Experti: Nejlepší dárek Fialy ČR k Vánocům demise, umění odejít. Ing. Babiš, Okamura, lékaři, akademici, odbory s gen. Pavlem o nové vládě. Němci šetřit na záchranu Ukrajiny, získat, jako Hitler. Západ odstraní Zelenského

Fiala už způsobil národu mnoho miliardových škod, lidem i podnikům, které se nedají brzy nahradit. Fiala na to nemá schopnosti. Proto národ volá po jeho demisi, kterou by měl rychle řešit gen. Pavel s poškozenými lékaři, akademiky, lidmi z průmyslu, zemědělství, dopravy, škol, sportu, odbory všech rezortů. Každého dne a měsíce ČR je škoda, zbytečně přichází ještě o miliardy a lepší život.

Nelze čekat rok či více na volby. Pro Fialu platí jediná rada expertů: Jeho moc a neschopnost už skončila. Fiala nesmí být zbabělec odejít. Snažil se mu poradit i exprezident Klaus a další odborníci, ale nedal si řídi.

X X X

VLÁDNÍ  POLITIK  ZE  SLOVENSKA  FIALOVI 

 Masakr v Praze důsledkem liberální demokracie, řekl slovenský vládní politik

K tragické střelbě v Praze uvedl Roman Malatinec za strany Hlas, náměstek hejtmana Banskobystrického kraje: „V důsledku, mohu říci takzvané liberální demokracie, když dovolíme všem všechno, se stávají takovéto události, které by se ve vyspělé společnosti neměly stávat.“ Na jeho vyjádření upozornil slovenský Denník N.

Od Malatincova vyjádření se distancovala trojice poslanců Banskobystrického kraje Viera Dubačová, Milan Lichý a David Kapusta. Pro Denník N uvedli, že Malatinec zneužil tragický okamžik. A zdůraznili, že vyšetřovaní není ukončené a přesný motiv zatím není známý.

Vyzvali také politiky, aby se nesnižovali k podobným vyjádřením, aby v tomto citlivém čase neoznačovali viníky tendenčními prohlášeními a svévolně nevytvářeli další napětí ve společnosti.

Hlas je slovenská vládní strana, kterou založil Robert Pellegrini, někdejší prominentní člen Ficovy strany Směr. Z Pellegrini té odešel v době, kdy vrcholily protesty proti Ficově vládě, ale po letošních volbách je opět součástí vládní koalice.

X X X

Írán se naštval na Rusko kvůli sporným ostrovům. Předvolal si jeho velvyslance

Írán si o víkendu předvolal ruského velvyslance poté, co Moskva připojila k iniciativě arabských zemí na vyřešení sporu o ostrovech, na které si kromě Íránu činí nárok Spojené arabské emiráty. Uvedla to agentura IRNA, podle které íránské ministerstvo zahraničí důrazně proti tomu protestovalo.

Íránská diplomacie ruskému ambasadorovi Alexeji Dedovi sdělila, že respektování územní celistvosti národů je základním principem vztahů mezi oběma zeměmi. Velvyslanci bylo rovněž řečeno, že tři sporné ostrovy „navždy patří Íránu“, což činí jakékoli vnější nároky nepřijatelnými.

Jde o ostrovy ve strategickém Hormuzském průlivu, konkrétně Velký Tunb, Malý Tunb a Abú Músa, které jsou pod správou Íránu od roku 1971, kdy nad nimi jeho námořnictvo převzalo kontrolu poté, co se britská vojska stáhla z území dnešních Spojených arabských emirátů.

Ty si je nicméně rovněž nárokují jako součást svého území a podle stanice Al-Džazíra se jim při tom v poslední době dostává stále větší podpory ze strany Ruska a Číny, které Teherán rovněž počítá mezi své spojence.

Společné prohlášení, podepsané minulý týden během rusko-arabského fóra o spolupráci v Maroku, podpořilo „mírové iniciativy směřující k vyřešení územního sporu prostřednictvím dvoustranných jednání nebo Mezinárodního soudního dvora v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN“.

Íránský ministr zahraničí se v reakci obrátil s žádostí o vysvětlení na svého ruského protějška Sergeje Lavrova, který delegaci v Maroku vedl. Lavrov uvedl, že Rusko vždy respektovalo územní celistvost Íránu a „tato oficiální politika Moskvy nesmí být nikdy zpochybněna“.

Írán si ruského ambasadora kvůli podobnému prohlášení předvolal letos už podruhé. Poprvé se musel dostavit podat vysvětlení v červenci. Loni musel kvůli stejné záležitosti „na kobereček“ také čínský velvyslanec.

Stanice ABC podotýká, že tato diplomatická roztržka je vzácným jevem mezi Teheránem a Moskvou, které prohloubily své vztahy po invazi Ruska na Ukrajinu. Írán dodává Rusku sebevražedné drony, které ruská armáda používá na Ukrajině s ničivým účinkem. Obě země rovněž silně podporují prezidenta Bašára Asada v občanské válce v Sýrii.

X X X

Přes Mexiko se k hranici s USA vydala karavana několika tisíc migrantů

Reuters: Přes Mexiko se na sever k hranici se Spojenými státy přesouvá karavana zhruba 8000 migrantů. Většinu z těchto běženců tvoří lidé z Venezuely a Kuby, ale také Mexika. Ve středu je v Mexiku očekáván americký ministr zahraničí Antony Blinken, jednat podle americké diplomacie bude s mexickými představiteli o migrační krizi a bezpečnosti hranic.

Americká pohraniční stráž jen v září letošního roku zadržela více než 200 tisíc migrantů, kteří nezákonně překročili americko-mexickou hranici, vyplývá z údajů amerických úřadů.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pátek prohlásil, že je ochoten znovu spolupracovat s USA na řešení obav z migrace.

Nynější karavana vyrazila v neděli z jihomexického města Tapachula, které leží nedaleko mexické hranice s Guatemalou.

Jeden z honduraských migrantů, který se ke skupině připojil, uvedl, že utíká před zločineckým gangem, který mu vyhrožoval smrtí. „Měl jsem strach, a tak jsem se rozhodl odjet do Mexika v naději, že mi bude umožněno odjet do USA,“ řekl José Santos agentuře Reuters.

X X X

Papež v Urbi et Orbi odsoudil války i zbrojení. Vyzval k míru v Palestině

Papež František v tradiční vánočním poselstvím Urbi et Orbi (Městu a světu) odsoudil války i zbrojení. Vyzval k modlitbě za mír v Palestině, Sýrii či na Ukrajině. Odsoudil „ohavný“ útok palestinské teroristické skupiny Hamás proti Izraeli.

„Říci ne válce vyžaduje odvahu. Válka je cesta bez cíle, bláznovství bez omluvy,“ řekl papež. Podle něj třeba říci ne zbraním, aby bylo možné dosáhnout míru.

„Jak lze mluvit o míru, když se zvyšuje výroba zbraní?“ tázal se papež. Zdůraznil, že řada ozbrojených masakrů se odehrává v „ohlušujícím tichu“, aniž by o tom lidé věděli. „Lidé, kteří chtějí jen přežít, netuší kolik peněz jde na ozbrojování,“ prohlásil s tím, že podle něj by měli vědět, „kdo tahá za nitky“ a obohacuje se na válce.

Hlava katolické církve vyzvala k míru v Izraeli a Palestině. „Objímám je všechny, zvláště křesťanské komunity v Gaze a v celé Svaté zemi,“ řekl k probíhající válce mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy.

Papež „nosí v srdci oběti ohavného teroristického útoku“ z 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu napadli Izrael. Vyzval k propuštění zbývajících rukojmí držených islamistických skupinou.

„Naléhavě prosím o ukončení vojenských operací a o nápravu humanitární situace,“ řekl též. Vyzval k řešení palestinské otázky prostřednictvím diplomatických jednání.

   Papež žádal i ukončení válek v Sýrii a Ukrajině. Vyslovil se pro zmírnění napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem a na Korejském poloostrově.

X X X

Bolestná slova otce zavražděného muže z Klánovic: Proč oni? Zmínil i poslední chvíle syna

Policistům stále uniká vrah, který v pátek připravil o život dvaatřicetiletého muže a jeho dvouměsíční dcerku. S otcem zavražděného hovořila v pondělí redakce CNN Prima NEWS, a to přímo v Klánovicích u provizorního pomníčku. Z hrůzného činu se podle svých slov nemůže vzpamatovat. Neustále si pokládá otázku, proč museli zemřít právě jeho syn a vnučka. Zabitý muž byl prý bezkonfliktní člověk a věnoval se hojně sportu. Jeho otec údajně nemá od vyšetřovatelů dostatek informací, přestože je jedním z nejbližších příbuzných zesnulých.

Otec zavražděného mlčky zapálil svíčku za oba své nejbližší v místech, kde vyhasly životy jeho syna a vnučky. Během toho se neubránil slzám. Podle svých slov stále nedokáže pochopit, co vše se v pátek odpoledne seběhlo.

 Vystoupit přímo na kameru z pochopitelných důvodů nechtěl. Syn prý ale v osudový den pouze vyrazil na procházku, aby uspal dvouměsíční dceru. Na lesní cestě, a to jen pár kroků od domu, kde šťastná rodina bydlela, jim cestu překřížil chladnokrevný vrah.

Tatínka měl podle zjištění webu Blesk připravit o život čtyřmi ranami, přičemž jedna z nich údajně mířila na hlavu. Děvčátko následně zasáhnul do hrudi Naopak podle informací deníku iDNES vrah pálil pouze dvakrát, jednou ranou zasáhl muže do hlavy, zatímco jeho několikaměsíční dceru střelil do břicha. Této verzi odpovídá i popis svědkyně z místa činu. „Šla jsem na procházku a najednou slyším dvě ostré silné rány,“ popsala pro iDNES. Zda je policie již vrahovi na stopě, není jasné. Vyšetřovatelé se vzhledem k citlivosti případu omezili jen na pár strohých vět.

„Objasnění této dvojnásobné vraždy je naší prioritou. Na případu pracuje tým několika desítek zkušených vyšetřovatelů, kteří byli posíleni o kolegy z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia,“ ozřejmil pro CNN Prima NEWS mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Nekonfliktní člověk a oddaný sportovec

Podle otce zavražděného muže nebyl jeho syn nijak konfliktní. Prý nezkazil žádnou legraci a byl současně velký sportovec, který běhal, jezdil na kole a rád se otužoval. Ani jako nejbližší příbuzný přitom podle svých slov nemá od policie žádné informace o průběhu vyšetřování. Zavražděný muž měl ještě další dítě. Jeho rodina se prý snaží, aby ho tragédie zasáhla co nejméně. Podle dostupných informací se má jednat o staršího syna.

X X X

KOVANDA:  LIDÉ,  FIRMY  BEZ  PENĚZ

Volí místo restaurace párty v garáži.

Češi sice v restauracích oproti loňskému roku utrácí více, čtvrtina domácností ale na jejich návštěvu nemá, uvedl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Řada lidí proto podle něj pořádá oslavy po garážích nebo slaví obecně méně než dříve. Naopak podle šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha situace zas tak dramatická není. Uznal však, že může mít ze své „bubliny“ zkreslený pohled.

Tržby v oblasti pohostinství a stravování meziročně stouply o 2,2 procenta, citoval Kovanda data Českého statistického úřadu. „Češi skutečně utrácí více v restauracích, kupují si více i přesto, jak tíživá situace panuje. Dá se říct, že podstatná část domácností stále má na to, aby si vyrazila do restaurace. Ale pak je tady 25 procent domácností, které už nic takového dělat nemohou,“ popsal ekonom.

 „Možná je to také záležitost měst versus venkova. Když řeknu třeba na Moravě, že jsem měl problém s rezervací v restauraci před Vánoci, lidé kroutí hlavou. Říkají, že nemají na to, aby si ‚vyhodili z kopýtka‘ v restauraci. Ti pořádají párty po garážích, nebo vůbec neslaví tak intenzivně jako loni v adventním čase,“ dodal Kovanda.

X X X

ČR  NEJVYŠŠÍ  INFLACI  V  EVROPĚ

Nejhorší v Evropě: Česko má stále nejvyšší inflaci v EU, celkově přitom drahota polevila

Česko vykázalo nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Ceny v zemi během listopadu meziročně vzrostly o 8,0 procenta. Naopak v Belgii už je deflace, tam ceny meziročně o 0,8 procenta klesly. Míra inflace ve státech Evropské unie ve sledovaném měsíci klesla o půl procentního bodu na 3,1 procenta a je nejníže zhruba za dva roky. Ve své zprávě to v úterý oznámil statistický úřad Eurostat.

V zemích eurozóny míra inflace v listopadu klesla rovněž o půl bodu a činila 2,4 procenta, potvrdil Eurostat svůj původní odhad. Inflace v celé EU součástí odhadu nebývá. Před rokem, tedy loni v listopadu, byla míra inflace v eurozóně 10,1 procenta a v celé unii 11,1 procenta.

 Nižší inflace než v Česku je tak už například i v Maďarsku, které bylo dlouho nejhorší v unii. Teď má inflaci 7,7 procenta. V Polsku míra inflace zůstala na říjnové hodnotě 6,3 procenta, na Slovensku klesla na 6,9 procenta. Před rokem byla inflace v Česku na 17,2 procenta, v Maďarsku na 23,1 procenta, na Slovensku 15,1 procenta a v Polsku 16,1 procenta.

 

Po Belgii byla v zemích EU nejnižší míra inflace v Dánsku, kde činila 0,3 procenta. Třetí nejlepší byla Itálie, kde ceny meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Naopak druhou nejhorší zemí po Česku bylo Maďarsko následované Slovenskem a Rumunskem, shodně 6,9 procenta. Ve srovnání s říjnem se v sedmadvacítce členských států míra inflace zmírnila ve 21 zemích, ve třech se nezměnila a ve třech se zvýšila.

V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil 1,69 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,37 procentního bodu. Naopak o zmírnění inflace se nejvíce zasloužily energie, a to příspěvkem -1,41 procentního bodu.

X X X

BALAŠTÍKOVÁ:  AROGANTNOST  SIKELY  HUTĚ  LIBERTY

Pád ostravských hutí? Síkelova arogantnost trapná, tvrdí Balaštíková.

Hutě Liberty Steel Ostrava dluží dodavateli energií dvě miliardy korun a panují obavy, že zkrachují. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) jednal ve středu s jejich vedením, přičemž odmítl, že by stát nyní do společnosti nalil peníze, „jak by postupovala minulá vláda“. Členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) jeho prohlášení označila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS za arogantní a trapná. Podle ní nese zodpovědnost za situaci on. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra ale podotkl, že státní záruku ve výši 1,6 miliardy korun podepsal již předchozí ministr Karel Havlíček. Pomoc státu by podle něj neměla smysl.

Tisíce zaměstnanců ostravské hutě Liberty budou od pátku minimálně do začátku ledna doma. Dostanou ale plnou mzdu. Huť totiž bude prakticky bez energií, jelikož její dodavatel, společnost Tameh Czech, na sebe podala insolvenční návrh, a to proto, že jí Liberty dluží dvě miliardy korun. Ve středu se zástupci Liberty jednal ministr Síkela. „Stát už nebude sloužit jako kasička pana Gupty, ale jako zodpovědný věřitel, který hájí své zájmy. Nelze postupovat tak, jak většinou postupovala minulá vláda, která jakýkoliv problém řešila nalitím stovek milionů z peněz daňových poplatníků,“ řekl po schůzce.

 Jeho prohlášení překvapilo členku sněmovního rozpočtového výboru Margitu Balaštíkovou (ANO). „Co dělal pan ministr Síkela před tím, než se to stalo? On za to jako ministr průmyslu a obchodu zodpovídá. Když byl ministrem náš Karel Havlíček, tak tuhle společnost monitoroval a zamezil tomu, aby byla vyvedena miliarda na emisních povolenkách. Pan Síkela nevěděl, že tam jsou tyhle problémy a má tu drzost kritizovat naši vládu za to, co on opomněl? Jako vždycky je to stejné. Všechno pozdě, všechno svedu na ty přede mnou a nemám žádnou zodpovědnost. Arogantnost jeho prohlášení je opravdu trapná,“ řekla Balaštíková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodala, že vláda by měla opustit rétoriku, kdo za to může a vzít zodpovědnost na sebe.

 Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra ale podotkl, že to nebyl Síkela, kdo podepisoval státní záruku ve výši 1,6 miliardy korun na podzim roku 2020 bance Liberty, která do půl roku zkrachovala. „Byl to pan ministr Havlíček. Podívejme se, kdy a za jakých podmínek ty peníze odtékaly a jestli byla šance to řešit. Ono se totiž jedná v podstatě o finanční převody mezi jednotlivými členy skupiny Liberty, které se opravdu velice těžko kontrolují,“ řekl Nytra. Zdůraznil, že tím ale nechce nikoho omlouvat.

Podle něj by ale stát podnik neměl podpořit. „Situace určitě není jednoduchá. Je ale potřeba říct, že základní problém je opravdu u vlastníků Liberty. Ten podnik má pohledávky v rámci skupiny ve výši téměř sedm miliard korun a tím pádem by jakákoliv státní pomoc a nalévání dalších finančních prostředků bylo naprosto neadekvátní a vůbec bychom nebyli schopni garantovat, že zůstanou v Ostravě,“ zdůraznil Nytra.

Zároveň zmínil, že v huti Liberty pracuje řádově šest tisíc zaměstnanců. „Na Liberty Ostrava je navázáno spousta podniků. Odhady jsou někde kolem 20  tisíc lidí,“ sdělil Nytra. Dodal, že zatím nebyl nikdo propuštěn a není ani ohlášené nějaké hromadné propuštění. „Liberty garantuje, že má připravené finanční prostředky i na další výplaty. Další vývoj se zaměstnanci dozví 3. ledna, až přijdou do práce. Úřad práce zná počty a strukturu zaměstnanců a je připraven jim nabídnout pomoc,“ dodal Nytra.

 X X X

KRIZE  TRVAT  DLOUHO

Vloni bylo hodně špatně, letos se to zastavilo a příští rok bude lépe, vyslovil prognózu budoucího stavu české ekonomiky komentátor Martin Schmarz ve vysílání CNN Prima NEWS. Upozornil na to, že data Eurostatu o inflaci v evropských zemích mohou být zavádějící. To rozporoval jeho kolega Thomas Kulidakis a tvrdil, že je to strkání hlavy do písku před realitou. Názor, že by po čtyřech letech krize mělo být konečně dobře, se Schmarzem nesdílí.

Data o míře inflace v zemích EU, která v úterý zveřejnil Eurostat, jsou podle Schmarze silně chybná. „Inflace je ve skutečnosti pod pět procent, těch osm procent je proto, že minulý rok v listopadu vláda snížila ceny energií, a ceny o tři procenta klesly, to znamená deflace,“ vysvětlil. Přesto to prý neznamená, že bychom na tom byli dobře. „Můžeme se hádat, zda za to může víc Babiš, nebo Fiala. Podstatné je, že nám čtyři roky skutečně není dobře,“ dodal.

Loňský rok byl z posledních krizových let nejhorší kvůli poklesu reálných mezd, zmínil Schmarz. Čísla o inflaci lidem nic neříkají, ale když ceny rostly o 7,5 procenta rychleji, než rostly platy, snížila se jim životní úroveň, upřesnil. Pokles pokračoval i v polovině letoška. „Nyní jsme vrátili reálné mzdy k růstu,“ řekl. „Bude však trvat ještě celý příští rok, než si lidé všimnou, že už je lépe. Ekonomická situace se ale opravdu zlepšuje, a to objektivně.“

Kulidakis situaci tak optimisticky nevidí „Česko se za této vlády nevrátilo na úroveň před covidem, takže co lze vidět optimistického v zemi, kde před tvrdými daty strkají hlavu do písku nebo je kreativně vykládají. Ať to vláda řekne na férovku a lidé to možná pochopí lépe,“ poradil komentátor.

Výroky o nesprávnosti dat podle Kulidakise popírají realitu. Dokud se tak bude dít, nic se nezlepší, řekl ve vysílání. „Tento kreativní výklad, že si vezmu číslo a najednou si s ním začnu hrát – odčítat, přičítat, aby to sedělo lépe – připomíná situaci, kdy v minulosti vyšlo Eurostatu, že je u nás nejdražší energie,“ glosoval komentátor. Tehdy si podle něj zval premiér statistiky a konfrontoval je otázkou, proč dávají „lživému Eurostatu špatná data“.

V současné době je logické, že lidé šetří, myslí si Kulidakis. „Vždyť to je měsíc za měsícem horší a každý z nás, kdo chodí nakupovat, moc dobře ví, že data, která k nám přichází, potvrzují to, co pořád zažíváme,“ shrnul.

X X X

ZACHRÁNIT  LIBERTU  V OSTRAVĚ,  SIKELA ,  FIALA  NIC  NEDĚLAJÍ

Ostravská hutní společnost Liberty Steel stojí před krachem a v ohrožení jsou tak pracovní místa šesti tisíc lidí. Poslanec za KDU-ČSL Michael Kohajda ale nevidí důvod, proč by jí stát měl aktivně pomáhat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedl, že obecně nesouhlasí s vládní plošnou podporou energeticky náročných podniků.

Od příštího roku se zvýší regulovaná složka elektřiny a plynu, které se na celkové ceně podílí asi ze 40 procent, což pro mnoho firem bude znamenat velkou zátěž. Vláda se proto rozhodla, že jim uleví s drahými energiemi a podniky si tak rozdělí 3,5 miliardy korun, které se použijí buď z letošního rozpočtu, nebo z peněz ministerstva průmyslu a obchodu na příští rok.

 S tímto rozhodnutím však Kohajda nesouzní. „Určitě je dobré pomáhat firmám, ale musíme si uvědomit, že se jedná o plošnou pomoc, a ne všechny firmy na vysokém a velmi vysokém napětí ji skutečně potřebují,“ upozornil. Připomněl, že pomoc je financována z peněz daňových poplatníků a nelíbí se mu, že by na ní některé firmy mohly vydělat.

 Je si ale prý vědom toho, že je potřeba najít nástroj, který by zasaženým firmám ulevil, nicméně pomoc by měla být adresná.

Kriticky se Kohajda staví také k tomu, že by stát měl pumpovat peníze do krachující firmy Liberty Steel Ostrava. „Díval jsem se do poslední účetní závěrky, která byla zveřejněna v březnu 2022. Firma v tom hospodářském roce dosahovala čistého zisku 6,1 miliardy korun, na nerozděleném zisku měla 6,9 miliard, a ty peníze odtekly někam do zahraničí,“ uvedl.

Řešení spatřuje v tom, že by stát výměnou za pomoc získal akcie této firmy. „Měl by ji převzít a pokračovat ve výrobě. To je, myslím si, dobré řešení,“ konstatoval Kohajda.

S jeho slovy souhlasila i poslankyně ANO Margita Balaštíková, která zdůraznila, že by stát neměl nechat tuto firmu padnout, neboť lidé, kteří přijdou o místo, půjdou na úřad práce, což by znamenalo další zátěž pro sociální systém.

X X X

ZELENSKÉHO  ZÁPAD  ODSTRANÍ

Zelenského nenechá Západ naživu, příliš toho ví, říká kremelský propagandista

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského už dlouho „nenechají naživu“, protože „ví příliš mnoho“, říká ruský vojenský analytik Vasilij Dandykin. A kdo jsou ti, na které prokremelský propagandista ukazuje? No přece jeho západní spojenci, kteří podle nejnovějšího narativu už ukrajinskou hlavu státu neobdivují a chtějí se jí prachsprostě zbavit.

„Ví příliš mnoho, než aby mu bylo dovoleno žít,“ ví údajně své Dandykin, podle kterého Zelenskyj v obranné válce a všeobecné diplomacii selhal, takže „jeho bývalí západní kamarádi“, kteří ho podporovali, brzy najdou způsob, jak se s ním vypořádat.

„Už udělal svou práci,“ řekl Dandykin podle ruského webu MK.ru „Nevyrovnal se plně s rolí, kterou mu západní spojenci přidělili. Protiofenzíva se nezdařila, stejně jako mobilizace. Nyní nejsou na obálkách západních časopisů žádné jeho portréty,“ rozvykládal se muž, který se dříve věnoval ryze vojensko-technické problematice.

Přestože Zelenského na Ukrajině a mezi jeho západními spojenci většina stále považuje za hrdinu, Dandykin už podle svého ví mnohem víc. Už existují Zelenského potenciální náhradníci, tvrdí.

Podle analytika by Zelenského mohl nahradit šéf ozbrojených služeb Valerij] Zalužnyj nebo bývalý prezident Petro Porošenko. O konfliktu kvůli stagnující válce mezi Zelenským a Zalužným se hojně spekuluje i v západních médiích. K Porošenkovi Dandykin říká, že exprezident v poslední době „najednou začal zvedat hlavu a vydávat jedno prohlášení za druhém“.

„Zelenskyj to všechno cítí a znervózňuje ho to,“ pokračoval Dandykin a slíbil, že příští rok Rusy „čeká spousta zajímavých věcí“.

„Situace na Ukrajině se může velmi rychle změnit. Jejich fronta se může hroutit jak kvůli vnitropolitickým problémům, tak kvůli nedostatku peněz, na které jsou zvyklí. A samozřejmě za všechno budou tradičně všichni vinit Moskvu,“ dodal dál Dandykin s poukazem na váznoucí schválení další obří pomoci ze strany amerického Kongresu.

Propagandista uvedl, že Zelenského slabost zjevně pramení z nedostatku ukrajinských bojových úspěchů. Ukrajinská armáda podle Dandykina nyní více spoléhá na „teroristické útoky na území nových regionů a Ruska“.

A co Dandykin Zelenskému navrhuje? Aby využil příležitosti se sám zabít. „V nejlepším případě si zopakuje osud Alexandra Kerenského,“ dodal s odkazem na předsedu ruské vlády, která vznikla po pádu cara Mikuláše II. v roce 1917 a před komunistickým převratem propagovaným jako říjnová revoluce.

„O rok později, v roce 1918, uprchl do zahraničí s padělanými dokumenty. Pořádal protisovětské přednášky, stěžoval si a psal paměti. Když Kerenskij vážně onemocněl, aby nebyl přítěží svým blízkým, odmítal jíst. Když mu lékaři vpíchli do žíly výživný roztok, jehlu vytáhl. Bylo to srovnatelné se sebevraždou,“ uzavřel Dandykin.

X X X

 VOTAVA:  V  ČR  CHUDOBA  A  STRACH

 Vánoční poezii vystřídal strach a chudoba

Města se rozzářila, na náměstích stromečky, popíjíme punč, grog. Vše je třpytivé, voňavé, děti zpívají koledy. Páni primátoři, starostové, konšelé chudším spoluobčanům rozdají rybí polévku s chlebem. Nikdo nebude postihován, pokud půjde dvakrát. Ti šťastnější budou dokonce spát v teplé nocležně.

Zmizela doba obchodníka Bajzy z románu Karla Poláčka, zmizel křesťanský duch Vánoc, kdy lidé měli k sobě blízko. A ono to zase není tak dlouho, kdy to platilo. Vánoce se stávají zajatcem komerce, úspěšné vánoce se měří výší tržeb. Místo Ježíška na nás pokukuje z výlohy červený mužíček s čepičkou, z obchodů už nezní vánoční koledy, nebude dlouho trvat, že i ten vánoční kapr zmizí z našeho stolu.

Zapomínáme, že vedle nás, často na patře v paneláku žijí rodiny, jejichž děti nemají na školní obědy, nemají ani na školní lyžařský týden na horách, jejich rodiny si na Vánoce půjčují. V očích spolužáků se z nich stávají „socky“. Kriminalita roste, bojíme se večer projít centrem měst. Nedávné tragické události v Praze, nejsou zas tak velkým překvapením, z pohledu současné krize západní civilizace. Mladý vzdělaný člověk, vysokoškolák, se stal hromadným vrahem, …

Je ostudnou vizitkou této vlády, že se to děje v době, kdy vyhazujeme stovky miliard za F-3 a naopak omezujeme výdaje na školství, zdravotnictví… Chaotický přístup vlády zapříčinil strmý nárůst cen energií, které s inflací, dostávají třetinu domácností do chudoby. Chudoba dopadá zejména na osamělé seniory a na rodiny s dětmi. Narůstá počet lidí v exekuci, dochází ke znehodnocení vkladů, které mnohým sloužily, jako pojistka pro stáří. Vláda nyní tápe, dává nám hraběcí rady, jak ušetřit, jak vyhnat zimu z baráku, kolik svetrů si máme vzít, či kterou žárovku máme povolit. Do problémů se dostávají průmyslová odvětví náročná na energie, ocelárny, sklárny… Stovky zručných sklářů skončilo v Květné se svým tradičním řemeslem. Práci asi najdou v nějakém skladu, nebo v montovně….

To jsou příklady, jak naše energetická soběstačnost, zůstala jen na papíře. Nabízí se otázka, zda miliardové investice na plánovanou dostavbu Dukovan nejsou spíše vyhazováním peněz daňových poplatníků. Jak vidíme na cenách energií v Česku, máme je jedny z nejvyšších v EU, Dukovany to tedy příliš nezmění. Obdobně v minulosti nám české zemědělství zajišťovalo potravinovou bezpečnost. Vedle ekonomického propadu českého venkova, jsme dne odkázáni na dovozy, brambory cenou dohánějí už i ty banány. Základní potraviny se stávají cenově nedostupnými, lidé nakupují jen akční nabídky. Brambory se prý neurodily, cibule bylo na polích Evropy také méně… Nákupní turistika žene Čechy za hranice, tam nakoupí až o třetinu laciněji. Fialův nákup Nutelly v Německu se stal mediálním hitem a naší ostudou. Také výlety do Polska se vyplatí…Potravinové banky pro sociálně slabší hlásí meziroční nárůst poptávky. I přes vládní sliby, obchodníci s energiemi, potravinami, nás straší dalším zdražováním. Fronty na sociální podpory se prodlužují, rodiny s dětmi, senioři se dostávají do neřešitelné pasti. Tisíce bezdomovců bloudí ulicemi, ….Vláda se chlubí, jak je úspěšná, prý na co sáhla, to zvládla. I přes tyto proklamace, vláda u občanů propadla, v oblíbenosti jí patří poslední místo…

Vláda se dnes chová, jak ta feudální vrchnost, která smetávala poddaným drobečky ze stolu a hladovým rozdávala hraběcí rady, že mohou jíst koláče, když nemají na chleba. Přesto neztrácejme optimismus …. „Věřím, že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český.“ (J.A. Komenský, citát na soše Mistra Jana Husa ze Staroměstského náměstí) Přemysl Votava, server vasevec.cz

X X X

VYŠŠÍ  DANĚ  PRO  NĚMCE  NA  ZÁCHRANU  UKRAJINY

 Německo: Zvýší daň z příjmu, aby mohli financovat Kyjev

Pro pokračování vojenské pomoci Ukrajině by bylo možné zvýšit daň z příjmu v Německu. V rozhovoru pro Rheinische Post to uvedla předsedkyně Německé rady ekonomických expertů Monika Schnitzerová.

„Speciální události vyžadují zvláštní opatření. Solidarita s Ukrajinou zavedením přirážky daně z příjmu na vojenskou pomoc by byla možnou odpovědí na tuto výzvu,“ uvedla  Schnitzerová.

Německo přidělí 11,5 milionu eur do fondu Rady NATO-Ukrajina, uvedla koncem listopadu německá ministryně zahraničí Annalena Bärbock.  Podle ministraně   se Rada NATO-Ukrajina stane „pracovním motorem“, který přiblíží Kyjev k Severoatlantické alianci. Ústředními tématy na cestě jsou standardy NATO, vojenská reforma a plánování schopností, dodala.

Berlím poskytuje Kyjevu od samého počátku konfliktu materiální i finanční pomoc. Dopady takové pomoci vedou k hospodářským problémům, které se také odráží na podpoře semaforové vlády.  Nápad Schnitzerové by nejspíše odpor proti vláda Olafa Scholze ještě prohloubil.by nejspíše odpor proti vláda Olafa Scholze ještě prohloubil, server vasevec.cz

X X X

Němci utnuli dotace elektroaut, tvrdě zasáhla i Francie. Na české cestě se politici neshodnou

Německo zrušilo státní podporu nákupu elektroaut. Důvod? Musí šetřit. Zrušení dotace však bylo velmi náhlé. Tamní vláda podporu zásadně omezila už letos v lednu, kdy zrušila ze dne na den dotace na hybridní auta. Německé úřady zatím na dotacích vyplatily přes 245 miliard korun. České firmy naopak mohou v elektromobilitě dosáhnout na dotaci ve výši až dvě miliardy korun. Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) se jedná o vyhozené peníze. Zákonodárce Mikuláš Peksa (Piráti) ale na celou věc nahlíží jako na komplexnější problém.

Dotacím na elektroauta v Německu odzvonilo. Místní ministerstvo hospodářství je zrušilo především kvůli úsporám. Úřady to oznámily o víkendu s doplněním, že se podpora zastaví ihned v pondělí.

 „Předpokládalo se, že bonus měl skončit příští rok. Na celé záležitosti je však překvapivé, že se vše seběhlo tak rychle. Lidé si ani nebudou moct počkat až do konce roku,“ vysvětlil šéfredaktor webu Auto.cz Vladimír Rybecký pro CNN Prima NEWS.

Podle moderátora pořadu TV Prima Autosalon Josefa Vrtala spěje nevyhnutelně k zániku vše, co je nějakým způsobem dotované státem. „Daňový poplatník v Německu si musí rozmyslet, zda chce podporovat takové automobilky jako Tesla, nebo čínské automobilky, jejichž auta kupovali lidé více. Myslím si tedy, že se částečně jedná i o ochranu německého automobilového průmyslu,“ konstatoval.

 Vládu k tomu donutily kromě úspor i soudy. Ten ústavní totiž zakázal využít na dotace finance z balíku v objemu takřka jeden a půl bilionu korun. Tuto částku vláda nejprve převedla do takzvaného klimatického fondu. Podle justičního orgánu byl však převod protiústavní. Ve státní kase kvůli tomu najednou chyběly desítky miliard eur.

Důležitější než dění u našich západních sousedů je ale podle Rybeckého postoj Francie. „Právě ta hodlá i nadále podporovat prodej elektroaut dotacemi. Nicméně taková podpora nebude platit pro nákup čínských elektroaut, což je mnohem zásadnější než v případě Němců,“ připomněl.

Zájemci o dotace měli možnost podat žádost do půlnoci z neděle na pondělí. Jejich automobil ovšem musel být přihlášený. Německo přispívalo částkou až 4 500 eur, v přepočtu asi 110 tisíc korun. Podmínkou však bylo, že auto nesmí být dražší než 40 tisíc eur.

České dotace? Vyhozené peníze i složitější problém

Podle Konečné jsou dotace na elektromobilitu nesmyslné v době, kdy vláda tvrdí, že je nutné podporu ze strany státu omezit. „Kabinet dotuje jen úzce vybranou skupinu, jelikož na elektromobily jdou peníze pouze podnikatelskému sektoru. Když se podíváme na průměrnou životnost klasického auta a jeho cenu, je jasné, že se jedná o vyhozené peníze, které by se v rámci Národního plánu obnovy hodily na zcela jiné projekty,“ pronesla europoslankyně ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Peksa v souvislosti s tím namítl, že je důležité na tento problém nahlížet optikou celkové modernizace dopravy. „Tento typ dotací se zavádí ve výjimečných situacích, kdy je potřeba podpořit nástup nové infrastruktury. Dokud se u nás neobjeví dostatek elektroaut, tak lidé nezačnou stavět nové nabíjecí stanice,“ pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že se jedná o „začarovaný kruh“.

Právě na tomto principu fungovala podle europoslance státní podpora v Německu. „Splnilo to účel, a proto ji zrušili. Dotování by u nás mohlo mít podobné výsledky, ač si nejsem jistý, zda je dobré začínat u firemních vozů,“ doplnil Peksa.

X X X

Vučić: Západ se snaží Srbsko oslabit

Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval práci některých mezinárodních pozorovatelů během parlamentních voleb, které se konaly minulý týden.

„Sami řekli, když byli ve volebních místnostech, že k žádnému porušení nedošlo, ale pak začali mluvit o přestupcích, které údajně viděli na sociálních sítích,“ řekl srbský prezident.

Západ se podle něj snaží Srbsko oslabit, aby si mohlo vybrat vládu a politiky, jaké chce, aby Srbsko na jeho pokyn zavedlo sankce proti Rusku.

Vučić důrazně řekl, že nedovolí násilnou změnu moci v zemi a ani druhý „majdan“. Upozornil, že prozápadní opozice věděla, že bude mít ve volbách špatné výsledky a předem připravovala pokus o násilný útok na centrální volební komisi.

Představitelé prozápadního opozičního bloku „Srbsko proti násilí“ již dříve uvedli, že nesouhlasí s výsledky voleb v Bělehradě, a požadovali zrušení výsledků hlasování. Prohlásili to poté, co vyšlo najevo, že koalice strany srbského prezidenta Aleksandara Vučiće vede v parlamentních volbách s výrazným náskokem.

Šéf srbské volební komise uvedl, že demonstranti fyzicky napadli představitele komise, server vasevec.cz

X X X

 Británie vyšle ke Guyaně hlídkovou loď, podpoří ji ve sporu s Venezuelou

Britské královské námořnictvo vyšle hlídkovou loď ke Guyaně, aby tuto jihoamerickou zemi podpořilo v územním sporu se sousední Venezuelou. Plavidlo HMS Trent kotví přes Vánoce u Barbadosu a ke Guyaně zamíří koncem měsíce.

Spor o region Esequibo trvá léta a v poslední době ho přiživuje zejména fakt, že se v něm nacházejí bohatá ložiska ropy a drahých kovů. Oblast má pod kontrolou Guyana, Venezuela si ale na ni činí nárok.

Emoce rozjitřilo nedávné referendum ve Venezuele, v němž se hlasující vyslovili de facto pro přičlenění regionu ke své vlasti.

„HMS Trent ještě tento měsíc navštíví Guyanu, regionálního spojence a partnera v rámci Společenství. Jde o součást série úkolů při nasazení v regionu Atlantiku,“ uvedlo v neděli britské ministerstvo obrany.

Británie má ke Guyaně historické vazby, oblast byla až do získání nezávislosti v roce 1966 britskou kolonií a dodnes je jedinou zemí Jižní Ameriky, kde se hovoří anglicky.

Spor o Esequibo má kořeny právě v koloniálním období, kdy v oblasti působilo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska k britské kolonii Guyaně.

V roce 1962 ale Venezuela v OSN tuto arbitráž zpochybnila a v roce 1966, několik měsíců předtím, než Guyana získala nezávislost, podepsaly Británie a Venezuela takzvanou ženevskou dohodu. Ta stanovila, že do čtyř let mají Guyana a Venezuela najít řešení územního sporu, což se nestalo. Spor ožil v roce 2015, kdy byla u pobřeží Guyany nalezena větší ložiska ropy.

X X X

O sladkovodní ryby z Pardubického kraje je zájem nejenom v Čechách, ale i Německu a Polsku

Hejtman Martin Netolický navštívil v pátek 22. prosince Rybářství Litomyšl. S vedením největšího podniku svého druhu v našem regionu řešil ohlédnutí za končící sezónou, plány na příští rok ale například i legislativní změny, se kterými se rybáři musí popasovat.

Rybářství Litomyšl je největším regionálním producentem ryb, většinu z nich navíc prodává v České republice. Na tuzemský trh míří 80 % produkce, v exportu převažuje vývoz do Německa, Polska, Rakouska a dalších zemí. Drtivou většinu prodejů tvoří kapr obecný, ale společnost nabízí i další oblíbené sladkovodní druhy ryb, například pstruhy, sumce, štiky, candáty a mnohé další. Společnost letos oslavila kulaté výročí, na trhu působí od roku 1993. „Hospodaří na více než 200 rybnících s rozlohou přesahující 1100 hektarů. Letos mají za sebou ekonomicky průměrný rok, museli se jako ostatní rybáři v republice vypořádat například s klimatem, který ovlivnil teplotu vody a dalšími problémy. Přesto se samozřejmě najdou pozitiva, například nárůst ceny u exportu do zahraničí, který jim pomohl vylepšit ekonomický výsledek.

V okolních zemích mají problémy s chovem sladkovodních ryb, což nahrává tuzemským producentům. S vedením společnosti jsme řešili také legislativní změny například v oblasti ochrany kormoránů a vyder, jejichž počty chtějí rybáři snižovat. I tento sektor se navíc bude muset vypořádat se změnou zákoníku práce, což může způsobit problémy. Dobrou zprávou je, že stát by měl v příštím roce podle odhadů vypsat dotace na odbahnění rybníků, které letos nebyly, což v praxi zkomplikovalo situaci,“ shrnuje výsledky jednání hejtman Martin Netolický.

Rybářství Litomyšl má svou vlastní líheň pro hlavní hospodářské druhy ryb. Již několik let se podílí na speciálním projektu záchrany raka říčního. Společnost je také aktivní v oblasti revitalizace krajiny a ochrany životního prostředí. V posledních letech ekologicky zhodnotila více jak 100 hektarů pozemků obnovou rybníků, vodních toků a mokřadních pásem. V odborné činnosti úzce spolupracuje s předními vědeckými subjekty a univerzitami v ČR. Aktivně se zapojuje do pořádání akcí ve sportovním rybolovu i kulturním životě v Litomyšli, stojí mimo jiné za tradičním festivalem Fish Fest, který se letos konal již po osmnácté.

Předvánočního setkání se kromě zástupců Rybářství Litomyšl zúčastnil i litomyšlský starosta Daniel Brýdl a generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. „Společně jsme probírali plány radnice na příští rok, kdy se například opět bude muset Smetanova Litomyšl konat mimo prostory zámku. Radnice se chystá opravovat dům U Rytířů a má pro následující měsíce řadu ambiciózních plánů. Řešili jsme ale například i plánované rozvojové aktivity v areálu Litomyšlské nemocnice, zadržování vody v krajině a další témata,“ dodává Martin Netolický. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubicka

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.