Dr. Vyvadil: Babiš neschopný opozice, ale i další politici, experti, zbavit se Fialy. Nabídky na stavbu metra DPP čelí výhrůžkám. Pekarové se vysmál kvůli průzkumu

Podivuje se tomu i exprezident Klaus, který založit ODS a Fiala stranu zničil. Ve čtvrtek byl na oslavě státního svátku Maďarska v Břevnovském klášteře v Praze a podivoval se neschopným politikům ČR. Dr. Vyvadil říká, že Babiš strategicky neschopný budovat opozici, která by převzala moc… Ale i řada jiných ostřílených a mladších politiků a odborníků v národě. Fotoreportáž z oslavy Maďarska přinese Špígl v příštích dnech.

Čím dál tím více to vypadá, že Andrej Babiš, jehož ANO jsem volil v posledních dvou volbách, ty příští může prohrát, protože ANO opět zůstane jako kůl v plotě.

Andrej Babiš je čím dál tím více užvaněný a sebestředný a rád se poslouchá. Jen nevím zda jeho mnoho hodinové bursleskní výlevy ve Sněmovně někdo mimo Sněmovnu poslouchá. Já tedy určitě ne…

A vlastně ani není jasné, zda vůbec se například svými výroky, že kritizuje Viktora Orbána, že si podal ruku s Vladimírem Putinem, se nesnaží získat hlasy některé ze současných vládních stran.

Navíc Orbán na rozdíl od Babiše, který v zahraničí dnes absolutně nic neznamená je americkými republikány vnímán jako jejich rozhodující spojenec a stane-li se proto Donald Trump americkým prezidentem, což platí stále fifty – fifty, stane se Orbán evropským spojencem USA číslo 1 a ostatní evropští politici budou muset trapně rychle převlékat kabáty…A co by dělal Babiš? Zůstane jako kůl v plotě

Jistě každý, kdo nevolil dnešní pětikoalici a i tehdy a zejména dnes musí chtě nechtě konstatovat že byla a je nepochybně geniální v strategie Fialy na spojení všech tehdejších opozičních sil včetně velmi diskutabilních Pirátů, a proto, kategorické odmítání Babiše, Schillerové a spol na konstruktivní spolupráci s SPD může logicky znamenat stejný výsledek jako v minulých volbách.

To, že SPD je velmi kritická k činnosti EU a zejména Evropské komise je přirozené, protože postupy Ulriky von der Leien v otázkách fanatického a často iracionálního prosazování Green Dealu, které do značné míry rozvrátilo evropské ekonomiky či totalitního prosazování proti Rusku, které přijetím absurdních sankcí proti Rusku, Rusko v podstatě posílilo, nijak logicky nezměnilo jeho chování, ale země EU vedlo k úpadku. Stejně tak současná fanatická podpora Izraele k vedení genocidního chování proti Palestincům narazila na drtivý odpor v samotné EU.

A mimochodem, což Babiš, který zjevně zahraniční police v celkovém kontextu nerozumí, určitě to nebude Biden, který na nás nepřetržitě vykukuje z každé reportáže našich médií, který bude určovat, jaký bude výsledek řešení současné izraelsko – arabské krize, ale bude to Babišem nenáviděné Rusko, Čína, Jihoafrická republika, Saudská Arábie, Irán, tedy mohutné uskupení zemí BRICS, tak jak se dotvoří na příštím summitu v Brazílii, neboť současná další světová krize na Blízkém východě je důsledkem neschopnosti USA zajistit jedině možné racionální řešení, tj vznik i samostatného státu Palestína. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

SMĚŠNÁ  SITUACE  V  ČR,  KDYŽ  PEKAROVÁ  S  FIALOU,  RICHTEROVOU  A  SPOL. ŘIDÍ  STÁT

I Kalousek by dopadl líp než Pekarová, řekl Zahradil. Šéfce TOP 09 se vysmál kvůli průzkumu.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) si na sociálních sítích rýpl do šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z koaliční TOP 09. Poukazoval na její neblahý výsledek v průzkumu důvěryhodnosti od agentury CVVM. Do diskuse se později vložil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Vám by důvěru vyjádřila jen vaše rodina, a to jenom proto, že byste ji přísně kontroloval,“ vzkázal Zahradilovi.

„Aspoň nějaká jistota v nejistém světě. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová obhájila podle této tabulky pozici nejméně důvěryhodného politika ze všech zkoumaných. Rozdíl mezi důvěrou (12 procent) a nedůvěrou (77 procent) je skutečně impozantní. To nedokázal ani Míla Vlček (bývalý předseda Sněmovny za ČSSD, pozn. red.) blahé paměti. Gratulace do TOP 09,“ rýpl si Zahradil do koaličních partnerů na sociální síti X.

 Člen ODS svým příspěvkem narážel na průzkum agentury CVVM, která zkoumala, jaké důvěře se těší vrcholní politici u české veřejnosti. Nejlépe na tom je prezident Petr Pavel, kterému podle výsledků průzkumu CVVM věří více než polovina občanů. Druhé a třetí místo obsadili lídři opozice – šéf ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura.

 Naopak Pekarová v průzkumu totálně propadla. Podle exministra financí Miroslava Kalouska by však Zahradil dopadl ještě hůř než šéfka TOP 09. „Pořád jste ještě politik, pane exkolego. Zkuste si to změřit na sebe. Bude to jednoduché. Důvěru vám vyjádří jen vaše rodina, a to jenom proto, že ji budete přísně kontrolovat,“ glosoval spoluzakladatel TOP 09.

Zahradil pak na Kalouskovu kritiku reagoval následovně: „Pane exkolego, ta galantnost vás šlechtí. Jsem si ale jist, že dokonce i vy byste měl lepší skóre než vaše paní předsedkyně.“

Názorové přestřelky Zahradila s TOP 09 nejsou ničím neobvyklým. „Pekarová je o tři levely hloupější než Babiš,“ prohlásil kupříkladu letos v březnu. Redakce CNN Prima NEWS tehdy oslovila Pekarovou i Kalouska, aby na ostrá slova zareagovali. Kalousek stručně sdělil: „Zásadně nekomentuji výroky pana Zahradila.“ Pekarová odpověď neposkytla.

Zahradil se také staví proti tomu, aby ODS v evropských volbách 2024 kandidovala společně s TOP 09 a KDU-ČSL. „Jistěže chce TOP 09 jít společně v koalici – jinak je budoucí počet europoslanců TOP 09 nula,“ dodal.

Ani Pekarová o Zahradilovi nesmýšlí zrovna pozitivně. „Slovy podporovatele čínských bolševiků se nezabývám, a tudíž si o nich nic nemyslím. Červenou kontrolkou by pro mě bylo, kdyby TOP 09 nebo mě osobně lidé typu pana Zahradila chválili,“ uvedla v srpnu pro CNN Prima NEWS.

X X X

EXPREMIÉR  ČR  PAROUBEK  NA  FÓRU  V  ČÍNĚ

Expremiér ČR Paroubek na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

V Pekingu 17. a 18. října probíhá světové fórum „Pás a stezka“ (Belt and Road). Projekt „Pás a stezka“ je v současnosti největší ekonomickou aktivitou světa. Před deseti lety vyhlásil čínský prezident tuto aktivitu, kterou podpořil uvolněním obří částky 1 bilion USD z čínských státních rezerv. Základní představa byla a je uvolňovat tyto peníze na investiční projekty v zemích, které se k projektu připojí formou půjčky s dlouhodobou splatností. Dnes už víme, že zejména v zemích třetího světa byly v rámci projektu postaveny nové dálnice, kvalitní silnice, rychlostní železnice, přístavy atd.

Díky projektu se zhruba ve 140 zemích, jež se zapojily do projektu, často velmi zásadním způsobem změnila infrastruktura. Vytvořily se statisíce nových pracovních míst a zvýšila se životní úroveň lidí.

Od Vietnamu po Srbsko či Portugalsko. Od Běloruska po Jihoafrickou republiku.

Summitu se v Pekingu zúčastní delegáti z cca 140 zemí z celého světa, včetně např. ruského prezidenta Putina anebo generálního tajemnika OSN Gutterese.

Západ, bohužel, srovnatelný projekt pomoci rozvíjejícím se ekonomikám nemá, resp. je se svou nabídkou- EU i USA – časově i objemove pozadu za Čínou.

Projev Jiřího Paroubka na mítinku projektu „Belt and Road“:

„Dámy a pánové, měl jsem tu čest se účastnit už dvou předchozích fór – summitů k projektu „Belt and Road“ v Pekingu.

Dnes je to tedy po čtyřleté přestávce třetí fórum, kde už je možné hodnotit výsledky, úspěšnost celého projektu.

Tento projekt přináší novou naději zemím třetího světa. Přichází s investicemi, které vytvářejí zejména novou infrastrukturu v podobě železnic, rychlostních silnic, dálnic, přístavů apod. Tedy projekty, které umožňují otevřít světu často izolovaná území států či státy (např. železnice z Číny do Laosu)

Tyto investice vytváří nové pracovní příležitosti a samozřejmě jsou hnací silou rozvoje obchodu a tedy rozvoje ekonomik desítek zemí. Podstatné je, že projekt „Belt and Road“ tak přispívá k rozvoji životní úrovně lidí v zemích, kde tyto investice jsou uplatňovány. Je to vlastně nejvýznamnější ekonomický projekt světového významu dneška. Je pro mě zajímavé slyšet výsledky, kterých je dosahováno v jednotlivých zemích.

Chci se ale zastavit u něčeho jiného. Je to programový materiál pod názvem „Globální společnost pro společnou budoucnost“, se kterou přišla vláda ČLR a prezident Číny Si.

Tak jak já to chápu, je to vlastně koncepce nové zahraniční politiky Číny. Na Západě bývají někdy zpochybňovány a zkreslovány záměry ČLR. Někdy se jedná o nepochopení, jindy o záměr. Ano, lidstvo je opravdu na rozcestí, jak se píše v tomto programovém materiálu. Vadí mně krátkozrakost nejbohatších států světa, které si za dlouhá desetiletí zvykly exploatovat přírodní zdroje a pracovní síly ve třetím světě ve svůj prospěch. Líbí se mně princip win-win přístupu mj. k využití nerostných zdrojů. Prostě éra kolonialismu je pryč a chudé země světa potřebují za poskytnutí přístupu ke svým zdrojům dostat férové peníze na financování zajištění nových zdrojů pitné vody, dostupného a kvalitního školství, dostupných léků atd.

Na východě evropského kontinentu probíhá válka, kterou si nikdo rozumný nepřeje. V nové koncepci čínské zahraniční politiky se hovoří o potřebě udržení míru, světové bezpečnosti a prosperity. Jsou to idealistické myšlenky, které jsou mi velmi blízké. Stejně tak myšlenka partnerství, ve kterém si země budou rovny. Je to cesta ke světu bez válek, sankcí, diktátu silných států a spravedlivějšího rozdělení světového bohatství. Bude nutné snížit negativní dopady současné krize na Středním východě na projekt „Belt and Road“. Jde o to, aby se konflikt nerozrostl. Jedna věc je odsoudit terorismus Hamásu, při němž jsou zabíjeni civilní obyvatelé a druhou věcí je právo Palestinců na důstojný život a vlastní stát.

Ekonomická krize, kterou přinesla pandemie covidu-19 se negativně promítla zejména v nejchudších zemích světa. Světové společenství by prostřednictvím OSN i na základě bilaterálních dohod klíčových zemí mělo zastavit spirálu zbrojení, která nás vrací do časů studené války. A která ve svých důsledcích snižuje životní úroveň obyvatel všech zemí.

To se bohužel týká i České republiky. Navyšování vojenských rozpočtů českého státu vede k tomu, že jsou omezovány výdaje v jiných oblastech, které jsou z hlediska životní úrovně lidí jednoznačně důležitější.

A ve velké části zemí třetího světa je soustředěna nesmírná chudoba. Stamilionům lidí chybí přístup k pitné vodě. Nemají základní prostředky k obživě. A to všechno by mohli mít, pokud by státy, které vynakládají ohromné sumy na zbrojení, např. desetinu těchto výdajů byly ochotné investovat do těch nejchudších zemí na řešení jejich problémů. Ve zdravotnictví, ve vytváření pracovních míst, vzdělávání etc. Investice do vzdělávání jsou klíčem k rozvoji zemí třetího světa. Konce konců příklad Číny může mít soudný člověk před očima.

Při svém vzniku před 74 lety ČLR byla zaostalou zemí s vysokou úrovní analfabetismu. Zejména za posledních třicet let Čína udělala obrovský pokrok v oblasti vzdělávání svého obyvatelstva a v rozvoji školství. To ji umožnilo ohromný hospodářský rozvoj s využitím nejmodernějších technologií, inovací, robotizace, automatizace a umělé inteligence. A zde se znovu vracíme k otázkám nové zahraniční politiky, kdy Čína úzce spolupracuje se všemi mezinárodními organizacemi a podporuje mír a boj proti chudobě – OSN, UNICEF, podporuje iniciativy na pomoc uprchlíkům atd.

Rád bych, aby se jednotlivé země rozvojového světa vydaly touto cestou, kterou zvolila Čína. Je to cesta boje proti chudobě a růstu životní úrovně lidí. A to je myslím smysl, alespoň podle mého názoru, politiky a projektů jako je Belt and Road.Ing. Jiří Paroubek, server vasevec.cz

X X X

ELEKTŘINA  MŮŽE  BÝT  V  ČR  LEVNĚJŠÍ

Zbyněk Fiala: Elektřina může být levnější

Reforma trhu s elektřinou EU rozšiřuje prostor pro samovýrobu a obnovitelné zdroje. České firmy jsou na to připraveny a těší se na další impulz, kterým bude dlouho odkládaný zákon o komunitní energetice.

Zima je na krku. Čeká nás prosolená břečka, ve které se protáčejí gumy, a účty za elektřinu a plyn, nad kterými se protáčejí panenky. Nemá cenu rozebírat, že Česko je v zajetí uhlobaronů a energetických velmožů, kteří dokázali vyvařit z nejlevnější výroby nejdražší tržní ceny. A vláda to dokázala doplnit strašlivými výdaji z rozpočtu, takže k nejvyšším cenám jsme přidali ještě nejrychlejší růst státního dluhu.

Není pravda, že se o tom nesmí mluvit. Může, ve sněmovně se to teď probíralo – a občas i hřmělo – dnem i nocí v debatě nad návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Pysky se třepily, ale co z nich lezlo, to se nikdo nedozví. Máme sice svobodu slova, ale tuto svobodu vlastní pár oligarchů a jejich média. Nemají důvod zpochybňovat něco, co jim tak vyhovuje.

Z největšího srabu nám občas pomůže Brusel. Prožívá sice podobné konflikty jako u nás, ale nabízí trochu dynamičtější vývoj a občas z něj vypadne něco pozitivního, s čím se dá pracovat. Teď například nové příležitosti, jak vyklouznout ze škrtidla energetického trhu. Pomocí vlastní výroby, pochopitelně.

Samozřejmě, že Brusel může za ty strašidelné ceny elektřiny centrálních dodavatelů. Jsou produktem úmyslně protlačované naivní úvahy, že nejlevnější řešení nalezne trh na společné energetické burze. Připomeňme, že cena elektřiny vzniká na základě ceny z nejdražšího zdroje, který ještě našel poptávku. Tou je dnes elektřina z plynových zdrojů.

Ale jaká je v tom dnes role skutečného trhu? Žádná. V Evropě nejběžnější a nejlevnější ruský plyn je omezován sankcemi, plynovod Nord Stream II byl vyhozen do vzduchu, a pokud se něco z Ruska doveze, tak tajně v podobě kapalného plynu, který vypadá úplně stejně jako ten americký. Dokonce je i stejně drahý.

Jenže elektřinu si mohu vyrábět i sám. A chystaná reforma trhu s elektřinou, která byla dohodnuta 17. října v Bruselu ministry průmyslu a energetiky, rozšiřuje prostor pro takovou výrobu mimo dosah centralizovaných zdrojů.

S energetickou burzou a jejími mechanismy tahle reforma nepohnula ani o chlup. S jinými věcmi ano. Zvyšuje se ochrana koncového zákazníka a počítá se s větší rolí obnovitelných zdrojů, které jdou mimo tento systém. Nejde o žádné zázraky, spíše shrnutí nejlepší praxe ze zemí, kde už to z větší části funguje. Já to četl z té zastíněné strany. Je to zároveň výčet toho, čemu u nás velcí hráči účinně brání, aby nepřišli o extrémně výnosný trh s drahou elektřinou.

Zatím známe jen základní obrysy reformy, které mohou být ještě ovlivněny Evropským parlamentem, a pak pochopitelně premiéry a prezidenty v Evropské radě. Výčet dohodnutých opatření nabízí přehledně David Tramba v Ekonomickém deníku.

Státní dotace obnovitelných zdrojů a jádra může mít podobu rozdílové smlouvy (contract for difference), která při nízkých tržních cenách pomůže výrobci, aby dosáhl na dohodnutou návratnost investice, ale zavádí i cenový strop. Nadměrný zisk nad tímto stropem musí výrobce odevzdat státu a lze jej pak použít na dotace spotřebitelů nebo na podporu obnovitelných zdrojů či jiná opatření ve prospěch snížení nákladů konečných zákazníků. Tato „dvousměrná“ metoda (cenová podlaha a strop) je povinná pro všechny případy podpory v dlouhodobých kontraktech.

Jinou formou zajištění výnosu z obnovitelného zdroje je dlouhodobá smlouva o přímém nákupu elektřiny od výrobce (Power Purchase Agreement, PPA) distributorem nebo obcí či městem, obyčejně na 3 až 15 let. Uzavírá se na začátku investice a je důležitá také pro úvěrující banku, že bude z čeho splácet půjčené peníze. Je to nejlepší urychlovač rozvoje obnovitelných zdrojů a komunitních projektů, protože výrobci si prostřednictvím PPA vyjednají garantovaný výnos a spotřebitelé zase dlouhodobou cenu. Platí to zejména pro investičně náročné projekty jako jsou solární nebo větrné parky.

Evropská rada ministrů průmyslu se na zmíněném jednání dohodla, že členské státy podpoří využívání dohod o nákupu elektřiny tím, že odstraní neodůvodněné překážky a nepřiměřené nebo diskriminační poplatky. Stát může podporovat systémy záruk. Podporováno je také sdružování poptávky po PPA.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/10/17/reform-of-electricity-market-design-council-reaches-agreement/ 

Jedním z úkolů, který tato reforma trhu s elektřinou přináší, je tedy právě tato podpora sdružování poptávky pro smlouvy o nákupu elektřiny. To je důležité pro posilování cenové stability. Pro stabilitu energetického systému je zase důležité sdružování výrobců, aby mohli nabídnout funkci agregátora, který by z těch tisíců fotovoltaických panelů, na které různě svítí a nesvítí, udělal plynulejší tok elektřiny.

Čím víc budeme mít chytrých elektroměrů, které měří průběžně jak odběr ze sítě, tak dodávky z fotovoltaiky a dalších vlastních zdrojů do sítě, tím častěji budeme moci využít další novinku zaváděnou touto reformou. Tou je právo koncových zákazníků uzavírat smlouvy s dynamickým určováním ceny elektřiny podle aktuální situace na trhu. Pak se dá využít toho, že na spotovém trhu se mění cena elektřiny každou půlhodinu, nebo i v kratším intervalu. Praktický příklad: V poledne je elektřina levná, protože vyrábějí všichni, lze tedy výhodně nakupovat pro dobíjení baterek. Večer je odběrní špička a elektřina je drahá, proto čerpám z baterek.

Zatímco v Bruselu se o těchto věcech mluvilo abstraktně, v Praze proběhl veletrh moderní energetiky Smart Energy Forum, kde to bylo k vidění. Byly tam novinky fotovoltaiky ze všech stran, včetně všech krabiček a vychytávek, nabíječek, baterek nebo tepelných čerpadel.

Nejsem specialista, můj pohyb po veletrhu byl dost náhodný. Tohle jsou tedy náhodné perly. Zrovna pro tu práci s dynamickou cenou elektřiny nabízí česká technologická firma SOMI propojení fotovoltaiky s umělou inteligencí. Ta sleduje předpověď počasí, spotové ceny na trhu, stav baterie a zvyky domácnosti nebo podniku, a z toho vyhodnotí, jak nejvýhodněji rozdělovat elektřinu z panelů nebo pořizovat nákupy ze sítě. Programátorem této umělé inteligence je Martin Branný.

Uvedený systém má výrazně zkracovat ekonomickou návratnost investice do fotovoltaiky někam k pěti letům. I když mě u jiného stánku varovali, ať na taková čísla nedám, protože každý individuální systém je jiný. Ale něco na tom bude, SOMI roste, nabírá lidi a chce mít letos tržby kolem tří miliard korun.

Na komunitní energetiku se chystá Benekov podnikatele Leopolda Bendy z Horního Benešova. Před časem jsem ve firmě natáčel Nedej se (ČT 2) o komunitním projektu na Opavsku, který tam pomáhá organizovat. Tenkrát byl jeho výrobní novinkou domácí kombinovaný agregát na výrobu tepla a elektřiny ze štěpky, letos to byl menší domácí větrník s výkonem do 3 kW. Ale Benekov se zabývá hlavně ucelenými systémy, jak to všechno propojit a řídit.

Na zákon o komunitní energetice jsou tam pěkně natěšeni. Chápou, proč to vázne. Lobbisté z centrální energetiky do toho hážou vidle silou hodnou oštěpařských olympioniků. Snaží se zabránit navrtání přiliš velké díry do extrémně lukrativního trhu s elektřinou. Ale jsou tu bruselské termíny, na které je vázána pomoc z evropského Modernizačního fondu. Zákon musí být venku do konce tohoto roku a platit nejpozději po dalším roce. Čeká nás tedy posledních 14 měsíců zdržení. To už se dá vydržet, jak se říkalo na vojně, i s holým zadkem na rozpálených kamnech.

Stánek Solar z Družstevních závodů Dražice – strojírna mě zaujal elegantním bateriovým systémem, který je schopen pracovat i při nízkých teplotách, tedy když o to jde nejvíc, v zimě. Jejich specialitou je kombinace akumulačních kapacit baterky a boileru. Ale také oni jsou dnes hlavně instalační firmou, která dává dohromady ucelené systémy ze špičkových dovezených prvků. Podstatná je česká záruka – berou to na sebe. Kdybyste se chtěli hádat osobně, je to jen cesta do Benátek nad Jizerou.

Nakonec si nechávám hvězdu ochablého třpytu HE3DA. To je ta baterka s nanomateriály a 3D uspořádáním, čímž se liší od malých ruliček velikost AA, ze kterých je poskládáno všechno ostatní. Baterka HE3DA je bezpečná, nehořlavá a téměř stoprocetně recyklovatelná. Dá se rozebrat na znovuvyužitelné prvky i ručně, za pár minut. Také o HE3DA jsem před časem natáčel v malém závodě v Letňanech.

Nový velký závod Magna Energy Storfage (MES) mají v severomoravské Horní Suché a už dávno měl běžet naplno, leč stále spíše pokulhává a vyrábí kusovku. Originální konstrukce baterky vynálezce Jana Procházky, který má stěny polepené patenty z celého světa, je prostě náročnější, než se zdálo. Poslední zpráva: Největší problém je se separátory, které se vyrábějí v Letňanech a vozí do Horní Suché. Výrobu je třeba přenést na Moravu a rozšířit. Má to řešit investice srovnatelná s tou úvodní. Ale tohle už je prý zvládnutelné v krátkém čase.

Neměl bych zapomenout ještě na jednoho důležitého českého partnera, se kterým se přímo nesetkáte, ale pomůže vám. Je to Česká fotovoltaická asociace, která na svém stánku nabízela hlavně Spotřebitelský fotovoltaický kodex. Ptejte se, zda firma, na kterou se chcete obrátit s instalací, tento kodex dodržuje. Nebo se neptejte, a pak se nedivte.

V uvedeném kodexu jsou docela podstatné detaily. Například, že po celou dobu instalace bude přítomná aspoň jedna osoba, která složila úspěšně zkoušku profesní kvalifikace Elektromontér fotovoltaických systémů, kterou provádí Cech akumulace a fotovoltaiky. Tedy žádní kutilové, kteří se to učí u vás na střeše, aby pak nabídli příležitost hasičům, kteří se potřebují naučit hasit fotovoltaický požár.

Jak vidíte, dole je to na ten impulz z Bruselu docela připraveno. Vaše elektřina může být opravdu levnější, i když se budou „velcí klucí“ stavět na hlavu. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Kdyby se Izrael choval jako Evropský parlament, už by neexistoval, říká David Shorf

Izrael je jeho druhým domovem a mezi Izraelci má mnoho přátel, s kterými je denně ve spojení. Když se dozvěděl 7. října o velkém teroristickém útoku Hamásu na Izrael, první, co mu došlo, že to je jak sám říká „konec normality.“ Hostem pořadu Rozstřel moderátora Jaroslava Plesla je bývalý novinář, také příslušník izraelské armády a dnes párový terapeut David Shorf.

 Izraelci elci teď vědí, že Hamás pochytají, zlikvidují a že situaci zkonsolidují. Ale také vědí, že je zcela jasné, že budoucnost Izraele ohrožuje Bibi Netanjahu víc než Hamás, takto silně vlastně zaznívají tamní hlasy, protože on pro ně znamená nebezpečí a ztrátu občanských práv, což znamená implozi státu. O tom je podle průzkumu deníku The Jeruzalem Post přesvědčeno 85 % lidí. Podle nich musí za to vše Netanjahu převzít a přijmout zodpovědnost,“ říká Shorf.

Netanjahu jako symbol zklamání

A byť izraelský premiér Benjamin Netanjahu začínal být hodně nepopulární už před útoky, nyní pro Izraelce znamená patnáct let stabilní destrukce státu. „To, před čím mnoho lidí varovalo, že Netanjahu je zkorumpovanej člověk, který se obklopuje zkorumpovanými věrnými lidmi, s armádou si hraje jako s hračkou, armáda mu hlídá kamarády na soukromých večírcích, se teď potvrdilo. Oni Netanjahua označují za velkého narcise, který nikdy nepřizná vinu, ani teď. Ale už i jeho řeč těla ukazuje, že není v pohodě. Tento způsob zkorumpovaného řízení státu se nakonec ukázal, že během útoků naprosto selhal.“

Jak velká nyní panuje v Izraeli obava, že situace přeroste do většího konfliktu? Podle Shorfa ukazují debaty mezi Izraelci, že o tomto nepřemýšlí a že spíš vnímají vnitřní situaci jako číslo jedna. „Oni se vůbec nebaví o tom, jestli někde je nějaký Írán. Řeší Hizballáh a Hamás, to znamená, jestli si mají dávat pozor na to, co se děje na severu a snad už je armáda zkonsolidovaná a ví, že mají prostě zničit Hamás dole v Gaze. Nikdo nemluví o tom, že se mají zničit šéfové Hamásu v Kataru, nikdo nevolá po mezinárodním konfliktu jako ve filmu Mnichov.“

Kdy bude pozemní operace?

„Ptal jsem se svých izraelských kamarádů, kdy myslí, že dojde k pozemní operaci. Na co se vlastně čeká? A oni mi říkají: Nemáme plán úniku a nemyslíme, že ho někdo má. Izraelci teď nepočítají s tím, co bude zítra, co způsobí jaká akce. Válka je chaos. Lidé se mě v různých podcastech ptají, zda je možné v tunelech zachránit rukojmí na neznámém územím v Gaze. Já odpovídám: Možná ano, možná ne. Oni se samozřejmě cvičili v tunelech před pěti lety, tehdy to bylo nový, teď už to není nový. Tedy existuje výcvik bojů v tunelech, ale tahat tam dvě stě lidí, který nevíš, kde jsou, jak jsou zranění a u toho si myslet, že se to povede?“

„Všimněte si, že oni teď třeba neslibují a neříkají nic o rukojmích. Prostě celá rétorika je, ten narativ je, že jdou zničit Hamás v Gaze. Oni říkají: Musíme jít zničit Hamás, jo, i když nemáme exit strategy (únikovou strategii, pozn. red.), to jinak nejde. A rukojmí jsou pravděpodobně mrtví. A možná, že je lepší, když jsou mrtví, protože pak je jisté, že už netrpí.“

Byť celý svět napříč kontinenty vyjadřuje Izraeli podporu a solidaritu, podle Shorfa Izraelci zároveň moc dobře vědí, že taková podpora nikdy nevydrží věčně. „Vezměte si, že oni se cítí sami hned dvakrát. Jak dlouho vydrží svět fandit Izraelcům proti Palestincům? Týden? Jo, do prvního zabitýho civilisty v Gaze. Takže jsou sami mezinárodně a pak jsou sami bez státu, protože ten teď při útocích jako stát nezafungoval a vezměte si, že jejich armáda vypadá tak, že si tam na parkovištích vyměňujou nějaký vybavení pro vojáky a pro ty zachráněný a pro rodiny.“

Chůze mezi minami

„Je to Blízký východ, je to Orient. Izraelci moc dobře vědí, kde se nacházejí a aby přežili, tak se musí tvářit jako mača. Musí být nekompromisní. Nás se bojte, my velíme, my nemáme žádný zábrany. Kdyby to neměli, kdyby se chovali jako Evropský parlament, už by neexistoval stát Izrael, protože to okolí to pak vnímá jako obrovskou slabost. V tomhle všem se musí orientovat, tedy navenek hrát pro západní partnery, s kterým jsou spojenci, ten kultivovaný stát demokratického typu, západní parťák, jo, jsme prostě Američané nebo Evropané, nebo co si vyberete. Ale v tom orientálním smyslu musí jednat s arabskými státy, takže musí vlastně mluvit dvojí řečí. V tom je to chůze mezi minama, protože vždycky se něco pokazí, buď se naštvou Evropani, nebo se naštvou Američani.“

Kdyby se Izrael choval jako europarlament, už by neexistoval, říká David ShorfRozstřel

 O vymazání Hamásu z povrchu zemského hovoří lídři Izraele jako o hotové věci, ale jak reálné to je? „Hamás je jako zánět v těle. A na ten potřebujete antibiotika a těmi je izraelská armáda. Zabíjíte ten zánět a když ale antibiotika nedoberete, tak tam zůstanou čtyři a zase se zánět rozšíří. Myslím si, že toho lze dosáhnout, že lze vymýtit ten zánět, pokud budou Izraelci moc chtít, bude to ale za vysokou cenu ztráty lidských životů. Nutno říct, že dnes už izraelská armáda taky nechce tak bojovat jako třeba v Jomkipurské válce v roce 1973. Nejsou už připraveni ztrácet ve válce opět tolik vojáků,“ připomíná Shorf.

Jak se k sobě vlastně má Fatah a Hamás? Komu může jednou patřit Gaza? A jak bude muset opět dojít ke sbližování vztahů mezi Izraelci a Palestinci? I na tyto otázky se dozvíte odpověď v kompletním videorozhovoru Jaroslava Plesla s Davidem Shorfem.

X X X

DEMONSTRACE  V  NĚMECKU,  HOŘELA   AUTA

Propalestinský dav v Berlíně zapaloval auta, na synagogu přiletěly molotovy

Noční propalené shromáždění v Berlíně opět doprovázely násilnosti, dav zapálil několik aut, útočil na policii a skandoval antisemitská hesla. Policie uvedla, že několik policistů a kolemjdoucích utrpělo zranění. V noci na středu dvojice neznámých útočníků hodila zápalné lahve na židovské komunitní středisko se synagogou.

V uplynulých dvou dnech během protizraelských demonstrací v Berlíně utrpělo zranění 65 policistů, uvedla policejní mluvčí. Ta doplnila, že zadrženo bylo 174 lidí. Incidenty v Berlíně opakovaně odsoudila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.

„V těchto dnech se v Německu soustředíme na ochranu židovských zařízení a všech Židů. Chci znovu jasně odsoudit, co se v noci v berlínských ulicích děje,“ řekla. „Ano, máme velkou svobodu shromažďování, proto je také v pořádku, když lidé na ulicích demonstrují. Co ale není v pořádku, jsou násilnosti a už vůbec ne proti policistům,“ dodala. Také německý kancléř Olaf Scholz v parlamentu ostře kritizoval protižidovské protesty. Prohlásil, že vše má své meze a že Německo takové chování nestrpí.

Nejvíce dramatická situace v noci byla v berlínské čtvrti Neukölln, kde se dav shromažďoval od středečního večera i přes zákaz propalestinských manifestací. Tento zákaz platí kvůli obavám z protiizraelských nálad.

Část účastníků akce házela po policii lahve, kamení či petardy a vykřikovala hesla na podporu Palestiny a urážející Izrael.

Policie uvedla, že dav zapálil několik aut a že požár se rozšířil i na strom a že zajišťovala bezpečnost zasahujícím hasičům. Podle agentury DPA shořela čtyři auta a také jedna dodávka.

Další noční propalestinská shromáždění se konala mimo jiné v Kasselu či ve Frankfurtu nad Mohanem. Zatímco v Kasselu zůstala manifestace poklidná, ve Frankfurtu se rychle vyhrotila. Policie zde dav rozehnala vodním dělem.

Policie na sociálních médiích čelí od některých lidí kritice, že proti demonstrantům zasahuje brutálně. Takto se přes internet rozšířila zpráva, že v berlínském Neuköllnu při středečním zákroku policie zemřel 13letý hoch. Policie tuto informaci popřela a uvedla, že někdy musí k překonání odporu demonstrantů použít fyzickou sílu. „Ano, dochází tak ke zraněním podezřelých osob a útočníků. Nikdo ale včera nezemřel,“ uvedla policie. Ta poznamenala, že sama je při takových zásazích terčem útoků kamením, dělobuchy či hořlavinami.

Největší německé policejní odbory GdP k dění v Berlíně uvedly, že jsou to následky náboženské války, ve které jsou policisté terčem náboženského fanatismu. Deník Tagesspiegel napsal, že v jedné z telegramových skupin, ve které se demonstranti domlouvají, jeden z debatujících vyzýval, aby se ze čtvrti Neukölln udělala druhá Gaza.

Německá poslankyně za Zelené Lamya Kaddorová, která je syrského původu a která stála u vzniku Liberálně-islámského spolku, chce, aby se se islámské organizace v Německu od antisemitismu jasně distancovaly. Pokud tak neučiní, chce s nimi omezit spolupráci.

Protesty v Německu vypukly po úterním výbuchu v nemocnici v Pásmu Gazy, kde podle palestinských úřadů ovládaných radikálním hnutím Hamás zemřely stovky lidí.

Zatímco Hamás připisuje odpovědnost izraelskému bombardování, Izrael tvrdí, že nemocnici zasáhla palestinská raketa. Židovský stát, který na svou obhajobu předložil řadu videí a snímků, rovněž zpochybňuje počet obětí.

X X X

Přibývá nebezpečné žloutenky C. Vázne hledání nakažených, problém je i s léky

 Přibývá zrádné žloutenky C, která ničí játra a bez včasné léčby zabíjí. Světová zdravotnická organizace usiluje o její vymýcení. Česko ale ve společném tažení pokulhává. Nezavedlo doporučené testování těhotných, řada lidí o své nemoci neví a nejsou léky pro všechny.

Zatímco v uplynulých devíti letech evidoval Státní zdravotní ústav za tři čtvrtletí průměrně 685 nově odhalených případů žloutenky C, letos do konce září je jich už 993. Zhruba tolik jako bývalo dříve za celý rok.

Výrazný nárůst potvrzují také data z věznic. „Každá prohlídka při nástupu do vazby či výkonu trestu zahrnuje mimo jiné vyšetření protilátek proti virům žloutenky C,“ říká mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. „Zatímco loni mělo protilátky přes 37 procent vyšetřených a následné testy prokázaly nemoc u necelých dvanácti procent, letos má protilátky každý druhý a nakažený je každý pátý,“ uvádí mluvčí.

Umíral doma a bylo to děsivé. Nechodil, měl bolesti, krvácel ze všech tělních dutin. Žádal, ať přinesu jeho zbraň. Chtěl se zastřelit.

X X X

Zeman do Lánské obory smí. Ale ne sám s Balákem, říká kancléřka Vohralíková

Bývalý prezident Miloš Zeman si v rozhovoru pro MF DNES postěžoval, že mu nová šéfka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková zakázala vstup do lánské obory. Vohralíková s tím ale nesouhlasí a proti exprezidentovu tvrzení se ostře ohradila. „Zakázat mu přistup by mě ani v duchu nenapadlo,“ říká kancléřka.

 „Nedávno mi zakázala navštěvovat Lánskou oboru, kam jsem dříve rád jezdil. Bral jsem to s úsměvem jako drobnou zlomyslnost malého člověka. Ale přesto mi to bylo trochu líto,“ uvedl Zeman v rozhovoru.

Vohralíková s tím ale nesouhlasí a proti exprezidentovu tvrzení se ostře ohradila. „Panu bývalému prezidentovi jsem do této doby povolila navštívit oboru dvakrát, tedy pokaždé, když o to požádal,“ vysvětluje.

Předchůdce Vohralíkové ve funkci kancléře Vratislav Mynář ovšem trvá na tom, že bývalý prezident Miloš Zeman mluvil pravdu a skutečnost naopak zkresluje Jana Vohralíková.

„Pan prezident obdržel na konci mandátu oficiální písemné potvrzení, že může doživotně a volně navštěvovat Lánskou oboru. Měl z tohoto potvrzení opravdovou radost, lánskou přírodiu si totiž zamiloval. Nová prezidentská administrativa toto povolení fakticky zrušila, když zavedla povinnost pro pana prezidenta žádat úřední cestou povolení o vstup do Lánské obory. A to přímo paní kancléřku Vohralíkovou. Navíc byly pro vstup stanoveny nové podmínky,“ napsal MF DNES Mynář s poukazem na tvrzení kancléřky, že Zeman musí mít do Lánské obory jí schválený doprovod.

„Je to jistě právo nového vedení prezidentské kanceláře, ale ve vztahu k panu prezidentovi, byť teď bývalému, to lze považovat za zcela zbytečné, malé a vlastně velmi smutné,“ dodal Vratislav Mynář.

 Z konverzace, kterou má redakce MF DNES dispozici, vyplývá, že současný ředitel Lesní správy Pavel Rus odkázal Miloše Zemana, aby o vstup požádal oficiální cestou.

„Z důvodu dodržení oficialit k instituci Kanceláře prezidenta republiky a jeho podřízených organizací, jež je panu prezidentu Miloši Zemanovi i Vám, s ohledem na pracovní pozice nedávné minulosti vykonávané pro předně zmíněné instituce známo, je nutné řádnou korespondenční cestou požádat o schválení návštěvy Lánské obory samotnou Kancelář prezidenta republiky,“ uvedl Rus ve zprávě.

Větší část tří tisíci hektarové obory, která přiléhá k sídlu českých prezidentů, totiž není veřejnosti přístupná. Vstup je možný jen do zámeckého parku a tzv. ukázkové obůrky s vyhlídkou na vysokou zvěř.

Kromě Baláka i někdo z Lesní správy

„K návštěvě jsem měla jedinou připomínku, ze kromě pana Miloše Baláka, kterého si pan bývaly prezident vyžádal, ho bude doprovázet i někdo z Lesní správy,“ vysvětluje Vohralíková. „Zakázat mu přistup by mě ani v duchu nenapadlo“, uzavírá kancléřka.

Miloš Balák byl ředitelem Lesní správy Lány v době prezidentování Zemana a ten si svého ředitele oblíbil.

Když byl v roce 2022 odsouzen ke třem letům vězení, peněžitému restu a čtyřletému zákazu činnosti za ovlivnění veřejné zakázky na zpevnění břehů přehrady Klíčava v lánské oboře, Zeman mu krátce poté udělil milost.

Odsouzen byl ale i v další kauze, Balákovi v polovině března soud pravomocně potvrdil peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti za těžbu kamene v oboře. Balák také žaluje Hrad kvůli výpovědi z domu, který má v Lánech pronajatý.

Podle serveru Aktuálně.cz zabavili vyšetřovatelé Národní centrály proti organizovanému zločinu Balákovi desítky zvířecích trofejí a porcelán. Teď musí policistům doložit původ věcí, jinak mu je nevrátí. Původně totiž ležely v garážích lánské správy.

X X X

Soud vrátil spor Parkanové k novému jednání. Exministryně žádá 8,5 milionu

Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat sporem bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) a ministerstva spravedlnosti kvůli odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA. Odvolací senát zrušil část rozsudku, který letos v březnu zamítl nárok bývalé političky na 8,5 milionu korun.

Ministerstvo se ženě už dříve omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. Prvoinstanční soud v březnu uvedl, že byla částka dostačující. Nejvíce Parkanová žádala za zdravotní a psychické problémy, které jí celá kauza způsobila.

Nákup čtyř transportních letounů zhruba za 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.

Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyni Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem. Soudci označili za nesmysl i tvrzení obžaloby, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji nevyhodil z vlády.

X X X

Policie obvinila osm lidí z kuplířství. Kvůli stránkám Sex.cz a dalším webům

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) minulý týden obvinili osm lidí a jednu firmu z kuplířství a účasti na organizované zločinecké skupině. Server Lidovky.cz už minulý týden uvedl, že se jedná o skupinu kolem webu Sex.cz a podnikatele Andreje Anastasova.

„Kriminalisté NCOZ se případem s krycím názvem Markýz zabývali od května roku 2022. Úkony trestního řízení byly realizovány na celém území České republiky, zejména v Praze a ve Středočeském kraji. Zadrženo bylo osm lidí,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Policie neuvedla jména firmy ani obviněných. Weby Sex.cz a další jsou momentálně nedostupné, jak uvedl server Lidovky.cz již minulý týden. Za kuplířství a účasti na organizované zločinecké skupině obviněným hrozí tresty vězení od dvou do 10 let.

„Organizovaným provozováním inzertních webů měly obviněné osoby kořistit z poskytované prostituce, kdy svým jednáním po velmi dlouhou dobu podle našich závěrů měly získat neoprávněný prospěch v řádech několika desítek milionů korun,“ konstatoval Ibehej.

Policie zabavila majetek za 63 milionů korun

Kriminalisté podle něj jako výnos z trestné činnosti zajistili majetek za zhruba 63 milionů korun. „Jednalo se zejména o nemovitosti, slitky zlata, finanční prostředky na bankovních účtech i v hotovosti a motorové vozidlo,“ podotkl mluvčí.

Dodal, že státní zástupce u jedné osoby podal návrh na vazbu. „,Nicméně rozhodnutím soudu byla osoba ze zadržení propuštěna na základě nahrazení vazby slibem,“ uvedl Ibehej.

Na webu Sex.cz a dalších sexuální pracovnice nabízely své služby. Stránky navštěvovaly stovky tisíc lidí týdně. Ačkoli je nabízení sexu za úplatu legální, nesmí z něj profitovat třetí strana. Podle trestního zákona kuplířství se dopustí ten, „kdo jiného přiměje, zjedná, najme, zláká nebo svede k provozování prostituce“.

X X X

Bombové hrozby ve Francii pokračují. Evakuovat se muselo několik menších letišť

Ve Francii i ve čtvrtek museli evakuovat několik letišť kvůli výhrůžkám bombovým útokem. Podle zdrojů agentury AFP výhrůžky dostalo 14 letišť, z nichž osm provedlo evakuaci. Země zaznamenává větší počet anonymních vyhrůžek od konce minulého týdne. Podle ministra spravedlnosti Érika Duponda-Morettiho jsou anonymní oznámení dílem vtipálků.

 Podle informací agentury AFP se dnešní evakuace týkaly spíše menších letišť v regionech, například v Nantes, Bordeaux, Lille či Montpellieru. Úřad pro civilní letectví (DGAC) jen potvrdil, že „několik letišť ráno obdrželo výhrůžky atentátem“, aniž uvedl podrobnosti.

Kolem poledne nařídilo evakuaci i letiště EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg, které sdílí Francie, Švýcarsko a Německo. Ani tam ale žádnou bombu nenalezli a evakuace jen způsobila zpoždění v odbavování.

Vlnu anonymních výhrůžek francouzská letiště zaznamenala již ve středu. Podle vyjádření ministra dopravy Clémenta Beaunea výhrůžky způsobily ve středu evakuaci 15 letišť, mnohá zpoždění a zrušení 130 letů.

Evakuaci dnes musel znovu nařídit kvůli výhrůžce bombou také zámek ve Versailles. Od soboty se tak stalo počtvrté.

Podle agentury AFP se anonymní výhrůžky začaly v zemi množit od pátečního útoku na škole ve městě Arras, při kterém zemřel učitel. Ministr spravedlnosti Dupond-Moretti však ve středu uvedl, že za anonymními oznámeními stojí „vtipálci, malí klauni“. „Dopadneme je a potrestáme,“ řekl ministr. Tvrdými tresty pohrozil autorům výhrůžek i ministr dopravy Beaune.

X X X

  Odborníci varují před soutěžením pouze na cenu. Kvůli vyřazení nejnižší nabídky na stavbu metra D ale DPP čelí výhrůžkám

 Přestože se mnoho odborníků na veřejné zakázky ve veřejném sektoru shoduje, že ne všechny projekty by se měly soutěžit jen na nejnižší cenu, praxe zatím vypadá jinak. Ukazuje se to například v případě tendru na výstavbu pražského metra D. Pražský dopravní podnik (DPP) vyloučil sdružení firem PORR, Vinci a Marti (PVM) z tendru na stavbu druhé části z Olbrachtovy na Nové Dvory kvůli nízké nabídkové ceně, která nebyla zdůvodněna, a nesplnění podmínek pro harmonogram výstavby. Dopravní podnik uvedl, že členové komise čelí výhrůžkám a zastrašování. Stavební společnost Vinci Construction CS pak podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání podvodu. 

Výstavba druhého úseku pražského metra D je s cenou blížící se 30 miliardám korun suverénně největší stavbou v ČR. Nabídnutá cena PVM byla o zhruba tři miliardy nižší, než stanovil znalecký posudek. Vyplývá to ze zdůvodnění vyloučení sdružení z tendru. Dopravní podnik kvůli tomu čelí mediálním útokům a firmy hrozí žalobami. Zástupci podniku dokonce podali na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli pokusu o vydírání členů hodnoticí komise.
V e-mailu podle nich neznámý pachatel například vyhrožoval členům komise, že půjdou do vězení, pokud rozhodnou o vyloučení nabídky sdružení PORR. „DPP vždy postupuje v souladu se zákonem o zadávaní veřejných zakázek a stejně tomu bylo i v případě zakázky na druhou část metra D. Konec konců správnost postupu doposud vždy potvrdily soudy i ÚOHS, kteří jsou jedinými arbitry,“ uvedl k tendru ředitel DPP Petr Witovski.

Sdružení PVM podalo proti svému vyloučení námitky DPP a zaslalo stížnost Evropské investiční bance (EIB), u které má podnik předjednán úvěr. Pokud DPP námitkám nevyhoví, obrátí se PVM na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy komentování čehokoliv před uzavřením je českým koloritem nejen u veřejných zakázek. „V obecné rovině to považuji za chybu zákona (asi bychom mohli diskutovat kde ta chyba je), ale v obecné rovině nesouhlasím s komentováním takových věcí před jejich ukončením. Vzbuzuje to řadu spekulací, které, i když se nepotvrdí, ulpí zejména, v tomto případě, na zadavateli. To považuji za chybu. Dlouhodobě to pak vede ke znevěrohodnění veřejných zakázek jako celku a to je taky chyba,“ uvedl s tím, že ke konkrétní situaci ohledně výstavby metra D se vyjadřovat nechce. Podle něj však podobné situace vedou ke znedůvěryhodnění celého procesu.

DPP z tendru vyřadil PVM ze dvou důvodů. Prvním byla cena, která byla podle dokumentu u některých položek výrazně nižší, než je obvyklá na trhu, aniž by to sdružení odůvodnilo. Celkově zpráva hovoří o rozdílu tří miliard korun proti znaleckému posudku. Po žádosti o doplnění podle podniku sdružení neuvedlo konkrétní zdůvodnění všech jednotlivých položek, které by prokázalo, že uváděná cena je na trhu dosažitelná.

Nešlo zaručit hladký průběh harmonogramu prací

Druhý důvodem vyloučení byl harmonogram, který podle dokumentu ani po výzvě k doplnění neodpovídal zadání tendru, projektové dokumentaci a nebylo na základě něho možné určit přesnou posloupnost stavebních prací, tedy ani zaručit hladké provedení celé stavby.

Právě tato zakázka je typickým příkladem, kdy i podle zákona jsou podle odborníků vhodná právě kvalitativní kritéria, nikoliv nejnižší cena. Jak je obecně vhodné u velkých stavebních zakázek postupovat? „V podstatě, i když trochu zjednodušeně řečeno, by to mělo být co do kritérií hodnocení podobné, jako když každý z nás utrácí svoje soukromé peníze. Tam, kde si vybíráme to, co je lepší, protože je pro nás podstatné vybrat si „to nejlepší“, taky vlastně volíme kritéria kvalitativní. A tam, kde vybíráme to, co je levnější, protože víme, jakou kvalitu chceme, a lepší nepotřebujeme, nechceme, anebo na ni nemáme, tak vlastně volíme kritéria – nebo jen jedno kritérium – kvantitativní. A zakázková legislativa podle mě, snad jen s limity vyplývajícími z § 114 odst. 3 zakázkového zákona, vůbec nenutí zadavatele postupovat odlišně,“ vysvětlil přístup podle zákona o zadávání veřejných zakázek ve stavebnictví v rozhovoru pro Českou justici soudce David Raus. 

Podle Jiřího Nouzy je současná praxe příliš vstřícná k firmám, které se o zakázky ucházejí. „Z vlastní zkušenosti vím, že dříve byl zákon o zadávání veřejných zakázek přísnější a v okamžiku, kdy uchazeč nesplnil podmínky soutěže došlo k jeho vyloučení ze strany zadavatele. Současná praxe mi připadá velmi benevoletní v tom, že i zadavatel vyzývá uchazeče k nápravě a případnému doplnění. To není z mého pohledu šťastná praxe,“ míní a dodává, že u nabídek by se mělo brát v úvahu kromě ceny vždy více kritérií. „Jsem zásadně proti soutěžím na cenu, to totiž nepřináší nic dobrého ani zadavateli. Je to na dlouhou debatu a SPS i já osobně je zastáncem vícekriteriálního přístupu, což se nám daří prosazovat velmi těžko, bohužel,“ dodává prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Podle předsedy senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) Petra Mikeše by měli i veřejní zadavatelé postupovat jako soukromníci, kteří jsou si velmi dobře vědomi, že nabídka s nejnižší cenou nemusí znamenat nabídku nejvýhodnější.

Odborníci nabádají, aby se zadavatelé při hodnocení stavebních zakázek inspirovali přístupem v zahraničí. „Proč v Německu stavějí dálnice v noci a o víkendech? Protože dodavatele hodnotí vedle ceny i navrženým itinerářem a souvisejícími dopravními omezeními. Dává to logiku – pokud by dodavatel uměl opravit úsek D1 o milion dráž, ale řádově méně omezí dopravu ve špičce, neměl by být preferovaný? Podobně se při výběru dodavatele dá akcentovat třeba zkušenost týmu, díky které je menší riziko neshod při plnění, průtahů stavby apod. Složitější téma je otázka kvality materiálů či strojního vybavení, které sice mohou vést na vyšší kvalitu díla, ale variabilitě už by měl být v tomto směru přizpůsoben projekt apod.,“ říká Jiří Skuhrovec, který vede tým zaměřený na datové analýzy veřejných zakázek. Podle něj je doslova „nesmysl“, aby se naprostá většina zakázek v ČR vybírala pouze na základě nejnižší ceny. „U projektu za miliardu se extrémně vyplatí dát na straně zadavatele třicet či padesát za jeho přípravu a řízení. Britové k tomu říkají: dva roky se plánuje, rok se staví. To bohužel u nás moc nevidíme,“ dodává. Obecně by podle něj stát měl k podobným projektům přistupovat více jako k příležitostem nejen postavit nejlevněji spoj z A do B, ale také formovat trh a být férovým a náročným klientem.

Podle advokáta a odborníka na veřejné zakázky Lukáše Nezpěváka z AK Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři jde zejména o zakázky, kdy zadavatel nepořizuje určité standardizované plnění či v případy, kdy zadavatelem vymezené zejména technické podmínky předmětu veřejné zakázky na straně dodavatelů umožňují nabídnout zadavateli plnění, které nad rámec zadavatelem stanoveného minima nabízí určitou přidanou hodnotu. „Největším rizikem souvisejícím se zadáním veřejné zakázky pouze na základě výše nabídkové ceny je otázka, zda vybraný dodavatel následně bude za jím stanovenou výši nabídkové ceny schopen veřejnou zakázku realizovat v zadavatelem stanoveném čase a kvalitě,“ říká Nezpěvák. Tato rizika se podle něj nemusí promítat jen do kvality plnění, které zadavatel od vybraného dodavatele následně obdrží, ale i do schopnosti vybraného dodavatele plnit zadavatelem stanovené termíny např. v důsledku nenasazení dostatečného množství potřebných personálních a technických kapacit. Stejně tak v praxi nemusí být neobvyklé, že se vybraný dodavatel v průběhu plnění veřejné zakázky obrátí na zadavatele s požadavkem na navýšení sjednané odměny v důsledku domněle mimořádných okolností, které měly nastat po uzavření smlouvy na veřejnou zakázku. Právě takové důvody vedly DPP k vyloučení PVM.

Best Value není u ÚOHS překážkou

Odborníci v poslední době kladně při podobných tendrech hodnotí metodu Best Value. Jde o koncept založený na výběru dodavatele podle nejlepšího poměru kvality a ceny, kdy zadavatel posuzuje, jakou hodnotu dostane za vynaložené prostředky. Při hodnocení nabídek tak není pod tlakem, aby vybíral zhotovitele pouze podle nejnižší nabízené ceny, což vede k častým komplikacím při realizaci zakázky či výsledné kvalitě. Formy hodnocení Best Value kladou značné nároky jak na zadavatele, neboť s sebou nesou zvýšené požadavky na přípravu zadávacích podmínek a následné úkony při posouzení a hodnocení nabídek, tak na samotné dodavatele, kteří nemusí svou účast i v zadavatelem dobře nastaveném zadávacím řízení zvládnout. „Porovnatelnost parametrů typicky zajistíte převodem na souměřitelné veličiny (například procenta) – kdy třeba 50 % hodnotících kritérií mohou tvořit kvalitativní aspekty. Ty si zadavatel může a má zavést podle vlastní preference, nicméně nesmí zapomenout že tyto musí být alespoň přiměřeně objektivní a zpětně přezkoumatelné – zejména by zadavatel měl v zadávací dokumentaci vymezit své priority, a návodně popsat jak bude kvalitativní kritéria hodnotit,“ vysvětluje analytik Jiří Skuhrovec. Výzvou je podle něj nastavit samotné zakázky i právní prostředí tak, aby tlak firem nemohl přerůst k obstrukcím či vydírání.

Rozhodovací praxe ÚOHS tomuto způsobu přístupu k zadávání veřejných zakázek neklade překážky, pakliže je dobře odvedena práce na zadávacím postupu. České justici to řekl předseda ÚOHS Petr Mlsna. „Pro využití BVA doporučuji vždy pečlivě zvážit, jestli vůbec předmět plnění veřejné zakázky skutečně takovýto, řekněme ne zcela standardní postup, vyžaduje a jestli skutečně zákon výslovně nenabízí možnosti, jak dosáhnout požadovaného stavu z hlediska výběru dodavatele,“ uvedl v rozhovoru.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice. Stavbu řešil i NSS, který rozhodl ve prospěch DPP a v srpnu zamítl kasační stížnosti Pankrácké společnosti a muže z Kovařovicovy ulice v Praze 4, kteří už dříve neúspěšně zpochybnili stavební povolení u Městského soudu v Praze. Stavbu prvního úseku provádějí společnosti Hochtief, Subterra a Strabag. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

ÚS odmítl stížnost řidičky, která v Brně v SUV srazila a usmrtila dítě

 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidičky, která v Brně ve sportovním užitkovém vozidle (SUV) srazila a usmrtila dítě na odrážedle. Nehoda se stala v ulici se zákazem vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. Řidička, na kterou se výjimka podle verdiktu nevztahovala, dostala roční trest vězení s osmnáctiměsíčním podmínečným odkladem a zákazem řízení. ÚS označil stížnost za zjevně neopodstatněnou. „Napadená rozhodnutí jsou řádně odůvodněná a nevykazují znaky svévole,“ stojí v usnesení, které je dostupné v databázi soudu.

Neštěstí se stalo v květnu 2020 v klidné ulici na brněnské periferii. Když řidička vjížděla do ulice, kde chtěla navštívit příbuznou, viděla, že se tam pohybují děti. Přes robustní přední část mercedesu ale měla špatný výhled, podle znalce několik metrů před sebou nic neviděla. Nezaznamenala tak devatenáctiměsíční holčičku, která se pohybovala na odrážedle u pravého okraje vozovky a krátce před tím ujela matce. Holčička na místě zemřela. Před soudem stanula i matka, byla však zproštěna obžaloby.

Řidička původně od brněnských soudů odešla s dvouletým trestem, podmínečně odloženým na 2,5 roku, a to za usmrcení z nedbalosti. Loni v červnu ale do kauzy zasáhl Nejvyšší soud, nařídil soudům, aby se znovu zabývaly významem dopravního značení v ulici pro právní kvalifikaci činu. Odvolací Krajský soud v Brně opět uznal ženu vinnou a uložil jí podmínku. Svou pohodlností způsobila fatální a nevratné následky, zájmy svého dítěte upřednostnila před zájmy ostatních dětí, argumentoval krajský soud. Řidička měla v autě své dítě v sedačce, takže si chtěla zkrátit cestu, aby je nemusela spolu s dalšími věcmi přenášet.

Nové rozhodnutí krajského soudu už Nejvyšší soud potvrdil, následovala ústavní stížnost. Žena tvrdila, že zjištěný skutkový stav je v extrémním nesouladu s provedenými důkazy. Značku zákazu vjezdu viděla a rozpoznala, avšak domnívala se, že výjimka pro dopravní obsluhu se vztahuje i na ni, protože jinak by musela nést spící dceru v autosedačce a další věci asi 400 metrů daleko, což by pro ni bylo příliš náročné.

Nesouhlasí s tvrzením krajského soudu, že příčinou neštěstí byla její pohodlnost. Poukázala na to, že by musela nést věci celkově těžší než 20 kilogramů, přičemž hygienická norma stanoví, že žena nesmí zvedat závaží těžší než 15 kilogramů. Obhajoba také ve stížnosti znovu zopakovala, že řidička dítě ve vozovce neviděla a vidět nemohla, a to kvůli své tělesné výšce, tvaru karoserie i technickému řešení křižovatky. Argumentovala také tím, že dítě mělo být pod dohledem.

ÚS připomněl, že řidička vjela do ulice i přes zákaz vjezdu. Pokračovala i poté, co spatřila hlouček matek s dětmi na vozovce, to vše za situace, kdy podle znalce přes karoserii pořádně neviděla do prostoru až devět metrů před vozem. I přes všechny tyto negativní faktory pokračovala v jízdě, následkem čehož nastal smrtelný střet, uvedl ÚS.

X X X

Na Mariánském náměstí v Praze začíná výstava lamp
a historie veřejného osvětlení

Od čtvrtka mohou Pražané i návštěvníci metropole zavítat na unikátní výstavu, která připomíná 300 let od prvního trvalého osvětlení města olejovými lucernami. Historický vývoj pouličních lamp přibližují dobové ilustrace, fotografie a zajímavosti z provozu osvětlení. Výstava na Mariánském náměstí před budovou pražského magistrátu je volně přístupná až do 15. listopadu.

Venkovní výstavu pro širokou veřejnost připravil městský správce veřejného osvětlení, společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pod záštitou primátora Bohuslava Svobody a radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozy.

Výstavní panely doplňuje funkční instalace s více než desítkou svítidel, která byla pro pražské ulice typická od 60. let minulého století do současnosti. V době konání výstavy budou lampy každý večer od západu slunce do půlnoci svítit. Součástí instalace je i plynová lucerna a „poznávačka“ pro děti se slangovými názvy lamp.

„Projít se minulostí veřejného osvětlení Prahy je jako otevřít knihu starých pražských příběhů. Světlo vždy spoluutvářelo jedinečný ráz města a řada historických lamp a stožárů i dnes přispívá k jeho nezaměnitelnému geniu loci. Pražané a návštěvníci metropole ho každodenně objevují v centru našeho krásného města. Málokdo si ale uvědomuje, že i o světlo je třeba pečovat a já děkuji těm, kteří se o něj v Praze starají,“ zahájil výstavu primátor Bohuslav Svoboda.

„Tři sta let je krásné výročí a mimořádná příležitost ohlédnout se za zajímavým historickým vývojem, který postupně přinášel světlo a bezpečí do pražských ulic. Všechny Pražany bych na výstavu rád pozval a věřím, že je zaujme,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza. „Dnes je soustava veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostla na více než 140 tisíc světelných míst a prochází další evoluční proměnou. Zastaralé sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky účinnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení. Výstava ukazuje i konkrétní projekty, kde už takto pražské lampy fungují,“ doplnil Michal Hroza.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka je veřejné osvětlení velmi pozoruhodnou oblastí. „Prostřednictvím výstavy chceme pozvat širokou veřejnost do pestrého světa veřejného osvětlení a ukázat jí, co obnáší péče o městské lampy a jejich obnova nebo jak se osvětlují historické památky. Výstavu jsme doplnili ukázkou zajímavých typů svítidel, které jsme renovovali pro tuto příležitost. K vidění je například svítidlo známé pod slangovým názvem laminátka z 60. let minulého století, téměř dvacetikilová svítidla typu kufr a převracečka, která v Praze svítila v 70. letech nebo tzv. velbloud z let osmdesátých,“ uvedl Tomáš Jílek.

V rámci výstavy je pro veřejnost na listopad připravena také komentovaná procházka s průvodcem věnovaná zajímavému historickému osvětlení v centru města nebo zážitková akce na Petřínské rozhledně zaměřená na slavnostní osvětlení pražských památek ve spolupráci se společností Prague City Tourism. Program završí procházka s lampářem po pražských kandelábrech ve spolupráci s Plynárenským muzeem. Oslavu třistaletého výročí zahájily Technologie hlavního města Prahy již v červnu speciálním osvětlením Petřínské rozhledny, která se rozsvítila do animované podoby ohně symbolizujícího světlo olejových luceren a postupně také v několika barvách typických pro světla zářící z pražských lamp od minulosti až po současnost.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

X X X

Basketbalisté Prahy souboj o třetí příčku v Ústí nad Labem

8. kolo Kooperativa NBL 2023/24, místo: 22.10.23, 18:00, Ústí nad Labem
Utkání: USK Praha – Sluneta Ústí nad Labem

Osmé kolo Kooperativa NBL zavede USK Praha na Slunetu. Ta má na svém kontě čtyři výhry a aktuálně okupuje čtvrtou příčku. Všechny výhry navíc zajistila v posledních čtyřech utkáních. Přitom vstup do sezóny neměla optimální, když podlehla Kolínu, Opavě a Děčínu. Pak ale svěřenci trenéra Šotnara, jehož kádr je i letos tvrzen třemi cizinci, nabrali správný směr a je z toho zmíněná šňůra výher.

Do týmu se znovu vrátil Autrey a byl přidán „děčínský“ Nichols, Oba jsou spolu s Peckou jediní dvouciferní střelci týmu. To však stačilo na výhru nad Ostravou, Pardubicemi, Olomouckem a Slavii. Pražané si v posledním kole poradili s Ostravou, ale v neděli je čeká papírově mnohem silnější soupeř. Sovy se budou muset popasovat se zastavením perimetru Slunety, který tvoří hlavní útočnou osu. Vždyť Nichols je aktuálně nejlepším střelcem soutěže s průměrem 24.7 bodu na utkání. Autrey je čtvrtý nejlepší v asistencích a  Pecka je třetím nejlepším na doskoku. Pokud chtějí Sovy do nadstavbové skupiny A1, nedělní utkání je
jedno z těch, které by měly zvládnout.

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Sluneta Ústí je momentálně týmem v nejlepší formě, vyhrála posledních 5 zápasů v řadě (včetně AAC) a nedělní odpolední zápas bude těžké zvládnout na venkovním hřišti. Víme, jak jsou nebezpeční, pokud je necháte projevit jejich ofenzivní talent, ale v posledních zápasech také ukazují, že dokáží být velmi důslední v obraně. Musíme nabídnout to nejlepší z nás, pokud chceme mít šanci na vítěznou střelu.“

Marek Vyroubal (hráč USK Praha): „Čeká nás zápas na palubovce rozjetého Ústí, které po neúspěšném začátku sezóny zaznamenalo pár změn v sestavě a rozehrálo se k velmi dobrým výkonům. Bude důležité soupeři nabourat jejich pohodovou hru v útoku a pohlídat si doskok, poté můžeme pomýšlet na vítězství. Víme, že nás nečeká nic lehkého, liga je velmi vyrovnaná a na každém zápase záleží. Uděláme maximum
pro to, abychom byli na hřišti soupeře úspěšní.“/mš/

X X X

 FILIP SALAČ V AUSTRÁLII ZATÍM MIMO POSTUP

Nejvzdálenější závod mistrovství světa MotoGP je na programu už tento víkend. U protinožců je také Filip Salač, kterému se na loňské Australian Grand Prix dařilo. Český jezdec se letos zařadil do nejlepší světové desítky a před aktuálním podnikem drží průběžné osmé místo, se 108 body na svém kontě.

V úvodním volném tréninku zajel jezdec týmu QJ MOTOR GRESINI RACING okruh na Phillipe Islandu v čase 1:34.397, což znamenalo 16. místo a ztrátu +1,603 sekundy na prvního Aldeguera. „Začali jsme poměrně dobře, zajížděl jsem slušné časy na tvrdší sadě gum. Pak jsme nasadili nové měkké pneumatiky na time atack, ale bohužel jsem ve druhém kole vlastní chybou upadl. Najel jsem na vysoký obrubník a zavřel se mi předek. Nebyl to úplně malý pád a jsem docela potlučený. Bohužel se přitom zlomilo řidítko, nemohl jsem pokračovat a přišel asi o dvacet minut,“ komentoval úvod závodního víkendu Filip Salač #12.

Následující volný trénink nepřinesl vylepšení, Filip nedosáhl ani na svůj čas z první jízdy a o postup do druhé části kvalifikace bude muset bojovat v závěrečném volném tréninku. „Ve druhé jízdě jsem potřeboval vyzkoušet motorku a dostat se po pádu do tempa. Vyměnili jsme pneumatiky a přišel problém s přilnavostí na zadním kole. Upravili jsme proto nastavení, ale bylo to ještě horší. Zjistili jsme, že se zadní pneumatika rychle přehřívá a musíme tak udělat v nastavení přesný opak. Výchozí pozice není dobrá, ale vím, že máme rychlost a zítra se pokusím zabojovat o hlavní kvalifikaci,“ doplnil Filip Salač #12.

V kombinovaném měření dvou úvodních tréninků zajel nejrychlejší čas Fermín Aldeguer, druhý skončil Aron Canet a třetí příčku obsadil Pedro Acosta. Jan Koudelka

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.