Čína ČR: Vyvarujte se výtržností, reagovala na Lipavského s Tibeťany. Prezident Rakouska v ČR. Lidé Plzeňska odsuzují Ukrajinu za Banderu

Čínská ambasáda vyzvala Česko, aby se vyvarovalo politické manipulace a výtržnosti ve vzájemných vztazích. Reagovala tak na úterní setkání českého ministra zahraničí Jana Lipavského se zástupci tibetské komunity i exilové vlády v Indii. Šéf české diplomacie hájí návštěvu jako běžnou záležitost.

Lipavský po setkání novinářům na místě řekl, že tibetská strana oceňuje, jak česká společnost podporuje otázku lidských práv a tibetské autonomie v rámci Číny „Lidskoprávní situace není vůbec jednoduchá, Čína uplatňuje v tuto chvíli v Tibetu podobnou politiku jako v Sin-ťiangu, probíhá tam tvrdé počínšťování,“ uvedl ministr.

Proti setkání se ve středu na webu ohradilo velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze. „Čínská strana znovu vyzývá příslušnou českou stranu k tomu, aby dodržovala politický závazek jedné Číny, přestala využívat otázky související s Čínou k politické manipulaci a vyvarovala se vytváření dalších výtržnosti a překážek v rozvoji čínsko-českých vztahů,“ napsal mluvčí ambasády.

Tibetskou exilovou vládu považuje Čína za ilegální separatistickou skupinu. „Čína se důrazně staví proti jakémukoli kontaktu oficiálních činitelů jakékoli země z jakéhokoli důvodu s tou organizací,“ uvedl mluvčí čínské ambasády v Praze.

Lipavský v úterý uvedl, že na setkání není nic špatného a že jde o běžnou záležitost. „Nevím, jestli nějaká reakce (Číny) přijde nebo nepřijde, ale česká zahraniční politika se nedopustila ničeho, co by překračovalo dosavadní naši konzistentní politiku v té věci,“ dodal šéf české diplomacie.

Čína tvrdí, že Tibet osvobodila a zlepšuje osud jeho obyvatel financováním ekonomického rozvoje. Tibeťané však Peking viní z toho, že utlačuje místní obyvatele, jazyk i kulturu. I loňské setkání Lipavského s předsedou tibetské exilové vlády Penpou Ccehringem ve Washingtonu Čína ostře odsoudila.

X X X

LUKAŠENKO  PODPOŘIL  MÍROVÝ  PLÁN  ČÍNY

Lukašenko jednal se Si Ťin-pchingem, podpořil čínský mírový plán

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který je hlavním spojencem Ruska v jeho válce proti Ukrajině, prohlásil, že plně podporuje čínský plán na ukončení ukrajinského konfliktu. Vyjádřil se tak při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu.

 „Bělorusko vede aktivní kampaň s mírovými návrhy a plně podporuje vaši iniciativu pro mezinárodní bezpečnost,“ řekl Lukašenko čínskému prezidentovi.

Čína se oficiálně k válce staví neutrálně, ale američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje poskytnout Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Čína označuje americká tvrzení za očerňující kampaň a tvrdí, že prosazuje mírové rozhovory.

Minulý týden Peking zveřejnil dvanáctibodový plán, který by měl ukončit válku na Ukrajině rozpoutanou Ruskem už před více než rokem.

Kyjev návrh odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s „novou územní realitou“.

Lukašenko dnes v Pekingu jednal také s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Předseda čínské vlády uvedl, že jeho země bude dál podporovat obchod s Běloruskem v řadě oblastí, včetně zemědělských produktů. Peking podle něj rovněž bude podporovat výstavbu čínsko-běloruského průmyslového parku nedaleko Minsku a spolupráci mezi podniky obou zemí.

X X X

V  MOSKVĚ  NEJDELŠÍ  METRO  NA  SVĚTĚ

Moskva otevřela nejdelší okružní metro na světě. Putin se chce pochlubit Číně

Ruský prezident Vladimir Putin se virtuálně zúčastnil slavnostního otevření nové okružní linky moskevského metra. Ta je s 31 stanicemi na 70 kilometrech nejdelší v moskevské podzemce. Podle ruských úřadů předstihla i kruhovou trasu pekingského metra a je tedy nejdelší na okružní linkou na světě.

„Až se setkám s předsedou ČLR (Si Ťin-pchingem), tak – pokud to program dovolí – rádi to našim hostům ukážeme,“ řekl Putin podle agentury Interfax. Od nové linky si slibuje kvalitativní změnu v moskevské dopravě, pro kterou jsou typické prakticky ustavičné dopravní zácpy.

Plánek moskevského metra se s trochou fantazie podobá obřímu loukoťovému kolu, ve kterém nová „velká okružní linka“, stavěná od roku 2011, spojuje všechny radiální trasy ve vzdálenosti přibližně deseti kilometrů od dosavadní okružní linky.

Odhaduje se, že nová okružní linka ušetří při mnoha cestách moskevskou podzemkou 35-45 minut.

Plánek moskevského metra včetně nové nejdelší linky.

Moskevská podzemní dráha patří k největším a nejvytíženějším na světě. První linka byla uvedena do provozu v roce 1935. Moskevské metro bylo stavěno jako výkladní skříň komunistického režimu, a tak i v současnosti projížďka metrem – alespoň v centru města a mimo dopravní špičky – působí částečně jako výlet do historie. Desítky stanic ostatně figurují na seznamu historických památek.

Až v roce 2021 se ženy dočkaly svolení řídit soupravy metra. V plánech se ale od roku 2026 počítá se soupravami, které se obejdou bez člověka. Na nové lince, ve středu uvedené do provozu, se má od počátku uplatňovat částečně či zcela automatický provoz.

X X X

 Vlakem z Vídně. Rakouský prezident je v Praze, setká se se Zemanem i Pavlem

Do Prahy večer dorazil rakouský prezident Alexander Van der Bellen s manželkou. Ve čtvrtek se setká s prezidentem Milošem Zemanem i jeho nástupem Petrem Pavlem. V plánu je setkání také s dalšímu ústavními činiteli – premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Nejvyšší představitel Rakouska dostane od Zemana Řád bílého lva.

Nejde ale o jediné setkání, které hlava Rakouska absolvuje – kromě toho má v plánu i přijetí u Zemanova nástupce Petra Pavla, který je, ač ještě neproběhla inaugurace, velmi aktivní a setkává se s lídry české i světové politiky.

Kromě toho si na Van der Bellena udělají čas i předseda Senátu Miloš Vystrčil a předseda vlády Petr Fiala.

Z Vídně do Prahy po železnici

Rakouský prezident dorazil do Prahy už ve středu večer. Cestu z Vídně absolvoval vlakem.

„Bylo mi ctí přivítat pana prezidenta Rakouské republiky Alexandra Van der Bellena se ženou v prostorách vládního salonku na pražském hlavním nádraží,“ napsal na Twitteru šéf Českých drah Michal Krapinec. Van der Bellen stojí v čele své země od ledna 2017, mandát se mu podařilo obhájit loni na podzim.

 Nejde ale o jedinou státnickou návštěvu, kterou ještě Zeman před koncem mandátu stihne. V pátek do Prahy zamíří maďarská prezidentka Katalina Nováková.

Zeman je od začátku letošního roku v tomto směru aktivní – v lednu přivítal v Náchodě polského prezidenta Andrzeje Dudu, zamířil ale i do zahraničí. Na Slovensku se potkal se Zuzanou Čaputovou, v Bělehradě s Aleksandarem Vučičem. Online se pak loučil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a ve středu před týdnem s izraelským prezidentem Isaacem Herzogem.

X X X

BABIŠ  ZORGANIZUJE  DEMONSTRACI  DŮCHODCŮ

Zorganizuji demonstraci důchodců. Jsem hrdý populista a mám střet zájmů, prohlásil Babiš

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš během středeční mimořádné schůze Poslanecké sněmovny uvedl, že pokud vláda nestáhne svůj návrh na plánované snížení červnového růstu penzí, zorganizuje demonstraci důchodců.

„Já jsem hrdý populista, hájím tady důchodce,“ prohlásil Babiš v plénu Sněmovny. Vyzval předsedu vlády Petra Fialu (ANO), aby jeho vláda návrh na snížení valorizace stáhla. „Pane premiére, pojďte sem. Řekněte, že jste byl uveden v omyl. Zkuste spojit aspoň na chvíli ty dvě půlky společnosti, máte historickou šanci,“ pokračoval.

„Váš prezident vyhrál, ale já měl 2,4 milionu hlasů. Nikdy jsem neorganizoval demonstraci. Pokud to (stažení návrhu) neuděláte, zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů – je mi 68,“ prohlásil emotivně šéf hnutí ANO v jednacím sále.

Myslí si, že by prosazení zákona mohl nepodepsáním zamezit i nastupující prezident Petr Pavel. „Pokud je rozumný, tak do toho hodí vidle,“ pronesl. Bývalý premiér si přeje, aby valorizace platila podle nynějších zákonných pravidel.

 X X X

 Je to naplánované, že nás v pátek zaříznou, řekl Babiš na schůzi k důchodům

Poslanci až po téměř 37 hodinách schválili program mimořádné schůze Sněmovny k nižšímu růstu penzí. „Já už vás tady nebudu dál terorizovat,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš těsně před tím na závěr svého více než tříhodinového projevu. Koalice se podle něj již rozhodla, že jednat o návrhu zákona se bude jednat maximálně ještě dva dny a pak prosadí svou.

„Asi tedy v pátek, když to tak je naplánováno, nás tady zaříznou,“ prohlásil Babiš na mimořádné schůzi dolní komory parlamentu. To, že by koalice ráda dokončila jednání o penzích ve Sněmovně do konce týdne, už řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Tak, aby ho již příští týden mohl posoudit Senát,

Devatenáct miliard korun označil Babiš za drobné. „Neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze, a pan Stanjura je má, 19 miliard, je to 0,85 % z výdajů státního rozpočtu v tomto roce,“ řekl šéf ANO.

Vláda prosazuje změnu, po jejímž přijetí by se penze v červnu zvýšily v průměru o 760 korun. Kdyby se pravidla nezměnila, penze by se zvedly v průměru o 1 770 korun. A celkový rozdíl je právě 19 miliard korun.

Babiš mluvil i o „fantastické šanci“ zvoleného prezidenta Petra Pavla, kdyby zabránil přijetí vládního návrhu. ANO by se v takovém případě nemuselo obracet na Ústavní soud kvůli tomu, že vláda důchodcům retroaktivně bere peníze, na které jim už vznikl nárok.

Stěžovali jste si, že nechodím do práce, tak jsem v práci, řekl Babiš

„Jste si stěžovali, že nechodím do práce, tak teď jsem v práci,“ řekl Babiš po zhruba třech hodinách vystoupení ve Sněmovně, když ho šéf poslanců ODS Marek Benda upozornil, že byla dohoda, že ve 22:00 se bude hlasovat o programu mimořádné schůze.

„Chcete hlasovat? A o čem? Zavolejte premiéra, ať řekne, že těch 19 miliard našel a jdeme domů, ne?“ opáčil Bendovi šéf ANO

„Stále je tady možnost tento návrh stáhnout a jednat s opozicí o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. V opačném případě hrozí blamáž,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Bráníte mi v mém vystoupení, tvrdil Okamura

Atmosféra ve Sněmovně ve středu zhoustla. „Bráníte mi v mém vystoupení. Mám připravených ještě 200 stran,“ protestoval Tomio Okamura, že mu koalice zabránila podruhé vystoupit k režimu legislativní nouze, v níž vláda prosazuje návrh na nižší růst penzí. Sněmovna odmítla Okamurův návrh na zrušení legislativní nouze.

Okamura pak navzdory slovům, že mu někdo brání ve vystoupení, mluvil více než dvě hodiny. V úterý to ovšem dokázal více než sedm hodin, takže znatelně ubral.

„Pospícháte na to, abyste mohli důchodce okrást,“ reagoval šéf SPD na to, že vládní většina ve Sněmovně potvrdila, že zákon k penzím může schvalovat zrychleně v legislativní nouzi.

„Tak jste překonali první překážku, první kopec na cestě k bezprecedentnímu porušení Ústavy, bezprecedentnímu porušení všeho, co tady dosud platilo, k tomu, že připravíte důchodce letos v průměru o sedm tisíc. Ale pamatujte si, že my to nevzdáme, my budeme dál bojovat,“ řekla Schillerová.

Koalice před tím uťala protahování diskuse o legislativní nouzi, když šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný jménem koalice navrhl a prosadil hlasovat o jejím potvrzení v pevně stanovený čas.

 Zablokovat rozhodování v parlamentu nejde!
V demokracii platí, že sněmovní menšina má právo vystoupit i přiměřeně obstruovat, ale nemůže nad únosnou mez bránit většině přijímat zákony a vládě vládnout.
To bychom to tady mohli zavřít.

„Existuje právo většiny prosadit svůj názor,“ řekl k postupu, který koalice zvolila, po jednání vlády premiér Petr Fiala.

Neprošlo jedenáct alternativních časů hlasování o stavu legislativní nouze, které navrhovala opozice. Například Schillerová chtěla, aby se o legislativní nouzi hlasovalo až v pátek ve 13 hodin a do té doby o ní poslanci diskutovali.

Bouři nevole opozičních politiků vyvolalo hlavně to, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 znemožnila dalším poslancům ANO a SPD předkládat alternativní návrhy, kdy se má o stavu legislativní nouze hlasovat. Označila to od nich za pouhou obstrukci.

Už před tím dopoledne vládní koalice na návrh šéfa poslanců STAN Josefa Cogana prosadila omezení délky vystoupení poslanců bez přednostního práva na dvakrát pět minut.

„Tady dochází jednoznačně k bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu,“ protestovala proti omezení času na vystoupení řadových poslanců Schillerová.

Koalice musí překonat po schválení programu ještě obstrukce při samotném jednání o zákoně, ke kterému chce vystoupit více než 150 poslanců.

Sedm hodin jsme poslouchali bludy, nesmysly, ocenil projev šéfa SPD vládní poslanec

Okamura, který má jako předseda strany právo hovořit bez časového omezení, měl již v úterý rekordní, více než sedm hodin trvající projev, přičemž po pěti hodinách tvrdil, že je zhruba v polovině.

„Sedm hodin jsme poslouchali bludy, nesmysly. Znásilňoval tady sedm hodin Poslaneckou sněmovnu,“ charakterizoval jeho vystoupení poslanec za STAN Josef Flek.

„Je to 108 na 20, ale bojujeme ze všech sil,“ řekl šéf SPD v úterý večer. Mluvil o tom, že stav legislativní nouze lze využít jen v situacích vymezených zákonem. Kabinet argumentuje hrozbou značných hospodářských škod, pokud by neomezila růst penzí. „Vyplácení důchodů nejsou hospodářské škody,“ oponoval tomu Okamura ve své řeči, při níž si pomáhal čtením z publikace Marka Loužka Důchodová reforma.

Napadal také vládu, že se stará hlavně o Ukrajince. „Pro Fialovu vládu je prioritou Ukrajina a české občany jste hodili přes palubu,“ tvrdil šéf SPD.

Proti vystoupení šéfa SPD se ohradil na Twitteru bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku, nyní náměstek ministra zahraničí Jevhen Perebyjnis. „Akutní záchvaty ukrajinofobie jsou obvykle symptomem chronické kolaborace,“ napsal.

X X X

RUSKO  OBCHÁZÍ  SANKCE  EU,  ZÁPADU

Rusům se daří obcházet sankce v letecké dopravě. Jejich aerolinie stále létají

Po roce od zahájení invaze na Ukrajinu pokračují ruské aerolinky stále v provozu. Agentura Bloomberg informovala o tom, že ruské letecké společnosti obcházejí pravidla a využívají starší letadla na náhradní díly. Ještě loni ale vypadalo civilní letectví jako místo, kde by bylo možné způsobit Rusku co největší útrapy. Nyní tomu tak ale není.

Ruské aerolinky stále provozují 467 letadel Airbus a Boeing, před rokem jich provozovaly 544, vyplývá z údajů výzkumné společnosti Cirium. Ruské společnosti sice zrušily lety do Spojených států, západní Evropy a jejich spojeneckých zemí, posílily však lety do Thajska, Turecka, Spojených arabských emirátů a bývalých sovětských republik, jako je Arménie, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Denně provozují zhruba 1100 domácích letů, což je asi o 15 procent méně než před rokem, ale mnohem menší pokles, než podporovatelé Ukrajiny po zavedení sankcí očekávali.

Odolnost aerolinek ukazuje na omezený dopad sankcí, protože odvětvím, na která jsou zaměřeny, se daří najít různé kličky nebo se obrátí na partnery, kteří sankce nezavádějí. Přestože se výroba v Rusku za tři čtvrtletí snížila, pokles byl jen zlomkem kolapsu, který se předpovídal krátce po invazi. Mimo jiné i proto, že prudký růst cen komodit přináší zemi další peníze.

Aby Kreml udržel letecký sektor v chodu, zakázal leteckým společnostem vracet pronajatá letadla jejich majitelům v zahraničí a vyzval je, aby letadla znovu zaregistrovaly v Rusku. Většina letadel tak nadále létá, i když jsou odříznuta od důležitých softwarových aktualizací a údržby nařízené regulačními orgány, které jsou nutné k zajištění letové způsobilosti.

Provozovatelé letadel musejí dodržovat přísný režim údržby, na který dohlíží licencovaní inženýři a kontrolují ho národní regulátoři. Kromě denních prohlídek musejí letadla projít přísnější kontrolou po zhruba 200 letech a náročnou kontrolou každých zhruba deset let, kdy se rozeberou na jednotlivé součásti a důkladně prohlédnou.

Boeing ani Airbus součástky nedodávají

Boeing uvádí, že od začátku loňského roku, v souladu s americkými sankcemi, neposkytuje firmám v Rusku žádné součástky, údržbu ani technickou podporu. Generální ředitel Airbusu Guillaume Faury v polovině února řekl, že firemní data ukazují, že ruské aerolinky létaly ve druhé polovině loňského roku s letadly Airbus častěji než před pandemií. Firma sice podle něj není v kontaktu s ruskými aerolinkami, Airbus ale už slyšel o tom, že mají problémy s udržením letadel v provozu, protože se jim nedaří nahradit chybějící součástky.

Aby mohly pokračovat v provozu, shánějí ruské aerolinky díly z takzvaných spřátelených zemí a využívají součástky z jiných, starších letadel, která se rozebírají na náhradní díly, uvedl ruský úřad pro civilní letectví. V únoru schválil smlouvu s dubajskou inženýrskou firmou Global Jet Technic, která podle svých slov provádí rutinní předletové inspekce letadel Airbus a Boeing provozovaných ruskými společnostmi.

Letecké společnosti jsou povinny zaznamenávat každou součástku, kterou opravují nebo vyměňují, spolu s dokumentací o původu použitých dílů. Protože Rusko nyní funguje mimo zavedený celosvětový režim sledování těchto změn, letadla pravděpodobně nemají tyto záznamy dostatečné podrobné. To prakticky znemožňuje jejich případný další prodej.

Zkušenosti z Íránu ukazují, že nezdokumentovaná údržba není dlouhodobě udržitelná. Desetiletí sankcí způsobila, že Írán má zastaralá letadla a nevalnou pověst v otázce bezpečnosti. Odvětví letecké dopravy v Íránu spoléhá na síť zprostředkovatelů, kteří obcházejí omezení a obstarávají součástky, někdy i celá letadla. Situace Ruska je však složitější, protože místní aerolinky většinou létají s novějšími modely, uvádí letecký konzultant John Strickland.

Na rozdíl od Íránu má ale Rusko tradici výroby letadel. Ruský Aeroflot byl kdysi největší leteckou společností na světě a výrobci jako Tupolev, Iljušin a Suchoj vyráběli letadla schopná přepravit stovky cestujících. V současnosti ruské společnosti sice stále vyrábějí modernější letadla, ta jsou ale z velké části závislá na dodávce motorů, palubní elektroniky a podvozků ze Západu. Už se však připravuje projekt, který počítá s nahrazením těchto dílů součástmi ruského původu.

Dalším cílem sankcí bylo izolovat Rusko, i tento cíl má ale nejednoznačné výsledky. Rusko uzavřelo svůj vzdušný prostor po aerolinky ze západní Evropy a z USA, které tak musejí pro lety do Asie nyní využívat jiné trasy, delší a nákladnější. Ruský vzdušný prostor však zůstává otevřený společnostem ze spřátelených zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, které přidaly lety. Z ruských letišť v současnosti denně léta 270 mezinárodních letů, před rokem jich bylo 300, uvádí Cirium.

„Sankce jasně nefungují tak, jak si Západ myslel, a globální letecký průmysl je mnohem děravější, než si kdokoli představoval,“ říká konzultant v oboru Richard Aboulafia. Bezpečnost se podle něj sice bude prodlužováním sankcí zhoršovat, letecké spojení s Ruskem se kvůli tomu ale zřejmě nepřeruší.

X X X

LIDÉ  PLZEŇSKA  SE  BOUŘÍ  PROTI  UKRAJINĚ,  STÁLE  MYSLÍ  NA  BANDERU,. MĚLI  I  BANDERA  PARTY

MILIARDY  Z  ČR  A  DALŠÍCH  ZEMÍ  EU  BEROU

Bandera party pobouřila Plzeň. Ukrajincům pomáháme, tohle je vrchol nevkusu, zlobí se lidé

Velké emoce mezi lidmi i plzeňskými politiky vyvolal název ukrajinského večírku, který se konal v jednom ze zdejších klubů. Organizátorky ho pojmenovaly „Bandera party“. Nejen podle historiků to nebyl dobrý nápad. Vůdce ukrajinského národního hnutí Stepan Bandera je totiž přinejmenším velmi kontroverzní osobností. Případ už řeší i policie.

Na party, kterou měly organizovat dvě mladé Ukrajinky, se zřejmě všichni dobře bavili. Obyvatele Plzně ale pobouřil samotný název akce. „Je absolutně nevhodné. Mládež, která to pořádá, ani neví, kdo Bandera byl,“ kritizují obyvatelky Plzně.

„Měli by si to uvědomit nejen pořadatelé, ale i sami Ukrajinci, co tu žijí. Myslím, že jim dostatečně všichni pomáháme, je to vrchol nevkusu,“ dodala další dotázaná. A souhlasí i Ukrajinka žijící v Plzni. „Pro mě je to trochu děsný. Dobře víme, že český národ má negativní názor na tuto osobu,“ řekla.

Klub akci nepodporuje

Bandera party se v tomto klubu v Plzni na Lochotíně konala už po několikáté. Z výtěžku měli vždy organizátoři nakoupit vybavení pro ukrajinskou armádu. „Klub nepodporuje žádnou formu nesnášenlivosti nebo radikálního chování, kterými jsou například rasismus nebo nacismus,“ sdělil provozovatel klubu Arena Pilsen.

Podle odborníků rozhodně nebyl dobrý nápad pojmenovat ukrajinskou party po Banderovi, který je minimálně v našich končinách vnímán jako velmi kontroverzní osobnost. „Ukrajinský nacionalista, bojovník za svobodu a nezávislost Ukrajiny, pro někoho i vrah. Ve třicátých letech se vlastní jím vedená organizace neštítila ani teroristických metod,“ popsal historik Miroslav Breitfelder.

Štáb telefonicky kontaktoval organizátorky akce. „Momentálně situaci konzultujeme s naším právníkem,“ reagovaly stroze. Případ už řeší policisté. Organizátorkám za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka hrozí možné trestní stíhání.

„Shromažďujeme veškeré informace a vyhodnocujeme, zda nedošlo k porušení zákona,“ sdělila mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová. Proti názvu akce už se ohradilo i vedení města. „Vadí mi samotný název Bandera, protože, jak víte, banderovci se podíleli nejen na likvidaci české populace, ale je to i jméno, které polarizuje společnost,“ sdělil primátor Roman Zarzycký (ANO).

X X X

OBRAZ  KUPKY  ZA  123  MILIONŮ

Kupkův obraz Complexe se prodal za 123 milionů. Patřil do Conneryho sbírky

Obraz Complexe malíře Františka Kupky, který měl ve své sbírce herec Sean Connery, se v Londýně vydražil za 4 646 000 liber (asi 122,9 milionu korun). Informovala o tom aukční síň Sotheby’s, která londýnskou dražbu pořádá.

Kupka patří k nejlépe prodávaným českým umělcům. V roce 2021 se jeho dílo Tryskání II v Londýně vydražilo za rekordních 7 551 600 liber, tehdy v přepočtu 230,8 milionu korun.

Obraz Complexe byl vystavován už na slavné modernistické výstavě v Paříži v roce 1912. Aukční síň předem odhadovala, že se prodá za 2,2 až 2,8 milionu liber.

Slavný skotský herec Sean Connery, který se proslavil jako první představitel Jamese Bonda, byl vášnivým sběratelem umění a dílo získal v roce 2016. Výtěžek z dražby půjde zčásti i hercově nadaci Connery Foundation.

„Kupka je jedním z klíčových umělců, kteří se zasloužili o rozvoj abstrakce, umělcovo místo v historii moderní malby konečně uznávají i dnešní špičkoví sběratelé. Toto průkopnické rané dílo je vynikajícím příkladem umělcova neúnavného zkoumání pohybu, spirituality a barev prostřednictvím abstrakce,“ uvedl k obrazu již dříve Thomas Boyd-Bowman z aukční síně Sotheby’s.

„Možnost prezentovat tento extrémně vzácný obraz na aukci spolu se zásadními obrazy Kandinského a Delaunaye, dalších průkopníků abstrakce, bude znamenat vzrušující srovnání,“ dodal.

Od roku 1993 prošlo světovými aukcemi kolem 120 Kupkových obrazů, ze stěžejních let 1911 až 1914 jich mezi nimi bylo pouhých deset. Většina z této desítky navíc byla v tomto období jen započata, Kupka na nich pracoval ještě po roce 1919, napsal server artplus.cz.

Před první světovou válkou Kupka stihl veřejně vystavit jen deset svých abstraktních pláten. Osm z nich je ve veřejných sbírkách v Praze, Paříži, Madridu a Washingtonu, jedno je ztracené a tím desátým byl dnes vydražený obraz.

Kupka patřil k průkopníkům abstraktního malířství, podílel se na vzniku nového výtvarného směru – orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním jako například hudbě či poezii. Námět v jeho kompozicích ustupuje do pozadí a rozhodující je skladba barev a linie.

Aukce začala krátce po 19:00 londýnského času (20:00 SEČ) a Kupkův obraz přišel na řadu hned jako třetí položka. Mezi draženými díly byly rovněž obrazy Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Luciana Freuda či Gerharda Richtera. Hlavní hvězdou aukce byl ale obraz Murnau s kostelem II Vasilije Kandinského z roku 1910, který se prodal za 37 196 800 liber (v přepočtu 983,7 milionu korun).

X X X

 Ministr Blažek jedná v souladu se zákonem, řekl Fiala k jeho žádostem v bytové kauze

 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jedná v souladu se zákonem i povinnostmi ministra. K Blažkovým žádostem o informace týkající se kauzy kupčení s městskými byty v Brně to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi nepřijdou žádosti šťastné, řekl Seznam Zprávám a Deníku N. S ministrem spravedlnosti se dnes sešel na pracovní schůzce, na které ministra informoval o způsobu vyřizování podobných žádostí, sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

K bytové kauze, ve které podle serveru Seznam Zprávy figurují Blažkovi známí, poslal ministr žalobcům za poslední měsíc čtyři žádosti o informace. Deníku N Stříž řekl, že dosavadní žádosti ministra byly adresovány jak jemu, tak i vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci.

První Blažkova žádost se podle Stříže týkala bývalé obviněné, jejíž trestní stíhání bylo zrušeno. Zmíněná žena se podle něj obrátila na ministra se svými požadavky či spíše dojmy. V druhém případě šlo o podnět advokáta, který poukazoval na údajné nezákonnosti a průtahy v řízení. Ve třetím a čtvrtém případě chtěl ministr informace k interpelacím poslanců.

Blažek dnes na twitteru uvedl, že k případu registruje pět interpelací z koaličních i opozičních lavic. „Vládě jsem dnes o dění podal zprávu,“ dodal ministr.

Blažek podle Fialy dnes sám požádal o to, aby v bodě různé mohl svůj postup vysvětlit. „To naprosto přesvědčivým způsobem udělal,“ řekl premiér. Ministerstvo podle něj musí řešit podněty a stížnosti týkající se práce justice i státních zástupců. V druhém případě musí dotazy vznést přímo ministr, doplnil.

Blažek stejně postupuje i v jiných případech, kde se objevují pochybnosti, a musí tak postupovat zejména u případů, kde se ukáže, že stíhání bylo nezákonné či kde se objeví úniky ze spisů.

V úterý se na předsedu vlády obrátila s výzvou k odvolání ministra Blažka organizace Transparency International ČR. Také předseda poslanců koaličních Pirátů Jakub Michálek v úterý na twitteru uvedl, že Piráti vyzvou Blažka, aby svůj možný střet zájmů vysvětlil a aby doložil veřejnosti, že nepostupuje selektivně.

„K žádnému ovlivňování kauz nedochází, nemůže docházet. Dotazy, které kladl pan ministr Blažek v případě takzvané brněnské kauzy se netýkaly členů ODS, a žádný dotaz, který vznese ministr spravedlnosti, nemůže být interpretován tak, že znamená zásah do řízení,“ uvedl dnes Fiala. Pokud by to takový zásah znamenalo, příslušný orgán mu nemůže odpovědět, dodal.

Nejvyšší státní zástupce Stříž se dnes odpoledne s Blažkem sešel na pracovní schůzce. „Samozřejmě oba spolu hovořili i o vyžadování informací a komunikaci ministra se státním zastupitelstvím,“ uvedl mluvčí NSZ malý. Stříž podle něj Blažka informoval o mechanismu, jakým způsobem jsou podobné žádosti vyřizovány a jaký je rozsah informací o stavu trestního řízení, které může státní zastupitelství ministrovi poskytnout.

Policie loni na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům a městskému majetku vícekrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela skupinu lidí v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny, ceskajustice.cz

X X X

ŠÉF  TENISTŮ  KADERKA  ŠETŘEN  ZA  MILIONY  PRO  SPORTOVCE?

Starosti tenisového bosse. Kaderka čelí vážným otázkám kolem hospodaření svazu, kolem hospodaření svazu

Kolem Českého tenisového svazu (ČTS) a jeho vedení je v posledních měsících rušno. V létě se ukázalo, že peníze určené na sportování dětí získaly kluby spjaté s jeho vedením.

V polovině února Český rozhlas upozornil, že Národní sportovní agentura (NSA) prověřuje způsob, jakým tenisový svaz naložil se státní dotací 65 milionů na pořádání finále Poháru Billie Jean Kingové v roce 2021.

Peníze měly skončit například u Kaderkovy dcery Sabiny, která za organizaci tréninků k turnaji dostala 90 tisíc korun, nebo u lidí z vedení svazu – viceprezidenta Martina Hynka, který za odborné služby dostal 130 tisíc, a Pavla Saice, jenž za organizační služby získal 150 tisíc.

X X X

Bývalý soudce Novák a právník Doucha neuspěli s dovoláním, dostali podmínky

   Bývalý chomutovský soudce Ivan Novák a právník Josef Doucha neuspěli s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Směřovalo proti rozsudku, který někdejšímu soudci za pokus o zneužití pravomoci a advokátovi za nápomoc přinesl podmínečné tresty. Oba dostali rok vězení se stejně dlouhým odkladem. Nejvyšší soud v dané věci dovolání odmítnul, uvedl bez dalších podrobností mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech Dalibor Čermák.

Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nezpřístupnil. Karlovarský okresní soud se kauzou zabýval jako první instance.

Doucha se podle obžaloby obrátil na Nováka a poté spolupracovali ve snaze o předčasné propuštění Douchova klienta, podnikatele Tomáše Maliny, z výkonu trestu. Byl ve vězení za zpronevěru a podvod při obchodu s palivy.

Státní zastupitelství předpokládalo, že dohoda zahrnovala také úplatek 80.000 korun pro Nováka. Podle pravomocného verdiktu, potvrzeného Krajským soudem v Plzni, se však korupce přímo neprokázala. Oba obžalovaní od počátku vinu popírali.

Pravomocné odsouzení pro soudce znamená, že přestává splňovat jednu ze základních podmínek výkonu soudcovské funkce, tedy bezúhonnost. Novák musel svléknout talár, v registru justičních činitelů momentálně nefiguruje.

 X X X

OKAMURA  PŘI  DLOUHÝCH  PROJEVECH  NEMUSÍ  NA  WC

 Mám metody, jak při dlouhých projevech nechodit na WC, říká Okamura

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v úterý překonal svůj sněmovní rekord v řečnění. K vládnímu návrhu na snížení mimořádné valorizace penzí mluvil sedm hodin a sedm minut v kuse. V takových případech prý umí poručit i svým tělesným potřebám. „Když bojuju za správnou věc, absolutně nevnímám nějaké osobní potřeby, třeba zda se mi chce na WC,“ řekl Okamura pro Rádio Impuls.

„Vždy mám jasno o tom, co budu říkat. Já mluvím věcně, chci zdůvodnit, co a proč je špatně. Představu o délce projevu nikdy nemám. Já se snažím mluvit k věci. Můj jediný cíl je bojovat za občany, aby měli lepší životy a aby je vláda neokrádala o slíbené peníze,“ řekl předseda opozičního hnutí.

SPD stejně jako druhé opoziční hnutí ANO kritizuje vládní návrh na snížení mimořádné červnové valorizace důchodů. Odmítá také to, aby se předloha projednávala zrychleně ve stavu legislativní nouze. Vláda pomalejší růst penzí obhajuje úsporou v řádu desítek miliard korun.

Okamury oponuje tím, že peníze v rozpočtu jsou. „Je to absolutní lež. Říkají že jim na letošní valorizaci chybí 19 miliard korun, ale zároveň dali 50 miliard na Ukrajince,“ porovnal Okamura výdaje státu.

 Dlouhé řečnění považuje za legitimní demokratický nástroj odpovídající zákonu o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. „Vládní pětikoalice si nemůže ohýbat zákon, jak se jí zachce, jenom proto, aby okradla důchodce. My tomu chceme zabránit,“ sdělil lídr hnutí SPD.

Okamura zároveň potvrdil, že plánuje obstruovat i při svých příštích vystoupeních. O tom, jak dlouho bude mluvit, představu nemá. O pokoření rekordů mu podle jeho slov nejde.

X X X

BREXIT  EU  S  ANGLIÍ  VYŘEŠEN?

 Agonie brexitu se blíží ke konci. Ale odnesla to pověst krále Karla

Rishi Sunak si může připsat první velký úspěch od svého nástupu do Downing Street. Povedlo se mu rozplést gordický uzel brexitu a dojednat s Bruselem další podmínky pohybu zboží mezi Británií a Severním Irskem. Zásadní otázkou je, jakou roli v dohodě sehrál král Karel III.

 Na první pohled to bylo nevinné zdvořilostní setkání, jakých britský panovník absolvuje desítky ročně. Karel III. v pondělí na zámku Windsor přivítal Ursulu von der Leyenovou, potřásli si před fotografem rukou a vypili šálek čaje.

Jen o dvě hodiny dříve šéfka Evropské komise kousek od královského sídla podepsala s premiérem Sunakem klíčový dokument, jehož cílem je odstranit poslední zádrhele vyplývající z odchodu Británie z EU.

Čtyřiasedmdesátiletý panovník s jejím pečlivě tajeným vyjednáváním nemá nic společného a ani jediným slovem nedal najevo, že ji podporuje. Jenže i její název – Windsorský rámec – podněcuje kritiku, že porušil úzkostně dodržovanou tradici konstituční monarchie a zapletl se do politiky.

„V budoucnosti toho bude litovat. Nevím, jestli to bylo jeho rozhodnutí, nebo ho k tomu přesvědčila vláda, ale zaujal velice nebezpečnou pozici,“ cituje deník The Daily Telegraph mluvčího severoirských unionistů Sammyho Wilsona.

Britská média si všímají, že uzavření dohody bylo oznámeno na windsorské radnici, kde si Karel III. vzal svoji druhou ženu Camillu a kde na signatáře z portrétů shlíželi bývalí panovníci. Spekuluje se, že vláda chtěla celé události dodat královské pozlátko, prodat ji unionistům, kteří mají panovníka téměř za boha, a nádavkem potěšit von der Leyenovou, známou anglofilku a fanynku královské rodiny.

Downing Street tvrdí, že uzavření dohody ve Windsoru je jen náhoda a rozhodně nemá nikomu naznačit, že král ji podporuje. Přesto se objevují otázky, kdo setkání panovníka s šéfkou EK inicioval. A zde panují nejasnosti. Buckinghamský palác tvrdí, že Karel III. jednal na základě doporučení vlády. Naopak úřad premiéra oznámil, že šlo o rozhodnutí panovníka.

Někteří experti na monarchii se tak domnívají, že role Karla III. při uzavření dohody je minimálně podezřelá. Ví se o něm, že se dlouhodobě zajímá o ekologii a nelibě nesl, když mu expremiérka Trussová v září zatrhla cestu na klimatický summit v Egyptě. Setkání s předsedkyní Evropské komise naznačuje, že se ani půl roku po nástupu na trůn nevzdal ambicí vyjadřovat se ke společenským problémům.

Podle některých kritiků chce působit státnicky a stát v centru velkých událostí. „Mohl se s ní setkat kdykoliv: včera, zítra nebo příští týden. On a jeho lidé jsou zodpovědní za výběr toho správného okamžiku. A toto nebyl správný okamžik. „Zalichotilo jim, že se ocitnou v centru pozornosti, a nedomysleli důsledky,“ řekl The New York Times někdejší královský korespondent BBC Peter Hunt.

Boris Johnson nezapomíná

Bez ohledu na otázky na roli Buckinghamského paláce ve vyjednávání se dá konstatovat, že pondělní dohoda s EU představuje pro Rishiho Sunaka velký úspěch. Prvnímu premiérovi indického původu se během čtyř měsíců podařilo to, na čem si vylámali zuby tři jeho předchůdci.

Otázka obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Británie představuje nejproblematičtější důsledek brexitu. Vznik tvrdé hranice v Irsku nepřipadá v úvahu, protože by to na severu mohlo zažehnout novou vzpouru nacionalistů toužících po sjednocení s Irskem. Proti vzniku celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie se zase bouřili unionisté obávající se rozvolnění svazků s korunou.

Expremiér Boris Johnson před třemi lety vyjednal s EU takzvaný severoirský protokol, podle nějž Severní Irsko zůstalo součástí unijního volného trhu. Londýn ho ale nikdy neuvedl do praxe a chtěl v něm prosadit jednostranné změny, což EU odmítala. Britové navíc nedokázali skousnout myšlenku, že by případné spory měl rozhodovat Evropský soudní dvůr.

Zdánlivě nudné vyjednávání o spletitá obchodní pravidla mělo dalekosáhlé ekonomické a politické důsledky. Hrozilo, že přeroste v obchodní válku s EU, navíc negativně ovlivňovalo spojenectví s Washingtonem. Štěpilo Konzervativní stranu a paralyzovalo také Severní Irsko, protože pro unionisty byl protokol zcela nepřijatelný, a tak bojkotovali vznik regionální vlády.

Windsorský rámec protokol neruší, a tak by Severní Irsko mělo zůstat součástí jednotného unijního trhu. Zboží dovážené ze zbytku Británie by však nemělo podléhat téměř žádným kontrolám, pokud by nehrozil jeho export do Irska. Obchodníkům tak odpadne spousta papírování, kvůli němuž si severoirští jedlíci například nemohli pochutnat na britských sendvičích a klobásách.

„V Severním Irsku bude dostupné stejné zboží jako ve zbytku Británie a EU zároveň ochrání svůj vnitřní trh,“ vysvětlil na Twitteru český diplomat Jaroslav Kurfürst. Dohoda rovněž zavádí mechanismus přezdívaný Stormontská brzda, díky němuž severoirský parlament bude moci za určitých podmínek uplatňování unijních předpisů zastavit.

„Odstranili jsme jakýkoliv náznak hranice v Irském moři,“ holedbal se v pondělí premiér. Klíčovou otázkou je, jestli pro svoji dohodu získá severoirské unionisty a tvrdé euroskeptiky v řadách Konzervativní strany. V parlamentu by se sice bez jejich hlasů obešel, protože dohoda má podporu labouristů, vnitrostranická rebelie by mu však podobně jako jeho předchůdcům mohla zlomit vaz.

Toho si je dobře vědom i Boris Johnson, kterému Rishi Sunak loni v létě ještě jako ministr financí podtrhl premiérskou židli. „Chce Sunaka svrhnout a použije k tomu cokoliv. Pokud mu k tomu mají posloužit jednání o Severním Irsku, tak se toho chopí a praští s nimi Sunaka po hlavě,“ řekl stanici Channel 4 konzervativní politik George Osborne.

X X X

IZRAEL  VYBRAL  PENÍZE  PRO  PALESTINCE

Vzácná solidarita. Izraelci vybrali peníze pro Palestince, jimž vypálili domy

Izraelci darovali ve sbírce už více než 1,3 milionu šekelů (přes 7,9 milionu korun) na pomoc Palestincům, jejichž domy v neděli večer v obci Huvára na okupovaném Západním břehu Jordánu zničili židovští osadníci. Dav reagoval na zabití dvou Židů palestinským radikálem z téhož dne. Sbírku zorganizoval izraelský aktivista Jair Fink.

Fink je členem středolevicové Strany práce a crowdfundingovou kampaň spustil v pondělí ráno. K úternímu odpoledni do ní přispělo přes 9 tisíc lidí. Aktivista uvedl, že ho k tomu přiměly otřesné záběry vypálených domů z obce Huvára u Nábulusu. Zemřel tam jeden Palestinec a více než 100 dalších utrpělo zranění, z toho čtyři vážná. Zničeny byly desítky aut a řada domů.

„Jako věřící žid jsem cítil, že k takovým událostem nemohu mlčet,“ uvedl Fink, jemuž kvůli této iniciativě přišly stovky výhrůžných vzkazů. Dodal však, že věří, že většina Izraelců nedělní útok na palestinské domy odsuzuje. Tisíce lidí, kteří přispěli ve sbírce, přináší podle něj „trochu optimismu v této těžké době, kdy jsou zprávy plné extremistů, teroristů a žhářů“.

Izraelská polici ve středu oznámila zadržení šesti podezřelých s tím, že vyšetřování pokračuje a zatčeni budou zřejmě i další lidé. Generálmajor Jehuda Fuchs, který velí izraelské armádě v oblasti, uvedl, že jeho jednotky byly na pokusy o odplatu osadníků připravené, ale intenzita násilí, kterého se podle něj dopustily desítky lidí, je překvapila.

Incident v Huváře označil za pogrom, který spáchali zločinci. „Kolektivní tresty nepomáhají v boji proti terorismu, naopak mohou terorismus dokonce vyvolat,“ řekl.

Aktivista Fink míní, že útočníci mají příznivce i v současné vládě. Tu sestavil koncem loňského roku Benjamin Netanjahu i s krajně pravicovými a ultraortodoxními stranami. Po nedělním večerním útoku trvalo několik hodin, než někteří vládní politici, včetně premiéra, útok odsoudili s tím, že osadníci nemají brát spravedlnost do svých rukou.

Nicméně například poslanec vládní krajně pravicové strany Židovská síla Zvika Fogel, který předsedá parlamentnímu výboru pro národní bezpečnost, útočníky podpořil. „Včera, terorista pocházel z Huváry. Zavřená, spálená Huvára – to je to, co chci vidět. To je jediná cesta, jak je zastrašit. Po vraždě (dvou Židů), jaká se stala včera, potřebujeme hořící vesnice, když izraelská armáda nekoná,“ řekl Fogel v pondělí ráno izraelskému rozhlasu. Později na Twitteru napsal, že jeho výroky byly „překroucené“, aniž ovšem vysvětlil jak.

Izraelsko-palestinské napětí v posledním roce zostřily intenzivnější razie izraelských vojáků proti palestinským radikálům na Západním břehu, s nimiž armáda začala zhruba před rokem po několika palestinských teroristických útocích, při nichž zahynuly tři desítky lidí. Za rok vojáci zatkli na 2 500 radikálů, ale při střetech přišlo loni o život na 170 Palestinců, včetně civilistů. Letos při raziích zemřelo dalších šest desítek Palestinců, opět včetně několika civilistů.

Napětí na Západním břehu zostřil i nástup nové Netanjahuovy vlády, v níž jsou ministři, kteří prosazují rozšiřování osad na tomto území. Palestinci je přitom společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem považují za území pro svůj budoucí stát. Rozšiřování osad považuje většina mezinárodního společenství za nelegální.

V polovině února izraelský úřad legalizoval dalších devět židovských osad, což kritizovaly mimo jiné i Spojené státy. Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir v reakci na to řekl, že „území Izraele náleží izraelskému lidu“ a že chce osad „mnohem víc“. V reakci na dění v Huváře vyzval lidi, aby „nebrali zákon do svých rukou“, zatímco jeho Židovská síla obvinila Netanjahua, že je slabý v boji proti terorismu.

X X X

ŽELEZNÉHO  SYN  DAVID  ZEMŘEL

Zemřel starší syn bývalého šéfa Novy Vladimíra Železného

Poslední únorový den zemřel starší syn Vladimíra Železného (77) David (†53). O úmrtí informoval web Extra.cz a také nadace Bohemian Heritage Fund, kterou zesnulý spoluzakládal. Příčina úmrtí není jasná.

„Vážení mecenáši našeho nadačního fondu, včera ráno zemřel David Železný. Náš vzácný přítel, spoluzakladatel Bohemian Heritage Fund a mecenáš umění,“ stojí v oznámení fondu na Facebooku.

„Sdílel s námi myšlenku lásky k velkému umění a radost z něj a jeho podpory rozdával okolo sebe. Díky němu jsme mohli pro českou kulturu udělat mnoho a mnoho krásných projektů společně realizovat. David odešel, ale jeho odkaz tu bude s námi i nadále, hledejme v něm inspiraci i my,“ uvedl dále fond.

BOHEMIAN HERITAGE FUND

Vážení mecenáši našeho nadačního fondu,

včera ráno zemřel David Železný. Náš vzácný přítel, spoluzakladatel BHF a mecenáš umění. Sdílel s námi myšlenku lásky k velkému umění a radost z něj a jeho podpory rozdával okolo sebe. Díky němu jsme mohli pro českou kulturu udělat mnoho a mnoho krásných projektů společně realizovat. David odešel, ale jeho odkaz tu bude s námi i nadále, hledejme v něm inspiraci i my.

Čest jeho památce.

Vladimír Železný měl s první manželkou Martou Davouze (†73), která zemřela před pěti lety, syny Davida a Jakuba (49). Druhý jmenovaný je moderátorem České televize. S druhou manželkou Konstancií má dceru Ester (15) a syna Benjamina (10).

David Železný byl mimo jiné kurátorem nejrůznějších výstav, galeristou a ve sněmovních volbách 2017 vedl kandidátku hnutí Referendum o Evropské unii v Pardubickém kraji.

Soud Davida Železného v roce 2000 uznal vinným ze znásilnění devatenáctileté dívky u Unhoště na Kladensku v roce 1994 a poslal ho na pět let za mříže. Nejvyšší soud ho však o rok později osvobodil s tím, že soudy nižší instance dostatečně neprokázaly jeho vinu.

V roce 2004 pak před soudem skončil švagr Davida Železného Libor Forman. V říjnu 2003 totiž manžela své sestry brutálně zbil baseballovou pálkou. Nakonec dostal podmínku, protože soudce vzal jako polehčující okolnost fakt, že David Železný v minulosti napadal svou ženu a Formanovu sestru Markétu.

X X X

KABAJEVOVÁ   Z  RUSKA   NA  20  LUXUSNÍCH  DOMŮ?

Putinova přítelkyně Kabajevová má 20 luxusních domů, jezdí po speciální trati

Reuters: Vedle rezidence ruského prezidenta Vladimira Putina ve Valdaji v Novgorodské oblasti vznikl dům někdejší gymnastky Aliny Kabajevové, kterou média označují za jeho partnerku a matku tří jeho dětí. Do Valdaje za Putinem jezdí bývalá sportovkyně po speciální železniční trati. Napsal o tom investigativní web Projekt, podle něhož Kabajevová fakticky vlastní dvacítku bytů a domů.

Dřevěný dům pro Kabajevovou se ve Valdaji začal stavět v roce 2020 a dokončen byl o dva roky později. Má plochu 1 200 metrů čtverečních.

Kabajevová s dětmi stejně jako Putin při cestách do Valdaje pravděpodobně využívá speciální železniční trať, která končí na utajované stanici. Odtud pak prezidentova přítelkyně létá do jeho rezidence vrtulníkem.

Podobné železniční stanice se nacházejí i u Putinovy rezidence v Soči a jeho sídla Novo-Ogarjovo. Do těchto stanic vládce Kremlu cestuje obrněným vlakem z nádraží v Moskvě, uzavřeného pro veřejnost.

Investigativci z Projektu se domnívají, že dřevostavba ve Valdaji je místem, kde Kabajevová se svými dětmi nyní tráví nejvíce času. Podle satelitních snímků se na místě nachází dráha pro motokáry nebo velké dětské hřiště. Stavbu provedla společnost vlastněná Jurijem Kovalčukem, ruským podnikatelem, známým také jako „Putinův bankéř“.

Dům Kabajevové se podle listu The Telegraph nachází jen 800 metrů od Putinovy rezidence, která je přísně střežena. Na fotografiích rezidence, které vynesl na světlo jeden ze stavebních inženýrů, jsou vidět opulentní interiéry, údajně inspirované Putinovou láskou k jeho rodnému Petrohradu.

 Na jednom ze snímků si lze prohlédnout prezidentovu pracovnu se zdobeným mahagonovým nábytkem. V další místnosti jsou k vidění pozlacené židle kolem skleněného stolu a lustru se zlatými listy. Další fotografie ukazuje masivní lustr zdobený rubíny, který visí ve vstupní hale.

Většina z dvacítky nemovitostí, které podle portálu Projekt Kabajevová vlastní, je vedena na její příbuzné nebo na podnikatele blízké Putinovi.

 Nejdražším z nich je penthouse v bytovém komplexu Korolevskij park (Královský park) v Soči o výměře 2 600 metrů čtverečních. K penthousu patří bazén, patio nebo přistávací plocha pro vrtulníky. Uvnitř bytu je dvacet pokojů, kinosál, sál na biliár, sauna, solárium nebo bar s tanečním parketem. O patro níže se nacházejí oddělené byty pro personál.

Na babičku Kabajevové jsou například napsány nemovitosti v hodnotě dvanáct milionů dolarů, včetně třípatrového sídla v elitní oblasti nedaleko Moskvy nebo bytů ve stejném komplexu jako penthouse v Soči.

Celková cena nemovitostí, jimiž Kabajevová disponuje, se podle Projektu pohybuje okolo 120 milionů dolarů (2,7 miliardy korun).

X X X

NĚMECKO  VELVYSLANKYNI  NA  FEMINISTICKOU  POLITIKU

Ženám víc pozornosti. Němci budou mít velvyslankyni pro feministickou politiku

Německá vláda vytvoří funkci „velvyslankyně pro feministickou zahraniční politiku“. Berlín tak bude lobbovat za to, aby se na celém světě věnovala pozornost ženským problémům, či aby byly ženy více zapojovány do mírových procesů.

Německá vláda také v rámci svého nového směru diplomacie chce, aby se větší část z 12 miliard eur (asi 281 miliard Kč) z německých rozvojových fondů vyčlenila na projekty, které řeší nerovnost pohlaví. Vyplývá to z nových směrnic ministerstva zahraničních věcí a resortu pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, o nichž informovala agentura Reuters.

Nová vládní politika se zaměřuje na zohledňování a podporu potřeb žen a dívek při rozhodování o zahraničních záležitostech. Cílem je vymazat diskriminaci, a tím podpořit stabilnější společnosti.

„Nevyzýváme zde k revoluci, ale děláme něco, co je samozřejmé,“ řekla novinářům v Berlíně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

„Chceme učinit společnosti spravedlivějšími. A bez poloviny potenciálu, tedy bez žen, se neobejdete, ale je třeba s nimi počítat,“ dodala ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Svenja Schulzeová.

Vzhledem k vlivu Německa jako největší evropské ekonomiky a klíčového diplomatického aktéra dává tento krok podle Reuters nový impuls feministickému zahraničněpolitickému hnutí, jehož průkopníkem byla v roce 2014 levicová švédská vláda. K takové politice se v posledních letech přihlásily i další země jako Kanada, Francie, Mexiko a Španělsko – ačkoli Švédsko od ní loni po přechodu k pravicové vládě upustilo.

Baerbocková se již na svých zahraničních cestách zaměřila na genderové otázky, jako je sexuální násilí během konfliktu na Ukrajině nebo potraty ve Spojených státech. Podle kritiků se ministryně musí vyvarovat toho, aby působila moralizujícím dojmem. Švédsko si znepřátelilo několik spojenců poté, co se ve své diplomacii začalo více zaměřovat na rovnost pohlaví a lidská práva.

Nové směrnice zahrnují také dosažení větší genderové parity doma, konkrétně na německém ministerstvu zahraničí, kde v současné době tvoří ženy pouze 26 procent velvyslanců. Podle ministerstva zahraničních věcí bude rovnost mezi pohlavími více zohledněna také ve výdajích na zahraniční politiku.

Německo bude rovněž lobbovat za zvýšení účasti žen ve formálních mírových procesech, neboť se podle směrnic ukázalo, že to zvyšuje šance na trvalý mír. Ministerstvo uvedlo, že Německo bude také usilovat o to, aby se evropská zahraniční politika více zaměřila na problémy žen.

Bývalá konzervativní kancléřka Angela Merkelová se během 16 let vlády v Německu stala ikonou feminismu, ale teprve ke konci svého působení tuto nálepku přijala a připustila, že „všichni bychom měli být feministkami“.

A až současná středolevicová vláda, která nastoupila do úřadu koncem roku 2021, vyzdvihla otázky rovnosti pohlaví do popředí politiky, když například kancléř Olaf Scholz trval na genderově vyváženém kabinetu.

 X X X

Moderní technologie talent nahradit neumí

Pro mladé tvůrce ale mohou být vítaným pomocníkem

Upravovat nebo skládat hudbu umožňují budoucím muzikantům nové technologie, které vtrhly jak divoká voda do všech uměleckých oborů. Přesto ale neumí vše a talent je stále to, co činí člověka jedinečným. Své by o tom mohla říci pedagožka Hana Švajdová, která mladé hudebníky vede už 30 let. Letos se již potřetí zapojila se svým studentem do stipendijního programu Akademie MenART pro nadané žáky, který jejich talent pomáhá rozvíjet díky zkušeným umělcům. 

Přestože speciální programy umožňují mladým umělcům nahrávat i upravovat hudbu, a vytvářet tak jedinečné skladby i nalézat inspiraci v mnohých on-line výukových programech, osobní kontakt mezi žákem a učitelem je podle odborníků při výuce hudby potřeba a moderními technologiemi nahradit nelze. „Z použití nových technologií v hudbě prosperují především pokročilejší žáci, kteří tak mohou doplňovat a kombinovat dosažené znalosti. V počátečním stadiu výuky na nástroj je nutné k dětem přistupovat individuálně, předat jim pevné základy, aby si do budoucna nevytvořily špatné návyky. Potřeby žáků se navíc rychle mění a je třeba na ně pružně reagovat, což zvládne jen pedagog v osobním kontaktu se žákem.

Na internetu jsou dostupná výuková videa s návody, které je možno použít jako doplněk výuky, ale je nutná zpětná vazba a osobní přístup učitele, který by měl žákům umožnit emocionální prožitek z hudby – ten k ní neodmyslitelně patří,“ vysvětluje Hana Švajdová. Výuková videa jsou podle ní proto vhodná spíše pro začátečníky z řad dospělých, kteří nemají možnost absolvovat lekce s učitelem a chtějí se naučit hrát jen tak pro radost. „Jinou kapitolou jsou moderní technologické postupy při tvorbě hudby jako notové či aranžovací programy, které mohou práci s hudbou výrazně urychlit a zpřístupnit. Ale i tady platí, že technika talent nenahradí,“ dodává Hana Švajdová.

Moderní technologie, k nimž by při běžném studiu neměli přístup, využívají také žáci, kteří jsou součástí programu Akademie MenART pro nadané děti. „Mentoři z řad profesionálních umělců sdílí svou zkušenost a osobní doporučení a zároveň žáky učí, jak se orientovat ve zdrojích a on-line nástrojích, kterých je nyní takřka neomezené množství,“ popisuje ředitelka MenARTu Dana Syrová. „Každopádně platí, že základem je znalost teorie a ovládnutí techniky, na tento aspekt kladou důraz všichni mentoři bez výjimky. Moderní technologie jsou následně v některých oborech velmi vítaným pomocníkem, který celý proces tvorby usnadňuje nahrát, předávat a dále na díle pracovat,“ dodává Syrová.

PhDr. Hana Švajdová pochází z hudební rodiny, hru na klavír studovala na konzervatoři v Kroměříži a Ostravské univerzitě. Na Základní umělecké škole „Žerotín“ v Olomouci učí již 24 let. „Na společné ‚muzicírování‘ s rodinou moc ráda vzpomínám. Proto se snažím podobné společné zážitky připravit i mým žákům a jejich rodinám, tak aby si spolu mohli zahrát doma i na koncertech. A najednou láska proudí beze slov,“ říká s úsměvem Švajdová.

Kromě klasické hry na klavír vyučuje také autorskou tvorbu. „Improvizaci jsem se začala postupně věnovat teprve před patnácti lety. Do té doby mi přišlo nemyslitelné jen tak si sednout ke klavíru a zahrát si pro radost. Improvizace a skládání vlastní hudby je ovšem pro umělce velice osvobozující. Nyní se v tom snažím podporovat i své studenty a dopřát jim radost z vlastní spontánní kreativity,“ říká Švajdová.

Inspiraci čerpá od stejně zaměřených kolegů i profesionálních umělců, se kterými pravidelně spolupracuje v rámci ročního stipendijního programu Akademie MenART. V klasické sekci se svým žákem Viktorem Skýpalou, který dnes už studuje na konzervatoři v Brně, zvyšovali svou profesionální i uměleckou úroveň pod dohledem pianisty Ivo Kahánka. Improvizátor David Vlček zase mohl těžit ze zkušeností saxofonisty a skladatele Marcela Bárty ve skupině volné tvorby. A letos čerpají kreativní inspiraci spolu s Danielem Hodgkinsem, čerstvě přijatým studentem oboru zvuková tvorba na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze (HAMU), ve třídě skladatelky a klavíristky Beaty Hlavenkové. „Každý z mentorů dětem předává něco jiného, ovšem každý se jim věnuje maximálně individuálně a snaží se povznést jejich talent na nejvyšší možnou úroveň z pozice svých profesionálních i osobních zkušeností. Tak intenzivní práce s výjimečnými osobnostmi svého oboru by v normální praxi ZUŠ nebyla možná, a proto je stipendijní program Akademie MenART tak mimořádný počin,“ dodává Švajdová. Poznatky z MenARTu promítá do své každodenní výuky a je v úzkém kontaktu s dalšími kolegy, kteří se programu účastní.

„Motivovaní a erudovaní pedagogové jsou tahouny celého oboru uměleckého vzdělávání. V naší Akademii jsou neodmyslitelnou součástí celého procesu, jejich práci shrnujeme v jednom z našich mott za každým úspěšným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog‘. Právě naši mentoři často s láskou vzpomínají na své pedagogy, kteří je ovlivnili. Tím se celý kruh krásně uzavírá,“ podotýká Syrová.

O Akademii MenART

Akademie MenART přináší osvěžující prvky do systému uměleckého vzdělávání v ČR. Již šestým rokem propojuje významné a „hotové“ umělce s těmi, kteří stojí teprve na prahu své hudební, výtvarné, taneční nebo divadelní kariéry. Díky ročnímu stipendiu je schopná akcelerovat rozvoj talentu žáků a studentů základních a středních škol stejně jako jejich praktické znalosti a dovednosti, a to právě přes špičky ve svých oborech. Do celého procesu zapojuje také pedagoga konkrétního žáka, který tak získává nové podněty a impulzy k práci se svým svěřencem.

Program tím propojuje uměleckou praxi se vzděláváním a je laboratoří příkladů dobré praxe. Akademie spolupracuje též se zavedenými kulturními institucemi jako například Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Smetanova výtvarná Litomyšl, kde prezentuje práci mladých talentů. V loňském roce MenART připravoval např. slavnostní závěrečné kulturní rozloučení s českým předsednictvím v Radě Evropské unie v bruselském kulturním centru Palais des beaux-arts de Bruxelles (Bozar). Program trvá rok a studenty do programu vybírá mentor na základě jejich prací, motivačního dopisu a doporučení pedagoga. Díky stipendiu účast v programu není limitována ekonomickým zázemím rodiny studenta – jediným rozhodujícím prvkem o jeho přijetí do programu je talent a míra motivace.

V posledních pěti letech prošlo programem 777 stipendistů z více než 200 ZUŠ z celé ČR. Pro rok 2023/24 otevírá své třídy 16 mentorů, například klavírní virtuos Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, oceňovaná skladatelka Beata Hlavenková, divadelník a děkan HAMU Karel František Tománek, jedna z nejvyhledávanějších fotografek Štěpánka Stein a další. Uzavírka přihlášek pro letošní ročník je 31. března 2023. Mgr. Dominika Cardová, cardova@mavepr.cz, +420 728 297

X X X

Ženám s agresivním typem nádoru prsu svítá naděje na novou léčbu

 Diagnózu rakoviny prsu si v Česku za rok vyslechne přibližně 7 400 žen. Asi 15 % z nich má typ, který je vysoce agresivní – rychle roste a metastazuje. Nazývá se triple negativní. Jedinou současnou léčbou je chemoterapie, případně – pokud se nádor zachytí v časném stadiu – operace a radioterapie. Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie. Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by se měly české pacientky dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku. Novinku sdělují u příležitosti Dne triple negativního karcinomu prsu, který připadá na 3. března.

„Triple negativní karcinom prsu postihuje často mladší ženy, v produktivním věku. Tento typ nádoru roste velmi rychle – zvětšuje se v řádu týdnů. Často se objevuje jako intervalový, protože může vzniknout a rychle vyrůst mezi pravidelnými preventivními prohlídkami. Není také nezvyklé, že ženy onemocní v těhotenství nebo v době kojení, kdy se prsa vlivem různých hormonálních změn mění, a nádor se v nich tak snadno ‚ztratí‘,“ vysvětluje onkoložka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. Na nádor se tak podle ní často přijde pozdě, ve stadiu, kdy už metastazuje. „Ženy s tímto typem nádoru jsou v době diagnózy v průměru o 10 let mladší než ty, které mají jiný typ karcinomu prsu. Až 20 % z nich je mladších 40 let. S tím, že by v takto mladém věku mohly onemocnět rakovinou, vůbec nepočítají.

Nádor je agresivní, u 45 % žen metastazuje do tří let,“ říká specialistka. Imunoterapie je podle ní standardem léčby u jiných typů nádorů a slaví velké úspěchy. „Imunoterapie nabízí našim pacientkám výrazně účinnější léčbu, která je spojena s vyšším procentem dosažených kompletních remisí, tedy úplného vymizení nádoru. Současně se významně snižuje riziko návratu nemoci ve formě metastáz,“ doplňuje prim. Petráková a zdůrazňuje, že je třeba, aby se pacientky léčily v komplexních onkologických centrech (KOC), kde je k dispozici nejmodernější terapie. „Onemocnění se často týká žen ve fertilním věku, které ještě nemají děti. Těm můžeme kromě léčby nabídnout i odebrání a zmrazení vajíček, které by léčba mohla poškodit. Tedy zachovat jejich plodnost,“ říká onkoložka.

Jak uvádí pacientská organizace Aliance žen s rakovinou prsu, přes 30 % žen se do KOC vůbec nedostane, a jejich šance na moderní terapii je tak mizivá. „Pojišťovny úhradu léčby schválily, dostanou se k ní však jen pacientky v těchto specializovaných centrech, proto je kromě rychlosti diagnózy důležité i místo, kde se o ně starají,“ vysvětluje Štěpánka Pokorná, ředitelka Aliance. Jak dále uvádí, triple negativní nádor vzniká často u mladých žen s mutacemi genu BRCA1 a BRCA2. Zpozornět by také měly ty, u nichž se v rodině vyskytlo více nádorových onemocnění v mladším věku. „Tyto ženy by si měly zjistit, jaké riziko nádoru jim hrozí, pravidelně se samovyšetřovat a chodit častěji na preventivní prohlídky.

Žít v neustálém strachu ale nijak nepomáhá. Je sice třeba svůj zdravotní stav hlídat, ale nepodléhat panice a silnému stresu, který zdraví rozhodně neprospívá,“ doplňuje Štěpánka Pokorná. Jak dále uvádí, pacientská organizace se často u nemocných žen setkává s tím, že hledají vinu u sebe, i když například nekouří, žijí zdravým životním stylem a sportují. „Řada z nich kvůli onemocnění ztratí partnera a bojí se, co bude s dětmi, vnitřně trpí,“ popisuje ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu. Nová léčba tak bude pro pacientky s triple negativním typem nádoru dle Štěpánky Pokorné znamenat naději. Markéta Pudilová, Veronika Ostrá

X X X

V centrálním Řecku se čelně srazily dva vlaky, zahynulo přes třicet lidí

Při čelní srážce dvou vlaků v u řeckého města Larisa zahynulo nejméně 36 lidí, dalších více než sedm desítek lidí utrpělo zranění. Kvůli nehodě rezignoval řecký ministr dopravy Kostas Karamanlis. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané.

Neštěstí se stalo u města Larisa v centrální části země, kde se krátce před půlnocí SEČ srazil ve vysoké rychlosti osobní vlak mířící z Atén do Soluně s nákladní soupravou, která jela ze Soluně do Larisy. Několik vagonů vykolejilo a nejméně tři začaly hořet. Náraz byl tak silný, že někteří cestující vylétli ven okny, popsali přeživší místním médiím. Mezi cestujícími bylo mnoho studentů, kteří se vraceli z karnevalových oslav.

Řecká média původně informovala až o 38 obětech, ale později upřesnila, že potvrzených úmrtí je zatím 36. Záchranáři nalezli ve zničeném vagonu dva lidi v bezvědomí, ke kterým se jim doposud nepodařilo dostat. „V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1300 stupňů Celsia,“ uvedl mluvčí hasičského sboru a dodal, že požár ztížil identifikaci obětí. Očekává se, že počet mrtvých poroste, v prvních vagonech osobního vlaku je uvězněno několik dalších lidí.

„Uslyšeli jsme obrovskou ránu. Bylo to strašných deset vteřin. Převraceli jsme se ve vagonu, dokud jsme nespadli na bok,“ popsal osmadvacetiletý cestující Sterjos Minenis. Poté podle něj vypukla panika a chaos. „Oheň, visící kabely, rozbitá okna, křičící lidé, uvěznění lidé,“ uvedl Minenis.

V osobním vlaku bylo 342 cestujících a deset členů posádky, v nákladním vlaku byli dva lidé. Společnost Hellenic Train, provozující oba vlaky, zrušila dnes od 12:00 místního času veškeré své spoje. Hellenic Train je největším provozovatelem železniční dopravy v Řecku a od roku 2017 je jejím vlastníkem italský národní dopravce Ferrovie dello Stato Italiane.

Příčina nehody se vyšetřuje. Policie vyslechla několik lidí a posléze zatkla devětapadesátiletého přednostu stanice v Larise, jehož podezřívá z nedbalosti, která způsobila, že vlaky jely proti sobě na stejné koleji. Muž vinu nejprve odmítal, ale později se ke své chybě přiznal.

Televize ERT předtím citovala šéfa sdružení strojvedoucích, podle něhož na trati nefunguje elektronický systém, který má varovat před nebezpečím. „Nic nefunguje, všechno se dělá ručně. Na trati Atény-Soluň jsme v ‚manuálním módu‘,“ řekl. Také agentura Reuters napsala, že řecký železniční systém potřebuje modernizaci, mnoho spojů jezdí po jednokolejné trati a na řadě míst stále nejsou automatické signalizační a řídicí systémy.

Ministr dopravy oznámil rezignaci

V reakci na nehodu oznámil rezignaci na svou funkci řecký ministr dopravy Kostas Karamanlis, který uvedl, že z ministerského postu odstupuje, aby projevil úctu památce obětí, a dodal, že přebírá plnou zodpovědnost za chyby řeckého státu.

Řecká vláda vyhlásila od středy tři dny národního smutku, prezidentka Katerina Sakellaropulosová se kvůli tragédii vrátila dříve z návštěvy Moldavska. Navštívila místo neštěstí stejně jako premiér Kyriakos Mitsotakis.

Podle mluvčího hasičů se evakuace cestujících odehrávala ve velmi obtížných podmínkách, vagony vykolejily v mírném srázu a kvůli několika hořícím vagonům byla v místě velmi vysoká teplota. Stanice Skai odvysílala záběry vykolejených a těžce poničených vagonů. Záchranáři se svítilnami na čelech v hustém dýmu vytahovali z vagonů kusy kovu a hledali uvězněné lidi, popsala AP. Na místě zasahovalo na 150 hasičů a asi 40 sanitek.

Soustrast Řecku vyjádřila řada zemí, mimo jiné Turecko, Portugalsko, Británie, Rakousko, Itálie či Německo. „Mé myšlenky jsou s řeckým lidem po této strašné železniční nehodě, která si vyžádala v noci u Larisy tolik životů. Celá Evropa truchlí s vámi. Přeji také rychlé uzdravení zraněným,“ napsala na twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podobně se vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Moje myšlenky směřují k rodinám obětí hrozné nehody, která se stala minulou noc u Larisy. Francie stojí po boku Řeků,“ napsal Macron na twitteru.

Stárnoucí řecký železniční systém potřebuje modernizaci, mnoho spojů jezdí po jednokolejné trati a na řadě míst stále není instalována signalizace a automatické řídicí systémy, upozornil Reuters. Ten rovněž připomněl, že při čelní srážce dvou vlaků v roce 1972 zahynulo u Larisy 19 lidí.

X X X

Ministerstvo zemědělství podpoří chovatele prasat dotací ve výši
2 miliardy korun, další prostředky půjdou na ochranu přírody

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce do roku 2027 poskytnout chovatelům přibližně
2 miliardy korun na očkování prasat proti infekčním nemocem. Další prostředky půjdou zemědělcům, kteří hospodaří v přírodně cenných oblastech Natura 2000, horských oblastech nebo na méně kvalitních pozemcích. Příspěvky jsou určeny také na zalesňování zemědělské půdy. Čtyři nařízení připravené na MZe, které českému zemědělství přinesou více než 23 miliard korun, dnes schválila vláda.

Čtyři nařízení vlády, které připravilo MZe, uvádějí podmínky, za kterých mohou zemědělci v letech 2023-2027 získat environmentální dotace ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky.  Dotace jsou financovány ze zdrojů EU (35 %) a z českého rozpočtu (65 %).

„Novinkou je dotace určená chovatelům prasat na zlepšení podmínek v chovech, konkrétně na vakcinaci prasat proti infekčním chorobám. Snahou je cílené používání antimikrobik v chovu prasat, a to podáváním vakcín podle programu zpracovaného pro daný chov. Zlepšíme tak zdraví zvířat a získáme kvalitnější potraviny. Celkem jsou na opatření vyhrazeny 2 miliardy korun,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Další nařízení vlády stanoví podmínky pro zemědělce, kteří mají své pozemky v oblastech Natura 2000. Jde zpravidla o velmi cenné plochy, kde žije mnoho druhů zvířat i rostlin. Hlavním cílem dotace je poskytnout zemědělcům kompenzaci zejména za omezení hnojení kvůli ochraně přírody. V období 2023-2027 je na toto opatření připraveno 117 milionů korun. Opatření navazuje na obdobné podmínky dotace z předchozích let.

Vláda projednala i nařízení, které stanovuje podmínky hospodaření v oblastech s přírodními znevýhodněními, v horských oblastech, na svažitých pozemcích a na pozemcích s nižší bonitou. Zemědělci získají příspěvek za dodatečné náklady a ušlé příjmy kvůli přírodním nebo jiným omezením. Na opatření je vyčleněno přibližně 21 miliard korun. Zásadní změnou proti dosavadnímu nastavení je, že žadatel o dotaci musí být aktivním zemědělcem.

Nařízení také upravuje podmínky pro zalesňování zemědělské půdy. Má kompenzovat náklady, které zemědělcům vznikají při zalesnění a péči o les a ušlé příjmy v důsledku ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku. Výše dotace na celé období do roku 2027 je téměř 100 milionů korun. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

Hodonínská nemocnice spouští obří investici za 181 milionů korun.

Do léta 2024 vystaví moderní Pavilon zobrazovacích metod

Jedna z nejnákladnějších dosavadních staveb v areálu Nemocnice TGM Hodonín v historii zařízení odstartuje 1. března 2023 ve 13.30 hodin slavnostním položením základního kamene. Vedení slibuje tímto krokem pacientům z Hodonínska a okolí zlepšení zdravotní péče a kumulaci zdravotních služeb v jednom místě. K novému pracovišti totiž přibude tolik potřebná magnetické rezonance i rozšířená lékárna. Nový pavilon zobrazovacích metod bude přímo napojený na plánovaný urgentní příjem, čímž se ještě zvýší komfort pacientů. Do provozu by měl být přitom uveden v červnu 2024. Zahájení stavby se zúčastní zástupci JMK v čele s hejtmanem Janem Grolichem, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, poslanců, senátorů, vedení města Hodonína či starostů obcí z Hodonínska.

Jedná se skutečně o stěžejní investici pro letošní a příští rok, jejíž přípravy trvaly několik let. Tou nejzásadnější informací pro pacienty je, že v novém Pavilonu zobrazovacích metod bude umístěna magnetická rezonance, která až dosud v Hodoníně chyběla. Naši pacienti tak za tímto typem vyšetření museli jezdit často do vzdálených zdravotnických zařízení včetně Brna, čímž se také prodlužovala čekací doba na toto vyšetření. Dalším bonusem je, že pavilon bude navazovat na stávající ambulantní trakt, kdy pro komfort pacientů bude zřízeno místo centrálního příjmu, tedy recepce s čekárnou. Umístění současných ambulancí zobrazovacích metod bude po dokončení areálu na jednom místě, RDG oddělení se přesune do nových prostor,“ uvedl ředitel Nemocnice TGM Hodonín Jiří Koliba. Už v listopadu bude podle něho dokončena část stavby pro magnetickou rezonanci. „Instalace tohoto přístroje bude hotová v prosinci 2023,“ upřesnil Jiří Koliba. Ukončení stavby celého pavilonu se pak plánuje na duben 2024, tedy pouhý rok od započetí této investice.

„Musíme udržet kvalitní péči v regionech. Pořízením magnetické rezonance se pacientům ze spádové oblasti výrazně zlepší dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky. Nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud. Urychlí to jejich léčbu,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Moderní diagnostické metody jsou důležité pro chod nemocnice a poskytování kvalitní lékařské péče. Mám radost, že i díky tomuto projektu bude tato služba zajištěna napříč územím kraje a poskytuje také novou rozvojovou perspektivu naší nemocnici v Hodoníně,“ uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

 Veřejnou zakázku na stavební práce vysoutěžilo sdružení firem IMOS a Stavební firma PLUS z Hodonína. Výše veřejné zakázky je 180 916 334,- Kč vč. DPH, z toho investiční příspěvek od zřizovatele Jihomoravského kraje činí 80 mil. Kč, 30 mil. Kč pokryje úvěr, zbytek nemocnice dofinancuje z vlastních zdrojů.

Přístroj magnetické rezonance nemocnice pořídí z finančních prostředků EU, konkrétně výzvy REACT–EU.

A jak bude vlastně dvoupodlažní objekt nového pavilonu vypadat?

„Ve vstupním podlaží bude čekárna, zázemí pro personál i pacienty, recepce, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu, již zmíněná magnetická rezonance a pracoviště CT s příslušenstvím. V suterénu budou pak umístěny skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy,“ upřesnil náměstek pro HTS a investice Milan Pospíšil.

Vedle této obří stavby bude letos také dále probíhat obměna přístrojového vybavení. Modernizace se dotkne např. operačních sálů, oddělení laboratorní medicíny, ARO a JIP.

„Modernizace přístrojového vybavení počítá s náklady cca 150 milionu korun do konce roku 2023. Nakoupíme například dialyzační přístroje, analyzátor krevních plynů, pacientské monitory                     a vyměníme lůžka pro intenzivní péči na ARO. Masivní investice čekají na Operační sály, kde obnovíme 2 laparoskopické věže, multifunkční systém operačních sálů, instrumentárium či artroskopickou věž.   Na interně bude instalována nová telemetrie pro on-line sledování životních funkcí pacientů, kardiologický ultrazvuk a nové EKG přístroje. Gastroenterologickému pracovišti pak dodáme nové gastroskopy, kolonoskopy a endoskopickou věž,“ vyjmenovává Pospíšil.

Pro RDG oddělení se letos připravuje nákup rentgenů pro operační sály a ultrazvuky. Další stavbou připravovanou z prostředků EU bude nový Urgentní příjem, který bude splňovat nejpřísnější kritéria pro příjem a ošetření akutních pacientů.

„Na přípravu Jihomoravský kraj nemocnici schválil prostředky ve výši přibližně 4 miliony korun. Jsou určeny na zpracování studie a projektovou dokumentaci. Čeká se také na dotaci z IROP,“ sdělil krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

 Pro pacienty a návštěvníky areálu má nemocnice v souvislosti s březnovým zahájením prací důležité informace. „Především provozní části nemocnice, ale například také přístupu do skleníku, se dotknou dočasná provozní omezení. Uvnitř areálu bude dočasná úprava provozu, proto občany prosíme, aby sledovali značení a měli trpělivost a ohled, popřípadě i na částečné omezení parkovacích míst, které bude souviset se zvýšenou stavební činností. Stavba samotná i pohyb techniky může také zvýšit prašnost a hlučnost mezi budovami, proto i pacientům děkujeme za pochopení a trpělivost,“ dodala mluvčí NTGM Bohdana Kuzmová Křepinská.

Nemocnice TGM Hodonín je jednou z páteřních krajských nemocnic, je spádová pro 60 tisíc lidí z Hodonínska. Poskytuje široké spektrum ambulantní i hospitalizační péče, jen za rok 2022 provedla téměř 8 tisíc hospitalizací. Má více než 500 zaměstnanců a svým pacientům nabízí 22 specializovaných ambulancí a 205 lůžek. Ve spolupráci se specializovanými pracovišti FN Brno a MOU Brno se zařízení mimo jiné také specializuje na náročné onkologické operace trávicího ústrojí, přičemž tamní chirurgové dosahují velmi malého procenta komplikací. Pacient je zde navíc operován do zhruba 4 týdnů od zjištění karcinomu. Klientům všech zdravotních pojišťoven provádí také bariatrické operace u morbidní obezity. Jako jediná nemocnice zřizovaná Jihomoravským krajem provádí již několik desítek let implantace trvalých kardiostimulátorů. Pacientům nabízí jako službu výběrový jídelníček, svým zaměstnancům pak také ojedinělý zaměstnanecký benefit – firemní dětskou skupinu. Bohdana Kuzmová Křepinská

X X X

Harry a Meghan mají vyklidit sídlo u Windsoru, potvrdil jejich mluvčíPrinc Harry a jeho žena Meghan mají vyklidit rezidenci nedaleko hradu Windsor. Spekulace britského bulvárního listu The Sun a dalších deníků potvrdil jejich mluvčí. Podle listů chce král Karel III. sídlo Frogmore Cottage uvolnit pro prince Andrewa.

„Můžeme potvrdit, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu byli požádáni, aby opustili rezidenci ve Frogmore Cottage,“ cituje BBC mluvčího páru. Buckinghamský palác se k celé záležitosti oficiálně nevyjádřil.

Harry a Meghan dům s deseti ložnicemi dostali k dispozici v roce 2018 od královny Alžběty II. jako svatební dar. Rezidenci však příliš nevyužili, neboť několik měsíců na místě probíhala rekonstrukce a na začátku roku 2020 se pár definitivně přestěhoval do zámoří.

Princ a jeho žena tehdy oznámili, že už nechtějí být předními představiteli britské monarchie, načež ztratili tituly „královských výsostí“ a zahájili nový život ve Spojených státech.

Podle britského tisku nyní dostali od Buckinghamského paláce „žádost o vystěhování“ a plánují, jak přesunout své věci do Kalifornie, kde momentálně bydlí. Frogmore Cottage byla údajně nabídnuta Andrewovi, který se v roce 2020 rovněž stáhl ze své oficiální role v návaznosti na obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé.

Harrymu podle The Sun Karel III. novou rezidenci nenabídl, což znamená, že princ a jeho žena by pro své vzácné cesty do Spojeného království už neměli k dispozici vlastní ubytování.

Deník napsal, že král spustil proces vystěhování několik dní poté, co na začátku roku do prodeje vstoupila autobiografie prince Harryho s názvem Spare (Náhradník).

V ní osmatřicetiletý vévoda ze Sussexu přišel s dalšími obviněními vůči členům královské rodiny a mimo jiné popsal incident, při kterém jej údajně jeho starší bratr William srazil na zem kvůli sporu ohledně manželky Meghan.

Informace o definitivním odchodu „Sussexů“ z Frogmore Cottage přichází dva měsíce před termínem korunovace Karla III., přičemž zatím není jasné, zda bude pár na akci pozván.

X X X

Milenecká trojice si užívá láskyplné soužití, jejich rodiny nesouhlasí

Angel Bailey, Tyler Haysová a Sam Vick žijí v jedné domácnosti a mají spolu partnerský vztah. S tím však nesouhlasí jejich rodiny a snaží se je od sebe oddělit. To ovšem trojici neodradilo a společné soužití je činí šťastnými. Na svém životě prý nespatřují nic zvláštního.

 Obě ženy nikdy předtím neměly blízký vztah s osobou stejného pohlaví, nyní si soužití s mužem i ženou pochvalují a věří, že jim to vydrží navždy. „Je to úžasné, rádi chodíme na společná rande a užíváme si života. Pro mnoho lidí je stále nepochopitelné, že nám to klape. Nejsme ale jediní na světě,“ sdělila trojice pro portál New York Post.

Otevřeně hovoří i o jejich sexuálním životě. Ve většině případů je Sam pouze s jednou z žen. Ve výjimečných případech jsou spolu všichni tři. Takto jim to prý vyhovuje a ženy na sebe nijak nežárlí. Naopak jsou rády, že jejich partner v tomto směru nikdy nestrádá.

„Hned na začátku vztahu jsme si stanovili všechny pravidla a hranice, za které nejsem ochotni jít. Díky tomu nám to tak maximálně klape, protože nedochází k žádnému nedorozumění,“ pokračovali.

Problémy jsou pouze s rodinnými příslušníky trojice, kteří s jejich soužitím nesouhlasí a přáli by si, aby se rozešli. Neustále prý před nimi musí vztah obhajovat. „Proč bychom se rozcházeli, když se milujeme?“ dodali.

X X X

Pocta Národního technického muzea Karlu Lopraisovi

Návštěvníci expozice Doprava v Národním technickém muzeu mají od 1. března 2023 možnost zhlédnout reprízu výstavy „Proč?… protože Karel Loprais“, kterou v roce 2021 uspořádalo Muzeum Beskyd s Karlem Lopraisem ve Frýdku Místku.

V malém výstavním prostoru, umístěném v pravé části dopravní haly, je díky množství fotografií ze soukromého archivu zachycen celý život a kariéra muže neodmyslitelně spojeného se závody Paříž-Dakar i se značkou Tatra. Návštěvníka ve výstavě uvítají dvě originální kombinézy na pozadí typického výjevu z pouštního motoristického klání. Další předměty tvoří celá zátiší s nádechem exotiky. K vidění jsou ale i dvě desítky modelů, zachycujících všechny „Lopraisovy Tatry“ – počínaje malými, ale pečlivě zpracovanými papírovými modely a konče detailně zpracovanou větší maketou.  Tomu všemu – a svými rozměry i celé výstavě – zdatně sekunduje opodál stojící skutečný závodní speciál, mohutná Tatra 815 4×4 „Puma“, nejúspěšnější český sportovní automobil všech dob, který je dnes součástí sbírek NTM.

 Nápad na výstavu vznikl v roce 2019, kdy bylo Karlu Lopraisovi 70 let. Myšlenka vznikla tak, že nikdy žádná výstava o něm nebyla a on se bránil. Myslel si, že to nikoho po těch letech nebude zajímat. Přátelé začali pomalu shánět nejen názory lidí, ale i všechny ty věci, místo, prostory, termín. A při té příležitosti se zjistilo, že toho zase není tolik, kolik by bylo potřeba, a tak se chodilo na burzy, na blešáky a shánělo se všude možně. Až jsme Karla Lopraise donutili k tomu, aby se i on ponořil do vzpomínek a do krabic, které má doma uskladněny a je toho hezká hromada,“ uvedla kurátorka výstavy Gabriela Daniszová.

 Jméno Karla Lopraise (4.3.1949 – 30.12.2021) je dostatečně známé naprosté nejširší veřejnosti. Ne každý ale ví, že právě Karel Loprais byl historicky nejúspěšnějším českým a československým automobilovým závodníkem. S vozem Tatra v letech 1988 až 2001 celkem šestkrát vyhrál kategorii kamionů v nejnáročnější automobilové soutěži světa, Rallye Dakar.  V průběhu let 2021 a 2022 se Národnímu technickému muzeu podařilo získat do svých sbírek nejúspěšnější z Lopraisových soutěžních speciálů, vůz Tatra 815 4×4 „Puma“, s nímž startoval v Rallye Dakar celkem čtyřikrát. V letech 1998, 1999 a 2001 zde s tímto vozem kategorii kamionů vyhrál a v roce 2000 dojel na druhém místě.  Již v době přebírání tohoto vozu do muzejních sbírek se pracovníci Národního technického muzea dohodli s kolegy z Muzea Beskyd ve Frýdku Místku a s Karlem Lopraisem a jeho rodinou, že v nejbližším volném termínu uspořádají v dopravní expozici NTM reprízu výstavy „Proč?… protože Karel Loprais“, kterou připravilo Muzeum Beskyd a v létě 2021 ji představilo ve frýdeckém zámku svým návštěvníkům.

Pražská repríza výstavy byla původně zamýšlena jako společná oslava úspěšné Lopraisovy sportovní kariéry, Karel Loprais však bohužel koncem roku 2021 nečekaně zemřel.  Výstava v Národním technickém muzeu se tak z oslavy stala poctou,“ připomněl Petr Kožíšek, dlouholetý kurátor automobilové sbírky.

V trezorové vitríně ve vestibulu muzea mají návštěvníci jedinečnou možnost spatřit cenu pro vítěze Rallye Dakar, sošku beduína, kterou získal Karle Loprais v závodě kamionů v roce 1995.

Vůz ze sbírky Národního technického muzea Tatra T815 zvaný Puma, nejúspěšnější český sportovní automobil všech dob. Speciální sportovní dvounápravový nákladní automobil s přeplňovaným, vznětovým, kapalinou chlazeným, čtyřdobým, vidlicovým osmiválcovým motorem OHV, umístěným podél uprostřed vozu a s pohonem všech kol. Zdvihový objem 15 874 cm3, výkon 440 kW (600 k), maximální rychlost 160 km/h. Výrobce: Tatra Trucks a.s., Kopřivnice, Morava. Výstava potrvá od 1.3. do 17.9. 2023. Bc. Jan Duda, Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností

X X X

Šéf francouzského fotbalu rezignoval. Le Graët je podezřelý ze sexuálního obtěžování a šikany

Předseda Francouzské fotbalové federace Noël Le Graët, který je podezřelý ze sexuálního obtěžování a šikany, rezignoval na funkci. V úterý to oznámila federace. Jednaosmdesátiletého funkcionáře už v lednu výkonný výbor na mimořádném zasedání suspendoval. V čele federace ho dočasně nahradil místopředseda Philippe Diallo.

 Le Graëta obvinila z dlouholetého sexuálního obtěžování hráčská agentka Sonia Souidová. V lednovém rozhovoru pro deník L’Équipe uvedla, že jí opakovaně dělal neslušné návrhy v letech 2013 až 2017. Pařížské státní zastupitelství ho následně začalo vyšetřovat.

Podobné obvinění vůči Le Graëtovi se objevilo již dříve. Francouzská ministryně sportu Amélie Oudéaová-Castéraová loni nařídila vládní audit poté, co média přišla s informacemi, že zaměstnanci svazu čelili zastrašování, vyhrožování a sexuálnímu obtěžování i ze strany předsedy.

Začátkem tohoto měsíce vyšetřování dospělo k závěru, že Le Graët již není způsobilý k řízení a reprezentaci sportu ve Francii, a upozornilo na jeho nevhodné chování k ženám. Le Graët jakoukoli vinu odmítl.

V čele svazu byl od roku 2011, jeho mandát měl vypršet na konci příštího roku. Terčem kritiky byl i kvůli nedávným neuctivým výrokům o Zinédinu Zidanovi. Krátce před odstoupením se dohodl na prodloužení smlouvy s reprezentačním trenérem Didierem Deschampsem do roku 2026.

 X X X

 Adamczyková je mistryní světa ve snowboardcrossu, při návratu po zranění neměla konkurenci

Česká snowboardcrossařka Eva Adamczyková se více než rok po zlomenině obou kotníků stala mistryní světa. Devětadvacetiletá reprezentantka nenašla ve finálové jízdě v gruzínském Bakuriani konkurenci a dojela si pro zlatou medaili.

Olympijská vítězka z roku 2014 Adamczyková v boji o medaile použila osvědčenou strategii, kdy v první zatáčce získala rychlost a vzápětí se dostala do čela.

Vypracovala si výrazný náskok před trojicí soupeřek. Dvacetiletá Australanka Jossie Baffová ji pak sice stíhala, ale nedohonila. Bronz získala pětinásobná mistryně světa a úřadující olympijská šampionka Lindsey Jacobellisová z USA.

„Tahle jízda byla asi nejlepší. Někde trochu foukalo, tak jsem se bála, že mi to kvůli větru moc nejede, ale naštěstí jim taky foukalo a neměly moc možností se vyvážet. Nejhorší bylo asi semifinále, tam mi nevyšel moc start, a pak jsem je předehnala. Teď jsem věděla, že tam jsou ty nejlepší holky, protože jsou ve finále,“ sdělila Adamczycková v cíli Radiožurnálu Sport.

Pro Adamczykovou je středeční zlato třetí medailí ze světového šampionátu. Vedle dvou titulů má ještě předloňský bronz.

 X X X

Sparta zvládla penaltové drama, jejím hrdinou je Kuchta. Do semifinále i Slavia

Sparťanští fotbalisté jsou v semifinále poháru, když zvládli drama v Liberci. Po remíze 2:2 nerozhodlo ani prodloužení, v penaltovém rozstřelu jako jediný minul domácí Červ. Mezi nejlepšími čtyřmi je i Slavia, která podle očekávání smetla druholigový Vyškov. Venku je obhájce trofeje Slovácko, které doma nestačilo na Bohemians. V semifinále jsou i České Budějovice, které zdolaly Brno. Los semifinále je 10. března.

X X X

ZADLUŽENÝ  HLOUŠKA

Bývalý fotbalový reprezentant Adam Hloušek dluží přes dvacet milionů korun. Obránce Zlína proto na sebe v zastoupení právníků podal insolvenční návrh. Hloušek má dluhy hlavně u bývalých spoluhráčů, ale dluží i úřadům.

 Podle veřejně přístupného insolvenčního návrhu neplatil Adam Hloušek ani pojištění, dluží finančnímu úřadu na daních, pohledávky má i v českých a polských bankách a dalších institucích, které své peníze už pravděpodobně nikdy neuvidí.

„Předpokládám, že když na sebe podal Adam Hloušek insolvenční návrh, tak využije možnost oddlužení, která dnes funguje a říká, že když do pěti let splatíte 30 procent svých dluhů, tak byste po pěti letech mohl začít fungovat od nuly,“ myslí si vedoucí sekce fotbalového práva advokátní kanceláře CEE Attorneys a zakladatel FHS EA, mezinárodní concierge agentury pro profesionální sportovce, Zdeněk Tomíček.

Proč se někteří sportovci dostávají do finančních problémů? „Je to o tom, že se lidé spolehnou na své okolí, které v nejhorších případech neplní, to co má. Člověk potřebuje svoji izolaci na to, aby se soustředil na to, v čem má být nejlepší, tedy sportovní aktivitě,“ popsal daňový poradce ze společnosti Deloyte Pavel Šnobl.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.