Čaputová verí, že nebude povolebný pat v SR. SNS dá hlasy Smeru. Viac napätia, nestabilné kluby, problémy s hodnotami. Chýbajú mierové rokovania, chýba Bill Clinton 

14 dní pre Fica podľa nej stačí. Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že Slovensku nehrozí povolebný pat a vládu sa podarí zostaviť. Hlava štátu to uviedla v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala predsedu Smeru Roberta Fica. Poverila ho zostavením vlády.

Čaputová pritom necháva otvorenú otázku, či sa vládnu väčšinu v parlamente podarí zložiť na základe súčasného poverenia, ktoré má líder strany Smer-SD Robert Fico, alebo prípadne toho nasledujúceho, ktoré by dostal Michal Šimečka – šéf Progresívneho Slovenska, druhého najpreferovanej­šieho subjektu vo voľbách.

„Ak by predsa len nastala situácia, že sa vládu nepodarí zostaviť, je na parlamente, aby určil termín predčasných volieb, verím ale, že takéto niečo nenastane,“ povedala hlava štátu.

Zdôraznila, že sa nezaoberala možnosťou odovzdať prvotné poverenie na zostavenie vlády niekomu inému ako predsedovi víťaznej strany vo voľbách. Odvoláva sa pritom na ústavnú tradíciu. „Tú možno prelamovať len v mimoriadnych prípadoch, také som v tomto prípade nevidela,“ upozornila.

Vyjadrila sa aj k 14-dňovej lehote, ktorú dostal Fico. Prezidentka si nemyslí, že je to krátky čas, poukázala pritom na to, že v minulosti bol termín ešte o niečo kratší. „Tá 14-dňová lehota je na získanie väčšiny v parlamente, nie je to lehota na obsadenie všetkých postov vo vláde,“ upozornila.

Naznačila aj to, či by sa postavila proti predloženým nomináciám na ministerské posty. Zdôraznila, že prezident môže nomináciu odmietnuť vtedy, ak existujú závažné dôvody, týkajúce sa konkrétnej osoby. Ako príklad spomenula, že takou prekážkou môže byť obvinenie v prípade človeka, nominovaného na post ministra vnútra. „To by som vnímala ako veľmi spornú nomináciu,“ uviedla./agentury/

X X X

SNS dá hlasy Smeru, aby ich bolo 79. Do vlády sa však strana netlačí

 SNS dá prípadnej vláde Roberta Fica hlasy, aby s nimi mohol prísť k prezidentke, povedal Tomáš Taraba v relácii V politike. Poslanec zvolený na kandidátke SNS očakáva, že na čele polície a špeciálnej prokuratúry nastanú zmeny.

Najpravedpodobnejšou možnosťou je dnes práve koalícia Smeru, Hlasu a SNS. V pondelok by sa podľa slov Tomáša Tarabu z kandidátky SNS mali stretnúť predsedovia Smeru a Hlasu s Andrejom Dankom.

Taraba však v relácii V politike TA3 tvrdil, že to, či do vlády pôjdu, záleží od toho, aké postavenie by strana v prípadnej koalícii mala a akú časť programu by vedeli presadiť do programového vyhlásenia vlády. „Podporíme akúkoľvek vládu, v ktorej bude premiér Robert Fico,“ vyhlásil Taraba. Do žiadnej vlády sa však podľa jeho slov SNS netlačí.

Do parlamentu sa ako jediný zo strany SNS dostal jej predseda Andrej Danko, zvyšok poslancov klubu SNS bude tvoriť skupinka okolo strany Život Tomáša Tarabu či Národnej koalície Rudolfa Huliaka a samostatní kandidáti. Podľa Tarabu však klub bude jednotný. Tvrdí, že s predsedom SNS Andrejom Dankom je v kontakte 3-krát denne.

„Dáme tých 79 hlasov, pretože každá vláda je lepšia ako to, čo dnes máme,“ avizoval Taraba z kandidátky Slovenskej národnej strany. Predseda Smeru Robert Fico by tak mohol podľa jeho slov prísť k prezidentke s týmito hlasmi.

 Podľa Tarabu sa dá sa očakávať, že na pozíciách policajného prezidenta a špeciálneho prokurátora nastanú zmeny. Policajný prezident Štefan Hamran však minulý týždeň avizoval, že odíde z postu sám, ak vládu zostaví Robert Fico. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic tvrdí, že funkciu neopustí. „Zo žiadneho boja som nikdy neutiekol a ani nikdy neutečiem,“ reagoval Lipšic minulý týždeň na otázku, či by v prípade vlády Roberta Fica sám odišiel.

Programovými prioritami strany SNS sú, ako tvrdí Taraba, zmeny v zákone umožňujúcom vypnúť „alternatívne médiá“, ktoré v skutočnosti šíria dezinformácie. Taraba povedal, že majú voči zákonu veľké výhrady. Vypínanie dezinformačných webov Národným bezpečnostným však bolo iba dočasným opatrením, ktoré platilo iba od vypuknutia vojny na Ukrajine do konca septembra 2022. Štátny úrad zablokovoval stránky Hlavných správ, Hlavného denníka, Infovojny a Armádneho magazínu. Tieto dezinfoweby boli blokované do konca júna. V parlamente bol návrh, ktorý by stránky pomáhajúce informačných operáciám Ruskej federácii umožňoval NBÚ vypnúť až po rozhodnutí súdu. Ten však neprešiel a poslali ho na dopracovanie.

Druhou prioritou pre klub SNS bude, aby zmena vyhlášky, ktorá upravuje diagnostiku a manažment zdravotnej starostlivosti o dospelého transrodového človeka. Jedným z dôležitých bodov je pre stranu aj debyrokratizácia podnikateľského prostredia, aktuality.sk

X X X

Viac napätia, nestabilné kluby a problémy s hodnotami. Odborníci predpovedali, čo prinesie nový parlament

Na novú vládu si ešte musíme počkať, ale zostava Národnej rady (NR) SR už je známa. Zvolený parlament vyzerá mimoriadne pestro, keďže mandát od voličov dostali strany naprieč celým politickým spektrom, ktoré priviedli do svojich radov aj niekoľko kontroverzných poslancov. Predpovedať, ako bude fungovať NR SR v tomto zložení, je náročné, zhodujú sa politológovia. Domnievajú sa však, že dôjde k nárazom a každá politická sila bude mať problém s presadzovaním svojich tém. Strany majú totiž úplne odlišne hodnotové nastavenia a pri viacerých kluboch existujú obavy, že sa rozpadnú skôr, než sa skončí oficiálne štvorročné volebné obdobie. A aj táto skutočnosť ešte viac komplikuje prebiehajúce náročné rokovania o koalícii.

 V prvej povolebnej diskusii televízie Markíza s lídrami politických strán a hnutí, ktoré sa dostali do parlamentu, boli hosťami: (zľava) Branislav Gröhling (SaS), Milan Majerský (KDH), Igor Matovič (OĽaNO), Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Michal Šimečka (PS).

Bez ohľadu na to, ako dopadnú koaličné rokovania, sa dá povedať, že kraľovať domácej politike budú sociálni demokrati. Úspešné boli vo voľbách totiž hneď dve ľavicové strany, Smer a Hlas. V Národnej rade dostanú dokopy 69 mandátov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že bývalí spojenci Robert Fico a Peter Pellegrini majú spoločné hodnoty aj ciele. Predvolebné programy, vyhlásenia, ale aj príbeh povolebných rokovaní však čoraz viac svedčia o tom, že rozdiel medzi dvoma názorovo blízkymi stranami sa len prehlbuje.

 Kým Hlas pred voľbami avizoval rozdávanie peňazí v podobe zavedenia “skutočného 13. dôchodku” či spustenia národného plánu odstránenia regionálnych rozdielov za miliardu eur ročne, Smer bol pri sľuboch opatrnejší. Ficova strana pre Pravdu uviedla, že medzi jej prioritami bude konsolidácia verejných financií, aj keď pomalým tempom.

Líšia sa aj názory strán na zahraničnú politiku. Kým Hlas vystupuje v tejto téme jednoznačne v prozápadnej pozícii, politici Smeru častejšie hovoria o zámere vrátiť suverenitu do zahraničnej politiky, ktorá sa prejaví napríklad v sebavedomom postoji k sankčnej politike EÚ alebo k zastaveniu dodávok zbraní pre Ukrajinu.

Otázne teda je, či sa dvom skupinám sociálnych demokratov podarí spojiť sily, aby na pôde parlamentu spoločne presadzovali svoje hodnoty. Zatiaľ je ťažko predpovedať aj to, aké hodnoty a názory prinesú strany v legislatívnom procese.

Politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied si mysli, že v prípade Smeru záleží na tom, či bude strana vo vláde, alebo v opozícii. “Sú témy, kde sa im bude veľmi ťažko cúvať, napríklad v oblasti reprodukčných práv. Ekonomická politika bude determinovaná pozíciou SR v eurozóne a jej pravidlami,” predpokladá odborník.

 Top 10 politikov s najväčším ziskom preferenčných voličských hlasov v predčasných parlamentných voľbách 2023.

Zavedenie nových veľkých sociálnych balíčkov experti oslovení Pravou nepovažujú za pravdepododbné. “Povedzme si pravdu, ani v minulosti sa vlády Smeru nepretrhli v pomoci a skôr sa k nej utiekali až v čase pred parlamentnými voľbami,” mysli si politológ z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč. Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave k tomu dodáva, že Smer vo vláde bude musieť šetriť: “Možno sa dočkáme prvýkrát v histórii Slovenska, že Smer nebude vládnuť v peknom počasí,” povedal.

Jediné, čo sa dá predpovedať s istotou, je to, že poslanecký klub Smeru bude jednotný, tak ako to bolo vždy dosiaľ. Ak by sa teda Ficovi nepodarilo zostaviť vládu, v opozícii jeho strana bude pôsobiť so značne radikálnou rétorikou, domnieva sa Lenč. “Už len z toho dôvodu, že v opozícii bude súperiť o pozornosť s Igorom Matovičom a tiež udržať si voličov, ktorých získal na úkor krajnej pravice,” myslí si.

Nepredvídateľní nováčikovia

Pellegriniho Hlas sa formálne len teraz stal parlamentnou stranou, keďže v minulom volebnom období jeho členovia pôsobili v NR SR ako nezaradení poslanci. Jedenástka odídencov zo Smeru bola vo svojich postojoch jednotná a značnú časť popularity získala aj kvôli ostrej kritike vlád Igora Matoviča (OĽaNO) či Eduarda Hegera (Demokrati).

Teraz je Hlas jedinou stranou, ktorú s istotou môžeme označiť za súčasť budúcej vlády. Bez nej sa totiž nedá zložiť žiadna koalícia. Pellegriniho spojenci preto budú musieť prebrať aj zodpovednosť za nepopulárne riešenia, ktoré nový vládny kabinet bude musieť prijímať. „Nič iné novú vládu nečaká. Verejné financie nie sú v dobrom stave a ísť gréckou cestou by bola katastrofa pre celú krajinu,” upozorňuje Štefančík.

Prvou vážnou skúškou jednotnosti sa pre Hlas môžu stať rokovania s politickými partnermi o podobe budúcej vlády. Prvé rozpory sa vyskytli ešte pred voľbami, keď sa časť predsedníctva strany priklonila k spolupráci s PS na úkor Smeru. Marušiak zo SAV poukazuje na existujúce hodnotové rozdiely medzi niektorými členmi strany. “Hlas zakladali politici vyznačujúci sa technokratickým prístupom. Vo vnútri strany však pretrvávajú väzby na Smer z minulosti. Preto sa ľahko môže stať, že sa strana rozštiepi v súvislosti s rozhodovaním o podobe budúcej koalície,” naznačuje politológ. Podľa politológa Lenča však Pellegriniho strana bude v rámci koalície stabilným prvkom. Najmä ak si dokáže vyjednať od partnerov naplnenie svojich požiadaviek a politických cieľov.

Absolútny nováčik v Národnej rade hnutie PS hodnotovo nepatrí ani do klasickej ľavice, ani do klasickej pravice, myslí si Juraj Marušiak. V parlamente by sa mohli usilovať o témy, ktoré komunikovali počas kampane. Napríklad v oblasti ekologickej transformácie, diskriminácie na základe pohlavia alebo sexuálnej orientácie.

 Volebný výsledok však PS posiela skôr do opozície, čo znižuje šancu na riešenie týchto tém, oponuje mu politológ Štefančík. Síce môžu byť v rámci parlamentu dôležitým kontrolným aktérom, nastoľovať témy z vlastného programu ako opozičná strana nedokážu, myslí si. Upozorňuje aj na to, že okrem niekoľkých poslancov ostatní zvolení za PS nemajú žiadne skúsenosti s domácou politikou. “Voliť PS bolo ako ťahať mačku z vreca. A keďže nevieme, čo sme z toho vreca vytiahli, musíme si počkať. Tých ľudí väčšina spoločnosti nepozná, nevieme, ako sa budú správať v kritických situáciách,“ hovorí politológ.

Jozef Lenč z Trnavskej univerzity zdôrazňuje, že členovia PS sa inak budú správať, ak budú súčasťou vládnej koalície, a inak sa budú správať, ak budú v opozícii. “Domnievam sa, že sú schopní konštruktívnej diskusie, no možno niektorí z nich nebudú ochotní akceptovať politické kompromisy, ktoré budú dôležité najmä pri kreovaní koaličnej väčšiny,” rozmýšľa odborník.

Sulík a Matovič sa nezmenia

Najpredvídateľnej­ším klubom v NR SR bez pochyb vyzerá skupina poslancov SaS. Do parlamentu sa dostali skúsení aktéri pod vedením Richarda Sulíka, ktorí sa väčšinou už v parlamente prejavili. Liberáli išli do volieb pod heslom ekonomického rastu, do programu nasadili aj viacero návrhov, ktoré by chceli zrealizovať. Rozhodujúce pri tých snahách znovu bude postavenie strany, upozorňujú odborníci, či už koalične, alebo opozične. Všetci traja politológovia sa tiež zhodujú, že SaS sa bude ťažko dariť v jednej vláde s Petrom Pellegrinim.

“Ak sa stane súčasťou vlády, tak v niektorých ekonomicko-sociálnych otázkach bude musieť hľadať kompromis s PS a Hlasom,” predpokladá Marušiak. Podľa Lenča bude navyše Sulíkova strana opäť prvkom nestability pre vládu. “Azda najväčším prekvapením poslaneckého klubu Sasky by bolo to, že ak sa stane súčasťou vládnej koalície, tak sa nebude aktívne podieľať na budovaní nedôvery vláde v očiach verejnosti a nebude zodpovedný za pád vlády,” poznamenal pre Pravdu.

 Ak bude SaS v opozícií, nemá veľmi iné možnosti, ako aspoň v niektorých otázkach spolupracovať s PS, zhŕňa Marušiak. “Ohľadom spolupráce s Progresívnym Slovenskom by sme na teraz mohli byť optimistami, predsa len k tomu, aby Richard Sulík „pustil“ balónik a začal sa správať iracionálne, potrebuje aj impulz, a ten mu na začiatok bez Igora Matoviča bude chýbať,” hovorí Lenč.

Ani v prípade lídra OĽaNO sa zmena správania neočakáva, jeho hnutie nemá šancu sa dostať do žiadnej koalície. Zo spolupráce sa vylúčilo samo, keď za podmienku stanovilo schválenie 500-eurovej odmeny za účasť vo voľbách. Otázne je aj to, nakoľko klub OĽaNO bude stabilný a jednotný vo svojich postojoch. Je to minimálne trojkoalícia so stranami Za ľudí a Kresťanská únia (KÚ), plus ešte ďalšie zoskupenia, upozorňuje politológ Marušiak zo SAV.

“OĽaNO má vo svojej DNA vštepenú nestabilitu, takže to tak ostane aj v tomto volebnom období,” predpokladá Štefančík z Ekonomickej univerzity. Politológ Lenč ďalej pripomína, že rozpad klubu môže spôsobiť aj to, že na kandidátke OĽaNO boli zvolení aj poslanci, ktorí môžu mať istú mieru nezávislosti od Matoviča.

“Faktom je tiež to, že Jozef Viskupič sa dlhodobo prezentuje ako zodpovedný politik, ktorý sa nechce podieľať na presadzovaní záujmov Igora Matoviča a byť súčasťou jeho súkromných vojen a tiež môže byť nestabilným prvkom klubu „obyčajných“. V každom prípade platí, že Igor Matovič sa nepoučil a nič nové sa nenaučil,” uzavrel Lenč.

 Rozhodujúci, no nepriehľadní

Rozhodujúcu úlohu pri zložení vládnej koalície majú strany KDH a SNS, ktoré sa po prestávke vrátili do parlamentu. Kresťanskí demokrati si zatiaľ zvolili mlčanlivú taktiku a navonok neprezentujú ochotu sa pridať k žiadnej z dvoch možných koalícií.

Juraj Marušiak pripomína, že KDH má tradíciu spolupráce s liberálnymi stranami, hoci v minulosti pritvrdilo stanoviská. Politológ Štefančík sa domnieva, že hnutie radšej bude spolupracovať so SaS a s PS, než zostať v jednej skupine s SNS. “Za SNS bude v parlamente len jeden poslanec, ostatní sa pohybujú na hranici medzi radikalizmom a extrémizmom. A KDH by s takýmito ľuďmi určite do koalície nešlo. S liberálnymi stranami má tiež problém, ale takáto koalícia už je odskúšaná,“ hovorí odborník. Prípadná spolupráca by bola užitočná pre nastoľovanie straníckych tém KDH z oblasti zdravotníctva a školstva. “Zvlášť v oblasti školstva majú mimoriadne silný odborný tím,” pripomenul politológ.

Podľa Jozefa Lenča sa od klubu KDH dá v prvom rade očakavať jednotnosť. Pripúšťa, že niektorí z poslancov, najmä tí, ktorí nie sú členmi hnutia, môžu mať odlišné postoje ako stranícke vedenie. “Toto sa týka aj prípadnej spolupráce s dvomi liberálnymi stranami. No v oboch prípadoch bude výsledná jednota,” myslí si.

Menej jednoty a už vôbec nie predvídateľnosť odborníci očakávajú od poslancov zvolených na kandidátke SNS. Jediným predstaviteľom strany v parlamente bude Andrej Danko, no podľa Juraja Marušiaka rôznorodý klub SNS budú spájať spoločné hodnoty. “Témy sú jasne dané – suverenistický prístup voči EÚ, obhajoba „tradičnej rodiny“, odmietanie migrácie a zbližovanie s Ruskom. V prípade niektorých poslancov, napríklad Andreja Danka a Romana Michelka, s nádychom panslavizmu,” myslí si expert.

Opačného názoru je Radoslav Štefančík, podľa ktorého klub SNS je skôr zborom reprezentantov určitých záujmových skupín. Verí, však že budú pôsobiť jednotne. “Som presvedčený, že Robert Fico bude vedieť túto skupinu motivovať tak, aby vydržali podporovať vládnu koalíciu až do konca,” povedal pre Pravdu.

Hodnotové nastavenie poslancov okolo Andreja Danka spochybňuje aj politológ Lenč. Upozorňuje, že potenciálny klub SNS bude zložený z predsedu SNS, dvoch politických strán a troch voľných „radikálov“. “Pôsobenie poslancov ,SNS‘ bude problémom už od začiatku pri kreovaní potenciálnej koalície Smeru a Hlasu so ,SNS‘ a, samozrejme, určitá miera napätia a nestability ich bude sprevádzať počas celého volebného obdobia,” zhrnul odborník./agentury/

X X X

Zomrel maďarský prezident László Sólyom

Vo veku 81 rokov zomrel bývalý maďarský prezident László Sólyom, prvý predseda Ústavného súdu, akademik a vysokoškolský profesor. Agentúre MTI to v nedeľu oznámil sekretariát bývalej hlavy štátu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 Maďarský prezident László Sólyom v roku 2009. Na slovenské územie ho vtedy nepustili.

Sólyom zomrel „po dlhej chorobe, ktorú znášal s obrovskou silou, aktívne a s pokojom“. Sudcom ústavného súdu bol v období od roku 1989 do roku 1998 a osem rokov bol jeho predsedom. Za prezidenta republiky ho zvolil parlament v roku 2005 a túto funkciu zastával päť rokov.

Server telex.hu pripomenul, že pred zmenou režimu v roku 1989 sa Sólyom aktívne zúčastnil na protestoch proti budovaniu Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros a v roku 1987 bol zakladajúcim členom ochranárskej organizácie Duna Kör.

Sólyom vzbudil pozornosť na Slovensku v súvislosti s incidentom, ktorý medzi Slovenskom a Maďarskom viedol k ostrej diplomatickej roztržke. Súvisel s plánom maďarského prezidenta navštíviť Komárno pri príležitosti sviatku sv. Štefana a odhaliť sochu prvého maďarského kráľa.

Slovenskí politici Sólyoma opakovane vyzývali, aby od svojho zámeru upustil. Prezident hodlal pricestovať 21. augusta, teda v deň výročia obsadenia niekdajšieho Československa vojskami takzvanej Varšavskej zmluvy. Medzi inváznymi jednotkami boli v roku 1968 aj maďarské oddiely.

László Sólyom 21. augusta 2009 došiel iba do stredu mosta medzi maďarským Komáromom a slovenským Komárnom, ďalej ho nepustili. Maďarsko sa následne obrátilo na európsku justíciu, aby posúdila, či bol slovenský postup oprávnený. Aj Európska komisia však dala Slovensku za pravdu, že európske právo neporušilo. Budapešť sa totiž odvolával na pravidlá týkajúce sa súkromných osôb./agentury/

X X X

Američania vysielajú na pomoc Izraelu lietadlovú loď

Novú vojenskú pomoc pre Izrael oznámil prezident Joe Biden. USA už avizovali, že posilnia svoje sily na Blízkom východe.

Do Izraela smeruje nová vojenská pomoc Spojených štátov a ďalšia bude nasledovať v najbližších dňoch. Po útokoch militantov palestínskeho Hamasu na Izrael to v nedeľu oznámil americký prezident Joe Biden. Podľa Pentagónu USA poskytnú Izraelu muníciu a vojenskú techniku, do oblasti vysielajú aj lietadlovú loď. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a AP.

Posily na Blízkom východe

Biden podľa Bieleho domu telefonoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Hovorili spolu okrem iného o „pokračujúcom úsilí zabezpečiť, aby si žiadni nepriatelia Izraela nemysleli, že sa môžu alebo by sa mali snažiť využiť súčasnú situáciu“.

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že USA tiež posilnia svoje sily na Blízkom východe. „Vláda Spojených štátov bude izraelským obranným silám rýchlo poskytovať ďalšie vybavenie a zdroje vrátane munície,“ uviedol minister obrany Lloyd Austin.

Oznámil tiež, že nariadil presun lietadlovej lode USS Gerald R. Ford a sprievodných vojenských plavidiel do východnej časti Stredozemného mora. USA tiež zvýšia počet svojich vojenských lietadiel v regióne.

Aj krížniky a torpédoborce

Skupina lodí, ktorú tvoria aj krížniky a torpédoborce, bude pripravená pomôcť Izraelu a reagovať na všetky možnosti, od zabránenia dodávok ďalších zbraní Hamasu po vojenský prieskum, uviedli americkí predstavitelia.

USS Gerald R. Ford je najnovšou americkou lietadlovou loďou. Plavidlo, ktorého posádku tvorí približne 5000 námorníkov, bolo minulý týždeň počas svojej prvej misie na námorných cvičeniach s Talianskom v Iónskom mori, dodáva AP, aktuality.sk

X X X

Zola Mikeš: Chýba sprostredkovateľ, chýbajú mierové rokovania, chýba Bill Clinton

Teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na územie Izraela zo sobotňajšieho rána nemožno nič iné, len odsúdiť. Ale keď sa Izrael postará o odvetu, akú ešte nepriateľ nikdy neskúsil, príde čas rozmýšľať nad budúcnosťou, v ktorej by sa takýto teroristický čin už nikdy nezrodil.

Útok palestínskych radikálov na územie Izraela zo sobotňajšieho rána nemožno označiť inak ako terorizmus. Útoky neboli totiž namierené prvotne proti izraelskej armáde, ale voči izraelským civilistom, ktorých ozbrojenci Hamasu unášali na územie kontrolované Palestínčanmi. Naletieť rogalami na izraelské územie a potom odtiaľ unášať bezbranných civilistov totiž inak ako terorizmus pomenovať nemožno.

Jednoznačným agresorom v tomto konflikte sú teda Palestínčania a Izrael má právo brániť sa všetkými možnými prostriedkami.

Hamas chce upriamiť na seba pozornosť

Hnutie Hamas zároveň svojimi útokmi ukázalo, že mu nejde o blaho Palestínčanov, ale predovšetkým o to, aby upozornilo samo na seba. Okrem toho, že Izrael v sobotu ráno zaskočili a židovský štát na útok nebol pripravený, musia ozbrojenci z Hamasu vedieť, že ich operácia nemá nádej na úspech. Dobre vyzbrojená izraelská armáda s podporou USA ich zákonite porazí a počas tohto procesu budú trpieť aj obyčajní Palestínčania, ktorí uprednostňujú mierové súžitie pred vojenským konfliktom.

Hamas svoj útok uskutočnil predovšetkým preto, aby zabránil zbližovaniu Izraela so Saudskou Arábiou. Neslobodno zabúdať ani na spojencov Hamasu, ktorými sú hnutie Hizballáh a Irán. V pozadí možno tušiť zas spojenca Iránu Rusko, ktorému určite vyhovuje, že sa pozornosť medzinárodného spoločenstva už nesústreďuje na ruskú agresiu voči Ukrajine, ale na blízkovýchodný konflikt.

Proti stoja všetky civilizované západné štáty, vrátane Európskej únie a USA. EÚ aj USA odsúdili teroristický útok Palestínčanov a postavili sa jednoznačne na stranu Izraela. To je samozrejmý krok v súčasnosti, do budúcnosti to však nestačí. V súčasnosti je nutné počkať, kým sa Izrael vojenskými prostriedkami ubráni a podnikne všetky potrebné odvetné opatrenia, aby sa útok už nemohol opakovať.

V budúcnosti bude potreba vyjednávačov typu Billa Clintona

V budúcnosti však EÚ a USA musia zohrávať kľúčovú rolu sprostredkovateľov a vyjednávačov, nasadiť diplomatické zbrane, aby obe strany videli nádej v mierovom procese a nie v ozbrojenom konflikte. Asi tak, ako v roku 2000, keď Bill Clinton dokázal dostať do Camp Davidu palestínskeho predáka Jásira Arafata a izraelského premiéra Ehuda Baraka. Nie, dohoda z toho nakoniec nebola, zároveň však išlo o obdobie, keď sa blízkovýchodný konflikt riešil za vyjednávacím stolom a nie na bojovom poli.

Problémom súčasnosti je, že politici typu Billa Clintona na medzinárodnej politickej scéne zúfalo chýbajú. Biden je starý a už nevládze, jeho predchodca Trump jednoducho diplomatickým talentom nikdy neovplýval. Výzvou do budúcnosti je teda nájsť schopných vyjednávačov, ktorý by mali u oboch strán takú prirodzenú autoritu ako americký prezident Bill Clinton kedysi, aktuality.sk

X X X

V modernom Turecku otvorili prvý nový kostol

 Na slávnosť prišiel aj Recep Tayyip Erdogan, ktorý položil základný kameň kostola Mor Ephrem v roku 2019.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu slávnostne otvoril prvý kresťanský kostol postavený s podporou vlády. TASR informuje podľa agentúry AFP. Erdogan položil základný kameň kostola v Istanbule v roku 2019. Kapacita kostola asi 17-tisícovej komunity asýrskych kresťanov je 750 veriacich.

Mor Ephrem

Mor Ephrem „je prvým novopostaveným kostolom, ktorý otvoril svoje brány od založenia Tureckej republiky. Sme veľmi štastní,“ povedal líder asýrskej kresťanskej komunity Sait Susin telefonicky agentúre AFP. Niektoré menšie kresťanské kostoly boli v Turecku zrekonštruované a znovuotvorené len s minimálnou pozornosťou verejnosti.

Nedeľná inaugurácia kostola Sýrskej pravoslávnej cirkvi sa považuje za dôležitý moment v politike tureckého prezidenta. Erdogan bol počas svoje dlhoročnej vlády kritizovaný za premenu starobylých kostolov na mešity a za koketovanie s islamským konzervativizmom. Reagoval, že obnovuje práva zbožných moslimov v neochvejne sekulárnej republike, ktorú v roku 1923 založil Mustafa Kemal Ataturk.

 Hagia Sofia ako mešita

„Dnes vidíme veľké problémy v mnohých častiach sveta,“ povedal Erdogan v nedeľu veriacim. „Ale solidaritu, ktorá sa tu dnes prejavila, považujem za veľmi dôležitú. Vždy chránime utláčaných pred utláčateľom. To je naša povinnosť,“ dodal.

Medzinárodné rozhorčenie však vyvolala premena ikonickej Hagia Sofia z múzea na mešitu v roku 2020. Kedysi to bola najväčšia kresťanská katedrála a UNESCO nad postupom tureckej vlády vyjadrilo „veľké znepokojenie.“ V tom istom roku sa to isté stalo istanbulskému kostolu Chora z byzantskej éry, čo vyvolalo kritiku Grécka. Na domácej scéne čelil Erdogan kritike za postavenie novej mešity v roku 2021 na námestí Taksim v Istanbule, aktuality.sk

X X X

Ursula von der Leyenová sa spolieha, že Šefčovič dotiahne Green Deal do konca

Predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová gratuluje slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi. Tomu sa po novom rozšírili povinnosti, pretože ho europoslanci podporili vo vymenovaní za výkonného podpredsedu eurokomisie a prevzatie zodpovednosti za Európsku zelenú dohodu.

Von der Leyenová, ktorá sa zúčastňuje na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v španielskej Granade, na sociálnej sieti X (predtým Twitter) ocenila, že Šefčovič v europarlamente prešiel procesom vypočúvania a schvaľovania. Informuje o tom spravodajca TASR.

„Gratulujem Marošovi Šefčovičovi za potvrdenie od Európskeho parlamentu do funkcie výkonného podpredsedu pre Európsku zelenú dohodu. Spolieham sa na jeho skúsenosti a odhodlanie v tejto kľúčovej fáze implementácie a na to, že našu legislatívu, udávajúcu tón pre celý svet, posunie do finálnej fázy,“ uviedla Von der Leyenová.

Zapustila korene

Šefčovič naznačil ochotu dotiahnuť do konca agendu zelenej dohody aj po utorňajšom vypočutí vo Výbore EP pre životné prostredie, keď vyhlásil, že „zelená transformácia Európy už zapustila korene a nastal čas, aby sme jej dovolili rozkvitnúť“.

„Musíme splniť túto transformačnú výzvu, musí to byť férový a spravodlivý prechod, ktorý na nikoho nezabudne,“ uviedol.

Počas svojho vypočúvania Šefčovič europoslancom pripomenul, že Európska zelená dohoda je inšpirovaná požiadavkami európskych občanov, najmä mladších generácií. Spresnil, že za posledné štyri roky sa v EÚ vynaložilo veľa práce na to, aby sa zelená dohoda stala skutočnosťou a podarilo sa zaviesť veľkú časť legislatívneho základu a splniť až 90 percent politických usmernení Von der Leyenovej.

Viacgeneračná úloha

„Ale naša práca nie je ani zďaleka hotová. Teraz musíme zaistiť kontinuitu a posunúť zelenú dohodu na ďalšiu úroveň, s ambíciami potrebnými na urýchlenie jej konkrétneho zavedenia do praxe,“ vyhlásil Šefčovič počas svojho vypočúvania a zdôraznil, že zelená transformácia je „viacgeneračná úloha“, ktorá si vyžaduje úsilie nielen teraz, ale aj v nasledujúcich desaťročiach. Vzhľadom na zmenu klímy a stratu biodiverzity neexistuje žiaden plán B, čo podľa jeho slov veľká väčšina Európanov dobre chápe.

Šefčovič mal doteraz v eurokomisii na starosti agendu medziinštitucionálnych vzťahov a strategického výhľadu, od januára toho roku zodpovedá za platformu pre spoločné nákupy plynu a v politickej rovine vedie rokovania s Londýnom o pobrexitových vzťahoch s EÚ, rokuje so Švajčiarskom o novej dohode s Bruselom a vedie aj rokovania o pridružení s malými západoeurópskymi štátmi, ktoré nie sú členmi EÚ, aktuality.sk

X X X

Grendel vidí reálnejšie koalíciu Smer-Hlas-SNS. Taraba: Podporíme Ficovu vládu, aj keď tam nebude SNS

Väčší potenciál dohodnúť sa na vytvorení koalície má určite trojica Smer-SD, Hlas-SD a SNS ako štvorica PS, Hlas-SD, SaS a KDH. V diskusnej relácii ta3 V politike to skonštatoval podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel, ktorý v septembrových voľbách úspešne kandidoval za koalíciu OĽANO a priatelia.

 Grendel argumentuje komunikáciou oboch táborov. „Kým prvá trojica ticho rokuje a podľa mňa speje k dohode, na tej druhej strane si vymieňajú odkazy cez médiá a hovoria, kto aké ministerstvo by mal dostať, a kto komu by ho mal prenechať,“ upozornil Grendel. „Ako môže takáto koalícia fungovať, keď má medzi sebou takúto komunikáciu ešte predtým, ako vôbec vznikla,“ poznamenal. Očakáva, že vznikne vláda v zložení Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

 Poslanec Tomáš Taraba, ktorý vo voľbách uspel na kandidátnej listine SNS, verí, že vznikne vláda, ktorá bude presadzovať kresťanské, sociálne a národné hodnoty. „To, či bude súčasťou tejto vlády aj SNS, sa bude odvíjať od toho, akú úlohu budeme môcť mať v takejto vláde,“ uviedol Taraba.

Zopakoval však slová straníckeho šéfa Andreja Danka, že SNS podporí aj vládu, ktorej by národniari neboli súčasťou s podmienkou, že ju povedie predseda Smeru-SD Robert Fico a bude presadzovať rovnaké hodnoty ako SNS. „Je to znak toho, že si uvedomujeme, aké je dôležité vytvoriť stabilnú vládu a čo najrýchlejšie ukončiť mandát tej súčasnej,“ zdôraznil.

 Naznačil, že na začiatku nového týždňa by sa mali stretnúť lídri Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS na spoločnom rokovaní. „Bola by to politická samovražda, ak by niekto z týchto persón chcela zabrániť vzniku vlády, ktorá vymení Ódorov kabinet,“ upozornil Taraba. Uistil, že poslanecký klub SNS bude jednotný.

Grendel avizoval, že OĽANO chce byť v novom parlamente konštruktívnou opozíciou, ktorá bude prichádzať s vlastnými návrhmi a podporí i dobré návrhy iných. „Budeme hlasom ľudí, ktorí sa nechcú so založenými rukami pozerať na likvidovanie spravodlivosti, ja osobne chcem byť aj hlasom maďarskej národnostnej menšiny, ktorá nebude mať v parlamente politického reprezentanta,“ do­dal.

Obaja diskutujúci nevidia problém v tom, aby funkciu podpredsedu parlamentu dostalo hnutie PS v prípade, že skončí v opozícii. „To miesto by im podľa zvyku ako najsilnejšej opozičnej strane patrilo,“ pripomenul Taraba. Grendel poznamenal, že PS už s týmto postom zrejme predbežne ráta. „Boli si už obzrieť kancelárske priestory v Národnej rade, vrátane mojich,“ dodal./agentury/

X X X

Pellegriniho sa dotklo vyjadrenie Beňovej. Europoslankyňa hovorí, že ju to mrzí, vraj reagovala úprimne

 V centrále Smeru-SSD na Súmračnej sa po víťazstve v predčasných parlamentných voľbách oslavovalo. Prítomná bola aj europoslankyňa Monika Beňová, ktorá odpovedala na otázky novinárov. Jedna z nich sa týkala povolebnej spolupráce s Hlasom-SD. Jej reakcia nepotešila predsedu strany Petra Pellegriniho.

Vyjadrila sa k výsledkom, ktoré podľa nej naznačujú, že Smer vytvorí vládu s Hlasom a SNS Andreja Danka. Práve Hlas však stojí pred Sofiinou voľbou, keďže budúcnosť Smeru „závisí“ práve od neho.

Beňová nepochybovala o tom, že strane Roberta Fica sa Hlas podarí presvedčiť. „Hlas? (smiech) Jasné,“ povedala a odkráčala s veľkým úsmevom. Podľa niektorých to vyznelo tak, akoby akoby Hlas nečakal na nič iné, len na to, aby mohol ísť do vlády so Smerom, píše SME.

Pellegrini sa k jej reakcii vyjadril po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Ja nebudem žiadny podržtaška,“ vyhlásil.

 Pellegrini reagoval

„Poviem to na rovinu, takéto správanie pani europoslankyne považujem za urážlivé. Možno mala v hlave po prehýrenej noci niečo viac ako len myšlienky,“ reagoval ďalej Pellegrini.

Prekážalo mu jej „arogantné správanie“ voči potenciálnemu koaličnému partnerovi. „A už vôbec nie vtedy, keď budúcnosť strany Smer, a to či zostanú v opozícii alebo pôjdu do koalície, závisí na Hlase,“ dodal.

Svoje povedala aj Beňová

Beňová sa k tomu vyjadrila pred troma dňami na sociálnej sieti Facebook. „Ja som sa o 4,35 v nedeľu ráno nesmiala Hlasu-SD, pobavila ma otázka médií, ktoré už chceli zostavovať vládu,“ napísala.

Denník SME ju oslovil, aby získal autentickú reakciu. „Mrzí ma to, že to (Peter Pellegrini – pozn. red.) považoval za arogantné. Pre mňa to bolo srdečné a úprimné. Nebolo to myslené sarkasticky ani zlomyseľne. Mrzí ma, že to tak bolo odprezentované,“ povedala pre web spravodajského denníka.

Netuší, prečo sa ho jej reakcia dotkla. Prezradila však, že mu v utorok napísala, aby sa mu ospravedlnila.

To, ako bude vyzerať nová vláda, sa dozvieme až po rokovaniach víťazných strán a ich lídrov/agentury/

X X X

Vláda navrhuje zrušiť vlaky zadarmo, o bezplatné cestovanie môžu prísť seniori aj študenti. Koľko budú za vlakovú dopravu platiť?

Ministerstvo financií upozornilo, že vo svete je bezplatné cestovanie pre vybrané skupiny výnimkou a existuje len v niektorých štátoch. Napríklad v Luxembursku je cestovanie celou verejnou dopravou zadarmo pre všetkých.

 Seniori môžu na Slovensku ušetriť aj na cestovaní vlakmi. Stačí sa registrovať a vznikne im právo využívať vlakovú prepravu zadarmo. Takúto možnosť majú aj študenti. Vláda ale navrhuje túto výhodu zrušiť.

Návrh vyplýva z materiálu Návrh na ozdravenie verejných financií, ktorý zverejnil rezort financií. Po stredajšom rokovaní vlády ich predstavili dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor a dočasne poverený minister financií Michal Horváth.

Navrhované opatrenia úradníckej vlády na ozdravenie verejných financií teda zahŕňajú aj zrušenie bezplatnej železničnej dopravy pre študentov a dôchodcov. Podľa Ministerstva financií SR to pomôže zvýšiť vlastné príjmy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a zároveň znížiť dotácie zo štátneho rozpočtu. V nasledujúcich troch rokoch by mala úspora dosiahnuť 33 až 34 miliónov eur ročne. Horná hranica úsporného potenciálu je približne 45 miliónov eur.

Zľavy by ostali

Po zrušení využívania vlakov zadarmo by študenti a dôchodcovia stále mali k dispozícii zľavy približne v rozsahu 50 % oproti štandardnému cestovnému. Po železniciach cestujú bezplatne takmer deväť rokov, od novembra 2014. Národný vlakový osobný dopravca je podľa návrhu bez štátneho transferu každoročne stratový.

„Cestovné vo vlakoch pokrýva len 20 % nákladov vlakovej dopravy a tento podiel každoročne klesá. Študenti a dôchodcovia využívajúci bezplatnú prepravu tvoria približne 30 % cestujúcich vo verejnej železničnej doprave,“ uviedol rezort financií. Zrušením bezplatnej prepravy vo vlakoch sa tak zavedie spoluúčasť dotknutých skupín obyvateľov.

Z dokumentu vyplýva, že toto opatrenie možno zaviesť úpravou cenníka v Prepravnom poriadku ZSSK a nastavením nových cien v systémoch dopravcu, čo si vyžiada niekoľko mesiacov.

Ako to funguje

Na využívanie 100 % zľavy z cestovného je v súčasnosti potrebné dosiahnuť vek 62 rokov a zaregistrovať sa do systému ZSSK, získať na základe registrácie preukaz ZSSK, na ktorý sa priznáva 100 % zľava z cestovného, pred cestou si treba zabezpečiť cestovný lístok na 100 % zľavu z cestovného.

Pri kontrole vo vlaku sa treba preukázať preukazom ZSSK, na ktorý sa priznáva 100 % zľava z cestovného (ak neobsahuje fotografiu aj preukazom totožnosti) a cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného, okrem tratí so SVS./agentury/

X X X

Obrovské trhliny na dome a prepadnutá cesta. Ľudí v Podhorí „straší“ narušený svah

Nepríjemnosti súvisiace s problémovým svahom najviac trápia obyvateľku jedného z domov. Cez veľké škáry jej fúka rovno do izieb. Ohrození sú však aj ďalší Podhorčania. Starostka vysvetlila, že to riešia s rezortom životného prostredia.

 Dom v Podhorí má z každej strany veľké trhliny. Ešte väčšie vidieť na múriku pred ním.

Dedinka Podhorie, ktorá sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice, má približne 320 obyvateľov. Najvypuklejším problémom ostatných rokov je tam dlhodobo narušený svah, ktorý ohrozuje rodiny v dvoch, možno troch domoch.

 Ak by sa však svah odtrhol, doslova by to „odrezalo od sveta“ väčšinu obce. Problémovým úsekom totiž vedie prístupová cesta, ktorou sa miestni dostávajú do časti Žakýl – tú obýva zhruba dvesto ľudí. Asfaltka je už teraz očividne „prepadnutá“, no zatiaľ „drží“.

Nepríjemné zvuky

Obyvateľka domu, ktorý stojí priamo nad cestou, to nemá jednoduché. Už na prvý pohľad vidieť následky, ktoré jej narušený svah spôsobuje. Múry pod plotom majú niekoľko centimetrov široké trhliny, ktoré vidieť na mnohých miestach.

„A to nie je všetko. Poďte sa pozrieť na dom, z každej strany sú na ňom obrovské škáry,“ povedala nám otvárajúc bráničku. Meno prezradiť nechcela, odmietla sa tiež fotografovať. Ochotne nás však sprevádzala po svojom pozemku a ukázala, o čom je reč.

„Trošku popraskané sme to mali už predtým, ale najväčšie trhliny sa začali objavovať počas intenzívnych dažďov v novembri 2019,“ vysvetlila. Snažila sa to vraj pozapchávať, ako vedela, no stále to „pracuje“ a pribúdajú nové miesta. „Samozrejme, rovnako zle, vlastne ešte horšie, to vyzerá vnútri. Nemám chuť to ani opravovať, riešiť nové omietky, nič. V tomto stave je to zbytočné,“ krútila hlavou. „V chladnejších dňoch mi cez to citeľne fúka do izieb. Veľkú trhlinu mám aj na verande. No a to nehovorím o tých strašidelných zvukoch, ktoré v dome pravidelne počujem, keď sa to rozširuje,“ priblížila.

Pokračovala, že prístupová cesta pod jej domom výrazne klesla o desiatky centimetrov. „Ten rozdiel, v akej úrovni bola predtým a kde je teraz, najlepšie vidieť na plote. Všimnite si, veď to je možno aj pol metra,“ odhaduje. Obáva sa, raz to nevydrží a celé to spadne. „Nechcem si ani predstaviť, čo by sa mohlo stať,“ podotkla. Situáciu konzultovala aj so statikom. „Vravel, že keď sem príde, bude to stáť nemalé peniaze a mala by som to riešiť inak. Lenže ako, to fakt neviem,“ poznamenala. Vzápätí sa posťažovala, že nápravu tak skoro neočakáva. „Starostka hovorila, že sa na tom bude robiť tento rok, ale myslím si, že nie,“ dodala skepticky.

Mimoriadna situácia

Starostka Podhoria Dana Lóžiová potvrdila, že ak by sa cesta v prípade väčších dažďov odtrhla, zasiahlo by to aj ďalšie domy pod cestou. Zároveň by došlo k prerušeniu spojenia väčšiny obce so svetom. „Vážny problém by mali rodiny s deťmi, aj seniori. Okrem toho by sa tam nedostali, v prípade potreby, hasiči ani záchranári,“ pripomenula. Zdôraznila, že riešenie našli s ministerstvom životného prostredia.

„Obec bola zaradená do dvadsať zosuvných území Slovenska. Vybavení by sme mali byť ešte tento rok, no zatiaľ našu sanáciu nikto nerieši,“ zhodnotila starostka.

Hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák reagoval, že sa to má realizovať v rámci projektu Sanácia svahových deformácií na vybraných lokalitách Slovenska. „V súčasnosti robíme na opatreniach, aby bolo možné pokračovať v geologických prácach s využitím finančných prostriedkov Európskej únie, či už v rámci dobiehajúceho Operačného programu Kvalita životného prostredia, ako aj nového Programu Slovensko,“ uviedol Ferenčák. Podčiarkol, že ministerstvo komunikuje s predstaviteľmi samosprávy a ponúka konkrétne riešenia.

„Pani starostke sme umožnili realizovať sanáciu zosuvu s využitím peňazí z Environmentálneho fondu, a to bez spoluúčasti financovania obcou. V tejto súvislosti dostala v auguste samospráva odporúčanie riešiť udalosť ako mimoriadnu situáciu spôsobenú aktívnym zosuvom, ktorý ohrozuje jedinú prístupovú cestu do miestnej časti Žakýl,“ uzavrel hovorca./agentury/

X X X

NBS: Vyššie úroky zhoršia rast slovenskej ekonomiky v najbližších rokoch

V strednodobom horizonte by sa mohli sadzby hypoték na Slovensku stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %.

 Centrálna banka upozornila, že celkový efekt sprísňovania menovej politiky na slovenskú ekonomiku by mohol byť pravdepodobne väčší ako jej odhady.

Rast úrokových sadzieb môže v rokoch 2023 a 2024 spomaľovať rast slovenskej ekonomiky o 0,7 až 0,8 percentuálneho bodu (p. b.). V roku 2025 by sa tento negatívny vplyv mal zmierniť na približne 0,3 p. b. Odhadla to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej jesennej strednodobej predikcii, ktorú zverejnila tento týždeň.

Zhoršila v nej odhad rastu slovenskej ekonomiky, v budúcom roku na 2,7 % z predchádzajúcich 3,3 %. Guvernér NBS Peter Kažimír v tejto súvislosti upozornil, že vývoj ekonomiky je do istej miery aj dôsledkom sprísňovania menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB).

„Ekonomiky v eurozóne čelia od začiatku minulého roku významnému zvyšovaniu úrokových sadzieb. ECB v súvislosti s nárastom inflácie pristúpila k sprísneniu menovej politiky. Zavedenie prísnejšej menovej politiky tlmí dopyt a ekonomickú aktivitu s cieľom stabilizovať infláciu,“ priblížila NBS.

Rast sadzieb na medzibankovom a dlhopisovom trhu sa odzrkadľuje v náraste klientskych sadzieb úverov. V strednodobom horizonte by sa mohli sadzby hypoték na Slovensku stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %. V prípade sadzieb pre nefinančné spoločnosti centrálna banka predpokladá po náraste nad 5 % korekciu mierne pod túto úroveň.

 „Takéto zvýšenie klientskych sadzieb vyúsťuje do utlmenia dopytu po úveroch zo strany domácností a firiem, pričom kumulatívny vplyv na objem úverov súkromnému sektoru z dôvodu sprísňovania menovej politiky by mohol predstavovať takmer 12 percentuálnych bodov,“ vyčíslila NBS.

Obmedzená dostupnosť financovania vedie k postupnému spomaleniu rastu investícií v podnikovom a rezidenčnom sektore, čo sa odzrkadľuje aj v korekcii cien nehnuteľností. Simulácia centrálnej banky naznačuje, že pokles cien nehnuteľností by mohol pokračovať aj v roku 2024. Korekcia cien nehnuteľností by mohla v rokoch 2023 a 2024 dosiahnuť kumulatívne až 20 % oproti scenáru bez zmeny úrokových sadzieb, predpokladá NBS.

Okrem investičnej aktivity možno podľa nej očakávať aj oslabenie spotrebiteľského dopytu. Takisto je potrebné brať do úvahy utlmenie ekonomickej aktivity kľúčových zahraničných obchodných partnerov Slovenska.

Centrálna banka upozornila, že celkový efekt sprísňovania menovej politiky na slovenskú ekonomiku by mohol byť pravdepodobne väčší ako jej odhady. V simulácii sa venovala len jej vplyvu cez vyššie úrokové sadzby. „Ďalšími transmisnými kanálmi by mohli byť silnejší výmenný kurz, vplyv na ceny komodít a globálnu ekonomiku, ale aj zmena smerovania neštandardných menových nástrojov,“ doplnila NBS.

 X X X

NBS: Vyššie úroky zhoršia rast slovenskej ekonomiky v najbližších rokoch

V strednodobom horizonte by sa mohli sadzby hypoték na Slovensku stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %.

 Centrálna banka upozornila, že celkový efekt sprísňovania menovej politiky na slovenskú ekonomiku by mohol byť pravdepodobne väčší ako jej odhady.

Rast úrokových sadzieb môže v rokoch 2023 a 2024 spomaľovať rast slovenskej ekonomiky o 0,7 až 0,8 percentuálneho bodu (p. b.). V roku 2025 by sa tento negatívny vplyv mal zmierniť na približne 0,3 p. b. Odhadla to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej jesennej strednodobej predikcii, ktorú zverejnila tento týždeň.

Zhoršila v nej odhad rastu slovenskej ekonomiky, v budúcom roku na 2,7 % z predchádzajúcich 3,3 %. Guvernér NBS Peter Kažimír v tejto súvislosti upozornil, že vývoj ekonomiky je do istej miery aj dôsledkom sprísňovania menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB).

„Ekonomiky v eurozóne čelia od začiatku minulého roku významnému zvyšovaniu úrokových sadzieb. ECB v súvislosti s nárastom inflácie pristúpila k sprísneniu menovej politiky. Zavedenie prísnejšej menovej politiky tlmí dopyt a ekonomickú aktivitu s cieľom stabilizovať infláciu,“ priblížila NBS.

Rast sadzieb na medzibankovom a dlhopisovom trhu sa odzrkadľuje v náraste klientskych sadzieb úverov. V strednodobom horizonte by sa mohli sadzby hypoték na Slovensku stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %. V prípade sadzieb pre nefinančné spoločnosti centrálna banka predpokladá po náraste nad 5 % korekciu mierne pod túto úroveň.

 „Takéto zvýšenie klientskych sadzieb vyúsťuje do utlmenia dopytu po úveroch zo strany domácností a firiem, pričom kumulatívny vplyv na objem úverov súkromnému sektoru z dôvodu sprísňovania menovej politiky by mohol predstavovať takmer 12 percentuálnych bodov,“ vyčíslila NBS.

Obmedzená dostupnosť financovania vedie k postupnému spomaleniu rastu investícií v podnikovom a rezidenčnom sektore, čo sa odzrkadľuje aj v korekcii cien nehnuteľností. Simulácia centrálnej banky naznačuje, že pokles cien nehnuteľností by mohol pokračovať aj v roku 2024. Korekcia cien nehnuteľností by mohla v rokoch 2023 a 2024 dosiahnuť kumulatívne až 20 % oproti scenáru bez zmeny úrokových sadzieb, predpokladá NBS.

Okrem investičnej aktivity možno podľa nej očakávať aj oslabenie spotrebiteľského dopytu. Takisto je potrebné brať do úvahy utlmenie ekonomickej aktivity kľúčových zahraničných obchodných partnerov Slovenska.

Centrálna banka upozornila, že celkový efekt sprísňovania menovej politiky na slovenskú ekonomiku by mohol byť pravdepodobne väčší ako jej odhady. V simulácii sa venovala len jej vplyvu cez vyššie úrokové sadzby. „Ďalšími transmisnými kanálmi by mohli byť silnejší výmenný kurz, vplyv na ceny komodít a globálnu ekonomiku, ale aj zmena smerovania neštandardných menových nástrojov,“ doplnila NBS./agentury/

X X X

Nepríjemný večer Kateřiny Brožovej! Zamknutá v obchodnom dome sa nevedela dovolať pomoci. Bodkou bola kontrola, či niečo neukradla

Zamknutá v obchodnom dome sa nevedela dovolať pomoci. Bodkou bola kontrola, či niečo neukradla

Česká herečka Kateřina Brožová (55) sa na sociálnej sieti fanúšikom zdôverila s víkendovou príhodou, na ktorú len tak nezabudne.

Potom, čo išla večer nakupovať do obchodného domu s nábytkom v Čestliciach, zostala v ňom zatvorená a nevedela sa dovolať pomoci.

„Odchádzala som tesne pred ôsmou k východu, keď som tam prišla, bolo už zamknuté. Už som tu dobrú pol hodinu a som tu zamknutá v úplne prázdnom dome. Volala som už na políciu, dovolala som sa asi na päť miest a nikto mi nevie pomôcť. To je dobré, že?,“ opísala v zverejnenom videu, na ktorom je vidieť herečku v tme a za ňou interiér obchodu s nábytkom. V ďalšom videu hovorí, že je deväť hodín, pred obchodom síce bola policajná hliadka, ale tá zháňa niekoho, kto odomkne.

V poslednom videu už známu herečku vidieť na parkovisku. „Von ma dostali dvaja policajti a jeden správca, ktorý sa veľmi rozčuľoval, že mi musel prísť odomknúť a že som nestála nastúpená o ôsmej pri východe. Takže, odchádzajte z obchodu včas, inak sa možno pomoci nedovoláte. Ešte ma skontrolovali, či som niečo neukradla.“

Brožovú diváci poznajú ako hviezdu seriálov – Poisťovňa šťastia, Život na zámku či Doktorka Kellerová. Na konte má aj filmové úlohy – Hranaři, Keď draka bolí hlava, Bastardi, Andílci za školou./agentury/

X X X

Taxis priniesol pohromu, nedobehlo 10 koní. Veľkú pardubickú vyhral favori

Najväčší favorit z 18-členného štartového poľa, desaťročný Sacamiro, vyhral 133. Veľkú pardubickú.

 Na Taxisovom priekope skončilo v nedeľných pretekoch päť koní. Džokej Jan Faltejsek sa šiestym víťazstvom priblížil k historicky najúspešnejšiemu Josefovi Váňovi, ktorý má na konte osem výhier.

V poli porazených zostali dvaja poslední víťazi steeplechase Talent a Mr Spex. Hrozivý pád sa odohral na obávanej prekážke, Taxisovom priekope.

Chaos tesne pred ňou spôsobil Stuke, ktorý skrížil dráhu ostatným koňom a bolo zle. S prekážkou si napokon neporadila takmer polovica zo všetkých koní. Do cieľa napokon dorazilo iba osem účastníkov.

 Víťazný Sacamiro, zverenec trénerky Evy Petříkovej si tak výrazne vylepšil vlaňajšie tretie miesto a získal pre majiteľa najväčšiu časť z dotácia päť miliónov korún.

Druhý prebehol cieľom 6900 metrov dlhých dostihov predvlaňajší víťaz Talent, tretie miesto obsadil Star. Na Taxisovom priekope sa okrem iných skončili aj nádeje obhajcu vlaňajšieho triumfu Mr Spexa.

Počas väčšiny pretekov bol na čele slovenský 10-ročný valach Kaiserwalzer zo stajne DS Millenium rodiny Gúčikovcov. Napokon vo finiši stratil a obsadil 5. miesto.

Výsledky – Veľká pardubická (6900 m, pre šesťročné a staršie kone) 1. Sacamiro (dž. Faltejsek), 2. Talent (dž. Složil ml.), 3. Star (dž. Stromský), 4. Lombargini (dž. Best), 5. Kaiserwalzer (dž. Myška), 6. Lodgian Whistle (dž. Velek)

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.