinu, ktorá je už dávno predaná.

„Keď sa vláda rozhodne, bude môcť zobrať produkt, ktorý niekto vyrobí, aj pokiaľ ho už predal a za ceny, o ktorých sama rozhodne,“ vysvetlil v nedeľu večer na stretnutí Strýček. „S takýmto zákonom už nezískame žiadne úvery, žiadna banka nás nezafinancuje,“ dodal.

V prípade „znárodnenia“ domácich zdrojov, čo umožňuje návrh zákona v prípade vysokých cien, by ale štát mohol siahnuť na všetky tieto kapacity nielen v prípade Slovenských elektrární, ale ktoréhokoľvek iného slovenského výrobcu. Pre najväčšiu energofirmu v krajine by to znamenalo, že už predanú elektrinu musí pre klientov podľa platných zmlúv dodať, teda ju dodatočne nakúpi na burze za aktuálne trhové ceny.

Na jednej strane by tak síce vláda pokryla celoročnú spotrebu Slovenska suverénne najlacnejšou elektrinou v Európe, na druhej by Slovenským elektrárňam vznikol k takmer 5-miliardovému existujúcemu aj dodatočný dlh vo výške 10 miliárd eur za pohotovostný nákup. A keďže súčasťou návrhu zákona je aj odškodnenie vládou, v konečnom dôsledku by tento astronomický účet takmer vo výške celoročného rozpoštu štát musel prevziať na svoje plecia. Slovenské elektrárne by medzitým so zadlženosťou takmer 15 miliárd museli zastaviť projekt dostavby Mochoviec a prepadli by do konkurzu.

 Na problém upozornili už na jar

Šéf Slovenských elektrární na tento problém upozorňoval už vo februári tohto roka, keď vláda ešte vo štvorkoalícii začínala riešiť dopady vysokých cien elektriny na Slovensko. „Každý mesiac čakania na uvedenie tretieho bloku do prevádzky nás stojí milióny eur, je tam potrebná údržba, platy zamestnancov, kým sa nevyrába, dlh rastie,” vymenoval Strýček.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vtedy vymysleli, že zdania jadrové elektrárne a peniaze pôjdu na kompenzáciu vysokých účtov za energie pre mestá, obce či bytovky s vlastnými kotolňami.

Slovenské elektrárne sa bránia novej dani.

Vláda napokon návrh na novú daň stiahla a nahradila ho dohodou s elektrárňami. Majoritný akcionár Slovenských elektrární, spoločnosť Slovak Power Holding, podpísala s Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom financií Memorandum o mimoriadnych opatreniach na elimináciu dopadu nárastu cien elektriny na odberateľov.

Slovak Power Holding sa v memorande zaviazalo podniknúť také kroky, aby si Slovenské elektrárne mohli vyhradiť pre roky 2023 a 2024 elektrinu, ktorú by predali pre vybrané skupiny odberateľov za fixné ceny. Podľa Memoranda by sa pre vybrané skupiny odberateľov malo vyčleniť 6,15 terawatthodín za cenu 61,20 eur. Celková hodnota podpory bude predstavovať približne 850 miliónov eur.

Ministerstvo financií a ministerstvo hospodárstva sa tým tiež zaviazali, že v rokoch 2022 až 2025 nebudú vyvíjať iniciatívu smerujúcu k zavedeniu, zvýšeniu alebo sprísneniu akejkoľvek novej dane, odvodu, poplatku, špecifickej platby alebo regulácie, ktorá by mohla finančne ohroziť Slovenské elektrárne.

Výstavba 4. bloku

Výkon jedného nového bloku AE Mochovce bude 471 MWe (v budúcnosti až do 535 MW) a jeden reaktor tak pokryje 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

Štvrtý blok Mochoviec je momentálne dokončený na 88 percent. V tomto roku prebehlo končenie postupu oživovania, ktorý sa začal v decembri 2021 a trvalo do polovice marca 2022. Umožnilo sa tým spustenie ďalších fáz, ako proces preplachovania a programu neaktívneho spúšťania, po ktorom bude nasledovať studená hydroskúška plánovaná v decembri 2022.

Studená hydroskúška predstavuje významný míľnik. Pre jeho dosiahnutie boli vykonané testy nasledujúcich systémov:

elektropožiarna signalizácia (EPS) v miestnostiach rozvádzačov, protipožiarny systém pre rezervný 110 kV transformátor a taktiež pre samotný transformátor, kapacitné skúšky akumulátora pre záložné napájanie, oživovanie systému kontroly a riadenia, testovanie 6 kV strednonapäťových rozvádzačov a 4kV nízkonapäťových rozvádzačov./agentury/

X X X

 Mnohé firmy špekulovali s cenami energií a teraz za to musia zaplatiť

„V tejto firme sme radi za chyby a verejne o nich hovoríme a ukazujeme ich. Sú nevyhnutné pre ďalší rozvoj, nesmú sa však opakovať tie isté,“ s týmito slovami nám ukazuje nástenku s fotkami zamestnancov majiteľ firmy Gevorkyan pri návšteve jeho podniku. Na nej si okrem fotiek a mien môže každý pozrieť, akú chybu daný pracovník urobil a ako ju opravil a čo treba robiť, aby sa už nezopakovala.

Tento netradičný prístup celkom dobre vystihuje, akým spôsobom sa Arturovi Gevorkyanovi podarilo vybudovať na Slovensku úspešný metalurgický závod a priviesť ho ako jediný výrobný podnik na českú burzu.

Redakcia Aktuality.sk sa rozprávala s týmto rodeným Arméncom o súčasnom vývoji nielen v slovenskom priemysle, ale aj o celkovej ekonomickej situácii v EÚ.

X Slovo recesia sa medzi firmami spomína už od minulého roka. Do toho prišla vojna na Ukrajine a energetická kríza, čo ešte viac zhoršilo náladu v ekonomike. Sú už niektoré priemyselné odvetvia, ktoré sa nachádzajú v ekonomickom poklese?

Niektoré odvetvia už pociťujú recesiu. Je to však odlišné ako napríklad počas pandémie. Vtedy najviac trpeli automobilky, ktoré napriek odbytu nemohli produkovať, lebo im chýbali výrobní pracovníci.

V tom čase, naopak, rástla výroba ručných a záhradných nástrojov. S tým, ako ľudia zostali doma, tak začali pracovať vo svojich domoch a v záhradách. A práve toto odvetvie teraz úplne zamrzlo. Ľudia dnes momentálne rozmýšľajú, s čím budú cez zimu kúriť.

Na druhej strane pociťujeme zvýšený dopyt v ropnom a ťažobnom priemysle a rovnako tak sa pomaly zlepšuje aj situácia v automobilovom priemysle s tým, ako sa upokojuje čipová kríza.

X Témou číslo jeden nielen v priemysle, ale aj v celej ekonomike sú momentálne veľmi drahé energie. Ako vás to ovplyvnilo?

Nás sa to dotklo hlavne po psychickej stránke.

X Ako to myslíte?

My máme zakontrahovanú elektrinu až do konca budúceho roka. Zvýšenie sa nás nedotklo. Navyše sme dokončili projekt na zabezpečenie nášho vlastného dusíka. Rovnako tak by sme mali v priebehu budúceho roka dokončiť vlastný zásobník na vodík spolu s fotovoltickými panelmi.

X Čiže vy vo firme neprežívate paniku pre drahý plyn alebo elektrinu ako niektoré iné podniky?

Nie. Ja som jednoducho nešpekuloval. Keď som v minulom roku podpisoval kontrakt na dodávku energií, tak som mal na výber. Buď podpíšem na viac rokov za dohodnutú cenu, alebo som si mohol vybať polovicu za dohodnutú cenu a polovicu za aktuálne trhové ceny.

Teda mohol som špekulovať, čo som však odmietol. Takže ak dnes firmy vyplakávajú nad drahými energiami, tak ich vlastne nikto nenútil, aby sa spoliehali na spotové ceny a neuzavreli si dlhodobejšie zmluvy. Keď idete do kasína, tak musíte rátať, že môžete aj stratiť, teda prerobiť.

X Ak dokončíte spomínané projekty na vlastný zásobník vodíka a fotovoltiku, tak bude váš podnik energeticky nezávislý?

Budeme menej zraniteľní, úplne energeticky nezávislí nebudeme. Predpokladám, že do konca budúceho roka sa situácia na energetických trhoch upokojí. Cena síce neklesne na úrovne spred roka či dvoch, ale hlavne sa zastabilizuje.

X Keďže máte dodávateľov a odberateľov po celej Európe, kde je podľa vás situácia v súvislosti s energiami najhoršia?

Najväčšie problémy má Taliansko. Talianski dodávatelia nedokážu zagarantovať ceny svojich produktov. Dôvodom je, že ich ekonomika je závislá od dodávok elektriny z Francúzska. Francúzsko sa pri výrobe elektriny spolieha predovšetkým na jadrové reaktory, pričom počas covidu zanedbali ich údržbu a teraz ich museli odstaviť. Práve v tom najmenej vhodnom čase.

Na druhej strane jeden nemecký dodávateľ nám už avizoval, že od budúceho kvartálu bude znižovať ceny. Takže zrejme sa tam situácia upokojuje.

X Ako sa pozeráte na požiadavky tých firiem, ktoré si nezabezpečili ceny energií na dlhšie obdobie ako vy a teraz požadujú od štátu nejakú formu pomoci? Mal by im štát pomôcť?

Samozrejme, štát by mal nejako kompenzovať v súčasnosti drahé ceny energií. Do environmentálneho fondu totiž firmy odviedli veľkú sumu peňazí, preto nevidím najmenší dôvod, aby časť z nich nepoužil na nejakú pomoc. Momentálne s týmito prostriedkami nič nerobí. V Rakúsku napríklad štát pomohol svojim firmám.

X Kde sú príčiny súčasnej energetickej krízy? Niektorí analytici totiž okrem vojny na Ukrajine označujú aj zelenú politiku a jej presadzovanie v rámci celej EÚ.

V prvom rade musím povedať, že chcem, aby aj o tisíc rokov bol na našej planéte život. Na druhej strane sa predsa nemôžeme odpájať od energetických zdrojov, keď nemáme úplne vyriešené nové zdroje. Vetru a slnku nerozkážeme. Snahu prejsť na obnoviteľné zdroje považujem za vrchol populizmu. Mne ako inžinierovi už pred rokmi nedávalo žiadnu logiku, akým spôsobom chce Únia prejsť na zelené energie. A teraz sa to potvrdilo.

X Ako hodnotíte vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera? Ste spokojný s ich fungovaním?

Nechcem hodnotiť politikov. Odkedy som vystúpil z komunistickej strany na začiatku 90. rokov, nechodím voliť. Poviem len, že by som nechcel byť ministrom počas covidu alebo aj teraz počas energetickej krízy.

X V lete tohto roku vaša firma vstúpila na českú burzu, kde sa začalo obchodovať s vašimi akciami. Prečo ste sa rozhodli pre takýto krok?

Zaujímavosťou je, že v júni, keď sme vstupovali na burzu – trh Start, tak v tom čase prvotný úpis akcií (IPO, pozn. red.) na burzách poklesol o 95 percent. Nám sa podarilo urobiť historický najväčšie IPO v Česku.

Dôvodom nášho vstupu je zachovanie vplyvu na riadenie spoločnosti a zabezpečenie kapitálu na ďalšiu expanziu. Mali sme viacero záujemcov o vstup do firmy, avšak som presvedčený, že by nezvládli našu firemnú kultúru alebo naši zamestnanci by nezvládli ich novú.

Navyše na rozvoj firmy nám slovenské banky nechcú požičať. Ony dokážu prefinancovať prevádzku, avšak na expanziu nám neposkytnú prostriedky. A my každoročne rastieme dvojciferným tempom. Preto sme sa rozhodli získať ďalší kapitál na burze.

Uvediem to na príklade. Žiadna banka na Slovensku nám nedá peniaze na nový stroj, ktorý bude vyrobený a namontovaný za rok alebo dva. Okrem toho lízing nám poskytnú len na samotný stroj. Lenže celkové náklady na montáž a sprevádzkovanie predstavujú ďalších zhruba 30 percent zo samotnej ceny technológie.

X Koľko financií sa vám podarilo získať čiastočným predajom akcií spoločnosti na trhu Start?

Zhruba 30 miliónov eur. Takto som si dokázal zabezpečiť nový kapitál a zachovať vplyv na riadenie spoločnosti. Navyše s tým prichádza aj pocit obrovskej zodpovednosti, pretože poznám osobne viacerých ľudí, ktorí si kúpili naše akcie. To sa nedá porovnať s v podstate anonymným úverom z banky.

X Prečo ste išli po peniaze na českú burzu (trh Start) a neskúsili ste ísť na oveľa väčšiu do Poľska, prípadne do Rakúska?

V prvom rade som patriot. Ja Česko ako zahraničie nevnímam. Medzi Slovenskom a Českom je minimum kultúrnych rozdielov v porovnaní s Poľskom. Proti našim severným susedom, samozrejme, nič nemám. Moju starú mamu vychovávala poľská rodina.

Pre Prahu sme sa rozhodli preto, lebo u nás burza v podstate nefunguje a v Česku sme už predtým vydávali dlhopisy a mali sme tak skúsenosti s tamojším finančným trhom.

X Aké je v súčasnosti vlastnícke rozdelenie vašej spoločnosti?

Osemdesiat percent vlastním ja, sedem percent veľké fondy a zvyšok akcií je voľne obchodovaných na burze.

X Kto najviac nakupoval vaše akcie?

Veľké fondy a banky. Hlavne tie, ktoré mali skúsenosti s našimi dlhopismi, ktoré sme už dávno splatili, aktuality.sk

X X X

Emiráty a Nemecko uzavreli dohodu o dodávkach LNG a nafty

Spojené arabské emiráty (SAE) podpísali v nedeľu s Nemeckom dohodu o energetickej bezpečnosti, ktorá sa týka dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a nafty. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Berlín hľadá nové zdroje energie, ktoré by nahradili ruské dodávky. „Vítam podpísanie spoločnej deklarácie o dohode o energetickej bezpečnosti,“ vyhlásil kancelár Scholz, ktorý je na návšteve v SAE.

Minister priemyslu SAE Sultan Ahmad Al Ďžábir to označil za „prelomovú novú dohodu, ktorá posilní rýchlo rastúce energetické partnerstvo medzi Spojenými arabskými emirátmi a Nemeckom“.

SAE v rámci dohody pošlú Nemecku prvú dodávku LNG už koncom roka 2022 v rámci uvedenia do prevádzky nového plávajúceho terminálu na LNG v severomorskom prístave Brunsbüttel.

Katar je jedným z najväčších svetových producentov LNG

Štátna ropná spoločnosť Spojených arabských emirátov ADNOC začiatkom tohto mesiaca dokončila svoju vôbec prvú priamu dodávku nafty do Nemecka. A uviedla, že v roku 2023 plánuje „dodávať až 250.000 ton nafty mesačne“ najväčšej európskej ekonomike.

Nemecko sa snaží odstaviť sa od dovozu energie z Ruska a hľadá nových dodávateľov a zároveň buduje terminály na LNG. Kancelár Scholz sa preto vybral na dvojdňové turné po Perzskom zálive v nádeji, že uzavrie nové energetické dohody, ktoré nahradia ruské dodávky a zmiernia energetickú krízu vyplývajúcu z invázie Moskvy na Ukrajinu.

Neskôr v nedeľu zamieri Scholz ešte do Kataru, aby tam prediskutoval bilaterálne vzťahy a regionálne problémy. Katar je už jedným z najväčších svetových producentov LNG spolu so Spojenými štátmi a Austráliou

Nemecko môže v najbližších mesiacoch čeliť nedostatku energie

Prvou zastávkou nemeckého kancelára na dvojdňovom turné v oblasti Perzského zálivu bola Saudská Arábia, kde sa stretol s korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Saudská Arábia má rozsiahle regióny vhodné na lacnú výrobu solárnej energie a považuje sa za mimoriadne vhodného dodávateľa vodíka.

Nemecká vláda sa od svojho nástupu do úradu vlani v decembri snažila odstaviť najväčšiu európsku ekonomiku od ruskej ropy, uhlia a plynu. A zatiaľ čo dovoz z Ruska odvtedy výrazne klesol, existujú obavy, že Nemecko, podobne ako iné európske krajiny, môže v najbližších mesiacoch čeliť nedostatku energie.

Vyplnenie medzery po ruských dodávkach zemného plynu je osobitným problémom a jedným z dôvodov, prečo Scholz zamieril do Saudskej Arábie, SAE a Kataru spolu s podnikateľskou delegáciou, aktuality.sk

X X X

Budovu domova dôchodcov zaistila polícia. Patrí stíhanému podnikateľovi, blokujú mu majetok za dva milióny eur

Za neziskovkou, ktorá prevádzkuje domov dôchodcov na východnom Slovensku, stojí firma z Humenného. Tá v minulosti podnikala aj s talianskym agrobarónom Diegom Rodom. Členom správnej rady neziskovky je aj Rodov advokát.

Dôchodcovia v Centre sociálnych služieb Horný Harbok v Radvani nad Laborcom sa ocitli v zvláštnej situácii – jeseň života trávia v budove zaistenej políciou pod dozorom prešovskej krajskej prokuratúry. Dôvod? Majiteľ nehnuteľností Ján Eliáš mladší z Humenného čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu prania špinavých peňazí. Pre Aktuality.sk to potvrdila prešovská prokuratúra.

Na detaily je polícia aj prokuratúra skúpa. Nevieme teda, koľko peňazí mal podľa vyšetrovateľa obvinený oprať ani odkiaľ mali pochádzať. Nateraz je jasné len to, že Ján Eliáš mladší je v tomto skutku stíhaný sám.

„Ide o jediného páchateľa, skutkové okolnosti z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania nebudeme zverejňovať,“ reagovala prokuratúra. Eliášovi okrem nehnuteľností domova dôchodcov v Radvani nad Laborcom zaistili aj niekdajšie nákupné centrum, rodinný dom či byt v Humennom. Spolu ide až o 24 nehnuteľností v celkovej hodnote dva milióny eur.

Podnikateľ mlčí

Meno Jána Eliáša nebolo doposiaľ slovenskej verejnosti veľmi známe. V Humennom ho poznajú najmä preto, že tam prevádzkuje miestnu reštauráciu na sídlisku Dubnik. Mimochodom, aj budova, v ktorej jeho gastroprevádzka sídli, je zaistená prokuratúrou.

Denník Plus jeden deň približne pred dvoma rokmi písal, že reštaurácia je obľúbená u miestnych sudcov, prokurátorov či policajných funkcionárov. Bolo to v článku o vtedajšom Eliášovom zadržaní pre podozrenie, že neoprávnene vyberal z bankových účtov obchodnej spoločnosti veľký objem peňazí.

Keď sme sa teraz chceli spýtať na aktuálne zaistenie podnikateľovho obrovského majetku, narazili sme na zvláštnu bariéru mlčania – jeho advokát Peter Gdovin vyhlásil, že sa nemôžeme ani pýtať s odvolaním sa na advokátske predpisy. „Žiadam Vás preto, aby ste ma do budúcnosti takýmito žiadosťami alebo otázkami neobťažoval,“ reagoval advokát Gdovin.

Práve tento advokát obvineného podnikateľa podľa štátneho registra partnerov verejného sektora figuruje medzi členmi správnej rady neziskovky Horný Harbok, ktorá prevádzkuje už spomínané zariadenie pre seniorov v Radvani nad Laborcom. Peter Gdovin je medzi konečnými užívateľmi výhod spolu s advokátom Radovanom Muzikom a riaditeľkou zariadenia Lenkou Bezekovou. Ani jeden z tejto trojice na naše otázky nereagoval.

Biznis s Rodom

Neziskovku Horný Harbok založila spoločnosť Consumer Recreation Services. Tá mala v minulosti obchodné vzťahy so známym talianskym agrobarónom Diegom Rodom – svokrom Antonina Vadalu, o ktorom písal Ján Kuciak.

Firma Consumer Recreation Services mala dodávať stavebné práce pre niekoľko Rodových projektov, na ktoré poberal dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Podľa obchodného registra je teraz jediným spoločníkom vo firme Talian z Kalábrie Antonio Caruzzo. V minulosti v nej však pôsobili aj Ján Eliáš, ako aj aj šéfka zariadenia pre seniorov Lenka Bezeková. Firma podľa obchodného registra dodnes sídli na rovnakej adrese ako domov sociálnych služieb.

Advokát Gdovin, ktorý je jeden z konečných užívateľov výhod v spomínanej neziskovke Horný Harbok, okrem Eliáša zastupuje aj spomínaného Rodu. Donedávna bol Rodovým advokátom aj Muzika. Trio Eliáš, Gdovin a Muzika sú podľa informácií Aktualít dobrí kamaráti.

Roda čelí dvom obžalobám pre obzvlášť závažný zločin sprenevery a pre prečin zavinenia úpadku. Jedno pojednávanie v tejto veci bolo aj minulý týždeň. Advokát Peter Gdovin tvrdí, nemôžu s otázkami osloviť ani jedného z jeho klientov – Eliáša ani Rodu. „Nemôžte. A týmto nadobro ukončujem našu komunikáciu,“ odkázal známy humenský advokát.

Významná neistota

Zariadenie pre seniorov v Radvani nad Laborcom sa vlani ocitlo v komplikovanej finančnej situácii. Vyplýva to zo správy audítora, ktorá je priložená k účtovnej závierke neziskovej organizácie Horný Harbok za rok 2021Audítorka upozorňuje, že aktuálne dlhy zariadenia pre seniorov prevyšujú jeho obežný majetok o takmer 110-tisíc eur.

„Tieto okolnosti spolu s inými záležitosťami naznačujú, že existuje významná neistota, ktorá vyvoláva závažné pochybnosti o schopnosti neziskovej organizácie nepretržite pokračovať vo svojej činnosti,“ píše audítorka. V závere správy tiež upozorňuje, že zistila „významné nesprávnosti vo výročnej správe“.

Zariadenie dostáva dotácie od rezortu práce, za tento rok to má byť takmer 458-tisíc eur. Keďže prokuratúra teraz objekty zariadenia zaistila, zisťovali sme, či to môže mať vplyv na poberanie takýchto dotácií v budúcnosti.

Ministerstvo v reakcii uviedlo, že pri rozdeľovaní dotácií na poskytovanie sociálnych služieb neskúma vlastnícke vzťahy k budovám, ktoré takéto zariadenia využívajú. Samotný poskytovateľ však musí samosprávnemu kraju poskytnúť zmluvu o nájme alebo o výpožičke. A ak sa čosi zmení, musí to zariadenie do ôsmich dní kraju oznámiť.

„Zmluva o poskytovaní finančného príspevku medzi ministerstvom a poskytovateľom sociálnej služby sa uzatvára na rok. Ak ministerstvo zistí také porušenie povinností prijímateľa vyplývajúcich z tejto zmluvy, ktoré ministerstvo oprávňuje od tejto zmluvy odstúpiť, pozastaví vyplácanie finančného príspevku,“ reagoval tlačový odbor.

Porušenie povinností nevidia

Ministerstvu musia hlásiť aj okolnosti, ktoré by mohli viesť k tomu, že zariadenie nebude ďalej schopné poskytovať sociálne služby.

„Teoreticky tiež platí, že v prípade, ak by bol zaistený majetok neziskovej oraganizácie, to znamená, že by nemohla byť poskytovaná sociálna služba v danom zariadení, nezisková organizácia by za spolupráce s príslušným VÚC hľadala priestory, respektíve spôsob premiestnenia klietov. Zo strany ministerstva by sa zastavilo vyplácanie finančného príspevku. Na záver doplníme, že ministerstvo v súčasnosti neeviduje porušenie povinností prijímateľa sociálnej služby,“ uviedol tlačový odbor.

Kraj: Budeme pozorne sledovať

Prešovský samosprávny kraj pôvodne netušil, že Ján Eliáš mladší má zaistený majetok. Potvrdila nám to hovorkyňa Dáša Jeleňová.

„Medzi vlastníkom nehnuteľnosti a nájomcom bola uzatvorená nájomná zmluva. Poskytovateľ sociálnej služby by prestal spĺňať priestorové podmienky na zápis do registra až v prípade, ak by bola nájomná zmluva ukončená. Prešovský samosprávny kraj bude pozorne sledovať skutočnosti uvedené v katastri vo vzťahu k predmetnému listu vlastníctva a vlastníckym vzťahom, ktoré sú na ňom uvedené, aby mohol včas reagovať pre prípadný výmaz z registra,“ vysvetľuje Jeleňová, aktuality.sk

X X X

Reakcie Slovákov po remíze s Bieloruskom, Calzona: Mám až pachuť v ústach

 Kabína slovenskej futbalovej reprezentácie mala po remíze s Bieloruskom (1:1) v 3- skupine C-divízie Ligy národov UEFA ďaleko od spokojnosti. Prečítajte si, čo povedali aktéri nedeľňajšieho zápasu a ako zhodnotil zápas tréner Francesco Calzona.

 Francesco Calzona, tréner Slovenska: „S výkonom vôbec nie som spokojný. Cez polčas sme sa pokúsili niečo zmeniť, aj po taktickej stránke. Bolo to o niečo lepšie, ale stále to bolo príliš málo. Po tom prvom polčase mám až pachuť v ústach. Potrebujem ešte pridať v našej práci.

Prízvukujem hráčom, aby posúvali loptu oveľa rýchlejšie. V prvom polčase sme to vôbec nerobili. Aby sme sa mohli dostať cez mužstvo, ktoré je zatlačené v 30 metroch štvorcových, potrebujeme byť oveľa rýchlejší. Proti ich defenzíve sme si ani neškrtli a to sa mi naozaj nepáči.

Pri dvoch okamihoch, kedy zasiahol do zápasu systém VAR, sme mali nešťastie, ale my sme mali v prvom rade podať oveľa lepší výkon. Mali sme byť ešte rýchlejší. Musíme si to všetko prejsť ešte raz. Možno je to pre chalanov náročné, pretože majú v hlavách odo mňa veľa informácií, ale potrebujem sa určite zlepšiť.

Dobrý futbal sme hrali tridsať minút po zmene strán, ale to nestačí. Možno to bola aj moja chyba. V zápase s Azerbajdžanom sme minuli veľa energie. Možno som mohol urobiť viac zmien. Chcel som však deklarovať kontinuitu a ubezpečiť hráčov, čo hrali, že s nimi počítam.“

Adam Zreľák, strelec gólu Slovenska: „Tréner ma poslal do zápasu s tým, aby som sa tlačil pred bránu a dostával sa k centrom v šestnástke. Myslím si, že sa mi to aj darilo. Keď chalani posielali centre, tak som bol asi pri všetkých a jeden sa mi podarilo premeniť. Mrzí ma akurát tá jedna hlavička, ale bol som už v záklone.

Predviedli sme po zmene lepší futbal. Škoda, že to skončilo remízou. Aj v tomto zápase bolo vidieť, že vieme hrať s loptou dobre, ale musíme si vytvárať ešte viac šancí a aj ich premieňať.

S trénerom sme boli iba nejakých sedem dní, počas ktorých nám hovoril, čo máme robiť. Nejde to len tak zo dňa na deň. V oboch zápasoch bolo vidieť, že máme viac šancí a aj sa naša hra trochu zrýchlila. Je to len prvý týždeň a verím, že na ďalšom zraze to bude už lepšie.“

 Róbert Boženík, útočník Slovenska: „Čakal som do posledného momentu na center. Obranca to predo mnou zblokoval a ako mi padla lopta na ruku, tak som si to v prvom momente vôbec neuvedomil.

Samozrejme, mrzí ma to, ale už to nezmením. Zápas sa mi však hodnotí ťažko a chcel by som sa v prvom rade ospravedlniť chlapcom za chybu, ktorú som urobil pri štandardke. Bol to center na prvú tyč, kde som stál ja.

Pripravovali sme sa na to a tréneri nás na to aj upozorňovali, že to je asi jediná zbraň Bielorusov. Za celý zápas mali jeden roh a ten súboj som prehral. Potom sme to museli znova len otáčať a už to bolo náročné.“

Georgij Kondratiev, tréner Bieloruska: „Slovensko hralo dnes veľmi dobre. Je to veľmi technicky založená reprezentácia. Súper dobre pracoval s loptou a mal výraznú prevahu. Naša obrana však bola veľmi dobre organizovaná.“, aktuality.sk

X X X

Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta?

Šejk Saíd bin Maktúm bin Rašíd Al Maktúm patrí medzi najbohatších ľudí na svete. Jeho otec bol emirom, vládcom Dubaja a premiérom Spojených arabských emirátov. K šejkovi, prominentnému členovi vládnucej rodiny Dubaja, sa len tak ľahko nedostanete. Slovák Peter Kršík sa však už roky pohybuje v jeho bezprostrednej blízkosti.

 Slovák Peter Kršík je už 15 rokov osobným masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta?

Čo rozhodlo o tom, že ho dubajský šejk okamžite zamestnal? Čím masér zo Slovenska zaujal jedného z najbohatších ľudí sveta? A čo mu pomohlo udržať si prestížnu prácu 15 rokov? Musí byť synovi bývalého emira k dispozícii 24 hodín denne?

Peter Kršík sa odmalička kamarátil s futbalovou loptou. S otcom, aktívnym športovcom, bol častejšie na považskobystrickom trávniku ako doma. Neskôr sám pokračoval v rodinnej tradícii a keď sa rozhodoval, kam ďalej, zvolil si Vysokú školu telesnej výchovy a športu, odbor trénerstvo. Lenže prišla zaujímavá ponuka zo Saudskej Arábie, robiť maséra mladým futbalistom.

Neodmietol ju. Mal 21 rokov, keď zavesil štúdium na klinec a vybral sa do arabského sveta. Chvíľku tam pobudol, naučil sa jazyk, lebo mladí futbalisti, predovšetkým z chudobných rodín, iný jazyk nepoznali, a prišla ďalšia ponuka z prestížneho futbalového klubu v Dubaji. Tvrdá práca a um mu otvorili ďalšie možnosti. Už pätnásť rokov je Peter Kršík masérom v kráľovskom paláci. Pracuje pre multimiliardára Saída bin Maktúm bin Rašíd Al Maktúma, šejka z rodiny, ktorá už dlhé roky vládne v tomto pre mnohých rozprávkovom meste.

Ako trávi Peter Kršík voľný čas v Spojených arabských emirátoch? Prečo nikdy neobíde púšť a čím ho fascinujú jazerá vybudované uprostred dún? Čomu sa v Dubaji venujú jeho traja synovia a uvažuje niekedy ich otec o návrate na rodné Považie?

Naši a svetoví

Vo svete, za hranicami domoviny, žijú približne dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo z krajiny do sveta za prácou aj za novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí nabrali skúsenosti a vrátili sa domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. /agentury/

X X X

Priehľadná blúzka princeznej Charlene v centre pozornosti! Trúfalé a za čiarou? Ale kdeže, len samé chvály…

Boli to dlhé mesiace, čo monacká princezná Charlene trávila v ústraní a mimo pohľadov verejnosti. Zdá sa však, že teraz sa už naplno vrátila do života a aj do „aktívnej“ služby pod záštitou kniežatstva.

 Minulý pondelok mohli zástupcovia britských aj svetových médií zachytiť pôvabnú blondínku v uliciach Londýna. Štyridsaťštyriročná rodáčka zo Zimbabwe sprevádzala svojho manžela, kniežaťa Alberta II. na pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. Spoločne sa tak pridali k zástupcom európskych monarchií, aby vzdali hold najdlhšie vládnucej panovníčke, ktorá na tróne sedela sedemdesiat rokov.

 Charlene dodržala etiketu a v metropole Veľkej Británie sa ukázala v elegantných čiernych šatách s dlhými rukávmi, stojačikovým golierikom a dĺžkou po lýtka. Jej tvár zdobil čierny závoj, ktorý vychádzal z decentného čierneho klobúčika. Skrátka, snúbenie elegancie a etikety – taký bol look bývalej profesionálnej plavkyne, ktorá sa v roku 2011 vydala za princa Alberta.

O pár dní neskôr plavovláska trochu prekvapila. Etiketa kráľovského obliekania dostala totiž nový rozmer, keď sa princezná objavila na otvorení nového butiku s luxusnými hodinkami Zegg & Cerlati v Monte Carle. Spoločne s majiteľmi a výrobcami luxusných švajčiarskych hodiniek sa objavila Charlene pred objektívmi médií, aby slávnostne prestrihla stuhu k dverám novej predajne. Na túto príležitosť si obliekla čiernu transparentnú blúzku.

Hoci pod ňou mala mama dvojičiek čierny top zahaľujúci všetko, čo by zahalené zostať malo, predsa len sa objavili komentáre na podobu garderóby. Pri členkách kráľovských a šľachtických rodín totiž nie je úplne zvykom odhaľovať toľko kože. Treba však dodať, že sošnej blondínke sa táto voľba podarila so vkusom a eleganciou, žiadnou vulgárnosťou.

 V tomto smere je však práve členka monackej kniežacej rodiny, jednej z najbohatších šľachtických rodín sveta, výnimkou už dlhé roky. Pri móde sa Charlene nebojí vystúpiť z prísnych konvencií a podľa viacerých módnych odborníkov ukazuje modernejšiu a súčasnejšiu podobu toho, ako by zástupcovia monarchie mali vyzerať. Posúďte sami, viac podôb Charlene nájdete v našej galérii./agentury/

X X X

Ruská krása v Miláne? Irina Shayk je ako magnet, v čiernych mini ovládla ulice

Prehliadky dizajnérskych domov ovládli v posledných dňoch taliansku módnu metropolu – Miláno. Ale nebolo to len o šatách…

Aktuálne prebiehajúci týždeň módy totiž do talianskeho centra módneho diania prilákal aj slávne krásky z mól. Jednou z nich je nepochybne tiež ruská topmodelka Irina Shayk. Kráska, ktorá roky spolupracuje s firmou Versace, sa objavila v uličkách Milána práve v deň fitingov novej kolekcie. Pohľad, ktorý ponúkla všadeprítomným fotografom, bol viac než magnetizujúci.

 Tridsaťšesťročná modelka a mama dcérky Ley sa obliekla do kratučkých čiernych šiat s nariasenou sukňou, ktorú doplnila vyššími koženými čižmami. S kabelkou prevesenou cez plece a slnečnými okuliarmi vyrazila priamo v ústrety objektívom. Aj pohľady obyčajných Milánčanov však mierili práve jej smerom.

Irina Shayk však nie je jedinou známou modelkou, ktorej prítomnosť „ozdobila“ milánsky týždeň módy. Na prehliadke značky BOSS sa napríklad predviedla ďalšia slávna „veteránka“ – topmodelka Naomi Campbell. Napriek tomu, že táto londýnska rodáčka oslávila už dávnejšie päťdesiatku, jej prezentácia na móle a počas šou BOSS vzala útokom Instagram. „BOSS otvoril svoju šou s tým ozajstným bossom. Naomi, si božská,“ znel napríklad jeden z komentárov, ktoré sa objavili po štvrtkovej prehliadke na sociálnych sieťach.

Medzi modelingovými hviezdami talianskych módnych dní sa potom objavili aj krásky ako Alessandra Ambrosio či Heidi Klum – obe prišli na módnu šou Moschino. Britská topmodelka Jourdan Dunn sa posadila do prvého radu na prehliadke šou Fendi, aby sa potom o deň neskôr objavila tiež ako modelka na prezentácii novej kolekcie Jar/Leto 2023 od značky BOSS. Viac si pozrite v galériách./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.