Fiala drancuje ČR. Co se za Husáka zřídilo, ztroskotanci prodají. Bez Ruska se ČR neobejde, vzrostl dovoz ropy. Statisíce dětí v Česku nemají pediatra

Stát chystá velký výprodej majetku. Chce zpeněžit pozemky, garáže i zámky. Je to něco jako velký úklid. Stát chystá největší výprodej svého nepotřebného majetku v historii Česka. Týkat se bude výlučně nemovitostí. Ministerstvo financí předpokládá, že do státního rozpočtu by budoucí prodej mohl přinést i jednotky miliard korun.

Seznamy, bez čeho by se stát dokázal obejít, měla jednotlivá ministerstva a jejich podřízené organizace odevzdat do konce srpna Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten se dlouhodobě zabývá prodejem státního majetku, například v minulosti byl jeho prostřednictvím prodán bývalý klášter řádu Hybernů na náměstí Republiky v Praze, a to s cenovkou 790 milionů korun. Nyní podle informací MF DNES úřad jednotlivé ministerské seznamy vyhodnocuje. „Výsledky poté předložíme ministerstvu financí,“ sdělila Alena Mühl z oddělení komunikace úřadu.

Za vyvolávací cenu zhruba sto padesát tisíc získá nový majitel betonový bunkr na břehu řeky Berounky se stometrovým pozemkem.

X X X

  KDO  KONEČNĚ  PO  HAVLOVI  ZAČNE  ROZUMNĚ  VLÁDNOUT?  VZPAMATUJE  SE  I  GENERÁL  PAVEL? 

DOBROU  ŠKOLU  ZÍSKAL  ZA  DR  HUSÁKA                                                            

 Ekonomická situace v ČR špatná, míní 57 procent lidí. Nejvíc od roku 2014

Ekonomickou situaci Česka vnímá jako špatnou 57 procent lidí. „Srovnatelné výsledky z hlediska velikosti podílu kritických hodnocení lze najít až na počátku roku 2014,“ uvedlo v pátek zveřejněném průzkumu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naopak jako dobrou ji hodnotí 16 procent dotázaných. Výrazně lépe Češi hodnotí životní úroveň své domácnosti. Téměř tři pětiny lidí ji označují za dobrou.

 Za velmi špatnou považuje současnou ekonomickou situaci Česka 16 procent lidí, za špatnou pak 41 procent. Jedno procento Čechů se domnívá, že je ekonomická situace ČR velmi dobrá, dalších 15 procent ji vnímá jako dobrou. Zhruba čtvrtina lidí zvolila odpověď „ani dobrá, ani špatná“.

Výsledek průzkumu je prakticky stejný jako na jaře, podobný byl ale i před rokem. „Ve starších výzkumech z období před nástupem pandemie covidu-19 srovnatelné výsledky z hlediska velikosti podílu kritických hodnocení lze najít až na počátku roku 2014, kdy ovšem býval nižší podíl kladného hodnocení a poněkud vyšší byl podíl neutrální středové varianty hodnocení,“ uvedli statistici.

Životní úroveň vlastní domácnosti považuje za velmi dobrou 15 procent lidí, za spíše dobrou pak 44 procent. Jako velmi špatnou označuje životní úroveň své domácnosti jedno procento Čechů, odpověď „spíše špatná“ volilo 32 procent dotázaných. Také v tomto případě jsou podíly srovnatelné s letošními i loňskými průzkumy.

Hodnocení ekonomické situace země i vlastní domácnosti se zlepšuje s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání a také s posunem od levice k pravici na pravolevé škále politické orientace. Lépe hodnotí ekonomickou situaci také muži a mladší lidé. Kritičtější jsou například lidé pracující v dělnických profesích, voliči ANO, KSČM či SPD a ti, kteří nedůvěřují vládě. Průzkum se uskutečnil od 16. května do 24. července a zúčastnilo se ho 929 lidí.

X X X

BEZ  RUSKA  SE  ČR  NEOBEJDE

Bez Ruska to zatím nejde. Dovoz zkapalněného plynu z východu vzrostl o 40 procent

Dovoz ruského zkapalněného plynu do Evropy vzrostl meziročně o 40 procent. Na LNG totiž neplatí žádné embargo a po moři je zkapalněný zemní plyn rychle k dodání. Podle energetického experta Pavla Janečka je možné, že ruský plyn proudí do České republiky i přes terminál v Belgii. Kromě toho je Česko z více než poloviny závislé na dovozu ropy z Ruska.

Z úst evropských představitelů nejednou padlo vyjádření, že se bez ruských surovin a energií lze obejít. Rychle to ale podle dat různých společností nepůjde. Jako příklad může posloužit dovoz ruského zkapalněného zemního plynu do Evropské unie, který meziročně stoupl o 40 procent. Unie se přitom rozhodla přestat do čtyř let využívat ruská fosilní paliva. Mezi ně patří kromě zemního plynu ještě uhlí a ropa.

 Na zkapalněný zemní plyn neplatí žádné sankce. Největším odběratelem ruského LNG je po Číně Španělsko. Tamní ministryně energetiky Teresa Riberaová už dříve řekla, že zákaz jeho dovozu Evropskou unií v nejbližší době nepřijde. Argumentovala zejména bezpečností a také obavou z možné energetické krize před blížící se zimou.

 Podle Janečka není nárůst dovozu ruského plynu překvapením. Podle něj se tak děje delší dobu, i když se o tom mezi politiky nemluví. Nahradit ruský plyn ale bude možné až v budoucnu. „Na to ale potřebujeme propojit naši plynovou soustavu s terminály v Německu. Musíme také vytvořit možnost skladovat LNG,“ říká Janeček.

Hned po Španělsku je největším odběratelem ruského LNG Belgie. Ta má na svém území terminál Zeebrugge, který je jedním z klíčových v západní Evropě. Podle Janečka se do Česka plyn z východu dostává i touto cestou. „Belgie je jedním z distributorů i pro naši plynárenskou soustavu. Je tedy možné, že se molekuly tohoto plynu dostávají do České republiky,“ řekl pro CNN Prima NEWS někdejší předseda představenstva Pražské plynárenské.

Rusko v současné době počítá miliardové zisky. Podle společnosti Bruegel mu Evropská unie od března roku 2022 do února 2023 zaplatila v přepočtu celkem 292,8 miliardy korun.

Dovoz ruské ropy do České republiky vzrostl

Kromě ruského plynu ale do Evropy míří i další strategické suroviny. Zejména východní státy jsou závislé na ruské ropě. V první polovině letošního roku se zvýšil podíl ropy z ropovodu Družba na 65 procent. Loni to přitom bylo jen okolo 56 procent.

Oproti zkapalněnému zemnímu plynu ale platí na dovoz ruské ropy embargo. Česká republika má ovšem při využití ropovodu Družba výjimku.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy podíl odebírané ropy neustále roste. „Suma, kterou Česko platí Rusku za dováženou ropu, letos výrazně překonává průměr posledních tří let. Hodnota dovozu ruské ropy do Česka letos v prvním pololetí mírně překonala 20 miliard korun. Průměr prvních pololetí let 2020 až 2022 přitom odpovídá jen částce 15,6 miliardy korun,“ uvedl Kovanda s odkazem na data Českého statistického úřadu.

Podle něj je důvodem, že ruská ropa Ural je daleko levnější než cena barelu ropy Brent. „Ve výrazné slevě se oproti Brentu prodává zhruba od začátku ruské invaze na Ukrajinu, avšak toto zlevnění se postupně snižuje. Loni v červnu se ocitla na svém maximu, až kolem 35 dolarů na barel,“ dodává Kovanda s tím, že se Česká republika od ruské ropy neodstřihla.

X X X

GEN.  PAVEL  MÁ  DŮVODY  K  VÝMĚNĚ  FIALY,  VLÁDY,  DĚTI  BEZ  LÉKAŘŮ

Statisíce dětí v Česku nemají pediatra. Ostatní musí daleko dojíždět, řešení je v nedohlednu

Až 300 tisíc dětí v Česku nemá pediatra. Věkový průměr dětských lékařů se pohybuje kolem šedesáti let. Když pak odejdou do důchodu, často za ně není náhrada. Na Vysočině se proto rozhodli problém řešit, v okresních nemocnicích zřizují dětské ambulance, do kterých se mohou hlásit malí pacienti ze širokého okolí.

Jako první otevřeli dětskou ambulanci v nemocnici Pelhřimov. Péči tady zajišťují nemocniční lékaři z dětského oddělení. „V současné době evidujeme registrujících se zhruba 500 dětí,“ uvedla CNN Prima NEWS mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

„Jsou to děti, že se sem přistěhují a nikdo je nezaregistruje, potom to jsou děti, které tady žijí už delší dobu, ale stále se jim nepodařilo sehnat pediatra, a pak registrujeme také ty, u kterých víme, že jejich pediatr bude v dohledné době končit,“ vysvětloval Stanislav Houštěk, primář dětského oddělení Nemocnice Pelhřimov. Jeho slova potvrzuje i jedna z matek. „Byli jsme v Humpolci registrovaní u pana doktora a ten nám odešel do důchodu, takže jsme dlouhou dobu, zhruba dva roky, neměli pro syna praktického lékaře,“ uvedla.

Nedostatek pediatrů není problém pouze na Vysočině. Špatná situace je dlouhodobě například v příhraničních regionech. Nového pediatra od jara naléhavě hledají i ve Slavičíně na Zlínsku. V šestitisícovém městě mají nyní pouze jednoho dětského lékaře a ten už nové pacienty přijímá pouze v omezené míře.

„Chybí nám jeden pediatr. Motivujeme je tím, že jsme schopni nabídnout byt, jsme schopni vybavit ordinaci a připravit ji podle požadavků,“ řekl starosta Tomáš Chmela. Více než rok hledala pro své dvě děti pediatra i Markéta Urubková ze Slavičína. Nakonec ho našla až ve dvacet kilometrů vzdálených Vizovicích. „Je to těžké. Máme dvě děti, a je to pro nás obtížné i na dojíždění, jezdit horem dolem,“ popsala Urubková. Pediatři tvrdí, že pokud se situace okamžitě nezačne systémově řešit, bude za pár let problém sehnat dětského lékaře úplně všude.

  Problém vnímají i politici

Nedostatek pediatrů vnímají jako velký problém i politici. Zatím se prý projevuje právě hlavně tak, že rodiče s dětmi musejí dojíždět k lékaři i několik desítek kilometrů. Do budoucna ale hrozí, že děti nebude mít kdo léčit. A jaká řešení tedy navrhují? „Jedno z možných by třeba bylo, kdyby se starších ročníků, 16, 17, 18 let, ujali praktici. Ale muselo by to být po dohodě s odbornou společností, muselo by to být nějakým způsobem bonifikováno. A to by mohlo vyřešit třeba krátkodobě nějakou krizi,“ uvedl Kamal Farhan (ANO).

„V Karlovarském kraji máme vyzkoušeno, že podporujeme mladé lékaře, a to už od stipendií, aby se k nám do kraje vraceli. Samozřejmě i pro nás jsou pediatři nedostatkovým zbožím, ale myslím, že i ostatní kraje by mohly jít touto cestou,“ řekla k problematice Karla Maříková z SPD. „To, co s tím můžeme dělat, je, že zvýšíme počet lékařů, kteří budou studovat praktické lékařství pro děti a dorost. Podpoříme je nějakými bonifikačními programy, rezidenčními místy. To může udělat ministerstvo zdravotnictví,“ nechal se slyšet Tom Philipp (KDU-ČSL).

 Problém s pediatry vnímá i samo ministerstvo zdravotnictví. „O tomto problému se ví přibližně posledních 10 let, ale bohužel nebyly podniknuty systémové kroky, které by vedly ke zvýšení dostupnosti pediatrů,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) ve vysílání CNN Prima NEWS.

Nyní ale podle něj resort zdravotnictví koná. „Zahájili jsme změny v systému takzvaných rezidenčních míst, abychom podpořili primárně místa pro pediatrii, a snažíme se také požádat ředitele fakultních nemocnic, aby pediatry, kteří jsou ve vzdělávání, pokud možno uvolnili pro terén a oni se mohli učit přímo v ordinacích praktických lékařů,“ dodal Pavlovic.

X X X

Šojgu se ve Vladivostoku chlubil bombardéry i fregatou, Kim se jen usmíval

Vůdce KLDR Kim Čong-un v sobotu při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ruského dálného východu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mu v okolí města Vladivostok předvedl bombardéry schopné nést jaderné zbraně, nadzvukové střely či fregatu Maršál Šapošnikov. Kim se na záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely.

 Kimova návštěva má podle obou stran ukázat možnosti spolupráce obou zemí v době, kdy Rusko potřebuje další zbraně pro svou pokračující agresi na Ukrajině. Severokorejský diktátor v sobotu podle agentur zhlédl například bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22, které Moskva nasazuje v ukrajinské válce.

Strategický bombardér Tupolev Tu-95 ruského letectva během přehlídky v Moskevské oblasti (1. ledna 2022)

Ruský strategický bombardér Tu-160 odpaluje střelu s plochou dráhou letu. (9. prosince 2020)

Ruský bombardér Tu-22M3

„Mohou doletět do Japonska a zpátky,“ prohlásil podle agentur Šojgu. Kim se na zveřejněných záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely.

Ruský ministr mu předvedl rovněž letoun Mig-31 vybavený nadzvukovými střelami Kinžal, které mohou nést jaderné hlavice. Jejich dolet je až 2 000 kilometrů a jejich rychlost je až 12 000 kilometrů v hodině.

Kim do Ruska v úterý přijel ze Severní Koreje obrněným vlakem a na nádraží Chasan poblíž rusko-severokorejské hranice jej přivítali funkcionáři. Po dlouhé cestě vlakem na sever se ve středu na kosmodromu Vostočnyj setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterému dal najevo bezmeznou podporu všech jeho kroků. V pátek pak navštívil město Komsomolsk na Amuru a tamní letecký závod, kde se vyrábějí stíhačky.

Možná užší zbrojní spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem vyvolává obavy nejen v Jižní Koreji, ale také ve Spojených státech. Obě země jsou znepokojeny z toho, že by nevyzpytatelný severokorejský diktátor mohl získat přístup k některým vyspělejším technologiím z Ruska a naopak poskytnout Moskvě nedostávající se zbraně pro pokračování války na Ukrajině.

Washington i Soul v pátek prohlásily, že vojenská spolupráce obou zemí je porušením sankcí OSN vůči Pchjongjangu. Kreml po Putinově setkání s Kimem prohlásil, že oba státy budou spolupracovat v citlivých oblastech, neupřesnil však, zda půjde i o dodávky zbraní.

X X X

Lukašenko by obnovil osu Minsk – Moskva – Pchjongjang

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem, který naznačil, že by Minsk mohl spolu s Moskvou obnovit staré spojenectví s KLDR. „Mohli bychom uvažovat o třístranné spolupráci,“ uvedl Lukašenko po Putinově setkání se severokorejským lídrem Kim Čong-unem.

 Severokorejský lídr Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Oba vůdci si přislíbili podporu, a Moskva navíc i pomoc Severní Koreji s vysláním satelitů do vesmíru.

O středečních rozhovorech s Kimem pak Putin v pátek informoval Lukašenka. Hlavy států se sešly v černomořském letovisku v Soči.

„Chtěl bych vás informovat o diskusi která byla poměrně důležitá, a také se dotknout nejpalčivější otázky – situace na Ukrajině,“ řekl Putin na začátku setkání lídrů.

A Lukašenko reagoval.: „Mohli bychom uvažovat o třístranné spolupráci. Myslím, že i tam by se našlo trochu práce pro Bělorusko,“ zaznělo z jeho úst podle agentury AP.

Kim Čong-un v pátek navštívil ruské město Komsomolsk na Amuru na východě země a tamní letecký závod, kde se vyrábějí stíhačky. V sobotu má na programu návštěvu Vladivostoku.

Do Ruska se vydal poprvé od roku 2019. Naproti tomu Lukašenko, jehož běloruský autoritativní režim závisí na podpoře Ruska, letos s Putinem jednal už posedmé, podotkla agentura AP.

„Samy páchají zločin,“ kritizoval Putin USA

Ukrajina široce využívá kazetovou munici dodanou ze Spojených států, uvedl dále ruský prezident na schůzce s běloruským vůdcem. Obvinil v této souvislosti USA, že ukrajinským prostřednictvím dělají něco, co samy pokládají za zločin.

USA ani Ukrajina a Rusko úmluvu, která užívání tohoto typu střeliva zakazuje, nepodepsaly. Ruská vojska, která před více než 18 měsíci vpadla do sousední země, podle věrohodných důkazů používají kazetovou munici také.

„Je jedna země, která se považuje za výjimečnou. Jsou to Spojené státy,“ řekl v pátek Putin na úvod svého jednání s Lukašenkem. „Dokonce i to, co samy pokládají za zločin, samy sobě povolují dělat. Vždyť USA používají kazetovou munici. V daném případě tak činí rukama Ukrajinců,“ prohlásil podle agentury TASS.

Podle mezinárodních organizací, včetně OSN, existují důvěryhodné důkazy o tom, že ruská vojska kazetovou munici používají od prvního dne agrese proti Ukrajině. Zakrátko tuto munici použili podle západních médií i Ukrajinci. Ti nově používají i munici dodanou ze Spojených států. Mnohé země se zavázaly kazetovou munici nepoužívat kvůli ohrožení, které může představovat pro civilní obyvatelstvo.

X X X

 Žádná štvavá prohlášení na soud. Prokurátoři chtějí omezit Trumpovy výroky

Federální prokurátoři ve Spojených státech žádají soud, aby omezil výroky bývalého prezidenta Donalda Trumpa v kauze jeho údajné snahy o zvrácení výsledků prezidentských voleb z roku 2020. Trump podle prokurátorů svými výroky útočí na svědky, právníky i soud. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

 „Obžalovaný má ve zvyku vydávat štvavá veřejná prohlášení namířená na osoby či instituce, které pro něj představují překážku či problém,“ uvedl v žádosti tým zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe.

„To ukazuje potřebu chránit potenciální porotce před obavami z hrozeb a obtěžování, jež pramení ze znevažujících a štvavých veřejných prohlášení obžalovaného,“ dodal.

Prokurátoři požadují, aby Trump nesměl vydávat prohlášení týkající se „totožnosti, výpovědi či důvěryhodnosti potenciálních svědků“. Chtějí rovněž omezit jeho komentáře ohledně „jakéhokoli strany, svědka, advokáta, pracovníka soudu nebo potenciálních porotců, které jsou znevažující, štvavé či zastrašující“.

Podle Trumpova mluvčího je tento požadavek „zjevným vměšováním do voleb, protože prezident Trump je vedoucím kandidátem“, napsala agentura Reuters.

Smith začátkem srpna oznámil obžalobu Trumpa ze zločinného spiknutí proti americkým voličům i vládě Spojených států. Podle vyšetřovatelů se Trump dopustil nezákonného jednání, když po porážce v posledních prezidentských volbách šířil nepodložená tvrzení o podvodech s hlasy a společně s dalšími aktéry hledal způsoby, jak zablokovat potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena.

X X X

Nejvyššího státního zástupce nebude moci vláda lehce odvolat, bude na 7 let

Zavedení sedmiletého funkčního období pro nejvyššího státního zástupce či možnost jeho odvolání v kárném řízení místo toho, aby ho mohla vláda odvolat tak snadno jako dosud, přináší novela zákona o státním zastupitelství, kterou v prvním čtení podpořili poslanci. Nikdo by nemohl být jmenován nejvyšším státním zástupcem více než jednou.

„Zájem vlády je, aby novela prošla,“ řekl poslancům ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Proto podle něj není návrh rozsáhlejší a neřeší více problémů naráz, aby to neohrožovalo jeho šanci projít.

„Nejvyšší státní zástupce už nebude kdykoli odvolatelný vládou. Mám z toho obrovskou radost,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Ocenil, že jednání bylo konstruktivní i ze strany opozice a že tentokrát nebyly žádné obstrukce

„Novela se předkládá hlavně proto, aby se zavedlo funkční období vedoucích státních zástupců. Zatím to máme neupraveno a v praxi to znamená, že vedoucí státní zástupci jsou de facto neodvolatelní,“ řekl ministr spravedlnosti Blažek už v květnu, když jeho návrh podpořila vláda.

Piráti hlasují o výzvě k odvolání ministra Blažka

Členové Pirátů začali po půlnoci hlasovat o usnesení: „Celostátní fórum České pirátské strany vyzývá svůj vládní a poslanecký tým, aby v rámci svých možností navrhli okamžité odvolání Pavla Blažka z postu ministra spravedlnosti.“
Pirátům vadí Blažkovo srpnové setkání s Martinem Nejedlým, lobbistou s neprůhlednými vazbami v Rusku. Premiér Petr Fiala se už ale za Blažka postavil, dal mu jen symbolicky „žlutou kartu“, tedy varování. Hlasování Pirátů skončí v pondělí ve 20 hodin.

Sedmileté funkční období má být na všech stupních státního zastupitelství.

Novela zákona o státním zastupitelství počítá se zavedením požadavků na odborné a manažerské schopnosti nejvyššího státního zástupce či možnost jeho odvolání v kárném řízení.

Nyní nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti a kabinet ho na návrh ministra může odvolat bez udání důvodů.

Šéfem žalobců se podle návrhu nemůže stát státní zástupce, jemuž bylo pravomocným rozhodnutím uloženo kárné opatření, pokud nebylo zahlazeno.

Poslanci jednali v prvním čtení i o změně pravidel pro nakládání s příjmy vězňů. Každému vězni s příjmem se má tvořit rezerva na dobu po jeho propuštění. Má se to týkat také chovanců v detenčních ústavech. Návrh nyní posoudí ústavně-právní výbor Sněmovny.

X X X

Od 20 let po doživotí. Padly tresty za bomby v Bruselu, které zabily 32 lidí

Belgický soud vynesl tresty nad osmi strůjci teroristických útoků, které si v Bruselu v březnu 2016 vyžádaly 32 obětí a při kterých bylo přes 300 dalších lidí zraněno. Několik odsouzených dostalo doživotní tresty a další 30 nebo 20 let vězení.

Šest z útočníků bylo letos v červenci shledáno vinnými z teroristické vraždy a z účasti na činnosti teroristické organizace. Další dva byli odsouzeni za členství v teroristické organizaci.

Mezi odsouzenými jsou i Salah Abdeslam a Mohamed Abrini, kteří byli loni ve Francii odsouzeni k doživotnímu vězení za teroristické útoky v Paříži z listopadu 2015, při nichž sedm sebevražedných atentátníků zabilo 130 lidí a dalších více než 400 osob zranilo.

Abrini, přezdívaný „muž v klobouku“, dostal za bruselské útoky trest 30 let vězení. Abriniho zachytily kamery na bruselském letišti Zaventem v doprovodu dvou teroristů, kteří se na místě později odpálili a zabili 16 lidí. Dalších 16 lidí 22. března 2016 v době ranní dopravní špičky zabil další sebevražedný atentátník ve stanici metra Maalbeek.

Abdeslam nedostal další trest odnětí svobody, protože už v roce 2018 byl v Belgii odsouzen ke 20 letům vězení za střelbu na policisty při zatýkání v březnu 2016 několik dní před atentáty.

Proces se strůjci bruselských útoků začal loni v prosinci a konal se v upravených místnostech bývalého sídla NATO.

Úterý 22. března 2016 změnilo v Bruselu život tisícům lidí. V ranní špičce mezi osmou a devátou hodinou se tři teroristé v sebevražedných vestách odpálili ve stanici metra Maelbeek v centru města a na mezinárodním bruselském letišti Zaventem. Čtvrtému útočníkovi bomba nevybuchla a z místa utekl.

Zemřelo tehdy 32 lidí, dalších více než tři sta bylo zraněno. K teroristickým útokům, které se udály jen několik měsíců po útocích v Paříži z listopadu 2015, se opět přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

„Změnil jsem se, jsem agresivnější“

Přesto, že od útoku uplynulo již šest let, jde pro řadu lidí o stále velmi živou vzpomínku. „Mnoho lidí to nedokáže pochopit. Říkají: Už je to přece dávno, přestaňme si to připomínat. Pro nás je tento den ale stále přítomný. Je to, jako by se to stalo včera. Nemůžeme na to jen tak zapomenout,“ uvedl jeden z tisíce žalobců Gaetan Meuleman.

Po útoku pomáhal jako záchranář a poskytoval první pomoc zraněným. Od té doby se potýká s psychickými problémy. „Změnil jsem se, jsem více agresivní.“

X X X

ZELENSKÝ  CHCE  DÁLE  NA  UKRAJINĚ  VÁLČIT,  ZABÍJET  LIDI  A  NIČIT  ZEMI

POŠLE  ZELENSKÝ  DO  BOJE  NA  UKRAJINĚ  I  MANŽELKU,  KDYŽ  TAM  JSOU  I  JINÉ  ŽENY?

Pokračovat ve válce je rozhodnutím Ukrajiny. Rusko nás neohrožuje, říká Orbánův muž

Podpory od Andreje Babiše (ANO) během unijních jednání o migraci si vážíme. V podcastu Off Record Matyáše Zrna to pro CNN Prima NEWS řekl Balázs Orbán, maďarský poslanec a ředitel kabinetu premiéra Viktora Orbána. Představitel Budapešti sice chválil projekt V4 a Česko označil za úžasnou zemi, zároveň však zmínil i velmi různorodé postoje Maďarů a Čechů, pokud jde o ruskou invazi na Ukrajinu.

„Andrej Babiš byl jediným premiérem, který se v Evropské radě postavil a řekl ostatním: ‚Můžete si dělat, co chcete, ale my Středoevropané považujeme nelegální migraci za vážný problém. Nedopustíme, aby došlo k tomu, že budeme muset hostit tisíce lidí z úplně jiných částí světa. Klidně to udělejte, ale nenuťte k tomu nás. Viktor (Orbán) má plné právo vystavět plot na maďarských hranicích,‘“ citoval Balázs Orbán českého expremiéra.

Jmenovec maďarského premiéra, kterému dělá ředitele kabinetu, v rozhovoru s reportérem CNN Prima NEWS Matyášem Zrnem uvedl, že Babišovo politické gesto bylo pro maďarskou vládu velmi cenné.

„Té podpory si vážíme. Vím, že váš současný premiér Petr Fiala (ODS) také navštívil maďarský plot a vyjadřoval Maďarsku podporu. Nicméně někdejší premiér Babiš nás podpořil dokonce několikrát, což nám umožnilo udržet spolupráci uvnitř V4,“ dodal Balázs Orbán.

Viktor Orbán i jeho strana Fidesz čelí od západních představitelů ostré kritice za své postoje k ruské invazi. Dlouholetý maďarský premiér často blokuje či brzdí schvalování nových unijních protiruských sankcí, vedle toho také navrhoval zrušení těch, které již EU zavedla.

Před časem v rozhovoru pro německý deník Bild prohlásil, že Ukrajinci ani přes zásilky západních moderních zbraní nemají šanci válku proti Rusku vyhrát a že Vladimir Putin není válečný zločinec. Západ proto Orbána vnímá jako hlavního spojence Kremlu z řad představitelů EU.

Názory maďarského ministerského předsedy sdílí také Balázs Orbán. „Záleží na Ukrajině a rozhodnutí partnerů Ukrajiny pokračovat ve válce. Nebylo to moje rozhodnutí a nebylo to maďarské rozhodnutí. Chrání nás NATO a naše vlastní armáda. NATO je mnohem silnější než Rusko,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Naznačil tak své přesvědčení, že Rusko není pro Severoatlantickou alianci bezprostřední hrozbou.

„Nechápu, proč je pro nás dobré, že se území Ukrajiny mění v trosky a že tam umírají lidé. Chápu, že Česká republika je suverénní, hrdá a úžasná země. Maďarský zahraničně politický přístup je ale úplně jiný. My nechceme být zapleteni do ukrajinského konfliktu. Obě strany by měly přestat bojovat, je třeba návrat k diplomacii,“ dodal.

X X X

Macgregor: Putin jedná obezřetně

Rozmístění jednotek NATO na Ukrajinu nebo poskytnutí další pomoci Kyjevu nezmění vývoj konfliktu, řekl plukovník americké armády ve výslužbě Douglas Macgregor v rozhovoru pro kanál Redacted YouTube. Putin podle něj zvolil vyčkávací taktiku, která povede k rozdělení Evropy a likvidaci NATO. Mohu říci, že v Rusku se mnoha vysokým důstojníkům a politickým vůdcům nelíbí Putinovo rozhodnutí čekat, říká Macgregor.

Putin podle něho jedná maximálně obezřetně a opatrně, ale v Moskvě nechtějí čekat a vyzývají ho, aby konflikt rychle ukončil, rozdrtil nepřítele a skončil. Tento pohled je pochopitelný, protože jinak můžeme být v pokušení udělat něco hloupého, jako je poslat vojáky na západní Ukrajinu nebo poskytnout Ukrajincům nové příležitosti, což je to, co ve skutečnosti děláme. Tím se nic nezmění, nezmění to vývoj konfliktu.

„Putin s námi nechce bojovat a bojí se, že rychlý útok na Kyjev a stažení vojsk k Dněpru budeme považovat za hrozbu a zasáhneme. Zde se mýlí, protože jsme tuto možnost již vyčerpali. Americký vojenský establishment a jeho spojenci v NATO si již v zákulisí pravděpodobně uvědomili, že nemohou překonat plný potenciál, který Rusové vytvořili a zdokonalili,“ uvedl plukovník.

„Mluvil jsem s evropskými přáteli, kteří se nedávno vrátili z Moskvy a mají velmi dobré vztahy, protože jsou součástí novinářské komunity. Po rozhovoru s vysokými ruskými představiteli a členy generálního štábu zjistili, že postojem Moskvy je vše co nejrychleji ukončit. Doslova žádají prezidenta Putina o povolení k útoku. Rezerva, kterou vytvořili, čítá 300 tisíc lidí, takže taková možnost existuje.“  Putin se prý však rozhodl počkat.

Macgregor říká, že Putin opravdu věří, že se to v Evropě tak zhorší, že se NATO jednoduše rozpadne. Lidé řeknou Washingtonu, že ho sledovali, dokud mohli, ale nevěděli, že tato cesta vede přímo do pekla. I v Německu probíhá deindustrializace. Šéf jedné z jejích největších chemických společností – nezapomínejte, že tato odvětví jsou v mnoha ohledech světovými lídry – říká, že je po všem, zavíráme, deindustrializace začala. Proč tedy Putin skutečně nepočká, až se Evropané konečně probudí, zejména Němci a Francouzi? – klade otázku plukovník americké armády ve výslužbě Douglas Macgregor. Gostav Svoboda, server vasevec.cz

X X X

Belgie nepřevezme problematické stíhačky F-35A

Belgické ministerstvo obrany údajně již oficiálně odmítlo převzít dodávku prvních šarží stíhaček F-35A, se kterými se již od roku 2018 počítá jako s náhradou za letouny F-16. Odmítnutí je odůvodňováno technickými kvalitami nyní vyráběných letadel, která vyžadují mnoho vylepšení.

Belgie si vybrala tyto stíhačky ve výběrovém řízení v roce 2018 a F-35 dala přednost před stíhacími letouny čtvrté generace Rafale a Eurofighter od evropských výrobců. Tato volba ve prospěch letadel americké korporace Lockheed Martin byla vysvětlena touhou získat „vyspělejší“ stíhačku páté generace. Do značné míry Belgičané ovlivnili výsledky pozdějších tendrů v řadě dalších evropských zemí

Program F-35 však podle portálu Military Watch trpí vážnými problémy s faktickou bojovou schopností: asi 800 závad je stále uváděno jako nevyřešených. Tento počet se v posledních letech výrazně nezměnil, a to jak kvůli pomalému řešení problémů, ale i kvůli neustálému objevování nových nedostatků.

„Díky“ těmto problémům jsou stíhačky nevhodné pro boj s vysokou intenzitou a řešení se neočekává dříve než v roce 2030. Vážně ovšem také podkopaly jejich dostupnost a vyžádaly si miliardy dolarů dodatečných nákladů.

Podle současných plánů se první dodávky F-35 do Belgie očekávaly v ročních sériích čtyř letadel, počínaje podzimem 2023 a konče v roce 2028. Předpokládalo se, že to umožní belgickému letectvu postupně vyřazovat letadla F-16, která – jak je zvažováno – by mohla být předána Ukrajině, server vasevec.cz

X X X

Ľuboš Blaha: VŠETKO NAJLEPŠIE, COMANDANTE

Robert Fico má dnes narodeniny. Patrí sa zhrnúť, čo dokázal. Nič viac, len fakty.

Bol trikrát predsedom vlády Slovenskej republiky, čo sa nepodarilo nikomu inému. Zo Slovenska urobil moderný sociálny štát. Ľavica bola koncom 90. rokov v troskách a on z nej urobil hegemóna na Slovensku. Nebyť jeho vlád, ešte dodnes tu zúri Miklošov neoliberalizmus.

Kým iní sa sklonili pred Bruselom a Washingtonom, on bránil Slovensko. Stiahol vojakov z Iraku, zarezal migračné kvóty, udržiaval dobré vzťahy na všetky štyri svetové strany. Bol suverénny. Neposlúchal, a tak prišiel trest. Zneužili vraždu novinára, pripravili majdan a odstavili ho od moci. Tí, čo nenávidia Slovensko.

Smiali sa, že Robert Fico skončil. Zradili ho najbližší, Smer sa ocitol na 8%, liberáli sa vytešovali. A bum, Robert Fico ukázal zase raz svoju neuveriteľnú silu osobnosti. Za pár rokov zo Smeru urobil opäť tú najsilnejšiu stranu na Slovensku a ide vyhrať už svoje piate voľby… Fenomén.

Kedysi dávno som napísal niečo, čo sa každým rokom potvrdzuje – takýto politik sa rodí raz za generáciu či za dve. Nemajú naňho a tak po ňom poľujú – už roky. Márne. Je to súboj politického obra s malými smiešnymi trpaslíkmi. Odpadáva jeden trpaslík za druhým – Dzurinda, Radičová, Sulík, Matovič, Čaputová. Aj s tou jej detinskou žalobou. A on je tu stále. S úsmevom. A v životnej forme.

Pochádza z robotníckeho prostredia, no napriek tomu sa vypracoval na špičkového právnika a autora uznávaných kníh. A hlavne – nikdy neprestal byť ľavičiarom. Srdciarom. Preto ho nevedeli zlomiť.

To, čo je na ňom najzaujímavejšie – je prototyp Slováka. Vlastenca. Vie buchnúť po stole a vie sa pobiť za Slovensko. Kým iní pred Západom padajú na kolená, on stojí hrdo na nohách a ide si svoje. Zažil som to za tie roky x-krát. Covid. Očkovanie. Mocné farmafirmy… Iní sa podhadzovali. On nie. Neustúpil, bojoval za slobodu.

Vojna na Ukrajine, šialená rusofóbia, zovšadiaľ americká propaganda… S ním to ani nepohlo. Neustúpil. Hneď prvý deň povedal jasne – po všetkých tých amerických imperiálnych vojnách teraz ide niekto moralizovať?

Robert Fico je človek, ktorý neustupuje. A to na ňom obdivujem. On sa za Slovákov a najmä za tých najslabších pobije – tak ako kedysi Juro Jánošík či Ľudovít Štúr. Vždy a všade. Takto si predstavujem ľavičiara. Ako politológ som sa pokúsil intelektuálne zdôvodniť ideológiu národnej slovenskej ľavice – v skutočnosti je to projekt Roberta Fica. To on je otcom tejto myšlienky. Nič iné ľavicu nezachráni.

Neriešiť gejov, nevítať migrantov, nepapagájovať frázy z Bruselu… Radšej pomáhať bežným Slovákom, bojovať s chudobou, nezbrojiť a chrániť si to naše – slovenské. Áno, chlieb a mier.

V politike stretnete kolegov, spolupracovníkov, rivalov aj nepriateľov. Málokedy však stretnete niekoho, kto vám je vzorom. Robert Fico taký je. Je inšpiráciou pre nás všetkých. Všetko najlepšie k narodeninám, comandante. Hasta siempre.

P.S. A hovorím asi za väčšinu Slovákov – kiež by sme o rok mohli gratulovať štvornásobnému premiérovi… Slovensko potrebuje štátnikov a nie diletantov. Ľuboš Blah, Poslanec NR SR a místopředseda strany Směr, sd, server vasevec.cz

X X X

Mýtné odporuje úmluvě, odmítá česká diplomacie platit miliony Londýnu

Poplatek za vjezd do centra Londýna je v rozporu s Vídeňskou úmluvou, uvedl v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Ta říká, že „přijímající stát musí usnadnit výkon funkcí diplomatické mise, tento poplatek rozhodně výkon funkce neusnadňuje,“ vysvětlil mluvčí. Britský státní tajemník David Rutley ale tvrdí, že Češi dluží na mýtném v přepočtu 13,7 milionu korun. Poplatek rozporují i další země.

 „Podle našeho právního názoru jde o místní poplatek, který je v rozporu s článkem 25 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Ten stanovuje, že přijímající stát musí všemožně usnadnit výkon funkcí diplomatické mise. Jak je všeobecně známo, v centru Londýna se nachází všechny centrální instituce, které diplomaté každý den navštěvují, tudíž platit tento poplatek rozhodně výkon funkce neusnadňuje,“ uvedl Drake.

Podle agentury DPA státní tajemník na britském ministerstvu zahraničí David Rutley ve čtvrtek uvedl, že zahraniční diplomaté Londýnu dluží na městském mýtném více než 145 milionů liber (přes 4,1 miliardy korun).

Podle britské vlády má jenom velvyslanectví Spojených států od zavedení městského mýta v roce 2003 u britské metropole neuhrazené účty ve výši 14,64 milionu liber, Japonsko dluží zhruba deset milionů liber.

Ambasáda České republiky by pak podle seznamu, který Rutley zveřejnil, měla londýnské radnici zaplatit 480 190 liber (13,7 milionu korun).

Diplomaté ale tvrdí, že poplatek platit nemusí, protože jde o svého druhu daň a od daní v zemi svého působení jsou osvobozeni.

Příslušný poplatek 15 liber denně se platí za každý automobil, který se pohybuje v centrální části města kolem parlamentu, Britského muzea či Trafalgarského náměstí.

Podle DPA si úřady na celém světě zejména v hlavních městech stěžují na to, že diplomaté a pracovníci zastupitelských úřadů neplatí pokuty za špatné parkování a další přestupky. Využívají přitom toho, že díky své diplomatické imunitě nemohou být hnáni k odpovědnosti.

X X X

Francouzský velvyslanec je rukojmí. Drží ho na ambasádě v Nigeru

Francouzský velvyslanec v Nigeru Sylvain Itté je tamní vojenskou juntou zadržován na ambasádě jako rukojmí a nemá umožněn přístup k zásobování potravinami, uvedl v pátek francouzský prezident Emmanuel Macron. Paříž se již předtím odmítla podrobit ultimátu, aby velvyslance odvolala s tím, že pučisté nemají k takové žádosti žádnou pravomoc.

 O zadržení francouzského velvyslance Informovala agentura AFP. „V Nigeru v tuto chvíli, kdy k vám hovořím, máme velvyslance a členy diplomatické mise, kteří jsou drženi doslova jako rukojmí na francouzské ambasádě,“ řekl Macron novinářům během své cesty po středovýchodní Francii.

„Brání jim v dodávkách potravin. (Velvyslanec) se stravuje na vojenské příděly,“ dodal ve zjevné narážce na vojenské vládce Nigeru. Velvyslanec „nemá možnost vycházet, je persona non grata a není mu dovoleno zásobovat se potravinami“, zdůraznil Macron.

Na dotaz o možnosti návratu velvyslance do Paříže francouzská hlava státu zopakovala: „Učiním to, na čem se dohodneme s prezidentem Bazoumem, protože jedině on má legitimní pravomoc, a mluvím s ním každý den.“

Vojáci, kteří se v Nigeru chopili moci 26. července svržením demokraticky zvoleného prezidenta, na konci srpna nařídili policii, aby francouzského velvyslance Sylvaina Ittého vyhostila ze země.

Paříž se předtím odmítla podrobit ultimátu, aby velvyslance odvolala s tím, že pučisté nemají k takové žádosti žádnou pravomoc, a zdůraznila, že nadále uznává za jediného legitimního vládce země svrženého prezidenta Mohameda Bazouma.

Macron už minulou neděli také zdůraznil, že o případném odchodu francouzských vojáků z Nigeru nebude rozhodnuto jinak než na žádost prezidenta Bazouma.

Vojenská junta krátce po převratu vypověděla vojenské smlouvy s Paříží a vyzvala ji ke stažení zhruba 1 500 francouzských vojáků rozmístěných na třech základnách v této západoafrické zemi, aby pomáhali nigerské armádě v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu.

Nigerský vojenský režim navíc minulý týden v prohlášení vysílaném státní televizí obvinil Francii z rozmístění svých sil v několika západoafrických zemích s cílem podniknout „agresi“ vůči Nigeru.

„Francie pokračuje v rozmísťování svých sil v několika zemích ECOWAS (Hospodářského společenství západoafrických států) v rámci příprav na agresi proti Nigeru, kterou plánuje ve spolupráci s touto organizací,“ uvedl mluvčí pučistů plukovník Amadou Abdramane. K rozmisťování sil podle něj dochází v Senegalu, Pobřeží slonoviny a Beninu.

X X X

Předseda NS Angyalossy varoval před oslabením demokracie a relativizací lidských práv

 Před snahami o oslabení demokracie, relativizací lidských práv a před působením dezinformací varoval dnes v Brně předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy. Na konferenci k 30. výročí působení NS v samostatném Česku Angyalossy uvedl, že soudní moc má působit jako stabilní pilíř, který podepře základní hodnoty právního státu i tehdy, když začnou selhávat další složky moci.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by měl NS zajišťovat předvídatelnost a konzistentnost soudního rozhodování v zemi, což podle ní posiluje u lidí víru ve spravedlnost a demokracii. „Společnost čelí pokusům ji rozkolísat a znejistit. Je důležité mít kotvu,“ řekla Pekarová Adamová.

Tématem mezinárodní odborné konference uspořádané k 30. výročí české nejvyšší instance je role nejvyšších soudů při poskytování účinné právní ochrany. Zúčastnil se například předseda Soudního dvora Evropské unie Koen Lenaerts.

Nejvyšší soud ČR vznikl k 1. lednu 1993 po rozpadu Československa jako nástupce někdejšího federálního Nejvyššího soudu ČSFR. Z Prahy do Brna, kde sídlil už za první republiky, se stěhoval během roku 1993. Poměrně složitá administrativní i logistická akce se definitivně završila 10. září 1993, kdy se sídlo v Burešově ulici slavnostně otevřelo po částečné rekonstrukci.

Za tři dekády, kdy NS působí v Brně, se obměnila prakticky celá sestava soudců, sídlo zůstává stejné. Soud je podle vedení v relativně dobré kondici, délka řízení se zkracuje, do budoucna vedení usiluje o změnu právní úpravy, která by na jedné straně otevřela možnost podat dovolání i v agendách, kde to zatím není možné, třeba v rodinném právu, ale zároveň by soud mohl část dovolání snáze a rychleji odmítat.

„Je to věc, o které už delší dobu jednáme, studujeme zahraniční vzory a rádi bychom v horizontu jednotek let dosáhli změny dovolacího řízení tak, abychom byli schopni čelit výzvám 21. století,“ řekl nedávno v rozhovoru místopředseda soudu Petr Šuk. V časech obecné nestability, rozbujelého právního řádu a technologického rozvoje společnost potřebuje pevnou a efektivní justici. Proto by se NS podle Šuka měl změnit ze „soudu třetího stupně“ na instituci, která se více zaměří na sjednocování judikatury. „To znamená otevřít možnost filtrace nápadu, ale současně otevřít dovolání úplně ve všech agendách,“ uvedl Šuk., ceskajustice.cz

X X X

 Hlavní postavou miliardového podvodu s iPhony je Břetislav Janoušek. Pro koho vlastně pracoval?

 Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na zkrachovalou společnost Mammoth, která provozovala e-shop Mamut.cz. Soud své rozhodnutí zveřejnil v insolvenčním rejstříku toto úterý. Jak k celému miliardovému podvodu s elektronikou vlastně došlo? Na začátku byl nápad na výnosný byznys, který propojil společnosti T-Mobile a J&T Leasing s dceřinou společností Plus4U Mammoth, provozovatelem e-shopu Mamut.cz. Cílem bylo nakupovat produkty Apple a prodávat je či pronajímat. Na konci jsou miliardové dluhy a obrovské množství chybějícího zboží. T-Mobile a skupina J&T se teď domáhají plateb ve výši zhruba pět miliard korun. Ústřední postavou, která celý byznys od začátku spojuje, je podnikatel Břetislav Janoušek. Ten figuroval v řadě firem, které byly součástí obřího podvodu. Jejich prostřednictvím Janoušek převáděl peníze z provizí a dalších činností.

Kdo je vlastně Břetislav Janoušek? Dohnat ho dnes, aby se k celému podvodu vyjádřil, je zřejmě nemožné. Podle většiny zainteresovaných aktérů je nezvěstný. Přitom stál na začátku celého podvodu a pravděpodobně ho celý vymyslel. „Společnosti ze skupiny uváděly pana Janouška jako svého marketingového ředitele, osobu oprávněnou jednat a uzavírat smlouvy za společnost a dokonce jako obchodního ředitele společnosti Plus4U, který byl přímo řízen panem Janem Jarošem (generálním ředitelem Unicornu),“ řekla České justici mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

Podle mediální zástupkyně společnosti Alžběty Havlové podnikatel ale nikdy nebyl zaměstnancem ani členem statutárního orgánu společnosti Mammoth, Plus4U, ani v žádné jiné její dceřiné společnosti. Plus4U nyní vede David Kimr, který je se skupinou Unicorn a Vladimírem Kovářem spojen mnoho let. Podle něj byl Janoušek pouhým externistou společnosti Plus4U. „Pokud je Břetislav Janoušek na některém z neoficiálních a veřejně editovatelných webů označován za člena managementu společnosti Unicorn, pak se jedná o mylnou informaci. Břetislav Janoušek mohl být s ohledem na jeho historickou marketingovou participaci na některých projektech společnosti Plus4U (nikoli společnosti Unicorn) zmíněn jako osoba odpovědná za marketing v rámci těchto projektů,“ vysvětluje mluvčí Plus5U Aneta Havlová.

Budil důvěru

Jasné je to, že v roce 2018 bývalý šéf společnosti NEOLUXOR Janoušek jako OSVČ uzavřel se společností Mammoth, dceřinou společností Plus4U, zprostředkovatelskou smlouvu. Jednotliví aktéři celého obchodu, se kterými Česká justice hovořila se shodují, že Janoušek budil důvěru a to i díky svým kontaktům v byznysu. Za Plus4U přišel s nabídkou krátkodobého pronájmu prémiové elektroniky. Šlo především o notebooky a bezdrátová sluchátka značky Apple pro koncové zákazníky. Těmi měly být školy, školky, nemocnice, menší úřady či malé firmy, které si nemohou dovolit jednorázově zaplatit jednorázově kupní cenu těchto zařízení.

Plus4U dlouhodobě poukazuje na to, že přinejmenším část dodávek značkové elektroniky od Apple, byla problematická Foto: Pixabay

Do projektu pak Janoušek přivedl společnost T-Mobile. Plus4 U dnes tvrdí, že se tak stalo díky jeho propojení se špičkovými manažery T-Mobile Petrem Kalným a Petrem Letochou. Ti se údajně znali už ze studií. David Kimr dokonce v Radiožurnálu uvedl, že Kalný s Janouškem vedle sebe měli nemovitosti. „Můžeme uvést, že nemáme podezření, že by s kauzou společnosti MAMMOTH měl kdokoli z nich nějakou souvislost. Dále můžeme obecně uvést, že osoby na dané pozici jsou v rámci organizační struktury divize Enterprise v linii M4 (tzn. v paté linii pod generálním ředitelem). Nejedná se tedy o vrcholové manažery.  Tato pozice výhradně udržuje a rozvíjí vztahy se zákazníky. Osoby na této pozici nerozhodují o tom, zda bude jakákoli smlouva uzavřena, či nikoli,“ reagovala mluvčí T-Mobile Šedivá. Společnosti si protiřečí a vztahy mezi manažery T-Mobile a Janouškem tak jsouj stále nejasné.

Podle Havlové z Plus4 U byli manažeři T-Mobile s Janouškem projekt s nabídkou spolupráce představit ve společnosti General Technologies (GT). Koncepčně měla společnost GT v rámci projektu figurovat jako dodavatel společnosti T-Mobile. V této souvislosti byla mezi Břetislavem Janouškem a společností GT uzavřena smlouva o provizi. Smluvně sjednaná provize Janouška byla určena na 4 procenta z ceny zboží, které společnost GT dodala společnosti T-Mobile. Společnost GT tedy v rámci této spolupráce zaplatila Janouškovým firmám 145 milionů korun za zprostředkování obchodu a provize.

V praxi společnosti T-Mobile a J&T Leasing nakupovaly podle vymyšleného byznys plánu produkty u různých firem a pronajímali zařízení do e-shopu Mamut.cz. Ten následně zařízení prodával nebo pronajímal Janouškovým společnostem SBJ Trade nebo J.A.E., které měly od koncových zákazníků inkasovat nájemné. Podnikatelovy společnosti pak hradily podnájemné společnosti Mammoth, která hradila nájemné společnosti T-Mobile.

Roky byznys fungoval

Byznys více než 4 roky fungoval dobře. Během pandemie Covidu ale Janoušek začal zvyšovat množství objednávaného zboží s tím, že po službě pronájmu elektroniky vzrostla raketově poptávka díky vybavování home office. Od března 2021 Janoušek domluvil obdobný model dodávek i od společnosti J&T Leasing, která podle Janouška získala pozitivní referenci od společnosti T-Mobile.

Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Janoušek dodával společnosti J&T Leasing nabíječky a příslušenství Epico v řádech desítek milionů korun, které společnost J&T Leasing přidávala k iPhonům a dodávala je jako set pro účely krátkodobých pronájmů společnosti Mammoth. Přesný počet těchto nabíječek je předmětem vyšetřování a auditů.

Problém nastal, když během pandemie covidu Janoušek zvyšoval množství objednávaného zboží s tím, že po službě pronájmu elektroniky vzrostla raketově poptávka díky vybavování home officů klientů.

Management Plus4U zjistil, že Janoušek vysoce překračoval svoje kompetence a zjevně lhal nejen Mammoth a Plus4U, ale i ve společnostech T-Mobile a J&T Leasing. Těmto společnostem totiž Janoušek údajně tvrdil prokazatelně lživou legendu, že zařízení, která se objednávají pro Mammoth, slouží zaměstnancům a spolupracovníkům Plus4U a Unicorn a jejich rodinným příslušníkům. Naproti tomu v Mammoth Janoušek tvrdil legendu zcela jinou, a to, že klienty jsou zákazníci T-Mobile a J&T Leasing.

Janoušek lhal T-Mobile rovněž na podzim 2022, když začaly problémy s placením. Tvrdil, že důvodem je instalace nového účetního systému ve společnosti Mammoth.

T-Mobile připouští, že z jeho strany došlo „k závažnému selhání interních kontrolních mechanismů“. Během podzimu 2022 proběhl audit zákazníků společnosti Mammoth, kterým T-Mobile pověřil společnost PWC. I tuto prestižní auditorskou společnost Janoušek obelhal.

Audit prestižní firmy neodhalil nedostatky

V rámci auditu společnosti Mammoth ze strany společnosti T-Mobile provedeného společností PWC měla být provedena lustrace všech koncových uživatelů dodaných na základě Rámcové smlouvy evidovaných v databázi SOLUS. Veškerá data ohledně koncových uživatelů dodaných na základě Rámcové smlouvy ale nahrál do databáze SOLUS Břetislav Janoušek.

X X X

Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na zkrachovalou společnost Mammoth

Z těchto dat vyplývá, že 77 850 zařízení dodaných na základě Rámcové smlouvy mělo být v užívání šestnácti právnických osob (resp. subjektů disponujících IČO). Dále z nich vyplývá, že 193 134 zařízení dodaných na základě rámcové smlouvy mělo být pronajato do užívání 5 891 fyzickým osobám, přičemž jednotlivé fyzické osoby měly mít pronajaty od 1 do 430 zařízení. „S ohledem na data nahraná do databáze SOLUS, je objektivně zřejmé, že v rámci auditu se nikdo věcně a kriticky nezabýval obsahem těchto dat, neboť jinak by musel dospět k závěru, že tato jsou s vysokou mírou pravděpodobnosti nepravdivá, když podle těchto dat by jediná fyzická osoba jako osoba samostatně výdělečně činná a současně majitel obchodní společnosti s jednotkami zaměstnanců měla mít v nájmu 9 009 kusů zařízení. Podle těchto dat má rovněž existovat řada fyzických osob majících v nájmu stovky kusů bezdrátových sluchátek. Akceptace tohoto auditu s uvedenými závěry tedy ukazuje na další selhání na straně T-Mobile, když tyto informace pro ně byly dostatečné,“ dodává Havlová.

Fiktivní pohledávky?

Dalším sporným momentem je, že podle PLUS4U se až 95 procent celkové výše pohledávek týká fiktivních dodávek zboží, které ve skutečnosti neproběhly. „Dodávky byly po celou dobu realizovány přímo mezi distributory hardware Apple a společností Mammoth. Reálně to znamená, že zboží bylo dodáváno přímo ze skladu distribuční společnosti do společného skladu společností ze skupiny Vladimíra Kováře, kde bylo zástupci společnosti Mammoth  potvrzeno převzetí vždy prostřednictvím podepsaného předávacího protokolu (celkem jsou těchto potvrzených předávacích protokolů stovky). Na dodací dokumentaci byl vždy uveden konkrétní typ zařízení a jejich přesný počet. Podpisem na dodací dokumentaci společnost MAMMOTH potvrdila, že zařízení v počtu uvedeném na dodací dokumentaci převzala. Tyto potvrzené předávací protokoly byly pro T-Mobile podkladem, že dodávka proběhla v pořádku,“ reaguje mluvčí T-Mobile Šedivá.

Mluvčí J&T Leasing se k celé věci nechtěla blíže vyjádřit a odkázala na tiskovou zprávu společnosti na webu. Ta je ale velmi stručná a omezuje se v zásadě na konstatování, že společnost byla podvedena a peníze, o které přišla, nyní vymáhá v rámci insolvenčního řízení.

Kontrolní nákup iPhonů a AirPodů společností Plus4U na e-shopu provozovaném společností MS Clever ukázal, že se jedná o tatáž zařízení, jež jsou předmětem krátkodobých pronájmů pro společnost Mammoth. Janouškova MS Clever tak zaplatila další jeho společnosti, J.A.E., 418 milionů korun. Další Janouškova firma MS Accessories platila do J.A.E podobným způsobem desítky milionů korun.

Finanční toky do společností Břetislava Janouška šetří i Finanční analytický úřad (FAÚ). Případ se může stát jedním z největších podvodů v Česku. Případem se už řadu měsíců zabývá také Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření na spáchání podvodu, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Na vyhlášení konkursu ve čtvrtek upozornil server Seznam Zprávy. Zveřejněné usnesení ovšem nese datum 17. července, prodlevu vysvětlil soud dovolenými a množstvím agendy a omluvil se za ni. „Usnesení bylo vyhlášeno skutečně v červenci, a to na konci schůze věřitelů, pouze písemné vyhotovení bylo publikováno s odstupem. Obvyklé to jistě není, prodleva byla způsobena dovolenými, jakož i množstvím další agendy v soudním oddělení, pročež se za ni předseda senátu omlouvá,“ sdělil serveru mluvčí pražského soudu Adam Wenig. Eva Paseková, ceskajustice.cz

 X X X

 Jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu

 Univerzální vlaková jízdenka OneTicket už má za sebou tři letní sezony a ta letošní byla nejúspěšnější. Za červen, červenec a srpen se prodalo celkem 732 779 jízdenek. To je o bezmála 18,5 tisíce víc než ve stejném období loni. Červen byl zároveň nejlepším prodejním měsícem v historii – jednotnou jízdenku na českou železnici si za 30 dnů koupilo přes čtvrt milionu cestujících. V červenci navíc padla hranice pěti milionů prodaných jízdenek celkem, tedy od spuštění do provozu v prosinci 2020.

 „Velmi nás těší, že zájemců o cestování s OneTicket stále přibývá. Naše jednotná jízdenka je ideální jak pro letní výlety a prázdninová putování, tak i pro pravidelné dojíždění do školy nebo do práce. Od spuštění systému už s námi jel téměř milion seniorů nad 65 let, přes 700 tisíc studentů a 275 tisíc dětí do 6 let. Hlavním benefitem je pohodlí a nevázanost, protože platí na vlaky všech dopravců zapojených do systému a umožňuje mezi nimi libovolně přestupovat,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém OneTicket provozuje. Odpadá i případná obava cestujících, že nestihnou konkrétní spoj. V rámci platnosti jízdenky totiž mohou jet kterýmkoli dalším.

Univerzální jízdenka na českou železnici se neustále rozvíjí a zlepšuje nabízené služby. „Můžete si k ní koupit například doplatek pro vašeho psa nebo pro jízdní kolo. Za posledního tři čtvrtě roku, kdy byla tato možnost doplatku spuštěna, už jsme přepravili přes 9 tisíc psů a 13 tisíc kol. A během nadcházejícího podzimu připravujeme další novinku, tzv. Účet Rodina a Účet Firma,“ říká Paroubek. Chcete ve vlaku sedět u okna nebo u stolečku? Žádný problém. Při nákupu OneTicket si lze u dopravců, kteří zveřejnili plánky svých vagonů, vybrat i konkrétní místo. Usnadňuje také cestování hendikepovaným. Pro nástup a výstup z vlaku a pohyb po nádraží si mohou ke své jízdence objednat asistenci, a to na zákaznické lince 222 266 755 nebo prostřednictvím emailu na adrese asistence@oneticket.cz. Cestující uplatňující nárok na slevu v rámci invalidity třetího stupně si mohou do mobilní aplikace OneTicket nahrát QR kód od České správy sociálního zabezpečení, kterým se spolu s občanským průkazem prokáží ve vlaku při kontrole.

Aktuálně je OneTicket k dispozici v několika variantách. Jako jednorázová jízdenka na cestu tam nebo tam a zpět, jako traťová na 7, 30 nebo 90 dní a na výběr je i síťová v několika variantách s platností od jednoho dne až po rok. Cestující mohou také využít věrnostní program OneTicket 25 Card, v rámci kterého jezdí se slevou 25 %. Jednoduše ji koupíte z počítače nebo mobilního telefonu na webu www.oneticket.cz, v mobilní aplikaci OneTicket, na pokladnách dopravců zapojených do systému, u průvodčích ve vlacích a také v jízdenkových automatech na nádražích. Odkaz pro nákup jízdenky najdete i na portálu mapy.cz a u konkrétních tipů na výlet na webu www.kudyznudy.cz.

X X X

Kutná Hora v září ožije festivalem sportu

 Představit kutnohorské sportovní kluby a jejich činnost, podpořit aktivní způsob života, radost z pohybu i hodnoty fair play, to jsou hlavní cíle Festivalu sportu, který pořádá 15. a 16. září ve sportovním areálu Klimeška a na kutnohorské plovárně město Kutná Hora, Česká unie sportu Kutná Hora a zástupci místních sportovních klubů. Součástí programu bude i ocenění mladých sportovců.

 Ve čtvrtek 15.9. dopoledne ožila hala Klimeška a její blízké okolí cca 260 školáčky   2. ročníků místních základních škol. „Těšit se mohou na širokou škálu kutnohorských sportů od mažoretek, přes aerobic, stolní tenis až po ty tradiční jako je fotbal, volejbal, florbal, basketbal apod. V tuto chvíli máme potvrzeno 21 sportovních stanovišť“, upřesnil Pavel Ovčačík z Odboru projektového řízení a sportu městského úřadu Kutná Hora (MÚ).

Pro větší bezpečnost a komfort budou na stanovištích pomáhat dobrovolníci z řad studentů Střední průmyslové školy“, dodala Lenka Šturmová z České unie sportu s tím, že spolupráce se studenty ze středních škol se již osvědčila na festivalech sportu v mnohých českých obcích.

V sobotu od 13 do 17 hodin budou zástupci z řad místních sportovců k dispozici i veřejnosti. „A to nejen kutnohorské, srdečně zváni jsou všichni dospělí i děti, kteří si chtějí protáhnout těla. Jednotlivá stanoviště budou rozmístěna uvnitř sportovní haly Klimeška i venku v prostorách kutnohorské plovárny. Mokrá varianta zajištěna,“ konstatovala Kateřina Špalková, místostarostka města Kutná Hora.

Kateřina Špalková dále tvrdí, že Festival sportu i ocenění mladých sportovců má potenciál stát se novou kutnohorskou tradicí. Cílem je vést děti ke sportu a ukázat, že spolupráce MÚ a klubů je možná a sport v Kutné Hoře má své pevné místo. Kateřina Špalková, místostarostka

X X X

  V Kutné Hoře hledají sportovní srdce

Ceny předají 16. září na Festivalu sportu

 Sportovní srdce Kutné Hory je ocenění pro mládež do 18 let, které letos udělí město Kutná Hora společně s Českou unií sportu. Nejen za konkrétní sportovní výsledek, ale také za jakýkoliv sportovní počin v duchu fair play.

 Ocenění Sportovní srdce je mezi cenami města letošním nováčkem. Vystřídalo tak anketu Sportovec roku, která již měla v Kutné Hoře svou tradici. „Největší rozdíl vidím v tom, že Sportovní srdce není anketou, ale oceněni budou všichni nominovaní“ uvedl Pavel Ovčačík z Odboru projektového řízení a sportu městského úřadu Kutná Hora (MÚ) a dodal, že návrhy na Sportovní srdce posílají samy kluby na základě každodenní práce s dětmi při tréninkách a jiných klubových akcích.

Místostarostka města Kateřina Špalková tvrdí, že ocenění Sportovní srdce má potenciál stát se novou kutnohorskou tradicí. Předávat se bude v rámci Festivalu sportu v sobotu 16.9. odpoledne. Akci, kde veřejnosti představí svou činnost místní sportovní kluby. Cílem je vést děti ke sportu, podpořit aktivní způsob života a radost z pohybu. A třeba jen pomocí pochvaly těch nejmladších vychovávat ty, pro které mít sportovní srdce bude každodenní samozřejmostí. Kateřina Špalková, místostarostka

X X X

Návštěvníci Národního technického muzea budou mít možnost zhlédnout o 40 vozů značky Bugatti více než obvykle

 V polovině září se uskuteční mezinárodní setkání historických vozů Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic. Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, se objeví poprvé v Čechách. V úterý 12. září navštíví Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích a v sobotu 16. září se tyto ušlechtilé závodní vozy objeví u Národního technického muzea na Letné a budou vystaveny za Dopravní halou.

Pro milovníky historie je Brescia druhé největší město v italské Lombardii, pyšnící se vzácnými památkami antické, středověké a renesanční architektury a výtvarného umění. Pro milovníky značky Bugatti je Brescia legendární závodní speciál na podvozku automobilu Bugatti 13, postavený v roce 1921. Čtyři exempláře tohoto vozu, které Ettore Bugatti vyslal do závodu na okruhu poblíž výše zmíněného města, dojely do cíle na prvním až čtvrtém místě. Odtud pak vzešlo pojmenování těchto vozů, které působí jako typický spartánský závodní automobil z počátku dvacátých let – dokud si nevšimneme údajů o konstrukci motoru. Má totiž čtyři ventily ve válci, které jsou i v současné automobilové produkci výsadou výkonnějších a dražších vozů.

Přestože Bugatti pouhé tři roky po Brescii vyvinul prototyp ještě mnohem slavnějšího osmiválce T 35 (dodnes nejúspěšnějšího závodního vozu všech dob), lehký sportovní závodní čtyřválec rozhodně nezapadl v zapomnění. Ve dvacátých letech byl na podvozcích typů 13, 22 a 23 postaven v celkem 2000 exemplářích. Do dnešní doby ovšem vzniklo i velké množství rekonstrukcí a replik. Jednu z nejzdařilejších rekonstrukcí postavil sběratel, renovátor a prezident českého Bugatti klubu Jakub Stauch.

V Itálii a následně ve Francii se pořádá rallye s názvem Solo Brescia určená výhradně pro „pravé“ Brescie, tedy vozy Bugatti s čtyřválcovými motory o objemu 1,5 litru, rozvodem OHC, čtyřmi ventily ve válci a dvojitým zapalováním. Kromě nich jsou „v toleranci“ jen osmiválce Bugatti T 30 (které vznikly na podvozku Brescie) a některé prototypy.

„V letech 2016 a 2019 jsem byl s manželkou na dvou ročnících této rallye ve Francii a byl jsem dotázán, zda by bylo možné stejný sraz pořádat i v ČR. Myslel jsem si bláhově, že se na to zapomene a nebudu muset nic organizovat. Jenže při posledním setkání v Brescii vyšly najevo neshody mezi italským a francouzským Bugatti Clubem i přání členů klubů v dalších zemích, aby se příští ročník skutečně konal v České republice, “ vysvětlil Jakub Stauch, jak se zrodila akce s názvem Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic.

Jakub Stauch od loňského roku absolvoval nespočet jednání a najezdil tisíce kilometrů ve snaze najít vhodné místo pro sraz a najít zajímavé a bezpečné trasy pro týdenní akci. Dnes už má tento pozoruhodný podnik malý tým organizátorů – a především čtyři desítky účastnických vozů se smíšenými posádkami ze 17 zemí. Díky tomu na nich uvidíme vedle známých a mezinárodních poznávacích značek B, CZ, CH, D, DK, F, I, NL, RO nebo USA značky z Irska, Litvy, Lucemburska nebo Lichtenštejnska, ale dokonce i z Nového Zélandu nebo Francouzské Polynésie. Můžeme potvrdit, že co do počtu národností bude toto setkání nejpestřejší, které se zatím konalo.

Posláním celé akce je podle Staucha nikoli měření závodních výkonů, ale představení naší země účastníkům a příznivcům akce po stránce kulturní, historické, ale například i gastronomické. Součástí akce jsou návštěvy a zastávky v západních, středních a jižních Čechách a denní trasy výletů jsou od 145 do 220 km. „Navštívíme hrady, zámky, technické a historické památky, soukromé sbírky i státní muzea. V úterý se popojede do kláštera v Plasích a v sobotu do Národního technického muzea, “ doplnil Jakub Stauch.

V úterý 12. září se konvoj vozů z dvacátých let (posílený o vzácný typ Bugatti 48 v licenci Peugeot ze Švýcarského Bugatti Clubu) zastaví v areálu Centra stavitelského dědictví NTM v Plasích.  V Národním technickém muzeu v Praze si v sobotu 16. září budou moci převážně zahraniční účastníci této akce prohlédnout dva zde trvale vystavené automobily Bugatti. Jejich pozornost jistě upoutá závodní vůz Bugatti 51 z roku 1931 a zejména pak vůz Bugatti 13 z roku 1910, který je dnes nejstarším na světě dochovaným automobilem z molsheimské továrny Ettore Bugttiho. Návštěvníci muzea budou mít zcela mimořádnou možnost přibližně mezi 10. a 14. hodinou vidět čtyřicet automobilů Bugatti z dvacátých let 20. století v areálu muzea za Dopravní halou.

Prvním majitelem automobilu Bugatti 13 z roku 1910 byl kníže Philipp Ernst Hohenlohe-Schillingsfürst z Poděbrad, který ho však vlastnil jen krátce. Již na jaře 1911 ho od něj koupil Robert Patočka z Ústí nad Labem, syn prezidenta Českého klubu automobilistů. V dubnu 1913 Patočka s tímto vozem vítězstvím v kategorii jedenapůllitrů v závodě do vrchu Zbraslav-Jíloviště uvedl značku Bugatti do dějin domácího automobilového sportu.

Závodní kompresorový osmiválec Bugatti 51 si v létě 1931 koupil Jiří Kristián Lobkowicz, v té době největší naděje československého automobilového sportu. V září 1931 dojel s tímto vozem čtvrtý na Velké ceně na Masarykově okruhu a docílil tím dodnes nejlepšího umístění domácího jezdce na tratích automobilových Velkých cen. Po Lobkowiczově tragické smrti v květnu 1932 vůz převzal jeho přítel Zdeněk Pohl, aby s ním v následujících letech v četných závodech vybojoval pozici nejlepšího domácího automobilového závodníka třicátých let. Bc. Jan Duda, Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností

 X X X

 Jízda Krejčíkové v San Diegu pokračuje. Ve dvou setech udolala Brazilku a je v semifinále

Barbora Krejčíková si na turnaji v San Diegu zahraje semifinále. Sedmadvacetiletá česká tenistka porazila Brazilku Beatriz Haddadovou Maiaovou 6:4, 6:3 a ve dvouhře se dostala nejdále od zranění kotníku ve Wimbledonu. O třetí letošní finále bude bojovat proti domácí Američance Danielle Collinsové. Ve hře o titul je Krejčíková v Kalifornii také s tradiční deblovou partnerkou Kateřinou Siniakovou, v pátek je rovněž čeká semifinále.

Světová třináctka Krejčíková si poradila s brazilskou dvacítkou i potřetí ve dvou setech. Collinsovou naopak nezná. „Nikdy jsem proti ní nehrála, nikdy s ní netrénovala, takže nevím, co čekat,“ řekla pro web WTA Tour šampionka předloňského Roland Garros.

 Krejčíková má ze singlu šest titulů, poslední získala v únoru v Dubaji. V červnu hrála finále v Birminghamu, ale po wimbledonském zranění přišla série čtyř porážek. Proti Haddadové Maiaové začala nástupem 5:1, Brazilka se však přiblížila na jediný game. Při vlastním servisu Krejčíková set ukončila.

„Zůstala jsem klidná. Čekala jsem, že bude bojovat a pokusí se využít každou příležitost. Ale soustředila jsem se na sebe, na své údery,“ pronesla Krejčíková. Ve druhé sadě po dvou brejcích vedla 3:0 a vedení už nepustila.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.