SR predĺžila zákaz dovozu 4 komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice. Fico: Zadržanie Ďurku z Úradu inšpekčnej služby. Čaputová Na svätej omši v Šaštíne silné posolstvá pre SR. Lukašenko trojstranná spolupráca s Ruskom, KLDR

Slovenská vláda predĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Zákaz bude platiť do konca roka. Vyplýva to zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora, ktoré agentúre TASR poskytol jeho hovorca Peter Majer.

Deje sa tak potom, čo Európska komisia uviedla, že nepredĺži embargo na dovoz štyroch druhov poľnohospodárskeho tovaru do únijných krajín susediacich s Ukrajinou. Úniový zákaz dovozu skončí dnes o polnoci. Podľa premiéra Ľudovíta Ódora v tejto záležitosti Slovensko postupuje rovnako ako Poľsko a Maďarsko.

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ priblížil premiér.

Tento krok vlády je podľa jeho slov aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že vláda SR bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz.

„Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy,“ priblížil rezort./agentury/

X X X

Fico zverejnil ďalšiu spornú nahrávku. Vyzýva na zadržanie Pavla Ďurku z Úradu inšpekčnej služby

Šéf Smeru Robert Fico vyzýva na zadržanie a vzatie do väzby Pavla Ďurku z Úradu inšpekčnej služby. Ďurka mal totiž podľa Smeru inštruovať kajúcnika Petra Petrova, ako má vypovedať na NAKA. Smer sa odvoláva na nahrávku rozhovoru medzi Ďurkom a Petrom Petrovom zo septembra 2023.

 „On mu dáva presné pokyny, že čo má hovoriť. Pán generálny prokurátor, nehnevajte sa na mňa, ja viem, že to nemáte rád, hovorím to teraz verejne, ale tu máte dôkaz na dôkaz, že tento človek musí ísť okamžite do väzby,“ uviedol Fico na piatkovej tlačovej konferencii v súvislosti s nahrávkou.

Smer ukázal aj uznesenie, ktoré malo viesť k zadržaniu dnes už bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča a ďalších. Pod uznesením je podpísaný Ďurka, čo podľa Fica dokazuje, že tvrdenie, že Ďurka s tým už nič nemá, je klamstvo.

Smer poukázal aj na politické prepojenie Úradu inšpekčnej služby cez kandidátku Demokratov Natáliu Svítkovú. „Svítok je manžel kandidátky za Demokratov,“ uviedol Fico. Smer informoval, že práve Juraj Svítok mal sexuálne obťažovať vyšetrovateľku Úradu inšpekčnej služby Dianu Santusovú ako jej nadriadený, ktorá sa na to mala oficiálne sťažovať.

 Za dianie v polícií obviňuje Smer nielen vedenie policajných zložiek, ale aj premiéra Ľudovíta Ódora a prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Ódor a Čaputová kryjú zločiny,“ dodal Fico s tým, že sa podieľajú na manipulácii vyšetrovaných prípadov vrátane akcie NAKA Rozuzlenie týkajúcej sa SIS a Národného bezpečnostného úradu. Policajné zložky sú podľa Smeru zneužívané na likvidáciu opozície.

Strana Demokrati v reakcii uviedla, že šéf Smeru klame, zavádza, útočí na rodinu ich kandidátky a nenechajú sa ním zastrašiť.

„Ide o ďalšie z nehoráznych klamstiev a výmyslov zo strany Roberta Fica, pre ktoré prezidentka podala počas týždňa žalobu na ochranu osobnosti,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec./agentury/

X X X

Čaputová: Na svätej omši v Šaštíne zazneli silné posolstvá pre Slovensko

Počas slávenia piatkového sviatku Sedembolestnej Panny Máriiálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová. Na udalosti sa zúčastnili aj ďalší politici.

 Veriaci počas národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska v meste Šaštín-Stráže 15. septembra 2023

„Posolstvá o jednote, o potrebe prekonávať rozdiely a stavať na spoločnom dobre. Sú to veľmi dôležité slová práve v tejto dobe, ktorá je taká napätá a rozhádaná,“ poznamenala Čaputová.

 Vyzvala k ich neustálemu opakovaniu a zdôraznila, že Slovensko tvorí jeden národ spolu s národnostnými menšinami. Podľa prezidentky je teraz prekonanie rozdielov a jednota to najpotrebnejšie.

„Pred dvomi rokmi bol na tomto mieste aj pápež František a dnes túto svätú omšu celebroval vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin,“ uviedol predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) na sociálnej sieti.

Štátny sekretár Svätej stolice v SR kardinál Pietro Parolin počas brífingu po svätej omši v rámci púte k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska v meste Šaštín-Stráže 15. septembra 2023

„Počas sviatku Sedembolestnej Panny Márie navštívi kardinál Pietro Parolin Baziliku Sedembolestnej Panny Márie, kde bude v rámci Národnej púte hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred bazilikou o 10.30 h,“ uviedla Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na svojom webe. Do Šaštína príde kardinál dva roky po apoštolskej návšteve pápeža Františka na Slovensku, kde odznela jeho homília.

Svätá stolica vyhovela žiadosti predloženej v mene Slovákov prostredníctvom arcipastierov Slovenska a Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásila za patrónku Slovenska dekrétom z 22. apríla 1927. Ďakovná púť za vyhlásenie patrónky Slovenska sa uskutočnila 21. až 22. mája 1927. Prišlo približne 40.000 veriacich s viac ako 100 kňazmi.

Veriaci počas národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska v meste Šaštín-Stráže 15. septembra 2023

Na 63. výročie vyhlásenia sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska 22. apríla 1990 vo vrtuľníku preletel nad šaštínskou národnou bazilikou svätý Ján Pavol II.

Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov. Na dlhú históriu v Šaštíne nadväzujú viacerými púťami, v septembri sa na mieste koná celonárodná mariánska púť.

Vľavo emeritný arcibiskup Róbert Bezák počas národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska v meste Šaštín-Stráže 15. septembra 2023

Tradícia úcty k Sedembolestnej Panne Márii je na Slovensku najviac zviazaná práve so Šaštínom, kde sa nachádza milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je národnou svätyňou a stal sa jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnických miest na Slovensku.

Na Slovensku je viac ako 1200 kostolov či chrámov zasvätených Panne Márii, z toho okolo 200 Sedembolestnej Panne Márii, vrátane národnej svätyne v Šaštíne. Tú v roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil za baziliku minor, aktuality.sk

X X X

V prípade zmiznutia študentky obvinili záchranára zo znásilnenia. Hrozí mu 15 rokov väzenia

 V prípade zmiznutia 22-ročnej študentky VŠMU policajný vyšetrovateľ obvinil 54-ročného muža za zločin znásilnenia závažnejším spôsobom konania. V prípade dokázania viny mu hrozí až 15 rokov za mrežami.

 Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Študentka sa stratila v nedeľu (10. 9.) nadránom, 26 hodín o nej nemal nikto žiadne informácie. Vypátrať sa ju podarilo v pondelok (11. 9.) ráno.

Študentku našli v bezvedomí a intoxikovanú v bratislavskej Petržalke. V tom čase mal zadržaný muž v práci dovolenku. Podľa portálu zo stanice, kde pracuje, zmizli psychotropné látky. Zistili to, keď ich prepočítali.

 Záchranná zdravotná služba Bratislava sa dištancuje od konania svojho zamestnanca, ktorý je podozrivý v súvislosti s prípadom 22-ročnej nezvestnej študentky. Uviedla to vo svojom stanovisku.

„Toto konanie odsudzujeme, ale, žiaľ, ako zamestnávateľ nevieme nijako ovplyvniť, keďže sa udialo v čase osobného voľna podozrivého,“ uviedla Záchranná zdravotná služba (ZZS).

Zároveň sa ohradzuje voči tvrdeniam médií, že v ZZS Bratislava zmizli opiáty. Ako ZZS priblížila, v rámci vykonaných kontrol na všetkých staniciach ZZS Bratislava sa zistila nezrovnalosť v počte psychotropných látok len na jednej stanici. „Po tomto zistení bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ doplnila ZZS.

 X X X

Progresívne Slovensko vyzýva na mobilizáciu nerozhodnutých voličov: Poďme poraziť Smer

Volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská vyzýva k spojeniu síl viacerých demokratických strán.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vyzýva na mobilizáciu sklamaných ľudí, aby išli 30. septembra voliť v parlamentných voľbách. „Poďme presvedčiť nerozhodnutých. Všetky demokratické strany, prozápadní politici a političky, prestaňme s porazenectvom a vymedzovaním sa jeden voči druhému. A poďme radšej namiesto toho poraziť Smer,“ apeluje.

Volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská „progresívcom“ odkazuje, že ak im ide skutočne o demokraciu a budúcnosť krajiny a nie iba o hlasy, majú prestať verejnosť zavádzať, že ich víťazstvo stačí. „Naopak, nestačí. Bez viacerých demokratických strán to nepôjde. Bez toho, aby sa do parlamentu dostali aj Demokrati, to nepôjde. Preto potrebujeme spojiť sily a spoločne zabrániť návratu (predsedu Smeru-SD Roberta, pozn. TASR) Fica tým, že demokratické strany zostavia vládu,“ doplnila Letanovská. /agentury/

X X X

V prípade zmiznutia študentky obvinili záchranára zo znásilnenia. Hrozí mu 15 rokov väzenia

V prípade zmiznutia 22-ročnej študentky VŠMU policajný vyšetrovateľ obvinil 54-ročného muža za zločin znásilnenia závažnejším spôsobom konania. V prípade dokázania viny mu hrozí až 15 rokov za mrežami.

Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Študentka sa stratila v nedeľu (10. 9.) nadránom, 26 hodín o nej nemal nikto žiadne informácie. Vypátrať sa ju podarilo v pondelok (11. 9.) ráno.

Študentku našli v bezvedomí a intoxikovanú v bratislavskej Petržalke. V tom čase mal zadržaný muž v práci dovolenku. Podľa portálu zo stanice, kde pracuje, zmizli psychotropné látky. Zistili to, keď ich prepočítali.

 Záchranná zdravotná služba Bratislava sa dištancuje od konania svojho zamestnanca, ktorý je podozrivý v súvislosti s prípadom 22-ročnej nezvestnej študentky. Uviedla to vo svojom stanovisku.

„Toto konanie odsudzujeme, ale, žiaľ, ako zamestnávateľ nevieme nijako ovplyvniť, keďže sa udialo v čase osobného voľna podozrivého,“ uviedla Záchranná zdravotná služba (ZZS).

Zároveň sa ohradzuje voči tvrdeniam médií, že v ZZS Bratislava zmizli opiáty. Ako ZZS priblížila, v rámci vykonaných kontrol na všetkých staniciach ZZS Bratislava sa zistila nezrovnalosť v počte psychotropných látok len na jednej stanici. „Po tomto zistení bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ doplnila ZZS./agentury/

X X X

Turecko prvýkrát spochybnilo potrebu nového uzla pre ruský plyn, ktorý navrhol Putin

 Turecko po prvý raz verejne spochybnilo potrebu nového uzla pre dodávky zemného plynu, ktorý minulý rok navrhol ruský prezident Vladimir Putin. Minister energetiky Alparslan Bayraktar vo štvrtok skupine novinárov povedal, že krajina už má dobre fungujúcu platformu na obchodovanie s plynom.

 „Máme veľmi dobre fungujúcu energetickú burzu, ako aj burzu plynu,“ povedal minister. „Potrebujeme ďalšiu obchodnú platformu? Môžeme ju mať, žiadny problém. Našim ruským kolegom však navrhujeme, aby analyzovali dnešnú mocenskú výmenu,“ dodal.

Putin prvýkrát nastolil myšlienku vytvorenia „plynového uzla v Turecku pre dodávky do iných krajín“ počas rokovaní s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v kazašskom hlavnom meste Astana vlani v októbri. Erdogan potom nariadil svojej vláde, aby okamžite začala s prípravami na „medzinárodné distribučné centrum“ v Turecku.

Vyvolalo to obavy Európskej únie, ktorá sa pokúša ukončiť svoju závislosť od ruskej energie v reakcii na Putinovu vojnu na Ukrajine. Turecko má aj napriek členstvu v NATO k Rusku pozitívny vzťah. Oficiálne však zachováva neutrálny postoj vo vojne na Ukrajine a dodáva zbrane Kyjevu.

Rusko v súčasnosti dodáva plyn do Turecka cez dva plynovody vedúce popod Čierne more. Časť tohto plynu smeruje do krajín juhovýchodnej Európy, ako sú Maďarsko a Grécko.

Moskva tiež stavia jadrovú elektráreň na tureckom pobreží Stredozemného mora, ktorá by mohla v konečnom dôsledku znížiť závislosť krajiny od dovozu zahraničného plynu./agentury/

X X X

Alexandr Lukašenko chce trojstrannú spoluprácu s Ruskom a Severnou Kóreou

Bieloruský vodca je presvedčený, že troch práce by sa mohlo nájsť aj pre Bielorusko.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol s bieloruským partnerom Alexandrom Lukašenkom. Ten uviedol, že Minsk by sa mohol pridať k snahám Moskvy o oživenie starého spojenectva so Severnou Kóreou. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Lukašenkov návrh

Lukašenko návrh predložil na schôdzke v čiernomorskom letovisku Soči, na ktorej ho Putin podľa vlastných slov informoval o svojich rozhovoroch so severokórejským vodcom Kim Čong-unom na ruskom Ďalekom východe.

„Rád by som vás informoval o diskusii o situácii v regióne, ktorá bola dosť dôležitá, a tiež sa dotkol najakútnejšej otázky, situácie na Ukrajine,“ povedal Putin v úvode už siedmeho stretnutia s Lukašenkom od začiatku roka.

„Mohli by sme rozmýšľať o trojstrannej spolupráci,“ reagoval Lukašenko a dodal, že „by sa aj tam mohlo nájsť trocha práce pre Bielorusko“.

Na kozmodróme Vostočnyj

Kim sa s Putinom stretol v stredu na kozmodróme Vostočnyj. V piatok v návšteve Ruska pokračoval a pozrel si najnovšie ruské stíhačky v leteckej továrni v meste Komsomoľsk nad Amurom. V sobotu má pricestovať do Vladivostoku, kde si prezrie lode ruskej Tichomorskej flotily a navštívi univerzitu.

USA a ich spojenci sa domnievajú, že Kim pravdepodobne dodá Rusku muníciu pre vojnu na Ukrajine, a to výmenou za moderné zbrane alebo technológiu od Moskvy. Takáto dohoda by porušila sankcie OSN voči Pchjongjangu, ktoré zakazujú akékoľvek obchodovanie so zbraňami so Severnou Kóreou.

Putin po schôdzke s Kimom uviedol, že Rusko bude dodržiavať sankcie OSN, a v piatok tento prísľub potvrdil. „Nikdy nič neporušujeme a v tomto prípade nemáme v úmysle niečo porušovať,“ povedal novinárom. „Ale určite budeme hľadať možnosti rozvoja rusko-severokórejských vzťahov,“ doplnil, aktuality.sk

X XX

Požiar im zničil domy a dva mesiace žijú v stanoch. Rodinám sa ťažko dýcha, obávajú sa zimy

Natlačená v šiestich stanoch žije viac ako stovka ľudí už takmer dva mesiace. Požiar v Telgárte zničil v polovici júla väčšinu osady – osem obydlí ľahlo popolom, ďalšie boli poškodené. S končiacim sa letom začínajú byť tamojší obyvatelia nervózni, boja sa ochladenia. Ťažké to mali aj s horúčavami. Jedna zo žien dokonca tvrdí, že v stane sa zadusil jej syn. Zlepšia sa ich žalostné podmienky?

 Dlhodobo sa takto žiť nedá, lamentujú Rómovia, ktorí sa už nevedia dočkať unimobuniek. Tie im má zabezpečiť obec. Provizórne stanové mestečko im postavila potom, ako 19. júla zničil ich obydlia oheň. Ten sa mal rozšíriť od sviečky, ktorú po zotmení používal jeden z obyvateľov – išlo o 75-ročného muža, ktorý, žiaľ, v plameňoch prišiel o život.

 álady medzi osadníkmi nie sú dobré. Vládnu tam nervozita, hnev, zúfalstvo. Ťaživú atmosféru sme pocítili aj my, keď sme sa išli pozrieť, aká je tam momentálna situácia. Prvé, čo nás po vystúpení z auta „omráčilo“, bol výrazný zápach. Niet divu, veď sme prišli na miesto, kde sa v úzkom priestore sústreďuje veľké množstvo ľudí, pričom hygienické podmienky nie sú ideálne. Okamžite nás obklopili zhruba dve desiatky podráždených obyvateľov.

„Čo tu chcete? Prečo ste prišli?“ zneli otázky z viacerých strán. Po chvíľke upokojujúcej debaty sa dal s nami do reči Ján Čonka. Mladý muž sa sťažoval, že v stanoch sa im nežije dobre.

Neľudské podmienky

„Čoskoro je tu zima, v najbližších dňoch hlásia ochladenie. Bojíme sa o deti. To majú stále spať bez poriadnej strechy nad hlavou?“ pýta sa Čonka. Upozornil, že jednoduché to nemali ani počas horúčav. „V stane bolo neznesiteľné teplo a dusno. V jednom prespávame aj sedemnásti, nedalo sa nám tam dobre dýchať,“ priblížil. Vzápätí nás zaviedol na druhú stranu osady, teda k časti, ktorú zničil požiar. Všade sa nachádzalo množstvo neporiadku – rôzne plechy, matrace, drevá. „Od rána tu robíme a vypratávame to. Vyhodili sme tam plechy a mali to odviezť,“ ukázal na veľkokapacitný kontajner.

„Mal sa dostaviť stroj z obecného úradu a zobrať to. Ráno sem síce prišiel, ale otočil sa a odišiel. Nechal to tak, nechcú nám s tým pomôcť,“ povedala rozhorčená mladá žena. Do toho sa pridala ďalšia, ktorá kričiac a mávajúc na nás z druhého konca „ruín“ trvala na tom, aby sme sa išli pozrieť, kde spáva. Keď sme sa k nej „prebrodili“, naskytol sa nám naozaj neutešený pohľad.

„Poďte sa pozrieť, ako žijem,“ privítala nás medzi hromadou popadaných plechov a dreva. Na vyvýšenom mieste, doslova v diere, má umiestnenú perinu a vankúš, na ktorý sa v noci ukladá. „Som slobodná, sama, ale tiež mi niečo treba,“ podotkla.

 Zrazu k nám pristúpila staršia pani, že nám chce niečo povedať. „V tomto prostredí nemôžem poriadne spávať. Trápim sa kvôli synovi, ktorý pred týždňom umrel. Mal 35 rokov a zadusil sa v stane. Nemohol poriadne dýchať,“ tvrdí Sylvia Pokošová. Objasnila, že jej syn mal zápal priedušiek. „V stane to nemohol v horúčavách vydržať. Sťažoval sa mi, že ho bolí hrudník, celé telo. No a o polnoci, odrazu, zomrel,“ dodala v presvedčení, že za jej osobnou tragédiou sú zlé životné podmienky.

Starosta: Pracujeme na tom

Telgártsky starosta Jozef Štajer hľadal slová na zhodnotenie súčasnej mimoriadnej situácie v obci len ťažko. „Tí ľudia nie sú v provizórnych podmienkach len deň či dva, trvá to už naozaj dlho. Potrebujú svoje súkromie a keďže v jednom stane je ich aj tridsať, je to náročné,“ hovorí. Pripomína, že takto sú tam pomiešaní zdraví, chorí, dospelí aj deti. Uvedomuje si, že už toho majú „plné zuby“. Spresnil, že dokopy je tam 102 ľudí v šiestich stanoch. Tie im zabezpečil okresný úrad a dva kusy majú od ministerstva vnútra.

„V blízkosti majú hygienické centrum s práčovňou, sprchou a mobilné toalety. Takže tieto veci sú zabezpečené,“ poznamenal starosta. Tvrdí, že pracujú na zlepšení podmienok, no nie je to ľahké. Momentálne riešia nájomné zmluvy v súvislosti s pozemkami, kde by mali umiestniť unimobunky. Konkrétne by ich malo byť 28. Vysvetlil, že ide o plochu, kde sú momentálne postavené stany.

„Tie pozemky patria súkromným vlastníkom. Sú naklonení poskytnúť nám ich za symbolické euro na jeden rok s tým, že neskôr by nám to predali,“ objasnil Štajer. Ceny za štvorcový meter sa tam podľa neho pohybujú od 10 do 20 eur. Samotné unimobunky by vraj mohli dostať od ministerstva vnútra. Ak k tomu nedôjde, obec ich bude musieť kúpiť, prípadne tiež prenajať.

 „Nie je to lacné, preto dúfame, že nám niečím prispejú nejaké rezorty. Treba to riešiť čím skôr, už aj včera bolo neskoro. Ale pracujeme na tom,“ povedal starosta. Zdôraznil, že psychika a fyzické zdravie ľudí v takýchto ťažkých podmienkach chradnú. Reagoval aj na kritiku osadníkov, ktorí sa sťažovali, že obec im z miesta požiaru neodviezla odpad.

„Ak ste tam boli, zrejme ste videli, že ten kontajner nie je plný. Dáme tam aj ďalší a keď ich naplnia, odprace sa to. Samozrejme, všetko to treba triediť – plechy a drevo zvlášť,“ pripomenul. Doplnil, že ho čaká online rokovanie s viacerými rezortmi o prípadnej pomoci.

Nelogické riešenie?

Tlačový odbor ministerstva vnútra uviedol, že unimobunky Telgártu neposkytne, keďže žiadne k dispozícii nemá. Stany, ktoré im zabezpečili, im však ponechajú aj po 20. septembri, kedy končí dvojmesačná doba, v rámci ktorej môže obec požiadať o refundáciu výdavkov uplatňovaných počas mimoriadnej situácie zo štátneho rozpočtu. Zahŕňa to dočasné ubytovanie a stravu.

„Vedenie rezortu prerokuje, do detailov, možnosti pomoci zo strany štátu s kolegami z kabinetu a takisto sa skontaktuje so samosprávou. Obci boli poskytnuté informácie o možných spôsoboch financovania situácie od iných štátnych inštitúcií a to rádovo v desiatkach tisíc eur. O niektoré už požiadala, o niektorých pravdepodobne bude musieť rozhodnúť vláda,“ uzavrel tlačový odbor.

O situáciu v Telgárte sa zaujíma aj banskobystrický župan Ondrej Lunter. Na stredajšom pracovnom stretnutí podľa neho predstavitelia rezortu vnútra oznámili, že obec si má kontajnery, teda unimobunky, prenajať zo zdrojov Úradu rómskeho splnomocnenca vo výške od 40– do 60-tisíc eur len do marca budúceho roka.

„Nie je jasné, ako mohol tento termín vzniknúť, lebo v marci býva v Telgárte aj pol metra snehu a týmto spôsobom nebude garantované ubytovanie pre viac ako desať rodín ani na najbližšiu celú zimu,“ upozornil Lunter. „Ak to pri tomto rozhodnutí zostane, vláda tým len odsunie riešenie na budúcu vládu, lebo je jasné, že sto ľudí, ktorí prišli o všetko, potrebujú ubytovanie na dva až tri roky, čo je reálny termín pre svojpomocné vybudovanie domov,“ povedal. Vládni predstavitelia vraj argumentujú, že osud stovky ľudí nie je ich starosť, no župan to kritizuje.

„Každý vie, že obec Telgárt nemá žiadnu šancu riešiť túto vec vo vlastnej réžii a župa nemá kompetenciu v oblasti krízového riadenia. Napriek tomu sa snažíme pomáhať, lebo tu nejde o kompetencie, ale o ľudí. V tomto čase začíname s prípravnými prácami pre umiestnenie kontajnerov,“ poznamenal. Dodal, že predsedu vlády bude opätovne žiadať, aby prehodnotil rozhodnutie úradníkov, ktorých riadi, lebo ich riešenie nie je ani polovičaté a termínovo je nelogické. /agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.